ET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken Apotheek Frans Van de Plas 15 Centiemen Wraak en Liefde Zondag 24h Juni 1923 Eene inlassching Schoon is het kindje... In Stad fr. 6.50 In Belgie &rt 8.00 Buitenland 13.00 Sansen hanneste Oorlogssch a de De Vlamingen in Amerika. Het praalgraf Hugo Verriest. Een - bloemtje voor de Libre Belgique. Het Nationaal Syndicaat en het Socialisme. Het vuil boek van Wuilus. De onbekende Fransche soldaat. Duitsche betalingen. Dubbele val. Docter Borms. De tabakteelt in Belgie. Het ontslag van het Ministerie. In 't Buitenland. Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen Groot Festival te Oostvleteren op Zondag 17 Juni 1923 PRIJS BERICHTEN, VERKOOPINGEN, 0.60 ctn per regel. 2 inl o.5o ctn 3 inl. 0.45 ctn VONNISSEN, x 5o fr. per regel. ROUWBERICHTEN, 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijzen op nsnvri&g. Schoon is het kindje dat speelt door de woning Schoon om de blijheid die schalt in zijn lied, Schoon om zijn eenvoud, zijn open gezichtje, Dat nog geen zweem ooit van valscheid verried. Schoon om de liefde die woont in zijn hartje Immer den mond tot een zoentje gereed, Nu een voor 't popje dat ligt in zijn arnikens, Dan een voor haar die het moederken heet. per Jaar Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE Telefoon nr 9. Schoon om het zielken dat straalt uit zijn oogen Rein als de zuiverste lloesem der Mei, Witter dan 't vlokje dat valt uit den hemel Komt niet het kindje den engel nabij V Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten teqen den Vrijdag noen. Zalig is 't huisken waar kinderkens spelen Drukken daar zorgen, zij vallen zoo licht, Vloeien daar tranen, de lachjes der kleinen Toovren de vreugd weer op 't treurend gezicht Fons Van de Maele. Postcheckrekening nr 15570. In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op len Au- gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden RENINGHELST. Ducornetz Aimè 4.413,10 Bendel Alois 2.635,00 Van Eecke Achille 12.805,00 Boudry Henri 3.088,30 Odent Henri 696,70 Bugenne Désiré 19 556,50 ELVERDINGHE. Bulckaen Henri 2.923,00 Bulckaen Henri 2.244,00 POPERINGHE. Six Augusle 2.797,00 Matton Remi 2.495,00 Clabau Ferdinand 240,21 Dumelie Art. 439,00 Cappoen Maurice 2.473,01 Vasseur Joseph 3.046,35 Lammertyn Henri 841,00 Patteyn Henii 5.296,00 Lietaert Rachel 1.740,00 Delanghe Jules 4.020,00 Poissonnier Camille 304,00 Delava Alois 3.508,30 WESTOUTRE. Delhaye Henri 1.211,00 Dumelie Henrie 1.244,00 Deberdt-Therry Camille 1.512,00 Caenen juiien 11.147,00 LOCRE. Vennin Jules 12.901,00 KEMMEL. Vennin Jules 12.385,00 Lemabieu Hector 54.944,00 ZILLEBEKE. Leire Charles 560,00 YPER. Gelein Maria 3.785,00 aanveerdden de Vlamingen die verminkte Hoögeschoo! om algelijK op eene oplossing te komen. Op het laatste oogenblik heeft de Liberale partij niet kunnen verkroppen dat iets gege ven werd aan de Vlamingen. Slechts vier Liberalen hebben voor de Hoogeschoolwet gestemd. Ai de Katholieke Senatoren, op 4 na, zoo Vlamingen als Walen, stemden er voor, doch door de schuld der Liberalen verkreeg men geene meerderheid en geheel de wet viel in 't water. De Vlaamsche Ministers vonden dat de cotnedie nu lang genoeg geduurd had. Zij boden hun ontslag aan. De andere Ministers stemden erin toe gezapieptlijk hun ontslag te geven. Zoo dragen de Liberalen geheel de verantwoordelijkheid van den warboel waarin ons Land thans is en God weet hoe wij eruit geraken. Moeilijkheden. Het is voor M. Theunis een reuzenwerk thans een nieuw Ministerie te vormen. Tot nu toe is de Vlaamsche kwestie nog nooit verbonden geweest met de militaire kwestie. En nu beheerschen beide zoozeer den toe stand dat Minister Theunis er noodzakelijk rekening mede moet houden zoo hij een bestuur aaneen wil krijgen. En de grootste moeilijkheid ligt nog hierin dat beide kwes- tieën tot eene oplossing moeten komen en dat geene zelfde meerderheid bestaat voor de Vlaamsche- als voor de Militaire kwestie. De bladen voorzien uüi nogeens een Katho liek-Liberaal Ministerie zal samengesteld worden, maar met een vast Vlaamsch- en ook een vast Militair programma. Het ware te wenschen dat Minister Theu nis zou mogen gelukken. Zooniet wij staan voor eene ontbinding der Kamers. En in het belang van 't Land is zulks niet wenschelijk. De Vlaamsche Kunstzanger Emiel Huile- broeck is terug van zijrie reis naar Amerika. Hij geeft ons geheel belangwekkende bij zonderheden over de Vlamingen in Amerika. Vooreerst, er zijn bijna geene Walen in Amerika, zoodat men algemeen door Belgen en Belgisch spreken magverstaan Vlamingen die vlaamsch spreken. In verschillige plaat sen van Amerika waar zich Vlamingen neergezet hebben houden deze, spijtig ge noeg, geene voeling met elkander. Zoo is het echter niet overal. Te Detroit Michigan wonen er 15 dui dend Vlamingen in dezelfde stadswijk. Daar is ook Vlaamsch vereenigingsleven. Ver schillige Vlaamsche maatschappijen hebben een groot getal leden. De St. Charles-Vereening heeft een liefda dig doel. Er zijn twee bloeiende tooneelmaat- schappijen. Er zijn twee oud-strijdersbonden die aangesloten zijn of uit leden van onzen V. O. S. bestaan. Er is een Vlaamsch-Ame- kaansche Club, een muziekmaatschappij en Détroit bezit het Vlaamsch weekblad De Gazette van Détroit. Détroit is gekend om zijne auto-fabrieken. De 80 t. h. van de auto's der geheele wereld worden te Détroit gemaakt. Te Chicago wonen 13 duizend Vlamingen. Hier ook zijn er Vlaamsche tooneelkringen en maatschappijen doch daar de stad zoo groot en zoo overbevolkt is, bestaat er niet veel eendrachtige samenwerking tusschen de Vlamingen. Er wordt hier nochtans ge wrocht om zulks te verkrijgen. Te Moline in den staat Illinois zijn er ongeveer 8 duizend Vlamingen. Zij bezitten het welgelezen weekblad de Gazette van Moline Men treft in Amerika dorpen aan die geheel Vlaamsch en uitsluitend Katho liek zijn. De Belg heeft in Amerika over het alge meen een goeden naam. Hij is werkzaam, spaarzaam en eerlijk. Het is jammer dat hij verstandelijk niet meer ingewikkeld is De Vlamingen lijden er ook van de Ame- kaansche dollarziekte de jacht naar geld. Zij weten maar weinig wat er in het moeder land omgaat doch in hun hart is de liefde voor hun Vlaanderen nog diep geprint. Bij de kinderen echter gaat de Vlaamsche spraak en het Vlaamsch gevoelen geheel verloren. De Vlaamsche uitgewekenen kunnen too- nen dat ons volk een goed en gezond volk is en zij kunnen ons Vlaamsche ras een goed klinkende naam bezorgen. En Hullebroeck vindt dat zij het doen ook. Zooals men weet werd Hugo Verriest be graven op het kerkhof van ingoyghem. Nu heeft men een steenen graf gemetseld dat den Grooten Meester als laatste rustplaats zal dienen op dit graf zal een prachtig mo nument gezet worden en in 1924 zal aldaar een grootsch huldebetoog aan den Pastor van te lande plaats hebben. Minister Berryer kan geenszins van vlaamschgezindheid verdacht worden. Den dag dat het Ministerie gevallen was kwam Minister Berryer den reporter van de Libre Belgique tegen. Barsch sprak hij hem aan en zei Zie wat gij bereikt hebt. Daar lig gen wij met onze beenen omhoog. De minister bedoelde de ophitsingen van dit blad. Het is dank hieraan dat de 4 Katho lieke Walen zich hebben laten beetnemen en tegen de Vlaamsche Hoogeschool gestemd hebben. Dat de leider van het N.S.is een Socialis tisch Congres optreedt als spreker, daarin binden wij bewijs te meer van het socialist zijn van het N. S. M. Fraiture is daarvan zelf overtuigd, want hij zegtDe Regee ring heeft door hare domheid de laatste kunstmatige grens weggenomen, welke het Nationaal Syndicaat van de socialistische partij scheidde. Naar wij vernemen zullen de 33 exempla ren van Flamenpolitiek het schandig boek van Wullus-Rudiger, door Minister Devèze voor iegersboekerijen aangekocht, uit deze geweerd worden. Dit gebeurt ten gevolge van de protesten die van Vlaamsche zijde ertegen opgegaan zijn. Dit is een nieuwe kaakslag voor den fa- meuzen Wuilus, den beschuldiger van De Beuckelaere en den belager van al wat Vlaamsch is. Binnenkort zal te Laken-Brussel tot de plechtige teraardbesteiling worden overge gaan van een Franschen onbekenden soldaat gevallen op het Belgische grondgebied. Op 1 Januari 1923 beliepen de Duitsche betalingen, de leveringen in natura inbegre pen omtrent 8 milliard goud-mark. Daarvan kregen Frankrijk 1 milliard 791 millioen, Belgie kreeg 1 milliard 720 millioen en En geland 1 milliard 150 millioen en half. Op 15 Juni heeft Duitschland de laatste schadever goedingsbons, ter waarde van 52 millioen goud-mark, aan Belgie betaald. Een ongeluk komt nooit alleen. Minister Devèze heeft het ondervonden. Den eenen dag doet hij een val van zijn peerd zoodat hij eerst te bed moest blijven. Des anderen zou hij niet toelaten dat de kerken vernield werden. De kerk is immers zijn huis. Wie laat zijn eigen huis omvergooien De heer stak zijn duimen tusschen zijn horlogeketting, bekeek die spichtige fakkel dragers en Wanner een kanonkogel nooit een kerk raakte zou dat een opschorsen zijn van de natuurwetten. Maar. God kan dat,maar er moeten voldoende redens zijn- En als zijn eigen tempel in gruis geschoten wordt, js dat geen voldoende reden Zoudt ge gelooven moest er aan 't front geen enkele kerk beschadigd zijn Nooit van m'n leven Wat nut stak er dan in voor God die kerken wonderbaarlijk te beschermen, in dien gij bij uw loochening bleeft Een priester, die een typhuslijder bezoekt, wordt op zijn beurt aangetast en sterft. Weeral een bewijs voor u dat er geen God bestaat, aangezien hij zijn dienaar niet beschermt Een trein ontriggeltveel dooden, waaron der een kloosterzuster. Weeral een bewijs dat er geen God is,omdat een zijner bevoor rechte kinderen verongelukt? Jésuite Is dat uw tegenbewijs Er zijn geen mirakels Dat zei Zc la ook te Lourdes. Maar is God verplicht slag op slag de natuurwetten opzij te schuiven omdat ze voor zijn vrien den schadelijk worden Dat zou toch betamen Dan zou het een aardige wereld zijn. Geen bliksem zou nog een kerk treffen een trein, met priester erop, kan niet meer ontriggelen het huis van een braaf christen is brandvrij het millioen van de Leening der Verwoeste Gewesten is zeker voor 'nen Katholiek onze felle Minister van Spoor wegen mag gerust de noodremmen afschaf fen en de wisselwachters naar huis sturen want hij moet maar gratis een zwartrok laten meereizen en alles is in orde. Jamaar Dan was er voor u geen enkel plaatsje meer te vinden bij fabrikant, bureel of maat schappij, want die zouden enkel geloovige personen nemen om zich te beschutten tegen brand en andere ongelukken. Wat zoudt ge dan doen Een heel peloton vraagteekens stond op de aangezichten onzer Brusselaars. Een oogenblikje nog. Tijdens den oorlog waren er velen van uw soort soldaat en wie het hardst kon vloeken en spotten, was het eerst om kruiskens te makenals er geschoten werd. Aardig dat al de hooge cols door het raampje geen kerken meer zagen, die in puin geschoten waren. Hebt ge ooit eens nagedacht dat een trein eigenlijk een rollende hoogeschool is, dat men daar theoriën hoort verkondigen door een zeker soort specialisten, meestal ridders van de drie K's Knevel, Kroeg, Klare Spijtig genoeg dat die waanwijze zeme laars niet altijd een tegenhanger ontmoeten; 't gebeurt soms, doch zelden. Zoo, tijdens mijn verblijf in Nederland, gedurende den oorlog, moest ik zekeren dag naar s' Hertogenbosch. Ik kwam terecht in een tweede klas-rijtuig, coupé zeggen ze daar. Het was een oud karreken, zonder zijgangen, met kussens stoffig, grijsgrauw en slap van ouderdom. In vette letters stond er geschilderd, heel officieelPlaats voor tien personen We waren reglementair in orde, maar zaten opeengedrukt lijk haringen in een mandeken. In het hoekje rechts zaten vier heeren tegenover elkaar te tateren. Ze schenen daar goed thuis te zijn, aan gansch hun doeninge te zien. Ze voelden zich op hun gemak, lijk handelsreizigers zijn en speelden kaart. Ze gaven kaarten, bekeken ze zeer gewichtig, spraken eenige echte vaktermen, legden kaarten boven elkaar en bij zich neer, tier den 'nen oogenblik en betaalden. Ik zat in 't midden en rechtover mij een bejaarde dame. Ze kijkt verontwaardigd. In den hoek links weer vier heeren, ieder met een gazet in de hand. Het dagblad wuift als een waaier voor- en achteruit, links en ook regelmatig rechts in 't gelaat der dame, die vlammende blikken werpt. Eindelijk zijn de gazetten uitgelezen. De heeren gapen, kijken eens naar de kaarters, door het raampje, naar de dame, kortom vervelen zich. Plots geeuwt er een Mooi weer vandaag Iedereen schijnt akkoord te gaan met die groote waarheid, want iedereen zwijgt enkel de dame hoest eens wegens de rook. Er staan hier toch veel kerken ieder oogenblik ziet ge een kerk klinkt dezelfde stem. Een opschudding,'nen steen in de puiten wereld. Met een gespannen gezicht ver klaart zijn overbuurman Kerken, ja, allemaal Katholieke, schier geen Protestantsche. Dat is allemaal gelijk, orakelt de derde, kerk is kerk Onze Lieve Heer wordt gediend door ieder geloovige De vierde draait zich.Gansch zijn uiterlijk verraadt een propagandist. Haar la brosse», een rost kneveltjen en geitenbaard je, een echt sociaal mennertje. Zijn stem snijdt als een mes, hoor maar En het is ook allemaal gelijk als ge den godsdienst aan uw broek vaagt dat is nog veruit het verstandigste Zijn dikke overbuurman kijkt hem vlak in de oogen en vraagt Zijt ge getrouwd, Mijnheer Ik zoo een vraag had onze Socialist niet verwacht. Wei ja, of ge getrouwd zijt Zeker, Mijnheer, maar En hebt ge kinderen Een zoon, anders niet. Spreek die zoon wel eens met u Of die met mij spreekt, natuurlijk, wat zou hij anders Nog een vraag. Wat zoudt ge doen, als die zoon u aan kant liet, u over 't hoofd zag, juist deed of zijn vader er niet was Hoe lang zoudt ge dat verdragen Niet lang, antwoordt de Socialist verbluft. En God moet het dan zeker wel verdragen, wanneer zijn kinderen, zijn schepselen Hem totaal over 't hoofd zien, doen als of Hij niet bestond Juist, Mijnheer, maar dat doet mij twijfelen, of er wel een God is. Ik zou mijn jongen, zoo hij mij over 't hoofd zag, een ongenadige trommeling geven waarom doet God dat niet De heer wees met den vinger op het hoofdartikel van zijn dagblad daar stond in vette letters De Oorlog. Inderdaad, dat is een van de trommelin gen die God aan 't afgedwaalde menschdom geeft. daags gaat hij, zoo goed hij kon, met een stijf been naar de Senaatzitting en daar wordt hij medegesleept in den val van het Ministerie. Deze laatste val zal hem zeker hardst vallen Een dezer dagen mocht Dr August Borms, door twee gendarmen in burgerkleeding begeleid, voor 24 uren de gevangenis te Leuven verlaten om een bezoek te brengen aan zijn stervenden vader te Neerdonck (O. VI.) nabij de Nederlandsche grens. Te S' Niklaas-Waas werd Borms door de bevolking herkend en door een groot aan tal personen op de hartelijkste wijze begroet. De tabakteelt is dit jaar ernstig bedreigd door de aanhoudende natte. De tabakteelt is nogal aanzienlijk in Belgie. in 1921 be sloeg de beplante oppervlakte 2792 Hecta ren. In 1922 was er 69 Hectaren min tabak gekweekt. Men schrijft die laatste vermin dering toe aan de reglementeering door de Regeering. In 1922 moest men reeds tot 14 millioen fr. tabak uit den vreemde invoeren. Vóór den oorlog teelde men in ons land 4450 Hectaren tabak zoodat de tegenwoor dige opbrengst van tabak op de helft geval len is van vroeger. Guido. lavastroom die niet min dan tien meters dikte zou hebben, rolt steeds verder. Hon derden hektaren wijngaarden, landerijen en tuinen zijn verwoest. De bevolking van gansch de streek is op de vlucht. Door de tijdelijke ontruiming zijn tot heden geen ongevallen van personen te betreuren. De uitgestrektheid der ramp is niet gekend doch er zijn reeds duizende gebouwen ver nield. De Vesuvius is ook in geweldiger wer king getreden en daar ook begint men voor eene ramp te vreezen. Gemeld wordt, dat in Perzië een nieu we aardbeving heeft plaats gehad. Vele dor pen werden verwoest. 100 000 personen zijn dakloos. Naar de schatting van deskundigen zijn erbij de boschbranden in totaal 250.000 vier kant; mijlen boschgrond verwoest. De daar door veroorzaakte schade bedraagt 4 mil lioen dollars. Het Engelsch blad The Observer zegt in een artikel, dat Engeland zich thans kan verheugen in enkele honderden vrouwe lijke magistraten, elf bij de rechtbank geaccrediteerden, meerdere predikanten, 2000 artsen, meer dan 100 tandartsen, vijf architecten, één dierenarts, drie leden van het instituut van scheepsingenieurs de meer dere. leden van andere wetenschappelijke vereenigingen. Te Mirzapur (Britsch-Indië) hadden 24 personen plaats genomen in een sloep om de Ganges over te steken. Het vaartuig kantel de om en vijftien der inzittenden verdronken. Een bokswedstrijd te Limoges heeft den dood van een der kampioenen ten gevol ge gehad. Na de vijftiende ronde gevoelde zich Rampignon, behalve knock-out, onher stelbaar geknakt. Na enkele stonden was hij reeds bezweken. In Canada heeft een hevig orkaan ge woed. Enkele personen verloren het leven. Van talrijke gebouwen werden de daken af gerukt, terwijl een aantal boomen ontwor teld werden. Verledene week hebben wij in onze laatste berichten medegedeeld dat het Ministerie ontslag genomen had. Dat zonderling en onverwachte nieuws werd Vrijdag enkel door een paar dagbla den mededeeld. Mogelijks zal de samenstelling van het nieuw Ministerie wederom maar in de laatste berichten kunnen verschijnen. Thans is alleen gekend dat het nogmaals M. Theu nis is die daarmede belast is. De Vlaamsche kwestie. Het is de Hoogeschoolkwestie, het is de Vlaamsche kwestie die de stronkeisteen ge weest is waarover het Ministerie Theunis gevallen is. En dat wil nog iets zeggen Het is de eerste maal sedert ons bestaan als land, sedert 1830 dat de Vlaamsche kwestie tot zulk uitwerksel komt. Dat is een paalsteen op den weg naar de verovering onzer Vlaamsche réchten. En dit gebeurt op het oogenblik dat de oogen der gansche wereld op Belgie gericht zijn wegens de buitenlandsche herstellingspolitiek van ons land. Nu weten de omliggende landen ook dat er in het roemrijke Belgie aan rechtsver krachting van eigen volk gedaan wordt. Nu weten ze dat er Vlamingen bestaan, dat er eene Vlaamsche kwestie bestaat en dat de Regeering hier met dat Vlaamsche Volk af te rekenen heeft. Deze crisis brengt Belgie op een ongele gen oogenblik in groote moeilijkheden. Het zijn juist deze moeilijkheden die de Vlaam sche Kamerheeren en Senatoren altijd heb ben trachten te vermijden. Daarom hebben zij nooit van hunne macht gebruik willen maken. En daardoor hebben zij gevaar ge- loopen zich eene Hoogeschool te laten opvesten die noch kop noch staart had. Nu zijn het de Liberalen, die steeds zoo hoog oploopen met hun patriotisme, die het land in den doolhof van moeilijkheden ge bracht hebben waarin wij nu sukkelen. Hoe is de crisis ontstaan In de eerste periode van den Hoogeschool- strijd waren de Vlaamsche Vertegenwoordi gers uit alle partijen vereenigd tegen de Franskiljons en de Walen. Door de dwarsdrijverijen der Walen, die zich gedurig wilden bemoeien met eene zaak die eerst en meest Vlaanderen aanging, gerocht men echter aan geene oplossing. De tweede periode was een standnemen van de politieke partijen. Dit ontstond groo- telijks door de Socialisten die gedurig maar tegen alle voorstellen stemden. Zoo was men gekomen op het punt dat de Katholieke partij en de Liberale partij, Vlamingen en Walen, de zaken te zamen zouden schikken. Alles kwam natuurlijk uit op een stelselmatig verminken der wet, die eindigde met niets meer te beteekenen. Toch Om te sluiten een voorbeeld uit Hillegeer's volkstheologie. Op den trein van Sichem een zestal meisjes bezig met hun catechismus te leeren voor de eerste communie. Daarbij twee voyageurs druk doende tegen elkander Hoe men de kinderen verbeest Wat vodden men ze al wijsmaakt De dikste kan het niet meer uitstaan. Zeg meisken, steek dat eens weg he Dat zijn allemaal prullen kom, hier hebt ge wat anders Meteen haalde hij een vuil schimpblaadje uit de zakken. Dank u, Mijnheer, ik moet mijn les kennen Welke les De vijfde, wat is God. Laat mij dat eens vragen Wat is God? Van uit een hoekje klonk een klaar kinderstemmetje God is een enkele geest en gijeen stomme beest Inderdaad rasechte stomme beesten Zandrijve. Een hevige brand heeft de verledene week gewoed in de Spinnerij Motte te Roebaais. Het gebouw met verdiepen der machienzaal werd bijna heelemaal vernield. Het totaal bedrag der schade beloopt boven het miljoen. Twaalfhonderd werklieden zijn tijdelijk zonder werk. De Siciliaansche vuurberg Etna is in volle uitbersting. De verwoesting der streek is verschrikkelijk. De stad Castigliaijo, be volking 15.000 inwoners en 4 andere ge meenten zijn reeds totaal vernield. De Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-V laanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN Groote Markt, 28, tel. 89 90. VEl'RNE, Ooststraat, 64, tel. 76. IH\T1E l>E, Kiekenstraat, tel. 44. MOESKROEÜH, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, Agent Heer FOURNIER, Burgemeester. Beveren HeerTAHON.Gemeentesekretaris. Noordschoote Heer M. BAILLEUL, Ledeghem -» Heer G. DELANNOO, Westoutre Heer A. DECLERCQ. Rousbrugge Heer A. CLAEYSOONE, Gein.-ontv BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckem. Opvolger van S VANDER BERGHE, Bertenplaata, 8, (Kleine Markt), i» O PEKING EI E. Na den oorlog op den trein in de front streek met een Brusselsch gezelschap op reis. Nog een kerk in gruis Aardig dat de granaten bij voorkeur de kerken te pakken kregen, he Daar zat een bejaard mensch door 't ven sterken te turen. Zonder omzien kwam het heel bewust over zijn lippen Omdat ze boven hun omgeving uitste ken, worden ze het eerst getroffen. Algemeene stilte. Men bekijkt dien heer als een wonderdier. Is men niet in Vlaande ren, het land der dompers Sterk door zijn kameraden, galmt de eerste spreker. Als er een God bestond Vlaanderens Bedevaart, goedgekeurd door Mgr. Waffelaert, gaat naar Lourdes van 6 tot 14 Augustus. Een van de drie treinen rijdt langs Paray- Le-Monial, waar het H. Hart verschenen is aan de h. Margareta Maria. Schrijft om inlichtingen naarBureel van Vlaanderens Bedevaart, Plein 13 a: Kor- trijk. Ook inlichtingen bij E. H. Sobry, Sint- Janskruis, Apotheker Vandeplas Poperinghe, E. H. Devisscher, onderpastor, Watou. Het plaatselijk muziek opent den stoet. Dezen avond zal ik u vertellen hoe de 't Is waar, antwoordde Cies, ook wil ik zaak afgeloopen is. :u eens alles omstandiglijk vertellen, maar Pedro had natuurlijk alles aan zijnen het is niet noodig dat iemand ons hoore. meester toevertrouwd, en deze had hem ver-1 Eenige der gasten begonnen op dat oogen- zekerd, dat er voor hem bijzonder veel aan!blik met de kaart te spelen, en de andere die omstandigheid gelegen was. bereidden zich om het spel gade te slaan. Het zal ons dus niet verwonderen, dat de Dit ziende, sprak Pedro trouwe dienaar zijnen tijdelijken gezel met Ik geloof dat gij hier gerust moogt eenig ongeduld verwachtte, en deze bleef nu spreken, men zal ons niet afluisteren, juist langer dan gewoonlijk weg. De andere zag eens rond, scheen voldaan Eindelijk kwam hij de drinkzaal binnen. en bestelde twee glazen bier. Pedro maakte aanstonds inwendig de De twee kameraden tikten en Cies begon, bemerking. Als ik dezen avond aan mijnen baas Ik geloof dat de zaken niet op wieltjes zegde, dat hij mij eenig antwoord moest ge- geloopen hebben, want de kerel ziet er niet ven op mijne vraag van over drie maanden, welgezind uit. meende ik dat hij zou hebben beginnen te Cies scheen inderdaad mistroostig en na- jammeren, zooals de laatste maal, doch ik denkend, en zonder eenen der aanwezige was bedrogen. Ziehier in korte woorden hoe gasten eenen groet te gunnen, kwam hij hij zijne meening uitdrukte rechtstreeks naar zijnen vriend, die alleen Cies, zegde hij, ik geloof dat gij sedert aan een tafeltje zat. dertig jaren over mij niet te klagen gehad Hij drukte hem de hand, en zette zich hebt, en het spijt mij waarlijk dat gij mij nu neder, terwijl hij een glas bier bestelde. lastig valt met eene vraag, welke ik om ver- Hoe staan de zaken vroeg Pedro schiliige redens niet kan inwilligen. Indien ik aanstonds. nog de kwestie van het verschil in stand en Zoo maar stilletjes, sprak Cies onte- ouderdom wilde daarlaten, wat zou ik over vreden. het fortuin moeten zeggen. Bezit gij iets? Zoo, zoo Het bootje wil dan niet van Hebt gij iets gespaard Ik denk wel neen, kant, dat is zonderling, merkte de Hollan- en nochtans zou het u niet moeilijk geweest der aan. zijn een appeltje tegen den dorst te vergaren. Neen, ik ben zoo onverwachts op eene Benevens vrije inwoning, kost en onderhoud, zandplaats geraakt. heb ik u altijd een mild huurloon betaald, en Bah, gij zult wel weder vlot geraken, bovendien heb ik u sedert jaren verscheidene hoop ik. bijartikels voor uwe eigene rekenig laten Wel ja, indien ik de groote middelen verhandelen, zooals de ledige petroolvaten, wil gebruiken, maar ik zou zulks liever niet kisten, zakken enz. doenHebt gij nu iets bespaard, Cies vroeg Hoor eens, Cies, sprak Pedro na eenig hij met nadruk. ('t Vervolgt). nadenken, gij zult mij de zaak eens klaar moeten uitleggen, want met die onduidelijke r~ woorden ben ik heel weinig gevorderd. LeöSt 611 verspreidt Ie PoperiBgheiaar. hebben om aan vrouw of dochter van een zoo ongewoon huwelijk te spreken. Neen daartoe voelde hij zich niet bestand. Dat was onmogelijk. Maar waarmede moest hij de aanmatigin gen van zijnen knecht bestrijden Deze bedreigde hem met de openbaar making zijner schrikkelijke misdaad, en zulks vreesde hij, voor zijne vrouw en kin- ders alleen, meer dan al wat hem had kun nen overkomen, ja, meer dan de dood 1...... Wat gedaan Hoe hij de zaak draaide of keerde hij kon er geene voldoende oplossing voor vinden. Eindelijk nochtans, na langdurig nadenken en vele slapelooze nachten, meende hij eene redplank gevonden te hebben. Ja, hij had een middel uitgedacht, dat hem misschien wel niet heel en al uit zijnen hachelijken toestand zou verlossen, maar toch waarschijnlijk eenigen tijd zou doen winnen, en zulks was toch iets. Cies en l'edro waren de beste vrienden der wereld geworden, zulks was ten minste de meening van den eerste. Vele avonden hadden zij samen doorge bracht in drank en vermaak en Pedro wist omtrent reeds alles wat hij begeerde. Nu op zekeren avond wachtte onze gesle pen Hollander in De roode Arend op zij nen zoogezegden vriend. Hij was bijzonder nieuwsgierig om te weten hoe Cies ging gevaren hebben in zijne onderhandeling met Emiel Dammaertim mers dien avond moest de oude knecht aan zijnen meester inlichtingen vragen over het huwelijksvoorstel, dat hij hem drie maanden te voren gedaan had. Zulks had Cies ten minste aan Pedro ver zekerd en er bij gevoegd twee kinders van den huize Karei en Maria kwamen binnen De twee jongelieden stelden eene zeer lieve verschijning daar. Het was niet alleen hunne schoonheid, die indruk maakte, maar gansch hun per soon getuigde van onderscheiding en edel heid van inborst. Ziende dat hunne ouders in gezelschap waren met vreemde personen, schenen zij eenigszins verslagen en maakten aanstalten om de zaal te verlaten. Doch hun vader voorkwam hen. Blijft kinders, blijft, riep hij uit. Mijn zoon Karei en mijne dochter Maria, ging hij voort, op dezen wijzend, tot Dora en haren vader. Aanstonds voegde hij er bij Mijnheer Richardson en mejuffer zijne dochter, twee nieuwe kennissen, die ons de eer doen, ons hunne vriendschap aan te bieden, en met welke wij hopen de beste en aangenaamste betrekkingen aan te knoopen. De beide jonge lieden groetten door eene beleefde buiging, doch als zij de welwillend heid bemerkten, die op de wezens der bezoekers te lezen was, kwamen zij wat nader Karei drukte de uitgereikte hand van den Corsikaan en de twee jonge meisjes volgden hun voorbeeld. Als iedereen zich wederom neergezet had, moest Karei zich geweld aandoen, om zijne blikken van de bevallige vreemdelinge af te wenden, die met zijne moeder en zuster, reeds in een druk gesprek gewikkeld was. Dora scheen te ondervinden dat de aan dacht des jongelings op haar gevestigd was, en als onwillekeurig richtten zich hare zwarte oogappels op hem, waardoor deze zich als gansch aangedaan gevoelde. Plotseling scheen Juan opmerkzaam te worden op het gesprek, dat de drie vrouwen voerden en hij verschrikte. Hij stond op en bezag zijn uurwerk. Mijne vrienden, sprak hij haastig, 't is tijd om te scheiden. Wij verwachten u zonder fout, morgen, in onze woon, om nader kennis te maken en verdere schikkin gen te nemen. Dora was opgestaan en reikte hare twee nieuwe kennissen de handen, terwijl zij de hoop uitdrukte, dikwijls met hen in gezel schap te kunnen zijn. De Dammaerts beloofden vast aan die vriendelijke uitnoodigingen te beantwoor den, en na eenige oogenblikken bevonder Juan en zijne dochter zich op straat en in hun rijtuig. Maar vader, sprak Dora zoo gauw mogelijk, om welke reden wildet gij zot schielijk vertrekken Die tnenschen schenen verwonderd over uw haastig afscheid. Mijne dochter, antwoordde de gewezen nijveraar, ik vreesde dat gij met die damen over zaken ging spreken, die niet moeten gekend zijn, daar ik vergeten heb u te ver wittigen. Wij hebben toch niels te verduiken, vader meende Dora, eenigszins verwon derd. Gij moet u daarover niet bekommeren, Dora. Neen, wij hebben niets te verduiken maar, om bijzondere redens, zou ik nochtans niet begeeren, dat gij met iemand spreeki over ons uitstapje naar die gemeente, waar ik u naartoe geleid heb, noch over hetgeen ik u gezeid heb, nopens het graf uwer grootmoeder. Wees ten volle gerust, vader, ik zal daar geen woordje over reppen. Tracht zulks goed te onthouden, mijne lieve Dora, spreek er niemand over, herhaal de de vader, zeer ernstig, en vooral niet met de personen, welke wij zooeven verlaten, voegde hij er nadrukkelijk bij. Moet ik die menschen dan mistrou wen in 't geheel niet, tracht hunne vriend schap te winnen. Ik zal het met blijdschap zien, doch over het punt, dat ik u kom aan te wijzen, moet gij niet spreken. Goed, vader, sprak Dora. Het gesprek werd over onverschillige zaken voortgezet, tot dat vader en dochter met den avond op hun kasteel aankwamen. Als de Dammaerts, na het vertrek der vreemdebezoekers alleen waren, vroeg Karei nog eenige inlichtingen over deze laatste. Vernemende dat die juffer de eenige erfge name moest zijn van een onmetelijk fortuin, scheen zulks hem te bedroeven, hij werd nadenkend en was gansch den avond op merkelijk verstrooid. Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 17 ROMAN door C. VERVARCKE. De mannen spraken nog eenigen tijd over hunne zaken, en onderwijl had mevrouw Dammaert een gesprek met Dora aange knoopt. Zij ondervroeg de jonge dochter over hare aankomst te Antwerpem, over den indruk dien de stad en de streek op haar gemaakt hadden. Dora antwoordde heel openhertig op hare vragen, en drukte de hoop uit het al gauw gewoon te worden. De koopmansvrouw kon echter heel goed uit hare woorden opmaken, dat zij in dit vreemde land voor verveling beducht was, daar zij er geene bekenden had. In de hoop het meisje aangenaam te zijn, «prak zij Indien ons gezelschap u genoegen kan verschaffen, moet gij ons niet sparen. Mijne dochter Maria is omtrent van uwen ouder dom, misschien zou zij iets kunnen bijbren gen om u het leven hier te veraangenamen. Voorzeker zou zij zulks met de grootste blijdschap doen. Het zal mij ten hoogste verheugen ken nis met haar te maken, sprak Dora, eenigs- zing aangedaan over den liefderijken toon der koopmansvrouw. Terwijl zij nadacht over de ongewone toeneiging, welke zij voor die bejaarde dame ondervond, werd de deur geopend en de Drie maanden later. De droeve winter is voorbij. Nu en dan op een helderen dag komen de koesterende stralen der zonne eenen voor smaak geven der aangename lente, die ieder jaar door alle stervelingen, zoo begeerig te ^emoet gezien wordt. Emiel Dammaert zag evenwel de dagen met eenigen schrik voorbijvliegen, immers ie tijd door zijnen knecht Cies gesteld was eerstreken. Dagelijks moest hij verwachten lat deze zijne hatelijke voorstellen ging komen vernieuwen, en wat moest hij hem antwoorden Nooitjzou de ongelukkige vader den moed

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1