zoMtr Mg HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperingh en Omstreken. 5 der Muntherstelling De bloem van bet Vrijboseb' Apotheek Frans Van de Plas Zondag 11» September 1921. 15 Centiemen. 18» Jaar. Nr 37. v. :*:\7idt*rF0<: MEUBELS Alle DRUKWERKEN SanseiuVanneste, □fir Den Zondag na middag gesloten. 1 Jaar in Stad tehuis besteld. buiten Stad met de post Buitenland 6.50 fr. 8.00 fr. 10.50 fr. Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE, /luukoiuligin^en E. M0NCAREY' SANSEN 20, Gasthuisstraat» De moeder moet op haar woorden letten Leest en verspreidt "De Poperingheniar" Bericht aan de landbouwers. Uitgelezen zaaizaad op oorlogsschade. Herdenking onzer Vlaamsche Helden te Steenstraete. Landelijk Economisch Congres Hoe de gebroeders Van Raemdonck sneuvelden. B»iu|ue <Ie Courtrai, I>e Baiique de Courtrai te Poperingtie gelast zich zoiuiei* kosten der verrichtingen van vernieu- wing en uitwisseling der Kasbons 5 °/0 der Muntherstelling. Wisseling van vreemde munten Inning van intreslbriefjes ALLE BANKVERRICHTINGEN Oorlogss chade. BUREEIiGEfllEF Schoolgerief Boekhandel Speelkaarten Zichtkaarten Amerikaansche bureau's •Bureelmeubels Meubslpapier Linoleum Toile Cirée Bnrz. bij 15, C^stbuissiraat, POPERIrkuiiE^ GHENAAR Voor aankondigingen der proyjftcie Oost-Viaande;en zLa" «enden tot E. BUQUESNE Zoon, Marnixstraat, 30, GENT. Telefoon 1669. 8 o it is Drukkerij - Papierhandel, postcheckrekening tlr 15570. Berichten 50 cent. de regel. Notarieële berichten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.Rouwberichteri, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor DEnvrij- daq noen ingezonden worden. Stoelen IJzeren Bedden Matrassen Sargien Spiegels Glas en Gleisch Verlot Menagegerief Stoors Gordijnen Gemaakte Bloemen Rouwkronen Geschenken ENZ. ENZ. bij POPERINGHE 's Zondags gesloten. Hoor ik een kind spreken, dan weet ik ook hoe de moeder spreekt. De goede of slechte uitspraak der woorden, de stemklank, de manier van zich uit te drukken leert het kind van de moeder. Het ziet heel juist toe hoe de moeder de lippen beweegt, den mond opent, en luislert zeer scherp naar den toon harer stem, zoodat zijne spraak als een echo van die der moeder klinkt. Daarom is het van groot belang dat de moeder zich steeds zuiver uitdrukke, doch het is nog van meer belang dat zij acht geve op den inhoud van hare taal. De moeder is en blijft de eerste en beste leerares harer kinderen. Wat zij hun geeft tot aanschouwen en begrijpen blijft hen bij en beïnvloedt hun later leven. De meeste moeders spreken veel te weinig met hunne kinderen, zij geven hun een speeltuig en laten ze aan hun eigen over, het is nog zelfs te veel moeite op hunne vragen te antwoorden. Het gevolg daarvan is dat de kinderen on wetend blijven en ook later in de school in het leeren achteraan komen. Geette zorgen noch bekommernissen, noch veel en lastig werk mogen demoeder tegenhouden dikwijls en veel met hare kinderen te praten... Zij moet echter oppassen dat hare taal in geen enkel opzicht kan verderfelijk zijn voor de kinderen! Hebt ge misschien tot hiertoe weinig op uwe tong gelet en u menige ruwe uitdrukking gewoon gemaakt, dan moet ge uit liefde tot uw kinderen eene andere spreek wijze aannemen. Uwe taal weze immer behoorlijk, zoowel als ge vriendelijk tot uwe kinderen spreekt, of ze ernstig vermaant, of ge hen looft en prijst of berispt en straft... Verder is datgene ook wat ge met uwen man bespreekt, in het bijzijn der kinderen, van het grootste gewicht... 't Is in het vertrouwelijk gesprek met uwen man, dan als ge niet op de tegenwoordigheid van de kinderen let, dat ge uwe geheimste gedachten en verzuch tingen van uw hart, uwe verborgenste wen- schen en verlangens openbaart. Schijnen de kinderen bij zulke gesprekken ook verstrooid en als geheel in hun spel verdiept, het mis leide u niet; geen woord ontsnapt hun en alles drukt zich diep in hunne ziel. Kleine ketels hebben groote ooren zegt het spreek woord en de ondervinding leert dat kleine kinderen de woorden die rechtstreeks tot hen gericht zijn, slechts half hooren en ras vergeten, terwijl datgene zij vangen uil zulke vertrouwelijke gesprekken der ouders, hen bijblijft en beïnvloedt. Spreken de ouders slechts over geld en genoegens, of hekelen zij zonder verschooning de fouten hunner medemenschen, dan kan men verzekerd zijn, dat weldra de geest van het kind ook deze richting volgt, terwijl integendeel zijn hart licht ontvlammen zal voor al wat goeds en edels is, voor liefde tot God en de menschen, zoo het hoort uit de gesprekken zijner ouders dat ook hunne harten daarvan vervuld zijn Ministerie van Landbouw. Het ministerie van landbouw beschiktover aanzienlijke hoeveelheden uitgelezen zaai graan van de beste tarwe- en roggesoorten uit Duitschland en geleverd aan de landbou wers als vergoeding voor oorlogsschade... De prijzen zijn vastgesteld als volgt (Zak ken medebegrepen Tarwe, origineel 112 fr. de 100 kgr. Tarwe, gewone uitlezing 95 fr. Rogge, origineel 90 fr. Rogge, gewone uitlezing 70 fr. Origineel wil zeggen allerbest uitgelezen zaad van zuivere afstamming met naam. Gewone uitlezing. is gewoon goed ver beterd zaad. Het is eene buitengewone goede gelegen heid om uwe oude ontaarde soorten te ver vangen door beste uitgelezen soorten van groote opbrengst en dan nog aan zeer voor- deelige voorwaarden. Het gebruik van uitgelezen zaaigraan is een der krachtigste middels om uwe oogsten te vermeerderen Landbouwers, om van de beschikbare uitgelezen zaaigranen te bekomen kunt gij u laten inschrijven, voor 20cnSeptember, bij den heer J. De Boeckx, bestuurder van het Centrum van Moto Cultuur, te Yper. Mengelwerk van «De Poperinqhenaar». 37 'k Heb ze maar éénmaal gezien, in levende lijve. 't Waste Avecapclle,in 't jaar 1916, toen hun regiment in de puinen van Stuyvekens- kerke zat, en 't onze de wa- terzoinpe rond 't kasteel van Vlcogne bewaakte, 't Was op een triostigen voorjaars avond, in het schemerduis ter van die halfslukgescho- ten kloosterschole bij de Statie van A vecapelle. 'tWas in den tijd dat de Yzer-ratten en de zakjesvullers begon nen staatsgevaarlijk te wor den, omdat ze hun Vlaam sche ziele niet wilden laten vermoorden, en omdat ze de Judassen van hun Vlaamsche medepiotten niet wilden worden. De twee gebroeders Van Raemdonck waren er ook zulke. Ze waren beiden ser geant in het 24' linie, 6° Kie, en ze zouden liet vermoede lijk nooit verder gebracht hebben, omdat de sterren hemel zoo moeilijk te berei ken was, met een onbuig- baren Vlaamschen nek.—In de eerste Augusti-dagen van 1914 hadden Edward en Frans Van Raemdonck de toe stemming hunner ouders afgedwongen, om te mogen vrijwilliger worden. En ze waren opgetrokken, die tengere jongens van 18 en 17 jaar, om heldhaftig hun steke te staan in den strijd tegen den meineedigen Duitscher. Ze stonden hun steke, manmoedig ze vie len voor België's vrijheid maar ook voor Vlaanderens recht, en hun moeder heeft ze nooit meer weergezien. Ze komen nu bidden, de oude, troostelooze Vader en Moeder, op het grafterpje van hun kinderen, op Zondag 18™ September, maar heel Vlaanderen zal er bidden met hen, voor die en voor al de Vlaamsche doode jongens en die daad van erkentelijkheid zal schoon wezen. Ik zag ze van dichtbij, dien Maart-avond in '16, in die vuile school, toen we er samen spreken kwamen over 't verraderlijk en on- derduimsch bevechten van de Vlamingen in 't leger, die streden en stierven zonder omzien. Hun dood heb ik niet van dichtbij gezien. Toen ze op 26 Maart 1917 sneuvel den te Steenstraete, zag ik 't drama uit de '2° lijn, op de hoogte van Lizerne. 't Was een vreeselijke nachtEr werd een aanval uitgevoerd op de Duitsche stellingen, onge veer 400 meters aan de overzijde van het Yperiee-kanaal. Gaat ze bezichtigen, die Duitsche abri's, nu nog, tusschen het veer huis en de brug van Steenstraete, en tracht u dan in te beelden wat een nachtelijke stormloop, te midden een razend kanonvuur, tegen een nest mitrailieuzen, te beduiden had. Aan zoo 'n duivelswerk namen Edward en Frans vrijwillig deel. Ze hadden besloten, onderling, dat de eene niet zonder den andere zou terugkeeren. Ze gingen in 't akelige van 't geheimzinnige nomans land Edward was links, en Frans rechts van de aanvals- kompagnie. De kanonnen donderden, de mitrailieuzen rikketikten, de vuurpijlen vaarden over de lijven der struikelende jon gens, die door het pinnekensdraad worstel den. De abri's waren bereikt, de moorderij was aan den gang, en de feldgrauen huilden kamerad 't Moordenaarswerk was afgeloopen. Ed ward Van Raemdonck had zijn deel gedaan. Druipend van bloed kwam hij met zijn gevangenen aan de noodbrug over 't kanaal Gejaagd vroeg en taalde hij naar zijn broe der. Niet teruggekomen 1 In de Duitsche lijn gebleven De weergekeerde Edward vecht zich uit de handen der makkers, die hem willen terughouden: «ik moet Frans halen!» Hij verdwijnt in den nacht, belicht door't Duitsch weerwraakvuur, op zoek naar zijn jongen broeder.... Nooit keerden ze terugDaar waren Vlaming-vreters, bloedvijanden van al wat Vlaamsch soldaat was, die reeds durfden rondstrooien, dat de broeders Van Raem donck naar den vijand overgeloopen waren 18 dagen nadien hebben onze nachtelijke verkenners Frans en Edward teruggevonden, dood in eikaars armen, nabij een obus-put, aan den voet van een wilge, en voor het vijandelijk pinnekensdraad. Onze Vlaamsche kunstenaar Joe English zaliger van Brugge, heeft ze alzoo uitgeteekend Ze lagen er naast hun Waalschen makker, Aimé Fiévet van Calonne. Het drama in den nacht, in het Duitsch trommelvuur, moet gruwelijk ge weest zijn Edward heeft de twee gekwet sten, zijn broeder en den armen Fiévet, gevonden hij heeft ze verzorgd, ze willen meesleuren, hulp afgewacht, wie weet het? Een Duitsche granaat heeft ze alle drie ver moord, en Edward is gevallen als slachtoffer van zijn opperste broederliefde... Alzoo zijr die overloopers gestorven, ook voor de vrijheid van DIE moedwillige leugenaars die al wie Vlaming is verrader noemen. Op 18cn September zullen wij knielen, te midden puinen en distels en doornen, op het graf der heldenbroeders Kerlinga. Inschrijvingslijst. Opbrengst der 1* lijst 22 fr. Tweede lijst: Het toppunt der democratie In 't Westlandde fanfare van Oostvleteren speelt den Vlaamschen Leeuw niet. Re den 40 leden zijn ervoor1 is er tegen ?3 fr. Dank in Vlaanderens naain 1 fr. Dankbare herinnering 5 fr.: Vliegt de Blauwvoet, storm op zee 1 fr. G. Dewancker 2 fr. Omdat ik Vlaming ben 1 fr. Her denkingvoor hun heldenmoed 1 fr. Aan Vlaanderens gouw blijven wij getrouw, 6 vrienden 6 fr. De Vlaam sche Vrienden 5 fr. Alb. Baert 5 fr. Vlaamsche helden wees gegroet, g'hebt uwe Vlnanderensliefde, met uw bloed geboet 3 fr. J. Dewittc 2 fr. Jer Suffis 2 fr. Rust roest 5 fr. Eigen heerd, goud weerd 2 fr. Groep Vlaamsche schilders 4 fr. Ar me sukkelaar 1 fr. Die kiest, verliest 1 fr. Voor onze Vlaamsche jongens 1 fr. Daar is maar een land, dat mijn land kan zijn het groeit naar de daad, en die daad is mijn 6 vrienden 6 fr. Een echte Po- peringhenaar 0 fr 50 Opdat H. eer. viouwtje neme 1 fr. -- Vlaamsch bloed eischt Vlaamsch recht 2 fr Vijf vrienden van Martienus en Symforosa 4 fr. 50 Opdat hun Idealisme voortleve onder de jongens l_fr. Hoop op den oogst, O Vlaanderiand te itoi Het Kongres is uitstekend gelukt en zal ongetwijfeld voordeelige vruchten afwerpen. Eens te meer is in dit Kongres den heiizamen invloed van den Boerenbond gebleken, in den heropbloei der verwoeste streek. De werking van den Boerenbond in de verwoeste streek is begonnen, toen er nog niemand dacfit aan het herstel van het front. Onmiddelijk na den wapenstilstand weóVi de geftisterden door dien bond alle noodige inlichtingen verschaft; daarna begon de fandontginning en vervolgens de heropbou- wing en de voorschottenieeningen. Die werking kan in de volgende cijfers vastgesteld worden: 47 miljoen frank voor schotten: 10,000 hektaren grond hersteld; 30 tot 40 hektaren bosch ontgind of herplant; ruim 150 kilometers waterioopen herlegd; talrijke voorloopige barakken opgericht vele halfbestendige woonsten gebouwd; wat de bestendige heropbouw ottrett, deze worot iGilijk. geuuwkt tioor cl* volgenile cijfers o hoeven; 24 werkmanswoonsten, 10'-' huizen.' Onze lezers zullen ongetwijfeld met genoe gen de prachtige rede vernemen, in de derde afdeeling uitgesproken door E. H. De Jaegher, landbouwleeraar te Poperinghe Heden geven wij het eerste deel 1. Herstelling van den grond. De oorlogsschade aan den landbouw kan In twee soorten gedeeld worden, vooreerst schade door het leger zelf veroorzaakt in het front- en operatiegebied, door brand van huizen, diefstal en plundering, om woeling van den grond door het grof geschut, ver- sterkingswerken, loopgrachten, vllegpleinen, parken en militaire verbindingswegen ten tweede, schade veroorzaakt in het bezette gebied door het duitsche burgerlijk of militaire beheer, dat door opeischingen en dwangmiddelen poogde den landbouw uit te putten en het economisch leven te verlammen. Ongehoord zwaar was dus de taak-onzer Regeering om den landbouw te doen herleven, na die schrikke lijke ramp die West-Vlaandercn geteisterd had, en die het grootste deel van Midden-Vlaanderen tot een afzichtelijke woestijn herschapen had, waar granaat kuilen, vernielde loopgrachten, pinnekensdraad, stuk geschoten dekplaatsen, lijken van menschen en dieren een vreeselijken warboel uitmaakten. Hoe zou onze landelijke bevolking terugkeeren, daar voor haar geen huizen noch schuilplaatsen overbleven, daar de meeste wegen onberijdbaar waren, daar veel waterioopen versperd waren, naast zooveel stinkende waterpoelen ten allen kante Het West-Vlaamsch gebied waar het oorlogsgeweld woedde, omvatte in 1914 ongeveer 128.000 hectaren landerijen, waarvan er een aantal gespaard bleven in de kantons Veurne en Rousbrugge; het overige gebied werd verwoest, bet zij geheel en gansch langs den Ijzer, de IJperlee, en rondom IJ per (63.000 hectaren); het zij gedeeltelijk op den buitenkant van dit grondge bied (60.000 luctarenj Op die uitgestrektheid van 128.000 hectaren 'woonde er in 1914 eene landbouw bevolking van ongeveer 123 000 zielen, in de gansch verwoeste streek, en van 140.000 zielen in de gedeel telijk verwoeste streek. Er stonden daar voor den oorlog 66.450 landelijke woonsten, waarvan er 38.900 ten gronde vernield werden en 16.000 grootelijks beschadigd werden. Thans zijn minstens 136.000 menschen teruggekeerd in de halfverwoeste frontstreek, en 100.000 in de gansch verwoeste streek doch er valt op te merken dat veel landelijke bedrijven niet hernomen zijn door de vroe gere pachters, maar door rijkgeworden landlieden van het oostelijk deel van Vlaanderen, ot door enkele bedrijvige, kroostrijke gezinnen van elders, die hier wilden een nieuw bestaan vinden deze ingewekene landlieden die de plaats van uitgewekene boeren of werklieden ingenomen hebben, zijn wel ten gelalle van 18 000. Zelfs indien al de woonsten heropgebouwd waren, zouden al de geteistrrden, die nog in andere streken van België of in Frankrijk verblijven, geen onderkomen in de herstelde frontstreek vinden. En nochtans het meestendeel van die vluchtelingen snakken geweldig, om naar hun geliefde geboortedorp terug te koeren. Over den toestand van de teruggekeerde landlieden van de frontstreek willen wij vooral handeles, dewijl de toestand der landbouwers van het achterwaarts brengt ter kennis der houders van Kasbons 5 der Muntherstelling uitkeerbaar den 31 December 1921, en welke begeeren de uitbetaling hunner titels te bekomen, dat, volgens de wet van 30 Juli 1921, de bons moeten nedergelegd zijn tusschen 10 en 24 Oogst 1921, ten einde van een bijzondere stempel bekleed te worden. De Minister van Geldwezen is gemachtigd om Schatkistbons met vijf ten honderd in trest 's jaars te beginnen van 1 December 1921 en uitkeerbaarden 1 December 1926, uit te geven, tot het beloop van het noodige kapitaal om de Bons der Muntherstelling die niet binnen het vastgestelde tijdverloop zouden nedergelegd geweest zijn, te verwisselen. De houders zullen, ten tijde der verwisseling recht hebben op de betaling van: 1") eene premie in geld, vertegenwoordigende vijf ten honderd van het nominaal kapi taal der verwisselde Bons der Muntherstelling; 2ü) den koepon van 1 December 1921 tot deze Bons behoorende. "Mmrm-imr■■■mui—n i - oogst, O Vlaanderiand 1 fr. - Een Vlaamsche Oud-strijder 1 fo - De drukkersgasten van j gelegen operatie- of elappengebied eenlgzlns ook er r>_ mede overeenkomt. Seffens na den wapenstilstand stelden de eerst terugkeerende landlieden zich aan het werk om de landerijen te vereffenen, waarop zij een woonste zou- Dc Poperinghenaar 3 fr. Herinnering aan 't lichaams- en zieielijden van vele soldaten 10 fr. V. O. S. Crombekeö fr. Familie Denys Crombeke 5 fr. Kemmel 1 fr. Tezamen 110fr. 2c Aigemeene bedevaart naar de graven van den Yzer. Op Zondag 18 September 1921. PROGRAMMA. den optrekken en ook, In hef zweet huns aanschijns, hunne voedingsmiddelen opdoen. Aizoo in 1919 heb ben zij op hun eigen initiatief reeds 14.000 hectaren vereffenden op I Juni 1920 waren er ongeveer 40.000 hectaren hersteld en beplant of bezaaid dit reuzenwerk hadden onze noeste ontginners volbracht, het meest aangemoedigd door de premies of beloo- 11 uur: Bijeenkomst aan de Brug van Steenstraete, ningen, welke het Ministerie van Landbouw toekende waarna Optocht naar het Oraf der Gebroeders. i tot een bedrag van 50 o/o der onkosten met een veran- 11 1/2 uur: OPENLUCHTMIS in de Yzervlakte.derlijke maximum van 200 tot 800 fr. per hectare Gelegenheidssermoen door E. H. Vanneste. volgens den staat van verwoesting. Zoo kregen zij in BLOEMENHULDE door Vlaamsche meisjes. I1UL-'gelde reeds 6 945.535 fr. Reeds in 1919 hadden de DE der schoolkinderen van Zuidschote. Voordragen hoerengilden, door tusschenkoinst van het Landbouw- van Den Aanval waarin de Gebroeders sneuvelden verbond, aan de landgebruikers planlaardappelen, door M. O. Dambre. - Liederen van de Dood, van evenals zaaigraan, zaaitarwe en zaallijnzaad bezorgd. Frans, door Juf. O. Michielsens. Toespraken. - Vlag genhulde. Een bijzondere tram zal uit Steenstraete naar Yper vertrekken rond 2 30 uur. 3 uur: TeYpcriVicioria Palace), aigemeene vergade ring. Sprekers M. M. Prof. Dr Fr.Daels, E P.Calle- waerf, Dr Jer. Leuridan, Ward Hermans, Advokaat L. Scheere, Berten Pil, enz. 7 uur: GEBROEDERS VAN RAEMDONCK- AVOND, melde medewerking van M. JullaanPlatteau, Juff. G. Michielsens, Mevr Joe English, enz. door A. HANS. Maar ik heb een zending aan de stad. Ge kunt ze morgen doen. Ge weet niet welke verantwoordelijkheid ge op u neemt Geen andere dan die aan mijn orders. Roep een officier. Dat is niet noodig want een officier heeft mij zelf die orders gegeven. Niemand de stad binnen, wie het ook zij. Zoo dat is klaar. Om vier uur... Eer niet. En ge moet uw lantaarns uit doen. Waarom? Voor de vliegers, mijn ziele! Moeten wij hier eenige bommen op onzen kop krij gen. Of wat eiers uit een Zeppelin! Doe zeere uw lichten dood of ge krijgt moeite. De Vuist gehoorzaamde. Zoo ge belet mij binnen te rijden, her nam hij. Toe, zaag nu niet! We kunnen daar over niet blijven spreken. En aan de Meenenpoort buiten de vestingwerken, die aan een roerig verleden herinnerden, moest mijnheer De Vuistblijveu wachten. Even staarde hij over 't donkere land Wat gebeurde er ginder? Het lag daar zoo vol geheimenis. De kasteelparken en bosschen verborgen nu den vlammenschijn. Maar wat zou het morgen zijn? Werd dan de oorlog ontketend over West-Vlaanderen, het gewest aan de zee? Het donkere land! Ginds had De Vuist zijn mannen in de steek gelaten, hij die zich met zoo veel verwaandheid als hun aanvoer der opgedrongen had. Maar aan hen dacht hij niet. Ginds ook vertoefde nog zijn vrouw, Godelieve, die hij liefde en trouw beloofd had. En 't scheen hem een verlichting dat zij achtergebleven was. Daar lagen zijn landerijen met hoeven en hij was er meer bekommerd om. Maar land kon men toch niet verwoesten. Zoo mijmerde De Vuist in zijn auto. Hij steeg uit en stapte wat heen en weer. De nacht was toch nog huiverig. En zoo traag kroop hij voorbij. Eindelijk werd het Oosten rood. De nieuwe dag rees. Wat zou hij brengen? Mag ik nu binnen vroeg Louis aan den strengen burgerwacht. Nog een half uur... En dan brengen wij u naar den staf. Naar den staf? Ja, zeker! Die moet onderzoeken, waarom gij midden in den nacht op de bane zijt. In 1920 kregen zij als premie in natuur 1.800.000 kg. plantaard,ippeltn900.000kg.zaairogge, en 1.350.000k. zaaitarwe, 28.300 fruitbooinen en 56.400 kg. graszaad. Wie zou kunnen denken dat dit premiestelsel, dat zoo krachtdadig den landherstel vooiuitbracht, aan enkele volksvertegenwoordigers zou mishagen, alsof het niet noodig was die moedige ontginners ter hulpe te komen, die ongehoord veel moeite hadden om zich zaad- en plantgoed aan te schaffen. Van een anderen kant had de Regeering verzekerd dat de Rechtbanken van Oor logsschade ofwel de bestuurlijke diensten spoedig die kosten zelf van landherstel zouden vergoeden aan die werkers van het eerste uur, dewijl de reeds toegeken de premies alleenlijk een beloonlnguitmaken, die geen aftrek is van hun vergoeding voor oorlogsschade. Op het einde van 1920 stelde het Ministerie van Landbouw bijzondere schattingscommissies in,'die de uitgevoerde werken van landherstel zouden schatten en zoo de verschuldigde sommen zouden vaststellen van Januari 1920 af hebben die commissies, regelmatig in elke gemeente van de frontstreek zetelende, kunnen het bedrag van voorschotten voor uitgevoerde werken vaststellen, en hunne uitspraak laten goedkeuren door de bevoegde besturen. Evenwel na acht maanden hebben de meeste landlieden de beloofde voorschotten voor uitgevoerde werken nog niet ontvangen, alhoewel al de bundels sedert lang aan het hooger bestuur werden overgemaakt. Landbouwers die twintig, der tig hectaren vereffend hadden, en vijftien, twintig en meer duizend frank uit hun eigen zak uitgegeven heb ben, trokken tot nog toe geen cent eigenlijke vergoe ding voor landherstel. Daarenboven dient ook in acht genomen dat met recht en reden, die voorschotten van landherstel toekomen aan den pachter, die zelf al de werken van vereffening uitvoerde en al de kosten afdroeg. Maar daartoe is de volmacht of toestemming van den eigenaar van doen. Weigert een baatzuchtige eigenaar die volmacht aarr zijn pachter te geven, de uitbetaling van het voorschot blijft hangen. Onderstellen wij dat de eigenaar reeds een eindvon nis bekomen heeft, en dat hij de vergoeding reeds ontvangen heeft buiten de wete van den pachter als de pachter nu voor de landelijke commissies een voorschot voor uitgevoerde werken vraagt, dan staat hij bitter teleurgesteldHetzelfde bedenkelijk lot staat dien pachter te wachten wiens eigenaar verzuimd heeft de beschadiging zijner landerijen in te dienen bij de Rechtbank voor Oorlogsschade. Wel is waar heeft Mijnheer Boereboom. Bestuurder van den bijzonderen dienst van Landbouwherstel, onlangs verklaard dat er geen vonnissen in zulke zaken ten voordeele der eigenaars zullen uitgesproken worden, zonder eerst den pachter te verwittigen bij aldlen den eigenaar aan dezen geen volmacht verleend ha(l. Doch laten wij onderstellen dat een eigenaar hals starrig weigert aan zijn pachter procuratie te geven, gaat de zaak dan maanden en jaren moeten aanslepen (ot dat zijn huismeester tot beter gevoelens komt Behoort er niet een wettelijke maatregel getroffen op- dat in alle geval die voorschotten zouden toekomen aan den pachter die het werk verrichtte? j Reeds waren er 40.000 hectaren door het eigen ini tiatief onzer onvermoeibare pionniers vereffend, toen de Regeering toeliet contracten of overeenkomsten aan te gaan wegens het herstelllen der gronden, zoo- j danig dat de schade zou onmiddelijk bestatigd en gc- schat worden, en dat de werken zouden spoedig vergoed worden. Alhoewel de eigenaars en de pachters in den beginne de voordeden dezer kontrakten niet in acht namen, zijn er toch langzamerhand 3.925 zulke overeenkomsten gesloten over de gansche frontstreek werden er reeds rond de 20 000 hectaren hersteld door middel van die kontrakten van Landbouwherstelling. Eer hij het werk aanvangt, kent de geteisterde het be drag der vergoeding dat hem toekomt; en, daar men de dadelijke uitbetaling der onkosten belooft, stelt hij zich onverpoosd aan het werk. Die uitbetaling zou rap moeten gaan, daar de Staatskommlssaris enkel de overeenkomst na te zien en te waarmerken heeft. Ais de werken degelijk uitge voerd zijn, zou de kontrool van den dienst van land bouwherstel moeten volstaan om dadelijk de verschul digde sommen Ie laten verheffenen, zooniet in eens, ten minste in enkele snel aclitereenkomende poozen. Hoeveel pachters zijn er niet die, volgens het kontrakt A, sedert weken cn maanden, hun zaai- en weiland hersteld hebben, en die geduldig en ongeduldig wach ten op de vastgestelde vergoeding? Niettegenstaande het voordeeiig kontraktenstelsel bleef er veel land omwoeld liggen, omdat de onkosten van herstelling te groot zouden zijn, of dat de noodige werkkrachten daartoe ontbraken. Ingevolge de wet van 15 November 1919, heeft het Ministerie van Landbouw op zich genomen in blok de landerijen, op staatskosten, te herstellen, als zij te lang zouden verlaten liggen Verschillende onderne- Ge peinst toch zeker niet, dat ik spion neer. Den dag van vandage moet ge niemand vertrouwen De Vuist had toch ook zoo tot zijn mannen gesproken. En wat zou er met de Romme- lare's gebeurd zijn moesten ze eens geen fa milie van den kommandant geweest zijn. De Vuist kon wel niet anders dan zich ge laten schikken in het onvermijdelijke. Dei oorlogstoestand had de vrijheid beperkt, des gewone wetten en reglementen geschorst. Eindelijk mocht de heer van Schoonvelde vertrekken. Een burgerwacht met 't geweer in de hand nam fier naast hem plaats als bracht hij een Duitscher binnen. Jammer, dat er nog zoo weinig menschen te been waren. Het bureel van den staf was bijna! verlaten en weer moest De Vuist geruimen j tijd wachten. Eindelijk kwamereen bevoeg-; de officier, die dadelijk den gevangene her kende. Na een kort, vriendschappelijk gesprek, mocht De Vuist gaan. Deze zei niets van zijn ernstig nieuws, want hij wilde zelf den schijn vermijden, dat hij voor den vijand vluchtte. Er heerschte nu meer beweging in de stad De Vuist reed naar een herberg, waar hij dikwijls kwam. Hij plaatstezijn auto op de binnenplaats en ontbeet daarna haastig. Dan ging hij te voet heen. Hij bleef voor een kleine, nette woning staan en belde aan. Een dienstbode deed open en liet hem on middellijk binnen zonder iets te zeggen. Hij was hier dus een gewone bezoeker. Is de Jufvrouw al op? vroeg Louis. Juist. Zij is in de eetkamer. Goed I Louis ging er heen. GijWelk een verrassing, en dat reeds 's morgens... gij durft! riep een jonge, be vallige dame in 't Fransch. Louis kuste haar en zei dan: Ge moet met mij vertrekken. Is er slecht nieuws? Ja... de Duitschers zijn niet ver meer. Onmogelijk... Mijn gazet en ze wees naar een Fransch blad schrijft, dat alles goed gaat. Leugens 1 Ik heb ander nieuws en het is de waarheid. Vandaag kunnen de Boches te leper zijn. Dus gij zijt al weg van Schoonvelde. Ik ben hier met mijn auto. En zij... uw boerinnetje? Die blijft liever ginder. Bij de koeien van haar vader. En ik vraag niet beter, 't is nu oorlog en alles is toegelaten, en zoo gaan wij samen op reis. Waar heen? Eerst naar Oostende. Ik heb aan mijn boerinnetje, zooals ge haar noemt, wijs ge maakt, dat ze me te Brugge zal kunnen vinden maar zezaler mij te vergeefs zoeken. Gij, Henriette, zijt nu mijn vrouwtje. Maar we mogen niet talmen. We moeten seffens weg, want ik wil geen onaangename verras singen. Zoo haastig I Doch 't is goed hoor I Ik verveel me dood in dit begijnhof dat Yper heet. Deoorlog brengtonstochnogeengeluk. Dat we samen zijn. Natuurlijk! Hoe braaf dat ge om mij komt. Ik zal u nu nog meer beminnen. En de deerne, die wel schoon gekleed was maar verdorven van karakter was, en feite lijk grof van manieren, sprong De Vuist om den hals. Hebt ge veel in te pakken? vroeg de jongeman, die zijn schandelijk gedrag niet gevoelde. O, neen... wat toiletten, en juweelen. Geen overlast 1 We koopen en nieuwe Mij bestt Een valies maar hoor... Haast u I Ge weet nooit wat er gebeurt. Dus naar Oostende? Ja. Als we willen, kunnen we dan naar Engeland over steken. O, ja. Een prachtige reis! In haar af schuwelijk egoisme voelde ze niets van Bel- gie's drama, niets van al de zware offers op de bloedige slagvelden, niets van de onrust 'en de angsten in zoo menige woning, wanr t de zoon of zelfs de vader ten strijde was ver trokken. Ze kende slechts haar eigen genot rners hebben alzoo tot heden achttien duizend drie honderd zeventig hektaren hersteld. Wanneer de landbouwers op deze herstelde landen terugkeeren bekomen zij gratis eene eerste beploeging met traktor, evenals de herstellers met kontrakt deze gunst bekomen. Wij vragen ons af waarom diezelfde gunst niet toegestaan word aan de pachters, die uit eigen initiatief hun land vereffenden? Daarom drukt de derde afdeeling, de vol gende wenschen uit 1. Voor wat betreft de schadevergoedingen toege kend voor herstel der verwoeste gronden dienen a) De achterstallige betalingen der herstellingskosten van landerijen, door persoonlijk initiatief gedaan, en over wier bedrag eene technische commissie reeds be slist heeft, bespoedigd te worden. Er dient alleszins aan de belanghebbenden mede gedeeld ie worden, en dat aan ieder van hen afzonder lijk, waarom de betaling uit blijft. Deze maatregel dient genomen te worden om aan den pachter die ten voordeele van den eigenaar en van den Belgischen Staat gronden hersteld heeft met eigen geld, en die aan dit herstel in de meeste gevallen ge heel zijn beschikbaar geld gebruikt heeft, toe te laten na te gaan waaraan het liegt dat deze betaling uitblijft. Zij moeten ook desnoods de noodige voetstappen kunnen aanwenden om de moeilijkheden uit den weg te ruimen die de betaling beletten. b) De achterstallige betalingen dienen zoohaast mogelijk vereffend te worden voor hen die met den dienst voor herstel een kontrakt aangingen volgens hetwelk zjj de verwoeste gronden aan een forfaitairen prijs te vereffenen hadden. cAlle geteisterde landbouwers en eigenaars wier grond verwoest werd dienen op den zelfden voet ge steld te worden voor wat aangaat het beploegen door den dienst voor motocultuur. De gronden die in blok, op initiatief van den Staat verheffend werden, worden inderdaad kosteloos be ploegd door hoogergenoemden dienst. Het ware recht vaardig deze maatregel uit te breiden ook ten voordeele van hen die hunne gronden verhelfenden op eigen initiatief of met kontrakten met den Dienst voor Herstel. 2. Sommige eigenaars van verwoeste gronden waren of zijn in de onmogelijkheid hunne aanvraag voor schadevergoeding in te dienen of hebben zulks ver waarloosd. Vreemde eigenaars van Natlonaletelten met dewelke geen overeenkomst bestaat wegens schadevergoeding (Luxemburg, Holland, enz.) hebben het recht niet schadevergoeding te eischen voor de verwoeste gronden. Het ware echter onrechtvaardig moesten de pachters die zulke gronden op eigen initiatief en met eigen geld, hersteld iiebben, deze herstellingen en uitgaven niet vergoed zien. Het zou in deze gevallen aan de pachters moeten toegelaten worden op eigen naam schadevergoeding te eischen bij de Rechtbank van Oorlogschade. De Rechtbanken zouden zulke gevallen, ook na datum, moeten aanveerden, en aan de belang hebbende pachters de hun toekomende vergoeding toekennen. In de laatste zitting der Scheidsrechterlij ke Kommissies werd de schade op len Augusti 1014, als volgt vastgesteld voor de hierna- vermelde geteisterden VLAMERTINGHE. Duflouck Camille Vercaigne Xavier Meerssenian Auguste Deraeve Achille Bollengier Charles Clarebout Désiré Vandevyver Jules Struyve Jules DICKEBUSCH. Tamboryn Eugénie BRIELEN. Dieusaert Cyrille 690- 2 025 660— 1655— 530 3855 1380— 10830— 7150 440 dat ze ook smaken wilde te midden der aige meene ellende. Ze had gespot met al die bedrukten, welke hier te leper bij het van licht stralend beeld van Onze Lieve Vrouwe van Tuine om ontferming kwamensmeeken. Louis wachtte ongeduldig. Hij stapte in de kamer heen en weer. Och, hij had Godelieve reeds lang bedro gen est zijn belofte op het gemeentehuis, en die voor het altaar, toen het goedgeloovig meisje naast hem knielde, waren meineeden geweest. Na de twist op dien morgen bij de eerste oorlogsgeruchten had hij weer liefdegeveinsd en hij was dan eenigen tijd voorzichtiger en sluwer geweest. Maar zonder onrust of wroeging dacht hij nu aan zijn vrouw, die hij zoo vreeselijk laf in allerlei gevaren achter liet. Spoedig was Henriette gereed. Laat de meid dat valies naar de herberg brengen, zei Louis. Ik zal het daar in mijn auto zetten. Gij, wandelt den weg naar Dix- mude op. Vervolgt. Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), - POPERINGKIE,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 1