HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Popel uigheen Omstreken. Haar den Afgrond fRfinSCH OORLOGSHRÜIS Apotheek Frans fan de Plas GROOTE FEESTEN Lanttbouui Mee iemmei-voer. In Stad fr. 6.50 hi Belgie £T, 8.00 Buitenland 13.00 SansMi-Vaaneste, lene inlassehing Zondag* 16* September 1923. 15 Gentlemen. 20 Jaar. Nr 37. Gedachten. Naar welke School Pro Patria. Wat ware best Heden Zondag 16 September Oorlogssch a de Politiek Overzicht. Briefwisseling metde bezettingstroepen üe lijstervangst De Spoorwegellende. De electrificatie van West-Vlaanderen Het stempelen der eieren. Prinselijke verloving. Pater De Smet. De zucht naar Vrede Het geschil Griekenland-ltalië. De toestand verbetert. Feestviering van Alfons Creus als vijftig jaar Lid van het Katholiek Muziek. De stijging van de prijzen der levensmiddelen. Zicfatkaarten ten bnreele dezer. In 't Buitenland. TRANSINTER Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen. Abonnementprijs per Jaar Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE Telefoon nr 9. Postcheakrekening nr 15570. PRIJH BERICHTEN, VERK00PINCEN, o.6o ctn per regel. 2 inl o.5o ctn 3 inl. o 45 et" VONNISSEN, 1 5o fr per regel. ROUWBERICHTEN, 5 fr. voor 10 reg Herhaalde Annoncen prijzen op aanvraag Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag inoezonden worden. Kleine berichten teoen den Vrijdag noen. raPERINGHHAAR Wanneer men ons, socialisten, vraagt, wat [onze godsdienstige denkbeelden zijn, dan zullen wij met Liebknecht antwoordenwij zijn god loochenaars Anseele, 7 December 1894. Wij zijn van dezen, die gelooven dat er tusschen het socialistisch en het christen ideaal, een on overkomelijke tegenstrijdigheid bestaat. Varidcrvelde, 28 Juni 1892. De vernietiging van den Godsdienst, van het ingebeelde geluk der volks, is de bevordering van het werkelijk geluk van het volk. Max, vader van het socialisme. De mensch, schreef de geniale Pascal, is een onderricht wezen 't Menschelijk brein is bekwaam zekere waarheden uit zijn eigen te achterhalen maar, vrij algemeen gesproken, wat de mensch zooal met zeker heid en klaarheid weet en kent, heeft hij gekregen met behulp van andermans onder wijs. Zoo een kind kan cijferen, is het omdat men het heeft keren cijferen. Zoo een kind wil te weten komen wat godsdienst is, wat de godsdienst behelst, wat de godsdienst oplegt, moet men het spreken over den godsdienst, moet men het onderrichten in de geloofswaarheden, moet men het opleiden tot de godsdienstige plichten. Dat alles is zoo eenvoudig, zoo duidelijk, dat er niemand aan twijfelt, en toch... zijn er geen ouders we spreken tot de chris tene ouders die handelen alsof het toch anders ware, die handelen alsof hun kinde ren uitzonderingen daarstelden aan den algemeenen regel, die handelen alsof hun kinderen hun godsdienst uit hun eigen konden aanlepren Zeg aan iemand, 't zij gelijk wie gij zijt een mensch zonder princiepen, gij durft uw gedachten niet laten zien als 't er op aankomt, steekt gij uw meening diep in den zak,en uw natten vinger hoog in den lucht en gij zult hem hooren protesteeren met groote woorden en breede gebaren Voor geen bergen, goud laat ik mijn gedachten varen. Voor niets en voor niemand, verzaak ik aan mijn overtuiging. Zooals ik denk, zoo doe ik Was 't zoo altijd maar in werkelijkheid Zie, Christene ouders, gij hebt uw kinde ren laten doopen,omdat gij van uw kinderen christene menschen wildet maken, gelijk gij zelf christelijk opgebracht zijt. Waarom dan zendt gij de kinderen naar die scholen, naar die onderwijsgestichten, waar nooit een enkel woord gerept wordt over het Chris tendom, waar èn Evangelie èn Kerk als onbekenden, als vreemdelingen barsch aan de deur worden gestooten Handelt gij dan logisch,handelt gij volgens uw overtuiging? Qij neemt aan dat er voor den mensch dus ook voor uw kinderen benevens de plichten jegens zijn eigen zeiven, en jegens den naaste, ook plichten tegenover God bestaan. En gij zendt uw kinderen naar scholen, waar God nooit genoemd wordt, waar God nooit geëerd wordt, waar de naam zelf van God stilaan uit de leerboeken wordt gebannen Is dat handelen overeenkomstig met uw innigste gevoelens en uw vaste overtuiging, is dat logisch te werk gaan Maar, hoor ik u zeggen, in die scholen wordt toch nooit iets tegen den godsdienst, tegen de Kerk gezegd, het onderwijs is er onzijdig. Onzijdig, dat is weer een woord, waar geen zijden aan te vinden zijn, een woord dat, volgens de Fransche logemannen zelf, uitgevonden werd pour le besoin de la cause om onwetende, brave menschen in slaap te wiegen. De mensch is een godsdienstig wezen, dat is, zoo beweert ge, uw eigen overtuiging. Uw kind oók is een godsdienstig wezen, moet God erkennen, moet zijn plichten jegens God vervullen, het moet opgeleid worden in de kennis en de beoefening van den godsdienst. En gij levert het over aan een onderwijs, waar uw kind behandeld wordt als een wezen dat niets uit te staan heeft met godsdienst, als een ongodsdien stig, goddeloos wezen. Is zulk onderwijs nog on-zijdig Helt het niet over naar de zijde der ongodsdienstigheid,der goddeloos heid De mensch is feitelijk godsdienstig of ongodsdienstig, er is geen midden tus schen beide houdingen, Onzijdigheid in zake godsdienst is een hersenschim. Uw kind is ziek. Gij haalt den geneesheer of gij laat hem thuis. In het eerste geval toont gij practisch dat gij betrouwen stelt in de geneeskunde in het tweede handelt gij even als iemand die de doelmatigheid van de geneeskunde vlakaf loochent. Het is onzin te beweren dat gij u onzijdig kunt houden tegenover de waarde van de genees kunde. Als dan de zoogenaamde onzijdigen op hun zokjes afkomen metWij laten den godsdienst gerust in onze scholen wordt de godsdienst nooit aangevallen dan hebben ze nog in 't geheel niet bewezen dat hun onderwijs onzijdig is. Dat is enkel tactiek. Om de schuchtere vinkjes te lokken, bedekt de sluwe vogelaar zijn netten, en hij fluit, zoo streelend en zoo zacht, juist gelijk de vinkjes zelf... Ja, maar de school is er om te leeren schrijven, lezen, cijferen. Catechisinusles moet in de kerk plaats hebben. Als we onze kinderen naar de kapel zenden,kan niemand ons iets verwijten. Is dat onze kinderen niet christelijk opbrengen, als wij ze hun plech tige communie laten doen Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 3 ROMAN Igor C. VKKVARdkK. Ouders, kent gij nog deze vraag onder de eerste van uwen kleinen catechismus? «Tot wat einde is de mensch geschapen De mensch is geschapen, wordt er op geantwoord, om God te dienen op aarde, en hem eeuwig te aanschouwen in den hemel Dat is de korte samenvatting van de christene wereldbeschouwing. En die godsdienstige wereldbcschouw ing is de uwe, zegt gij,en moet ook die uwer kinderen zijn. Welnu, om te leeren lezen, schrijven en cijferen, om de opeenvolgende oorlogen der geschiedenis op te sommen, om de stroo men, bergen en steden der vijf werelddeelen in 't geheugen te steken, besteden uwe kinderen dagelijks uren en uren. Om hun het waarom van hun bestaan het gewich tigste punt der opvoeding aan te leeren, ze ervan te overtuigen, schenkt gij hun een armzalig half uurken per dag Is dat rede lijk Is dat logisch 's Morgens in de catechismusles wordt u gewezen op de noodzakelijkheid van het gebed, op de noodzakelijkheid der 11 Sacra menten. In de neutrale school wordt er nooit een kruisken gemaakt, wordt er nooit gerept over Biecht en Communie. Die tegenstrijdigheid mot t, willens nillens, na- deelig werken op den gedachtepgang, cp het gevoelsleven der kinderen. Er bestaat geen eenheid in de opvoeding. Hier, voor een halve uur, christene levens opvatting daar, gedurende al de school uren, heidensche wereldbeschouwing. De eene moet wijken voor de andere. En, eilaas de ondervinding leert het, ongekend is onbemind, omdat de kinderen den gods dienst weinig of niet kennen, omdat zij hun godsdienstplichten maar half hebben leeren waardeeren, keeren zij er vroegstondig den rug naartoe. Zij verliezen al hun geloof. Uw naïeve verontschuldiging We heb ben ze toch hunne plechtige communie laten doen kan uw ouderlijke verantwoordelijk heid niet verminderen. Handelt volgens uw Christene overtui ging, altijd, vooral in de keus van het onderwijs uwer kinderen. Halve christenen, zijn geen christenen. Weest christenen uit één stuk, geen verwaterde christenen. Wilt gij met uw christen geweten in vrede leven, leent gehoor, welgemeend, standvas tig,aan de strenge vermaning van 't hoogste kerkelijk gezag van België, de onlangs gehouden Kerkvergadering van Mechelen Het is voor de ouders een zware plicht uit al hun krachten te zorgen, dat hun kinderen een degelijke opvoeding erlangen, niet enkel een goede lichamelijke en burgerlijke opvoeding, maar vooral een godsdienstige en zedelijke opvoeding, en daarom zijn de ouders verplicht hun kinderen overal waar het mogelijk is, toe te vertrouwen aan Katholieke scholen De Kempe. G- v. A. STAD POPERINGHE III. Het was gedurende denzelfden verloftijd dat Anna zich ten huize harer vriendin be vond. De twee meisjes praatten over allerhande zaken tot dat het gesprek op Gaston ge- brapht werd, door de tante, die juist binnen gekomen was. De weduwe Cuppens was eene vrouw van den ouden Vlaamschen stempel, goed en eerlijk, maar soms een weinig te rechtuit zooals men zegt. Als zij iets op de tong had moest het er af. Zoudt gij gelooven, zegde zij zoo al met eens, dat Gaston zeer veranderd is De twee jonge dochters keken verwonderd op, en Maria vroeg met eenige verlegen heid Onder welk opzicht, tante Moet gij dat vragen iedermaal ik bij den notaris geweekt ben, heb ik niets anders dan Fransch van hem gehoord. Hij zou ge durig willen Fransch spreken, men zou som tijds zeggen dat hij bijna geen Vlaamsch meer kan. Hij leest Fransche boeken en zingt Fransche liedjes... 't Is bij hem al Fransch wat de klok slaat... Ik vind dat niet schoon voor eenen jongen van Vlaamsch bloed. Anna moest bekennen, dat zij dat ook reeds Opvolger van S VANDEN 8ERGHE, Bertenplaa*'» 8 (Kleine Markt), P O P K I H IC Op mijne rondreizen, hoor ik mijne Vlaamsche Boerenjongens, die van het Belgisch leger terug keeren, spreken. Wat ik al hoor het ware te lang om te melden maar in 't belang van 't Vaderland, zeg ik het volgende Het is hoogst noodig dat onze Vlaamsche Boerenjongens die in het Belgisch leger komen dienst nemen, onder alk opzichten menschelijk behandeld wor den. De Franschen zijn beleefd, guihertig en edelmoedig van aard. De Fransche offi cieren handelen gezellig met hunne soldaten. De Boerenjongens bekomen in 't Fransch leger zekere voordeelen. Mijne Boerenjon gens bekomen moeilijk verlof om naar Frankrijk te komen en hebben groote kosten.Met die en andere oorzaken, ontstaat er eene strekking om naar het Fransch leger te trekken. Het Fransch Staatsbestuur wordt dat gewaarzal natuurlijk die strek king niet tegenwerken en zoo ik reeds ondervonden heb, warden onze Vlaamsche jongens die naar het Fransch leger trekken zeer menschelijk, met gulhertigheid en rid derlijk behandeld. Frankrijk heeft fouten en nadeelen, maar in Frankrijk is iedereen beleefd, en mijne Boerenjongens zijn geene onbeschofte woorden meer gewoon. Karel Van Eecke, Aalmoezenier der Vlaamsche Boeren in Normandie. De Electriciteit in stad of de Middelbare School in stad De Eleetrieiteit dient voor iedereen. De Middelbare School dient voor EENIGE leerlingen aan 8000 frank per kop. ter gelegenheid der overhandiging van het door Mijnheer MAGINOT Minister van Oorlog van Frankrijk BEZOEK van den Heer Gouverneur van Westvlaanderen en van den Heer FORTHOMME Minister van Landsverdediging van Belgie Om 1 1/4 u. Vergadering op het Statie plein van al de Maatschappijen der Stad en de Schoolkinderen,allen voorzien van hunne vlaggen. Om 1 u. 50. Ontvangst aan de Statie. De Heer MAGSNOT, Minister van Frankrijk zal vergezeld zijn van de Heeren Prefekt en Onderprefekt van 't Noorden Priester L.e- mi reVolksvertegenwoordiger-Burgmees- ter van Hazebrouck een aantal hoogere Officieren van het Fransch Leger en andere Hooge Ambtenaren. De Ontvangst zal gedaan worden door M. FORTHOMSWIE, Minister van Bel gië, vergezeld van Luitenant-Generaal Van Acker der le Legeromschrijving Kolonel Descamps, Plaatscommandant te Gent en andere Officieren. M. JANSSENS de BISTHOVEN, Gouverneur van W.- Viaanderen, vergezeld van M.Verougstraete, Provinciaal Greffier. M. N. Lahaye, burgmeester, omringd van de Geestelijke en Wereldlijke Overheden der Stad. De Militaire eer zal bewezen worden door 4 detachementen (192 man) van het 2e Li nieregiment van Gent rnet Vlag en Muziek onder het bevel van den Kolonel van het Regiment. Optocht naar de Groote Markt. Overhandiging van het Oorlogskruis. Redevoeringen. Monsterloslating van reisduiven. Om 3 u. 30. Vertrek der Fransche Over heden naar Hazebrouck. Om 5 u op de Groote Markt Groot Concert door het militair Muziek. In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op len Au- gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden WEST-NIEUWKERKE. Ryckebusch Désiré 5.762,75 Castrique-Deneudt Ch. 30.170,00 Forest Henri 15.205,94 Verhille Camiile 27.920,75 WYTSCHAETE. Desomer Emile 41.280,50 Bryon-Millecan Charles 1.820,'03 ZILLEBEKE. Milieville M. W* Vanpeteghem 24.571,00 YPER. Callens Emile 10.195,00 Maes Jules 5.870;00 Simoens Zoë 3.125,00 Vangheluwe Henri 9.340,00 Vereist Emile 15.950,00 Clement Ursmar 22.390,00 Clement Ursmar 6.405,00 Dezwaene S. W' Desmet 25 250,00 Goemaere Hector 12.735,00 opgemerkt had, en dat het haar ongenoegen veroorzaakte, maar trachtte toch haren broe der te verschoonen. Doch de weduwe sprak eenigszins wre velig Ho 1 spreek er mij niet over, ik weet maar te wel wat ik zeg ten andere, mijn heer de notaris klaagt er ook over. Tante, wedervoer Maria schuchter, de geleerde menschen moeten tochallen Fransch leeren... Wij kunnen er ook, niet waar Ja> g'i këfd die taal ook, maar gij maakt er slechts gebruik van als het noodig is, en dat zou iedereen moeten doen, ten minste alle Vlamingen... Dat is waar, meende Anna, maar alle menschen hebben denzelfden smaak niet. Daarin hebt gij nog eens gelijk, mijn kind, en indien er maar kwestie was van smaak of van eene gril, zou er niet veel aan gelegen zijn, maar ik heb daar voorbeelden van gezien als ik in stad woonde.. Onthoudt eens mijne woorden Als Gaston zoo voort gaat, zal hij binnen eenigen tijd, niet alleen de Vlaamsche taal verachten, maar ook al wat de Vlaming hoogschat... De Vlaamsche rechtschapenheid zal hij voor domheid doen doorgaan, de zedigheid der meisjeszal lomp heid worden in zijne oogen, de goede en eerlijke lezing zal hij aanzien als te verve lend, de eerbare liedjes als dwazen zeever, en, wie weet, onze godsdienst zal hij mis schien met den naam van bespottelijk voor oordeel bestempelen. Gij gaat toch wat al te ver, tante, dat is niet mogelijk. Gij denkt dat, maar ik spreek bij onder vinding, mijn kind. Dat is mogelijk, madame, meende Anna, Proefbetooging met beetenuitroeiers te Wervik. Op Dinsdag 2 October, heeft er te Wer vik eene demonstratie plaats met beeten uitroeiers. Deze werktuigen snijden eerst de beetkoppen of en trekken vervolgens de beet uit. Er zutlen verschillende soorten van ma- chienen in werking te zien zijn van 9 ure 's morgens tot 1 uur 's namiddags, op de hofsteden van de HH. Hubert Van Elslande, Wl' Vanneste en andere, op den weg van Wervik naarMeenen. De belanghebbende landbouwers worden aangezet deze proef te bezoeken. Als adres op de briefwisseling welke voor de troepen in bezet Duitschland bestemd is, dienen aangeduid naam, voornaam en rang van den bestemmeling, eenheid, inrichting of dienst waartoe hij behoort de woorden Belgisch Bezettingsleger en het nummer van het legerpostbureel van bestemming De legerpostbureelen zijn als volgEgenummerd: Bureel 1 Aken - 2 Geilenkirchen - 3 Mun- che«-Gadbach - 4 Crefeld - 5 Gelderu - 6 Neuss - 7 Mörs - 8 Kleef en 9 Duisberg. Voor de Roer is het bureel i9 Osterfeld en 11 Gladbeck. Men mag geene verkortingen of beginlet ters gebruiken. De briefwisseling met de bezettingstroepen geschiedt vrachtvrij. Met ingang van 15 September is het toe gelaten strikken voor het vangen van lijsters te zetten en tot 24 November inbegrepen. Deze strikken moeten enkel op 30 November weggenomen worden. Het vangen van goudvinken, sijsjes en distelvinken is enkel geoorloofd wanneer het doel is en bewezen, ze levend in kooien op te sluiten en niet om ze te dooden of om als voedsel te gebruiken. Een omzeüdbrfcf va- s11 S? wegbestuur laat toe dat er in de sirek'er. waar er behoef te is aan arbeidskrachten aan de aankome- lingen een dagloontoeslag van 1. 2 of 3 frank mag worden uitbetaald. Het Christen Syndicaat teekent protest aan tegen dezen maatregel en eischt gelijk loon over het geheele land. Dit is maar redelijk en rechtveerdig ook. Binnen kort zal de aanbesteding plaats hebben voor het aanleggen der eerste pro vinciale hoogspanningslijnen. De provincie heeft een kontrakt gesloten met de maat schappij van Sas-Slijkens voor het leveren van stroom. Zoohaast de lijnen gelegd zijn, zal de stroom kunnen geleverd worden aan de gemeenten van Veurne-Ambacht die langs die lijnen gelegen zijn. Verscheidene gemeentebesturen zijn reeds druk bezig met de studie van het plaatselijk net, ten einde gereed te zijn met de verdee- lingslijnen tegen dat de groote lijnen aange legd zijn. West-Vlaanderen zal dus, binnen enkele maanden, het eerste deel van het programma van electrificatie verwezenlijken. M. Maenhout zal in den aanstaanden parlementairen zittijd een wetsvoorstel in dienen op het stempelen van de eieren, ten einde kontrool over den. in- en uitvoer uit te oefenen. Men meldt dat Prinses Marie-José van Belgie zou verloofd zijn met den Kroonprins van Italië. Alhoewel dit nieuws nog niet of ficieel is, wordt het ten Paleize van Brussel niet tegengesproken. Men zegt er dat zulks tot het rijk der mogelijkheden behoort. Dendermonde richtte deze week groote feestelijkheden in om den vijftigsten verjaar dag van de dood van haren roemrijken zoon Pater De Smet S. J. te herdenken. Onder onze wereldberoemde Viaamsche Missionarissen blinkt de figuur van Pater De Smet uit door de uitgebreidheid van zijne reizen en werken, door de innemend heid van zijn karakter, door den bijval en de belangrijkheid van zijne ondernemingen. Zonder Pater De Smet zou de geschiede nis van Amerika anders verloopen geweest zijn dan wij ze nu kennen. Zonder hem had de treurige strijd tusschen Roodhuiden en Blanken, in de jonge jaren de Republiek, een andere wending gekregen, een wreeder en bloediger wending. Pater De Smet was niet alleen de apostel van Amerika, hij was er de Vredestichter. Hij was de eenige blanke in wien de Roodhuiden vertrouwen stelden. De Amerikanen sparen onzen landgenoot geen lof. Zij plaatsen zijn bronzen standbeeld in het Pantheon te Washington. Naast de De Smet-viering wordt te Den dermonde de Missie-tentoonstelling gehou den die in Oostende, over enkele weken, door 17 duizend personen bezocht werd. De Oud-Strijders der verbondene landen hebben een Congres gehouden te Brussel Zij hebben er schoone woorden gesproken. En het ware te wenschen zelfs dat zij, in hunne landen wedergekeerd, daden zouden mogen stellen overeenkomstig met hunne eigene woorden. Het is maar juist en redelijk dat de Oud- Strijders medespreken als het erop aankomt maar het is zeker, dat gij mijnen broeder wat al te streng beoordeelt. In 't geheel niet, Anna, ik heb een zeer goed gedacht van hem, maar ik vrees zijn hert te zien bederven, door het gedurig verkeer met die franschsprekende gezellen. Hij is ginder altijd bij de Walen, zegt de no taris. Laat ons hopen dat het zoo erg niet zal zijn, sprak Anna zeer ernstig. Wij zullen dat hopen, voegde de wedu we er bij, en er zelfs God voor bidden, want het zou mij waarlijk te veel spijten, moest ik dien goeden jongen van het rechte pad zien afdwalen. Korten tijd nadien ging Anna naar huis en Maria vergezelde haar. Het was een schoone herfstavond. De zon neigde ten Westen en scheen op een bed van goud te willen ondergaan. Haar laatste stralen wierpen eene roze- roode tint op de daken en tusschen het geel wordende loover. Men hoorde geene vogelen meer kweelen, alleen zaten nog eenige zwaluwen te samen op de droge takjes der reusachtige linde die te midden van het dorp prijkte. Zij spraken misschien, in hunne taal, over de zon, die zoo vroeg slapen ging en over de nachten, die zoo killig en zoo lang werden Misschien maakten zij reeds plannen voor de lange reis, welke zij moesten onderne men ten einde in een klimaat aan te landen dat beter met hun teeder gestel overeenkomt Overal waren duidelijke teekens voor handen, dat de natuur zich tot den winter slaap of tot haren schijnbaren dood bereidde. Dan, gelijk altijd, liet zulks niet na eene ~ekere treurigheid in het hert der menschen storten. de vrede in de wereld terug te brengen. Zij hebben aan den lijve gevoeld wat de oorlog is. En het is verheugend voor al wie vrede lievend is en den oorlog aanziet als de groot ste ramp en de groolste bron van kwaad, die over een land kan komen, dat het de Oud- Strijders zijn die luidst naar Vrede vragen. Op het Congres heeft er wel een klank van haat en nijd opgegaan, en die klank kwam juist van uit de Belgische Federatie, maar dat is van klein bi lang. Dit toont eens te meer welke kleine menschen met kleine gedachten ons klein Belgie al telt. Zeker Wnllus-Rudiger dit vlaamschhalend persoontje is on.4 bekend, deelde ringen uit, gemaakt uit duitsche kogels in beweerde dat de hand die zinken ring droeg nooit in een Duitsche hand zou worden gelegd. Deze blaaskaak meende daarmede bijval te genieten maar hij bedroog zich leelijk. Het was een Ameiikaan die hem dit tref fend antwoord bezorgde Gij Oud-Strijders, zegde hij, makkers van Europa, ik zeg het u, indien wij deze oude meihoden niet wijzigen, dap zal mijns inziens, de vrede niet worden hersteld. Denkt eraan en neemt zulks als richtsnoer voor uw verder houdingEen natie, die leeft door het zwaard, zal door het zwaard ver gaan. Wij moeten met onze vrienden praten. Hoe wilt gij, dat wij onze vijanden uit hun ne barbaarschheid redden, indien jwij met hen niet omgaan En wie beweert' dat wij hunne mentaliteit niet vermogen te wijzigen? Wij moeten dus tot hen gaan en zeggen, welke onze bedoeling is. Dat is de taal van een Oud-Strijder. Maar de medewerkers van de Brusselsche hits-pers stoken liever aan het vuurtje van den haat. Dat is een zeer goedkoope manier om te toonen dat men eenige, echtevaderlandersis. Ook in het geschil Griekenland-ltalië schijnt men tot eene overeenkomst te komen. Na den moord in Griekenland gepleegd op leden van eene officieele missie van den Ge- zantenraad, trad Italië met zulke buitenge wone eischen tegen Griekenland op, dat het geen gevolg ervan kon geven. Daarbij ging Italië op eene brutale wijze, met moord en beschieting gepaard, over tot de bezetting van Grieksch grondgebied. Er bestaat een Volkenbond waar Italië en Griekenland deel van maken. Griekenland bracht het geschil voor den Volkenbond maar Italië betwistte de bevoegdheid van dezen Bond. Deze twist had groote gevolgen kunnen hebben, maar geheel de zaak heeft eene andere wending genomen. In plaats van zelf de moeilijkheid op te lossen heeft de raad van den Volkenbond het geschil ter beoordeeling gegeven aan den Gezantenraad. Deze is gelukkig geweest bij de keus van de maatregelen die Griekenland moet nemen. Italië en Griekenland aanveerden beide de gestelde voorwaarden zoodat het geschil schijnt opgelost te zijn. Als natuurlijk gevolg moet Italië, eens die voorwaarden vervuld, het Grieksch grond gebied verlaten. Of dit zoo wel zal gaan valt nog te vreezen. Nog een duister punt is, dat het nog niet bewezen is als het Grieken of Albaneezen zijn die den moord gepleegd hebben. Zij be schuldigen elkander wat ook nieuwe moei lijkheden kan bijbrengen. Geheel Europa is een kruitmagazijn waar op onvoorzichtige kinders met vuur spelen. Een nietigheid kan genoeg zijn om alles wederom in laaiende vlam te zetten. En toch zucht ons hart van lieverlede Vrede, vrede, driemaal vrede 1 De wolken, die den hemel sedert eenigen tijd verduisterden en die soms geweldige onweers deden vreezen, schijnen wat weg te drijven. Er is een begin van klaarte in den buitenlandschen politieken warboel. Volgens de verklaringen van den Duit- schen Kanselier en ook van den Duitschen Minister van binnenlandsche zaken, koestert men in Duitschland een groot verlangen tot eene oplossing te komen in het geschil Frank- rijk-Duitschland. Duitschland moet tot een akkoord gera ken of geheel Midden-Europa wordt in ge vaar gebracht. De Duitschers zijn bereid met Frankrijk ieder akkoord te sluiten, waarbi men waarborgt dat noch Roer noch Rijn van Duitschland zullen afgescheurd worden en deze binnen zekeren tijd terug aan het Duitsch landsbestuur zullen worden ge schonken. Duitschland wil benevens de schadever goeding aan Frankrijk alle veiligheidswaar borgen geven, die aannemelijk zijn. Duitschland erkent zijne nederlaag als een historisch feit en moet er de gevolgen van dragen. Maar voor het Fransch gouverne ment is het plicht aan Duitschland den last dier gevolgen niet ondragelijk te maken. Van zijnen kant heeft Frankrijk altijd be- Misschien ondervonden de twee dochters ook dien invloed, want zij gingen eene wijl sprakeloos nevenselkander. Eensklaps zegde Anna Wel mijne goede vriendin, men zou zeggen dat gij verdriet hebt Waarom zegt gij dat vroeg Maria zonder het hoofd om te wenden. Omdat gansch uwe houding treurig heid schijnt te kennen... en daarbij... ik dacht daar zooeven dat er een traan in uwe oog te voorschijn kwam. Maria antwoordde niet zoodat hare gezel lin op indringenden toon voortging Indien gij moest verdriet hebben, Maria zult gij toch niet nalaten mij alles toe te ver trouwen, niet waar, zooals het onder trouwe vriendinnen betaamt Het ware voorzeker niet schoon van mijnentwege, antwoordde het ontroerde meisje iets voor u verborgen te houden. Welnu spreek dan. Ik zou dan moeten zeggen dat ik in derdaad zeer bekommerd en verdrietig ben doch de zaak is van nog al zonderlingen aard, om er zoo maar onbewimpeld over te spreken... Ik durf bijna niet. Onder ons, Maria, is dat zoo niet. Wi; hebben geene moeder meer, om in haren boezem onze duurbaarste geheimen en onzen kommer uit te storten. Zoo is het mijne goede Anna, en dat gemis heeft mij reeds dikwijls doen lijden. Ik geloof zulks maar gij hebt toch uwe tante, die eene brave vrouw is. Voorzeker... Mijne moei is een aller braafste mensch, maar toch wat ruw, zoo dat ik vrees dat zij met mijnen kommer den spot zou drijven. Zij zou mijnen toestand De zon vierde meê en 't was bij een echt zomerweer dat het feestje plaats greep. Om 10 u. trok het muziek met den jubila ris omringd van familie en vrienden naar het Stadhuis waar hij ontvangen werd door den Heer Burgemeester. Na hem guihertig geluk gewenscht te hebben en. zijn vrooiijk karak ter als voorbeeld zijner medeburgers aange toond te hebben, bood de Heer Burgemeester, van wege de stad, hem een prachtig ge schenk aan. Plechtig werd de feestvierder naar huis begeleid en daar werden hem een aantal bloemenruikers aangeboden en eene serenade gebracht. niet willen begrijpen, en zeggen dat ik on- noozel en al te kinderachtig ben. Dat gebeurt nog al dikwijls in de wereld en daarom moet men maar als vertrouwelin gen nemen, zulke personen, die den toestand verstaan kunnen. Ik verwacht dus uwe ver openbaringen, Maria. Ik wil u alles toevertrouwen, Anna maar wij zijn bijna aan uwe deur. Wij zullen nog een poosje wandelen ik ben niet haastig. Het zal niet gauw donker zijn, en wij zijn toch met tweeën. inderdaad... Ik zal u dan bekennen dat de woorden mijner moei mij zeer be droefd hebben. Mij ook eenigszins, maar dat alles is vast overdreven. Dat kan heel wel zijn, en geloof mij Anna, indien de gezegden mijner tante niet juist als de weerklank waren, van hetgeen er sedert eenigen tijd in mijn hert omgaat zou ik er voorzeker niet zooveel belang aan hechten. Gij spreekt tamelijk duister, Maria. Ik zal u dan zeggen, dat ik sedert eeni gen tijd ook veel verandering in uwen broe der opgemerkt heb. Ha en gij zijt van het gevoelen uwer moei Ja, tot een zeker punt. En dat is de reden uwer treurigheid Natuurlijk... Sedert het begin dezer vakantie schijnt Gaston dezelve niet meer te zijn. Hij is ons gelijk geheel vreemd ge worden. Dat is inbeelding, Maria. Toch niet... Vroeger was hij eenvou dig en vertrouwelijk... maar nu... Dat is toe te schrijven aan de moeilijk heid zijner studiën, denk ik. Bij den optocht van 's namiddags was het wel te zien dat H. A. Creus de genegenheid en de achting van al zijne medeburgers weg draagt. Een puik Concert, volgens gewoonte heerlijk uitgevoerd, werd aan de leden aan geboden. 's Avonds bij het avondmaal, héerschte een ongewone geestdrift. Prachti ge geschenken werden den Jubilaris aange boden herhaaldelijk werden zijne verdien sten,door ouderen en jongeren, opgehemeld en als voorbeeld aangetoond. Tot laat in den avond hield de vroolijkste stemming aan, en bezegelde een feestje dat lang in 't geheugen zal blijven. weerd dat het bij de bezetting van Rijn en Roer geene politieke doeleinden had. Zoo zal er mogelijks nog kans bestaan overeen te komen. Alles laat voorzien dat eene nota van Duitschland aan België op gang is en waar bij Duitschland het lijdelijk verzet in de Roer opgeeft. Dit zou de eerste stap zijn tot ernstige toenadering. Mochten de onweerswolken maar rap wegtrekken en den hemel klaarder komen, want de wereld- snakt naar rust en vrede. Er wordt fel geklaagd over de onafgebro ken stijging van de prijzen der levensmid delen, welke stijging, gedeeltelijk althans, aan den overdreven uitvoer van inlandsche producten wordt geweten. Vruchten komen nu, in veel mindere mate dan vroeger, op de markt de druivenoogst uit de bekende broeikassen te Hoeilaart, in Brabant, werden tegen 25 fr. het kgr. verkocht aan Engelsche en Hollandsche kooplieden. Dagelijks wordt, naar het schijnt, heel wat melk, uit de Vlaamsche provinciën, naar Nederland uitgevoerd, met het gevolg, dat thans voor een liter room zes frank en meer nog wordt gevraagd. Keert de Vlaamsche melk later, als Hollandsche boter,naar België terug, dan wordt zij ook alweer tegen zeer hooge prijzen aan den man gebracht. Guido. Het parket van Ruffec (Franklijk) is voor onderzoek eener misdaad, vijf jaar ge leden gepleegd, naar Villagon gekomen. Een 21-jarig meisje werd door hare zuster beticht, haar pasgeboren kind in 1918 le vend begraven te hebben. De moeder loo chende eerst, doch bekende ten slotte en zegde dat het de vader van het kind is, die een put dolf in het bosch om er 't kindje te begraven. Die ontaarde vader, uit de streek verdwenen, wordt opgespoord. Bij Venetië (Italië) zijn twee vliegtuigen op ongeveer 700 meters hoogte, op elkaar gebotst en werden in een kanaal geslingerd. Er waren vier vliegeniers, waarvan twee of ficiers. aan boord. Alle vier werden gedood. Door een reeks ernstige ontploffingen van duizend kisten rookloos kruit, dat uit booten in vrachtwagens werd overgeladen, werden, naar uit Southampton (Illinois) wordt gemeld, vier perspnen gedood en zeven-en-twintig gewond, waarvan vijftien levensgevaarlijk. Te Honda, ten Noorden van Santa Barbara, Vereenigde Staten zijn zeven tor pedojagers gestrand. Twee-en-twintig leden der bemanningen worden vermistdertien andere werden opgenomen in 't hospitaal van Santa Barbara. Te Fiume bracht een schipper met zijn bootje zeven personen van de Kroaatsch- kust naar het eiland Veglia. Door een ge weldigen golfslag, klonk het bootje om en al de inzittenden vielen in zee. Slechts de schipper kon behouden den oever bereiken. Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-Vlaanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN l»OI»Eltl\C.IIE, Groote Markt, 28, tel. 89 90. V!illti\lï, Ooststraat, 64, tel. 76. DIXIllDE, Kiekenstraat, tel. 44. HIÖESKR©EJ\, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, AgentHeer FOURNIER, Burgemeester. Beveren HeerTAHON.Gemeentesekretaris. Noordschoote Heer M. BA1LLEUL, Ledeghem Heer G. DELANNOO, Westoutre Heer A. DECLERCQ. Rousbrugge Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckem. De studiën zouden zooveel verandering niet mogen veroorzaken, mijne goede vrien din. Ik bemerkte die onverschilligheid reeds bij het begin van dezen verloftijd, en schreef dezelve dan ook aan den kommer toe, om trent de studiën, maar het isalzoo gebleven, dat verbetert niet... en... Anna... het kost mij waarlijk moeite zulks te zeggen... mijn hert bloedt, als ik mij voorstel dat Gaston als een vreemdeling voor mij zou kunnen worden. Maria had die woorden met zichtbare in spanning uitgebracht, en scheen er nu zelve over verlegen. Anna verstond heel wel den toestand, en terwijl zij hare vriendin eenigszins verwon derd aanstaarde, zocht zij een voldoend antwoord. Doch Maria zegde nog verder Ziet ge wel hoe verbaasd gij nu staat, omdat ik rechtzinnig spreek... Ik hadde veel beter gezwegen. Het valt mij waarlijk hard genoeg, zulke bekentenissen uit mijne keel te wringen. Spreek zoo niet, Maria. Het is immers sedert lang geen geheim meer, dat gij mijnen broeder bemint, en ik kan niet gelooven, dat hij u zou kunnen vergeten... dat hij mei- needig zou worden... Gij gaat te ver, Anna, er bestaat geene vaste belofte... Wij mogen Gaston in geen geval van meineed beschuldigen. Ik aanzie de zaak alzoo niet, Maria. Mijns dunkens moet zij evenwel alzoo aanzien worden... Uw broeder is nog vrij, en hij kan eene andere vrouw beminnen. Dat kan zijn, doch indien hij u niet be minde, moest hij heel anders te werk gaan... Hij mocht u en de menschen niet in dat ge dacht laten. Ik geloof niet, Anna, dat Gaston ver plicht is zich daarmede te bemoeien... Wat is er aan den klap der menschen te doen Het is hun oordeel geweest dat er een huwe lijk tusschen ons moest tot stand komen, en zij hebben er alzoo over gesproken... Ik moet echter bekennen, dat die plannen heel goed met mijn gedacht overeenkwamen. Overeenkwamen zegt gij-..Is het dan zoo niet meer, Maria Daar kan ik moeilijk op antwoorden, Anna, maar toch zal ik heel en al rechtzinnig zijn dan zullen wij daar later niet meer moeten op terugkeeren... Tot hiertoe leefde ik tusschen mijne tante, u en uwen vader, en... Gaston... Ik dacht niets anders dan dat wij voor immer gingen vereenigd worden... Daarin scheen al het geluk mijner toekomst gelegen te zijn, daar was in mijne oogen de bron van alle aardsch welzijn te vinden... en... waarlijk, de manieren, van Gaston lie ten mij redelijker wijze toe, zulks als eene waarschijnlijkheid te beschouwen. 't Is hetgeen ik reeds dikwijls gezegd heb, Maria... Ik houd daarbij staan dat een jongeling kan meineedig worden, zonder eene rechtstreeksche belofte afgelegd te hebben... Indien mijn broeder u verlaat zal hij zeer veel van mijne achting verliezen. Dat alles kan besproken en betwist worden. Anna, en het zou mij grootelijk spijten, indien er, ter oorzake van mij, eenige verkoeling tusschen u en uwen broeder ont stond... Ik vind het waarlijk reeds ongeluk kig, als ik denk, dat Gaston mij als eene vreemdelinge begint te beschouwen. (Wordt voortgezet). Least en verspreidt de PeperingMenaar

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1