m BANQUE DE COURTRA! Nieuwsblad voor Poperinghe HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD 1 Société Générale de Apotheek Frans Van de Plas De bloem van bet Vrijboseb BUREELMEUBELS DRUKWERKEN Colaert '"'V ||P|f feȧJi§§ ||S3gg§Él Vanclromme Vander Vfet'scli Lcroux BÜREEIiGEtïIEF Alis Sansen=Vanneste, 15, Gasthuisstraat, Zondag1 13 November 1921. 15 Centiemen. 18c Jaar. - Nr 46. 1 Jaar in Stad tehuis besteld.- 6.50" fr. buiten Stad met de post 8.00 fr. Buitenland10.50 fr. v. s8E?u.-varervbsste Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE, MEUBELS E. M0NCAREY= SANSEN 20, Gasthuisstraat, POPERINGHE Wetgevende Verkiezingen van 20 November 1921. KATHOLIEKE VEREEMGINÖ Lijst der Kandidaten K A m 13 Is E A. T kiezen eene onverschillige zaak Hifi onder nummer 3 Os Uittredende Kamers. De Liberalen mannen van Orde en Vrijheid KapitaalFr. Voorbehoud Maatschappelijke som Fr.207.099.540.45 WESTVLAANDEREN Als er ergens Oorlogsschade. Leest en Terspreidt "De Poperisghenaar" Hos zullen wij stemmen? In 't Buitenland. Schoolgerief Boekhandel Speelkaarten Zichtkaarten Amerikaansche bur au's Bureehne; bels Meub lpapiei Linoleum Toile Ciiée BW*!. bij POPERINGHE Den Zondag na middag gesloten. I POPXKINCHENAAR Voor aankondigingen der provincie Oost-Vlaanderen zich wenden tot E. DUQUESNE Zoon, Marnixstrait, 30, GENT. Telefoon 1669. UKiKVlilt Drukkerij - Papierhandel, postcheckrekenino nr 15570. iaitkondigiiigen Berichten 50 cent. de regel. Notarieële berichten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrij dag noen ingezonden worden. Stoelen IJzeren Bedden Matrassen Sargien Spiegels Glas en Gleisch Ve-lot ;r f Ö-.U -/ b Gordijnen G-'maakt'- Bloemen Rouwkroncn Geschenken ENZ. ENZ bij 's Zondags gesloten. Arrondissement Yper mJm Eneirm 1 - Ikbaeiie Kiezen, zeggen deze die de brave men- schen willen bedriegen, is eene zaak die het geweten van den christen mensch niet ver bindt kiezen dat en gaat maar het politiek of burgerlijk leven aan gij zijt vrij, in geweten, tc stemmen voor wien gij wilt. Zoo leeren de ketters maarzij dolen. Zelfs sommige christene menschen, of die toch als christene menschen willen doorgaan "zeggen die redeneering na. Kiezen dat gaat de religie niet aan. Is dat waar Pis; Kiezeis «ene emver Nchiiü^r zauli 'i Hal is vniscii De uitvoering van het stemrecht en is geen onverschillige zaak, en de kiezer is in gewe ten verantwoordelijk voor den keus door gedaan. Zeker, de uitvoering van iiet recht behoort tot 't politiek en burgerlijk :d, maar het blijft niettemin eene zede daad, die afhangt van het geweten en Die keus heeft groote gevolgen. De stoffe- jke, zedelijke en godsdienstige belangen an eene gansche gemeente en land zijn op et spel. En zou het onverschillige zake zijn, ie belangen in gevaar fe brengen of ze te erdedigen De kiezer beslist over den godsdienstoor- >g of de vrede, de kiezer beslist over de rust a de overeenkomst of de tweedracht en anorde... Mag dat eene onverschillige zaak enoemd worden Is het eene onverschillige daad, zulk eene waarvan het, bij voorbeeld afhangt, dat de Katholieke kiezers, 't is voor U dat het bovenstaande geschreven is. Laat U niet verleiden noch bedriegen. Blijft uwe gods dienstige princiepen getrouw, en volgt den weg U door den Paus en uwe bisschoppen aangewezen. Zoo zijt gij zeker niet te dolen, zoo zijt gij zeker uwen plicht te kwijten en mêete helpen, gelijk het een christen betaamt in den strijd dien 't goed alom te strijden heeft tegen het kwaad. Vercruysse Brutsaert iliillie il'IIuveUere a. Daar er moet gekozen worden voor den Senaat EN voor de Kamer, ontvangt de kiezer twee verschillende stembrieven en hij moet OP ALLE TWEE de briefjes stemmen. Men stemt geldig, wanneer men het wit puntje in het zwart vierkant boven de lijst zwart maakt. Dat is de beste manier. Kamer der Volksvertegenwoordigers. 73 KATHOLIEKEN. 70 SOCIALISTEN. 34 LIBERALEN 5 FH0NTERS. 1 MIDDENSTANDER. 1 NATIONALIST. 2 OUO-STR'JDERS. Senaat. 43 KATHOLIEKEN. 30 LIBERALEN. 20 SOCIALISTEN. De liberalen beweeren altijd mannen van orde en vrijheid te zijn. Tusschen hunne woorden en hunne daden is een groot verschil. j Laat ons eens zien hoe ze handelen. Wij hebben reeds gezien hoe de eerste] kandidaat der liberale lijst over eenige j maanden te Brussel in eene openbare verga-'' dering uitviel tegen de kloosters en zuster scholen van Vlaanderen, j Dikwijls hoort men Ja, maar de libe- 1 ralen van Poperinghe zijn alzoo niet. i Dat kan maar het feit bestaat toch dat jde liberalen van Poperinghe in de kiezingen jstemmen voor een liberaal die opentlijk '■TEGEN onze zusterscholen spreekt en er in ■de Kamers tegen werkt; ze stemmen dus mannen die de zusterscholen zouden willen afschaffen. 62.000.000 145.099540,45 STORTINGEN OP DF. SPAARBOEKJES GEVENDE 3 e/o INTEREST ZUIVER VAN BELASTINGEN. Voor alle inlichtingen zich wenden tot de Agentschap der Sociéte Générale de Belgique BIJHUIZEN TE Audenaerde, Avelghem, Corlemarck, Dixmude, Iseghem, Lichter- velde, Meenen, Moescroen, Poperinghe, Rorse, Rousselaere, Sottegem, Thielt, Vla- mertinghe, Waereghem, Yper. De BANQUE DE COURTRAI vervangt koMeloos» aan hare winf et- ten de BELGISCHE SCHATKISBONS DER MUNTHERSTELLING. Alle Loepons zijn kosteloos nllMaaln De kiezer is verantwoordelijk voorde stem men van den gekozene, in de mate die hij in voorzien. Vooraleer te kiezen was het zijn plicht inlichtingen te nemen, te zorgen dat hij niet bedrogen wierd door vleierij of valsche be loften, heeft hij dat verwaarloosd, hij is plichtig aan onachtzaamheid in zake van het allergrootste belang. Heeft hij inlichtingen genomen, en weet hij dat de menschen voor wien hij stemt geen rekening zullen houden van de stoffelijke en meer nog van de zedelijke en godsdienstige belangen van het volk, dan heeft hij zijn geweten met eenen zwaren last beladen, want hij werkt dadelijk mede, lot al het kwaad, dat uit zijnen keus zal sprujten. Weinig doet het ter zake, dat liij zelve het kwaad niet en verricht, door zijne stem heeft hij vrijwillig het werktuig en de macht gegeven, waardoor het kwaad zal bedreven worden. Het is in zijnen naam dat recht en vrijheid onder de voeten zullen getrapt wor den, dat de godsdienst zal te lijden hebben of zelfs opentlijk vervolgd worden, dat stad, provincie of land naar den afgrond zullen geleid worden. Is kiezen dan eene onverschillige zaak, en mag een christen onverschillig zijn in zij nen keus Neen, duizendmaal neen I en wat de vij anden van de katholieke partij in gemeente j of stad, in provincie of land, ervan ook anders 1 zeggen, het is en het blijft waar dat de kiezer bij de stemming verantwoordelijk is voor God en zijn geweten. Als katholieken, schreef Mgr. Van Kelteier, bisschop van Mainz, zijt gij ver plicht alleen dezen te kiezen, van wien gij, door U zeiven of door ingewonnen raad van godsdienstige en vertrouwbare personen, de overtuiging kunt hebben dat hij zijn ambt tot waar heil van Kerk en Staat zal beklee- den namelijk tot verbetering van de zede lijkheid en tot vooruitgang van den gods dienst. Indien gij uit lafheid of traagheid niet kiest, ofwel indien gij om de gunst van een invloedrijk persoon, of om een ander tijdelijk voordeel fe winnen, eenen man kie5t van wien het te vreezen is, dat hij uwen gods dienst benadeelcn, en vooral het ongods dienstig onderwijs der jeugd bevorderen zal, dan zijt gij voor God verantwoordelijk voor al het kwaad dat hij zal stichten. Men moet, zegt Leo XIII in zijn ency ciiek Sapiential Christians, personen kiezen wier eerlijkheid bekend is, en die beloven zich voorde katholieke belangen verdienste lijk te maken. Om geen enkele reden kan het geoorloofd zijn boven hen mannen te kiezen, die vijanden zijn van den Godsdienst. Ziehier het getal zetels en stemmen haald in de laatste kiezing in 1919 SiiMER BRUGGE. Katholieken 14280 2 zetels Socialisten 8502 zetels Liberalen 2402 KORTRIJK. Katholieken 26729 3 zetels Socialisten 18629 2 zetels Liberalen 4701 0 OOSTENDE-VEURNE- Katholieken 14386 2 zetels Liberalen 9760 2 zetels Socialisten 5294 1 zetel ROUSSELAERE-THIELT. Katholieken 27075 4 zetels 29903 2 zetels 1 Socialisten 0383 1 zetel Liberalen 1346 YPER Katholieken 8795 2 zetels I Liberalen 2623 1 zetel Socialisten 2691 0 Oud Strijder 3337 0 Wat gebeurde er in Meenen over 6 maan den Met de gemeentekiezingen werden daar gekozen 7 katholieken, 7 socialisten en 1 liberaal. Katholieken en socialisten waren dus even sterk de kant waar de liberaal overging ke_ moest dus al de macht krijgen. I Denkt ge dat die liberale man van orde bij de katholieken ging Weet dat, volgens j de liberalen, de katholieken ook mannen van orde zijn en zouden moeten samenspannen met de liberalen tegen de socialisten Neen die liberaal ging met de socialisten en gaf hun dus te Meenen alle macht om er I misbruik van te maken, want de socialisten en den liberaal te Meenen maken misbruik van hunne macht. 36131 3 zetels 20590 1 zetel DIXMUDE. 17100 1 zetel I 12911 1 zetel 4515 0 Zie Kortrijk welke onder den dekmantel van onzijdig heid logewerk zullen verrichten Ziet ge wat ze verstaan door onzijdigheid! En te Antwerpen 1 Vijftig jaar waren de liberalen er aan 't hoofd. Met de laatste gemeentekiezing werden ze in minderheid gesteld en de katho lieken kregen er de sterkste groep. In de vijfiig jaren van hun meesterzljn te Antwerpen werden de katholieke scholen van werkmanskinderen en andere van alle toelage uitgesloten. Verleden jaar. op een verzovk der Katho lieke Onderwijzersgilde om ondersteuning werd brutaal geantwoord Wij kennen geen katholieke scholen, wij kennen u niet Dinsdag dezer week nu werd in de ge- Als bewijs hiervan geven we hier eenige uieenteraad de kwestie der gelijkheid van zinnen over acht dagen in den gemeenteraad van Meenen door de socialisten en den libe raal uitgesproken er was kwestie van gelde lijke ondersteuning te verleenen aan de scho len, olficieele en katholieke. DEBUNNE, socialist, verklaarde alle scholen en toelagen, besproken en aanveerd. De katholieke scholen zullen er voortaan gelijke toelagen krijgen als de offi- cieele scholen. j Denkt ge dat de liberalen dat gestemd hebben Opvolger van S. VANDEN BF.RGKE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), - I» O P E li I .Y SB IC. - Mengelwerk van «De Poperinghenaar». 46 door A. HANS. We hoorden de schoten en spoedden ons voort, ik, of mijn oudste dochter mijn man leidend, over de akkers, door grachten, tot we den steenweg bereikten, waar 't veilig was. We kwamen voorbij Fransche troepen. De soldaten hadden deernis met ons We bleven niet alleen. Veel menschen uit de dorpen trokken ook weg. 't Gaat hier kwaad worden zeiden ze. Vier uur marcheerden we tot Ieperen Het wemelde hier van vluchtelingen. Iemand gaf ons den raad,naar Frankrijk te gaan. Maar hoe We logeerden 's nachts te Ieperenwe waren te moe om de reis te vervolgen, 's An derdaags kregen we een plaatsje in een goe derenwagen en men voerde ons naar Calais. Te Calais konden we niet blijven. De vluch telingen werden naar een boot geleid, wij dus ook. Om elf uur 's avonds is de boot wegge varen en 's morgens om achtuur kwamen we te Boulogne We hebben daar heel den dag gelegen, tot 's avonds. Van Boulogne heb ben we gevaren van den Dinsdagavond, den Woensdag, Donderdag. Vrijdagen Zaterdag morgen zijn wij aangekomen te La Paiice. Daar gingen we van de. boot om 8 uur en mochten eten in een school, waar de vluchte lingen ontvangen werden Daar was 't aan doenlijk. Er stonden tafels gereed metvoed- veel weelde is of schijnt, dan zegt men bij ons 't is er 't huis van Oostenrijk Te Weenen, de hoofdstad van Oostenrijk, is het thans echt weelderig. Eene kleine ver gelijking tusschen de prijzen van 1914 en deze van nu De prijzen zijn in Oostenrijksche kronen: Voor 6 kronen kreeg men in 1914 2 fles- schen wijn, nu 1 koek Voor 7 kronen een fijn eetmaal, nu 50 gram kanariezaad Voor 10 kronen 40 km. op het spoor, nu 1 toer op een peerdjesmolen Voor 16 kronen 1 tlesch fijne Champagne, nu 1 glas frambozensiroop; Voor 36 kronen 2 paar schoenen, nu 1 paar schoenlinten Voor 40 kronen 1 lessenaar, nu 1 beste potlood Voor 50 kronen 84 liters bier, nu 1/4 liter wijn Voor 70 kronen 1 kostuum, nu 1 maal scheren en haarsnijden Voor 1000 kronen een eetkamerinrichiing, nu 1 stoel gevlecht; Voor 3000 kronen een hofstedeken, nu 1 geit; Voor 28000 kronen een net huis, nu een overjas. Binnen kort geldt de nieuwe spreuk arm als te Weenen. zoo Onpartijdigheid in deze zaak komt hier niet van pas, men moet klaar zijn gedacht durven uitspreken. Welnu wij verklaren dat wij in princiep vijandig staan der ge lijke voordeden aan de scholen. Wij wil len geene politieke scholen ondersteunen er herkennen, slechts het officieel onder wijs of de scholen die toegankelijk zijn voor iedereen. De scholen waar er slechts onderwezen wordt, hetgeen dat door iedereen kan aangenomen zijn, b. v. het rekenen, de geschiedenis, enz. zijn voor ons de eenige onderwijs gestichten, die in aanmerking komen. Maar als men van de scholen politieke gestichten maakt en bezicht om er een be paalden godsdienst ie onderwijzen, dan verliezen deze scholen ons vertrouwen en kunnen wij hun geene ondersteuninggeven. (Door politieke scholen beduidt M.Debun- ]ne de katholieke scholen en 't college Volgende werd nog gezegd DEBUNNE. Doch onze toegevende handelwijze wilt niet zeggen dat wij het katholiek onderwijs herkennen, neen, dat nooit. M. Deleu. De kalotenscholen zijn politieke scholen... En het voorstel, de katholieke scholen te Meenen van alle steun te berooven, werd gestemd met 8 stemmen tegen 7. De liberaal, de man van orde en vrij heid (1), stemde dus met de socialisten. En dat is 8 dagen geleden en dan zou den de liberalen hier komen spreken van orde en vrijheid en 4 uren ver van hier span nen ze samen met de socialisten om te Mee nen den schoolstrijd te herbeginnen en de kinders der katholieke scholen op straat te gooien 1 Dat is de echte liberale vrijheid. Nog een voorbeeld van liberale orde en vrijheid Cocq, een onzer liberale volksvertegen woordigers in eene rede aan zijne fransche logiebroeders sprak Onze broeders uit Frankrijk, gelijk wij in Belgie, moeten vech ten tegen de Roomsche kerk. Handelende gelijk zij het doen geven de fransche vrijmet selaars met daden een voorbeeld. Men zal dus zorgen voor schoolmeesters Deze die wil panacheeren of stemmen op twee lijsten, brengt een slechte ongeldige stem uit; voor de gemeenteverkiezingen al léén was dat toegelaten, nu niet. Dat is 't eerste dat gij weten moet. En nu, weik bolleken moeten zij zwart maken? Met andere woorden, hoeveel goede manieren van stemmen zijn er? De volgende zijn goed 1Ofwel stemmen van boven 2) Ofwel stemmen nevens den naam van één werkelijken kandidaat (geen twee); 3) Ofwel stemmen nevens den naam van een plaatsvervangende kandidaat. Dus in alle geval, voor die drie manieren van stemmen, maar één enkel wit bolleken zwart maken, en geen twee. Maar er is een vierde manier, die ook goed isMen mag stemmen nevens den naam van een werkelijken kandidaat en nevens den naam van een plaatsvervangenden kandi- jdaat; IN DIT GEVAL ALLEEN, maakt men twee bollekens zwart. 'T GEMAKKELIJKSTE EN KORTSTE Wat hebben ze gedaan IS DUS WELEEN ENKEL BOLLEKEN Zc zijn naar die zitting NIET GEGAAN ZWART MAKEN, van boven of nevens den onder voorwendsel, van te protesteeren te-kandidaat waaraan gij meest houdt en dien gen de benoeming van den vlaanischen bur-gij boven de andere verkiest. gemeester M. Van Cauwelaert. j Als men nu nevens den naam van iemand Weet Ge hoe een katholiek blad hunne stemt, dan geeft men te kennen dat men wil daad bespreektdat deze voor de andere moet komenmen Liberale Lafheid 8ee^ 'iem de eerste plaats en daarom noemt Ieder is er van overtuigd dat het wegblijf "]en dj.e eene voorkeurstem. Maar die i Cf0m H.ont wh voor geheel de lijst; zij is ven der liberalen uit de raadszitting van Maandag geen ander doel had, dan niet te moeten stemmen over het aannemen der katholieke scholen ze willen Pilatus na bootsen, en hun handen wasschen ars eens het fanatisme weer opflakkert in de anti cle- ricale achterburen der Cité. Deze aanhalingen zijn voldoende meenen stem dient toch even katholiek. Men onthoude goed dat er op 20 November stemming is en voor de Kamer en voor het Senaat. Ieder kiezer zal dus twee kies- brieven ontvangen waarop hij moet stem men. Een stembriefje voor de Kamer en een se! en drank; aan de muren hingen Belgische vlaggen en schilden met de woorden Vive la Belgique Na 't eten stond er voor de vluchtelingen een trein gereed. We reden heel den dag en kwamen om zeven uur te Angoulêrne. Daar hielden weeen half uurop. De soldaten brach ten eten aan den trein. Dan reden we heel deri nacht tot wij 's morgens aankwamen te Bergerac, waar we nog zijn. We mochten eerst gaan eten in de kazerne; we hebben daar ook een nacht op strooi geslapen. Nu zijn we hier bij goede menschen opgenomen, het eene kind hier, het andere daar. Ik denk, dat het zal zijn tot de oorlog gedaan is. Ja, ik beschrijf u dat kort, maar we heb ben nog al wat afgedaan, vooral op de boot, toeii we een dag slecht weer hadden en we allen ziek waren. Maar we moeten ons geneeren in den staat, waarin we zijn en op Gods genade hopen. En van de familie geen nieuws. Waar is mijn oude vader? Mijn zuster is bevallen tijdens 't bombardement. Hoe zou ze 't stel len Waar mogen al de andere familieleden zijn Mijn hoofd doet er zeer van, om op dat alles te peinzen en ik heb nog geen enkelen nacht goed geslapen. En wanneer zal het gedaan zijn? Van Rousselaere naar 't Zuiden van Frankrijk! O, duizenden zwierven rond, ver van huis, ver van familieleden 1 Zoo was plots Vlaanderen opgeschrikt... zoo werd een vreedzaam volk naar alle rich tingen verspreid. En Vereeke zag nog altijd menschen door een loopen, Eenklaps ontroerde hij. Daar bemerkte hij enkele Belgische sol daten. krijgsgevangenen... Hoe kwamen die hier? Ze waren door Duitschers omringd en waren van kop tot teen beslijkt. Zouden de Belgen dan nog in den strijd zijn? Hij kwam wat nader. De Belgen moester, voor eer, huis wachten waar de chef van hun begeleiders bevelen haalde- De boer kon vlak bij een zijner landgè nooien komen en vroeg zacht Waar is ons leger? Aan Diksmuide en Nieuwpoortden Yzer noemen ze dat water. En vecht het? Van eigen Dan is het niet gevangen in Duitsch- land 1 O, neen. de Duitschers krijgen lee- lijke kloppen. Wegl gebood een der Duitschers en hij gaf Vereeke een duw. Maar deze wist nu genoeg. De Belgen waren niet verslagen, maar worstelden nog tecen den vijand. En plots was het of Vereeke meer hoop had of alles niet verloren scheen. Hij moest weer zijn wagen voeren... Thans hoorde hij, dat de linie wat verder geschoven was, maar leper hadden de Duitschers nog niet. bij wij om te bewijzen dat de liberalen noch ^n(^er stembriefje voor het Senaat. Op alls orde, noch vrijheid, noch programma ken- moet hij stemmen voor de ïhbLjo- nen óf hebben! jlickc hapdiüntm. Naar belang der plaatselijke omstandig heden doen ze mee met de partij die ze best laat leven. En nog iets? Waarom durven de libera len zich hier niet laten kennen i In de laatste zitting der Scheidsrechterlij- ke Kommissies werd de schade oplenAugusti We zagen deze week in stad aanplakbrie-1914, als volgt vastgesteld voor de hierna- ven om meetingen aan te kondigen bij de' vennelde geteisterden katholieken en ook bij de liberalen. .YPER. Op de uitnoodigingen der katholieken Beke Pierre Schoonaert Camile De strijd woedde nu van de Leie tot de Noordzee Belgen, Franschen en Engel- schen moesten een muur vormen tegen de legers, die als machtige sttoonien over al de wegen van West-Vlaanderen golfden... En zwak was die muur... Belgie's afge mat leger, dat reeds twee maanden alleen worstelen moest, in spijt van alle beloften tot hulp, had de zwaarste taak... Schier zonder geschut of munitie moest het de machtigste legers der wereld den weg sluiten naar Frankrijk., naar 't Kanaal, naar Engeland. Het stond met kompagnie tegen regimenten... het had geen reservenDe geweldigste taak woog steeds op dezelfden. De bevoorrading was aller gebrekkigst. De verpleging voor gewonden ellendig. Men zond hulp... Fransche fisiliers-mari- niers maar slechts een klein hoopje en de linie langs den kronkelenden Yzer met al zijn gevaarlijke verraderlijke bochten was zoo lang. Gansch de wereld staarde naar dat hoek je, een week geleden nog onbekend... Daar werd Europa's lot beslist 1... Onze minister van oorlog verbleef te Duinkerke, dat In angst zijn lot verbeidde; onze regeering vertoefde te Havre. Duizen den onzer menschen zaten in verstrooiing... En in hevige spanning wachtte men op den uitslag van de geduchte worsteling... (Vervolgt.) staan de namen van leden van de Katholieke Vereeniging. Op de uitnoodigingen der liberalen staat HET KIESCOMITEIT. Er is dus geen een van al die mannen van 't arrondissement rechtzinnig genoeg om daar zijn naam te durven opzetten Schoone vrijheid Gewoonlijk in kiezingen zijn allen de beste. Naar de manier van werken te oordeelen der liberalen, zien we dus dat ze geen pro gramma hebben. Wat de socialisten willen is den ondergang der maatschappij. Er is iets in ons land dat niet meer gaat 't zit niet meer in den haak. Vraag U eens rechtzinng af: «sedert wan neer is dat en het antwoord wijst ze zelf sedert met de algemeene misnoegdheid uit den oorlog spruitend, de menschen gestemd hebben zonder hun gezond verstand te rade te gaan. Welke is dus het beste, het eenige middel om ons land weer in ruste en voorspoed te brengen De meerderheid geven aan de Katholieken met voor hen te stemmen, omdat zij alleen rechtzinnig hun beste doen. 't Is 't gene alle verstandige kiezers na goede overweging over 't belang der zaak zullen doen. Keikop. 3075 2690 1665 Liebberecht Marie ZILLEBEKE. Derudder-Garreyn Jules 1000 Forret Léonard 3116 Callens Léopold 818 Sr JAN. Schacht Aloïs 1700 We Ampen-Blomme jMarie Elodie 1100 LANGHEMARCK. Six Eugénie Wc Platteeuw 1343 Cleenwerck Emile 1750 Dekindt Marcel 1971 Decaestecker Loyson 2530 Dujardin Alphonse 4975 Op den STEMBRIEF dien gij krijgen zult, staan de verschillende lijsten, de eene nevens de andere; iedere lijst heeft twee soorten van kandidatenwerkelijke, die de bovenste staan en plaatvervaugende, die de onder ste staan. Boven aan den kop van onze kat holieke lijst staat een zwart vierkant met een wit bolleken in het midden; en dan ne vens den naam van eiken kandidaat staat nog een zwart vierkant, ook met een wit bolleken. Om te STEMMEN, moet men het wit bol leken zwart maken: onthoudt dat goed. Maar hoe, of liever waar moeten wij het wit bolleken zwart maken? 't Zijn zooveel zwarte vierkanten? ZIEHIER EEN KLAAR ANTWOORD: j Voor de Kamer, voor 't Senaat en ook voor de Provincie mag men maar op een lijste SanseR-Vanneste, Gasthuisstraat, 15 Pop. "stemmen. De werkstaking in Noord-Frankrijk heeft 40 miljoen aan verloren dagloon ge kost. Waarom? Omdat de socialistische syndikaten tegenover de verzoenende voor stellen van de bazen altoos eene volstrekte en stelselmatige onverzoenbaarheid gesteld hebben. De Zweedsche stoomer «Delbrove», 1,290 ton metend, die op weg was naar Huil is in de Noordzee gezonken. Van de beman ning, bestaande uit 19 koppen, konden slechts vier leden gered worden. De droevig vermaarde Landru is voor het Assisenhof verschenen, waar hij zich te verdedigen heeft tegen de beschuldiging 11 personen vermoord te hebben10 vrouwen en 1 man. De instructie heeft ruim 2 jaar geduurd, de uitslagen daarvan zijn neerge legd in een dossier, dat 5,000 stukken bevat. In de Kathedraal van Boulogne-sur-Mer is men bezig herstellingswerken uit te voe ren. 's Avonds, rond 10 ure, toen er gelukkig niemand in de kerk was, is de middenbeuk gedeeltelijk ingestort, verscheidene kolonnen meêslepend, De stoffelijke schade is aan zienlijk. In het Queensland, eene zeer bevolkte streek van. Australië, is de pest uitgebroken. Er zijn 56 gevallen waargenomen, en 29 personen zijn.aan deze verschrikkelijke ziek te overleden. De overheden hebben maatre gelen getroffen om verdere uitbreiding der besmetting te beletten. Den 15 Januari aanstaande moet Duitschland aan de Kommissie der Herstel ling eene nieuwe storting verrichten van 500 miljoen Markgoud, op afkorting van het

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 1