HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD 5 der Muntherstelling BUI®! Mi Nieuwsblad voor Poperinghe Apotheek Frans Van de Plas De bloem van het Vrijboseh Zondag 21» Augustus 1921. 15 Centiemen. 18* Jaar. Nr 34 Gemeenteraad. BÜREEIiGE^IEF Aile DRUKWERKEN Sansen=Vann;ste, 15, Gasthuissi raat, P0PERINQME- bonnementprijs 1 Jaar in Stad tehuis besteld. s> buiten Stad met, de post Buitenland 6.50 fr. 8.00 fr. 10.50 fr. V. Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE. /%ankoii(ligingen MEUBELS E. MONCAREY- SANSEN 20, Gasthuisstraat, POPERINGHE Het groote redmiddel. Leest ea verspreidt "DsPoperisghenaar" Sch o on e wo orden - i» o p ir 11\ g ii i:. Oorlogsschade. Zuivert onze Kazernes. Landbouwers van West-Ylaanderen allen naar Rousselare. ma I>e Banque «Ie Courtrai, De Banque <le Courtrai te I^opei'ïriglie gelast zich zonder* kosten der verrichtingen van vernieu wing en uitwisseling der Kasbons der Muntherstellim Wisseling van vreemde munten Inning van intreslbriefjes ALLE BANKVERRICHTINGEN -vrA'' '-• .Ve^»fflfr?7r'Q j.'V?v-T'foi'W.«V Schoolgerief Boekhandel Speelkaarten Zichtkaarten Amerikaansche bureau's Bureelmcubels Meubelpapier Linoleum Toile Cirée v-" if - e.\7. Kivaz. zasmam bij mamma Den Zondag na middag gesloten. Voor aankondigingen der provincie Oost-Vlaandercn zich wenden tot E. DUQUESKE Zoon, Marniïstr&at, 80, GENT Telefoon 1669. IITCII'VKR Drukkerij - Papierhandel, postcheckrekeninq nr 15570. Berichten 50 cent. de regel. Notarieële berichten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.Rouvvberichten, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. •menw" Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den vrij dag noen ingezonden worden. Stoelen IJzeren Bedden Matrassen Sargien Spiegels Glas en Gleisch Verlot Menagegerief Stoors Gordijnen Gemaakte Bloemen Rouwkronen Geschenken ENZ. ENZ. bij 's Zondags gesloten. De oorlog, in zijn akeligste werklijkheid, kwam over de aarde gevaren Het aanschijn der dingen veranderde, de wereld sidderde op hare grondvesten en de zielen werden beroerd. Veel, wat mooi en goed was, ging op in dien wereldbrand... De rijkste en vruchtbaarste gouwen van ons land lagen jarenlang braak. Waar het graan eertijds rijpte, werd de dood gezaaid. Het helderroode hartebloed onzer jongens heeft den bodem gekleu.d. Dan volgde er nasleep van bittere ellende en algemeene ontreddering. De maatschap pij, aangetast in hare onderdeden, den en keling, is niet meer de eensgezinde, de sterke, de kerngezonde. Een paar jaren zijn er sinds verloopen, en nog kwam, ongelukkig, de verhoopte beter schap niet. Vergaderingen werden belegd, heelmiddelen beraamd en toegepast, maar alles bleef zonder baat. Elkeen stelt zijn eigen ik op den voorgrond en ziet met afgunst neder op zijn broeder. Neringdoeners benijden den werkman en heeten zijn loon overdreven; de arbeider zoekt naar cijfers om te bewijzen dat de winke iers overdreven winsten opeensta- pelen. Het is geen heilzame wedijver, maar bedil lende afgunst. De menschen willen leven op breede paden van eigen bevrediging... Geld!... genot!... Uithuizig vermaak! dat vooraluithuizig vermaak Waar is de tijd gevaren toen de gemoede lijke Snieders zong«Er is een geest die al tijd om me zweeft... de geest van het vader huis». Vroeger, ja, toen was elk huis een te huis. Daar wachtten geliefden op u, en lach ten u toe na volbrachte taak Ze vaagden het zweet af van uw gelaat, en ze droogden uwe tranen... Het vaderlijk huis was een oase waar gij vermoeid binnenkwaamt en gesterkt uitgingt, om met nieuwen moed de hand aan den ploeg te slaan. Het hedendaagsch tehuis is enkel dienstig voor eten, zich kleeden en herkleeden, en... een p ar uurtjes slapen. Zou het gemis aan familieleden niet een van de grootste oorza ken zijn der blijvende ontreddering dermaat schappij Achonze jongens en meisjes voelen zich niet gesterkt door innerlijk leven en zijn niet bestand tegen uitwendige verlokking. Het is er zoo eng in de woonkamer, de avonden zijn er zoo lang... Ginder wachten de kame raden, de fluweelen zetels in de kinemazaal en de ophitsende films. Moedertje wordt oud en klaagt, vader is kommerig en ginder wordt er gedanst, geflirt en gefeest... O! dwaze, dwaze kinderen, die echt en waar geluk laat staan voor schijngeluk I Ouders, aanhoort een ernstig woord 1 gij draagt mede schuld. Waarom is er geen hui selijk leven meer? Omdat het innerlijk leven ontbreekt. Van kleins-af worden de kinderen meegenomen naar kinema, herberg of dans zaal. Thuis rollen de gesprekken over den film d :r week of het kleedje der viiendin. Ze zijn katholiek! Ze gaan alle Zondagen naar de mis... maar voor het dagelijksch ge bed, gezamenlijk in den huiskring verricht, blijft cr geen tijd over. Beste ouders, waar God de eereplaats niet bekleedt in het huisgezin, is er geen fami lieleven en geen waar geluk. Het dagelijksch gebed is de sterke band welke de leden eener familie aan elkaar vasthecht: «Waar er twee of meer in mijn naam vereenigd zijn ben Ik te midden van hen I God is liefde! Hij zalmededeelen van Zijn oneindi jen overvloed... Liefde voor elkaar... vooral voorde leden van één huisgezin, ons huisgezin. Het familieleven, het meeleven met eikaars leven, het stille, innige, innerlijke, huiselijke leven, dat is het groote heelmiddel voor de lijdende maatschappij. G. V. A. Elza Wolf. Redevoering van MPoullet, te Rousselaere uitgesproken, bij de betooging der Christene Werklieden Ik ben diep ontroerd door al wat ik hier vandaag gezien en beleefd heb, en indien ik een wensch mocht uitdrukken, dan zou ik vragen is er geen mogelijkheid dat het kristen Vlaamsch arbeidersleger eens een bezoek brenge te Brussel of te Leuven? Het ware goed dat Brabant eens kon zien wat de tucht en de zelfsopoffering, die u beheer- schen, kunnen teweeg brengen, en misschien zou uw voorbeeld navolging vinden. T usschen de spreuken, die mij in den stoet bijzonder getroffen hebben, was ik blij te lezen Wij waren, zijn, en blijven katholiek 1 Ja. zoo moet het zijn want 't is in en door de katho lieke partij dat uwe demokratische en Vlaatn- sche eischen verdedigd worden. En als wij len Leo XIII zijn wereldbrief afkondigde, wie was het die naar hem luisterde en zijne lee ring toepaste? De katholieken 1 De wetten, die in de Kamer in uw voordeel gestemd weiden, hebt gij te danken aan ons en bij zonder aan de demokratische groep uwer vertegenwoordigers. Hetzelfde za! gebeuren in onzen Vlaamschen strijd. De laatste bespre kingen in de Kamer hebben bewezen dat de katholieken onze wenschen hebben gesteund. Al de Vlaamsche katholieken hebben de wet gestemd En indien wij onze Waalsche ka tholieke broeders niet hebben kunnen over tuigen dan toch hebben zij de gelijkheid ge huldigd. Scheldwoorden en betwisting van ons recht kwamen van den socialist Branc- quart en van den liberaal Buisset. Zeker, de Vlaamsche wet is niet volmaakt, maar toch hebben wij bekomen dat voortaan in het Vlaamsche land, zoo in gemeenten ais in provincie, onze moedertaal r.ooit meer zal verdrongen worden door eene andere. Die strijd is moeilijk geweest, maar in de zege praal, die vGj behaald hebben, putten wij de verzekering van andere overwinningen. Wij moeten komen tot de gelijkheid in het onder wijs, in het leger en in het gerecht. De eerste strijd, die nakend is, zal deze zijn voor de Gentsche Hoogeschool en wij hopen, dat wij daarin zullen gesteund worden door menschen die ons tot hiertoe bestreden hebben Voor 42 vreemde studenten, die te Gent zijn, zou men de Vlamingen willen verplichten 100 miljoen op te offeren, om eene nieuwe hoo geschool te stichten. Dat is niet rechtzinnig! Men verwijt ons dat wij het land willen ver- deelen 1 Om dat te weerleggen, hoeven wij slechts te wijzen op de groote offers, welke Vlaanderen in 1914 aan het Vaderland heeft gebracht, en op het feitdat Vlaanderen zonder België, maar ook België zonder Vlaan deren niet kan bestaan. Gelijke plichten eischen gelijke rechten, en die zullen wij bekomen 1 (Lange ovatie.) Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaata, 8, (Kleine Merkt),. In de laatste zitting der Scheidsrechterlij ke Kommissies werd de schade op len A ugusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hierna- ver melde geteisterden YPER. Vansteenkiste Petrus 8 220 Van Becelaere Henri 1873 Toussaert Edouard 14 880 Bartier Florent 1715 Bolleyn Emeric 3093 Hoorelbeke Achille 2325 Goethals Anna Maria Wwe. Lebon Polydore 1900 Knockaert Henri 10665 Bonneel Charles 7155 VLAMERTINGHE. Durnez Alphonse Parreyn Henri Croquette Théophile Vandenbulcke Isa! Delanotte Marcel Lemahieu Théophile Logie Hélène Louwagie Edouard Claeys Marie Brunee! Charles LANGEMARCK. Descamps Henri Demey Léon Quartier Théophile Morent Camille 2750- 4500- 1420- 670- 13740- 870- 1150- 1012- 720- 1620- 1700 990 1470- 1470 Mengelwerk van «De Poperinohenaar». 34 door A. HANS. H. Maiia.op u! vroeg moeder angstig. Ja, 'k peirze het toch. Moesten ze u geraakt hebben Vader sluit de deureOch Heere, wat hangt er ons nu boven 't hoofd. Een beurman kwam binnengeloopen. Er zijn Duitschers op de streke, zei hij ook verschrikt. 'tlsdusw jr Ja, te paarde 1 Wat gaat ge doen Wat kunnen we doen! Rustig blijven. En de meiskensZend ze door I Waar? Hoogledewaarts. De Duitschers zijn nog op de Brugsche bane. Mijn Manda is daar ook buiten, ze moet vertrekken van mij. Rommelare toch, peins wat er gebeurd is. Die leelijke kerels en dan jonge meiskens. Ja, Leonie en Emerance moeten weg! gebood moeder. Loop naar De Vuist te Schoonvelde.Camiel za'lmeegaan, hé, vader? Ja, in Gods name!.. Maardan geen tijd verloren. Ga kunt daar afwachten wat er gebeurt En gij, vader en moeder? vroeg Leonie. Wij blijven, we kunnen de hofstee niet alleene laten. Rap nu geen tijd verloren 1 Ja, 't is 't beste, hernam de beurman. Ge kunt die kerels niet vertrouwen. BOESINGHE. Degraeve Camille Vandamme Honoré POPERINGHE Rabaut Camille bakker Truant Richard scheerder Pittelioen Guslave werkman Deroo Jules Debyser Maurice en zuster vischhandelaars Blanckaert Louise werkvrouw Deburghgraeve Camille handelaar 1110 1465 VerdonckCyrille bakker en winkelier 4 543.56 zal opvorderen? Het weekblad «Ons Limburg» maakt eenige rake kantteekeningen naar aanleiding van een brief waarin een soldaat wijst op de 2969 84 schunnigheid welke ook in de kazernen 1037.45 hoogtij viert. 493 Zullen wij eindelijk niet gaan eischen, wij 581 allen die nog meenen dat er aan de zedelijk heid van een volk toch ook iets vast is 123650 eischen dat onze Regeering de kazernen ont- 260— smette, eer wij haar het overvloedig «men- 988 schenmateriasltoestaan dat zij binnenkort Morisse Alois werkman Benoot René statieoverste Claeys Camille coiffeur Dew til f René werkman Lacour Emile landbouwer Deweerdt Eudoxe dienstknecht Lobelle Re.r.i landbouwer Crousel Sylvie zonder beroep Deconinck Edinond werkman Hosdey Camille winkelier Deschilder René handelaar Druant Honoré landbouwer Vandenbussche Désiré Devos Octave Mécanicien Devos Amand landbouwer Camerlynck Louis Simoen Jérome werkman Gouwy Emma Wwe. Gelein Arthur 7057.49 WAASTEN. Depeleeyn Victor Deman Lucie Hinneman Fourez Jean Vanpottelberghe Aloïs Cyselynck Frangois Dewitte Charles Wwe. Boudry Kergieter Jean Woussen Paul Victoor Renilde Wwe. D'Hoise Knockaert Edouard Hennebo Carton Jean Ghesquiere Hallot 407 Acht ge dit voorstel overdreven, roekeloos? 4 311.70 En wat doet ge met de liefde tot net 1054.54 vaderland? 1151.40Ikaritwoord: Juistomdat ik mijn vaderland 9858.62 liefheb, deert het mij zoo, dat men het laat 2642.54 verrotten: eerst de jongens, dan, door de 898.20 jongens, de meisjes, en gansch het nage- 1780— slacht. Zullen een inilüoen soldaten het 379.10 vaderland beveiligen tegen een ondergang, 1600— dien zij zei ven juist bewerken? 1017.53 EindelijkEr bestaat geen middel om het 1776 50 bederf te keer te gaanwaar jongelingen sa- 1345 36 men zijn, ontstaat er noodzakelijk bederf, 757.50 evenals paddestoelen uit moerassen grond. 125— Ik antwoord: Goed Dan nog liever het 905658 leger tot een strikt minimum beperkt, en 't 1151.40 getal vervangen (bekwame mannen beweren dat wij er in kracht bij zouden winnendoor fijner aanleg, duchtiger drilling, keurige wa pens. Met een beperkt leger blijft er nog hoop op redding. Integendeel, indien het bederf blijft voortwoekeren, is het zeker met ons volk gedaan 1 1 564 3428- 2437- 6713- 2836- 2652 2521 3762- 8644- 1285- 1689- 4515- 1530 - 2 475 3888— Verslag der Zitting van den Gemeenteraad van Vrijdag, 12 Oogst 1921. Om 5,10 uur hield degemeenteraad zitting onder voor zitterschap van den heer Lebbe Alle leden zijn aan wezig. Een 25-tal toehoorders woonden deze zitting bij Mijnheer Lebbe drukt zich nagenoeg uit in deze woorden Bij Koninklijk Besluit van 22 Juni laatstleden werd Mijnheer Lahaye Nestor tot burgmeester van de stad Poperinghe verheven. Mijnheer Lahaye heeft zich naar Brugge begeven om den vereischten eed af te leg gen in de handen van den Gouverneur. Aile forma liteiten vervuld zijnde, is Mijnheer Lahaye nu Burg meester van onze stad. Ik vind het een plicht in naam van ons allen hem een hartelijk proficiat toe te sturen met zijne benoeming en wensch hem veel geluk op zijne loopbaan. M. Lebbe drukt zijn spijt uit dat er bij de benoe Jtningder schepenen geen overeeakomst gesloten is {si-ooi Latttslhoum' C ongres op 3en 4 September, 1921, ingericht onder de hooge bescherming van zijne Doorluchtige Hoog- weerdigheid Monseigneur Waffelaert, Bis schop van Brugge, en vereerd door de| Niettegenstaande, zaftoch bij de minderheid geen deelneming en tegenwoordigheid van de kwaden wil noch onverschilligheid te vinden zijn. Af. Lebbe. Ik zou willen den schrijver kennen die teekende Kei» om hem te bewijzen dat er bij ons geen kleingeestige politiek is en om mij te kunnen stellen tegenover dien man met zijne kleingeestige politiek. Eene verdeeling der zetels zooals ik voorgesteld bad, zou beter gepast hebben de burgmeester en een zetel aan de meerderheid de twee ander zetels aan de minderheid. Vergeet niet dat er veel lasten te dragen zijn en veel werk. ik geloof dat men mij later zal gelijk geven. Veel werk heb ik gedaan ik heb er weinig belooning voor gekregen. M. Lebbe treedt af, M. Lahayeneemtzijne plaatsin. Af. Brutsaert. Indien het mij toegelaten is, zou ik ook nog eenige woorden willen voegen aan hetgene M. Lebbe komt te zeggen. M. Lebbe heeft hier ge sproken als aftredend burgemeester. Het is mijn plicht een woord van hulde aan dezen ouden ambte naar te brengen. Een moeilijke taak is het geweest in deze tijden. In deze hoogst verschrikkelijke tij- 1 f)m 10 ure dankmis in He Werk van 8t 6en heeft hij niet geaarzeld de moeilijke taak van 1. urn 10 ure, aamcmis in ae Kerk van ^Burgemeester op zich te nemen. Ze was kort.-Toch tWlcniei. I ben ik overtuigd van het goede dat die man in zijne 2. Om 11 ure, uitreiking der prijzen van loopbaan verwezentlljkt heeft, en ik hoop dat de den peerdenprijskamp. (openbaremeening hulde zal brengen brengt ter kennis der houders van Kasbons 5 der Muntherstelling uitkeerbaar den 31 December 1921, en welke begeeren tie uitbetaling hunner titels te bekomen, dat, volgens de wet van 30 Juli 1921, de bons moeten nedergelegd zijn tusschen 10 en 24 Oogst 1921, ten einde van een bijzondere stempel bekleed te worden. De Minister van Geldwezen is gemachtigd om Schatkistbons met vijf ten honderd in trest 's jaars te beginnen van 1 December 1921 en uitkeerbaar den 1 December 1926, uit te geven, tot het beloop van het noodige kapitaal om de Bons der Muntherstelling die niet binnen het vastgestelde tijdverloop zouden nedergelegd geweest zijn, te verwisselen. De houders zullen, ten tijde der verwisseling recht hebben op de betaling van: 1°) eene premie in geld, vertegenwoordigende vijf ten honderd van fret nominaal kapi taal der verwisselde Bons der Muntherstelling; 2U) den koepon van 1 December 1921 tot deze Bons behoorende. Heeren Ministers Ruzette en Vandevyvere, en Staatsminister Helleputte. hoofddeken van den Belgischen Boerenbond. 't Is 't eerste Landbouw Congres in West-Vlaanderen. 't is van het hoogste belang en het groot ste nut. Kitterdag 3 September 1921. 1 OmlOu.'s.morgens. opSt Amandspiein merkweerdige tentoonstelling van Peerden. Op de Wapenplaatsgroote prijskamp voor Gelten. 2. Om 4 1/2 u. opening van 't Congres Zonrifip; 4 September IHSS. zijne opofferingen. Ook wensch ik aan hem voor onzen nieuwen 3. Om 11 1/4 ure, indefeestzaal,van 't Se-S Burgemeester dezelfde weg te zien inslaan. Hij Is ir.ni, »ni i«™ een stoere werker met veel minarie, feest- en slotvergadering van 't Congres. 4. Om 13 ure, noenmaal bij inschrijving. 5. Om 14 1/4 ure, ontvangst der Overhe den en Congresleden op 't stadhuis. 6. Om 15 u. Optocht van den huidestoet. Vergaderplaats: Barnumwijk totaandestatie. jong, vol leven en ijver; wilskracht. Het is in naam van onze partij dat ik hem veel ge luk en voorspoed wensch in zijn ambt. Het zou hier nu niet passen een geheel programma op te leggen, toch houd ik eraan Mijnheer de Burge meester te doen opmerken, dat er ontzaglijk veel werk is. Wat ik zou willen verwezenlijkt zien is namelijk een verbetering in het onderwijs, een geneeskundige instelling, een instelling van den 4dt" De stoet zal geopend wordendoor de Kon. 1 graad Ook valt er nog veel te doen op de kwestie van r., r> i i de verbetering der wegen en het drinkbaar water. Stadsharmonie van Rousselare, en vervol-j Ik zou nog willen een andere zaak ophalen, geris opgeluisterd door de muzieken, banie-J ledereen weet dat het vieesch schrikkelijk duur is en ren en zinnebeelden der gilden. Er zijn dat er weinig of geene verandering komt. Door het vertrektreinen naar alle richtingen, en al de j'oeke.nnen h0°Ke loonen aan de werklieden zijn deze in staat hun van een stukje vieesch te voorzien. glldelcden Zullen denzeifden avond nog kun-JAndere menschen zijn in de onmogelijkheid zulke nen te huis aanlanden. 'aankoopen te doen. Velen zijn er die zich tevreden Op dan! Gilden van West-Vlaanderen de m07e'f,nhsAe1!*" ïï'le^aaJmmMUk'Lb,r,i,°vdbm I Zou net ten dien einde niet mogelijK zijn een ge- betOOging moet ernstig en grootsch Zijn en {meentelijke beenhouwerij van vervrozen vieesch in te moge dit Congres metzijn huldebetoon onze: «tellen. Wat de beenhouwers betreft zou dit voor heropbeuring, vereetligingskracht en erken- jhen weinig benadeeling teweeg brengen. Daaren- nincr onzer rechten verwerven én hulde enl^,f>v^" vieesch veel minder kostenen de mngonztr rtuirtn verwerven ert nutue en voedj„g^aad't zij van gewoonals 't zij van vervro- dank brengen aan onze beschermers en wel ien vieesch, is dezelfde. doeners. j In wat er ook zou moeten voorzien worden, is de woningnood. Ge kunt u niet voorstellen wat het is te moeten leven in barakken. Daar zoudt gij het kun nen voelen aan den lijve wat diepe geest het spreek woord Eigen haard is goud waard bevat. De schuld daarvan ligt meest in ons zelve. Ik heb nu gesproken over drinkbaar water, onder wijs, woningnood enz ik breng nogmaals den heer Burgmeester onze gelukwensrhen over. Een breed veld ligt open, 'k wensch hem geluk in zijne loopbaan. Af. Lahaye. Ik heb beide sprekers te bedanken voor de hulde die mij is toegebracht. Het is mij nogal moeilijk op al die punten te antwoorden, die een heel programma uitmaken. Met de kwestie van het water heb ik me zelf reeds bemoeid en onderzocht. Voor het oogenblik staan we voor moeilijkheden. We zijn bij don Burgmeester van Boeschepe geweest die verklaard heeft dat de canalisatle behoort aan Frankrijk. Ik heb direkt ge schreven naar de commissie van Parijs en verwacht antwoord. Nu de zaak van de schepenen. Er is een minder heid en een meerderheid. Ais er geen akkoord gesloten geweest is ligt het niet aan ons, maar wel aan U, want voorstellen zijn gedaan geweest. (M. Lahay» haait nog eens de zaak op, door onze lezers reeds gekend.) Ik wil hier onpartijdig handelen, 't is met dat gevoe len dat ik tnij in bet ambt van Burgmeester zal stellen. Ik bedank M. Lebbe; het is een plicht voor mij Maar aan wie er verdient hulde gebracht te worden is wel aan den heer Devos die binst den oorlog nooit zijn post verlaten heeft. Verschillende malen heb ik hem naar het stadhuis zien komen, zelfs gedurende de hevigste bombardementen altijd was hij op post. M. Devos is de man en de stad zou moeten trachten dien man in ons schepen college op te nemen. Na aflezing van het verslag door den secretaris geeft Mijnheer Lahaye nog eenige uitlegging nopens de waterkwestie, en geeft uitleg over het ontwerp van M. Rigot, in ons blad van zaterdag 1. 1. medegedeeld. Af. Brutsaert. Zou het niet mogelijk zijn een dienst, voor het vervoermiddel, in te richten. Af. Lahaye. Dit zou nogal duur komen.— Iedereen mag gaan. De mensclter, behoeven niets te betalen j buiten de onkosten. De waterkwestie wordt verder besproken en iedereen bekent dat het eene moeilijke zaak is die veel siudie vraagt en waarvan de instelling bij eenige jaren waarschijnlijk veel min zal kosten dan nu. Af. Lahaye vraagt of er iemand eenige opmerking heeft te maken op het verslag der laatste zitting. Af. Brutsaert. Iemand heeft gezegd M. Van- dooren geloof ik dat het Moederhuls en de Melk- druppel 50.000 fr. gekost heeft. Af. Vandooren. Ik heb dat niet gezegd. Af, Brutsaert. Ik moet het dan levers gelezen hebben. In alle geval is dat niet juist en ook had de stad tot nu toe daar niets voor te betalen. De Staat droeg alle onkosten. Nu echter moet de stad uitspraak doen over het behouden van het moederhuls of niet en met aanstaande jaar in de kosten voorzien. 1 Runt. Kiezing van een schepen in vervanging van M. Lahaye benoemd tot Burgemeester. Af. Lahaye. Ik ben nog eens tot bij M. Devos geweest om hem den zetel van schepen voor te stel- i len. M. Devos heeft geweigerd en mij gevraagd opdat we niet voor hem zouden stemmen. Af. Brutsaert M. Devos heeft waarschijnlijk iets meer gezegd? Heeft hij niet gesproken van eenen tweeden schepenzetel. Af. Lahaye. Neen, hij heeft daarvan niet gespro ken. Af. Vandooren. Wij hebben meegaande genoeg geweest. In Brugge waar er 28 leden zijn, waarvan cr 13 door de oppositie bekleed worden de 5 zetels voor schepen werden door de katholieken bekleed, In Rocselaere doet denzeifden toestand zich voor. 't Was een kort, toch aller droevigst af scheid. Snikkend gaf vrouw Rommelare haar kinderen een «God beware je mee... (Vader vergezelde hen tot aan de poort. En toen hij 't groepje vertrekken zag, begon hij te snikken Wat hangt er ons boven 't hoofd, sprak J hij tot zijn beurman. Ze zijn er dus al. En wij, die peinsden, dat ze van Antwerpen ver jaagd waren! Wat tijden, wat tijden i Ja, 'tis hard... Moed en kloekte, vriend. Ik loop nu rap naar huis. 'k Ben al blijdat Manda toch weg is. Rommelare ging ook in zijn woning. Zijn vrouw zat te schreien. God zij ons genadig, zei ze snikkend. Alzoo uw kinderen moeten weg jagen. Wie had het ooit kunnen peinzen, dat we dat gingen beleven. We waren te gelukkig. 't Kan nog al goed komen, trooste Rommelare, al was zijn hart ook vol, over vol. Waar zoün die schavuiten nu zijn t Dat ze toch maar niet hier kwame». Hij ging weer luisteren aan de deur. Sluit ze, riep zijn vrouw. Die kerels schieten zoo gemakkelijk. 'k Hooreze zingen. Men ziele, 'k ge- loove, dat ze al in 't Vliegende Paard zitten. Een gestalte sloop nader. Rommelare 1 klonk het. Wie daar! riep de boer verschrikt. Goed volk 't Was Leon, de broer van Pierre. Gij zei Rommelare geruster'. Er zijn Duitschers. 'k Weet het. Ze zitten in 't Vliegende Paard Er is een paardenkoopman bij, die dikwijls te Thorhout kwam. Hij kent de streek, hij kent ook Jeannette. hij leidde er de mannen naar toe, en dat schandaal heeft ze lachend ont vangen. Ze zitten al aan den wijn. Maar Leon toch 1 Jeannette. Verwondert u dat? Zoo'n siunse, ze is blij, dat de Duitschers er zijn. 'k Heb alles van achter een haag staan afloeren. Let maar op! Ze schieten zoo gemakke lijk. Ha, ze zitten in 't Vliegende Paard. En als ze er zich dronken drinken, wat gaan ze dan uitmeten. God beware ons! Hoor ze zingen 't Is toch stout volk Ze weten nu toch niet, of er Engelschen of Franschen zijn. Misschien komen er gendarmen en vrij willigers af. Ze zijn weg? Weg? Wist ge 't nog niet. Ze zijn dezen noen naar Oostende moeten vertrekken. Nog een slecht teeken. Ja... morgen komt er misschien een heel Duitsch leger. Nu ben ik naar huis. Goên avond. Leon verdween weer over 't land. Rommelare ging in huis, vertelde alles aan zijn vrouw Ha, zitten ze bij die slunse! riep de boerin verontwaardigd. Ze kennen al de slechtste herberge van de streek. Ja, vodden als Jeannette worden door zulke kerels be schermd. Sluit de deur vader, laten we te bed gaan. 'k Kan wel niet slapen, maar 't is 't beste dat ze geen licht zien. Onze kinders, och Heere toch!.. Maar 'k ben blij, dat ze weg zijn. God beware ze. 't Werd een lange nacht voor 't echtpaar. Nu en dan ging Rommelare voorzichtig aan de deur luisteren hij was toch nieuwsgierig, 't Gezang hield op. Waar mochten de Duit schers nu zitten. Eindelijk brak de nieuwe morgen aan. De boer stond op. Eensklaps hoorde hij schieten. IV Dc kinderen van Rommelaere waren door den avond vertrokken. Manda van de geburen voegde zich bij hen. Mag ik mee gaan had ze gevraagd. Aileene is zoo triestig. Samen trokken ze in de richting van Schoon velde. Dat was nu wel de schuwe tijd, waarvan ze soms hadden hooren vertellen, wanneer 's winters avonds een groepje bijeen zat rond den haard of de ronkende stoof. Doch wie had ooit gepeinsd, dat die tijd nog terug- keeren kon Ze bereikten den zoom van het woud dit moesten ze dwars door. 't Vrijbusch, zei Manda met een hui vering in de stem. Och Heere, 't is nu lijk in de dagen van Bakelandt. Maak ons niet benauwd 1 sprak Eme rance. 't Is al wreed genoeg, zonder dat ge dien Bakelandt ophaalt. De geschiedenis van den wreeden roover- hoofdmanis in Vlaanderen nog niet vergeten, maar werd ook beschouwd als behoorende tot een verleden, dat niet meer terug keerde En zie, weer moest men vluchten voor geweldige mannen, die schrik wekten en misdaden pleegden. Wat had men al niet gehoord van Dinant en Leuven en Aarschotvan de omstreken van Mechelen en Dendermonde. En zou het nu West Vlaanderens beurt zijn 't Brandt, riep Manda, en ze wees naar een plek klaarte aan den hemel. Allen keken in die richting... Inderdaad vlammen speelden tegen de lucht. 't Was als het tecken, dat de oorlog tot hier genaderd was. Gauw, gebood Camiel. We moeten voort En ze traden in 't bosch, dat vol scheen van geheimzinnigheid, als zuchtten alle boomen... Leonie sprak niet. Ze dacht aan haar verloofde. Wat zou er van hem geworden Maar ze kon nu niet voor hetn zorgen. En ze werd zelfs even nijdig, bij de gedachte, dat niet zij voor hem zorgen moest, maar hij haar diende te be schermen. Zij zou nu aan de dingen hun loop laten... Weet ge hier goed den weg vroeg Manda naast Camiel stappend. O, ja... Zijt ge benauwd. Ik beefWat gaat er allemaal gebeuren. Af. Lebbe. Nochtans in Ronse, waar we een zelf de geval hebben als hier is er evenredige vertegen woordiging. Men gaat over tot de kiezing, die den volgenden uitslag geeft: Brutsaert 2. Beheyt 7 en 4.witte briefjes. Beheyt is dus gekozen en legt de eed af in de han den van Mijnheer Lahaye. 2 Punt. Advies nopens de rekening van de Kerk fabriek van O. L. Vrouw voor de jaren 1914, 1915, 1916, 1917, 1918 1919 en 1920. 1914: 1915: 1916: 1917: Ontvangsten 15.752,31 Uitgaven 6.338,88 Overschot 9.413,43 Ontvangsten 14.983,72 Uitgaven 6.023,33 Overschot 8.960,39 Ontvangsten 12.040,82 Uitgaven 5.192.13 Overschot Ontvangsten Uitgaven Overschot 6.848,69 8.866,08 4.550,33 4.315,70 1918; Ontvangsten 8.481,16 Uitgaven 4.198,26 Overschot 4.282,90 1919; Ontvangsten 15.332,94 Uitgaven 14.851,67 Overschot 481,27 1920: Ontvangsten 18 612,67 Uitgaven 18.221,98 Overschot 390,69 Eenparig Goedgekeurd. 3 Punt. Advies nopens de begrootingen der kerkfabriek van O. L. Vrouw voor de jaren 1915, 1916, 1917, 1918, 1919 en 1920. 1915; 1916: 1918: 1919 Ontvangsten Uitgaven Overschot 7.347,68 Ontvangsten 17.550,79 Uitgaven 5,192.10 Overschot Ontvangsten Uitgaven Overschot 13.475,84 Ontvangsten Uitgaven Overschot 13.785,12 6.435,44 12.358,69 17.674,40 4.198,26 15.156,85 14.751.67 405,18 1920: Ontvangsten 23.523,69 Uitgaven 22.912.11 Overschot 611,58 De begrooting wordt goedgekeurd. 4 Punt. Stadsrekening voor het dienstjaar 1919, De Secretaris geeft lezing van de verschilllge reke ningen. Over de kweslie van den Reinigingsdienst doet M. Vandooren het volgende opmerken. De kosten voor den Reiningsdienst loopen zeer hoog. Voor de vuilkarren alleen is in 12 dagen 3500 fr. uitgegeven geweest. Voor den reinigingsdienst is uitgegeven 17,000 fr. Dat Is veel te veel. De men schen doen wat ze willen, omdat er geen politietoe zicht genoeg is en omdat de reglementen niet onder houden worden. Alle soorten van vuiligheden wor den voor de deur gezet tot dat de stad moede is het te zien leggen en het dan zelf wegvoert. ZIJ zouden b. v. Sint Bertenskerk aftrekken en alles laten liggen tot de stad het zelf zou wegvoeren. De politie zou moeten vollediger zijn. Voorde oorlog als er iets gebeurde was er orde. Vroeger waren er 5, nu zijn er Hij nam haar arm en legde dien in den zijnen en fluisterde Vertrouw maar op mij... ik zal voor u staan, als 't noodig is- Dat we nu een keer Duitschers moesten tegen komen. Die wagen zich 's avonds niet in 't bosch... tenminste de voorwacht niet. Meestal zweeg het groepje. De bladeren ruttelden onder den voet. Hier en daar kwam men voorbij 1 huiseke van een boschkanter maar 't lichtje was er gedoofd. Hier scheen men zeer gerust nog in de komende gebeur tenissen. Nu langs hier, zei Camiel, dan komen we aan de villa van mijnheer De Vuist. Kozijn De Vuist, zei Leonie. Ja, maar dat klinkt nog zoo aardig. En toch, 't is familie door Gotlelieve. O, we zullen goed ontvangen worden. Maar zal 't daar beter zijn dan bij ons De Duitschers overstroomen morgen de gansche streek, meende Camiel. Eensklaps klonk het luid Halt! De vluchtelingen schrokken. Plots doem den gedaanten voor hen op. Waren het Duitschers Men hoorde wapens kletteren. Een man kwam naar voren en vroeg barsclt Wie zijt gij Vluchtelingen, antwoordde Camiel. We moeten naar mijnheer De Vuist. Ja, ja, iedereen kan dat zeggen ge staat hier voor de burgerwacht van Schoon- velde en ge zult uw papieren toogen. Vervolgt.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 1