HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD Nieuwsblad rooiPoperinghe en Omstreken. ren 2 si Apotheek Frans Van de Plas Zondag 181 Maart 1923. 15 Centiemen. 20 Jaar. Nr 11 O© ©i* Gebrek aan tucht. Wraak en Liefde Kinderverzorging-. in 't Buitenland. Opening* Maandag 19 Maart I AboHEemeatprijs In Stad fr. 6.50 In Belgie pp0esr, 8.00 Buitenland 13.00 Sansen=VanGssls, 15, Gasthuisstraat, Eene inlassching RQUWBERIGHTEH, Van groote denkers. VOLSwSHöHS - POPERI H E Jt Oorlogssch a de De landbouw in Belgie. Belang. In- en uitvoer. Meer voortbrengen. Besparen. Politiek O verzien t. Eene schoor,e gift. België's erkentelijkheid jegens Nederland. De basiliek van de H. Bloedkapel te Brugge. De teelt van hop in Engeland. Qnze troepen in do Roer. In den Senaat. Onze gewone begrooting. De zegen van Z.H. Paus Pius XI. Met gesloten deuren. In de afdeeling der Kamer. De boerewerkmenschen. 0e aanhouding der Communisten. De zaak Coppée. O orlogs bi in den AANBESTEDINGEN. Uitslagen van Aanbestedingen. der Nieuwe Magazijnen van BRUSSEL. ZOSMNESTR A AT, 6, GENT. per Jaar Uitgever Drukkerij, Papierhandel, POPERINGHE Telefoon nr S. Poatcheckrekening nr 15570. PRBJS BERICHTEN, VERXOOPISGEN, o.6o ctn per regel, 2 inl o 5o ctn 3 inl o 45 ct" VQNHISSEN, 1 5o fr per regel. 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijzen op aanvraag- Alle a.mnoncf.n zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. POPEIUNGHENAAB Woorden en werken. Men kan ons volk verdeelen in klappers en in werkers. De werkers zwijgen en volbrengen de taakde klappers vinden dat de gekozen weg slecht is, er, is de taak af zij beknibbelen het werk zelf. Klagen is hun bijdrage, en zij verrichten weinig.meer. Manning. Het is droevig en bevreemdend hoe weinig menschen tot een werk willen bijdragen met hun persoon. Geld kunt ge van hen krijgenze zullen echter hun tijd aan het werk niet willen besteden of eenigen last op zich nemen. In het uitreiken van aalmoezen ligt minder zelfopoffering dan in het persoonlijk medewerken. Manning. W*wm mM L-'' - v MÜ Dit tafereel stelt de Verloren Zoon voor, verlaten te midden van de woestijn. (Photo genomen tijdens de laatste opvoering). Men kan duidelijk de pracht en de natuurgetrouwheid der nieuwe schermen bewonderen. De nieuwe opvoeringen van Pasclien en tweede Paaschclag (in dagvertconing om te eindigen vóór den tram van 6 uur) beloven even schitterend te zijn. Ook is de bijval van nu reeds verzekerd en zouden de liefhebbers van kunstwerk goed doen hen te haasten, indien ze eene goede plaats begeeren. Voor de kaarten zich te wenden tot Maurice Beauprez, Yperstraat, 25. Wij lazen deze week een schrijven aan de Studenten gericht, door een der meest ver trouwde en ondervindingrijke Vlamingen, Hoogleeraar Vliebergh. Omdat dit schrijven van zoo een gezaghebbend man uitgaat en welgemeend geschreven is om goed te stich ten, drukken wij het hier, daaromtrent vol ledig, over Ik zal niet beginnen met siroop aan den baard 'te strijken, met te wijzen op de nood zakelijkheid, voor elke zaak zie vooruit wil, op de jonkheid te kunnen steunen. Maar 't moet een boetpreek blijven, en daarom dient gezeid, heel in 't kort, waarop de jon geren moeten letten. Mannen die wij hier gekend hebben, en die toen, en ook later, zeer deugdelijk werk hebben verricht, worden soms niet meer ge geerd, omdat ze in alles van dezelfde mee ning niet zijn als vele jongeren. En dat is spijtig. Nog iets anders is spijtig menschen die heel hun leven lang aan de zijde der Vlamin gen gestreden hebben, worden te gemakke lijk overboord gegooid, ja zelfs als verraders uitgekreten, omdat ze in iets niet begrepen" worden. De Vlamingen over 't algemeen, en de jongeren in 't bijzonder, hebben geen tucht genoeg, en zonder de noodige tucht werd nochtans geen enkele zaak tot een goed einde gebracht. Tucht en optimisme zijn er broodnoodig, en die zijn er nu stellig tekort. Te veel jongeren denken dat alles gewon nen is, wanneer, zooals zij het zeggen, eens duchtig de waarheid of wat zij als dusdanig aanzien, verkond werd. Te gemakkelijk den ken velen dat daarin alle heil gelegen is. Het is nochtans een oud Vlaamsch spreekwoord «niet te veel zeggen, maar houen en be leggen Velen hebben nu den mond vol over de noodzakelijkheid van het stellen van daden. Wat hiermee bedoeld wordt, weet ik niet' altijd doch de eerste daad van een Vlaming' is, in alles en altijd een verstandig Vlaming te zijn, en voor studenten is het in hun vak vooraan te staan, en zoo mogelijk de eersten te zijn. Nog iets, dat spijtig is wil men vele jon geren gelooven, de politiek heeft alles be dorven. Er zijn natuurlijk misselijke politie kers, maar we mogen niet vergeten dat politiek noodzakelijk is en altijd heeft be- i staan. Politiek was er, ook wanneer er van geen parlementair regiem sprake was, maar alle beschaafde landen leven nu onder dit regiem, en daar de politiek willen uitschake len, staat gelijk met het willen mengelen van water en vuur. Dit zou ik willen aan vele jongeren zeg gen, en daarmee eindig ik mijn boetspreek (ge ziet, dat die niet lang is)dat moet opgelet worden, dat we hier niet komen tot den toestand waarin de Fransche katholie ken verkeeren daar ook, sedert vele jaren, werd de jonk hcid opgeleid in de overtuiging, dat alle politiek uit den aard zelf boos is, en waartoe is men gekomen De Fransche katholieken zijn schrikkelijk verdeeld, dit weet iedereen. Er bestaat geen Fransche katholieke partij. Zoo is verstaanbaar wat een welbekende katholieke Franschman ant woordde aan een Belgisch staatsman, die hein vroeg hoe het stond met de katholieke partij in Frankrijk Les choses en sont toujours au même point. Un catholique frangais est toujours de tous les partis, sauf du sien. Ziedaar gouden wijsheid, en onschatbaar vruchtbaar zaad. X. In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op len Au gust,i 1914, als volgt vastgesteld voor de hier nav er melde geteisterden WERVICK. Vervei ken Léon 1.240 Degeitere-Vervisch Alphonse 1.320 Vanthuyne-Sysen kinders 6 040 Sarrazin-Bollaert Jules 35.709 Sieuw-Delvaey Henri 1.670 Mathijs Aloise en deelhebbers 1.165 Mariacourt-Billiet Victor 1.170 Spillebout-Gonthier Theodore 2.740 Wc Decraemer Salomez en kinders 1.300 Vandenwoestyr.e-Debeuf Jules 1.165 Lefevere-Gheysen Modeste 1.140 Gatthem-Leclercq Charles 1.090 Hollebeke Sophie Marie 1 200 Devicq-Verhaeghe Henri 1.705 Decorte-Coutteure Adolphe 940 W" Berten-Olivier 2.705 Beke-Vanleene Auguste 660 Ghesquiere-Vandamme Alois 846 GHELUWE. Debeuf Cyrille 30.320 Vangheluwe René 493 Messelis-Dewachter Charles 710 W'Lesage-Masschelein 1.455 Verschaeve-Bostin Biuno 2.715 YPER. Souxdorf Hélène W° Theys 19.240 Kapitaal 6.0C0.000 FILIAAL van de VOLKSBANK van LEUVEN. Betrokken bij de Alpemeene Bankvereeniging te Antwerpen. Hoofdkantoor Koririjk. Bijkantooren iSrugge, uerne, EHxmude, l«eghem. ftSptnen, G'opcringSie, Roeselarr, ThielL Weveigliem. Hulpkant.: Aerseele, Avelghem, Dosselghem,Ghisteljchfeghem, Langemarck, Moorslede, Oost-Roosebeke, Ruysselede, Staden, Wynghene. ALLE BANK- BEURSVERRICHTINGEN. S P A A K U A S 4 Termijnrekeningen van 3.75 tot 5.00 Zichtrekeningen beschikbaar 3.50 Vlamingstraat, 15, POPERINGHE. Telefoon 36. Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 3 ROMAN door C. VERVARCKE. IV Waarin men ziet dat de voorgevoelens van een jong meisje niet altijd zoo ongegrond zijn Des anderendaags bemerkte de oude Ka- trien, die gewoonlijk in den winter hare meesters om zeven ure in den morgen kwam wekken, dat Oscar Dammaert niet te huis gekomen was. Zijne slaapstede was onaangeroerd 'ge bleven. Bevend van aandoening gaf zij daar aan stonds kennis van aan Emiel. Deze sprong overeind in zijn bed en riep van zoohaast hij de eerste woorden der meid gehoord had Er moet een ongeluk gebeurd zijn, of wel, zooals wij gisteren zegden, men moet eene misdaad tegen mijnen broeder gepleegd hebben. Hij kleedde zich zoo snel mogelijk aan en zegde tot de meid Gij moet daar zoo niet staan zuchten en weenen, zoolang wij niets zekers weten. Oscar zal zonder twijfel den avond bij Irma doorgebracht hebben ik looper rechtstreeks heen, om te vragen wanneer hij vertrokken is. De lezer kan zich heel gemakkelijk een denkbeeld vormen, van den afloop des be- zoeks van Emiel Dammaert, bij de bewoners van Belle-Vue Irma en hare moeder waren als van den bliksem geslagen, en konden niets anders dan gedurig herhalen Hij is hier gezond en welgemoed ver trokken eenige minuten voor middernacht. Ach, mijne voorgevoelens mijne voor gevoelens kreet Irma zonder ophouden, terwijl zij zich de handen wrong en luidop weende. Dammaert kon niets anders uit de vrou wen krijgen dit ziende maakte hij aanstal ten om te vertrekken, en sprak Maakt u zoo niet voorop ongerust, misschien zal het zoo erg niet zijn. In alle geval moeten er aanstonds opzoekingen ge daan, en inlichtingen genomen worden. Ik ga onmiddelijk de overheden verwittigen. Daarmede was hij den huize uit en de bedrukte vrouwen bleven alleen. Emiel Dammaert was nog maar eenige oogenblikken in de woning van den burge meester bezig met de zaak uit te leggen, als een man binnengestormd kwam, die blijk baar moest geloopen hebben, want hij hijgde zichtbaar, en moest zich geweld aandoen om de volgende 'woorden uit te brengen Burgemeestereen lijk gevonden.... in de meerschen van den Brakpolder Hebt gij den persoon niet herkend vroeg de burgemeester. Wij denken dat het Dammaert is, zegde de man zonder dralen. Nu eerst bemerkte hij de tegenwoordig heid van Emiel en verschrikte. Deze laatste, ten prooi aan de hevigste ontroering, riep uit Ziet gij wel, ik kwam om er van te Er zijn vele kinderen... Vader heeft een flink dagloon, maar toch gaat het nog niet de twee eindjes der maand aan elkaar te knoopen. Gelukkig kan het oudste meisje al een handje toesteken, en op de kleintjes passen. Zoo kan moeder gerust van huis weg en dagelijks een paar uren gaan werken bij eene rijke mevrouw. Die dame is milddadig ook, want moeder krijgt altoos wat mee voor de kinderen wat overgebleven mid-j dageten soms wel nagerecht ook, of een stukje kleedsel. Moeder werkt inet ijver en als ze aan hare kleinen denkt, dan is het met veel liefde maar zonder de minste onrust. Marieken zorgt er immers zoo goed voor. Ja, het kind is vol zelfopoffering en toewijding.Marieken is echter nog een kind. Ze ziet niet in hoe noodzakelijk het is, voor het kleine kin.'je dat nog in de wieg iigt,j moeders laad te volgen.We móeten zeggen, dat moeder maar half belang hecht aan al die zaken. Als het kind gezond is.dan kan het zoo geen kwaad... zegt ze. En het kind is gezond Marieken vergeet het flesschen te spoelen... Het gebeurt al eens dat Mietje, als klein broertje luide weent, nalaat de melk te koken... Ze maakt suikerloetjes om 't ventje te sussen... Ze laat het waarachtig in haar bord scharrelen, onder luide lachen der anderen, en triom fantelijk steekt de kleine dan stukjes aard appels in den mond.. Marietje, Marietje, gij kunt er weinig aan verhelpen, er werd nooit met kiem op gedrukt. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat de grootere kinderen op de kleinere passen moeten als moeder weg is. Moeder kan vaak maar half raad geven. Ze is zelve niet bevoegd. De onderwijzeressen in de school zouden zeer verdienstelijk werk leveren, zoo ze van tijd tot tijd, met de grootsten der klas, een praatje voerden over kinderver zorging. Ze zoeken spreekoefeningen in een boekje op... ei wel, in het dagelijksch leven zijn er onderwerpen bij de vleet. timft UatAMk*UIS!i21B!etK, w jwu-gttcywifliff jmk". De prachtige en uitgebreide bespreking van de begrooting van Landbouw in de Ka mer heeft aan den Heer Minister Ruzelte alsook aan talrijke vertegenwoordigers en vrienden van den landbouw gelegenheid gegeven van eens geheel klaar te doen zien hoe het staat met den landbouw in Belgie. Herhaaldelijk werd Minister Ruzette ge luk gewenscht om de iever die Hij aan den dag legt ten bate van onzen landbouw. Maar ook werd er gewezen op noodige verande ringen en nuttige verbeteringen die men in het vervolg dient te bewerkstelligen. Het zal niet ongepast zijn te wijzen op de hoofdgedachten van deze bespreking. Er zijn meer dan één millioen menschen van ons land rechtstreeks betrokken in den landbouw. Meer dan welke nijverheid ook van ons land brengt den landbouw bij tot den algemeenen welstand. Als economische kracht moet hij in ons hnd niet onderdoen voor dien van welke ander land ook en zon der onze landbouw ware Belgie's herstel onmogelijk. Daarom moet den landbouw gesteund en geholpen worden. Door het feit van de dichtheid onzer be volking en de geringe oppervlakte van ons grondgebied kunnen wij niet genoeg voort brengen om ons volk te onderhouden en zijn wij genoodzaakt vreemde waren in te voeren. De landbouwproducten die wij in on voldoende hoeveelheid bezitten en die wij dus moeten invoeren zijn tarwe, rogge, gerst en haver, vieesch en levend vee, eieren, bo ter en kaas, Dit al kost ons de schrikkelijke som van één milliard 900 millioen frank. Wat de landbouwproducten betreft die wij te veel voortbrengen, wij kunnen in liet ge heel voor 300 millioen suiker, witloof, drui ven, chicorei, bloemen en planten uitvoeren. Het tekort van onzen uitvoer tegenover onzen invoer van landbouwvoortbrengselen bedraagt dus de aanzienlijke som van onge veer anderhalf milliard. Wij moeten deze som jaarlijks uitgeven in vreemde munt welke wij ons moeten aanschaffen met Belgische franken. Dit is al voldoende om aan te toonen dat de groote leus moet zijnMeer voortbrengen en sparen. Nemen wij als voorbeeld de tarwe want wij moeten omtrent voor een milliard tarwe inkoopen en met onzen tarwebouw boeren wij achteruit. Er moet dus meer tarwe voortgebracht worden. Wij beleven thans toestanden dat wij ge- noodzaakt zijn terug 'te keeren tot de doen wijze van vroegere jaren. Nu voorziet de opbrengst van tarwe in onze behoeften voor twee tot drie maanden. Moest er zooveel tarwe gezaaid worden als over 40 jaar, wij zouden toch voor 4 tot 5 maanden ons zeiven kunnen voorzien. Een ander middel van grootere voortbrengst is het vruchtbaar maken van heide- en boschgrond, het wetenschappelijk gebruik van machienen en kunstmeslen alsook het gebruik van uitgelezen zaden. De Minister is vijand van dwang. Om de landbouwers aan te zetten meer tarwe te kweeken denkt Hij een oproep te doen op hunne vaderlandsliefde. Hij zou ook nog zijnentoevluchtkumep nem ;n tot voortbren- gingspremies en tot beschermmaatregelen in het binnenland. Om het tekort aan andere landbouwvoor- brengselen aan te vullen zouden soortgelijke maatregels kunnen gebruikt worden. Op die wijze zou de invoer met een milli ard verminderd kunnen worden en ons tekort zou slechts 5Ü0 millioen meer zijn, dus het derde van het huidige. De Minister vestigt de aandacgt van het Land op dit zwaarwichtig vraagstuk. Hij noodigt de vrienden van den landbouw uit om in 's Lands hei! dit programma te helpen verwezeritiijken. spreken, mijn arme broeder mijn arme broeder De burgemeester, die juist van de sterk- moedigste niet was, scheen buitenmate aan gedaan door het droevige nieuws, en wist in het eerst niet wat zeggen. Toch eindelijk had hij zijne zinnen genoeg zaam bijeengeraapt, en sprak tot den man Hendrik, ga aanstonds om den veld wachter, wij zullen te samen naar de plaats gaan. Weinige minuten verliepen en de policie- bediendevanHoogendijkkwamaangeloopen, de burgemeester was gereed en men vertrok. Intusschen was het gansch klaar gewor den, en de Hoogedijkenaren, die het troepje zagen voorbijtrekken, vroegen zich met schrik en nieuwsgierigheid af, wat er mocht gaande zijn. Maar welhaast verspreide zich het akelig nieuws met bliksemsnelheid door heel de gemeente. Tusschen Belie-Vueen het dorp stroomde eene tamelijk diepe beek, waarover een zeer smal brugsken lag zonder leuningen. De voornoemde personen kwamen aan de beek, die door de laatste regens zeer gezwol len was en snel stroomde. Daardoor was zij niet gelijk de andere waters der streek met eene laag ijs bedekt. Langs hier, mijne heeren, riep de leidsman. Hij liet zijne volgelingen het brugsken niet overgaan, maar leidde hen langs de beek de velden in. Een eind verder was in de meerschen, als een groote vijver of een meer gevormd, dat gansch met ijs bedekt was, en waar de beek zich instortte. Daar troffen zij een zestal personen aan, De leus was dubbel Voortbrengen, maar ook besparen. Het is klaar dat rwtn meer moet invoeren ais er in het land meèr verbruikt wordt. Men kan den tarwe - invoer doen vermin deren met meer tarwe voort te brengen, maar wij kunnen hem ook doen verminderen met min tarwe te verbruiken. Zoo kunnen wij den invoer van brood graan doen verminderen met slechts brood te eten dat tot 80 t. h. gebui'd werd. Indien enkel de helft der bevolking ietswat gemengd brood wilde eten, zouden wij den graaninvoer kunnen verminderen met eene hoeveelheid die gelijk staat met het verbruik gedurende een maand. Alle goede burgers zouden er vrijwillig moeten toe bijdragen door het voorbeeld te geven. Er mag nooit geen kruimel brood verkwist worden. Wat hier voor de tarwe gewegd wordt is ook waar voor andere verbruiksartikelen.Wij kunnen eenen dienst bewijzen aan het land telkens wij ons een artikel ontzeggen dat wij niet volstrekt noodig hebben en dat van uit andere landen moet ingevoerd worden. Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplas-ts. 8 (Kleine Markt), P 4» 8» Bti I li II K. De luitenant-generaal Baron Demoor, or donnans-officier van den Koning heeft bij testament eene gift gegeven van ruim een millioen frank in onroerende eigendommen aan den Bond der Kroostrijke Gezinnen. Mocht dit heerlijk voorbeeld talrijke na volgers vinden. PrinsAlbertde Ligne, minister van België, heeft aan 105 Hollanders de onderschei ding overhandigd, die hun zijn verleend als teeken van dankbaarheid en toewijding, waarvan de Belgische vluchtelingen in Ne derland het voorwerp zijn geweest. Hij heeft dien personen in naam van den Koning en van het Gouvernement dank be tuigd voor hetgeen zij tusschen 1914 en 1918 ten bate van zijn landgenooten hebben ge daan. Hij gaf de verzekering, dat de Belgen diep erkentelijk zijn voorde ruime gastvrij heid van het Nederlansch Gouvernement, van het Nederlandsch Rood Kruis, van de overheden en van de partikulieren van zulk een echte gastvrijheid vindt men geen voor beeld in de geschiedenis der wereld. Z. D. Hw. Mgr Waffelaert heeft bij zijn jongste bezoek aan Zijne Heiligheid den Paus de overgroote gunst bekomen, dat het eeuwenoude heiligdom, de H. Bloedkapel te Brugge, tot den rang van Basiliek verheven wordt. De Engelsche minister van Landbouw brengt onder de aandacht van de hoptelers, dat het gewenscht is de teelt belangrijk in te krimpen, daar het bierverbruik teruggeloopen is tot de helft van vóór den oorlog. Wel-is- waar liep de met hop verbouwde oppervlakte eveneens terug en wel van 36.000 acres in 1914 tot 27.000 acres thans, doch wanneer hiervan een gemiddelde oogst wordt gewon nen zal de productie de hoeveelheid, welke die het lijk van Dammaert aan wal getrok ken hadden, zoodanig dat de voeten nog in het water lagen. Mijn broeder, mijn broeder riep Emiel uit, en viel geknield nevens het ontzielde lichaam neder. De toeschouwers waren zeer bewogen en sommige vaagden eenen traan uit hunne oogen. Een deromstaanders.demuts oplichtende, kwam wat nader en sprak Burgemeester, zie eens wat er rond zijne beenen gedraaid was. Hij toonde eene lange, dunne, zeer sterke koord, waaraan op het einde een steen was vastgemaakt. Zoo, zoo, sprak de burgemeester, dan kan het in geenen deele een ongeluk zijn, en de dood moet voorzeker aan eene misdaad toegeschreven worden. Zijne toehoorders gaven te kennen dat zij ten volle in zijn gevoelen deelden. Daaraan kan niet meer getwijfeld wor den, opperde de veldwachter zeer deftig. De ongelukkige Dammaert is in het ijskoude, stroomende water geworpen en jammerlijk verdronken. Wij zullen hem aanstonds naar huis doen dragen, niet waar, burgemeester? Twee mannen gingen naar het dorp eene berrie halen, en droegen den ongelukkigen Dammaert naar huis. De burgemeester zond naar Gent om de overheden, en naar de naast bijgelegene ge meente om eenen geneesheer trouwens Hoogendijk had het geluk niet eenen discipel van Esculapus te bezitten. In den morgen werd het lijk door dien man der wetenschap onderzocht, en deze beves tigde ten volle het gevoelen door den burge meester uitgedrukt. de brouwers noodig hebben, belangrijk'over treffen. Generaal Maglinseheeft een inspectietocht gehouden in de Roer en heeft daar vastgesteld dat er nog al wat ontbreekt aan onze jon gens. Eerstens schijnen ze slecht gelegerd te zijn. Hun strooizakken, die drie kiio strooi bevatten en op den vloer liggen, zijn veel te plat na er eenige keeren op geslapen te hebben. Daarom wordt, in afwachting dat er houten bakken zullen verstrekt worden, het gewicht verdubbeld ze zullen 6 kilo strooi krijgen. Wat het voedsel betreft, is het brood en het vieesch van uitstekende hoedanigheid. Ongelukkig gaan sommige soldaten daar slordig mee om en smijten vieesch en brood bij de verzending hier en daar neer. Dat maakt dat bij aankomst vieesch er. brood dikwijls te wenschen overlaten. Er zijn maat regelen getroffen om daar een einde aan te maken. Waar de keuken niet toereikend is, zal er ook verbetering komen. De heeren van deze hooge vergadering schijnen zich niet al te veel gelegen te laten aan de bespreking over het Hoogeschool- vraagstuk. Bij de opening van het debat waren er in het geheel een tiental aanwezig. De bespreking is eigenlijk ook maar eene tweede uitgaaf van al wat reeds herhaalde lijk gezegd werd in de Kamer. Tot nu toe heeft Senator Pater Rutten het best de vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool verdedigd. Volgens de schatting door Minister Theu- nis gemaakt zullen de nieuwe belastingen 200 millioen frank opbrengen. Daarmede zijn wij op den weg tot de ver sterking onzer financiën een grooten stap vooruit. Zij brengen, samen met de 2 mil liard belastingen die reeds-betaald zijn het evenwicht tusschen de gewone inkomsten en gewone uitgaven van ons land. Als de Minister zijne schatting goed ge daan heeft en als de belastingen op tijd zullen ontvangen worden, dan zullen wij aan het buitenland een bewijs te meer gege ven hebben dat ons volk al zijn krachten ten dienste wil stellen om onze staatsfinantiën, zelfs tegen de zwaarste offers, in evenwicht te brengen en gezond te maken. Minister Theunis wil ook niet dat eene enkele begrooting vermeerderd worde. In antwoord op het adres van hulde aan Z. H. de Paus gezonden door het Katholiek Verbond van Belgie heeft Paus Pius XI eenen brief gezonden aan heer Baron Gilles de Pelichy, Voorzitter van het Verbond. In dezen brief dankt Hij over de getrouw heid en de christene werking van het Kristen Werkersverbond, van den Boerenbond, van den Landsbond der Middenstanders en van het Verbond der Katholieke Kringen, die te zamen het Katholiek Verbond van Belgie maken. Zijne Heiligheid de Paus schenkt aan al de leden dezer christene vereenigingen zijnen Vaderlijken apostolischen zegen. Deze week stond zekere Cuvillier voor het Assisenhof van de Seine te Parijs terecht wegens een weerzinwekkend feit. De griffier gaf lezing van het vonnisbevel doch verzweeg den beschuldigingsakt om dat hij vol stond van aardigheden De advokaat-generaal stond onmiddelijk recht en stelde aan het Hof voor die prope re debatten met gesloten deuren af te handelen. Het hof stemde toe en seffens werd het publiek uit de gerechtszaal verwijderd. Dit voorbeeld van deftigheid werd deze week gegeven te Parijs. Maar Antwerpen ligt zoo ver van Parijs. De schorsing van de 8-urenwet, door M. Housiaux voorgesteld, werd Donderdag in de afdeelingen der Kamer met 107 stemmen tegen 18 en 11 onthoudingen verworpen. Het voorstel M. Heyman op de gelijktal- lige bedrijfskommissies werd aangenomen met 66 stemmen tegen 42 en 27 onthoudin gen. In de Kamer heeft men ook over U ge sproken, boerewerkmenschen. De Minister heeft gesproken over het ver beteren van de paarden, van de koeien, van de landbouwvoortbrengselen, ja van alles, maar over U heeft Hij niets gezegd, en dat is jammer. En toch heeft men over U gesproken en er werden over U vele en schoone dingen gezegd. Onder andere heeft M. R. Debruyne, ver tegenwoordiger der Christen Werklieden, erop gewezen welke belangrijke rol gij speelt in het landbouwbedrijf. Hij toonde aan hoe Ziehier ten andere hoe hij over de zaak oordeelde Als Dammaert over de kleine brug kwam, heeft iemand hem eene koord rond de beenen geslingerd, daarvan zijn de tee- kens klaar te zien op het lijk. De moordenaar moet hard getrokken hebben en de koord dan laten schieten, als hij zag dat zijn slachtoffer viel en in het water stortte. Het lijk draagt aan de borst eene groote blauwe plek, die waarschijnlijk hieraan moet toegeschreven worden daar het brugsken zeer smal is, zal Dammaert met de handen er buiten gevallen, en alzoo met het lijf rechtstreeks en hard op de planken te recht gekomen zijn. Die slag kan eene gedeeltelijke gevoel loosheid verwekt hebben, welke oogenblik- kelijk moest vermeerderen, door het dompelen in het ijskoude water want de warmtemeter wees alsdan vijftien centigra den onder nul, of zooals de menschen zeggen het vroos 15 graden. Alles doet dus veronderstellen dat het li chaam, hetwelk welhaast een lijk was door de snelvlietende beek alsdan is medegesleept geworden tot in den Brakpolder, waar men het gevonden heeft. Dat is mijns dunkens zonneklaar, sprak de geneesheer om te eindigen, er schiet u bijgevolg niets anders meer over dan den plichtige, den moordenaar, te ontdekken en aan het gerecht over te leveren, dat is mijne taak niet. Daarop vertrok de geneesheer, na de gebruikelijke groetenissen, en liet iedereen verbaasd over zijne wijsheid en zijn door zicht. Wij zullen ons niet ophouden met de droefheid en de weeklachten van Emiel jammer het is dat zoovele landmenschen naar de groote steden trekken om er het ge tal ongeschoolde werklieden te vergrooten en om er het geluk niet te vinden dat het landwerk hen kan verschaffen. En dat mag niet. Daarom moeten er middelen gezocht worden om uw lot te ver beteren. Er moet eene loosregeling getroffen wor den waarbij rekening wordt gehouden met de betaalkracht van den landbouw zelf, alsmede met het verschil van voortbren gingskracht der verscheidene gronden. En die regeling moet geschieden in ge- meenen overleg door eene kommissie waar de afgevaardigden der landbouwers en ook der landbouwwerklieden samen zijn. Het heerlijke stelsel der gezinsloonen zou moeten in toepassing gebracht worden. Het landbouwwerk is de edelste en de verdienstelijkste van alle arbeidsvormen. Het verheft het hart van den denkenden mensch tot den Schepper. Volle waardeering van dit bedrijf zal eerst komen als er door de Regeering evenveel belangstelling getoond wordt voor den groo ten als voor den kleinen. En er moet even veel bescherming uitgeoefend zijn over den werker van het landbouwbedrijf als over dezen gebruikt in de nijverheid. En dit was tot nu toe ongelukkiglijk niet zoo. Maar dit zullen de christene Werklieden vertegenwoordigers trachten te bewerken. Mochten zij slagen. Sedert "eenigen tijd waren de Belgische Communisten het voorwerp van eene stren ge bewaking. Hunne propaganda, waaronder in gewone tijden zeer weinig gevaar stak, nam een ander uitzicht aan in verband met de bezetting van het Roergebied. Uit een onderzoek, door het parket van Brussel en van Antwerpen geopend, bleek dat de sta kingen in de Belgische koolmijnen door de Communisten veroorzaakt waren en dat zij moesten dienen om de beweging, door de Duitschers in het Roergebied in gang gesto ken,'te steunen. Het parket heeft de bewijzen in handen dat er door de Communisten een complot bestond tegen onze staatsinstellingen. Als gevolg daarvan werden op het eind van verledene week 40 Communisten aange houden. Na eene huiszoeking en een eerste onderzoek werden verschillige Communisten losgelaten en enkel 18 der aangehoudenen werden naar het gevang overgebracht waar onder de bekende jacquemotte. Uit de aangeslagene papieren blijkt dat het complot in drukke briefwisseling was met de Sovjets eh ook met zekere hoofd groepen van Berlijn. Erger nog, dat belang rijke sommen ter hunner beschikking waren toegekomen uit Rusland en Berlijn. De Socialisten zijn verbitterd op de Com munisten omdat deze alhoewel niet tot de Socialistische partij behoorend lid zijn ge bleven van de socialistische syndikale inrich tingen en dat zij deze ondermijnen. Zij zijn ook kwaad omdat de Communisten stakingen uitlokken die niet ingericht zijn door de Socialistische kopstukken. De Socialistische partij heeft kiekens uit gebroed waarover zij zelve moet beschaamd zijn. Het duurt wel lang vooraleer die zaak geregeld wordt. Coppée die leveringen deed aan den Duitsch binst den oorlog was om gezond heidsredens te Parijs. Nu is hij hersteld en is in staat voor de Kamer van inbeschuldi gingstelling te verschijnen. Guido. Snschrijvingsiijst. E. H. Vervaeke, Past.-Dek. Poperinghe, 25 fr.; E. H. Goemaere, Past. O.L.V. id., 20 fr. E. H. ootens, Past. St-Jan, id., 20 fr. E. H. Honde- ghem, Principaal Collegie, id., 20 fr. HH. Van Walleghem, Dokter, id., 20 fr. Van der Mersch, Advocaat en Schepen, Yper, 20 fr. Onbekend, Poperinghe,20fr. Naamloos, Gasthuisstraat,id., 20 fr. De Moeder-Overste der Zusters Peniten ten, id.,20fr. De gezustersStaessen, id., 20fr. Onbekend, id., 10 fr. Caenen-Decraene, id., 10 fr. Heer en Vrouw Hector Lebbe, id.. 40 fr. Onbekend, id., 30 fr. Onbekend, 10 fr. Naam loos, 10 fr. ■*- Totaal325 fr. De Spaansche Minister van binnenland- landsche zaken heeft afgekondigd, dat vier gevallen van builpest te Malaga vastgesteld zijn. De zieken werden afgezonderd en het gevaar voor besmetting is vermeden. In een openbaar gebouw te Pitfburg, Noord-Amerika, waar 75 personen verga derd waren greep eene ontploffing plaats en op hetzelfde oogenblik stond het gebouw in laaie vlam. Twintig personen sprongen uit de vensters van het derde verdiep op de straat Zij werden erg gekwetst naar het gasthuis overgebracht. Negen menschen zijn levend verbrand. In de huishoudelijke Rijksdagcommissie heeft de voedingsminister dr Luther meege deeld, dat in Duitschland thans 9 millioen menschen onderstand krijgen, van wie 6 mil lioen vrijwel zonder eenige verdiensten zijn. De nood is niet in de werkmanskringen, doch in die van kleine renteniers en dergelij- ken het hoogst gestegen. Vooral gezinnen met veel kinderen hebben het hard te ver antwoorden. In het Zuid-Westen der Vereenigde- Staten hebben ongemeen geweldige stormen en windhoozen gewoed. Talrijke steden werden verwoest. Te Pinson, in Tennessee, werden 20 personen gedood en 75 gekwetst. Vijftig huizen werden weggevaagd. Te Portsmouth, in Ohio, werd een school omge waaid. Talrijke kinderen werden gedood. Een schip, dat tusschen Salamine en Athene vaart is bij het eiland Psyt Fafla tijdens het stormweer vergaan. Van de 300 opvarenden, bijna allemaal matrozen, zijn er ongeveer 200 verdronken. Het rapportder politieteNew-York meldt de verdwijning van Vincenzo Tosbo, een Italiaanschen bankier, met medeneming van deposito's tot een totaal bedrag van twee mil lioen dolar. De cliënten van den bankier wa ren hoofdzakelijk hier gevestigde Italianen. Bij een schietoefening te Florentië, werden twee soldaten gedood door een hou witser die bij 't verlaten van den kanonloop ontplofte. Eenige soldaten werden gekwetst. Volgens een Reuter-bericht uit New- York heerscht den laatsten tijd in steeds toenemende mate de slaapziekte. Sedert Maandag van de vorige week heb ben zich 23 nieuwe gevallen voorgedaan. Sinds 1 januari 1.1. zijn er niet minder dan 260 gevallen vastgesteld, waarvan 113 met doodelijken afloop. In de gemeenten Boisset en Rouziers, Frankrijk, hebben twee razend geworden stieren, die door razende honden gebeten waren, op hunne beurt veertien menschen aangerand en gebeten. De stieren werden doodgeschoten. De slachtoffers zijn naar 't Gesticht Pasteur overgebracht. Een Engelsche ontdekkingsreiziger, M. Swynnerton, heeft een in Congo, op het Tanganykameer,eene reusachtige krokodiel gevangen, welke hij gevild en opengesneden had. In de maag van het beest vond hij elf zwaar koperen halsbanden,denkelijk voort komende van elf opgepeuzelde negers drie ringen in gevlocht ijzerdraad een halsband in glazen perelsveertien bilbeenderen en evenveel armbeenderen drie ruggegraten eene houtschorstouw achtien steenen van verschillende dikten al de stekers van een stekelvarken en nog allerlei voorwerpen. Hoeveel menschen en dieren zou die kroko diel wel opgepeuzeld hebben 21 Maart. Te 11 uur, in de Nationale Maat schappij van Buurtspoorwegen, 14, Wetenschap straat, Brussel, heroptrekken van een gebouw voor woning, bureel en wachtzaal aan het depot van DIXMUDE. Raming 1914 29,200 fr. Borg tocht 4,400 fr. 22 Maart. Te 11 uur, in den Dienst der Verwoeste Gewesten, lokaal bureel van Roese- lare, 4, Poststraat, herstel der besteende land- bouwwegen der gemeente MOORSLEDE. 16 Februari. Te 11 uur, in het toegev. Ko- ninkl. Hoog-Kommissariaat, 13, Nieuwstraat, Wervik, herstellen der straten in de stad WAAS TEN. PROVOST L., Kortrijk, fr. 887,559.10. V - f oi- STOFFEN, DRAPERUEN, LINNENGOED, VOERINGEN,enz Dammaert, van de oude Katrien, van Irma en hare moeder te beschrijven met een weinig inspanning zal de lezer zich daar wel een gedacht kunnen van maken. Zeggen wij alleenlijk dat iedereen te Hoo gendijk van gevoelen was, dat men den plichtige niet verre moest zoeken. Overal werd de naam van den Corsikaan gefluisterd doch niemand noemde hem luid in het publiek. De vrees van voor het gerecht te moeten verschijnen, of eene aangeborene achterhou dendheid welke men in den buiten zooveel aantreft, weerhield al die menschen. Ieder een aanzag Juan als plichtig, maar niemand noemde hem, tenzij tusschen vier oogen. Waarin de aanhouding van den Corsikaan verteld wordt. In den namiddag kwamen de gerechtso verheden te Hoogendijk aan. Zij onderzoch ten het lijk en begaven zich naar den Brak polder, om de plaats na te zien waar de misdaad gebeurd was. Zij bevestigden gezamentlijk en ten volle het gevoelen van den geneesheer. Deze laatste had de voorzorg genomen eene ge schreven verklaring in de handen van den burgemeester te laten. Dan werden eenige personen ondervraagd. Iedermaal, op het einde van een verhoor, als de onderzoeksrechter aan eenen persoon vroeg Hebt gij geen vermoedens op den eenen of anderen inwoner der gemeente, die deze moord zou kunnen gepleegd hebben werd hem ontwijkend geantwoord, doch op zulke wijze dat hij tot de overtuiging kwam, dat er onder de zaak iets moet schuilen, 't welk de ondervraagden niet wel durfden openba ren. Ik zie dat men iets verzwijgt, sprak hij, wij zullen wat harder moeten spreken Hij liet Emiel Dammaert terugroepen en zegde hem Dammaert, gij, als broeder van het slachtoffer, moet, meer dan iemand anders ons de volle waarheid zeggen en het is uw plicht uwe minste vermoedens kenbaar te maken. Ik heb bemerkt dat er iets onder schuilt en dat men te vreesachtig is om zijn gedacht te zeggen. Antwoord mij dus onbe- winpeld, verdenkt gij niemand? Mijnheer, het is eene erge zaak zijnen evenmensch te beschuldigen van iets, dat men niet gezien heeft, maar als ik moet spre ken, zal ik zeggen dat ik vermoedens heb tegen Juan Carilo en indien gij nog eenige personen wildet ondervragen, zouden zij u gemakkelijk kunnen zeggen waarom. Welke personen Emiel noemde aanstonds een drietal der- gene, die 's zondags na de hoogmis de woorden van den Corsikaan gehoord had den. Die personen werden aanstonds ontboden en verschenen welhaast voor den onder zoeksrechter. Van zoohaast de eerste hoorde dat de ondervrager zelf van Juan Caroli begon te spreken, kwam hij los. Hij vertelde gansch de zaak met al de bijzonderheden de afkomst van den Corsi kaan, zijne liefde voor Irma Aldevaere, het ontworpen huwelijk met Oscar Dammaert, de gramschap van Juan en eindelijk, wat de ze daags te voren in de herbergen gezegd had. ('t Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1