V HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD Nieuwsblad voor Poperinghen Omstreken. naar te granen dan len Yzer. Apotheek Frans Van de Plas Wraak en Liefde In 't Buitenland. IboBQemeotprijs In Stad fr. 8.50 In Belgie pp£, 8.00 Buitenland 13.00 Sansea=Vanaeste, 15, Gasthuisstraat, VERROÖPISCEH, Eene inlassching ROUWBERICHTEB, Sondag 29^ Juli 1923. 15 Centiemen. 20 Jaar. Nr 30 SPREUKEN. Uit het Leven. Leest eo Terspreldt de PöperisigheBMf 4 BEDEVAART - o P SC 81 I N S E. Praalgraf HUSO VERRSEST. Politiek O verzien t. Over de nieuwe legerwei. De Vlaamsche Hoogeschool Het Katholiek Vlaamsch Congres. fVSisbruik van vertrouwen. Niets opgeleverd. De vrede te Lausane. Het Itaiiaansch ooriogskruis. De Katholieke Viaamsche Kamergroep Provincieraden Van een mooi Traktementje Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen. per Jaar Uitgever Drukkerij, Papierhandel, POPERiNGHE Telefoon nr 9. Postcbeokrekening nr 15570. prijs BERICHTE*, o.6o ctn per regel. 2 inl o.So ctD 3 inl. o 45 ctc VÖHUISSES, 1 5o fr per regel. 5 fr. voor 10 reg Herhaalde Annoneen pTijaen ap Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdaq ingezonden worden. Kleine berichten teoen den Vrijdaq noen. SNAAR Des avonds vroeg naar bed, Vroeg op in 't morgenuur, Zij ti een vaste wet, 't Verlengt des levens duur. Hoe zullen inati en vrouw Elkanders lasten dragen, Alstniet hei plichtgevoel Hun huwelijksmin komt schragen Al wat gij hebt, dat gaf de Heer, Daarom verkleint u meer en meer. Al heeft de val u kwaad gedaan, Met vallen leert men vaster gaan. Voor de armsten onder de armen, voor de bedelaars aan de poort der Gezondheid, voor de ellendigen in misvormingen en ongeneesbare kwalen, breekt er ieder jaar nog een tijdstip aan van hoop in 't hopelooze. Het wordt van uit de zalen der gasthuizen, van uit de kamers der klinieken of der par ticuliere woningen met groeiende gejaagd heid te gemoet gezien. Waar maanden stille vertwijfeling of dorre neerslachtigheid heerschten, komt meer en meerde opgewekt heid van 't vertrouwen en het geloof aan genezingsmogelijkheid de oogen verlevendi gen. En allengs wordt het den dompelaars eene bijna-wezenüjkheid, zien ze zich plots ontheven van hun jarenlange jammer, terug normaal in 't normale leven. Én ze tellen de weken, de dagen, de uren die hen nog schei den van 't begeerde, van 't verwachtte... Lourdes Het is voor hen de eenige uitkomst. Te genover hunne groote teistering heeft de kleine wetenschap der menschen nederig hare onmacht moeten belijden. Verlaten van de specialisten, wier beroemdheid zoo ijdel bleek bij die gevallen waar de natuur niet mee-wilde, hebben zij zich gewend naar het bovennatuurlijke. Met al de hevigheid van 't levensverlangen, met ai de kracht van den geluksnood hebben zij de magere armen uit gestoken naar het Zuiden, naar de rotsholte, waarin het witte beeld de witte Verschijning vervangt... Lourdes t Lourdes En ze zijn gevoerd, gedragen naar en in de treinen, dezelfde die dienen voor 't dage lijks vervoeren van zakenlui of plezierreizi- gers, en die nu een onzettende lading van opeengetaste inenschelijke miseries kregen. Gewis, ze leden naamloos veel in hun ziek bed of op hunnen krankenstoel maar nu, bij dit overbrengen, hoe omzichtig ook, bij dit hijschen in de wagons waar wel al het mogelijke was samengebracht om het den beproefden gemakkelijk te maken, doch waar onvermijdelijk veel ontbrak van de kleine verlichtingen in hun zwaar lijden, nu werden ze meer dan ooit gefolterd in hunne arme ledematen. En toch, toch had den ze nog een glimlach van dank, van tevredenheid, spijts het verhevigen hunner martelingen. Want het langverbeide was nu werkelijkheid aan 't worden. De tocht ging beginnen, en aan 't einde LourdesLourdes O, die onbeschrijfelijke uren van ellende tijdens dien tocht Dat gruwelijk geschok bij 't hotsen van de wagons, die adembeklem mende benauwdheid in de te enge ruimte, die oneindigheid van den troosteloozen nacht zonder slaap... Tot eindelijk de bleeke morgen kwam doorgebroken van den geza genden dag, die hunne aankomst in 't gena deoord belichten zou... Krampachtiger ompersten de wassen vin geren de rozenkranskraaitjes. Hartstochte lijker suisden de weesgegroeten langs koortsdroge lippen. Het weten, dat ze naderden, dat ze gingen bereiken, zich be vinden op de plek waar honderden wrakken, zooals zij, eensklaps als herschapen waren geworden door de alvermogende tusschen- komst van Moeder, doortrilde hunne kranke leden met de prikkels van een steeds onstui miger ongeduld. En wanneer, na haast bangelijk beiden, daar het bij 't verstrij ken der laatste trage uren bleek alsof men nooit zou aankomen, opeens de kreet der uit de raampjes kijkende gezonden aankon digde dat het gebergte in 't zicht, dat het einde nabij was, dan ontrolden er groote tranen van erkentelijkheid de droeve oogen der gemartelden... Lourdes I En dagen aan dagen hebben hunne gebe- denrammen gebeukt op den genadeberg, om deverlangde genezingeruitte doen ontsprin gen. Al hun wee, al hunne teleurstelling, al hunne wanhoop van jaren en jaren hebben ze vereenigd tot één geweldigheid, welke opgegolfd is langs de roetverzwarte en zoen- blinkende rots, omhoog, omhoog, naar de ovale opening daarboven, waar eens haar voet gesteund heeft, op den bloeienden roze laar. Dat moést ze hooren, dat moést ze ver- hooren. Hier was zij dichter bij, hier was de lucht geheiligd door hare persoonlijke aan wezigheid, hier ging zij onzichtbaar, doch haast voelbaar, rond tusschen de kranken- wagentjes op rij geschaard voor de baden of voor de Grot. En wanneer de wind de blaren beroerde en langs de uitgemergelde of mismaakte wezens streek, leek het dan niet, alsof de blanke verschijning met den blauwen sluier weer door het ruim vaarde en rondvaarde om goedheid te bedeelen aan de poveren, hier heen gesukkeld als naar hun laatsten toevlucht Lourdes, middelpunt hoop in oceaan van hopeloosheid... Lourdes, laatste noodhaven voor alle ten ondergang verwezene schip breukelingen van 't leven G. v. A. Ben. Jamin. Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 22 ROMAN door C. VERVAHGKE. Evenwel dacht hij soms in angstige twijfelachtigheid, aan het zoo zeer gevrees de briefje dat nergens gevonden werd. Het bevreemdde hem ook wel eenigszins dat zijn knecht juist was gaan stelen in de woning van dien rijken Amerikaner, die met een schip naar Antwerpen gekomen was, dat de Corsikaan heette. Hij gelukte er nochtans in die gedachten uit zijn hoofd te verjagen met de denken, dat dit alles aan niets dan aan een bloot toeval moest toege schreven worden. Wat zijne vrouw en kinders betreft, deze bekommerden zich niet veel om Cies, hij had hun nooit veel toeneiging ingeboezemd, in tegendeel En zij wisten niet dat zijn dood een drei gend onweder van boven hunne hoofden verwijderde. Een onweder dat nochtans met verdub belde woede, en onder eenen anderen vorm wederom kon opsteken In den morgen onderzocht Pedro met zijnen meester het klein pakje, die hij op het lijk van Cies gevonden had. Het was van zacht, fijn leder en zeer zorg vuldig langs alle kanten toegenaaid. Welk gedacht, sprak Juan, van dat al tijd op zijne borst te dragen. Ja, antwoordde Pedro, terwijl hij voor Van alle kanten komt de vraag wat is het doel van den Bedevaart dees jaar De voorgaande jaren wisten wij het beter: Driemaal werd er hulde gebracht aan de lieve vlaamsche dooden te Steenkerke in September 1920 op het graf van Viaande- ren's kunstenaar, Joe English, met zijn vlaamsch-Iersche schoone ziel te Steen- slraate, in September 1921 op 't verloren, wild-schoone rustplaatsje van de gebroeders van Raemdonck, in iiun homerische groot heid oin 't ongeweten samen bezwijken te West-Vleteren, in Oogst 1922, op dat groote soldatenkerkhof waar 't gebeente van het zonnekind, Renaat DeruJder bewaard blijft. Die drie jaren wisten wij telkens rond wiens grafheuveltje we vroom geschaard stonden. Maar dees jaar, aan welke vlaamsche kin deren gaan we onze hulde bieden. Alzoo ongeveer luidt de algemeen geop perde vraag. Ons antwoord in 't hartje van Veurne-Ambacht, waar de Vlaamsche sol daten in Belgischen dienst zoo overdadig vochten, sneuvelden en in den grond gestopt werden, te Oeren, nabij Alveringhem, daar is er een militair kerkhof een stukje van het onmetelijk beenderenveld der Yzerstreek en op dien doodenakker,een groepje kruisen, zerkjes van heldenhuide, lijk Joe English ze uitdacht en teekende. De kruisvormige letters op de armen van het kruis. A. V. V. V. V. K. werden op zekeren nacht toege- smeerd, door menschen die niet gewoon waren het truweel te hanteeren ofwel door spitsboeven die wisten wat judasloon aan hun hyenawerkje verdiend was. Bij die geschonden giaven van Viaamsche broeders zullen we Viaanderen's roode en zwarte passie dit jaar herdenken. Dat gebeurt op Zondag 26 Oogst. Dat alle, maar alle hin derpalen wegvallen, dien dag Feesten, vergaderingen, optochten, uitstapjes, opdat het levende Vlaanderen onbeperkt, voltallig, tot het massa graf van het doode Vlaande ren kome, dankbaar en vroom. Vragen welken Vlaamschen doode we bezoeken Maar al de zonen van Vlaamsche moeders, zoovele duizenden ze zijn, worden telken jare door ons herdacht Het graf of de graven die we uitkiezen, als verzamelpunt, zijn het ideale zinnebeeld van Viaanderen's bioeuige hecatombe voor vrijheid en rechtoveraluitgenomen uitgenomen in net eigen land Echter, bij de kaune dooden past geen haat, ofschoon bittere ontgoocheling en schrijnende hoon ons er toe drijven. Al du laaiende strijddagen met ons vlaamsch getob en gekleun, zijn genoeg vervuld met serpen haat en wreveiigen misuood. Laat ons éénen dag één enkelen, de wrangheid verbannen uit ons gesarde zielen. Liefde tol de dooden, de schameler) in al hun glorie niet haat tegen die anderen, tegen heel 't kleinmenscheüjk razende bont, dat lijk kwade honden in onze beeren vliegt. In 't aanschijn van den dood dier duizenden, bij 't luisteren naar de stem der Viaamsche dooden aan den Yzer, begeeft ons, één dag die haat, welke wrangheid baart en over- zwalpt alles die liefde welke groote dingen verwekt uit stoute daad Duizende Vlaamsche Pelgrims van vorige jaren, tot weerziens op 26 Oogst.Duizenden nieuwe Beevaaiders, die voor 't eerst uw lieven plicht jegens onze dooden vervult, weest welkom. Namens het Komiteit De Voorzitter D' DAELS. De Schrijvers Dr J. I.euridan, Clement De Landtsheer, ADV. tiULCKAERT. Opvolger ran S VAhlDEN 8ERGHE, Bertenpiaate, 8, (Kleine Markt), Een praalgraf wordt opgericht aan den Grooten Meester Hugo Verriest 1 Alie Nederlanders uit alle gewesten heb ben met geestdrift hunne medewerking toegezegd. Vlamingen geeft het voorbeeld aan de Nederlanders uit andere streken Stuurt uw penning aan den Heer Ach. Denys, Ooststraat, 60, of stort uw bijdrage op de postcheckrekening Nr 109.400. De geringe penning van den eenvoudigen Vlaamschen arbeider is even welkom als de rijkste gift. Vlamingen eert uwe groote mannen. Namens het Huqo Verriest-Berek De Schrijver, De Schatbewaarder, Dr. Karel Versteele. Achiel Denys. Dc Voorzitters E. H. Pastor BLANCHE Notaris PERSYN. zichtig het zakje opensneed, hij deed zulks sedert dat hij eens sporen bemerkte aan zijnen koffer, die duidelijk bewezen dat men hem had willen openbreken. Cies wist wel dat Dammaert alles zou gedaan hebben, om het in zijne macht te krijgen, daarom achtte hij het nergens veiliger dan daar. Wij zijn bedrogen, Pedro riep de Corsikaan uit, er is niets in dan eene gazet. Door de opening, welke Pedro gemaakt had, werd er inderdaad een stuk vaneen nieuwsblad zichtbaar. De knecht haalde het voorzichtig uit, zeg gende Zoo haastig niet, als 't u belieft. Mijn heer. Gij ziet wel dat Cies zijnen wissel op zicht goed bewaarde. Ik zal hem wel vinden. Ziet gij wel, hier heb ik de zaak beet De oogen van Juan begonnen ongemeen te glinsteren, als hij zijn knecht een geel papierken zag ontplooien. Hij kon zijn ongeduld niet bedwingen. Koortsachtig bevend ontnam hij het uit de handen van zijnen vertrouweling. Het was tamelijk wel bewaard en nog goed leesbaar. Ais de Corsikaan het met de grootste aandacht overlezen had, sprak hij lang zaam Hier heb ik ten minste een sprekend bewijs uwer misdaad, Emiel Dammaert i Het stuk was inderdaad geen ander dan hetgene wij, bij het begin dezes verhaals, Dammaerts hebben zien schrijven onder de opgave van Cies. Oh i welke eene herinnering! zegde Juan nog. Pedro, voegde hij er bij, gij zijt een Verledene week heeft de Kamer en de Senaat het grootste en belangrijkste werk j geleverd van geheel het jaar. In de Kamer werd de Legerwet en in den Senaat werd de Hoogeschoolwet gestemd. Maar of er schoon werk geleverd werd, dat is een andere vraag die wij eens gaan onderzoeken. Wat de Legerkwestie betreft, iedereen, van welke partij hij ook inoge deel uitmaken, is overtuigd dat ons land een leger noodig beeft en dat het leger moet kunnen voorzien in de binnenlandsciie- en buitenlandsche moeilijkheden die zich met ons land kunnen voordoen. Maar waarover de verschillige gezindhe den niet eens zijn is de sterkte dat het leger moet hebben oin in die behoeften te voor zien. Sterkte in getal mannen, sterkte in duur van den dienst, sterkte in materiaal. Het is ontegensprekelijk, en wij hebben er reeds herhaaldelijk opgewezen, dat ons le ger den grooten slokop is van de inkomsten van ons land. Soldaatje spelen kost geld, veel geld. Het is zonneklaar dat het leger veel man nen onttrekt aan den hanüei, de nijverheid en den landbouw, in een woord dat het weegt op den economischen bloei van ons land. Voor ons, Katholieke Vlamingen is het leger een gevaarlijke school, waar men veel te los omspringt met de godsdienstige eu zedelijke vorming onzer zonen en met hun eigen Vlaamsch-zijn. Ons leger moet in staat zijn de rol te vervullen waartoe het gevormd is, met deze voorwaarden dat het ons land niet geldelijk ten onder brengt, dat het zoo weinig ais het volstrekt noodig is armen onttrekt aan 's lands welvaart en dat het aan de Ouders de grootste waarborgen biedt tot het bewaren van een rein lichaam eene zui vere ziei en eenen gezonden geest bij hunne zonen. Vervult de nieuwe legerwet die voorwaar den Neen in 't geheel niet. Wij hebben ons gedurende den oorlog alle offers getroost omdat wij steeds hoorden spreken van den iaatsten oorlog. En wat zien wij I Met den asch der beenderen onzer diepbetreurde dooden metst men monumen ten ter verheerlijking van den oorlog. Een echte stormloop tot grooter en grooter be wapening inaaxt zich van alie lauden mees ter. in plaats van oorlog aan den oorlog is het naar eenen nieuwen oorlog dat men aanstuurt. Van sparen op de uitgaven voor oorlogs- oereiding was tot nu toe geen spraak. Echt droevig. Nu is de 12 maanden dienst gestemd inet bijvoeging van 2 maanden Roerdienst. Een voorstel voor 8 maanden dienst werd voorgedragen door M. Marck. Dit voorstel dat zekerlijk aan de behoeften van het land oeantwoordde en de beste oplossing gaf, heeft schipbreuk geleden op eenige stemmen na. Het viel met 78 stemmen en 5 onthou dingen tegen 85 stemmen. Er zijn 7 Kath. Volksvertegenwoordigers van West-Vlaanderen, waaronder M. Co- laett, die tegen het vooistel van den Katho liek M. Marck gestemd hebben. Ook de Socialisten dragen schuld aan de verzwaring van die 4 maanden uienst die onze soklaten meer zuilen moeten doen. Zij waren met 7 afwezig, bij de stemming. Het Sociaiisten-blad Vooruit bekent zelf Bij de stemming over de acht maanden werd de Regeering slechts gered door de afwezigheid van sommige onzer vrienden. Wel zal men wijzen op de vermindering van contingent door de vrijstellingen voor de talrijke huisgezinnen om die 12 maanden goed te praten. Maar wij kunnen niet ver staan hoe een Katholiek om den godsdienst, de goede zeden en den eigen aard bij zijn volk te bewaren het zich niet als een plicht aanziet met hand en tand te werken voor eenen korten dienst bij 't leger. Tijdens ge heel de bespreking der legerwet hebben wij nooit hooren gewagen over het versterken van het zedelijk gezag der legeraalmoeze niers. Is dat voor de Katholieke voormannen misschien van geen belang meer Het stemmen dezer legerwet is een groote zegepraal voor de 33 Liberalen die in de Kamers zetelen en voor hunnen baas Mini ster Devèze. De Katholieken hebben zich goedzakkig in het gareel laten spannen om het Ministe rie van M. Theunis te redden, die M. Theu- nis die een vloek en een vuistslag gebruikt om de Katholieken tot hem over te halen De vertegenwoordigers der Christene Werklieden hebben niet gestemd voor de 12 maanden dienst. Als men weet dat er 186 Kamerleden zijn en dat de wet in het geheel 85 stemmen ver kregen heeft, kan men toch niet zeggen dat die levenskwestie opgelost is naar gedacht der meerderheid van het land. Die wet moet nog naar den Senaat, maar daar kunnen ze nog beter knikken. goede dienaar en ik zal het niet vergeten, doch gelief mij nu alleen te laten. De vertrouwde knecht verliet de zaal met eene beleefde buiging. XXII. Karei en Dora. Hetgeen Maria aan Dora verteld had nopens haren broeder, had de dochter van Juan veel meer vreugde verschaft, dan zij dorst laten blijken. Het meisje bevond zich waarlijk in eenen ongewonen toestand. Haar hert jubelde van vreugde en genot, als zij er aan dacht dat Karei hare liefde deelde. Van dag tot dag beminde zij hem meer, en immer vuriger verlangde zij naar de ge legenheden, oin eenige minuten met hem te kunnen spreken. Ongelukkiglijk kwam het droevig ver moeden, aangaande haars vaders inzichten, haar dikwijls bedroeven, maar hare neiging verminderde er geenszins door. Die jongeling kon onmogelijk haar vader iets misdaan hebben, immers zij hadden malkander voorzeker nooit te voren ontmoet. En moest er iemand van Kareis familie plichtig zijn jegens hem, dan nog, zij gevoel de het klaarlijk, had zij zulks in geenen deeie, dien ernstigen, zachten jongeling kunnen aanrekenen. Hare liefde was dus niet onredelijk, en zij had onbetwistbaar het recht naar de stem van haar hert te luisteren, hare gevoe- leds aan haren vader kenbaar te maken, en er zijne meening over te vragen. Dit onderhoud, dat haar gansch noodza Het misbaksel, dat men thans Vlaamsche Hoogeschool noemt, werd gestemd in de zitting van den Senaat van Woensdag, 18 Jtiii, na eene bespreking zonder den minsten geestdrift. Niets werd eraan veranderd. Zij bekwam 74 stemmen tegen 55 en 7 onthoudingen. Senator Allewaert en Senator Vandevoorde stemden er tegen. De liberalen maken den grooten steun van het huidig Ministerie, waarin zij ook de eerste viool spelen. En wat is er gebeurd in den Senaat. De Regeering stelde de vertrouwenkwes- lie op de Hoogeschoolwet. Welnu op de 24 Liberale Senatoren, die aan de stemming deelnamen, 8 stemden voor de wet, 10 er tegen en 6 hebben zich onthou den. Enkel een derde ervan steunt hunne eigene Regeering. Het is jammer dat de Katholieke Vlamin gen den durf der Liberalen niet hebben. Zaterdag, Zondag en Maandag waren het Hoogdagen voor het Katholieke Vlaanderen. Op die dagen hielden de Katholieke Vla mingen hun 4C Congres te Brugge. Onder den indruk van de laatste politieke gebeurtenissen, weike van. overwegend be lang zijn voor Vlaanderen, werd er ook eene buitengewone belangstelling getoond voor het Congres. Er werd t' uk vpf-vlerd en heftig gespro ken. Zonder aan dtii eerbied voor de Vlaamsche leiders, vooral de heeren Van Cauwelaert en Poullet, te kort te doen, wer den er aan de Vlaamsche voormannen harde waarheden gezegd. De vergaderingen ver wachten van de hoofdmannen nog meer doortastende krachtdadigheid. Mochten zij niet bedrogen zijn en van hunnen kant mochten de Leiders bij hun Vlaamsche volk steeds den noodigen steun vinden bij het vervullen van hunne heerlijke maar lastige taak. De vergaderingen voor Vrouwen hebben ook schoon werk geleverd tot heil en bate der Kath. Vlaamsche gedachten onder de vrouwen der burgerij. in de vergadering van de drie standen, Boeren, Burgers en Werklieden te zamen werden er zeer vruchtbare besprekingen ge houden. De optocht van Zondag is ook bijzonder wel geslaagd. Ai de gemeenten van W. VI. waren vertegenwoordigd en tal van maat schappijen uit de andere Vlaamsche Provin- tiën vormden eenen machtigen volksoptocht. Het schouwspel van de honderden vlaggen geschaard rond Mgr. Waffelaert en de tal rijke Vlaamsche Senatoren, Volksvertegen woordigers en overheden was overprachtig. Maar niet min beteekenisvol was het oogen- blik waarop M. Van Cauwelaert de getuige nis aflegde, in naam van het Viaamsche Volk, van zijne getrouwheid aan de Katho lieke beginselen en dat hij beloofde den Vlaamschen strijd te houden binnen de per ken der Katholieke beginselen. Hierop gaf onze Bisschop, Mgr. Waffe laert, plechtig zijnen zegen aan de aanwezi ge Vlamingen. Onze Katholieke Turngiide Vlug en Vroom heeft ook het hare bijgedragen tot liet opluisteren van den stoet. Ook zal de hoogste belooning, die zij van Brugge mede gebracht heeft, voor de jonge Poperingsche Turners een blijvend aandenken zijn aan het heerlijk Katholiek-Vlaamsch Congres dat zij te Brugge bijgewoond hebben. Mocht het Congres rijpe vruchten afwer pen voor Vlaanderen. Tijdens de laatste samenstelling van het Ministerie waren er twee zaken waarover de Regeering geen vast besluit nam. De twee maanden toemaat voor de Roer en de bepa lingen over het talenvraagstuk in het leger. M. Theunissamen metM. Devèze, hebben toch de vertrouwenkwestie gesteld in de ver gadering van Donderdag als de Roerdienst tot spraak kwam. Dit was zooveel als de Kamerheeren dwingen. De 2 maanden Roerdienst werden gestemd met 76 stemmen tegen 69 en 8onthoudingen. M. Colaert heeft ook voor den Roerdienst gestemd. De taalwet in het leger zal met October besproken worden. Ditmaal is het de Fransche gekende pa triot M. Tardieu die eenen aanval doet op M. Poincaré omdat de exploitatie van het Roergebied volstrekt niet ingericht is. Was deze goed aangepakt, schrijft hij, en hadden wij in het Roergebied bijval, dan zou Engeland het ons niet moeilijk maken. Thans wantrouwt iedereen ons als wij zeg gen niet te zullen weggaan voor wij betaald zijn, want iedereen weet, dat de onderne ming, zooals zij thans wordt uitgevoerd, niets oplevert. kelijk voorkwam, scheen zij nochtans ern stig te duchten het vervulde haar met een ongekend angstgevoel en benauwde haar de borst En iedereen weet bij ondervinding hoe gemakkelijk zulke werken tot later uitge steld en verschoven worden. Het was in deze omstandigheden, dat de twee geliefden zich beiden op een avond feest bevonden, bij eenen der voornaamste reeders onzer groote koopstad. Verscheidene malen hadden zij reeds te samen gedanst, en nu en dan eenige oogen- blikken ongestoord in aangenamen kout doorgebracht. Wat waren zij gelukkig Waarom mochten zij zoo niet voordurend hunne innigste gedachten wisselen Zij waren overtuigd dat zulks hen nooit zou verveeld hebben, maar uit bescheiden heid voor het gezelschap, en uit eerbied voor hunne ouders, wilden zij zoo veel mogelijk vermijden de aandacht op hen te trekken. Reeds lang waren de zoete bekentenissen afgelegd, en plechtige beloften gewisseld. Dora dacht in vervoering aan haar toe komend geluk, toen zij plotseling den blik haars vaders, met eene gansch zonderlinge uitdrukking, op Emiel Dammaert zag rus ten. Met eene ongewone hardnekkigheid, kwamen plotseling de akeligste voorgevoe lens 's meisjes hoopvolle gevoelens beneve len. Ondanks hare pogingen, kon zij deze niet 'uit hare verbeelding verdrijven, en zij voelde zich gansch mistroostig worden. Het duurde niet lang eer Maria Dammaert i die verandering in het uitzicht harer vriendin bemerkte. Sinds maanden hield men te Lausane be sprekingen om de Turksche kwestie tot eene oplossing te brengen. Het verdrag is nu ge- teekend. Het is niet volmaakt en het is bui tengewoon voordeelig voor de Turken. De Turken hebben er de eene na de an dere diplomatieke overwinning behaald. De Geallieerden hebben alles toegegeven. Een nieuw Turkije ontstaat, gebouwd op Fran sche en Russische hulp. De christene landen hadden eens de hoop gekoesterd den Turk uit Europa te zien verdrijven. Nu zitten zij er vaster dan ooit. De geschiedenis zal nooit vergeten, dat het Frankrijk was dat de Grieksche troepen van Constantijn belette Constantinopel in te 'hémen en de halve maan door het Kruis te laten vervangen. Het Itaiiaansch ooriogskruis wordt toege kend aan de Belgische steden Luik en Dik- smuide. Op 4 Augustus aanstaande zal de Hertog van Aosta het kenteeken overhandi gen. Sinds eenigen tijd was er een gebrek aan tucht onder de Kath. Viaamsche Kamerhee ren. Dit bleek meer en meer tijdens de be spreking en stemming der legerwet. Don derdag heeft M. Van Cauwelaert zijn ontslag gege'ven als Voorzitter van dien groep. De Vlaamsche groep heeft zijn taak niet volbracht alhoewel de leden meestal radicale en overtuigde Vlamingen zijn. De Vlaamsche strijd treedt in een nieuw tijdperk. Mocht uit dit kwaad een grooter goed ontstaan. Het Katholieke Vlaanderen houdt de oogen op zijne Vertegenwoordigers. Mochten deze niet vergeten welke verant woordelijkheid zij dragen. De toestand is ernstig. Guido. Westviaanderen. De Eiectriciteitsvoorziening. De provincieraad van West-Viaanderen stemde verleden week het ontwerp tot elec- triciteitsvoorziening, zooals het door de bevoegde kommissie was uitgewerkt. Dit ontwerp voorziet de verdeeling der provin cie in 2 gebieden 1) het Noorden en hel Zuiden der provincie, waar reeds verschei dene plaatselijke electriciteitsnetten bestaan, en 2) het verwoeste gebied aan den Yzer. In het eerste gebied zal de provincie de gemeenten groepeeren en geldelijk bijstaan voor het inrichten der laagspanningsnetten eene uitgave van 5 millioen wordt daarvoor voorzien. In het tweede gebied zal de provincie zelf het hoogspanningsnet aanleggen en den stroom leveren, dien zij echter zelf niet zal voortbrengen, maaraankoopen bij decentrale te Slijkens. Voor dit gebied wordt de uitgave op 6 millioen geraamd, ongerekend de kos ten die het aanleggen der laagspanningsnet ten zal meebrengen. Als er nu met de verwezenlijking van dit ontwerp niet gedraald wordt, zal er weldra werk bij de vleet zijn voor de West-Vlaam- sche ondernemingen van electriciteitswerken, w. t. v. als zij zich daarbij niet laten verdrin gen door mededingers uit Brussel en elders Taks op de duiven en de honden. Hierover greep eene groote bespreking, plaats, voor cn tegen. Ten slotte werd er aangenomen een taks van 5 t. h. op de prijzen per duif behaald van 100 tot 299 fr. en van 101. h. op de prijzen van en boven de 300 fr. Naar gewoonte wanneer het in komsten betreft stemden de socialisten en liberalen tegen. Daarna kwam het voorstel tot wijziging aan de taks op de honden. Nog eens stemden socialisten en liberalen tegen. De Begrooting over 1824. M. Storme brengt verslag uit over de provinciale begrooting over 1924. Het tekort voor de gewone uitgaven bedraagt 532,893 fr. 70 c. Dit tekort kan nog met een millioen grooter worden door de uitbreiding van het vakonderwijs en de electrificatie. Men mag gerust zeggen dat zonder het vrij initiatif, in zake middelbaar onderwijs alleen de Provincie voor eene uitgaaf van 8.000,000 frank voor inrichtingskosten en 1.000,000 fr. voor den jaarlijkschen dienst zou staan en dan zouden wij nog niet eens een provinciaal atheneum noch een lyceum hebben, zooals in Henegouwen, die respec tievelijk aan de Provincie jaarlijks 400,000 fr. en 200,000 fr. kosten. Deze voorbeelden kunnen vermenigvul digd worden, doch volstaan reeds om aan te toonen tot welk ontzaglijk tekort wij jaar lijks zouden komen, wilden wij de vrije in stellingen uitsluiten en vervangen door officieële, die veel minder dan de vrije aan de verlangens der bevolking beantwoorden. M. Gillon betoogt waarom de liberale groep de toelagen aan het vrije onderwijs niet zal goedkeuren. M. Vanden Berghe vraagt zich af waarom de liberalen weigeren subsidiën voor het vrij onderwijs te stemmen, voor dit onderwijs dat overeenkomt met de Grondwet, wanneer v/ij, katholieken, niet aarzelen de noodige kredieten voor de officieële scholen te stemmen Limburg. Middelbare school. Mr Moors, bestendige afgevaardigde in antwoord op eene ondervraging in eener vorige zitting, betreffende het inrichten eener staatsmiddelbare school te Leopoids- burg, maakt bekend dat de bestendige Deputatie een ongunstig advies heeft moeten uitbrengen omdat de geldelijke toestand der gemeente niet toeliet de groote onkosten te dragen welke voor haar uit dergelijke instel ling zouden voortspruiten. De heer Lecocq meent dat dergelijk onder wijsinrichting overbodig is geworden aange zien privaat initiatief eene middelbare jongensschool te Leopoldsburg heeft inge richt. Zal de stad Poperinghe de groote onkosten eener Staatsmiddelbare School kunnen afdragen Weet ge soms wel hoeveel M. D-iacroix, gewezën Belgische minister, en nu Belgisch vertegenwoordiger bij de Commissie voor herstel te Parijs, voor dit postje ontvangt 1000 pond sterling per maand, dat is 12000 pond per jaar of in Belgisch geld het rond sommeke van 984.000 frank. Daarenboven magM. Delacroix voor niets reizen in Frank rijk en België, en is hij ontslagen van het betalen van belastingen op het inkomen. Dit sommeke van 984.000 fr. wordt hem vooruit betaald op de stortingen van Duitsch- land, dat ten slotte alles zal betalen, zoo ais men ons te passe en ten onpasse heeft voor gehouden. We denken terug op de dagen van 1918-1919 toen Delacroix minister was en de activisten uitgescholden werden voor zaktivisten omdat ze misschien een schamel leeraarswedde opgeraapt hadden waarmede ze onder den oorlog nog niet eens konden leven. Aan een millioen per jaar moet het plezierig zijn het vaderland te dienen... De West-Vlaming. Te Kaïro, in Egypte, heeft de Engel- sche krijgsraad dertien personen veroordeeld, uit hoofde van samenzwering tegen het leven van Engelsche ambtenaars. Vijf betichten werden verwezen om gehangen te worden. De andere kregen van drie jaar tot levens langen dwangarbeid. Wij hebben reeds gemeld dat M. Mus solini besloten heeft het kruisbeeld terug in de Italiaansche Kamer te plaatsen. Z. H. Pius XI, zulks vernomen hebbend, heefteen prelaat van het Vatikaan naar den eersten minister gezonden om hem zijne persoonlijke gelukwenschen aan te bieden met het geno men besluit. Te Quissac, in Frankrijk, werden twee Iandbouwwerklieden door het eten van in gelegde sardijnen vergiftigd. De geneeshee- ren die de slachtoffers verzorgen konden een hunner niet tot het leven terugroepen. De ongelukkige is vader van twee kinderen. De tweede zieke verkeert in een bedenkelij- ken toestand. Bij de treinramp op de lijn Sofia-War- na zijn niet, zooals eerst gemeld, 15 doo den, doch 103 dooden te betreuren. Het aantal gewonden bedraagt ongeveer 300. —'■Zondag avond heeft er nabij de statie van Flessberg, in Zweden, een geweldige notsing plaats gehad tusschen een vracht auto die aan een overweg over de spoorbaan ed en een trein die uit Gothemburg kwam. Van de 32 personen die in den auto zaten werden er acht gedood en al de anderen zijn min of meer erg gekwetst. Maandag werd de policie van Lens {Noord-Frankrijk) verwittigd dat men den aardewerker Adriaan Deroo, geboren te Bambeke in 1899, den avond te voren in de vaart geworpen had. Er werden onmiddelijk peilingen gedaan, en het duurde niet lang of het lijk werd teruggevonden. Verscheidene kostgangers eener kantien hadden zich bedronken en waren aan 't vechten geraakt. Deroo werd erg mishandeld en zou vervolgens in 't water geworpen zijn. Een der makkers is aangehouden en onder vraagd. Op een helling nabij Guéméné, in Frankrijk, brak er een wiel van eenen auto, gevoerd door MPasco en waarin twee per sonen plaats genomen hadden. Het voertuig kantelde om en de geleider werd op den slag gedood De twee reizigers, M. Le Malicot van Pontivy, en M. Monnier, van Lorient, bekwamen erge wonden. Een hevige brand ontstond in een voedermagazijn te Coudekerque-Branche, bij Duinkerke. Het vuur nam in een oogenblik een onrust barende uitbreiding en weldra stonden veer tien huizen in iichtlaaie vlam De geteisterde bewoners vluchten naar de velden. De oorzaak van den brand is niet ge kend. De gemeente draagt zorg om de ge teisterde lieden een onderkomen te bezor gen. 8EURSKR0NIJK medegedeeld door de Bank TRANSINTER Financieels Inlichtingen. Tramways do Rosario. De volgende aan- deelen zullen bij de volgende vergadering van 13 Augustus aanstaande voorgesteld worden. 11,31 fr. voor de kapitaalactiën, 16,71 fr. voor de dividendactiën, 269,51 fr. voor het siichtersaandeel. Houillères-Unies. De winsten voor het verloopen boekjaar bedragen ongeveer 103 000 fr. Een winstaandeel van 55 fr. brutto zal voorgesteld worden. Ciments-Meuse Brabant. Een buitengewo ne vergadering is bijeengeroepien voor den 11 Augustus ten einde het voorstel van kapi- taalverhooging te beslissen. Deze zou van 3.300 000 op 4 400.000 gebracht worden door het uitgeven van 5.500 nieuwe actiën van 200 fr. nominale waarde. Linière Saint Léonard. Bericht wordt er gegeven aan de aandeelhouders dat er eene buitengewone vergadering plaats heeft den 13 Augustus aanstaande deH.verlenging van den termijn der Maatschappij en het ver meerderen van het Sociaalfonds door de Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot. bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-Vlaanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN POPEKSHfilIIÜ, Groote Markt, 28, tel. 89 90. VEl'RÜVK, Ooststraat, 64, tel. 76. DIXÜU I>E, Kiekenstraat, tel. 44. IIOEÜiiüROEN, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaets en omliggende, Agent Heer FOURN1ER, Burgemeester. Beveren HeerTAHON.Gemeentesekretaris. Noordschoote Heer M. BAILLEUL, Ledeghem Heer G. DELANNOO, Westoutre Heer A. DECLERCQ. Rousbrugga Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. BIJKANTOREN Nieuw poort, Loo, Proven, Rousbruggo, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckem Zij nam haren arm en vroeg gansch be kommerd Hoe komt het, goede Dora, dat gij er plotseling zoo moedeloos uitziet Over eenige oogenblikken nog scheent gij u zoo wel te vermaken Zie ik er dan zoo ontevreden uit, mijne lieve vroeg Dora ontwijkend. Ja, mijne vriendin, de verandering is in 't geheel niet moeilijk om te bemerken. Zie, daar komt mijn broeder, men zou zeg gen dat hij het ook reeds gezien heeft. Karei naderde inderdaad met bezorgden blik tot de jonge dochters. Men zou zeggen, sprak hij aanstonds, dat er u iets onaangenaams overgekomen is, juffer Dora Ziet gij wel dat hij het ook opgemerkt heeft, riep Maria uit. Ik was juist bezig, broeder, met aan juffer Dora te vragen wat er haar plotseling scheelt. Oh 't is niets, mijne vriendin, meende Juan's dochter. Ik heb mij integendeel zeer wel vermaakt, maar Het meisje zweeg. Die droeve voorgevoelens, waar gij mij laatst maal van spraakt, verontrusten u misschien wederom, vroeg Maria. Dora antwoordde niet en boog het hoofd. I Hebt gij dan geen vertrouwen in ons, mijne lieve Dora vroeg Karei op droeven toon. Zij richtte hare donkere, openhartige oogen op haren geliefde, en wierp hem een onbeschrijfelijken blik toe, waarin eene gansche wereld van gedachten te lezen was, maar die voor den jongeling niets dan een innig angstgevoel te kennen gaf. Vertrouwen, murmelde Dora, vertrou wen. Ja, ik heb het grootste vertrouv/en in u beide, doch dat is niet genoeg Hoe dat vroeg de jongeling levendig. Indien ik u wilde verklaren wat mij bedroeft, dan zou ik zelfs nog niet kunnen maar laat ons hier zoo niet blijven staan, sprak Dora, zich zelve onderbrekend. Karei neem Maria's arm, ik zal mij aan hare zijde houden en zoo kunnen wij wat spreken al wandelen. Dit gedaan zijnde ging het meisje voort Ik zie in uwe verwonderde blikken, mijne vrienden, dat gij mijnen kommer als ingebeeld en kinderachtig aanziet In 't geheel niet, mejufferWat denkt gij onderbrak haar Karei. Het meisje scheen op zijne tegenwerping niet te letten en sprak voort Nochtans bestaat de oorzaak mijner vrees in volle werkelijkheid. Wel is waar is dat alles voor onze geboorte gebeurd, zoo dat niemand van ons er kan verantwoordelijk voor gemaakt worden, en evenwel zouden wij er allen kunnen door lijden. Uwe woorden zijn raadselachtig, goede Dora, sprak Dammaert's dochter. Ik weet het wel, mijne lieve, maar ik kan er niets aan doen. En zoudt gij ons niet alles kunnen toe vertrouwen vroeg Karel. Onmogelijk, ziehier waarom van den grond der zaak ben ik ten volle overtuigd, ja mijne moeder heeft op haar sterfbed er over gesproken, en mij mijne plichten opgelegd maar al de omstandigheden van tijd en personen zijn mij volstrekt geheim gebleven. Niemand zou mij kunnen inlichten ten zij mijn vader, maar hij zal het niet doen, dat weet ik. Ik moet mij dus door sommige gissingen laten leiden. Indian ik geheel de zaak kende zou ik ze u geerne mededeelen, maar nu kan ik niet. Mogen wij hopen dat gij het zult doen, als gij meer vernomen hebt vroeg Karei wederom. Voorzeker. Ik zou het mij tot eenen plicht rekenen u alles toe te vertrouwen. Het zou mij het grootste genoegen doen, mijn hert voor u te kunnen uitstorten. Droeve onzekerheid, murmelde Maria. Gij hebt gelijk, mijne vriendin, 't Is eene zeer droevige zaak, en voor mij is niets lastiger dan die gedurige onzekerheid, Op dit oogenblik kwam een jonge heer bij onze drie kennissen, en na eenen hoffe- lijken groet, zegde hij aan Maria, dat zij hem den volgenden dans beloofd had. Zij nam dus den aangeboden arm, en ver dween met haren geleider tusschen de bonte en wemelende menigte. Karei en Dora waren alleen, en sloegen geen acht op alles, wat er in de prachtige feestzalen gebeurde. Juans's dochter scheen al met eens aan eene plotselinge ingeving gehoor te geven. Gansch hare houding was veranderd, een koortsachtig vuur glinsterde in hare oogen. Karei bezag haar met verwondering en meende eenige opmerkingen te maken, doch zij voorkwam hem. Zij had zijnen arm genomen, zeggende Kom laat ons wat heen en weêr wande len. Wij zullen kaart op tafel spelen. De verbaasdheid van den koopmanszoon vermeerderde nog, en niet wel wetende wat antwoorden sprak hij 't Zal niet wel gaan om te spreken bij het gerucht der muziek. ('i Vervolgt)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1