"TRANSINTER Doktor FEYS, MEUBELS Moncarey-Sansen Uoor de HongeriijdersuanRusianii. iGasthuisstr. Poperinghe I G BRIJKEN DER STREEK Banque pour favoriser les Transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale Handelszaken NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP Voorheen 0. VANDENBOSSCHE C° KAPITAAL 3.000.000 - Maatschappelijke ZetelKoestraat, 10, Gent, Alle bankverrichtingen aan de beste voorwaarden. Wissel A G E N T g C 18 t S' I» E Y s Algemeenen Bestuurder voor West-Ylaanderen FORREST L. In 't Buitenland. ZZ'I JULIFEEST. In 't Binnenland. Vlaamsche Vrietiden. Heilig Sacrament's Processie V. O. S. Poperinghe. l)ij ^atisen-VanncHt Kaders I Portretten Geheimzinnige zaak te Gent. Burgerstand van Tandmeester. Priesterlijke Benoeming, Ambtelijke benoemingen. E RETEEK-NS. Sterfgevallen. HOPPE. VERMAKELIJKHEDEN. Zondag J'8 Juni. PAARDENKOERSEN Op Kermismaandag, 19 Juni, om 6 ure. 500 FRANK PRIJZEN verdeeld als volgt Zondag 2 Juli, fSei'icliteiti. Coliseum-Cinema. 0 A Brusselsche, Henegouwsche Boomsche Vlamertinghe Yper Boesinghe. Poperinghe, Oasthuisstr. 16, Telef. 89 <S 90 Dixmude, Zwartenonnenstraat, Telef. 44 Veurne, Ooststraat, 64, Telefoon 7 76 Moeskroen, Toerkoenjestraat, 109. Beveren, Leysele, AgentHeer Joseph TAHON, Qemeentesekretaris, Beveren. Langemarck, Poelcapelle, Bixchoote, Boesinghe voor alle inlichtingen wende men zich bij den Heer MUYSSEN, Qemeentesekretaris, Langemarck. Wytschaete, Meessen, Hollebeke, Kemmel, Wulverghem, Locre. Agent Heer FOURNIER, Burgemeester, Wytschaete. velden ging, maar dat ook kranig aan de Oud-Strijders hun plichten voor oogen leg de. Dat het feest prachtig was, hoeven de Westvleternaren zelf niet te zeggen. Wij hoorden het uit den mond van den H. Jer. Leuridan, Oostvleternaar, die bij de onthul ling van 't gedenkteeken een lange en vuri ge aanspraak hield Ik heb zooveel zulke feesten bijgewoond, dat ik er bijna beu van ben maar als ik zie wat Westvleteren op vandaag heeft teweeggebracht, ik sta ver bluft, en 't herte gaat mij opnieuw open. Het was inderdaad een grootsche stoet, met voorenop de nationale Driekleur en den Zwarten Leeuw door twee ruiters gedregen, gevolgd door twintig andere, allen met ver sierde peerden. De bonte groep turners miek er prachtig effekten de vijf uitne mend schoone wagens gaven 't bewijs van de handigheid der Westvleternaren. De twee laatste vooral waren zoo aandoenlijk de eene het Rood Kruis verbeeldende, met ge kwetste soldaten door hun makkers zieken oppassers bezorgt en de andere, voorafge-^ gaan door een groep meisjes in 't wit met rouwsluiers aan, die de namen der 24 ge sneuvelden droegen, toonde ons een kerk hof, waarop schitterende engeltjes de kruis- kens droegen, en bovenaan het gedenkteeken in 't klein stond opgerichtwe zagen bij velen een traan in 'toog blinken. Een groep zingende schoolkinders met vaandelkens, en de Overheden sloten den stoet. Toen hij op de plaats terugkwam, kon deze de dikke menigte bijna niet slikken, en men las op de wezens een gejaagd verlan gen om het standbeeld te zien. De onthul ling werd, begroet door de klaroenen der: turners en de Brabanqone, wijl allen met: ontblooten hoofde in verbazing het beeld bewonderden, dat ginder hoog, op zijn prachtig rotsevoetstuk, stond te prijken. Na een dankwoord door den H. S. Vilain aan alle medewerkers van 't feest toegestuurd, en de redevoering van den Heer Leuridan, door een machtigen VI. Leeuw gesloten, trok de turngroep naar de aangeduide weide, waar hun oefeningen, meer dan een uur lang, met de meeste belangstelling gevolgd werden door de ontelbare toeschouwers, in wijden kring rond en rond opeengetast. Vlug en Vroom hun naam staat hun opperbest. Eere aan den Eerw. H. Denys, hun Bestuurder! Eere aa-n den Heer Jos. Vanruymbeke, hun kommandant, die zijn eersten uitstap met de Poperingsche turners op zijn eigen parochie is komen doen, en er met recht veel bijval geoogst heeft Daarna was het muziek van Oostvleteren zoo goed, ons nog met een puik concert op de plaats te vergasten, als opsluit van de feesteen elkeen trok naar huis het herte voldaan, en overtuigd dat men wel kan deugdelijke feesten op touw zetten, daar waar én geestelijke, én burgerlijke overhe den, én V.O.S. senbond, én allen door een nauwen broederband vereenigd zijn. De schoone dag is voorbij. Maar het ge denkteeken blijft, tot verheerlijking onzer gesneuvelde jongens, tot opbeuring der be proefde huisgezinnen. Hoe troostend Gods engel die er den gekwetsten soldaat, het vaandel omknellend, bijstaat, en hem met de eene hand het kruisbeeld toont, teeken der zaligheid, en met de andere hem de lauwerkroon der zege schenkt En hoe schoon zien wij den heldenmoed hunner martelaarszielen verbeeld in den leeuw, die vorenaan het voetstuk zit, rustende op zijne prooi, den duitschen adelaar, dien hij onder zijn klauwen verpletterd houdt Het zijn de gesneuvelden, zijn christene gesneuvelden, die Westvleteren heeft willen herdenken. Het is ten volle gelukt de Westvleternaren halen er eere van, en door de eeuwen heen zal hun grootsch monument er de getuigenis van geven. Sedert wij onze inschrijvingslijst gesloten hebben, werden ons nog eenige sommen toegezonden Naamloos uit Poperinghe 5 Onbekend 5; Eene vrouw uit medelijden, Rousbrugge 10; Ter eere van het Heilig Hart om eene gunst te bekomen 10 Onbekend, ter eere van de Goddelijke Voorzienigheid 10 Onbekend 20 Voor den H. Antonius, Haringhe 40 Camille Doom, Noord-Amerika 40 Onbe kend, Dickebusch 10 Naamloos 40. Het algemeen totaal bedraagt thans 11.911 fr. 65 c. In verschillende plaatsen in Zweden werd maandag een buitengewone sterke aardschok gevoeld. Zulk een krachtige aardbeving heeft sedert 1904 in Zweden niet plaats gevonden. Naar uit Napels wordt gemeld, neemt de uitbarsting van den Vesuvius in hevigheid toe. Voortdurend wordt er zwaar gerommel gehoord, dat gepaard gaat met een regen van steenen en een gestadig opstijgen van rook. In den nacht van Zaterdag op Zondag, werd te Napels een lichte aarbeving waar genomen. In de buurt van Chang Hai Fuan, 150 mijlen te Noordwesten van Peking, wordt voor het oogenblik een groote slag geleverd tusschen aanhangers van Tchang-tso-lin en troepen van Wü-pel-fu. Uit Mandchouriekomen versterkingen toe. Zondag ochtend ontstond in een opslag plaats van hout, te Altona, in Duitschland, een hevige brand. De schade wordt op 19 miljoen mark geschat. De brandweeren van Hamburg en Altona waren met 34 spuiten op het terrein van den brand werkzaam. Volgens de laatste berichten uit Para- guayzijnde regeeringstroepen thans meester van den toestand. De opstandelingen,die- volkomen verslagen werden, vluchtten. Te Buschbeque in N. Frankrijk moet de 46-jarige stalknecht jan Verroux, een verstokte rooker, zicht Zaterdag avond roo- kend te bed begeven hebben en zoo in slaap gevallen zijn. 's Anderdaags vond men het bed opgebrand en het verkoolde lijk van den knecht. De Amerikaansche vlieger Stev. s heeft van eene hoogte van 7.380 m. uit zijn vliegtuig gesprongen, voorzien van een val scherm. De nederdaling duurde 30 min. en verliep zeer regelmatig. Te Kuschwarda in Bohemen werden 17 huizen door brand vernield. Er kwamen 7 personen om. Drie inboorlingen van Ouganda zijn door het gerechtshof ter dood veroordeeld, omdatzijeen meisjegedood hadden ten einde het aan stukken te snijden om op te eten. Te Riga heeft men gevallen van pest waargenomen. Een hevige storm heeft een deel van New-York en New-Jersey geteisterd. Het aantal dooden wordt op vijftig geschat, de schade op duizenden dollars. Op de Vergadering van Zondag 11 Juni, in de Stadsschaal, waren twintig maatschap pijen der stad vertegenwoordigd.Alle traden het vieren van den 11 Juli bij. Onder de Voorzitters of afgevaardigden dier maatschappijen werd een uitvoerend komiteit gekozen met de Heeren Julien Merlevede als Voofzitter Albert Baert als Schrijver, Octave Vandenberghe, Placide Pollet en Alfons Creus als Leden. Er werd ook beslist dat uit naam der aanwezige maatschappijen een brief zou gericht worden naar den Heer Burgemeester om te vragen dat het Guldensporenfeest op gelijken voet zou gesteld worden met de feesten van 21 Juli en 11 November, en dat de Stad officieel zou deel aan nemen. Om onkosten te sparen, werd besloten het ant woord van den Heer Burgemeester door beide plaatselijke weekbladen bekend te maken. Onder voorbehoud van medewerking der Stadsoverheid werd besloten, op 11 Juli, voor den middag, een optocht te houden door de stad, en dezen optocht te besluiten met eene aanspraak in open lucht. Tot hiertoe kwam ons geen schriftelijk antwoord toe vanwege den Heer Burge meester. Hij liet ons echter mondelings weten dat het Stadsbestuur niet zinnens is aan het 11 Julifeest deel te nemen. Medegedeeld.) STEMPELS IN CAOUTCHOUC. KOPEREN STEMPELS MET DATUM EN FIRMA 37fr.50) in 8 dagen gele verd doorSansen-Vanneste, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middagheden Zondag namiddag alleen M. KESTELYN. Militie. De jongelingen, geboren in 1902, zijn verplicht zich in den loop der Junimaand te laten inschrijven voor de militie. Daarvoor moeten zij zich 's voor middags aanbieden op het Sekretariaat der gemeente in Belgie waar hunne ouders of voogd laatst een geheel jaar wonen. Zij moeten het trouwboekje hunner ouders meêhebben. Een goede raad!Indien gij aan hoofd-schelehoofdpijn, zenuwlijden, razen de tandpijn of rheumatiek aangetast zijt en dat tot hiertoe niet een geneesmiddel u ervan heeft kunnen ontslagen, neemt zonder aar zelen de Monopoeders en gij zult spoedig en volkomen genezen zijn. Te koop bij H Groqte Markt, en ft. Kestey-, Gasthuisstraat, Poperiiighe, in doozen van 75 f- en van 3.00 'r Boekerij. De boekerij wordt hero pend op Zonclag 25 Juni, in 't Volkshuis, Yperstraat. Diensturen: 's Zondags van 11 tot 12 voor de volwassenen; voor de kinders van 11 u. en half tot 12. 's Donderdags van 1 tot 2 u. Belangrijke Bemerkingden eersten keer moet ieder lezer zijn eenzelvigheidskaart vertoonen. Woensdag avond, aanstaande, om 8 ure gewone veertiendaagsche vergadering in den Katholieken Kring. OnderwerpDe Nederlandsche Stam. De roode pillen uit samengetrokken plantensappen, zijn het besteder purgeer middels, zij veroorzaken onmiddelijk de volledige ontlasting der overblijfsels van uw eetmaal, die, tengevolgeder verstopping, zich opeenhoopen in de ingewanden, er rot ting en gisting veroorzaken, die zeer gevaar lijk zijn voor de gezondheid. De Doos: 2 fr. bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Heden, om 10 ure, gaat de groote Heilig Sacramentsprocessie uit,van S1 Bertenskerk rond de stad. We vernemen dat de reeds heel mooie stoet weer verrijkt is met een nieuwe groqp: Hulde der Volkeren aan het H. Hert van Jesusvoorgesteld door Jufvrouwen in nationale kleed ijDezen groep kon samen gesteld worden door de welwillende mede werking van vier en twintig jufvrouwen der stad die het als een eer aanzien Jesus te vergezellen in zijn optocht rond de stad waar Hij uitstrooit milde zegeningen en zoete troost. Aan de andere groepen der processie is ook veel en mooie verbetering bijgebracht, dit zal iedereen verheugen, want medewer ken tot het opluisteren van den stoet, God ter eere, is een echt Christelijk werk. Ook de processiedagen zijn groote feest dagen zelfs vreugdedagen voor alle men- schen, en groot en klein gevoelt zich het herte trillen van aandoening bij 't voorbij gaan van Jesus in zijn allerheiligste Sacra ment, Hij weze dus meer en meer edel, schoon, en grootsch den stoet die de Koning der Koningen vergezelt! De huizen worden versierd en bevlagd en mochte er uit ieder huisgezin iemand zijn om Hem eerewacht te doen en hulde te bieden. De turngilde Vlug en Vroom zal ook eene eerewacht vormen bij het Heilig Sacrament. Concert. Heden avond, om 6 ure, geeft het Katholiek Muziek, een concert voor de Leden, in den hof van den Katho lieken Kring. Weczenbloempje. Zondag aanstaan de wordt in onze stad het Weezenbloempje verkocht ten voordeele der oorlogswezen. Verbrand. Het kind Lazoore dat de verlcdene week, erg verbrand, naar 't Gast huis werd gebracht, is Maandag aan zijne brandwonden bezweken. Tarn/eest. Zondag 25 Juni om 4 u. op de Groote Markt, na een optocht door de stad, zal de turngilde «De Onvermoeibaren» hare oefeningen uitvoeren met ihedewerkipg van bet liberaal muziek. 's Avonds om 8 u. Concert op de Groote Markt. - Vreemde bezoekers. Voor den oorlog pleegden de leerlingen der landbouwhooge- scholen van Leuven en Douai jaarlijks eene studiereis naar het land van Poperinghe te doen om de hopteelt en de werking der hop bonden na te gaan. Maandag laatst hebben eenige landbouw ingenieurs en de kandidaten-landbouwinge nieurs (3° jaar) te Leuven onder het geleide van Hoogleeraar Vander Vaeren die gebrui kelijke studiereis hernomen in onze hoppe- streeken ook in defrontstreek.Te Poperinghe hebben zij met veel belangstelling goedver zorgde hoptuinen bezocht, eenige verbeterde hopasten en vooral de rnerkweerdige instel ling der hoppeschaal nagezien. Rondom leperen hebben zij met groote bewondering de herstelde landerijen doorloopen, en den heropbouw van eenige hoeven toegezien. Geen lof genoeg konden zij uitspreken over het heerlijk werk van herstel van den land bouw, zoo snel voltrokken door den weled. heer Ruzette, Minister van landbouw. Wij hebben de eer onze leden-, die reeds in bezit zijn van het spaarboekje der begifti ging uit te noodigen, zonder uitstel hunne boekjes ten postkantore af te geven om den intrest van.het jaar 1921 er op te laten zetten. De uitreiking der spaarboekjes van 100 franken voor de kinderen der Oud-Strijdérs en der Weduwen alsook der wezen wordt met ijver voortgezet. Dank zij de goedwilligheid der postbeant- ten van Poperinghe. Onze leden die op zondag 25 Juni 1922 voor al hunne kinders nog geen boekje be-' komen hebben worden verzocht ten bureele Au Petit Paris te komen op zondag 25 dezer tusschen 8 en 11 ure, tenzij ze maar eerst de aanvraag gedaan hebben na 1 April 1922. Op 1 Juli 1922 moeten de nieuwe aanvragen in het Ministerie van Landsverdediging toe komen. Het Bestuur. Y Landbouwbelangen. Op Sint Jansdag, Zaterdag 24 J.uui aanstaande ten lu ure voormi 'da w rden de jaarlijk- sche Paardenmarkt en de Prijskampen voor ruinpaarden en merriën heringericht door de zorgen van het Stadsbestuur van Yper en het Landbouw Cornice Kemmel-Yper. "Bericht aan de liefhebbers en kweekers, die talrijk zullen opkomen. Voor alle inlichtingen raadplege men de plakbrieven. Landloopsters. Deze week werden in de puinen van het kasteel De Stuers, steenweg van Waesten, waar zij hunne woonst gevestigd hadden, een paar vrouwen aangehouden, die leefden met den verkoop van opgeraapt oud koper en ijzer. Het waren Stephem Williams 28, j. uit Engeland en Eveline Cabbet, 24 j. uit Roosendaal. De eerste werd voor 5 j. en de andere voor 3 j. ter beschikking van den Staat gesteld. &<••><-! Negentigjarige. Ver leden week had alhier de begraving plaats van de oudste vrouw van Boesinghe, de weduwe Defevere, geboren Rosalie Valcke. Tot haren laatsten dag, ze ging negentig jaren tellen had ze nog eenige dagen geleefd, heeft zij volle kennis bewaard en is uitge gaan als een keersken. Sint Jorisgilde. Op klein H. Sakra- mentsdag vierde de schuttersgilde voor de tweede maal sinds haar herboring. Stoets gewijze kwamen 's morgens de gildebroe- ders kerkewaarts waar eene solemneele mis gezongen werd. Met middag had het feest maal plaatsin het lokaal. Na het maal gaf D' De Kemele, voorzitter der gilde een alge meen overzicht van de staat der kas en besloot dat dè gilde bloeide. Daarna nam de Weled. heer burgemeester, eerevoorzitter het woord, wenschte de leden geluk met hunnen ijver, sprak van den bloei der gemeente en eindigde met een beetje propa ganda voor De Poperinghenaar. Om 3 u. greep de prijsschieting aan. ft* i-miii r. Turnfeest. 't Is he den Zondag namiddag, dat de jonge en flinke Turngilde Vlug en Vroom van Poperinghe, naar hier komt om haar oefe ningen uit te voeren. Aan. volk zal het niet ontbreken om de turners te bewonderen. VlnuicriinjflM». Weezenbloempje. Door aanplakbrieven werd aangekondigd dat er op Zondag, 18" Juni, bloempjes zou den verkocht worden ten voordeele van het werk van Oorlogsweezen. Om reden van de groote processie is die verkoop verschoven tot den volgenden Zondag. Rond dien tijd zullen kinderen ook hier bloempjes ten huize komen verkoopen. Wij hopen dat niemand zal nalaten dat schoon werk te steunen. I I vt'fdinelie. De Toren. In den boek van Antonius Sanderus Flandria lllustrata tomus tertius bi. 139 staat de toren van Elverdinghe afgebeeld met eene naaide ten minste zoo hoog als de tegen woordige. Die naaide werd in 1776 afgebro ken daar ze door haren ouderdom bouwval lig wierd. Ten jare 1894 kreeg de toren eene nieuwe naaide. Toren en naaide wierden in November 1914 erg beschadigd door de Duitsche be schietingen en op Zondag 18 April 1915 door een zeventigtal groote marmiten gansch in stukken geschoten. Nu is de toren hersteld en dat zoo schoon dat het een waar kunstwerk is. Hoe meer en hoe langer men hem beschouwt hoe meer fijnheid en kunst rnen er aan ziet. De bouw meester Coomans en de aannemer Verbeu ren halen er waarlijk eere van. De Klok. Vóór den oorlog had El verdinghe twee klokken. De kleine klok is verdwenen; de groote is door toedoen der Engelsche genie kunnen gered worden. Ze weegt 4221 ponden en heeft een wonder- schoonen klank. In den toren is er een gestoelte voor drie klokken. De groote hangt hier nevens de houten kerk, de kleine komt in oorlogsscha de en er blijft nu eene vraag. Ware 't oogen blik niet gekomen om er een derde bij te krijgen en een akkoord te maken Ons dunkt van ja. De groote klok is ook verkre gen geweest door der Burgren jonst. Elk een beetje en 't zal gaan. f) IJl lïé M éJ Grootste Keus Genadige Prijzen ook Rt'nin^lio. Bedevaart. Donder dag 29 Juni, zijnde Sl Pietersdag, is er een parochiale bedevaart ingericht voor mannen en vrouwen, naar O. L. V. van Oostacker, onder geestelijke leiding van den E. H. Pastor, die daar eene plechtige hoogmis zal zingen, en sermoen en oefeningen doen aan de Grot. Die nog begeert in te schrijven is verzocht het niet langer meer uit te stellen, want eerstdaags moeten de lijsten aan het bestuur van Spoorwegen ingediend zijn. Abwlt', Nieuwe School. Meester Butaye heeft in de Kamers gevraagd hoe het staat met het bouwen van de nieuwe school, die hier broodnoodig is. Hij noemde het een scharid, zooveel geld te besteden aan het bouwen van gendarmerien en 't bouwen van scholen hier en in gansch de frontstreek te verwaarloozen. De minister heeft beloofd de zaak te onderzoeken. üi-iitcm. Vogelroover. Baziel Sintóbin oud 13 jarefi klom op een hoogen boorri om vogels te rooven. Hij viel van 24 meters hoog en was met de slag dood. Ouders verbied aan uwe kinderen vogelen te rooven gelijk het de meester zoo dikwijls herhaald in de school. Brandramp. Op de groote pachthoeve der Wwe Jozef Donckele heeft Zaterdag een brand gewoed die al de aanhanklijke gebouwen Vernielde met 3,000 kgr. stroo. Ook twee vetgemeste zwijnen en twaalf biggen kwamen om. De schade is groot. llrcrhout. Vreeselijke dood. Het 12-jarig dochtertje Coomans moest eene koei en eene vaars naar de weide leiden. Het meisje had de onvoorzichtigheid begaan den leiband rond de lenden te snoeren. Opeens verschrikte de koei en ging op den loop. Het meisje werd twee honderd meters ver over de straatsteenen meegesleurd. Zij was vreeselijk gekwetst en is kort nadien overleden. «ynKwIc. Broedermoord. De ge broeders Van Houtte hadden een stuk land bezocht, waarop zij zanien tabak kweeken. Beiden waren eenigszins onder den invloed van den drank. In 't naar huis keeren, rond 8 ure 's avonds, kregen zij onderweg ruzie. De worsteling duurde niet lang, Lodewijk Van Houtte trok opeens zijn mes en bracht zijn broeder Alfons, 25 jaar oud, timmer- i.'aiisgast, verscheidene vreeselijke steken toe in den rng. Het slachtoffer plofte dood ten gronde. De lader, werd door de gendarmen van Moer- kerke aangehouden. Na den oorlog drong een gelukzoeker, voorzien van valseh'e adellijke papieren, die hem deden doorgaan als de fransche Burg graat de Masières in de edele familie Cop- pielers binnen. Hij huwde een der dochters en leidde een vr .olijk en plezierig leven. Over eenige weken stierf een zijner schoon zusters die ongehuwd is en in de zelfde straat woont, vergeven door arseniek. De burggraaf werd nu aangehouden als ver moedelijke dader en thans is het gebleken dat men te doen heeft met een gewezen drukker uit de Somme, die gescheiden leef de van zijne vfouw, een tweede huwelijk aanging en verdween, en nu te Gent op nieuw trouwde met eene edelvrouw. Deze aanhouding heeft veel opschudding verwekt bij het groot volk waar de valsche graaf toegang had. Vraagt L HICOREI VANTIEQHLM- DUPONT, Roussèlare. Let wel op 't inerk. Naar de heer Minister van Spoorwegen Vrijdag in de Kamer verklaarde zal de stra tegische lijn Waasten-Neuve Eglise voor- loopig behouden worden. Om wille van bezuiniging zal deze lijn niet verlengd wor den. De strategische lijn Adinkerke-Pope- ringhe wordt voor goed behouden. Waarschijnlijk zal het grootste deel der klas 1923 binnen geroepen worden van November 1923 tot Januari 1924. Men heeft de afschaffing besloten van de overdrachttaks voor de koopwaren door de handelshuizen gezonden naar hunne de pots of hulphuizen. De gezondheidstoestand van Z. H. de Paus is, in tegenstrijd met wat gemeld werd, uitstekend. Op Vrijdag 23 Juni zal M. Muiier te rechtstaan voor de kamer van inbeschuldi gingstelling bij het Hof van Beroep te Gent, welke zich uitspreken zal over zijn verzoek om verbreking. Het ministerie zou gewijzigd worden binnen kort. Minister Hubin gaat waar schijnlijk heen. Minister Ruzette is ziekelijk en wenscht ontslag te nemen. Minister De- veze denkt er aan heen te gaan om reden der mislukking van zijn voorstel over de rniiitarizeering der jeugd. Na den wapenstilstand werd door het ministerie van oorlog eene hesteling gedaan van 400.000 zegemedailles, 400.000 herin- neringsmedailles, 100.000 ooflogskruisen en 60.000 Yzermedailles. Naar wij vernemen werden in het kan ton Sint-Kwintens-Lennick 2 paarden aan gegeven als aangetast door dourine Het Verdrag van Versailles voorziet de levering aan België van 92.000 stuks kweek- vêe, namelijk 2.000 stieren van 18 maand tot 3 jaar, 5.000 volle koeien of meikkoeien en 40.000 vaarzen. Op 8 December 1920 werd aan België een toeslag verleend van 23.350 runderen alle voor de veeteelt, In 1920 heeft Duitschland 67.661 runde ren geleverd. Op 8 Juni waren er bankbiljetten in omloop voor een bedrag van 6.195.507.064 frank, tegen voor 6.228.502.342 frank op 1 Juni. Zooals de laatste jaren zal de Kolonia- lp Dag, onder de Hooge Bescherming van Z. M. den Koning, nogmaals plechtig ge vierd worden, en wel op Zondag 2 Juli. POPERINGHE, van 10 tot 17 Juni 1922. Geboorten. 140. Techel Oscar, z v. Alphonse cn Adrienne Pozollo. 141. Bruneel Marie, d. v. Achille en Emma Pottié. 142. Gauquie Suzanne, d. v. julien en Hortense Phlypo. 143. Verstraete Willy, z. v. Camille en Keyjjnaert Julia. Overlijdens. —94. Lazoore Maria, 7 j. scholierster d. v. Remi en Lucie Lermytte, Gasthuisstraat. 95. Meersdom Julia, 1 j. d. v. Jules en Valerie Deswarte, Sectie C. Huwelijken. 68. Bauwen Georges, 30 j. smid v. Wytschaete en Marey Madeleine, 25 j. z. b v. Pope ringhe. 69. Bulckac-rl Jeröme, 25 j. werkman en Van Sampelaere Marie, 29 j. huishoudster b. v. Pope ringhe. 70. Lermytte Victor, 25 j. statiebediende en Boudry Martha, 25 j z. b. beid. v. Poperinghe. Beloften, i- 96. Debaene Maurice, werkman en Wyffels Irma, z. b. beid. v. Poperinghe.—97. Parent Louis, tolbeambte v. Poperinghe en Verlynde Agnes, z. b. v. Rousbrugge. RENINGHE, maand Mei 1922. Geboorten. Marcel Merveillie, z. v, Edgard en Madeleine Mapage. Michel Caeyzeele, z. v. Alfons en Alida Mispelaere. Overlijdens. Désiré Dehouck, zwitser, 7t j. Hortense Gauquie, 70 j. huishoudster, echtg. v. Désiré Dooghe. Huwelijken. Gaston Merlevede, koopman, 24 j. met Flora Pauwels, z. b 23 jj Julien Cardinael, landbouwer te Veurne, 38 j met Irma Bulcke, land bouwster, 32 j -Emie! Hovaere, werkman, 31 j. met Augusta Sackenpré, huishoudster, 34 j. Belofte..—Modest Logier, landbouwer te Snaes- kerke, 40 J. met Elisa Wullepit, landbouwster, 36 j. L00, maand Mei 1922. Geboorten. Simonne Coemelck, d. v. Hendrik en Pharaïlde Degrijze. Edouardus Dezwarte, z. v. Camille en Irma Decaestecker. Mauritius Anckiere, z. v. Jules en Alicia Denecker. Overlijdens.—Maria Notterdaeme, 19 J. landbouw ster, echtg. v. Valere Deconinck. Henricus Notter daeme, 70 j. landbouwer, echtg. v. Sophia Debyser. Huwelijk. Norhert Demyttenaere, handelaar v. Moorslede met Maria Matthys, z. b. v. Loo. POLLINCHOVE, van 3 Mei tot 6 Juni 1922. Geboorte. Lelieur Lodewyck-Frans, z. v. Victor en Elodie Patfoort. Ovelijden. Nolet Gabriël, z. b., z. v. Gaston en Alida Morlion. Huwelijken. Bossaert Maurice, landbouwer met Cools Margareta. Debruyne Sylvain, dijkwachter met Demey Ghislain, meid. Van af 23 Juni komt slechts één maal te week naar Poperinghe HOTEL SK1NDLES l)« /uti'iila^ van elke week BISDOM BRUGGE. Zijn benoemd: tct onderpastoor in S"'-Magdalena, te Brugge, de E. H. Asseloos, aalmoezenier in liet hospitaal S'- Idesbaldus, te Houthem-bij-Veurne; totaalmoeze nier te Houthem, de E. H. Dumotilin, leeraar in S'-Lodewijkskollege, te Brugge; tot onderpastoor te Clercken, de E. H. Deltour, id. te Nondaz, in Zwitserland. Zijn benoemd: Als Notaris te Veurne, M. A. Verdievel, thans te Alveringhem; te Alveringhem 'M. A. Floor, kandidaat notaris ie Veurne. Als procureur des Konings te Yper, M. B. De Poortere. Als rechter te Kortrijk, M. A. D. Kemmeterals rechter te Yper, M. F. De Vos. Het Staatsblad van 10 Juni 1922 vermeldt Bij koninklijk besluit van 27 Mei 1922 wordt het burgelijk eereteeken 1914-1918, kruis van le klas, verleend aan Brutsaert Henri, geneesheer te Poperin ghe Cassiers Julien, Notaris te Poperinghe Duflou Remi, gemeentebediende te Vla- inertinghe Voor blijken van hooge burgerdeugd en toewijding gedurende de oorlogsjaren. Onze beste gelukwenschen De Eerw. Heer Fonteyne, gewezen leeraar aan het koninklijk Atheneum, te Brugge, is Woensdag aldaar overleden in den ouderdom van 69 jaar. Heden hernemen wij onze wekelijksche berichten nopens den stand der hopvelden hier en elders. Uit Engeland meldt men dat de hopvelden snel was sen. alhoewel zij een weinig verachterd waren in groei. Doorgaans staan zij gezond hier en daar vertoonen zich netelkoppen. Uiterst weinig vliegen kan men ont waren. Over het algemeen is men zeer tevreden over den stand der hop In België en in Noord Frankrijk staat de hop goed, en zelfs uitstekend in sommige plaatsen geen merke lijke insektenplaag valt er te bespeuren. Evenwel in het Land van Aalst lijdt de late soort of Coignau hop aan d>-n krul of netelkop, wier oorzaak misschien in de buitenmarge droogte te vinden is. In Duitschland en Bohemen zijn dp hoptuinen nog wat verachterd in groei, doch veelal gezond Intusschen is er in Engeland veel vraag naar inland- sche hop 1921, zoodat de voorraad van de Hop-con- trool tegen September eerstkomende vermoedelijk zal uitgeput zijn. Op de Belgische markt (15 Juni) gaan de zaken redelijk vlotPoperinghe, beschikbare waar 1921, 350 tot 370 frankAalst 380 tot 390 frank. Voor nieuw ge was 1922 integendeel is de stemming zoo vast niet 240 tot 245, zelfs 350 fr volgens leveringstermijn. In Frankrijk veel vraag naar goede, tijne hop Boe- schepe noteert 390 tot 410 fr.Elzas 725 tot 800 fr. Burgondië 7' 0 tot 71" fr., volgens kwaliteit. Eerste tap. «In 't Roozendael» bij Zoë Goussey Veurnestraat. Schaap te verhollen. «In den Neerloop» bij Jules Sergier, Werf- straat; van 5 tot 7 u.; gegeven door Henri en Jules Verhaeghe. Meessenstraat. Groote Ringsteking met velo. 200 fr. Prijzen: 35-30-25-20-15-10-8-7-6-4; te verloten 40 fr. De prijskamp is voor Damen en Heeren: inschrijving van 1 tot 3 u. «A la Ville de Messines»; inleg 1 fr.Prijsdëeling «Au Centre»; Verloting bij Henri Verhaeghe en bij de WL' Lietaert. Om 9 u. bij Modest van Brabant; zang prijskamp voor Damen en Heeren. Aheele (Statie) Groote Flesschenschieting. bij Henri Huyghe-Cappelle. Westouter. Groot Dansfeest. In de zaal-herbeg «De Nederplaats» Po- peringhestraat, door J. Bellein van Poper S. Jan ter Biezen. Groot Dansfeest. In tent met prachtige orgel van Maurice Benauwt (Theeten) bij de herberg «De Hen Groot Dansfeest. In tent met prachtige orgel van Richard Verhaeghe bij «De Zandputten». Proven. Schoone geit te verhollen. «In Canada» bij Seraphien Veniere; ge geven door Remi Decaesteker. Westvleteren. Schoon schaap te verhollen. bij de Wl' Huyghe (Patershoek) gegeven door Jules Heyte; begin om 6 ure. Langemarck. Velokoers voor Beginnelingen 170 fr. Prijzen; 50-40-30-20-15-10-5. Be gin om 3 u. Inleg 2 fr. 50. Inschrijving bij Ach. Weene. Om 4 u. velokoers voor de Parochianen; 80 fr. prijzen: 30-20-15-10-5 Inleg 1 fr. Inschrijving bij Jules Delaye. CROMBEKE (handicap) gezadeld of ingespannen voor vreemde liefheb- bers en parochianen. Voor vreemde 75, 60, 50, 40, 30, 20, 20, 20, 20, 15 frank. Voor parochianen 40, 30, 25, 20, 15, 10, 10 frank. Inschrijving van 5 tot 6 ure bij Jul. Denye. Muilezels worden toegelaten. Crombeke. Groote Velokoersen. Voor beginnelingen; 250 fr. prijzen; 50 Km.D prijs 70 fr.vertrek om 4 ure. Velo te verloten. «In de Fabriek» bij Justin Gequiere, groote Markt, 1 fr het lot; toebehoorend aan Bou- ton Maurice. Dranouter. Velo te verloten. «In de VereenigdeVrienden» bij Cyriel Doise. De oudergeteekende, sectieoverste der accynzen, herinnert al de tabakplanters hun nen tabakteelt van 1922 regelmatig aan te geven voor den 1 Juli aanstaande, ten einde zich niet bloot te stellen aan overtredingen en lasten voorzien door de wet. (get.) Emile Vincart, Werf, 151. Alle, met der woon in de provinciën West- vlaanderen, Oostvlaanderen, Antwerpen en Limburg gevestigde lieden, die van zins zijn in de niet-bezette streek van Duitschland te reizen, moeten hun pas laten viseeren op het Duitsch Consulaat, Passtelle, 68, Brit- sche Laan, te Antwerpen. Stoelen, Spiegels Stoven, Mena- giegerief Glas. Gleirsch, Stoors Gordijnen, Bloemen, Rouwkro- nen, Kindervc ituren, enz bij Bazar der Galerij, 's Zondags gesloten. bij Em. Lobeau, Groote markt, Poperinghe. Zaterdag om 7 1/2 ure en Zondag om 1 1/2, 4 en 8 ure. 1. Flavie de boheemsche, drama in 4 d. 2. Diamanten koningin, 13 en 14 ep. in 4 deelen. 3. Komiek in 2 deelen. Maandag om 8 u. l.LaPieuvre, drama in 4 deelen. 2. Het geheim der zeven, 7 en 8 ep. in 4 dee len. 3. Komiek in 2 deelen. liimli'g-!* ivoi'd li toegelaten 'ÏV I-« o* p. j— •'•liy.citd kilos occasie. O U TK8- ELEY. van tot 7 meters, voordeelige prijzen, bij Cant Coven- m.ieker, 4, Watoustraat, Poperinghe. Bij z kt re hoeveelheid, kosteloos geleverd Een houten barak, gedekt met pannen, groot 12 op 5 m. Verdeeld in 6 plaatsen, daarbij 2 af hankelijkheden gedekt met terrepapier. Een houten barak groot 15 op 6 m. Een gebouw ge metst tusschen stijlen, gedekt met pannen, ver deeld in 2 plaatsen, ieder 15 v.m. groot. Hongaars met ijzeren platen gedekt en eene tota le oppervlakte beslaande van 260 v.m. Zich wen den tot Laton Arsène, Poperinghesteenweg. 24, Yper. Voiturette, F.N. 10 H.P. type Sprider, 2 plaat sen. Zeer goede staat. Garage We Allaeys Zonen, Poperinghe. Deklatien bij René Deschuyter, St-Jan-ter Biezen. ude gazetten, 1 fr. de kilo, ter Drukkerij dezer. uto-kamionette, Draagkracht 400 K. Adres ten bureele. Zeven nieuwgebouwde huizen met eene bakkerij inbegrepen, buiten de stad Yper. Inl. bij René Knockaert, Openbare roeper, Slachthuisstr. Yper. Parchemin boterpapier, mag in 't water liggen, ter drukkerij dezer. Vrouwvelo en jongensvelo bij J Lammey, 4, Cas- selstraat Poperinghe. Huiswagen kunnende dienen voor vervoerwa- gen, 5 m. lang op 2 breed, in goeden staat, aan zeer voordeelige prijs. Adres ten bureele. Groote bakkersoven op kolen, in heel goede staat, door uitscheiding aan voordeelige voor waarden te koop. Zich wenden tot Felix Cambie, Werfstraat, Poperinghe. QHI He 300 kilos kloek EMBALLAGEPA- vULUl PIER per pak van 30 kilos aan 1 fr. de kilo ten bureele dezer. Bakkersknecht goed op de hoogte van den stiel goed loon. Adres ten bureele. Goede meid, moet geen keuken kennen. Adres ten bureele. K leermakersgast en leerjongen bij Joseph Dumon, 17, Vlamingstraat, Poperinghe. Goede en bekwame reiziger, voor Yper en omstreken, voor verkoop van chicorei. Zich wenden's zondags van 9 tot 11 ure. 's morgens, de werkdagen van 6 tot 8 ure. 's avonds bij J. Burgho-Vierstraete, Hond straat, Yper. Goede meid, gevraagd voor handelshuis te Gent, 14, Koestraat. Meid van 16 tot 20 jaar, gevraagd'bij deftige burgersfamilie. Adres ten bureele. Deftige boerenmeid van 16 tot 20 jaar, Adres ten bureele. Goede kleermakersknecht en halve gast, kunnen de broeks en gilets maken. Kost en inwoon bij Henri Parent, kleermaker, Rousbrugge. j s Meid 16-17 jaar, gevraagd te Poperinghe. Goed loon. Inl. ten bureele dezer. oede meid, te Poperinghe, goed loon. Adres ten bureele. ekwame voerman, bij voorkeur, voor 't lossen en 't vervoer met 2 paarden. Nutteloos zich aan te bieden zonder goede getuigschriften. Pe troledepot, Werf, Poperinghe. Jufvrouw dactylo kennend voor bureelvan aanne mer; Vlaamsch en Fransch noodzakelijk; vaste plaats. Adres ten bureele. Kind van welstellende lieden, om op te voeden, bij gezin van drie personen. Timmer mans gasten en leerjongen bij Modest Huyghe In den Sultan Reninghe. Goede meid bij René Stamper, beenhouwer, Sta tiestraat, Yper. Broodvoerder, 16-17 jaar, bij Henri Dequecker, bakker, Kaai, Yper. Volkomen en halve timmermansgast bij Hector Gelein, timmerman, Prootstraat, 148, (Statie) Poperinghe. Qoerfe smidsgast. Adres ten bureele. Meld kunnende naaien en eene voor de keuken, in katholiek huis nabij Meenen groot loon. Zich wenden of schrijven rue de Lincelles, 14, Halluiti, France, (Nord.) ovenmeid en keukenmeid, zeer groot loon, 11, Olyvenhofstraat, Brussel. 'A raat:! plaats. Jongen van 19 jaar bij timmerman als halve gast; adres ten bureele. Werkvrouw om te wasschen en schuren. Adres ten bureele. Dienst der Verwoeste Gewesten ST» XX TT A A alsook in de Gemeentemagazijnen te Zich te begeven bij den bestuurder.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1922 | | pagina 2