HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Apotheek Frans Van de Plas HET GEHEIM HUWELIJK Abonnementprijs: lil Stad fr. 6.SO In Belgie £„r, 8.00 Buitenland 13.00 Sansen=Vaassste, Eene inlassching VONNISSEN, Zondag 11" Februari 1923. 15 Centiemen. 20 Jaar. Nr 6 Losse Gedachten. Een Nieuwe Weg". Oorlogssch a de Poil de Bretagne Politiek Overzicht. 0e Roer. in Kamer en Senaat. Geene Vlaamsche Betooging. Spoorweggeabonneerden. Boter en wstar. öe onbawaakto overwegen. Juffrouw Beipaire. (Ontdekking. Over sulferstekjes. 08 Rijkswacht. Katholiek Turncongres. Geen klassen opgeroepen Koninklijk bezoek. Voor onze Soiciaten. Schatkistbons De huishuurwet in de vreemde landen. Het Zomeruur. Voor de talrijke families. De Tabak, In 't Buitenland. Banque pour favoriser les transactions Internationales T 3R. J\, 2%f SINTER Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan ds voordeeligste koersen, W'. jsfirsrys,''»? - w.-.: - - i- per Jaar Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, PöPERiftGHE Telefoon nr 9. Postohcokrekening nr 15570. PRIJS BERICHTEN, VERK00PINCEN, o.6o ctn per regel. 2 inl o.5o et" 3 inl o 45 et" 1 5o fr per regel. ROUWBERICHTEN, 5 fr. voor 10 reg Herhaalde Annoncen prijzen op aanvraag Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten teqen den Vrijdag noen. nranoENAAK Een volk zonder God zou eene roovers- bende zijn. Voltaire. Vele menschen lachen dikwijls dwaas weg, alswanneer ze inderdaad zouden moeten weenen. Navolging. Sieciits kleingeestige menschen maken of hooge afkomst tot een zaak van persoon lijke verdienste, of nederige afkomst tot een zaak van persoonlijk verwijt, iemand die zich niet schaamt voor zichvelven, moet zich niet schamen voor zijn vroegeren toestand. Webster. 't Is lastig moeten in twee aanzichten kijken. Wanneer twist en tweedracht heerschen in een huishouden, mag men zonder aarze len voorspellen dat dit gezin den weg is inge slagen, die naar armoede en verval leidt. Vader en zoon, moeder en dochter, moe ten samen werken ze moeten eens zijn over het te bereiken doel, eens over de middelen, die in 't werk moeten gesteld worden om dat doe! te bereiken. Dat doel, men weet het 't is de welstand, de vooruitgang op zede lijk en stoffelijk gebied, een hooger en beter leven. Dat zijn nu eenmaal waarheden, die de oogen uitsteken. Men zou haast aarzelen ze neer te pennen, zoo duidelijk zijn ze. Men weet wat moet zijn, doch zie rondom u eens wat is, de droeve werkelijkheid. Hoe dikwijls worden de eerste, de noodzakelijk ste plichten niet vergeten? Wat van de leden van een gezin mag ge zegd worden, is even waar van de groote familie, die het land is. Daar ook is een dracht noodig, eendracht in het doel, een dracht in de keus der middelen. Doch de eendracht veronderstelt de vre de. En de vrede, de ware vrede, is onaf scheidbaar van de rechtvaardigheid. Het werk der rechtvaardigheid is de vrede. Daar buiten is slechts onwil, misnoegdheid wrij ving. En die gevoelens zijn de baaksters van troebele tijden, van onheil en ramp spoed. Zij zijn de winden die storm verwek ken. Lijk de reeks der gezinnen den Staat, vormen landen de werelddeelen, en deze op hunne beurt, de geheele menschheid. En al die deelen en onderdeelen, van klein tot groot, worden beheerscht door eene wet de wet der solidariteit. Lijk vele familiën door de koorts der oneenigheid zijn aangetast, zoo ook zijn vele Staten onderling verdeeld, en in zeke ren zin aan 't roeren. Ziet het fascisme in Italië, zijn gewelddadigen strijd tegen de buitensporigheden van de socialisten. Ge weld baart geweid. Daar gaat men niet voor uit en moet fataal de staatswagen hotsen en botsen op een hobbeligen weg. Ziet ten onzent, den ongelukkigen strijd der Vlamingen tegen hunne verdrukkers. Waarom toch kan het Vlaamsch gedeelte niet bekomen wat zijn recht is, wat een on bevooroordeelde geest als zijn recht erken nen moet? Waarom kan het koninklijke woord niet verwezenlijkt worden, dat gelijk heid in rechte en in feite heeft beloofd? Dan zou de Vlaming thuis zijn in zijn land en zijn land beminnen met a! de kracht van zijn ge zonde en rechtzinnige ziel. Men werpe de politiek niet op men ver- warre den taalstrijd niet met de gewone schermutselingen onzer politieke partijen. Bij deze staat de eenheid van het land niet op het spelbij gene echter, ongelukkiglijk meer dan onze geblinddoekte politiekers het zouden wenschen I De toestand in Europa is niet rooskleurig. Hij moet integendeel onrust verwekken. De laatste gebeurtenissen zijn niet van aard om het vertrouwen te versterken. Rusland is gevallen men mag zulks ge rust zeggen.Zijn communistisch regieinisde grootste factoor van zijn ongeluk. Het draagt de meeste verantwoordelijkheid. Andere landen komen dichter en dichter bij dit akelig moment. De schommelingen van den wisselkoers duiden, en daarover kan geen twijfel bestaan, den graad van de koorts of ziekte aan die het land heeft aan getast. Oostenrijk gaat failliet, roept om hulp lijk de drenkeling. En het failliet van een land is een ramp van afmetingen. Hoe hoog staat nog de Oostenrijksche kroon. Na Oostenrijk komt Duitschland. De mark daalt; hij daalt onophoudelijk op eene wijze die bezorgdheid moet verwekken. En zie hoe schijnt kan bedriegen. Tot hier toe was dit land aan crisissen van werkloos heid ontsnapt. Terwijl men overal naar bui tengewone hulpmiddelen moest grijpen, om de ellende door werkgebrek te keer te gaan, ronkten de machienen in Duitschland dat het een aard had. Men arbeidde onverpoosd en zonder ophouden. Teeken van welstand, meent ge? En zekere papiereconomisten gingen opdit feit aan 't philosopheeren en ze trokken er het onverwacht besluit uit, dat het dank aan zijn lagen wisselkoers was, dat Duitschland zulk een periode van werkzaamheid en bloei beleefde. Men moest, bijgevolge, de verla ging van onze eigen valuta in de hand wer ken men moest er voor zorgen een lange wisselkoers te verkrijgen. Dien koers naar beneden duwen, zooveel mogelijk. Men moest Duitschland de concurentie aan doen Hoe zonerling men toch redeneert! Hoe kan een wantoestand de uiting zijn van een gezonde samenleving Een wantoestand is lijk de koorts een teeken van ziekelijkheid. Zoodlang dit land de producten van zijn bodem verwerken kan, in voldoende mate, is de ineenstorting uitgesteld. Doch fataal heeft een industrieel land den vreemde noodig. Het vindt niet alie grondstoffen in zijn eigen gewesten. En op vreemde markten heeft het Duitsche papieren geld zijn koop kracht verloren. De prijs der grondstoffen stijgen, het leven wordt duurder. De bank briefjes van 100 verliezen hun waarde zij worden vervangen door 1000 eerst, daarna 10.000 en wellicht meer nog. ik stel me voor dat Rusland briefjes gaat drukken van een milliard. Andere lauden komen achteraan. V/ilt ge weten in welke volgorde de Euro- peesche staten zullen ineenstorten Beziet dan maar den thermometer van de koorts die het ondermijnt de wisselkoers, en schrijft de landen gerust in orde aangeduid door de vermindering in waarde van de munteenheid. Doch na den val der landen inet lagen wisselkoers voigen fataal de andere. Omdat de menschheid een geheel vormt, waaruiteen belangrijk gedeelte niet straffeloos kan uit geschakeld worden. Wat is Europa zonder de Oostenlijke- en de middenstaten Wat is een wereld zonder Europa De groote mannen, zij die regeeren, ver liezen de wet der saamhoorigheid uit betoog. Zij laten zich door bekrompen eigenbaat verblinden. Zij willen voor ailes en ten koste van anderen hun land redden. En het eene gaat niet zonder het andere. Eendracht in de jamenwerking moet er komen.. De algeheele solidariteit alleen kan m*g godtf'mafitri wat anders vervallen moet. De politiek van he ien loopt langs verkeer de wegen: het zijn schipbreukelingen die vechten om in het reddingsboodje te gera ken. Zij zien niets anders dan eigen heil. Er is vrede, maar op papier alleen. De ware, de echte vrede is er nietde vrede des harten G. v. A. Opvolger van S. VANDEN iERG.HE, Bertenplaats, 8, (Klein- Markt), I' 5s E If I ft' C» 59 E. De socialisten beknibbelen alle Belgische ministeries. Alle ministers zitten, 't is waar, iu groote financieele moeilijkheden. Maar- zouden zij vergeten hebben, die socialisten, dat de financieele moeilijkheden in aller grootsten deeie aan de socialisten te danken zijn Zijn het de socialiste ministers van na den oorlog niet, die erbarmelijk veel schul den gemaakt hebben Hoeveel heeft onder andere minister Wauters, de fameuze minis ter van bevoorraading, aan ons land niet doen verliezen Hoeveel nuttelooze bureel bedienden werden er door de socialiste ministers niet binnengesmokkeld. De laat ste verkiezingen hebben genoeg bewezen wat de Belgen daarover denken. Nu dat de socialisten, gelukkigiijk, voor Belgie niet meer te zorgen hebben, willen zij voor geheel de wereld zorgen De socialisten hebben den weg gevonden om de vrede in de wereld te herstellen. Zij hebben vergaderd in twee internationale socialistische congressen. Een van de twee greep natuuriijk plaats in Duitschland, te Franckfort gelijk ze het zelf zeggen het andere, dat eenvoudigiijk het eerste goed keurde, ineen onzijdig land, te Amsterdam namentlijk, in Holland. Geene eene stad van de bondgenooten was waarschijnlijk geschikt om diensocialistischen (Duitschen?) vrede te vinden, 't Zijn ten anderen de Duitsche socialisten die, in deze twee con- gres-sen, gelijk immers overal in hunne internationale congressen, het hooge woord gevoerd hebben. Het is nog altijd de geest van Karl Marx, een volbloedige Duitsche Jood, die het socialism bezield. Het is die Duitsche geest die doordringt in al hunne congressen. En, o wonder onze Belgische socialisten aanveerden dat Duitsch voorstel, Daar is voor hen de sleutel van de vrede in de wereld Laat ons eens hunne oplossing onder zoeken. 1. Aan den Volkerenbond de taak opdra gen, om na een rijpelijk en gewetensvol onderzoek,het bedrag der schadcvergoeding door Duitschland te betalen, vast te stellen. Wij vragen het aan onze socialisten,zoude Duitschland,zouden de Duitsche sociali ten, in geval van overwinning aan eenen volken bond de opdracht gedaan hebben van de schadevergoeding vast te stellen Wij denken het niet. Duitschland zou mans eenoeg geweest zijn om dat alleen te doen Zij hebben het wel alleen gedaan ais zij Frankrijk overwonnen hadden in 1871 En nu, volgens de socialisten, zouden de bond genooten zich moeten onderwerpen aan dien volkenbond. Wondere oplossing Wat heb- hen die vreemde naties te zien in eene zaak Mengelwerk van «De Poperinohenaar» 34 ROMAN O ja, gaarne, papa, antwoordde het kind de armen om zijn hals slaande. Het is daar zoo schoon, ging hij voort en, kleine liefling, ge zult er ook die blauwe zee zien, waar uw mama slaapt; die groote blauwe zee, waarop des daags de zon haar gouden stralen schiet en die 's nachts door miljoenen sterren wordt verlicht. Hij wil naar Italië gaan, dacht Leontine, en zij werd diep bedroefd; 't kwam haar, terwijl zij hem aldus hoorde spreken, zoo snood voor hem nog langer aan haar dood te doen gelooven. Bertram vertelde het kind allerlei kleine geschiedenissen uit Italië, en Elfriede luister de lachend naar hem. Toen vroeg hij plotse- ling- Wie wil mijn kleine liefling medenemen op de reis? Juffrouw Werner, antwoordde het kind snel, haar handen naar Leontine uitstekkend. Houdt ge dan meer van haar dan van Augusta? vroeg hij weder. Het kind knikte bevestigend. Haar ernstig gezichtje en zachte manieren schenen hem daarbij Leontine iti herinnering te brengen. Hoe sprekend gelijkt ge op uw moeder, lief kind, zeide hij. En toen Leontine deze woorden hoorde, gevoeide zij zich voor een oogenblik onuitsprekelijk gelukkig. Bertram riep haar, en zoodra zi] genaderd was, sprak hij tot haar Juffrouw Werner, kom even hier en hoor eens wat Eifriede me zooeven zeide. die in eersten rang de oorlogvoerende partijen aangaat en die door hen beslist is gev/orden te Versailles. Moeten de bondge nooten misschien anders te werke gaan dan de Duitschers zouden gedaan hebben in geval van overwinning van hunnen kant. Beeld u eens in dat dieven in uw huis inbraken, plunderen en kapot slaan. Zult gij moeten de hulp van vreemden inroepen om te weten hoeveel schade gij geleden hebt, of welk dee! van die schade de inbrekers moeten vergoeden Die oplossing, bijgevolg, eene Duitsche oplossing, valt weg. 2. De leeningen tijdens den oorlog door de verbondenen aan Amerika en Engeland aan gegaan, kwijt spelen. Dit is eene socialiste oplossing in den vollen zin van 't woord, juist gelijk de oplossing, van de Russische schuld looche nen eene socialistische oplossing isZijne schulden loochenen 'k Weet wonder wat dat Engeland cn Amerika van zulk eene oplossing zouden zeggen Wat zou Mr Debunne of Mr Vandervelde of M' Anseele zeggen moesten hunne schuldenaars er met de volgende woorden naartoe gaan Wij schelden ons zeiven onze schuld kwijt. Zoo wij zijn effen. Salut Ik denk wel dat zij hunnen salut niet zouden aanveerden, maar hen voor 't gerecht doen salueeren 3. Eene internationale leening uitschrij ven, vaarvan de intresten en amortisatie van het kapitaal door Duitschland moetgedragen worden. Dat zou kunnen eene geheel goede oplos sing zijn. Maar er ontbreekt nog eene kleinigheid, te weten, dat, om eene- leening te doen, er twee soorten van menschen moeten zijn de eene die geld willen ont vangen, en de andere die geld willen geven. De eerste soort is gevonden de tweede soortdat is de moeilijkheid en zoolang de socialisten die tweede soort niet vinden, blijft die oplossing onuitvoerbaar. En zij zal nooit gevonden worden, want de Duitschers bewijzen gedurig dat zij noch intrest noch amortisatie en geven zelfs het kapitaal blijft ten achteren, hoewel zij net mes op de keel hebben. Ondervinding. In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op len Au- gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden WERVICQ. Verbeke-Bultinck Frédéric 4.605 Sarrazin-Vercaemer Emile 1.380 Vandenameele-Sarrazin Sylvère 1.457 W° Henri Plets Clément 730 Pattyn-Carton Emile 1.610 Lesage Delbecque Camille 7.800 Vanüewiiickele-Lepoutre Joseph 1.675 Descamps Laga Henri 1.455 Lewille Stephanie 245 Labieu-Lemahieu Floiimond 1.850 Debackerj. en Veriaiilie L. 1.795 Dewaene-Veicaiuer Henri 1.330 Potteau-Claeys Julien 1.780 Biuggeman-Scheldeman Cyritle 3.170 Verstraete-Broucke Charles 4.570 GHELUWE. Denys-Wyffels Jean 10.060 Durnez Henri 4.527.50 Desmet-Vanheyienbrouck H. 1.030 Decuypere-Wyffets Charles 827 W' Henri Deprez 6.395 Devos-Dewitle Jules 17.450 Sinds zij als naaister op Windischkrona was, had hij haar nog nooit aandachtig be schouwd, nu echter zag hij haar opmerkzaam aan. Zij siocg de oogen neder; haar gelaat scheen andere trekken aan te nemen. Groote God 1 mompelde hij, hoeveel in de uitdrukking van haar gelaat herinnert me aan Leontine! Wat denkt ge wei dat de kleine wil? vroeg hij luidde. Zij wenschtdat ge haar op reis vergezelt. Zijt ge daartoe genegen? Leontine waagde het niet te antwoorden zij vreesde dat zij op het oogenblik geen macht genoeg over zich-zelve had om zich kalm en bedaard te doen voorkomen, en dat zij haar stem niet voldoende zou kun nen veranderen, om die niet te doen herken nen. Bertram gevoeide medelijden met haar; hij meende dat zij verlegen was omdat zij hem moest aanspreken, en ging daarom op nog minzamer toon voort: Gij zijt altijd zoo lief voor het kind ge weest en hebt haar genegenheid gewonnen Denks er eens over, en indien ge er toe kunt besluiten, met ons naar Italië te gaan, zal 't me zeer veel genoegen doen, want ik weet dat ik u met volte gerustheid het kind kan toevertrouwen. AA et doffe stem vroeg zij: Hoe lang denkt ge weg te blijven, mijnheer Er !ag een uitdrukking van ongeduld en mismoedigheid op zijn geiaat, toen hij ant woordde Dat weet ik nietik weet zelfs niet of ik hier v/ei ooit zai terugkeeren misschien zal ik mijn geheel leven in Itaiië blijven. Ge moet er dus rijpelijk over nadenken. Indien ge liever in uw vaderland wilt blijven, zal ik Anti-rhumatische wo! aan 4 fr. 50 het pak Gasthuisstraat. 15, POPERINGHE. Geene bijzondere gebeurtenissen hebben zich voorgedaan. Telkens de Duitsch tegen spartelt worden nieuwe dwangmaatregelen genomen. Het is er nog al rustig. De mijnwerkers hebben den arbeid hernomen en de spoor wegarbeiders hebben de staking geëindigd. Sedert 1 Februari is het Roergebied geheel bezet door de douanen en geene kolen of cokes kunnen nog naar onbezet Duitschland meer gevoerd worden. Intusschen heeft Duitschland geweigerd le 500 miilioen goudmark te betalen die het verschuldigd was aan de Commissie van Herstel. Alhoewel die toestand gespannen is moet men in een eersten tijd op geen oorlog den ken. Het kan zoo maanden, ia zelfs jaren duren. De eene moeilijkheid brengt echter eene andere mede en de kruik gaat te water ja, tot zij berst. Intusschen spelen de geld mannen inet ons frankske als de kat met een muis. Intusschen ook weigert Duitschland allen verkoop aan Frankrijk en Belgie en zijn wij verplicht de Duitsche waren die wij noodig hebben te koopen in Engeland of in Hol land. Dat al-les daardoor zelf veel duurdi r komt spreekt van zelfs, j Als Frankrijk zinnens is, spijts alie kos ten, dat jaren uit te houden en belust is op den laatsten druppel Duitsch bloed, dat kan ons maar weinig voordeel bijbrengen. Ons iarrd heeft tot zijn herstel geld noodig, ja Duitsch geld. Tot nu toe zien wij niet in dat het middel, dat men aanwendt, geld zal opbrengen. Intusschen hebben deleiders der Christene Werklieden en ook deze der- Socialisten in Belgie zich tegen de bezetting van de Roer streek verklaard omdat zij inzien dat de arbeiders het eerste slachtoffer daarvan zuilen zijn. Met het stemmen van 200 tot 350 miilioen belastingen heeft men in Kamer en Senaat niet veel beslag gemaakt. Het ging er wat rapper dan met de Vlaamsche Hoogeschool. Het schijnt dat die belastingen van zooveel belang niet zijn. De Kamer heeft een nieuw beentje om eraan te knagen. De bespreking over de nieuwe militaiie wet zal zoo rap niet gaan. E,r zijn nu reeds 31 sprekers ingeschreven en de lijst is op verre na nog niet gesloten. In alle geval de bespreking is begonnen. Hoe ze zal eindigen en wanneer kan nog niemand zeggen, De Hoogeschool wet is intusschen ver doold in de taalcommissie van den Senaat. O er is vooveei Jiaast^jiict bij. Elke week wordt er eene vergadering gehouden met enkele redevoeringen die aan de zaak niets doen. Zoo wint of verliest men tijd. Die oude Heeren kunnen zich toch niet in zweet helpen en de Vlamingendie kunnen wachten, ze zijn het toch gewoon. De betooging der Vlamingen op 25 Februari zal niet doorgaan en dit om ver scheidene redens. Tot die betooging werd er eigenlijk door de Vlaamsche inrichtingen geene beslissing genomen. De liberaal-franskiljonsche betooging was in Vlaamsch opzicht zulk een fiasco dat eene Vlaamsche belooging als tegenhanger over bodig is. De Vlamingen zijn ook zoodanig niet opgetogen met de nieuwe hoogeschoolwet. De Kamer heeft een krom ei gelegd en uit de broeikas van den Senaat kan er toch geen springlevend gezond kiekentje komen, Daarbij het is best de zaken hunnen gang te laten gaan. De Senaat moet de wet stemmen en niet de straat. De Vlamingen zijn juist tot nu toe niet ten achteren met de betoogingen.Zij hebben er zelfs een op hun boekje die door Burge meester Max een paar dagen te voren ver boden geweest is. En als het oogenblik zou omen dat eene betooging noodig is dan zullen het de Vlamingen nog kunnen doen zonder de medewerking der Waalsche Mi nisters en zonder het geld der lamitié francaises De spoorweggeaboneerden,hetzij met een gewoon abonnement of met een schoolabon nement, die onder de wapens geroepen worden mogen de verbreking vragen van hun abonnement. Het geld zal terugge geven worden in verhouding met het aantal dagen dat de kaart in hun bezit geweest is. Bij de aanvraag tot verbreking moet het officieel bewijs vertoond worden, waarop de dag vermeld wordt dat de abonnent in het leger wordt ingelijfd. De boter die meer dan 18 t. h. water be vat (hierin begrepen kaasstof en melksuiker) moet te koop gesteld worden in verpakking waarop het gehalte aan water vermeld wordt. De boter die meer dan 20 t. h. andere be- standdeelen dan vetstof en zout bevat is schadelijk en de verkoop ervan is verboden. Dagelijks ziet en hoort men van overwe gen op de spoorlijnen die onbewaakt gelaten worden. Men wil steeds besparen op den rug der werklieden. Veie oudere van dienst worden afgedankt of hier en daar op ver af gelegen plaatsenwan hun woning aan 't werk gesteld. De banen der ijzerwegen zijn in vele plaatsen daarbij nog verwaarloosd en niet meer zooals voorheen behoorlijk be waakt. Ware het te verwonderen dat men spoorwegrampen zou te betreuren hebben Reeds zijn er in den laatsten tijd staaltjes van te zien geweest. Juffrouw Beipaire is zeventig jaar gewor den. Juffrouw Beipaire mag voor geen enkele Vlaming een onbekende zijn. Zij is de vrouw bij uitmuntendheid, wier leven en streven vergroeid is met den opbloei van Vlaanderen. Wanneer schier aiië vroüwen nog afkeerig waren van den Vlaamschen strijd, stortte deze hooggeboren Dame al hare bezorgdheid en al hare liefde uit voor ons schamel Vlaan deren. Tijdens den oorlog verbleef zij aan De Panne, te midden harer lievelingen, de Vlaamsche soldaten. Zij heeft aan zoovele jongelingen de hoop in de goedheid van het leven terug geschonken in de jaren 14-18, toen alles samenspande om het levensver- trouwen te verbrijzelen. Ook is het voor haar een zoete troost dat honderden en nog hon derden onzer Vlaamsche frontsoldaten haar in diepe vereering Moeder Beipaire noe men. Zij staat hoog in den edelen strijd van de cullureele vorming van Vlaanderen. Zij heeft aan liet Vlaamsche volk menig hoek gegeven vol rustige verhevenheid. Juffrouw Beipaire heeft aan het Vlaamsche volk die prachtige gebouwen geschonken van de Katholieke Vlaamsche Hoogeschool voor Meisjes te Ant werpen. Dat is de schoonste bladzijde die zij, in een zoo rijk en vruchtbaar leven als het hare, heeft geschreven. Juffrouw Beipaire mocht Gij nog menig jaren aan de liefde van uw dankbare Vlaan deren bewaard blijven. De Engelsche oudheidkundigen Carnavon en Carter, die zich bezig houden met opgra vingen in Egypte, hebben onlangs het graf ontdekt van den ouden koning Pharao Tutankhamen die leefde over 4 duizend jaar. Alhoewel de eigenlijke graftombe van Tutankhamen nog niet geopend is heeft men reeds een groot aantal kostbare kunststuk ken gevonden. Deze week zal onze Koningin naar Egypte reizen om deze belangrijke ontdekking van dichtbij te zien. Kamer en Senaat hebben eene belasting gestemd op de suiker, de tabak en de sulfer- tjes. Op suiker en tabak bestonden er reeds. Deze zullen verhoogd worden. De belasting op de sulfertjes is nieuw. Men berekent dat in Belgie voor 370 mii lioen frank sulfers verbruikt werden in 1921. Deze zijn in doosjes van 50 stuks. In verschillende landen bestaat reeds eene verbruiksbelasting op de lucifers. Men weet dat Frankrijk het regiem van het Staatsmonopolium ingevoerd heeft. In Duitschland betaalt men 30 centiem per 1000 stuks. Het huidig bedrag der Engelsche belasting op de sulferstekjes is 5 shilling per 10.000 stuks. De nieuwe Belgische belasting is 2 cen tiem en half per doosje van 50. De toepassing van deze belasting zal gemakkelijk ziin aangezien er in gehee! Bel gie enkel 12 fabrieken van sulferstekjes zijn. Er worden weinig sulfers ingevoerd. Toch zullen de rechten verhoogd worden. Om te beletten dat min sulfers zouden verbruikt worden door het gebruik van vuurslagen of kleine aansteektoestellen met vuursteen, met naphte, enz., zal elk zuik voorwerp met een taks van 5 frank per stuk belast zijn. De Belgische rijkswacht telt 4625 man. Er zijn 1825 Wachtmeesters van 1° en 1800 Wachtmeesters van 2e kias. Daarhij komen 500 Brigadiers en 500 Gendarmen. Daar deze getalsterkte van wachtmeesters en brigadiers nog boven het vastgestelde cijfer staat, zullen geene benoemingen meer gedaan worden gedurende de eerste 6 maan den van 1923, Nieuwe manschappen zul len bijgevolg ook voorloopig niet meer aangeworven worden. Zondag hielden de Katholieke Turners hun eerste congres te Antwerpen. Het mag volledig geslaagd heeten. Na de pontificalehoogmis in de hoofdkerk vingen de werkzaamheden aan. Er was eene tecknische en eene sociale afdeeling alsook eene bijzondere afdeeling voor de turneres sen. Ai de besprekingen werden door talrijke deelnemers melde meeste aandacht gevolgd. De algemeene vergadering was vereerd door de aanwezigheid van Z. Ent. Cardinaal Mercier, burgemeester Frans Van Cauwe- laert, senator Brijs en andere hooggeplaat ste heeren. De groote indryjc was dat de turnkringen katholieke prachtmenschen moeten leveren aan de maatschappij. Minister Theunis heeft medegedeeld dat er geen sprake is dat er klassen zouden op geroepen worden. Tot hiertoe werden er 2500 man van de regimenten afgenomen om naar de Roer te gaan. Voorloopig is dat ge noeg. De koning en de koningin van Zweden brengen met begin Maart een bezoek aan Belgie. Zij zullen twee dagen te Brussel blijven. Vanaf 1 Februari krijgen al de soldaten eiken dag 10 cigaretten of 20 gram tabak. De interest, op voorhand betaalbaar, op deschatkistbons op 6 maanden, wordt sedert 1 Februari gerekend aan 4 1/2 t.h.Deze bons honden op interest te dragen van den ver valdag af. Frankrijk De Beigen hebben er, in zake toepassing der huishuurwet, enkel dezelfde voordeeien als de Franschen zelf indien zij of hun kinderen of schoonkinderen gediend hebben in het Fransch of in een geallieerde leger. Finland- Nederland- Engeland en Roeme nië Die landen verleenen aan de Belgen, in zake huurovereenkomsten, dezelfde voor deeien als aan hunne eigene onderdanen. Groot Hertogdom Luxemburg De Belgen worden behandeld als eigene onderdanen na 5 jaar verblijf. Duitschland: Volgens het bedrag van Versailles moeten de Belgen dezelfde voor deden genieten ais de Duitschers. Naar het schijnt is men in Frankrijk niet van zin dit jaar het zomeruur in te voeren. Ais natuurlijk gevolg zuilen wij in Belgie dezen Zomer ook het vervroegde zomeruur moeten missen. Guido. De Fransche Kamer heeft onlangs een wet gestemd ten voordeele van de talrijke families. Elk familiehoofd dat drie kinderen, bene den de 14 jaar, in het leven heeft zal van den Staat eene jaarlijksche toelage van 360 fr. voor het vierde kind ontvangen. Ieder kind boven het vierde, van beneden de 14 jaar, zal recht geven tot eene bijge voegde toelage, van meer dan 30 fr. boven de toeiage voor het vierde kind toegestaan. Natuurlijk zijn de begoede ouders voor deze gunst uitgesloten. Éer.e andere schik king der wet stelt de kinderen van beneden de 16 jaar die nog ter school gaan, gelijk met deze van beneden de 14 jaar. Wij wéten wel dat het heelmiddel van de krisis der geboorten vooral van zedeiijken aard is. Dat beiet evenwel niet dat wetten, zooals de Fransche Kamer er eene gestemd heeft, helpen zullen om de kwaal waaraan Frankrijk vóór den oorlog leed, te genezen. Daarhij, het is eene rechtvaardige wet. De talrijke families hebben, ten opzichte van den Slaat, rechten die huisgezinnen met weinige of geen kinderen niet hebben. Voor ons land is ook zulke wet wensche- lijk, want België ook wordt stilaan het land der ledige wiegen. Het valt niet te betwijfelen of de Belgi sche Kamer zou eenstemmig hare goedkeu ring aan zulke wet hechten. Het is de toe komst van het land die dient gered te worden. u niettemin altijd dankbaar zijn voor de lief- derijke zorg, die ge voor mijn kind hebt ge had en indien ge medegaat, kunt ge uw toekomst verzekerd achten. Ik zal er over nadenken, gaf zij ten antwoord. Leontine wist echter reeds dat zij niet kon medegaan. Zoo lang zij haar echtgenoot slechts nu en dan ontmoette en nog zeldza mer met hem sprak, viel het haar niet moei lijk, haar vermomming vol te houdenals zij echter dagelijks met hem omging, zou zij daartoe niet in staat zijn, dat besefte zij maar al te goed Zoo hij dus bij zijn besiuit bleef om naar Italië tc vertrekken, zou zij van haar kind moeten scheiden. Dit waren de gedachten, die haar bezig hielden terwiji zij met haar kind naar het huis terugkeerde. Toen zij nog eenmaal naar Bertram omzag, werd haar hart met vurig verlangen tot hem getrokken. Hij was op de lange bank gaan liggen en had zijn gelaat in de handen verborgen. O, hoe gaarne had zij tot hem willen snellen en hem troost toe spreken Bertram had het vaste besluit genomen, naar een vreemd land te gaan cn daar te blijven. Het verblijf in zijn huis stond hem tegenhij had zich daar een zoo schoone toekomst voorgesteld, en zijn blijde droomen waren ais een zeepbel uiteengespat. Hedwig zou hem daar nimmer ais zijn gade trouw ter zijde staan zij zou hem 't leven niet veraan genamen zooals hij zoolaog had gedoopt. Zij was voor hem verloren en nu was hij voor aiies onverschillig geworden. Hij trachtte zich zeiven te overreden dat Hedwig hem niet beminde en nooit bemind had maar dan dacht hij weder aan haar edel karakter en haar lieftalligheid, en ver rees haar beeld in zijne vlekkelooze schoon heid voor zijn geest en scheen verwijtend op hem te zien. Dan vergeleek hij Hedv/ig en Leontine met elkander. Hij had de eene, de andere had hem met gansch haar hart be mind. Leontine had zelfs toen zij meende te zullen sterven alleen aan hem gedacht en hem voor eeuwig willen toebehooren Hed wig had niet wilien met hem huwen en hij wist er de rede» niet van. Leontine heeft me toch het meest liefgehad, zeide hij, na het maken dier vergelijkingik zal nimmer weder een liefde als de hare vinden. Ais door een plotselinge openbaring zag hij nu in hoe innig en oprecht en tot in den dood getrouw, zijn gade hem had bemind, en langer dan ooit stond hij dien dag in stille aanschouwing voor haar beeltenis. ja, zij heeft me het meest bemind, weergalmde het gedurig in zijne ziel, toen hij na rijpelijk nadenken begreep hoezeer hij gedwaald cn zijn gade miskend had, omdat hij nog altijd liefde voor Hedwig had gevoeld. Sinds dien tijd bespeurden allen die met hem in aanraking kwamen een groote ver andering in hem. Terwijl hij vroeger altijd vriendelijk, zacht en goed was geweest, was hij nu ongeduldig, grillig, spoedig, driftig en geraakte licht in toorn. Hij dulde niet dat men hem tegensprak, luisterde naar geen raad, gaf bevelen zonder te vragen of te bedenken of zij goed of onuitvoerbaar wa ren nu eens was hij diep ter neer geslagen, dan weder was hij buitengewoon druk en opgewonden. Het ergste verontrustte Leontine zich over een bijzondere en waarlijk dreigende om standigheid, Bertram hield veel van rijden, en zijn prachtige paarden kostten hem een aanzienlijke som, voor onderhoud. Vroeger was hij een bedaard ruiter ge weest, nu echter ging hij onbezonnen, ja, onzinnig te werk. Meermalen kwam hij met een verwilderd en verstoord gelaat tehuis, met stof bedekt en met modder bespat, ter wijl zijn paard geweldig bezweet en hevig vermoeid was. Zoo ging het ook, als hij in een rijtuig uitreed. Zij had den koetsier lioo- ren zeggen, dat hij zijn eigen leven en dat van anderen daarbij op 't spel zette. Velen die hem hadden zien rijden, voorspelden schouderophalend, dat, indien hij zoo onzin nig voortging, hij zeker eens den hals zou breken. De dienstboden schudden het hoofd en waren angstig en geheel uit het veld geslagen. XXXII. De heer Seewald had een span buitenge woon schoone paarden gekocht. Ieder die ze zag was van oordeel dat zij nog te wild en te weinig gedresseerd waren. De heer Seewald lachte daarover en meende wel in staat te zijn de paarden te besturen hij had er dan ook reeds een paar maal mede gereden, en de koetsier wist wonderen te vertelien hoe zijn heer de teugels wist te voeren en de i paarden wist te beheerschen. 1 Op een schoonen morgen in Augustus ge lastte hij de kindermeid, de kleine Elfriede aan te kieeden, omdat hij met haar wiide uitrijden. Leontine zat aan 't venster der kinderkamer en hoorde het bevel. Niemand waagde het ooit den heer Seewald tegen te spreken de kindermeid gehoorzaamde, dus zwijgend; maar haar handen beefden daarbij en zij was ontzettend bleek, want zij had ge Bespreking van het wetsontwerp tot wijzi ging van de belastingen op suiker, tabak, enz. Zittingsdag van 2 Februari. De heer Colaert. Ik dank den achtba ren minister erom dat hij rekening hield met de opmerkingen die ik onlangs in 't midden bracht aangaande de ir.iandsche tabaksteelt. Hij erkende in zijne toelichting dat de natio nale teelt in gevaar is. In 1919 was de toestand reeds zorgwek kend en het redmiddel werd aangeduid men moest de invoerrechten op vreemde tabak verheogen of de accijnsrechten op in- landsche tabak verminderen. Het ontwerp schenkt ons gedeeltelijk vol doening. Het recht wordt van 250 op 400 fr. verhoogd. Maar waarom dan de vreemde cigaretten niet strenger treffen De achtbare eerste minister zal ongetwijfeld willen uitleg geven. Ik voeg erbij dat men de verschillende formaliteiten zou moeten ordenen en vereen voudigen en dat men ook de betalingswijze moet hervormen, want het recht moet betaald worden vóór den oogsthet zou echter moeten betaald worden hij de levering. Ik dank dus den heer minister erom, dat hij gedacht heeft aan de tabakplanters waar van reeds zoovele geleden hebben door de oorlogsverwoestingen. (Zeer wel rechts.) De heer Theunis, minister van finantiën. Afgezien van de bedankingen welke mij door de vertegenwoordigers der tabakstreken worden toegezwaaid, ben ik een woordje uitleg verschuldigd aan den heer Colaert. Indien de vreemde cigaretten niet hooger werden beiast, is het, omdat het beheer vaststelt dat het hoogtepunt van verbruik daarvan is bereikt, en dat dus die hoogere lasten dat verbruik zouden kunnen doen verminderen. Daarom werden voor het oogenblik dan ook geen andere maatregelen genomen. Wat de inningsvereenvoudiging betreft, waarover de heeren Colaert en Poncelet spraken, zal het beheer altijd gelukkig zijn de aanduidingen te onderzoeken welke dien aangaande worden verstrekt. In de verschillende gouvernementen van de Ukraine, voora! in het Zuid-Oosten is opnieuw hongersnood uitgebroken.Vooral de kinderen hebben er onder te lijden. Volgens de Iswestia zijn in de Ukraine twee miilioen kinderen door den honger snood getroffen,terwijl de overheden slechts over levensmiddelen voor 300.000 kinderen beschikken. De Ukrainsche regeering heeft al haar hoop gevestigd op de hulp van Nansen. Te Rabat, in Marokko, op de Bcu-Re- grelerivier, is eene schuit, waarin zich zeven personen bevonden, gekapseisd. Spijts spoe dige hulp, verdronken zes der opvarenden. De zevende werd gered. In het zicht van de Engelsche haven Hull is een bagerschip op den steamer Humbert» geloopen. Deze werd ingebeukt en zonk naar de diepte. Zes passagiers zijn verdronken. De mandevlechters Frans Horn, 5Gjaar en Balthazar Melar raapten in het Fransch vliegplein van Aulnat dood hout,en bemerk ten niet dat eene granaat in de takken ver- Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-V laanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN P^ERSNïGHE, Groote Markt, 28, tel. 89 90. VELRME, Ooststraat, 64, tel. 76. DIX.MIJDE, Kiekenstraat, tel. 44. MOESKRÖEIII, Toerkocnjestraat, 109, tel. 179. Wyischaata en omliggende, AgentHeer FOURNIER, Burgemeester. Bevsren. HeerTAHON, Gemeentesekretaris. Noordschoota Heer M. BA1LLEUL. Ledsghsm Heer G. DELANNOO, Westoiitrê Heer A. DECLERCQ. BIJKANTOREN Mieuwpoori, Loo, Proven, Houshrugge, Watou, Leysele, Gouckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Liehiervelde, Coi'temark, Merckem. zien dat de nieuwe wilde paarden voor hei; rijtuig werden gespannen. Leontine had insgelijks eerst gezwegen daarna gaf de liefde voor haar kind haar echter moed. Zij wendde zich tot haar gade. Wilt gij met de nieuwe paarden uitrij den, mijnheer? vroeg zij. Ja, natuurlijk, gaf hij kortten antwoord. Dan bid ik u, liet kind niet mede te nemen, er mocht de kleine iets overkomen, hernam Leontine, zooveel mogelijk nadruk op haar woorden leggend. Ik meen verstand genoeg te hebben om j te weten of er gevaar bij is, en ik zie het er niet in, antwoordde hij. Maar ik wel, zeide Leontine. De paar-! den zijn zoo wild. Eu Elfriede is uw eenig! kind. O, ik bid u, laat haar bier blijven 1 Ik zal haar wel goed bezighouden. Ik verzoek u te zwijgen riep Bertram driftig. Ik verwacht van u geen aanmerkin gen en ben niet gewoon tegengesproken te worden. Ik weet wel dat men dit gaarne doet waar geen meesteres in huis is, maar ik wil van dergelijke aanmatiging niets weten. Leontiues hart gevoelde zich diep gegriefd. Zij nam het kind in haar armen. Mijnheer, zeide zij, het kind heeft geen moeder meer die voor haar kan opkomen vergeeft mij dus dat ik voor haar spreek. Komaan, nu raakt mijn geduld ten einde, riep hij rood van woede. Laat mijn kind ios Ge gaat te ver, al is het waar dat ik u dank verschuldigd ben. 't Is immers een ongehoorde bcleediging, dat ge u durft vermeten, het beter te willen weten dan ik. Kom mede, mijn kind Hij rukte Elfriede uit haar armen. Zij ver bleekte, beefde over al haar leden en scheen ineen te zullen zakken,, maar hij lette er niet op. Zet Elfriede haar hoed op, Augusta beval hij de kindermeid. Ik zal haar heden ochtend voor 't eerst leeren mennen. Het kind was gereed, en hij liep er mee de kamer uit. Leontine ging aan 't venster staan en zag hoe Bertram, met het vrootijke kind naast zich, snel de plaats afreed. Zij had het rij tuig wel willen naijlen, om de kleine terug te halen haar hart sloeg angstig, er. met tranen in de oogen staarde zij het rijtuig nu. Toen het uit 't gezicht was, viel zij op haar bed en begon luide te weenen. Geruimen tijd gaf zij aan haar droefheid lucht, en ten laatste verkeerde zij in een soort van verdooving, waaruit zij eensklaps werd gewekt door een vrouwestern. Ver schrikt sprong zij op en snelde den gang in. Daar kwam zij haar echtgenoot tegen, die er bleek en ontsteld uitzag, terwiji de kinder meid en juffrouw Vogel hevig ontroerd wa ren. Maar in 't volgende oogenblik zag zij een schouwspel, dat haar geweldig aangreep. De koetsier droeg de kleine Elfriede in zijn armen een aangrenzende kamer binnen en legde haar met de grootste voorzichtigheid in een ledikant. In een oogwenk was Leontine de kamer binnengesneld. Wat is haar overkomen vroeg zij bui- ten zichzelve van angst. Er is een ongeluk gebeurd, de paarder 'zijn op hol gegaan, antwoordde Bertram oj doffen toon. Een smartkreet slakend, ijlde Leoniim naar het bed waarop haar kind lag. Als me reuzenkracht begaafd, bad zij de anderen te zijde geduwd. Vervolgj.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1