HET NOTARIEEL. EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Popeimghe en Omstreken. s 18' Jaar. - N' 80. De bloem van het Vrijboseb Apotheek Frans Van de Plas 15 Centiemen. In 5t Buitenland. a. Zondag 24n Juli 1921. Cave an t Consules. Karakter hebben. Waar zijn onze Princiepen, "KÏ-& MËm sa C& s- 55 v. Cfe Ni> a s Cb a §a o ss Cb 35 s5 $S ?5- ct> a 46 cv *5 58 3C5 o rb *s rb. •*«i 45 C5 <s. O s 45 5 a" rb Cb" G 38 a 40 O Cb Cb e as .a O" «H Cj E. DUQUESNE Zoon, Telefoon 1669. l)OKinemeiïtpi'>ijH 1 Jaar in Stad tehuis besteld. 6.50 fr buiten Stad met de post 8.00 fr. Buitenland10.50 fr. V UITtiEVEK SAMSicnif- Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE, /%anlkoiidligIii^oii s Berichten 50 cent. de regel. -- Notarieële berichten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. S4, 46 «j Oj CD CJ Qj O) CD 06 .SU 36 SS 3D G 46 S O 3D 3D .■3D O 2- 3d s 3D -3D 3D 5D O O N Wie veel reizen moet, met vele menschen spreken en handelen, moet natuurlijk vele dommigheden hooren, want de wijze Salo mon heeft gezeid Infinitus est stultorum nu merus^).Maartusschen al diedommigheden, kan men toch somtijds iets oprapen, dat nuttig is voor zijn zeiven en zelfs voor dezen, die meenen het monopool van het verstand in pacht te hebben Zoo hoorde ik een financieman, die spre kende over de achturenwet, het volgende zeiIndien er in de belgische nijverheid niet neerstiger gewrocht wordt, met meer vak kennis fijnder werk voortgebracht, aan geen lagere loonen kan of wil gewrocht worden, zullen de Belgische nijverheidsvoortbrengse len op de wereldmarkten niet meer kunnen konkurreeren, en zal de belgische nijverheid zijne eigene dood sterven. Indien er geen einde komt aan het belgisch staatssocialis me, dat het land naar den afgrond leidt indien er geen einde komt aan het gedurig wassend leger van ambtenaren, bedienden, bureelratten, pennelekkers, opzieners, be stuurders en begrootingswreters, die alien willen leven als groote Seigneurs, ten koste der voortbrengers, gaat het belgisch bestuur regelrecht naar de Staatsbankroet. Zou het dan, het oogenblik dreigen te worden, de belgische staatsweerden voor de liefhebbers te laten? Men zou zich afvragen, of de meerderheid van 't belgisch Volk nog klaarziend genoeg is, om te verstaan, dat, in het belang van 't Vaderland, dat in zijne grondvesten dreigt geschokt te worden, het hoog tijd wordt, het kwaad in zijnen wortel te keer te gaan en het staatssociaüsmus, als eene verderfelijke huishoudkundige onzin en dwaalleer den kop in te slaan, en in zijne plaats, de kristene volksgezinde huishoud kundige leer te doen heerschen. Belgie is altijd het land geweest van gezonde gedach ten, le bon sens Mochten, voor 't welzijn van 't schoonste land der wereld, die gezonde gedachten, door den warboel van den oorlog, eenigs zins verbijsterd, wederom boven komen in sommige verdwaalde koppen Een vlaarnsch rechtgeleerde zeiMen kondigde na de wapenslilstand zekere her vormingen aan Eenige, volgens zekere j personen, noodig om de orde in het land te bewarenhervormingen bijzonderlijk ge- eischt op behendige wijze door de waalsche republikaanschgezinde socialisten, die, in den grond van hun hert, geen iota van hun gekend programma afstaan, hervormingenf welke vele verstandige menschen aanzien) als verre van noodig Andere hervormingen welke de katholieke ordegezinde Vlamingen, in meerderheid in 't land, met volle recht van gelijkheid met de Valen, in het één en onverdeeld Belgie vroegen. f Men discuteerde, men krakkeelde in del wetgevende vergaderingen Tot slot vanj rekening De eerste hervormingen kwamen tot stand, en dat aanstonds, op de grondwet- telijke wijze, welke men kent. De tweede' bleven in 't dak, op de grondwettelijke wijze' welke men ook kent. Ik moest zwijgen en den rechtgeleerde' gelijk geven en ik dacht bij mij zeiven De( beste middel om de melk uitgelekt te hebben, j is dat de boer de katten in de kelder kweekt. Boerenspreuken zijn somtijds heel verstan- 5 dig Hij voegde erbij De geschiedenis) meldt voorbeelden van vaster, sterkerge-l bouwde staatsvormen dan Belgie, die door j staatskundige misslagen omverkantelden en door andere vervangen wierden. Ik antwoordde hem natuurlijk De wet Gods, die de opperste wet is, legt op, in ge weten de wereldlijke overheid, het wettig wereldlijk bestaand gezag te eerbiedigen, en dat zelfs in 't belang van den Godsdienst en de H. Kerk. En ik krtcg voor antwoord Allerbfest, maarde H. Kerk, als volmaakte, rechtstreeks en onrechtstreeks onafhankelijke maatschap pij, boven alle wereldsche en burgerlijke maatschappij verheven, kan samenstaan met alle staatsvormen, en de voorbeelden ont breken niet in de geschiedenis, om het te bewijzen. Zijne redeneering staafde mij in mijne overtuiging, dat zekere katholieke catholique avant tout? fransquilons, mis schien ter goede trouwe, hun vaderland een slechten dienst bewijzen. Een oud strijder, die 4 jaar in het slijk van den Ijzer wroetelde, zei Binst den oorlog, liep men hoog op met onzen helden moed; wij v/arende reddingsplank, de laatste hoop van het bedreigde Vaderlandpatati, pa- tatade eerste vergoedingging voor de moe dige helden zijnen avant la grosse caisse! en waarlijk het was maar redelijk andere verloren hun geld, andere hun goed, andere hunne haarsteden maar onze soldaten gaven hun leven en bloed ten pande. Men had met reden mogen veronderstellen, dat de Wetgevers, die 't meerendeel verre van 't vuur, in den Haver of in Belgie achter de Kuipe zaten, die vergoeding, met algemeen nationaal handgeklap bij de eerste zitting gingen stemmen en dat de pennelekkers, serviette-mannen en tutti quanti, die in de kazen der begrootingen peuzelen tot rasse uitvoering der wet, gingen een handje bij steken maar hadden onze piotjes de ver goeding niet zelve? gaan staan stemmen, God weet, wat en wanneer, zij iets kregen. Een boer van de omstreken van Moorsle de, Passchendale, Zonnebeke, die van zijn land moest wegloopen in zijne onderveste, op zijne kloefen, alles achterlatende, die moeste vluchten Yper op, zei tnij Na de moedige soldaten, waren toch de ongelukkig ste. de vluchtelingen, die alles moesten ver laten. Te Yper zag ik aangeplaktVluchte lingen, hebt moed, alles zal u teruggegeven worden 'T is zeven jaar geleden, mijne vluchtelingen in Frankrijk, die niet konden terugkeeren, kregen tot nu toe 0 0 0! Men vraagt het adres van dien plakker1 En de boer voegde erbij In den Haver, heeft men een deel van de bloem uitgeëten, toen het belgisch staatssocialismus, met zijne liefelijke theorieën, met zijn leger be dienden, ambtenaars, opzieners, toezieners, controleurs, bureelratten, pennelekkers het overigevande bloem zullen opgefret hebben, zullen wij zeker mogen op het gruis en het kaf bijten; boertjes wet uwe tanden! of begeeren zij misschien in Belgie, eene twee de uitgave van den piottenoptocht Dat hoorde ik op reis, in de vlakten van Normandie, mijne vluchtelingen, bannelin gen van den Ijzer, bezoekend. En in herin nerde mij teksten, welke mijne meesters mij, over meer dan 3ü jaar, op de banken van de kostschool van Poperinghe leerden Caveant Consules et nunc erudimini qui judicatis populos inundus vult decipi me lius est praeveriire quam curare principiis obsta sero enim medecina paratur, quum morbi per longas invaluere morasenz. (Wee aan u, Consuls en leert nu hieruit, gij die liet volk veroordeeltde wereld wil bedrogen worden 't is beter te voorkomen dan te genezen wedersta in het begin het geneesmiddel wordt soms te laat toegediend alswanneer de zieke door het lang wachten uitgeflauwd is; enz..) En'k vertelde aan den boer, wat ik over 25 j. las, bij Pastor Van Hee, te Langemarck, in 't Manneke uit de Mane De wereld is een hennekot, de eene zitten van boven, de andere van onder... en de boer verstond het overige. Karei VAN EECKE, Mengelwerk van «De Poperinghenaar». 30 De menschen waren zeker te gelukkig dat ze nu heel de wereld in vuur en vlam moeten zettenriep de moeder, die over de kinderen had gesproken. Maar ja, de groote koppen steken alles in gangen ze blijven dan verre van achter. Dat ze zelve met elkaar vechten, als ze ruzie hebben Zoo was er eensklaps een schaduw over de blijmoedigheid gevallen Men geioofde wel niet, dat het oorlog zou worden, maar toch hing er een vage vreeze Niemand vermoedde, dat Godelieve op haar kamerke zat. De jonge vrouw hoorde het getater in de keuken, en ze benijdde het jong volk. O, ware ze nog geweest als die oogsters. Ze zat hier nu als een vreemde, als een weggedoke- ne in haar eigen huis, een verlatene en be drogene. Het volk trok naar den boomgaard. Vrouw Vereeke wenkte haar man, de zijkamer. Godelieve is hier, zei ze. Hoe Godelieve hier... waar is ze dan? Op haar katner. Ze is van Louis weg- geloopen. WeggeloopenMaar dat mag ze algelijk niet doen 1 Jan heeft twist hehad met Frans-gebuur. En alhoewel een wijze spreuk zegt dat een goed gebuur beter is dan een verre vriend, is alleman overtuigd dat Jan nooit een woord tot verzoening spreken zal, nooit een stap tot gemoetkoming zetten zal, want - hij is een man van karakter, zeggen de menschen. Hendrik staat aan het hoofd van een on derneming en heeft aan bedienden of werklie te bevelen. Daar zal er niet te pruttelen of te bedillen vallen, zegt men, want die Hendrik is een man van karakter. In de opvatting der meeste menschen ver onderstelt karakter hebben, een sterke dosis koppigheid, zucht tot dwingen en heerschen Neen, zoo niet! In den goeden zin is karak terhebben, recht laten wedervaren, zelfs tegen eigen gevoel en voordeel in; het is nog: doen, wat men weet of meent goed te zijn, al heeft men zelfs de algemeene opinie niet op de handhet is nog: eigen gebreken bekampen en uitroeien, In dien zin dan is karakter hebben een uitstekende hoedanigheid, welke den mensch ontzaglijk in waarde doet winnen. vorming dan aan verstandelijke ontwikke- Tag. Dit laatste is ook gemakkelijker te ver- 'Mm- verontrust door de toenemende neïgTbjftot genot, uitspatting, vleeschelijkheid, hebben sommigen aangeprezen de jeugd de oogen te openen door het gevaar te leeren kennen, de gevolgen aan te toonen. Deze voorlichting zal tot niets leiden, zoo het karakter niet gevormd is. En onze jeugd, die in de groote centrums kinemas en tingeltangels vult, bereidt zich slecht voor. Ongebreidelde fantazie, weeke droomerijweelde- en genotzucht worden daar in de hand gewerkt. In de leering van Christus, die ons richt naar hooge idealen, is alleen het heil te zoe ken. Elza Wolf. Opvolger van S VANDEN BERGHE, Berteriplaate, 8, (Kleine Markt), - P O 2» 15 lit S SI E. - Er is nog wat anders gebeurd. De boerin vertelde het dan. Ha, die smouter! riep Vereeke nijdig. Ge moet toch durven. Maar Rykaart zou ook beter zijn verstand kunnen gebruiken. Dat is waar! Hij doet lijk een onnoozelaar! Hij is toch geen kind meer, dat peinst met te zagen en te schreemen, het onmogelijke te verkrij gen. En hij zou Godelieve alzoo opeen naam kunnen brengen. Maar Louis moet een groote schavuit zijn om zich daar nu achter weg te steken. O, vrouw, 'k geloof, datwe misdaan hebben met zoo rap toe te stemmen in dat huwelijk. -Ja. We wisten toch, dat Louis los van zin nen was. Hij scheen zich gebeterd te hebben. Maar 't is nu zoo, en wat moeten we doen Godelieve moet beginnen metnaar haar eigen huis weer te keeren. Een vrouw die weg loopt, stelt zich al in 't ongelijk. Dat weet ik wel niet Ja, ja... en ik zal dezen avond met De Vuist gaan spreken. Hij zal toch wel rede verstaan. En u misschien alles beloven, wat ge vraagt en toch voort doen. En binst blijft Godelieve ongelukkig. Ik zou er maar. voor zijn, dat ze zoo rap mogelijk scheiden. Toe, toe, dat is het laatste. Louis zal zich nooit beteren. Als hij Ouders hebben tot plicht aan karaktervor ruing bij hun kinderen te werken. Dat gaat'! nu eenmaal niet door zedepreeken; maar; een belangrijk middel is het gewennen aan tucht en arbeid. Er moet tucht in het huis zijn, wat niet hetzelfde is als slaafsche onderworpenheid. - Doorgaans mag het kind weten waarom een verbod gegeven wordt. Het is aan te bevelen bij overtreding een straf te geven, welke als een natuurlijk gevolg op den misstap mag heeten. Zoo zal overdreven snoepzucht door j strenge onthouding van lekkers beteugeld worden op een slecht gebruik van vrijen tijd verwijderd blijven van spel en vermaak. Geleid langs de banen der tucht, o*+-vfk,-1 keir net Karaxter zien, genjx ue prarrt op den wel bewerkten akker. Geregelde arbeid sterkt het karakter, en het is een algeineen-voorko- mend geval dat ledigheid willoozen en fut- loozen voortbrengt. Voor ieder mensch komen er toestanden, waarbij karaktersterkte onmisbaar is. Zij is) het wapen in den strijd, het schild tegen de? aanvallen. In een werkplaats, waar verscheidene' aankomende jongens hun stiel leerden, wa ren enkele jongelingen die groote Jans wilden zijn, door het uitkramen van schunnigheid. De meeste gezellen lachten, met of tegen goesting, doch één verhief de stem, blikte den grofsten vuilklapper in de oogen, toonde de vuist: Zwijg of ge zult met mij te doen krij gen De toegesnauwde verschoot zooda nig, dat hij geen antwoord vond. Het vuil klapper. was uit Die jongen had karakter. Jonge meisjes, die buitenhuis hun brood moeten verdienen, hebben vooral karakter sterkte noodig. Verleiding wacht haar op, waar ze komen en gaanlichtzinnig ver maak lokt op alle wegenspotternij is ge woonlijk het loon voor heur eerbare gevoe lens. En met de vaart die het thans neemt inzake kleeding, zullen we haast van verre de karaktersterken kennen Zij die niet met den stroom meegaan en nog durven zich kleeden, zooals 't een deftige dochter voegt. In de kazerne ook krimpen veel zwakke karakters in bij den snerpenden spot van eenige veelpraters. Durft één het aan, vrank en fier voor zijne overtuiging uit te komen, zoo scharen zich stilaan de zwakkelingen, die het in hun binnenst goed meenen, rond hem. Er heerscht meer behoefte aan karakter- Oorlogss chade. In de laatste zitting der Scheidsrechterlij ke Kommissies werd de schade op len Augusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hierna- vermelde geteisterden LOCRE. Baecker Henri 3700 Vandenberghe Oscar 861 Devos Henri Becuwe 1875 LANGEMARCK. Vermeulen Jules 1 400 Matton Cyrille 3000 tiessel .Henri 4624 Deketelaere Alphonse 260950 Brouckaert Emile 2050 We Théophile Pype 9400 MEESSEN. Derycke Bruno 3104 Pacquet Eugène 2043 Ferla Joseph 1663 WYTSCHAETE Knoekaert René 2012— Dequeker Charles 855 Demey Wc 1811 Deconinck Léonie 2440 Demeester Remi 1152 Wicke Camille 1 324 Deprince Léon - 885 KEMMEL. We Vandevoorde Leynaert 1841 Decrock Cyrille 1892 Devos Arthur 1466 St JAN. Lecluse Cyrille 3886 Titeca Hector L 29350 DRANOUTRE. Lempierre Victor 2460 YPER Vandendriessche Emile 3035 Beddeleem Eugéne 12525 Laconte Camille 4725 Gadeyne Casimir Léo 1650 Lacante Auguste 1 979 Wolff Emile (500 Bertier Henri 500 Wouts Arthur 6567 Geele TOILE-CIRÉE voor BEDDEN bij SANSEN-VANNESTE, Poperinghe. Sedert.twee, drje jaar dat wij leven onder t regiem der IJrifpn Sbc'rée of heilige een- j dracht worden meer dan eens in Kamer en Senaat onze groote Katholieke princiepen over 't hoofd gezien bovendien men schijnt er zelfs nog weinig rekening te houden met maatregelen en voorstellen die tegen godde- lijke of kerkelijke wetten of hoogere belangen strijden. Veel is er reeds langs katholieke zijde on der voorwendsel van vaderlandsliefde aan die Union Sacrée geofferd. De andere par tijen geven niets toe; zelfs de liberale partij die zoo hoog oploopt met de vaderlandslief de, doet geene toegevingen; alles moet van de katholieken komen. Wij hebben, dank aan die Union Sacrée, liberale en socialiste ministers en de eene na de andere snijdt in vel en vleesch van de katholieken zonder ooit om te zien of het hen pijnigt of ergert. vDe katholieken zouden moeten laten doen, voor de goê overeen komst, voor de orde en de viede in 't land uit liefde tot het vaderland Meer dan eens lieten de katholieken be gaan en gaven ze toe, de katholieke prin ciepen wierden over 't hoofd gezien, en... de katholieke partij versterkte niet; integendeel! 't Zal zeker weerom alzoo zijn met het wetsontwerp voor den soldatendienst. Devèze, minister en vrijmetselaar wil de jonge priesters in dekazernedoen verblijven hij doet het onder voorwendsel van vader landsliefde.van gelijkheid, van ontwikkeling. Schoone woorden om de pi! te doen slikken 't Is werk van de Loge, om de priesters te onttrekken aan hunne studiën en aan hunne geestelijke opleiding, om ze later te onttrek ken aan hun parochiewerk; en om de jonge priesters eenigejaren verdergeheelenganseh soldaat te maken, en om alzoo de priesters te ontnemen é».u n«i*. glc ■- cngctnaiKrip doen verdwijnen. Daartegen staat een kerkelijke wet, die tot hiertoe door de katholieken alijd verdedigd werd. Die wet werd onlangs nog door den nieuwen Paus vernieuwd in Canon 121 van het kerkelijk recht Zullen de katholieken dat onrecht jegens de Kerk dulden; zullen ze de heiligste rechten der menschen laten kren ken? Waar zijn onze princiepen? De groote wolwasscherij der firina Dupont te Rijssel ie Zaterdagnacht afge brand Er is 260.000 fr. schade. Het vuur kon gebiuscht worden. In de groote werkhuizen van Noord Frankrijk, te Blanc Misseron, waar locomo tieven gemaakt worden, hebben Zaterdag 520 metaalbewerkers net werk gestaakt we gens het wegzenden van twee werklieden. Volgens berichten uit New-York, heb ben in japan, te Nawaya en Kioto, vreese- lijke overstroomingen plaats gehad Er zouden honderden slachtoffers zijn Een visscher ontdekte in de Grenneri- vier, gemeente Cormenon, vier lijken, deze van de echtelingen Geuttelet en hunne twee kinderen. De vader had den jongen aan zich vastgemaakt, de moeder het dochterken. Nabij Nancy zijn twee vrouwsperso nen, moeder en dochter, die de spoorbaan wilden overgaan tegen het verbod van den baanwachter in, door de trein uit Parijs, ter plaats doodgereden. Een landbouwer van Mesnil-au-Raoult, werd onder weg door den bliksem getroffen en op den slag gedood. Toen zijne schoon- nu Godelieve al moe is... wel dat bewijst, dat hij slecht is. Toen het volk weer naar den akker was, kwam de jonge vrouw bij haar ouders. Ze hoorde, hoe haar vader vroeg en dan zelfs eischte, dat ze naar de villa zou terug keeren. Godelieve boog het hoofd. Ze gevoelde, hoe ze het recht niet meer had thuis te blij ven Ze was aan De Vuist geketend. En door den zomermiddag keerde ze naar haar schoone woning terug. Louis zat in het salon, waar het koel was Kom hier, zei hij, haar binnen trekkend. Ik heb misdaan. Zijn stem klonk vriendelijk. En eensklaps laaide bij Godelievede hoop weer op. Haar man trok haar tegen zich, en ver volgde: Ik weet dat gij onschuldig zijt, dat Rykaart hier als een zot rond doolt en gij dat niet kunt helpen, en 't was laf van mij u dat te verwijten. Ge moet het mij vergeven. En ik heb ook anders nog misdaan, maar niet zoo erg als ze meenen. Die vrouw... Luister Godelieve, die vrouw had me gevraagd te komen en zij is een lichtzinnige intrigante. En 'k ben eens gegaan met vrien den/en we hebben daar gegeten en gedron ken maar meer is er niet gebeurd. Ik had het niet mogen doen, 't is waar... en vergeef het mij... 't zal niet meer gebeuren Ik heb zoon schoon braaf wijfje en ik wil treffelijk blijven. Godelieve betwijfelde nog wel, of alles zoo onschuldig was, gelijk Louis vertelde, maar ze was al gelukkig doorzijn toenadering en ze geloofde aan zijn belofte. Ze zond tijding naar huis, om maar niet meer over het gebeurde te komen spreken. Dien avond kreeg ze bezoek. Een nicht van Boedegem kwam met haar verloofde, Pierre. 't Was om haar huwelijk mede te deelen. Lconie Rommelare, een dochter van haar moeders zuster, was een schoon verstandig meisje. Louis ook toonde zich zeer minzaam en beloofde met Godelieve naar de bruifoft te gaan. Pierre begon toen over de oorlogsgeruch ten. Hij vroeg aan De Vuist of er kans was dat Belgie ook verontrust zou worden. Hij was soldaat geweest en zou ook binnen moeten Dat ware anders dan trouwen. Louis stelde hem gerust, maar nog waren ze daarover aan 't spreken, toen een boer kwam vertellen dat er drie klassen binnenge roepen werden. Dat klonk dadelijk al veel ernstiger. Drie. klassen, zei Pierre, ik ben er dan toch niet bij. Maar wat gaat er nog al gebeuren De bezoekers stonden op en zouden naar Boedegem terug keeren. Godelieve oogde hen na. Op hun geluk iwas plots een schaduw gedaald. En die schaduw lag over het gansche land. De groote vraag was nu of het oorlog worden zou, en oorlog in Belgie? TWEEDE DEEL. Weet ge 't nog, hoe op 't einde van Juni 1914 het bericht van een koningsmoord in Servië ons even opschrok Aartshertog Frans-Ferdinand en zijn ge malin waren op 28 Juni te Serajewo' omge bracht. De moordenaars waren van Ser- vischen oorsprong en men schreef en be weerde, dat de aanslag het gevolg was van een Servisch complot... Er heerschte naijver tusschen Oostenrijk en Servië. De eerste zag met leede oogen de toeneming der ontwikkeling van den Balkan- staat aan. De aartshertog Frans Ferdinand was aan onze zeekust geen onbekende. Elk jaar be zocht hij Blankenberghe, en weer waren er voor hem in 1914 kamers besproken. Men wist u daar te vertellen, hoe het slachtoffer geleefd had, hoe hij met zijn gevolg dagelijks ter kerke ging en de gemeenteraad der bad plaats besloot zijn nagedachtenis in den naam eener straat te bewaren... Die naam zou niet lang stand houden... Andere gebeurtenissen vroegen al spoedig de aandacht. Was daar niet het Caillaux- moeder, vrouw Tuvé, het droevig nieuws vernam, schrikte zij zoodanig dat een hart ader brak en de vrouw dood ten gronde stuikte. Het Grieksch leger zet zijn offensief voort In Klein-Azië, en teekent immer nieuwe uit slagen aan. Tot hiertoe echter werd'nog geen beslissende slag geleverd. De turksche nationalisten beginnen nochtans te vreezen voor hunne stategische spoorwegen, door het vooruitrukken der Grieken ernstig be dreigd De Grieken hebben Kutaya ingenomen en rukken voort op Eski-Cheir. De Grieken zouden tot hiertoe reeds 30 000 Turken krijsgevangen genomen hebben. Een vreeseüjk ongeluk gebeurde nabij Bardeaux. Een autobus opgepropt met rei zigers, is in een afgrond gestort. Er zijn twee dooden en talrijke gekwetsten, waar onder verscheidene die hunne wonden niet zullen overleven. De toestand in Opper-Schlezien is erg troebel. Duitschland zou er de hand willen leggen op deze Poolsche provincie en onder houdt er een geheim duitsch leger. Frankrijk zal het voorzeker niet gemakkelijk hebben om orde te biengen in dien Schlezischen warboel. Heel de provintie Opper-Schleziën staat in rep en roer en gelijkt een vuurberg, die op eene geweldige uitbersting staat. De stoutmoedigheid der Duitschers vindt een krachtigen zedelijken steun in de houding van Engeland die weigert gewapenderhand tusschen te komen. Frankrijk zal er een nieuw legerkorps van 12.000 man heen zenden. De koinmissaris der openbare gezond heid van de soviets te Moskow heeft ver klaard dat er heden 60.000 gevallen van choiera zijn in Rusland. Heel het Zuiden van het land is er door aangetast, en de geesel is bijzonder erg te Astrakhan, Rostov, uonJerdèn sterften aan te stippen. - Te Marseille zijn een groote garage en stallingen door brand vernield. Vijftig auto mobielen zijn vernield; de schade beloopt tot 700.000 frank. Zestig paarden konden gered worden. Als gevolg aan de onderhandelingen tusschen de Valera en Lloyd Georges hoopt men voor Ierland tot een bestendigen vrede te geraken en men gelooft zelfs dat het ak koord vroeger zal intreden dan eerst alge meen verwacht werd. - Spoorwegontriggeling in Frankrijk, nabij Pierrelatte. De stoker en de tnekani- cien werden gedood en de treingeleider erg gekwetst. Te Angoulème kwam de auto van M. Maingourd terecht in een groepje personen die buiten een luchtje schepten. Vier perso nen werden gedood en acht gekwetst. Zekere Durlin te Parijs heeft zijne ge wezen minnares, die hem verlaten had, in hare woning opgezocht, met een browwing afgemaakt en zich vervolgens nevens zijn slachtoffer gezelfinoord. GASFABRIEK van Poperinghe. In gevolge eene nieuwe daling in den prijs van de gazkolen, wordt, met het begin van d^ze maand en volgens het akkoord met het Gemeentebestuur, de prijs van het gas ge bracht op 55 centiemen de kubiekmeter voor alle gebruik daarbij worden verschillige prijsverminderingen toegestaan aan de groo te gasverbruikers, bijvoorbeeld voor be weegkracht en verwarming die voordeelen zullen bekend gemaakt worden aan al de gasgebruikers die er kunnen van genieten, alsook aan iedereen diehet verlangen zal uit drukken die te kennen. proces te Parijs Wie dacht toen nog aan het drama van Serajewo... En 't was Zomer. Ten onzent beraamde men uitstapjes, vacantieplannen. Europa scheen na die kleine opschudding zoo rustig weer. Maar eensklaps begonnen de bladen over oorlog te schrijven. Donkere wolken kwa men opzetten. Wij wreven ons de oogen uit... Welke zwartgalligen waren het dan toch die ons durfden voorspellen, dat we onbewust op een geweldigen- vulkaan leefden, dat Europa reeds in zijn grondvesten schokte? Oostenrijk stelde Servië verantwoordelijk voor den moord en verweet dit land allerlei samenspanningen tegen den nabuur toe te laten. Het eischte voldoening, zou den Bal kan-staat strenge wetten stellen. De Oostenrijksche minister van Oorlog en de overste van den generalen staf waren eensklaps uit hun vacantia-verblijf te Wee- nen teruggekeerd. Zoo luiddèn de berichten... Eri men begon berekeningen te tnaken. Als Oostenrijk oorlog kreeg met Servië zou dit door zijn grooten broer Rusland gesteund worden. Maar dan sprong Duitschland Oos tenrijk bij en Frankrijk Rusland... Er zou gevaar zijn voor België, dat tusschen twee 'groote rijken lag. Werd België geschonden dan kwam misschien Engeland in den dans. Vervolgt. .'TIT' s> I* ~w Cb Cb Cb 46 POPERINGHENAA c**» r*i 4; Voor aankondigingen der provincie Oost-Vlaanderen zich wenden tot Marnixstraat, 30, GENT. Drukkerij - Papierhandel, POSTCHECKREKENINQ Rr 15570. Alle annoncen zijn vooraf te betalen f.n moeten voor den VRIJ dag noen ingezonden worden. 3D (1) 't Getal der dwazen is oneindig. Aalmoezenier der Vlaamsche Boeren in Nor mandie. door A. HANS. '7. f 4 WESTOUTRE. - ,i-i AioSr* JO'.'To WEST-NIEUWKERKE. Oorlog.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 1