MEUBELPAPIER RIGA ZAAILiJNZAAD Raadsel prijskamp vermakelijkheden. V. O. S. Poperinghe. Tooneelfeest in den Stadsschouwburg Eerste Communie. Hier en Daar. M1 Heyndricx, Burgerstand van leest en verspreidt "DePoperinghenaar" Onderwijs. - Financien. - Politiek. Gemeentemagazijnen Viamertinghe. TE KÖO P Groot en vooraad MARKTPRIJZEN. Men haaste zich want er blijven niet veel kaarten meer «ver. 't Is awe eigene schuld! indien gij nog aan hoofdpijn of rheumaiieli lijden wil want iedereen weet nu dat de Monopoeders deze pijnen onmiddelijk stillen en altijd genezen. Te koop bij H Notredama Groote Markt, Poperinghe, in doozen van 1,75 fr. en van 3,00 fr. - Senator Vandevoor de zetelt in het Volkshuis, de eerste Maandag van iedere maand, van 12 tot 3 1/2 ure. Volkshuis. Heden Zondag, om 4 ure maandelijksche groote vergadering. Er zullen door een vreemde spreker, nuttige inlichtingen en wenken gegeven worden over de Ziekengiide. De leden van den werkliedenbond, die kinderen hebben die hunne plechtige Communie moeten doen dit jaar, mogen niet afwezig,zijn. Een paar lie deren zullen de vergadering verlevendigen. De Vrouwen van'de leden, en niefingeschre- ven personen mogen deze belangrijke ver gadering bijwonen. ledereen op zijn post Na de vergadering is er Koningbolling voor de leden van de gilde. Kom laat ons eens een goed kaasje van 2 frank eten, zei Slagerskop. Laat mij het halen naar den Depot Jere- mie, zei Leegentop. -—- En wij zullen het te zamen opfretten, zei Slok-het-op. Zitting van den Gemeenteraad der stad Poperinghe, op Zaterdag 4 Maart, om 6 ure 's avonds. DAGORDE: le Punt. Achterstellig bedrag te beta len door de Burgerlijke Godshuizen in het gemeenzaam Fonds. 2e Punt. Mededeelingen. Voor brand, Ongevallen enz. verzekert U bij La Savoy ar de. Feestdag.Ter gelegenheid van het Naamfeest van onzen Heer Burgemeester, bracht het liberaal muziek, hem Zondag namiddag, eene serenade. Koppigaard. Maandag morgen wil de een stier nietbinnengeleid worden in eene slachterij hij rukte hem los en na eenige steenhoopjes omver gegooid te hebben, ren de hij welgezind huiswaarts naar zijnen stal. Of zijne goede luim lang geduurd heeft, valt tc betwijfelen. Droogte. Niettegenstaande de groo te doogte van verleden zomer, vindt men bij PIERRE VALCKE, Poperinghe, alle groen ten opgelegd in doözen, aan de genadigste prijzen. Grootste Keus Genadige Prijzen l»ij Haiiseii-Viinnesl 'Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE. Droevig ongeval.Maandag namid dag is onze nieuwe politieagent Georges Dervin aan een ongeluk gekomen in zijn ver blijf, in «.De Gouden Poort Bij het behan delen van een acetyleenlampis deze gespron gen en de agent werd erg gekwetsteene wonde aan het bovenhoofd, de onderste rij tanden bijna totaal uitgerukt, kaak en lip verhakeld en gekneusd. Hij viel in bezwij ming en kwetste zich nog al erg aan de hand. Hij is thans goed aan de beterhand. Vraagt CHICOREI VANTIEGHEM DUPONT, Rousseiare. Let wel op 'tinerk Yper.De rij- en weldadigheidsschool. De rijschool wordt op bevel van den Minis ter van Landsverdediging naar Brasschaet bij Antwerpen verplaatst. Anderzijds werd aan het Stadsbestuur me degedeeld, dat de regeering er voorloopig van afziet de weldadigheidsschool weder op te richten. Kattefeest. Het wijdvermaard «Kattefeest» zal dit jaar, op Zondag 12n Maart beginnen. Ter dier gelegenheid zullen groote feestelijkheden op touw gezet worden ten einde dit feest zoo aantrekkelijk te ma ken als vóór den oorlog. V. O. S. Zondag 26 en Maandag 27 Februari laatst opvoering in de nette feestzaal van het Exelsior Gasthof, door de tooneelafdeeling Puinen Troost» van «Het Vaderlijk Gezag», tooneelspel in 3 bedrijven door Edm. Roelandt, en van Schrik van Soldaten-blijspel in een bedrijf door P. Kindts. Het Ypersche Orkest» luisterde het feest mot orjkele mooie muziekstukjes op, onder de leiding van den neer a. uaniiam. De leiding van het to'oneel werd dit maal met veel verdienste waar genomen door den Heer Fernand Debondt, die met veel welwil lendheid die lastige taak op zich nam. Het deed een waar genoegen te bestatigen dat een puik publiek de zaal vulde. Het Vaderlijk Gezag» geeft wel weer hoe een hardhoofdige, te strenge vader het karakter zijner kinderen weet te verbitteren en deze, na eene al te lange en te nauwe beteugeling, bekwaam maakt tot daden te genover hunne ouders, die weliswaar af te keuren vallen, maar toch aan het misbruik van het ouderlijk gezag te wijten zijn. «Schrik van Soldatendeed het publiek poeffen van lachen, en, nochtans bevat de afgespeelde scene toch waarheid en werke lijkheid. Immers hoeveel schuchtere schep sels worden niet al te eng thuis gehouden door bevooroordeelde ouders, maar het lot wil het anders en de natuurlijke opwelling krijgt de bovenhand. De omhaling ten voordeele van 't gedenk maal der Ypersche gesneuvelde soldaten bracht 304, 50 franken op, in de twee ver tooningen. Tipi. Bericht. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, verzoekt dringend, alwie personen kent die, in 1914-1915 te Yper geboren, getrouwd of overleden zijn, alle inlichtingen op het Stadhuis te willen geven en er de stukken in te dienen die zij zouden bezitten, zooals: Doopakten, trouw boekjes, doodgedachtenissen, aankondigin gen, getuigschriften van geneesheer, enz. Alamertinglie. Tooneel. Van daag, Zondag en morgen maandag om 6 uur bij Gaston Barroo opvoering van Kozijn Klaas blijspel in twee bedrijven. De goede faam van onze tooneelgilde zal er aan bijdra gen om het lachsucces te verzekeren. Kaar ten zijn te bekomen bij Gaston Barroo, Zon dag gansch den dag. Die zich eens eenen avond kostelijk wil vermaken ga zien naar Kozijn Klaas. \A CMtvletereu. Tentoonstelling. Op Zondag 12Jtn Maart, in de herberg Het groen huis»; bij de kinders Leroy, dorpplaats, 's namiddags, zal er tentoonge steld worden, ten eerste: een opgevulde wilde stier gecroiseerdmet hert; ten tweede: een opgevulde hertenbok. Beiden met reus achtige wonderhoorns, en nog allerhande soorten van hoorns van wilde woeste dieren, allen voortkomende uit Amerika, geschoten in de groote bosschen van Delaware. De jager van die wilde dieren zal in de tentoon stelling tegenwoordig zijn. Verscheidene Heeren die groote jachten gedaan hebb#» in deN vreemde, hebben die beesten komen bezien, en verklaarden nog nooit zoo iets wonders voor hunne oogen vezien te hebben, en vragen zich af hoe een Westvleternaar zulke woeste dieren durft te lijve gaan. Het moet toch zijn dat de Belgen in Amerika nogal een beetje daar zijn. De tentoonstelierHector. Vandenbussche. Oombeke. Ter aardbestelling. Dinsdag aanstaande 7" Maart om 7 ure en half zal de plechtige ter aard bestelling plaats hebben der stoffelijke overblijfsels van onzen diepbetreurden wapenmakker, Camille Ros- sey gesneuveld te Nieupoort den 18-3-1918. Een oproep wordt gedaan aan al de Oud- Strijders en ingezetenen der gemeente opdat zij eene laatste hulde komen brengen aan den dierbaren afgestorvene. ItocMinjrhc. Boerengilde. Heden Zondag viert onze Boerengilde haar jaarlijk- schen feestdag, gesteld op O. L. Vrouw Lichtmis. Dagorde. - Om 8 ure Solemneele mis met offerande voor de afgestorvenen en werken de leden der gilde. Daarna feestvergadering in 't lokaal De Zwaan met voordracht door den heer Cassier, landbouwkundige te Yper, over groententeelt en behandelen der fruitboo- men, verslag dan den schrijver, enz. Het Beheer. Houten huizen. Reeds is te voorzien dat met den zomer de in opbouw zijnde huizen zullen be woond zijn en nog veel andere erbij. Alzoo komen de tenten of houten huizen vrij voor nieuwe liefhebbers. Van deze laatste ontbreek het niet, maartoch zul len wij een zeker getal onzer tenten zien heengaan naar andere dorpen, en zoo niet te nutte komen aan de Boesinghenaars die nog in Frankrijk wachten. Immers deze die te lande bij de pachthoeven staan ofwel tegen of op de plaatse maar geen grond bij heb ben, zullen onvermijdelijk verdwijnen. De boer of burger zal zijne tent opgeven, liefhebbers om er in te wonen zonder een perceeltje grond moeilijk zijn om vinden en zoo zal men het houten huisje weghalen. Zou de gemeente daar niet kunnen in voorzien en ergens land pachten om zoo noodig een wijk te ma ken waar de ledige barakken die moeten verdwijnen zouden te recht komen ten voordeele onzer Boe singhenaars? Daar zouden ze lang kunnen blijven staan en zoo zou ons volk geherbergd zijn. Is dit niet het nadenken weerd Mnmiiel. Goed gelukt. De ver lorenen of verdoolde plans zouden terug ge vonden zijn... Eh! wat de belofte van eene goede belooning toch kan doen. En daar zijn nu zeker wel kurieuzeneuzen die zouden willen weten waar die plans verdoold zaten! Dat is iets anders... en die het kan raden en uitleggen zal al iets verstaan aan vele aardigheden. Maar zwijgen is best tot wij ieverst eenen gedesinteresseerden boer vinden die het mag aangaan om huider m.vol zottighe den te zeggen Geheel wel! in Yper en omstreken kunt ge alle zes stappen jonge en oude heer- kens gemoeten met eene min of meer. groote portefeuille onder den arm. Kwade tongen beweeren dat de groote hoop opeters zijn van het gouvernement, die er alle belang bij hebben de zaken van 't front op een lang baantjen te schuiven... Laat dat potjë nu gedekt. 't Gebeurt toch ook dat er goede porte feuillemannen in de strekekomen. Zoo kreeg Kemmel op 't onverwachts het bezoek van eenen der beste medewerkers van Minister Vandevyvere. En die Heer Inspecteur sloeg zijne portefeuille open, en als die wêer toe vloog waren en vele notas bij om een dege lijk en deugdelijk verslag op te maken. En 't zal deugd doen Opperbest. Bij het considereeren van de miserabele situatie van de recon structie is het moment gekomen om de cho- cheteit Kemmel en avant te reconstitu- eeren. En en attendant van beters zullen de members eenige excusties doen organisee- ren naar Nieuwkerke, Ploegsteert, Dranou- ter en andere environs, en, zonder percies djalous te zijn, die menschen daar gaan feli- citeeren en naar hunne barak weêrkeeren al zingen a l'unisson: Kemmel aan de steert. kerke. Eersten steen. Het Sacristie der dorpskerkis bijna onder dak' en de kerkmuren met oud steen zijn ge rezen tot aan den vensterstrek. Dinsdag wierd de eerste nieuwe steen al den noord kant gelegd door de heeren Kerkmeester en Priesters der parochie. Achter dien steen, waarop 1922 ingekapt is, wierd een perka ment, ingesloten in glazen flesch, ingemetst waarop deze gebeurtenis van 28 Februari 1922 vermeld staat. Mochte deze melding voor de nazaten, eenige honderden jaren on gestoord daar rusten in dien muur der lieve dorpkerk die thans voor de vierde maal uit hare puinen verrijst Mocht niemand der thans levenden hét wreede schouwspel moe ten herzien van den brand van 14 Juli 1915! Wulverglieni. Verloren. Wie kan er zeggen waarde plans van de kerk van Wulverghem gedoold zijn. Zij zijn op 14 Februari naar Poperinghe verzonden, maar *~CÏ TTT/g 111 Cl aungcl werklieden betrokken waren, is afgeloopen ten voordeele der werklieden die 5 centie men verhooging per uur bekomen. l»4>*H('l£lioui. Brand. Donder dag woedde te Desselghem, een groote brand die de vlasfabriek van P. Ver Eecke in asch legde. Eene aanzienlijke hoeveel heid vlas en al de vlaszwingelmolens bran den óp. Door de ramp, die door kortsluiting veroorzaakt werdt, zullen twintig vlaswer kers werkeloos worden. De schade is aan zienlijk en niets is verzekerd. llv-rmrsi. Ongeval. De 18-jarige j. Derieuw, werd Vrijdag bij het werk door de ontploffing eener naphtelanip zoo erg verbrand aan de borst en het gelaat dat Dr Raveschot hem na de noodigste verplegin gen ten gasthuize deed opnemen.. ütoux. - Vergiftiging. Een drietal kinderen van rond de 10 jaren hadden eeni ge' pakjes gevonden tusschen oud papier. De kinderen meenden iets lekkerste hebben en smulden het poeder, dat in de pakjqszat; op. Ongelukkiglijk was het hevig rattenver gif en de kinderen huilden weldra-van de pijn. Twee zijn gestorven en het derde kon gered worden. Ailc^licin. Dievenbende. De roo- versbende van Adeghem en omstreken staat thans voor de assisen van Oostvlaanderen. Zij wordt beticht van een aantal diefstallen en moorden. Er zijn 22 beschuldigden 100 getuigen 20 advocaten en de zaak zal 3 weken duren. - Iet$ dus als de bende Pol let die in 1908 te S. Omaars veroordeeld werd. Linie. Bandietenstreek. Eene oude alleenwonende vrouw van 79 jaar, werd door eenen ellendeling laffelijk in hare wo ning vermoord. De booswicht wilde hare schamele franken van het ouderdomspen sioen bekomen, en op hare weigering bracht hij haar niet min dan 13 messteken toe. De, schurk nam de vlucht voor het hulpgeroep' van zijn slachtoffer en is nog onbekend. De arme vrouw is 's morgens in de vreeselijkste pijnen overleden. M. Visart de Bocarmé, het oudste lid der Kamer, Volksvertegenwoordiger te Brug ge, is erg ziek. Het lot van 1 millioen is gewonnen door n. 12 van reeks 108.613. Het lot van 't millioen van de Leehing der Verwoeste gewesten is gewonnen door eene oorlogsweduwe met een kind. Ër zijn nog 50.955 voorloopige titels van de leening der verwoeste gewesten die niet uitgewisseld werden en dus aan de trek king geen deel nemen. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft het ministerieel besluit ondertee kend waarbij de zomertijd in den nacht van 25 op 26 Maart e. k. aanvangt. Al de uurwerken worden dus dien dag een uur vooruitgezet. Lantern arcli. Ontploffingen. Maandag morgend, rond 10 ure, terwijl te Langemarck eenige kinderen in de school waren, had eensklaps eene ontploffing plaats. De kleine Alfons Delagie, 8 jaar oud, had van een zijner schoolmakkers een klein ko peren buisje ten geschenke ontvangen. Ter wijl hij in de klas dit buisjein handen hield, ontplofte het en de arme jongen werd de drie vingeren afgeruk ten drie der naastbijzittende knapen werden aan het hoofd en de heupen licht gekwetst. Men denkt dat het buisje nog dynamiet bevatte. Maandag namiddag, rond 3 1/2 ure, was de genaamde Julien Plateeuw, 24 jaar oud, op eenige minuten van zijne woning, gele gen gehucht Boschkant, aan het graven. Eensklaps had eene geweldige ontploffing plaats en de ongelukkige jongeling werd verscheidene meters verder geslingerd. Zijne makkers kwamen toegesneld en vonden het verminkt lijk van Plateeuw in eenen bloed plas uitgestrekt. De ongelukkige was op den slag gedood. Hij moet met zijne spade op een obus gestooten hebben. Wanneer is de bevoegde overhëid van plan doeltreffende maatregelen te nemen om aide springstoffen weg te ruimen Duizen den granaten van alle grootte, vooral helsche handgranaten, vuurpijlen enz. liggen nog overal langs de openbare wegen Zand voordo. Ooiploff ing. Op de grensscheiding der gemeenten Zillebeke en Zandvoorde werd Zaterdag 1.1. een werk man gedood door het ontploffen eener gra naat. Zijné gezellen die juist aan het eten waren kwamen er ongedeerd van af. Nadere bijzonderheden zijn niet juist gekend. Wanneer worden deze ontploffingstuigen eens voor goed ingezameld. Proven. Draadlooze telegraphic. Sinds eenigen tijd is Proven in het bezit van draadlooze télégraphie, en dagelijks krijgt men het officiël uur van den Eiffeltoren van Parijs. Lo». Verdronken. De genaamde Maurice Caliewaert, 26 jaar van Isenber- ghe, die met eenige makkers per velo naar Loo gekomen was, is door eene verkeerde zwenking in de vaart terecht gekomen. De ongelukkige zonk naar de diepte en ver dronk. Het lijk werd 's anderdaags opge haald. Het ongeluk gebeurde zondag avond rond 7 1 2 ure, aan het Slopgat, gaande van Loo naar Alveringhem. Gullr^liem. Werkstaking. De werkstaking in het vlasbedrijf, die drie maanden geduurd heeft en waarin ruim 300 Gebedenboekjes, witte en andere, Paternosters, Geschenken Drukken van Gedachtenissen bij SANSEN-VANNESTE, POPERINGHE. Grootste keus. Voordeeligste prijzen t Dinsdag 7 Maart om 10 ure' in Sint Bertens Kerk, Eerste Plechtig Jaarge- getijde tct' zielelafenis van Jufvrouw Euphrasie VERVAEKE. Zaak Muiier. Vrijdag namiddag meldt men ons per telegram Aanhoudings mandaat is bekrachtigd. Nu nog de beschuldiging en dan de ver oordeeling. Men moet waarlijk een sterk geloof hebben om niet te twijfelen aan de on partijdigheid en rechtvaardigheid van het gerecht. Ken Vlaniitsclic Toeristen bond is te Antwerpen gesticht. Er zal een tweemaandelijksch tijdschrift 'verschijnen De vereeniging komt ter wereld op hét goe de uur. De belangstelling van de welwillen de Vlamingen is algemeen. De zetel van den bond is V. T. B. oude Steenweg, nr 13, Antwerpen. De jaarlijksche bijdrage is be paald op 7,50 fr. -e- Vlamingen stuurt uw adres op en laat u inschrijven. lierieSit. De Ontvanger der Registratie van Yper, tiTeugt tc? henrtiodor belanghebbenden dat de akten bevattende volmacht door de getei- sterden om hen'te vertegenwoordigen: 1. Uitsluitend vóór de Rechtbank van Oorlogsschade, vrij zijn van zegel en van de registratieformaliteit. Zoo, niettegenstaande dit, het boeken vereischt wordt dan is er 5 frank per akt verschuldigd. 2. In alle andere bewerkingen, zooals aanvragen van voorschot, ontvangsten van schadevergoeding enz. a) op zegel moeten gesteld worden op straf van 25 fr. boef per akt. b) aan de gewone registratierechten onder worpen zijn indien het boeken vereischt wordt. Indfen, voor 't geval nr 2, de volmacht gegeven wordt door verschillige personen om de vergoeding te vereffenen die hun toe komt uit hoofde van schade geleden aan goederen die hun gemeen of onverdeeld toe- behooren, dan moet den akt dezen toestand uitdrukkelijk laten kennen zoo men de ontvangst van 5 frank per volmachtgever vermijden wil. Zoo bijv. 5 personen, die een huis bij na latenschap hunner ouders verkregen hebben en waarin ze nog onverdeelde eigenaars zijn, volmacht geven om de vergoeding wegens schade aan dit huis, te ontvangen, dan is er maar 1 maal 5 fr. verschuldigd indien den akt dezen toestand laat kennen;, in tegen overgesteld geval is er 5 maal 5 frank verschuldigd. AFSLAG oo<iSrr 1 J>SÏ 1 JOHN RUCKER Ce In WITTE LIJNWADEN zakken van 82 kilg. net, gelood met geteekende waarborg. Verkrijgbaar in Antwerpen, Gent en bij onze dépothouders. CHOIX SUPÉRIEUR aan fr. 158 per zak EXTRA PUIK aan fr. 148 van 82 klg. net. Vrij aan boord of per wagon. Verkoop io 'd £r«»ot en in 't klein. Prijsvermindering voor groote partijen. C. VERSPREEUWEN O 16, Hoogstraat, ANTWERPEN- Dépothouder voor Poperinghe en omliggende Cam. I zeel, Duinkerkstraat, Poperinghe Daar ook te verkrijgen Zond, Sul taai aan zeer voordeelige prijzen. Burgmeester van Loo. POPERINGHE, van 25 Febr. tot 4 Maart 1922. Geboorten. 56. Beddeleem Bertha, d. v. Reini en Aline Vancayzeele. 57. Decrock Roger, 1. v. Remi en Maria Garlé. 58. Gesquière Remi, z. v. Daniel en Marie Comeyne. 59. Top Jeanne, d. v. Elie èn Bertha Cappelaere. 60. De Poorter Ger- maine, d. v. Jules en Lucie Riem. 61. Torfs Ger- maine, d. v. lean en Rachel Ceuleers. 62. Sohier Maria, d. v. Valere en Maria Gesquière.63- Lahaye Marie, d. v. Nestoren Jeanne Coevoet. 64. Ver- scbeuTe Andrée, d v. Georges e/i Louise Tassard. Overlijdens. 34. Dev'os Philomène, 62 land bouwster, echtg. v. Callens Emile, Sectie C. 35. Pannekoecke Gerard, 7 m. z. v. Arthur en Lucie De- queker, Sectie A. 36. Vandorpe Mathilde, 71 j. rentenierster, wed. v. Charles Cambron, Casselstr. 37. Coutigny Lucie, 30 j. z. b. ongeh. d. v. Aloïse en Virginie Candaeie, sectie A. 38. Ossieur Marie, 69 j. huishpudster, echtg. v. Dehondt Emile, Pottestraat. Huwelijken. 24. Jacques Aiphonse, 26 j. leurder v.'Vehrne en Vanborren Martha, 22 j, huishoudster v. Poperinghe;,— 25. RoUsen Henri, 48 j. makelaar v. Dranoutre en De Bandt Leonie, 52 j. herbergierster, wed. y. Gesquiere René, v. Poperinghe. 26. Bame- lis Héctor, 23 j. werkman en Verhelst Hélène, 32 j. z. b. beid. v Poperinghe.27. Cappoen Cyrille, 24 j. nieiser etl Gauquie Marguerite, 22 j. naaister, b. v. Poperinghe. 28 Dewickere Rernl, 22 j. handelaar en Liefaert Rachel, 23 j z. b. beid. v. Poperinghe. lie bijtelt. 42. Liefooghe Daniël, kontroleur der belastingen v. Poperinghe en D'Helft Jeanne, z. b. v... Brugge. 43. Deconinck Gerard, beenhouwer v. Pop fitghe en Voet Julie, z. b. v. Robaais. 44. Malesys Achille, marktkramer en Debuyser Maria, z. b. beid. v. Poperinghe. RENINGHELST, maand Febuari 1922. Geboorten. Her.nebel Blanche, d. v. Emile en Marie. Vandermeersch. Vanspranghe Marguerite, d. v. Maurice en Zulma Knockaert. Schier Albert, z. v. Camiel en Urbanie Oda. Delestrez André, z. v. Gaston en Marie Crombez. Houwen Albert, z. v Cyrtet én Idonie Defrancq. Coopman Omer, z. v Jules en.Maria Hollevoet. Overlijden. Vierstraete Marcel, 8 m. z. v. Silvere en Urbanie Blomrne. Huwelijken. Maelbrancke Maurice, v. Viamer- tinghe en Goemaere Christine v Reninghelst. Mas- son. Gaston v. Reninghe en Martha Vermeulen v. Reninghelst. Vandermarliere Gaston en Maria Descamps, b. v. Reninghelst. Ooghe Georges en Lóuchaert Madeleine, b. v. Reninghelst. Deprince Jules v. Viamertinghe én Martha Debertv. Reninghelst. YPER. - Maand Februari 1922. Geboorten.Verschoot Marcel, Posthoornenstr. CailliezMarguerite, Minneplein. Vermeulen Albert, Meenensteenw.—Labaere Georgette,Blinde Liedenstr Jacques Josephina, Dickebuschsteenw. Vanse- ve'nanjyfndré, Bruggesteenw. Giller Roger, Veur- nesteenw. Verbiese Germain, (v. Reninghelst). Walrave Marguerite, Zillebeke Voetw. Matthys Paul, Basculestr. Baelen Maria, (v. Holiebeke). Dejaeger Roger, Basculestr. Bertier Albert, Rijs selstr, Ramette Albert, Dickebuschsteenw.—Beele Ajbeft, Oude Veurnesteenw. Deweerdt. Gfrmaine, Rfjsselstr. Dethoor Antoinnette, J. C?pronstr. -Overlijdens. Verhaeghe Eugenie, 72 i. wed. Ver- saevei, Rijsselstr. Meul Maria, 1 m. Neferstad. Teughels Francisca, 24 J. vr. Jacques, Posthoornenstr, Vancattendyck Mathilde, 84 wed. Vanhecke, Rijssèlstr.—Aughuet Petronille, 67 j. wed. Dujacquier Franpois Veumesteenw.—Coffyn Ivonne, 6 m Dicke buschsteenw.—Gouwy Edouard, 79 j. wed. Barzeele Sophie, Minneplein. Mens Fernande, U m. Dicke- èqschsteenw. Devloo Amelie, 77 J. wed. Boude- wyn justin, St jacobstr. Moerman André, 11 m. Minneplein. Vanhoove Marie, 46]. vr. Delplace Maxime, Kalfvaart. Smagghe Marie, 25 vr. Van sevenant Jules, Kalfvaart. Descamps Clement, 75). echtg. Catry Julie, Pennestr. Huyghe Pierre, 17 j. ongèh. Kalfvaart. Pannecoucke Alois, 75 j. echtg. Scheirre Marie, Minneplein. Vandendrlessche Jules, 19 j. ong. Kalfvaart. Baudry Stephanie, 74 J. ong. Lange Thouroutstr. Landerwyn Eugenie, 79], ong. Lange Thoqroutstr. Dejaeger Roger, 11 d, Bascule- sV- Degryse Sylvie, 78 j. wed. Mahieu Pierre, Rijsselsteenw. Doolaeghe Albert, 4 j. Zonnebeke- •steeqw. Huwelijken. Sercu Omer, voerman en Devos Maria, z. b. te Yper. - Degrave Gaston, aardewerker en Morel Joanna, kantwerkster te Yper. Sennesael Henri, daglooner en Sinnaeve Clementine, z. b. Ie Yper. Vermynck Daniel, daglooner en Terrvn .Lucia, z. b. te Yper. Verstraeten Julien, steenbak ker te Vurste en Wilo Maria, z. b. te Yper. Boudein Paul, werktoeziener.en DeKombe Flavie, z. b. te Langemarck. Verbeke Camille, aardewerker en Carrein Ida, z. b. te Yper. Struyve Hector, pas werker, en Sinaeve Jeanne, z. b. te Yper. Vanhove Maurits, timmerman en Vandenberghe Laura, z. b. te Y>per Snnty Camille, ijzerdiaaior en Vyncke Martha, z. h. te Yper. Cruydt Gaston, aardewerker të Lan gemarck en Gadeyne Marih, z b. te Yper. - Debruyne Arthur,schrijnwerker te Yper en Vaye Martine, dienst- fineid te Tourcoing. Degeest Remi, voerman en Depuydt Maria. z. b. (e Yper. Maertens Auguste daglooner en Dubois Blanche, z. b. te Yper.—Claeys Gustaaf, aardewerker en Coffyn Helena, z. b. te Yper. van 12 Februari 1922 OPLOSSINGEN. 1. Geen huis zonder mijn eerste, Geen boekwinkel zonder mijn tweede Geen keukenmeid zonder mijn geheel. Keuken - boek. 2. Mijn eerste doet men in het tweede maar men heeft liever het eerste zonder het geheel, dan het geheel zonder het eerste. Geld - beugel. 3. Raders opgepast Altijd lós, en alfijd vast, Altijd in 't droog en altijd mat, Zeg mij, wat een ding is dat Tong, 4. Welk rijtuig wordt, onthoofd, een dier T ram. ,5. Ik ben te Brugge en ook te Gent Zeer goed gekend. Mijn eerste is goed en men eet het veel, Mijn tweede deel Is haast alom, in dorp en stee. 'k Zeg niets mêer, 't is genoeg daarmêa Viséir- markt. Er kwamen ons 63 oplossingen toe, waar onder 25 slechte en onvolledige. - De 37 goede oplossers zijn Julienne Vandamme, Westouter. - Abel Vandevoorde, Marie-Louise Van- 'devoorde, Abeele. Flavie Dequidt, Maurice Gouwy, Joseph Delbaere, Joseph Liefooghe, A. Dallequin, Albert Deschodt, Maria Quaghebeur, G. Bortier, Ju lien Cossey, Juies Devos Jules Baert, Daniel Laconte, D. LammeyPoperinghe. Julia Ampe, Vanacker Achille, Bertha X., Marie Gillioen; Woesten. Ed. Ryon, Daniel Bultheel, Marcel DewippeProven. Daniel Maes, Abel Verdonck, Maria Vanhove, Celesta Vanhove; Viamertinghe. Lucien Carton, Joseph Carton, Amelie Dehaese, Maria Logie, Bertha Van hove, Madeleine Vandromme, Marcel Merlevede, René Fagoo, Madeleine Huys; Reninghelst. Adro- nie MaricauElverdinghe. Maurice Persoon; Watou. Bij lotingzijn.de prijzen toegekend aan 1° Prijs, Daniel Maes, Viamertinghe. 2" Prijs, Jules Baert, Poperinghe, 3C Prijs, Maurice Persoon, Watou. De liberale leiders zijn gekwetst geweest door een arlikel over 14 dagen in ons blad verschenen. We dachten eerst hier de zaak niet meer aan te raken, omdat we niet ons heele gedacht wilden zeg gen, maar na overdenken zijn we van zienswijze veranderd en we zullen onbewimpeld eens zeggen wat wij, ais katholiek en Poperinghenaar, over de manier van werken onzer liberalen denken. De liberalen trachtten in 1919 hier ééne partij te maken zonder kleur, onafhankelijk, die zich met geen politiek zou moeien, waar elk zou zijn wat hij wilde al een anders gedacht eerbiedigenen waar de katholieken met veel handjes en beleefde manieren in den hóek zouden gezet geweest zijn om te zwijgen, wilden ze niet voor ruziemakers doorgaan. Maar het lukte niet. De heilige eendracht, die, hier gelijk overal, eischi dat de katholieken uit wel- voegelijkheid de tegenpartijen meester laten, brak, en van twee kanten nu werd er gewrocht. Bij de katholieken ging het niet zonder moeite, maar toch ging het en gaat het nu goed, heel goed, te goed naar den zin der liberalen en daarom nu trachten ze bij ons ruzie en tweedracht te doen ont staan. Zie of het waar is Voor de laatste Katnerkiezing, vroegen de liberalen van Poperinghe in hun blad het blad gesticht door de gemeentebelangers=liberalen met een masker aan (we zijn nu in de carnavallijden) dat alle kiezers voor M. Glorie, liberale kandidaat, zouden stemmen. Hunne vraag werd niet aanhoord en M. Glorie viel. Met hem viel M. Vandromme, katholiek. Wat deden dan de liberalen Ze weenden (krokodiel) tranen om M. Vandrom- me's tegenslag Waarom deden ze dat Om de lezers en de brave menschen die nu klaar gezien hadden welke kleur het blad eigentlijk heeft, alweer te verblinden «Zie, beste Lezers, het doet ons zooveel pijn dat M. Vandromme, katholiek, eruit is. Ge ziet dus wel dat we tegen de katholieken niet zijn.» Luidop roepen ze Geen politiek meer, beste men schen inwendig sakkeren ze die leelijke kalolen hoe ze ten onder brengen Nog een voorbeeld. In betrek met ons artikel Droevig schrijven de liberalen een artikel waar ze bestatigen en schijnen te betreuren datDe Poperinghenaar nadeelig en ge vaarlijk wordt voor de katholieke partij. Zeg eens rechtzinnig, wat zou hun dat schelen Hoe tevreden zouden ze niet zijn de macht der katho lieken te zien verminderen door tweedracht, en 't is om dat te bewerken, omer eentgen der onzen af te trekken dat ze schijnbaar met onze partij bekommerd zijn, de komedianten. De liberalen weten dat de katholieken hier alweer een stevigen blok aan 't vormen zijn en daarom wee- nen ze valsche tranen om het werk van ons blad, dat soms hun huichelwerk blootlegt. Ons blad is KATHOLIEK en VLAAMSCHGEZIND en zal immer streven voor GODSDIENST, TAAL en LAND. Schelden of steken in den rug raken ons niet we strijden voor die gedachten omdat we weten dat het doel ervan eerlijk is Nu de brandende kwestie der Staatsmiddelbare school. In 1918-1919 keerden we terug naar Poperinghe. Ypar en omliggende was totaal vernield. Veel vluchte lingen keerden naar de streek terug en woonden voor- lóopig te of rond Poperinghe. Onze gemeenteschool was ontoereikend en onze gemeenteraad, ten einde te. beletten dat zooveel kinders op straat zouden loopen, kwam overeen om hier voorloopig de Staatsmiddel bare school van Yper op te richten, onder leiding en beheer der Overheden van Yper. Op aanvraag van een lid van den Beheerraad, namen we toen zelf in ons blad eenige artikels op over de Staatsmiddelbare schoolwe deden het omdat Yper toen nog geen eigen weekbladen bezat. Wat later kwam de kwestie voor onze gemeente raad, die besliste de middelbare school niet aan te nemen. Kwamen de liberalen aan 't hoofd van ons gemeen tebestuur ze hadden de Staatsmiddelbare school in kiesreklaam beloofd, en waren dus verplicht ze hun ne kiezers te geven. Was het nuttig hier de Staatsmiddel bare school in te richten ?- Laat ons zien Hier bestond de gemeenteschool waar zes studiejaren ingericht zijn, in acht klassen In de voorbereidende afdeeling der Staatsmiddel bare schooi zijn ook zes studiejaren. In beide scholen is het programma dier zes studie jaren hetzelfde en de manier van aanleeren is ook de zelfde, immers de onderwijzers der lagere afdeeling onzer Staatsmiddelbare school deden juist dezelfde studiën als de onderwijzers onzer gemeenteschool Die zes klassen der middelbare school doen dus dubbelen dienst met de gemeenteschool. In de middelbare school bestaat er echter iets meer. In het boekje Uitslag der Wedstrijden der Staats middelbare school, schooljaar 1920-1921 dus het l.aqtste verschenen,zien we dat daar nog eene middel bare afdeeling bestaat met drie studiejaren. In die afdeeling waren UT ieerleerlingen. Er waren verleden schooljaar dus in de middelbare school énkel 27 leerlingen die in de gemeenteschool hun onderlijs niet hadden kunnen voortzetten. Maar met den vierden gjaad in te richten in de gemeente school, en de Teerlingen die daarna nog verdere studiën wifden doen, op de kosten van de Stad naar Hét" College dat doer de: Stad gepatroneerd is, te laten gaao, ^pu mep: aan ied^rpen een voldoende on derwijs aangebeden, hebben.' Kost de middelbare^ school aan stad meer dan de gemeenteschool 7 Ongetwijfeld is het waardaed|eJokaIen der gemeen teschooi ontoereikend zouden gewpest zijn, en dat dus nieuwe klassen moesten gebouwd £ijn. Öus, kosten Ja maar de kosten der middelbare school zullen voor stad VEEL GROOTER zijn. Voor de gemeenteschool heeft de stad enkel lokalen en meubels te bezorgen en krijgt daarvoor van den Staat milde toelagen, jaarwedden der meesters worden geheel door den Staat betaald. Voor de middelbare school zijn LOKALEN EN MEUBELS door de Stad te betalen, en daarvoor geeft den Staat geen toelagen een deel der jaarwed den ook zijn door de Stad la vereffenen. Dus kost de middelbare school voor zelfde onder wijs, veel meer dan de gemeenteschool. Plicht was voor de gemeente-meesters met onze centen zuinig om te gaan en ze te besteden aan 't geene MINST kost en EVENVEEL opbrengt. Die ze deden stemmen en die ze stemden, weten er nu geen weg mede zou men zeggen. In <le besrrooting1 vim XOÜt2, «vei- a wokou In <lo vergade ring; van «Ion gemeenteraad afgrolezen, staat (la 8taatsmid- «t el hare school itlleenlijlc niet vermeid. M!o{>"on we vrnffcu lxoeveel «lie instelling; au li sitiitl zal kosten? Het aanveerden ervan heeft nochtans veel gelde lijke lasten voor gevolg die moeten door de stad be taald worden. Wisten die heeren dat niet? Zeker wisten ze het, maar ze moesten de middel bare school stemmen om politieke vrienden te vol doen, hoewelze wisten dat ze er geen geld voorhebben. Ze zijn er zelf zoo weinig mede bekommerd dat ze nog geen tijd vonden om eenen nieuwen beheerraad te kiezen hel zijn nog altijd dezelfde heeren, allen van Yper, die als leden van het Beheerend Bureel be kend zijn. De middelbare school werd gestemd zonder onderzoek of den finantieelen toestand der Stad het toeliet. Waarom hebben ze liet dan gestemd Omdat ze het opgedrongen waren 'door hunne leiders aan wie de gemeenteschool geen vrede kan laten. In de gemeenteschool wordt een onderwijs gegeven dat steunt op godsdienstzin, en dat vormt geen goede echte liberalen. Er moest een onafhankelijke school komen, waar godsdienst genoeg aangeleerd wordt om demenschen te vangen, maar niet genoeg om voldoende de harten der jongens te vormen. Daarom werd de Staatsmiddelbare school hier ge stemd. En 't is omdat we den vinger een beetje op de won de gelegd hebben dat ze schreeuwen van pijn. Willen we daardoor zeggen dat de heeren gees telijke of wereldlijke leeraars hun plicht niet doen. Neen die heeren doen wat ze kunnen, daar zijn we van overtuigd. Het ambt van leeraar is ondank baar en dwingt altijd bewondering af, maar al het werk van deze die het goed meenep zal toch den in druk niet wegnemen die bestaat bij vele der jongens van de middelbare school, namentlijk dat ze naar de liberale schooi gaan. Kome nu daarbij dat ze voor eerste-communie-lee- ring min lessen te volgen hebben dan de jongens van andere scholen, dat alweer steunt hun gedacht: dat ze van godsdienst alras genoegweten. Jn opzicht onderwijs moeten alle ouders zich wel overtuigen dat in de zes lagere schooljaren dit HETZELFDE is in de twee scholen.Noch hier, noch daar, leeren ze meer of beteroveral gelijk. De liberalen bij het doen stemmen der Staatsmid delbare school hadden wel hun doel, en ze mogen zoo luide tieren als ze willen, we bekreunen er ons niet verder om, want we geiooven wel over die zaak hier de waarheid gezegd te hebben. Keikop. En nu om wille der duidelijkheid,en om geen moed willige woordenverdraaiing, voegen we hieraan toe wat wij schrijven is gericht tegen de mannen die de hierboven uiteengezette liberale politiek voeren of van achter de schermen ze dóén voeren door hunne strooien mannen tegen de liberaal-politiekers die handelen uit haat tegen al wat katholiek is. Wij be kampen niet de algemeenheid der gemeentebelangers of alledaagsche liberalen och Heere we weten hoe diep de overtuiging bij vele er in zitZij gaan mee met de bende, uit slenter lijk de schapen die bij de kudde blijven... uit kuddegeestDe kopstukken, de -leiders, DIE WEL WETEN WAT ZE DOEN, die doen het kwaad, en dat kwaad bestrijden wij. Zondag 5 Maarl. Eerste tap. la de blauwe Duif» bij de We Elie Lie- taert- Truant, Yperstraat. ln den gouden Hooren bij Jules Dume- lie, Elverdinghe steenweg. Konijn van 5 K. te verhollen door den uil. Estaminet du Nord» bij Cyrille Bonduel- le, Statie; gegeven door Dezegher Hilaire van 5 tot 8 ure. Groot Dansfeest. «In den haan» bij Alidore Decadt, Groote Markt op Zondag 5 Maart. Prachtige orgel van M. Theeten. Groot Dansfeest. Met prachtige orgel in de Cinemazaal van Emile Lobeau, groote markt. Zondag '12 Maart. S. Jan ter Biezen. Flesschenschieting. ln 't Nieuw Lughem» bij Leon Pauwels. Inleg 5 fr. Prijzen 210 fr. Begin om 1 1/2 u. Afs'tand 30 m. Haringhe. Prijsbolling met de vloerbol. «ln S1 Josef» bij Remi Ryon; 40 fr. prij zen 0,50 fr. inleg. DioiiMt «lor VernocMe Gewesten. legen allo rotlolijk aanliotl van den inzamelingsdienst. Zich te begeven bij den bestuurder. S IMHl T VOETBAL. De match Poperinghe I tegen Meenen I werd door deze gewonnen met 1-0. De voorlijn van Poperinghe leverden geen goed werk en speelden te veel elk op zijn eigen. Heden Zondag om 1 '/s u. Veteranen tegen 3e ploeg om 3 u. Cassel I tegen Poperinghe II. Xe Koop. Bij alle schriftelijke vraag om inlich tingen moeten postzegels voor het antwoord gevoegd worden, zooniet geven we geen ant woord. Auto-camion, merk Peerless 4 T in geheel goede staat, alle dagen zichtbaar. Voor verdere inlichtingen zich wenden tot de Ga rage We P. Allaeys en Zonen, Priesterstr., 38, Poperinghe. Schoone herbergtoog en buffet met spiegel. Adres ten bureel. Ërwtenrijzen en houtbundels bij Jerome Catteeuw, Kraaistraat, Westvleteren. Lichte camionette met motor Pipe, in zeer goede staat, genadige prijs. Bij Elie Decrock. Beveren Yzer. Graanbreker kunnende draaien met ma- chien en met de hand. Ketel en ver- zuiveringstoestel van acetileengaz. Brouwe rij Feys-Callewaert, Rousbrugge. Stootkar, zeer sterk, dienstig voor poney. Valkstraat, 1, Poperinghe. Dorschmachien met motor, zoo goed als nieuw, 90 tot 100 zakken daags; alle dage in werking te zien. Adres ten bureele. Klaverzaad bij Firmin Van Exem, West vleteren bij de Muis. Zwaar inleghout bij Hector Hoevenaeghel, 81, Veurnestraat, Poperinghe. Draaibank, dienstig voor wagenmaker en timmerman in gang met hand en met de voeten. Bij Joseph Vandendussche, wa genmaker, Woesten. Wagen in goeden staat3.000 K. draag kracht, bij Marcel Lebbe, landbou wer bij de herberg Kortekeer Bixschoote. Vijfhonderd eiken Stakietstaken en eene groote hoeveelheid brandhout, bij Cy rille Lemiègre, Meenensteenweg, 124, Yper. Engelsche troepwagens, in geheel goede staat, bij Camille Vanoort te Rexpoede zeer genadige prijzen. Inlichtingen bij Mar cel Swaels, Proven. Door uitscheiding, Groote peerdenmolen, met 2 wagens, woonwagen en laadwa- gen, orgel en alle toebehoortenalles in goeden staat. Matige prijs. P. Ooreel, Ka- zernstraat, Isenberghe. Ongelooflijk Z Door uitscheiding, te koop een Braai- oi-«el van 6 m. 50 lang en 4 m. hoog zeer voordeelige prijzen. O. Dehaene, Dixmude- steenweg, 20, Rousseiare. Gevi'aagd. Bekwame timmermansgast bij Ach. Leeu- werek, Garenstraat, Poperinghe. Eerlijke en stille meid, rond de 30 jaar, goed de keuken kennend, bij dame al leen te Ypergoed loon. Adres ten bureele. Bekwame schildersknechten bij Isidore Marrecau, Casselstraat, 146 Pop. Bekwame schildergasten en een leerjon gen bij Ferdinand Permeke, Pop. Deftige meid, voor Brugge. Adres ten bureele. Goede meid, 20 tot 25 jaar. Adres ten bu reele. Schildersgasten bij Maurice Baert, Schaal- straat, 22. Tweedebakkersgast van 15 tot 17 jaar, een weinig den stiel kennend, fransch sprekende. Kost en inwoon, maandloon. Bij M. Ghyselen, bakker te Marquette-lez-Lille, Place de 1' Eglise, 10. Goede meiden, goed loon. Zich wenden Oscar Debacker, Touquetstraat, Bizet Ploegsteert. Leerjongen bij Desiré Deberdt, smid, Dickebusch. Xe pachten Gerieflijke herberg, dienstig voor been houwerij, te Proven. Voor inlichtingen zich wanden bij M. Feys-Callewaert, brou wer, Rousbrugge. Verloren. Zwarte chdlemen zag ze oprapen en verzoekt dien persoon ze te dragen naar de Café des Allies bij C. Brabands. POPERINHGE. 3 Maart. Tarwe, 60,00; Rogge, 68.00; Haver, 68.00; Aardappelen, 60 00; Boter, 10.00; Eieren het stuk 0.30 c. Hoppe, 1921: 340.00. 1922: 285.00. KORTR1JK, 20 Februari. - Witte tarwe, 60-65; rogge, 60.00; haver, 70-73; paardeboonen, 76.00; hooi, 30-40; strooi, 7-10; aardappelen, 40-45; boter, 10-11 eieren 0.38-0.40; koolzaadolie, 220-225 lijn olie, 180.25-182.50; koolzaad, 100.00; lijnzaad, 100- 105; koolzaadkoeken, 50; lijnkoeken, 75; sadoni traat, 75.00ammoniaksulfaat, 100; duivenboonen, 98; nieuwe oogst, 56. Vee te koop en verkocht koeien, 91vaarzen, 94; stieren, 106 ossen, 39' Wisselkoers der Beurs van Brussel op 24 Feb. Amsterdam 437.62 -447.62 Londen 51.00-51.50 Keulen 4.00 -5.501 N.-York ll.00-n.50 Genève 234.00-238,00 1 Parijs 105.50-106.00.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1922 | | pagina 2