SNUIF B D' 50 fr. belooning In 't Binnenland. Burgerstand van Coliseum-Oinema. Wetgevende Kiezing Lijsten der Kandidaten. Kamer. Arrondissemant Yper. Provincieverkiezingen Nieuwe taksen. De Üverdrachtstaks. V rien cl en La nd bo 11 wers, Omdat ik eenen nieuwen ben EMILE TRUWANT (Block) Vlaamsche Kiezers Katholiek zijn. VERMAKELIJKHEDEN. Zondag 13 November. Tentoonstelling der Duiven Zondag 20 November, Zondag 27 November, Reninghelst. Velo te verloten. Tc Stoop. Vci'loi'en. Antwerpen's Bouw= Hypotheekbank HOPPE. 1 BANK VAN POPERINGHE globaal cijfer van 132 miljard schadever goeding, welke het Reich aan de Bondge- uooten verschuldigd is. De meid van een afspanninghouder op de avenue St Gilles, te Villefranche de-Rouer- gue, moestaan hetöjarigzoontje harermees ters een lepel van een afdrijvend middel op geven. Zij vergiste zich van flesch en diende het kind een lepel vitriool toe. Het ongeluk kig knaapje is kort daarop in de ijselijkste pijnen gestorven. Men meldt uit Moscow, dal Trotski, de aarts-socialist, zich aan het hoofd van een grooten trust van n ij veraars gesteld heeft Voor zijn deel heeft hij 2<)0 millioen sowiet- roebel gestort Verder zijn in den trust ge treden Skanski. Lebedief, Awaran en nog eenige volkscommissarissen. Men meldt uit Londen Het aantal gevallen van scharlakenkoorts en kroep stijgt hier op onrustbarende wijze. De bijzondere hospitalen zijn bomvol. Van af 4 September tot 3 November werden in de hospitalen 11.500 zieken, aangetast van koorts, opge nomen. Voor October alleen bedroeg het cijfer 10.150. 9 500 zieken waren 4 November 1.1. in verpleging. De eerste minister van Japan is in eene statie van Japan, door een halve gek, door de politiek op hol gebracht, met eenen dolk dood gestoken. In Holland heeft de storm erg huisge houden. Men meldt tal van verwoestingen, en verschillige dooden. De schade is ont zettend De mogendheden schijnen te willen tusschenkomen als scheidsrechters tusschen Grieken en Turken. De bedienden der Spoorwegen van den Elzas dreigen met algemeene werksta king omdat zij betaald worden met marken die thans schier waardeloos zijn deze week stonden ze inderdaad enkel van 5 tot 7 cent van 24» November 1921. tenant. Arrondissementen Kortrijk-Ypar. KATHOLIEKEN. Werkelijke Kandi daten Liebaert, Staatsminister, Kortrijk Bruneel, oud burgmeester te KemmelVer cruysse, burgmeester, Kortrijkd'Huvettere, notaris te Yper. PlaatsvervangersVercruysse, burgmees ter, Kortrijk; Dr Brutsaert, prov. raadslid, Poperinghe; Mullie, landbouwer, Dottig- nies; d'Huvettere. notaris Yper. LIBERALEN. Werkelijke Kandidaten R. Vandevenne, uittr. lid; E. Nolf, uittr lid; Er. Degandt; M Deconinck. Plaatsvervangers :YL. Nolf, M. Deconinck, E. Degandt. KATHOLIEKE WERKLIEDEN. Wer kelijke Kandidaten: Vandevoorde Fr. be stuurder, Meenen; Verstraele AL schepen te Gulleghem; Vandewalle V. Burgmeester te Ceurne; Debue Jean Gemeenteraadslid te Moeskroen. PlaatsvervangersDepontiere Ed. lid van den Nijverheidsraad MeenenVerstraete A schepen te Gulleghem Deprez Th. schepen te Heule. i SOCIALISTEN. - Werkelijke Kandida- 1 tenE. Missiaen, Em Vanraes, J. Barbry. Plaatsvervangers H. Mahieu, E Heeck- hout. O KATHOLIEKEN. Werkelijke Kandi- L. datenRené Colaert, uittr. Votksvert. burgmeester van Yper; Jules Vandromme, uittr. Voiksvert., burgmeester van Westou- ter; Ad. Vander Mersch, Comen. Plaatsvervangers: H. Iweins d'Eechoutte, prov. raadslid, Yper; Marcel Debaene, ren tenier, Poperinghe; Paul Leroux, burgmees ter Wervick. Q KATHOLIEKE WERKLIEDEN. Wer- O kelijke Kandidaten: Etniel Gheckiere, gemeenteraadslid, Wervick; Hector Deforce, schepen, Passchendaele; Maurice Cottyn, schrijver van 't werkersverbond van Yper. Plaatsvervangers Maurice Cottyn, Emile Vanlerberghe, hovenier Zonnebeke; Achille Flament, gemeenteraadslid, Gheluwe. LIBERALEN' Werkelijke Kandidaten: Max Glorie, uittr. Volksv.Sylvain Co laert, Poperinghe; Gerard Billet, Wervick. Plaatsvervangers August d'Ennetieres, Komen; Oscar Bliek, Wervick, Ferdinand Reypens, Meessen. r FRONT. Emiel Butaye, Watou. den zooals zij zijn of nog eene bewerking moeten ondergaan. Evenwel blijft de uitzondering behouden voor de benoodigheden door een werkman, op eigen kosten gedaan, voor de uitvoering van een werk dat hij voor de rekening van zijnen baas doen moet Om voor den kleinverkoop van den over drachtstaks vrij te zijn, moet dus; 1. De verkoop gedaan worden door een ambachtsman of door een handeldrijver die zijne koopwaar, in 't klein in zijnen winkel, of leurend verkoop; 2. Moet de verkoop cchlstreeks aan den verbruiker gedaan wor den, voor eigen gebruik of voor dit van zijn huishouden, en niet voor den voortverkoop bestemd zijn. Zijn deze voorwaarden vervuld, dan be staat er vrijstelling van laks, wat ook het be lang van den verkoop zij. Het is voorzeker de kalant die moet zeg gen of wat hij koopt al of niet voor eigen gebruik is. Indien hij het niet doet dan kan nij, voor alle overtreding eene boet oploopen van tien maal de gesmokkelde som, en in alle geval zal deze boet niet minder dan 25 fr zijn. De verkooper is gehouden, op straf eener boet van 10 fr., aan den kooper van waren die niet voor eigen gebruik bestemd zijn, een kvi ijtschrift met een takszegel af te leveren. Deze zegel moet nietig gemaakt worden, met er den datum van den verkoop en het hand- teeken van den verkooper duidelijk overheen te schrijven. Men mag daartoe ook een naamstempel gebruiken. Het feit van een ongezegeld factuur of kwijtschrift aan te ne men maakt medeplichtig aan verduiking. Zijn vrij van de taksa) de aankoopen van aardappelen, vet, margarine, bevrozen vleesch, koffie, chicorei en eieren; b) de aan koopen die de dertig frank niet overtreffen c) de aankoopen in de hallen en op de mark ten van eetwaren, die openbaar en bij opbod verkocht worden. Volledige tekst der wet zal van af Maan dag ten onzen bureele te verkrijgen zijn tegen 1 fr. 50. Per post 1 fr. 70 vooraf in postzegels te zenden. Door de herziene wet, wordt het kanton Poperinghe samengebracht met de kantons Rousbrugge en Meessen. Deze vereenigde kantons hebben te stemmen voor 4 raads leden. De katholieken stellen voor 1. M. HectorLEBBE, Handelaar,uittr. lid. 2. M H. BRUTSAERT, geneesheer uittr. lid. 3. M L.VERBEKE, Burgemeester, Ploeg- steert. L M. OLLIVIER, Gemeenteraadslid, West-Nieuwkerke. Stadinieuttfi. —Zondagrust.~A.We apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen M. VANDEPLAS. Zitting van den Gemeenteraad op heden Zaterdag 12 November 1921, om 5 uur namiddag. DAGORDE: 1. Punt.-— Goedkeuring van vergunnin-i Ongeval. Zaterdag namiddag is er alhier in de statie een pijnlijk ongeluk ge beurd. De werkman Bouteca, was bezig een wagon te versteken bij het magazijn, terwijl een koopwarentrein aan het manoeuvreeren was. Op zeker oogenblik was er een wagon op het spoor gestuurd, waar bovengemelde statiebedierde aan 't werk was. De ongeluk kige die het gevaar niet bemerkt had, werd verrast en tusschen beide wagons gevathij is zijn linker arm verpletterd. Aanstonds kwamen andere statiebedienden toegesneld, die hem in een bureel droegen waar men hem de eerste zorgen toediende. Vervolgens werd hij per auto naar het gasthuis over gebracht. Het jeest van 11 November. Vrijdag, 11 November staken vele vlaggen uit, ten teeken van blijde herdenking van den wa penstilstand, het einde van den broeder moord, het einde van den oorlogsgruwel De 11 November moet een blijde feestdag worden door heel het land; en dat zal, wan neer eenieder zal overtugid zijn dat niet do oorlog, maar wél een wijs-bewaarde rode geroepen is om eene natie, om de heele wereld, tot de hoogst mogelijk wel vaart te brengen. Werkongeval. Pitteljoen, het slacht offer van het werkongeval te Locre, dat wij over drie weken gemeld hebben, is tot ver dere verzorging naar eene Cliniek te Gent overgebracht Het 4dc kwartaal der ouderdomspensioenen is vanaf heden betaalbaar. De belanghebbende mogen hun aanbieden ten kantore der belastingen alle dagen dezer maand tusschen 10 en 12 ure voormiddag. Raadselprijskamp. Bij plaatsgebrek is de uitslag verschoven tot aanstaande week. Val. Het 9 jarig dochtertje van Julien Lermytte, reed Zaterdag in velo, en viel zoo erg ten gronde, dat de elleboog gebroken was. Te Deum. Ter gelegenheid van het naamfeest van Z. Majesteit den Koning, zal op Dinsdag aanstaande, 15 dezer om 1ure, het officieel, plechtig Te Deum gezongen worden in S. Bertinus kerk. Bijeenkomst der Overheden en Ambtenaren in de kerk. W O, S^operinglie. 't Bestuur van den Viaamschen Oudstrijders- bond van Poperinghe, houdt er aan, in naam der 1186 leden, zijne voldaanheid uit te drukken om hc-t feit dat het heeft kunnen be nen gegeven op het kerkhof. ?tat'«en (]at d* burgerbevolking der stad, l> Punt Advies nonens de terunnaaf 1,1 1 a,gemeen de zienswijze der Oudstnjders ;-rin>^^lVieLTeÏLxe deelt, in zake van het vieren van 11 Nov. aan de erfgenamen van M. Aimé Lava, der borgsom door hem gestort als Tresorier der kerkfabriek van St Bertens. 3. Punt Advies nopens de begrootin gen der kerkfabriek van St Bertens voor 1921 en 192 4. Punt. Achterstellige toelage der stad te verleenen aan de lijfrentkas De voor zienigheid voor de jaren 1914 tot en met 1919. 5. Punt. Advies nopens het ontwerp van nieuwe lijnrichting van de Gasthuis-, Noprd- en Casselstraat. 6. Punt. Stadsbegrooting voor 1921. 7. Punt Goedkeuring der benoeming eener onderwijzeres in de aangenomene school van den Brabant. 8. Punt. Advies nopens den duurtetoe- slag aan den sekretaris en ontvanger van het Armbestuur, te verleenen voor den ln ttimes- ter 1921. 9. Punt. Idem voor 2" en 3" trimester 1921. 10. Punt. Mededeelingen. Davidsfonds. Vergadering op Woensdag 16 November. Voordracht met lichtbeelden 1 China, en in bijzonder, de Ortos. 2. Missiewerk in die streken. Als voordrachtgever treedt op de Eerw. Pater G. Schotte, Miss. in den Ortos, Assis tent van den Algeineenen Overste van Scheut. Fakkeltocht. Hulde aan de Vossen die pogingen in het werk stellen om deze roemrijke dag algemeen te doen vieren. Buiten de bevlagging die heel voldoende was, is hun fakkeltocht met muziek wel ge lukt, en te midden de algemeene goedkeu ring rond de stad getrokken. Eene mooie transparent-sloot den stoet. Eenerzijds was eene soldaten tehuiskomst voorgesteld na den wapenstilstand en op de keerzijde Wij vieren den sclioonn- ten rites van ons leven; wie denkt als wij, vierc mee. Links Oorlog aan den oorlog, rechts vrede aan de volkeren. Dit feest behoorde nu voort eene echte hoogdag te worden in gansch Belgie. Storm. Zaterdag nacht en Zondag morgen woedde over de streek, een echte srorm, die hooger in de Provintie en verder in het land, toch nog heviger was en in veel plaatsen ongevallen en rampen veroorzaakt heeft. Hier kregen we veel water en wind en een donderweer dat boven de stad losbrak. De bliksem is gevallen niet ver van De Ster en langs de Reninghelst steenweg bij de smis Ledoux, zonder ongevallen te veroor zaken De ontreddering van de telefoon was algemeen in de streek. Van O. L. V. toren kwam een steen van rond de 30 kilos naar beneden, en viel voor de ingangdeur, geluk kig dat niemand getroffen werd, wat een wonder mag heeten, de Zondag op het uur der missen. Maandag aanstaande, 14 November, wordt de wet van 28 Augusti 1921, die de over drachtstaks instelt, van kracht. De bepaiingen dier wet zijn heel lang en moeilijk om verstaan, toch meenen wij onze lezers nuttig te zijn met 't een en 't ander ervan over te drukken. Art. 42. Elke verkoop of elke ruil van koopwaren, elke overdracht onder de leven den, ten bezwarenden titel, van roerende goederen uit hunnen aard, zijn onderhevig aan eene bijzondere belasting van 1 ten hon- dert, als de levering in Belgie plaats heeft Art. 46. De belasting wordt geheven van 10 tot 10 frank. Elke breuk van tien frank wordt, voor de heffing der belasting, gerekend voor volle tien frank. Er dient on derscheid gemaakt te worden tusschen den verkoop in 't klein en de aankoopen door den handelaarkleinverkooper gedaan voor de uitoefening van zijnen handel De verbruiker is vrij van dezen taks, daar art. 49 duidelijk luidt: «Zijn vrijgesteld van deoverdrachts taks, de verkoopen die rechtstreeks aari bij zonderen gedaan worden voor hun eigen gebruik of dit van hun huishouden. Worden evenwel uitgesloten van het genie ten dezer uitzondering alle aankoopen van waren die voor den heverkoop bestemd zijn, 't zij deze waren kunnen voortverkocht war ren, Verbond der eliristene vrou Heden Zondag 13 November om 3 ure. stipt is er feest in de groote zaal van het Volkshuis. Het programma bevat: muziek gezang een blijspel in 2 bedrijven en andere ver rassingen. Al de leden worden vriendelijk uitgenoodigd voorzien van hun lidkaart, en alle andere vrouwen zijn ook welgekomen. Men zal beginnen om 3 ure stipt. De Werkende Bie. Wilt gij uwe zaken uitbreiden verkoopt goede waar, verlangt niet altijd naar vreem de waren als wanneer gij betere hoedanig heid kunt vinden in uwe streek. De echte Honingkoek van de «Wer kende ilie Yperstraat 21 28-30, Pope ringhe is de beste van het land. Bijzondere prijzen voor Poperinghe en omstreken. Stadsschouwburg De Victorinen hebben het tooneelseizoen op eene prachti ge wijze ingesteld. Mottige Janus is eene brok uit Hollands volksleven, vol heerlijke gedachten en pakkende toestanden. Uitne mend werd het vertolkt: echte karakters naar het leven weergegeven zagen wij op de planken; de samenhang was goed geslaagd. Ook heeft de talrijke menigte die met be langstelling de handeling volgde hare toejuichingen en voldane goedkeuring niet gespaard. Tot slot ging De duivel op 'tdorp een van Van Peene's kunststukjes, oud, doch immer lief en tintelend van levendigheid en opgewektheid. die een Nationale feestdag moet worden de 'wapperende vlaggen hebben zulks bewezen vrijdag laatst Er roet volkomen medege voel heerschen tusschen burgers en oud strijders, dat is schoon, en dat is vooral lo gisch. Zondag is ons klachtenburee! open tus schen 11 en 12 uur. laat ik aan mijne kalanten weten, dat ik van heden af, begin te betalen aan dezen die hunne suikerijbeeten uitgeleverd hebben. Bij mij is ook te verkrijgen eerste ka liielt kalk voor den landbouw alsook Persen cn Kepers. Alles aan prijzen boven concurrentie. Statie, Poperinghe. Abeele. Flesschenschieting. Op 20 November aanstaande, groote ilesschen- schieting aan Abeele statie 200 fr. prijzen. Si-Jan-ie r-Biezen. Verjaring van den wapenstilstand. Door bijzondere reden werd het feest van 11 November ver daagd tot Maandag 14 van zelfde maand. 's Morgens om 9 ure plechtige mis voor de gesneuvelde soldaten, zoo talrijk in getal, uit ons klein dorpje, 's Avonds gezellig sa men zijn der Vossen waaronder een geestig goed avondmaal. We rekenen op de goede medewerking der bevolking die dan hare huizen zal willen be vlaggen en talrijk samen met de Oud-Strij ders, opkomen naar de mis waar een gebed zal gedaan worden ter hunner eer. We zijn tegen den 4cn Augustus omdat 11 November stelde een einde aan den mil üoenvoudigen moord, die het menschdom onteerde, aan de wereldverbeesting. Op 11 November hebben millioenen men- schen gejuicht over de gansche wereld. In die herten kwam de bijna niet te gelooven gerustheid, de vredige zekerheid dat het moorden uit was. 11 November was de terugkeer tot de menschelijkheid, tot de beschaving, de ein- delijke ontwaking uit den langen bangen droom. 11 November is voor de Belgen in het bijzonder de bevrijding van het duitsch militarismus. 11 November moet worden het feest van de anti-militaristen van alle landen 4 Augustus blijve deze voorde militaristen en hun slipdragers. 4 Augustus dag der sabelslepers, bloedhonden, der haatzaaiers, der woekeraars en profiteerders die 't land heropbeuren met kazernen te bouwen en kannonnen temaken. V-O.S.sen, viert dus hier op St-Jan op Maandag dien dag. Dat is uw feestdag als anti-militarist, als oud slachtoffer van den wereldoorlog. Oostvlfteren. Tooneelfeest. Op Zondag 27 November aanstaande, geeft de S' Ceciiiagildeeene puike tooneelvertooning. Daar men slechts éénmaal speelt, en de plaatsen beperkt zijn, is het geraadzaam kaarten te nemen op voorhand bij G. Mar key onderwijzer. Prijzen der plaatsen! lste plaats; 3 fr. 2de plaats; 2 fr. Gordijn om5'/« ure. Stoesinglie. Na het Muziek de pom piers. Pas zijn de Muziekanten bijeenge- roenen of reeds zijn ook de pompiers aan het werk. Onze onvermoeibare man, heer Dr De Kemele, wil niet rusten, 't Is alsof eene inzichtbare macht hem vooruitduwt. Boesin ghe moet kost wat kost herleven en dit ten spoedigste mogelijk Daarom moet het nut tige met het aangename samengaan. En ons volk wil rneê De Muziekanten komen op, liefhebberij groeit aan en zoo krijgen wij een muziek naar de smaak. Pompiers evenzoo ontbreken niet en met mannen als B.Petillioen en Jer Coquel moet het vooruit. Boesinghe scheen in slaap te vallen... zoo meende sommige, doch 't was het ontstaan van een nieuw leven. Yper. Tooneelfeest. De Tooneel- afdeeling De Puinen Troost heeft dees jaar haar tooneeljaar ingezet met de opvoe ring van het prachtig drama* VERLATEN en het blijspel AUX ARMES De twee vertooningen zijn opperbest ge lukt, telkenmale eene bomvolle zaal, en op geluisterd door de tegenwoordigheid den heer Burgemeester Colaert en van scbeidene notabiliteiten van 't stad. om hunne rol te vervullen. Waarlijk ze heb ben er een handje van om zulke feesten te geven, en 'tis te hopen dat we„nog dees winter eenige andere zullen mogen zien op voeren. Om een bloempje te geven aan één alléén, kan niet, want allen, zonder onderscheid, hebben hunne taak vervuld. Eere aan wie eere toekomt en daarom wenschen wij de heeren E. en O. Werrebrouck. O. Grirnon- prez, G en A. Flamand, M. Duprez, J. Ber ber, L. Sinaeve, L Waterbley, Fr. Deso lt en de figuranten hartelijk geluk, en inzonder de Jufvrouw 1 Claeys Een bijzonder woord van dank aan de sna ren maatschappij Ypriana die overal het hare bijbrengt om zulkdanige feesten op te luisteren en aan den tooneelmeester J Ber ber, die met onverpoosden iever werkt tot den groei en den bloei der maatschappij. Goeden moed, V.O..c>-sen, en moget gij in ons geliefd Yper veel goed te weeg bren gen, en ons volk nogmaals op zulke feesijes vergasten, want ze smaken naar den trog om nog. Een Vos iioi-trijk. Doodgereden. Zondag voormiddag werd de 14-jarige knaap Gerard Ballegeer op de wijk Het Hooghedoor de auto van heer Bouchez uit Doornik zoo fel aangereden dat de jongen oogenblikkelijk dood bleef. Coygheni. Ongeval. De werkman Lechariter, 51 jaar, werkzaam te Rodebeke was Vrijdag aan het lossen van een jachtwiel toen dit opeens uitgleed zoodat de werkman er door getroffen werd. Hij werd met gebro ken ruggraat opgenomen. Men vreest voor zijn leven. Haasten. Doodsteek. Donderdag kregen twee Algeriaansche leurders twist, en kwamen aan 't vechten. Een werd met een dolk iH den onderbuik gestoken en in bedenkelijken toestand weggebracht. Lang genoeg zijn de Vlamingen in Belgie de knechten geweest I We moeten gelijke rechten bekomen als de Walen I Het mag niet meer zijn datslaatsbediendendieonsniet verstaan met ons hier den gek komen hou den. Eischt in alle arrondissementen dat de kandidaten der aanstaande kiezingen ons steunen tot bekomen onzer rechten, rechten die ons moeten op gelijken voet zetten met de Walen, in het heropbloeiend Belgie. Kiezers van het arrondissement Yper, gedenkt dat de wet op het Vlaamsch over eenige maanden gestemd, en die ons een begin van recht geelt, gestemd werd DOOR diie onzer vertegenwoordigers, namentlijk door den beer Bruneel, senator, en door de heeren Colaert en Vandromme, volksverte genwoordigers Gedenkt ook dat M. Glorie er TEGEN stemde en dus goedkeurt dat Vlamingen in Belgie slechter behandeld worden dan de Congoleezen, want vooraleer naar Congo te gaan om er de wilden te leeren MOET een belgisch officier eerst de taal aanleeren maar om vlaamsche jongens in 't leger op te lei den, is het genoeg dat hij ons, vlaamsche soldaten, in het franschkan uitschelden Dat moet veranderen en daarom stemt voor vlaamschgezinde kandidaten. V. O S. Wiwiii'iii miiwiiüiniiiiiiwwiii inwimiiiii— De kiezing, op onze dagen bestaat niet meer, gelijk het hoeft te zijn, in het kiezen van de beste mannen om in de samenleving iedereen te verdedigen en te beschermen, maar zij is geheel en al ontaard in het ver kiezen van mannen, die de eene den gods dienst en godsdienstzaken verdedigen, de andere den godsdienst aanvallen en bevech ten. De taak dus van den katholiek op heden is klaar en gewetenszwaarmannen naar Kamers en Senaat sturen die godsdienst- minnende mannen zijn mannen die in Kamers en Senaat godsdienst en godsdiens tige menschen helpen mannen die in de maatschappij vrede en orde stichten onder God's zegen en de kerkelijke leuze Alles herstellen in Chrisius. Daarom bedenkt wel Dat men ofwel katholiek is ofwel niet katholiek is, dat de Katholiek katholiek moet zijn voor zijn zelf, voor zijn huiskring en voor de maatschappij. Velen onderscheidende katholieken, leden van de H. Kerk, en de katholieken in poli tiek die menschen falen De katholieke partij in politiek is de partij die de Roomsche Kerk aankleeft, en de Roomsche Kerk ver dedigt. De katholieke partij in politiek is niet alleen de partij van orde en vrede, zij is de partij van den godsdienst die den gods dienst verdedigt, de godsdienstige menschen ondersteunt, die de priesters hulp en mede werking bijbrengtzij is de partij, en de eenige, die de ware vrede bewerkt, omdat de vrede alleen komt van God, en dat gods dienst alleen vrede kan brengen. De andere partijen in politiek, liberale of socialistische partij, zijn ongodsdienstige partijen zij zijn meerzij zijn godsdiensthatende partijen, zij zijn tegen den godsdienst, tegen de pries ters, tegen de kerk. Katholieke en kristene menschen De li beralen en de socialisten zijn uwe godsdien stige vijanden, bijgevolg, zij zijn uwe poli tieke vijanden. De katholieken willen godsdienst overal niet alleen in de kerk, maar ook in scholen, waar uw kinderen zijn, en in al de takken der samenleving. De libéralen en de socialisten willen geen gods dienst noch in scholen nog in de maatschap pij, zij willen uit het hert zelf der menschen rukken de geloofskiem en het godsdienst zaad, die de natuur en God zelf in de ziel des menschen heeft geplant. Dus alle katholieken zijn verplicht, geheel en al verplicht, voor de katholieken te stem men. En het is hun verboden door Goden door bun geweten de liberale of de socia- litische partijen eenig voordeel of bescher ming bij fe brengen. YPER. - Maand October 1921. Geboorten. Turck Georges, Dlckebuschsteenw. Gillebert Shnonne, Kalfvaarl. Botsaert Daniel, Posthoorncnstr. Lomas Georges, G. de Stuersstr. Tlteca Germana, Veurnesteenw. Bollaert Antoln- nette, Waterkasteelstr. Tresy Gabrlelle, Pannen- hulsstr. Delbrouck Renée, S. de Volsberghestr. Sierens Suzanna, K. Thouroutstr. Schoonlieere Antolnnette, Kalfvaart. Velghe Allee, Bukkerstr. Overlijdens. Laplere Alfons, 66 j. Minneplein. Pinet Juliana, 60 J. vrouw Smagghe, Bruggesteenw.— Hoedt Urbain, 3 J. Bruggesteenw.Lussaert Robert, Dlckebuschsteenw. Deschepper Georges, 1 j. K. Devreye Marcel, 25 J. Kalfvaart (van Reninghelst'. Defevêr Achtel, 28 J. Kalfvaart (van Merckem). De- vos Zoë, 34]. Meenensteenw. Moniez Etienne, 3 m. Bruggesteenw.—Degryse Maria, 9 m. Zonnebeke- steenw. -Eggennont Charles, 71 j. Zonnebekesteenw. Degrave Martha, !5 m. Meenensteenw. Vanden- boscli Ellsa, 2 m. Kalfvaart (van Antwerpen). Carissimo Anna, 8 m. Zonnebekesteenw. Huwelijken. Rlquiere Julien en Vollebout Louise. Dehollander Camille en Hollevoet Palmyre De- meyer Gustaaf en Alleman Madeleine Vandenbus- sche Oscar en Viaene Helene. Carol! Charles en Berlamont Julia. -- Duflou Florirnond en Uodaert Agnes. Slosse Henrl en Declercq Alix. Herman Alidore en Platteeuw Maria. Demaeght Georges en Vanheule Maria. Ardon Roger en Coutelle Alphon- sine. Versteele Camille en Ladrisou Sldonie. Decock Alois en Verhaeghe Celine. Derieuw Michel en Grimonprez Ellsa. Verleure Hector en Logler lvonne. Beele tjenri en Leuridan Maria. PROVEN, maanden Septemb. en Octob. 1921. Geboorten. Looten Maria, d. v. Achille en De- haeck Camilla. Faes Allee, d. v. Camille en Van- denbunder Emelie. Overlijdens. Devos André, 13 m. z. v. Omer en Thoma Emma. Deraeve Marguerite, 7 m. d. v. René en Thores Julienne. Derycke Rachel, 1 d. v. Georges en Hebben Madeleine. De Ghandt Marie- Louise, 50 j. echlg. v. indevuyst Theophile.Looten Maria, 7 d. d. v. Achille en Dehaeck Camilla. Bail- lleu Maria, 1 m. d. v. Achille en Declerck Zoë. Notredame Roger, 4 m. z. v. Alphonse en Derhille Marie. Huwelijken. Vlane René en Lust Urbanle, b. v. Proven. Hollevoet Leon en Ryckeboer Marie, b. v. Proven. Delporte Robert en Dewlckere Angelo, b. v. Proven. Berquin Robert, v. Rousbrugge en De- caesteker Bertha, v. Proven. Dewickere Marcel, v. Proven en Boone Irma, v. Poperinghe. Delporte Germain, v. Proven en Boone Zulma, v. Poperinghe. Devos Hector, v. Poperinghe en Saesen Magdalena, v. Proven. Bouthez Georges, v. Rousbrugge en Saesen Alida, v. Proven. Denecker Maurice, v. Rousbrugge en Debergh Angèle, v. Proven. Soenen Alphonse, v. Poelcapelle en Legier Marle. v. Proven. Vanveuren Omer, v. Watou en Verhllle Louise, v. Proven Demaerel Georges, v. Watou en Maes Eudoxia, wed. v. Amandus Verbouwe, v. Proven. Veniere Cyrlel, v. Proven en Pelgrims Cellna, v. Cortenberg. Beste Engelsche PEPPERMINT voor Neusverstopping Hoofdpijn Kertademing Vermoeidheid, Zenuwverzwakking, enz. enz. Te verkrijgen bij E. BLGNDEEL POLLEY Casselstraat, 67, Poiu-riiijilie. Herbergkermis. In den Nieuwen Keizeibij Desiré Claeys, Werf. Konijn en 5 fr. te verhollen door den nul. In de Hovenierhof bij Alois Decorte' Pottestraat gegeven door Leon Verstraete 2 Konijnen te versmijten. In den Ouden Ankerbij Medard De- raedt, Hondstraat. Herbergkermis. In 't hof van Commerce bij Gaston Dehaudt, Westouter steenweg. 2 schoone Poulen te versmijten. In de stad Veurne bij Emiel Lecleire, Veurnestraat. Gegeven door Jules Sergier (schacht). Konijn van 3 1/2 k. te verhollen door den uil. In de groene jacht bij Pol Lemahieu Pol van de Zonne Woesten steenweg. arak. POPERINGHE, van 6 tot 12 November 1921. Geboorten. 281. Deman Camille, z. v. Henrl en Zoê Delestrez. —282. Verkruysse André, z. v. Achille en Adrienne Barbez. 283. Dequidt Solange, d. v. Elie en Ellsa Vanacker. 284. Ooghe Suzanne, d. v. Gaston en Emerentia Coppenolle. 285. Lelieur Gaston, z. v. wijlen Gaston en Anna Delanote. 286. Lescourir Gerard, z. v. Cyrlel en Alida Santy. 287. Devroedt Fernande, d. v. Camille en Maria Gheus. 288. Tëmperville lvonne, d. v. Prosper en Vlctorina Debruyne. 289. Jonckiere Marcel, z. v. Hector en Elisa Keyngaert. 290. Dehem Arthur, z. v. Maurice en Marie Andries. Overlijdens. 236. Julie Dehouck, 71 J. wed. v. Alfons Vanborren, Gasthuis. Huwelijken. 173. Messiaen Medard, lattenkliever 31 j. en Leclercq Louise, huishoudster 41 j. b. v. Po peringhe. - 174. Fossaert Emile, landbouwer 35 j. v. Westvleteren en Gillebert Madeleine, landbouwster 34 J. v. Poperinghe. 175. Hoevenaeghel Hector, lattenkliever 28 j. en Top lvonne, z. b. 19 j. b. v. Po peringhe. 176 De Jonkheere Achille, bakker 25 J. v. Yper en Mollet Emma, z. b. 24 j. v. Poperinghe. 177. Foort Medard, ijzerwegbediende 38 J en Merle- vede Bertha, huishoudster 30 j. b v. Poperinghe. 178. Cappoen Nestor, werkman 21 J. en Larrou Mau- ritla, z. b. 17 J. b. v. Poperinghe. Beloften. 254. Lecluyse Albert, veekoopman v. Poperinghe en Samyn Madeleine, landbouwster v. Lendelede.255. Bailleu! Jules, Molenaar en Vanden- wed. v. Gheeraert Julien, huishoudster (^OISTE»^0, van abeele Lydie ver- i b v- Poperinghe. 256. Dumoülin Alois, werkman I v. Clercken en Minne Augusta, huishoudsler v, Pope- ringhe. 257. Rappelet Maurice, wagenmaker van Hoe verrukwekkend was het te zien hoei Poperinghe en Van Dierendonck Maria, z. b. v. Sint onze V.O.S.-en zich erop toegelegd hadden Kruis. Van Charles Degroote A la Cour du Roi bij Maurice Devos, Boeschepestraat. St Jan-ter-Biezen. Herbergkermis. In de Brijke bij Jules De Bruyné. OOSTVLETEREN. Een sintmaarten en en een geit te verhollen. In den Hertbij Pieter Deroo, Wiphoek. Westvleteren. Konijn te verhollen. In den hoepelbij Henri Capoen. Ge geven door Julien Vandevoorde. Westvleteren. Herbergkermis. Bij de Weduwe Beddeleem. Westvleteren. Konijn te verhollen. ln 't Vliegende Peerd bij Piet.Pacco. Vlamertinghe. 40 fr. te verhollen. In de Landing bij de Kinders Dejon- ghe begin om 6 u. 's avonds. Goed voor kostuum te versmijten ln het Abeeltje bij C. Milleville, Cas- sekstraat gegeven door Maurice Devos, van 4 tot 8 uren. In de Nieuwe Wereld bij Maurice Poissonnier. Loten aan 2 fr. en 3 voor 5 fr. te bekomen van heden af. Zaterdag om 7 1/2 ure en Zondag om 1 1/2, 4 1/2 en 8 u. 1. Groote match Carpentier-Dempsie, in 5dee!en. 2. De Doodsdragonder, 9 en 10 ep. in 4 deelen. Maandag en Dinsdag om 7 1/2 ure. 1. Een bewogen nacht, aventurendrama in 5 deelen. 2. De heldin van den cirk, bijzonder schoon en nieuw aventurendrama. 3 Komiek. welgelegen en gerief rijk, dubbel hout, met pannen bedekt, groot 6x6™, dienstig voor winkel, staande op 6 aren cijns- grond der Burgerlijke Godshuizen, steenweg van Poperinghe tegen de dorpplaats, Vla mertinghe. Inl. ter barak zelf bij S. Cout- tenye. Omtrent 120 kassen met elk 12 ledige flesschen van 80 centil. aan 5 fr. de kas, 1 civier, 1 koffietrommelbol alleen, 5 paar- deslieten. Adres ten bureele. uizend erwtrijzen hl) Achille Goemaere, Woesten. A lagen, goed voor 3500 K., wielen 8 v/V centim., geheel nieuw, bij Jules Van- denbroucke, Proven. Schoone barakken uit het engelsch kamp t?ij S. Jozef' school40.000 kgr. kolen, houten billen, waterbakken, enz. enz. toe- behoorend aan Jules Verhaeghe, op bet kamp verblijvende, Yper. Tent, groot 8 m. op 6 m in dubbel pan- neelen, afdraaiende in boulons; dienstig voor winkel en herberg, vier groote plaatsen. Staande te Westouter, Molenberg. Inlichtin gen te nemen bij Petitjean, Westouter. Oudb gazetten, minstens 25 K., aan"l fr. deK. bij Prosper Wullepit, Casselstraat, 175, Poperinghe. Tent gedekt met pannen, 6x6 m. met 4 A. grond in pacht, gelegen bij 't Vliegende Peerd, Veurnestraat. Zich wenden tot den eigenaar Henri Tuyten. Schoone wagen, zoo goed als nieuw, aan genadige prijs bij Ach. Huys Denecker, wagenmaker, Watoustraat, Abeele. Vrouwvelo, en vrouwvelo kunnende dienen voor mansvelo met baar), bij J. Lam- mey Casselstraat, 4, Poperinghe. Schoone tent. 8 m. op 4 1/2 m gedekt met platen, in goede staat, genadige prijs; bij Henri Lepprnois, Elveidinghe steenweg, bij De Zon Poperinghe. Beenhouwerspapier 2,50 de kilo, te verkrijgen ten onzen bureele. Goede meid, word gevraagd in de Ban- que de CourtraiGroote Markt, Pop. Schildersgastenbij Maurice Baert, Schaalstraat, 22, Poperinghe. Boeremeid.van 30 - 40 jaar, stil en eerlijk loon 12» fr te maande Adres ten bur. Schrijnwerker, bij Achille Verhaeghe, Cas selstraat, 127 gansch den winter ver zekerd werk. Goede meid voor alle werk, groot loon. Adres ten bureele. Derde reiziger, seffens, bij M. Camer- lynck-Desmarescaux, Kruideniershan- del, Rousbrugge Som van 1800 frank, in eene bruin-gele portefeuille, onlangs verloren door een werkman Leonard Vanderibussche, Villa Marguerite bij 't Hooghe. 100 Fr beloo ning voor dezen die het terugbrengt. voor deze die inlichtingen kan geven aan M. Rush, Viamertinghe over eenen zwarten hond Groenendaal), dinsdag avond gesto len of verloren. RUST-ROEST en... WIE STIL STAAT GAAT ACHTERUIT... Alle verouderde en zelfs verliesgevende geldpiaatsingen moeten vermeden worden. Wendt u tot eene meer hedendaagsche instelling of in volle vertrou wen tot onze Agenten uwer streek, die met de meeste bereidwilligheid en kosteloos, alle inlichtingen zullen geven. Verzekerde uitzettingen op s a) Spaarboekjes op zicht aan 3,60 0/0 b) Spaarboekjes voor 5 jaar aan 4 0/0 c) Kasbons voor 5 jaar aan 4 1/2 0/0 d) Grondobligaties 10 jaar aan 5 0,0 's jaars. Alles Vrij van taksen. e) Check-Rekeningen op zicht. f) Leeningen op Vaste Goederen, alleen in eersten Rahg van Hypotheek g) Uitwisseling van vreemde munten en koepons, koop en verkoop van Fondsen, Inschrijvingen op Leeningen, en aller hande finantiëele zaken aan de voordee- ligste voorwaarden. Naamlooze Maatschappij. Kapitaal VIJF MILJOEN FRANKS. Zetel: Xll-Maandenstraat, Nr13, ANTWERPEN Gesticht in 1909. - Postcheck-Rekening 019. Telefoon 3081. N. B.—Waar de Maatschapbij niet verte genwoordigd is, kunnen alomgeachte perso nen zich voor een agentschap aanbieden. AGENT voor Pooeringhe: J. Vatsbr»i- waene, Noordstraat. 16. Aalst, 7 November. De handel is kalm geworden met zeer beperkte verhande lingen 465 frank. De voorraad in cultuur is onbeduidend. Neurenberq, 7 November. Door het dalen der markwaarde zijn de prijzen ferm gestegen voor goede Halleitau biedt men 10.000 mark. Integendeel seint men uit Saaz dat de markt aldaar kalm blijft de prijzen schommelen van 5.600 tot 6.300 kronen- Londen 7 November. Nog steeds is de ambtelijke controolcoinmissie bezig met de waardebepaling van de hopsoorten slechts als dit werk voltrokken is zullen de brouwers hun voorraad mogen opdoen. Doch de hop- planters zijn niet tevreden over den midden- prijs van 18 pond sterling die hun toege wezen is. Brussel, 9 November. Op de Belgische markt is een kalme toon ingevallen Aalst noteert 440 tot 450 frank Poperinghe 425 frank. Weinig zaken in cultuur. NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ HüeliaaUtrant, u° O. Geldpiaatsingen in loopende rekening en op Spaarboekjes van 3.50 tot 5 vol gens den duur der storting. Aflevering van CHECKS voor Belgie en in den vreemde. Aankoop en verkoop van Beursweerden. Alle inschrijvingen op nieuwe uitgaven van Staatsfondsen of andere beursweerden worden Kosteloos aanvaard. Uitbetaling van koepons Leening van geld op titels van Oorlogsschade alsook op beursweerden. Allerhande Wisselbewerkingen. j Verhuring van RraiidkoHcrM, onder de volgende voorwaarden .ÏAAIt IIAI.F .I VHI Nr 1 Hoogte U cm. - Breedte 21 cm. 25 Fr. 15 Fr. Nr 2 - 12 cm. - 32 cm. 35 Fr. 20 Fr. Nr 3 15 cm. - 32 cm. 40 Fr. 25 Fr. Nr 4 20 cm. - 32 cm. 50 Fr. 30 Fr. Al deze koffers hebben eene diepte van 60 cm, Deze koffers, gemaakt volgens de laatste stelsels, leveren volledige waarborg van veiligheid op, tegen Brand en diefde.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 2