I Sansen-Vanneste SNUIF COLISEUM - CINEMA. J De Zaak Muiier. V. O. S. Poperinghe. De zaak Daels. In 't Binnenland. Hier en Daar. Burgerstand van UlilOEI PRÉUOVAKCE MENGELINGEN. O Vlaamsche Vrienden. BANK VAN POPERINGHE POSTZEGELS voor verzamelaars. Veurne Processie Over het Reglement der Hoppeschaal. HOPPE. Groote Vertooning Bedevaart naar Lourdes. Examens. Sterfgevallen. mms Priesterlijke Benoeming. Ambtelijke benoemingen. Tentoonstelling der Bakkerij te Gent. Gecaoutchouteerdc schorten JL>ïJ HiiiiMcti-Vauneste VERMAKELIJKHEDEN. Zondag 30 Juli. Zondag 43 Oogst. Dinsdag 45 Oogst. iii.I Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Antwerpen's Bouw- Hypotheekbank BERICHT AAN DE LANDBOUWERS. iedard Vermeulen E BloadeeLPolley, 0 P B P MARKTPRIJZEN. 1 Qansch deze week staat M. Muiier voor het Assisenhof terecht, en heden Zaterdag verwacht men de uitspraak. Wij zijn reeds gewoon aan zulke politieke processen, en alhoewel door de getuigen, ten laste opgeroepen, geene stellige bewij zen van onvaderlandsch werk geleverd werden, mogen wij toch evenals in het proces van Pater Stracke, eene veroordee ling voorzien. Het doel in deze zaak is niet zooveel de verleden feiten te schandvlekken of deze te bestraffen, dan wel een jonge politieke macht en een hoopvolle en vruchtbare toe komst te breken. Gelukkig is de volksmeening daarover reeds gevormd in Vlaanderen. De talrijke vrijspraken, die in de laatste tijden tegen andere beschuldigden van oor- logswoeker en samenspanning met den vij and werden uitgebracht die nochtans door de openbare opinie werden beschuldigd en naar het algemeen volksgevoelen als plich- tig werden aanschouwt, hebben in vele harten heel wat twijfel en scepticisme ge zaaid tegenover de rechtmatigheid en de juiste verhouding in veroordeelingen tegen Vlamingen uitgesproken. Deze geestestoe stand weze nu billijk of niet, hij bestaat en zal het blijven zoolang de vervolgingswaan zin der franskiljons niet stop gezet wordt. Vlaanderen ziet in Arthur Muiier een martelaar te meer. 't Is immers niet genoeg dat eenige politieke liberale tegenstrevers hem beschuldigen van onvaderlansch ge drag en sommige katholieke kollegas met dezen hebben meegewerkt, om iemand als misdadiger te doen doorgaan voor het volk. Verraad is een groote liefde inspannen voor lage doeleinden en dit is niet het werk ;eweest van Vlamingen als Lodewijk osfel, Pater Stracke, ook niet het werk van Arthur Muiier. Die zijn van meer zuiver metaal. Dat men integendeel eens het geweten onderzoeke va n zooveel onzer tegenwoordige patriotards en onder den dekmantel van hun patriotardische gevoelens zal men dikwijls een poel vinden van lage gevoelens. Zondag aanstaande, 6 Oogsj «ffi 11 ure, in ons lokaal «Au Petit Paris», alge-'Eerbeelden. De deelnemers spelen hunne rol meene vergadering. Dagorde: 1, Begiftiging. 2, Herziening der pensioenen voor Ouders» gelijk van b Weduwen en Weezen. 3. Allerhande mS<J&x^t zwarten s!"'er gekleed, dragen kruisen «V KzxrJ/T A 1 A 11^ Tijdens het proces Dosfel verklaarde General Drubbel het volgende In mijn divisie zijn 80 overloopers ge weest, waaronder Walen... Het laatste offensief bewees, hoe schitterend de aan- valskracht mijner divisie was gebleven. Dan nam ik mijn weerwraak. De regimenten waar het meest vaandelvluchtigen geweest waren, werden in 't heetste vuur gestuurd en verloren zeer veel manschappen. De oneer was uitgewischt in het bloed Die verklaring verscheen destijds in meest al de Vlaamsche bladen en er kwam geen logenstraffing. Prof. Daels haalt die woor den aan in een rede te Gent en krijgt eene blaam. Al de Vlaamsche dagbladen, zoowel libe rale als katholieke zijn in de bres gespron gen ter verdediging van Professsor Daels, de schrandere geleerde, die leeft en werkt tot heil en genezing van zijn volk de Va derlandslievende man, die gansch den duur van den oorlog in de vuurlijn stond en zijn leven veil had voor Belgie en daarom alle erkentelijkheid en lof verdiende terwijl zijn belager, rector Eeman, gedurende den oor log te Gent bleef, zijne onderdanigheid aan de duitsche overheid teekende en alzoo re gelmatig zijne jaarwedde ontving, thans de roote man geworden is en zegt met D' aels geen gemeenschap meer te willen. Van waar het verschilDaels is flamingant, Eeman is franskiljon. Sedert dien heeft Generaal Drubbel zijne verklaring veranderd en Daels dan ook zijne woorden ingetrokken. Wij kunnen de handelwijze der Popering- sche liberale gazet niet goedkeuren, die in deze zaak den langen klaam overdrukt zon der den minsten uitleg over den grond der zaak. deelingen. Huldebetoon V. O. S. aan Prof. D[g Frans Daels. Zondag 30 Juli wordt Brugge, in den Stadsschouwburg te 11 uuY, een meeting belegd door de Hoogeschoi commissie. Sprekers 4 Vlaamsche Hoèg- leeraars Prof. Vercouillie, Prof Carnoy, Prof Vermeylen, Prof Daels. Ter dier gelegenheid richt het Hoofdbe stuur van den V.O.S. een Huldebetoon aan den V. O. S. Prof Dr Frans Daels in. Alle V.O.S.bonden worden hierbij zeer dringend uitgenoodigd een afvaardiging met vaandel of kartel naar Brugge te sturen. Volkshuis. Heden Zondag om 4 u. vergadering voor den hoenderbond Be spreking over graan bijzonder nieuws. HET STADSBESTUUR houdt het als eene aangename plicht de bevolking der stad te bedanken voor zijne machtige deel neming tot het vieren van het nationaal feest op 21 Juli laatstleden. Het verhoopt dat toekomende jaar, voor hetzelfde feest, op dezelfde dienstwilligheid en medewerking der bevolking mag gere kend worden, en dat zelfs de weinige ach terblijvende maatschappijen en bewoners zich bij de algemeenheid zullen scharen om, als een man, een volk, het treffend feest te vieren ter herdenking van de onafhankelijk heid van Belgie, ons dierbaar, vrijgevochten vaderland. De Roode Pillen uit samengetrokken plantensappen, die het bloed en de maag, zuiveren, de ingewanden ontsmetten, zullen goede resultaten opleveren, aan degenen die ze gebruiken. De doos: 2 fr. bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Nieuwe Pastor. Vrijdag avond werd hier de benoeming gekend van den nieuwen pastor van St-Jans Parochie. Het is de E. H. Camiel Lootens, geboren te Anseghem in 1862 gewezen onderpastor te Reninghe, thans pastor te Westkerke. De slag van Yper. 't Is he den dat de Belgische Britsche sectie een bezoek brengt aan Yper ter herdenking aan de engelsche gesneuvelden, alhier gevallen. De leden der confederatie komen van heel het gedeelte van Groot Bretagne en van België, om het bezoek bij te wonen. De Field Marshal Earl French of Ypres, de dappere overste van het «verachte kleine leger», zal tegenwoordig zijn, alsook de Field Marshal Earl Haig, voorzitter van het British Legion. De generaals Graaf de Jongh en Maraine, en colonel Aerts, secretaris van de Ypersche confederatie zullen het Belgisch leger voor stellen. Al de leden komen samen bij de statie om 10 1/2 ure. Vlaamsche Kermis. De vlaamsche kermis Zondag laatst op de Groote Markt door de maatschappijen der stad ingericht, ten voordeele der slachtoffers der vreeselijke ontploffing van Wytschaete, heeft niettegen staande het ongunstig weder, een welver diende bijval geoogst. De opbrengst dezer kermis bracht de som van 9890 fr. Honderdjarige. Dinsdag 1.1. heeft jufv. Pelagie Bossaert, van Yper te Thielt, haar eeuwfeest gevierd. De stad Yper, was er vertegenwoordigd door den heer schepen Van der Meersch, die haar een prachtig ge schenk overhandigde. Turners. Over veertien dagen werd alhier, door het toedoen van den E. H. Neuville pastor van S' Pieters, en vroeger bestuurder van S1 Michiels Turners,de nieu we Turnclub gesticht «S' Michiels Turners». Vele ouders zullen er aan houden hunne kinderen daar naartoe te zenden. V. O. S.-kens op! Op Zondag 13 Oogst groote vlaggenprijskamp. Dien dag moet het hier V. O. S. regenen en 't zal zoo zijn. Waasten. Droevig ongeluk. Woensdag werd de werkman Karei Heme- rynck, 55 jaar, door den tram omgeworpen; hij rolde onder de wielen en werd beide beenen afgereden, 's Namiddags is hij overleden. VSaitiPrlhighe. Heropbouw. Dinsdag namiddag werd, door Vlamerting- sche werklieden, het kruis met den haan op den toren der herstelde kerk geplaatst. Men hoopt dat de goddelijke diensten, in 't korte, in deze kerk weerom zullen kunnen plaats hebben. Wees omzichtig; in do keus eener doos Corned Hoof! Vraag altoos het merk «Fray Bentos» der Cie Lie- big; het is het beste. Dickeliufscli. De plaats vangemeen tesekretaris is opengevallen. Aan deze plaats is eene Minimumwedde van 3000 fr. toe gestemd. De personen die willen hunne kandidatuur voor deze plaats aanbieden moeten voor 15 Augusti 1922 hunne schriftelijke aanvraag doen bij het gemeentebestuur van Die- 1644. Haar doel is: eerherstel door openbare boetvaardigheid. Zij bestaat uit meer dan 40 groepen, die het oud en nieuw testament in den ouden tijd, en de boetelingen beide geslachten,in bruin boetekleed of «n beeldgroepen. Velen gaan barvoets. Alle ■godvruchtige personen van gelijk waar, mo- gèh deelnemen als boetelingen aan deze j^peessie. Zij gelieven zich te laten inschrij- h bij den E. H. Bestuurder der Sodaliteit, Veurne. De laatste H. Mis wordt gelezen in St Niklaaskerk, ten 11 u. 1/2. Er worden bijzondere treinen en trams ingericht. Adiiikerk?. Gruwzame ontdekking. In de duinen dicht bij Moeder Lambie», heeft men Zaterdag 1.1. het lijk van een manspersoon gevonden, die door een revolverschot was gedood. Zijne eenzelvig heid kon niet vastgesteld worden. Itorlrfjk. Akelige ontdekking. Dinsdag avond heeft men uit de vaart' de lijken van twee verloofden opgetrokken. De zoon van een aannemer heeft zijne verliefde, een herbergmeisje, met een revolverschot doodgeschoten en in het water geworpen. Dan heeft de jongeling het wapen tegen zich gekeerd en is zijn slachtoffer achterna ge sprongen. Vraagt CHICOREI VANTIEGHEM- DUPGNT, Rousselare. Let wel op 't merk. Lauur. Doodelijk ongeval. De 20-jarige dienstknecht Henri De Buckere, wilde Zaterdag zijn hollend paard bedwin gen doch werd zoo erg tusschen een muur en de wielen yan het voertuig gesprangd, dat de ingewanden uit den onderbuik puilden en de jongeling in ^denkelijken toestand ten huize gebracht werd. Zijn toestand boe zemt onrust in. (iuuwdug der WcHt-Vlaauisclic meisje»*. De West-Vlaamsche Gouw- bond noodigt alle meisjes der gouw uit tot den gouwdag, die plaats heeft op Zondag 6 Augustus te Iseghem. Het programma als volgt I. Te 10.30 u. Plechtige "Hoogmis in de Paterskerk II. Te 11.30 u. Morgenzitting in de Gil- dezaal III. Te 2.30 u. Feestzitting. IV. Te 7 u. Kunstavond. Voor algemeen middagmaal en slaapgele genheid, schrijven naar Juff. G. Lafaut, Kerkstraat, Iseghem. Alle West-Vlaamsche meisjes moeten naar Iseghem op 6 Augustus! Stadsnieuws. Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middagheden Zondag namiddag alleen M. NOTREDAME. Examens. Acht Zusters uit het Gast huis, hebben te Kortrijk, op schitterende wijze, hun examen afgelegd als Ziekenver pleegsters. Staatscommissarissen. Het man daatvan de Heeren Vandooren, Boucquey, Fiers en Roeykens dat kwam te verloopen, is voor het tijdstip van een jaar verlengd geworden. Reizen. Indien gij u op reis begeeft, verwaarloos niet u van een of twee mono poeders te voorzien, want het is het eenigste en echt geneesmiddel tegen hoofd-en scheele hoofdpijn, zenuwlijden, razende tandpijn en rhumatiek. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en A. Kestelyn( Gasthuisstraat, Poperinghe, in doozen van 1,75 fr. en van 3,00 fr. Prijsdeeling.Woensdag aanstaande, heeft de jaarlijksche prijsdeeling plaats inkebusch 't College. j Meenen. Moord en zelfsmoord. De stoffelijke overblijfsels der in Woensdag ontmoette zekere Vanassche Duitschland gestorven weggevoerde of op- z'Jne gewezen minnares, die met hem afge geëischte burgers kunnen op Staatskosten broken had. Hij lostte 4 revolverschoten op terug gebracht worden. haar en kwetste haar levensgevaarlijk aan De familie moet zich daarvoor wenden tot1 het hoofd. Dan keerde hij het wapen tegen het gemeentebestuur vóór 1 September aan-: zijn e'8en en j°eg een hogel door de hersens, staande. Bericht. De heer Rouserez Achiel, geb. te Watou op 16-5-1892, mag zijn spaarboekje van het Strijdersfonds ten stad- huize komen afhalen. De dood was oogenblikkelijk. Tfitalt. Ongeval. Op de speel plaats in 't College werd een jongen, bij 't loopen, door zijn makkers omgeworpen, met het ongelukkig gevolg, dat zijn schou der gebroken was. Veurne. Boetprocessie. Op Zon- Woensdag avond aanstaande, om 8 ure dag 30 Juli, ten 3 u. 1/2 namiddag, zal de gewone veertiendaagsche vergadering inden wijdvermaarde Boetprocessie van Veurne Katholieken Kring. haar jaarlijkschen omgang doen. Deze pro- Onderwerp: De Nederlandsche Stam. (Verv.) cessie, éénig in haren aard, dagteekent van 'v. sSmt7 >:i: NAAMLOÜZE MAATSCHAPPIJ Schaalstraat, n 6. Geldplaatsingen in loopende rekening en op Spaarboekjes van 3.50 tot 5 I volgens den duur der storting. Aflevering van CHECKS voor Belgie en in (den vreemde. Aankoop en verkoop van Beursweerden.Alle inschrij vingen op nieuwe uitgaven van Staatsfondsen of andere beursweerden worden Kosteloos aanvaard. Uitbetaling van koepons. Leening van geld op titels van Oorlogsschade alsook op beursweerden. Allerhande Wisselbewer kingen. Alle coupons worden zonder kosten uitbetaald. Verhuring van BrandliolferH, onder de volgende voorwaarden .lAVit HALF «IAAlt Nr 1 Hoogte 11 cm. - Breedte 21 cm. 25 Fr. 15 Fr. Nr 2 12 cm. - 33 cm. 35 Fr. 20 Fr. Nr 3 38 cm. - 33 cm. 50 Fr. 30 Fr. Al deze koffers hebben eene diepte van 60 cm, I Deze koffers, gemaakt volgens de laatste stelsels, leveren volledige waarborg van veiligheid op, tegen Brand en diefde. Bureel te Rousbrugge-Beveren, bij M Jules Louwagie, Bergenstraat Open alle dagen van 9 tot 12 uren. I Hulpkantoren te Watou bij Mme Nevejan, KI. Markt; alle Donderdagen van 9 tot 12 u. te Vlamertinghe bij M. H. Thevelin alle Woensdagen van 9 tot 11 u. VOORDEELIG ter drukkerij dezer. Voor den oorlog. België. Van 1900 tot 1913 stegen de krijgsuitgaven 461. h. en bedroegen gemiddeld 62 millioen. (In 1900 55 millioen; in 1913: 78 millioen). Frankrijk. De stijging bedroeg 40 t. h. en het gemiddeld cijfer van uitgaven 1 mil liard voor het leger en vloot te samen. Engeland. Er is een stijging van 381. h. vast te stellen en een gemiddeld uitgaven- cijfer van 1.597.315.506, Duitschland. Er is een vermeerdering van 20 t. h. en een gemiddeld cijfer van uit gaven van 1 milliard voor het leger en vloot te samen. Yu den oorlog. Ooren en oogen open, beste lezer Voor België: 1.225.315.340. Voor Frankrijk13.318.900.000. Voor Engeland13.895.271.650. Voor Duitschland750.000.000. Zoodat na deze oorlog de militaire'uitga ven voor België van 1 tot 19 stegen; voor Frankrijk van 1 tot 13; voor Engeland van 1 tot 8 3/4 en voor Duitschland van 1 tot 2/4. Talrijke biii^ezhiitcn. Een vermindering van 50 t. h. op de gewone prijzen der reizigersbiljetten 2e en 3U klasse, wordt voor trein en tram, verleend aan de talrijke gezinnen die ten minste 4 kinderen minder dan 18 jaar oud tellen. De kinderen beneden de 7 jaar, blijven den afslag van 50 t. h. die hen reeds toege staan was, genieten. Klaclitulfcrs vais £ift&assen, Naar kapitein Blake, direkteur van een der bureaux voor oud-gedienden uit den jong- sten Europeeschen oorlog meedeelt, hebben alleen in Nieuw-Engeland 14.000 oud-sol daten zenuwziekten in den krijgsdienst opge- loopen. Elke maand komen er bovendien nog 60 nieuwe gevallen bij. Vele dier ziekten zijn het gevolg van aan vallen met giftige gassen. De doktoors zijn van meening dat verscheidene aandoeningen van ruggemerg en hersencellen door eene langzame nawerking van de gassen werden veroorzaakt. Het volledig effect van den oorlog, wat zenuwziekten betreft, zal volgens medische deskundigen, niet voor 1925 worden waar genomen. Biel parlementair werk. Uit de statistiek der parlementaire werkzaamheden blijkt dat de Kamer gedurende dezen zittijd 109 zittingen heeft gehouden, waarvan 22 des morgends. Het getal werkuren beloopt 347. Aan 12.000 fr. per jaar beteekent zulks 35 fr. per uur. De afdeelingen hielden 21 vergaderingen de middenafdeeling, 76 de kommissies 144de bestendige kommissies 34, en de bijzondere kommissies 40. Be journalist's geboden. Ga zetschrijvers worden gemeenlijk nog al toe getakeld, omdat zij openbaar hunne mee ning durven zeggen dat is onjuist want zij ook hebben hunne 10 geboden die als volgt uiteengezet zijn 1Gij zult steeds de waarheid pennen, Niets verbergen, overdrijven. 2. Leg uw Vrijheid nooit aan banden Met het geld uit ander landen. 3. Laster zult gij nooit verspreiden, Alle valschheid steeds vermijden. 4. Zijtgij Vlaming, zijt gij Waal, Schrijven zult gij Eigen Taal. 5. 't Land zijn Wetten zult gij eeren, Vreemden invloed zult gij weeren. 6. Schoonheid zult gij steeds betrachten, Eigen Landaard nooit verachten. 7. Onpartijdig zult ge spreken, U met schelden nimmer wreken. 8. Slechts wat Goed is zult gij pennen, Eigen misslag gul bekennen. 9. Schunnigheden zult ge schuwen, Stookgeschrift ter scheurmand duwen 10. Laagheid, leugen zult ge striemen. Eigen volk en Menscheid dienen. ISiiwclijkMil vcrtonlivt». Waren de meisjes allen zoo dichterlijk als de vrouw tjes uit Japan, dan... Huwelijksadvertenties worden altijd druk gelezen, door den een in de hoop een ver wante ziel te ontmoeten, door den ander om zich te vermaken. De Japanners maken eveneens gebruik van advertenties bij het zoeken van een levensgezel of gezellin, en hebben een won derbaarlijke handigheid om dergelijke deli kate aangelegenheden op te disschen. Als bewijs daarvoor diene de volgende annonce van een trouwlustige jonge dame in een ga zet van Tokio. Mijn haren zijn donker als de wolken, mijn huid donziger dan de perzikbloesem, en mijn oogen schitterend als de vleugels van den jaguarvogel. Ik heb genoeg vermogen om te zeggen dat mijn echtgenoot slechts aan onze liefde hoeft te denken tot aan den dag dat wij beiden in een rood marmeren tombe zullen rusten. Hoe zou men weerstand kunnen bieden aan een dergelijke poëtische uiting Ten einde 's konings feest met luister te vereeren Zal 't gansche garnizoen op morgen paradeeren, En opdat er niets aan de beweging faalt Heb ik het plan er van op dit papier gemaald, Ik heb gedacht door kruisen en door nullen De plaatsen te doen zien, die elkeen moet ver- vullen. De kleine nulletjes, gerangschikt groep aan groep Zijn de soldaten, de gemeenen van den troep De zichtbare teekenen, die elke groep versieren, Die kruisen voor het volk zijn 's konings of- ficieren De groote nul vooraan, die nul zoo groot en dik, Die alles kommandeert, die groote nul ben ik. De Kommandant. Dokter (tot den zieke) Nu, waar zit eigenlijk uwe kwaal, Ziéke (op zijne vrouw wijzend) Voor 't grootste deel, daarachter de stoof, mijnheer doktoor. Op heden Zondag zullen de volgende bijzondere trams fngerericht worden. Veurne-Yper. Loo V. 13 Veurne V. 18.45 20.50 Veurne A, 13.59 Loo A. 19.40 21.45 De tram die om 18 u. 52 uit Veurne ver trekt, geeft aansluiting in Oostvleteren voor Poperinghe. Poperinghe-Veurne. Rousbrugge V. 12.30 Veurne A. 14 ooooooooo ooooooooo ooooooooo ooooooooo ooooooooo ooooooooo Veurne Leysele Rousbrugge Watou V. 18.40 19.30 18.50 20.40 19.32 21.29 20.01 22 20.45 a* o it rr Runde van Frankrijk De laatste koers Duinkerke-Parys, 325 km. werd gewonnen door Thys, Rossius, Sellier, Tiberghien, Alancourt. Algemeen klassement: Lambot, Alavoine, Sellier, Heusghem, Lenaers, Tiberghien. De gemiddelde uursnelfyeid der winners was dit jaar 24 Km. 202 fr. ter uur.' De winners verdienden: Lambot, 12 300 fr. Alavoine, 9.798 fr. Heusghem, 6.108 fr, Sellier, 5,528 fr. Thys, 5.190 fr. Nopens de zitlingen van de bijzondere hoppecom- missie hebben wij in ons nummer van 9 Juli 1 1. eenige beknopte inlichtingen gegeven, die wij uit roden van het belang dezer zaak ingewonnen hadden. Thans laat ons een hophandelaar weten dat ons beknopt verslag niet geheel nauwkeurig is in zake den brief der hop handelaars van Poperinghe-stad. Uit de inlichtingen, die wij bekwamen bij leden dezer commissie, blijkt het toch dat hophandelaars van Po peringhe geweigerd hebben naar de zitting te komen omdat zij geen antwoord ontvingen op de voorgaande brieven die zij aan het Stadsbestuur zonden. Evenwel gaf dit schrijven van hophandelaars, te grooten deele aanleiding opdat het gemeentebestuur de commissie tot herziening van het reglement der hoppeschaal zou samen roepen. Hophandelaars begeerden een nieuw handelscontract in te brengen, dat alleen tusschen de HANDELAARS, ais koopers en verkoopers van stads- hfippe, gelden zou. Om alle geschillen te vereffenen in handelszaken tusschen de kooplieden zelve, vragen zij de tusschenkomst van de Scheidskamer van Brus sel niet meerdoch zij verlangen dat de stad zelve telkenmale eene BEROEPSCOMMISSIE zou samen roepen, die uit vier aangeduide personen, als rechters, en een advokaat, ais secretaris, zou bestaan. De heer Burgemeester heeft de brieven der hophan delaars voorgelezen daarna heeft hij de meening van het Schepencollege doen kennen, dat houdt staan dat het Stadsbestuur in loutere handelszaken niet moet lusschenkomeri en dat het alleenlijk de HANDELS BETREKKINGEN TUSSCHEN DEN HOPPE- KWEEKER EN DEN KOOPMAN moet vrijwaren door het* GEPAST NALEVEN VAN EEN DEGE LIJK REGLEMENT OP DE HOPPESCHAAL. Daarom zou er geene beroepscommissie door het Stadsbestuur samengeroepen worden. Er was dus geenszins spraak dat het Stadsbestuur «verantwoordelijk» was voor het opsteken (in den handelvan geperste Poperingsche hoppe, die met lood en certificaat verkocht is. Dat ligt niet in de be wering der handelaars, noch in deze van het gemeen tebestuur. Maar de handelaars verlangden het instellen van eene beroepscommissie, voor alle geschillen nopens de kwaliteit der hoppe, verkocht met lood en certificaat. Het Stadsbestuur, zoo verklaarde de heer Burge meester, is van gedacht dat eene beroepscommissie niet noodig noch voordeelig is, indien het keurings bureel stipt het reglement over het keuren der hoppe toepast. Daarop schenen de aanwezige leden der bijzon- dere hopcommissie eensgezind om te verklaren dat zij thans over zulke handelscontracten niet moeten spreken DAT ZULKS ALLEENLIJK IN DE BEVOEGDHEID VAN DEN GEMEENTERAAD VALT. Aangezien het Schepencollege beloofd heeft spoedig het voorgesteld reglement der hoppeschaal aan de beraadslaging en de goedkeuring van den gemeente raad te onderwerpen, zal deze vraag van hophande laars door de bevoegde overheid kunnen opgelost worden. Ware het reglement der hoppeschaal door allen even zorgvuldig onderhouden, zooveel moeilijk heden zouden niet ontstaan. Volgens de tijdingen die uit de Engelsche hop. streken en uit het Land van Aalst toekomen neemt de bladluizenplaag meer uitbreiding. In Elzas staat het grootste deel der hoptuinen zeer wel, doch het overige is veel verachterd, zoodat men de twee derden van een gewonen hopoogst voorziet. Op de markt van Rijssel is de handel vaster geworden voor beschikbare waar van 1921 Boeschepe noteert 290 tot 325 fr.Burgondie, 575 tot 660 fr.Elzas 650 tot 750 frank. Op de laatste beurs te Brussel was de handel ook vast voor het aanstaande gewas, om reden van de ongunstige tijdingen over den nieuwen hopoogstvoor Aalst en Poperinghe 1922 bood men 220 tot 240 frank. 'Au Nouvel Aigle d'OrM. G. DEOROOTE Groote Markt, Poperinghe. Zaterdag, Zondag en Maandag, Zaterdag om 8 ure, Zondag om 1 1/2, 4 en 8 ure, Maandag om 8 ure. De twee wegen, drama in 5 d. Het verle den uitgeboet, drama in 5 deelen enz. Maandag nieuw programma. Bij de Poperingsche groep zijn reeds 74 bedevaarders ingeschreven. Daar de lijsten binnen kort gesloten worden raden wij die genen aan die nog zouden willen medereizen zoo haast mogelijk hunne inschrijving te nemen. Na den eersten Augustus kunnen wij niet meer verantwoorden voor de plaats in de gasthoven te Lourdes. ApothekerFrans Vandeplas, Bertenplaats; E. H. Sobrij, St-Janskruis, Poperinghe. Hebben hun examen afgelegd aan de Hoogeschool van Leuven voor Apotheker, tweede examen, Heer Camille Leuridan van Leysele, met vrucht. Voor Apotheker, perste examen, H. Antoon Lambrechtvan Poperinghe. met vrucht. Voor Geneesheer. H. Robert Thibaut van Locre, met voldoening. Voor Notaris, eerste examen' H. Robert Deeren van Alver- inghem met vrucht. Voor Advokaat, voorlaatste examen, H. Antoon De Neckere van Brugge, met groote onderscheiding. Voor Geneesheer, eerste doctoraat, H. Maur. Ostyn van Gheluvelt, met groote onderscheidinh. Voor Geneesheer, eerste proef, H. Walter Snick van Boesinghe, met vrucht, Voor Apotheker, eerste proef, H. Lod. Debacke van Alveringhem, met vrucht. Voor Geneesheer, tweede kandidatuur, H. André Dochy van Yper, met onder scheiding. E. H. Albert Dondeyne, van Loo heeft het examen van doctor In de wijsbegeerte met de grootste onder scheiding afgelegd. Aan de Hoogeschool te Gent: als licentiaat in con sulaire wetenschappen, derde studiejaar, H. Georges Butaye, van Beveren-Rousbrugge. Eerw. Heer Sabbe, pastoor te Oostcamp, is aldaar overleden den 25 dezer, in den ouderdom van 63 Jaar. Zijn benoemd Pastor op St-Jansparochie te Poperinghe, E. H. Lootens, pastor te Westkerke. M. J Maes, notaris te Machelen-biJ-Deynze is nota ris benoemd te Merckem, met tijdelijke verblijfplaats te Dixmuide, In vervanging van M. Delahaye die tot een andere betrekking geroepen wordt. De firma H. Maes-Rommens van Poperinghe behaalt de twee hoogste onderscheidingen. Te Gent had dezer dagen een wedstrijd en eene tentoonstelling plaats voor al de belgische bakkers en fabrikanten van Zoete- koek en Dessert. In de tentoonstelling werden de twee hoogste onderscheidingen, zijnde der PRIJS VAN DEN KONING en den BEKER VAN ACKER met algemeene stemmen toegekend aan de firma H. Maes-Rommens van Pope ringhe die er hare honingkoek en dessert tentoonstelde. Aan M. Maes-Rommens onze beste ge luk wenschen. POPERINGHE, van 22 tot 29 Juli 1922. Geboorten. 182. Debacker Martha, d. v. Isidoor en Maria Elslander.—183. Lobeau Alice, d. v. Firmin en Julia Defever. 184. Lobeau Nestor, z. v. Remi en Leonle Vanoverberghe. Overlijdens. - 119. Bruynaert Elodie, 49 j. win kelierster, echtg. v. Jules Devos, Veurnestr. 120. Coutigny Henri, 70 j. landgebruiker, ongeh. Sectie A. 121. Sedeyn Maria, 20 j. z. b. ongeh. d. v. Remi en Julie Vandevyvere, Sectie L.122. Damour Leontlne, 65 j. ongeh. Gasthuisstr. Huwelijk. 79. Boudeele Albert, 37 j. landbou wer v. Hondeghem en Heugebaert Germaine, 28 j. z. b. v. Poperinghe. CROMBEKE, maand Juni 1922. Geboorten. Delanoye Frans, z. v. Maurice en Goussey Marguerite. Hooreloeke Suzanna, d. v. Gregorius en Maerten Zenobie. Kino Joël, z. v. Jonas en Boucneau Augusta. Soenen Lla, d. v. Arthur en Busschaert Silvia. Overlijden. Devloo Joanna, 5 m. d. v. Cyrille en Debergh Elisa. Huwelijk Decuyper Cyrille met Cappoen Elisa, b. v. Crombeke. Luisterlijke Gaaiboliing. In de Lelie bij Hector Benoot, Veur- nestraat. Oppervogel 40 fr. Zijvogels 20 fr. Kallen 10 fr. Begin om 2 u. Geit te verhollen. In den Neerloop bij Jules Sergier, Werf; van 4 tot 9u. gegeven door Maurice Orbie. Konijn te verhollen. In den Gouden Leeuw bij Maurice Room, Casselstraat. Melkschaap te verhollen. In den Landbouw bij Jules Deraeve, Werfgegeven door Jerome Bollaert, begin om 7 ure. Schaap te verhollen. In de groene Jacht bij Paul Lemahieu (Pol van de Zonne) steenweg van Woesten: gegeven door Camille Dejonckeere. Schaap te verhollen. In de Viollette bij de We Pittelioen, keer van den Ommegang; gegeven door Maurice Papegaeyen Henri Clabau. Stad Yper. Groote Wielrijderskoers, gegeven door Jules Devos, Statiestraat, Yper. 25 Km. Uitsluïtelijk voor beginnelin gen zonder licence; gegeven voor Yper en aanpalende gemeenten. 2C Koers: groote strijd tusschen Ypersche beginnelingen alleen, zonder licence, en nog nooit geen eerste prijs gewonnen hebbende. Westvleteren. Flesschenschieting en Pateeltjesschieting. In St-Hubert bij Richard Meeuw; ge geven door Achiel Gombert. Reninghelst. Groote Velokoers voor beginnelingen. 68 Km. 220 Fr. prijzen. 60 Fr. pre mie; gegeven door Cyriel Coolzaet. Inschrij ving van 2 tot 3 uur ter herberg De Leeuw van Vlaanderen Westouter. Groote bolling In de Clytte bij René Sénéchal, Bra- bandhoek. 70 fr. Prijzen. Woesten. Groote Hondenloop. Voor groote en kleine honden. 50 fr vooruit. Inschrijving om 2 ure. O. L. V. Hemelvaart. Yper. Groote Baankoers. Voor beginnelingen, Groote prijs van Yperom 1 uur. 140 Km 1000 fr. Prijzen in geld talrijke premies. Omloop 4 maal Yper, Vlamertinghe, Poperinghe, Renin ghelst, Clytte, Kemmel, Yper. De Sportliefhebbers worden vriendelijk verzocht de coureurs, door talrijke premies aan te moedigen. GROOTE KEUS van jKerkeboeken, Registers, Spijskaarten, zil-l ■veren en andere Paternosters, ServiettenJ Ivoor Scholieren, Passerdozen, Porte-mon-j Itiaies en Porte-feuilles, Albums voor por-| Itretten en postkaarten, Portretkaders, |Pêle-MêIe's, enz. enz. WAAR SPREKEN VAN ZILVER IS, IS ZWIJGEN VAN GOUD... en... EEN MAN EEN WOORD. Wilt gij de meeste be scheidenheid nopens uwe spaarpenningen bekomen, wendt U in volle vertrouwen tot onze Agenten uwer streek, die met de meeste bereidwilligheid en kosteloos, alle inlichtin gen zullen geven. Verzekerde uitzettingen op a) Spaarboekjes op zicht aan 3.60 0/0 b) Spaarboekjes voor 5 jaar aan 4 0" c) Kasbons voor 5 jaar aan 4 1/2 C/0 d) Grondobligaties 10 jaar aan 5 0/0 's jaars. Alles Vrij van taksen, el Check-Rekeningen op zicht. - f) Leeningen op Vaste Goederen, alleen eersten rang van Hypotheek. g) Uitwisselingvanvreemde munten en koe pons, koop en verkoop van Fondsen Inschrijvingen op Leeningen, en aller hande finantiëele zaken aan de voor deeligste voorwaarden. Naamlooze Maatschappij Kapitaal VIJF MILJOEN FRANK. ZetelXil Maandenstraat, Nr 13, ANTWERPEN Gesticht in 1909. - Postcheck-Rekening 019 Telefoon 3081. N. B. Waar de Maatschappij niet verte genwoordigd is, kunnen alomgeachte perso nen zich voor een agentschap aanbieden. AGENT voor Poperinghe J. Vanbruvaene, Noordstraat, 16. tn Aangekomen bij Watoustraat, Poperinghe, 20 Inlandsche Jaarlingen en volle Veerzen. "E.pPERf^ Beste Engelsche PEPPERMINT voor Neusverstopping Hoofdpijn Kortademing Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen bij Casselstraat, 67 Poperinghe Xe Koop. ude gazetten, 1 fr. de kilo, ter Drukkerij dezer. archemin boterpapier, mag in 't water liggen, ter drukkerij dezer. ijzonder goede occasiegaz-motor, sijsteem Otto Deutz, 8 H. P. bij We Allaeys, Priesterstr.Pop. rachtige automatieke orgel in zeer goede staat, Veurnestraat, 80, Poperinghe. Nieuwe ressortkar, voor twee diensten, Yper- straat, 44, Poperinghe. Twee vrouwvelos, een van 140 fr. en een van 290 fr. alsook een koersvelo van 350 fr. en een nieuwe jongensvelo met 1 jaar waarborg voor 375 fr. bij Josef Lammey, Casselstraat, 4, Poperinghe. Barak te Woesten, 14 m 75 lang op 6 m 60 breed, gediend hebbende voor schooi. Voor alle in lichtingen zich wenden tot G. Bamelis te Woesten. Schoon gelegen woonhuis met schuur en 2 a. 35 ca. erf en hof, te Haringhe bij de Plaats, Sef fens aanslaginl. bij Cyrille Deberdt, herberg De Molendreef Occasie auto, 3.750 fr. 5 plaatsen, in goede staat. Inl. In den Keizer Groote Markt, Poperinghe. Tent in hout en pannen, uiteenneembaar, 6 op 8 m., staande bij de Melkerij. Inl. bij Henri Tuyten, St-Jan-ter-Biezen. Vierscharre, zoo goed als nieuw, bij Adolf Geloen, Dranouter. Xe pachten. Herberg In de Kruisstraat Westvleteren steenweg. Toebehoorend aan MM. Rommens- Delfosse, brouwer, Groote Markt, 27, Poperinghe. Klein gemeubeld appartement voor vrouwsper soon alleen, bij Irma Gombeir, St-Michielstr. 29, Poperinghe. Gevraagd. Goede meid, in gesloten huis, bij twee personen; goed loon. Adres ten bureele. Bakkersleerjongen, 15-17 jaar, goed loon. Adres ten bureele. Halve gast bij Gebr, Ollevier, lattenstoorma- kers en schrijnwerkers, Ypersche steenweg, bij de statie, Poperinghe. Goede vestonmakers, stukwerkers, halve kleer makersgasten en meisjes om te naaien. Vast werk gansch 't jaar en in alle seizoen.Fransche Soldaat Yperstraat, Poperinghe. Goede meid voor Poperinghe. Adres ten bureele. Jongelingen, ten minste 16 jaar oud, om in ge sticht te wonenhoog loon. Zich aanbieden bij Felix Liefooghe te Proven. Vraagt plaat». Deftige juffer, 18 jaar, vlaamsch en fransch kennend, in bureel voor Dactylographie adres ten bureele. onge vrouw om te wasschen en kuisschen. J' Goussey, Veurnestraat, 43, Poperinghe. Verloren. Pakje met kinderbroek en gilet, tusschen de Coppernolle en de Wippe. Terug dragen bij Jerome Danneels bij de Coppernolle. Diamanten oorring, gaande van de Yperstraat tot in de Boeschepestraat. Tegen belooning terug brengen ten bureele. Gevonden. Regenscherm met baleinen op Ommegang-Vrij dag terug halen ten bureele. Groote rosse hond met pluimsteert, op den weg naar Yper; terug halen bij Maur. Van Eecke, Vogelhoek. 1 Spaar- rente- levensverzekering- en Lijf- rentmaatschappij Naamlooze Vennootschap ten kapitale van 10.000.000 Frank. Vraagt vertegenwoordigers voor Poperinghe en omliggende gemeenten. Schrijven bureel van 't blad. POPERINGHE. 28 Juli. Tarwe, 70-00: Rogge, 68.00 Haver, 69.00 Aardappelen, 60.00: Boter, 12.00 Eieren de 25, 8.50 Hoppe, 1920 000.00. 1921270.00. 1922 200-000. KORTRIJK. 24 Juli. - Witte tarwe, 64-66: rogge, 53-56; haver, 70-74; paardeboonen, 76.771 hooi, 30-40; strooi, 12-15; aardappelen, 20-25; boter, 12-13 eieren 0.36-0.38; koolzaadolie, 250-000; lijn olie, 242.50-245.00 koolzaad, 100.00 lijnzaad, 103 105; koolzaadkoeken, 41; lijnkoeken, 72 sadod' traat, 73.00; ammoniaksulfaat, 092; duivenboonen- 084; nieuwe oogst, 55. Vee te koop en verkocht koelen, 98 vaarzen, 120; stieren, 98 ossen, 34, ROESSELAERE. 25 Juli. Tarwe, 67.06: masteluin, 62.00; rogge, 57.00; boekweit, 81-OOi haver, 73.00; gerst, 69.00; erwten, 82.00boonefl, 74.00; witte boonen, 124.00 lijnzaad, 105.00: kool zaad, 107.00 strooi, 8.00hooi, 35-00lijnmeel, 76.00voederbeeten, 00.00aardappelen, 25,00 ra* vlas, 85,00; tabak, 3.75 boter, 12,50; eieren, 0.351 j kooldaadoile, 240.00lijnzaadolie, 250chlcorel. oude en nieuwe, 80 klaverzaad, 550; nitraten. 71 00; ammoniak, 092; cyanatnide, 65.00; vlggen». den kilo. 7.50. Beurs van Brussel. Wisselkoers op 28 Juli- Amsterdam 490.00 500.00 j Londen 56 00 565® j Keulen 2.00-3.00 N.-York 12 50-12.» Geneve 240.00 244.00 j Parijs 10ö.OO-l(*5.!W

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1922 | | pagina 2