MEUBELPAPIER SNUIF Eene zonderlinge reis. BUHEEüJVlEUBEliS Apotheek Frans Van de Plas BRIJKF.N DER STREEK Windolie B' c c G Het proces Debeuckelaere. V. O. S. Poperinghe. In 't Binnenland. Vlaamsche Vrienden. Vreeselijk Motoongeval, te Vlamertinghe. 3l Bedevaart naar den Yzer. Mijnheer Georges VAN CAYZEELE, Bij ons te verkrijgen OR BELANGRIJK BERICHT ^rumné/ TE KOOP Brusselsche, Henegouwsche Boomsche Vlamertinghe Yper Boesinghe, VERMAKELIJKHEDEN. Zondag 27 Oogst i>ï.i tistsen-Vaiineste Burgerstand van HOPPE. Vandewalle van Rousselaere :v°0"r LS E BlondeeLPolley, Zondag 3 September. Antwerpen's Bouw- Hypotheekbank Xe Koop. Gevraagd. Vraagt plaat». Gevonden. Verjoren. 1 MARKTPRIJZEN. De bosschen van Villandraud (Frank rijk) worden door het vuur vernield. De brand zou aan misdadige handen toe te wij ten zijn. Reeds 500 hectaren zouden in de vlammen opgegaan zijn. Men zou zelf den naam van den dader kennen en zijne aanhouding zou dan ook niet lang meer uitblijven. Uit Tokio wordt gemeld, dat in de Chineesche provincie Hunan door den laat- sten burgeroorlog hongersnood uitgebroken is. Dagelijks sterven duizenden personen. Tijdens een kinemavertooning in het Spaansch dorp Sampers, voor de leerlingen der scholen, ontstond brand in de kabien van den bewerker. De toeschouwers werden door de paniek aangegrepen en spoedden zich naar den eenigen uitgang, waar er velen onder den voet geraakten. Men telt een 50 tal erg gekwetsten. Een geweldige brand heeft de barakken in asch gelegd, welke door de militaire over heid waren opgericht te Boulogne-op-Seine (Frankrijk). De schade is overgroot. Een onderzoek werd geopend om de oorzaken van dit onheil op te sporen. Uit Rome wordt gemeld dat te Sclafoni, nabij Palerme bandieten een waakhond vergiftigden en dan binnen drongen in het kasteel Guggino. Zij hebben daar de grootste baldadigheden gepleegd. De bewaker, zijne vrouw, kinderen en be dienden ten getalle van samen 9 personen werden gedood. De schurken konden ontko men. Twee steden gelegen Noord-Oost van Minnesota (Amerika) werden vernield ten gevolge van boschbranden. Tot nu toe zijn zes dooden te betreuren. Een honderdtal inwoners zijn dakloos ter oorzake van den brand en vluchten weg uit het bereik der vlammen. Een genaamde Victor Schneider heeft zich gezelfmoord met van de kolom van Juli te springen op de Bastilleplaats, te Parijs. Hij was op slag dood. De reden van zijn wanhopige daad is niet gekend. Een geweldige ontploffing greep plaats in de pyrotechnie van Diano de Castalo (Portugal), Er wordt totnutoe gesproken van 9 dooden en 11 gekwetsten. De stoffelijke schade is aanzienlijk. Te Budapest is brand uitgebroken in een der fabrieken, ten dienste der spoorwe gen. De gansche instelling is vernietigd ge worden; 42 wagons werden vernield. De schade wordt op 1 millioen kronen geraamd. Uit Londen meldt men dat Dinsdag morgen twee treinen opeen liepen nabij Gra- vesend. Er zouden zeven dooden en 14 ge wonden zijn. De wanordelijke toestand gevolgd uit den burgeroorlog in China, heeft, zooals te vreezen was, tot hongersnood geleid. In de provincie Hounan sterven de menschen let terlijk van uitputting. Men telt tot duizend gevallen per dag. Uit Cravovië komt een bericht toe dat bij een groote mijnramp niet minder dan 30 dooden bleven, terwijl tot heden toe nog een 20-tal mijnwerkers vermist blijven, Het on geluk viel voor in de mijnen van Siersja. De Fransche soldaat August Guyomard, 20 jaar, beging de onvoorzichtigheid een houwitser te willen losvijzen. Het gevaarlijk tuig ontplofte en de ongelukkige soldaat werd in stukken en brokken gereten. Michael Collins, de voorzitter der voorloopige Iersche regeering, werd Maan dag in een hinderlaag bij Bandon (graafschap Corck) vermoord. Op een' zomerschen avond, kwam de trein proppensvol afgestoomd vanAdinkerke naar Poperinghe veel volk had naar De Panne gereisd. Maar zie Op een vijftigtal meters afstand van de Poperingsche statie, bleef de trein stilstaan en de duivel wilde niet meer vooruit èn hij moest nogtans naar Hazebrouck. Het verduisterde nog al rap. Vele reizigers trokken de vensters nêer én keken angstvol wat er haande was. Al met eens riep daar een' onbekenden kerel met eene stemme gelijk eene klokke Eila 1 De trein wil niet meer naar Frankrijk, hij wil nog alleenlijk dienst doen in Belgie» De ma chinisten wierpen geweldig vele kolen in de duivel spoog vuur en vlam zijne twee roode vuuroogen, glinsterende wel 200 m. vooruit en zijne dikke zwarte rookpluim gaven een benauwlijk uitzichtde machinis ten sloegen op den duivel dat het wreed was deze begint te snorren en lawijd te maken gelijk aan 't gebrul van brieschende leeuwen plotseling schiet hij vooruit met een helsch gespuisspringt van de rig- gelstrekt de wagens vol menschen recht naar Reninghelst, Westouter, Locre, Dra- noutre, op de riggels van den Zwijnebak tot Waasten en had alzoo zelve de treinlinie Adinkerke-Poperinghe-Waasten gevormd. Ik schoot wakker en bijgevolg 'k weet niet of er verders nog ongelukken zouden te betreuren zijn geweest noch wanneer de rei zigers t'huis zijn gekomen. Men verwacht voor heden Vrijdag avond de uitspraak in dit zonderling proces. Zonderling inderdaad, want men heeft al de getuigen ten laste den lof hooren vermel den van den betichte. Men heeft op den be schuldigde niet de minste vlek gevonden. De getuigen ten ontlaste konden niets anders dan de getuigenis der eersten bevestigen. Alles wat overblijft, is de beschuldiging vervat in een duitsch stuk, dooreen duitsch- man opgemaakt en waaraan de krijgsaudi teur zich vastklampt om de beschuldiging staande te houden. Hij hecht dus nog immer meer waarde aan de duitsche eerlijkheid en rechtschapenheid dan aan de getuigenis van een aantal belgische officieren. Ten anderen de echtheid van dit stuk zelf werd nog niet bewezen. Niettegenstaande, klampt de auditeur zich immer vast aan zijne beschuldiging, en geen rekening houdend van al de getuigenissen, vraagt hij de doodstraf voor de Beuckelaere. Bij het ter pers gaan, vernemen wij de vrijspraak van D' Adiel De Beuckelaere. Het Bestuur van den Vlaamschen Oud-Strijdersbond heeft de eer al zijne leden en bijleden te verzoeken heden deel te nemen aan de 3dt' Bedevaart naar de graven onzer roemrijke gesneuvelden op het kerkhof van Westvleteren. Vertrek met den tram van 7 ure 55. Onze leden welke afzonderlijk gaan worden verzocht om 10 3/4 ure te Oostvlete- ren te zijn om dan bij de vorming van den rouwstoet naar Westvleteren onze Vlag te vergezellen. De stoffelijke overblijfsels van onzen Gesneuvelden Makker Van Cayzeele Georges (zoon van Jules) Watoustraat aangekomen zijnde, nemen wij de vrijheid al onze leden uit te noodigen de plechtige teraardbestelling te willen bijwonen op maandag 28 dezer, om 9 1/2 ure in de parochiale kerk van St Bertinus. Vergadering in ons lokaal om 9 ure, Ver trek om 9 1/4 ure aan het Gasthuis. Het Bestuur. Belastingen. Den heer Toeziener der belastingen brengt ter kennis aan de in woners van Poperinghe die reeds hunne aangiften Belastingen op de inkomsten voor 1921 en 1922 ontvangen hebben dat hij, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Don derdag (28-29-30 en 31 dezer) zitting zal houden in het Stadhuis «Trouwzaal van 9 tot 12 ure 's morgens en van 2 tot 5 ure 's namiddags voor het invullen, het nazicht en des gevallende, algemeene inlichtingen te verschaffen, omtrent de wijze waarop deze formulieren moeten ingevuld worden. De roode pillen uit samengetrokken plantensappen, zijn het eenig bestaande middel dat het heele lichaam doet herople ven, en alzoo bij degenen die ze gebruiken, vele gevaarlijke en ernstige ziekten doet voorkomen. De doos: 2 frank bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Schoolplicht. Er wordt aan de ou ders herinnerd dat kinderen geboren in den loop der jaren 1909 tot en met 1916, met Oktober 1922 moeten naar school gaan. De keus der school is volkomen vrij. Doch de ouders die hunne kinders naar eene school zenden, die niet onder staatstoezicht staat, moeten ommiddelijk den heer school opziener van het kanton Poperinghe verwit tigen met hem een kaartje te schrijven, zeg- gende"dat hun kind zulke of zulke school bijwoont. De scholen die onder staatstoezicht staan zijn de gemeenteschool en de vijf kosteloo- ze scholen van de Penitenten de Pauli- nen St. Jan-ter-Biezen de Brabant en de Benediktinen. De ouders die hunne kinders niet ter school zenden, alsook die de hierbovenge- zegde kennisgeving aan den heer schoolop ziener niet zenden, zullen bij den Prokureur des Konings aangeklaagd worden en de wettelijke straffen oploopen. Botsing. Vrijdag morgen, bij het uitkomen der Veurnestraat is de tram op een auto gebotst die niet tijdig plaats miek. Gelukkiglijk enkel wat stoffelijke schade aan den auto. In onze Gemeenteschool. De prijs- uitdeeling in onze Gemeenteschool, die op Maandag plaats had, heeft veel vreugde en veel voldoening gebracht bij onze kereltjes en ook bij hunne ouders. De speelplaats der school, waarop de uit deeling plaats had, was lief opgesmhkt met driekleuren en met groen. De kinderen hebben met hunne Hederen en vooral met hunne dichtstukjes veel, zeer veel bijval gehad. Het ging er echt kinder lijk, echt gemoedelijk. De aanspraken van den heer Entile De Keirsgieter, schoolbestuurder en van den heer Julien Vandooren, Schepen van Onder wijs, mieken veel indruk. M. De Keirsgieter bedankt de Geestelijke overheid, de heeren van den Gemeenteraad en de talrijke ouders om hunne aanwezigheid aan dit feest. Hij brengt eene bijzondere hulde aan den heer schepen Vandooren om het belang dat hij stelt in het onderwijs. Deze prijsuitdee ling, die zijn werk is, getuigt dat genoeg. Hierna nog een passend woord als raad aan de ouders om huis en school te doen samenwerken ten bate van het kind. Heer Vandooren toont aan dat onderwij en opvoeding moeten samen gaan en steunt op het nut en de noodzakelijkheid van een stevig onderwijs voor al de klassen der sa menleving. Heer Burgmeester Laheye stuurt eenige dankwoorden toe. In naam van den Ge meenteraad, omtrent voltallig aanwezig, be dankt hij de talrijke aanwezigen. Hij bedankt de Heeren Onderwijzers om den iever dien zij aan den dag leggen bij hun verheven er moeilijk werk. Hij brengt 'eene bijzondere hulde aan den schoolbestuurder Heer Emile De Keirsgieter die zich, sinds 40 jaar, opof fert aan het onderwijs en de opvoeding onzer Poperingsche jeugd. Voor de jongens der school zal deze dag eenen geweldigen spoorslag geven om in de toekomst meer en meer hun best te doen Deze jongens zijn de eerste hunner klas Laagste klas: Bouttez Albert. Tweede klas: Theeten Gustaaf. Derdeklas: Mal brancke Michel. Vierde klas: Deprez Remi en Deroo Maurice. Vijfde klas Bouten Albert. Zesde klas: Vermeulen Georges. Zevende klas: Handtpoorter André. Hoogste klas: Handtpoorter Adriën. Treinuren. M. Colaert, Volksver tegenwoordiger, deelt ons volgenden brief mede, hem toegezonden door de Minister van spoorwegen Mijn waarde Collega, Als gevolg aan de vraag, welke gi] op 24 Mei 1. 1. de Kamervergadering hebt gesteld, spijt het mij U moeten melden, dal het wegens het verplichte behoud van de bestaande aansluitingen niet mogelijk is trein 2810, die te 7 u 8 uit Brussel (N.) naar Yper vertrekt te vertragen, noch trein 3683, die te 11 uren uit Ype naar Poperinghe vertrekt, te vervroegen. Anderzijds, laten dienst bezwaren niet toe voormei den trein 2810 tot Poperinghe te laten rijden. Ik zie dus geen moglijkheid de verbinding 2810/3683 te ver snellen. Wat trein 3685 betreft, deze zal tot Poperinghe rijden 'van 8 October af. KUrlHnli-uwN. Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag heden Zondag namiddag alleen M. KESTELYN. Woensdag avond aanstaande, om 8 ure oewone veertiendaagsche vergadering inden ♦holleken Kring. prijs zafwerP: De Verloi'en Zoon- I BpTïc-Indien 8'i u °P reis begeeft, j i' _ri u van een of twee mono- 9, hlagdcilenasti i want jS eenjgSte Alle slag van ku,.( tegen hoofd-en scheele zilver en ook in nietn> razende tandpijn en blancgaranti). Bijzo (fermoirs) waarvan Vedame, Groote Markt, dc uitsliiitelijke eigCiuisstraat, Poperinghe, in de zil\fr> envan 3,00 fr. van h Maandag in den vooravond, kwam Deneire van Poperinghe, met paard en koets van Yper naar Poperinghe. Niet ver van de herberg Breda, dicht tegen Vlamertinghe, zag hij een motorfiets ont redderd ten gronde liggen en een tiental meters verder, aan den zijkant der baan, zag hij een man bewusteloos en gekneusd uitge strekt. Deneire ging er naar toe en herkende den heer Hector Moerkerke, houthandelaar te Poperinghe. Er had seffens eene kleine samentroppe ling plaafs en M. G. Devos brouwer te Po peringhe die in Vlamertinghe was, kwam in auto toegereden. Met aile mogelijke voor zorgen werd M. Moerkerke, die zeer ernstig gekwetst was in den auto neergelegd, en naar het Gasthuis te Yper overgebracht. Met het eerste opzien oordeelde' de geneesheer zijn toestand hopeloos: er was niets gebro ken aan armen of b-eenen, maar de hoofd schedel was ingedrukt. Het slachtoffer moet een schromelijken val gedaan hebben en vlak op het hoofd nedergestuikt zijn. Een bijgeroepen priester diende hem de H. Olie toe en rond 11 ure van den avond is M. Moerkerke aan zijne wonden bezweken. Hij laat eene weduwe met 4 kleine kinderen achter. Niemand heeft de ramp zien gebeuren, en ongetwijfeld heeft men hier met een treu rig ongeval te doen. De politie heeft het ge bruikelijk onderzoek ingesteld. Donderdag morgen heeft de begraving plaats gehad te Poperinghe, onder toeloop van eene overgroote menigte. Iti'iiiiigliolMt. Sterfgeval. In bijwezen eener ingetogene menigte, voor afgegaan door de Gemeenteoverheid, wierd alhier Zaterdag 19" dezer, plechtiglijk be graven de Eerweerde Moeder-Overste van kloosterZuster Alphonsia in de wereld Marie Vereenooghe. Geboortig van Lichterveide trad zij, even als twee harer zusters in 't Moederhuis te Merckem, terwijl twee hunner broeders zich bereidden, om als zendelingen van Scheut Christus leer aan de heidenen te gaan ver kondigen. Niettegenstaande hare kranke gezondheid en de moeilijkheden van den oorlog, be stuurde zij met veel wijsheid en beleid, ge durende twee en twintig jaren, de Klooster gemeente dezer parochie, waar hare gedachtenis zal in zegening blijven. Wul verf; hem. Begraving. Op Zaterdag 19 Augustus heeft alhier de plech tige teraadbestelling plaats gehad van Cesar Blanckaert soldaat gevallen op het veld van eer te Roesselaere, den 14-10-18. Namens de V.O.S. werd eene prachtige kroon op het graf gelegd en eene indrukwekkende lijkrede uitgesproken door de schrijver der V.O.S. tl oiiMbrtifZfta'. V.O.S. Alle Oud strijders worden op vaandaag te Westvlete ren verwacht. We gaan er eene welverdien de hulde brengen aan onzen gevallen vlaam schen makker Renaat De Rudder. De vlagge zal er zijn om 10 1 2 ure voormiddag. Schaart u allen rondom haar. HET BESTUUR. Is uwe maag "ontsteld, beproef eens %pollioki»r Vri'iiiaiiiten>,N Ware Maiiftpilla'ii; verkocht: Apotheek Notre dame, Poperinghe. Kock!ai;: lie. Voor de duiveliefheb- bers. De kweek neemt meer en meer toe en de liefhebberij groeit aan van dag tot dag. Iedereen is toch nog niet gesteld als vroeger en zoo zijn nog veel voorloopige koten Van daar komt het dat vele jonge duifjes op zoek naar schooner oorden, elders gaan nestelen tot groot genoegen van den duive melker. 't Ware toch te wenschen dat de liefheb ber bij 't zien van een vreemd duifje ne keer de vleugels naga om te weten of niet langs den binnenkant een naam geschreven staat Zoo kan hij gemakkelijk het verdwaalde beestje aan zijne eigenaar weergeven. Eerlijk zijn in alles, hoor! Ypei*. Prijsuitdeeling. Woens dag namiddag had de plechtige uitreiking der prijzen plaats aan de leerlingen der Stadsjongenschool. De Heer Fischer eigenaar van het hotel Excelsior, had zeer bereidwillig zijne groote feestzaal tot die plechtigheid ten dienste gesteld. De zaal was gevuld met de leerlingen der jongensstadsschool en de leermeesteressen der meisjesstadschool, toen de Heer Colaert Burgemeester, Heeren Sobry en Van- nieuwenhove, Schepenen, Heer Delahaye gemeenteraadslid en Heer Versailles Secre taire hunne intrede deden, gevolgd door Mr Clinkemaille arrondissementscommissaris en een afgevaardigee van Mr Moreau, Koninklijke Hoogkommissaris. Het programma was iets fijns en keurigs. Menig kunstpareltje kreeg het aandachtig publiek te smaken, zooals de prachtige Uit voering der Turnoefeningen onder de waak zame leiding van Mr Vandendriessche leer meester. De kantate Hulde aan 't Vaderland woorden van Mr Tieberghien schoolbe stuurder, werd eveneens zeer zangerig en krachtig uitgevoerd. Het feest eindigde met een warm toege juichte aanspraak van den Heer Burge meester, waarin leeraars en leerlingen ge luk gewenscht werden. Corned Iteel' Fray ItciKos der Cie Liebig. Vleeschconserve van aller eerste hoedanigheid, uitsluitend bereid van het beste versch osssenvleesch. WoeMen. Uitslag van den prijs kamp voor honden. Groote honden 14 in geschreven lste Vermeulen, Elverdinghe 2C Vansteenkiste, Yper3" Soenen, Elver dinghe 4e Jacob, Elverdinghe 5L' Haele- wyn H., Woesten. Kleine honden 17 ingeschreven lsle Vansteenkiste, Yper 2e Truwant Kar., Elverdinghe 3" Bervoet A., Woesten. Zondag 1.1. hielden de jagers van het omliggende tot Woesten, eenen prijskamp voor het patteelschieten. Talrijk was de op komst van 't allen kant, en moeilijk te beslis sen wie de lsK> prijzen zouden weghalen. Uitslag Ist" prijs Soire, Poelcapelle 2' Meeuws, Westvleteren. ViiH'kcin.Herdenking. Donder dag 31 Oogst herdenkt dit stille dorpje zijn ljeve dooden van den grooten oorlog. Om 9 ure plechtige lijkdienst met gelegenheidsser moen (de maatschaprijen gaan in stoet naar de kerk), Na den dienst aanspraak aan het gedenktee- ken. En «last not least»banket voor de Vossen. 'n Mooie dag in 't verschiet. S(«vrl«.Groote velokoers. voor be ginnelingen, op het gehucht den Hondspoot; 200 fr. prijzen 50 Km.; op Zondag 3 Sep tember om 5 u. (officieel uur.) Inschrijving bij N. Wydoodt, verscheidene schoone pre mies zullen te winnen zijn. I>« l*atiut». Kinderlijkje. Er is Dinsdag avond een lijkje gevonden van een pasgeboren kind, in het struikgewas der duinen, bij het kerkhof van De Panne. Het wichtje heeft geleefd en moet naar alle waarschijnlijkheid van kant gemaakt ge weest zijn met voorbedachten raad, door gebrek aan voedsel. Het kindje schijnt reeds een veertiental dagen dood te zijn het was gewikkeld in socialistische dagbladen op datum van 1 Augustus laatst en daarenboven in een bruin papier gedraaid. Vëurne. Ontploffing. Verledene week hebben personen ontplofbare spring tuigen gebruikt om visch te dooden in de vaart, met het ongelukkig gevolg dat een der onvoorzichtigen op den slag gedood werd en een tweede erg gekwetst is. De oor zaak van het ongeluk was dat de springtui gen ontploft zijn vooraleer in het water terecht te komen. Men kent nog de slachtof fers niet. Overleden. Karei Desmedt, van Isenberghe. die verleden week door het paard van Deeren, van Wulveringhem, om ver gereden werd. is aan zijne wonden overleden in het burgelijk hospitaal van Veurne. Tlilelt. Kind verdronken. Dinsdag voormiddag, rond 10 ure, is het kind Per sy n, 16 maanden oud, in den hof put geval len. Niettegenstaandede spoedige zorgen aan het kindje toegebracht, is het om 11 1/2 ure overleden. LAATSTE NUTTIGE INLICHTINGEN Vraagt CHICOREI VANTIEGHEM- DUPONT, Rousselare. Let wel op 't merk ^Yevelfïlioiii. Droevig ongeval. De vrouw Casteur trok naar den zolder met haar 2-jarig kind en liet het daar rondloo- pen. Op zeker oogenblik, te dicht bij de zol deropening zijnde, stuikte het naar beneden en de vrouw die haar kind wilde grijpen viel eveneens op den huisvloer. Het kind was dood en de vrouw werd met gebroken arm en ontwrichten schouder opgenomen. Spiere. Akelige vondst. Schip pers in de vaart van Kortrijk ontdekten aan den oever, Zaterdag 1.1., het lijk van een man die volgens zijn eenzelvigheidsbewijs bleekte zijn de 57-jarige Grison, Hendrik. D' Leuridon, van Herseeuw, deed de uoodi- ge vastellingen. Het is nu zoo goed als zeker dat M. Emiel Brunet het vast besluit genomen heeft het voorzitterschap van de Kamer niet meer te aanvaarden. Prof. Daels spant een proces in tegen de «Arnitiés Franqaises» tot betaling van 25,000 fr. schadevergoeding, naar aanlei ding eener dagorde, door de «Arnitiés» ge- stend en die M. Daels als lasterend en eereroovend aanziet. Flink zoo,dokter 't is uit met straffeloos lasteren Die niet hooren wil, moet maar voelen En die geen hart heeft, tast men maar naar de beurs. Men verzekert dat Belgie het normaal uur opnieuw zal aannemen, in den nacht van 7 tot 8 October aanstaande. In Zwitserland heeft de Mark Woens dag het record van waardevermindering bereiktvoor 100 Mark gaf men nog 0,52 fr. De Oostenrijksche kroon is er voor den oogenblik 9,10 van een centiem waard. Onze Duitsche broeders van Malinédy protesteeren bij de Belgische regeering tegen de geweldige hooge belastingen, welke zij moeten betalen sedert zij Belg zijn gewor den. De prijs van het brood wordt vijf een tiemen verlaagd volgens het besluit van den Algemeenen Bond der bakkers van België. Afgifte wan Xeden van Sniker- lieeten. Er wordt ter kennis gebracht van de landbouwers der Provincie West- Vlaanderen dat zij, op afkorting van Oorlog schade en aan den prijs van den dag, zaden van Suikerbeeten van de soort Klein Wanzleben kunnen bekomen. De inschrijvingen moeten gedaan worden bij den Gemeenteafgevaardigde voor Land- bouwverdeeling en dit ten laatste op 20 Sep tember 1922. Eene bijzondere lijst is ter onderteekening neergelegd. Ken onverwacht lot van 150.000 fr Mevr. Wwe Masquelier, uit Couillet (Henegouwen) die gisteren een obligatie van de stad Antwerpen 1887 verkoopen wilde begaf zich bij een wisselagent van Charleroi Hoe groot was hare verbazing niet toen zij daar vernam dat de obligatie uitkeerbaar was met 150.000 fr. Zij was reeds vijf jaar geleden bij een trekking uitgekomen. Zinken muntstukken.Wij herin neren onze lezers dat, bij koninklijk besluit afgekondigd in het Staatsblad van 21 Juli de zinken muntstukken van 5, 10, 25 en 50 centiemen ingetrokken worden. Zij worden van 1 Augustus af en tot en met 30 Septem ber aanstaande uitgewisseld bij de kassen der Nationale Bank, alsmede bij de kassen der ontvangers der belastingen van desteden en gemeenten waar geen agentschap bestaat Gemelde stukken zullen tot 30 September 1922 door al de openbare Staatskassen in ontvangst genomen worden tot vereffening van rechten of belastingen of voor elke an dere betaling. Landbouwtentoonstelling; te Yper. Te Yper zal er, van 16 tot 24 September aanstaande, eene groote land bouwtentoonstelling plaats hebben op het grondgebied en in de gebouwen van het center voor Motorbebouwing. Deze tentoonstelling heeft voor doel den juisten toestand weer te geven van den land bouw in verwoest Vlaanderen. Meteen zal men hulde brengen aan de taaie wilskracht en de bovenmenschelijke krachtinspanning van den West-Vlaamschen Landbouwer en aan het kundig en krachtdadig beleid voor al, van het Ministerie van Landbouw, tot het spoedig herstellen van het Verwoeste Westland. In tegenstrijd met hetgeen op programma en plakbrieven vermeld werd, zal de heer Prof. Dr DAELS zijne aanspraak doen op het graf zelf van Renaat 's middags na de Mis en het Sermoen door E. P. Callewaert De Mis begint stipt te 11.30 ure, kerk West-Vleteren. Te 11 ure vergaderen bonden en publiek te Oostvleteren. Deze zullen aankomst van tram uit Diksmuide afwachten. Daarna gezamentlijke optocht van Oost- naar West- Vleteren (een 15 min. gaans) met ontplooide vaandels. Te 2.30 ure Algemeene Vergadering in de Meissjesschool West-Vleteren. In geval gunstig weder zal de vergadering in open lucht op de koer plaats hebben. s Avonds te 7.30 Kunstavond gewijd aan het Werk van Renaat De Rudder, door den heer Juul Platteau en andere kunstenaars. Inschrijvingslijst van De Poperinghenaar. Vorige lijsten 72.50 Gaston Feys 5. Kristen Vlaamschen Meisjesbond Pop. 5. Een moederhart 10. Te Zamen 92.50 t Heer en Vrouw Jules Van Cayzeele- Depoers noodigen hiermede vrienden en kennissen uit, tot den NADIENST, gevolgd van de HERBEGRAVING op het stedelijk kerkhof te Poperinghe, en die zal gezongen worden in St-Bertinus' kerk, op Maandag 28 Oogst 1922, om 9 1/2 uur, tot lafenis der ziel van hun teergeliefden zoon gesneuveld bij Dixmude, op 10 April 1916. Vergadering aan 't Gasthuis om 9 1/4 uur. Kampioenschap van Vlaanderen, op de baan voor beroepsrenners. 100 Km. 14 September. Deze baankoers zal voor de 10" maal geloopeti worden te Coolscamp, op kermis Donderdag, 14 Sep tember aanstaande, op een loopbaan van 5 Km. lengte en 20 maal af te leggen. PRIJZEN 500 - 275 - 165 - 100-75-50-40-20 en 60 fr. premier, hetzij 1250 fr. verdeeld in acht prijzen. De inschrijvingen moeten gezonden worden naar M. Rat. De Jonghe, schrijver van Sportkomiteit of ten bureele van Sportwereld, Werkplaatsenstraat, 3, Brussel. Zij moeten vergezeld zijn van het bedrag der inschrijving, 3 fr. en zullen niet meer aanveerd wor den na Dinsdag, 12 September. Voetbal. l'operinglie. Het football seizoen 1922-23 zal binnen korte dagen aanvangen. Nu wij In Divisie spelen, verwachten wij zoo moge lijk nog meer publiek, want er staan aan de liefhebbers aangename uurtjes te wachten. Het plein is merkelijk vergroot. Alle spelers worden uitgenoodlgd om op Zondag 27 dezer zoo 't mogelijk is op het plein te wezen, om er een eerste entrainement te beproeven. Dinsdag toekomende om 8 ure 's avonds in het lokaal bij D. DEMAREY algemeene verplichtende vergadering voor de spelers. De namen der oude en nieuwe spelers zullen opge nomen en jaargeld ontvangen worden. Geen speler zal op het plein toegelaten worden indien hij gezegd jaargeld niet zou voldaan hebben verders moet ieder speler die in 't bezit is van een maillotdie in de ver gadering mede brengen Bertjb. C. BATTHEU maakt het publiek kenbaar dat hij 5.000 fr. (vijf duizend) belooning geeft aan alwie het gerecht getuigenis kan afleggen, dat zijn zoon de schuld is geweest van het diep te betreuren ongeluk Maandag overgekomen aan M. Hector Moerkerke. Dit om een einde te stellen aan de onver standige personen die zoo maar iemand be tichten, zonder het minste te kunnen getuigen over deze zaak. Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), I» O I' E R 11 (ii II F. - (GEGIST ERÉ°, Dienst der Verwoestte Gewesten. alsook in de Gemeentemagazijnen te Zich te begeven bij den bestuurder Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE. POPERINGHE, van 20 tot 27 Oogst 1922. Geboorten. 210. Batcop Maria, d. v. Romain en Madeleine Carpentier. 211. Maes Adrien, z. v. Cyiille en Amelie De Ridder. 212. De Wachter André, z. v. Michel en Madeleine Lemay. 213. Herber Antoinette, d. v. Louis en Georgette Lescoutre. 214. Sterkx Marcel, z. v. Cyriile en Maria Depoor- ter. 216. Quaghebeur Georges, z. v. René en Maria Maerten. Overlijdens. 139. Coppenolle Maria, 13 j. z. b. d. v. Achllle en Urbanle Beauprez. 140. Therry Clemence, 76 j. z. b. wed. v. Theophile Ampen, Gasthuisstraat. Huwelijken. 86. Rousseau Jules, 25 j. werkman v. Wytschaete en Lenoir Hélène, 24 j. z. b. v. Pope ringhe. 87. Dejonckheere Hector, landbouwer, 39 j. en Cappelle Anna, 22 j. z. b. beiden v. Poperinghe. 88. Doom Gentil, 25 j. landbouwer en Vandenbus- sche Julia, 23 j. z. b. beiden v. Poperinghe. 89. Ollevier Camille, 26 J. werkman van Houthem en Terry Emerance, 31 j. werkvrouw v. Poperinghe. Beloften. 126. Sohier Louis, plafonneerder en Pittellioen Florida, kantwerkster b. v Poperinghe. 127. Lebbe Henri, landbouwer v. Poperinghe en Huyghe Eveline, dienstmeid v. Westoutre. WAT0U, maand Juli 1922. Geboorten. Deschuytter Albert, z. v. Reml en Emma Deprez. Ruckebusch Marguerite, d. v. Ri chard en Magdalena Vanacker. Verdonck Agnes, d. v. Oscar en Maria Morrez. Overlijdens, Debergh Zoé, 31 J. ongeh. Mille- cau Regina, 67 j. echtg. Brion Karei. Taillefer An drea, 18 in. Deheegher Désiré, 77 J. echtg. Adèle Tailly. Devos Virginie, 74 j. ongeh. Huwelijken. Sohier Julien, 28 j landbouwer en Cordenier Marie, 30 j. landbouwster, b. te Watou. Ia Engeland wijst de landbouwoptelling uit dat er thans 10663 hectaren hop geteld worden, het zij 486 hectaren meer dan verleden jaar. In de verschillende hopstreken van Kent, Worcester en Hereford is de toestand voldoende, de hop knopt regelmatig alhoewel de insektenplaag volhoudt. Volgens den berichtgever van Le Petit Jour nal du Brasseur blijft de insektenplaag voort woekeren, zoodat er in het land van Aalst som mige hoptuinen geheel zwart geworden zijn. In het land van Poperinghe, waar de bladluizen zoo erg niet woekerden, schijnt er toch ook merkelij ke schade. lntusschen blijft de Belgische markt doorgaans kalmnieuw gewas noteerde steeds in cultuur 200 tot 210 frank. Woensdag te Brussel was er een weinig meer beweging, voor de Aalstersche hop, mits 240 tot 250 fr.Poperinghe noteerde 210 tot 230 frank. kindertjes tegen 't zuur, buikpijn en winden. Te Poperinghe te bekomen in alle Apothekerijen Kestelyn, Notred&me en V&nde PUa aan 3.75 fr. de ilesch en 2.00 de halve flesch. Beste Engelsche PEPPERMINT voor Neusverstopping Hoofdpijn Kortademing Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen bij Casselstraat, 67 t-t I'operinghe Geit te verhollen. In den Walvisch »bij Georges Lefever Casselstraat; gegeven door Camiel Bottez. Goede Velote verhollen. «In de oude Pompiers» bij Jourdan Hous pie, Hondstraatgegeven door Camiel Houspie. Melkschaap van 80 fr. te verhollen. «In den Neerloop» bij J. Sergier, Werf van 3tot8 uur; gegeven door G. Waeles (Soubry). Rousbrugge. Flesch-en Pateeltjeschieting. «In 't Jagershof» bij Maurice Meeuw aan de statie, Crombekestraat. Rousbrugge. Wekelijksche Estaminet. «In de Weegschaal» bij M. Pierre Nobel- Desaegher. Alle Vrij dage. Abeele. Bolling. «Au Pont de Pierres» bij de W" Declerck- Canele. 50 fr. prijzen 35 en 15 fr. 3 bol len voor 1 fr. Inschrijving om 3 1/2 u. 26 fr. Prijzen te winnen op den vogelpik- Abeele. Karabijnschieting. In de nieuwe straat. Oppervogels: 50-25- 25-15-15 fr. Inleg 5 fr.terug 4 fr. Inschrij ving om 1 1/2 uur bij Henri Vermeulen. Westnieuwkerke. Groot Bal. «In den Verloren Hoek» bij Auguste Le- roye, achter de kerk, in de groote nieuwe zaal. Gegeven door de gebroeders Bellein. Eerste tap. «Au Chasseur» bij Arthur Breyne, Brug gestraat. Rinysteking met velos.. In den Meiboom en de Galgestraat steenweg van Yper. 100 fr. Prijzen. Abeele statie. Kermis. Luisterlijke baanbolling: 145 fr. Prijzen. Inleg 1 fr. per peloton van 2 man. In schrijving van 2 1/2 tot 3 1/2 uur bij Henri Huyghe. Groote velokoers voor alle beginnelingen: 155 fr. Prijzen en premien. Inleg 1 fr per rijder; afstand 30 Km. Inschrijving van 1 1/2 tot 2 uur stipt bij Maurice Denecker. Gheluvelt. Velokoers voor Beginnelingen. 25 Km. op goede baan. Prijzen: 100-75- 50-35-20-10-8-7 frank. Inleg: 2 fr. Vele Pre mien. Inschrijving om 2 uur bij H. Vanlaere. 6' STEL UW TERING NAAR UW NE RING want.. BETER EEN VOGEL IN DE HAND, DAN ZEVEN IN DE LUCHT.— Als voorzichtig mensch, in plaats van groote intresten na te jagen, of U in gevaarlijke speculaties te wagen, wendt U in volle ver trouwen, voor uwe spaarpenningen, tot onze Agenten uwer streek, die met de meeste be reidwilligheid en kosteloos, alle inlichtingen zullen geven. Verzekerde uitzettingen op a) Spaarboekjes op zicht aan 3.60 0/0 b) Spaarboekjes voor 5 jaar aan 4 0") c) Kasbons voor 5 jaar aan 4 1/2 G/0 d) Grondobligaties 10 jaar aan 5 O/'O 's jaars.Alles Vrij van taksen. e) Check-Rekeningen op zicht. f) Leeningen op Vaste Goederen, alleen in eersten rang van Hypotheek. g) Uitwisselingvanvreemde munten en koe- pons, koop en verkoop van Fondsen, Inschrijvingen op Leeningen, en aller hande finantiëele zaken aan de voor- deeligste voorwaarden. Naamlooze Maatschappij Kapitaal VIJF MILJOEN FRANK. ZetelXII Maandenstraat, Nr 13, ANTWERPEN Gesticht in 1909. - Postcheck-Rekening 019 Telefoon 3081. N. B. --Waar de Maatschappij niet verte genwoordigd is, kunnen alomgeachte perso nen zich voor een agentschap aanbieden. AGENT voor Poperinghe J. Vanbruwaene, Noordstraat, 16. ijzonder goede occasie gaz-motorsijsteem Otto Deutz, 8 H. P. bij W" Allaeys, Priesterstr.Pop. Tent, met pannen gedekt, gemakkelijk uiteen neembaar, dienstig voor winkel, Poperinghe- straat, Watou bij Ch. Gesquière (dikken Karei). oormachien onlangs nieuw, per occasie bij Remi Deschilder, Pollinchove. Huis in de W-atoustraat, A. Nr 4, terstond in gang. Zich wenden tot den bewoner Frans Denolf. Vrouwvelo, goede occasie, 250 fr. bij Jozef Lam- mey Casselstraat, 2, Poperinghe. Groote engelsche waterbak lm 80 1. lm 10 br. 90 cm. diep, voor 200 fr. Ten bureele. Henneringen, in alle kleuren, bij Sansen- Vanneste, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe, Yzerwerk van oven op kolen, refractaire tegels en ijzeren trog bij Em. Sansen-schottey, Gast huisstraat Poperinghe. Gezaagde karresnak en. wilgen boomen voor wagenmakers en timmerlieden bij Jules Des- sein, Westouter steenweg Poperinghe. Tent in hout, uiteenneembaar, met terrepapier bedekt9 m. 25 op 4 m. 65, langs de kalsijde Dranouter-Westnieuwkerke, bij Sohier Evariste, •Dranouter. llerbeste groote harmonium. Zich wenden Groote Markt, 7, Poperinghe. Zeer goede beklante bakkerij, met verschillige bijgevoegde commercen. Adres ten bureele. Uzerwerk van eene verandah, in goeden staat. Adres ten bureele. Strijktafel op 4 pooten, 1 m. 50 lang. Adres ten Bureele. Goede meid, in gesloten huis, bij twee personen goed loon. Adres ten bureele. Goede meid voor Poperinghe. Adres ten bureele. Goede meid voor klein huishouden, moet geen keuken kennen. Adres ten bureele. Bekwame schildersgasten, aanstonds, bij Ferdi nand Permeke, Boeschepestraat, 36, Pop. Metsers, dienders,timmerlieden, pannenliggers, zinkwerkers, schilders en tegeliiggers, aan goed loon bij R. Levie, aannemer, Reninghelst. Tweede bakkersgast van 16-18 jaar,reeds wat op stiel geweest en een weinig fransch kennend, maandhuur met kost en inwoon bij M. Ghyselen, bakkerteMarquette-lez-Lille,pIacede l'Eglise,10. Goede meid vopr herberg bij Henri van Braband, herberg Den Doorgang Yper. Goede meid voor alle werk bij M. Deleu- Vanuxem, Tempelstraat, 6, Yper. Deftige meid voor alle werk, een weinig koken, bij Mad. Catrice, 17, rue St-Sebastien, Duinkerque. Qoede boerenmeid, adres ten bureele. hauffeur oud-strijder) vraagt plaats of werk in garage, in de Vlaanderens: Armand De potter, 74, Stavele. Jongen van 19 jaar, om den beenhouwstiel te leeren, Adres ten Intreele. hauffeur, oud-strijder, Fransch en Vlaamsch, bezit goede getuigschriften vraagt plaats bij bijzondere of handelaar of om in garage te wer ken Armand De Potter, 74, Stavele. A la Poupée Groote De eigenaarster mag eldtasch in den winkel hem daar terug halen. Diamanten broche, gisteren Vrijdag op de markt. Tegen bel. terugbrengen ten bureele. Bracelet-monter, Zondag laatst, op den weg Rousbrugge-Oostcappel. Tegen bel. terug brengen bij M. Oostcappel Charles Vanrobaeys te Beveren POPERINGHE. 25 Oogst. Tarwe, 69-70; Rogge, 69.00Haver, 72.00 Aardappelen, 30.00; Boter, 14.00 Eieren de 25, 11.25 Hoppe, 1920 000.00.1921:200.00. 1922 200-000. KORTRIJK.-21 Oogst. Witte tarwe, 64-66; rogge, 53-56; haver, 70-75paardeboonen, 76.77; hooi, 30-40strooi, 12-15; aardappelen, 15-20; boter, 11-15; eieren 0.40-Q.45.,koolzaadolie, 240-000; lijn olie, 222.50-225.00 'koolzaad, 100.00; lijnzaad, 100 105; koolzaadkoeken, 4»;-lijnkoeken, 72 sadoni traat, 72.00; ammpniaksulfaat, 092; duivenboonen, 070; nieuwe oogst,, f0. Vee te koop en verkocht; koeien, 77 vaarzen, 078; stieren, 76 ossen, 22. ROESSELAERE.'1 - 23 Oogst. Tarwe, 63 00; masteluin, 58.00; rogge, 52 00; boekweit, 80 00 haver, 63 00; gerst, 65.00; erwten, 80.00bbonen, 68 00; witte boonen, 120.00; lijnzaad, 101.00;: kool zaad, 120.00; strooi, 8 10; hooi, 32.00; lijr.meel, 75.00 voederbeeten, 00.00; aardappelen, 20,00 ruw vlas, 50,00; tabak, 3.75 boter, 14,00 eieren, 0.401 kooldaadolie, 240.00 lijnzaadolie, 235 chicorei. oude en nieuwe, 68 klaverzaad, 550nitraten, 70 00 ammoniak, 095; cyanamide, 65.00; vlggens, den kilo. 7.50. Beurs van Brussel. Wisselkoers op 25 Oogst. Amsterdam 525.00 -535.00 Londen 60.00-70 0j| Keulen 0.20-1.20 N.-York 13 00-13.5" Genève 257.00-261.00 Parijs 105.00-105.50

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1922 | | pagina 2