NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD HET NOTARIEEL EN en Omstre Nieuwsblad voor Poperinghe Zondag 17n Juli 1921 15 Centiemen UITGEVER v. eufciwsKsrv- vamkesti Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE. /l»iikondigin^en 2 E. DUQUESNE Zoon, 1 Jaar in Stad tehuis besteld. buiten Stad met, de post 1 Buitenlandli iiütaire Slavendrijvers. Geele TöiLE-CiRÉE voor BEDDEN Drukkerij - Papierhandel, POSTCHECKREKENING ür 15570. Berichten 50 cent. de regel. Notarieële berichten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 {r. 50 de regel.Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere hei haalde annoncen, prijzen op aanvraag. Voor aankondigingen der provincie Oost-Vlaanderen zich wenden tot Marnixstraat, 30, RENT Telefoon 1669. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den vrij dag noen ingezonden j\ l»oiï*ïeiïieiitpr*ij» worden luis in den pot in Belgie, dan rnet niemen dal in America. Tot later. De beste groeten aan alle oude vrienden, kennissen en franschmans. jULES ReNJER v 2535 12th Street Detroit, Mich S/of ft? Deze brief bewijst dat het niet goed zit in Amerika. Dat deze die goesting hebben den grooten plas over testeken hun goed beden ken Als men niet kan verbeteren is er geen reden om te veranderen. Het debat over de begrooting van Natio nale Verdediging heeft den heer Devèze een beetje uit zijn humeur gebracht. Al de Vlaamsche redenaars spraken voor gewestelijke indeeling. Dan laat onze mini ster zijn sabeltje rammelen. Uit de rede van den heer Marck stippen wij de volgende punten aan «Ten slotte, een woord overdetuchtcom- pagnies. Tijdens den oorlog v/aren het echte galeiën. Daar zag ik soldaten in het kamp van Auvours, aan handen en voeten geke tend en dan werden zij daarbij nog' afgeran seld Zekeren dag zag ik er gestrafte soldaten van Parigné l'Evêque naar Auvours leiden. De gegradecrden hadden kogels meêgenomen zonder het recht te hebben. Twee der ge strafte soldaten, die wilden vluchten, werden eenvoudig neergeschoten. De generaal, in de plaats van de gegradeerden te straften, heeft hun hulde gebracht» Daar is geen logenstraffing op gevolgd. Zouden die generaal en zijn trawanten niet op hetzelfde bankje mogen zitten van de Duitsche bloedhonden, die Crustus en Sten- gerheeten, echter niet te Leipzig, maar te Brussel Wij vragen hoeveel decoraties die generaal gekregen heeft De propaganda tot het vieren van den elfden Juli werd gemaakt door de Vlaamsche bonden in onderlinge verstandhouding: de Vlaamsche Vriendenhet Davidstonds, de verscheidene Vlaamsche Vrouwen-en Meisjesgroepeeringen, en den Vlaamschen Oudstrijdersbond. De Meisjesbondbe lastte zich met het verkoopen der martelaars- bloem, (750 bloemkes werden verkocht). Op Zondag, 10 Juli, te elf uur, vergader den de «Vlaamsche Vrienden», het Davids- fonds en de Vrouwenbonden op den koer van den Katholieken kring, waar de Leeu wenvlag geplant stond. Met de vlag aan 't hoofd trekken ze dan stoetsgewijs naar het kerkhof om er eene kroon te gaan neerleggen op het graf van Deken De Bo zaliger. Twee meisjes in 't wit droegen voorop de prachti ge kroon, met geel en zwarten strik versierd, en vervaardigd met bloemen enloover uit de Lovie», en wel willend gejond door Mevrouw de Gravin de Brouchoven de Bergeyck. Met het geel-en zwart martelaarsbloempje in het knoopsgat stapten ruiin 250 mannen en vrouwen achter den klimmenden Zwarten Leeuw die wapperde in grillig spel zijner blekkende bloedroode tong en klauwen. Op het kerkhof schaarde de menigte zich om het praalgraf van Deken De Bo, waar plechtig het zinnebeeld onzer genegenheid en bewon dering, de kroon, werd neergelegd door den heei Albert Baert, die in een welgepaste re de hulde bracht aan den stoeren Vlaamschen werker, Deken De 8o. Daarop nam de Eerw. Heer Verhamme het woord, uit naam van het Davidst'onds dat op de eerste plaats Deken De Bo wil herdenken. Dan dreunde over 't stille kerkhof de machtige, smeekende Psalm van RodenbachGod onze Heer, wil 't jong geslacht aanhooren, red Vlaanderen uit zijn diepen val. Onder het zingen van den Vlaamschen Leeuw» stapte de nog aangedikte schare naar den Katholieken kring terug. Maandag, elfden Juli was de bevlagging bijna algemeen in stad. Dezevenuurmis werd goed bijgewoond en vele 11-Juli vierders naderden ter heilige tafel. Te tien uur trok de V. O. S. met zijne vlagge voorop naar de Sint-Bertenskerk om er den rouwdienst voorde gesneuvelde sol daten bij te wonen, waaronder de Eerw. Heer Van Rie een treffend gelegenheidsser moen hield. Van 7 tot 800 leden van den bond waren aanwezig, de gemeenteraad en een overgroot getal medeburgers waren in den dienst aanwezig, 't Was onder 't zingen van den Vlaamschen Leeuw dat de flink-stap- pende Vossenschare haar vaandel naar 't lo kaal terugbracht. Te acht uur 's avonds, zang-en tooneel- avond in den Katholieken kring voor de leden der feestvierende maatschappijen. Warm om er bij te stikken, en toch een voile zaai. Prachtig, welgelukt feestje, dat tot hoogste voldoening der aanwezigen van stapel liep. Te tien uur was 't avondfeest geëindigd; doch er hebben nog lang geel en-zwarte bloemekens op de mark gewandeld 't was Pameltje. 1485 12386 500 3 285 1277570 7 14850 5 369.50 470060 953 154275 973707 3 65060 12551 60640 52220 900- 508GO 908640 122 756 Mengelwerk van «De Poperinghenaar». 29 O, neen, moeder... Louis moet komen... hier komen... en vergiffenis vragen en an ders zal hij mij op de villa niet meer zien. Ja maar, kind, ge moet voorzichtig zijn.. De menschen klappen zoo lichte ..en, als ze het hooren, dat gij t'huis zijt, zal 't zijn, dat uw man u weggejaagd heeft. Een rilling beroerde de jonge vrouw... De laster... de kwaadsprekerij... weinigen zijn er, die er zich boven kunnen verheffen En Godelieve kreeg eensklaps een schrik kelijk visioen. Ja, de menschen moesten eens gelooven, dat zij met Rykaart te doen had gehad en zij daarvoor op de villa buiten gestoken was... En 't schuim moest een keer komen, om haar daar aan de poort uit te scharminkelen te blazen en te toeten op hoorns en buiten te trommelen op ketels, te slaan met potschellen, te tieren en te joelen... Ze gevoelde zich eensklaps al veel zwak ker tegenover haar man. Godelieve ging naar haar kamertje. Ze was er zeer ontroerd. Allerlei herinneringen stormden aan. En o die morgen van haar huwelijk... het briefje op de ruit... de bloe men bij't kruis en op 't kerkhof... die ge heimzinnige laatste verwittiging tegen Louis. Het klokje luidde... Die hofsteeklokjes in Vlaanderen... Een schrijver (1) schetste de landbouwstreek zoo treffend In 't voorjaar wanneer alle onkruidzaad- Ge zijt bijkans te late, zei de boerin. Zet u maar rap bij. Gaarne... Maar'k kom met benauwelijk nieuws... Ze spreken en schrijven van oorloge. Ieder keek hem verbaasd aan. Maar zijt ge zot, wat hebt ge nu in uw kop laten steken 1 riep Vereeke, Oorloge Ja, ja... 't zit scheef, tusschen Servië en Oostenrijk, en daardoor ook tusschen Rusland en Duitschland en als den een in den dans komt, moet den ander ook, zoo. dat ze in 't Fransche evenmin gerust zijn., en als't daar regent, wel 't druppelt hier... Wat zouden ons de zaken van al die vreemde landen aangaan hernam de boer. Baas, 't is lijk bij het kegelspel, de eene kegel doet den anderen vallen, maar nu, ze ker is het niet, doch 't dreigt en 't komt al van dien moord op den servischen prins en zijn vrouwe voort Maar ja, als ge een hond wilt slaan, kunt ge al licht een stok vinden. En klappen ze er vele van te leper vroeg een der aanwezigen. O, jaen de gazetten staan er vol van. En 't schijnt dat ze bij ons drie klassen sol daten gaan binnen roepen, voor alle voor zichtigheid Oorlog 1 kloeg een moeder, die nu voor den boer werkte. Zoün de ouders weer hun zonen moeten geven Ja, ja, als ze jong zijn, ge zijt ze aan het troetelen en het beteien. Ge zorgt dat hun eten niet te warm is ot niet te koud, dat geen speldje ze prik ken kan. Ge draagt ze op uw handen en in uw herte. En nu ze groot zijn, nemen ze aan de moeders de jongens af, en ze jagen ze tegen elkander op om te vechten, te ste ken, te slaan, te schieten, te wonden, te moorden 't Worden er dan vele begraven, zonder genaaid of geschrijnd te zijn. Die vervloekte oorlog. Vader wist van 't jaar 70 te spreken. Ja, mensch, dat heeft altijd bestaan, 't Is de eerste keer niet, dat ze aan deze kan ten vechten, hernam de leurder. Maar in 1870 was het tusschen Frank rijk en Duitschland, zei een oude man en de Belgische soldaten moesten alleen de grenzen bewaken. We hebben hier dan vele gekwetsten en deserteurs gezien. België leeft met ieder in vriendschap. Ik kwam dezen morgen Ludwig nog tegen veitelde de leurder. Ludwig, de duitschman, die met zei- sens en pikken leurt vroeg Vereeke. Ja, rnaar hij had niets meer bij zich en hij trok naar den trein te Roeselare. Ik moet naar Duitschland zei hij, want 't gaat oorlog worden... hij sprak van krieg en dan is ieder 't best t'huis. Hij wist er dan ook van klonk het. O, hij was zeker, dat er oorlog kwam. Vervolgt. bij SANSEN-VANNESTE, Poperinghe. door A. HANS. Godelieve kon de deur bereiken en liep naar buiten ze snelde door den ho| naar den steenweg. Zoo ietslaten zeggen.dat niet... o neen, dat nooit snikte ze... Hij zal dat herroepen of ik kom niet terug... en ga ik liever op het land werken, om mijn kost te verdienen. Godelieve begaf zich naar de ouderlijke hoeve. Moeder was alleen t'huis en bereidde den noenpot voor de oogsters, die straks op 't gelui van 't klokje naar de hofstee zoün afzakken. Ze hoorde iemand binnen komen en keek om. M'n ziele... gij, Godelieve, ge doet mij verschieten! Wat is erGe hebt geschreemd. Is hij t'huis gekomen Ja, en weetge, wat hij nu durft zeggen, dat ik Rykaart t'huis ontvang... Ha, die deugniet., om zoo te liegen., al- zoo zijn schuld van zijn rug te schuiven en zijn vrouw van zijn eigen kwaad te betichten. De dochter vertelde nu alles. Weet ge wat... seffens zal 't volk ko men en 't moet u niet zien... Zet u zoolang op uw vroeger kamerke... en achter den noen zal ik eens mee gaan, sprak vrouw Vereeke. (1) Marcel De Wulf,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 1