X HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD Nieuwsblad voor Popennghe en Omstreken. Apotheek Frans Van de Plas Van groote Denkers. Wraak en Liefde Sansen -Vanueste, bondag- 15* Juli 1923. 15 Centiemen. 20 Jaar. - Nr 28 Economisch praatje Oorlogsschade. Het Gedenkteeken Guynemer i H6i Kaflassascii monumsni ooitiuid Emstige Waarschuwing Politiek Overzicht. Een gevaarlijke toestand Z. H. tie Paus en de Roer. De Rogeeringsverklaring. Da bevolking van Kongo. Invaiiedsn-postzegel. Hongaarsche en Gostenrijksche titels. In de Fransche Kamer. Leest sa verspreidt de PsperiagSietwr In 't Buitenland. Ha Ge zoudt gij ook willen trouwen Kamer der Volksvertegenwoordigers. Banque pour favoriser les transactions Internationales kik Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeügste koersen. AbeMemestprijs per Jaar lil Stad fr. 6.50 In Belgie Pp0", 8.00 Buitenland 13.00 Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15. Gasthuisstraat, POPERINGHE Telefoon nr 9. l'KUhl BERICHTE», VERKOöPiSGtH, Eene inlassching 0.60 ctn per regel, 2 inl o.5o et" 3 inl. 0.45 ctn VOISGSSEH, i 5o fr. per regel. ROUWBERICHTEH, 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijzen op nanvrtig Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voorden Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten tegen- den Vrijdag noen. Postchockrekoning nr 15570. Onze frank loopt steeds achteruit, niet tegenstaande den omloop van bankbiljetten vermindert. Een paar maand geleden waren er voor 6 905 miljoen biljetten in omloop, thans is dit bedrag tot 6.669 gezonken. De papieromloop is dus niet de eenige reden van de waardevermindering van den frank. Wat den doorslag geeft is onze buitenland- sche politiek en in zekere mate de handels balans. Sedert België aan den Roer staat, is de frank met 30% achteruitgeloopen. 't Minste spronkeitje hoop dat er ontstaat voor de ontzetting van de Roer, onze frank loopt op, die hoop voorbij, dan gaat het weer den berg af. Op 't oogenblik dreigt het weer mis te loopen tusschen Frankrijk en Engeland, onmiddellijk is het pond naar 91 fr. geste gen, of beter is de frank 14 gedaald. Er zijn veel menschen die nog meenen dat het pond stijgt. Niets is minderwaarde dollar staat ongeveer juist de goudwaarde, de gul den 98 en het pond 96 van de goud- waarde, en zoo is dat sedert geruimeri tijd. Maar onze frank vermindertwas hij vóór den oorlog 100 waard, nu is hij er met moeite nog 25 waard, 't Is erg te vreezen dat indien onze regeering geen anderen weg inslaat, in den zin van meer aansluiting met Engeland de frank nog dieper zal vallen en 't leven hier ondragelijk duur zal worden. Gelukkig zijn er teekens, die dergelijke ken tering in onze politiek laten hopen. Velen vragen zich af hoe het dan komt dat de fransche frank zoovee! hooger staat dan den onzen, alhoewel de financieelen toestand van Frankrijk minder gunstig is dan den onzen. Hier is in hoofdzaak, om niet te zeg gen uitsluitend, de handelsbalans oorzaak. Twee jaar geleden stond onze frank 10% hooger dan den franschen., Stilaan zijn de franschen zware inkomende rechten gaan leggen op bijna alle Belgische produkten, wanneer men van Belgischen kant de inko mende rechten op Fransche producten niet durfde veranderen. Het gevolg is geweest dat onzen uitvoer naar Frankrijk van de helft verminderd is. Het verschil moeten wij in goud betalen en zoo is langzaam aan, on ze frank lager en lager gevallen, zoodat hij, na 10 premie op zijn fransch broertje thans 20 lager staat. Niet alleen is de zichtbare balans (deze van de uitgevoerde koopwaren) ten onzen nadeele, maar ook de onzichtbare, d. i. in de eerste plaats deze van renten en obliga- tiën van staat- en nijverheidseffecten. Hoe langer hoe meer dringt het fransche kapitaal in onze nijverheid binnen, tot zelf in onder nemingen van eerste nationaal belang, lijk nu gebeuren zal met de Lloyd Royal Beige. Binnen kort zal de hervorming van deze Bel gische zeevaartmaatschappij aan het parle ment voorgelegd worden. Welnu, het nieuw kapitaal zal onderschreven worden door vier Belgische en vijf Fransche banken. Zoo is het in de Limburgsche koolmijnen, in de groote banken en in bijna alle nieuwe onder nemingen, overal krijgt de franschman zijn woordje mee te praten. Daaruit blijkt duide lijk welk een reusachtige som Belgie ieder jaar aan Frankrijk aan intresten moet beta len en welken invloed dit op onzen frank moet hebben. Dit heeft, naast een zeer na- deeligen invloed op onzen frank helaas een nog veel meer schadelijk gevolg voor onze zelfstandigheid. LANGEMARCK. Vandaels Louis Bryon Prosper We Soenen-Meerssenian Catry-Six Bruno Lebbe Jules Verbrugge de kinders Vanhove-Nuyttens Isidore BOESINGHE. Vangheluwe Achille Lagrou Arthur Depuydt Marie WESTOUTRE. Hector Mahieu-Barbez Jules Hardeman Emille Muyllaert Erfg. We Caron-Vitse KEMMEL. We Henri Depuydt-Depuydt OOSTVLETEREN. Vandenberghe Camille Feys Aimé REN1NGHE. Van Eegroo Remi Descamps Maurits We Decraemer ZUYDSCHOOTE. Vieren Placide WOESTEN. De erfg. Damman-Vereecke WERVICK. Defever Louis Vanheule-Marescaux Henri Verhaeghe-Delmotte Henri Winne-Bekaert Constant 3.020,00 5.760,00 36.260,00 12.025,00 7.440,00 25.600,00 35.745,00 3.885,00 9.111,00 575,50 15.814,60 30.596,58 18.905,00 12.870,90 23,944,20 735,00 1.350,00 750,00 2.024,50 28.425,00 1.690,00 5.425,00 365,00 3.810,00 4.010,00 29.987,00 Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 20 ENAAR De Goedheid. Opent breed uw hart voor de goedheid en dat ze in gansch uw leven uitstrale. Mistrouwt ze nooit want nooit brengt zij u schade of bitterheid nooit zal zij u verraden. Ge zult het u berouwen barsch geweest te zijn, zwak geweest te zijn nooit zult gij het u berou wen goed geweest te zijn. Zoo men uwe inzichten niet begrijpt of, uwe weldaden vergetend, u met ondankbaarheid be loont, moet gij toch immer de zoete stem van uw geweten hooren die u zegtgij hebt tegen de goed heid niet gezondigd. üibier. Gij kunt, zoo uw hart levendig klopt, iets bij dragen tot den gang der wereld indien gij het koninklijk en tevens goddelijk streven koestert te leven volgens de wetten der rechtvaardigheid en der goedheid. CiRATry. 's, srfï grëjp*» ÏWMiS *tSS De Engelsche praalboog te Yper. Het is de Imperial War Graves Commis sion (Kommissie der oorlogsgrafsteden van het Britscbe rijk) die het voornemen opvatte, op verschillende plaatsen van het front gedenkteekens op te richten ter nage dachtenis van de Engelsche soldaten die onder den oorlog als vermist werden aangegeven en wier lijk nooit werd terug gevonden. Dat van Yper ontworpen door Sir Regiald Blomfield, zal het voornaamste en grootste zijn. Andere zullen worden opgericht te Armentières, Béthune, Arras, Amiens, Pozières of Albert, (slag van de Somme) Saint-Quenlin, Kamerijk, Soissons en la Ferté-sous-Jcuarre ook een te Neuve- Chapelle ter nagedachtenis van de vermiste Indische soldaten verder in Italië, te Salo- niki, Galipoli, Irak, enz. Het Iersche monument zal de plaats innemen van de Meenensche Poort, langs waar de Engelsche soldaten naar de loop graven trokken. Het zal 104 voet breed zijn zonder den verbindingsmuur en de vestingen mede te rekenen, en 133 voet diep, terwijl fifet voetstuk boven het gedenkteeken, waar op een bronzen leeuw geplaatst is, 69 voet boven den beganen grond zal liggen. Midden is er een groote boogvormig, doorgang, 30 voet breed en 45 voet hooge De tusschenruimte,115 voet lang en 66 voet breed, vormt een Gedenkhaile, gedekt met een half-eliptischen boog, van 66 voet spanwijde. Die halle krijgt licht van boven door drie groote openingen en het gewelf en twee trappen leiden naar boven op de vestingen, waar prachtige loggia's gebouwd zijn. De namen van de vermisten zullen worden gebeiteld in 8 platen van Portland natuursteen, langsheen de wanden van de hal en in de loggia's. Er is plaats voor vijf tig-duizend namen van Britsche soldaten, die bij Yper verdwenen... Aan de buitenzijde van het gedenkteeken loopt een 70 voet breeden steenweg, van baken en natuursteenen, over den ouden vestinggracht. Het monument zelf zal uit Euvilie-steen en voor een gering gedeelte uit Belgischen baksteen worden opgetrokken. Boven de drie doorgangen zullen passende opschriften gebeiteld worden. De werken zullen nagenoeg twee jaar duren en ongeveer tien inillioen trankkosten. Knockaert-Van Engelancit Henri Casier-Pille Emile Dumont-Eerrant Matton-Morisse Gustave Mansis-Claeys Aloïs Lewille-Delaere Jéróme Staessen-Lewille Frédérik Vansleenkiste-Dekijndt Jules Raes Jean Vanacker Emile Derripon-Roussel Jules Costeur-Ugille Ferla-Vanpoucke Charles Tailleu-Billiet Edmond GHELUWE. Vandenabeele Henri Tijtgat Stephanie 5 140,00 244,00 1.692,50 2.385,00 3.065,00 2 830,00 1.125,00 482,06 2.055,00 475,00 7.805,00 2.047,50 1.435,00 1.655,00 8.084,00 170,00 te POELCAPELLE. Zondag werd te Poelcapelie het gedenk teeken onthuld ter nagedachtenis van den Franschen viiegerkapitein Guynemer, op de pjaats waar hij tijdens een luchtgevecht het leven liet. Benevens generaal de Ruette, vertegen woordiger van den Koning woonden nog talrijke Fransche en Belgische militaire en burgerlijke overheidspersonen de plechtig heid bij. Ook Mevr. en Jufv. Guyneiner wa ren aanwezig. Een talrijke stoet vertrok van het s'atie- plein naar de plaats waar zich het gedenk teeken verheft. Nadat de Marseillaise was gespeeld door het muziek van het 24L' linie, werd het gedenkteeken onthuld. Als opschrift draagt het volgende woor den 11 September 1917. Op dit hoekje Belgischen grond,verwoest door den oorlog, viel voor de verdediging van het geschonden recht, een Fransche held, Georges Guyne mer, van wien de zegenvierende vleugels op twintigjarigen ouderdom een onvergelijke lijke glorie verwierven in den hemel waar gevochten werd. De Belgische vliegers die de eer hadden aan zijne zijde te strijden, hebben dit gedenkteeken opgericht tot be wijs van hun bewondering, geboren uit wapenbroederschap. Burggraaf Berreyer, minister van Birtnen- latidsche Zaken, sprak namens de Belgische regeering eene redevoering uit, waarin hij den heldenmoed en den opofferingsgeest van Guynemer schetste. Ook uit naam van Engeland en Frankrijk werden door commodore Lambe en generaal Barrès redevoeringen gehouden. De Belgische vlieger Willy Coppens ver trouwde htt monument aan de zorgen van den burgemeester van Poelcapelie toe. Verscheidene Belgische vliegers huldigden daarna Guynemer. De schqolkinderen zongen een gelegen heidscantate, waarna de afvaardigingen en vereenigingen voor het gedenkteeken defi leerden, terwijl het muziek de nationale lie deren van de geallieerde landen uitvoerde. te ST-JULYNS. Zondag, is het Kanadeesch gedenktteeken onthuld dat werd opgericht op het punt waar den steenweg van Yper naar Poelcapelie gekruist wordt door de baan van Zonnebeke naar Langemarck. Ouder de talrijke overheidspersonen die aanwezig waren, stippen wij aan prins Leopold van Belgie, de hertog van Con- naught, luitenant-generaal sir Richard Tur ner, kommissaris van Canada, minister Berryer, maarschalk Foch, de gouverneur van West-Viaanderen, de burgemeester van Langemarck, generaal Lartigue, enz. Het woord werd gevoerd door sir Richard Turner, die in 't kort de groote beteekenis deed uitschijnen van dien tweeden slag bij Yper, Daarna wordt door den hertog van Con- naught liet gedenkteeken onthuld, waarop een indrukwekkende stilte intreedt die twee minuten blijft duren. Een stil gebed werd gedaan door den Kanadeeschen aalmoeze nier, waarna de nationale liederen der geal lieerde landen werden gespeeid en het defileeren een aanvang nam. ROMAN door C. VERVARCHE. Welnu, goede Dora, ik ben ook voor geene omwegen, daarom zal ik u maar aanstonds bekennen, dat het voorgestelde wandelingsken maar een voorwendsel is, en dat het slechts moet dienen, om mij toe te laten eene ernstige samenspraak met u te hebben Zoo, zoo 1 wat zouden wij wel kunnen te verhandelen hebben Wij meisjes, zijn niet gewoon ernstige zaken af te doen. Ik moet u nochtans over eene zaak van het grootste belang spreken. Gij maakt mij nieuwsgierig. Welnu, eer ik ter zake kom, moet ik u zeggen, dat, indien ik uw goed herten uwe ware genegenheid tot ons niet kende, ik niet zou durven doen hetgeen ik mij voor stel. Het is dan wel belangrijk, goede Maria Voorzeker, mijne lieve, en vooraleer te spreken moet ik u nog twee dingen vragen, ten eerste dat gij, mijne goede inzichten, in ziende, u over mijne woorden niet moogt gram maken, en ten tweede, dat gij de zaak zooveel als het noodig is geheim zult houden. Gij spreekt bijna als sommige advoka ten, mijne goede vriendin, sprak Dora, hare ontroering onder een lachje verbergende. Zij twijfelde niet of er ging kwestie zijn van Karei, en zulks vervulde haar met eene koortsachtige aandoening, die zij wilde verborgen houden. Zij ging dan na een oogenblik voort Nu, hetgene gij vraagt is u reeds voor op toegestaan, spreekt nu maar onbe schroomd. Maria voelde dat zij reeds lang genoeg gedraald had, en wilde nu maar eensklaps de zaak aanvatten, om alle verdere aarzeling of den terugkeer onmogelijk te maken. Zij sprak dan, zich eenig geweld aandoen de Ik moet u over mijnen broeder Karei spreken, mejuffer Dora. Deze werd lichtjes rood, maar scheen niet verwonderd. Van uwen broedermorde zij als twij felachtig, Ja, mejuffer, hij bemint u. Maar, mijne goede Maria, neem het mij niet kwalijk dat ik zulks zeg mij dunkt dat uw broeder reeds meer dan eens de ge- Gezien de belangrijke uitbreiding van het gebiuik van auto's en moto's, en de ernstige schommelingen die zich in de prijzen der benzine voordoen, zijn er veel menschen ge neigd of hebben besloten tot den aankoop van eenigen voorraad en het maken dus van een depot. Welnu, hier moet afgerekend worden met de wet. Daarover is een Koninklijk besluit verschenen op 15 Mei 1923, dat nieuwe bepalingen hieromtrent in voege brengt. Een depot van minder dan 50 liters mag zonder toelating gehouden worden. Tot een depot van 50 tot 300 liters mag toelating verleend worden door het Gemeentebestuur, mits de geburen in een omtrek van 50 m. te waarschuwen. Voor depots van meer dan 300 liters is de toelating noodig van het provinciaal bestuur en de aanvraag moet vergezeld gaan van de noodige kadaster plannen. Voor de beide gevallen zijn inlichtingen en formulieren te bekomen op het stadhuis. Er moet ook ernstig gewezen op het brandgevaar en de voorwaarden waarin een verzekering|tegen brandgevaar is aangegaan. De belanghebDenden moeten goed indachtig zijn dat, moest er brand ontstaan, en de polis vermelden geen depot van benzine of petroleum als er werkelijk een bestond, de verzekeringsmaatschappij het recht zou hebben aile vergoeding te weigeren.Daaren boven zou de geteisterde nog kunnen ver volgd worden in geval er geen wettelijke toelating bestond en zou ook verantwoorde onbedreven is in liefdezaken. Tot nu toe heeft hij zich met bijzondere vlijt op den koophandel toegelegd en veel min dan andere jongelingen in de wereld verkeerd. Maar ik geloof dat het vooral uw onmetelijk fortuin is dat hem wederhoudt. Dora antwoordde niets en scheen in na denken verzonken. Maria, dit ziende, sprak heel ernstig Gij wordt nadenkend, inejuffer Dora gij schijnt eensklaps vol kommer, of mis schien is het ontevredenheid jegens mij. Ja weet wel dat mijne handelwijze misschien meer dan ongewoon is, en dat gij dezelve gansch ongunstig te mijnen opzichte zoudt kunnen opvatten. Ook heb ik mij zelve veel geweld moeten aandoen, om tot dezen stap te besluiten. Ik hoop echter, mejuffer, dat gij aan de belangloosheid mijner inzichten niet twijfelen zult. Niets heeft mij geleid of aangespoord, tenzij de vurige liefde, welke ik mijnen eenigen broeder toedraag. Ik weet dat zijn levensgeluk op het spel staat, en dat is alles. Oh 1 moest ik denken, lijk gesteld worden viy tventueele schade toegebracht aan aaapCrJii eigendommen. Daarom belanghebbenden, opgepastHet gevaar is ernstig. Een kleine onvoorzichtig heid, een klein ongelukje, een brand kan voor u de grootsïe miseries en de ruineering voor gevolg hebben Stel u in regel en met de betrokken besturen, en met de brandverzekering. legenheid gehad heeft, mij in persoon die mejuffer, dat gij mijne handelwijze aan lage bekentenis te doen. Is dat hier te lande mis schien het gebruik niet Maria voelde zich eenigzins in 't nauw ge bracht, en nochtans wilde zij zich sterk hou den en hare belofte volbrengen. Dat is hier het gebruik gelijk elders, sprak zij, en ik meen u te mogen verzekeren, mijne lieve Dora, dat Karei zulks ook zoude gedaan hebben, hadden zekere redenen hem niet weerhouden. Welke redenen zouden hem zulks belet hebben, denkt gij, Maria vroeg Juan's dochter. Voor het eerste, antwoorde deze, zou ik kunnen inbrengen dat Karei tamelijk berekeningen toeschrijft, ik Wees gerust wees gerust 1 mijne goede Maria, onderbrak haar de jonge Amerikaansche, het is geen twijfel van dien aard, die mijne ziel in dit oogenblik vervult. Uwe woorden wekken eene bekommernis in mij op, welke mij reeds veel onrust ver oorzaakt heeft. Het spijt mij, mejuffer Dora, dat ik de oorzaak ben van droevige opwellingen in uw gemoed. Gij zult toch willen aannemen, dat het van mijnentwege gansch onvrijwil lig is Bekommer u daarover niet, mijne lieve, gij kunt er niets aan doen. De oor Reeds herhaaldelijk hebben wij erop ge wezen welke bittere vruchten wij oogsten met de Roerbezetting. Van dag tot dag wordt den toestand ern stiger. Wij komen op een punt dat Belgie moet stand nemen. Ofwel medegaan met Frankrijk en sarnen alleen staan tegenover de geheele wereld ofwel de politiek van Engeland volgen steeds hebben de Vlaamsche bladen aangetoond hoe gevaarlijk voor Bel gie het samengaan met Frankrijk is. Van de transchschrijvende bladen hadden zij daar door veel te verduren en geene scheldnamen bleven gespaard. Nu blijkt het meer en meer dat 'net de Vlaamsche bladen waren die gelijk hadden en dat eene aansluiting met Engeland voor ons broodnoodig is. Engeland zorgt voor zijn eigen, 't is waar en de Fransche politiek kan ook goed zijn voor Frankrijk. Maar wij zijn noch Erigel- schennoch Franschen en wij moeten zorgen voor ons zei ven. Nu komt de Brusselscne Libre Beigique» zich openlijk aan de zijde van de Vlaamsche bladen te scharen. Het schrijven van M. J. Passelecq is zoo klaar en zoo krachtig dat wij niet kunnen laten er hier eenige uittreksels van te geven. Het ware nutteloos ons verder begooche lingen te maken over de Roerpolitiek. De ondervinding in betrekking tot de aangeno men methode heeft lang genoeg geduurd, om ons te veroorloven, eene gevolgtrekking te maken. Maar de feiten zelf belasten zich daarmede, de feiten, weike onverbiddelijke brutaliteit iederen twijfel onmogelijk maken. Men ledigt de Roerstreek, men exploiteert ze niet. Binnen drie maanden zullen de voorraden der fabrieken geheel uitgeput zijn. De werk loosheid neemt toe, het eene conflict volgt het andere, de strafmaatregelen worden voortdurend strenger. De Roerpoltiek is op een jammerlijke fiasco uitgeioopen En verder Misschien reeds binnen acht dagen zullen wij onherroepelijke besluiten moeten moeten nemen die, volgens hunne strekking, of het Land uit zijn financieele, economische en sociale moeilijkheden zullen redden, of het aan onvermijdelijken onder gang wijden. De openbare meening in Engeland is zeer opgewonden. Moet Frankrijk nog eenige dagen zwijgen en hardnekkig blijven, geheel de Entente valt uiteen en Engeland knoopt afzonderlijke onderhandelingen met Duitschland aan. Moest het zoo ver komen, laten wij, Belgen, dan niet meer op schade vergoeding rekenen. Het ware voor ons en voor Frankrijk het teeken der nadering van een buitenlandsche en binnenlandsche catastrophe, erger dan een verloren oorlog. Zonder de medewerking van Engeland bestaat er niet de minste kans om het pro bleem der schadevergoeding tot oplossing te brengen. Wie het tegen Engeland wil op lossen, vergrijpt zich aan het gezond ver stand. Engeland, daarentegen is bij machte om het afzonderling op te lossen, uitsluitend voor zich. Maar dat zou voor Frankrijk, zelfs met Belgie, zooals de zaken nu staar., onmogelijk zijn. De aanslagen in de Roerstreek op onze soldaten gepleegd hebben eenen terugslag gehad op de buitenlandsche politiek. Zooals te vreezen was hadden de mogend heden die de Roer bezetten het plan opgevat steeds strengere maatregelen te nemen en de bezetting te verscherpen. De Heilige Vader, die beter dan wie ook op de gansche wereld, op de hoogte is van de wereldgebeurtenissen en die beter dan de hoofden der betrokkene landen zelf een be langloos oordeel kan vellen, ziet de droevige gevolgen in dezer maatregelen. Hij heeft zich tot Duitschland gewend om te verkrijgen dat het Duitsch gouvernement zulke aanslagen zou afkeuren. Dit is thans gedaan. Duitschland zet officieel aan alle sabotage te staken en veroordeelt alle mis dadig geweld. Ook met de verbondene landen heeft Z. H. de Paus zich in betrekking gesteld met het inzicht alles te voorkomen wat eene overeenkomst tusschen Frankrijken Duitsch land zou kunnen vertragen. Hij heeft aan het Fransch en aan het Bel gisch gouvernement laten weten dat Hij zich vleit met de hoop dat geene maatregelen zullen genomen worden die de gemoederen nog meer zouden verbitteren en waarvan de treurige gevolgen niet zouden uitblijven. Dit sluit niet uit dat Z. H. de Paus zelf zegt dat de Belgische Regeering de noodige maatregelen mag nemen ten einde de veiligheid zijner troepen in het bezette ge bied te waarborgen. De Regeeringsverklaring met de bespre king die erop volgde heeft verschillige zittin gen ter Kamer ingenomen. Vee! nieuws werd er niet verteld. Het nieuw programma is op een paar kwestiën naar als het oude. De Hoogeschool wordt twee derden Vlaamsch en één derde Fransch of omge keerd volgens de keus van den student. En dat is ver, o zoo ver van Gent of niets Niemand is daarvan voldaan. De militaire kwestie zal ons een leger schenken dat veel mannen heeft, met langen dienst en die schromelijk veel geld kost* Maar er zal nog veel water naar de zee loopen vooraleer die wet erdoor geraakt. De socialisten verklaren zich volop tegen de Regeering en zullen tegen alles stemmen oin zoo spoedigmogelijk tot eene ontbinding van de Kamer te komen. De Katholieken en de Liberalen hebben hun vertrouwen gegeven aan de Regeering. In beide groepen echter werd dat vertrou wen maar zoo gegeven, dat men heelemaal geen vertrouwen mag hebben in het lang leven der nieuwe Regeering. Beide groepen bezitten mannen genoeg die hunne vrijheid van handelen bewaren op de zaken die moeten eene oplossing krijgen dat men kan voorzien dat Minister Theunis met zijne Regeering al niet ver zal komen. Blijkens een onlangs gepubliceerde offici- eele statistiek, wordt de neger-bevolking van de Belgische Kongokolonie op 12 miliioen zielen geraamd. Zeer waarschijnlijk is dit cijfer echter merkelijk beneden de waarheid, daar vele inboorlingen nalaten hunne kin deren, en vooral de meisjes, bij de volkstel lingen op te geven. Het aantal in Kongo verblijvende blanken bedraagt 9.600 tegen 8.200 een jaar geleden daaronder zijn 5.513 Belgen. In de Katangaprovincie is het blan ke ras het sterkst vertegenwoordigd en wel door 3.963 personen. In het geheei verblij ven in Kongo 1.247 ambtenaren,7.315 parti culieren en 1.036 zendelingen. Van 5 Juli 1923 tot den 31 Maart 1924 zal een invalieden-postzegel te koop gesteld worden. Hij is van 40 centiem maar kan enkel gebruikt worden als een zegel van 20 centtem. Het opgeld van 20 centiem zal ten goede komen aan het Nationaal werk voor Oorlogsinvalieden Er zijn een miliioen zulke postzegels ge drukt. Zij zijn blauw-grijskleurig en stellen een oorlogsverminkte voor die op krukken steunt. Deze zegel blijft geldig tot 30 April 1924. IVfuzeum te Zeebrugge. Een nieuw muzeum zal deze week geopend worden te Zeebrugge. Dit muzeum zal de kunstverdediging van Holland tot Kales herinneren zooals het in gericht was door de Duitschers, gedurende de bezetting. Een muurschilderij, die er zal tentoonge steld worden, beschrijft den aanval van den Pier door de Vindicative en deDoversche zeewacht. De Belgen die hunne titels der oude, niet gewaarborgde Hongaarsche en Oostenrijk- sche openbare schulden niet hebben kunnen doen stempelen mogen hunne titels tot 31 Juli aan de agentschappen der Nationale Bank aanbieden om ze eene bijzondere stem peling te laten ondergaan. Men kan nochtans deze laattijdige stempe ling niet waarborgen. De handelsovereenkomst tusschen Fran krijk en Belgie op 12 Mei 1923 onderteekend werd deze week in deFranscheKamer goed gekeurd. De Fransche Minister verzekert dat die overeenkomst aan de Franschen geenerlei nadeeligen invloed zou uitoefenen. De Fransche Regeeringscommissie ver klaarde dat al de noodige schikkingen wer den getroffen om te vermijden dat de belan gen van den Franschen nijveraar in gevaar zouden gebracht worden door de waarde vermindering van den Belgischen frank. Als de Franschen zooveel voordeelen hebben, zullen er nog overschieten voor de Petits Beiges Guido. sprong van dien kommer is lang voor ons beider geboorte te zoeken, maar staat toch eenigszins, denk ik, in verband met de zaak, waarover wij spreken Mijne woorden moeten u zeer duister voorkomen, indien ik er u meer mocht over zeggen, zou ik het zeer geerne doen, maar een heilige plicht verbiedt het mij, laat er ons dan niet verder over spreken. En moogt gij mij ook niets meer zeg gen over hetgeen ik u toevertrouwd heb Oh dat is iets anders 1 Welnu, zou ik dan uw oordeel niet mogen kennen Wel zeker, maar een beslissend ant woord kan ik toch niet geven. Dat spreekt van zelfs, mejuffer, meen de Dammaerts's dochter. Ik wil u onbewimpeld mijn gedacht zeggen. Uwe woorden, Maria, hebben mij vooreerst het reinste genoegen doen sma ken, want, ik ook voel eene ware toegene genheid voor uwen broeder, ja, misschien nog meer dan dat. Gij kunt u dus waar schijnlijk voorstellen, hoe aangenaam het voor mij is te vernemen, dat hij niet onver schillig is te mijnen opzichte. Karei is de eerste man, die eenigen indruk op mij ge maakt heeft, maar ik heb sedert eenige jaren in zeer ernstige omstandigheden ge leefd, en mijne neigingen leeren bestrijden. Mijn gedrag zal gansch afhangen van den wil mijns vaders, en van den afloop der zaken, welke ik nog moet trachten te door- gronden. In alle geval moogt gij aan uwen broederzeggen, dat ik hem boven alle andere mannen hoogschat en waardeer, en Idat ik mij gelukkig zou achten ffiijne hand in de zijne te mogen leggen Het meisje zweeg en bezag hare gezellin Professor Duitschmann zott eeii'nieuw heelmiddel tegen kanker ontdekt hebben. Wellicht gaat het hier over wat men Tu- moricidine noemt, en moet het geneesmid del aanzienlijk verbeterd zijn. Een trein komende van Skiën in Noorwegen, is Vrijdag namiddag, nabij Drammen ontriggeld.Twee personen werden gedood en veertien andere reizigers zijn gekwetst. M.Raison, van Rives (Frankrijk), heeft in drie maand tijds 840 levende adders naar het Pasteursgesticht, te Parijs, gezonden waar men een groote bestelling van die kruipdieren gedaan had.De streek van Rives is intusschen bijna heelemaal van slarvge«-| - gezuiverd. Een sneltrein is bij Taumarunice, in Nieuw-Zeeland (Engelsche bezittingen), uit het spoor geloopen. Verscheidene wagons werden verbrijzeld, 12 reizigers gedood en 40 gekwetst. Nadere bijzonderheden over deze ramp ontbreken nog. Zondag morgen schoot een vliegtuig, behoorende tot de afdeeling n.24, te Londen in brand op een geringe hoogte en stortte neer op het dak van een huis, dat vlam vatte en heelemaal vernield werd. De twee vliegers werden letterlijk ver koold. Te Santiago de Chili zijn reeds meer dan 100.000 gevallen van influenza voorge komen, meerendeels onder de minder be- goede klassen. Het weer is daar voor den tijd van 't jaar buitengewoon koud. Te Chicago zijn tijdens de viering van den Amerikaanschen onafhankelijksdag in de Ver. St. bij het afsteken van vuurwerk, twintig personen gedood en honderden ge wond. Een landbouwwerkman uit de Fransche gemeente Parroy had tusschen het gras nabij het bosch een houwitser gevonden. Hij beging de onvoorzichtigheid het moord tuig te willen losvijzen, toen het eensklaps ontplofte met het gevolg dat hij den buik opengereten werd. De ongelukkige stierf terwijl men hem naar het gasthuis droeg. Een auto, die den dienst tusschen TIemcen naar Nedroma verzekerde, stortte in een afgrond. Men telt zeven dooden. Er zijn ook meer dan twintig gekwetsten. In een trein komende van Asti (Itaiie) heeft men onder de kussens van een rijtuig van tweede klas vijf bommen ontdekt gela den met allerhande springstoffen. Een onder zoek werd geopend. In de statie van Paperstrasse (Duitsch land) is een bommeltrein op een sneltrein van de lijn Berlin-Paperstrasse, gebotst. Er werden veertien rijtuigen vernield en meer dan zestig personen gekwetst. Een geweldige brand heeft het Ameri- kaansch kamp van Goldfield (Nevada) in asch gelegd. Men heeft dynamiet gebruikt om de vlammen te bestrijden, doch vruchte loos. Men schat de schade op een miljoen dollars. De Volga en de Kam, in Rusland zijn buiten hun oevers getreden en hebben in de belendende distrikten groote streken onder water gezet. Ruim 400 personen, waaronder 230 kinde ren, zijn omgekomen en 10.000 menschen zijn dakloos. als eeningszins verschrikt over hare eigene openhertigheid. Wat zijt gij goed, Dora sprak Maria. Spreek zoo ras niet, mijne lieve, want tot mijne groote spijt moet ik er nog iets bijvoegen vergeet niet uwen broeder tegen eene mogelijke, ja, waarschijnlijke ontgoo cheling te waarschuwen. Wees verzekerd dat deze mij hetgrievendst leed zou veroorzaken, maar wat kunnen wij tegen onze lotsbestemming Er is in mijn binnenste, als een voorgevoel van rampen, die uit deze liefde, laat ons die toe neiging maar bij heuren naam noemen, zoowel voor mij als voor uwe familie zouden kunnen voortspruiten. Gij verontrust tnij, Dora, maar dit zijn zeker slechts inbeeldingen, die uwen geest somtijds in poozen van eenzaamheid en verveling bedroeven. Gave God, dat het slechts inbeeldin gen waren sprak Dora met eenen zucht. Maar integendeel, het zijn omstandigheden, die voortspruiten uit ware en ongelukkige gebeurtenissen. Oh 1 moesten mijne voorge voelens zich verder bewaarheden, wat zouden wij allen te beklagen zijn 1 Het ontroerde meisje vaagde eenen traan uit de oogen, en hare gezellin bezag haar vol weemoed. Wat droeve vooruitzichtenzegde deze. En gij kunt mij niet zeggen, waarop zij gesteund zijn gij wilt mij niet toever trouwen, wat wij te vreezen hebben Neen, mijne goede Maria,ikkanniet.... ik mag niet De twee meisjes waren in het midden der stad gekomen, doch schenen weinig aciit te slaan op de richting, welke zij volgden. Onze oudste zoon zou gaarn trouwen En ik heb daar niets tegen. Het huwelijk is immers een schoon ideaal, een verheven sacrament. Doch het huwelijk brengt ook zware verplichtingen mede, en het kan niet meer ontbonden worden, tenzij door de dood. Daarom, jongen, niet zonder overleg en vooruitzicht, niet waar Anders loopt ge blindelings in uw ongeluk. Zeg me eens vertrouwelijk, kunt gij beves- stigend antwoorden op deze 10 vragen 1. Ziet ge uw bruid gaarn, niet alleen om haar lief gezichtje, maar eerst en meest om haar goed karakter, hare zedigheid en gods vrucht T. Webt^ge wrfskracht-genoe^oni baas te zijn in huis en uwe overtuging te handhaven, en van een anderen kant, om uwe vrouw niet te laten boeten voor de tegenheden welke gij buiten huis mocht ondervinden 3. Kunt gij geduldig wacht en zwijgen als 's middags het eten niet gereed en 's avonds de pap aangebrand is 4. Kunt gij werken onder het aanhoudend schreeuwen en huilen van een half dozijn kinderen 5. Kunt gij een nacht waken zonder den volgenden dag uit uw humeur te zijn. 6. Kunt gij soms van uwe oude vrienden afscheid nemen, en dan 's avonds thuis blij ven bij vrouw en kinderen 7. Kunt gij een kind op den arm houden, er mede dansen, zelfs wanneer het schreeuwt? 8. Kunt gij tegenspraak verdragen, als ge weet dat ge gelijk hebt 9. Bezit gij eene goede gezondheid, en hebt gij werklust Kunt gij genoeg verdie nen om vrouw en kinderen te onderhouden? 10. Kunt gij u afhouden van den drank, die zooveel huisgezinnen in het verdriet en de ellende stort Zoo gij datalles kunt, en een goed vrouwtje kiest, moogt ge gerust in het huwelijksbootje stappen. En zij Zij moet nog tien hoedanigheden meer hebben dan gij... Maar dat is voor den naasten keer. Goed succes Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaat», 8, (Kleine Markt), POPERHVO IS E. -- BEKNOPT VERSLAG der zitting van de Kamers, van Vrijdag 6 Juli. Over de barakken van het Koning Atbert-Fonds.' De heer Colaert. De heer Buyl sprak over een wetsontwerp dat in den Senaat besproken wordt. Die zaak is niet op de dagorde. De heer Buyl. De provincieraad van West- Vlaanderen nam eene motie aan in den zin van mijn opmerkingen. De heer Colaert. Ik zal over die kwestie uitleg geven wanneer het ontwerp ter Kamer ter spraak komen zal. Het is spijtig dat de barakken van den Koning thans verhuurd worden tegen het dubbel van den prijs die onmiddelijk na den oorlog bestond. Dat Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-V laanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN POPERINGHE, Groote Markt, 28, tel. 89 <5t 90. VEUINE, Ooststraat, 64, tel. 76. DIXHl'DE, Kiekenstraat, tel. 44. M4IESKHOEN, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, Agent Heer FOURNIEtë, Burgemeester. Beveren HeerTAHON, Gemeentesecretaris. Noordschoote Heer M. BAILLEUL, Ledeghem Heer G. DELANNOO, Westoutre Heer A. DECLERCQ. Rousbrugge Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckem. Zij gingen zwijgend eenige stappen ver der, toen het gedrang en de beweging der koopstad hen uit hunne droeve mijmering trok, want zij begonnen de Schelde te nade ren. Willen wij eens naar het magazijn gaan zien, sprak Dora, waar gij van ge sproken hebt dat zal misschien die droeve gedachten wat uit ons hoofd verwijderen. Ja, luidde het antwoord, dat zal nog het beste zijn. Laat ons langs hier gaan,'tis hier dichtbij. De juffers vonden echter bij de voort brengsels der modewerksters, de gehoopte verstrooiing niet, hun hert was te vol. Het gesprek wilde niet meer vlotten. Als zij eenigen tijd in het magazijn door gebracht hadden, was het avond geworden en Dora deed een huurrijtuig naderen, dat de beide meisjes eerst tot aan des Corsi- kaans kasteel bracht, en daarna Maria naar huis voerde. Bij het afscheid had Dora gezegd Mijne lieve, vergeet niet mijne woor den zou nauwkeurig mogelijk aan Karei over te brengen, maar vertel hem niet te veel over mijne droeve vooruitzichten. Alles kan nog wel in 't beste keeren. Zeg hem ook dat ik verlang om hein te zien. XXI. Cies geraakt in de val. Het middernachtelijke uur was reeds eenigen tijd voorbij en alles, in de woning van den Corsikaan, evenals in het omliggen de, scheen in de diepste rust gedompeld. De poort langs de straat was open geble ven, zooals zulks overigens nog al dikwijls gebeurde. Het was te lande pikdonker, en het om liggende van de stad Antwerpen was toen ter tijd uiterst karig verlicht. Na midder nacht was er zelfs geen petroollamp meer te bemerken. Aan de poort van Juan's kasteel hield een man behoedzaam stil, en sloop zonder lang dralen naar het hoofdgebouw. Een zeer breed pad met keizelsteen be strooid leidde er heen. De man was niemand anders dan Cies. In zijne bijeenkomsten met Pedro was alles nauwkeurig besproken. Hij had den kamerknecht over eenige dagen zelfs een bezoek gebracht, en deze had hem de heerenwoning laten rondwande len, en hem geheimelijk degeldkast getoond, die niet sterk scheen. Daarin, had Pedro gezegd, bevindt zich altijd veel geld in goud en banknoten. Mijn meester, die meer dan 10 millionen bezit, ziet niet al te nauw. Hij had hem ook eene deur aangewezen, dieals door nalatigheid zou open zijn. Het was naar deze dat Cies zich richtte. Hij opende ze met gemak en zonder ge rucht. Na eene korte aarzeling trok hij binnen. Op hetzelfde oogenblik kwam van achter eenen pijnboom eene zwarte gestalte te voorschijn, die zich rechtstreeks en snel naar een nevengebouw richtte. Het was Pedro, die Cies afgewacht had. Hij klopte ieverig op eene deur en kreeg aanstonds antwoord. Den mond aan een klein openingsken tegen de klink brengende, zegde hij leven- dig Doe aanstonds open, Jan 1 't is ik, Pedro. ('t Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1