HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Apotheek Frans Van de Plas Zondag 13^ Mei 1923. 15 Centiemen. 20 Jaar. Nr 19 Wraak en Liefde D8 Koning iu Spanje ie Yper. In 't Buitenland. T^" s in rr Abonnementprijs Sansen=Vanneste, Van groote denkers. Onze Frank daalt altijd. Heer LOUIS VAN LIERDE Het Toovermiddel Oorlogssch a de DIAMANTEN GOUDEN BRUILOFT te LBngémarck Politiek O verzich t. Duifsche voorstellen. Honderd millioen nieuwe belastingen. Het Briefport. De talen in Beigie. De Nieuws Nuntius. Kongres der Katholieke Associaties. Algemeene Vergadering van den Belgischen Boerenbond 4de Katholiek Vlaamsch Kongres. Nog vorstelijke bezoeken. Bezoek aan de Graven. Bij de Spoormannen. Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen. per Jaar In Stad fr. 6.50 In Belgie 8.00 Buitenland 13.00 Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERiNGHE Telefoon n' 9. Poatcheckrekening n' 15570. I'KIJ» BERICHTEN, VERKQ0PIHCEN, Eene inlassehing o.6o ctn per regel 2 inl o.5o ctn 3 inl. 0.45 ctn VGNNiSSEH, 1 5o fr per regel. RGUWBERICHTER, 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag inoezonden worden. Kleide berichten teöet^ den Vrijdaq noen. POPEHDiGHENAAR De ziel zelf moet schoon worden indien zij de schoonheid wil ontwaren. Plotinus. Het Leeraarsarnbt is geen berpep maar een zen ding. Paus Pius Xi. Volta, dit groot genie, gaf zijn lessen aan de hoogeschool te Pavia en orderwees ook den klei nen Catechismus in zijn parochiekerk van Como alzoo bewees hij de overeenstemming tusschen gelo >f en wetenschap. Paus Pius XI. In vergelijking met den leerstoel van Rome, zijn de bijzondere leerstoelen van staatshuishoudkun de niets anders meer dan banken men kan er nog op zitten, maar om beter te luisteren. Graaf Verspeyhn. Iemand die de Belgische belangen ter harte neemt, moet zich, bij het beschouwen der cijfers van onzen in- en uitvoer, voorze ker niet op zijn gemak gevoelen. In Januari 11. bedroegen de ingevoerde waren het gewicht van 2.183.192 ton, heb bende eene waarde van 931.214.000 fr. en wij voerden slechts 1.345.557 ton uit voor een bedrag van 488 millioen. De uitvoer, bereikt dus slechts 50 t. h. van den invoer. In Januari kösht Belgie aan Amerika zoowat voor 120 mffiioen frank en verkocht voor 10 millioen. Wij voeren niet uit daar ligt de groote oorzaak van het dalen van onzen frank. Weet ge wel, lezer wat het beteekent als men ons zegtde frank daalt in waarde Dat beteekent dat de koopkracht van on zen frank vermindert in andere woorden, dat we dan voor dezelfde hoeveelheid brood of andere koopwaren meer franks moeten betalen. De daling van onzen frank beteekent dan duurder leven. Zoo is't, en dat is geen aangenaam nieuws voor moeder, de vrouw die maar moet zien, dat ze rondkomt. Ja, daling van frank is duurder leven, bij zooverre moest onze frank op zero vallen of daaromtrent, dat dit zou beteekenen het Staatsbankroet Volksarmoede, ellende en hongersnood zooals in Oostenrijk en Rusland. Ik zeg u dat met nadruk, lezer, want wij denken niet genoeg na op die vreeselijke gevolgen. Weet ge 't nog van binst den oorlog Was het misschien zoo plezierig dat sys teem van broodrantsoen, suikerrantsoen en al de andere beperkingen. Gaat dat spel weer herbeginnen Zoo onze frank te verre zakt, heel zeker. Maar wat kunnen wij daaraan doen, zult gij zeggen, wij eenvoudige menschen Ik zal 't u seffens gaan aanduiden. Maar eerst wijs ik op de algemeene re medie tegen de dalingziekte van onzen frank. Belgie moet meer en meer trachten voort te brengen, en minder trachten op'den vreemde te koopen. Dat is 't geneesmiddel. Meer voortbrengen om meer te kunnen uitvoeren dan wij invoeren. Dat zal onmid dellijk onzen frank doen stijgen. Ook min koopen op den vreemde om on ze schuld in 't buitenland te verminderen. Allemaal goed en wel, zult gij mij zeg gen, maar daar kan ik niets aan doen, het zijn de grootnijveraars en groothandelaars die op den vreemde gaan koopen. Zeer juist, maar waarom koopen zij op den vreemde Is't niet omdat wij, de ver bruikers, naar de vreemde produkten vragen in de winkels, in plaats van zooveel moge- onze inl&ndsche voortbrengselen te ver bruiken Wilt ge staalkens De Belgen drinken met heele tonnen En- gelsche bieren, Fransche wijnen en cham pagne, eten Holandsche en Zwitsersche kaas, Amerikaansche conserven wij willen ons wasschen en scheren met vreemde zeepen, enz., enz. En de meeste van die voortbrengselen worden nochtans ook in Belgie gemaakt, en andere kunnen wij gemakkelijk missen of door andere artikels vervangen. Waarom dan in de winkels niet Belgische koopwaren gevraagd Wilde iedereen, maar ik zeg iedereen, van klein tot groot daar eens op letten,'t zou met een maand of twee gedaan zijn met de daling van onzen frank. Maar dan moeten grootnijveraars en han delaars er voor zorgen Belgische voort brengselen voor te leggen zij mogen naar den vreemden niet gaan koopen en dan op hun vreemde waren een Belgisch etiket plakken Oogen open, dat weze de boodschap en wij hebben er allemaal belang in. Maar er moet van hoogerhand ook streng toegekeken worden naar de specula tie van de beurswoekeraars. Dat is nog een heel andere kwestie. drornrhedaris, daar zi,genezen, 'k ware 'took, maar vindt dat Vinden is eigenlijk de komeschepe 't hangt meest altijd aan entwat van niet, dat een ding in de wereld draait, of niet 'n draait. Da's een grond van waarheid en met een beetje gezond oordeel kan men gewoon lijk vinden waar de knoop duwt en het ver helpen ook. G'hebt bij voorbeeld al die bisbilliën tusschen de verschillende landen g'hebt onder meer de hangende kwestie van de Gentsche Hoogeschool Zeg maar de kwestie van de hangende Hoogeschoolmaar, ik zie niet in, hoe de vredes-Conferenties en de Vlaamsche Hooge school en al die hooggeleerde koppen En mijn teuf-teuf en ik 't Doet, doet Ik en al die groote, hooggestu deerde, gtït'-wijze heeren, we zijn allen in zelfde beddeke ziek we vergaten onze gabardine The Destrooper's Raincoat CO aan te trekken. W. O. Burgemeester van Westvleteren. Werd ingehuldigd op 29 November van verleden jaar. Zondag 11. onpasselijk gewor den, verergerde zijn toestand zeer snel ontving de H. H. Sacramenten en overleed na enkele uren ziekte op 6 Mei 1923. De afgestorvene genoot de algemeene achting, zoowel op zijne gemeente die hij met wijs beleid bestuurde als bij allen die hem kenden en waardeerden om zijn min zaam karakter en zijne aangeborene goed hartigheid. Verledene week op wandel, vond ik te stukkewaarts-in een sportman nevens zijn teuf-teuf, doende met het kraam te betasten, te beduwen en te onderzoeken van-oppe-te- neêr. Schorst er wat aan, vriend vroeg ik hem. Die vervloekten oliebeuf 1 viel hij uit zoeken en tasten, 't is al boter aan de galge 'k Wil dat geheel den boel naar Bommels- konte vloge I 'k Geloof, rischierde ik, spijts zijn kit telachtigheid, 'k geloof, dat ge zoo stif mis- konfiet zijt als uw spuigmachiene heja, ge staat er alle twee te blinken en alle twee te pruttelen. En zeggen, dat het misschien aan een kleinigheid ligt. Vaneigen, mornondekonte kon ik dien ■In i Mengelwerk van «De Poperinohenaar» 11 ROMAN door C. VERVARCKE. Zonder twijfel, mijn zoon, men heeft ons eene jaarwedde betaald en zelfs in som mige omstandigheden een zeer klein deel in de winsten toegezegd. Dat is heel wel, maar indien ik u eens zegde dat de tijd gekomen is om voor ons zeiven en niet meer voor ande ren te werken indien ik u zegde dat wi van nu voort met onze kennis en ondervin ding, op onze eigene krachten zouden moeten beginnen te steunen, wat zoudt gii antwoorden Indien zulks geene te groote gevaren zou opleveren, antwoorde Juan, zou ik voorzeker gelijk geven. Laura voegde er bij En indien het u niet te zeer zou ver moeien en verontrusten in uwen ouden dag vader 1 Noch het eene, noch het ander, kinde ren, antwoordde de bestuurder met ophef Wij zouden zonder ernstige gevaren te duch ten te hebben onze winsten vertienvoudigen en ik gevoel mij ten volle nog sterk genoeg om eene onderneming te besturenten andere ik zou er mij maar in het begin moeten mede moeien, van zoohaast alles op goeden voet staat, zou Juan gemakkelijk de zaken op zich alleen kunnen nemen. Voor wat de ge varen betreft, die onze onderneming zou kunnen opleveren, heb ik het volgende uit DICKEBUSCH. Bailleul kinders, 3.130,00 Comyn Emile 11.575,00 VLAMERTINGHE. Thevelin Henri 7.325,00 Derycke Edmond 10.726,00 Rommens Henri 26.616,80 Het Schoolkomiteit 1.850,00 Saelen Jozef 375,00 Verdonck Honoré 11.975,00 WYTSCHAETE. We Goudezeune 32.062,08 Durnez Nestor 33.339,25 PLOEGSTEERT. Deroule Désiré 270,00 WEST-N 1EUWKERKE. Braem Henri 2.313,00 Packet Clémence 3.425,50 YPER. Accou Robert en Emma 43.850,00 Vandamme René 3.675,00 We Demeyere 21.973,00 i Albert Garreyn-Debruyne 7 810,00 Wenes Joseph 7.185,00 Beckaert Alice 4.275,00 Sonneville Jules 3.437,00 Huyghe Arthur 12.110,00 Verhaeghe Camille 22.549,00 Breyne Fl. C. en F. 19.495,00 Logie Arthur 6.865,00 Delhem Evariste 10.990,00 Leroy Louise We Vermeersch 6.908,00 Dobbelaere Constant 22.235,00 Castel Henri, Louis 73.585,00 Braem Emile 14.630,00 Vandevelde Valere 10.690,00 De Gryze Charles 9.853,00 We Alphonse Latour-Baeyen 69.260,00 Bulckaen Arthur 15.679,00 Neys Jean 11.725,00 ZILLEBEKE, Masschelein Isidoor 17.000,00 LANGEMARCK. We Dejonckheere-Boudry 5 330,00 Carette Jules, 25.565,00 Soete Emile 5.705,00 Callewaert Flavie en Irma 15.370,00 Mylleville Renold 906,00 Marichal Médard 18.170,00 Bourgois Charles-Louis 2.202,00 We Bucquoye-Sioen en kinders 27.445,00 Descamps Cyriel 36.375,00 Debeir-Vanacker Jules 1.724,00 Platteeuw Zénobie en Médard 1.015,00 BOESINGHE. Vanelslande Cyrille 2.540,00 Pieren Félicie 3.460,00 Deraedt Jules 24.437,00 St JAN. Buyse Aimé en kinders 26.724,00 -""8 Statie-Kermis Maandag op 7 Mei 1923. Zondag laatst kondigden we dit aan. ammer genoeg was eender oudjes onge steld Vrouw Smet-Dupon, onpasselijk, was te bed, dus nam alleen aan de feestelijkheden deel de diamanten bruiiöftvierders Jean Bourgeois emzijne vrouw Regina Staessens, die ge hiernevens ziet, op portret Maandag getrokken in den stoet. Op deze photo ziet men een deel van den feest stoet Muziek vorenop;de twee oudjes Jan Bour geois en zijne vrouw Regina Staessens; Over heden en familie. Pieter Smet, zooals we hem Maandag morgen vonden, bij zijn tentje gezeten. Man en Vrouw, 80 en 78 jaar oud, wonen daar alleen ...en wach ten steeds op schadevergoe ding om weer een huisje te hebben. Godl geve hunf* alle vier nog menig geiukkig jaar. De Duitschers hebben verledene week nieuwe voorstellen gedaan aan de verbon dene landen. Zij bieden 30 milliard aan met eene reeks finantieele bijzonderheden. Duitschland neemt niet aan dat het Roer bekken tijdelijk als waarborg zou bezet blijven. De Ministerraad van Belgie even als die van Frankrijk hebben beslist die voorstellen te verwerpen en als onaaneembaar te ver klaren. In afwachting dat de bezetting van de Roer ons zaad in 't bakske brengt, heeft Minister Theunis besloten zoo maar eens in den zak der belastingbetalers te schieten. En om dit op een afdoende wijze te doen lukken zal hij binnen korten tijd voor hon derd millioen nieuwe belastingen leggen. Die zullen vooral dragen op de fakturen, het zegelrecht en de successie. Met de 100 rnilllioen belasting, die men verwacht van de suiker, de tabak, de auto's en de sulferstekjes zal dat dus 200 millioen frank maken. De begrooting van Spoorwegen sluit het jaar met een tekort van 50 millioen. De Spoorwegen, afzonderlijk genomen leveren eene winst op van 100 millioen. Maar het verlies wordt veroorzaakt door Zeewezen en Posterijen. De Commissie, die de begrooting onder zocht heeft, heeft den raad gegeven het briefport van 20 centiemen te brengen op 25 centiemen. Dit zou 10 millioen meer doen opbrengen. De officieele statistiek is verschenen over de talen in Belgie. Wij weten wat statistie ken weerd zijn. Wij weten ook dat men in zake talen veel geknoeid heeft, bijzonder in de groote steden en zeker was dit niet ten voordeele van het Vlaamsch. Welnu, uit de officieele cijfers blijkt dat er 3.187,000 menschen alleen Vlaamsch preken en 2.815,000 enkel Fransch of Waalsch. Men loopt zooveel op met tweetalligheid. Welnu in geheel het land zijn er maar 961 duizend menschen die Vlaamsch en Fransch spreken en verstaan. Daarvan zijn nagenoeg de twee derden die het Vlaamsch voor gewone spreektaal gebruiken. En toch zijn het de Walen die in Belgie het hooge woord willen voeren. Mgr. Micara is benoemd tot Nuntius, of vertegenwoordiger van Z. H. de Paus, te Brussel. Hij vervangt Mgr. Nicotra die tot Nuntius te Lissabon benoemd werd. Mgr. Micara is een oprechte vriend der Belgen, die hij tijdens den oorlog door en door heeft leeren kennen. Zaterdag en Zondag werd door het Ver bond der katholieke Associaties het vijftig jarig bestaan van deze vereeniging gevierd De voornaamste redevoeringen werden 's Zondags op het banket uitgesproken. De heer Segres nam o. a. de verdediging van de Roerbezetting op en stelde de vraag of 10 maanden diensttijd wel voldoende waren. De generaals zullen hierop beslissend neen antwoorden. Een zeer rekbare formule volgde daar na over de taalkwestie. Deze zegde hij vergiftigde alle partijen, maar de godsdienstige en nationale belan gen dienen boven 't taalbelang te worden gesteld. De eenheid van de katholieke partij is de waarborg van de eenheid van het land. De katholieken moeten niets anders dan vredeswoorden spreken. Een paar jaren geleden verklaarde de heer Segers even plechtig op hetzelfde Congres dat de oplossing in deze kwestie deze moest zijn welke door de meerderheid der katho lieke Vlamingen wordt gewenscht. Na hem voerde minister Jaspar het woord over de buitenlandsche politiek. Hij waschte Frankrijk wit van alle imperialistische doeleinden, en zegde dat de bezetting van de Roer van langen duur zal zijn maar toch uitslagen zal opleveren. Het feestmaal eindigde in opgeruimde stemming. De jaarlijksche algemeene vergadering van den Belgischen Boerenbond heeft dit jaar plaats op 2'' Sinksendag, 211 Mei a. s Zij wordt gehouden in de groote feestzaal vau S' Pieterscollege, Minderbroeders straat 13 (schuins over de lokalen van den Boerenbond) zij begint te 10 u. voormid dag en wordt 's namiddags voortgezet. gedacht Niettegenstaande ik volle betrou wen heb ik in den goeden uitslag, zou ik nochtans niet ons geheel vermogen willen op het spel zetten Mijnpersoonliikfortuinalieen zou ik besteden om deel te nemen aan de groote ondernemingen, die tegenwoordig te j Chicago, aan het meer Michigan, gedaan worden. Die stad, welke tegenwoordig nog onbeduidend is, zal in weinige jaren eene der belangrijkste onzer republiek worden. Hare ligging aan den oever van een der groote meren, in 't midden eener nijverige en han deldrijvende streek,en het groot getal uitwij kelingen uit Europa, die er zich komen vestigen, doen zuiks door alle ondervinding- rijke mannen als een zekerheid aanzien. Nergens zou ik mijn kapitaal beter kunnen besteden en het zal er voorzeker honderdvou dige winsten afwerpen. Zoo sprak de vader nog langen tijd, om zijn gedachten goed te doen verstaan en zijn plan werd góedgekeurd. Een jaar nadien was de fabriek van den heer Richardson (zoo heette Juan's schoon vader) met hare uitgestrekte werkhuizen waar allerhande ijzeren voorwerpen verveer- digd werden, zeer voordeeiig gekend in de nieuwe stad Chicago, Deze laatste breidde zich ten dien tijde als bij tooverslag uit. Eenige jaren voor de heer Richardson zich er met zijne familie Vestig de, was zij niet grooter dan een vlaamsqfe dorp en tegenwoordig telt zij 1.200.000 inwoners. De werkhuizen van Juan's schoonvader volgden deze uitbreiding op den voet en welhaast rekende men Richardson onder de grootste n ij veraars der streek. Ondertusschen ging alles opperbest voort in de familie. Al de leden genoten eene vol maakte gezondheid. Dora was eene schoone doch eenigszins tengere, jonge dochter ge worden en hare broeders waren tot verstan dige jongelingen opgewassen, die hunne ouders niets dan vreugde verschaften. Grootvaders droom hun een groot for tuin nalaten, kwam van dag tot dag nader bij zijne verwezenlijking, want de firma Richardson werd immer bloeiender en sterker. XI Waarin men ziet dat 't aardsch geluk zelden duurzaam is. Richardson had nu zijn doel bereikt, onge lukkiglijk kon zij zich niet lang verheugen in de goede uitslagen, welke zijne onderne mingen opgeleverd hadden. Eene geraaktheid sloeg de sterke man ter neder. De lichamelijke krachten waren ver dwenen, hij was bijna gansch lam doch zijne verstandelijke vermogens waren hem bijgebleven. Zoodat hij met volle tegenwoordigheid van geest zijn laatste raadgevingen aan kinders en kleinkinders geven kon. Vooral met Juan onderhield hij zich lang en ernstig over de reusachtige werkhuizen welke hij gesticht had. Deze lagen den stervenden zoo innig ter herte, zij waren immers nauw verbonden met 't duurzaam welzijn zijner geliefden in de toekomst. Na eenige dagen lijdens legde de groote nijveraar het afgematte hoofd voor goed ter ruste. Tot het laatste oogenblik zijns levens gaf hij zijne kinderen de levendigste bewij zen van teederheid en liefde, die ook door De verschillende onderwerpen, welke ter bespreking komen, zijn uitgekozen onder deze welke in de huidige omstandigheden het meest'belang kunnen opleveren. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat de leden van den Boerenbond talrijk, zooals ieder jaar, zullen opkomen en dat iedere plaatselijke hoerengilde zal vertegenwoordigd zijn. Het blijkt ten dage uitermate noodzakelijk dat de Katholieke Vlaamsche gedachte in al haar uitingen en gevolgtrekkingen, met ge spannen aandacht gevolgd en bestudeerd worde, ten einder naar de ideëele beginselen nochtans den zeer reëelen toets met de werkel ijkheid voor te bereiden en te beheeren Immers, de Vlaamsche Beweging gaat in een nabije toekomst, de verwezenlijking van haar groote wenschen te gemoet. Opdat het kongres doelmatigheid bereike, worde elke Katholieke Vlaming een over tuigde en daadvaardige kongressist, Zóó teele het Katholiek Vlaamsch Kon gres te Brugge, den 21e, 22° en 23c Juli een degelijke levenskracht waardig van het Vlaamsche Land en van West-Vlaanderen 1 Men sture onverwijld zijn toetreding naar het Sckretariaat dat gevestigd is te Antwer pen, Lange Van Ruusbroeckstraat, 25. De bijdrage is bepaald op 5 fr. Heel waarschijnlijk zal de Koning van Noorwegen cp 5 Juni a. s. bezoek brengen aan Brussel. De Roemeensche Vorsten verwacht men in Augustus. De families die aan den Staat de zorg overgelaten hebben te voorzien in de begra ving der overledenen mogen in den loop van 1923 een bezoek afleggen naar het graf hun ner duurbaren. De reis geschiedt in 3cklas Heen- en terugreis op Belgisch grondgebied valt ten laste van Staat. Op den prijs der reis in het Buitenland wordt de helft door den Staat terugbetaald. Hebben recht op deze gunst de verwanten in opgaande linie (vader en moeder) de niet hertrouwde weduwen en kinderen. Wie in Belgie woont moet zijne aanvraag doen aan den Piaatselijken Bevelhebber der Hoofdplaats der Provincie waarin zij verblij ven. Dezen die in den vreemde wonen moeten het aanvragen aan het Ministerie van Landsverdediging (S.A.C.T.A.-vervoer) Bij de aanvragen moet er een bewijs van het overlijden en van de begraafplaats en een getuigschrift van verwantschap door de gemeenteoverheid afgeleverd gevoegd wor den. Voor de behoeftige Belgen wordt kosteloos vervoer in Frankrijk toegestaan eenmaal s jaars voor wie het graf bezoekt van Bel gische Militairen in Frankrijk begraven. Daartoe moeten de belanghebbenden eene aanvraag doen, met bewijs van behoeftig heid, aan dit adres Chef de la 3e Division Bureau des Sépultures Avenue Loven dael n° 14 a Paris. Al de zittingen der Kamer van verledene week werden ingenomen door de bespreking over de begrooting van spoorwegen en meteen over de dreigenden stakingsbeweging onder de spoormannen. Die beweging vindt haren oorsprong 1) in den financieelen toestand van het land, 2) in het groeiend machtsbewustzijn bij het geor ganiseerd Staatspersoneel en 3) in een ge- wilden aanslag op de politiek der tegenwoor dige Regeering. Financieelen toestand. De tegenwoordige wedden van het Spoor- personeel werden vastgesteld in 1919. Er werd dan bepaald dat de duurtetoeslag met 1/3 zou verlaagd zijn als de levensduurte zou verminderen en de Index min dan 420 punten zou aanwijzen. Dit gebeurde in Maart 1921 Maar de levensduurte is in de laatste tij den zoozeer vermeerderd en de indexnum mer heeft haar niet in dezelfde mate gevolgd Zoodat wij staan voor het feit dat veel kleine bedienden en beambten volstrekt niet kun nen bestaan met hun loon. allen zonder uitneming met de vurigste dankbaarheid beantwoord werden. Wij zullen de droefheid, welke in die om standigheid in het huisgezin heerscht, niet trachten te beschrijven evenmin als de hertscheurende tooneelen, die het nare af scheidingsuur vervulden. Hie; ook kwam de tijd, die alle wonden heelt, zijne weldoende werking uitoefenen en het smertelijk verlies langzamerhand doen vergeten. De bezighegen des levens kwamen hierbij ook wel van.pas Laura had het druk ge noeg met het bezorgen harer vier kinderen en Juan, die nu gansch alleen het bestuur van het groote nijverheidsgesticht op zich voelde wegen, vond ook maar weinig tijd om aan droeve mijmeringen te besteden. Ongelukkiglijk was het afsterven des va ders, als een voorteeken der zwaardere rampen,die in het tot dan toe gelukkig huis gezin gingen voorvallen. Iets meer dan een jaar na dit droevig voorval, brak een besmettelijke ziekte uit in het omliggende van Juan's wonig. Het was de typhuskoorts. Welhaast deed zij hare vreeselijke intrede in veie huisgezinnen en ook dat van Laura werd niet gespaard. Juan en zijnedochter Dora werden het eerst aangetast en lagen na korten tijd met de ijlkoorts te bed. O 1 wat werden zij bezorgd en opgepast Noch onkosten, noch moeite, niets werd gespaard om de duurbare kranken de ge j zondheid terug te geven. De beste geneesheeren uit de streek wer den ontboden en Laura verliet bijna geen oogenblik de sponde der zieken. Meer dan eens hadden de doktors gezegd dat zij zich Is loonsverhooging noedig J Zeker is ze noodig. Dit is genoeg gebleken uit de besprekingen in de Kamer waar Chris ten Werklieden zoowel als Socialisten den treurigen toestand van sommige werklieden voor oogen gelegd hebben. De Minister zeif is daarvan overtuigd. Maar is in eene loonsverhooging wel het redmiddel te vinden? Als die loonsverhoo ging de levensduurte nog eens doet opgaan, dan is die verhooging zonder weerde. Het ware redmiddel ligt in het verminderen der levensduurte. Daarop moeten al de krachten van het land gevestigd zijn. Bij de Christen Spoormannen. Ten einde den toestand te verbeteren van dè meest noodlijdenden en in de toekomst te mogen medespreken bij het regelen der loo- nen stelt het Christen Syndicaat de volgende eischen Kindertoeslag 1 frank per dag. Duurtetoeslag volgens index-cijfer. Woonstvergoeding volgens nieuwe huis huurwet. Loonraad heringericht. Een deel der winst om de loonen te ver beteren. In de Kamer. Na eene hevige bespreking en wat gekra keel werd de dagorde Vandevelde verworpen met 90 stemmen tegen 64. De dagorde Hey- man, vertrouwen stellend in de regeering die een dringend onderzoek over den toestand instelt, en in de mate van het mogelijke on- middelijke verbetering belooft wordt goedge keurd met 92 stemmen tegen 41. De toestand. Overal reeds hebben gedeeltelijke stakin gen plaats. Na afloop van de Kamerzitting vergader den in het Socialistisch Volkshuiste Brussel, het Uitvoerend Bureel van het Nationaal Syndikaat, samen met de Landraad van de socialistische partij en de Socialistische Syn- dikale Kommissie. De indruk is dat de staking op de spoor wegen en in de telefoon- en telegraafdiensten niet kan vermeden worden en het verkeer, vooral het goederenverkeer zal worden stopgezet. Guido. Machtsbewustzijn. De spoormannen zijn al in syndicaten vereenigd. De syndicaten zijn Christen, So cialist of Onzijdig en allen behartigen het stoffelijk welzijn hunner leden. Herhaaldelijk werden voorstellen gedaan om in der minne verbetering te bekomen. Steeds botsten deze voorstellen op het besparingstelsel van Mi nister Theunis. Tegen de Regeering. Zoolang er Socialisten in de Regeering zetelden namen de Staatswerklieden die re denen nogal gemakkelijk aan. Nu de Socia listen weg zijn gaat het zoo niet meer. Het Nationaal Syndicaat, dat zich onzijdig naamt, maar in leiding en in strekking socia list is, ziet het oogenblik gunstig om die loonsverhooging te richten tegen de Regee ring. te zeer vermoeide, dat zij zich eenige rust moest gunnen, om beter tegen eenen moge lijken aanval derzelfde ziekte bestand te zijn doch zij luisterde naar die wijse raadgeving niet. Na eenige dagen was de ziekte gelukkig lijk gekeerd en de kranken, alhoewel zeer zwak, waren buiten gevaar. Welk onuitsprekelijk geluk voor de goede Laura en hoe vurig dankte zij God ondat Hij in zijne goedheid, het nakend gevaar van haar huisgezin verwijderd had Maar, helaas 1 de vreugde was van kor ten duur, want geene week nadien moesten hare drie zonen zich bijna tegelijkertijde te bed leggen en van het begin hunner ziekte toonden de geneesheeren de grootste onge rustheid. Immers de typhuskoorts was vergezeld van longontsteking en zulke gevallen zijn doodelijk. Nog eens werd alles gedaan wat mogelijk was om de ziekte te keer te gaan maar deze maal was alles nutteloos de drie jongelingen werden kort na elkander aan hunne troosteiooze ouders ontrukt. Wat schrikkelijke slagen dan de onverbid delijke dood in een huisgezin niet slaat Wie zat begrijpen wat er in het hert van eenen vader, van eene moeder omgaat,als zij na al gedaan te hebben, waartoe een mensch bekwaam is, na vermoeienissen, opofferin gen en lijden van allen aard, toch hun kind zien sterven en dezes stoffelijk overblijfsel naar het doodenveld moeten vergezellen, om het daar tot aas der wormen achter te laten Wie zulks niet ondervonden heeft, kan er zich geen waar gedacht van maken. Alleen de hoop in een toekomstig leven kan hier eenigen troost, eenige leniging Opvolger van S. VANDEN BF.RGHE. Bsrtenplaats, 8, (Kleine Markt), - V O V E II 1 N II E. - Een 1000 tal bandieten hebben Zondag morgen, te Lin-Cheng, in Chantoung, eenen sneltrein doen ontriggelen die van Pukow kwam en zich richtte naar Tsin-Tsin. Zij namen 300 reizigers gevangen waar onder eenige vreemdelingen. Een vreemdeling zou gedood en twee Chi- neezen erg gekwetst geweest zijn 23 vreem delingen en 6 Chineezen konden zich uit de voeten maken. Te Vallemar, in de provincie Atacama (Chili) werd een geweldige aardbeving, die een minuut aanhield, waargenomen. Talrij ke huizen zijn ingestort. Of er dooden zijn, is nog niet vastgesteld. Een springvloed heeft de kust te Carrizal-Bajo onder water gezet en bewoners moesten de wijk nemen naar het binnenland. De Koning en de Koningin van Spanje teekenen het gulden boek der Stad Yper. Zondag om 1 1/2 ure stoomde de Konink lijke trein de statie van Yper binnen. De welkomgroet werd bij het afstappen aan hunne Majesteit gebracht, door M. Colaert, burgemeester. In auto trok men naar het stedelijk kerk hof waar Prins Maurits van Battenberg, broeder der Koningin van Spanje, begraven ligt. De prins diende in het engelsch leger en werd gedood in 1914. De Vorsten legden een krans neder aan het gedenkteeken opge richt op zijne begraafplaats. Na een vluchtig bezoek der stad werd om 2 1/2 u. de terugkeer naar Spanje, langs Hazebrouck aangevat. In de omstreken van Josgad en Tokat (ten Oosten van Angora), heeft een hevige aardbeving plaats gehad. In het bijzonder is de plaats Suluserai hierdoor getroffen. De meeste huizen daar zijn ingestort. Er zijn enkele dooden en verscheidene gewonden. De St-John-rivier is gewassen tot een peil, dat zelfs den hoogwaterstand bij de overstrooming van 1887 overtreft. Verschei dene werven zijn ondergeloopen, het verkeei in sommige straten geschiedt met roeibooten. De bewoners van de dorpen uit dèn omtrek van St John zijn door het water, dat de ver trekken gelijkvloers overstroomt, uit hur huizen verdreven. De burgemeester van Rogny (Frank rijk) heeft, in stilte, het huwelijk gesloten l van Charles Mercier, 83 jaar oud, en Juf vrouw Louise Marfin, 78 jaar oud. Het kerkelijk huwelijk geschiedde met denzelf den eenvoud als de burgelijke formaliteit De jong gehuwden zijn samen 161 jaa: oud. Visschers van Douarnenez op weg naa Palais (Bretanje), hebben eene bende haaiei ontmoet. Men kan de aanwezigheid van dif zeemonsters, in bende en in dit seizoen, of de Fransche kusten niet uitleggen. Velei zien er de voorbode in van een geweldige! heeten zomer. Andere visschers hebbel haaien ontmoet in de waters van Belle-Ile ei in 't gezicht van Croix. Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. wmm&sas&BBnmmjsmmmaamemmm Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-Vlaanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN POPEIMNfiHE, Groote Markt, 28, tel. 89 90. VEt/ltXE, Ooststraat, 64, tel. 76. Btï\^!( I>E, Kiekenstraat, tel. 44. TIOESKROEN, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, Agent Beveren Noorrïschoote Ledeghem Westoutre Rousbrugge BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckem. Heer FOURN1ER, Burgemeester. HeerTAHON.Gemeentesekretaris. Heer M. BAILLEUL, Heer G. DELANNOO, Heer A. DECLERCQ. Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. aanbrengen Dan, zulks was het verdriet van Laura en Juan, niet eene maal, maar driemaal in min dan eene week. De beproefde echtgenooten vermengden hunne bittere tranen en trachtten malkander met de heldhaftigste zelfverloochening eenigszins moed in te spreken. Zij hadden toch hunne lieve Dora behou den... en zij waren nog vereenigd om in dees tranendal malkanders lot te verzachten. Deze laatste gedachte scheen welhaast eenigen troost te laten droppelen in die ver scheurde herten. Maar, helaas dit moest Juan ook ontzegd worden, want na eenige itj^gen strijdens tegen de herinnering aan hare zonen, tegen de verzwakking in haar gestel, veroorzaakt door slapelooze nachten en wanhopig zwoe gen en vooral tegen de eerste aanvallen der schrikkelijke ziekte, die haar tot dan ge spaard had, moest de zoo diep beproefde moeder ook te bed blijven. Het was haar niet gegeven het lot van haren levensgezel langer te helpen dragen, langer hare teergeliefde dochter te richten op 's werelds bedriegelijke baah. De dood naderde met rassche schreden, voor de vierde maal ging zij hier in dit prachtig huis ineêdoogenloos eenen levens draad afsnijden. Dora bevond zich gansch alleen bij hare moeder, deze had hare hand gevat en sprak: Mijne lieve dochter, mijn uur is geko men, o ween niet het is niet om nutteloos weeklachten te uiten, dat ik tot u spreek. Ik zal mijne lieve kinderen voigen en laat u bij uwen vader. Laat ons niet opstaan tegen den wil van God, maar altijd onze plichten voor oogen houden. Daarover moet ik eenige woorden tot u spreken, want groote beprdj vingen zouden u nog kunnen overkomen. Mijne plichten zal ik niet vergetej moeder, wees gerust sprak Dora met v< j doofde stem. Ik geloof het, lieve dochter, ging kranke met inspanning voort, maar het toch eerst en vooral noodig, dat gij de kennet. Luister dus wel: in een vreemd lan verre van hier, in Europa, wonen er me: schen, die uwen vader over jaren het schcif delijkste ongelijk hebben aangedaan ja c hem gansch onrechtveerdig van eenen gc tergenden moord beschuldigden. Hij he- zelfs moeten vluchten om aan de onverdien veroordeeling te ontsnappen. Jaren en jar bleef zijn hert met wraakzucht vervult. I kon niet vergeten, dat hij alzoo gedwong geweest was, ais een vuige lafaard, vluchtte nemen. Die herinnering vervuld i heden nog zijne ziel met bitterheid. Het mij altijd gelukt, geholpen door de lieft welke uw vader mij toedraagt, die opwelt, gen te bedaren maar wie weet, hoe het A zijn, als ik hier niet meer ben 1 In zijne droefheid zal hij misschien a.l die wraakzuchtige gevoelens gehoor gev' en ik za! niet meer nevens hem zijn om h< i' deze te helpen bestrijden Gij nioogt aan uwen vader niet zegg dat ik u over die zaken gesproken heb, ti'. zij gij bemerktet dat hij zijne vijanden zoekt, om zich over hen te wreken. Ind J gij zulks ondervondt, lieve Dora, zoudt al moeten doen wat gij kunt, om het te v mijden. Zult gij dien plicht van kinderlij. liefde nauwgezet vervuilen, kind Afgemat legde de kranke het hoofd n en Dora had maar tijd genoeg om te zegg Voorzeker, moeder. ('t Vervolgt.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1