SlOPtep MIHES TRANS D ten bureele In 't Binnenland. V. O. S. Poperinghe. Het geval Muiier. Tweede Klok. Hier en Daar. Burgerstand van TE KOOP D' E Banque pour Bank tot favoriser les bevordering van r nsactions Internationales internationale Handelszaken INTER" Voorh en KAPITAAL 3.000.000 - Maaschappelijke ZetelKoestraat, 10, Gent. Bestuurder voor Wost-Vlanndoren FORREST E. Algemeenen Geene woorden maar daden Tooneelfeest in den Stadsschouwburg Zitdagen in Tt Lokaal. Apotheek H. Notredame. BORSTPILLEN Het Graf aan de Zee optelling is gedaan van de Belgen die naar V EHM AK EU J KII EDEN. ?ebruari, Woensdag I Maart Aschenwoensdag Prijskamp model voo- Ktirstvaandel. BLEE^DRANK ZUIVERDRANK VASTENBOEKSKEN Gemeentemagazijnen Vlamertinghe. Grooten voo raad Zondag 26 Tc iioop- Vraasl plaats. M Gevi'aagd. Xe pachten Verloren. MARKTPRIJZEN. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP U I I L. ft 0. Van den Bossche C" -nsrwsr" Terneuzen Veurne Poperinghe Dixmude. Gent (Dock) Brussel Nieuwpr»ort-Loo-°roven-Rousbrugge-Stavele Watou AGENTSCHAPPEN BIJKANTOREN te geven aan onze zaken, hebben wij 14». waar wij een ons Met het doel eene nieuwe uitbreiding agentschap geopend in I'operin^lie, zullen belasten met ALLE BANKBEWERK^NGEN en in het i in alle munten. Titels in bewaring Krediet- bijzonder het koopen en verkoopen van alle openingen. Zonder kosten, inschrijvingen vreemde munten aan de voordeeligste koer jopalle uitgiften van actiën en obligatien sen. Uitvoering van alie beursorders. Uitbeta ling van belgische en vreemde koupons aan de beste voorwaarden, lnkasseering en dis- konto van wissels. Finantieele dienst voor maatschappijen. De Bank Transinter aanvaardt Loo- pende rekeningen op zicht en op termijnen, De Bank «Transinter» verschaft kosteloos alle finantiee'e inlichtingen. In de hoop vereerd te worden door uw orders, waaraan wij onze beste zorgen zul len toewijden, bieden wij U onze beste groeten Bank Transinter Naam. Venn. Vergoeding voor oorlogsschade UITGAVEN. Kosten van Openbare feesten Verlichting der straten 250.000 Kuischen der plaatsen straten en openbare Toelaag aan 't bureel van Weldadig heid Aandeel in 't Werkloozenfonds Aandeel in 't Krisisfonds Bijdrage in de kosten van het lager onderwijs Geneeskundig schooltoezicht Toel. aan de muziekmaatschappijen Toelaag voor de teekenschool Kosten van prijsdeelingen in de scho len Toelaag aan 't Kollege Herstelling van oorlogsschade 'Aandeel in de Melkdruppel Ruzie. Zondag avond rond 10 ure ontstond er. door eenige twistzoekers, ruzie in hótel Palace. De policie werd ontboden 1.000;en moest gebruik maken van de matrakken 22.000 °m (,rde te krijgen onder de ruziemakers. Een ervan, zekere Van. werd opgeleid. Om de dreigende houding zijner makkers te keer te gaan werd door de agenten een schot in de lucht gelost, wat kalmte te weeg bracht. Proces-Verbaal is tegen de vechters opgemaakt. - Vlaamsche Vrienden. - Woensdag avond, aanstaande, om 8 u. gewone veer- tfendaagsche vergadering in den Katholie ken Kring. Voordrachtgever: E. H. Vuylsteke. 25.000 10.000 2.000 3.000 22.447 5.000 3.000 2.500 2.000 3.000 250.000 15.000 Aandeel in de ouderdomspensioenen 80.000 Algemeene totalen ONTVANGSTEN. 471.788,08 2.477,70 369.781,45 844.047,23 432.709,3) 36.024,00 2.477,70 368.880,00 Gewone ontvangsten Ontvangsten voor orde Buitengewone ontvangsten Totaal UITGAVEN. Verplichte uitgaven Vrijstaande uitgaven 'Uitgaven voor orde Buitengewone uitgaven Totaal Totaal der Ontvangsten Totaal der Uitgaven Overschot 3.956,22 De begrooting wordt, zonder eenige be merking, door al de leden goedgekeurd. M. de Burgemeester doet opmerken dat het stadsbestuur er opuit moet zijn om al de min nuttige uitgaven zooveel mogelijk in te krimpen. Er werd dan ook besloten alle toelagen te ontzeggen aan de twee bestaan de lijfrentkassen. Voor het kuisehen der straten, dat nu 25.000 frank kost, zal men 1 840.091,01 844.047,23 840.091.01 GROOTEN AFSLAG op Persen en Kepers bij ,%rilmr erliaeghe, Bruggestraat, Poperinghe. Volkshuis. De algemeene vergade ring voor de leden van den Geitenbond vast gesteld op Zondag 26 Februari is uilge- Mirld tot Zondag 12 Maart. Zondag toekomende den 5 Maart te 4 ure is er algemeene vergaderig voor de leden van den Ziekenbond. Een voordracht zal gegeven worden met nauwkeurigen uitleg over de nieuwe standregels. en ook een verslag over de werking en de Geldkas. Ter afwisseling zullen eenige liederen gezon gen worden. Al de leden van het Volkshuis met hunne vrouwen zijn tot die vergadering vriendelijk uiteenoodigd. Die vergadering is vrij voor eikendeen. Het Bestuur. Avondfeest. Met Vetten Dinsdag wordt er door de Katholieke Kring een Tooneelkundig avondfeest aan de leden aan geboden. Eieropbrengst. Gij allen die hennen houdt, beproeft en leest wat men over dit zeer rijk en goedkoop eiermeel schrijft, Ovann - 1 soeplepel poeder voor 10 hennen geven Ued. goede uitslagen. Verkocht aan 5 fr. het zakje van 1 Kilo in den bekenden Dépot der püre-kaasjes, der Pottestraat, 62. 't Is uwe eigene schuld! indien gij nog trachten dit in openbare aanbesteding te'aan hoofdpijn of rheumatiek lijden wil doen aannemen.Tegeh de aanstaande zitting want iedereen weet nu dat de Monopoeders zai men trachten daarover een lastenboek op te maken. 2C' Punt. Verkoop uit der hand door de Burgelijke Godshuizen van een vernield huis in St-Janskruisstraat. De raad brengt een gunstig advies uit over eene beraadslaging van het Bureel der Burgerlijke Godshuizen,waarbij voorgesteld wordt het huis, vroeger bewoond door wijlen René Debergh, in St-Jans kruise, te verkoopen met de oorlogsschade inbegre pen, aan M. Fr. Van Welden, voor de som van 12.500 fr. 3e Punt. Advies nopens het vaststellen van het bedrag van den dag onderhoud in het Gasthuis en andere liefdadige inrichtingen onzer stad. De onderhoudskosten in het Gasthuis worden vastgesteld op 4 fr. 80 daags en in de Gestichten voor ouderlingen en weezen op 2 fr. 70. De raad stemt een gunstig advies. 4U Punt. Afvaardiging aan het Gemeen tekrediet op de oorlogschadevergoeding tot het bedrag der ontleende som van die maat schappij. M. de Burgemeester deelt mede dat het Gemeentekrediet, waaraan vroeger eene som van 76.000 fr. ontleend werd, gevraagd heeft de som reeds ontvangen voor oorlogs schade, daarop terug te geven. Er werd reeds 40.000 fr. ontvangen. Algemeen aanveerd. 5C Punt. Duurtetoeslag aan de heeren Sekretaris en Ontvanger der Burgerlijke Godshuizen toe te staan voor den 2, 3, en 4 Trimester 1921. 6C' Punt. Duurtetoeslag aan de heeren Sekretaris en Ontvanger van het Bureel van Weldaad toe te staan voorden 4 Trimester 1921. De duurtetoeslag, .volgens de wet voor zien,- wordt toegepast en aanveerd. 7l' Punt.Goedkeuring van den staat der oninbare-taksen op de honden van 1920. De personen vermeld in dezen staat wor den ontslagen van het betalen van den taks 8C Punt. Vaststelling van de jaarwed de van den politie-kommissaris volgens de wet van 18 Oktober 1921. 9C Punt. Verplichte periodieke verhoo ging der wedde van den Ontvanger der stad De bestaande wetten worden nopens deze twee punten toegepast. 10c Punt. Mededeelingen. Er werd medegedeeld dat er aan gedacht is eene overdekte markt op te richten op de tegenwoordige Paardenmarkt. Het gebouw zou geplaatst worden nevens het huis van M. Lebbe, waar thans de tent staat. Men is van gedacht dat het daar de geschiktste plaats is. Er werd reeds een voorontwerp gemaakt en de stadsbouwmeester Van Wel den is belast met het opmaken van het plan en het bestek. De vergadering eindigt om 6 1 2 ure ^tadsnieii»N. Zondagrust. tot den middag heden Zondag namiddag alleen M. VAN DE PLAS. Ontploffing. van Poperinghe, 15 jaar, werd op vreeselijk gekwetst aan de hand, door 't ont ploffen van eene kardoes. Hij is ter verple ging in het Gasthuis, waar zijne wonden volledig aan 't herstellen zijn. Droevig einde.Vrouw C..., vluch telinge van Zillebeke, 53 jaar oud, met haar man medewonend op de hofstede van Maurice Lowagie, Coppernoile, werd don derdag namiddag rond 3 ure, op den zolder der hofstede, verhangen gevonden. De arme vrouw gaf sinde iang teekens van krankzin nigheid. deze pijnen onmiddelijk stillen en altijd genezen. Te koop bij H. Notredame. Groote Markt, Poperinghe, in doozen van 1,75 fr. en van 3,00 fr. Nieuwe Kiosk. Het gemeentebestuur ziet er naar uit eene kiosk op te richten om zomers Concerten te geven. Er is nog geene voorkeur voor het model van kioskde eenen willen eene vaste ge metste kiosk op de markt, en de anderen zouden liever eene rollende kiosk begeeren, die men naar willekeur overal rond zou kun nen plaatsen! Voor brand, Ongevallen enz. verzekert U bij La Savoyarde. Op Zondag 12 en Maandag 13 Maart zal de Tooneelafdeeling van onzen V. O. S. met de welwillende medewerking der Brussel sche Tooneelspeelster Mev. Melot-Dumont en de veelbelovende Anna Bruynooghe in den Stadsschouwburg de volgende stukken op voeren Eene Onteerde Moeder boeiend dra ma in 1 bedrijf en De Eenzamen drama in 1 bedrijf. Eene komische scène De Stadsmu- ziekanten en nog menig lied, alleenspraak of klucht zal het programma dier feesten aan vullen. Kaarten, volgens plan, zullen van heden reeds te bekomen zijn in ons lokaal «Au Petit Paris noordstraat, 2. De prijzen der plaatsen zijn vastgesteld als volgt: Voorbehouden: 5 fr.le plaats: 3 fr.2'- plaats2 frank. Zondag 26 Februari 1922, tusschen 8 en 11 ure zullen de familieaandeelen van 300 franken voor de pasgehuwden aangevraagd worden Op Zondag 26 Februari, 5 en 12 Maart buitengewone zitting voor de spaarboekjes van 100 franken voor de kinderen der Oud- Strijders te doen. Huwelijksboekje of akte van geboorte en militaire papieren mede brengen a. b. Het Bestuur. Bericht. Ik heb de -eer het geacht publiek kenbaar te maken dat ik met P Maart eenen winkel zal openen in alle slag van keersen en was. Groote keus van plech tige Communiekaarsen, en bouquets. Van af 15° Maart zal ik eene schoone keus hebben van hoeden en klakken in de laatste nieuwigheden. Hector ORB1E-STAELEN, St-Jan's Kruis, nr 9. Vlnmerünghe. De vlaamsche Wacht is weergevonden. D1 Jeroom Leuridan leidde ze in met eene keurige, gloedvolle vlaamsche rede. We dwongen van hem de belofte van nug weer te komen in Maart. Gemeentehuis. De gemeenteraad heeft het plan van 't gemeentehuis goedge keurd, gevolgd van het dadelijk beginnen der werken. Brand. Zondag laatst, rond 7 uur ontstond er brand in de K. A. F. barak van A. Logie, in Ampe's weide. Ondanks de pogingen van onze pompiers brandde de Alle^ Apotheken open barak met gansch zijn inboedel ten gronde af, gelukkig was alles door de verzekering gedekt. Een bloempje voor het moedig ge- Maurice Coppenolle drag van ons pohipiers korps! Wat jammer t front dat we 't zelfde niet mogen zegge van de Pomp die in een armzaligen staat is. Ze waarlijk ontoereikend. Wanneer eene onder vraging daarover in den gemeenteraad? Branden. 't Is nu al de derde keer sinds Nieuwjaar dat het hier brandt. Eerst de kerk, dan de aangenomene school, die goddank dadelijk kon gebluscht worden, tot groot spijt van de jongens en nu een houten huis. hetfameuse blijspel «Kozijn Klaas» gansch succesvol. Ze spelen in de bovenzaal bij Gaston Barroo in de herberg Sl Joris, om 6 uur. Van af Dinsdag kunnen er bij hem kaar ten verkregen worden, alle avonden van 6 tot 8 uur. Warm aanbevolen aan de liefheb bers van leute en kunst. K«'mmcl. Heropbouw. Zij zijn deerlijk bedrogen de Kemmelnaars die meen den cfat alles rapper en beter dan elders weêrom tot stand zou komen Kwestie van rap, de heropbouw door den Staat gaat eenen zoo ellendigen slekkengang dat het eene ware schande is En kwestie van beter... dat is onbeschrijflijk 1 Al de ambachtslieden van Kemmel wrijven hunne handjes daar zij voorzien dat er, na korten tijd, veel zal te herdoen, te lappen en te maken zijn. En aan wien mag dat toch liegen 't Kan toch aan den architekt niet zijn, 't is toch een heer van Brussel met eene groote repu tatie En wie zou liet durven aan den aan nemer wijten, als gij het serieus toezicht van dien architekt met nog eene dozijn toe zieners nagaat Verloren. Eene schoone belooning wordt uitbeloofd aan den gelukkigen vinder van de laatst opgemaakte plans van Kerk, Stadhuis en andere gemeentegebouwen. Het is al twee maanden dat die plans op den dool geraakt zijn... Nu vroeger was er een doolhof... .en geheel die historie van plans en heropbouw is nu een doolhof Is 'L waar dat er,op de plaats, nog men- schen zijn die den heropbouw van hun huis zien verzetten omdat het Alignement nog moet uitgestoken worden Aan wien liegt dat Laat ons hopen dat er aanstaanden Zon dag eene goede antwoorde op al die vragen zal te lezen zijn Itur-sinelii'. Politieuur. Omtrent nen dag of tien geleden, waren eenige dronk aards aan het redekavelen midden de plaat se. Zooals het gewoonlijk gaat met zulke gasten deden zij het niet stille maar spraken luide genoeg om alles in rep en roer te zetten. 't Was 2 ure in den nacht; Wie zal durven beweren dat politieuur niet goed zou van pas komen om die man nen wat vroeger naar huis te gaan en zoo noodig de herbergiers te straffen die zoo laat in den nacht aan dronkaards drank ver koopen Prijsbolling. - Zondag laatst waren de bolders van Boesinghe aan 't werk. Er was eene prijsbolling en de opgekomen liefhebbers waren er vooral op uit den onbe kenden prijs zoo was er een) te winnen. Berten,de lukkeboone had hemmee en daar op werd ne keer goed gedronken en wel gevierd, 's Anderendaags prijkte aan 't ven ster van den gareelmaker onzer gemeente met prachtharnasseuring... een ezeltje. Pro ficiat Boerinnebond. Jufvrouw Fincioen, onderwijzeres in de Staatshuishoudkundige school kwam een voordracht geven over Het aanleggen van den Moestuin» voor de leden van onze tilde. De vrouwtjes heb ben dezen keer maar weinig moed gehad. Enkel zestien leden waren tegenwoordig op zevenen zestig. Flauw, heel flauw. Wanneer zal ons volk toch ne keer het nut begrijpen van al die lessen en voordrachten die hun ten bate kosteloos gegeven worden. Boerengilde. De feestvergadering die moest plaats hebben op 2 Februari, O L. Vrouwlichtmis, feestdag der gilde, werd om de ziekte van den Eerw. Heer Proost verschoven tot le Zondag van Maart,, t. t.z Zondag aanstaande. De raadsleden kwameq reeds bijeen om de schikking te nemen waarover al de leden persoonlijk toegelicht worden van hetgeen zal gedaan worden Reeds mag aangekondigd wordenDe mis van 8 u. voor de leden der gilde, en voor dracht door den heer Cassier van Yper. Dus, boertjes, neemt uwe schikkingen voor dien dag om aan 't feest niet te ont breken. Het Bestuur. Wa(<p«aDe Volksvertegenwoordiger heer Butaye is erg ziek. We wenschen hem spoedig herstel. Worsten. Tooneel. De tooneel- maatschappij Rust Roestgeeft op Zon dag 26 dezer, Woesday 1 Maart en Zondag Maart, telkens om 6 ure 's avonds, prach tige tooneelfeesten, ten voordeele van de Volksboekerij. Zij verwacht vee-1 toeschou wers, de helpers zijn reeds op hun post. Dus allen op de dagen, 's morgens tus schen de missen, om uwe kaart, naar de Knechtenschool, of van nu af naar n. 17 Ypersche baan, Woesten. ledereen die boeken in lezing ontvan gen heeft uit de Volksboekerij van Woesten is vriendelijk verzocht deze te willen inbren gen op Zondag 26 dezer na de Hoogmis ten einde eene nieuwe boekenlijst te kunnen vervaardigen. Proven. Bijna eeuweling. Nog eenige maanden en Proven ging in het bezit zijn van eenen eeuweling, maar ongelukkig lijk heeft de hand Gods hem getroffen en is hij gestorven. Carolus-Ludovicus Annothé (bijgenaamd Louis Bakker) in den ouderdom van acht-en-negentig jaren en zeven maan den. Schoone levensbaan Iloiissrlare. Verdronken. Zon dag heeft men uit den grooten bassijn, het lijk opgevischt van den 17 jarigen zoon van H. Bostoen-Sabbe, die sedert 7 weken ver dwenen was. Tir^liom Moord. Op 4 Novem ber 1917, werd de landbouwster Ros. Ver schelde op haar hofstede vermoord. Thans is haar dienstbode Th. Demeyer aangehou den en beticht de moord gepleegd te hebben. Vraagt CHICOREI VANTIEGHEM DUPONT, Rousselare. Let wel op 't inerk Loo. Inhuldiging van den nieuwen Burgmeester. Heden Zondag wordt Mijn heer Jules Heindrvcx plechtig ingehuldigd Om 2 u. zal een prachtige stoet gevormd worden, bestaande uit 30 groepen, waaron der muziek en 13 wagens. Na den stoet ont vangst op de Kiosk. Om 7 ure fakkeltocht en verlichting der straten. Ncslicin. Akelige ontdekking. Een lijnvisscher ontdekte in de vaart het lij van vrouw Julia Dekimpe.,die sedert eenige dagen spoorloos verdwenen was. Wanhoop. Een accyns bediende, Houtman, troosteloos over het verlies van zijne afgestorvene vrouw, heeft zich een kogel door het hoofd geschoten. De dood was oogenblikkelijk. Wyiweliaete.Droevig ongeval Op een akker waren eenige landwerkersaan den arbeid toen de genaamde Isidoor Vercoutere 38 jaar oud, met de bijl op een stuk spring tuig stuikte. Een knal weerklonken de werk man werd erg gewond door de scherven ijzer die rondvlogen. Zijn toestand is zorg- barend. is We melden de verledene week de aan houding van M. Muiier, provinciaal raads lid te Kortrijk, en lid van de bestendige Afvaardiging. De opschudding door deze aanhouding verwekt in gansch West-Vlaanderen, is on gehoord. Al wat vlaamsch- en volksgezind is voelt den kaakslag, want het gaat niet üm den persoon van M. Muiier, maar wat betracht wordt, is eene jonge veelbelovende vlaam sche en volksgezinde kracht, waarvoor men bang begint te worden, te breken en te ver nietigen. M. Muiier werd dus door den geus Giilon beschuldigd van activisme Activist dit woord klonk geweldig in de ooren van alle franskiljons en vlaamschha- ters ;voor hen zijn alle durvende Vlamingen activisten en landverraders de gouverneur te Brugge, omringdvan verwoede vlaamsch- Jiaters, edele volkshaters en verdrukkers ièan vlaamsche rechten en eischen, zal opge maakt worden, en anderen opmaken, en niet rusten vooraleer hij zijne franskiljonsche vrienden zal voldaan hebben... in hunne meest utopistische begeerten ze kunnen wel menschen dulden, die met de Duitschers geld verdienden en dus veel lager staan, maar een rechtschapen vlaming, die enkel uit liefde voor zijn land en de rechten van zijn volk vrij en onafhankelijk handelt, en in hunne oogen en volgens hun bekrompen oordeel te verre ging... dat kan niet... en zulke mensch moet gebroken worden Zoo zwoer het de loge Zoo zwoeren het de franskiljons Gebroken Dat hebben ze gehoopt... maar hun hoop zal ijdel blijken... Neen... ze hebben zichzelve gestraft en gemaakt dat alles wat in West-Vlaanderen Volks en Vlaamsch is, alles wat in West-Vlaanderen kracht bezit en begeestering en werklust, alles wat in West-Vlaanderen de heerlijke atholieke toekomst is,... vol verontwaar diging is opgesprongen. Nu eerst zal blijken hoe ze met een anders gracht te delven hun eigen graf hebben gedolven. Het moet er eens mede gedaan zijn dat Katholieken, Katholieke broeders beoordee- len met een amjeren maatstaf dan die nonzer katholieke zedenleer. Het moet er mede gedaan zijn dat men van 't vaderland, zooals sommige heeren uit de hoofdstad, vooral liberalen, een soort van afgod maken, tegenover welken ieder kleine misstap doodzonde is en iemand onwaardig maakt om met katholieken aan 't godsdien stig en zedelijk heil van 't volk te werken. Het zoo wreed om Belgie geteisterde West-Vlaanderen heeft geen les Van patrio tisme te ontvangen van menschen, bij wie patriotisme meer is dan de goddelijke deug den van geloof, hoop en liefde. Wij beweren dat, wie werkf om ons VLAAMSCHE VOLK, Vlaamsch en Volks te maken en het te houden vooral godsdien stig, vroom en zedelijk sterk, meer om Bel gie verdient dan al die lawijtmakers, die Van Cauwelaert zoo gepast noemde de schuimers der Vaderlandsliefde. Ten andere 't ware belangwekkend, den dikwijls onedelen ondergrond van dat ge veinsd patriotisme 't woord vaderlands liefde is te schoon om het te gebruiken te ontmaskeren. Hoe meer we gevoelen voor hen, die goed en leven te pande stelden voor het Vaderland... hoe meer misprijzen we gevoelen voor hen die nu de glorie willen oogsten die anderen ten koste van hun leven hebben verdiend. de Vereenigde Staten mogen uitwijken. Het per honderd voorzien door de Amerikaan* sche wet op de inwijking is bereikt. Bijge- olg zal geen enkele Belg meer naar Ameri ka mogen trekken vóór einde Juli 1922, da tum waarop het Amerikaansche ïiskaal jaar eindigt, - Heden Zaterdag wordt de beroemde en akeligen vrouwenmoorder Landru, te arijs, onthoofd. u Deze siroop doet aanstonds de stikhoe- sten verdwijnen en verschaft de volkomene genezing op zeer korten tijd. Prijss !t fr. «Ir il«»*«*ia. 18, Groote Markt, 18, - POPERINGHE, STEMPELS IN CAOUTCHOUC. KOPEREN STEMPELS MET DATUM EN FIRMA 37 jr. 50 in 8 dagen gele verd door Sansen-Vanneste, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. VRIJE TRIBUUN. In gevolge «Droevig» ons verleden week door een huisvader ingezonden, ontvingen we een schrij ven waar we volgend uittrekken Poperinghe, 21 Februari 1922. Ondergeteekende, Godsdienstleeraar aan de Rijks middelbare school alhier, bevestig dat de heeren on derwijzers. aan de leerlingen der voorbereidende af- deeling dtn Catechismus onder ons toezicht aanleeren met evenveel zorgvuldigheid als de andere vakken, zoodanig dat wij, op de wekelijksche lesuur over uit legging der christelijke leering, in elke klas, kunnen waarnemen dat over het algemeen de leerlingen zoo wel den Catechismus kennen als deze der andere scholen. Voor en na de klassen zeggen de leerlingen eerbiedig het gebed In gemeenzaam overleg met de parochiale geeste lijkheid van Poperinghe. werd er besloten dat in den loop des jaars de leerlingen, die zich bereiden voor de plechtige Communie, alleenlijk onze wekelijksche lesuur van Catechismus zouden volgen doch dat zij voor de Vastenleering, van Septuagesima tot Passie Zondag, viermaal te week naar de parochiale leering zouden gaan. Deze maatregel werd hier, als in andere steden, genomen om rekening te houden met het geestelijk belang der leerlingen en ook met de vereischten van liet Schooltoezicht. (get.) A. DE JAEGHER. WPWHiwfiiii n MI iwwiw mm-ymmammmmvvur!. mi Een omzendbrief wege het Katholiek is rondgestuurd van Vlaamsch Verbond en het Kristen Werkers'verbond van West- Vlaanderen waarin gezegd wordt De aanhouding Muiier is van zeer groot belang voor onze volksgezinde en vlaamsche bewe ging. Een strijd op leven en dood is ontke tend, we moeten hem zien te winnen.Een ko- miteit van verweer werd gesticht en een Fonds Arthur Muiier ingericht. Alle bijdragen kunnen gezonden worden naar Gaston Bossuyt, Wijngaardstraat, 68 Kortrijk. Zondag a. s. te 14 ure, heeft te Rous selare in Patria» eene algemeene vergade ring plaats van AL de afgevaardigden bij het Provinciaal Katholiek Verbond. Tot deze vergadering zijn dus al de voormannen der plaatselijke afdeelingen uitgenoodigd. - Deze die bij vergetenheid geen persoonlijke uitnoodiging ontvangen hebben zullen deze mededeeling als dusdanig willen aanzien. - De zaak MULIER zal en breedvoerig be sproken en er zullen gewichtige beslissingen genomen worden. De Blauwvoeters herlevèn ook, ze geven zondag en madndag, 5 en 6 maart een groote tooneel- en liederavond, met onder andere van A. llonlevne genezen Hoest, Ver koudheid, Asthma, Influenza en alle ontste kingen der adempijpen en der longen doen de flijmen zacht en zonder pijnen afkomen en genezen op eenige dagen den strafsten hoest. Dépöt Apotheek H. NOTREDAME. van A. Hans, moet aan onze voortverkoo' pers ten laatste deze week gevraagd worden Aanstaande week zullen ze de twee eerste nummers hebben. l\egei*werivoii<lcriiiK. Een onzer zwarte broeders, onlangs te Antwerpen aan gekomen, maakte deze gegronde opmerking Zonderling, bij ons hebben de vrouwen hel even koud aan de voeten als aan de han den, terwijl de dametjes hier hun handen in groote pelzen moffen verbergen en hun bee- nen in doorzichtige kousen die kippenvleesch doen krijgen en hunne kleine voetjes in dunne, o zoo dunne schoentjes Vreemd, inderdaad, maar wij zijn er aan gewoon. lie reis van «tan prins van Wa les De prins van Wales is in Bhopal aan gekomen, op één na den meest belangrijke Mohomedaansche Staat in Indië. Een vrouw regeert er. De Begum titel van het staatshoofd) van Bhopal, wordt beschreven als een bejaarde doch krachtige vrouw. Zij verscheen in persoon in de statie, om den prins de begroeten. Zij was dicht gesluierd en tijdens de plechtigheden der ontvangst hief zij haar sluier geen enkelen keer op l«'ts «ver muziek. Wat is? Een sonate: dit is een muziekstuk ge schreven voor een klein getal instrumenten of voor piano bestemd, om gewaarwordin gen en aandoeningen op dichterlijke wijze uit te drukken. Symphonieis een muziekstuk meestal geschreven voor verscheidene instrumenten (rondde 20). Zelfde karakter als sonate doch grooter in omvang. Menuet: is een oude danswijze soort mazurkain de mate 3/4, van een bevallige deftige en langzame beweging. Concerto is een muziekstuk van tame lijke lengte, voor 't een of 't ander instru ment alleen Een solo gewoonlijk met orkest begeleiding Het doel der muziek is van den solospeler een gelegenheid te geven in schoon muziek, zijn kunsten te toonen Belgische Gevan^eniNNen. Se dert 1876 werden in ons land gevangenissen gebouwd te Veurne, leper, Namen, St-Gillis Verviers, Nijvel, Turnhout, Vorst. In 1921 werd te Audenaerde met den bouw van ge vangenissen begonnen. Deze zijn nog niet vo tooid. De bouwkosten met inbegrip van den prijs van den grond bedroegen 13,508,714.55 frank Uitwijking; naar Amerika. De IMeiütt «l«>r Vea-uocste Gcuewtcn, Carnaval Groot Dansfeest. Met prachtige orgel in de Cinemazaal van Einile Lobeau, groote markt. Carnava!daq°n Groot Dansfeest In den Haan bij Alidore Decadt, Groote Markt, met prachtige orgel van M. Theeten. Carna/aldagen Groot Bal. «In de Peerdenmarkt» bij Alois Despe- ghel; met nieuwe orgel. S Jan ter Biezen Herbergkermis «A Ia Cour de Commerce» bij de kinders Debaene. Harenkamp «Au Pont de Pierres» bij de We Declercq- Canele, Abeele. De Tooneelafdeeiing van den Bond der West Vlamingen Brussel, zal eene premie van 75 frank toekennen voor het beste model voor het vervaardigen van een Kunst vaandel. Voor alle inlichtingen worden de belang hebbenden verzocht te schrijven aan het volgende adres: Alfons Hessens, 105, Van den Boogaerdestraat, Molenbeek Brussel Per keerende post zulten de gevraagde nlichtingen verstrekt worden. De prijskamp zal beoordeeld worden door een bevoegde jury. VOET It %L. Zondag giug onze 1 ploeg naar Duinkerke en had den er met hun meesters te doen: 4-0. Die uitslag geeft niet geheel het gedacht van de match terug met wat oplettenheid hadden onze mannen wel 1 of 2goals kunnen maken. Te Komen stond onze 3e ploeg tegenover de 2e lokale ploeg en verloor met 3-0. Zondag 26 om 1 1/2 ure match tusschen onze 2e en 3e ploegen en om 3 u. match tusschen Meenen en Pop le ploeg. De wekelijksche vergadering zal Dinsdag aanstaande om 8 ure gehouden worden ter herberg van h. Arthur Samyn, statieplaats. iwwtmwiwwi .-•> iww wiiii m w IUI 11 m i MwatmiMBWMWMrewi Zuivert de koe van allen inwendigen brand, wekt den eetlust op, doet de melk in grootere hoeveelheid aankomen en neemt allen sterken smaak der boter weg. Onfeilbaar hulpmiddel om in korten tijd goede en vaste boter te kernen. Bijzonderlijk aanbevolen als uitmuntend zuiveringsmiddel, na het kalven. PRIJS 2 FRANK. Te verkrijgen ter Apotheek MONTEYNE opvolger H. Notredame, Groote Markt Poperinghe. POPERINGHE, van 18 tot 25 Februari 1922 Geboorten. 52. Bortier Felix, z. v. Cyrille en Rachel Mollet. 53. Huyghe Simonne, d. v. Joseph en Marlha Six. Qverlijdens. 31. Lahaeye Francois, 79 j. wed. v Philomena Duponcheau, z. b. Bruggestraat. 32 Prinsie Marcel, 4 m. z. v. Jeróme en Augusta Duflou Casselstraat. Huwelijken. 20. Vierstraete Joseph, 24 onder wijzer v. Watou on Belaen Maria, 22 j. z. b. v. Pope ringhe.21Clarebout Jules, 41 j. landbouwer en Vandoolaeghe Celina, 31 j. z. b. beid. v. Poperinghe 22. Bafcop Romain, 28 J. landbouwer en Carpen tier Madeleine, 27 j. z. b. beid. v. Poperinghe. 23 Vercaigne Jules, 36 j. timmerman en Ryckebosch Maria, 30], z. b. beid. v. Poperinghe. Beloften. 38. Butaye Maurice, briefdrager v. Po peringhe en Vintevogel Marie, z. b. v. Zonnebeke. 39. Six Jules, werkman v. Poperinghe en Foort Made leine, werkster v. Watou. 40 Gombert Daniel timmerman en Provo Maria, z. b. beid. v. Poperinghe 41. Creus Louis, schoenmaker, wed. v. Eugenie Gheus en De Coninck Rosalie, huishoudster, wed. v Charles Uzeel, b. v. Poperinghe. met dagelijksche oefeningen en god vruchtige bemerkingen voor den ge heelen vasten. Bij ons te verkrijgen tegen i fr 75 VLAMERTINGHE, maand Januari 1922 Geboorten. Vandamme André, z. v. Achiel en Martha Dentuick. Louwagie Jeanne, d. v. Oscar en Evelina Casier. Huyghe Gerard, z. v. Marcel en Julie Winne. Letermc Jeanne, d. v. Henri en Julienne Geergrdyn. Van Dycke Pierre, z. v. Julius en Julia Bryon. Vlaminck Maria, d. v. Cyrille en Leonie Beele. Vandeputte Roger, z. v. Arthur en Irma Blanckaert. Hauspie Maria, d. v. Camiel en Martha Hosdey. Demey André, z. v. Julius en Maria Cailliau. Overlijdens. Thevelin Julie, 82 j. z. b. wed. v Henri Herman. Derycke Clotilde, 37 j. huishoud ster, echtg. v. Maurits Demeulenaere. Haeyaert Octavie, 58 J. z. b. ongeil. Boxoen Bertha, 6 m d. v. Jules en Helene Ovenberglie. Delavenne Mar cella, 18 m. d. v. René en Celina Duran.—Vermeersch Robert. 2 j. z. v. Camiel en Magdalena Bouve. Huwelijken. Hector Masson, aardewerker te Elverdinghe en Martha Bostoen, werkster, te Vlamer- finghe.—Leo Ghyseien, steenbakker te Passchendaele en Maria Pluym, werkster te Vlamertinghe.^-Henricus Vandevoorde, aardewerker en Emerentia Loncke landbouwwerkster, b. te Vlamertinghe. DRAN0UTRE, van 1 Jan. tol 15 Febr. 1922 Geboorten. Derebreu Urbanus, z. v. Fiorimond en Louwagie Alice. Meurin Victor, z. v. Cyriel en Massln Irma. Doolaeghe Norbertina, d. v. Henri en Declercq Helena Debruyne Johanna, d. v. An domarus en Joseph Irma. Overlijdens Rouseu Joannes, echtg. v. Dasson neville Marie, 68 j. Baelde Jules. Jongtn 60 j. Huwelijken. Deconlnck Emile met Ingelbeen Magdalena. Deweerdt Maurits met Cuvelier Ludo- vica. Vanuxem Petrus met Depuydt Maria. De crock Victor met Sohier Zoë. L0CRE, van 1 tot 15 Februari 1922. Geboorte. Maria Dekeuwer Overlijden. Jules Pauweis, metsersbaas. 00STVLFTEREN. maand Januari 1922. Geboorten. Smagghe Emiel. Alleman Ivonne Pecceu Madelena. Vercruysse Georges. Lo belle Michiel. Huwelijken. Herregodts Denis met Olievier Augusta. Haezebrouck Gérard met Vanouplines Eugenie. Beloften. Deleu Julien met Fockenoy Magdalena. Dehouck Désiré met Lacante Regina. Deblock Germain met Frère Marie. Debruyne Gaston met Defever Eudoxie. (egen alle r<-il<-lij I. aanliod van den inzamelingsdienst. Zich te begeven bij den bestuurder. Bij alle schriftelijke vraag om inlich tingen moeten postzegels voor het antwoord gevoegd worden, zooniet geven we geen ant woord. Auto-camion, merk Peerless 4 T in geheel goede staat, alie dagen zichtbaar. Voor verdere inlichtingen zich wenden tot de Ga rage We P. Allaeys en Zonen, Priesterstr., 38, Poperinghe. iano automatique met 2 rollen, laatste muziek bij Wc' Verstraete, Vlamertinghe steenweg, 1, Yper. Schoone herbergtoog en buffet met spiegel. Adres ten bureel. Schoon renter iershuis, te Brugge, Molen- meersch, 50. Onmiddelijk ingenottre- ding. Zich wenden, Brugge, Zilverstraat, 6. C\erievige tent, geheel in hout, en gedekt 3 met pannen, groot 8x9m. dienstig voor alle handel. Zich wenden tot den eigenaar Arthur Bentin, tramstatie, S. Jan-ter-Biezen, Watou. Ook te koop samen of alleen alle het herberggerief: toog, buffet, glas, stoelen, enz. frwtenrijzen en houtbundels bij Jerome 1 Catteeuw, Kraaistraat, Westvleteren. Groote hoeveelheid nieuwe zakken, aan 2 fr. en 2 fr 50 In de Kantine Yper steenweg, Vlamertinghe. Lichte camionette met motor Pipe, in zeer goede staat, genadige prijs. Bij Elie Decrock. Beveren Yzer. raanbreker kunnende draaien met ma- chien en met de hand. Ketel en ver- zuiveringstoestel van acetileengaz. Brouwe rij Feys-Callewaert, Rousbrugge. Gr»«le keuM van nchoenen voor «le E«»re-Comiminic. I»ij 4'amiel ^aniiney t'ass«>l*»r, Poperin^rhc;. otor Darmstadt 4 H. P., 6 maanden gediend. Bouten, wagenmaker, Kalf- vaart, Yper. Stootkar, zeer sterk, dienstig voor poney. Valkstraat, 1, Poperinghe. orschmachien met motor, zoo goed als nieuw, 90 tot 100 zakken daags; alle dage in werking te zien. Adres ten bureele. Klaverzaad bij Firmin Van Exem, West vleteren bij de Muis. Zwaar inleghout bij Hector Hoevenaeghel, 8-1, Veurnestraat, Poperinghe. Nieuwe sterke driewielkar, te bezichtigen, n1 79, Bruggestraat, bij de Brouwerij. Goede vlaamsche kokin, gehuwd, biedt zich aan om te koken voor Hotelhouders en bijzonderen op bruiloft- en familiefeest malen. Heeft hotels van lc rang bediend en kent ook volkomen de burgerskeuken. Adres ten bureele. Leerjongen, 19 jaar, vraagt plaats bij wa gensmid. Adres ten bureele. Bekwame timmermansgast bij Ach. Leeu- werek, Garenstraat, Poperinghe. Volkomen timmermansgast. Adres ten bureele. Jonge dochter om in huishouden van 2 per sonen en 1 klein kind te helpen. Zich wenden Mme Delepaul, rue Beyaert, 85, Tournai. Smidsgast bij Nestor Deschildere, West- Nieuwkerke. ienstmeid. tusschen 20 en 35 jaar. Adres Qeftige meid bij Honoré Lemahieu, n. Bruggestraat, Pop. erlijke meid, net, christelijk, voor klein huishouden, groot loon. Adres ten bu reele. Eerlijke en stille meid, rond de 30 jaar, goed de keuken kennend, bij dame al leen te Ypergoed loon. Adres ten bureele. Bekwame schildersknechten bij Isidore Marrecau, Casselstraat, 146 Pop. Bekwame schilder gasten en een leerjon gen bij Ferdinand Permeke, Pop. Deftige meid, voor Brugge. Adres ten bureele. Gerieflijke herberg, dienstig voor been houwerij, te Proven. Voor inlichtingen zich wanden bij M. Feys-Callqwaert, brou wer, Rousbrugge. Portemonaie op 10 Februari, op tram in 1" klas: photos en weinig geld. Tegen be looning terug brengen ten bureele. Portefeuille, Vrijdag tusschen 12 en 1 ure, op weg van Clytte naar Kemmei. Bede terug te bezorgen aan Vangheluwe Floris te Reninghelst. POPERINHGE. 24 Februari. Tarwe, 60,00; Rogge, 62.00; Haver, 68 00; Aardappelen, 58 00; Boter, 11.00; Eieren het stuk 0.40 c. Hoppe, 1921: 330.00. 1922: 285.00. KORTRIJK, - 20 Februari. - Witte tarme, 58-60; rogge, 57.00; haver, 65-70; paardeboonen, 76.00; hooi, 30-40; strooi, 7-10; aardappelen, 35-40; boter, 11-12; eieren 0.42-0 45koolzaadolie, 220-230; lijn olie, 176.25-177.50koolzaad, 95.00; lijnzaad, 100- 105; koolzaadkoeken, 50; lijnkoeken, 75; sadoni' traat, 74.50; ammoniaksulfaat, 100; duivenbooren, 95; nieuwe oogst, 56. Vee te koop en verkocht: koeien, 91; vaarzen, 94; stieren, 106; ossen, 39' Wisselkoers der Beurs van Brussel op 24 Feb Amsterdam 447.62 -457.62 Londen 52.92-53.17 Keulen 5.30 -7.031 N.-York 12.07-12.P Genève 234.00 238.001 Parijs 104 55-105.03

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1922 | | pagina 2