Nieuwsblad voor I oj:ermghe en Omstreken, .m O orlogss chade. Poil de Bretagne Politiek O verzieh t. MINISTER VANDEVTVERE HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEMBLAD Bil 1011 HAMEL g Apotheek Frans Van de Pias IE Centiemen. HET GEHEIM HUWELIJK Afeoiffigffleatprijs In Stad fr. 6.50 In Belgie p0yt 8.00 Buitenland 13.00 Sansen=Vaaneste, Bene inlassching Zondag1 18"- Februari 1923. 20 Jaar. N' 7- Os Internationale Joderij. MISSIEDAG te POPERINGHE De beste scholen. De Roerbezeüing. OePiichten vanonzeWaalscheBroederen Belastingen. Blijvende herinnering. Belgisch verbond der Koopers. De verwoeste gewesten. Voor do kroostrijke gezinnen. Koninklijke gelukwenschen. OPROEP aan de KATHOLIEKEN Bedes ZONDAG 18 FEBRUARI, om 4 uur stipt, komt ZIJNE EXCELLENTIE Kindertoeslag. Belgische schande. Gewestelijke Indeeling. Eenvoudige Belasting. Het militair wetsontwerp. Goud in den Kongo. Bouwmeester. T jFjL A N S jL JgjjT TT Alls Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen. per Jaar Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, PGPERSïSGrtE Telefoon nr 9. Postcheckreksniag nr 15570. g'lSSJS BERICHTE», ÏERSOÖPliCEB, o.6o et" per regel. 2 irl o.5o ctn 3 inl o 45 ct" VGPiSSER, 1 5o ir per tegel. ROUWBERiCHTE», 5 fr. voor io reg Herhaalde Anncicen prijzen op aanvraag Alle annoncbn zijn vocwaf te betalen en moeten voor den Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten tegen- den Vrijdag noen. EHAAK Ze gingen weer 'nen gang, in den laatsten tijd, de ponden, de guldens, de dollars, zelfs de Fransche franks Het pond, dat kort na Nieuwjaar 68 fr. waard was, steeg op 't einde der maand Januari tot bijna 95 fr. de gulden deed eenen sprong van minder dan 6 fr. tot bijna 8 fr de dollar zocht het record te slaanvan 15 holde hij omhoog tot niet veel minder dan 20 frank; zelfs de Fransche frank steeg op zeker oogenblik tot 116 fr. 't Was weer een zotte koers, een beurs- halsbrekerij, waar het groote publiek het slachtoffer heelemaa! verbluft voor stond. En 't was weer noodig dat de eerlijke bla den, staande buiten den invloed der beurs- schuimers, het publiek waarschuwden voor paniek, het aanzetteden tot kalmte, het moed en vertrouwen inspraken. Want 't was duidelijk en onwederlegbaar: de gekke sprongen die de wisselkoers maak te, waren niet het natuurlijke, het onvermij delijke gevolg van eenen toestand, het resultaat van onwrikbare financieele of economische wetten ze waren kunstmatig teweeggebracht, de zerpe vrucht van gewe- tenlooze speculatie. De socialisten, altoos hunkerende naar gebeurtenissen waar ze hopen politieke munt uit te slaan, waren er seffens bij met hun bijltje de nadeelige wisselkoers, oorzaak van 't stijgen der levensduurte, was 't nood lottige gevolg van bezetten der Ruhrstreek Mogelijk gold dit bezetten wel als voor wendsel om onzen frank naar onder te duwen, niet als onofwendbare redenniet als rechtstreeksch gevolg eener oorzaak. Want hoe anders uitgelegd dat Franrijk welk inzake de Ruhrkwestie de voornaamste, de overwegende rol speelt, de waarde van zijnen frank zag stijgen naarmate die van den onze zakte Er worden allerlei oorzaken aangegeven om het buitensporig dalen onzer muntwaarde uit te leggen Onze invoer overtreft te zeer onzen uit voer Sommige onzer inenschen verwisselen hun Belgische waarden voor vreemde Onze uitgifte van bankpapier is niet vol doende gedekt door een reserve van edel metaal En meer andere redenen, Ëiwelal die redenen bestonden zoowel den 1 als den 31 Januari. Vanwaar dan het groote verschil inzake de waarde der vreem de valuta §taat ons land, financieel gesproken, er nu slechter voor dan een maand geleden Integendeel, de Regeering streeft er naar om 's lands financiewezen meer en meer gezond te maken, en ten dien einde deinst zij er niet voor terug zware geldelijke offers te vragen aan de bevolking: nogmaals ver zoekt ze de Wetgeving ons een nieuwe last van 200 tot 300 milijoen op te leggen, en zoo hoopt ze te komen tot het zoo vurig verlang de evenwicht tusschen onze gewone ontvang sten en uitgaven- We staan er inzake begrooting nog heel wat beter voor dan Frankrijk, hoewel ook daar fel gewerkt wordt om eenerzijds de inkomsten te vergrooten, anderzijds de uit gaven te besnoeien, en toch is de Fransche valuta, die de eerste twee jaar na den oorlog lager stond dan de Belgische, onze munt waarde boven het hoofd gegroeid. Aan wat het eigenlijk ligt, kan geen enkele bankier ons uiteendoen. Het buitensporig verspringen van den wisselkoers, ten onzen nadeele, moet dan voor een groot deel, zoo niet uitsluitend, te wijten zijn aan manoeu- vers, die volstrekt, of toch zeer luttel reke ning houden met feiten en toestanden aan willekeurige handelingen die den brui geven van allle financieele en economische wetten. Ook gelooven wij dat zij, die in heel dat gedoe enkel de hand zien der internationale Joderij, het dichtstbij de waarheid zijn. Die Joderij welkedewereldgeldmarkt beheerscht, kiest nu eens dit land, dan weer een ander land uit als slachtoffer. Wij zijn nu aan de beurt om geplukt en gebrandschat te worden en wij zijn niet machtig genoegomdit stelsel matig berooven en uitplunderen te beletten. We kunnen protesteeren, schreeuwen, duiveljagen zooveel als we maar willen, daarom zal de internationale gier zijn prooi geen ziertje meer ontzien. Maar we kunnen toch verhinderen dat die gier zijn klauwen te diep in ons vleesch plante. We kunnen onze financieele kracht dermate vermeerderen,dat terzelfde tijd ons wi erstandsvermogen toeneme, en we in staat wezen incnigen verraderlijken slag, ons bestemd, ten slotte af te weren. Daarom dienen wij Eersten vooral, de RegeerLg te steunen in hare pogingen om een gezonden finan- cieeien toestand te scheppen Tevens onverpoosd aan te dringen op het besnoeien der uitgaven Meer en beter voort te brengen Minder dan ooit in den vreemde aan te koe pen Zelfs spaarzaamheid te oefenen en het verbruik tot het minimum te beperken, voor al als het waren betreft die uit het buitenland moeten ingevoerd Ons te onthouden van speculaties en allerlei verrichtingen die er kunnen toe bij dragen om 's land crediet te schaden en de waarde onzer nationale munteenheid te benadeelen Vooral en dat is een voornaam punt vertrouwen te hebben in de levenskracht van ons volk en de toekomst van ons land. Doen we zóo, dafi geraken we stilaan door de moeilijkheden heen, en stappin we weer de oorlogsche tijden tegemoet, toen ons cre diet zóó hoog stond, dat ze bestand waren tegen alle ontwrichtings- en uitplunderings- pogingen der internationale Joderij, den grootsten geese! waar ten huidigen dage de hemel het menschdom mede straft. op Zondag 25 Februari. KATHOLIEKEN, helpt 100Q miliioen heidenen redden! Het doel van den Missiedag is twee voudig ten eerste dg gedachte van het katholiek werekiapostelaat in breede kringen te verspreiden en een warme, werkdadige belangstelling voor de heidenmissies onder het christene volk te verwekken ten tweede tezelvertijd den geest van geloof in de Parochie te verlevendigen. Wij zullen onze oogen richten op de hei- densche landen, waar nog 1000 miliioen den éénigen, waren God niet kennen. Wij zullen de stem dier ongelukkigen hooren, die ons toeroepen; Katholieke Broeders en Zusters, komt helpt ons in onzen nood De toestand De heidensehe landen met 1000 miliioen heidenen moeten veroverd en gewonnen worden Voor het Geloof in den éénigen, waren God Voor het Geloof in Jesus Christus, Zoon Gods en Verlosser der wereld Voor de éénige, heilige, katholieke en aposteüsche Kerk Voor hun tijdelijk geluk op aarde en voor hun eeuwig geluk hiernamaals. Christene menschen, overweegt dit goed zcó talrijk zijn de heidenen dat, moesten ze vier aan vier langs de deur voorbijtrekken, de défilé zes en half jaar zou duren. Wij staan dus nog voor de twue derden van het menschdom, die zuchten in de slaverni: des duivels. Millioenen vrouwen worden verstooten en onwaardig behandeld, millioe nen kinders, zoo ze niet worden medoogen- loos weggeworpen of vermoord, groeien op in eene ellende, die alleen door den Missionaris kan worden weggenomen er genezen. j Vóór die menschenzee staan wij nu Da1 arbeidsveld ligt vóór ons open Stellen wij tegenover dien onmeetbaren akker het getal arbeiders 1 Priester Missionaris staat voor 65.000 heidenen. Waren er 10 maal zooveel meer, dan nog •maar hadde men 1 Priester-Missi.maris voor ongeveer 7000 heidenen, j Moest België bedeeld zijn zooals de Kapitaal S.OSKS.OCO FILIAAL van de VOLKSBANK van LEUVEN. Betrokken bij: de Alcemeene Bankvereetuping te Antwerpen. Hoofdkantoor Kortrijk. Bijkantporen iss-uss**? €pern<», k^hrin. XSeenon, E,4>p«»ringli4', Iloeselnre, Tfalclt. Wcvelghem. Hulbi<ant.: Aarseele, Avelghem, Desselghem, G!iistel,lch'eghem, Langemarck, Moorslede, Oost-Roosebeke, Ruysselede, Staden, Wynghene. ALLE BANK- BEURSVERRICHTINGEN. Termijnrekeningen van 3.75 tot 5.00 Zichtrekeningen beschikbaar 3.50 0 Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 35j ROMAN Mijn kind, mijn dierbaar kind snikte zij en breidde de armen over haar uit. Verwijdert u allen, laat me alleen met mijn kind Die vrouw is krankzinnig, zei Bertram op somberen toon. Ik roep den Hemel tot getuige, riep Leontine, door de woorden haars echtge- noots nog meer opgewonden, dat ik de moe der van het kind ben. Geen ander zal haar aanraken. Onwillekeurig weken allen terug. Bertram zag de huishoudster en de kindermeid ver bijsterd aan, en deze waren niet minder in verlegendheid. Zij is zekerkrankzinnig,herhaalde hij. Maar nu was het uit den klank zijner stem op te merken, dat hij verwonderd en tevens anstig was. Neen, ik geloof niet dat zij krankzinnig is, gaf de huishoudster ten antwoord. Reeds sinds eenigen tijd heb ik iets vreemds in juf frouw Werner opgemerkt, en nu twijfel ik niet meer. Wat bedoelt ge vroeg de heer See wald. Ik kan eigenlijk niet zeggen wat ik wel meen, mijnheer, maar er zijn zooveel zaken, die me zonderling voorkomen. Zoo heb ik onder anderen juffrouw Werner een paar maal luid weenend aan 't bedje van het kind geknield zien liggen. Er zijn reeds zoo vaak buitengewone dingen gebeurd, mijnheer, In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op len Au- gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hier nav er melde geteisterden YPER. waarlijk buitengewone dingen. Ik heb wel is wgar nooit mevrouw Seewald, uw lieve echtgenoote, gezien, maar. als men aan won deren geloof mocht slaan zou men zeggen dat de ziel uwer gade in deze lieve, zachte vrouw was overgegaan om haar tot een beschermengel van uw kind te maken. Maar wat wilt ge daar nu mede te ken nen geven vroeg Bertram norsch entevens een weinig verlegen. En terwijl hij de naaister oplettend be schouwde, zag hij in haar gelaat en gebaren een in 't oog vallende gelijkenis met die van zijn als dood betreurde Leontine, ja, ook haar stem scheen die zijner gade te zijn. elk geval, sprak hij tot zich zeiven, wil ik nauwkeurig onderzoeken, wie die merk waardige vrouw is en of Voordat hij zijne gedachte geheel had ge uit, trad Leontine naar hem toe en sprak, in haar angst geheel vergetende hare stem te veranderen Er is geen minuut te verliezen er moet onmiddelijk om een chirurgijn gezonden worden. Het kind heeft een arm gebroken en is aan 't hoofd gewond. Bertram gaf den koetsier dadelijk bevel om met andere paarden zoo snel mogelijk naar den dokter te rijden daarna ging hij met Leontine naar het bed waarop Elfriede lag. De kleine was vreeselijk bleek zij had een groote, bloedroode vlek aan 't voorhoofd Bertram zag nu eens naar zijn kind, dan weer naar de innig bedroefde vrouw die voor hem terugweek. Zie wat ge gedaan hebt, sprak zij op gesirengen toon. Gij, die de beschermer van het kind moest zijn, hebt het misschien ge dood, mijn lief, onschuldig kind God weet hoe innig leed het mij doet. Missies, dan zouden wij ongeveer 20 Pries ters tellen per bisdom en hadden wij hier dezelfde verhouding als in China, dan had den wij enkel 40 Priesters in geheel ons land. Het ware overbodig den finantieelen toe-' stand der Missies ie bespreken, stippen wij j enkel aan dat de Missionarissen hun reuzen-1 j werk te verrichten hebben steunende, voori wat geldelijke middelen,alleenlijk en uitslui-1 tend op de schaarsche aalmoezen hunner,: geloofsbroeders. Wie durft zich Katholiek noemen en, tevens met dit schouwspel voor oogen, onverschillig heid bewaren in zijn hart Wat staat er ons te doen Als Katholiek, als kind van God, zijn wij verplicht aan de uitbreiding van 's Heeren rijk en van de Heilige Katholieke Kerk, in de maat onzer krachten, mede te werken en het lot onzer medemenschen te behartigen Gaat en onderwijst alle volkeren 1 Be mint uwen evennaaste lijk U zeiven Ook die 1000 miliioen heidenen zijn onze evennaaste Ook voor hen vloeide het bloed van een Godmensch Christus' liefde dwingt ons Daarom vragen wij aan de rijken een weinig van hun goud, aan de armen een penning maar, aan allen een vurig gebed De Missiedag die hier plaats heeft zal U op de hoogte brengen van den toestand der Missies. Elkeen bre.nge het zijne bij voor het wei- gelukken van den Missiedag.' God ter eere en de arme heidenen ten bate Hieronder de schikking van den Missie dag. In de 3 parochiale Kerken, zal er onder al de Missen, eeii Sermoen gedaan worden door eenen Witten Pater, toebehoorend aan Missies van Congoland. 's Avonds om 6 uur, zal een voordracht gegeven worden met lichtbeelden, door een Pater Missionaris in den Katholieken Kring en in het Volkshuis. Een omhaling zal gedaan worden door de Paters Missionarissen onder de Missen en in de Voordrachten, ten voordeele der vreemde Missies. BOESINGHE. Pervost Fernand 3.600 PLOEGSTEERT. Debailleul Jules 48.562 Vasut Alexander 1.104 Flament Jules 330 Deleplanque Emile 3.734 Liagre Sophie 314 Hailuin Séraphin 3.536 WAESTEN. Vanandrtiel Edouard 28.012 Duflou Jules 3.696 W" Pauwels 2.084 Naeye soeurs 2.510 Marquette Emile 1.602 Delpaire 4.992 Leinahieu Edmond 11.098 NEER WAESTEN. Capon fréres et soeurs 33.989 W Gilles 1.510 REN1NGHE. Vanholme Amand 480 Haeghebaert Gaston 2.300 Hovaere Elodie 305 Vlamynck Camille 1.940 Denys Jules 870 Cayzeele Clément 845 Hoedt Barbara 590 Depoorter Aloïs 260 Dooghe Clémence 900 WOESTEN. Haelewyn jérome 2.570 Depuydt Georges 865 OOSTVLETEREN. Ilceic j-tnes' 3.GESL2Ü Vanloo Théophile' 290 Devloo Marie *jr 2.084.50 Lobelle Camille 550 Decroos Jules II. 3.590,14 ZUYDSCHOOTE. Moerman Léonie 1.700 Huyghe Jules 23.735 NOORDSCHOOTE. Deschilder René 1.000 God verleent spijze naar monden. Die gal heeft in den bek zeevert-zelden honing. Zwicht u van sen hond, die nieten bast en van een vrouwe die lichte krijscht. Eene reis van honderd .mijlen begint -met de eerste stap. Rijkdom en roem brengen uit hun eigen geen geluk bij. Onze hoop is oud te leven, en toch vreezen wij den ouden dag wij verlangen dus naar liet leven en vreezen de dood. Lefieuw Rosalie Piuet Aloïs Maes Jules Vandevyver Henri Werquin Henri Depuydt Théophile Buysse Henri Dury Richard Otimmonprez Alphonse Tanghe Joseph Vancoillie Alphonse Bertier Marie-Louise Depuydt Charles KEMMEL. Gryson Emile Erfgenamen Jean Bossaert Auguste Polley Van Eeckhout Emile WESTOUTER. Leeuwerk Gentil Vandelanoitte A. en B. POPERINGHE. Reynaert Cy rille Cossey Héléne Dehouck Lucie Wc Verdru Henri Maes Petrus Vermeersch Ernest Debuysere Th. Butaye B. Cappon Elie Verstraete Achilie Th. Bouton Walleghem Théophile Bafcop Frédéric David Arthur \V Uzeel-Dequeker REN1NGHELST. Fagoo René Louwagie Cy rille Catteeuw W Ch, Knockaett Jules Delannoy Jules Huyssen Sidonie ELVERD1NGHE. Lebbe Emile Carpentier Charles Bultheel Jules Goderis Jérome Boccarne Remi LANGEMARCK. Detney Leonard Pierre en Edouard Courtens Lebergh Henri D'Herck-Spriet Henri D'Almagne-Vanacker Jules W" Vermeersch-Lahoutte Boussemaere Marcel St JAN. Vandenbulcke Zélie 5.693 1.033.75 8.130 6.375 1.355 7.785 4.180 8.078 10.035 5.710 1.920 8.101.50 1.983 4.908.16 9.112 4.700 4.000 6.231.50 3.6S0 14.318..06 4.052.50 358.83 4.058 7.295 16.226 265 7.617 1.140 592 9.632 715 1.858 5.554 523 10.933 58 8.632.91 5.367 1.100 17.655 820 390 1.645 4.415 17.795 302.50 2.800 5.625 3.780 1.920 2.660 3.550 926 600 De organische wet van 1914 op het lager onderwijs huldigt het beginsel moedertaal onderwijstaal. De moedertaal, kondigt zij als stelregel af, is de onderwijstaal in al de graden van het lager onderwijs. Dat beginsel is als een natuurwet. Het wordt erkend door al de pedagoguen van de heele werelden toegepast in al de beschaaf de landen en zelfs bij natuurvolkeren. Het eerste onderwijs gedijt slechts in de moedertaal van het kind, omdat deze alleen klaar spreekt tot zijn geest en doordringt tot zijn hart. In een vreemde taal gegeven,wordt dat onderwijs geestdoovend het kweekt verbastering en achterlijkheid. De beste scholen zijn dan ook die, welke de moedertaal van het kind eerbiedigen en gebruiken in haar onderwijs. Het is dan ook in de onderwijswereld algemeen gekend,dat de lagere scholen van LUIK en ANTWER PEN, met de moedertaal als onderwijstaal, uitstekend zijn. BRUSSEL met zijn werkers bevolking die overheerschend Vlaamsch spreekt, en zijn uitsluitend Fransche klassen levert onvoldoenden, haast slechten uitslag. Zijn scholen staan dan ook ver achteruit bij die van LUIK en ANTWERPEN zij kwee ken een groot getal achterlijke Vlaamsche kinderen. Het bevreemdt zelfs, dat Fransch- sprekende ouders, in het belang hunner kin deren, geen protest aanteekenen tegen de aanwezigheid in de zelfde klas van Vlaam sche kinderen, die noodlottiger wijze niet kunnen volgen, de vorderingen der anderen belemmeren. Dezelfde toestand doet zich voor in de voorsteden,in de provinciesteden van Vlaan deren, overal waar de moedertaal van het kind miskend wordt. De natuur wordt nooit ongestraft geweld aangedaan. Anti-rhumatische wol aan 4 fr. 50 het pak Gasthuisstraat 15, POPERINGHE. De Roerbezetting gaat haren gewonen gang. Te Brussel werden tusschen de Belgen en de Franschen. de maatregelen besproken die moesten genomen worden tegenover de Duitschers. Zooals te voorzien was moet er altijd meer en meer dwang gebruikt wor den. Er zijn reeds 4500 spoorinannen in de Roerstreek. Ook Belgische agenten zullen er naartoe gezonden worden. Natuurlijk kunnen Frankrijk en Belgie al de Duitsche spoorwegarbeiders onmogelijk vervangen want er zouden er wel 60.000 noodig zijn. Men zal alleen het verkeer op de hoofdlijnen in stand houden. Er zullen twee hoogcomissarissen aange steld zijn, een Belgische en een Fransche. Generaal Degoutte is de opperchef. antwoordde hij.Maar ik kon niet denken dat zoo iets gebeuren zou. Zij had me reeds da gen lang verzocht, 0111 eens met mij te mogen mederijden, en ik wilde haar genoegen doen O, mijn God, hoe dwaas en onzinnig heb ik gehandeld 1 Maar wie zijt ge, dat ge zooeven u gedroegt alsof ge de moeder van het kind waart Het komt er weinig op aan, wie ik ben, zei Leontine zacht. Hij zag haar uitvorschend aan. Groote God riep hij, zij heeft Leonti- nes voorhoofd en oogen. Ik vraag u nog' eens, wie zijt ge Antwoord mij. O, 't is of, ik krankzinnig zal worden. Zij zweeg en trachte haar gelaat voor zijn doordringenden blik te verbergen. Is het zooals men even zeide, ging hij voort. Is het Leontines ziel in een ander lichaam, die uit deze oogen mij aanschouwt? Ik kan het niet begrijpen ik zie een mij be kend en toch vreemd gelaat. O, spreekt Die onzekerheid is verschrikkelijk 1 Ik ben Leontine, uwe gade, zeide zij kalm. Ik ben degene die gij zoo weinig be- mindet, dat haar het lot voor dood gehouden te worden, eerder te verdragen toescheen dan met u te leven. Zij kon eenige oogenblikken niet voort gaan, want Bertram zonk voor haar op de knieën, en zij zag hem weenen. Ik betreur het dat gij dit moest te we ten komen, vervolgde zij weder. Ik had ge wild dat dit geheim tot aan mijn dood zou bewaard blijven, en ik hoopte spoedig ie sterven. Alleen uw hardheid tegen mij heden ochtend en het ongeluk, dat door uw schuld mijn kind is overgekomen hebben mij onwil lekeurig mij zelve me doen verraden. Maar Men zal ook overgaan tot het verbieden van den uitvoer naar onbezet Duitschland van bewerkte producten. Men is begonnen aan het verkoopen van hout uit de Duitsche wouden. De opbrengst van die verkooping zal op de rekening van schadevergoeding gestort worden, De opbrengst der wouden kan op 20 mil iioen per jaar geschat worden. Een van de hartstochtelijkst dwepende Waalsche strijdbladen Le Clairon hardy hield onlangs de Walen huil hoogste plichten voor. Deze zijn Elke Waal moet zijn kinderen ont slaan van de Vlaamsche lessen op de school; 2. Elke Waal moet ten zijnent elk spoor van de Vlaamsche taal doen verdwijnen 3. ElkejWaal moet alle Vlaamsche boe ken in het vuur werpen 4. Elke Waal moet op elk bestuurlijk stuk den Vlaamschen tekst uitschrappen 5. Elke Waal moet weigeren te ant woorden als men hem in 't Vlaamsch aan spreekt. Welke plichten zouden wij Vlamingen dan wel hebben M. Theunis, minister van Financiën heeft een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de wetten op de zegel-, registratie-, gri££t-0 on örfötvLjro-olèio». Door dit nieuwe wetsontwerp worden geen nieuwe rechten ingevoerd en evenmin de bestaande belastingen verhoogd. Alleen worden sommige vrijstellingen afgeschaft, leemten aangevuld en waar bedrog mogelijk was, zulks beteugeld. Zoo is er eene gehee- le reeks voorwerpen die thans als weeldear tikelen zullen beschouwd worden en diens volgens aan den weeldetaxe zullen onderhe vig zijn. Onder deze nieuwe weelde-artikelen komen de photographische toesteilen en toebehoorten, alle voorwerpen die dienen tot een spel, chocoladebonbons en suiker goed, zeldzaamheden en kunstvoorwerpen, voorwerpen voor horlogenmakers en ook deze gemaakt uit ivoor,kristaal of porselein, tapijten, schilderijen en beeldhouwwerk die niet rechtstreeks door den kunstenaar ver kocht worden, kunstmatige en natuurlijke bloemen en planten. Een der schoonste herinnering uit vervlo gen jaren is wel den indruk die de nieuwstij ding bracht De oorlog is ten einde Als blijvende aandenken hieraan heeft de Koning van Engeland bepaald dat voortaan eiken 11 November, de troepen om 11 uur in den morgen voor twee minuten de positie garde-a-vous zullen aannemen. De wach ten zullen uittreden en de wapens aanbie den. Zulke herinneringen kweeken vrede plan nen. Het Belgisch verbond der koopers heeft in eenen plakbrief de koopers verzocht de koopersstaking uit te roepen tegen de han delaars, die hunne prijzen op onredelijke wijze opdrijven. Dit is geheel goed en wel, maar dit Ver bond zou dan ook de bevolking moeten inlichten en telkenmale te kennen geven welke prijs normaal en rechtveerdig door een handelaar, klein of groot, mag worden geëischt. voor deze of gene koopwaar. Al wie de prijzen moedwillig opjaagt kan niet genoeg afgekeurd worden. Eene nieuwe wet zal toelaten de hande laars te vervolgen die hunne waren boven de normale prijzen verkoopen. De oppervlakte der verwoeste gewestep in West-Vlaanderen bedroeg in 1918 156.753 Ha. Tot heden werden 125.283 Ha. hersteld. De gronden die nog moeten veref fend zijn, en die in 1914 meestendeels bos- schen waren, hebben dus eene uitgestrekt heid van 1470 Hectaren. Wie had in 1918 ooit kunnen denken dat in 1923 dit reuzenwerk schier ten einde zou zijn. Nooit zal een werk nog schooner spre ken van de stoere werkkracht onzer taaie Vlamingen. Eere aan al wie daartoe bijge dragen heeft. Op 31 December waren er 49.672 perso nen die genoten van de prijsvermindering bij het reizen met den spoorweg, als lid van een kroostrijk gezin. H. M. de Koningin heeft aan Mejuffrouw Belpaire hartelijke gelukwenschen toege stuurd ter gelegenheid van haar 70n ver jaardag. Eene welverdiende hulde vassi POPERHKGII£ en <>MLlG<ïE\i>&. eene belangrijks redevoering houden in den Katholieken Kring. VRIJE INGANG voor alle KATHOLIEKEN. Het Nationaal Comiteit van de socialisti sche syndicale commissie heeft het vraagstuk van den kindertoeslag onderzocht. De socialisten hebben steeds het stelsel van den kindertoeslag bestreden, maar zij hebben niet kunnen beletten dat het stelsel door de werknemers en de werkgevers aan vaard werd. Thans verklaren zij dat het loon de behoeften van den arbeider moet bevredigen en dat de steun aan de kroost rijke gezinnen noodig en onontbeerlijk is. Kortom,de socialisten begaan daarin nu juist den weg waarop de christene arbeiders hen sinds lang zijn voorgegaan. De verschillende socialistische afdeelingen moeten zich nog over deze zienswijze uit spreken. De Libre Belgique mag nu gerust zijne lezers nog eens wijsmaken dat de i toteiJt' aruuuovy Utr crHxrWr* - Het Belgisch Ministerie van Kunsten en Wetenschappen moet boeken bezorgen voor de openbare Boekerijen. Het zou eene prachtige gelegenheid moeten zijn om het Vlaamsche volk in voeling te doen komen met de nieuwere richtingen in kunst en lette ren. Het zou eene volkomene gelegenheid moeten zijn om de Vlaamsche schrijvers,die het veelal niet te breed hebben, eenen stui ver te laten verdienen. Het geeft integendeel zijn grootste steun aan de overleden Vlaamsche schrijvers of aan vertalingen van vreemde schrijvers alzoo zijn er minstens 50 levende Vlaamsche schrijvers die voor Belgie den penning niet weerd zijn en die maar kunnen krebbebijten Zij mogen geen enkel boeksken leveren. Om nog een staaltje te geven dat Vlaamsch en Katholiek één is mag ik er wel bijvoegen dat de enkele levende Vlamingen wier boeken toch aangekocht worden juist niet uitblinken door hun Katholiek zijn. En zoo worden de Katholieke Vlaamsche schrijvers in den vergeethoek geduwd en zoo worden wij door Belgie gefopt als Vlaming en als Katholiek. Een groepje Vlaamsche soldaten schrijft uit Aarlen Uit naam der talrijke Vlamingen uit Mechelen, Leuven, Aenschot, Tienen en omstreken teekenen wij protest aan tegen onze inlijving te Aarlen. Wij liggen hier meer dan veertig uren van onzen thuis, in eene stad waar wij niemand verstaan of waar niemand ons begrijpt. Kon men ons niet verder meer zenden Vat men zoo de gewestelijke indeeling op of is het een voor bereiding van de nieuwe militiewet. Is het van hoogerhand aan de soldaten verboden den Vlaamschen Leeuw te zingen of te fluiten. In onze kompanie hebben wij op dracht gekregen de Braban?onne» te lee- ren en tevens verbod gehad den «Vlaamsche Leeuw» 't is gelijk op welke manier te laten hooren 1 Een telegram uit Dusseldorf, bezette Roer streek, meldt het volgende De Duitsche ambtenaren werden door de Fransche overheden ingelicht dat bij de toekomstige onderhandelingen met Duitsch land, als voorwaarde zal voorgeschreven worden dat de ambtenaren die aangenomen hebben om voor de bezettingsoverheid te werken, hun recht zullen behouden op wedde en rustgeld. Wij herinneren ons nog den tijd dat eene gloeiende verontwaardiging opging uit de Fransche en de Fransch-Belgische bladen als de Duitschers juist denzelfden maatregel HHTTien TCgCHUVcr Ik, wttivloten. Hoe een dubbeltje toch rollen kan. In'de Kamer is men volop aan het bespre ken van het militair wetsontwerp. Daar niets het einde noch den uitslag dezer bespreking laat voorzien, is het wel mogelijk dat deze wet niet gestemd zal geraken om ze toe te passen op de nieuwe militieklas. Van daar wordt er nu reeds besproken dat de Kamer eene wet zou stemmen waarbij de inlijving van de lichtingen van 1923-1924 zou gere geld worden. Verledene week heeft de «Elisabethville» te Antwerpen ongeveer 220 Kgr. ruw goud aangebracht uit onzen Kongo. Een gedeelte ervan, ongeveer 125 Kgr. is bestemd voor de Nationale Bank van Belgie. De tachtigjarige tooneelartist Bouwmees ter doet nog eens eene kunstreis in Vlaamsch Belgie. Het is vooral in de rol van «Shylock» in het drama De Koopman van Vejietië van Shakespeare dat de Hollander Bouw meester eene wereldberoemdheid verworven heeft. Wanneer men hem op het tooneel ziet verschijnen in de volle kracht van zijne rol, vraagt men zich af of men daar werkelijk eenen tachtigjarige voor zich heeft. Men ziet in hem geen Bouwmeester, de man met de helderblauwe levendige oogen, met het vriendelijke levenslustige gezicht, doch ai- leen Shylock, de rijke, haatdragende, bloed dorstige Jood. Dat is de kunst, de roem van Bouwmees ter. Na eene voorstelling, deze week te Brus- sel gegeven, werd door onzen Kroonprins hulde gebracht aan dezen grooten Meester der Kunst. Guido. Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-Vlaanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN POPERINGHE, Groote Markt, 28, tel. 89 90. VEl'RNE, Ooststraat, 64, tel. 76. IHXMUDE, Kiekenstraat, tel. 44. MOESKROEN, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, Agent Heer FOURNIER, Burgemeester Beveren Noordschoote Ledeghern Westoutre BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leyseie, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckem. HeerTAHON, Gemeentesekretaris. Heer M. BAILLEUL, Heer G. DELANNOO, Heer A. DECLERCQ. ik zal heengaan, en niemand behoeft er iels van te vernemen. Neen, ge zult niet meer van hier gaan, als gij mijn gade Leontine zijt Die ben ik werkelijk, antwoordde zij met tranen in de oogen ik ben uw ongeluk kige, hopelooze Leontine. Ik meende toen ik u Hedwig van het brandende schip liet redden, dat ik den dood in de golven zou vinden, want ik wilde u en haar door mijn dood vrij maken. God beschikte het anders, ik werd gered doch mijn denkbeelden waren zoo verward, dat ik geloofde dat ik levend als dood zou kunnen beschouwd worden. Zij ging naar het bed van Elfriede en streek met de hand over 't voorhoofd van haar kind. Ik had altijd in den vreemde willen blijven, ging zij voort, en ik zou dit hebben kunnen doen, want mijn ongelukkig lot had alle ge voelens, zclfsde liefde voor u, in mij gedood, maar alleen de liefde voor mijn kind niet, de reinste en ofruitblusbare liefde op aarde. Die liefde trok me hierheen en boeide me, onder duizend kwellingen en onophoudelijke vrees tot heden in het huis waar zij vertoefde Bertram zag haar met bewondering aan. Tot welk een macht over zich zelve, tot welk een volharding was zij, de zoo teedere en gevoelige vrouw, in staat geweestHij on dervroeg haar naar alles, en zij vertelde hem hoe zij was gered gewordenhoe zij zich had vermomd welk een hevigen boezemstrijd zij menigmaal had gehad ten laatste schet ste zij hem haar gesprek met Hedwig. Dus weet Hedwig het ook vroeg hij. Hedwig weet alles, was haar antwoord. O, nu begrijp ik haar handelwijs jegens mij, riep hij hevig aangedaan. Ik heb aan alie zijden onrecht gepleegd. Hij boog ztch over zijn kind, en Leontine zag met blijde ontroering welk een verande ring zijne trekken langzamerhand aannamen. XXXIII. Dokter Habermann, die 't altijd zeer druk had en voor zijn praktijk ten platten lande er twee vlugge paarden op nahield, kwam op Windiskrona eerst twee uur nadat de koetsier op hem was uitgezonden. De eerste vijf minuten van zijn bezoek waren voor Bertram en Leontine pijnlijke oogenblikken met angstige blikken staarden zij hem aan terwijl hij de kleine gestalte beschouwde en zijn geoefende hand het kind betastte en alle gewrichten bewoog en onderzocht. Zwijgend en uiterlijk kalm stond Leontine naast hem, maar niettemin verkeerde zij in een hevige spanning, en nu en dan deed een rilling haar geheele lichaam schokken. Eindelijk brak de doktor de pijnlijke stilte af. 't Heeft niet vee! te beteekenen, zeide hij, althans als men in aanmerking neemt aan welk gevaar het kind is blootgesteld ge weest. 't Is waarlijk te verwonderen dat 't zoo goed is afgeloopen. Alleen de linker arm is gebroken, en de wond aan het hoofd is, gelukkig zeer licht. Het kind heeft immers niet gebraakt Ik geloof niet dat er een her senschudding heeft plaats gehad. Bij een zorgvuldige verpleging is er dus geen gevaar bij. Nadat hij den gebroken arm verbonden en ten opzichte der verpleging eenige wen ken gegeven had verwijderde de doktor zich haastig. Bertram en Leontine waren toen weer alleen in de kamer, waar hun kind nu en dan een smartkreet liet hooren. Plotseling wankelde Leontine, en zonder een woord of een kreet te slaken zakte zij ineen. Bertram tilde haar op en legde haar op de sofa. Daarna opende hij de deur en riep juffrouw Vogel. Hij gevoelde behoefte om zijn hart aan iemand uit te storten en openbaarde de huishoudster de volle waar heid. Ge zijt altijd een trouwe dienares ge weest, juffrouw Vogel, aldus besloot hij, bewaar dit geheim zorgvuldig in uw hart en laat er nimmer een woord van over uw lip pen komen. Juffrouw Vogel beloofde dit. Zij had intusschen, doorden heer Seewald geholpen, aan de ongelukkige jonge vrouw haar zorgen gewijd, die nu langzaam weder tot bewust zijn kwam, maar daarna nog in hevige op gewondenheid verkeerde en zoo ontsteld was, dat Bertram besloot, per telegraaf Hedwig te verzoeken, dadelijk naar Windis krona te komen. Leontine werd naar een kamer gebracht, die Bertram onmiddelijk voor haar had laten inrichten en juffrouw Vogel bleef bij haar, om haar te verzorgen, terwijl de kindermeid met de verpleging der kleine Elfriede belast werd. Alle verzorgd heid voor bet kind was spoedig geweken wel had zij hevige pijn aan den arm en weende soms bitter, maar 't was klaarblijkelijk dat zij geen inwendige kneuzing had bekomen en weldra volkomen hersteld zou zijn. Leontine was insgelijks weer bedaarder en kalmer geworden. Reeds den volgenden morgen kwam Hed wig reeds op Windiskrona. Haar eerste blik op Bertram zeide haar genoeg. Er is zeker iets bijzonders voorgeval- en vroeg zij haastig. Ja, goede Hedwig ik weet alles, was zijn antwoord. Zij hadden een lang gesprek over Leontine voordat Hedwig tot haar ging. Ge moet mij helpen, zei Bertram ge moet voor mij denken plannen te maken mijn geest is nog als verbijsterd. Voor alles moeten we er voor zorgeri dat geen mensch iets van het geval te weten komt. Niemand, zelf mijn schoonouders niet, mogen verne men dat mijn echtgenoote vermomd en als een arme naaister onder mijn dak heeft ge woond. De kwaadsprekendheid zou alle ton gen in beweging brengen, en de verslagge vers van dagbladen zouden als uitgehongerde wolven op de sensatie makende stof aanval len, Overigens kan ik de gedachte niet van mij weren, dat Leontines geest verward was, toen zij die schandelijke vermomming verzon. Maar ziet ge er niet het bewijs in hoe vurig zij u beminde, Bertram, en heeft dat u niet getroffen vroeg Hedwig. O ja, zeker heeft het mij getroffen, ant woordde hij zuchtend, terwijl hij er aan dacht welke kwellingen zijn gade zich zelve had aangedaan en wat zij moest geleden hebben. Maar de wereld zal zich geen re kenschap geven van de innige gevoelens, die tot dergelijke handelwijs hebben gedre ven, voegde hij er bijzij zal het alleen als een dwaas avontuur en een zonderling geval beschouwen. (Vervolgt). Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), - POPEKINfinE.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1