ET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Popering 15 Centiemen MAN Apotheek Frans Van de Plas Wraak en Liefde Gedachten van Anderen Sansen=Vanneste Een Kei uit Frankrijk Oorlogsschade. PAPIEREN GELD Zitting van den Gemeenteraad Uitslagen van Aanbestedingen. Provincieraad van Westvlaandereo, Banque pour favoriser les transactions Internationales Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen. Leest en verspreidt de Poperingbenaar ■»KIJS BERICHTEN. VERKOOPIICEI, Eene inlassching 0.60 ct" per regel. 1 inl o.5o ctD 3 inl. o 45 ctn VONNISSEN, 1 5o fr. per regel. ROUWBERiCHTEN, 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijzen op ntnvn&g Abonemefltprijs per Jaar In Stad fr. 6.50 In Belgifl &rt 8.00 Buitenland 13.00 De rijkste der menschen is de spaarzame de de armste Integendeel is de gierigaard. Chamfort. De verkwister is een vijand en de spaarder een weldoender der samenleving. Adam Smith. Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE Telefoon nr 9. Als gij wilt rijk worden leeft dan niet alleenlijk hoe men wint, maar ook hoe men spaart. Franklin. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De koppigheid is de kracht der zwakken De beginselvastheid die steunt op waarheid en recht, op tucht en wet, op plicht en edelmoedigheid is de koppigheid der wijzen. Lavater. Foitohaokrekeaing n' 15570. Een onbekende vriend uit Belgie zond mij een boedel franskiljonsche bladen met verslagen en bemerkingen over het Katholiek Vlaamsch Kongres van Brugge. Daar er nuttiger werk is voor mijne boeren dan zulks te lezen heb ik het paksken toe gebonden en verzonden naar eenen franschen viiend die den toestand van Belgie onder alle opzichten allerbest kent. Hij zendt bet weer met de volgende beoordeeling: La presse fransquil- lonne beige est au inoins détestable sinon antipatriotique. D'un ton mielleux, elle combat les justes revendications des Fla- mands et ce qui est plus détestable encore elle voudrait contester les bonnes intentions de chefs clair voyants et patriotiques et même semer la discorde parini eux. Cela confine Ia duplicité, fourberie et hypocrisie boche. Ces fransquillons qui prétendent détenir Ie monopoledu patriotisme, feraient oeuvre plus nationale et patriotique de con- siderer que la stabilité d'un pays est basée sur la justice. Or il n'y a pas deux justices, II n'y en a qu'une Or la justice en Belgique c'est l'éga lité parfaite dans tous les doinaines des Flamands et des Wallons, Les fransquillons et les activistes sont au même degié un dan ger pour la nation beige. Ces fransquillons me font 1'impression de certains autocrates qui nous rappellent les temps du Roi Soleil l'Etat c'est moi. La juste lutte des Flamands doit être rude en Belgique par l'opposition de quelques bra ves Wallons, mal renseignés sur la portée de la question, des fransquillons cousins germains de nos anciens autocrates et des activistes cousins sous-germains des com munistes. Mais la tenacité des Flamands dont je vols de nombreux exemples en Normandie finira par faire triompher une cause juste et patriotique. Karel Van Eecke, aalmoezenier. In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op l'n Au- gusti 1914, als volgt vastgesteld voor üe hier nav er melde geteisterden YPER. Salome Vandesteene Rodolphe 38.790,00 Qarreyn David Charles 4.881,80 Dubois Gustave 3.397,50 Didier Maurice 10 850,00 WESTOUTER. Liefhooghe Nathalie 1.762,00 Lambert Theys 10.041,82 Dochy Henri 19.764,06 Cellier Marie Rosalie 4.140,50 POPERINGHE. Cassiers J, 10.670,00 Leenknecht Marie 2 650,00 Herrewyn Camille 17.859,00 Orbie Charles 1.116,50 Creus Hector 550,00 Vallaeys Alphonse 275,00 Declercq Camille 3.806,00 Temperville Marcel 697,00 Vermeulen de eifgenamen 7.050,001 Gouwy Etnile 855,00 REN1NGHELST. Charles Henri 653,00 Debruyne Emery 2.874,00 Rassalle Pierre 2.499,50 Vandewynckel 1.505,00 Lermytte Sidonie 721,00 WEST-NI EU WKERKE. Duhayon-DHondt 13 630,00 PLOEGSTEERT. Vanhaverbeke Cyrille 964,00 Debailleul-Damas 31.117,00 Debacker Pierre 1.251,00 Neynaeit Louis 854,00 WAESTEN. Woussen Oscar, 1.931,00 Putman Louise 7.312,00 Bourgeois Jules 903,00 Druart Louis 3.460,00 Dhoisne-Lalam 2.011,00 Gryson Richard 692,00 Knockaert Auguste 487,00 Lannoy Pierre 1.082,00 GHELUWE. Denorme Henri 1.900,00 Wiilemyns broeders en zusters 470,00 Pattyn Cyrille 16.247,00 Tryssessoone-Dessein Hector 6.195,00 De Grieksche wijsgeer Diogenes wandelde op klaren dag met-een brandenden lanteern door de straten van Athene en toen men hem vroeg waar hij die zotte streek uithaal de, antwoordde hij zonder er zich aan te storen Ik zoek een man Daardoor wilde de geleerde Diogenes te kennen geven dat de menschen die waarlijk den naam van man v.erdienen, zoodanig raar zijn om vin den, dat men ze wel op klaren dag met een lanteern zou moeten zoeken. Die lanteernspreuk is op onze dagen nog bijgebleven. Wanneer een jongeling bij voorbeeld het karweitje moet aangaan van voor de eerste maal over trouwen te spreken aan zijne moeder, dan vindt hij wel eens de verzekering uit te drukken dat zijne toe komende een uitnemende goê vrouwtje zal zijn, dat zij zulke en zulke hoedanigheden heeft, kortom dat Ge.den dag van vandage, de zulke wel met een lanteern op klaren dag zoudt moeten zoeken Laten wij toegeven dat de brave Dioge nes, zooniet evenveel als de trouwzieke zoon, dan toch wel een weinigje overdreef. We moeten echter bekennen dat er op onze dagen ook al weinig mannen zijn. Met mannen bedoel ik niet wijze geleerden, knappe handelaars, fijne kunstenaars,hoog geplaatste ambtenaars, schatrijke grondbe zitters neen, want al die titels kunnen niet volstaan om iemand de naam van man te doen geven. Man zijn dat isprinciepen hebben en durven leven volgens die princie pen. ZijtGe Christen, durft U dan Christen toonen, overal en altijd en bij alleman zijt Ge Vlaamschgezind,steekt Uwe overtuiging onder geen stoelen weest niet van degenen die kunnen brieschen en pootjes-geven al naar gelang van het midden waar zij zich bevinden, Wees niet beurtelings Klauwaard en flauwaard. Schijnt zoo ge zijt, en zijt zoo ge schijnt en dat alwie de woorden van Uwe lippen hoort, meteen de stem van Uw hert vememe de pees die Uwe tong be weegt wortele in Uw hert. Durft ja zeg gen, als Gij weet dat 't ja is en spreekt voor Uw leven nooit een neen uit als Gij inwendig overtuigd zijt dat 't ja moet zijn. Het is daarom niet noodig Uwe inee- ning over de daken te schreeuwen noch gelegenheden op te zoeken om Uwe ziens wijze te doen botsen op deze van anderen. Een eik loopt den wind niet te gemoet, maar hij staat vast als gemetseld en al kan den storm hem zijne bladeren afrukken en zijne takken scheuren, staan blijft hij.onroerbaar. Mannen die zoo vast in hunne schoenen staan, mannen uit één stuk, steken zoo schitterend uit boven den grooten hoop. noch - mossel - noch - visch menschen en windhaantjes. Na eene druk bijgewoonde kerkplechtigheid, wordt Ge soms in de drumming der uitgaande massa letterlijk meê buiten gedragen, zelfs al zoudt ge er weer binnen willen. Zoo worden vele men schen door 't leven gedragen en gestooten, onder den druk der van buiten inwerkende invloeden 't zijn schepen zonder zeilen of noordnaald op de wereldzee menschen die vandaag eene gedachte toonen aan te kleven en morgen eene andere,maar die er eigenlijk geene aankleven menschen die zoo van alles zijn, maar die eigenlijk niets zijn zij hangen het huikje naar den wind, den wind van 't profijt, van de eer, van de kostbare vriendschap bij Ihooggeplaatsten. Het volk noemt ze heel schilderend mouwvagers en slipdragers ze doen mede met den- gene die tijdelijk het meeste succes heeft. Met alles wat anderen van hen zouden kun nen zeggen, of ook maar peinzen, daarmee zijn ze bekommerd maar hunne eigene handelingen toetsen aan hun eigen geweten en overtuiging, dat kunnen ze niet meer. Kuddemenschen zoo noemt ze Pater Callewaertze geven gehoor aan den geest der nooit redeneerende menschenkudde, en niet aan de inspraak hunner eigen persoon lijkheid, die ze dan ook algauw kwijtgera- ken. Hunne ooren staan wijd open voor de buitenwereld, dicht toegesloten voor 't eigen inwendige. Tijdens de laatste missie waren er Christene menschen die niet dierven knielen in de herberg terwijl de zondaars- klok luidde waren ze thuis geweest ze zouden geknield hebben, heel zeker, en gebeden ook maar in de herberg dierven ze nietuit vrees van een glimlach of een kwinkslag 1 Niet durven schijnen wat ze zijn. Ik herinner mij nog altijd een opschrift dat ik tijdens het De Bofeest las op een huis in de Boeschepestraat het heeft mij dan getroffen, en sindsdien kan ik het niet meer vergeten 't is een heele levensregel Doet wat Ge moet Doet wel wat Ge doet Gebaren is niet goed 1 Wate Eene groote Duitsche drukkersfirma doet juist haar dagelijksche levering van geld ter Relchsbank. De Jongste marktprijzen ;:|f //-•"<-" Berlijn. f i Ziehier enkele prijzen, -- die verleden Maandag op de Berlijnsche levensmidde lenmarkt werden gevraagd boter 180.000 mark per pond margarine 140.000 varkensvet 190.000 roggemeel 14.000 tarwemeel 30.000; bloemkool 31.000 mark per stuk tomaten 35.000 mark per pond kersen 30,000 klapbessen 20 000 een citroen 7.000 een ei 9.200 rundvleesch 140.000 varkensvleesch 110.000 lamsvleesch 130.000 visch van 80.000 tot 120.000 een haring 15.000 h 18.000. In den kleinhandel zijn al deze prijzen aanzienlijk hooger, terwij! verschillende artikelen, o. a. boter en margarine, in het geheel niet te verkrijgen waren. Men krijgt thans 28.500 mark voor een frank. op Zaterdag 28c Juli, om 6 ure 's avonds. VERSLAG De Zitting begint om 6 1/4 u. Afwezig M. E. Lebbe. Na lezing van het verslag der voorgaande zitting, gaat men over tot de dagorde. le Punt. Begrooting der Staatsmiddel bare school voor 1923. Deze begrooting, gewijzigd door den gouverneur, wordt thans op nieuw ter stem ming voorgelegd. De begrooting sluit, in ontvangsten en in uitgaven, op eene som van 107.685 fr. waar van 29. 891 fr. 66 af te dragen door de stad. Het bedrag der onderhoudskosten, ook ten laste der stad is 10.350 fr. M. Brutsaert doet opmerken dat de ont houding van de katholieke groep, bij de stem ming, niet mag aanzien worden als gericht tegen het onderwijs maar wel geschiedt uit vrees voor de groote kosten. Hij wijst op de mogelijkheid, in geval van onvoldoende in komsten der stad, de begrooting door de be stendige afvaardiging te zien verwerpen. De Heer Burgmeester en M. Vandooren zeggen dat de finantieele toestand der stad nog zoo slecht niet is. Er werden sedert den oorlog nog geen nieuwe lasten gesteld, wat in vele steden en dorpen gedaan werd. Na genomen inlichtingen, meenen wij te mogen verzekeren dat de hulpgelden die ons van staatswege zullen toekomen onze beste ver wachtingen zullen overtreffen. De H. Burg meester voegt er aan toe Moest het gebeu ren dat de lasten nu te hoog zijn en ondra gelijk voor de stad, wij zouden de zaak moeten laten vallen. De begrooting wordt aanveerd met 7 stemmen en 5 onthoudingen. 2e Punt. Rekening der kerkfabriek van Sint Bertinus voör 1922. De rekening bedraagt In Ontvangsten, 48.659,15 In Uitgaven, 9 671,13 In Overschot 38.988,02 fr. Goedgekeurd met algemeene stemmen. 3e Punt. Rekening der Burgerlijke Godshuizen voor 1921. De rekening sluit In Ontvangsten, 344.110,39 In Uitgaven, 246 286,90 In Overschot, 97.823,49 fr. 4e Punt. Rekening der Stad voor 1921. Deze beloopt tot In Ontvangsten, 821.450,11 In Uitgaven, 743 893,23 In Overschot, 77.576,88 fr. M. Lefebvre vraagt dat bij al de leveringen aan stad, de voorkeur zou gegeven worden aan de stadsgenooten. M. de Burgmeester zegt dat er daar heel stipt rekening van gehouden wordt en dat in alles de gelegenheid aan de inboorlingen ge geven wordt en ook de grootste onpartijdig heid in achtgenomen. 5e Punt. Goedkeuring eener overeen komst gesloten met het Staatskommissari- aat in zake oorlogsschade der stad. Deze overeenkomst, waarbij aan het staatsbestuur de interesten terug betaald worden, die ontvangen werden voor sommen toegestaan voor werken die nog niet uitge voerd werden, wordt algemeen goedgekeurd. 6e Punt. Benoeming van twee leden in het Armbestuur, in vervanging der heeren Marcel De Baene, overleden en Bataille Os car, ontslaggever. Worden benoemd als leden van het Arm bestuur a) M. René Benoot, gepensionneerde, met 11 stemmen en een nietig briefje. b) M. Theophile Sohier, rentenier, met algemeene stemmen. 7e Punt. Benoeming van een lid der Burgerlijke Godshuizen in vervanging van M. Valcke, overleden. M. Georges Coevoet, handelaar, wordt benoemd met 7 stemmen tegen 5 stemmen toegekend aan M. Henri Beck, brouwer. 8e Punt. Benoeming van een onderwij zer in de Gemeenteschool. M Jerome Vermeulen van Poperinghe 23 Augustus. Te 11 u. in het Koninkt. Hoog Kommissariaat te Yper, heropbouw van 1) Hoeve So1 Gr te ZONNEBEKEbestek 1914 7.734,55 fr. 2) 3 burgershuizen te WYTSCHAETEbestek 1914 13.999,49 fr. 3) Hoeve Six te ZANDVOORDEbestek 1914 10.079,84. 23 Augustus. Te 10 u. ten gemeentehuize te GHYVERINCKHOVE, herstel van oorlogs schade aan den steenweg van de Drie Boompjes naar het gehucht Abeele. Bestek: 18.611,25 fr. 19Juli. Te 11 u. in den Dienst der Verwoes te Gewesten, Roeselaere, heropbouw van 1) 3 hofsteden te LANGEMARCKbestek 1914: 53.058,83. WERKHUIZEN VAN GH1STEL, Ghistel. 288 500 fr. 2) 3 hofsteden te POELCAPELLE bestek 1914: 45 917,79. WERKHUIZEN VAN GHISTEL, 251,400 fr. 3) 1 hofstede te PASSCHENDAELEbestek 1914 24.809 09. VANHOUTTEJ. Gulleghem, 131,000 fr. 20 Juli. Te 10 u voorden h. R. Eroidure, hoofding te Yper, 1) bouwen van een afdamming te KOMEN in de vaart Leie-Yperlee. BELG. HEIDEMAATSCHAPPIJ. Leuven, 10.709,06fr. 2) Bouwen van een stuwdam, te HOLLEBEKE, in de vaart van de Leie naar Yperlee. BELGISCHE HEIDEMAATSCHAPPIJ, fr. 5,874 30. 24 Juli. Te 10 1/2 u., tea stadhuize te WAASTEN, aanbesteding van het brandweer- matereel. WASTERLA1N R„ Brussel, 16,290 fr. 25 Juli. Te 11 u., in het Koninkl. Hoog Kommissariaat te IEPF.R-Stad, leveren op het werk, van 100,000 platinen voor trottoir in 2 loten, elk van 50,000 stuks. J. BECK, Luik, 36,000 fr. Sluiting. M. STORME bedankt den Heer Voorzit ter Dr Brutsaert, omdat hij niet alleen ten volle onpartijdig is geweest, maar omdat hij alleen met de meeste vriendelijkheid beje gend heeft. M. JEAN in naam der liberale groep brengt op zijne beurt hulde aan de takt en onpartijdigheid van den Voorzitter. M. BOENS namens de socialisten brengt huide aan den Heer Voorzitter om zijne goedheid tegenover de vergadering. M. de VOORZITTER wijst op de talrijke hervormingen door den raad bewerkstelligd en op den daaruitvolgendenfinantieelennood der Provincie. Hij zegt dat de raad, om de begrooting in evenwicht te houden verplicht werd taksen te stemmen en hij wenscht dat b. v. de taks op de duiven die een deel der bevolking in opschudding gebracht heeft, in den kortst mogelijken tijd zou afgeschaft worden. Verders dankt hij den Heer Gouverneur en al de ambtenaren van het provinciaal be stuur. M de GOUVERNEUR na den Voorzitter en den Raad bedankt te hebben om hunne werkzaamheid, sluit de zittijd van 1923. Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-V laander en FORREST L. AGENTSCHAPPEN POPERINGHE, Groote Markt, 28, tel. 89 &90. VEERNE, Ooststraat, 64, tel. 76. DIXMEDE, Kiekenstraat, tel. 44. MOESKROEN, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, AgentHeer FOURN1ER, Burgemeester. Beveren HeerTAHON,Gemeentesekretarls. Noordschoote Heer M. BA1LLEUL, Ledeghem Heer G. DELANNOO, Westoutre Heer A. DECLERCQ. Rousbrugge Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckem. De Hoogeschool. Het voorstel Nolf dat de Fransche Hooge school van Gent gedeeltelijk vervlaamscht is gestemd geweest door de Kamer in zitting van 27 Juli laatst. Het werd goedgekeurd met 87 stemmen tegen 75 en 8 onthoudingen. M. Colaert stemde er voor M. Butaeye stemde tegen en M. Missiaen was afwezig maar zou als de andere Socialisten ook tegen gestemd hebben. Deze oplossing brengt de kalmte en de rust niet die wij verwacht hebben. Wij hebben steeds voorgehouden «Gent geheel vervlaamscht op grond van recht De Vlamingen en de Walen gelijk. Ook hebben wij ons altijd gesteund op de belof te van onzen Koning van Gelijkheid in rechte en in feite te doen heerschen. Deze oplossing voldoet de Vlamingen niet. Sommige Katholieke Vlamingen hebben gemeend deze wet te moeten stemmen, om dat er op dit oogenblik niets meer te berei ken is en omdat het voorstel het princiep der vervlaamsching huldigt en zoo ligt in de lijn van het Vlaamschgezind programma. Het is uiterste spijtig voor de Katholieke De nieuwe Burgemeester van WESTVLETEREN Bertenplaats, 8, (Kleine Markt). - POPERINGHE. Ik meen het ook, doch die vraag heeft mij het wonderbaarste en zonderlingste ge dacht ingeboezemd, dat men zou kunnen uitdenken. Zoo zoo, mijnheer I Ja, en ik kan niet nalaten er eens uw gedacht over te vragen. Dankbaar voor de eer. Zult gij mij openhertig uwe meening doen kennen Zeker en vast, mijnheer. Welnu, eerst en vooral zult gij mij toch geen ongelijk geven, indien ik besloten heb zulks alzoo niet te laten, anders gezegd dat ik mij over Dammaert wreken wil Mijns inziens kan men dat niet af keuren. Als gij het zoo meent, moet gij eens goed luisteren. Ik geloof dat ik eene schrik kelijke wraak gevonden heb. Het ergste misschien dat men tegen Dammaert zou kunnen ondernemen maar ik zeg het nog eens, het is iets gansch ongewoons. Gij maakt mij nieuwsgierig, mijnheer. Ziehierdan en letwel op.Ik zou toestem men in het huwelijk van Dammaerts zoon met mijne dochter. Alles wordt in gereed heid gebracht, maar op den avond, dat het huwelijkskontrakt moet geteekend worden, hier ten mijnen huize, in tegenwoordigheid van de familieleden, den notaris en eenige goede vrienden, zou ik opstaan en lezing geven van het briefje, dat wij bij Cies ge vonden hebben, en ik zou daar uitleg over vragen aan Dammaert Ziet gij vati hier zijnen toestand Het ware inderdaad vreeseiijk en on gewoon. De man zou het zeker niet over leven '1 Is wel mogelijk. ('t Vervolgt.) haar eenigszins vreemd voorkwamen, maar eensklaps verhief hij eenigszins de stem, en zegde met nadruk En weet gij, Pedro, wie deze man is, die over meer dan dertig jaren zijnen broeder vermoordde, en de schuld op mij deed vallen Hoe zou ik dat weten, mijnheer Welnu, de man die mij alzoo onder de beschuldiging van moord dit land deed ont vluchten, is niemand anders dan Dammaert, de meester van Cies Een man die gij zooveel vriendschap bewijst, mijnheer, dat is wonder. Als ik hem vriendschap bewijs dan weet ik waarom. Het briefje, dat wij bij zijnen knecht gevonden hebben, bevat een klaar bewijs zijner schuld. Ha 't is daarom dat gij Cies zoo vreesde Juist zoo, Pedro. Maar nu moet ik u iets zeggen dat gansch wonderbaar, ja bijna ongelooflijk is. Die zelfde man heeft dezen morgen de hand mijner dochter komen vragen voor zijnen zoon I Wat zegt gij daarvan Wat zou ik daarop zeggen, mijnheer Tenzij dat zulks nog al wel gelijkt op het- gene men soms in de romans leest, en dat het ware wel eens onwaarschijnlijk is. 't Is nochtans alzoo. Zou ik mogen weten, mijnheer, wat gij geantwoord hebt Niets beslissends, dat kunt gij wel denken. Gij moest toch iets zeggen. Ik heb gezegd dat ik mijne dochter eerst wil ondervragen. Maar zulk huwelijk kan tocli geen plaats grijpen, mijnheer Dat is onmoigelijk. der haar venster, dat zich in de reeks der eerste verdieping bevindt. 't Is haar vader, zooals altijd in gezel schap met zijnen vertrouweling. Zij luistert scherp toe en vat de volgende woorden op Welnu, gij hebt gelijk, ik zal u eens al les omstandiglijk vertellen. Ik heb u zulks ten andere reeds vroeger beloofd. Laat ons eene bank opzoeken, waar wij gerust en gemakkelijk kunnen zitten en spreken. Het weder is te schoon om binnen te blijven. Die woorden waren door haren vader gesproken, en tot Pedro gericht. Dora's hert klopt rasser, iets in haar bin nenste zegt haar dat het oogenblik beslissend is. Wat gedaan om te vernemen wat de twee mannen malkander te zeggen hebben Zij ziet dat zij zich op eene bank neder zetten, met den rug naar eene dichte groep bergrozen gekeerd. Zonder door iemand opgemerkt te worden snelt zij naar beneden en den hof in, en be vindt zich na eenige omwegen gemaakt te hebben, aan den overkant van het hooge bloemperk. Zij verneemt de stem van haren vader, maar kan niets verstaan. O pijnigende toestand Na een schuwen blik in 't ronde geworpen te hebben, bukt zij zich, en sluipt zoo stil en zoo lenig als eene kat, tusschen het groenende loover. Zij denkt geenszins aan de onbescheidenheid, welke zij begaat, maar laat zich leiden door de inboezemingen harer liefde, en door hare goede inzichten. Daar hoort zij het volgende gesprek tot in zijne minste bijzonderheden. Haar vader sprak eerst over zaken, die Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 23 Waarin Dora uit haren twijfel getrokken wordt, en eenezeeremstige beslissing neemt. Het was een van die lentemorgens, welke door hunne koesterende warmte, door de balsemgeuren, welke de ontwakende natuur alsdan verspreidt, door de vreugdezangen der duizenden vogelen, en door een onvat baar gevoel van genot en zaligheid, dat op alle wezens zijnen invloed schijnt uit te oefenen, zelfs aan de rampzaligste stervelin gen voor eenige uren al de bekommeringen van den strijd om het leven te doen ver geten. O verrukkelijke stonden wat wordt gij met gejuich begroet, na de snerpende koude en de mistige dagen van den droeven winter In den hof van het kasteel des Corsikaans, deed de vroolijkmakende werking der ver nieuwde natuurkrachten ook haren invloed gevoelen, maar 't was alleenlijk op planten en dieren. De menschen schenen weinig acht te gun nen aan al de wonderen van Gods overheer lijke schepping Misschien hadden zij te veel aan andere zaken te denken. Dora zat in een liet morgengewaad aan het open venster harer kamer. Hare blikken dwaalden nadenkend en verstrooid over de prachtige hoornen, de bonte bloemperken en de heldere vijvers van I den hof. Waaraan zij dacht zouden wij wel niet i moeten vragen. i Eensklaps hoort zij mannenstemmen on ROMAN door C. VERYARCKE. Bah, dat hindert niet te veel, de mu ziek is niet zeer luidruchtig. Daarbij zijn wij verzekerd, dat geen onbescheiden oor ons zal afluisteren. Zooals gij wilt, goede Dora. Ja, ik herhaal het, die onzekerheid pijnigt mij meer dan de grootste rampen, en ik wil er een einde aan stellen. Zou dat mogelijk zijn Ik denk wel ja maar eerst wil ik u nog eens ernstig vragen indien gij mij be mint. Hoe kunt gij zulks vragen, mijne goede Dora Wat wilt gij dat ik doe om u een bewijs mijner liefde te geven Ja Karei, ik geloof u en ik twijfel niet aan uwe ware gevoelens. Ik ondervind het ten andere aan mij zelve. Van den eersten oogenblik dat wij malkander gezien hebben, heefteen band van samennelging onze her ten vereenigd. Wie weet indien zulks geene heilzame voorbeschikking der Voorzienig heid is, die door dit gevoel weder zal goed maken, wat vroeger misdreven werd l Mochte zulks Gode believen, goede Dora Maar, Karet, zou uwe liefde ook tegen alle welkdanige voorvallen bestand zijn Waarom dien twijfel herhalen, Dora Indien Ln het toekomende, de wezens

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1