'MÉLOTTE' Hoptentoonsieiiino. M. Bostun Hinders. In 't Binnenland. V. O. S. Poperinghe. Burgerstand van MARK TPRIJZEN. LANDBOUWERS Eene wreedeles! Sparen. Eereteekens. Oorlog op een plas. Vluchtelingen. Voor de Oud-Strijders. Krediet aan den Middenstand. Het ideaal der Socialisten. Nieuwe schatkistbons. In 't Buitenland, Instorting ie Wytschaete. Priesterlijke Benoemingen. Sterfgevallen. Onze treinverbindingen. HOPPE. liericht. VERMAKELIJKHEDEN. Zondag '17 September. Te Koop. Verloren. Te pachten VLAAMSCH KOFFIEHUIS Antwerpen's Boüw- Hypotheekbank Bezoekt in de Tentoonstelling te Ypar voor ontroomers en andere lanbouwwerktuigen AgentALBERT DE^YS, Tel. ei Poperiragfoe. In haar beknopt weekoverzicht geeft de Revue Catholique deze beschouwingen over het proces De Beuckelaere Het pro ces De Beuckelaere is eene wreede les I Men zou gaarne de verantwoordelijke da ders kennen van dit ellendig avontuur. Wie heeft bij het gerecht de zaak begonnen, waarin de getuigen ten laste moesten getui gen in het voordeel van den beklaagde en waarvan men niets belangrijks heeft kunnen uitspelen tegen hem, wiens hoofd men eischte. Het gaat er niet om te weten of de frontbeweging belangrijk was of niet en of De Beuckelaere de leider ervan was. Maar wel welk bewijs men tegen den beklaagde bezit. De aanstokers van het proces en de bladen, welke hen steunden met hun lawaai, hebben zeer slechts werk verricht. In de taaltwisten, vooral uit oorzake van het verschil van taal, geven de partijen op eene ongelooflijke wijze blijk van elkaar niet te kennen. Moge de verbazende onhan digheid welke men zoo pas begaan heeft, ons in de toekomst bewaren voor proefne mingen zoo verderfelijk voor den binnen- landschen vrede. In Zweden wanneer het werkvolk 's Zater dags zijn loon trekt moeten de herbergen gesloten blijven. Integendeel blijven de spaarkassen open tot middernacht. In ons land is het Postbureel waarin de Spaarkas ingericht is, gesloten aan de gewone uren waarop de werkman vrij is. Onze Koning Albert bezit 45 grootlinten, ordekruisen, oorlogskruisen, krijgsmedalies. Daarbij zijn niet gerekend de Duitsche, Oostenrijksche, Turksche, en Bulgaarsche eereteekens die hij tijdens den oorlog afge legd heeft. Onze Koningin Elisabeth bezit 19 groot linten, kruisen en medalies. Prins Leopold heeft er 9 en Prins Karei draagt nog geen enkel eereteeken. Ze hebben op de Schelde, manceuvers gehouden met onze oorlogsvloot. De torpedobooten, slagschepen en andere lieve dingetjes hebben gerookt dat heel de provincie er zwart van zag. Minister Devèze was geheel tevreden en wij Belgen, wij mogen op onze beide ooren slapen onze oorlogsvloot waakt 1 Waaraan dat ze toch 's lands geld verspillen Daar zijn tot nu toe 200 gerechtszaken opgelost van officieren die naar Holland ge vlucht of die hun plicht niet gedaan hebben. Nog 133 andere zaken moeten voor den rechtbank komen. Tot hiertoe werden de volgende straffen uitgesproken: Werden uit den dienst ont slagen of berispt: 2 generaals, 6 kolonels, 5 luitenanten-kolonels, 2 majors, 20 kapi teins-bevelhebbers, 10 kapiteins, 13 luitenan ten en 33 onderluitenanten. Talrijke brevetten van eereteekens kunnen door het Ministerie van Landsverdediging aan de oud-strijders niet gezonden worden, omdat het Departement het juist adres der bestemmelingen niet bezit. Voortaan zullen de brevetten door bemid deling der Burgmeesters besteld worden. In het Ministerie van Economische Zaken wordt een wetsontwerp voorbereid datwaar- schijnlijk in naam der Regeering zal inge diend worden. Het heeft betrek op de verschaffing van krediet aan den handeldrijvenden en industrieelen middenstand. M. Pecher heeft ook soortgelijk wetsont werp gereed. Het is meer dan tijd dat men eens op den middenstand begint te denken. Het is de moeite waard aan te stippen dat de socialisten een nieuw ideaal hebben de zelfmoord. De socialistische Peuple spreekt aldus den lof uit van een persoon die zich gezelf moord heeftDie dood is waarlijk een verheven voorbeeld van stoïcisme en kranig heid Zijn daad stelt de schoonste helden feiten uit de geschiedenis in de schaduw. Met zulk een ideaal kan men het ver brengen. Thans wordt er in het Ministerie van Geldwezen de uitgifte voorbereid van nieuwe schatkistbons. Zij zullen tot dezelfde type behooren als de schatkistbons 5 t. h. en binnen tien jaar aflosbaar zijn tegen 102.50 t. h. Deze bons zullen rente opbrengen van 1 October 1922. Twintig koepons voor half- jaarlijkschen interest zullen eraan gehecht zijn. De prijs van uitgifte zal ongeveer mis schien zelfs geheel aan pari zijn. Guido. Er bestaat thans hoop om de 75 mijn werkers, die sedert 28 Augustus levend begraven zitten in de Argonaut-mijn te Jack son, ten gevolge van een brand in de mijn, te verlossen. In Syrië werden verscheidene gevallen van pest waargenomen. Voor de tweede maal heeft men in den metro te Parijs een granaat gevonden in papier gewikkeld. De politie heeft een onder zoek ingesteld. Uit Toulon heeft een notaris de vlucht genomen met het geld zijner kalanten, eene som van 2 miljoen frank. In de laatste dagen waren de bedevaart gangers te Lourdes overtalrijk. Er waren dagen dat 80.000 pelgrims aanwezig waren. Nabij Hazebrouck is weer een auto aatigeslegen met smokkeltabak. Auto en tabak waren meer dan 40.000 fr. weerd. Een hotelhouder te Vesoul (Frankrijk) had in zijnen kelder eene rat gevangen en werd er door gebeten. De ongelukkige is ten gevolge van de beet gestorven. In den polygoon van Vicovara bij Tivoli (Italië), is Vrijdag binst de schiet oefeningen een kanon van 140 ontploft. Drie artiljeurs werden gedood en drie anderen gekwetst. In de Italiaansche streken van Speccico en Trisase heeft er een ongemeen geweldige storm gewoed. Het nood weder ging zoo ver vaarlijk te werk, dat de Speccico de daken van 400 huizen werden afgerukt en teTricass niet min dan 600gebouwen werden verwoest. De groote zagerij van Geldermalsen is Woensdag avond afgebrand. Het vuur nam eene snelle en ijzingwekkende uitbreiding. Alle pogingen tot blusschen waren vruchte loos. De schade beloopt ruim tien miljoen gul den. Tweehonderd arbeiders zijn werkloos. Uit het zuiden van Frankrijk komen berichten toe van sneeuw, hagel en... aard bevingen; te Lyon vriest het en op den Atlantischen Oceaan heerscht een ondrage lijke hitte. mm Zondag avond is bericht toegekomen dat op de vliegplein te Rotterdam, het vlieg tuig bemand door de Belgische officieren Meurisseen Sauveur, ten gronde gevallen is. Eerstgenoemde officier werd op den slag gedood, de tweede werd doodelijk gekwetst. Te Asselborn, in 't Noorden van Luxemburg gelegen, dicht bij de Belgische grens, heeft een geesteskranke arbeider Streitz genaamd, in eene aanval van waanzin zijne vrouw en twee kinderen vermoord. Daarna heeft hij zich gezelfmoord. Naar uit Christiania wordt gemeld, heeft aldaar een groote brand gewoed, waar bij een kostbare kunst- en antikiteitenverza- meling is verloren gegaan. De schade bedraagt circa een half millioen Noorsche kronen. Men schat dat, van het begin der vij andelijkheden, de Grieken ongeveer 50.1X0 man verloren hebben, waarvan 15.000 krijgsgevangen genomen werden. Hetoverige werd, tijdens het Turksch offensief, gedood of gekwetst. Een groote fabriek van lichttoestellen, te Glasgow is ten gronde afgebrand. De schade wordt op meer dan drie miljoen frank geraamd. (KladonieuKti, Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag heden Zondag namiddag alleen M. KESTELYN. In de laatste zitting van den Gemeen teraad, waar als hoppekeurders benoemd werden de heeren Devos René tot 1927, Citteiren jules tot 1926, Sohier Jules tot 1925, DochyCh. Louis tot 1924, Vancaey- zeele Emeric tot 1923, kwamen nog op het dagorde de kwestien der 'teekenschool en der verlichting van de stad. Nopens de teekenschool werd voorgesteld deze herin te richten met aanstaande winter, zoo men erin gelukt leeraars te vinden en schoolmeubelen te krijgen. De lessen zou den gegeven worden in „eene tent in de Meessenstraat. Van M. De Cordier, leeraar aan de staatsmiddelbare school werd een brief afgelezen in 'tfransch opgesteld, en waarin deze heer de plaats aanvroeg van leeraar aan de teekenschool. Aan de heeren Gemeenteraadsleden die de fransche taal niet machtig zijn werd in 't vlaamsch den noodigen uitleg over dit schrijver gegeven. Nopens de verlichting zegde M. Vandoo- ren, schepen, dat de gasverlichting van stad verleden jaar 1921 25.000 fr. gekost had en dit jaar nog meer zal kosten gezien er nog meer lantaarnen zijn. Dan deelde hij mede welke moeite hij gedaan had om voor onze stad de electriciteitskwestie op te los sen. Tot nu toe gelukte het hem niet met M. De Brouwer tot een akkoord te geraken. M. Brutsaert zegde dat in de Provinciale raad eene studie in gang is om eene alge- mëene electrische verlichting in gansch West-VIaanderen in te richten en vroeg of men met beter zou wachten, vooraleer vaste akkoorden te maken. De zaak ligt dus ter studie en er zal door het Stadsbestuur bij M. De Brouwer aange drongen worden om zijne voorwaarden te kennen. Terloops werd door M. Lahaye, burge meester weer de waterkwestie aangeraakt met belofte deze goed te bestudeeren. Er werd laatst beslist te vragen aan het Bestuur der Gasmaatschappij dat het zoo haast mogelijk zoude willen zorgen voor het plaatsen der nieuwe lanteerns in de Watou- straat, Crombekestraat, Paardenmarkt, bij 't College en bij de Filature. Reizen. Indien gij u op reis begeeft, verwaarloos niet u van een of twee mono poeders te voorzien, want het is het eenigste en echt geneesmiddel tegen hoofd-en scheele hoofdpijn, zenuwlijden, razende tandpijn en rhumatiek. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en A. Kestolyn, Gasthuisstraat, Poperinghe, in doozen van 1,75 fr. en van 3,00 fr. Programma van het concert uit te voe ren door het katholiek muziek van Pope ringhe, in de tentoonstelling te Yper, heden Zondag, om 4 ure: le Deel. 1. Marche da triomphe, marsch Moerman. 2. Si j'étais roi, fantaisie Adam 3. Unsaluto a Gemona, valse voor piston Cossetti. 4. Hamlet, fantaisie Thomas. 2e Deel. 1. Faust, fantaisie Gouhod. 2. Un doux rêve, groote wals Eilenberg. 3. Grande marche triomphale, Dagnelies. De Roode \Pillen uit samengetrokken plantensappen, zijn het beste der purgeer middels, zij veroorzaken onmiddellijk de volledige ontlasting der overblijfselen van uw eetmaal, die, tengevolge der verstopping, zich opeenhoopen in de ingewanden, er rot ting en gisting veroorzaken, die zeer gevaar lijk zijn voor de gezondheid. De doos: 2 frank bij H. Notredame, Groote (Markt, Poperinghe. Stadsschouwburg. De maatschappij Roeysche-Barbaristen zal het tooneeljaar openen op maandag 13, dinsdag 14, en woens dag 15 November 1922, en zal op voeren: Marte-Anna of eene vrouw uit de volksklas drama in 6 tafereelen, gevolgd door het blijspel Eene rat in de val. Dief ten. Bij Emile Billiau, Werf, werden Woensdag nacht 250 planten tabak gestolen die in den hof te drogen hingen. Maandag nacht werd ook op den Werf, een büche gestolen van op het veld, toebehoo- rend aan heer René Devos. Vraagt CHICOREI VANTIEGHEM DUPONT, Rousselare. Let wel op 't merk' Donderdag aanstaande, 21 September om 15 ure zal de plechtige teraardbestelling plaats hebben van de stoffelijke overblijfsels van onzen wapenmakker Roffiaen Albert, welke zooals iedereen weet bij het in verlof gaan te Haezebrouck in eene treinbotsing het leven verloor. Onze leden worden uitgenoodigd om 2 1/2 ure in ons lokaal te zijn om dan naar het klooster der Zusters Penitenten Bruggestraat het lijk te gaan afhalen. Deze welke zouden belet zijn worden vriendelijk verzocht iemand hunner familieleden te zenden, om 2 3/4 ure bij het klooster. Heden Zondag en op Zondag 24 dezer zullen de aanvragen gedaan worden voor het familieaandeel van 300 fr. voor de onlangs gehuwde Oud-Strijders en ook voor dezen welke ten volle 35 jaar oud en ongehuwd zijn. Op dezelfde dagen van 8 tot 11 ure stipt aanvraag voor de spaarboekjes van 100 fr. voor de pasgeboren kinderen. FIet Bestuur. Belastingen. Den lieer Toeziener der belastingen brengt ter kennis aan de in woners van Poperinghe die reeds hunne aangiften Belastingen op de inkomsten voor 1921 en 1922 ontvangen hebben dat hij, Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donder dag (18, 19, 20, 21, September) zitting zal houden in het Stadhuis Trouwzaal van 9 tot 12 ure 's morgens en van 2 tot 5 ure 's namiddags voor het invullen, het nazicht en des gevallende, algemeene inlichtingen te verschaffen, omtrent de wijze waarop deze formulieren moeten ingevuld worden. Verbond der ChHstene Vrouwen van Poperinghe. Schikkingen voor den bedevaart van Zondag 24 Sepfember. Om 2 1/2 uren stipt vergadering van al de bedevaardsters voor het Klooster der Eerw. Paters-Trappisten. Men zette zich in rijen van vier. Daar zingt men den lofzang: «O wees gegroet» gevolgd van eenige mededeelingen en daarna optocht naar de grot onder 't bidden van den rozen krans en 't zingen van het refrein: «O wees gegroet». Aan de grot gekomen zal de was offerande gedaan worden en daarna gezang: «Viert om ter meest!» Sermoen door Eerw. Pater Prior. Ave Maris Stella Aanbevelingen persoonlijke godvruchtigheden. Terug naar het klooster der Eerw. Paters onder 't bidden, van den Rozenkrans en 't zingen van «Maria's Naam»! Daar gekomen zal men zingen dat het door de bosschen dreunt. «Het Catholijke Vlaan deren Lof in de kerk van 't klooster en om te sluiten: «Het pelgrimslied aan 't H. Hert». De gezangen zullen verkrijgbaar zijn ter plaats. De oefeningen zullen geschikt worden zoodanig dat de bedevaardsters die vermoeid zouden zijn ofwel noodig 't huis zijn, den tram zullen kunnen nemen, bij het «Jagers hof» ten 5 uren. De Koorzangsters van den Vrouwenbond zijn vriendelijk verzocht vrijdag aanstaande om 7 uren te willen vergaderen in 't Volks huis om gedurende een half uurtje de gezan gen aan te leeren en te herhalen. Elk zegge het voort a. u. b. Het Bcstuur. Hoppluk. Wij zouden moeilijk slech ter weder kunnen 'nebben voor den pluktijd, als nu in de laatste dagen. De oogst kan onmogelijk volkomen geplukt worden. Schaarsheid van volk, standvastig slecht weder, lage prijzen maken dat de landbou wers beginnen enkel de uitgelezen ranken, met de schoonste vrucht, af te trekken en het overige verwaarloozen. Volkshuis. Het bestuur van den Heonderbond laat aan zijne leden weten, dat de aanvraag van voeder door de leden ge daan, zonder gevolg zal blijven. De reden zal Zondag bekendgemaakt worden. Omvergereden. Pieter Gantois, 71 jaar werd vrijdag namiddag bij de statie door een on voorzichtigenvelorijder omvergereden. De vogelvangst is open sedert 15 dezer tot en met 14 November. Dit jaar heeft men daarvoor een verlof noodig, een bewijs van goed gedrag met portret erop en om deze te bekomen mag men in de laatste twee jaren geen straf opgeloopen hebben voor jacht- misdrijf. V la ffoltend en 't is wa»r ««I». gansch ter trouwe, de schoonste Pel sen fourruren (katten) verkocht worden bij Achiel Denys-Schelpe, «ln den Tijger» Ooststraat Nr 60 te Rousselare. De keus is er overgroot en de prijzen zijn buiten alle mededinging. Een slachtoffer. Onze herhaaldelijk beproefde gemeente kent een nieuw slachtoffer te meer van de reeks rampen die onophoudelijk ons dorp teisteren. Zondag laatst na de hoogmis ging de E. H. Pastor Verscheure huiswaarts. In den achterkeuken, die als afdak aan de woon- tent bijgebouwd is, bemerkte hij een gapende kuil nevens de keukenstoof. Verontrust, en nievers de meid ontwarende liep hij eerst de buurt af om inlichtingen. Niemand wist inlichtingen te geven over het gebeurde noch over de meid, en men begon te vreezen dat de meid, door de inzakking medege- sleurd, in den gapenden put medegesleurd was. Men begon seffens de reddingswerken en 's namiddags om 3 1/2 ure, op vier meters diepte, vond men het lijk van de ongelukkige meid. De vrouw was met den grond mede gezonken en de aarde, boven haar hoofd toegeslegen, had haar versmacht. Het slachtoffer, Stephanie Duyck, te Ise- ghern geboren in 1867, woonde sedert een 20 tal jaren, bij den Eerw. Heer Pastor. Te Wytschaete genoot zij de algemeene achting; ook heeft de begraving, Woensdag plaats gehad onder den toeloop van een groote medelijdende menigte. Is uwe maag ontsteld, beproef eens /IpotlieSter Ware verkocht: Apotheek Notre dame, Poperinghe. WulverErsghem. Herdenking. Hier werden verleden Dinsdag op treffende wijze de overleden soldaten herdacht. Nogal veel volk woonde de plechtigheden bij Prachtige bloemenruikers, waaronder 'n pui ke kroon geschonken door de schooljeugd, werden op het gedenkteeken neergelegd. Tevens werd hier 'ndiep aangrijpende aan spraak gehouden die vele menschen naar 't herteging. De Vossen hielden dien dag hun jaar- lijksch banket, 't Is er heel gezellig toe gegaan. Ze hebben slechts de beentjes over gelaten van de talrijk binnengespeelde Konijntjes!! om de beestjes wat te doen zinken moesten ze loopkoersen inrichten!! Ze hadden toch 'ngoen arbiter», nietwaar Miel's avonds deden ze dan 'n rondeke door dorp en 't was met heesche kelen dat ze den Vlaamschen Leeuw zongen. Woesten. Promotie tot officier. De Heer Aug. Annoot onderwijzer- en Voor zitter van den Oud-Strijdersbond komt reserve-onderluitenant benoemd te worden bij het 1 Reg. Jagers te voet. Watou. Onderwijs. Plaats van onderwijzer is open in de gemeenteschool van Watou, gehucht Abeele, aanvragen aan het gemeentebestuur van Watou voor 25 September 1922. Oranouier. Kruiswijding. Zon dag 17 September, verjaring der Kruiswij ding op de Zwarte-Molen. Ten 2 1/2 vertrek van eenen processiestoet uit Dranouter Kerk naar het vermaard Kruis. Daarna Sermoen in opene lucht door eenen E. Pat. Minder broeder en vereering der reliquie van 't H. Kruis. Vlamertlnghe. Diefte. Tus- schen Zaterdag avond en Maandag morgend, werd voor een 300 frank timmermans- en metsersalaam gestolen in het hoveniershuis van 't kasteel van burggraaf du Pare. Dit alaam behoorde toe aan werklieden, die ge last zijn met de herstelling van dit huis. Mits-tha Yinrico laat weten dat zij haar komt te stellen, bij hare ouders, Pope- ringhestraat, Woesten, als Modiste, en zal voorzien zijn van eene groote keus winter hoeden. Rm'tirsgheEst. Ongeval. Maan dag tegen den avond kwam M. Charles Schellaert van Erpe (O. VI.) aannemer van glaswerk, van Poperinghe per velo gereden, ïn dengrooten neerdaal, gerocht eene kruik olie die langsvoor aan den velo vastgebon den was, los, sloeg in het wiel dat brak, en de velorijder plofte vrij onzacht ten gronde. Hij bleef er bewusteloos liggen. Wat later kwam M. Heet. Schmidt met zijn auto langs daar voorbij en bracht het slachtoffer naar het gasthuis te Poperinghe. M. Schellaert was erg gekneusd aan het aangezicht en had veel bloed verloren. Thans is hij volop aan de beterhand. Renïnghe. Voor alle geldplaatsin- gen en bank bewerkingen wendt U tot SVL Baiileui Maurice, Secretaris. Wouirnsn. Ongeval. Het 7 jarig knaapje Pinteion vond Vrijdag eenige vuur pijlen, en begon deze op te steken. De knaap werd een linkervinger afgeslagen en in het gezicht erg verbrand. Rosseiare. Doodelijke afloop. Odiel Vandamme, landbouwer, die door een zware vrachtauto overreden werd is in het gasthuis te Meenen in de hevigste pijnen overleden. Moeskrosn, Auto-ongeval. Juüen Delepaut, werd gevat door de auto- mobjel van den h. Dubrulle, van Toerkonje, e'n ïfiet zooveel geweld te gronde geslingerd dat hij het neusbeen brak. Zijn rijwiel is heeleinaal ontredderd. Ongeluk. De kleine Julia Orgaat, 2 jaar, viel in een emmer water die op den vloer stond. Korte oogenblikken later is het kind bezweken. Bevaren Voor alle bankbewerkin- fen en geldplaatsingen wendt U tot 8V3. 'ahort Joseph, Secretaris. Thielt. Doodelijke val. De inet- sersgast Vandewagstraete Camiel, die Zater dag aan het gasthuis werkzaam was, klom met een zak kalk op den rug langs eene ladder toen hij door een misstap naar bene den viel en dood bleef liggen. Hij is vader van 4 kinderen. De wintertijd, d.i. het oude uur, zal heringevoerd worden in den nacht van Zater dag op Zondag 8 October aanstaande. De Belgische regeering heeft aan Duitschland laten weten, dai het op 15 Sep tember a.s. 100 miljoen goudmark in zes- maand's schatkistbiljetten heeft te betalen, waarbij als waarborg een goud-depot van hetzelfde bedrag zal moeten dienen. Zijn benoemd Bestuurder van de Zusters Paulinen te Kortrijk, Eerw. Heer Georges Dubuisson, thans te Pitthem, in vervanging van Eerw. Heer Ciaerhout L-. die zijn ontslag neemt na zijn gouden Priesterjubilé gevierd te hebben. Bestuurder van rt gesticht derDames de Marie te Moeskroen, Eerw. Heer Rob. Van de Wiele, Leeraar aan 't College te Kortrijk, in vervanging van Eerw. Heer L. Vanden Berghe, pastor benoemd op St-Baafs bij Brugge. t Mevrouw Weduwe Emile VandenBerghe- Devos en Familie laten met groote droefheid weten het afsterven van Mijnheer Albert VANDENBERGHE, Geboren te Poperinghe op 31 October 1879 en aldaar godvruchtig overleden den 15 September 1922. De lijkdienst gevoi 1 van de begraving in den familiekelder, waartoe gij vriendelijk uitgenoodigd wordt zal plaats hebben Dins dag 19 dezer om 10 1/2 ure in St-Bertinus. Vergadering ten Stenhuize, Veurnestraat, om 10 ure. De Poperinghenaar biedt de Familie Vanden Berghe-Devos zijne innige deelne ming in rouw en in gebed. t Heer en Vrouw Emiel Roffiaen-Verbeke noodigen hiermede vrienden eri kennissen uit tot de plechtigheid der HERBEGRAVING op het stedelijk kerkhof te Poperinghe, op Donderdag 21 dezer, om 3 ure namiddag, van hunnen teergeliefden zoon Mijnheer ALBERT ROFFIAEN, voor 't Vaderland gestorven. Vergadering bij de E. Zusters Penitenten, ten 2 3/4 uur. POPERINGHE,van 10 tot 17 Sept. 1922 Geboorten. 233. Dumelie Gilbert, z. v. Jules en Maria Leblanc. 234 en 235. Delporte Esther en Estelle, d. v. Germain en Zulma Boone. 236 Ges- qulere Madeleine, d. v. Heron en Louise Vandaele. Overlijdens. 149. Denut Albert, 54 J. herbergier,' eclitg. v. Marie Huys, Casselstr. 150. Qnaghebeur Marie, 66 j. huish., echtg. v. HeHri Top, Sektie K. Huwelijken —96. Sohier Louis, 20 j. plafonneur en Pittellioen Florida, 22 j. kantwerkster, b v. Pope ringhe. 97. Bortler Georges, 26 j. landbouwer en Knockaert Irma, 32 j. z. b. beiden v. Poperinghe. 98- Delva Henri, 26 j. metser v. Oostvieleren en Fos- tier Martha, 23 J. v. Poperinghe. Beloften. 132. Verhaeghe Hector, handelaar, wed. v. Inion Marguerite v. Poperinghe en Durlbreux Laure, z. b. v. Boeschepe, 133. Minne Henri, land bouwer v. Poperinghe en Covemaeker Marie, land bouwster v. Merckem. 134. Bondue Theophlle, aardewerker v. Vlamertlnghe en Pinceel Elisa, z. b. v. Poperinghe. 135- Pinceel Carolus, wed. v. Phl lomene Liefooghe, werkman v. Watou en Vankemtnel Julie, wed. v. Henri Boliengler en Decoster Pieter, huishoudster te Poperinghe. 136. Verschoore Henri, landwerker en Gouwy Emma, dienstmeid, b. v. Pope ringhe. 137. Decaestecker Joseph, staatsbediende v. Yper en Kesteman Alice, bijzondere v. Poperinghe. 138. Bouw Catnille, landbouwer en Deboutte Irma, z. b. beiden v. Poperinghe. 139. Fossaert Gery, paardengeleider v. Westvleteren en Decrock Elodie, z. b- v. Poperinghe. WESTVLETEREN, m. Juli en Augustus 1922 Geboorten. Delye Madeleine, d. v. Hcnri en Wyffels Hermina. Moerman Georges, z. v. God fried en Saenen Maria-Virgirra. Deroo André, z. v. Jules en De Maesschack Martha. Barbier Roger, z. v. Aloïse en Mortier Marie-Flavle. - Barbier André, z. v. Aloïse en Mortier Marie-Flavie. De Bergh Gabrielle, d. v. Romain en Platevoet Adelinie. De- wulf Gabrielle, q v Carolus en Sohier Magdalena. Meeuw Suzanna, d. v. Cyrille en Saenen Ludovica. Caulier Robert, z. v. Emile en Wybaillie Evelina. Lemaire Francies, z. v. Joannes en Queldry Maria.— Beck Diane, d v. Romeo en Eggermont Urbanie. Overlijdens.- De Bergh Charles, 74 j. burgmeester echtg. Pillaert Octavie. Huyghe Rosalie-Sophie, 73 j. wed. Vandromme Benjamin, huishoudster. Derycke Emma, overi. in 't Moederhuis, Poperinghe, 29 j. echlg. Fieu Henri. Lemaire Francies, 13 u. z v. Joannes en Queldry Maria. Cottenier Catharine, 96 j. wed. Jacobus Tierssoone, geb. te Reninghe. Leroy Augustinus, 93 j. echtg. Verdonck Rosalie. Huwelijken. Kinoo Maurice, molenaar te Oost- vleteren, 24 j. met Meeuw Gabriella, 19 j. werkster.— Debreus Petrus, 56 J. landbouwer, wed. Allewelreldt Eusebia en Ganne Emma met Dewulf Emma-Elisa, 35 j. z. b. geb. te Zonriebeke. Vandenbilcke Maurice, 25 j. landbouwer met Peperstraete Madeleine, 21 j. z. b. Peperstraeté Renatus-Cornelius, 32 j. landbou wer te Loo met Dequeker Elisa, 27 j. z b. Maey- aert Leopold, 22 j. landbouwer te Hoogstaede met Pillaert Angella, 22 j. d. Bille Evarist, stoker te Marcinelle, 30 j. met Debergh Margareta, 23 J. z. b Druant Acbille, 40 j. landwerker wed. Develter Emma met Dezitter Bertha, werkster, 23 j.—Defever JerÓrne, 38 landwerker met Vereyck Juliana-Cornelia, huis houdster, 42 j wed. v. Deback Camille en Boucken- hove Henri. WEST0UTRE, m. Juli en Auguslus 1922 Geboorten. Knockaert Maria. Wostyn Roger. Kestelyn Roger. Zyde Omer. Lins Georges. Barbry Joseph. Vandromme Leopold. Ver haeghe Lucien. Verhaeghe Lucienne. Beloften. Mahieu Leopold en Vitse Maria. D'Huysser Emile en Verklndt Angèle. De reisgids thans in voege blijft geldig tot 7'1 October. Met 8" October begint eene nieuwe dienstregeling en naar we vernemen zuilen er op de lijn Poperinghe-Rousselare en Roperinghe- Kortrijk-Brussel eenige veranderingen aange bracht worden die voor ons niet alle geen verbe teringen zijn. De reizigers die nu met den eersten trein naar Brussel vertrekken moeten hier weg om 4 u. 36 te Yper moeten ze een half uur wachten. Met 8" October, met den winter dus, zullen ze uit Poperinghe mogen vertrekken om 4 tt. 10, te Yper aankomen om 4 u. 29 om er te vertrekken om 5 u. 24; dus's morgens in den winter één uur zitten wachten te Yper in den trein Schoone verbetering Trein 2812 uit Kortrijk vertrekkend om 15 u. 06 en hier toekomend om 16 u. 39 zal niet meer verder rijden dan Yper. Trein 2819 hier vertrekkend om 17 u. 12 wordt afgeschaft en vertrekt uit Yper. De trein 3678 om 12 tt. 08 vertrekkend naar Rousselare en de trein 3689 vertrekkend uit Rousselare om 14 u. 34 en hier om 15 u. 33 toe komend worden afgeschaft. Daartegen echter zal trein 3642 uit Adinkerke hier toekomend om 12 u. 03 vertrekken naar Rousselaere om 12. u. 13 en uit Rousselare terug- keeren om 15 u. 32 om hier te 16 u. 30 toe te komen en dan naar Adinkerke te vertrekken om 16 u. 45' xTrein 3674 zal 20minuten vroeger 9u. 10 uit Hazebrouck vertrekken, maar dan hier 36 minuten wachten. Waarom?! (Aankomst in Poperinghe 10; Vertrek 10u.36.) Verbeteringen zijn er echter ook, onder ander Trein 3685 uit Kortrijk vertrekkend om 11 u.08 en nu te Yper blijvend zal voortrijden tot Pope ringhe en hierom 12 tt. 31 toekomen. Daarbij krijgen we trein 3680 die voortaan uit Poperinghe zal vertrekken om 13 u. 09 naar Kortrijk. We geven deze dienstregeling tot overweging aan de Haudelskamer van Poperinghe en hopen wel dat de Heeren Bestuursleden de belangen onzer stad zullen ter harte nemen. Er zou moeten bekomen worden dat de eerste trein hier 's morgens vertrekke om 5 u. 05 en ons geen heele uur late verwinteren te Yper. De reizigers voor Oostende kunnen gemak kelijk met dien trein mede langs Kortrijk- Brugge. Kan men ook niet bekomen dat trein 2810 uit Brussel komend, uit Yper doorloope tot Pope ringhe; nu moet men te Yper een uur wachten. Er dient seffens voor de noodige veranderin gen aangevraagd te worden opdat die in de reis-gids kunnen verschijnenal die later veran deringen op bijvoegsels worden door het meer'en- deei der reizigers niet opgemerkt en hoe min betrekkingen met onze stad er op de reisgids aangeteekend staan, hoe min aantrek van volk van 't omliggendehoe meer treinen hoe meer nering. We verhopen vast dat de Handelsbond deze zaak seffens zal behertigen. En onze volksvertegenwoordigers ook Nog een puntje's Vrijdags met den trein hier vertrekkend om 10 u. 36 moeten altijd veel boter, eiers en maanden per expres verzonden worden, en daardoor ontstaat noodzakelijk 3-4 minuten verachtering. Meer dan eens is het reeds gebeurd dat te Yper de trein van 10 u. 57 naar Kortrijk vertrok binst dat de trein uit Poperinghe Yper statie binnenreed. Waarom Yper niet een paar minutjes gewacht om de aansluiting te geven. Dat ware teeken van goede wil. Nu is het zoo niet maar eene beleefde vraag zou hierin wel kunnen verhelpen zeker Een Reiziger. Sedert acht dagen heeft het regenweder den hoppepluk fel verhinderd in het Land van Pope ringhe de goed verzorgde hoptuinen leveren een goed product, maar de niet verzorgde hom melhoven brengen minderwaardige hoppe voort. Ongetwijfeld zal de opbrengst minder uitvallen dan men beraamde veel boeren zullen een deel niet kunnen plukken. ln het Land van Aalst woekert de zwarte roet- dauw voortmen begint er het plukken der vroe ge soorten. Intusschen is de hopmarkt zeer onbestendig te Brussel noteerde Poperinghe 130-140 fr. Aalst 160-180 fr. in cultuur be taalde men voor groene, puike hop 150-165 fr., voor gewone hop 130-140 fr. Op de markt van Rijssel (13 Sept.) noteerde Boeschepe 175-185 fr. Burgondische hop 260 tot 305 fr.Elzasser hop 275 tot 350 fr. In Engeland is de hoppepluk algemeen in de graafschappen Kent en Sussex de opbrengst is zeer verschillend volgens de berichten van M. Lemay zou de gemiddelde opbrengst 1100 pond per gemet bedragen. I II II lil I H. m I I'll IIIIIIB»—I I I'M. Op elke gemeente waar er een hopbond be staat, richt het Hopverbond van het Land van Poperinghe eene plaatselijke hoptentoonstelling in, de laatste week van September. Al de baaltjes hoppe die 80 punten bekomen worden dan tentoongesteld in de gewestelijke tentoonstelling van hoppe die te Poperinghe ge houden wordt op 6-7-8 October. Er zullen 3000 fr. prijzen zijn voor de plaatse lijke tentoonstellingen; daarbij wordt er aan eiken eereprijs een gulden eeremetaal geschonken. De landbouwers worden verwittigd dat zij, op afkorting van oorlogsschade PLANTAARDAP PELS van duitsche afkomst kunnen bekomen ook nog op afkorting van oorlogsschade of mits comptante betalingen aan den prijs van den dag: SUIKERBEETZAAD. Zich laten inschrijven bij den gemeenteafge vaardigde voor Landbouwverdeeling, voor de aardappels ten laatste op 18 September en voor het beetzaad ten laatste op 25 September 1922. Eerste Tap In den Waterweg bij Remi Rosselle- Couwet, Veurnestraat, 1, Poperinghe. Vette geit te verboden. In den Jager bij René Mahieu-Struyc. Gegeven door Licvin Demolder. Wekelijksche Estaminet Au Chasseur bij Arthur Breyne, Brug gestraat: den Vrijdag. Melkschaap van 30 fr. te verboden «Inden Neerloop» bij JulesSergier, Werf; van 3 tot 7 uur; gegeven door Alt'ons Orbie. Vlamertinghe (Brandhoek) 75 fr. Prijzen ln dpn steenput» bij Jules Bryon. Zakken loopen; bolling door den uil; vogel- pik; prijskamp in 't zingen. Bij ons te verkrijgen De Volksalmanakken Snoeck en *t Manneken uil de Mane. Gemeubelde huiswagen, bij Achille Ghesquiere, handelaar, Oostvleteren (Elzendamme). ijzonder goede occasiegaz-motor, sijsteem Otto Deutz, 8 H. P.bij W° Allaeys, Priesterstr.Pop. Boormachien onlangs nieuw, per occasie bij Remi Deschilder, Pollinchove. Henneringen, in alle kleuren, bij Sansen- Vanneste, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe, llerbeste groote harmonium. Zich wenden Groote Markt, 7, Poperinghe. Zeer goede beklante bakkerij, met verschiilige bijgevoegde commercen. Adres ten bureele. Groote tafel met twee schuiven lm 90 X Om 67, een spiegel lmlOXOm 75. Adres ten bur. Aardappelmachten in goede staat, beste occasie, bij Ach. Deneckcr, Abeele. Twee mansvelos in goede staat bij Jozef Lam- mey, Casselstraat, 4, Poperinghe. Schoone engelsche ktndervoituur, zoo goed als nieuw, zeer voordeelige prijs. Buitengewone occasie. Voor inlichtingen Bertenplaats, 17, Pop. Tent met pannen bedekt bij Servaes Aeck, aan de Wtilfhille Poperinghe. Tent, met pannen gedekt, gemakkelijk uiteen- neembaar, dienstig voor winkel, Poperinghe- straat, Watou bij Ch. Gesquière (dikken Karei), Duitsche Pracht hond, 1 jaar oud, 65 cm. hoog, zeer goede waker. Gendarmerie Elverdinghe. Groote keukenstoof, 150 frank. London Hotel, Meenenpoort, Yper. Verkensbeenhouwersgast, 17-18 jaar, zoo moge lijk een weinig op de hoogte van den stiel kost en inwoon seffens betaald. Zich wen den Maison Delannoy, rite Léon Gambetta, 14, Lille. Qoetfe meid, in de bank van Kortrijk. Goede meid van 25-30 jaar voor alle werk, bij W. Calant Gasthuistraat, 3, Poperinghe. Bekwame smid en zinkwerken, bij H. Lacante, Boesinghe. Onnoodig zich aan te bieden zon der goed op de hoogte van het vak te zijn. Goed loon kost en inwoon volgens keus. Goede meid, van zekeren ouderdom, wat keuken kennend, voor Poperinghe. Adres ten bureele. oede en brave meid, van 25 tot 35 jaar, moet de keuken kennen. Goed loon Adres ten bureele. Goede meid voor klein huishouden, moet geen keuken kennen. Adres ten bureele. Bekwame schildersgastcn, aanstonds, bij Ferdi nand Permeke, Boesehepestraat, 36, Pop. Qoecfe boerenmeid, adres ten bureele. Bakkersgast, 16-17 jaar, wat op stiel geweest kost, inwoon en goed loon bij Medard Van damme, bakker. Bixschote. Deftige meid, 20-25 jaar in gesloten huis te Yper; goed loon. Adres ten bureele. Kloeke leergast en eene meid in de Charcuterie, 33. rue des Postes, Lille. Leerjongen, 16-18 jaar bij A. Jarry-VIaemynek, brood en suikerbakkernieuwe S. Jacob- straat, 15 Yper. Goede timmerman, groot loon, bij Eugeen Lie- bert, Poperinghe. Tcoasrt ploot»- Chauffeur, voor reis of vrachtauto. Spreekt Vlaamsch, Fransch en een weinig Engelsch. Braem Louis, Albrecht Rodenbachstraat, 27, Antwerpen. romv, voor alle werk. Adres ten bureele. ond, grijze pic, Tegen bel terug brengen naar de Gendarmerie, Langemarck. ruine portemonnaie, Vrijdag morgen op de markt. Tegen bel. ten bureele terug brengen. Welgelegen herberg L'Omnibus Rousbrug- ge-dorp, voorzien van toog en buffet, dus kleine kost om zich als herbergier te stellen, terstond te pachten. lol. bij C. Pyck-Vercruysse, Poperinghe. Iladizeele Omiiiegaiig van 8 tot 17 September. Bedevaarders naar O. L. Vr. van Dadizeele wendt U voor alle verbruik Ontbijt, Noen malen, enz., tot het oud gekend huis bakkerij en winkel hebbende thans voor uithangbord gelegen rechtover 't park van 't kasteel. WAT HELPT KAARS EN BRIL, ALS DEN UIL NIET ZIEN EN WIL... maar... WILLEN IS KUNNEN... Vooraleer uwe spaarcenten in ingewikkelde zaken te plaat sen of jarenlange en overbreekbare verbinte nissen aan te gaan, wend U in volle vertrou wen tot onze Agenten uwer streek, die met de meeste bereidwilligheid en kosteloos, alle inlichtingen zullen geven. Verzekerde uitzettingen «>y» i a) Spaarboekjes op zicht aan 3.60 0/0 b) Spaarboekjes voor 5 jaar aan 4 00 c) Kasbons voor 5 jaar aan d) Grondobligaties 10 jaar aan 1/2 C/0 5 00 's jaars. Alles Vrij van taksen. e) Check-Rekeningen op zicht. f) Leeningen op Vaste Goederen, alleen in eersten rang van Hypotheek. g) Uitwisseling van vreemde munten en koe pons, koop en verkoop van Fondsen, Inschrijvingen op Leeningen, en aller hande finantiëele zaken aan de voor- deeligste voorwaarden. Naamlooze Maatschappij Kapitaal VIJF MILJOEN FRANK. ZetelXII Maandenstraat, N> 13. ANTWERPEN Gesticht in 1909. - Postcheck-Rekening 019 Telefoon 3081. N. B. - Waar de Maatschappij niet verte genwoordigd is, kunnen alomgeachte perso nen zich voor een agentschap aanbieden. AGENT voor Poperinghe J. Vanliruaaene, Noordstraat, 16. POPERINGHE. 15 September. Tarwe, 68-70: Rogge, 68.00Haver, 70.00 Aardappelen, 12,00; Boter, 15.00 Eieren de 25, 13.25; Hoppe, 1922 135.00. KORTRIJK. 11 Septemb. - Witte iarwe, 53-55; rogge, 47-48haver, 50-53; paardeboonen, 76.77; hooi, 30-40 strooi, 12-15; aardappelen, 10-15boter, 11-14; eieren 0.45-0.50koolzaadolie, 240-000; li)n- nlie, 210.50-215.00; koolzaad, 100.00; lijnzaad, 95 000; koolzaadkoeken, 50; lijnkoeken, 72 sodant traat, 73 00; ammonlaksulfaat, 102; duivenboonfn- 062; nieuwe oogst, 50. Vee te koop en verkoeld: koeien, 80; vaarzen, 90; stieren, 65 ossen, 43. ROESSELAERE. 12 Septemb. - Tarwe, 60 00; masteluin, 57.00; rogge, 50 00; boekweit, 7900; baver, 63 00; gerst, 62.00; erwten, 80.00booeen, 68.00; witte boonen, 120.00 lijnzaad, 096.00: kool zaad, 150.00; strooi, 8 10; hooi, 32 00; Hjnmeel, 76.00 voederbeeten, 00.00; aardappelen. 15.00ruw vlas, 50,00; tabak, 3.75 boter, 13,00; eieren, 0.50; kooldaadolie, 240.00; lijnzaadolie, 230; chlcorei. oude en nieuwe, 65 klaverzaad, 550; nitraten, 73 00 ammoniak, 095; cyanamide, 65.00; vifigens, den kilo. 8 00. Beurs van Brussel. Wisselkoers op ISSepf- Amsterdam 540.50-549.50 j Londen 61.51'620® Keulen 0.66-1.16 N.-Ycrk 14.0044.5» Ger.ève 260.00-264.00 I Patijs 11'5.50-HW

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1922 | | pagina 2