MEUBELPAPIER Reglement oer HODoescnaai. Kermis roeeringne. BRANDVERZEKERING J P In 't Binnenland. Linoleum V. O. S. Popering-he. Feest van 11 Juli. Bijzondere Trams Burgerstand van Voor de Vrouwen, Toile cirée voor tafels en bedden Gecaoutchouteerde schorten 1>U ëansen-Vnnneste BERICHT AAN DE LANDBOUWERS. Medard Vermeulen Rouwberichten. VERMAKELIJKHEDEN. Kcrmismaandag 10 Juli. 's Woensdag 12 Juli. Zondag 46 Juli. Maandag 17 Juli (Pamelfje HOPPE. Xe §koo|>. Het blijkt steeds meer en meer, dat het in Mexiko alles behalve rustig is. Ook aan president Obregon schijnt geen rustige re geering te zijn beschoren. Te Weenen werden drie bankiers aan gehouden er werd een te kort vastgesteld van meer dan één miljard kroonen. Eenige politieagenten te Wazemmes, die eene aanhouding wilden doen, werden aangevallen. Een agent schoot een der wil demannen vlak door het hart. Een sneltrein in Amerika is in volle vlucht van het spoor geloopen. De trein was stampvol reizigers er zijn 4 dooden en een 40 tal erg gekwetsten. NiailNiiiPint K. Al de Apotheken zijn gcinsch den Zon dag open. Brand. Zaterdag namiddag is er brand ontstaan in het hofstedeken van Charles Orbie aan de Leene. Keet en stal lingen zijn afgebrand en de woning bleef gevrijwaard. Alles is door verzekering ge dekt. ReizenIndien gij u op reis begeeft, verwaarloos niet u van een of twee mono poeders te voorzien, want het is het eenigste en echt geneesmiddel tegen hoofd-en scheele hoofdpijn, zenuwlijden, razende tandpijn en rhumatiek. Te koop bij H Noiredame, Groote Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinghe, in doozen van 1,75 fr. en van 3,00 fr. Koloniale dag. Een feest dat aan 't uitbloeden is. Verleden jaar had er nog een plechtige Te Deum plaats en thans za gen we enkel ten derden dage de driekleur uit hangen aan het stadhuis. Ontsnapt. Maandag hebben de Gendarmen een Franschman aangehouden die uit de gevangenis ontsnapt was, en hier zonder middelen van bestaan ronddoolde. Afbraak. We vernemen dat het kasteel D'Hondt, Reninghelst steenweg, dat ten gevolge van den oorlog geheel onbruik baar geworden is, binnen kort zal afgebro ken worden. Langs den steenweg zullen in plaats, een zestal nieuwe nette huizen ge bouwd worden. Wijnen. De wijnen van het huis Pierre Valcke zijn gewaarborgd.Alle wijn, zelf na verschillige jaren gelegen bij de ka- lant, die geene voldoening zou geven, wordt terug genomen en 5 intrest per jaar betaald boven den inkoopprijs. Hoppekweekers. Het Schepencolle ge laat aan de hoppekweekers weten dat zij zonder uitstel moeten gevolg geven aan het verzoek dat hun door het keuringsbu reel werd gedaan namelijk het juiste getal hoppeblokken aangeven die zij dit jaar in 't land hebben. Indien zij dit tegen 15 Juli aanstaande, bij den heer Felix Vancayseele of bij het bureel der keurders niet aangegeven hebben, zul len zij kunnen beroofd worden van het stadslood. Grondige klacht. 's Vrijdags binst de markt dient de Vlamingstraat als uit spanning. Twee, drie reken rijtuigen, kar ren,camions, enz. belemmeren er den door gang en vormen eene afsluiting voor de handelshuizen in die straat gelegen. Daarom hebben die handelaars bij de gemeente- overheid gevraagd om dien toestand te veranderen. We vernemen dat ze zullen voldoening bekomen na kermis zal alle rijtuig naar de Peerdenmarkt moeten, waar nu plaats gekomen is met het afbreken der twee barakken. Davidsfonds. Vlaamsche Hoogdag, 11 Juli. Wij wakkeren onze leden aan deel te ne men aan al de plechtigheden ingericht door het feestkomiteit. Aangezien de feestelijkheden bekend ge maakt worden door plak- en omzendbrieven van verschillende bonden en maatschappijen, achten wij het nutteloos een bijzondere uit- noodiging rond te sturen. In den stoet komt het Davidsfonds na de Vlaamsche Vrienden. Het Bestuur. Bericht. Het Stadsbestuur laat we ten dat het stadskerhof heel de kermisweek toegankelijk is van 9 tot 11 uur 's morgens, en van 2 tot 5 uur 's namiddags. Ter gelegenheid der Stads Kermis. Groot Bal in de Palace, met prachtige orgel in uitnemende groot zaal, prachtig verlicht en uitgekozene bieren van. eerste kwaliteit. Dansers opgelet het is alleenlijk in de Palace voor E. Duponcelle. Yperstraat, 38, Schiftingscommissie. Deze commis sie is bepaaldelijk door de bestendige afvaardiging als volgt samengesteld MM. H. Brutsaert, geneesheer te Poperinghe J. Folcque, rustend onderwijzer te Poperin ghe en J. Malisse, secretaris te Kemmel. Jaarlijksche Paardenmarkt. Dins dag 18 juli heeft hier de jaarlijksche groo'.e paardenmarkt plaats op de Bertenplaats. Er zijn schoone premies en prijzen door de stad verleend. Kermisprogramma. Zooals voor gaande jaren bestatigen wij weer dat er geen programma van kermisfeesten uithangt. Turners. Dat de turnmaatschappijen in den smaak van het volk vallen en veel bijval genieten, word bewezen door het feit dat het getal leden steeds aangroeit. De turngilde «Vlug en Vroom» telt op heden 152 werkende leden. Lijkkoets. We vernemen dat M. Huyghe, huurhouder, eene lijkkoets of cor- billard komt aan te koopen om uit te huren, 't Is wel een droevig voertuig, maar dat in treurige omstandigheden zijn nut kan bij brengen. Processie. Ter gelegenheid van Poperinghe-Ommegang gaat de jaarlijksche processie, met het mirakelbeeld van O. L. Vrouw, om 10 ure uit S. Jans kerk. 11° Juli feest. 't Is feest in het vlaamsche land en de Vrouwen ook doen meê om onze voorouders en Breidel en de Coninck hulde te bieden. 's Morgens om 9 1/2 ure in St Bertinus Kerk is het den plechtigen dienst voor de ge sneuvelden van Poperinghe jegens wien we een plicht van dankbaarheid te vervullen hebben. Daarna zijn de leden van het Ver bond der Christene Vrouwen, van den Stu diekringen van den Meisjesbond, vriendelijk verzocht zich te scharen rond het Vaandel van den Vrouwenbond, hetwelkezal wappe ren op de Bertenplaats, om van daar geza- mentlijk in stoet mede te gaan rond de stad. Dank op voorhand. Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE. - Pompiers. Kermis Maandag om 3 ure nanoen Uitstap der Pompiers en Vuur- vogelschieting bij Achiel Verhaeghe. Concert. Maandag om 6 u. geeft het muziek een Concert voor zijne leden, in den hof van den Katholieken Kring. Het Bestuur van de V. O. S. heeft de eer ai zijne leden vriendelijk te verzoeken de plechtige teraardbestelling te willen bijwo nen van onzen Gesneuvelden Wapenbroeder Indevuyst Jeroom (broeder van onzen Vaan deldrager), op Maandag 10 Juli om 9 1/2 ure in de kerk van St Bertinus. Vergadering in ons lokaal «Au Petit Paris» om 9 ure om dan aan het gasthuis het lijk te gaan afhalen. De h.h. Bestuurleden worden verzocht Maandag 10 dezer om 8 1/2 ure 's morgens in het lokaal te zijn voor eene bespreking over 't vieren van 21 Juli. Op Dinsdag 11 Juli, om 912 ure plechtige zielmis voor onze Gesneuvelde Makkers. Daarna herdenking van den Gul densporenslag en optocht door de stad met muziek. Wij rekenen op de voltallige opkomst on zer leden en bijleden. Onze leden die geen Voorzitter eener deel nemende maatschappij of geen inuziekant zijn worden vriendelijk verzocht onze Vlag te vergezellen. Dat niemand op deze 2 dagen aan de plechtigheid ontbreke! Op Donderdag 13 Juli gaat eene afvaardi ging niet onze Vlag naar Belle waar de be graving van een lid van de V. O. S. plaats heeft. Wie gaat er mede! Het Bestuur. Het Guldensporenkomiteit heeft de eer aan de bevolking te laten weten dat het pro gramma voor 11 Juli (Kermisdinsdag) als volgt werd opgemaakt: Te 101/2 uur, (naden rouwdienst voor de gesneuvelden in St Bertenskerk, waar alle deelnemende maatschappijen zullen tegen woordig zijn): Vorming van den stoet op de Bertenplaats. Te 10 1 2 uur, optocht der maatschappijen en schoolkinderen door de straten der stad, (gewone toer van den ommegang). Te 11 12 uur, bij het eindigen van den stoet, op de Bertenplaats aanspraak in open lucht door den heer Leo Scheere, advokaat te Antwerpen. Te 12 uur, voor het uiteengaan, groet van den vlag. Wij verzoeken de bevolking om van 's morgens vroeg, hunne huizen te bevlaggen. Er wordt terzelfder tijd een laatste en dringe oproep gedaan tot de leden der toe getreden maatschappijen op dat allen zonder uitzondering zouden deel nemen aan de be tooging van 11 Juli; het bestuur heeft «ja» gezegd; de leden mogen het bestuur hunner maatschappij niet verloochenen. De schoolkinderen zullen vergaderen op de Bertenplaats achter het opschrift «School kinderen. Om geen tijd te verliezen worden de vaan deldragers beleefd verzocht, na den dienst voor de gesneuvelden, op de Bertenplaats de plaats in te nemen welke hun door een lid van het komiteit zal aangewezen wordende leden der maatschappijen zullen dan zoo spoedig mogelijk elk achter zijn vaandel gaan staan. De vlaamschgezinde mannen die totgeene der medevierende maatschappijen behooren, zullen de laatste groep vormen't is te zeg gen achter den V. O. S. Om alle verwarring en dooreenmengingte vermijden worden alle vlaamsche vrouwen en meisjes dringend verzocht, liever dan den stoet te kijken voorbijgaan, er in mee te doen en zich in zoo groot getal mogelijk te voe gen bij de groep van den Vrouwenbond of bij die derVlaamsche meisjes». De ouders worden dringend verzocht hun ne kinders in den optocht mede te doen gaan, om alzoo van jongs af de liefde voor hunnen geboortegrond er in aan te kweeken. Namens Het Guldensporen Komiteit. De Schrijver, De Voorzitter, Albert Baert. Julien Merlevede. Vprr. De werking der V. O. S. De V. O. S. senbond werd te Yper in 1919 reeds gesticht en hield zich van 't begin van zijn bestaan altijd bezig om al de belangen der oud-strijders te behertigen. Door zijne tusschenkomst werden 48 akten van bekend heid, 210 klachtformulieren, 590 begifti- gingsaanvragen en 140 aanvragen voor de kinderen der oudstrijders opgesteld en over gemaakt. 120 oudstrijders bekwamen door bemiddeling der Vossenbond de gifte tot herstelling der haardstede, Wat meer is kregen 34 weduwen, weezen en ouders der gesneuvelden door den Vos senbond hun pensioen, 16 oorlogswezen kregen daarbij van den gemeenteraad door zijne tusschenkomst een spaarboekje van 50 fr. Door de V. O. S. van Yper werd op elk spaarboekje 20 fr. gestort. Door de zorgen der V. O. S. werd de lijst der gesneuvelde Yperlingen opgemaakt, de aanvragen tot het overbrengen hunner lijken opgesteld en eene afzonderlijke plaats op het kerkhof bekomen. Ook de V. O. S. stichtte eene tooneelaf- deeling met name «Puinentroost» en gaf reeds 16 prachtige welgelukte vertooningen en gaf jaarlijks een schoon kerstboomfeest welke telke male 400 fr. kostte. Voorwaar, een heel prachtige uitslag! Tuinfeesten. Ter gelegenheid der feesten van Tuindag, heeft de Gemeenteraad in zijne laatste zitting eene toelage van 7500 fr. gestemd. Het muziek van Seclin bij Rijsel zal op den ls1ra zondag der kermis, een Concert op de Groote Markt gezen. Grafschennis. Twee nickelen kruis beelden welke gelegd werden op de graven der gesneuvelde heldenArthur Delaere en Henri Doom, werden door oneerlijke perso nen weggenomen. De politie zoekt de plichtigen dezer laffe daad op. It«»n in gli rist. Heropbouw. Even gelijk op zooveel andere gemeenten van verwoest Vlaanderen,wordt er sedert ettelij ke maanden dapper gevrocht aan den heropbouw der vernielde huizen bij zoover dat binnen een jaar van hier, indien de za ken alzoo voortgaan, het dorp een meerder getal huizen zal hebben dan vóór den oor log. Deze vooruitgang is bijzonderlijk te bestatigen in de Vlamertinghestraat die ver het meest beschadigd wierd en waar mén nu niet min dan vijftien huizen aan 't opbou wen is. De kerk die sedert den oorlog nog altijd, met harestooien vensters en afschutsels van ijzeren platen, meer aan eene verlatene schuur dan aan een tempel geleek, begint stillekens aan die slunsen af te werpen en in 't nieuw gestoken te worden, zoodat, naar't geene reeds te bespeuren valt, de parochianen, zooals in 't verleden, met zekere voldoening hunne kerk door de vreemde bezoekers zullen mogen laten be zichtigen. Middelerwijk is men op de Clytte ook niet in slaap gebleven, en onder de menigvuldige gebouwen die er van meet af opgericht wierden kunnen de prachtige schoollokalen als models aanzien zijn. Ziehier om wat variëteit aan de straaten te geven, zijn er onder de opgebouwde hui zen van den Staat eenige die wel aan groote vogelmuiten gelijken, zonder dat de eige naars naar zulken bouwtrant gevraagd hadden. Erge stamp. Woensdag namiddag kreeg de hoefsmid Desmytter een stamp in volle borst van een der paarden van voer man Plaetevoet van Locre. Zijn toestand die eerst bedenkelijk scheen is reeds schier volkomen hersteld. Ilsjj iiiiKtnpjes verhoogt de Vleesch- pastei «Fray Bentos» der Cic Liebig het genot van het picknick. HoordsidirMitf. Nachtwandelaars. - We vernemen soms hier en daar dat er 's nachts een en ander ontvreemd wordt. Nu een vleeschketen, dan wat rozenstrui ken, een slijpsteen, een waschkuip, enz. 't Ware te wenschen dat we eens som mige nachtwandelaars op hun uitstapje ontmoetten. VlaiiM'rlinslM'. Onweder. Don derdag middag, tijdens eene groote wind vlaag viel er op de Poperinghe steenweg, een groote tak op dg,straat, afgerukt van een kasseiboom. De tak kwam terecht op het hoofd van het zoontje van Theod. Dehuys- ser die erg aan het hoofd gekneusd werd. Zijn toestand is onrustwekkend. Ongeluk. Donderdag namiddag, tijdens de manoeuvers van den goederentrein werd de stationlader Jules Costenoble ge vat tusschen twee waggons en hevig gestuikt tusschen borst en schouders. Alhoewel niet doodelijk, werd hij deerlijk gehavend weg- gedregen. Guldensporenfeest. Maandag avond, 10 Juli, groote algemeene vergadering van «de Vlaamsche wacht», vreemde spreker, liederavond en gezellig samenzijn, ter gele genheid van 't Guldensporenfeest. Alleman wordt er verwacht in 't Gouden hoofd, bij Jules Debeer om 7 1/2. De vlaamschgezinden van Vlamertinghe doen een oproep aan de bevolking om op 11 Juli a. s. den slag der Guldensporen te her denken. Zij hopen dat iedereen dinsdag aan staande zijn huis zal bevlaggen. Itoiinhriistfi'- Weezenbloempje. 't Was waarlijk boven alle verwachting; De verkoop heeft bijna de ronde som van 300 franken opgebracht. Wij moeten bekennen dat onze medebur gers de ongelukkige oorlogsweesjes wel indachtig zijn. Dank dus aan de onvermoeibare verkoo- pers en verkoopsters. Dank aan de muziek, welke door hun prachtig concert de verkoo- ping opgeluisterd heeft Dank bijzonder lijk aan de vrijgevige inwoners van Rous- brugge, Het Bestuur van den Oud-Strijdersbond. lto»'Miii£li<>. Voordracht. De heer Lamont kwam Zondag laatst eene voor dracht houden voor eene bijna ledige zaal. Het was aangekondigd voor 3 ure. Alsdan waren 3 mannen en 12 vrouwen tegenwoor dig. Eenige zijn nog binnen gekomen doch het maximum ging niet boven de 37. De heer Lamont deed zijn beklag en zegde dat het droevig was te bestatigen dat de landlie- de zoo weinig begrepen van het nut dat sproot uit dergelijke voordrachten en lessen en uit al hetgeen heden ten dage voor hun gedaan wordt. Wat mag de oorzaak zijn van die onver schilligheid? Ofwel dat de landlieden ge makkelijk en veel geld winnen en klagen uit gewoonte, ofwel dat sommige gildebroe- ders en andere den bond niet genegen zijn en zelf tegenwerken. Waar ligt de hond gebonden? \Vv< Nvhaete. De ramp. M Vande Vyvere, minister van ekonomische zaken, komt heden Zaterdag naar het Ypersche om er de families der arme slacht offers van de schrikkelijke ramp van Wyt- schaete te bezoeken en hun de eerste hulp te brengen, in afwachting der eindregeling van de oorlogsschade, welke hnn toekomt. leturen. Rouw. Donder- was de gemeente in rouw. Men zag het vgn 's morgens ter plaatse: de vaandels die half- top te treuren hingen, en de brandende straatlanteernen met rouwfloers omhuld, zeiden iets meer dan 't gewone. Immers de algemeen geachte en beminde Burgervader had zijn verdienstelijke loopbaan geëindigd, en dien dag werden zijne stoffelijke over blijfsels, onder een ongemeenen toeloop van volk, ter aarde besteld. Burgemeester Charles De Bergh was er nog een van den ouden stempel, het oorbeeld van den Katholieken Vlaamschen Burge meester van te lande: een man van diep geloof, die zijn opinie achter geen stoelen stak, maar die, hert op de tong en het hert op de hand, sprak en handelde, bij iedereen en overal, als een overtuigd Katholiek; een man met helder verstand en gouden hert, die niet visschen wilde naar populari teit door overdreven-beminnelijke toegeven heid, of ook niet beefde voor beknibbeling, maar die zijn burgemeesterschap oefende, uit plichtsgevoel, voor eikendeen en altijd ten dienste, doch zonder beslag, en immer voor 't goed een burgemeester die, bewust van zijn zware taak, zijn eigen belangen kon vergeten, om zich geheel en al toe te wijden aan de stoffelijke, geestelij ke en zedelijke verheffing van zijn volk. Zoo was hijen zoo zeide het ook de Heer Schepen Van Lierde, namens al het volk, in zijn welgepaste lijkrede. Het volk weet liet, en beweent hemen 't is voor hem, uit dank, in zijn begrafenis komen bidden; en 't heeft alzoo meteen zijn deelneming willen betoo- nen aan de achtbare familie, die niet de minste is om de leemte te gevoelen door den onverbiddelijken dood in haar en ons midden geslegen. Locr<>. Kermis. Op Zondag 2" Juli 11. was 't hier de jaarlijks:he kermis, begun stigd met een aangenaam weder, dat heel veel volk naar de dorpplaats gelokt heeft. Buiten de groote baanbolling, waaraan vele liefhebbers deelnamen, werd Locre vereerd met het bezoek van de nieuwe Mu ziekmaatschappij De Vlaamsche Vrien den van Westouter, die haar eerste uit- stapjedeed naar Locre, haregebuurgemeente. De muziekanten met Voorzitter en Commis sie, werden verwelkomd door de gemeente- overheid aan De Hoekjes van waar de kleine stoet, muziek aan 't hoofd, het dorp intrad. Het nieuw muziek verlustigde de toehoor ders met menig aangenaam lied. Aan iedere herberg gaf het eene schoone Serenade die veel bijval genoot. Onnoodig te zeggen dat de herbergen gestampt vol waren van 't volken dat iedere herbergier zijne tevre denheid heeft uitgedrukt over den goeden verkoop. Wanneer de eersten prijs gebold werd in den grooten tra was het muziek ap zijnen post en De Vlaamsche Leeuw weerklonk ter eere van den winnenden bolder. De muziekanten werden ook onthaald op eene heel aangename verassing, gejond door eenige bijzonderen en die hun heel veel deugd gedaan heeft.Ze speelden goed buiten, maar ze speelden ook goed binnen! Bravo, dat is wel van hun Eere dus en dank aan den Heer Voorzitter en aan de Heeren van de Commissie vande «Vlaamsche Vrien den van Westouter! Eere en dank aan den Heer Muziekmeester en aan al zijne mu ziekanten! UT'h(ou(i'|'. Een onvoorzichtige ve- lorijder botste Vrijdag morgen bij de Neer- graaf, met groot geweld op vrouw X... die naar Poperinghe markt kwam. De vrouw bekwam lichte verwonderingen op heel het lichaam. In de provincieraad werd de vraag van het verbond der Hopplanters van Poperin ghe, om toelaag voor het inrichten eener tentoonstelling, aangenomen. M. William Van Remoortel en drie andere Kamerleden, hebben een wetsvoor stel neergelegd, luidend als volgtDe verjaardag van 11 November 1918 wordt jaarlijks als officieele feestdag van den Vrede gevierd. De wet van 18 juli 1919 wordt ingetrokken. Den 17 Juli aanstaande zal het Ver- brekinshof uitspraak doen over de voorzie ning, ingediendjdoor E. P. Stracke, tegen het vonnis der assisen van Oost-Vlaanderen, waarbij hij tot drie jaar gevang veroordeeld werd. Het staat thans vast, dat de zaak Mu iier op 24 Juli voor het Hof van Assisen van Oost-Vlaanderen voorkomt. In een der laatste zittingen had de gemeente raad besloten eene BIJZONDERE COMMISSIE samen te roepen om de klachten van handelaars en landbouwers nopens het reglement der hoppe- schaal te onderzoeken. De handelaars in hoppe beweerden dat dit reglement niet meer overeen stemt met de huidige voorwaarden van den handel sommige boeren verlangden verandering nopens hetzakken en het warandeeren der hoppe. Vrijdag den 30 Juni kwam die commissie een eerste maal samen op hetStadhuis. Waren tegen woordig Als gemeenteraadsleden, MM. Lahaye, Beheyt, Van Dooren en Desomer als afgeveer- digden der handelaars, MM. De Canter en Jos. Veys als afgeveerdigden der commissarissen in hop, MM. Jer. Delbaere en Henri Bouw: als afgeveerdigden van den Hoppebond, M. Lebbe en E. H. De Jaegerals leden der Hoppeschaai, MM. Citteiren en Felix Vancaeyseele voor de zakkers, J. Legrand en ook.de landbouwer Omer Lebbe. In deze vergadering gaf de heer Burgemeester lezing van deu brief waardoor de hophandelaars van Poperinghe-Stad weigerden deel te maken van deze commissie. Tusschen de handelaars en het Stadsbestuur bestaat er een geschil nopens de verantwoordelijkheid van het stedelijk keu ringsbureel. De handelaars zouden willen dat het stadsbestuur aansprakelijk gemaakt wordt voor het opsteken (in den handel) van geperste balen, die lood gekregen hadden. Het Stadsbe stuur wil die verantwoordelijkheid in handels zaken niet nemen. De aanwezige commissieleden schijnen eens gezind om te verklaren dat zij thans over zulke handelscontracten niet moeten sprekendat zulks alleenlijk in de bevoegdheid van den gemeente raad valt. Voor hetgene de samenstelling van het keu ringsbureel aangaat, stelt het schepenkollegie voor van twee bijgevoegde keurders aan te stellen, die de werkelijke keurders zouden vervangen als deze ziek zijn of belet. Wegens het merken der balen zou de schikking, die in 1910 vastgesteld werd behouden worden elke baal zal benevens het lood ook een volg nummer dragen en een geschilderd bijmerk, dat de wapens der stad verbeeldt met het opschrift Poperinghe-Stad. Nochtans bij uitzondering mag dit bijmerk weggelaten worden voor de poketten, die voor Engeland bestemd zijn, mits dat de han delaar schriftelijk verklaart dat die balen voor het buitenland bestemd zijn. Dus geen verandering aan dit punt van het reglelnent. Nopens art. 4 blijft er ook vastgesteld gelijk vroeger dat er DRIE warandeerders moeten aan wezig zijn voor elke keuring. Ingeval van twijfel of betwisting, zullen al de hoppekeurders (ten ge- talie van vijf) vergaderen. In de vergadering, op Donderdag 6 Juli, waren dezelfde leden aanwezig, uitgenomen MM. Be heyt en Desomer. De bespreking droeg het meest over de voor waarden welke de hop vervullen moet om het lood te kunnen krijgen. Na lange redetwisting, om het opstel van het reglement overeen te bren gen met het modelcontrakt der handelaars kwam men tot het volgende opstel van ART. 6, dat klaarder zal luiden dan vroeger Om het lood te bekomen moet de hop zijn van goede, eerlijke en verkoopbare hoedanigheid, wei geplukt, voldoende en goed gedroogd, zuiver van reuk en onvervaischt. Daarenboven moet de hoppe gekweekt, gedroogd en gespijkerd zijn op het grondgebied der stad. Zii moet voortkomen van de Poperingsche Witte Rank of Groene Rank fd. tv. z. Buvrines) of van andere hopsoorten die door de keurraad in geli'ke hoedanigheid als de Witte of Groene Rank bevonden wordt. In geval van verwerping, zal de verkooper of de kooper het recht hebben, mits de hoppe in het magazijn der hoppeschaai ter bewaring te laten, eene nieuwe keuring te vragen voor dewelke al de hoppekeurders zullen moeten aanwezig ziin. De nieuwe keuring zal BINNEN DE 48 UREN, na de eerste keuring, moeten geschieden. Indien de hoppe bij de eerste of desnoods bij de tweede keuring het stadslood verkregen heeft, beantwoord zij aan voormelde voorwaarden, en kan er over de kwaliteit geen betwisting bestaan. Aanmerking: Er is geen verandering in de voorwaarden om de hoppe te aanveerden, gelijk er voor het meestendeel der andere punten van het reglement geen nieuwigheden ingebracht worden. Nochtans art. 13 zou voortaan voorschrijven dat een of twee hopkeurders den spijker zelf zouden gaan bezien, als de zakkers twijfelen over den staat van bewaring der hoppe op den spijker. Om de goede orde in de stadsschaal te behou den, is het ook van doen dat al de landbouwers op gepasten tijd gaan het getal hunner hommel blokken aangeven. Daarin zijn er alle jare eenige boeren nalatig. Volgens het art. 17 zouden de kweekers, die nalaten het getal hunner hoppeblokken aan te geven vóór den 1 Juni, kunnen van het lood beroofd zijn voor het gewas van het loopende jaar. Op aanvraag der handelaars zou het gewicht der deksels of hullen der balen den kilogram niet mogen overtreffende brouwers klagen dat zij, bruto voor netto koopende, nu 8 pond of meer stoppegoed van de hulle aan den prijs der hop moeten betalen, benevens de 4 of 5 kilos embal- lagegoed of lijnwaad. Alles wel ingezien, was er dus -maar weinig te veranderen of te verbeteren aan het reglement der hoppeschaai, dat zoo verstandig opgesteld was geweest over vijftig jaar door het gemeente bestuur van dien tijd, en dat in 1910 reeds herzien werd, naar gelang der tijdsomstandigheden tijdens het bestuur van den achtbaren Burge meester M. van Merris, en van de Schepenen MM. Vandenberghe en René Devos. t Hem IBC lliuicltiicrl Zaterdag namiddag is de Eerw-eerde Pa stor van S. Jansparochie in den Heer ontsla pen in den ouderdom van 74 jaar. Pas een maand geleden vierde Hij, in volle vreugd en blozend van gezondheid, zijn plechtig jubelfeest en nu Hij meende nog eenige jaren stil en genoeglijk te leven, komt de dood hem van hier wegrukken. Donderdag had de plechtige begraving plaats. Overgroot was het getal vrienden en parochianen die er aan gehouden hadden in den dienst tegenwoordig te zijn. Binst de twintig jaren dat de E. H. Banckaert op S. Jan leefde had hij de harten zijne parochia nen weten te verwerven en de algemeene genegenheid was hem toegedregen. Na den dienst sprak de Z. E. Heer Deken Vervaeke den lof uit van den afgestorvene. Hij loofde in hem zijne uitstekende priester- deugden, zijnen overgelijkbaren iever in den dienst des Heeren, zijne teedere en gloed volle liefde tot O. L. Vrouw, zijn minzaam en goedhartfg karakter. De Heer schenke hem hierboven het eeuwig loon! Maandag 10 Juli wordt alhier begraven Jufvrouw Emma Verwilghen,67 jaar,in leven Eerweerde Moeder Marie-Louise Overste der Eerw. Zusters Paulinen sedert 12 jaar. Dat God haar het eeuwig loon schenke voor hare onuitputbare liefdadigheid en ha ren onbegrensden iever voor de opvoeding der volksjeugd. Maandag is in het gesticht der «Dames de la Ste-Union overledenDame Octavie, in de wereld Jeanne Chabot, in den ouder dom van 76 jaren. Vrienden en kennissen worden üitge noodigd tot de plechtige Jaarmis, op Maandag 10 Juli, om 9 ure, in St-Bertens voor wijlen Camille Vanhoutte, in leven politieagent. Van wegens de Wwe Vanhoutte-Hauspie .-%uii£«"koim>n hij Watoustraat, Poperinghe, 20 Inlandsche Jaarlingen en volle Veerzen. Tot toekomende jaar Een Toehoorder. lk heb reeds verscheidene malen de ver zekerden aangeraden hunne goederen te la ten waarborgen tegen brand voor d tvolledige waarde om in geval van brand ook de volledige waarde te kunnen betaald worden. Ziehier een voorbeeld tot staving Iemand verzekert zijn huis voor 15.000 frank, alhoewel het 25.000 fr. weerd is. In dit geval blijft hij zijn eigen verzekeraar voor 10.000 frank. Veronderstellen wij dat er brand ontstaat en dat de schade 9.500 fr. bedraagt. De maatschap pij zal maar 15/25 of 5.700 fr. moeten betalen. De verzekerde is zijn eigen verzekeraar gebleven voor de 10/25 en zal dus 3.800 fr. verliezen. Hetzelfde geldt voor den inhoud der gebouwen en voor de huurgevaren. Die verlangt de gewaarborgde sommen te ver- hoogen kan dit doen bij de brandverzekering van Poperinghe. Vermindert de waarde der goede ren, dan hebben de verzekerden recht op onmid- deiijke vermindering hunner verzekering alhoewel de polis voor 10 jaar is onderschreven geworden. J. Folcque, Yperstraat, 7, Pop. Groot Bal. Prachtige nieuwe orgel van Cyriel Thee- ten-Clabau, in de Cinema zaal van M Georges Degroote (oud huis Lobeau). 's Avonds electrische verlichting. Groot Bal. In den Haan bij Alidor Decat, Groote Markt. Orgel van Maurice Theeten; laatste model met laatste nieuw dansmuziek. Ruime en prachtige zaal, Verscheidene tombolas zullen gedurende de kermisweek gegeven worden. Elk zegge het voort. Schoon Dansfeest. Inde groote tent van J. Debruyne van Yper bij Remi Dewickere, Veurnestraat. Nieuwe Zaal. Café de la Paix Groote Markt, op den koer, met prachtige orgel van Maur Dalleine. '8 Geit en Konijn te verhollen. In de Voorstad bij René Couwet; ge geven door Marcel Temperville. Konijn te verhollen. In de Viollette bij de Wwe Pittellioen; gegeven door Maurice Marrant. Om 9 uur. Schoon Konijn te verhollen. In den Walvisch bij Georges Lefever, Casselstraat; gegeven door Cyrille Minot. Om 9 uur. Schoon Konijn te verhollen. In den ouden Hazewind bij Elie Muy- laert; gegeven door Camiel Decorte. Om 9 uur. Schoon Konijn en 30 fr. te verhollen. In den Achterwegel bij Jules Top, Trommelaarstraat; gegeven door Cyriel Milleville. Velokoers. «Inde Barriere» bij Lenoir, velomaker; 225 fr. prijzen. Jaarlijksche Bolling. In den hoek van Vredebij Henri Bouw, Westouter steenweg. Om 3 uur. Schoon Meischaap of 50 fr. te verhollen. In den Werf bij de Wwe Pinceel Werfstraat. Van 2 tot 8 uur. Geitje en 15 fr. te te verhollen door den tuin. In het Lambij Gustaaf Debruyne, Werf; gegeven door Theophiel Liebaert. Om 3 uur. Konijn te verhollen. A la villede Messines bij Alfons Bon- duellegegeven door Leon Blanckaert(TolIe). Van 3 tot 7 uur. Geit te verhollen. In den Landbouw bij Jules Deraeve, Werf; gegeven door Jerome Wollaert. Von 5 tot 7 uur. 30 fr. te verhollen. «In den Neerloop» bij Jules Sergier Werfstraat. Jaarlijksche bolling. In den Braband bij de Wed. Quaghe- beur. 70 fr. prijzen. Prijsbolling om 5 uur. In den Vetten Os. Kosteloos voor de leden der maatschappij De Ware Top- bolders. Groote Bolling. In den Vetten Osgegeven door de maatschappij. Groote Baanbolling. Wijk Rood Kruis 225 fr. prijzen en 7 bijzondere prijzen. Inschrijving van 2 tot 4 uur In den Chicoreiastbij Remi Mer levede. l'o|>«riiiglie Ommegang, ï^ijjn Popei"inghe»YeuriicZon dag 9 Juli en Zaterdag 15 Juli 1922, zal tretn nr 37, 1/2 uur verlaat worden van af Beveren statie, en zal aank. in Poperinghe, om 14 u., in plaats van 13.30u. Trein nr 42, zal eene uur verlaat worden, uit Po peringhe vertrekkende, om 20.35 ure, in plaats van 19.3") ure, en zal doorrijden tot Beveren statie. lLAjn Poporina'he - Oost vlote- ren Zondag 9 Juli en Zaterdag 15 Juli 1922, zal trein n' 47, uit Oostvleteren vertrekken om 13.10 ure, in plaats van 12,10 ure aankomst te Poperinghe om 13.55, in plaats van 12 55 ure. Op Zondag 9 en Zaterdag 15 Juli 1922Poperlnghe-statie, vertrek, 21 15 ure Oostvleteren, aankomst, 22 ure. (Stilstand aan alle lusschenstatiën). POPERINGHE, van I tot 8 Juli 1922. Geboorten. - 158. Derycke André, z v. Alidor en Hermlnie Parasote. 159. Paltyn Roger, z. v Henri en Julia Lauwers. 160 Vermote Yvonne, d. v. Fir- min en Lucie Rosselle. 161. Vanderbeke Raymonde, d v. Marcel en Jeanne Prevel 162. Huyghe Suzanne, d. v. Jules en Marie Ryckewaert 163. Paessclie- soone Marcel, z. v. Honoré en Maria Hauspie. 164. Logle Georges, z. v. Achille en Blanche Oos. Overlijdens. 106. Banckaert Camille, 73 j. pas toor v. St-Jan, St-JanskruisstT 107 Chabot Jeanne, 76j.kloosterzuster v 't klooster Sa'nte Union Yperstr. 108 David Cy rille, 47 laticnkllever, eclitg. v. Georgine Beddeleem, Casselstr. 109. Verwilghen Emma, 67 j. ovetste der Z I aulinen, Boeschepeslr. Huwelijken.—72. Debaene Maurice, 24 werkman en Wyffels Irma, 20 j z b beid. v. Poperinghe. 73. Vanpeteghem Leon, 29 j landwerker en Devacht Adrlenne, 27 j. kleermaakster, b. v. Poperinghe. 74. Bentin Nestor, 26 j. handelaar en Vanhoenacker Jeanne, 27 j. bijzondere, b. v. Poperinghe. Belofte. 102 Herpoelaert Jules, koopman v, Eeghem en Denys Maria, z. b. v. Poperinghe. YPER, maand Juni 1922. Geboorten. Oreei Irene, Poperinghesteenw. Pyck Jules, Veurnesteenw. Parret Gilbert, Zonne- bekesteenw. Molein Maria, Rijsselsir. Clatys Roger, Rljsselstr. Morel Maria, Kalfvaart. Van- thuyne Maria, Meenensteenw. Roose Elisabeth, v. Gheluvelt. Devriendt Ivo, Minnepleln Pitt Nina, G. Destuersstr. Spoibeen Fernand, Meenensteenw. Gabriël Robert, Zaalhof. -Muylle Remi, Dixmude- sieenw. De Volder Jeanne, Dickebuschsteemv. Sercu Jeanne, Zonnebekesteenw. Maertens Simonne, Rijsselsir. Bruyer Maria, Minneplein. Deven Leona, Dixmudesteenw. Vanhove Georges, Dixmu- desteenw. Dthollander Irena, Poperinghesteenw.- Dethoor Marcella, Zonnebekesteenw.—Claeys Roger, Dickebuschsteenw. Houart Georges, Rijsselstr. - Mailliard Simonne, Rijsselstr. Overlijdens. Verhaeghe Florence, 84 j. z. b. ongeh. Lange Thouroutstr. Decorte Maurice, 33 j. landbouwer te Voormezeele, echtg. Vandecasteele Marie, Kalfvaart. Duthoit Rosalie, 67 j. herbergier ster, Statiestr Baroo Julia, 61 j. huishoudster, echtg, Beun Henri, Dickebuschsteenw. janssens Julien, 2 m Pannenhuisstr. Bossuyt Guillaume, 5 m Dixmudesteenw. Woussen Joseph, 71 j. z. b. Kalf vaart Callewaert Valerie, 71 j. z. b. wed. Ver- meersch Emlie. Kalfvaart. Casier Amelie, 65 j. huishoudster, wed. Vilghe Henri, Dickebuschsteenw. Decrock Medard, 31 j. daglooner, ongeh. v. Brugge. Odent Isidore, 54 j zager, echtg. Cooren Lucie, Minneplein. Peirsegaeie Amédée, 60 j. handelaar, wed. Cools Emma, echtg. Vanoverberghe Margareta, Maloulaan. Huwelijken Gabriël Prosper, daglooner en Har dy Raymonda, z. b. te Yper. Rossey Maurits, elec- triekwerker te De Panne en Gouwy Marthe, z. b. te Yper. Woussen Eugeen, metsersdiender en Vanu- xem Audi's, werkvrouw te Yper. Leconte Florent, steenzager en Aman Maria, kantwerkster te Yper. Decadt René, mekaniekwerker en Alleman Germana, z b. te Yper. Sestigh Richard, metser en Hoedt Julia, z. b. te Yper. Malfait Léon, bediende bij de rechtbank v. oorlogsschade te Zillebeke en Delahoutre Maria, z. b. te Yper. - Planckaert Gaston, metser te Boesinghe en Flepts Helena, z. b. te Yper. Dewan- ckel Lucien. meester-hoefsmid te Wervick en Devos Helene, z. b. te Yper. Derycke Henri, bediende aan den Ijzerweg en Vandepiite Celina, dienstmeid ie Yper.—Desmet Camille, landbouwer te Vlamertinghe en Legrand Marie, landbouwster te Yper. In Engeland slaan de hoptuinen doorgaans gunstig. Wat insektenplaag vindt men hier en daar, rond Ash- ford en Faversham, waar men begonnen is fel te be spuiten. In den omtrek van Paddock-Wood en in de streek van Worcester treedt de roode spin op, en ver wekt zelfs angst voor eenige hopvelden. In de streek van Aalst en van Poperinghe blijft dj plantengroei zeer voldoende door den geweldigen wind werden de scheerranken "fel beschadigd. Intus- schen werken de speculanten fel om den prijs voor de nieuwe groélte (1922 te doen dalen, uit het veronder steld vooruitzicht van overvloedige opbrengst. Op de woensdagbeurs noteerde Poperinghe 215-220 fr., Aalst 220-235 fr. Integendeel is er weinig vraag naar be schikbare waar, Aalst 370-390fr.Poperinghe 360 fr. Uit de Fransche hopstreken meldt men dat de hop tuinen goede vorderingen maken dank zij de laatste regens. Daar ontstaat er wat meer vraag van wege de inlandsche brouwers alsook van wege de Duitsche kooplieden. Gewone Elzasser hop noteert 750 fr, Botschep; 380-410 frank. In Beleren en Bohemen schijnen de hopplanters tevrgden over den s and der hopvelden. Voor beschik bare waar is de handel zeer vastallerhande vreemde hop wordt verhandeld, dewijl de Belersche hop zoo zcld-aam is ter markt. Ziehier eenige noteeringen: Roolsche hop 19 000 mark; Belgische, 14.500 m, Elzasser, 16 500-17.000 m. Hongaarsche, 20 000 m. Beste Beiersche, 20.000 tot 23.000 mark. Bemerk wel 100 mark is ongeveer 3 fr. 40. Oude gazetten, 1 fr. de kilo, ter Drukkerij dezer. Auto-kamionette, Draagkracht 400 K. Adres ten bureele. Parchemin boterpapier, mag in 't water liggen, ter drukkerij dezer. Barak in goeden staat, met pannen bedekt, 4 plaatsen. 2 boven en 2 beneden bij Arthur Menu, Boesinghe. Schoone en gerievige tent. mer pannen bedekt, vier benedenplaatsen, zolder en werkplaats met poort en stal, bij Ach. Lesage, loodgieter, steenweg Abeele, Poperinghe Bijzonder goede occasiegaz-motor, sijsteem Otto Deutz, 8 H. P.bijW'Allaeys, Priesterstr.Pop. Occasie maaimachien Mac Cormick met piktoe- stel, in zeer goeden staat, zeer voordeelige prijs, bij Jozef Devloo, Oostvleteren. Renteniershuis gelegen in de Bruggestraat, nr 2, te Poperinghe, 1 are 52 centiaren, met aan houdenden hof, groot 5 aren 75 centiaren. Voor alle inlichtingen zich wenden naar bovengemeld adres. achtstoofBoomgaardstraat, 8, Poperinghe. Prachtige automatieke orgel in zeer goede staal, Veurnestraat, 80, Poperinghe. Nieuwe ressortkar, voor twee diensten, Yper straat, 44, Poperinghe. Winkelhuis, Geldmuntstraat, Brugge seffens beschikbaar, en uit ter hand te koop. Zich bevragen Agence Ruyssen, N. M. 67, Onderber gen, Gent. Gansch nieuwe keukenstoof met 2 ovens, per occasie te koop. Adres ten bureele. Groote versclie draven, wekelijksch te verkrijgen aan genadige prijzen in de brouwerij Feys- Cailewaert, Rousbrugge. (^evraa^d. akkersknecht goed op de hoogte van den stiel goed loon. Adres ten bureele. oede meid, moet geen keuken kennen. Adres ten bureele. Goede meid, te Poperinghe, goed loon. Adres ten bureele. Timmermansgasten en leerjongen bij Modest Huyghe «In den Sultan Reninghe. Leergast van 17 jaar om aan de velos te werken, bij Alidor Witdouck, velos, Oostvleteren. Mecanicien bij Pierre Vandemoortele, Cassel straat, Poperinghe. Agenten voor Poperinghe en omliggende, voor sterke, belgisclie, algemeene Verzekerings maatschappij. Zich wenden tot 1. John Everaert, Patilusstraat, 5, Oostende. Jonge meid, bij M. Delanghe, Pharmacien, 14, rue des Chats bossus, Lille. Goed loon. Tweede bakkersgast boven de 18 jaar, minstens een jaar op stiel, aanstonds gevraagd voor Rijssel. Adres ten bureele. GeVOllCleil. ortefeuille met geld, adres ten bureele.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1922 | | pagina 2