"TRANSINTER" 50 Xn 't Binnenland. V. O. S. Poperinghe. TETOOP KIEKENS VERMAKELIJKHEDEN. Burgerstand van HIQA ZAAILIJNZAAD Coliseum-Cinema. D' üanque pour favoriser les Transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale Handelszaken NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP Voorheen 0. VAN DEN BOSSCHE fr KAPITAAL 3.000.000 - Maa'schappelijke ZetelKoestraat, 10, Gent. Algemeenen Bestuurder voor West-Ylaanderen FORREST L. Alle bankverrichtingen aan de beste voorwaarden. Wissel. Staatsminister Woeste overleden. BLEEüDRANK ZUIVERÖRAUK Grooten vooraad Priesterlijke Benoeming. STERFGEVALLEN. LIEFHEBBERS, wilt- gij goedkoope en doekgebroede BEDEVAART naar LOURDES Iiij Grepen uit het Dierenleven,- JOHN RUCKER C Zondag April. Door den oil to verhollen, Maandag 17 April 2" Paaschdag. Zondag 23 April. Automobiel BÖUTON» Leest 80 verspreid! "Du PapertHjrhenaar" Antwerpen's Boaw- Hypotheekbank Be ■«Manna POPERINGHE. Gasthuisstraat, 16, Telef. 89 90. Agentschappen VEURNE, Qoststraat. 64, Telef. 7 76. j DIXMUDE - TERNEUZEN BIJKANTOREN Nieuwpoort - Loo - Proven - Rousbrugge Watou Stavele Beveren-Alveringh< m Leysele - Brussel. Opening van courant-rekeningen. Geldbelegging op zicht en op termijn. Disconteering en inkasseering van effecten. Kredietbrieven. Aan- en verkoop van titels. Inkasseering van koepons. Inschrijving op alle uitgiften. Leenen op titels. - Bewaren van titels, enz. Finantieële dienst voor Maatschappijen, enz huisgezin 5 Vrouw Henri Derek, uit medelijden Bedevaart naar O. L. V. van Lourdes 5 Westnieuwkerke L. D. 20 E. Z. Penitenten, te Oostacker op Woensdag 26 April, tweede Poperinghe 25 Voor de genezing van een kind Woensdag na Paschen. Wij vermanen 1° j 0nLeen£ gunst te bekomen van O. L. V. van t|e bedevaarders dat hoegenaamd geene - Dinsdag 18 dezer derden Paaschdag. na 't mij zalig is 20 Ter eere van de goddelijke Voorzienigheid 200; Proven, ter eere van de HH. Harten van Jesus en Maria voor de genezing van mijn man 10 ld. voor 't kindje Jesus, om eene gunst 2.50 ld. ter eere van den H. Jozef en O. L. V. om eene gunst te bekomen 2.50; ld. ter eere van den H. Antonius en de goddelijke Voorzienig heid 2.50 ld. onbekend 40; Reninghelst, onbe kend 40 Van Irma 25 Clytte, onbekend 5 Ter eere van het H. Hert opdat mijne kinderen chris telijk zouden opgroeien 7 Onbekend 40; Ter eere van het H. Hert van Jesus en de goddelijke Voorzienigheid voor het welgelukken eener zaak 10; Een werkman 5 Poperinghe, voor 't geluk van een huisgezin 35 Bijzondere intentie 40 Te zamen 9041 fr. 80. Statists touw s. Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middagheden Zondag namiddag alleen M. VANDE PLAS. Hoenderbond. De afdeeling der Landenaars van den christen werklieden- bond komt eenen hoenderbond te stichten, met als doel het aankweeken der goede ras soorten te bevorderen samenaankoop van voederen samen verkoop van. eieren. Voor drachten zullen gegeven worden en de leden van den bond zullen ook kiekens kunnen bekomen. Die begeert lid te worden, kan inlichtin gen bekomen in het Volkshuis. Vlaamsche Vrienden. Woensdag avond, aanstaande, om 8 u. gewone veer- tiendaagsche vergadering in den Katholie ken Kring. Bevoorrading. Het magazijn op de Paardenmarkt is aan den uitverkoop, en zal dus binnen kort afgeschaft worden. Davidsfonds.Vergadering op Maan dag 10 dezer, te zeven uur (zomertijd). Voordracht met lichtbeelden over de eige naardige en merkwaardige Fransche streek Auvergne, door E. H. Joz. De Visscher, ge wezen aalmoezenier. Pompiers. Heden Zondag om 10 1/2 ure zijn een aantal jongelingen uit de stad bijeengeroepen op het stadhuis, ten einde over te gaan tot het vernieuwen en aanvullen van het stedelijk pompierskorps. vcrWi&fföftS mei'tr'FaV, 'üll! «V poeders te voorzien, want het is het eenigste en echt ganeesmiddel tegen hoofd-en scheele hoofdpijn, zenuwlijden, razende tandpijn en rhumatiek. Te koop bij H. Notredams Groote Markt, en A. Kesielyn, Gasthuisstraat, Poperinghe, in doozen van 1,75 fr. en van 3,00 fr. Bedelaars. 't Is droevig om dat groot getal vreemde gebrekkige bedelaars te zien, die elke Zondag en elke Vrijdag rond dolen aan kerken en langs straten. Aannemende dat het nog allen noodlijdende zijn, 't is toch jammer dat te moeten bestatigen. De Staat of de afkomstgemeente zouden moeten zor gen dat die gebrekkigen niet in nood ver- keeren en dan zouden wij dat droevig schouwspel niet meer moeten aanschouwen. Werk der arme Kerken. Op Witten Donderdag heeft de jaarlijksehe tentoonstel ling, der giften, plaats in de groote zaal van het Volkshuis, Yperstraat. Ons gewerd volgende brief van het Hoofd bestuur V. O. S. Waarde Heer Bestuurder. Zooals U wel weet bestonden er voor den oorlog,.op bijna alle gemeenten, oud-solda- tenbonden. Met den oorlog zijn deze vereeni- gingen min of meer vervallen of te-niet gegaan, doordat de meeste leden dier vereenigingen Oud-Strijders zijn die nu deel uitmaken van Oud-Strijdersbonden. Ons gewerd het bericht uit zeer vertrouwe- lijkebron,datthansvan hoogerhand gewerkt wordt om met de jongere klassen d. w. z. soldaten die hun dienst deden na den oorlog, in alle gemeenten de te-niet gegaan oud-soi- datenbonden van voor den oorlog terug tot stand te brengen. Deze actie is op touw gezet om de macht der boeiende Oud-Strijdersbonden en vooral der V. O. S. bonden in 't Vlaamsche land te breken. Dit zullen wij niet dulden!! Wij zullen er tegen ingaan en zelf deze Oud-soldaten opnemen in onze rangen als bijleden, zooals het ten andere reeds gedaan werd op verschillende plaatsen. Wij zullen niet zonder tegen-actie dulden dat van hoogerhand militaristische soldaten- bonden worden gesticht ondersteund door personen die alle belang hebben bij militaris me en sabelsleperij. Wij zullen niet dulden dat onze broeders, vrienden, onze kinderen later, opgeleid wor den ais militaristen en dat door hunne vereenigingen, wij zelf zouden tegengewerkt worden in ons streven naar ontwapening en vrede. We achten het ortnoodig verder uit te wijden over het doel dat sommige hoogere personnagiën voor oogen hebben... Allen zult ge reeds het gevaar hebben ingezien. Dus niet langer getalmd. Vooruit als één man en aan 't werk zooals in 1919 bij de stichting van de V. O. S. De Oud-Soldaten zijn veelal onze bloed eigen broeders, onze beste Vrienden, soms reeds onze zonen. Zij hebben ook kennis ge maakt met het kazerneleven en den militairen geest. Zij ook hebben er genoeg van en zullen niet beter vragen dan opgenomen te worden in onze rangen. Deze Oud-soldaten zuilen opgenomen worden in den schoot van de V. O. S. ais bijleden. Zij zullen eene lidkaart ontvangen van het Bestuur waarvoor zij eene bijdrage betalen van één frank per jaar. Klachten zuilen ook kunnen overgemaakt worden voor ai de gevallen die hun aan belangen. Hoogachtend. GetD' J. Verduyn. De bedevaarders gelieven dus niet langer uit te stellen hunne inschrijving te nemen bij K. Sobry onderpastoor op St-Jan. Fr. Vandeplas, apotheker, kleine Markt. Em. Verhaeghe, Casselstraat. Jerome Suffis, Komstraat. Winterweer. We zijn nu reeds half April en het winterweer wil maar geen plaats maken. Het is nog immer koud en bijna eike nacht krijgen wij nog vorst. De lente laat haar iang verwachten dit jaar. De roode pillen uit samengetrokken plantensappen, zijn het beste der pugeer- middels, zij veroorzaken onmiddelijk de volledige ontlasting der overblijfselen van uw eetmaal, die, tengevolge der verstopping, zich opeennoopen in de ingewanden, er rot tingen gisting veroorzaken, die zeer gevaar lijk zijn voor de gezondheid. De doos2 frank bij H. Notredame. Groote Markt, Poperinghe. lüjlverdinjdie, Kampstrijd. De groote jaarlijksehe kampstrijd voor de jon gensschool, welke 10 dagen heeft geduurd met 37 kampioenen,gaf voldoenderuitslagen nog dan verleden jaar. Op de 500 punten behaalde Lignel Lucien 424 punten, Vandae- le Gerard 392, Marico Maurice 374, Carpen- tier Gaston 373, Dehouck Joseph 353, Tour- louse Henri 350, Onze beste gelukwen schen. Melkerij. Op Maandag, 2de Paasch dag om 3 u. nam. stipt is er Aigemeene vergadering voor al de leden aandeelhouders in «Den Steenen Molen». Verkooping der melkerij, uitkeering der aandeeien. en ver deeling van 't overschot zal de stof der bespreking uitmaken. Wij verwachten al de aandeelhouders van verre en n&ar. Namens het bestuur. Pensioengilde. Uit het jaarlijksehe verslag nemen wij het volgende 136 leden waren aanzien als ingeschreven, waarvan 63 mannen, 61 vrouwen en 12 kinders. 125 leden hebben hunne jaarlijksehe bijdrage betaald, waaronder 85 mannen, 57 vrouwen en 10 kinders. Van die 125 leden zijn er 65 die gestort hebben met afgestaan kapitaal en 60 met voorbehouden, voor eene geza menlijke som van 1377 frank. Goed nieuws. De geachte heer D' 5at cfe knecfifènschool cut jaar nog zal her bouwd zijn. Pompiers. Zondag al vroeg in den morgend hoorde men de klaroen blazen. Brand Was het eerste gedacht. Neen, 't was eene oefening voor de pompiers. Zoo zou men kunnen nagaan of in geval van nood de mannen op hunnen post zijn. Goed gedacht. Het pompiers korps is een zeer nuttige instelling en daar door zelf dat het ernstig opgenomen wordt, geeft dit veel betrouwen aan de bevolking. Een echt menschlievend werk. Boerengilde. Verleden Zondag om 9 u. waren de leden der boerengilde samen geroepen. Als gevolg der eerste vergaring van 't jaar, gehouden in Maart, zou deze belangrijk zijn. In de bestuurvergaring was er door de bestuurleden algemeen ontslag gegeven en daarom stond op dagorde Ver nieuwing van 't bestuur. Een schoon getal leden waren tegenwoordig en de kiezing was ernstig. Al de oude leden werden herkozen en nog eenige nieuwe bij. Dan werd over gegaan tot beraadslaging door de leden of de zaakvoerderder afdeeling mocht zelf vetten, enz. verkoopen ja of neen. Het antwoord was neen. De Eerw. Heer Proost die de ver garing leidde beloofde in de week eene ver garing van 't nieuw bestuur dat verders de noodige schikkingen zou nemen. Volgde een voordracht door de Heer Casier van Yper. Nuttig de werken door hem gegeven en... voor de leden kleingebruikers die elk afzon derlijk zouden verwittigd wordenbinnen kort een voordracht met bezoek aan tuin of lochting. Ze mogen zeggen van onze boerengilde De doode herleeft. V8«ni»Aanbesteding. De aanbesteding van 5 April, voor het bou wen van 13 huizen te Dickebusch 24 hui zen, 12 hofsteden en herstellingswerken aan 't kasteel te Vlamertinghe gaf den volgenden uitslag: Somerville, Paris 1.590.444 fr. 00 Podevain, Brussel 1.733.065 fr. 00 Dickebusch alleen Pelgrim, Dickebusch 368.800 fr. 00 Vlamertinghe alleen Lie- baert Brugge 1.176.922 fr. 92 Vanhoey- donck en Vansant 879.800 fr. 00 Lootens, Oostende 1.149.700 fr. 00 Rousfu-Iiierfl. Aanhouding. Don derdag avond, rond 6 ure, is alhier aange houden door de gendarmerie, de genaamde D..., die sedert eenigen tijd per spoorweg reisde, zich uitgevende voor treinoverste, en die eene menigte aftruggelarijen bedreven heeft Beiaardfeest. De beiaardklokken werden door de Duitschers weggenomen. Door de medewerking van alle West-Vlaam- sche kunstenaars werd een nieuw beiaard spel bekomen, dat op tweeden Paaschdag zal ingehuldigd worden. De meester-beiaar- dier Jet' Denyn en zijne leerlingen, Lefebere en Nees zullen een concert geven. Vraagt CHICOREI VANTIEGHEM DUPONT, Rousselare. Let wel op 't merk Oostenilie. Aanbesteding. Dertien aanbiedingen zijn gedaan geweest voor het herbouwen der vuurtorens van Oostende en Nieuwpoort. De laagste prijzen waren die van M. R. Martin, van Brussel, 167,925 fr. 48 voor Oostende en 109,791 fr. 48 voor Nieuwpoort. De hoogste bedroegen 823,420 fr. 54 voor Oostende en 366,911 fr. 74 voor Nieuwpoort. ülieuwpoort. De Kerk. - Die een meesterstuk was van den gothischen bouw trant, is heropgebouwd. Zij heeft 4 millioen gekost. Toekomende maand zal zij met groote plechtigheid gewijd worden, in 't bij zijn van Kardinaal Mercier. Maarschalk Foch is ook verwacht. Halewrn. Doodelijke val. De 58- arige pannendekker Emiel Platteeuw, van Halewijn, was Donderdag morgen aan het werk op het dak van een hoog gebouw toen de man uitgleed en naar berieden plofte op de straatsteenen. Bewusteloos en erg bloe dend uit eene wonde aan het hoofd, werd de man opgenomen. De geneesheer vreest eene schedelbreuk. i ideKliein- Vreeselijk ongeluk. Op de baan van Thourout naar Brugge heb ben 2 autos vreeselijk op elkander gebotst. Een heer werd gedood, eene dame vreeselijk gewond en 2 andere personen lichter ge wond van den anderen auto werd de eeni ge inzittende het been gebroken en nog al erg gekwetst. Dood van Mieke Bceuf. Zij is Zaterdag overleden, het oud vrouwtje dat bij den inval der duitschers hare woning niet wilde verlaten en 8 maanden lang, te midden het oorlogsgeweld, bij de soldaten gebleven is, tegen Dixmude. Ze werd ge noemd de «Joconde van den Yzer» en stond de soldaten op alle mogelijke wijzen bij dezen droegen haar veel achting toe en ver anderden weidra hare woning in eenen stevi- gen abri of onderstand. Op het eind moest ze toch hare woning verlaten, ze ging naar Veurne wonen etl in Oogst 1915 ontving ze van Koning Albert het Burgerkruis van T lcias. Nu is ze te Dixmude gestorven in den ouderdom van 75 jaren. Ahffjta, Onderscheiding. Mijnheer Odui Emile heeft zijne studiën van decoratie geëindigd in de Logelain school te Brussel. Met groote onderscheiding heeft hij het be kwaamheidsdiploma bekomen. Onze beste geluk wenschen. TI<J Sa 1 nu* bij Henri Paresijs, Watou, twee schiedamsche HÖPPEPRE8SEN, ééne voor vierkante balen en ééne voor ronde. Voor alle inlichtingen zich wenden bij Leon Pr inzie, hoefsmidPoperinghestraat, Watou. Onze vorsten zijn Zondag morgen, te rug van hunne reis naar italie, te Brussel toegekomen. De beroemde beigische Operazanger Jean Noté is Vrijdag nacht te Brussel over leden in den ouderdom van 65 jaar. Uit Rome wordt gemeld dat prins Leopold van België verloofd is met prinses Yolande van Italie. 's Lands uitgaven bedroegen in 1914 292 miljoen in 1921 1420 miljoen en in 1922 1440 miljoen frank. Voor ons leger dat vóór den oorlog miljoen kostte, werd verleden jaar 525 mil joen uitgegeven dit jaar zal dat ons nog 483 miljoen of bijna 70 fr. per inwoner, groot en klein, kosten De beruchte Madame joniaux, in 1894 ter dood veroordeeld, welke straf in eeuwig durende dwangarbeid veranderd werd, is thans in voorwaardelijke vrijheid gesteld Zij is 72 jaar oud, en is te Antwerpen bi hare familie teruggekeerd. Jantje, vroeg de meester aan eenen nieu wen leerling, kent ge de letters al? Ja, meester, antwoordde Jantje. Wel, welke letter komt achter A vroeg de schoolmeester. Allemaal de andere, riep Jantje zege vierend. Belgie en de Katholieke partij hebben een groot verlies ondergaan in den persoon van den grijzen Staatsman M Woeste. Staatsminister Woeste is Woensdag te Brussel overleden in den ouderdom van 87 jaar. Hij is sedert 48 jaar Kamerlid. Alhoewel hij te Brussel advokaat was heeft hij altijd het arrondissement Aalst vertegenwoordigd. in 1884 was hij gedurende enkele maan den Minister van Justicie en sedert 1891 is hij Staatsminister. Belgie verliest veel in hem. Geheel zijn leven was vergroeid en vermengd met de geschiedenis van Belgie gedurende deze aatste halve eeuw. Geen enkele wet van belang werd besproken of men hoorde hem. Klaar en keurig was zijn woord en zijne zachte stem wist eene geheel rumoerige kamer tot stilte en oplettend luisteren te duingen. Maar de katholieke partij verliest veel meer in hern. Hij was de laatste overgeble vene van de glorieuze kampvechters uit den tijd der katholieke zegepralen. De heer Woeste besteedde zijne beste krachten en zijne groote begaafdheden aan het katho lieke leven en aan de katholieke organisatie. Hij was een onvermoeibare raadsman voor de katholieke werken en een vurige strijder voor de verdediging van het vrij katholiek onderwijs. Hij volgde den heer Beernaert op als voorzitter der Federatie der Katholieke Vereenigingen. In de Kamer heeft de voorzitter, heer Brunet, eene treffende huide gebraciit aan de hooge gaven en de groote werkzaamheid van den heer Woeste. De regeering en de verschillige partijen hebben zicii bij deze hulde aangesloten. De lieer Van Nieuwenhove, van Geeraards bergen, vertegenwoordiger van den midden stand, zal de heer Woeste in de Kamer opvolgen. Zuivert de koe van allen inwendigen brand, wekt den eetlust op, doet de melk in grootere hoeveelheid aankomen en neemt allen sterken smaak der boter weg. Onfeilbaar hulpmiddel om in korten tijd Bijzonderlijk aanbevolen als uitmuntend zuiveringsmiddel, kalieit. PRIJS 2 FRANK. Te verkrijgen ter Apotheek M9NTEYNE opvolger H, Noired^ms, Groote Markt Poperinghe. WK. Cyrilfe DEFOOR van Elverdinghe, al wordt hij benijd, komt toch de eerste aan in de pist te Oostende, en wint met 10 punten, op rijwiel DOLLY. Dienst eïcs- Verwoest® Gewesten. Gemeentsmagazijnen Vlamertinghe. teften ia!ie redelijii aanbod van den inzamelingsdienst. Zich te begeven bij den bestuurder. Weienschap^tiijkeViaamscheCengressen De Wetenschappelijke Vlaamsche Con gressen zullen dit jaar te Brugge gehouden worden. Geen enkele West-Vlaming die aan weten schap doet of aan kunst mag verzuimen in te schrijven op deze Congressen die dit jaar buitengeworr, belangrijk en prachtig zullen zijn; immers zal van 7 tot 13 Oogst aan staande, in de hoofdstad van onze Gouw een heele week werkelijk Vlaamsche Hooge- school gehouden worden. Heel het intellect van Vlaanderen moet meedoen en de mach tige weerklank van de VI. Wetenschappelijke werkzaamheid moet als de uiting zijn van de rechtmatige VI. eischen, vooral watbetreftde Vlaamsche Hoogeschool; ons landsbestuur moet eens voor goed verwittigd zijn dat het VI. volk, dat het grootste aandeel gehad heeft in de redding van Beigie, er genoeg van heeft nog steeds teleurgesteld te worden in al zijne betrachtingen naar eigen ontwik keling, en hooger leven, en dat het meer dan ooit dé verwezen li j ki ng eischt van de plechtige troonbeloftedoor onzen Vorst na den wapen stilstand afgelegd. BISDOM BRUGGE. De E. H. Vander Schelden, leeraar in hot kollege van Oostende, is onderpastoor benoemd te Swevezeele. E. H. Rooryck, pastor te Damme, is aldaar overleden in den ouderdom van 59 jaar. f De Kinders, Kleinkinders en Familie MUYL- LE, Watou, bedanken van harten al hunne vrien den en kennissen die den lijkdienst bijgewoond hebben, van hunne teergeliefde Moeder en Groot moeder. Zij bieden hunne verontschuldiging aan, aan degenen die bij vergetenheid geen rouwbrief ont vangen hebben. wend u, vanaf Paschen tot Oogst, totCyr. VERMEERSCH-DE BROUWER, 5, Sieenvoordestraat, WATOU. VAN 22 TOT 30 MF.I. Onder het Voorzitterschap en vergezeld van Z. H. Mgr. de Bisschop van Doomijk. Directeur Abbé Parot, La Louvière. Men kan alle inlichtingen bekomen bij Pierre Valcke, Poperinghe. Lid van de Commissie Xk43Laflr£iX MOEIEN. Alle dage inlandsche bees ten te bekomen, aan zeer genadige prijzen, bï\Medard Vermeulen Poperinghe. fA^yUiUsym <£ki Grootste Keus Genadige Prijzen Gasthuis*traat. 15, POPERINGHE. Linoleum Toile-Cirée. POPERINGHE, van I tot 8 April 1922. Geboorten. - 87. Demarey Agnes, d v. Daniël en Erminie Lombaert. 88. Pinson Maria, d v. Henri en Martha Pinson. 89. Verbrugghe Jeanne, d. v. Camille en Gerarda Dezeure. 90. Freestone Harry, 1. v. William en Lucie Pruvost. Overlijdens. 60. Debusscher Mathilde, 49 j. verhille Mafvina, 52 j. huisïioudstef) ecÏÏtg* v"Cïïaeui Ignace, Gasthuisstraat. Malbrancke Mathilde, 73 j huishoudster, echtg v. Citteiren Jules, Pottestraat. 63. Staelen Aline, 33 j. z. b. ongeil. d. v. Henri en Lucie Labaere, Sectie C Eïeloften. 46 Caulier Maurice, beenhouwersgast v. Poperinghe en Hollevoet Maria, z. b v. Elverdinghe. —47. De Corte Neotaire, statie onderoverste v Pope ringhe en Odui Ivonne, z. b. v. Watou 48. Logie Louis, landwerker v Elverdinghe en Creus Gerarda naaister v. Poperinghe. 49. Minne Cyrilie, land werker v Westvleteren en Delplace Lucie. z. b. v. Poperinghe. 50. Desodt jerótne, statie bediende v. Houthem en Hauwen Marie, z. b. v. Poperinghe. 51. Oughe Theophile, landbouwer en Vergeele Marie, ziekenverpleegster b. v. Poperinghe. 52. Berat Georges, scboenhandelaar en Laheye Madeleine, z. b. beid. v. Poperinghe. 53. Room Maurice, koetsier en Cappelaerc Maria, z. b. beid. v. Poperinghe. —54 Vandenberghe Oscar, timmerman en Dewachter Maria z. b. beid. v. Poperinghe. - 55. Devos Georges, han delsbediende en De Roo Marguerite, naaister b. v Poperinghe -- 56. Lemahleu Omer, werkman v. Ko men en Devos Leonie, dienstmeid v. Poperinghe. WOESÏEN, v. I Januari tot i April 1922. Geboorten. Ivonne Poissonnier. d v. Lucien en Margaretha Donche. Jozef Catteeuw, z. v. Mi chel en Ida Schorree!. Mooren Irma, d. v. Achiel en Eliza Noyen. Debyssere Maria, d. v. Julien en Julia Blanckaert. Blanckaert Marcel, z. v Hector en Lydia Vandecasteele. Blanckaert Germain, z. v. Gaston en Alida Vandecasteeie. Mervaillie Albert, z. v Arthur en Verfaiilie Augusta. Staelen Robrecht z. v. Firmin en Maria Gesquiere. Ovbrlijiiens. - Veriy Rogier, z. v. Leon en Eliza Danneel, 4 m. Florence Verniere, echtg. v. Leo Masson, 73 j. Rosalia Acke, wed. v. Lodewijk De houck, 79 j. Polydoor Ratnon, wed. v. Rosalia Hebben en Leonia Devos, 80 j. Jozef Catteeuw, z. v. Michel en Ida Schorree!, 2 m. Huwelijken. Gruwier Kamiel v. Woesten en De- zegher Maria v. Mcrckem. -- Deleu Jules v. Merckent en Magdalena Fockenoy v. Woesten. Dezeure Ka miel v. Reninghe en Bertha Polley v. Woesten. anderpurst Leo v. Borgerhout en Metsu Irma v. Woesten Bervoet Cyriel v. Woesten en Maedalena Dewancki r, wed. v. Verfaiilie Marcel v Boesinghe. Flament Valere v. Reninghe en Serrtjn Sidonia v. Woesten. CRQIWBEKE, maand Maart 1922. Geboorten. Loones Marcel, z. v. Camille en Vanthournout Elisa. Baert Martha, d. v. Camille en Deprey Juliana. Dewulf Luciaan, z. v. Camille en Rosseel Pnaraïlde.—Declercq Maria, d. v. Camille en Cailliez Urbanie. Overlijdens. Schepen Eugenie, echtg. Regheere Petrus, 72 j. L00, maand Maart 1922. Geboorten. - Brassaert Elisabeth, d. v. Remigius en Elodie Degraevë. Vanpeperstraete Godeileve, d. v. Michel en Augusta Oorree!.— Deconinck Josephus, z. v. Valere en Maria Notterdaeme. KOMT TE VERSCHIJNEN: door Edward Vermeulen, 1° deel, prijs 7 fr. 50. Ja, waarlijk 't zijn echte grepen uit het dierenleven die de schrijver ons te genieten geeft; en de grepen zijn zoo echt, en zoo naar de werkelijkheid afgebeeld, dat men met een waar genot het boek zal lezen en met klimmende voldoening zal herlezen. Niemand, gelijk Edward Vermeulen, bezit het ta lent om op deze eigenaardige manier, de dieren in hunne doening en hunne omgeving, af te beelden. Verlangend hunkeren wij om het tweede deel OOGST 1981 Mijne tong is vrijnu mag ik spreken Verledene week meldden de dagbladen in de vol gende bewoordingen, den dood van Mevrouw Lèoca- diu Diseuse de Bonnaventure TRAGISCHE DOOD. Maandag laatst, op de winterfoore te Luik, geraakte plots eene schuit der balanqoiren los, terwijl ze juist naar omhoog slingerde. De schuit vloog met de twee inzittenden (twee jonggehuwden) 45 meters verder en plofte neer door het lijnwaden dak van een waarzeggerskotjezij kwam terecht, vlak op het hoofd der beroemde waarzegster Mevr. Léocadie Diseuse de Bonnaventure die letterlijk ver pletterd wierd de dood was oogenblikkelijk. Madame Léocadie Diseuse de Bonnaventure was ook te Poperinghe op de kermis verleden jaaren op een van de simpele dagen ben ik er naartoe gegaan. Ik was alleen bij haar. Mevrouw, zei ik, ik kom U vragen of ik van U iets kan vernemen over de toe komst onzer stad Poperinghe. Mijnheer, sprak zij, gij stelt mij eene ERNSTIGE vraag; de eerste ernstige vraag die mij op deze kermis gesteld wordt en dai verheugt mij Doch ik mag er U niet op ant woorden en dat bedroeft mij Gij MOOGT niet viel ik haar in de rede; Gij KUNT dus welen als ik U mijn leven verpand dat ik aan niemand zal vermonden wat ik van U verneem V Zi zweeg en peinsde. Op eens hief ze het hoofd op Luister, sprak ze Ge moet zelfs niet eeuwig zwij gen alleen maar tot dat ik dood ben. Mijn dood zult gij kunnen vernemen in de gazetten, want, de geesten die mij de toekomst laten kennen, hebben mij vero penbaard dat ik mijnen natuurlijken dood niet zal sterven ik zal sterven door een ongeluk onder een tram door den bliksem in 't waterin eene treinbotsingik weet het zelf niet, doch alleszins door een ongeluk en zoo zult Ge 't in de gazetten lezen, nietwaar En DAN moogt Gij spreken eerder niet.» - Zij veranderde van toon, en zeiDaar de schrik keljaren mij het liefst de geheimen hunner toekomst laten kennen, zal ik U wat laten zien uit het schrik keljaar 1 Kom hiersta achter dit zwart doek zoo, en kijk goed, wam Gij ziet het geen twee den keer,.... zijtgeer?... Kijk goed door dit rond glaasje zoooo I ik stond gebogen onder mijn zwart doek als een portrettentrekker, en zag alleenlijk nog mijn kljk- glaasje. Ik keek; keek putten in mijne oogen, maar dat glaasje bleef altijd hetzelfde opeens echter, werd het klaarder, en.... daar! oh Eene ontvleeschde hand, als van Pietje de Dood. kwam in die klaarte schrijven: «29 FEBRUARI 1928 lk huiverde ervan. Die datum verdween .chter spoedig; en nu zag lk door dat klein kijkglaasje, heel den hoek van de inarkt tusschen het Stadhuis en St-Laurent dus de Botermarkt er bij. Eene groote menigte werkvolk arbeidde op die plaats eene ploeg mannen was bezig met de banken van de Botermarkt uit te delven en op te laden eene andere ploeg werkte met happen en houweelen om de oude linden otnme te krijgen anderen braken het berden beschot af van de herberg Het Steéhuis nog anderen waren binnen die omheining bezig met bewerkte arduinblokken, zware balken en poutrellen daarbuiten te slepen of te rollen kortom, een echt mierennest't wriemelde al dooreen en werken was werken Aan den plan kenmuur, dien 't werkvolk bezig was met afbreken hingen vele plakbrieven. Op een paar ervan, kon ik de groote letters lezen. Onder andere eene in breeden driekleurband beurtelings eene reek groote letters en eene reek kleinere De groote waren Villc de PoperingheDiinanelie .Tiliii 1 4>ï<ïï?i, grande fête Patriotiqae et Militaire inauguration du Monument commèmoratif de Ia guerre Le Comité. De kleine letters waren waarschijnlijk 't zelfde in 'l Vlaamsch Daarn vens zag ik een grooten plakbrief, een bloedrooden. peis ne keer. met letters lijk kinderhoofden V. O. S Poperinghe i!> Juni Groote antimilitaristische betooging te Brugge V. O. S 'sen, allen naar Brugge op dien daggeen een der 1265 V. O. S.'sen mag thuis blijven Paf het werkvolk sloeg juist die plank afméér kon ik dus niet lezen Plots wees er een der werklieden naar den ingang der Yperstraat. In één, twee, drie, lag al 't alaain neer, en ze stonden met open mond te kijken. Uit de Yperstraat kwam nu, doomend en rookspuwend, een zware tracttur gekropen daaraangekoppeld, een breede wagen op stalen wielen, en niet eene lading als een babeltoren breed van onder, en te nieten uit van boven ruim 10 meters hoog, gehuld in een grauw dekz. il. Opeens kijkt al 't werkvolk omhooge, en lacht De staaldraad waarmee 't dekzeil vanboven toegehaald was, bleef haperen aan een telefoondraad: de tracteur dokkerde onbewust voort, 't dekzeil scheurde natuurlijk open, en die mvsterleuse vracht werd zichtbaar 'T WAS 'T STANDBEELD DAT INKWAM Er achter stapten, weerdig, deftig, majesteitvol, ti--n hoeren, twee en twee, in zwarten sleppefrak en glimmenden buishoedjuist gelijk in eene begraving doch zonder rouwsluiers. Wan neer de hooge vracht de Botermarkt inreed, schoven de tien heeren op zij, maakten balt en fron' op twee rijen, namen de buizen af, bogen eerbiedig het hoofd, en lieten 't monument voor hen defileeren. Dan pas ten ze weer met bedrevens hand de buizen op hun hoofd, gaven handjes aan mekaar, en scheidden. Uit het politiebureel traden vier kloeke agenten m'-t matrakken, en arevc-.-, ^aamairtrerct nieuwsgierig# schooljongens op de vlucht. De Horloge op 't Stadhuis GING, en wees kwart voor twaalf. Mijn kijkglaasje was plots weer donkerIk zag niets meer. Ik rechte mij, al mijn ouden, strammen rug vasthoudend en smeet den zwarten sluier van tnijn hoofd. De waarzegster zat nevens mij', rukte den blinddoek van hare oogen, en keek mij vragend aan. Ik zei dat ik uiterst tevreden was. en betaalde mild. En nu, zei ze streng, zwijgen tot dat ik dood hen want ik heb geen lust om te Poperinghe in het gevang te geraken, verstaat Ge, mijnheer Op mijn woord van eer, Mevrouw beloofde ik, en trad groetend buiten. Ik heb mijn woord gehoud -n. Doch sinds Maandag is Mevrouw Diseuse de Bonnaventure verongelukt, dus dood en nu spreek ik. X.X. minimumii jji i iiiiiiiii i i Eerste tap. bij Houspie Jourdan In de oude Pompiers Hondstraat, Poperinghe. Pateeltje schieting. In den Drootren Tak bij Henri Rappe- let, Woesten steenweg van 2 tot 4 ure. 100 frank vooruit. Stierekaif te verhollen. «In den Braband» bij de We Quaghebeur; gegeven door Ch. Lermytte. 2 Sohoone konijnen. in de Faizant» bij Jules Couwet, Noordstraat; gegeven door Camiel Bulckaert en Th. Liebaert; van 5 tot 9 ure. Konijn van 6 K. Au retour de Ia gare bij Cam. Vanhee. Yper straat; van 5 tot 10 u.; gegeven doorC. Malesys. WATOU. Schoone Geil to verhollen. «Inden Hert» bij Marcel Breyne. Itt WITTE LIJNWADEN zakken van 82 kilg. net, gelood met geteekende waarborg. Verkrijgbaar in Antwerpen, Gent ert bij onze dépothouders Verkoop in groot in taleïn. Prijsvermindering voor groote partijen. C VERSEEUWEN C° 16, Hoogstraat, ANTWERPEN- Dcpotiioudcr voor Poperinghe en omliggende Cs*«s» ïuh-E, Du in kerkstraat, Poperinghe Daar ook te verkrijgen Kout, Kuifoot aan zeer voordeelige prijzen. CR0MBEKE. In den taphoek Schaap. bij Remi Scbave. Zondag 11) April. Stiiiiangende Flesschenschieting en pateeltje schieting. In het hof van Commerce bij Arthur Du nton, Elverdinghe steenweg. Inschrijving om 1 ure begin om 2 ure. Velo in goede staat door den uil te verhollen. in de Vlaamsche Leeuwbij Henri Vanden- bussche, Abeele steenweg; ont 7 ure. Gegeven door E. Vermeulen. S. JAN TF.R BIEZEN. 3ö fr. te vei bollen. in de Spuitbij René Maerten. Groote Velokoers. Vcor alle liefhebbers 100 fr. prijzen en vee! premien afstand 35 km. Gegeven door M. Van- gheluwe, Velomaker, Vogelboek. Inschrijving in 't Couthof aankomst in De Landing Pro ven steenweg., TE KOOP. 2 - :t i»J CAPTAIN RUSH, VLAMERTINGHE. bij Em. Lobeau, Groote markt, Poperinghe. Zaterdag om 7 1/2 ure en Zondag om 1 1/2, 4 en 8 ure. 1. De Wolf bijzonder schoon drama in 4 deelen. 2. Begin der bijzonder schoone episoden: De schuimers van het Zuiden in 5 weken. lstc en 2dc episode 4 deelen. 3. Komiek 2 deelen. Maandag om 7 1/2 ure. 13e 4e 5e en 6U episode van De Stalen Reus, 8 deelen. 2. Komiek 2 deelen. Kinders worden InrsrialM Dokter V KCfit BEK E Hond- en Tandziekten Yperstraat, 94, POPERINGHE, zal gedurende de maand April Dins- maand April den dag én Donderdag niet ontvangen. Alle andere dagen van 8 tot 12 en van 2 tot 4 uren. 's Zondags van 8 tot 10 uren. Met lc" Mei raadplegingen iedere week Dinsdag, Donderdag en Zaterdag te Yper, Maioulaan. OOST-WEST, T'HUIS BEST... want... ZOOAALS HET KLOKJE T'HUIS TIKT, TIKT HET NERGENS. Waarom uw geld in vreemde handen en tegen vreemde waar den laten, wanneer gij in uwe streek acht bare en vertrouwbare Vertegenwoordigers vindt, die gij sinds jaren kent, die U met de meeste bereidwilligheid en kosteloos, alle inlichtingen zullen geven. Vcrzokerdo isiSzetsin$e*i op a) Spaarboekjes op zicht aan 3.60 0/0 b) Spaarboekjes voor 5 jaar aan 4 0,0 c) Kasbons voor 5 jaar aan 4 1/2 0/0 d) Grondobiigaties 10 jaar aan 5 0/0 's jaars. Alles Vrij van taksen. Check-Rekeningen op zicht. f) Leeningen op Vaste Goederen, alleen in eersten rang van Hypotheek. g) Uitwisselingvanvreenide munten en koe pons, koop en verkoop van Fondsen, Inschrijvingen op Leeningen, en aller hande finantiëeie zaken aan de voor- deeligste voorwaarden. Naamlooze Maatschappij Kapitaal VIJF MILJOEN FRANK. ZetelXH Maandenstraat. Nr 13 A^TWEfiPt N Gesticht in 1909. - Postcheck-Rekening 019 Telefoon 3081. N. B. -- Waar de Maatschappij niet verte genwoordigd is, kunnen alomgeachte perso nen zich voor een agentschap aanbieden. AGENT voor Poperinghe Vanl>ruwa<»ne, Noordstraat, 16. O' se o 'p- «Stüizand kilos occasie ;-i'- TSIS'-I-IjKW van tot 7 metets, aan voordeelige prijzen, bij Cam. Coven- maeker, 4, Watoustraat, Poperinghe. Rij zekere hoeveelheid, kosteloos geleverd. ude gazetten, 1.00 fr. de kilo, ter Druk kerij dezer. ver te nemen, Windmolen, in goeden staat. Adres ten bureele. Locomobiel en dorschmachien bij Henri Pene, Poilinchove. Schoone occasie. Barak van 7m. X 7m. gedekt met pannen,i dubbel hout, te Yper bij den wepwij| zer, steenweg naar Boesinehe. Voor inlich tingen, wende men zicli tot Georges: Truwant, voerman, Yper. Eiken stakietstaken, aan 1 fr. 60 't stuk op wagon. Twee meters lang. Gewicht: omtrent 25 Kg. Schrijven; Villa Klipveld, Bosch van Gheer, Waasten. Beste belommerd melkschaap, bij Maurice Van Exem, Westvleteren. f abak machien bij J. Gryson, Steurstraal, I Yperalleen den zaferdag zichtbaar. Barak met mansarde, uiteenneembaar, dubbel beslegen, met pannen bedekt; zeer voordeelige prijs, bij S. Merlevede, bakker, Brielen. Moto F.N. 4 cijl. Voordeelige prijs bij C. Leupe, Pottestraat, 13, Poperinghe. Schoone occasie spiegelruit 170 op 185 met encadrement, en lattenstoor bij Elie Cossey, Groote markt, Poperinghe. Genadi ge prijzen. Schoone uiteenneembare barak, bedekt met pannen 12 m. op 4, dienstig voor winkel of burgershuis 3 plaatsen beneden en 3 boven ook nog zoldering. Art. Didier, Poperinghestraat, 6, Yper. Pijlen van Comeyne-Vercruyse, Ingelmun- ster in den depot bij Ad. Vandecasteele, Yperstraat. Jachtstoof in goeden staat «In de Patrijs» Westoutersteenweg. Nieuwe driewielkar; te bezichtigen in de Bruggestraat, Nr 79, bij de Brouwerij Pyck. oede meid, voor Brugge. Adres ten bu- O reeie. j ekwame reiziger voor handelshuis te Gebr. Poperinghe. Adres ten bureele. Bekwame schilders gasten bij de Debruyne, Veurnestraat, 70. Meid van 18 tot 50 jaar, voor huishouden van 3 personen, geen kinderen liefs! van den buiten, moet geen keuken kennen, wenschelijk wat kunnende naaien. Deftige meid van 20 tot 25 jaar, goed loon. Adres ten bureele. f\oede meid, kunnende wasschen, goed '-J3 loon, bij M. Quaghebeur, rue de Lille, 151, La Madeleine. Ook beenhouwersgast gevraagd. C\oede meid voor Ryssel; goed loon. Adres. 3 ten bureele. eftige meid voor burgerskeuken, liefst boven de 25 jaar, gesloten huis, geen kinderen; goed loon. Zich aanbieden «Bras serie du Chateau d'Or» Vilvoorde bij Brussel.. Mecanicien in Garage Devos, Casselstr. 32, Poperinghe. Ernstige meid voor dienst van 2 personen in groote stad. Zeer goed loon. Adres ten bureele. C\oeddemeid. in de suikerbakkerij E. Re- niere-Tidrick, Noordstraat 15, Pop. 4/ HtiTPMJZElS. POPERINHGE. - 7 April. Tarwe, 60,00; Rógge, 68 00; Haver, 68 00; Aardappelen, 58 00; Boter, 10 50; Eieren het stuk 0.30 c. Hoppe, 1921: 320.00 1922:250.00. KORTRIJK, 3 April. Witte tarwe, 65-70; rogge, 60 00; haver, 65-70; paardeboonen, 75.00; hooi, 30-40; strooi, 7-10; aardappelen, 50-55; boter, 11-12; eieren 0.32-0.33koolzaadolie, 240-250; lijn olie, 155 00-160.00koolzaad, 100.00; lijnzaad, 92- 000; koolzaadkoeken, 50; lijnkoeken, 80 sadoai- traat, 78.50; amntoniaksulfaat, 112; duivenboonen. 112; nieuwe oogst, 58. \ee te koop en verkocht: koeien, 89; vaarzen, 76; stieren, 91 ossen, 49. ROESSEI-AERE. - 4 April. Tarwe, 60 00; masteluin, 56.00; rogge, 53 00; boekweit, 85.00- haver, 66.00; gerst, 05.00; erwten. 100 00bootten; 70 00; witte boonen. 120.00; lijnzaad, 90.00: kool zaad, 105 00; strooi, 10 00; hooi, 40 00; lijnmeel, 81.00; voederbeeten, 10 00; aardappelen. 60,00 rutf vlas, 70-75; tabak, 4.00 boter, 11,00; eieren, 0.32; kooldaadolie, 225.00; lijnzaadolie, 280; chicorei, oude en nieuwe, 110; klaverzaad, 600; nitraten, 74.00ammoniak, 106; cyanamide, 05.00; viggens, den kilo. 4 50. Beurs van Brussel. Wisselkoers op 7 April. Amsterdam 448.50 453.50 j Londen 52 00 52 50 Keulen 3.50 -4.50 N.-York 11 00 12 W Genève 328.00 332.00 i Parijs 107.30 108.10

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1922 | | pagina 2