GRÖOTE TOMBOLA C1RK Hendriko's Saiiseii-Mffliiiiieste SNUIF Scholen, Winkelier a en Studenten UerDond der Ciirisiene Vrouwen Cokes - Holen - ftntbfaeieten HET BINNENHUIS au royal STAD POPERINGHE groote Belgische GROOTE KARET H' H' In 't Buitenland. In 't Binnenland. Linoleum FERRY BOSSO Burgerstand van heropening der KLASSEN bestelt op tijd uwen inkoop uwen inkoop van GROOTSTE KEUS. ZIE ONZE PRIJZEN A G. DE 000000900000000000000000000000 De prijzen zijn entoongesteid in onze E Blöfideel Polley, Overal dien grootsten bijval. BERICHT AAN -mm LANDBOUWERS. Medard Vermeuler Sterfgevallen. Betooging te Brugge. Beroepsschoo! voor Bouwnijverheid Aanvragen van Peerden. VtillMAKELlJKHEOEtë Toile cirée voor tafels en bedde Speelkaarten ten bnreele dezer - G Gevraagd. Priesterlijke Benoemingen, plaats. Eereteckens. Amerikaanscho leiën, Pennedoozen, Passerrioozen, Pastels, Schrijfboeken, Pennestokken, Klas dagboeken, Griffels, Eiauw en Bruin omslagpapier Teeken- en Schrijfgerief, Gommen, Pennen, enz., enz. Gasthuisstraat, 15 POPERINGHE j a - i Onzen Bedevaart Het regenacht weder van 's morgens had slechts de benauwdste achteruit gehou den en van 12 1/2 ure reeds zag men groep jes volk langs ai de kronkelwegen die leiden naar het Klooster van de Paters Trappisten 1 Rond 2 12 ure stroomde het van volk dat met de diepste christene overtuiging Maria kwamen vereeren Op gestelde uur weergalmt de streek van het schoone lied, O Maria wees gegroet! 't is den inzet, en na eenige mededeelingen stelt de stoet de schoone lange stoet, zich in beweging hij was vereerd met de tegen woordigheid van den zeer Eerw. Vader Abt en van den zeer Eerw. Heer Deken van Poperinghe. Voorafgegaan van het mooie wapperende vaandel van 't Verbond, alsook eener grooter kaars waarin al de intentien van de bedevaarders versmolten lagen, en ook van een allerschoonste bloemtuil Maria ter eere, het volk, vol ingetogenheid, ging vooruit en bij het klooster der Zusters gekomen stond E. P. Prior daar met kruis en licht en vaandels, een bewijs van eere en van welkom, om de bedevaarders plechtig naar de grot te leiden 1 Zoohaast men de dreef inslaat leidende naar 't Mariabeeld, voelt men een trilling door het lichaam,'t is alsof men daar af scheid neemt van het alledaagsche! Die schoone langegroenbeplante dreef,daarrond die hooge oude boomen, een straal van zon die de Hemel ons schonk, die eenzaamheid, die stilte, die ware godsvrucht van die honderden menschen, mieken zoo een die pen indruk dat velen tot tranen bewogen waren. De bedevaarders vergaderen zich voor O. L. V. van Lourdes en een zang is aangeheven tot harer eer Een predik stoel was opgeslegen geweest onder het groen van een boom en Pater Prior een heilig man, zeggen de menschen heeft ons daar verrast en verrukt met eene aan spraak zoo schoon, zoo diepgevoelig dat ieder woord recht naar het herte ging; zijn eerste woorden: Ave Maria zijne hou ding, zijne lange, eenvoudige, witte kleedij. Alles was geschikt om de grootste aandach Ook een dankbaar woord in aller naam aan den zeer E. H. Deken van Poperinghe diede bedevaart opluisterde en aanmoedigde en die alzoo toonde dat hij waariijk de bedevaarders genegen is. En aan de zevenhonderd bedevaarders opgekomen uit alle richtingen sturen wij ook onzen genegensten dank en vragen Maria's zegen over hun, over hunne huisgezinnen, hunne ondernemingen en wij zeggen aan allen: tot wederziens bij O. L. V. van Lour des te Westvleteren. En aan Maria zeggen wij gelijk bij onze terugkomst van Lourdes: O Zoete Hcmel- moeder, wees waarlijk de Koningin van Vlaanderen 1 Het Bestuur. Postcheckrekening Nr 87048 Telefoon Nr 77. Vooraleer uwe aankoopen te doen van Inlandsche, Fransche, Engelsche of Saar- kolen, vraagt prijzen en voorwaarden aan de firma 92-94, Ardoyesteenwcg, GROOT Voordeelige Prijzen. -- COCK, ROUSSELARE. KLEIN. Trouwe Bediening. tigheid te verwekken en zijn sermoen kan ik hier niet heelemaal wergeven, maar hij sprak over de godvrucht tot Maria die een middel is om ouders en kinders inniger te doen leven, om onze huisgezinnen op vaisten ÜH ge dachten en openbare zeden naar het goede te richten, het volk op te beuren en de gansche samenleving té hervormen. j Een Ave Maris Stella vloog ten hemel open... en niet een bladje wikkelde, niet een vogel trippelde, alles was stil, alleen1 hoorde men opeens in de verte een rinke lende bel...'twas O. L. H. in zijn aanbidde lijk Sakrament die ook de groene dreef wilde doorwandelen om daar zijn zegen te brengen aan die menigte. Een mooi altaar was daar opgetimmerd en aanstonds begon het lof, gedaan door den zeer Eerw. Heer Deken en uit volle borst zong men Jezus ter eere! Na den zegen des allerhoogsten ontvan gen te hebben heeft E. H. Sobry, proost van het Verbond, eenige intentien afgeroepen en na ieder dezer wierd een gezamentlijk gebed gedaan. Alzoo is het dat de zieke en de afwezige leden van 'tVerbond herdachtwier- den; dat men Maria's hulpe afsmeekte voor alle godsdienstige en christene werken der stad; dat men de genezing vroeg voor zieken en andere gunsten Maria heeft aanbevolen. De tijd van afscheid was gekomen en wij moesten de grot verlaten, maar een deel van ons hert is daar gebleven, want zooals te Lourdes, gevoelden we, dat daar bij Maria in dat stille, gebenedijde oord misschien weldra een genade oord dat we daar ons wat dichter van den Hemel gevoelden. Biddende en zingende, kwam de bedevaart terug tot bij het Klooster waar met vreugde en fierheid het Katholieke Vlaanderen wierd gezongen en door bosch en veld en dal weerklonken die schoone woorden: Maria onze Moeder Reikt ons uw helpend hand Bid God den Albehoeder Voor 't lieve Vlaanderland 't Was gedaan 1 Iedereen was verheugd en verkwikt en gevoelde dat daar iets zoo grootsch, zoo plechtig en terzelvertijd zoo innig eenvoudig gebeurd was. Daarom sturen wij hier in naam van al de bede vaarders, een woord van dank aan den zeer Eerw. Vader Abt en de Eerw Paters, die onzen eersten bedevaart zoo plechtig moge 1 Te Troina in Italië werd, uit wraak, eene gansche familie van tien personen, wreedaardig uitgemoord. De daders zijn gevlucht. j Tijdens eene godsdienstplechtigheid in Indie, onstond een geweldig gedrang waar bij zestig personen gedood werden. i De bekende autofabrikant Ford geniet een inkomen van 58 millioen frank daags. Naeenen hevigen hagelstorm in Frank rijk vond men op eene uitgetrektheid van 400 - hektaren, niet min dan 1.600 stuks wild, door den hagel doodgeslegen. Sommige berichten uit Thracie spreken van 120.000 christenen die door de turken vermoord zijn. De Duitsche bons voor Belgie be stemd, zijn Maandag te Parijs aangeko men. j De warboel van opgeklaard in het Oosten is nog ver mocht hij ons tot geen - grondslag ,e vestigen, de ge/ff LSgS'ÏÏÏhofde'n" De 'engelsche oorlogsvloot stoomt naar de Dar- idanellen te Konstantinopel werd de sultan afgesteld. In Griekenland is er volop revo lutie koning Constantijn is afgetreden. Het Seine- en Oisedepartement is op vreeselijke wijze door een cycloon getei sterd. De aanblik in de omgeving van Melun en Corbeil is troosteloos. Uit Rome wordt dooreen telegram van Belluno gemeld, dat, een vrachtauto is om geslagen en in de Cismono-rivier gevallen. Acht personen werden gedood en 24 gewond. De Engelsche torpedojager «Speedy is in de Zee van Marmara In botsing ge komen met een Hollandsch schip en gezon ken. Tien leden der bemanning verdronken 87 werden gered. De kleine Duitsche stad Bottenburg, is bijna heelemaal door een geweldigen brand verwoest. De werkhuizen van verscheidene schilders zijn in de vlammen opgegaan. Een schrikkelijk vliegongeluk, waarbij zes personen zijn omgekomen, is te Miteh- field voorgevallen. Maandag is te Belluna (Italië) een ka- mion, waarop drie en dertig personen zalen, op eene brug omgekanteld en in de rivier Lismon gestort. Er zijn 8 dooden en 24 ge kwetsten. Te Essands (Jura) werd in een boom het lijk ontdekt van den 13-jarigen Adrien Paroisse. Men veronderstelt dat de arme knaap al spelende met zijn makkertjes, bij het naboot sen van een verhanging, den dood gevonden heeft. Uit Stockholm meldt men dat een ge deelte rotskust bij de tolmagazijnen instortte en verschillige gebouwen aan haar voet ver pletterde. Een stapelhuis, een restaurant en eene fabriek werden letterlijk bedolven. Men vreest dat er meer dan 100 slachtoffers zijn. Zondagrust. Alle Apotheken open - J- to' ^en m'c'dag heden Zondag namiddag lijk gemaakt hebben en die het schoone enja"een VAN DEPLAS. edele gedacht hadden die mooie grot op te] Pluktijd. De pluktijd is zoo goed al richten en ons gaven Onze Lieve Vrouw geëindigd. Dit jaar is het gebeurd dat hop- van Lourdes in Westlaanderen, en die deze kweekers geen enkel knop hebben doen af godsvrucht willen inprenten in de harten van onze goede Vlaamsche menschen en die verhopen dat de Onbevlekte maagd eene ware moeder zal zijn en haren zegen mildelijk zal uitstrooien. trekken, en dat mag wel vermeld. De reden? Niet te vroeg willen beginnen, slecht weder gekregen, de prijs verlaagd enz. en zoo lie ver de hop laten vergaan dan een verliesge vend werk te verrichten. Met het inzicht onze geachte klicnteel deelachtig :t Naamlooze Vennootschap te ma|(en jn (je wjnsten onzer Vennootschap heb ben we beslist ten haren voordeele eene tombola op te richten. Als men rekening houdt met onze matige prijzen en deze nieuwe tegemoetkoming moet men toegeven dat we het onmogelijke doen om onze talrijke klienten zoo goed en zoo voordeelig mogelijk te bedienen. We zullen dus van af I October tot 31 December 1922 aan ieder kooper voor een minmumbedrag van 20 fr. een lotje overhandigen onzer tombola, leder aankoop boven de 100 fr. geeft recht op een tweede lotje ieder aankoop boven de 200 fr. op een derde, enz. De aankoopen moeten geschieden in een onzer huizen te ROUSSELARE OOSTSTRAAT, 53. MARKT, 20. De trekking der prijzen zal plaats hebben op I JANUARI 1923. Aan ieder kalant die bij den aankoop zijn adres opgeeft, zal de uitslag worden medegedeeld. Er zullen vijftig prijzen verlot worden vooreen gezamenlijke waarde van 6.504 fr LUST DER PRIJZEN Waarde Fr. 18. Schouwgarnituur bronze 75 36. Koperen spreuk 32 1. Eiken slaapkamer (kpl2.200 19. blauw 75 37. Koper koolbak 32 2. Clubzetel moquette 425 20. ingelijste prent 75 38. Tafeldoek 30 3. Pitchptn bulfet 325 21. Foyer 70 39. Bloemvaas 30 4. Een marmer kunstbeeld 280 22 70 40, Postuur 27 5. Tapijt chenille-superior 258 23. Prent ingelijst 05 41Chinees lapijt 26 6. Dames schrijftafel (eik) 245 24. Tafeldoek 60 42. Boekenrek 25 7. Porte mantean 245 25. 55 43. Ingelijste prent 25 8. Ligzetel Morris 210 20. ingelijste prent 50 44. 25 9. Accajou salontafeltje 195 27. Tafeldoek 42 45. 25 10. Zetel Morris 145 28. Foyer 42 46. Bloemvaas - 24 11. Boekenkas 120 29. Bloemvaas .40 47. Eiken bioemstaander 23 12. Chenille tapijt too 30. Boekenrek 40 48. Tafeldoek 21 13. Marmer schouwgarnituur 95 31. Bloemvaas 35 49. I'osluur 20 14. Spiegel 95 32 Boekenrek 35 50. Fruitmandje 20 15. Lederen valies 90 33. Zilver llkeurservies 35 1 16. Zetelbruine toile 80 34. Fruitzaal 34 Saint n 6.504 17. Postuur 80 35. Kruisbeeld 33 j Verkoophuizen a ti it I leden Zaterdag gaat de Hoppe schaal open De nieuwe benoemde hopzakkers zijn: Achille Vanstavel, Alfons Ampen, Maurice Simoen, Emeric Top, René Deraedten René Truant. Reizen. Indien gij u op reis begeeft, verwaarloos niet u van een of twee mono poeders te voorzien, want het is het eenigste en echt geneesmiddel tegen hoofd-cn schede hoofdpijn, zenuwlijden, razende tandpijn en rhumatiek. Te koop bij H Notredame, Groote Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinghe, in doozen van 1,75 fr. en van 3,00 fr. Ruzie. Zondag avond is aan de statie, in verscheidene plaatsen ruzie ont staan, in de Yperstraat kwam men zelf tot vechten, 't Is al nog niet heel erg geweest. Aanval. Zondag avond werden drie jongheden die per velo huiswaartskeerden t'einde de Veurnestraat aangevallen dooréén paar baldadigaards die ze van hun v^lq, rukten. Eén er van werd zelf zijn velo afge nomen; 's anderendaags vond men dezen wat verder, geschonden, in eene weide. Men is op het spoor der kwaaddoeners. De Griep die begint met rillingen, is een algemeen ongemak. Zij wijkt voor de weldoende uitwerking van den Pectoral Dupuis te verkrijgen in de Apotheek Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Winteruur. Men vergetc niet dat het in den nacht van Zaterdag aanstaande 7 Oct. tot Zondag 8 Oct. is dat het uurwerk een uur moet vooruitgesteken worden, wil men overal op tijd komen. Schadelijke nacht voor de slapers! Zomer. Zouden wc nu nog S. Mi- chiels zomer krijgen. We hadden reeds een paar dagen aangenaam weder en wat zomer weer zou in alle geval niet miskomen. Botsing. Woensdag middag had in de Noordstraat eene botsing plaats tusschen een auto en een rijtuig. Wat geweld en ver schot,'maar weinig schade. TiDe Roode Pillen uit samengetrokken plantensappen, bereid volgens de theoriën van Pasteur, zijn samengesteld uit sappen getrokken uit gezonde planten, zorgvuldig kieinvrij gemaakt. De doos: 2 frank bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Volkshuis. Heden Zondag om 4 ure de gewone maandelijksche vergadering en Groote Prijsbolling. Senator Vandevoorde houdt Maandag namiddag zitdag. Katholieke Kring. Vandaag, Zondag, om 7 ure wordt door het muziek een Concert aangeboden aan de Eereleden met hunne familie. Rozenkransprocessie. Met den 1 Zondag van October gaat uit O. L. V. Kerk, 's namiddags om 3 ure, de bedevaart processie van den H. Rozenkrans uit. Treinuren. Wij ontvangen van M. Colaert, volksvertegenwoordiger, eene me- dedeeling waarbij de Minister belooft de treinverbindingen Poperinghe-Rousselaere en Poperinghe-Kortrijk-Brussel te doen na zien om, zoo mogelijk, eene betere regeling te treffen. Lijfrentkas De VoorzienigheidDe leden, geboren in de maand December, Janu ari en Februari, gelieven hunne storting te komen doen op Zondag I October, 's voor middags. Alleen de leden geboren in eene van deze drie maanden zijn verwittigd, want 't lijf- rentboekje en de steekkaart zullen hun over handigd worden. Later geven wij datum voor dezen geboren in andere maanden, leder lid tracht zoo goed mogelijk den aan geduide» datum zijner storting in acht te nemen, opdat elk in tijds zou kunnen ge diend zijn. Van af 9 uren zullen wij zetelen tot 11 1/1 uren in de gemeenteschool. De poort zal open zijn. Avondschool. Het Schepencollegie maakt bekend dat de opening der avond school voor volwassenen zal plaats hebben op Maandag 9" October ter gemeenteschool. De lessen zullen gegeven worden iederen Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donder dag van 6 tot 8 ure. De inwoners van 14 jaar en meer die be geeren de lessen te volgen worden verzocht hunnen naam aan te geven ter school zelf op voormelde dagen en uren. Vergeten. Over 14 dagen werd eene mand eiers van den tram afgezet op de markt en door niemand weggehaald. De mand werd naar het politiebureel gedregen en de eiers Vrijdag laatst op de markt ver kocht. Geld en mand mogen daar afge haald worden. Overreden. Vrouw Aug. Lermytte, werd Vrijdag der verleden week, langs de Reninghelst kalseide, nabij de pers der stalen boog door den velorijder D.,., die zijne kant niet hield, omvergereden. De vrouw werd nog ai erg gekwetst en eenige dagen onbekwaam te werken, Omhaling. In onze kerken wordt op vandaag eene omhalinggedaan voorde arme hongerlijders van Rusland, waar nog steeds de wreedste ellende heerscht. Mochte een ieder zijne arme broeders mildelijk indach tig zijn. In ons blad werd vroeger eene inschrij ving geopend die 11.926 fr. 15 opgebracht heeft. Wij zijn nog steeds bereid meerdere giften op hunne bestemming te bezorgen. Statie-kermis. Uitslag der loopkoer- sen. Serie A. 1. Clabau Victor, 2. Santy Omer, 3. Huyghe Georges, 4. Vandeca- steele Ad. Serie B. 1. SamynJoel,2. Tally Valère 3. Debeir Lucien, 4. Logie Marcel. Uitslag der Peerdekoersen.Serie A 1. Verstraete Daniel, Oostende, 1. Pauwels Henri, Hooglede, 3. ReynaertC.. Oostende Serie B. 1. Degroote Camille, 2. Van denbruwaene Gaston, 3. Degroote Charles 4. Quaghebeur Henri. Serie C. 1. Quaghebeur Henri, 2 Goethals M., Reninghelst, 3. Decrock Emile Poperinghe, 4. Dumortier Fl. Poperinghe 5. Vandermeersch, Yper. Gemeenteschool. Zes leerlingen op 7 behaalden het diploma: Chaerle Maurice 262 1/2 punten. Handpoorter Adrien 242 1 punten. Logie Marcel 2301/2 punten. Pie ters Maurice 223 punten. Vandevoorde Julien 220 punten. Dedrie Ed. 218 punten. Charles, Logie, Vandevoorde en Dedrie behaalden daarboven nog eene vermelding is het fransch. Verkoopers gevraagd Wij vragen dringend een verkooper voor Loo en een voor Reninghe. Beste Engelsche PEPPERMINT voor Neusverstopping Hoofdpijn Kortademing Zenuwverzwak king enz. enz. Te verkrijgen bij Casselstraat, 67 s-i Poperinghe Boesinghe. Huwelijk. Woens dag laatst werd te Marcke het huwelijk plechtig ingezegend van Leon Vandenberghc, zoon van heer Cam. Vandenberghe, gemeen teraadslid van de gemeente, door zijnen Oon zeer Eerw. Heer Grootvicaris des Bis- doms zeer Eerw. Heer Kannunik Vander Heeren, leeraar aan het groot Seminari, Oom der bruid droeg het H. Misoffer op, bijgestaan door onzen Eerw. Heer Pastoor en bijgewoond door de wederzijdsche fa milieleden. Geluk en heil. Inhaling. Donderdag avond werd Norbert Laurens ter gelegenheid van zijn huwelijk van de statie door muziek en fak keldragers afgehaald. Heer D' De Kenrele wensclite de jonggehuwden welkom Ali- dor Schacht las een dicht en Norbert Laurens bedankte. Daarna nam Be.rten het woord, bedankte op zijn beurt, en beloofde iedereen een goc glas bier op voorwaarde voorzich tig de-zijn om niet te varen zooals hij. Zijn toast werd met algemeen gelach goed gekeurd. Jongelingenkring. Heden Zondag wordt een kring gesticht voor jongelingen in de feestzaal der knechtenschool. Deze van 14 tot 16 jaren worden aanveerd en mogen komen tot 5 ure vanaf de vespers de oudere daarna tot 8 1/2 ure. Allerhan de spelen zullen er ter hunner beschikking zijn. De vergadering der gewone Zondagen is vrij, deze van den laatste Zondag der maand verplichtend. De liefhebbers moeten hunnen naam op geven aan den Eerw. Heer Bestuurder. Is uwe maag ontsteld, beproef een t()(Ulit>li<'r VrrmandereN Ware $&na£g>illerïverkocht: Apotheek Notre dame, Poperinghe. Ypes*. Opgraving. De verledene week werden nog twee lijken opgegraven dicht bij de Meenenpoort. Ze werden her kend als deze van engelsche soldaten. Verlaten?De familieleden der on gelukkige slachtoffers van de ramp" van Wytscbate op 24 Juni laatstleden, schijnen gansch vergeten. Buiten de eerste tege moetkoming hun door den minister toege reikt, kregen ze enkel nu de verledene week eene tweede som van 100 frank. Waarmee moeten die menschen door de wereld. De opbrengst van de omhaling en van de Fancy-Fair op de Tuindagen werd tot op heden ook nog niet uitbedeeki 't Ware een menschlievend werk kon zich iemand het lot dier ongelukkigen aantrek ken. College. De leergangen herbeginnen op Woensdag 4 October. Er worden ook inwonende leerlingen aanveerd. Turners. De S. Michielsturngilde, viert morgen haren.feestdag en zal de 10 ure mis bijwonen in de gedeeltelijk herstelde Pieterskerk waar voor 't eerst dienst gedaan wordt. Bedevaart. De jaarlijksche bedevaart van den H. Rozenkrans gaat uit van S. Ja- cobskerk, heden Zondag om 4 uur. Tooneel. De V. O. S. geeft op Zon dag 5 en Maandag 6 November twee vertoo ningen van het drama «Wroeters» en het blijspel «Van een tot duizend». Reninghe. Botsing. Donder dag is de tram van 10 uur op een zware lorrie gebotst die een 10 tal meters ver ge worpen werd. De trammachien en een paar wagens kantelden om, en de machienist werd licht gekwetst, 't Was vrijdag in den morgen toen de baan weer vrij was. Rousbrugge. Solo-slim. Zon dag werd een solo-slim gespeeld bij Gery Delplace door Edm. Ruyssen, met de 10 hoogste piekens en de 3 hoogste klavers. Mede spelers H. Bodein, G. Cambron, N. Alexander. 'I is ge-komt on is waar ook. elnt: gansch ter trouwe, de schoonste Pel sen fourruren (katten) verkocht worden bij Achiel Denys-Schelpe, «In den Tijger» Ooststraat Nr 60 te Rousselare. De keus is er overgroot en de prijzen zijn buiten alle mededinging. Reninghe. Voor alle geldplaatsin- gen en bankbewerkingen zich wenden tot Maurice Bailleul, secretaris; agent voor de Bank Transinter. Proven. October-kermis. Zondag 8 October, groote schieting aan de Pers. Maandag 9 October Hondenloop en Envelop- petrekking per velo. Dinsdag 10 Oct. Ringsteking met de pype- gale en Prijskamp in het kaartspel. Donder dag 12 Oct. Prijsschieting aan de Pers. Beveren. Voor alle geldplaatsingen en bankbewerkingen zich wenden tot Joseph Tahon, secretaris; agent voor de Bank Transinter. Woesten Boerengilde. Vandaag lste October om 5 ure, vergadering der Boerengilde bij Desiré Devey In 't hof van Commerce Dagorde Verslag voordracht door M. Vermersch bestelling van veevoeders, en Bernard Phosphaat. Betaling. Thourout. Doodelijk ongeval. De 20-jarige Antoon Baert werd Zaterdag erg verbrand ten gevolge der ontploffing van een autogeentoestel. De vader werd ten gronde geslingerd en de 14-jarige zuster, Marie, erg aan het hoofd gekwetst. Het dak der werkplaats werd eveneens weggerukt De schade is aanzienlijk. Moorseefe. Duistere zaak. De 16-jarige Rachel Verbeke werd hier Vrijdag in de schoenfabriek Defaux met de hand in eene machine gevat en zoo erg verminkt, dat het meisje naar eene kliniek moest overge bracht worden. Iseghern. Erg ongeluk. De 53- jarige metsersgast Leo Parmentier werd Vrijdag LI. langs de buurttramlijn dood ge vonden. Daar het lijk sporen van verminking droeg vermoedt men een manslag. St Kruïs-Winckel, Doodgereden De 12-jarige P. Vandenbussche werd Vrijdag onder het spel door den auto van notaris Van Caillie gevat en zoo erg overre- den dat hij den zelfden avond bezweek. KortHjk. Brand. Maandag nacht heeft een geweldige brand de vlasfabriek Demeulenaere in asch gelegd. Niets is kun nen gered worden en de schade is zeer aan zienlijk. Wrecde moord. Zekeren Herman Hektor, 28 jaar, heeft zijne even jonge echt- genoote, men wie hij niet te goed overeen kwam, mede gelokt naar den buiten en haar daar koelbloedig de keel afgesneden. Daarna ging hij zich bij de politie gevan gen geven. De Woensdag morgen, om 10 ure werd de inschrijving geopend van de nieu we leening van één milliard. In min dan één kwaart uurswas de leening meermalen gedekt. Baron de Favereau, gewezen minister en thans voorzitter van den Senaat is Woensdag op zijn kasteel overleden hij was 66 jaar oud. De zinken muntstukken van 50 centie men zijn thans niet meer geldig. Vraagt CHICOREI VANTIEGHEM DUPONT, Rousselare. Let wel op 't inerk- met een troep artïsten van aüerecrsten rang,een groep gedresseerde paa 'den en de beste Clowns en Augusten. ENKEL VOOR HER DAGEN. Eerste vertooning Zaterdag 7 October om 8 ure. lederen avond groote vei tooning niet verandering van programma. 's Zondags dagvertooning om 3 ure. De Kamers komen op 10 Oktober bij een, en de Senaat waarschijnlijk op 18 Ok tober. Op 11 November zal slechts een enkele redevoering uitgesproken worden, bij de inhuldiging van het gedenkteeken van den onbekenden soldaat, namelijk door den Koning. Het is thans zeker da de ministers Hubert en Ruzette hun ontslag nemen. Men bericht dat de Koning van Grie kenland gevangen genomen is. Te Brussel heeft men uit de vaart het aan stukken gezaagd lijk van een kloek gebouwden jongen opgevischt. Auu^'konieti bij Watoustraat, Poperinghe, 20 Inlandsche Jaarlingei en volle Veerzen. t De kinders van Leopold Melis-Braem aten weten dat er Dinsdag aanstaande 3 October, in St Bertenskerk, om 9 ure, eene jaarmis zal gezongen worden tot zielelafe- nis van hun Ouders. Gij wordt vriendelijk uitgenoodigd er in te willen tegenwoordig zijn. Eerw. Heer Albert Boutens, pastoor te Oyghem, is aldaar verleden nacht overleden in den ouderdom van 57 jaar en 9 maanden. R. I. E. De V. O. S. van Brugge in samenwerkinj met vertegenwoordigers van elke gezind heid, noodigt al de bonden van West-Vlaan deren uit om in groep deel te nemen aan d Betoo ingtereere van Dr De Bsuckelaer en ten voordeele van Amnestie weike o ZONDAG 8 OCTOBER te Brugge ge houden wordt. te Poperinghe. Onder het toezicht van het Ministerie van htid en Arbeid, zal de beroepsschool hare avondlessen herinrichten in de Rekhofstraat, n'' 3, op Dijnsdag 14 October aanslaande. Ten einde bekwame Timmerlieden, Metsers en Schilders te vormen, bevat het leerplan drie opeenvolgende leergangen. Ie LEEKGAKG. Lijnteekenen met vrije hand en met werktuigen. Vakteekenen voor houtbewer king. Rekenkunde en Meetkunde. Opsteloefeningen. Bedrijfsleer en houtbewerking. 2e LEERGANG.- Vakteekenen. Perspectief en Projecties. Ornamentteekening. Rekenkunde en Me tkunde. Opstelsoefeningan. Bedrijfsleer en houtbewerking. 3e LEERGANG.Beginselen der Bouwkunde. Vakteekenen. Opmaken van bestekken, en Meet kunde. - Natuurkunde en scheikunde toegepast op het vak van den Timmerman, Metser en Schilder. Al de leergangen zullen gegeven worden door ge diplomeerde bouwmeesters cn teekenleeraars, en door gediplomeerde onderwijzers. Het onderwijs is kosteloos, doch de leerlingen moeten zelf voorzien in liet aankoopen van hun schoolgerief. Worden aangenomen voor den ln Leergang: de jongens die meer dan 14 jaar oud zijn, en een goed lager onderwijs genoten hebben. Deze leerlingen moeten op Maandag 9 October ten 5 uur 's avonds een ingangsexamen over rekenkunde en moedertaal schriftelijk afleggen. Worden aangenomen voor den 2" Leergang: de leerlingen die in 1919-1920 het teekenonderwijs ge volgd hebben. Worden niet aangenomen de leerlin gen die in 1919-1920 uit de school werden weggezon den of die van de beroepsschool wegbleven zonder toelating van den bestuurder. De leergangen rullen gegeven worden 's avonds van 6 tot 8 uur doch midden den winter van 5 tot 7 uur. De Leerlingen moeten zich laten inschrijven, op het Secretariaat der school, Rekhofstraat nr 3 Zon dag 8 October, van 9 tot 11 uur; of Maandag 9 October van 9 fot li uur. Men moet zijne groene persoonkaaar of het trouwboekje der ouders medebrengen Voor den Bestuurraad: De Bestuurder der Beroepsschool, A. Dn Jaegher. De Voorzitter, Dr BRUTSAERT. De verdeelingscominissie van Yper maal kenbaar aan alle belanghebbenden dat c zeer weinig of misschien geen zware tref peerden meer zullen aankomen uit Dui'.scl land. Integendeel kan een ieder halfbloedpee den bekomen van 3 tot 6 jaar voor d som van 2000 franken op afrekening va oorlogschade. Dezen die geen oorlogschac meer hebben kunnen insgelijk peerden bi komen mits comptant gelden 10 j Aanvragen in te zenden aan M. Simoer Nijver-M°'0Cliltuur Yper vóór 8 October. 1 Voor de Commissie: Edm. Caenepeei.. October T 922. Zondag cl Eerste tap. bij Henri Dehe ln 't Vliegende Peerd gher, Veurnestraat. Wekelijksche Estaminet den Maandag. Herbergkermis. In den Kromme» boom bij Aloïs Ta kerij, bij den Boonaerd. Herbergkermis. In de Hooge Graeve» bij Emiel Arnaei Westouter steenweg. Schaap door den tuin te verhollen. ln den landbouw bij Jules Deraev Werfgegeven door Emile Dumelie. Vlamertinghe. Herbergkermis en 2 hanen te verhollen. In de oude Heide bij Bloolacke Brandhoek. Watou-kermis Groot bal. «In de Concorde.» bij Jules Vallaey met prachtige orgel van Richard Verhaegh Watou-kermis Groot bal. Bij Emile Gossey, Poperinghestraat, in prachtige orgel in tent van Maurice Benai Theten de vermaarde iilusionnisf geeft zijne vertooningen in onze stad heden Zaterdag, Zondag en Maandag 2 October in de zaal van Alid. Decadt, Groote Markt Iederen avond groote vertooning om 8 ure. 's Zondags namiddag dagver tooning met halve prijs voor kinders. POPERINGHE, van 24 Sept. tot I Oct. I922 Geboorten 239. Derycke Fernand, z. v. Julien en Bertha De Koek. 240. Herpelinck Godelieve, d. v. Gaspard en Maria Wollaert.241. Derycke Maria, d. v. Hilaire en Adeline Vaneecke. 242. Van Rossem Antoine, z. v. Petrus en Christina Gryson. 243 Leterme ivonne, d. v. Albert en Alice Quaghebeur. 244. Caenen Simonne, d. v. Maurice en Juliana Ver- donck. 245. Hauspie Agnes, d. v. Seraphin en Si donie Carlé. Overlijdens. 157. Blanckaert Emma, 13 m. d. v. Marcel en Martha Deboosere, Casselstr. 158 George Marie, 16 j z. b. d. v. Cyrille en Eudoxle Deroo, Yperstr. Huwelijken. 99 Bondue Theophiie, 25 j. aarde werker v Vlamertinghe en Pinceel Elisa, 26 j. z. b. v. Poperinghe. 100. Fernagut Ferdinand, 32 j. land bouwer v. Vlamertinghe en Derycke Maria, 28 j. z. b. v. Poperinghe. 101. Verschoore Henri, 37 j. land werker en Gouwy Emma, 27 j. dienstmeid, b. v. Pop Beloften. 146. Alleman Georges, metsersgast v Poperinghe en Bouche Madeleine, huishoudsier v. West-Nieuwkerke 147. Rubrecht Georges, land bouwer v. Poperinghe en Verdonck Adrienne, land bouwster v. Watou. 148. Delalleau Jeróme, land bouwer v. Poperinghe cn Saint-Germain Laura, landbouwster v. Waiou. 149. Gythiel Henri, z. b v. Poperinghe cn Seys Eugenie, wed. v. Petrus Swaenepoel en v. Cyrille Vanderhaeghe, huishoudster v. Merckem. 150. Keyngnaert Jules, werkman v. Poperinghe en Bucqnoye Augusta, z. b. v Dickebusch RENINGHELST, maand Oogst 1922 Geboorten. Vandevivere Godelieve, d. v. Henri en Leclercq Germana. Liefooghe Raymond, z. v Achiel en Carton Elisa. Lefebvre Lucienne, d. v Daniel en Soetaert Marie Gontier Joseph z. v. Omer en Visser Julia. Overlijdens. Devinck Charles, weduwenaar v Verhaeghe Octavie 77 j. Vereenooghe Marie-The rèse(klooster-overste) 60 j. Milleville Roger 6 m. Huwelijken. WiHecomme Cyriel met Fley Julia. Laconte André met Mazereeuw Maria. Blinde man Livin met Verdonck Irma. Schoufeten Camiel met Lahoutte Martha. Caes eker Camiel met De- quecker Marie. Dobbelaere Sylvère mei Vermeulen Hélène. WOESTEN, van I Juli tot 15 Sept. 1922 Geboorten. Gijklere Bertha, d. v. Georges en Elisa Deleu. Degrendel Rogier, z. v. Leon en Maria Merveillie. Ureel Martha, d. v. Julien en Agnes Maerten. Debeer Romaan, z. v. Jeroom en Sophia Uiiderhoef. Victoor Margareta, d. v. Achiel en Augusta Deceuninck- Desmadryl Robrecht, v. Sylveeren Goemaere Renilde.— Dequidt Stella, d. v. Désiré en Pelit Hermeny. Haelewyn Rogier, z. v. Hector en Carton Magdalena. Meersseinan Marie, d. v. Achiel en Rachel Morael. Baelen Johanna, d. v. Emiel en Hoedt Augusta. Overlijdens. Degrendel Syiveer, 12 j. Dc- wancker August, wed. v. Eugenie Pauwcis.— Dcpuydt Charles, wed. v. Silvie Dupondt. Huwelijken.—Jules Coquel v. Boesinghe en Maria Dehouck. Jeroom Bruneel v. Pollinchove en Lucia Maliicu. Georges Vandecasteele v. Oudccappelle en Eugenie Dedoncker. Jeroom Pepersiracte Crombeke en Augusta Hoedt. Te Koop. Bijzonder goede occasiegaz-motorsijsteem Ot Deutz, 8 H. P.bijW" Allaeys, Priesterstr.Po oormachien onlangs nieuw, per occasie 1 Remi Deschilder, Pollinchove. enneringen, in alle kleuren, bij Sanse Vanneste, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe, llerbeste groote harmonium. Zich wend! Groote Markt, 7, Poperinghe. Schoone engelsche kindervoituurzoo goed a nieuw, zeer voordeelige prijs. Buitengewoi occasie. Voor inlichtingen Bertenplaats, 17, Poj roote keukenstoof150 frank. London Hote Meenenpoort, Yper. Keukenstoof 80 cm hoog 80 cm lang 60 cm breei met 2 ovens. Zich wenden bij M. Dobbelaeri Hondstraat, Yper. ccasie vrouwenvelo, B.S.A. 3 fusils genadig prijs bij Jozef Lammey, Casselstr. 4, Pop. roote dubbele tent van 9 m. op 6 m. Beneden plaatsen met zolder en stalling, bij de W D< ceuninck, Woestensteenweg, Poperinghe. rie koppel smalle wielen in goeden staat h Leon Rosselle, Crombeke en twee triballe in goeden staat bij Camille Lantsweer, Staveli Goede spiegel van lm 10 X Om 75. Adres ie bureele. Te Rousbrugge alle slag van vlaamsche veerzei bij Arthur Mouton. Naphtemotor (occasie) voor den prijs van 600fr Is nog eenige dagen in werking te zien bi Remi Lievois, 174, Casselstraat, Poperinghe. Qoetfe meid, in de bank van Kortrijk. Goede meid, goed op d'hoogte van alle wet goed loon. Adres ten bureele. Goede halve kleermakersgasten en meisjes, kun nende broeks maken. Verzekerd werk hetja® door. In den «Fransche Soldaat» Poperinghe. eer alleen vraagt dringend schoone gemeubeld kamer te huren. Aanbod ten bureele. Zijn benoemd Pastor van 't prinselijk Begijnhof, te Brugge, Eerw. Heer Rod. Hoornaerl, ondersecre taris van 't Bisdom Pastor van Molendorp, Eerw. Heerjer. Brulsaert, bestuurder van de Zusters van t den H. Joseph, le Oostende, in vervanging van Eerw. Heer Briche, die zijn onlsiag neemt Pastor van Ousstighem, Eerw. Heer Leo De Pooitere, onder- pastot op Su' Anna, te Biugge, in vervanging van, Eerw. Heer Cappelle, die zijn ontslag neemt. Zeer deftige meid, voor huiswerk, 21 tot 22 jtff oud; goede getuigschriften vereischt; tK groot loon. M. Lecat, 44, rue de l'Alma, Roubai» Goede meid, van zekeren ouderdom, watkaiW1 kennend, voor Poperinghe. Adres ten bure# oede en brave meid, van 25 tot 35 jaar, moet'-1 keuken kennen. Goed loonAdres tenbureeh' akkersgast-, 16-17 jaar, wat op stiel geweest kost, inwoon en goed loon bij Medard V* damme, bakker. Bixschote. Deftige meid, 20-25 jaar in gesloten huis te Yptf goed loon. Adres ten bureele. Kloeke leergast en eene meid in de Charcuteri'- 33. rue des Postes, Lille. Vijftig meters gegalvaniseerde of gewone ijzer®1 buizen van 5 tot 6 cm. doorsnede, in goed®1 staat; adres ten bureele. Bekwame knecht, om te helpen koeien bezorg® Adres ten bureele. Goede en eerlijke dienstmeid voor Brussel ws; schen, strijken en burgerskeuken. Zich bieden 's namiddags; Kerkhofstraat, 25, Bekwame meesterknecht, goed op de hoogte, leiding te nemen over mekanieke schrijn»'®' kerij. Goede getuigschriften vereischt. Goed lot1 Zich te wenden bij Hector Schmidt, Bruggestr.Pf' Meid van 15 tot 20 jaar voor klein gezin. Ad®' ten bureele. Fransé Jufvrouw, Dactylo kenn.,Vlaamsch en Adres ten bureele. El»® M Frans Audenaert, Brigadier-Veldwachter te Weslnieuwkerke, werd het gouden eereteeken ver gund voor meer dan 25 jaar goeden en trouwen dienst als veldwachter. Julien Tiitgat, Poperinghe steenweg, dinghe,18 jaar, kent den stiel van broodbakt' vraagt plaats te Poperinghe of omliggende. Verloren, Gouden damcnsutirwerk, Zaterdag namiddag Yper. Tegen belooning, ten bureele fet* brengen. Portefeuille met 90 frank, in de Kontstfj Tegen belooning terugbrengen bij Emiel" fis, Kalkzak, Komstraat.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1922 | | pagina 2