SNUIF In 't Binnenland. Eenige kijkjes van het begin van brand aan St Janskerk. Burgerstand van Coliseum-Cinema. Uit Lourdes. V. O- S. Poperinghe. Vreeselijke ontploffing te Yper. VERMAKELIJKHEDEN. Zondag 4 september Zondag 11 september, Uitslag van Aanbestedingen. Priesterlijke Benoemingen EERETEEKENS. De loterij van de Verwoeste Gewesten Geele TOILE-CIRÉË voor BEDDEN BENOEMING Antwerpen's Boaw= Hypotheekbank HOPPE. BANK VAN POPERINGHE niet ontdekt, maar algemeen Is men van ge voelen dat hier een politieke moord gepleegd werd. De Grieken worden door de neerlaag die zij te Biledijk geleden hebben in den rttg bedreigd. Men geraakt er niet meer uit wijs Grieken en Turken ze winnen en ze verliezen alle beide, volgens hunne berichten, en 't is mis schien wel waar ook. In alle geval de meest tegenstrijdige berichten worden vermeld. De express Bucharest Budapest, werd tusschen Cronstadt en Schafburg, in volle veld door bandieten aangevallen. De brigands chloroformeerden de reizigers en namen al de waarden mede welke zij vin den konden. Zij roofden zelf het gouden kunstgebit van een ambtenaar van het Ame- rikaansch consulaat Een hevige brand, veroorzaakt door ontploffing, in een nabijgelegen laborato rium, legde het Browns Hotel, te New-York, in asch. 20 personen zijn van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Duitsche opkoopers koopen in Frank rijk eene groote hoeveelheid vee. In de streek van Dreux zijn 5000 kalveren gekocht, in de streek van Nantes 10000 en in Bretanje 5000 Een trein die uit Rusland, Polen naar hun vaderland overbracht, is Zaterdag nacht nabij Baranowicz ontriggeld. De wagons werden gansch verbrijzeld. Men heeft tot nog toe 13 dooden en 20 gekwetsten van onder de puinen opgehaald. Nabij Rome is een koopwarenfrein met een ontzettend geweld op een reizigers trein gebotst. Het laatste bericht maakte melding van dertig dooden, en men geloofde dat het getal gekwetsten de honderd zou overtreffen Onder deze laatsten zijn er verscheidene zeer erg gesteld. Het dorpje Mierlo bij Helmond, in Holland, werd Zaterdag door een ramp geteisterd. Nagenoeg de geheele Marktstraat is afgebrand Niet minder dan 30 huisgezin nen zijn dakloos. De oproer in Engelsch Indië neemt eene schrikwekkende uitbreiding en ver spreidt in de Engelsche regeeringsmiddens groote onrust. Een schip is Woensdag in een storm na bij Poelo Pénang(Achter-Indië) verongelukt Van de opvarenden, 37 man scheepsvolk en 11 passagiers, allen inboorlingen, hebben slechts 15 hun leven kunnen redden. Uit Montpellier wordt geseind Een schrikkelijk ongeval heeft het stille stadje van Bonnieux in opschudding gebracht. Omstreeks 9 uur van den avond, plofte een zware rots, waarschijnlijk door de stort regens dezer laatste dagen losgekomen, van den berg neer en verpletterde letterlijk drie huizen, welke op deze plaats gebouwd wa ren. Twee personen en zes paarden werden doodgepletterd. Verscheidene kinderen, nabij Laon, vonden een granaat en vermaakten zich met het gevaarlijk tuig, toen het almeteens met een schrikkelijken knal ontplofte. Drie der onvoorzichtige kleinen werden letterlijk aan stukken gereten. Te Lorient, in Frankrijk, kwam een werkman op schrikkelijke wijze aan zijn einde. Een stoomketel ontplofte en de onge lukkige die den stoom over het lijf kreeg bekwam ijselijke brandwonden. Hij werd dan nog in een ketel heeten appelwijn ge slingerd en aldus levend gekookt. Naar aanleiding der gruwelijke ont dekking in de Seine gedaan, publiceerde de politie een oproep waarbij iedereen, die een meisje vermist tusschen de 15 en 25 jaar, wordt uitgenoodigd zulks op te geven. Het totaal aantal vermisten, aan de politie meegedeeld, bedraagt niet minder dan 211. Het Amerikaansch luchtschip, «D. 6», het grootste der luchtvloot van de Vereenig- de Staten, werd vernield ter statie van de watervliegtuigen van Rockaway-Point, door de ontploffing van den naphtevergaarbak. Stadsnieuws. Zondagrust.—Alle apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen M. KESTELYN. Vlaamsche Vrienden Woensdag avond, aanstaande, om 8 u. gewone veertiendaagsche vergadering in den Katholieken Kring. S. Bertenskerk Er is besloten de galerij wandelingvan S Bertenskerk die gedeeltelijk vernield was, nu geheel af te breken en te vernieuwen in metselwerk. Wij zijn niet bevoegd maar ons dunkt toch dat het geene verfraaing zal zijn. Oudemanhuis. Op 8 October heeft de aanbesteding plaats voor 't herbouwen van het Oudemannenhuis, gelegen in de Boeschepestraat. Het bestek beloopt tot 38.930.72 waarde van 1914. Reizen. Indien gij u op reis begeeft, verwaarloos niet u van een of twee mono poeders te voorzien, want het is het eenigste en echt geneesmiddel tegen hoofd- en scheele hoofdpijn, zenuwlijden, razendet andpijn en rhumatiek. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe, in doozen van 1,75 fr. en van 3,00 fr. Stadskas M. Gust Salomez vraagt ons te willen melden dat de som van 1.335,50 fr. die hij ontvangen heeft, en die in het verslag over den staat der stadskas vermeld is, niet alleen betaald werd voor 't herschilderen der ladder en camion der pompiers, maar daarbij voor 't uitvoeren van verschillige andere werken. Benoeming M Dezeure, ontvanger der belastingen, heeft zijn verplaatsing gekregen voor Brugge. Wij kunnen enkel het heen gaan betreuren van dezen trouwen ambte naar die met nauwgezetheid, doch immer met de meeste dienstwilligheid zijn ambt heeft waargenomen. Smokkelaars. De gezusters Der... G. en H. van Westvleteren werden niet ge knipt door de tolbeambten voör het binnen smokkelen van 2 flesschen Benedictine. Zij waren met vijf personen op den wagon waar de 2 flesschen gevonden werden, en niets kan doen veronderstellen dat die flesschen eerder aan hen dan aan een der medereizigers zouden toebehooren. Zij protesteeren dus ten hoogste tegen deze valsche beschuldiging. Proces verbal werd deze week opge maakt tegen tal onvoorzichtige wielrijders die zonder licht of in overdreven snelheid door stad reden. Botermand verdwenen. De landbou wer J. Priem van Stavele, had Vrijdag mor gen te Crombeke, zijne mand met 10 kilos boter erin op den tram gezet. Te Poperinghe gekomen was mand en boter verdwenen. Een onderzoek is ingesteld. Rappe dieven. René George, bakker, Yperstraat zat dezer dagen buiten bij zijn huis in den avond, toen iemand binnen ging De bakker ging bestellen en toen hij terug buiten kwain was zijnen stoel verdwenen. Brand Zondag is een klein begin van brand ontstaan in een der badkamers van het Hotel Skindies. Brand. Maandag namiddag, rond 3 uur, bemerkten voorbijgangers dat er rook opsteeg uit het dak van S. Janskerk. Seffens werd het alarm gegeven en in een oogenblik stond gansch de stad overeind. Eenige moe dige mannen klauwterden op het dak en konden met eenige eemers water het begin van brand blusschen. De Pompiers kwamen ter plaats en met hunne prachtige nieuwe stoompomp weerden alle verdere gevaar af. Gelukkig dat de brand gedurende-den dag bemerkt werd of we hadden een ware ramp te betreuren. De oorzaak is ongetwijfeld te wijten aan werklieden die aan het dak gewrocht hebben. Wij hebben eenige zichtjes genomen tij dens de werkzaamheden der pompiers Onze lezers zullen ze hiernevens vinden en* de stoompompen ladder der pompiers afgebeeld zien, alsook de kerk van S. Jan met de plaats waarde brand uitgebroken was. Inhuldiging van den nieuwen Burg meester. Het feestprogramma voor de inhuldiging op 18 September is nog niet verschenen, toch kunnen wij reeds de vol gende bijzonderheden mededeelen. Om 2 ure Optocht der maatschappijen met praalwagens en zinnebeeldige voorstel lingen. -v Om 4 v% ure ontvangst der overheden op 't Stadhuis. Om 6 ure Concert door 't Stadsmuziek. Om 7 ure Concert door 't muziek uit Ons Huis 's Avonds verlichting der groote markt en Vuurwerk. De verlichting duurt tot middernacht. Bertenplaats. We ontvingen volgen de mededeeling 't Is nooit waar zeker dat het eenige groen en het eenige levendige dat we in stad bezit ten, weg moet Overal in andere steden en dorpen zoekt men ergens een hoekje om wat boompjes en bloempjes te plantenen zou men die hier weg doen? Neen toch zeker. Weet ge heer opsteller wat ik bedoel Ziehier'k heb reeds tweemaal hooren zeggen dat hét hoveken op de Bertenplaats veroordeeld is. en dat men er een peerde- markt wil maken. En 'k heb er tweemaal hetzelfde op geantwoord't zal veel meer geld kosten dan het hoveken in orde te brengen, 't Zal veel aangenaamheid en kunst zin wegnemen maar 'k heb er ook moeten bijvoegen dat er toch een voordeel aan was: We zouden dan twee peerdemarkten heb ben 1 Dat is ook iets 1 Aanranding. Zekere Keirsbilck van Handzaeme, rond de 70 jaar, was hier deze week op ronnde op de hofsteden voor zijnen handel in zaden, aardappelen, enz. Hij viel bij een zekere C... van Langemarck, op zoek naar werk, en hielp daarjn. Op ronde zijnde Woensdag morgen rond 9 ure, bij De Zon Elverdinghe kalsiede, werd Keisbilck opees door zijn maat in den dijk gegoid en zijn geld ontnomenrond de 3000 fr. be weert het slachtoffer. De dader is opgezocht. Aan de landbouwers. De Heer Boereboom laat weten dat de landbouwers zich mogen naar het stadhuis begeven om aan te geven hoeveel land zij in 1922 met veldboonen zullen beplanten en daarvoor de premie te vragen. De landbouwers die zaaigraan begeerne voor gewone klaver, lu- pulienen, inkamaatklaver of veldboonen, worden verzocht tegen 15 Oktober aanstaan de hunne aanvraag te doen in het stadhuis Bericht aan de landbouwers. Aan komst van fransche windmolens eerste kwaliteit aan voordeelige prijzen bijEmille Roffiaen Statiestraat, 148, Poperinghe. Ongeval. Dinsdag tegen avond werd Cyr. Opsomer die bij «Het Vinkenveld», Westvleteren steenweg, op zijn velo sprong, aan den omdraai van het huis gevat door eenen auto. Zijn velo werd stuk gereden en hij, gelukkiglijk niet erg gewond. Hij werd tot bij D' Van Walleghem gevoerd die hem j de noodige zorgen toediende. Plaats van Onderwijzer. Eene plaats van onderwijzer staat open in de gemeente school te Poperinghe Wettelijke wedde. Aanvraag sturen zonder uitstel aan den heer Burgemeester te Poperinghe. Bericht. Het Evangelie zegt zoekt en mem zal den Dépot Jéreiuie vinden, klopt en men zal open doen, bidt en gij zult pure crème kaasjes van 2 fr. krijgen. bij de gebuurgemeenten niet achter te zijn Alle goede gedachten om 't feest op le luisteren, zullen met welwillendheid onder zocht worden Oud strijdersgenegenheid en dank weze aan allen bij voorbaat toegezegd Op Zondag 11 September zullen teWatou bloempjes verkocht worden ten bate van weduwen en weezen. De minimumprijs zal 0,25 fr. zijn, maar elk is vrij van meer te ge ven ervoor BtoushrV. O S Heden zondag heeft alhier de-inhuldiging plaats van het gedenkfeeken aan de gesneuvelde i Om 9 3/4 wijding der vlag, waarna Hoog mis en Vaderlandsch sermoen Om 2 u. op tocht cn overhandiging der vlag op 't stad huis Om 4 ure plechtige onthulling van het Ged°nkteeken Aanspraak. De muzieken van Rousbrugge, Watou cn Stavele zuilen den stoet opluisteren. Na de onthulling groot Concert, op.de markt, dóór het muziek van Rousbrugge WoésKon. Inst'ellatie De inhuldi ging van onzen nieuwen Burgmeester bracht gansch de gemeente te been. De versiering was algemeen en om ter meest,, maar toch spant de Wuppelpek de kroon 't betaamde ook, w'aht dufl'r w©6nf onze nieuwe burger- yader M. Henri Vereecke. De stoet was geopend door een flink aan tal opgesmukte boerepaarden en het muziek van Oos.tvleter.en. Dan volgden de mooivër- sierde velos, de schoolkinderen, de hoeren gilde en al de andere bestaande maatschap pijen. Het feest liep in de vroolijkste stemming en volle eensgezindheid af. Boerengilde. Vandaag gaat onze hoerengilde naar Roeselare om deel te nemen aan de huldebetooging den Belgischen Boe renbond van Leuven ter eere. Zondag toe komende vergadering der Boerengilde bij Bruno NotredameIn deZwaanom5 l/2u Itoestii^lic. St Jorisgilde. Don derdag laatst vierde de gilde van St Joris hare herboring. In 't lever, geroepen in de 17e eeuw, is zij een van de oudste die heden nog bestaan. Vroeger was dit eene puike maatschappij en bij herstichfing mag gezegd dat, dank de ijverige werking van den voer man D. De Remcle en de gulhartige bijtre ding van den Weled. heer de Thibault de Boesinghe. haren eerevoorzitter, de gilde niet min belooft Het feest van donderdag gaf daarvan een slaande bewijs. De inzet eene mis van dankzegging zooals het alle kris tene maatschappijen past; daarop eene ge zellige vergadering waar de koning schutter Berten Laureyns gehuldigd werd en met middag een lekker feestmaal. Aan den eere tafel bemerkten wij onder meer de Weled. heer Burgmeester en zijn zoon Roger, die zoo beiden een bewijs geven van werkelijke vriendentrouw, de E H. pastoor, de onver moeibare hoofdman D. De Remcle, de ko ning Berten en nog menig andere, Om 4 u. trokken de schutters op naar de prijsschieting, het laatste doch niet min belangrijk punt van 't feest. Kortom schoon en welgelukt vriendenfeest. Landbouwcongres. Boertjes, 't is aan den gang. Gisteren besprekingen in de verschillige afdeelingen Uwe mannen waren er en stonden hunne steke, zulle vandaag de optocht en. daar moet gij zijn. Asa, in massa naar Roeselare. Vertrek om 10 27 u. naarYperen, vandaar naar Roeselare. Terugkeer uit Roeselare om 4 30 u. Boven links aan 't werk het brandt onder 't nuttige aanwerving van ons vroeger gemeentebestuur. dak daar waar het kruisje staat. In Verder eenige werkzaamheden. 't midden de motc rpomp, een heel Heden 4 en Zondag 11 September 1921 is ons klachtenbureel open van 8 tot 11 ure. Vandaag doen wij een uitstap naar de Vlaggefeest van Rousbrugge. Al de Bestuur leden worden uitgenoodig deze wandeling mede te doen wij vergaderen om 13 ure bij ons lid Omer Melis, Noordstraat In West- Vlaanderen en vertrekken per rijwiel met ons Vaandel om 13 ure 15. Vlaamsche Oud Strijders van Poperinghe op Zondag 18 dezer plechtige Inhuldiging van onzen nieuwen Burgemeester M1 Lahaye Nestor' Al onze leden welke geen deel maken van eene muziekmaatschappij worden dringend verzocht onze Vlag te vergezellen. Twee onzer Oorlogweesjes zullen aan den heer Burgemeester een ruiker aanbieden. Namens het Bestuur. Nt-Jan-ler-IUmn. V. O. S. De Vossen worden vriendelijk uitgenoodigd tot de feesten te Rousbrugge op 4 September. Vergadering bij J. B. Ryon, om dan samen, om 1 uur stipt te vertrekken. Op 11 September huldigt Watou, hare gesneuvelde helden, in het onthullen van het gedenkteeken. Wij denken niet dat het noodig weze, U aan te wakkeren, en wij rekenen er stellig op, dat iedereen het voor plicht zal aanzien, deze feesten bij te wonen, te meer, daar de namen onzer gesneuvelden ook ingebeiteld zijn. Wij vergaderen te Watou, inde Poperin- ghestraat bij de Weduwe Theresia Boeket om 2 1/4 stipt. Watou. Onthulling van het standbeeld der Oud-Strijders op 11 September om 2 1/2 ure. Wij noodigen al de Oud Strijders uit de heele Westergouw oponsfeestuit. Mogen wij U ter loops doen opmerken beste strijd makkers, dat wij voor U en in uwen naam, te Brussel op 29 Juli 1920 met onze Vaan te genwoordig waren bij de bestorming van 't Parlement, zóó de bc^it'Ci^in^ voor ons allen verkregen hebben, maar ook bijna de doos werden ingedraaid. Ongetwijfeld zijt gij ons daarom dankbaar geweest, wel nu, beste jongens we zullen zeer gevoelig zijn, aan uwe tegenwoordigheid op ons feest. Indien ge van de feestkommissie geene uit- noodiging hebt ontvangen, zendt me een kaartje dat ge ook afkomt, zoo we op uw feest niet aanwezig waren is het enkel, omdat we vroeger in eene andere plaats waren in geschreven want verleden jaar en dit jaar zijn we alle zondage ievers geweest. Wij verwachten als één man de 785 man nen van onzen bond. Met innig vertrouwen bidden wij onze welbeminde Watousche bevolking hunne vaan dien dag te willen hijschen en zoo mo gelijk hun huis wat te versieren, onze roem rijke Helden en hunne geachte Familie ter eere Bij Achiel Lebbe is al te verkrijgen wat ge wilt. Wij twijfelen niet of Watou zal weer hand in hand gaan, om 't feest te doen lukken en aansluiting op Boesinghe te 6.2 u. Drie dooden en vier gekwetsten. Donderdag morgen rond 10 ure gebeurde een schrikkelijk ongeluk dicht bij Zillebeke- statie. Eenige werklieden die aldaar gebezigd waren aan de aardewerken uitgevoerd tot het verbreeden der lijn Yper-Rousselare, wa ren aan't uitrusten. Zekere Vandenpiere Alexander, 26 jaaa oud, gehuwd en wonende te Lichtervelde, vond eenen obuskop en bedreef de onvoor zichtigheid deze tegen den grond te werpen. Eeneontploffing met de vreeselijkke gevolgen had plaats Vandenpiere werd op den slag gedood, evenals de genaamde Eekhout Pier re, 36 jaar van Ingelmunster en Duynslager Alexander 26 jaar van Ardoye Vier andere werkgezellenVanderbeke Camille, Priem Cyrille, Vierstraete Alphonse en Gruyaert Camille werden erg gekwetst Allen werden naar het hospitaal van Yper overgebracht. Clcrc ken. Moord. Zaterdag werd hier de genaamde Camille Madelein ver moord door Alfons Vanoverberghe, 47 jaar oud,geboren teThourout wonende te Zarren. DoMignies. Brand. Bij den land bouwer Gerard Nijs heeft Vrijdag nacht een grootebrand gewoed. Een groote bergplaats, waarin een dorschmachine stond is ten gron de afgebrand. De brandweer kon met moeite de overige gebouwen vrijwaren. Het parket is Zaterdag ter plaatse geweest Iseghem. Ontsporing. Vrijdag nacht heeft hier ter statie eene ontsporing plaats gehad waardoor het verkeer enkele uren gestremd werd. Alvcringlieui. Botsing. Zater dag botste een auto met volle geweld op een boom dicht bij De Nieuwe Herberg Het voertuig ter waarde van 27.000 fr. werd deerlijk gehavend. Avclghem. Ontploffing. De kloefkapper Voet Jul. gehucht Grijselhoe- ke vond een koperen granaatbuis. Thuis gekomen kuntselde hij aan het duivelstuig dat ontplofte. De man werd erg aan den buik gekwetst. Marcke. Twist. Men vond hier op 't Duitsch kerkhof het lijk van den 27 ja rigen pannenbakker Hendrik Desflancke uit Kortrijk. De man zou in gezelschap van 5 andere personen enkele kroegen bezocht heb ben en naderhand, dronken wordende, twist gekregen hebben. Het parket is ter plaatse geweest en de rijkswachten hebben een naarstig onderzoek ingesteld. Dinsdag 30 Oogst 1921. De trein staat vertreljkensgerecd. Nog een laatsten groet, aan de grot, waar ginder die honderden bede vaarders knielen.; waar een tuin van kaarsenvlam- nietjes fiiikert en witte bloemruikers afsteken'tegen de groene-Jdimopraoken en den bronzen rotsewand. Het signaal wordt gegeven, en de trein rolt lang zaam de statie uit, mefivoerend terug naar Vlaande ren, de 700 pelgrims, die, als afscheidsgroet aan het hun ligf geworden Lourdes, zingen O Wees ge groet, Klaria onze moeder, s Lourdtrs I Wat al heerlijks hebben wij deze zes dagen aldaar genoten Te midden van hooge bergen, wier flanken mét bosschen zijn begroeid, en wier toppen met grauwe rotsebiokken en sneeuw zijn gekroond, langs den kabbelenden Gave, die zijn kristalijnen wateren stoeit over uitkijkende keien, daar troont Maria in eene rotsholte. Gij zijt, Maria, nog op heden, des Vlamings moeder als voorheen (G. Gezelle). Vo,or haar wonderbeeld knielden we's morgens, als de 'nevelwolken nog over de bergtoppen hingen en de dauwdruppels leekten van de kastanjelaars. Daar ontvingen we de H. Communiedaar baden we voor ons Vlaanderen, en voor allen die ons dierbaar zijn. In de Basiliek, boven de róts gebouwd, zongen we de hoogmis en aanhoorden wij de conferentiën van den E. H. Kanunik Mahieu (Poperinghenaar) over het inwendigeleven. «We komen van God, onzen met Schepper; en we gaan naar God: dit moet de betee- kenis zijn van heel ous leven 's Namiddags vergaderden wij op de Esplanade, bij het Gekroonde O. L. V. Beeld, Waar onze standaard met den klauwenden leeuw stond geplant: zwart op goud, in een zoom van wit en blauw. En waar de Leeuw staat, daar is Vlaanderen zei de E H. Bruloot, bestuurder van Vlaanderens bedevaart, die voor de 17e maal de Vlaamsche pelgrims aanvoert naar Lour des. ;Na lof en rozenkrans ging het mannevolk in de processie'van hef H. Sakrament, met brandende keers Op de Esplanade lagen dan al de zieken, hop- derdetfïn nog honderden/en over elk van hen ih het Konijn van 4 1/2 K. te verhollen. «In den Landbouw» bij Jules Deraeve, Werfstraat; begin om 5 ure. DRAN0UTRE. Baanbolling. 100 fr Prijzen. Inleg 2 fr. per peloton. In schrijving van 3 tot 5 ure bij Michel Schollaert. AEEELE Statiekermis. 3 Schoone geiten te verhollen bij M. De- necker, bij H. Huyghe, bij R. Parasote. WATOU Konijn van 5 K. te verhollen. «In den Helleketel» bij René Camerlynck; gegeven door Camiel Soete. Prijsbolling met de vloerbol. «In't Vinkeveld» bij Medard Deswarte, Westvleteren steenweg 50 Fr. prijzen. Begin om 5 ure. CLYTTE RENLSGHELST. Velo van 300 fr te verloten. In de Fontein bij Constant Fiey, velo- maker. Van heden af loten te bekomen 3 voor 2 fr. 1 voor 1 fr. bijzonder^ werd de zegen gegeven met het Allerhei ligste, lyr'wfjl de menigte den priester nariep: Ho sanna,'"ueri'ZQon van DavidO. L. V. van Lourdes, bid voor ons; H. Maagd, genezing der zieken, bid voor ons I Dadr was het, dat wij Donderdag 25 Oogst, juffer Alice Priem van Erqüinghién bij Armentlers, van hare draagberrie zagen opstaan, aï roepend; Je suis guériel v Juffer Alice Priem is 27 jaar oud, en weegt 24 kilos. Sinds elf jaar is ze ziek,; tijdens de beschie ting van Armenliers werd ze daarbij nog door de stikgassen aangetastsinds drie jaar cn half heeft ze haar bed niet verlaten, en niets geëten ze leeft met suikerwater. In een erbarmelijken toestand is ze naar Lourdes gekomen, zoo vertelden ons hare gezellinnen. Zij alleen wanhoopte nie t om haarbehoudherhaalde lijk viel ze in bezwijming onder de reis, en toen ze na> enkele stonden weer bij haarzelf kwam, was 't maar! v- Firmin en Defever Eugenie, om te zeggen dat O. L. V. van Lourdes haar stellig! Sterfqevallen, 184. Rouseré Reninfthclst. Velokoers van 28 Oogst. Uitslag: l. Knockaert M. Ghelu- we; 2. Knockaert J id; 8. Desmet V. Re- ninghelst, allen op rijwiel Alcyon 4. Bossaert C Popeïirighe; 5. Penseel J. id. 6. Denorme A Wervick; 7 Baes L Vlamer- tinghe; 8. Vacke A Wervick. Wie wil winnen in de koersen, koope een echt rijwiel ALCYON bij den eenigen verte genwoordiger der gemeente Achiel Taillieu, velomaker,. Reninghelst. Iterichl. De ministerie van onderwijs bericht dat de Jongelingen die de leergangen van middel baar onderwijs, hoogere graad, gevolgd heb ben, op hunne aanvraag; na proef, kunnen aanveerd worden in een school voor reserve Onder Luitenanten. De militiaan die dit'examen afgelegd heeft, wordt in de kaders opgenomen zonder het regiment te vervoegen. Hij ontvangt er een bijzonder onderricht. Na 7 tot 8 maanden Ontvangt hij een ge tuigschrift van reserve onder luitenant, en voleindigt zijnen dienst bij het regiment, als sergeant met de bediening van adjudant. Woesten. Herstellen der kerk. Laag ste aanbod H. Verbeure, St-Andries,496 250 hoogste: A. Podevain, Brussel, 736 000 fr. Boesinghe. Bouwen van 5 hofsteden te Boesinghe. Laagste aanb.C. Thys, Ste-Kruis, 693.000 hoogste: J. Van Wiche len, Brussel, 744.000 fr. POPERINGHE, van 27 Oogst tot 3 Sep. 1921 Geboorten. 222. Vandamme Roger, z. v. Hector en Claeys Palinyre. 223. Hauspie Antoinette, d. v. Marcel en Croo Victorine.224. Lobeau Jeanne, d. Zijn onderpastoor benoemd: In Onze Lieve Vrouw te Brugge, de E H. De Houck, id, te Herseeuwe; in St Hilonius te Iseghem, de E. H. Ghesquière, id. te Wevelghem; te Leffinghe, de E. H. Remaut, leeraar in het kollege te Brugge: te Wevelghem, de E. H-. De Cuyper, id in het kollege te Thielt; te Woesten, de E H. Benoot, id. in het kollege te Oostende; te Herseeuwe, de E. H. Gits. id. in het kollege te Veurne. Bij Kon. Besluit wordt verleendBurger lijk eereteekenmedalie 1° klas aan M Joseph Petit, Vrederechter te Poperinghe. Kruis van le klas aan M- Jeroon Matthys, vroege rmuziekleeraar aan het Seminarie te Rousselaere. gaf de volgende uitslagen 157.409 118 813 64 473 129-630 129.630 N. N. N. N. N. 18 8 16 4 10 zou génezen. Als ik maar levend te Lourdes geraak, zuchtie zij dan, het overige doet O. L. V. Ze was er levend aangekomen, ja, do»h zoo stervensnabij, dat wij, in 't voorbijgaan met de processie, onder ons de bemerking, maakten; «Zie eens dat meisje, ze wordt zonder twijfel dood van hier weggedragen En tien minuten later 'Stond ze op, gansch alleen en denzelfden avond kon zij lichte spijzen gebruiken en zondag gingen .wij haar groeten en de hand drukken, toen recht óp de berrie zittend, haar paternoster luide bad. Met-' den vallenden avond vergaderden we weer yoor de keersjesprocessie Duizenden en nog duizencjen menschen, elk met een keers, en zingend in 't Vladmsth, Fransch, Engelsch, Spaansch, Italiaansch, den tof van Maria om eensluidend saam te vallen in het refrein AVE AVE AVE MARIA De duizenden lichtjes,'in wittejrefkvormige lichtschermen waren een reusachtig bloembed van wit- en gojiden bewegende tulpen, /*-;En te midden dier feeërieke lichten, danste onze zwafte Leeuw op belichte goud van ons vaandel boyenjden wir- en gelen schijn der lekkende keersen- vlaminetjcs Maar, ocharme, hóe kan ik maar iets van de heer- lijkhëid'weefgeven, die te Lourdes wordt gesmaakt 'BfiCtté genaden en gunsten die ik voor mijn' Vrien den aan Maria vroeg, bad ik dat zij alien bet geluk zouden hebben, ;ook Lourdes te zien. Pelgrim. Jules, 54 echtg. v. Duflou Elisa, Yperstraat. 105. Maeckei berghe Marie, 84 j. wed. Capoen, Boeschepestraat. 186. Cornette Joannes, 75 j. ongeh. Valkstraat. Huwelijken. 147. Debruyne Maurice, 27 j ijzer- wegbediende en Van Cayseele Martha, 21 j. z. b. bei den v. Poperinghe. 148. Devoldere Henri, 44 j. ijzerwegbediende en Verly Silvie, 36 j. bareelwachtster b. v. Poperinghe. Beloften. 199. Barbez Gaspard, metser van Poperinghe en Lacante Jeannette, z. b. v. Elverdinghe. 200. Camerlynck Alberic, agronóme v. Poperinghe en Delefortrie Anna, bijzondere v. Boesinghe. 201. Coudron Henri, tolbeambte v. Poperinghe, weduw. v. Christiaen Ciotiide en spilleboudt Ermonie, her bergierster v.Watou,w.v.Claeys Maurice. 202. Van- cayseele Jerome, landbouwer en D'hondt Rachel, z. b. beiden v. Poperinghe. 203- Charey René, ijzerweg bediende en Devyider Emilienne, dienstmeid, b. van Poperinghe. hij SANSEN-VANNESTE, Poperinghe. W0ESTFN, maand Oogst 1921. Geboorten. Gruwier Irma, d. v. Jules en Magda- lena D'Hoere. Vanlerberghe Julia, d. v. Amand en Emma Merveiliie. Beghein Lucia, d. v. Remi en Maria Vanthommout. 1 Overlijdens. Baes Estella, d. v. Achiel en Her- GE MEENTEM AGAZIJNEN menyDeiorte. i/i iMCDTivruc Beloften. Laroye Michel en Helene Dedeur- van VLAMcn I IiVuHL j waerder, b. v. Woesten. Jeroom Maerten v. Woes- met hulphuis te BOESINGHE. ten en Maria Storme van Vlanrertinghe. Hendrik Glorie v. Reninghe en Martha Dhoere v. Woesten. IVijMlijNt van I Üleplemher 1021. Noordsch Hoüt Allelemgten. Madriers. 80 X 230 247,den m3 of 4,55 den 1. m. 80 X 205 231,— id 3,80 id. 80 X 180' 228,— id 3 30 id. 80 X 220 241,60 id 4,25 id. Battens. -70..180 284,50 den m3 of 2,35 den 1. m 70 X 170 170,— id 2,02 id. 70 'X 155 168,— id 1,83 id. 52 X 180: 200,- id 1,87 id. 82 X 155 L88, id 1,52 id. Planken. 40 X J8P 239,— den m3 of 1,72 den I. in ie 455 238,50 id 1,48 id.. 32 X U5 197, - id 0.73 id. 105 180,40 id 0,61 id. 26 X 130 166,— id 0,50 id. 26 X 115 157: id 0,47 id. 26.x 105 155,50 id 0,43. id. 20 X 105 159, id 0,34 id. Isaïas Deback v. Woesten en Elisa Glorie v. Reninghe. Cyriel Gykiere en Maria Vlamynck b. v. Woesten. RENiNGHE, Oogstmaand. Geboorten. Jvonne Minne, d. v. Romaan en Helena Dewulf. Overlijdens. Mathllde Haghebaert, j. d. 48 j. Huwelijken. Jacobus Derycke, landbouwer te Merckem, 37 j. met Alida Vanlerberghe, landbouwster 30 j. Achiel Geldhof, landbouwer te Zonnebeke, 36 j. met Zulma Masjon, landbouwster, 33 j. Mijnheer Omer Sohier, toeziener der belastingen wordt benoemd te Meenen, en alhier vervangen door Mijnheer Daniel Liefooghe. bij Em. Lobeau, Groote markt, Poperinghe. Zaterdag om 8 u. Zondag om 1, 41/2 en 8 u. 1. Een goed menschenbeest, drama in 5 deelen. 2. De nachtmerrie, drama in 4 deelen. 3. Komiek. Maandag en Dinsdag telkens om 8 ure. 1. Kinderhert, drama in 4 deelen. 2. Een trein in gevaar, 2 deelen. 3. Een Wolf in den schaapstal, 2 deelen. Kinderen uorden toegelaten. Beste Engelsche PEPPERMINT voor Neusverstopping Hoofdpijn Kortademing Vermoeidheid, Zenuw verzwakking, enz. enz. Te verkrijgen bij E. BL0NDEEL P0LLEY Casselstraat, 67, Poperinghe. TIJD IS GELD... en... MEN MOET HET IJZER SMEDEN TERWIJL HET HEET IS. Behoudt dus geen geld in huis, laat het vruchten afwerpen en vraagt het weer, indien gij het noodig hebt. Daarom wendt U in alle vertrouwen tot onze Agenten uwer streek, die met de meeste bereidwilligheid en koste loos, alle inlichtingen zullen geven. Verzekerde uitzettingen op s a) Spaarboekjes op zicht aan 3,60 0/0 b) Spaarboekjes voor 5 jaar aan 4 0/0 c) Kasbons voor 5 jaar aan 4 1/2 0/0 d) Grondobligaties 10 jaar aan 5 0/0 's jaars. Alles Vrij van taksen. e) Check-Rekeningen op zicht. f) Leeningen op Vaste Goederen, alleen in eersten Rang van Hypotheek. g) Uitwisseling van vreemde munten en koepons, koop en verkoop van Fondsen, Inschrijvingen op Leeningen, en aller hande finantiëele zaken aan de voordee- ligste voorwaarden. Naamlooze Maatschappij. Kapitaal VIJF MILJOEN FRANKS. Zetel: Xll-Maandenstraat. NM3, ANTWERPEN Gesticht in 1909. - Postcheck-Rekening 019. Telefoon 3081. N. B. Waar de Maatschapbij niet verte genwoordigd is, kunnen alomgeachte perso nen zich voor een agentschap aanbieden. AGENT voor Pooeringhe: «I. Vanbru- warm», Noordstraat, 16. Qespannen Plancher. 70 X 80 1,03 den 70 X 90 1,13 den - 3/4 4, den I m. - 4/4 5,10 den 1. m. m. m. Uit de verschillende hopstreker der wereld melden de berichten dat de opbrengst veel minder zou bedra gen dan in 1920; voor Belgie 2/5 van 1920, voor Frankrijk 3/8, voor Engeland 2/3; voor Amerika 3/4, voor Bohemen 2/5, voor Duitschland 2/5. Daaruit vloeien de duizelige prijsschommelingen op de mark ten van Saaz (Bohemen) Neurenberg (Beieren). Hage- nau Elzas) en New-York, die mogelijks in Engeland en in België een weerbots zouden geven. Te Neurenberg golden 25 balen nieuwe Hallertau 7500 mark, 950-1050 fr.te Saaz nieuw gewas werd verhandeld aan 6000 tot 7000 kronen (llOOfr. i Woensdag noteerden Aalst en Poperinghe koopers i 450 fr., verkoopers475 fr. In cultuur bood men 450 fr. NAAMLO 'ZE MAATSCHAPPIJ HHcliaalstrant, u (i. Geldplaatsingen in loopende rekening en op Spaarboekjes van 3.50 tot 5 vol gens den duur der storting. Aflevering van CHECKS voor Belgie en in den vreemde. Aankoop en verkoop van Beur«weerden. Alle inschrijvingen op nieuwe uitgaven van Staatsfondsen of andere beursweerden worden Kosteloos aanvaard. Uitbetaling van koepons Leening van geld op titels van Oorlogsschade alsook op beursweerden. Allerhande Wisselbewerkingen. Verhuring van Itrantlkoffers, onder de volgende voorwaarden .lAAlt IIJILF .lAAlt Nr I Hoogte 11 cm. - Breedte 21 cm. 25 Fr. 15 Fr. Nr 2 - 12 cm. 32 em. 35 Fr. 20 Fr. Nr 3 15 cm. - 32 cm. 40 Fr. 25 Fr. Nr 4 20 cm. - 32 cm. 50 Fr. 30 Fr. Al deze koffers hebben eene diepte van 6o cm, Deze koffers, gemaakt volgens de laatste stelsels, leveren volledige waarborg van veiligheid op, tegen Brand en diefde. IJ,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 2