ifLMMGEH. gedenkt den slag der Gelden Sporen BÜHEEIifttEUBEIiS HET NOTARIEËL EN NI VERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperiqghe en Omstreken. Wraak en Liefde Ipotheek Frans Van de Plas Abonneraentprijs Sassen hanneste, BERICHTEN, VEBK00PIRGEN, Zondag Juli 1923. 15 Centiemen. 20^ Jaar. N? 27 Van groote Denkers. W OENSDAG AA JULI. De ontvolking van Frankrijk. Oorlogsschade. Zichtkaarten ten boreele dezer. Politiek O verzich t. Het tweede Ministerie Theunis. Een Pauselijk schrijven. Een woord van Mgr. Rutten Den naam van God. Speelpleinen. Het stikgas te Poeicappelle. De kindertoeslag aan de Staatsagenten Alkool in de herberg. Amnestie in Frankrijk. Adsldomtitels in Belgie. De Belgische schuld aan Holland. In alle landen Karei Miry. Gedenkteeken te Sint-Julyns Canadian Battlefields Memorial Commission Franschen Held GUY NEMER NSÏN Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen. per Jaar In Stad fr. 6.50 In Belgie 8.00 Buitenland 13.00 Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE Telefoon nr 9. Postoheckrekening nr 15570 PKIJS Eene inlassching o.6o ctn per regel. 2 inl o.5o ct° 3 inl. o 45 et" VONNISSEN, 1 5o fr per regel. ROUWBERICHTEN, 5 fr. voor 10 reg Herhaalde Annoncen prijzen op a»nvT»ag Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten teqen den Vrijdaq noen. Karakter. Of gij karakter noodig hebt in onzen tijd tegen over de wereld die met een woord kan worden genoemd een bezinksel in karakterloosheid, een aankors'ing en willoosheid Karakter hebt gij brood noodig tegenover het m irschelijk opzicht dat almachlig heerscht onder 't Vlaamsdie volk, als een natuurlijk gevolg van zijn geinis aan volksfierheid en zelfstandigheids beu ustzijn... Karakter hebt gij noodig om te durven zelfs midden uw medematen die gelooven, die christe lijk en katholiek zijn, maar liefst verstoppertje spelen op 't gebied van radikale deugd. P. Callf.waert. (Woorden van Koning Albert in 1914). De Koning wist goed dat hij, met den Guldensporenslag te herinneren, het grootste, het heerlijkste feit ophaalde uit Vlaanderens roemrijke geschiedenis. Hadden in 1302 de Vlamingen den slag verloren, nooit zou er nog spraak geweest zijn van het hedendaagsche Belgie. Den 11 Juli 1302 is de grootste dag uit onze geschiedenis, de dag van verlossing en verrijzenis van ons aloud Vaderland. Daarom viert den 11 Juli, en om dit te toonen bevlagt uwe huizen op Leve Vlaanderen Leve Belgenland WAESTEN. Hetgene De Poperinghenaar schreef over de ontvolking van Frankrijk en in 't bijzonder van Normandie, is de waarheid en zelfs nog onder de waarheid. In het Depar tementder Eure, dat 1 5 van Normandie is, (Normandie heeft 5 Departementen Seine- Inférieure, Eure, Calvados, Ome, Manche) met eene oppervlakte van 30.000 vierkante kilometers, juist de grootte van België verblijven er meer dan 1000, misschien wel 12 tot 1500 Belgische boeren. Op mijne paaschronde, die begon met Asschenwoens- dag en eindigde met Sinxen, dweerschte ik het departement van Noorden tot Zuiden per Normaansche karriole en draver, op een afstand van 120 kilometers. Daar verblijven ruim 4000 Belgische boeren, boerinnen, boerenzoons, boeren dochters en werklieden,die aan de Norman ders toonen \yat dat boeren is, en dat men niet min goede boer is omdat men 's Zon dags naar de mis gaat en niet werkt, 't ls een edel flinksch volk, waarover ik fier ben en den Heere dank van hun ras te zijn. In Préaux bij Pontaudemer, eene gemeente als Crombeke, zijn er 8 groote hofsteden 7 zijn door Belgen beboerd. Te Lisieux bij Verneuil, eene gemeente de grootte van Elverdinghe, zijn er 14 Vlaamsche Boeren. Onlangs schreef een Fransch blad Gij betreurt dat Normandie ontvolkt, 't is jam mer, maar alle land, dat ontvolkt, opent zijne poorten aan de vreemdelingen, God zij gedankt dat het vrienden zijn. Belgen, die bewijzen dat zij bekwame landbouwers zijn en grootelijks medehelpen tot de economi sche heropbeuring van Frankrijk. Ik woonde eene voordracht bij van eenen franschen geneesheer die zei Zoo de fransche mentaliteit niet verandert bij 100 jaar, is er geen Frankrijk meer !l! Een deel der bevolking is ontaard, een deel wil geen kinders, een grooter deel wil enkel een, verre het minste deel aanveerdt wat God schenkt. Loven en danken wij den Heer dat er meer dan 1000 Vlaamsche Boe rengezinnen in het Departement zijn Het fransch volk is goedhertig, beleefd, edelmoedig van gevoelens, maar vele zeer onverschillig in zake van Godsdienst. Het zal u misschien verwonderen, maar er zijn in gansch Normandie geen 5 ten 100 tegen den Godsdienst en zoo is het in vele streken van Frankrijk. Ik ben nu zes jaar in Nor mandie, ik moet nog den eersten tegenko men die mij niet beleefd groet. De Normandsche boeren zijn niet boos van aard, zij ontvangen mij gezellig op hunne hofsteden, maar zij zijn zeer indivi dualist. De syndikale boereninrichting is er zoover gevorderd als in Belgie over 50 jaar, toen de vereeniging ontstond In Belgie, liep het ook al op geen wieltjes om den ouden slenter te laten varen. De slimste onder de Franschen beginnen te vatten dat de sterkte van mijne boeren is: 1) De goede overeenkomst, het weder- zijdsch betrouwen, hunne samenwerking, hunne onderlinge steun en dienstveerdigheid. 2) Hunne vakkennis, landbouwontwikke ling, hunne krachtbebouwing, vooruitzicht, matigheid en werkzaamheid. 3) Hunne talrijke familiün tegenover het uitstervende Frankrijk en de uitwijking der boerenzoons en dochters naar de bureelrat- terij en de modewinkels der steden. Ik voeg erbij hetgene voor mij het eerste is De Zegen van God over een kristen, zedelijk, werkzaam volk, van welk een groot deel van de boorden van den Yzer en de Yperlee naar Frankrijk vluchtten met geene of weinig middels, en met Gods Zegen, werkzaamheid en elkander broederlijk te helpen, door eigen krachtinspanning hen weder ophielpen. Ik groet eerbiedig dat edel tooerenras van Vlaanderen het eerste boe renvolk van den aardbol Op de markten van Pontaudemer, Rou- töt, LeNeubourg, Breteuil, Verneuil (Eure), Laigle (Orne), Lisieux (Calvados), maakt het mij den indruk dat ik te Poperingheof te Yper ben. 't ls acht dagen geleden, ik spande mijn draver uit te Pontaudemer. Ik ging een bok- ske pakken in de Café Pattey daar zaten 35 Vlaamsche Boeren, en in een hoekske 2 franschmans die hen schenen af fe vragen of ze in Frankrijk waren. Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 19 ROMAN door C. VEKVAKC K R. Na eenige weken in die gedurige spanning doorgebracht te hebben, hadden eenige kleine opmerkingen haar doen zien, dat al de handelingen van haren vader de familie Dammaert voor doel hadden. Van daar afleiden dat die personen de vijanden konden zijn welke hij opzocht, was niet moeilijk. Maar hij was zoo welwillend en zoo vriendelijk met hen Hoe kon dat samenstaan Dora was welhaast overtuigd, dat het haar gansch onmogelijk was in die zaak klaar te zien indien niet een of ander onverwacht toeval haar ter hulp kwam. Ziedaar wat zij hoopte, maar indien het alsdan eens te laat was om alles te voorko men Intusschen voelde zij hare genegenheid voor de Dammaertsaangroeien en bijzonder lijk hare toeneiging voor Karei. Dit laatste gevoel bracht haar in de grootste twijfelachtigheid. Zij voelde heel wel hoe diep het haar zou bedroefd hebben, hadde zij moeten vernemen dat haar vader jegens Karei vijandig gezind was. En nochtans scheen er gedurig iets in haar binnenste te zeggen, dat het zoo was. Zulks verschrikte haar zooveel te meer, daar zij van dag tot dag beter ondervond. Over 5 weken ging ik met den draver van Raymond Capoen naar de markt van Le Nt ubourg in 't Hotel de Normandie bij mijnen vriend Jules Lamerant van Renin- ghelst, vond ik 40 boeren en boerinnen. Over 3 weken te Breteuil in de Lion d'Or» bij Vanderpoorten van Oost-Vlaande- ren vond ik 30 boeren. In Condé-sur-ltón, een kit in dorpje bij Breteuil, waar er 5 Vlaamsche boeren wonen, verbleef ik 's avond bij Henri Dejonghe van Wevelghem die met zijne 11 kinders eene groote hofste de beboert,die aan dezelfde niet meer gelijkt sedert hij er op is. 's Anderdaags vond ik op de markt van Verneuil 80 Vlaamsche boeren en boerinnen en reisde met boer Fraeyman's kar Holé naer •Gournay weg -naar ttesu- lieu (Orne) waar ik Hollanders vond die nog moesten hunnen paschen houden. De eige naar die zijnen pachter veel voordeel deed een echte ridderlijke fransche type uit dankbaarheid omdat ik zijn volk kwam bezoeken, voerde mij per auto naar Laigle. De baronnes vroeg mij de Vlaamsche kwestie uiteen te doen. Na haar klaar uitge legd te hebben wat de ltiders Poniet, Van Cauwelaert, Helleputte, Vandevyvere en Vandeperre willen, en welke mannen dat zijn, antwoordde zij C'est ce que j'ai tou- jours pensé, je me suis toujours dit Les articles malveillants qu'impriment de bonne foi c-rtains journaux t'ranpais, ne sont pas de source franpaise mais de source frans- quillonne beige. Oh, que ces fransquillons rendent un mauvais service a leur patrie et a la France. lis vt ulent singer la France mais la singent fort mal. Le véritable Fran- pais est aussi généreux et a vue large que cette race fransquillonne est égoïste et a courte vue Ik zou nog veie belangwekkende dingen en gezegden kunnen verklaren van Fransche Bisschoppen en hooggeplaatste mannen over de Vlaamsche kwestie, ik zal het met gelegenheid een keer onder de franskiljons hunne neus doppen. Op 17 Juni te Breteuil, en op 24 en 25 Juni fe Pontaudemer, kwam de Zeer Eerw. Heer Kannunik Camerlynck, Pastor-Deken te Oostende,in naam van Zijne Doorluchtige Hoogweerdigheid Monseigneur Waffelaert, Bisschop van Brugge tot mijne boeren spreken Hij vondt ook dat mijne boeren flink volk zijn. Over korte maanden, wierd Vlaanderen's Boerenbond in Frankrijk gesticht, onder Eerevoorzitterschap van Zijne Doorluchtige Hoogweerdigheid Monseigneur Dubois de Villerabel, Aartsbisschop van Rouen en Primaat van Normandie. Die Bond gaat goed vooruit en wij verhopen tusschen hier en weinigen tijd de 25.000 Belgische Boeren, die in Frankrijk verblijven vereenigd te zien. Leve ons Vlaamsche Boerenras II! Karil Van Eecke, aalmoezenier, ferme d'Elboeuf, St-Croix-sur-Aizier, par Bourneville (Eure). Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), - I» O P E R I N G II E. In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op len Au- gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden PLOEGSTEERT. Roelens geen akkoord. Potie Jules 29 712,00 Gryrnonprez Charles 3 898,00 Debruyne Emile 1.400,00 VLAMERTINGHE. Lemahieu Auguste 13.980,00 Verraes Emile 6.670,00 Verraes Emile 8 280,00 Cleenewerk Bortier Henri 13 500,00 ZILLEBEKE. Decroix Henri 6.041,00 Decroix Henri 25 385,00 POPERINGHE. Liefhooghe Gustave 598,00 Debeir Thérèse 812,58 Dehaene Maurice 1.328,00 Wittezaele geen akkoord. Delporte Edouard 2 605,00 Sercux Augustine 7.653,00 Tangre Eugène 13.814,00 KEMMEL. De Gryse Cyrille 14.665,61 DRANOUTER. Jéróme Zyde 2.190,00 REN1NGHELST. Bafcop Arthur 4.273,00 Vermeersch Pieter 1.036,00 Cossey Sophy 2.462,00 Barbez Henri 7.203,00 Gontier Alphonse 13.146,00 Bailleul Camille 2.049,00 WESTOUTRE. Haerderaan-Arnaert Henri 8.965,00 De Gryse Cyrille 2.562,00 Monkarey Julien 13.959,25 Vermeersch Elie 38.023,20 De Kabinetskrisis is dus opgelost. M. Theunis is opnieuw aan het roer met zijne zelfde Ministers als vroeger. Hieruit moet men echter niet besluiten dat er niqts veranderd is bij het bestuur van ons land. Zijn de personen dezelfde, de omstandig heden maken den toestand geheel anders. Tegenover de hoogeschoolkwestie stond de vorige Regeering onzijdig en onmachtig, terwijl de Kamers, aan zich zelf overgelaten, tot geene oplossing konden komen. Tegenover de militaire kwestie had de Regeering wel een programma, maar aan dat programma bleef zij niet getrouw en daarbij zij gevoelde dat de militaire wet niet gestemd zou geraken. Wat deed de Regeering Zij blaasde den aftocht, zonder eigenlijk verslegen te zijn. Gedurende de vorming van het Ministerie heeft M. Theunis getracht eene meerderheid te vinden op een vast bepaald hoogeschool- en militair programma. Maar dit is mislukt. Al spoedig is men gewaar geworden dat de Kamerleden zich zoo niet konden verhinden. Dan heeft Minister Theunis een schets van programma opgemaakt dat door iede reen kon bijgetreden worden, aangezien het voor veranderingen en verbeteringen vat baar is. Aldus zullen die twee belangrijke zaken opnieuw hun verloop hebben in Kamer en Senaat, maar ditmaal gesteund door het Ministerie. Het vertrouwen dat de Kamers gestemd hebben gaat meer naar den persoon van M. Theunis dan naar zijn programma. En zooals wij er vroeger op gewezen hebben men stond voor de groote moeilijkheid dezen te vinden die M. Theunis zou kunnen ver vangen. Aangezien beide kwestiën in de naaste toekomst in het Parlement zullen be sproken worden zullen wij ook al gauw weten hoe M. Theunis het Regeeringsbootje tusschen deze klippen zal weten te sturen. Z. H. de Paus heeft eenen prachtigen brief geschreven over de herstelkwestie en de Roerbezetting. Deze twee hoofdzaken zijn in het pauselijk schrijven vervat het betaalvermogen van Duitschland te laten vaststellen door een onpartijdig organisme, dat over alle midde len van ernstig onderzoek en controle zou beschikken en ten tweade, de bezetting te vervangen door andere, niet minder af doende maar minder pijnlijke waarborgen. Over Belgie zegt Z. H. de Paus, dat de schuldeischers, en meer bijzonderlijk Fran krijk en Belgie, volkomen het recht hebben van den schuldenaar herstel der geleden schade te vorderen, zonder evenwel meer van Duitschland te eischen dan het geven kan. Over de Duitschers zegt Hij dat zij het lijdelijk verzet moeten laten varen. Er is een storm opgegaan in de anti katholieke middens tegen dit Pauselijk schrijven. Ook heeft in Frankrijk M. Poincarré, door eene rede in den Franschen Senaat gehou den, al het mogelijke gedaan om het goede, dat uit den Pauselij ken brief zou kunnen voortvloeien, te vernietigen. Frankrijk is niet bereid ook maar het ge ringste van zijn standpunt prijs te geven en de toon waarop dit gezegd wordt is niet van aard om aan verzoening te denken. Meteen wordt het gevaar grooter dat ook Engeland, dat ongeveer op hetzelfde stand punt als de Paus staat, bij zijne onderhan delingen met Frankrijk niet zal slagen. Intusschen is het voor ons, Katholieken, troostend te zien hoezeer onze Heilige Vader de Paus om het welzijn der geheele wereld bekommerd is en hoe Hij poogt den vrede te doen heerschen, waar wij allen zoozeer naar snakken. welke groote plaats de jonge koopmanszoon in haar hert bekleedde. Zij wilde die neiging bestrijden, want zij scheen haar niets dan rampen te moeten aanbrengen. Daartoe maakte zij het voornemen, hare betrekkingen met de familie Dammaert langzamerhand af te breken. Maar zulks kostte haar de grootste moeite en eens dat zij gedurende bijna eene week hun gezelschap vermeden had, was dit haar zoo lastig en verdrietig gevallendat zij over den toestand van haar hert niet twijfelen kon zij beminde Karei Dammaert En zij besloot van de eerste geschikte ge- legenhiid gebruik te maken, om alles aan haren vader kenbaar te maken, ten einde alzoo over dezes gevoelens te kunnen oor- deelen. Doch de gebeurtenisssn moesten haar nog voorkomen. XIX. Pedro maakt zijn plan aan zijnen meester bekend. Pedro had gansch zijne samenspraak met Cies omstandig aan zijnen meester verteld, en scheen dezes overwegingen af te wach ten. De twee mannen zaten in de kleine, doch prachtig gemeubelde werkkamer van den Corsikaan, die zooals gewoonlijk zorgvuldig de deuren gesloten had. Juan zat een oogenblik na te denken en sprak Dat alles is heel wel, maar ik zie nog niet, waarom gij daar zooveel belang schijnt aan te echten. Ik heb een middel uitgedacht, mijn heer, om Cies zonder het minste gerucht of moeilijkheid in onze handen te krijgen. Hoe dat Ik zou u zulksgeerne uitleggenmaar. Welnu; wat scheelt er waarom die maar vroeg de Corsikaan eenigszins levendig. Neem het niet kwalijk dat ik eene op merking maak. Gij zult toch licht verstaan, dat het moeilijk is iemand wel te dienen als men niet goed zijne inzichten kent. Zoo veel daar ik iets gansch onnatuurlijks in die zaak vindt. Leg mij dat eens uit en spreek gansch onbeschroomd. Welnu, mijnheer, gij hebt mij dikwijls te verstaan gegeven, dat gij iets tegen de Dammaerts hebt vindt gij nu ook niet, evenals ik, dat gij hun een scherpen doorn uit den voet zult trekken, met hen van Cies te verlossen Het kan zijn, maar het is volstrekt noodig, ten minste als wij daardoor het brief ken bekomen, waarvan hij u reeds dikwijls gesproken heeft. Dan zult gij hem goed doen in plaats van kwaad. Dat doet niets ter zake, ik zal hem later ook wel vinden. Ten andere, ik heb ten minste zooveel redenen om kwaad te zijn op Cies, als op zijnen meester. Nu. zulks kan mij weinig schelen,al leenlijk zou ik denken dat, indien gij slechts het briefje alleen wildet hebben, wij dit mis schien voor geld zouden kunnen bekomen, Cies heeft er nu juist noodig. Om verschillige redenen wil ik dien ouden schurk geen geld aanbieden. Ik begeer hem Beursaarivraoen voor het Fonds der Meesibegaafden De wet van 15 October 1921, betreffende de meest-begaafden, heeft ten doel de min vermogende kinderen in staat te stellen hun studiën voort te zetten. Het Fonds der Meest- Begaafden verleent hulp zoowel aan meisjes als aan jongens voor alle studiën na de lagere school middelbare-, normaal-, technische, beroeps- en kunststudiën, met uitsluiting van hoogere studiën. De aanvragen voor het bekomen van een beurs moeten, voor het schooljaar 1923-24, vóór 5 Augustus a. s. door de ouders van den belanghebbende of door de genen die jn zijn onderhoud voorzien, ge richt worden tot fiet gemeentebestuur van de verblijfplaats, zoo de gemeente een Gemeen telijk Fonds ingericht heeft ofwel zich bij een Intercommunaal Fonds heeft aangeslo ten of tot de bestendige deputatie van den provincieraad, zoo de gemeente bij het Pro vincieaal Fonds aangesloten is. Tijdens eene vergadering van sociale werkers sprak Mgr. Rutten, bisschop van Luik, deze korte, eenvoudige maar sterke woorden die wij met vreugde begroeten De maatschappelijke werken zijn aan de orde van den dag. Wel begrepen en stevig ingericht, versperren zij op doelmatige wijze deri opruk van het socialisme. Eu verder Hopen wij dat deze die invloed en'vérfn&gé;. Ou ifuëri de werking der geeste lijken en dezer medehelpers aan de maat schappelijke werken, zullen steunen. Zij zouden het zonder twijfel doen, indien zij een klaar besef hadden van hun waar belang. Ongelukkiglijk laten velen zich me deslepen tot kitteloorigheid, tegenstand en zelfs vijandelijkheid tegenover die werking. En daardoor wordt een deel der katholieke krachten met lamheid geslagen. Mochten zij hun geweten niet bezwaren met de vreese lijke verantwoordelijkheid de christene wer kers te doen mislukken, die strijden voor en onder de schoone leus Alles voor Vlaan deren, Vlaanderen voor Christus. Eenige Socialisten, een paar Liberalen en de Oud-Strijder Van Remoortel, die zooge zegd niet tegen den Godsdienst zijn, kunnen niet verdragen dat den naam van God ge bruikt wordt, wanneer iemand voor hei gerecht zijnen eed moet afleggen. Nu hebben zij een wetsvoorstel ingediend om de woorden voor God en de menschen alsook zoo helpe mij God niet meer te doen uitspreken. Men is benieuwd welk houding de meer derheid der Kamer, die uit Socialisten en Liberalen bestaat, daartegen zal opnemen. De menschlievende inrichting Het Rood Kruis van Belgje is thans bezig met in de volkrijke middens onzer fabrieksteden speel pleinen in te richten. Daar kunnen de kinders zich vrij bewegen in eene gezonde lucht en onder de bewaking van personen die daartoe aangesteld zijn. Ingevolge de klachten die ingediend wer den heeft het Ministerie van Landsverdeging de volgende maatregelen genomen om het verspreiden van het stikgas uit de granaten, welke in het Engelsch kamp vernietigd worden te voorkomen Door eene verbeter ing aan de ovens zal de gasreuk nog ver slappen. Er zullen minder granaten in eens vernietigd worden en wanneer de wind in de richting van Poeicappelle waait, zal het werk stil gelegd worden. De ministerraad stemt er in toe datde som die noodig is tot het uitbetalen van den kin dertoeslag zal verdubbeld worden en dat de verhooging van den toeslag zal ingaan met 1 Juli 1923. Maar over de toepassing ervan is men nog niet eens. De eene willen dat de kinder toeslag eenvormig zij voor alle kinderen. De andere zou den kindertoeslag steeds grooter en grooter zien worden volgens het getal kinderen. Dit laatste stelsel wordt voorge houden door den Bond der Groote Gezinnen en werd goedgekeurd in het laatste Congies van de Christene arbeiders. De ministerraad zal later eene beslissing nemen. De alkoolgeneesdranken door een apothe ker afgeleverd, op voorschrift van een genees heer, vallen niet onder toepassing der wet op het aikoolverbruik. De herbergier die, wegens redens van ge neeskundigen aard, andere dranken in huis heeft, moet door een onlangs geschreven geneeskundig getuigschrift, kunnen bewijzen dat een lid van zijn huisgezin deze dranken moet gebruiken. Wil hij het vermoeden van bedrag ontgaan, hij zou best doen deze alsook het briefje in mijne macht te hebben. Zeg mij nu wat gij beraamd hebt. Welnu, mijnheer, ik zou Cies eenvou dig weg aanraden hier te komen stelen. Hier te komen stelen waar zijn uwe gedachten Pedro Verschrik niet, mijnheer. Hij zou alleenlijk komen met het gedacht om te stelen, en intusschen zouden wij hem op ons gemak in 't donker steken, en ik geloof niet dat er iemand zou komen naar hem vragen. Juan schudde nadenkend en twijfelachtig het hoofd. 't Is wat zonderling, mijnheer, ik moet het bekennen doch ik heb alle andere mid delen overdacht en geene gevonden, die beter geschikt zijn om ons doel te bereiken, zonder ons Ift 'gevaar te stellen, met de policie in betrekking te komen, hetgeen gij waarschijnlijk niet wenschen zoudt. Neen, voorzeker niet. Ik meen u reeds gezegd te hebben, dat deze heel en al buiten mijne zaken moet blijven. Welnu, mijnheer, als gij wilt nadenken zult gij mijn plan goedkeuren. Gij hebt gelijk, Pedro, handel naar uw goeddunken, maar op tijd en stond moet gij mij nauwkeurig doen kennen, hoe gij schikt te werk te gaan. Onnoodig mij zulks te herinneren, mijnheer, gij zult alles te rechter tijd weten, maar nu kan ik er u nog niet meer over zeg gen-. Ik zal voorzeker nog eenige avonden met mijnen treffelijken vriend Cies moeten doorbrengen, om alles te schikken. Gij hebt niet vergeten, Pedro, dat wij met Cies alleen, zonder het briefje, weinig zouden gevorderd zijn Zeker niet, mijnheer. Ik zal zorgen dat de vangst dubbel zij. dranken Te bewaren in een deel van zijn huis dat van de herbergzaal geheel afgelegen is en bij het begin van het onderzoek aan den beambte het getuigschrift toonen. De herbergier die twee maal in overtreding genomen wordt van alkool te schenken, zal voor goed verboden worden herberg te hou den. Voor dit gebod is geene genade te verkrijgen. De Minister is uiterst streng om die wet te doen onderhouden daar zij in het belang der zedelijke en maatschappelijke gezondheid aangenomen werd. Volgens looper.de gerui hten zal de Regee ring weldra gebruik maken van haar recht om amnestie en gratie te verleenen aan alle communisten en royalisten die in den laat- sten tijd veroordeeld werden of op het oogen blik nog worden vervolgd. Hoe het ook zij, Belgie blijft het eenige land waar politieke veroordeeling ontaardt in politieke weerwraak. Zou men er niet aandenken hoe hatelijk het is hierin alleen te staat Het voorbeeld komt nu immers van Frankrijk. Van 1910 tot 1919, dus op tien jaar werden in ons land de volgende adeldomtitels ver leend 34 eenvoudige adeldomtitels, 5 rid- dertitels, 23 barontitels, 6 burggraaftitels en 6 graventitels. Na den oorlog is men daar veel milder mede. Van 1920 tot 1923, dus op 2 jaar werden er 37 éénvoudige adeldomtitels verleend en 5 ridders, 47 barons, 5 burggraven en 6 gra ven gemaakt. De betaling van de Belgische schuld aan Nederland bedragende 63 millioen gulden voor de kosten gemaakt wegens interneering van Belgische militairen tijdens den oorlog zal geschieden in 15 jaar en wel in 30 half- jaarlijksche termijnen. Waar is de tijd dat men ons het liedje voorzong dat de verbondene Mogendheden al de oorlogsschulden op zich namen. Ja, maar woorden Volgens cijfers uitgegeven door den Vol kerenbond was het Index-nummer of duurte- cijfer als volgt in verscheidene landen in de maand Maart 1923. België 408 Frankrijk 324 Italië 413 Engeland 176 Spanje 178 Zwitser land 161 Zweden 177 Noorwegen 237 Luxemburg 423 Polen 761.821 —Fin land 1.147—Duitschland 285'400en Oosten rijk 1.015.100. Dit jaar viert men het geboorte-eeuwfeest van Karei Miry, den toondichter van De Vlaamsche Leeuw Zijne geboortestad, Gent, heeft het eerste Miry-feest gegeven. De Vlaamsche Leeuw is en blijft het Nationaal lied der Vlamingen. Het is een echt kunstlied dat, met zijne kloeke maat en zijne krachtige tonen, steeds bewondering en geestdrift verwekt. Guido. opgericht door de In gedachtenis van den 2 Veldslag om Yper den 22" tot den 26" April 1915. Ik betrouw mij op u, Pedro, zegde Juan rechtstaande, en de deur opende voeg de hij er bij Laat mij nu alleen en ga eens zien in den hof, indien de hoveniers aan het werk zijn. De knecht verliet groetend het vertrek. De Corsikaan zette zich in eenen zetel neder en liet het hoofd op de barst zinken. Hij dacht na. Na dertig jaren wachtens ging hij dan Cies in zijne macht krijgen, dien valschaard, die hem onschuldig had laten gevangen nemen, en die nu reeds zoo langen tijd leefde van de schandelijke vruchten zijner snoode lafheid, zonder ooit een oogenblik inkeer of naberouw te toonen. Ja, dien nietsweerdigen booze zou hij rus tig straffen, en zonder de minste aarzeling zijne wraak tegen hem uitoefenen. Maar hij was niet heel en al zoo gesteld jegens Dammaert en zijne vrouw. Hadden deze door hun deugdzaam leven hun kwaad niet uitgeboet. En dan, vrouw Dammaert was toch zoo weinig plichtig, voorzeker kende zij tot heden toe nog de misdaad niet, die zoo zwaar op het geweten van haren echtgenoot woog. Men kon haar ten hoogste, wat lichtzinnig heid en ijdelheid ten laste leggen. En Dammaert, zou deze ook geene ver schooning verdienen Was zijne snoodheid roet als de grond steen geweest van het geluk des onrechtveer- dig beschuldigden Hier sprong de Corsikaan recht, het was duidelijk te zien, dat hij tegen eene vrede lievende ingeving streed. Het wraakzuchtig bloed zijner voorouders Op het standbeeld 'staat gebeiteld Op 22-25 April 1915 weerstonden hier zegepra lend 18 000 Canadeezen aan de eerste duitsche gaz aanval 2000 hunner, roemrijk gevallen, rusten bij dit gedenkteeken Het gedenkteeken verbeeldt een Cana- deesch soldaat steunend op de kolf van zijn geweer 't is de houding der Engelsche en Canadeesche soldaten bij een lijkstoet. Zondag 8 Juli, om 11 uur, zal de ontsluie ring van het Gedenkteeken gedaan worden door den Hertog van Connaught, Maar schalk. Bijzondereaanspraak door den Luitenant- Generaal Heer Richard Turner, Comman dant van het Eerelegioen. Wijding door den Eerw. Heer Canon, oud-Canadeesch Aalmoezenier.Aanspradk van een Belgisch afgezant. Nationale liederen. Bloemenhulde. Deze slag vond de Canadeezen (1' Div.) op een afstand van 5000 meters van den ijzerweg Yper-Rousselaere en den steenweg Yper-Poeicapelle. De Canadeezen waren verdeeld als volgt 1" Can. Voetvolkbrigade tot steun 2" Can. Voetvolkbrigade in eerste lijn rechts 3e Can. in eerste lijn links. Aan de linkerzijde der 3« Can. lagen de Fran schen, meestal Turcos en Zouaven. Den 22 April 1915, was een warme, zon nige dag die stil verliep Yper wprd aanhoudend beschoten. Plotselings rond 5 uur van den avond werd een hevig verstik kende gas gedreven langs den linkerkant, in de loopgrachten der fransche bondgenoo- ten. Deze giftgas verblinde en verlamde al dezen die ze bereikte, en daar bleef aan de Franschen niets over dan in wanorde weg te trekken. De onmiddelijke gevolgen van dezen gedwongen aftocht waren natuurlijk zeer zwaar. De Canadeezen werden terug geworpen en het werd noodig de linkerzijde terug te roepen om de laatste lijn te ver sterken. De vijand, aangespoord door zijn voordeeligen toestand, begon de nieuw ge vormde Canadian lijn te bestormen. De aanval werd hevig en heviger. De toestand werd gevaarlijk, bijzonderlijk op de linker zijde. Het 7e bat. Br. Columbia Regiment en het 10c bat., beiden van de 2'' brig, waren toegesneld om de 3" brig, te steunen evenals het 2" en 3e bat. De Duitschers waren meester geworden van een bosch aan de linkerkant gelegen, en van waaruit zij de bondgenooten fel bestook ten. Dit bosch meest kost wat kost terug ingenomen worden. Een weinig na midder nacht vielen het ÏO en het 16" bat. de Duitschers aan. Doorheen het geschut der zware kanonnen en door een regen van revolverschoten, gerochten de reeds fel gedunde bataillons in het bosch, en na eenen heidenstrijd tegen de overmachtige vijand, bij 't flikkeren der bajonnetten en 't helder maangeschijn, namen de dappere Canadeezen bezit van het bosch. Maar schalk Foch heeft verklaard dat deze helden daad het roemrijkste feit van gansch den oorlog daarstelt. j 's Morgens om 6 uur 30 werd een tegen aanval uitgevoerd met 2 bat. hulptroepen die toegekomen waren. Na een schrikkelijk ge vecht lijf om lijf werd de laatste Duitscher die tegenstand bood gedood. De loopgrach ten werden niet alleen heringenomen,- maar stevig behouden tegen alle aanvallen. Op 25 April werden de troepen eindelijk afgelost. De Canadeezen hebben ergafgezien en veel volk verloren bij die herhaalde gevechtenen tegenaanvallen en door de herhaaldemalen uitgezonden giflgassen. Ze hadden ook nog te strijden tegen een overtalrijken vijand. Een comp. van het 8C bat. was op den 25 Apiil omzeggens omringd door vijanden :twee escadrons kregen bevel te wijken en 2 moes ten den aftocht dekken van deze die ach teruittrokken werden 45 °/o gedood, van de anderen ontsnapte geen enkel aan den dood; al de officieren bleven om den aftocht te dekken en sneuvelden. Volgens de engelsche Bevelhebber heeft de heldenmoed der Canadeezen de toestand gered en het wordt algemeen aangenomen dat de weerstand gelukte dank zij den spoed en de beslistheid waarmede de Canadeezen den vijand terugwierpen. GEDENKTEEKEN van den opgericht te Poelcapelle en heden ZONDAG 8 JULI 1923 orthuld om 3 uur. Na drie jaren van heldendaden en van glorierijke wapenfeiten werd deze held neer geschoten en viel tusschen de vijandelijke lijnen op 11 September 1917. Hij was te nauwernood twintig jaren oud had een diep godsdienstigen zin. Hij verbleef meest altijd in Duinkerke, en al de dagen dat hij vrij was, hoorde hij de H. Mis en naderde tot de H. Tafel. Uit bewondering en erkentelijkheid werd dit gedenkteeken opgericht door zijne bel- gische wapenmakkers, die met hem aan den oorlog deelnamen. te verkrijgen Banque pour favoriser Bank tot bevordering van les transactions Internationales^^ Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-Vlaanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN iM»!*CIU\<;ilI.. Groote Markt, 28, tel. 89 <S 90. VEI lliYE, Ooststraat, 64, tel. 76. 1>I\%Ï( 'DE. Kiekenstraat, tel. 44. llOEMkKOEY. Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, Agent Heer FOURNIER, Burgemeester Beveren HeerTAHON.Gemeentesekretaris. Noordschoote HeerM. BA1LLEUL, Ledeghem HeerG. DELANNOO, Westoutre Heer A. DECLERCQ. Rousbrugge Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckem bruiste in zijne aderen op en steeg naar het hoofd, zijne vuisten balden zich krampach tig en zijne oogen staarden verwilderd in het rond. Hij morde op akeligen toon Neen, vuige broedermoorder, zoo kan uwe hemeltergende misdaad niet vergeten blijven, zoo kan de rechtveerdige God het niet willen Daarbij, indien ik u wilde ver geving schenken zou ik den duren eed op het graf mijner moeder vergeten, en, ik voel het, God belast mij het bloed uws broeders op uw hoofd te doen terug vallen Hij viel, als door zijne ontroering over mand, op zijnen zetel terug en bleef nog eenigen tijd in sombere gedachten verdiept, tot dat de klank eener bel hem uit zijne droevige mijmering trok. Het was het teeken voor het tweede ont bijt, dat op het kasteel om elf ure genomen werd. Als Juan zich eenige minuten later tegen over zijne dochter Dora aan tafel zette, was geen spoor zijner ontroeringen meer te zien, en hij onderhield zich heel vriendelijk en bezorgd met Dora, over alles wat haar eenig belang inboezemen kon. XX. Waarin Maria volkomt aan hetgene zij haren broeder beloofd heeft. in den namiddag bevond Dora zich alleen in hare kamer, haar vader was uitgegaan voor zaken had hij gezegd, en zij was bezig met na te denken hoe zij den avond ging overbrengen, toen hare kamermeid, mejuffer Maria Dammaert kwam aanmelden. Dit bezoek verheugde haar en zij deed Maria verzoeken naar hare kamer te willen komen. Kareis zuster kwam binnen en de beide meisjes omhelsden malkander vol vreugde. Wat ben ik blijde u te zien, mijne goe de Maria, sprak Dora aanstonds. Ik ver veelde mij. Ik kom u voorstellen een wandelings ken te doen, en ik zie met blijdschap dat ik wel gekomen ben. Wel gekomen 1 Wat denkt gij dan Zijt gij hier niet altijd welkom Ja zeker, mijne lieve 't Is ook maar bij manier van spreken, dat ik zulks zeg. Ik weet het wel, Maria verschoon u riet, 't is niet noodig. Zoodat gij mij komt voorstellen, een wandelingsken te doen Binnen of buiten de stad Het is mij onverschillig, maar ik heb gedacht dat wij eens zouden kunnen de uitstalling der zomerartikelsgaan zien, in hel groote modenmagazijn van Rijkaard. Dat is volkomen mijne zaak en wij zullen ons maar dadelijk op weg stellen. In eenige minuten was Dora gereed en de meisjes waren op weg. Het lenteweer was zoo aangenaam dat zij geen rijtuig wilden nemen en verkozen te voet te gaan. Op straat was Maria eensklaps opmerke lijk ernstig, nadenkend geworden. Zulks scheen aanstonds de bezorgdheid harer vriendin op te wekken, die vroeg Wat scheelt er, mijne lieve Gij ziet ei plotseling zoo bekommerd uit. Maria, bezag hare gezellin met een zucht Welaan, mijne goede vriendin, wee- zoo geheimzinnig en raadselachtig niet. Da is iels waartegen mijne zenuwen niet he stand zijn. ('t, Vervolgt). s

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1