banque be COURTRAI Leening 6% tot Gonsolideering van 1821 Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Sociélé Générale 99 Frank por 100 Frank Naamkapitaal BANK van POP De bloem van het Vrijboseh Apotheek Frans Van de Plas 15 Centiemen. 18" Jaar.-N'41. MEUBELS In 't Buitenland. In 't Binnenland. DRUKWERKEN 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE Zondag 9n October 1921. 6.50 fr. 8.00 fr. 10.50 fr. 1 Jaar in Stad tehuis besteld buiten Stad met de post Buitenland Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE, 20, 'Gasthuisstraat', POPERINGHE Teeken des tijds. Öe Achturen-arbeidsdag. Oorlogsschade. öe Wederopbouw in het Westland. (r. Kapitaal Voorbehoud Maatschappelijke som Fr 207.091)540.45 62.000.000 145.099.540,45 De naderende verkiezingen! V. O- S. Poperinghe. BÜREEÜGEHIEF Schoolgerief Boekhandel Speelkaarten Zichtkaarten Amerikaansche bureau's Bureelrneebels Meubtlpapier Linoleum Toile Cirée KWI. Alle E. bij Sausen=Y anneste Den Zondag na middag gesloten. POPESINGEENAAR Voor aankondigingen der provincie Oost-Vlaanderen zl«# «enden to* E. DUQUESNE Zoon, M&rnixstraat, 30, GENT. Telefoon 1669. 1%. bmmementnriite: Hm Drukkerij - Papierhandel, postcheckrekëning nr 15570. Berichten 50 ceht. de regël. NritSrittletrcrlchten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn :>©RAP th BETALEN SN moeten voor den VRIJ dag noetf ingezonden worden. Stoelen IJzeren Bedden Matrassen Sargien Spiegels Glas en Gleisch Vei lot Menagegerief Stoots Gordijnen Gemaakt-; Bloemen Rouwkronen Geschenken ENZ. ENZ bij E. M0NCAREY= SANSEN 's Zondags gesloten. In Frankrijk voorziet men bij de aanstaan de wetgevende kiezingen de verplettering van de socialisten. Die vooruitzichten zijn gesteund op het slecht onthaal dat de rooden overal te beurt valt, en dat bijgevolg de echte weergave is der gevoelens van de open bare meening tegenover eene partij, die zich zoo onvaderlandsch gedraagt. De groote leiders van de Fransche socialisten, eens zoo machtig op een deel der massa, hebben hun krediet verloren. Daar waar zij optreden, vinden zij geen gehoor meer en in plaats van toejuichingen oogsten ze jouwkreten in. 't Is dat het Fransche Volk het land waar voor het zoo ontzaglijk veel opofferingen ge daan heeft, oneindig lief heeft gekregen en zijne toekomst niet wil toevertrouwen aan eene partij, die maar al te dikwijls openlijk hare genegenheid liet blijken voor het bol- chevism. De tijden zijn voorbij toen de rooden, door groote woorden, ronkende vol zinnen en tooneelspelers-gebaren de massa om den tuin konden lijden. De oorlog, die zoo diep zijne wonden sloeg in de Fransche natie, is de hefboom geweest welke die natie opgewekt heeft uit onverschilligheid, of haar de oogen opende en den heilloozen weg, dien ze opgegaan was, heeft doen verlaten. Het volk, gelouterd door het lijden gedurende de lange en bange oorlogsjaren, heeft ingezien dat het verkeerd handelde met te luisteren naar de ellendelingen, die het van zijne plichten afkeerig maakten om het maar ge durig in slaap te wiegen met valsche en ijdeie beloften. Het heeft thans genoeg van de ke rels die het diep ongelukkig wilden maken, om zelf in genuchten, in weelde en in lui nietsdoen te leven. Het Fransche volk walgt van de'akelige komedianten, die hunne rampvolle leerstelsels verspreidden, daarbij zand in de oogen wierpen omdat men niet zou zien dat men wel naar hunne woorden mag luisteren maar niet naar hunne daden mag kijken. In Frankrijk zijn de rooden om zeep; ze verdwijnen onder de algemeene verachting en nimmer zullen ze er nog van onder opko men. Het Belgisch Volk zal onze rooden hier hetzelfde lot doen beschoren worden. En zoo zal de wereld verlost worden van een mis baksel, dat slechts ramp en weê kon zaaien en niets oogsten dan tranen van ontgoo cheling. dersklas in ons Maatschappelijk Wetboek overgeschreven heeft is geen illusie, wel eer der zal zij de bron zijn van welvaart en schoonheid. En verder Echter zoo de wet nieuwe rechten be krachtigt, zij legt ook aan de arbeiders nieuwe en dringende plichten op. M. Wauters spoort hier de arbeiders aan hun vakkennis te verrijken en te streven naar de hoogste geneuchten van wetenschap, kunst en letteren, hetgeen hun mogelijk is nu zij over meer vrijen tijd beschikken. De minister geelt toe dat de achturen- werkdag, voorloopig althans in vele nijver heden een vermindering van de voorbrengst voor gevolg hebben zal. De mededinging van de naburige landen groeit ook met den dag. Wij hebben dus een behoefte aan meer techniek en vaardigheidzegt M. Wauters en hij besluit: Dat is het werk van onze ingenieurs en nijveraars, maar al hunne pogingen zullen nutteloos zijn indien onze arbeiders niet bewust zijn van hunnen heiligen plicht je gens zich zelf, hunne familie en hun land, om de wet te beschermen door het bewijs te leveren dat iemand die fysisch niet overrrtat is, meer arbeidsvreugde geniet en meer voortbrengt. De wet op den achturen-arbeidsdag welke op 1 Oktober in voege trad wordt juist niet allerwege met geestdrift begroet, te oordee- len naar de protesten die zoo wat overal gestemd worden. Zonder de wet in den grond te bekampen wordt er op gewezen dat ze wat te voorbarig is. Men haalt aan en met redendat die toe passing aanleiding zal geven tot verhooging van de levensduurte in meerdere evenredig heid dan het verhoogen der loonendat onze nijverheid nog te onmachtig staat tegenover de vreemde mededingers. Derhal ve wordt er aan den minister gevraagd dat de wet slecht dan zou toegepast worden als ze in wed ij verende landen ingevoerd wordt Tot hiertoe zijn er nog maar weinig lan den. als er al zijn, die de wetten beb ben gestemd, om den 8 urendag verplich tend te maken bij hen. Onze Noorderburen, de Hollanders, zul len wachten een dergelijke wet te stemmen, totdat een genoegzaam getal andere Staten, die mededingers zijn, dat ook gedaan hebben. Een hollandsch blad schrijft daaromtrent D"e voorzichtige houding van het Hol landsch Gouvernement is zeer begrijpelijk. Onder de landen waarvan de Hollandsche nijverheid de medeiinging moet vreezen,zijn de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, die denken het verdrag niet bij te treden omdat zij geen deel uitmaken van den Vol kerenbond; Engeland en Zweden die vlakaf hunne bijtreding hebben geweigerd en ein delijk: Frankrijk enDuitschland, die schijnen te aarzelen. Als onze naburen het niet doen, kan het niei anders of dat moet voor België slechte gevolgen hebben. Het nawee van den oorlog is nog niet groot genoeg 1 M. Wauters, Minister van Arbeid, heeft in de Peuple een artikel geschreven ter ver heerlijking van den achturenwerkdag. Wij stippen aan De nieuwe bladzijde welke onze arbei- In de laatste zitting der Scheidsrechterlij ke Kommissies werd de schade op lenAugasti 1914, als volgt vastgesteld voor de- hierna- vermelde geteisterden POPERINGHE. Polley Honoré 2023.54 W'Liefooghe-Cambron 2431.40 Truwant Léopold briefdrager 1505.00 REN1NGHELST. Recour Maria dienstmeid 352 80 Dellestrez Henri landbouwer 819.30 Derudder Henri werkman 529 Mylle René landbouwer 4 102.65 D'Hondt Eugénie huishoudster 1 168 65 Billiau Henri landwerker 1104.80 Delva Jules landbouwer 11735 Feryn Marie kantwerkster 552 Depuydt Jules werkman 2880.44 WESTOUTRE. Behaeghel Pieter 1836 Knóckaert Cyrille 1345 Heze Cyrille 1965 YPER. Ghesquiere Omer 1325 Dauchy Théophile 953 Roscamp Charlee 2165 Gheysens Eveline 8980 Devos Marie Mélanie 2595 Buseyne Isidore 2402 Worme Alice Seghers 9300 Thauvin Jean Vandenbroucke 4 190 Gadeyne Eugénie Wwe. Dauchy Henri 1095 Duprez Maurice 2625 Maes Michel 3080 Devos Louise 2125 WYTSCHAETE Despagne Désiré LANGHEMARCK.' Deleu Mathilde Wwe Bekaert C. WEST-NIEUWKERKE. Noteau Isidore Baillieul Hector Boucke Jules Brunsel Henri Barroo Auguste KEMMEL. Victoor Célestin Dervaux Isaï Touquet Camille WL1LVERGHEM. Titiljon Aloïs MEESSEN. Duribreux Prosper Duribreux Emile Wwe Warpol Emest WAESTEN. Bouchaert Emile Gillis Edmond Buseque Henri De kinders Delebecque Provost Sylvie Marie Sohier Jules Vandelannoitle Léon Paquet Gustave Bossaert Richard Denys Adolphe Doolaeghe Charles Brouque Alphonse Moerman Alleman Devroe Emile D'Hondt. zuster en broeder Forret Léonard 375 5965- 1866 1 732 1 590 - 2 054 1810 1 464 315 7 880 2485 4 299 1200- 2525 2829 - 2029- 1900 - 129; L 1808 4914 1317 - 2209 1541 13094 1 114 2394 1789 3145- 4974 20?8 Het gebied Poperinghe, waarover het hier gaat, vormt een toegevoegd hoog-kommis sariaat, afhangend van het Koninklijk Hoog- Kommissariaat der zuidelijke streek van West-Vlaanderen het omvat de gemeenten Dickebusch, Dranouter, Elverdinghe, Locre, Kemmel, Nieuwkerke, Ploegsteert, Renin- ghelst, Vlamertinghe, Westouter, Woesten en Wulvergem. De meeste dezer dorpen, zooals Dicke busch, Dranouter, Elverdinghe, Locre, Kemmel en Wulvergem, werden tijdens den oorlog geheel vernield. Op 1481 huizen in deze zes dorpen werden er 1465 vernield. In geheel het gebied waren er, op 5281 huizen, (Mei) in de kom van al de andere gemeenten van het gebied. Later in Maart 1921 werd een laatste aanbesteding uitgeschreven voor al de opruimingswerken van de hoeven die door den Staat moesten herbouwd worden dit werk was onmisbaar, wilden de bouw meesters hunne plannen kunnen opmaken volgens den toestand van 1914 en de gelijk- waarde niet overschrijden. Naarmate het opruimingswerk vorderde, werd overal de wederopbouw aangepakt. De eerste aanbesteding omvattend herstel lingswerken van 52 huizen te Ploegsteert (Bizet) dagteekent van 28 Maart 1920. Het zelfde jaar werden nog aanbesteed, de her stelling of wederopbouw van 140 huizen en 2 hoeven te Ploegsteert, 35 huizen te Vlamertinghe, 27 te Dickebusch, 23 huizen en 7 hoeven te Reninghelst, 9 huizen en 11 hoeven te Dranouter, 12 huizen en 2 hoeven te Westouter, 15 huizen en 13 hoeven te Westnieuwkerke, 12 huizen en 9 hoeven te Locre, 13 huizen en 7 hoeven te Kemmel en 6 huizen en 3 hofsteden te Wulverghem, zegge in 't geheel 344 huizen en 54 hoeven Deze gegevens betreffen alleen den weder opbouw door den Staat, welke naderhand krachtens nieuwe mtfiisteriëele voorschriften tot het minimum werden beperkt. Dit belet evenwel niet dat er in 1921 nog aanbeste dingen uitgeschreven worden voor den her bouw van 260 huizen en 94 hofsteden in de verschillende gemeenten van het gebied, zonder te gewagen van de herstellingswerken aan de kerken te Elverdinghe, Westouter, Woesten, Nieu« kerke en Bizet, een noviciaat te Ploegsteert en de aanstaande wederop bouw van de scholen te Kemmel, West Nieuwkerke, Wulvergem en Dranouter. Zooals men ziet, gaat de plaatselijke toe- gev. koninkl. Hoog-Kommissaris, h. Dr Brutsaert, van Poperinghe, op voortvarende wijze te werk. Daarbij dient gevoegd dat hij overal, waar mogelijk, het privaat initiatief de taak vergemakkelijkt op 1 Juli laatstleden wa ren er bij voorschotten herbouwd of in aan bouw 332 gebouwen en door het privaat ini tiatief 705 huizen en 124 hofsteden. Zonder nog rekening te houden met de 253 half be stendige woningen die in de onderscheidene dorpen werden opgericht, komt men voor het geheele gebied tot een totaal van 2055 herstelde of in aanbouw zijnde gebouwen, zegge ruim de helft van hetgeen vernield was (4147 gebouwen). Dit is voorwaar een prachtige uitslag en als het zoo voort gaat, zal het gansche Westland zoo niet tegen einde 1922, dan STORTINGEN 0? DE SPAARBOEKJES GEVENDE 3 o/o INTEREST ZUIVER VAN BELASTINGEN. Voor alle inlichtingen zich wenden tot de Agentschap der Sociéte Générale de Belgiqae BIJHUIZEN TE Audenaerde, Avelghem, Corlemarck, Dixmude, Iseghem, Lichter- velde, Meenen, Moescroen, Poperinghe, Ronse, Rousselaere, Sottegem, Thielt, Vla mertinghe, Waereghem, Yper. De BANQUE DE COURTRAI ontvangt kosteloos aan hare winket ten de inschrijvingen op de nieuwe Belgische Leening 6 tot Consolideering van 1921 KONINKRIJK Ministerie van BELGIË Financiën Kroniek der Bouwnijverheid. 1147 vernield Voeg daarbij dat de oorlog cr toch jn 19g vo|komen hersteld zijn op schrikwekkende wijze had gewoed en dat op vele plaatsen ofwel de Duitschers ofwel de Engelschen het puin der huizen in gebe- tonneerde schuilplaatsen of verschansingen hadden omgewerkt Het opruimingswerk was dus bijzonder uitgebreid en ingewikkeld en wegens de lange aanwezigheid der Engelschen met hun nasleep van Chineezen van onzaliger ge dachtenis kon dit zuiveringswerk siechts begin 1920aangevangen worden. Men begon eerst te Ploegsteert (Maart 1920) en daarna Mengelwerk van «De Poperinghenaar». 41 De openbare inschrijving is geopend van MA\NDAG 101 tot ZATERDAG 29" October 1921. De obligatiën worden uitgegeven tegen den prijs van betaalbaar hetzij in speciën, hetzij in Seliatliistbons. GENOT DER INTERESTEN. De obligatiën brengen van 15 October 1921 af. interest op. V00RL00PIGE TITELS Voorloopige titels voorzien van twee zesmaandelijksche interest coupons met vervaldagen op 15 April 1922 en op 15 October 1922 worden aan de inschrijvers bij de neerlegging hunner inschrijving verstrekt. DEFINITIEVE OBLIGATIËN De voorlooigc obligatiën worden vóór 15 April 1923, omgezet tegen definitive obligatiën, voorzien van 40 zesmaandelijksche interestcoupons met vervaldagen van 15 April 1923 tot en met 15 October 1942. BELASTINGEN. De belasting op roerende zaken toepasselijk op de inkomsten der titels van de leening mag gedurende gansch den duur van deze, 2 niet overtreffen Alle Inschrijvingen worden van heden af, K O T E L O O S aanveerd in de die zich ter beschikking stelt harer klienten om alle verdere inlichtingen nopens gemelde leening te geven. Een oproep van het Algemeen Vlaamsch Verbond. Het Algemeen Vlaamsch Verbond al staat het buiten alle partijpolitiektoch meent het, naar aanleiding van de naderende verkiezingen, de aandacht te moeten vesti- van alle Vlamingen op de kuiperijen, die (hans nagenoeg over gansch het Vlaamsche land worden gepleegd, om personen naar het Parlement te sturen, die in weerwil van enkele holklinkende volzinnen, het wezen van onze volksbeweging tot volkomen recht- herstel willen versmachten, of den moed niet hebben er voor op te komen uit oogen- dienarij tegenover kleine, anti-Vlaamsche klieken, die bij het aanduiden der kandidaten een overwegenden invloed willen uitoefenen. Het meent, dat de Vlaamsche kiezers tegen die drijverijen moeten waken en in het oog houden, dat de toekomstige verkiezin gen nog ineer dan de vorige, in het teeken der Vlaamschgezindheid dienen te staan. Een onfeilbare toetssteen voor de Vlaam sche overtuiging der kandidaten, is hun zienswijze over de vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool, een kwestie, die in een naaste toekomst het brandpunt wordt van den Vlaarnschen strijd. Waar de vijanden van onze herwording opentlijk of bedekt opkomen om tegenstan ders van die noodzakelijke vervlaamsching op de lijst voor Kamer of Senaat te plaatsen, hebben de Vlamingen tot plicht krachtdadig op te treden, en door hun beslistheid de ontworpen plannen te verijdelen. De Vlaamsche kiezers zullen trouwens opgeroepen worden onder geen voorwendsel hun stemmen te verleenen aan lijsten, waar van de kandidaten op Vlaamsch gebied geen vertrouwen inboezemen. door A. HANS. Vereeke ging 'teerst... Eén man greep hem vasten sleurde hem in de keuken. Hij beweerde, dat er vijanden op de boerderij zaten. Vereeke verstond hem toch en bezwoer dat er hier alleen weerlooze burgers vertoef den. Zie ze kwamen al boven... Onder be dreiging van een revolver moest hij alle kamers toonen. De boerin smeekte om deernis. O, gij wreedaards 1 riep vrouw Romme lare. Gij hebt mijn man vermoord 1 Is het nog niet genoeg? Mijn man hebt gij ver moord... den fraaisten vent van de wereld... maar God zal u straffen 1 Om de liefde Gods, zwijg drong Go- delieve aan. Anders gaan ze nog ongelukken doen. Een soldaat scheen dit alles te begrijpen Hij trad nader en zei in gebroken Vlaamsch. Maak die Leute nicht boos... Sweigen. dan kein leid... en nicht bang sein 1 O, mijnheer, het zijn hier al vreedzame menschen, hernam Godelieve, gevoelend, dat deze Duitscher een treffelijke kerel was. Ja, ich weis wohl... Aber... Krieg 1st krieg. Die Leute sind goet hier... ich kenne sie... habe pfeerden gekauft... Hij ging naar een feldwebel en sprak ten beste voor deze verschrikte lieden. Allen in hause bleiben gebood de ander officier. Maar eenige mannen hadden intusschen een varken uit het hok gehaald en slachtten het. In korten tijd hing het opengesneden dier aan een tak. Men sneed er brokken uit en braadde die aan haken boven een vuur, dat men op den boomgaard ontstak. De manschappen schenen uitgehongerd. Uit huis sleurden ze een hespe, bonken spek, brood, appels, peren, en zelfs het vat bier van den kelder. Zoo zaten ze te smullen, en daarbij te schertsen en te lachen.., maar het ging hier nu toch vreedzaam toe. De middag verliep... Wat zou de nacht brengen Het dorp was thans als één groot solda- tenkamp. Men had eenige der beste huizen van bewoners ontruimd en daar zaten offi cieren Die heeren aten en dronken nog meer. en ze wierpen de ledige flesschen in een hoek. In een salon doodden soldaten duiven, kiekens en konijnen. Ze veegden hun bebloe de handen aan gordijnen of tafelkleeden af. Ze kookten en braadden en dronken ook, want men had herbergen en een likeurwinkel geplunderd. De dorpelingen moesten binnen blijven. De burgemeester, de pastoor en onderpastoor, de onderwijzer, dokter en notaris zaten in de pastoorij opgesloten als gijzelaars, door soldaten bewaakt. Hier ver bleef een hoog officier, die nu en dan zijn bevelen uitschreeuwde, en dan leek zijne stem wel het gebrul van een stier. Hoe gaat dat eindigen, ze bedrinken zich allemaal, zei telkens de burgemeester, want door een raam zag hij zwijmelende soldaten, met flesschen onder beide armen... En ze deelden mild van hun buit mee. Zoo viel stillekens de October avond... Men hoorde nu en dan kanongebulder maar niemand had recht begrip van den toestand. Waar vertoefden de Belgen? waar de Franschen, de Engelschen? Waar botsten fle legers op een? Niemand wist het Vereeke werd geroepen. Hij moest een wagen inspannen. Blijft er nu bij, zei een luitenant. Waarom mijnheer? vroeg de boer achterdochtig. Omdat ik het zeg! riep de officier met een vloek Als ge durft heen gaan schiet ik u dood. Dat scheen een kwade... In zijn gezicht had hij litteekens, als ware hij vroeger al een vechtersbaas geweest, Vereeke gehoorzaamde cn stond bij de wagen. Wat zouden ze nu van hem eischen? Dat hij hun bucht vervoerde en meetrok den nacht en het gevaar in? En al het vrouwvolk alleen, Godelieve en Leonie, Emerance en dat ander vluchtelingske.., meiskens naar wie hij ruwe soldaten al met beestachtige begeerlijkheid had zien kijken. En 't was oorlog... De slechte hartstochten hadden vrij spel. O God, help ons... H. Maria... sta ons bijbad de ongeruste man De soldaten liepen weg en weer en nu en dan kwamen er wielrijders met brieven die ze gaven aan een dikken, langen overste, Tijdens een aanval op Nyala, Zuid- Darfour (Egypte) door een aanzienlijk getal dwepers van den volksstam der Massala, werden 6001eden der oproerige bend gedood. De Engelschen verloren 61 man. Het getal slachtoffers van de vreeselij- ke ontploffing te Oppau bedraagt tot hiertoe: herkende dooden, 373; niet herkende, 75; verdwenen, 177. Alles bijeen dus 625. 't Dient opgemerkt dat die cijfers nog maar voorloo pig zijn, want ongetwijfeld is het getal der slachtoffers veel aanzienlijker. Volgens een telegram uit New-York aan den Daily Chronicle» blijkt uit de sta tiestieken, in den loop van het jaar 1920 op gemaakt door de verzekeringsmaatschappij en, dat er, op het grondgebied der Vereenigde Staten, bij automobielongevallen 12000 per sonen werden gedood, en niet minder dan onderhalf millioen gekwetst. In de omstreken van Seid-Ghazi hebben de Turksche troepen de Grieken achteruit gedreven en gevangenen gemaakt. In den sector van Denizli is de vijand met zware verliezen uit hunne dorpen verjaagd. De amerikaansche vlieger Mare Raedy heeft het hoogterecord voor tweedekker geklopt. Hij steeg 40.8''O voet, hetzij onge veer 12.500 meter hoog, in 1 uur 47 min. Een onweer dat over Spanje kwam heeft de rivieren buitengewoon doen stijgen, i' Bij Alkoma werden vijf bruggen door den vloed medegerukt, alsmede vier kilometer ijzerenweg. De vruchten te lande leden vele schade. De Daily Express meent te weten, dat de Vereenigde Staten sterk aandringen bij Engeland op de aflossing van de Britsche oorlogsschuld, ten bedrage'van 972 millioen pond sterling. Ten gevolge van ongelukkige speku- laties op vreemd geld, heeft de Bank Richard Weil, van Ludwigshafen, haarbilan neerge legd. Het tekort beloopt 40 miljoen mark. De burgeroorlog in Midden-China blijft voortwoeden. Er wordt hevig gestreden Duizenden zijn gesneuveld en gewond. Er werd op schepen van iedere nationaliteit ge schoten. De binnenlandsche handel heeft veel geleden, doch er zijn tot nu toe geen vreemdelingen omgekomen. Engeland staat ook voor erge moei lijkheden in Indië. De benden oproerlingen worden voortdurend sterker, en zij schijnen het op een wezenlijken guerilla oorlog toe te leggen. Op de jaarlijksche vergadering der Associatie van Amerikaansche Bankiers heeft de voorzitter, John Drum, gezegd, dat niets inden huidigen toestand, hetzij in Amerika, hetzij elders, de vrees wettigt, dat de wereld op den rand van een afgrond staat, ja, dat zij met reuzenschreden haar ondergang tegemoet ijlt. Drum baseert die verklaring op een duizendtal rapporten van Amerikaan sche bankiers, gevestigd in verschillende gedeelten van de Vereenigde Staten. Volgens eene verklaring der regeering neemt de typhus in Rusland gestadig toe de pest ook heeft een reusachtige uitbreiding genomen. Duizenden menschen sterven, en er zijn noch geneesheeren noch geneesmid delen. De uitgehongerde werklieden verlaten de mijnen die nu bedreigd zijn met over strooming. Men heeft te Zamstedt Duitschland eene half verrotte kist ontdekt waarin voor 20 miljoen gouden voorwerpen lagen. Het was de schat van den beruchten zeeschuimer Sterkebecher. Nabij Amiens had eene treinbotsing plaats. Twee treinbedienden werden gedood en een derde zeer erg gekwetst. Bij het verhandelen van oorlogstuig in italie, ontploftte eene Oosten rij ksche bom. Dertien arbeiders werden gedood en hunne ledematen in alle richtingen geslingerd. Te Leeds in Engeland is eene groote Zeepfabriek plat gebrand. De schade beloopt verscheidene honderd duizenden pond ster ling en twee duizend arbeiders zijn werkeloos. Te Manstone in Engeland is een pas sagiersvliegtuig ten gronde geploft en in brand geschoten. De vijf passagiers werden verkoold. De Keizer van Japan ligt op sterven. In den tunnel nabij St-Lazarestatie, te Parijs, werd een ontspoorde trein aangere den door een anderen. De trein schoot in brand tengevolge van het ontploffen der vergaarbakken van lichtgas. Men heeft tot hieitoe twintig lijken gevonden, en er zou den een honderdtal gekwetsten zijn. Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Berteriplaats, 8, (Kleine Markt), - 1> O I' E SI 1 IV G EI lil. Htacifiiiieaws. —Zondagrust.—Alle apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen M. VAN DE PLAS. De liet een reus van een vent, voor wien ze stake- stijf bleven staan lijk een beeld. Van alles ging Vereeke door het hoofd. Waar was Louis De Vuist nu? Moest ge laf zijn om zoo uw vrouwe achter te laten... En zoo van zijn neus gemaakt hebben, als kommandant der burgerwacht. En altijd den mond vol van 't vaderland. Maar nu de gaten uit, zonder zich om zijn echtgenoote te bekommeren... Een soldaat kwam langs den wagen. Vader, krieg is traurig, zei hij ver trouwelijk. Stijf treurig... Zeg eens, wat zal ik moeten doen met den wagen Verwundeten halen... Gekwetsten 1 Ja... Waar dan Da Ginten... en de man wees naar het donkere land, dat hij niet kende, en nu vol schuwe geheimenis lag. En ik moet gewonden halen, maar dat is toch soldatenwerk. Ze mogen mij daartoe niet dwingen I De soldaat trok de schouders op. I Krieg 1st Krieg, monpelde hij. Gewonden halen? Waar zou dat zijn. Het kanon bonkte nu van hier, dan van daar... Met de vallende duisternis zag men weer den feilen brandgloed, die tegen den hemel laai de, op zeven, acht, ja tien plaatsen. Hoe gaan ze nu met mij leuren vroeg Vereeke zich angstig af. Dat 't vrouwvolk weg «are... bah, 'k zou me wel uit den slag eerste spaarboekjes voer Strijdersfonds. Deze week, Woensdag en Donderdag zijn de eerste spaarboekjes voor oudstrijders in 't Stadhuis toegekomen, en van 's anderen daags weiden ze aan de rechthebbenden uit gedeeld, een paar honderd. Neen, Vossen, we zijn dezen keer de laatste niet, wij Vlaamsche oudstrijders: en als wij er nu eens de eersten bij zijn, 't is wel dank aan de hardnekkige werking van onze V. O. S.-voormannen te Brussel bij het Strijdersfonds. Weet wel, dat zonder onzen Vertegenwoordiger advokaaf Cierckx, wij nog maanden misschien zouden mogen wachten hebben naar dat boekje. De gelukkigaards die hun boekje nu in handen hebben, kunnen heden te 11 uur naar ons lokaal gaan er mee. Daar zal hun alle noodige uitleg gegeven worden. Het klachtenbureel is heden niet open. HET BESTUUR. Wie is hoogleeraar Carnoy 7 Som mige lezers vragen ons wie die professor Carnoy is die komt spreken in 'tDavidsfonds. Wij zijn te rade gegaan bij een hoogstudent. 't Is dezelfde Carnoy die zulke belangwek kende hoofdartikels schrijft in De Stan daard Hij sprak te Hasselt in 't Congres, trekken. Maar hen alleene laten... en ik zie onder die soldaten echte boeven tronies. Eensklaps sloeg boven de boomen een hevige gloed uit. 't Was een lange lekkende vlam... even kromp ze weer in, dan ontplooi de ze zich gelijk met een fontein van vonken en gensters. OchHeere... wat is dat nu weerkloeg Vereecke. 't Is aan de plaatseH. Maria... 't moet de toren sijn Zoiin ze de kerke in brand gestoken hebben. Ook de soldaten sprongen op en staarden naar al dat vuur. Er kwamen vluchtelingen op 't hof en ze vertelden, dat het in 't dorp niet houdbaar meer was, ze hadden nu stroo in de kerk opgestapeld en 't vuur er inge jaagd. En ook veel huizen stonden in vuur en vlam... De dikke, lange overste sprong naderbij en bulderde Wie sind die Leute Hij moest weten, vanwaar de vluchtelin gen kwamen.., maar luisterde nauwelijks naar de verwarde antwoorden en begon dan te razen en te vloeken. Een wijle zwaaide hij met de armen en stampte hij met de voeten... Loshuilde hij vervolgens. Soldaten moesten de vrouwen uit huis jagen. Ik wil hier geen burgers hebben schreeuwde de overste in 't duitsch tot een {luitenant. De hofstede moet een lazaret wor- den. Wat is het dorp hier achter j Boedegem... Jaag heel de bende naar Boedegem Vooruit, zonder dralen. We moeten naar Boedegem zeiden de menschen onder elkaar. Maar mijn man kreet vrouw Vereeke. Vader staat bij den wagen... zei Gode lieve. Ze wilde naar hem toeloopen, maar een soldaat belette het. Mijn man moet ook mee hernam de boerin half weenend. Jaag ze dan toch weg tierde de over ste met een vloek. Vereeke hoorde dat alles. Ga maar! riep hij Ik zal achter komen... De luitenant, die hem bevolen had den wagen in te spannen, kwam nader en zei Gij hier bleiben Laat me ook naar Boedegem gaan smeekte Vereeke. Nein En de Duitscher dreigde met een revolver. Vereeke zweeg. Ik zal seffens wel weg geraken, dacht hij. Maar hij overpeinsde zijn toestand. Als hij vluchtte, wat misschien in een onbe waakt oogenblik lukken kon, zou men wel licht uit wraak zijn hof in brand steken. Als hij bleef, kon hij nog een oog in 't zeil hou den... Er werd gevochten en wie weet scho ven de Duitschers straks niet op. En de vrouwen zijn nu bij mannen van de parochie en te Boedegem is 't zeker rustiger, vervolgde hij bij zich zelf 't Is 't best alzoo... en we moeten maar op God be trouwen. Vervolgt.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 1