NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD Nieuwsblad voor Popering-he en Omstreken Apotheek Frans Van Je Plas Wraak en Liefde 20 Jaar. Nr 18 BERICHTE», Van groote denkers. AbonsenieEtprijs Saasea-VasEösts Poperingsche Samenwerkende Vennootschap voor Oorlogsschade, Botermarkt, 1. De electriek in West-Vlaanderen. Rond de Vervlaamsching van Gent. Rerum Novarum. We zijn in de Mei [Leest en verspreidt de Poperiigheiaar PRIJS VERS0OPIISESI, Eene inlassching 0.60 ctn per regel. 2 inl o.5o ctn 3 inl, 0.45 ctn V0Ü8ISSEH, 1 So fr. per regel. BOaWBEBICHTEI, 5 fr. voor 10 reg. Herhaaide Annoncen prijzen op aanvraag De ondernemers van feestelijkheden... verme nigvuldigen de bronzen standbeelden ik zou iie- zer hebben dat er bronzen karakters zijn. R. Bazin. per Jaar Inotad fr. 6.50 In Belgie 8.00 Buitenland 13.00 Al wat ik betracht heb is te maken dat gij mij niet van noode hadt. Kard. Fleury tot zijn leerling Lop. XIV. Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE Telefoon nr 9. Wat de meester verricht is niets, wat hij doet verrichten is alles. Mor. Dupanloup. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdao ingezonden worden. Kleine berichten teqen den Vrijdag noen. Een gedachte, in een man, gelijkt op den ijzeren paal welken de beeldhouwers in hun standbeeld steken die gedachte stut en steunt. Taine. Postoheokrekening rv 15570. een bewijs hoe hetóer en klaar Z. H. Paus Leo Xill de wantoestanden ingezien heeft en niet geaarzeld heeft de misbruiken aan te klagen. Paus Leo XIII veroordeelt het socialisme als onzedig en verderfelijk. Het is daarenbo ven goddeloos en materialistisch. Het ver spreid het ongeloof overal waar het zijne netten spant en baart zoodoende zedenbederf en ontucht. Vooruitgang van het socialisme gaat ge paard met verval van godsdienst en zeden. Voor de Christene werklieden kan de red ding nooit komen van het socialismus. Maar het is niet genoeg, zelfs voor dezen die geen werkman zijn, het socialismus te verketteren omdat men eenen aanval vreest op zijn eigen geldbeurs en dan de zaken te laten zooals ze zijn. Op verre na niet. De socialisten, zij zullen de zaken niet la ten zooals ze zijn, zij zullen steeds maar vooruit willen. Daarom zet Paus Leo XIII de redmiddel nevens de kwaal. De redding moet komen van de zedelijke orde in de maatschappij. Patroons en werk lieden hebben beide rechten, maar ook plich ten. De staat moet de verhoudingen regelen. Wij zien met genoegen de werklieden- vereenigingen tot stand komen en wenschen dat zij in getal en in krachten toenemen dat zegt de Paus. En om dit nog meer ste vigheid bij te zetten legt Hij zelf uit hoe ze moeten ingericht worden en welke hunne strekking zijn moet. Wezen wij niet katholieker dan de Paus zelf en waardeeren wij de werkliedenveree- nigingen om de diensten die zij bewijzen aan onze christene werklieden en om de rem mende werking die zij uitoefenen op het socialismus. Guido. Meimaand, zegemaand voor Jezus, is ook een zegemaand voor Maria Juich, Konin gin der Hemelen I dreunt het dagelijks onder de gewelven onzer kerkenen met dien feestzang op de lippen valt de Mariavereer- der neder voor de Meitroon zijner verheer lijkte Koningin Maria, oorzaak onzer blijdschap, vreugdemoeder in tranendal dezer wereld, laat me deelen in uw vreugde, dat de glans van uw verheerlijking mijn moedeloos heid verdrijve en mij opvoere naar de zonnige hoogte der christene hoop en blijgezindheid. Dejaeghere Remi 4.450,00 Swingedouw Charles 11.450,00 Vandecasteele Zulina 34.860,00 Deboosere Henri 5.625,00 DRANOUTER. De erfg. van We F. Lamoot-Deschilder 5.871,00 Struye Auguste 23.010,00 W" Leurelle Charlet Stephanie 2.391,00 WESTOUTRE. René Smagghe 19.237,20 Wu V. Pauwels-Decaestecker 2.324.50 BECELAERE. Demeulenaere Henri 8.554,35 Soenen-Soenen Cyriile 15.650,00 GHELUVELT. Saelens Hendrik 4.020,00 ZANTVOORDE. Becquaert Henri W' Clicy 8.345,20 NEERWAESTEN. Cuvelier Achille 2.931,00 MEESSEN. Delangre Léon 868,50 Pollefoort Marcel 1.180,42 Quillebert Désiré 230,00 We René Desomer-Dumey 68.525,25 WAESTEN. We Devert geen akkoord W° Vereecke Vervaecke 1.971,00 Casier Louis 2.118,00 Demey Henri 742,00 Deroulez Désiré 22.661,00 Leterme Alphonse 81.303,00 POPERINGHE. Vanderheyde Emile 340,00 PLOEGSTEERT. D'Hoisue Camile 43,266,00 Duriez Henri 4.119,00 Leterme Frangois 1.082,00 Dehouck Léon 1.399,00 DICKEBUSCH. Heughebaert Amand 11.380,00 We Beele Truant 3.156,00 Swyngedouw Henri 3.450,00 VOORMEZEELE. Lievens Coene Florent 13.205.00 VLAMERTINGHE. Devos Aloïs 2.925,00 Bouton Louise W° Auguste Delplace 4.945,00 Lietaert Richard 8.385,00 Six Emeri 5.375.00 Vanhaste Jules 9.060,00 Mei, maand van opwekkende, veredelen de schoonheid en vreugde maand eok der frissche getooide Lente, met haar lustaan- wakkerende driftopjagende prikkeling. De H. Philippus Nerius, die in de!6eeenw leefde, had reeds opgemerkt dat Mei van alle maanden de gevaarlijkste is voor de jeugd. Om het gevaar te keer te gaan, besloot hij de jeugd, gedurende gansch de maand Mei, op bijzondere wijze onder de moederlijke bescherming van Maria te stellen. Hij schreef den jongelingen een gedragslijn voor; hij bepaalde de oefeningen, de godvruchtige lezingen, die zij eiken dag der Meimaand moesten verrichten, vermaande hen tot de H. Tafel te naderen en de maand te sluiten met een algemeene opdracht aan Maria. Wie zal loochenen dat een kind, dat een jongeling, die met eenvoudig vertrouwen, dagelijks in de Meimaand, zijn onrustige oogen werpt op het lieftallige beeid van Haar, die is de spiegel der ongerepte zuiver heid, de ziedende driften in zijn hart zal voelen bedaren, dat hij met al de inspan ning van zijn ontwakende natuur heviger en sterker hijgen zal naar de bekoorlijkheid, de edelheid, den rijkdom en den vrede eener onbezoedelde angstvallige bewaarde kuisch- heid Die hoogschatting der deugd, aange leerd in de school van Maria, afgesmeekt met volharding bij Maria, is de krachtigste beschutting tegen de wilde opbruisende driften, ja het eenige schild der zuiverheid. Mogen de ouders dat beter begrijpen en hun kinderen den weg ieeren kennen naar het beeld van O.-L.-Vrouw De kinderen zouden zoo gemakkelijk de prooi niet worden van de genegenheid tot het kwaad, die-in elk menschenhart sluimert en die door de aanloksels der straat, op onze dagen van zedeloosheid vooral, zoo schaam teloos wordt aangevuurd en opgehitst. De Poperingsche Samenwerkende Ven nootschap voor Oorlogsschade Iaat aan ai hare leden weten, dat de jaarlijksche alge meene gewone vergadering plaats zal heb ben op Zondag 13 Mei om 3 ure in de bovenzaal van het Stadhuis te Poperinghe met volgende dagorde 1. Verslag van den Beheerraad. 2. Verslag der Commissarissen. 3. Goedkeuring der Balans 1922. 4. Verkiezing van twee Beheerders. 5. Verkiezing van één Commissaris. 6. Mededeeiingen. N. B. Het Bilan ligt ter inzage der Sa men werkers in het bureel, Botermarkt 1. Open den Maandag, Dinsdag, en Woensdag voormiddag van 9 tot 12 ure. Opvolger van S, VANDEN BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), - P P E RING Ei E. Het nuttig gebruik van de electriek is nauw in verband met de herleving der ver woeste gewesten. Sinds eenigen tijd is er spraak van geheel onze Provincie door de eiectriciteit te doen leggen. Ten einde die zaak ernstig te onderzoeken had de Provinciale Raad eene Commissie tot stand gebracht. Uit de bevindingen dezer Commissie blijkt dat de helft der bevolking van de Provincie met eiectriciteit voorzien is doorNijverheids- centralen. De overgroote meerderheid van de anderen, en Poperinghe is in dit geval, heeft door gazvergunningen, rechtstreeks of onrechtstreeks, een voorkeurrecht in zake verlichting verleend. Zoo is onze Gemeente- overheid alhier reeds aan het onderhandelen met de Gazmaatschappij om, naast Gaz, ook Eiectriciteit te hebben. Hieruit blijkt dat de uitbating in gang of in wording is overal waar er eenige kans op winst bestaat. Om die reden besluit de Commissie voor te stellen dat de tusschenkomst van de Pro vincie zou beperkt zijn tot een eenvoudig voorschot aan de Gemeenten die zich tot eene Nijverheidtcentrale willen aansluiten. Zulks zou geschieden volgens een alge meen plan. Zoo zou de Centrale van Sweve- ghem zich nog meer uitbreiden ten Noorden tot aan Thielt en Roeselaere en ten Westen tot aan Poperinghe. Daarvoor zou de Pro vincie 5 millioen besteden, die echter door afhoudingen terug zouden betaald worden. Voor den Noord-Westhoek der Provincie heeft de Commissie geen anderen uitweg gevonden dan eene leiding ten koste der Provincie aan te leggen. Doch daar de aan- legkosten te hoog zijn, dit zou van 6 tot 8 millioen kosten, om een gebied van zulke geringe uitbatingswaarde in aanneembare voorwaarden te bedienen, zou het voorstel maar staande gehouden zijn in geval het aan het Provinciaal Bestuur gelukt wederbeleg van oorlogsschade aan te koopen. Binnen enkele weken komt de Provincie raad bijeen om eene beslissing te nemen. Zou er een prijskamp in voorstellen tot vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool uitgeschreven zijn Men zou het waarlijk beginnen te gelooven. Van alle kanten komen nieuwe voorstellen Rerum Novarum dit zijn de eerste woorden van eenen wereldbrief die de groote Paus der werklieden, Zaliger Leo XIII op 15 Mei 1891 liet verschijnen. Het algemeen Christen Vakverbond be sloot reeds over drie jaar, dat dit feit ieder jaar, rond den datum van 15 Mei, door de christene werklieden zou herdacht worden bij middel van godsdienstige plechtigheden en machtige volksbetoogingen. Zoo komt het dat dit jaar nogmaals in de meeste steden en gemeenten van Belgie op O. H. Hemelvaartdag allerlei plechtigheden, betoogingen, bijeenkomsten en vergaderin gen zullen gehouden worden. Het woord van den grooten Paus heeft niet geklonken in de woestijn. Bezie maar eens die machtige vereenigingen van christene werklieden die alom tot stand komen. On derzoek maar eens van dichtbij de prachtige inrichting van het Christen Vakverbond met al zijne vertakkingen. Het zaad over 32 jaar te Rome uitgestrooid is gekiemd. De kloeke planten dragen reeds rijke vruchten. En tochBuiten de werkliedenmiddens, hoevee! brave menschen, goede katholieken zelfs, kennen het woord dat de Paus in het regelen van het maatschappelijk vraagstuk medegesproken heeft Hoe dikwijls worden onze christene werk lieden samen in eenen zak gestoken met de Socialisten En men klopt er op dat het stuift en... ja, dan is het vaderland gered. Weten de menschen die met misprijzen en met minachting over de christene werklieden- vereenigingen spreken, dat zij misdoen en den stelligen wil van Christus Plaatsvervan ger dwarsboomen Zoo meenen zij het zeker niet, neen. Zou het den plicht niet zijn van al wie eenige leiding in de maatschappij wil nemen, eens grondig en zoo nauwkeurig mo gelijk den wereldbrief Rerum Novarun: te onderzoeken Er staan daar toch zulke groote waarhe den in, zulke klare raadgevingen, zulkejuiste vingerwijzingen. Het zou de moeite loonen. Die wereldbrief werd over 32 jaar geschre ven, maar hij is zoo actueel dat men hem 30 jaar jonger zou wanen. Dit alleen is reeds Mei, de schoonste, de bevalligste der maanden. Mei, bloemenmaand.groeimaand, maand van frissche weelderige herleving in de natuur. Mei, maand van zegevierende blijdschap in liturgie, van het voortjubeien- de Alleluia. De liefde kiest als feestgeschenk het fraaiste, het bekoorlijkste uit geen wonder dat de Christene genegenheid tot de hemel- sche moeder-Maagd de Meimaand aan haar heeft toegewijd. Sinds Paus Pius VII in 1815 zijn goedkeu ring schonk aan 't vieren der Meimaand, is er geen stad, geen dorp, geen gehucht of zij bezitten hun Meimaand bestaat er geen kerk, geen kapel of 't beeld van Maria prijkt er op een eeretroon de gansche maand door. Mei tooit de hoornen en struiken met een zacht tintelende, oogverkwikkende groen, smukt de bloeiende hoven met het lachend kleurenspel der fijnste bloemen 't Kon niet anders of de Mariavereerder zou met kwis tige hand van die rijke bloemenpracht pluk ken om de Schoonste der schoenen te huldigen, om het beeld te versieren van Haar, die hij heeft Ieeren begroeten als de geeste lijke, de mystieke Roos, uitwasemend den geur der voimaakste deugden. Gedurende de Meimaand weerklinkt nog onophoudend in onze kerken het triomfante lijke Alleluia, 't Is alles opwekking en vreugde in de gebeden en zangen der Kerk, ter eer van den overwinnende Zaligmaker. Christus verrezen, Christus ten hemel op gevaren,Christus zijn Geest ncêrzendendeop zijne ontluikende Kerk... onafgebroken feest viering, bron van innige zielsgenuegte, van juichende blijdschap. Maria is de eerste geweest om de volheid van de eerste Paaschvreugde te smaken, om de heerlijking van haar zegevierenden Zoon te bewonderen, om de troostelijke mildheid der gaven van den H. Geest in haar voorbe reide, onbevlekte ziel op te vangen. Kapitaal 6.000.000 FILIAAL van de VOLKSBANK van LEUVEN. Betrokken bij de Algemeene Bankvereeniging te Antwerpen. Hoofdkantoor Kortrijk. Bijkantooren Rru^ge, Cuerne, Dixntude, Iseghem. Meenen, Poperinghe, Roesclare, Thielt, Wevelghem. Hulpkant. Aerseele, Avelghem, Desselghem, Ghistel, Ichteghem, Langemarck, Moorslede, Oost-Roosebeke, Ruysselede, Staden, Wynghene. ALLE BANK- BEURSVERRICHTINGEN. Termijnrekeningen van 3.75 °/0 tot 5.00 Zichtrekeningen beschikbaar 3.50 SPAARKAS 4 Vrij van alle commissieloon. Vlamingstraat, 15, POPERINGHE. Telefoon 36. er niet alleen aan hunne eerste levensjaren zoet en aangenaam te maken, daarbij wilde hij hen eene schitterende toekomst bereiden ten minste voor zooveel zulks met rijkdom men, opvoeding en geleerdheid te bekomen was. Op zekeren avond zaten Juan, Laura en dezes vader na den maaltijd genoeglijk over allerhande zaken te kouten. De toekomstige week wordt onze Dora vijftien jaar vol, sprak Laura. Men mag waarlijk wel zeggen dat de tijd snel voorbij vliegt. Dat is waar, mijne dochter, antwoordde de bestuurder, en ik begin nog best aan mij zeiven te gevoelen dat de tijd niet stilstaat. De kinderen keken verbaasd op en in hun binnenste moesten zij waarlijk bekennen, dat hun vader sedert eenigen tijd merkbaar veranderd was. Hoe komt gij op die gedachte, vader vroeg Juan. Ja, ja, mijne brave, niets is moeilijker dan zich zeiven in zulke zaken te bedrie gen. Ik nader allengskens de zeventig en ik geloof dat ik mijn brood niet in ledigheid geéten heb. Maar met uw sterk gestel en uwe mati ge levenswijze Goed, mijne lieve Laura, gij moet niet voortspreken, onderbrak haar de ouderling, zich eenigszins fier oprichtend ik weet wat gij zeggen wilt. Gelooft niet, kinderen, dat ik van zin ben u te verlaten, of dat ik meen zoo gauw naar de andere wereld te gaan. In 't geheef niet doch ons aller leven is in de handen van onzen Schepper en alles is mogelijk. Daarom zou ik de laatste jaren mijner loopbaan, nog meer dan ooit aan uw geluk en aan de toekomst uwer kinderen willen besteden. Juan en Laura bezagen hunnen vader eenigszins verwonderd en ondervragend. De laatste sprak met eene aarzeling in de stem Doen wij dan niet alles voor onze kin deren en voor hunne toekomst wat in onze macht is, vader Zonder twijfel, mijne dochterdenk toch niet dat ik daarover eenig verwijt te doen heb. 't Is ook niet onder zulk opzicht dat ik over die zaak wil spreken. Ik geloof dat mijne kleinkinderen gerust de toekomst mogen afwachten. Wat wilt gij dan zeggen, vader vroeg Juan. Laat mij eens voortspreken en gij zult het aanstonds weten. Ik zou willen hebben dat uwe kinderen niet alleen rijk zijn, maar later onder de rijksten van dit werelddeel ge rekend worden. Dat zal moeilijk zijn, vader, sprak Laura, wij zullen hun toch maar een schoon burgerlijk fortuin kunnen nalaten. Moeilijk, ja, kind, maar niet onmoge lijk. Wilt gij beide eens aandachtig luiste ren Ik zal u mijn gedacht uiteenzetten. Ons land is het land der toekomst, welke veranderingen hebben wij hier niet reeds gezien sedert het aanleggen der eerste spoor banen Welnu, zulks is nog maar een begin, alwie eenige ondervinding bezit, zal mij daarin gelijk geven. Aan hoevele grootsche ondernemingen hebben wij niet medege werkt welke heerlijke uitslagen hebben wij niet bekomen Ja, veel geld hebben wij gewonnen.... voor anderen. Wij zijn toch eerlijk betaald geworden, vader, wierp Juan voor. ('t Vervolgt.) worden, zal het voorzeker niet door die zaken zijn. Dat is wel gesproken, Juan, maar denk dat God uwe belofte gehoord heeft. Hoe snood ondankbaar zoudt gij niet zijn jegens Degene, die gezegd heeftLoont kwaad met goed en bidt zelfs voor uwe vij anden, indien gij uw hert door de vreeselijke wormen van haat en wraakzucht liet door knagen, nadat Hij u met zijne weldaden overladen geeft. Het is een heilige plicht die onweerdige gevoelens voor altijd uit uwe ziel te bannen. Gij belooft mij nog eens op recht dat gij dit doen zult, niet waar, mijn goede Juan De Corsikaan bezag zijn brave, jonge vrouw met eenen vochtigen blik en sprak met bewogen stem Ik zweer u, mijn lieve Laura, bij al wat mij heilig en duurbaar is, dat ik zoolang wij leven, aan dat niet meer denken en niets ondernemen zal tegen degenen, die mij on gelijk aangedaan hebben. Dank, dank, mijn duurbare riep Laura uit, de armen om den hals haars echtgenoots slaande, en die belofte werd door eene vurige omhelzing bezegeld. In acht jaar kwamen vier kinderen het huwelijk zegenen eerst een dochtertje en daarna opvolgendlijk drie zoontjes. Het meisje, de kleine Dora, was eenigs zins zwak en tenger en zeer ernstig voor haren ouderdom. Hare broeders daarente gen waren gezonde, levenslustige knapen, die het vroeger zoo stille huis van den be stuurder door hunne luidruchtige spelen niet weinig verlevendigden. Oh wat werden zij van hunne ouders en hunnen grootvader bemind Deze laatste bijzonderlijk scheen in zijne kleinkinderen te herleven, maar hij dacht Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 10 ROMAN door C. VERVARCKE. Waarlijk, mijn vriend, ik moet beken nen dat ik zooveel niet durfde hopen. Uwe bekeering schijnt inderdaad volledig en rechtzinnig. Laat ons hopen dat gij bij uw gedacht zult blijven en dat alles goed zal vooruitgaan. O wees gerust, Gaston, ik zal niet meer veranderen. Zoodat gij nu de gaven van mejuffer Laura opgemerkt heb Voorzeker, mijn vriend, ik ben waar lijk beschaamd over mijn vroegere onver schilligheid. Nu voel ik duidelijk dat zij zich van mijn hert meester gemaakt heeft. Geve God dat wij ons niet bedriegen nopens hare gevoelens te mijnen opzichte. Daarover moogt gij volkomen gerust zijn, mijn goede Juan. Ik durf zeggen dat ik eenige ondervinding heb in zulke zaken en ik weet wat ik gezien en gehoord heb. Zooveel te beter, mijn vriend, sprak Juan met eenen zucht want nu mijn hert zich geopend heeft voor andere gevoelens, zou eene teleurstelling mij zeer hard vallen. Bravo riep Gaston uit, ik zie dat alles goed staat. Indien het gebeuren mocht, dat ik de zaken eenigszins kan verhaasten, zult gij daarover niet ontevreden zijn, niet waar Integendeel, mijn vriend, van mijne dankbaarheid zijt gij voorop verzekerd.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1