PMilije inhuldiging HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Po térinen Omstreken. Société (iméralede BANQUE DE COURTRAI De bloem van het VMjboseh Zondag 18" September 1921, 15 Centiemen. 18e Jaar. N' 38. In 't Buitenland. BUREEüGERIEF Alle DRUKWERKEN SanseiuVanneste, Abonniementpi'ijs Jaar in Stad tehuis besteld. 6.50 fr buiten Stad met de post 8.00 f>. Buitenland 10.50 fr. 'fc k v i: si Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE, MEUBELS E. M0NCAREY= SANSEN 20, Gasthuisstraat, POPERINGHE van den Heer NERT0R LAHAYE als Burgemeester dezer Stad. Op Heden Zondag 18 September 1921. Op Zondag 18 September Burgmeesters der stad Poperinghe sinds 1800. Van Raemdonck wulde. Inhuldiging van het Gedenkteeken te Watou. O orlogss chade. 't Gedenkteeken van Poperinghe. Kapitaal Voorbehoud Maatschappelijke som Stormweder in België. Schrilikf lijke Dood! «ft/ Schoolgerief Boekhandel Speelkaarten Zichtkaarten Amerikaansche bureau's Bureelmeubels Meub lpapier Linoleum Toile Ci-ée ENZ. ENZ. bij 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE tm- Den Zondag na middag gesloten. Voor aankondigingen der provincie Oost-Vlaanderen zich wenden tot E. DUQUESNE Zoon. Marnixstraat, 30, GENT. Telefoon 1669. 1 -rpr f-rtp-r- I I UK VltH S V. SAI%SEN VA.\\K»TI<: Drukkerij Papierhandel, postcheckhekening n' 15570. /ltiinkoiHli^iii^en Berichten 50 cent. de regel. Notarieële berichten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den vrij dag noen ingezonden worden. Stoelen IJzeren Bedden Matrassen Sargien Spiegels Glas en Gleisch Vei lot Mcnagegertef Stoors Gordijnen Gemaakte Bloemen Rouwkronen Geschenken ENZ. ENZ bij 's Zondags gesloten. STAD POPERINGHE Historische Stoet, Praalwagens, Praalbogen Muzieken, Zingende Groepen, Vaandels, Bannieren, enz. FEESTWIJZER 0p Zaterdag 17 September, om 6 u 's avonds Aankondiging der feesten door klokgeluid en kanongebulder. Om 1 3)4 ure Vergadering der Plaatse lijke overheden op het Stadhuis. Om 2 ure Vorming van den stoet. Groet der deelnemende Maatschappijen aan den heer Burgemeester vóór het huis van M. Emiel Valcke, Groote Markt De optocht gaat uit van de Groote markt, doortrekt de Vlamingstraat, Bertenplaats, Boeschepe- straat, Keer van den Ommegang, Casselstr Noordstraat, Gasthuisstraat, Groote markt, Schaalstraat, Peerdetnarkt, Bruggestraat, Elverdinghestraat, Statieplein, Yperstraat en eindigt aan het Stadhuis, met het zingen van vaderlandsche liederen door de school- kinders begeleid van muziek en eene mon sterloslating van duiven. Om 4 1 )2 ure, Op het Stadhuis Ont vangst der Geestelijke en Wereldlijke over heden door den Burgemeester. Om 5 1)2 ure Concert op de Groote Markt d het muziek der Sapeurs Pompiers. Om 6 1)2 ure Concertop de Groote markt door het muziek van Welluidendheid. Om 7 ure Prachtige Elektrieke verlich ting der Groote Markt, Stadhuis en Post- bureelen. Deze verlichting zal duren tot middernacht. Om 8 ure Luisterlijk Vuurwerk. De inwoners der stad worden vriendelijk verzocht hunne huizen te bevlaggen en de gevels te versieren. Bijzondere treinen en trams naar Yper, Oostvleteren en Beveren zullen ingericht worden en vertrekken na het vuurwerk rond 9 1)2 ure. zie uren op 2' bladzijde N. B. Bijzondere Programma's gevende de om standige beschrijving der feestelijkheden en der deel nemende groepen zullen verkocht worden ten voor- deele der oorlogsverminkten. De Feestcommissie: Dupont Camille, Beheyt Charles, Cleenewerk Albert, Lefebvre Hilaire. Rolfiaen Emile. Op heden, Zondag 18 September, vieren we te Poperinghe de plechtige inhuldiging van onzen nieuwen Burgmeester. Wij, Katholieken, doen aan het feest geern mee, maar wij houden er aan over ons deel nemen wat uitleg te geven. Het ambt van burgmeester dat veel zorg eischt, veel kommer verwekt, en veel ver antwoordelijkheid meesleept, brengt ook door zich zelf het gezagmede. Een ambtenaar is met der daad zelf dat hij aangesteld werd, een gezaghebbende man die een hoog ambt vervult, als dat van burgmeester, is dus door het feit zelf dat hij met dat ambt werd be kleed, een man met hoog gezag. En alle ge zag, gelijk in welke overheid het berust, moet altijd en overal geëerbiedigd worden. Het staat dus vast dat wij niet eene politie ke partij vieren, door een hoofd vertegen woordigd maar dat al onze hulde, al onze eerbied enkel toekomt aan het hoog gezag van den heer Burgemeester. Mocht hij, gedurende al zijn bestuursjaren in bloeiende gezondheid staan, om al zijne krachten te besteden aan den opbloei en de verfraaing onzer stad, aan de zedelijke op beuring en de geestesverheffing van ons volk, aan het ontwikkelen en hooger her worden van al de levenskrachten die steken in de frissche koppen van ons lieve Pope ringhe Mengelwerk van «De Poperinghenaar». 38 M.M. J F. Mazeman, van 14 Juni 1800 tot 12 April 18 -3. Jan Jozef Soulié, van 12 April 1803 tot 14 December 1804. M Coppieters 't Wallant, van 14 Decem ber 1804 tot Juni 1814. Pieler van tAerris, van 24 Juni 1814 be noemd door den Gouverneur Generaal en op 16 Oogst 1817 herbenoemd door Willem van Nassau tot 13 November 1830. Jozef Soulié, van 13 November 1830 tot 11 November 1833. Karei van Renynghe, van 11 December 1833 tot 1871. Felix Berten, van 29 Juli 1871 tot 1903. Felix van N\erris, van 18 Januari 1901 tot aan zijn afsterven op 29 Oogsr 1918. Etienne Lebb van 14 April 1919 tot 25 Juli 1921. Nestor Lahaye, benoemd den 25 Juli 1921 Deze hulde van Vlaanderen gaat niet al leen naar de gebroeders van Raemdonck, maar herdenkt al de gesneuvelde Viaamsche soldaten Ook is de bijval overgroot en zal een stroom van volk, zich op heden, Zondag 18 September, naar Steenstraete begeven. Men herzie het programma der feestelijk heden in ons nummer van verleden Zondag De Feestvergadering van zondag namid dag in «Victoria Palace» te Yper zal moeten gesplitst worden. De nieuwe zalen zullen al daar aangeduid worden. Buiten de reeds bekende sprekers, zullen nog het woord voeren: MM A. Hans, Jef. Rombouts, O. Coessens, Ward Hermans. Inschrijvingslijst Opbrengst der vorige lijsten: 110 fr. Laatste lijst: Zes Viaamsche meisjes van Poperinghe 6 fr. Gaston Feys 2 fr. Onbekend 2 fr. A. Nevejan, burgmeester Poelcapelle 10 fr. Oud strijder 1 fr. God geve hunne ziel d'eeuwigerust en Vlaan deren blijve hen genegen 2 fr. SapolO fr. Familie Morlion, Oostvleleren, 5 fr. Fa milie Deberg, Westvleteren, 5 fr Sohier Remi, 5 fr. Vlaanderen aan de Vlamingen, 1 fr. Vlaanderens diep vernederd' oorden Vragen daden maar geen woorden, 1 fr. Een Vlaamschen Oud-Strijder, 1 fr Te zamen161 fr. Wij geven hier naast het afbeelsel van dit prachtig gedenkteeken, dat Zondag laatst feestelijk ingehuldigd werd. Gansch Watou vierde eensgezind mede, al de huizen waren bevlagd en versierd en iedereen was te been om ter dezer gelegenheid eene dank bare'hulde te brengen aan onze dierbare afgfstorveri. Onder de Hoogmis, hield E. H. Denys, gewezen almoczenier, voor eene proppensvolle kei keen treffende aanspraak. 's Namiddags was het Volk toege stroomd en een veertigtal maatschap pijen met wapperende Vlaggen, en een drietal muzieken togen in den stoet. De stoet was indruk wekkend en prachtig. De gesluierde meisjes met kroon en naam der afgestorven werden dankbaar en inniggevoeld 'ïageji'.-M..„.J Op de groote markt werden bij onthulling redevoeringen uitgespro ken door Dr Boedts als voorzitter het Inrichtirgscomitvit door den Burgemeester in naam der gemeente door Dr Jeroom Leutidan als V. O. S. door Volksvertegenwoordiger Gust. Declercqen door Mtor Butaye, de ieverige bestuurder der Vossen. Dank aan al de Watounaren om hunne hulde en medewerking, dank aan al de deelnemers om de verheer lijking onzer helden en de troost ge bracht aan de beproefde familien. Dank aan de inrichters: Heer Dr Boedts, voorzitter van 't Komiteit en Mkr Butaye de ziel en de irnmer dienstwillige Bestuurder der Vossen, en alle medewerkers. STORTINGEN 0° DE SPAARBOEKJES GEVENDE 3 o o INTEREST ZUIVER VAN BELASTINGEN. In de laatste zitting der Scheidsrechterlij ke Kommissies werd de schade op lenAugusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hierna- vermelde geteisterden WEST;NIE.UWKERKE. Recope Marie en Emma Marecau Isidore Behaeghel Isidore Delbecque Marie ZILLEBEKE. Ugille Richard 4158 5829- 1374 - 5627 We geven hiernevens het afbeeld sel van het Gedenkteeken dat eer lang te Poperinghe zal opgericht worden tot nagedachtenis onzer ge sneuvelde soldaten. Het bestaat uit een massieven, zwaren, hoogen steenen blok. Bo venop een belgisch soldaat in volle dige wapenuitrusting, het geweer in de rechterhand met de linkerhand verheft hij de vaderlandsche zege vlag onder zijne voelen ligt aller lei gebroken oorlogsgetuig en een duitsche pinhelm. Hij houdt het hoofd fier omhoog en staart zege vierend in de verte. Aan wederkan ten van't voetstuk en op hal verhoog te staan een man en eene vrouw die den soldaat aanschouwende, hem een bloemenkrans voorhouden. De drie beelden moeten in brons zijn. Het ontwerp werd gemaakt door den beeldhouwer Gysen van Brus- sgl, die met de uitvoering belast werd en er aan bezig is. Men hoopt het standbeeld te kun nen plaatsen op de markt, op den grond van de afgebroken herberg Het Stadhuis Bouwmeester Coo mans is belast met het opmaken van het plan der oprichtingsplaats met de passende omheining. Ter uitvoe ring van het ontwerp staan nog eenige moeilijkheden in den weg, zoodat nog met geene juistheid den datum der inhuldiging kan voorzien worden. De kosten voor het standbeeld, 't plaatsen en 't in omheining worden geschat op 50 - tot 60.000 frank. I LANGHEMARCK. Provoost Julien 1 866 Vandermeersc'n Pieter 3 530 Degryse Verstraete Henri 4 658 Huyghebaert Ivo 1170 StJAN. Volckaert Hector 2000 Breyne Alois 1411 j BOESINGHE. Govaerts Benoit 1596 Vallaeys Théophile 1500 i Vanhuyse René 3747 8 080Lahoutte Charles Louis 1846.50 MEESSEN. Janssens Prion 4545 Wwe. Delobel Romanie 2920— Dupont Juliette 2756 WYTSCHAETE TreeveElodie 598 YPER. Hoedt Capoen Eugène 2 700 Pillaert Lydie Wwe. Vanlede 17 365 Migoin Jean Frans Lesage 2084 Vanderrneersch Marie 3730 Pauwels Alphonse 8-115 Viaene Jules Deleye 1010 Van Neer Arthur 0 150 Beun Louise Wwe. Vercouter Ech 1 430 - D'Hellem Emma 1190 Claeys Louis 690 Gallens Rom. Wwe. Sambaere 2795 POPERINGHE Van Cayzeele Henri 23624 Thery Henri 10286.81 Wwe. Dumortier H 3920 Dumoitier Florent 4 241 Minne Henri landgebruiker 3 301 Lebbe Devinck Henri 46651 Ulens Joseph bijzondere 675 Fremault Emma modiste 5909.59 Hespeel Justine 82650 Vannieuwenhuyze Arth. huurhouder 3535 Lobeau René landbouwer 4 421 Clabau Debyser Camille 60362 Donche Camille molenaar 0967 orde brengen grond door A. HANS. We vertrekken dus niet samen. We moeten voorzichtig zijn. Er wordt zoo gemakkelijk gebabbeld. Buiten de stad komen we bij elkaar. En dan scheiden we niet meer Hij kuste haar en ze lachte hem toe. Neen, zei ze, nu moet ge niet bang meer zijn van uw boerinneke. Een half uur later reed een auto den weg naar Veurne op. Louis De Vuist had weer schromelijk zijn Godelieve bedrogen En hij verlustigde zich met een verdorven vrouw- mensch in dat bedrog. Hij had eerst den grooten vaderlander uit gehangen, kommandant der burgerwacht. Nu het gevaar dreigde liet hij laf zijn man nen indesteek en om zijn vrouw bekommerde hij zich niet in het minst. VI. Rommelare en zijn vrouw hadden een angstigen nacht doorgemaakt. En wat zou het morgen zijn? Waar loerde de vijand? Wat gebeurde er daar buiten in het geheim zinnig duister. Men hoorde soms paardengetrappel op den weg. En hoe zou het met de kinderen gegaan zijn? Eindelijk brak de nieuwe dag aan en het echtpaar begroette hem met een zucht van verlichting. De vrouw maakte koffie, haar eerste ge wone werk. Rommelare ontstak een pijp en wierp de luiken open. Hij keek over 't hof Alles lag daar gelijk iederen ochtend. Waren die Duitschers dan maar voorbij getrokken of weer teruggekeerd. Eensklaps hoorde de boer schieten. Hij schrok geweldig. Och, Heere, wat is dat! riep hij. 't Is dicht bij. En ja, nu was deoorlog tot hier genaderd. Fransche dragonders en Duitsche voor posten waren slaags. De kogels floten over de akkers, en op dezen mooien herfstmorgen lieten jonge strijders 't leven... Ga naar de plaatse! riep Rommelare tot zijn vrouw, 't Gevaar nadert langs hier. Ze schieten geweldig. En gij 'k Zal in den put kruipen... hij is droog. Maar ga mee! En 't hof alleene laten? Neen, 't kan niet... Och, Heere, wat ben ik benauwd jammerde de boerin. Hoor eens... hoor toch eens... wat schoten! En't zal verslechten!.. Vlucht!., 't Is nog tijd... Ga naar 't dorp... 't Schieten na dert. Weenend liep de vrouw heen en weer. Eindelijk, als radeloos van angst, snelde ze over de akkers weg. Wat zou er nu gebeu ren 'k Ben blij. dat ik maar alleene ben, mompelde Rommelare. Heere God, wat tij den. En wat zal 't zijn als de Duitschers ko menDat ik ook vluchtte!.. Maar mijn hof 1 Hij hoorde de koe loeien, dacht aan zijn vee, zijn oogst, zijn have en goed. Alles achterlaten? Hij had er zoo voor geslaafd en gezwoegd, hij en heel zijn gezin. En nu alles opgeven?.. Neen 't kan niet... Dan maar den put in Deze lag op den boomgaard, naast den stal. 't Winters be waarde de boer daar aardappelen of beet wortelen. Nu zou hij er'teinde van't gevecht afwachten. Daar zat hij veilig, 't Geweld werd erger. Een kanon bromde. Granaten barstten. De Duitschers beschoten eenige wegen... 't Was een strijd van voorposten. De Franschen trokken terug Ze waren te zwak in aantal. Niet ver van de hoeve lag een lijk. 't Was van een Duitsch soldaat, een nog jongen man. Een kogel had zijn hart ge broken. Ontijdig was deze Germaan komen sterven in 't vredige Vlaanderen, in die be koorlijkedreef, waarde zondoor de bladeren lichtplekken op 't gras toover.le. 't Geschut was verstomd. Stilte heerschte weer Waar- bevonden zich nu de Duitschers? Hoe ge heimzinnig lag daar de streek. Niemand kwam den doode storen. Deze Duitscher en een Franschman hadden elkander naar 't le ven gestaan. De Fransche kogel zegevierde, 't Gras was 't doodsbed van den jongeling 't Hoofd lag achterover, de armen waren gestrekt, als in een laatste smeekbede om 02.000:000 145^)99.540, 45 207.099.540.45 Voor alle inlichtingen z'ch wende:i tot de Agentschap der Socicte Générale de Belgique BiJHUiZEN TE Audenacrde, A\eightn\ Coikniarck, Dixmude, Iseghem, Lichter- velde, Meenen, Moescroen, Poperinghe, Ror.se, Rousselaere, Sottegem, Thielt, Vla- mertinghe, Waereghem, Yper. De BANQUE DE COURTRAI vervangt koHeloos aan hare winket ten de Belgische Schatkistbons der Muntherstelling. openbare nreeting'op de plaats der Signori van Vincence; «God, riep hij uit, wie is God Waar is hij Indien hij bestaat, dat hij mij het woord ontneme, zoo hij kan? Bestaat hij niet, wat doen dan al die priesters? Vier en twintig uren later, in de Kamer der volksvertegenwoordigers te Rome, werd Pieroli plotseling door eene hevige crisis van keelontsteking aangegrepen, en zonk machteloos, zonder spraak en adem, in een zetel neder. Onlangs was hij eene politieke rondreis aan het maken in het Zuiden van Italië. De trein waarin hij plaats genomen had ging juist een tunnel binnenvaren, toen Peroli, aan instort. Verleden jaar in December en dan in Januari laatst. De barak, die dient tot Zuslerschool, werk ook ten gronde vernield. In Poperinghe bleef alles bepaald bij een aantal afgerukte dakpannen. De telefoon dienst was nog al.erg ontredderd, bijzonder lijk langs Proven en Rousbrugge waar telefoonpalen uitgerukt werden. Volgens den corresponden van de Times te Konstantinopel. werden er in den jongsten slag tusschen de Grieken en de den adem gepakt, de deur opende, en viel.., j Turken 18,000 man van de eersten en 12,000 Zijn lijk, afgrijselijk geradbraakt en vermor- j van de tweeden buiten gevecht gesteld, zeld, het hoofd van de romp gerukt, werd op Te Metz heeft eene vrouw slaapwande laarster, in haren slaap, hare drie dochters doodgewurgd. Bij haar ontwaken herinnerde zij haar niets meer. Een vreeselijke storm heeft de stad Georgetown op het eiland Tabays verwoest. Ook het eiland Trinidad is zwaar geteisterd. De oogst is bijna geheel vernield. De beschuldigingsakt tegen Landru is gereed. Hem worden ten laste gelegd 26 misdaden, waaronder 11 moorden. Die moorden brachten hem 35.612 frank op. In Texas is de San-Antoniorivier over gestroomd. Er zijn 150 menschenlevens te betreuren en de stoffelijke schade is onbere kenbaar. Zondag nacht heeft er over gansch BelgiëTe Chester is de Vereenigde Staten is een ongemeen geweldige orkaan gewoed, eene brug ingestort. Zestig personen vielen Een schrikkelijke stormwind rukte hardnek- in 't water en vier en twintig zijn verdronken, kig aan boomen en huizen. Op vele plaatsen j Naar veriuidt, wordt New-York op het werd er groote stoffelijke schade, aangericht ooglijk bezocht door een vlooienplaag die en hier en daar waren ongelukken van per- jg buizen onbewoonbaar maakt en de gehee- sonen te betreuren Uit alle streken van het |e bevolking is verplicht zich te krabben De land bericht men dat hooge boomen werden eenjge die er voordeel neergehaald, fabriekschouwen omgeworpen de baan teruggevonden. God is geduldig omdat hij eeuwig is. Ge woonlijk laat Hij zelfs de ergste gruweldaden, devreeselijkstegodslasteringen hierop aarde ongestraft; omdat Hij zich de eeuwigheid voorbehoudt 0:11 alles te herstellen, om het goed te loonen en het kwaad te straffen. Van tijd tot tijd nochtans laat God ook hier op aarde zijn macht en meesterschap gevoelen, en dan weet Hij, zooals Bossuet het noemt, aan de menschen groote en schrikverwek kende lessen te geven. Mochten ze zien en verstaan. De akelige dood van den gekenden gods diensthater, den socialistischen volksverte genwoordiger Pieroli, heeft in Italië groote ontroering teweeggebracht. Drie maanden geleden stond Pieroli de ergste godslasteringen uit te braken in eene daken van huizen afgerukt, ontelbare pannen weg geslingerd, huisgevels omgeworpen, vensters ingebeukt. Veel personen zijn ge kwetst en gekneusd door steenen, pannen en boomtakken. Aan de kust was de storm ongemeen ge weldig. Huizen, tenten, afsluitingen, vitrie- nen hadden het erg te verduren. Te Blankenberghe is de groote Cirk Sosman die op de groote markt stond, totaal door het orkaan verwoest. Gebroken masten, staken, zitbanken, enz maakten nog enkel eene vormelooze massa uit. De schade wordt geraamd op 40 tot 50.000 fr. In de frontstreek, waar de wind noch door boom noch struik noch gebouw wordt tegen gehouden, heeft het orkaan onzeggelijke schade aangericht. Barakken, voorloopige woonsten en schuilplaatsen werden omge rukt, zoodat er veel lieden zonder dak zijn. De oogstvruchten die rond de hoeven opeengestapeld waren, zijn omver gevlogen, overal is er veel schade. Te Wytschaete is de tent van den E. H. Pastoor gedeeltelijk vernield. Te Dranoutre is het in opbouw zijnde huis van G. Bouton ingestort en gevallen op eene nevenstaande tent die totaal vernield is. Een begin van brand or tstond dat spoedig kon gebluscht worden. Er zijn gelukkig geen persoonlijke ongevallen te betreuren. Te Zantvoorde is de voorloopige kerk, 30 meters lang en 6 breed met vervaarlijk ge kraak ingestort. De ijzeren platen, planken en balken werden wel honderd meters ver geslingerd, 't Is nu de derde maal dat de kerk behoud, om hulpe, die niemand meer bieden kon. En zulke drama's gebeurden er veel. De boomen ruischten zacht. Zoo hadden ze't altijd gedaan bij den noesten, eerlijken arbeid van den Vlaamschen landman Nu klepten en wiegelden bladeren en twijgen boven dezen doode. Wie had den knaap gevraagd hier te komen sterven, waar alles eens van levenslust en wonne en weelde blaakte?.. In Duitschland jubelden de klokken over Antwerpens' val Had de geestdriftige, opge wonden menigte in haar dolle vreugde om 't bespringen der laatste veste van een klein, onschuldig landeke, eens dezen doode kun nen zien!.. Jubelden de klokken niet te vroeg? Vliegen gonsden door de lucht, een ver jaagde vogel keerde terug en begon te kurn keieeren, al huppelend in 't gras, waar het lijk rustte. Plotseling klonken stemmen. Soldaten verschenen... Daar! klonk het. Een officier snelde toe... De anderen volg den. Franc-tireurs! riep de overste met een vloek. Woedend keek hij om zich heen Volg me 1 gebood hij dan en wees naar Rommelare's hoeve. Een hond Ijgp snuffelend aan zijn zijde. De hofst^'jg lag daar verlaten. Een koe loeide om £ten. De offi vooruit etJyjgj-p de deur open er hield zijn revolver dreigend Heila! schreeuwde hij. Dreigend kionk zijn stem. Maar geen an dere beantwoordde ze. Doorzoek het huisl was 't bevel. De hond stond bij den put te blaffen. Na daarhernam de overste. Kom mee!.. Een soldaat moest den kuil openen. Men y.ag 't doodsbleek wezen van boer Rommelare. Ha, we hebben hem 1 Er uit!., beval de officier. Wie heeft dien soldaat gedood? O, om de liefde Gods, misdoe me niets. Meneere, toch, ik ben weggekropen voor de kogels I Heb deernis met mij 1 smeekte de boer. Gebogen kwam hij uit den kuil Angst verwrong zijn wezen, laaide in zijn blik, en joeg een huivering over zijn lijf. Die doode daar! herhaalde de officier. Een doode! stamelde Rommelare. O, meneere, ik weet van niets, ik zweer het u op men zichzaligheid De Franschen en de Duitschers hebben ginder gevochten., ik ben in den put gevlucht en er niet uit geweest, 'k Zweer u, dat ik de waarheid spreke. DeBelgenzijnleugenaars en bedreigers 1 snauwde de hoofdman. Alloh, mee door uw huis Hij gaf den armen Rommelare een stomp, en bedreigde hem met zijn revolver. Och, Heere God, wat gaan ze met mij doen! jammerde de boer. Meneere toch, smeekte hij, geloof me ik misdeed niets. O, ik ben vader van kinderen, heb compas sie met mij Ja, compassie met franc-tireurs! Vooruit! bij hebben, zijn de zuiveraars van gebouwen en de drogisten, die ongekende zaken doen. - In de omstreken van Bordeaux is de wijnoogst begonnen. De oogst staat er overal zeer goed voor en terwijl de hoeveelheden belangrijk grooter zijn, is ook de hoedanig heid van de druiven beter dan die van het vorige jaar. In Spanje is eene plezierboot vergaan, van de twee en veertig reizigers, konden er enkel zeventien gered worden. In Frankrijk zijn nog drie kleinere spoorwegrampen voorgevallen waar telkens een treinbediende gedood werd. In Spanje heeft een orkaan 30 huizen ten gronde vernield. Het stadstheater van Lodz is geheel af gebrand. Het vuur brak uit op het einde der voorstelling. De schade bedraagt 150 mil- lioen Poolsche mark. Volgens een telegram uit Annapolis (Nieuw Schotland) heeft een brand twee derden van de stad vernield. De schade is onzaglijk, maar kan nog niet worden geraamd. In Frankrijk en in Italië hebben ook vreeselijke onweders plaats gehad. Er is voor millioenen schade. Nabij Parijs ging een 7-jarig knaapje over de spoorbaan. Zijn voet gerocht vast en het knaapje werd door een sneltrein dood gereden. De sneltrein Straatsburg-Lyon is ont spoord nabij Lyon. Verscheidene rijtuigen Franc-tireursEen schok boog Romme lare's lijf. Franc-tireurs! 't Werd klaar in zijn benauwden geest. Men hield hem voor een franc-tireur, men beweerde, dat hij een Duitscher had neergeschoten. En de herin nering aan Duitsche wreedheden om die vermeende vrijschutters flitste den ongeluk kige door 't hoofd. Och Heere! riep hij Voor wien houdt gij mij? Ik heb niemand gedood, ik ben niet uit den put geweest. O, geloof mij toch, bij mijn zielezaligheid zweer ik, dat ik waar heid spreek I Vooruit., antwoordde de overste barsch. Men sleurde Rommelare in zijn eigen woning. Doorzoek het huisgebood de officier weer aan eenige manschappen. Men vond niets verdachts... Aan 't eind van den boomgaard stond nog een woning eenigszins als kleine villa ge bouwd. Doe dat huis ginder openbeval de aanvoerder der soldaten. Maar, meneere, dat is 't mijne niet! jammerde de boer. 't Is van mijn eigenaar, hij woont daar soms in den zomer. Hij is nu al twee weken vertrokken. Doe het open zeg ik! bulderde de offi- cier. Maar ik heb er geen sleutel van Sleep hem mee! Alloh, mannen, naar het tweede huis De hoofdman liep woedend vooruif Beuk die deur openhernam 1 ruit. vlua die deur open 1 Ver

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 1