Palace-Theater Burgerstand van VERMAKELIJKHEDEN. B'? L H Macht boven recht. Onze muntstukken. Zegels op de facturen. Een schoon voorbeeld. Wisselkoersen. Rookt den tabak Nr In 't Buitenland. Bij dit blad behoort een Bijvoegsel. In 't Binnenland. uriie Beroepsscitooi-Poperinone. Gewestelijke, hoptentoonstel ling. Deze tentoonstelling zal nog veel belangrijker zijn dan verleden jaar. Onder de leden van het Hopverbond zijn er 162 deelnemers ingeschreven van Poperinghe 23 van Crombeke 31 van Proven 30 van Reninghelst 20 van Vlamertinghe 63 van Watou. Iedereen heeft er belang bij die ten toonstelling Vrijdag 28 September of Zondag 30 September te gaan bezien in het lokaal der Beroepsschool, Rekhofstraat, te Pope ringhe. Vrije ingang voor iedereen. Zondag 23 September. Zondag 30 September. In 't Groot Het hoekje van den Christen werkn». HOPVERBOND Landbouui cornice Kemmei - voer. BERICHT AAN DE LANDBOUWERS. Medard Vermeulen AbHhP STATIE KERMIS, Poperinghe. In 't Sayette Wijveken Xe Koop. Gevraagd. Xe pachten Over te «lemen. Aangeboden. Verloren. Nog de Staatsmiddelbare school. Wederwoord. Vrouw JOS. VERVAECKE BYTTEBIER GHELUWE (Rechtover 't Manhuls) FO UR R R FA/ HOPPE. Sterfgevallen. Rouwbericht. Priesterlijke Benoemingen. SPEELKAARXHI« MARKTPRIJZEN. Schrikkelijke Moord te Noordschote. Senator Van Cauwenbergh. Mijnheer Van Cauwenbergh, gewezen Volksvertegenwoordiger en thans gecoöp teerd Senator, is overleden te Lier. Senator Van Cauwenberg heeft als vurig Katholiek en groote Vlaming veel diensten bewezen aan zijn Land. Verscheidene leidende figuren van Europa prediken nog steeds het evangelie van de macht. Dit bewijst eene studie van Lloyd George. Hij hekelt ten zeerste deze manier van handelen. Hij stelt de vraag of men tegenover een sterk land op dezelfde wijze zou durven te werk gaan als men in de laat ste tijden tegenover het ontwapende Duitsch- land en het machteloos Griekenland durft doen. Is de eer van Italië nu gered omdat er te Korfou eenige huizen in puin liggen en dat schuldelooze vrouwen en kinderen met hunne lijken de straten ontsieren. Hij stelt de vraag of Mussolini ook Engel- sche steden zou bombardeeren en Engelsche haven zou bezetten als toevallig eenige Ita- liaansche officieren op Engelsch gebied gedood werden Het recht van den sterkste is nog altijd het sterkste recht. Zal dat dan nooit veran deren De zinken stukken van 10 en 5 centiem zullen uit den omloop getrokken worden. Zij zullen van 1 October tot 10 November uitgewisseld worden, tegen in Belgie wettig gangbare muntstukken en bankbiljetten, in de Nationale Bank en bij de ontvangers der belastingen. Deze week worden de nikkelen stukken van 2 frank in den omloop gebracht. De wet die het zegelrecht op de facturen invoert, is in voege getreden. Het is, zooals gewoonlijk, een geheel ingewikkelde wet, waarvan de toepassing weer een leger be dienden zal vragen. De handelaars zullen erdoor tot meer schrijfwerk verplicht zijn vermits zij eene geheel nauwkeurige boek houding zullen moeten houden en voor alle verkobpën boven de 150 fr. eene rekening moeten afleveren. Men zou waarachtig meenen dat onze wetgevers en staatsdiensten geene eenvou dige oplossing willen vinden. De Daily Chronicle meldt dat als oor- logsgedenkteeken 10 landhuisjes voor oude mijnwerkers zullen gebouwd worden, nabij de koolmijnen van Rijhope, te Durham. Dat brengt het land en volk meer voordeel bij dan al die monumentenengedenksteenen, die meestal smaak- en kunsteloos zijn, en die men eiken Zondag in ons land met veel patriotischen tralala en wapengerinkel inhuldigt Guido. TREKKING STAD BRUSSEL 1905. 101' trekking van den 15 September 1923 van 162 Reeksen (4,050) obligatien terugbe taalbaar vanaf 2 Januari 1924. R. 156.708 Nr 20 terugbet. door 10.000 fr. R. 20.292 Nr 11 2.500 fr. R. 132.735 Nr 14 1.000 fr. 86.510 Nr 3 en 164.145 Nr 5 door 500 fr. De lijste der loten terugbetaalbaar door 110 fr. is in onze bureelen ter beschikking der belanghebbende. Trekking Verwoeste Gewesten 5% 1923. I Trekking van den 20 September 1923. R. 259 398 Nr 5 uitkeerb. door 500.000 fr. R. 174.428 Nr 3 100.000 fr. R. 388.037 Nr 2 50.000 fr. R. 388.687 Nr 3 50.000 fr. R. 368.115 Nr 1 50.000 fr. De andere nummers van deze reeksen zijn uitkeerbaar door 550 fr. Een hevige brand heeft in de Zwitser- sche Handelsfoor van Bazel gewoed. Verscheidene gebouwen werden door het vuur vernield. Op verschillende door de Franschen in bedrijf genomen Duitsche mijnen bij Raudel hebben op 11 en 12 September ernstige on gevallen plaats gehad, waarbij 52 arbeiders (bij één ontploffing alleen 40), om het leven zijn gekomen. Zaterdagnamiddag is een toeristenauto, waarin zich tien personen bevonden, gekan teld nabij den bergpas Cucheron, op 1,000 m. hoogte, dicht bij Saint-Pierre-de-Char- treuse. Er zouden twee dooden zijn en vier gewonden. Nadere bijzonderheden ontbre ken nog. Zondag avond zijn er twee elektrieke trams op elkaar geloopen te Melbourne, hoofdstad van Australië. Er zijn tachtig gekwetsten. Veertien hunner zijn zeer erg gewond en zullen wellicht hunne wonden niet overleven. In de fabriek Motte-Dawarvrin, te Toerkonje, is Zondag morgen een doodelijk ongeluk gebeurd. De schildersgast Gustaaf Colsaert, 25 jaar, is van eene zes meters hooge stelling gevallen. De ongelukkige botste op den rand van eene afsluiting en werd de strotader doorgesneden. Een bijgeroepen geneesheer kon slechts de dood vaststellen. Het nieuwe Dail Eirean in Ierland is Maandag voor de eerste maal bijeengeko men. De eed werd afgelegd. De republikei nen zijn niet verschenen. Uit Jerusalem wordt geseind dat de stammen der Adwan en Belka het kamp van emir Abdullah, koning van Transjordanië, hebben aangevallen. De opstandelingen werden bloedig terug geslagen. In Californië is een groote brand uit gebroken. Honderden partikuliere hulzen en een groot gedeelte der universiteitsgebouwen zijn verwoest. Men maaktgebruik van dyna miet, in de hoop, daardoor de vlammen, die reeds de handelswijk aantasten, te kun nen beteugelen. Tijdens het onweder van Dinsdag na middag is de bliksem, te Belle, op het peerdenstal der hofstede M Coene, gevallen. Een peerd werd gedood, en een ander zal moeten afgemaakt worden. BEURSKRONIJK medegedeeld door de Bank TRANSINTER. Financieele Inlichtingen. Fabrique de Fer. Het winstaandeel voor te stellen in de vergadering van 11 Oktober zou gelijk verleden jaar van 150 fr. netto zijn. Union des Aciéries. Het winstaandeel is vastgesteld op 50 fr. netto voor de oude ac tiën en 37,50 voor de nieuwe. Carrières Wincqz. Het winstaandeel voor het boekjaar 1922-23 is vastgesteld op 10 fr. brutto of 8,50 fr. netto. Lille-Bonnières et Colombes. Het verloo- penboekjaar laateenewinst van5.966.135fr. tegen 4.901.920 fr. verleden jaar. Het winst aandeel is nog niet vastgesteld. La Louisiane. De inschrijving tot de nieu we actiën is open van den 18 tot 29 dezer. De nieuwe actiën zijn voorbehouden aan de oude aandeelhouders in verhouding van één nieuwe voor één oude en aan 1400 fr. per titel betaalbaar 600 fr. bij de inschrijving 800 fr. den 11 Februari 1924. Providence Beige. Aan het dagorde van de gewone vergadering van den 8 Oktober vin den wij de volgende zin Besluit te nemen aangaande de terugbetaling van de Ameri- kaansche dollars afgeleverd door de regee ring volgens de wet van den 16 Maart 1919.» Gezien de toestand en de vervaldag (1925) der terugbetalingen de Beheerraad zal voor stellen geen dividenden te betalen. Sambre et Moselle. Het winstaandeel zal waarschijnlijk zijn van 150 fr. brutto voor de bevoorecht actie en 125 fr. voor de gewone. Electricité de Ia Dendre. De brutto win sten bedragen 2.183.300 fr. tegen 792.013 fr. verleden jaar. Na aflossingen-reservefonds- voorzienigheidsfonds zal men in staat zijn 25 fr. brutto te verdeelen. Papeteries Deruysscher. Het winstaandeel zou van 50 fr. brutto zijn of 42,50 netto. Waarden Wisselkoers der Week Ma»n Dinsd. Woen. Dond. Vrijd 811.50 818.25 814.75 804.- 000.— 330.75 333.- 331*75 329*.— 000.— 000 20 O00.08 000.08 000.10 0.0— 370.- 375.— 372.- 368 50 000.— 366 87 366.- 366.25 360.50 000.- 92 25 91 50 91.25 91.12 00.- 94.35 93 97 94.10 92.80 00.— 275.75 281. 278.75 275.50 000.— 20.10 20.16 20.10 19 90 00.— 20 74 20.73 20.70 20.42 00.00 20.75 20.72 20-70 20.42 00 120.42 120.15 119.87 119.60 0004)0 62.— 62.14 62 61.25 00.— 547.50 550.75 553.— 545.— 000.— Amsterdam Berlin Bucarest Christania Cologne (Keulen) Copenhague Genève Italië Londres (Londen) Madrid Montreal New-fork New-York cibles Paris Parijs Prague Stockholm Voor verdere inlichtingen wende men zich tot een der Agentschappen van de Bank TRANSINTER. Af te knippen Koepons. Bleu d'outremer Bleu d'outremer cap. stichters. 28,10 24,00 St«dNnieuws. Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middagheden Zondag namiddag alleen M. VAN DEPLAS. 't Is uwe eigene schuldI indien gij aan hoofdpijn of rheumatiek lijden wilt want iedereen weet nu dat de Monopoeders deze pijnen onmiddelijk stillen en altijd genezen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinghe, in doozen van t ,75 Ir. en van 3,00 fr. VAKONDERWIJS voor Poperinghe en omliggende gemeenten onder toezicht van Staat en Provincie. Kerkhofstraat, Nr. 5. A. Vakschoolleerwerkhuis, 4 leer jaren voor timmeren, schrijnwerken en meu belmaken. B. Nijverheidsschoolavondleer gangen voor schrijnwerkers, metsers en smeden van den 1 October 1923 tot 30 April 1924. Inschrijving van af Zondag 23 Septem ber, van 9 ure tot 12 ure voormiddag. vereischte ouderdom: 14 jaargoed gedrag, en genoegzaam kunnen lezen, schrijven en rekenen. Kosteloos onderwijs. Wilt gij een goede lantaarn voor velo of moto, aan genadige prijs, koopen; wendt u tot Maurice Devos, Yperstraat, 9, Pop. Postkaarten (Photos) der feestelijk heden van Zondag te Poperinghe, bij ons te verkrijgen. Brand. Maandag zijn een aantal vruchten afgebrand, achter de herberg Spanje langs de Westvleterenkalsijde. Ze waren daar bijeengebracht om met 't ma- chien uit te dorschen en behoorden toe aan drie kleingebruikers. Van Honoré Druant werd geheel de oogst vernield van Marcel Decrock 1400 schoven koren en van Mau rice Malbrancke, 1 roggeschelf. Vraagt overal Het lekker bier van 't Patersvatje. Pectoral Dupuis. De besmettende kiemen van de griep, die soms erge verwik kelingen veroorzaken, kunnen niet leven noch zich ontwikkelen in de bederfwerende balsems van deze voortreffende remedie. De doos: 3 fr. bij H. Notredame Groote Markt Poperinghe. Wil uwe gezondheid niet schamen. In dien gij aan hoofdpijn lijdt, neem in volle trouw de Algao poeder, der Appth. Libotte zonder de minste invloed op de maag. Be proef hare weldoende bewerking, daarom voorzie U vandaag van eene doos, bij Apoth. Vandeplas, Poperinghe. Ziekten bij de paarden. Om deze ziekten, veroorzaakt door nieuwe haver of haver van slechte hoedanigheid, te voorko men, gebruikt Purgatine van veearts Devloo. Te koop in pakken van 5 fr. bij veearts De vloo, Rekhofstraat Poperinghe en bij Apothe ker Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Hoppediefte. Donderdag nacht werd bij Em. Lacour, uit de hoppekeet een paar honderd pond hop gestolen. De roode pillen uit samengetrokken plantensappen, die het bloed en de maag zuiveren, de ingewanden ontsmetten, zullen goede resultaten opleveren, aan degenen die ze gebruiken. De doos: 2f.50 en 1 f.50 bij H. Notredame, Groote Markt Poperinghe. Vraagt overalAperitif Tolosa en Imperial Quina. Yper. Ontslag. Mr Moreau, welke aan de stad veel diensten bewees, komt zijn ontslag als Bijgevoegd Koninklijk Hoog- commissaris in te dienen, welk door het Ministerie aanveerd werd. Branden. Zaterdag om 9 ure brak door eene onbekende oorzaak brand uit aan eenige oude boomen gelegen op ongeveer 200 m. van de Vlamertingsche steenweg langs den ijzerweg Yper-Poperinghe. De pompiers seffens ter plaatse konden na enke le stonden den brand blusschen. Maandag avond om 9 ure klepte opnieuw de brandklok. Brand was ontstaan in de woning der echtgenooten Bollengier Veume steenweg, welke afwezig waren. Niettegen staande de moedige pogingen der pompiers breidde de brand zich uit aan het huis der echthenooten Denoyelle, waar met de groot ste moeite, de kinderen reeds te bed, konden gered worden. Het duurde niet lang, of beide woningen stonden in lichte laaie. De pompiers bepaalden zich dan, niet zonder moeite, de aanpalende woningen te vrijwa ren, waar zij dan ook in gelukten. De schade is zeer aanzienlijk. Al het huis gerief en de meubelen der beide huisgezinnen werden de prooi der vlammen, 't Is dank aan de wakkere tusschenkomst der brandweer, dat eene groote ramp vermeden werd. Er bestaat verzekering. Woesten. Diefstal. Vrijdag nacht zijn onbekend gebleven kwaaddoeners bin nengedrongen op de hofstede van Achiel Dessain, landbouwer en hebben er een twintigtal kiekens buitgemaakt. Poelcapelle. Vreemdelingen. Sedert de inhuldiging van de gedenkzuil Guynemer staan er dagelijks auto's vol frontbezoekers, voor het gedenkteeken stil. De verre vreemde bezoekers, bewonderen dit kunstrijk en kostelijk stuk, en lezen met aandacht de opschriften ter nagedachtenis van den beroemden franschen vlieger. Nu en dan wordt een nieuwe bloemtuil op dezes voetstuk neêrgelegd, ter zijner eere. Boesinghe. Kwajongens trek. Zondag avond, wanneer de laatste trein uit Thourout inkwam, reed hij juist over het verzet tegen een stuk hout, welke hij geluk kig in twèen brak. De schok was hevig, doch de reizigers kwamen er ge'ukkig met den schrik van af. Kwadoenders hadden een boomje op de rails gelegd. Gemakkelijk kon de trein ontriggelen, en dan waren er zeker ongelukken te betreuren geweest. Ongeluk. Donderdag namiddag kwam de knaap Henri Wyffels langs de groote dorpsbaan gereden, toen de auto Vandenberghe voorbij reed. De jongen wilde wat afsteken, doch reed te dicht den dam, haperde met de pedaal en viel. Gelukkig wierp hij zich langs den overkant en kon zoo aan een gewisse dood ontsnappen. Hij bekwam eene kneuzing aan het hoofd en werd nog al erg gekwetst aan zijnen voet. Westvleteren. Missiedag. Zondag laatst werd hier een bijzondere mis siedag gevierd, ter gelegenheid van het aanstaande vertrek van Eerw. Pater Gene- rosus, Minderbroeder Recollet, neef van onzen Eerw. Heer Pastoor, naar de missiën van China. In beide missen werd een treffen de missiespreek gehouden door Eerw. Pater Angelinus, der zelfde orde, die dan ook s avonds, voor een volle zaal toehoorders, een alleraangenaamste en nuttige voordracht met lichtbeelden gaf over de missiën van China eerst over de zeden en gewoonten der Chineezen en het missiewerk der zende lingen onder hen, dan over de martelaren hunner orde die in China hun bloed hebben gestort voor de verspreiding van 't Katholiek geloof. De goede opbrengst der omhaling, die aan den jeudigen en moedigen zendeling, voor zijn edel werk in China, zoo wel te nutte zal komen, en waarvoor hij aan de weldoeners van herten dank weet, heeft be wezen dat het hert onzer parochianen immer klopt voor 't goed, en dat de zendelingen altijd voort mogen rekenen op hun rnilden steun steun door almoezen, en steun door gebeden. Bixschoote. Begraving. Don derdag 11. werd alhier onder grooten toeloop van volk, de Eerw. Heer Alphonse Louwa- gie begraven de gewezen leeraar aan 't Klein Seminarie te Roeselaere, onderpas tor te Eerneghem en pastor te West-Nieuw- kerke. Vóór korte weken diende hij, uitreden van ziekte, zijn ontslag in. God zal dien goeden vreedzamen Priester de eeuwige kroon der gerechtigheid, de belooning voor zooveel zorg, bekommernis, en lijden, reeds geschonken hebben. Zondag 30 September 1923, te 3 en half uur namiddag, ter herberg de Kroon bij Raymond Soens-Becarren groote Prijs kamp op den vogelpik, voor het Kampioen schap der Yzerstreek. 150 fr. prijzen. Inleg 2 fr. voor 2 smeten van 5 pijlen. Afstand 1,80 m. West-Nieuwkerke. Inhuldiging. Op Zondag, 23 dezer, heeft te West- Nieuwkerke de plechtige aanstelling plaats van Eerw. Heer Arthur Caesens, gewezen pastor te Ramscapelle bij Nieuwpoort en onlangs ter boven gemelde parochie als pas tor benoemd. Hij vervangt er Eerw. Heer A. Louwagie die ongelukkiglijk, door ziekte ondermijnd, korte maanden na zijne bena ming is overleden. Passchendaele. Uitslag Prijs kamp Peerden op Kermis-dinsdag 18 Sep tember 1923 I. Dertigmaanders. le prijs. Obyn Weduwe Staden 2e pr. Vanderhaeghe Ca- miel Westroosebeke 3e pr. Deleu Jean Staden 4e pr. Snoeck Jules Westroosebeke. II. Kachtels. le prijs. Vanlerberghe Aloïse Staden 2e pr. Snoeck Jules West roosebeke 3e pr. Messelis Charles Gits III. Peerden van 3 tot 7 jaar. lc prijs. Vanderhaeghe Camiel Westroosebeke 2' pr. Pijpe Camiel Clercken 3° pr. Depoorter Bruno Passchendaele. IV. Achttienmaanders. T prijs. Vander haeghe Camiel Westroosebeke 2e pr. Dick Octave Staden3e pr. Obyn Weduwe Staden Rousbrugge-Haringhe. Land- bouwlessen. Een buitenkansje. Dezen Winter, van half November tot half Februari, zullen er hier al overander dag in de week 's namiddags kostelooze landbouwlessen gegeven worden. Alle belanghebbenden, vooral de boeren zoons, worden dringend aangemaand tot het volgen van dezen winterleergang over land bouw, veeteelt, tuinbouw, gezondheidsleer, enz. 't Is immers een eenige gelegenheid om zich eens degelijk theoretisch en practisch te ontwikkelen. Want vooreerst kennis over weegt niet en dan 't leert verstandig, doel matig boeren, wat én profijt én genoegen medebrengt. Wie goesting heeft wordt vriendelijk ver zocht zijn naam op te geven aan een bestuurlid van den boerenbond. Langemarck. Nog over de ker mis. De Langemarcknaars zijn tevreden en fier over hun kermisprogramma en ze zeggen niet meer dat de kermis te niete zal gaan, wel integendeel. Indien de goede God ons wilt zegenen met een prachtig weder, zal er nog nooit meer volk geweest zijn op ons geliefde Langemarck. Kramen van alle slach zijn reeds toegeko men verzet voor jong en oud. De velokoersen van Zondag en Maandag zullen waarlijk het zien weerd zijn maar de hoofdrol is en blijft aan de peerdekoersen op Woensdag 26 September om 3 ure zeer stipt. De deelnemers zijn van nu al bijzonder talrijk van bij en verre komen de beste peer den naar Langemarck 't zal waarlijk de moeite weerd zijn om te gaan zien. Het alom geweerdeerde vuurwerk zal dit jaar nog luisterlijker zijn dan vroegerer is meer zaad in het bakje en onzen onvermoei- baren Pol, zal het in den arm niet laten Verzekering tegen brand. Daar De Poperinghenaar aan de kerkdeur na de missen hier in groot getal verkocht wordt, dan naar huis wordt gedragen en dan, voor al 's namiddags geheel wordt uitgelezen, zijn velen te laat ingelicht geweest om hun geld van de brandverzekering af te halen. Daar om werd er beslist eene nieuwe vergadering te houden op Zondag 30 September nog eens na de missen van 7, 8 1/2 ure in 't lokaal.Die nog moeten trekken zullen wel trachten dezen keer op hunnen post te zijn. Dickebusch. In de gracht. Dinsdag gerocht een wagen metöOOO pannen en bespannen met vier paarden, in de gracht in de Kerkstraat. Een aantal pannen zijn ge broken, maar er zijn geen ongelukken van personen te betreuren. Wesioutre. Barakken. In 1920 waren hier 81 barakken van K. A. F. die be woond werden heden zijn er nog slechts 41 dus gaat den heropbouw stillekens vooruit. Woumen. Gebeten. Zaterdag werd vrouw Louis Deman door een grooten hond aangevallen en zoo erg gebeten dat zij door den dokter moest verzorgd worden en bedlegerig is. Zeebrugge. Doodelijk ongeluk. M. Floor, brouwer te Brugge werd door het gedrang van op en afstappende reizigers, op de riggels geworpen en de beenen door den tram vermorzeld. Hij werd naar St-Jozefskliniek gevoerd, waar hij tijdens de heelkundige bewerking is bezweken. Knocke. Marken. Het duitsch vliegtuig dat hier verplicht werd neder te komen werd aangeslagen het vervoerde eene groote hoeveelheid banknoten. Eene som van 5.500 milliard mark werd bijeenge bracht, welke in Belgisch geld, eene waarde vertegenwoordigde van ongeveer 1,200.000 frank. Roeselaere. Brand. Brand ont stond Maandag in de achtergebouwen van bakker Deprey, die welhaast in volle vlam stonden en ook het vuur mededeelden aan de woning. De pompiers gelukten erin den brand te beperken. De schade is door verze kering gedekt. Proven. Erge val. Al op een lad der staande om hoppe af te doen, viel Omer Dewulf zoo ongelukkig dat hij zich een hand brak. POPERINGHE, v. 16 tot 23 September 1923 Geboorten. —217. Bafcop Martha, d. v. Ro- main en Madeleine Carpentier. 218. Vander- linden Denise, d. v. Joseph en Alida Gauquie. 219. Orbie Simonne, d. v. Alphonse en Maria Wyffels. 220. Decaesteker Alphonse, z. v Emeric en Madeleine Vierstraete.221 Verbiese Maria, d. v. Adolf en Julienne Laheye. Overliidens. 171. Papegaey Godelieve, m. d. v. Louis en MariaScherpqreel, Sektie G. 172. Mahieu Henriettè, 7 m. d. v. Jerome en Eugenie Barbez, Sektie A. Huwelijk. 104. Lemenu Arthur, 31 j. werkman en Bruneel Martha, 27 j. huishoudster b. v. Pooeringhe. Beloften. 157. Vandewynckel Maurice, landbouwer, wed. v. Flora Mahieu, v. Pope ringhe en Decrock Maria, z. b. v. Locre. 158 Couwet André, timmerman en Mahieu Madeleine z. b. beiden v. Poperinghe —159 Lazoore Julien, ijzerwegbediende en Logie Irma, dienstmeid, b. v. Poperinghe. VOORMEZEELE, v. I Juni tot I Sept. 1923 Geboorten. Lervyllie Germaine, d. v. Georges en Zoë Leroy. Leroy Maria, d. v. Achille en Zoë Vanlerberghe. Lemahieu Alice en Irene, d. v. Emile en Madeleine Coussens. Lepla Aloïse, z. v. Jules en Madeleine Rake. Titeca Alice, d. v. Jules en Madeleine Perneel. Corteborst Maria, d. v. Maurice en Irma Cous sens. De Blauwer Jeanne, d. v. Achille en Marie Nernegeer.Rousseau Omer, z. v. Hilaire en Madeleine Braem. Huwelijken. Platteau Arthur, 31 j. en Le- wyllie Maria, 34 j. Platteau Marcel, 32 j. en Lewyllie Anna, 33 j. Noliet Arthur, 33 j. en Dierynck Madeleine, 29 j. Beloften. Goudezeune Marcel, v. Kemmel en Depuydt Rachelle. Decoene Silvester, v. Noordschoote en Hemeryck Emma. Labarque Michel, v. Kortrijk met Soenen Leontine. PASSCHENDAELE, maand Oogst 1923. Geboorten. Vandelanoote Michel, z. v. Camiel en Vandecandelaere Elza. Noyelle Valeer, z. v. Gerard en Bentein Anna. Cap- pelle Ivonna, d. v. Julien en Wybaillie Flavie Overlijden. Versavel Andreas, 2 m. Huwelijk. Devogel Cyriel en Blanckaert Ivonne. WESTOUTRE, maand Augustus 1923. Geboorten. Coppenolle Gaston, z. v. Camiel en Demeulenaere Marie. Dambre Joseph, z. v. Emiel en Struye Emma. -Mas- schelein Gaston, z. v. Ernest en Rousen Martha. Hardeman Medard, z. v. Marcel en Vercruysse Julia. Overlijdens. Cordenier René, 64 j. echtg. v. Lenoir Pauline. Dambre Roger, 2 j. z. v. Emiel en Struye Emma. Huyghe Henri, 74 j. echtg. v. Gesquiere Marie-Louise. L00, maand Augustus 1923. Geboorte. Maria Vanhee, d. v. Alfons en Maria Butaye. Overlijden. Vandecasteele Roger, z. v. Vincent en Camilla Boudry. Beloften. Gaston Seys, kuiper v. Loo en Leonie Muylaert, z. b. v. Alveringhem. Valère Deconinck, landbouwer v. Loo en Flora Nuyttens landbouwster, v. Hooglede. RENINGHE, maand Augustus 1923. Geboorten. Moerman Magdalena, d. v. Alois en Elisa Maerten. Rommens Joseph, z. v. Emiel en Adrienne Delannoy. Damman Roger, z. v. Valère en Martha Verstraete. Segers Willy, z. v. Maurice en Augusta Vanden- driessche. Overlijdens. Buissaert Virginie, 87 j. wed. v. Joannes Haghebaert. Balden Elisa, 28 j. echtg. v. Sprangers Gustaaf.Sticker Prudence, 76 j. wed. v. Henri Van Eecke en echtg. v. Henri Leuridan. Huwelijken.—Luyssnert Gaston met Pauwels Palma, b. v. Reninghe. Debeir Gaston met Staes Magdalena, b. v .'-Reninghe. ZILLEBEKE, maanden Juli eflfOogst 1923. Geboorten. Garreyn Isabelle, d. v. Emile en Platteeuw Marie-Louise. Deleye René, z. v. Henri en Zulma Vandoolaeghe. Decock Roger, z. v. Richard en Bourdeaux Helena. Haillez Agnes, d. v. Arthur en Ryckaert Maria. Thoma Bérénisse, d. v. Felix en Lervyllie Elisa. Comyn Henri, z. v. Bruno en Forret Pharailde. Titeca Aiixe, d. v. Cyrille en Plat teeuw Pharailde. Goeminne Martha, d. v. Marcel en Debeer Augusta. Alleman Severin, z. v. Maurice en Van Exem Leontine. Overlijdens. Decroix Henri, 74 j. landbou wer, wed. v. Debeuf Marie-Louise. Degryse Leonie, 29 j. landwerkster, ongeh. Defever Daniël, 5 m. z. v. Henri en Baillieul Magdalena. Boudry Esther, 14 j. d. v. Jules en Barbara Deltour. Vanoudendycke Adonie, 13 j. d. v Henri en Deleu Eugenie. Carrein Suzanna, 3 j. d. v. Emile en Dervaux Helena. Huwelijken. Debuck Camiel, 22 j. land- werker en Lervyllie Maria, 28 j. b. v. Zillebeke. Alleman Maurice, 21 j. soldaat en Van Exem Leontine, 20 j. v. Zillebeke. Titeca Gustaaf, 32 j. en Platteeuw Leonie, 24 j. b. v. Zillebeke. Groote baanbolling. Om 3 uur, in de Boeschepestraat en aan palende 650 fr. Prijzen. 200-100-75-50- 40-30-25-25-25-15-15-10-10 en 2 premien van verstkomende. Inschrijving 's morgens In de Violette bij de Wl- Pittellioen, Keer, en 's namiddags A la ville de Poperinghe bij C. Hosdey, Hondstraat. Inleg 1 fr. per man. Eerste tap en velo te verbollen. In de Warande bij Ivo Verlinden, Veurnestraat. Eerste tap en Herbergkermis Bij Marcel Sénechal-Coevoet, Brabant- hoek, Poperinghe. Vlamertinghe Eerste Tap. In den Hert bij Jules Knockaert op de Plaats. Klein Makkers, 'k heb U vandaag iets heel ern stigs te vermonden. Verscheidene malen reeds heb ik er op ge- (wezen dat de toekomst voor onze werklieden bevolking niet rooskleurig is. De twee, drie verloopen jaren waren goed voor ons, we VAN HET LAND VAN POPERINGHE. Plaatselijke tentoonstelling van hop. OP ZONDAG 23 SEPTEMBER in het lokaal der hoerengilde te Crombeke, te Pro ven, te Reninghelst, te Vlamertinghe en te Watou. Gewestelijke HOPTENTOONSTELLING te POPERINGHE, in de Beroepschool, Rekhofstraat, Nr 5, van VRIJDAG 28 September tot ZONDAG 30 September 1923. Ingang vrij voor iedereen van 9 tot 12 ure. Proefbetooging met beetenuitroeiers te Wervik. Op Dinsdag 2 October, heeft er te Wer vik eene demonstratie plaats met beeten uitroeiers. Deze werktuigen snijden eerst de beetkoppen of en trekken vervolgens de beet uit. Er zuilen verschillende soorten van ma chienen in werking te zien zijn van 9 ure 's morgens tot 1 uur 's namiddags, op de hofsteden van de HH. Hubert Van Elslande, Wl Vanneste en andere, op den weg van Wervik naar Meenen. De belanghebbende landbouwers worden aangezet deze proef te bezoeken. YperMraat, POPERINGHE CINEMASRECTAKELS Familievertooningen en voor kinderen. Prachtige Succesfilmen. Zaterdag 22 Sept.om 8 uur en Zondag 23 Sept., om 1 1/2 4 1/2 en 8 uur. De Ronde van Frankrijk. Overhandiging van het Fransch Oorlogs- kruis aan de stad Poperinghe. HARRY HILL in De Vlieger der Dood, Boeiend De tective drama in 6 deelen. De Wolven der Grens, Bijzonder cow-boy drama in 5 deelen. Maandag 24 en Dinsdag 25 Sept., om 8 u. TOM MIX in De Verschrikkelijke, Buitengewoon prachtig cow-boy drama in 4 deelen. DRONKEN LOT. 9C en 10° chapiter. Regelmatige aankomst BIJ Watoustr., Poperinghe van Inlandsche Jaarlingen volle Venrze». A BEENHOUWERSPAPIER ter Drukkerij dezer. Tegen goede Vermindering van prijs per pak van 30 kiit>$.| E. H. Pastor. ZONDAG, 30 September 1923 om 2 1/2 ure Groote Velokosrs300fr. prijzen omloop 75 Km. verscheidene premien Inleg 3 fr. Inschrijving Au Faucon Prijsdeeling A la longue allée Om 3 1/2 ure schoone Vuurvo- geischieting 175 fr.40, 30, 20. 15, 15, 15, 10, 10, 10, 5, 5. Sur. Inschrijving A la Belle vue Prijsdeeling Au Nouveau Passage inleg 2 fr. Om 6 uur Loopkoersen voor jongelingen. 45 fr. prijzen boven de 15 jaar. 35 fr. prijzen beneden de 15 jaar. MAANDAG, 1 October 1923 om 9 1/2 Plechtig jaargetijde in Sst J an s kerk. om l 1/2 Groote Handboogschie- ting aan de Pers Sst Sebastiaan. om 3 uur Prachtige Paardekoer- sen, opgeluisterd door het muziek De Philharmonie 500 fr. prijzen in 3 koer sen. Het Feestbestuur. bij JAN VERCRUYSSE-VAN HEULE Ooststraat, 56-58 Roeselare. Daar zult gij een overgroote keus vinden van alle slag van PELSEN aan ONGELOOFLIJKE LAGE PRIJZEN Komt zien en gij zult ervan overtuigd zijn. Tentoonstelling binnen huize. VRIJE INGANG IU|o(o Sarolea >4 H, P. zoo goed als nieuw III met toebehoorten, van 3500 fr. bij Bruneel- Lebbe Veurnestraat, Poperinghe. Au(o« Charron» 12-14 H.P. Torpedo,5 plaatsen. Garage Matry, Maloulaan, Yper. oppres te Watou. Adres ten bureele. Houten huis en stallingen bij Aloise Storme, Westnieuwkerke. Oude gazetten, 1.25 fr. de kilo prijs vermin dering per hoeveelheid. Ten onzen bureele. Tent in goeden staat, gedekt met platen, groot 10 m. op 8 m. te Vlamertinghe, te midden de dorpplaats. Zich wenden tot Remi Ghesquiere, Vlamertinghe. Groote jachtstoof in goeden staat, in De Post Reninghelst. Photo-appareil 10X15 met platen, merk Ica Compound, objectif «Hecla-Dresden» F. 6.8 te koop met 2 dobbel chassis voor 600 fr. ten bureele dezer. Schoone uiteenneembare barakken te Wulvering- hem voortkomende van het hospitaal Marie- José en dienstig voor Autogaragen, Werkhuizen, woningen enz. Zich wenden M. Catrysse, aanne mer, Adinkerke. Mtoiocyclette Jap in zeer goede staat, 3 H. P. Ill met boite de vitesse en mise eu marche. Adres ten bureele. inder in goede staat voor dorschmachine, bij De Middeleer, Merckem. lUlofo F. N. laatste model, zoo goed als nieuw, lil Voordeelige prijs bij Maur. Devos, Yper straat, 9, Poperinghe. Twee autos (1 Ford en 1 Metalurgique) met 5 plaatsen en electrische verlichting 4000 fr. ieder, goed in staat. London-Hotel, Meenen- poort, Yper. A lier schoonste barak, in dubbel hout, met pannen bedekt 4 plaatsen boven en 4 beneden, 7 m 25 op 6 m 25 gereed afgeslagen. Alle inlich tingen bij Henri Paresys-Demol, Watou. Tent om te blijven staan, land 852 m. 7 jaar pacht. Pilkemstraat, 1, Yper. Garnituur in eikenhout voor beste kamer. Adres ten bureele. Kindervoiturc zoo goed als nieuw, voor 125 fr. Adres ten bureele. Pianos. Wie eene piano te verkoopen heeft, ge lijk in welken staat, late ons per brief zijn adres kennen, er zal een goede prijs betaald worden. Meid, de keuken kennend, goed loon. Adres ten bureele. Meid van rond de 20 jaar, voor alle werk adres ten bureele. Timmerlieden - schrijnwerkers bij Cyr. Roussel- Dewailly, mekanieke schrijnwerkerij, West- Nieuwkerke. Bekwame autogeleider voor Poperinghe goede getuigschriften vereischt. Adres ten bureele. Twee gezinnen met of zonder kinders gevraagd om in het Aube-Dhpartement (Frankrijk) twee hofsteden te gaan bewonen als kasteleinboer. Ernstige reiziger in betrekking met de landbou wers voor den verkoop van product van dage lijks gebruik goed loon. Zich wenden 's avonds na 6 uur tot J. Burgho-Vierstraete, Oude Hout marktstraat, 43, Yper. Goede meid van 20 tot 30 jaar. Adres ten bureele. Goede meid, te Yper, Elverdinghestraat, 46. Goed loon. Goede meid, voor dame alleen, te Yper. Adres ten bureele. ■UI etsje 18-19 jaar of ouder, om in gezin te hel- ITI pen moet geen keuken kennen, gevraagd te Poperinghe. Goed loon. Adres ten bureele. Keukenneid voor huishouden van 2 personen, goed loon. Zich wenden M. Kervyn, Chalet Flore, Oostcamp bij Brugge. Goede meid reeds gediend hebbende, voor klein huishouden te Gent zeer goede loon. Adres ten bureele. eerjongen of reeds op stiel geweest bij Henri Deroo, smid, Biuggestraat, Poperinghe. Goede kokin biedt zich aan voor diners, bruilof- tan en begravingmaaltijden. Zich wenden in Café St-Omer Bertenplaats, Poperinghe. opmagazijn te Watou. Adres ten bureele. Nieuwgebouwde herberg Gouden Hoofd met ruime magazijnen en stallingen, bij Tramsta tie Elverdinghe. Te bevragen bij M. Vanderghote, 23, Zeedijk, De Panne. Goede smis-velomakerij in volle werking en goed gekalandeerd. Schrijven bureel van 't blad onder de letters A. B. Kostelooze huisvesting aan landbouwgezln, gansch het jaar stukwerk met of zonder de kost, volgens keus. Zich wenden M. Paul Minard te Chêne Chenu, par Chateauneuf, Eure et Loire, France. Ten nadeele van den vervoerdienst der statie, werd er Woensdag laatst, tussehen 11,15 en 13,30, verloren of ontvreemd, eene belangrijke som geld. De samenstelling der som is ten nauw ste gekend, alsook de vinder of dader. Hij wordt verzocht onmiddelijk herstelling te doen, zoo niet is boven gemelden dienst verplicht rechterlijke vervolgingen in te spannen. IMIaandag morgen, denkelijk Van Koeistraatje ITI naar de statie, portemonnaie met belangrijke som geld, verloren door een werkman. Belooning voor die hem ten onzen bureele terugbrengt. Gouden broche, Zondag laatst te Boesinghe, tussehen de huizen Van Eecke en de Kerk. Tegen goede belooning terug brengen bij den Deze laatste weken hebben wij in De(n) Po peringhenaar bewezen dat de Staatsmiddelbare school eene FINANCIEELE RAMP IS voor de stad. Daarover zijn de liberalen het eens met ons; desniettegenstaande heeft de liberale meederheid zonder uitzondering die Staatsmiddelbare school gestemd. Wij hebben verder bewezen dat de Staatsmid delbare school SCHADELIJK IS VOOR DE GODSDIENSTIGE OPVOEDING der kinderen. Nogmaals zijn het de liberalen daarover eens met ons geen de minste poging ons te wederJieggtn is er in hunne gazet te vinden. Al wat zij weten te vertellen, is dat de gemeenteschool van den kouter op denzelfden rang staat als de Staatsmid delbare school. Dat is mis, Heeren, deerlijk mis. De kouterschool is niet wat ze de zoogezeide onzijdige gemeentebelangers misschien wel wen- schen eene school waar men eene niet-godsdien- stige opvoeding aan de kinderen geeft. Maar geheel uwe redevoering over de Kouter school komt hier niet te pas. De Kouterschool is eene inrichting van lager onderwijs en de middel bare school is eigenlijk eene inrichting van mid delbaar onderwijs, gelijk haar naam het klaar zegt. Ook, het is niet tegen de Kouterschool dat de middelbare Staatsschool door u ingericht wordt. Uwe middelbare school is ingericht tegen het College niet onder opzicht van onderwijs, (dat zou iedereen te belachelijk vinden), bijgevolg on der opzicht van opvoeding. In 't College is ze te kristelijk! In beide gestich ten, in 't College en in de Staatsmiddelbare school, is het lager onderwijs maar als voorbe reiding tot het middelbaar onderwijs daar gesteld En wij zeggen en herzeggen dat de Middelbare School als zulks, er niet noodig is, bijzonderlijk als men daarvoor zulke schrikkelijke geldopoffe- ring moet doen en de stad ruineeren. De kinders kunnen naar 't College gaan dat om zeggens niets kost aan de stad, dat sedert 300 jaar voldoende was voor onze stad, en waaruit er zoovele groote mannen gesproten zijn, uit 't geestelijk en wereldlijk leven. Ik geloof niet dat de bevolking van Poperinghe de Staatsmiddelbare school vraagthet gering getal der leerlingen in 't middelbaar onderwijs, alhoewel zij tot héden gratis aanveerd wierden, is daar om onze zienswijze te bevestigen. Dat zal nog veel meer waarheid zijn als wanneer de Poperinghenaren zullen weten wat zij daarvoor zullen te betalen hebben. Er zullen misschien enkele gevallen gevonden worden, die van de godsdienstige opvoeding van 't College niet willen; maar voor die enkele ge vallen moet men de stad aan den financieelen ondergang niet bloot stellen. Ten andere, zij kunnen gemakkelijk en goedkoop naar Yperen gaan gelijk voor den oorlog. Waarheid. moeten dat bekennen. Er was werk nagenoeg voor iedereen, en het werk werd over het al gemeen redelijk betaald. Dien goeden tijd voelen wij nu reeds stillekens aan van onder onze voeten wegschuiven, en het is in 't ge heel niet mee'- misplaatsi dat\een daghuurman zich begint te be kommeren om de toekomst. Verleden week s-preef ik dat er moest uit gezien W'hFdèVrWtur nieuwe werkbronnen; en ik voegde er bij, dat uwe vereeniging, Uw Christen Werkliedenbond daar reeds mee bekommerd is reeds langer d^ &ij het wel kunnen vermoeden zelfs. js Welnu luistertons '"of..,. 11'7 U het volgende bekend ti?hnj0',."Ur,*>fre Onze eerweerde Heer Proos! heeft onder handelingen aangeknoopt me/ weverijen van Roeselare en Kortrijk. En die onderhande lingen zijn nu reeds zoover gevorderd, dat de Eerweerde Heer Proost werklieden mag aanveerden te Poperinghe, om ginder den weversstiel te gaan leer en. Aangezien het leeren is, daarvoor pas sen best jonge lieden, 't zij vrouwen 't zij mannen. En nog, aangezien het leeren is, moet ge niet denken er met de eerste week de goudmijn te verdienen. Maar juist omdat er leeren aan is, is het een goed ambacht, en daarom kan ik niet genoeg aanraden dat gij het ernstig, heel ernstig zoudt in overweging nemen, beste werkbroeders De weefnijver heid zal hier op de streek binnen kort be oefend worden, dat welen velen onder U vel. Zullen we weer vreemde stielmannen laten komen werken in een werkhuis dat aan onze achterdeur staat? En zullen we die vreemde stielmannen daar hooren rakketakken en schuifelen en zingen en geldverdienen terwijl wij achter onze ooren schorten met de vraag waar zou ik nu gaan uitzien naar werk? Makkers, nu is 't moment om te leeren weven. Tracht op de hoogte te zijn tegen dat er hier wevers noodig zijn, gij zult er dan zooblij om zijn. De E. H. Proost is altijd te uwen dienste om allegewenschte inlichtingen te geven en U ginder werk te bezorgen. Wacht niet, de rapsten zullen de besten zijn. Maandag, zang voor de mannen. Dinsdag en 8 dagen voor de vrouwen, Woensdag, Studiebond. Mul. Huis Van Vertrouwen. Groote keus. Laatste modellen. VOORDEELIGE PRIJZEN. 20 tot 30 0)0 beterkoop dan elders. Beste kwaliteit van vellen. 10 jaar waarb. Goede en ter trouwe bediening. Allerhande herstellingen en veranderingen. Verkoop van SARGIEN in 't groot en 't klein. Over het algemeen zal de hopoogst in Belgie lich tjes groeier zijn dan verleden jaar, toen er ongeveer 22.0UO centenaren opgedaan werden. Voor de verschillende landen raamt men de op brengst volgenderwijze, in centenaren van 100 pond: Belgie Poperinghe 19.500 Aalst 5.500 25.000 Frankrijk Elzas 22.500 Burgondië 8.000 Noorden 10 000 Andere streken 1.500 42.000 Duitschland Beieren 65.000 Andere streken 10.000 75.000 Tcheko-Slovakie Saaz 38.000 Auscha luz. 17.000 55.000 Joego-Slavie Styrie, enz. 22.000 Polen 27.000 Oostenrijk en roemenie 2 500 Engeland Indien men alles plukt 240.000 Indien men plukt volgens de voorschriften van Hopcontroo! 2r0.00n Het zij een gemiddelde van 220.000 Vereeniode staten 170.000 Andere landen Canada, Australië enz. 20.000 Te zamen 658.000 Verleden jaar bedroeg de hopoogst 1 020.000 tot 1.050.000 centenaren dit jaar zal het gewis 300.000 centenaren minder zijn- Deze zwakke opbrengst ligt aan de beschadiging der bladluizen, want behalve Joego-Slavic werden al de hopstreken fel geteisterd van de hevige insektenplaag die duizende planten en geheele hopvelden op niet bracht. Derhalve ving de pluktijd veertien dagen later aan, om rond 25 Septem- Der te eindigen. Doorgaans bekomt men zooveel hop niet als men verwacht had. Komt te verschijnenKriebeleire en Dulle Griete, Volksalmanak. Bij ons te verkrijgen' aan 1 fr. 25met de post 1 fr. 40, op voorhand te zenden. 't Man neke uit te Mane50 cent. met de post 60 c". Snoek's Almanak 50c". Eerw. Heer Alfons Louwagie, gewezen pastoor van Westnieuwkerke, overleden te Sleydinge den 13 dezer, word begraven te Bixschote. t De familie Moerkerke-Baudrez laat weten aan vrienden en kennissen, dat er op Maandag, 24 dezer, eene PLECHTIGE JAARMIS zal gezon gen worden, om 9 uur in S. Janskerk, tot lafenis der ziel van Heer Hector Moerkerke-Baudrez Eerw. Heer G. Van der Beken, bewaker aan St-Leo's Gesticht te Brugge, onderpastoor te Thorhout. De volgende E. HH. diakens in 't Seminarie werden benoemd Leeraars in St-Lodewijk te Brugge. E. H. Allaeys en E. H Van Steen; in St-Leo te Brugge, E. H. Vanlede te Iseghem E. H. De Boodtte Yper, E. H. Debusschere; te Thourout, E. H. Devolderete Rousselaere, E. H. Depla bewakers te Oostende, E. H. Butaye en E. H. Diet. Zijn benoemd tot onderpastoor van St-Jacobs, te Yper, E. H. Jules Faes, leeraar aan het college van Veurne tot onderpastor teOoteghem. E. H. Michel De Coninck, leeraar aan het college van Moescroen, in vervanging van E. H. Bras, ont slaggever. H. WIJDING. Ontvingen Zondag laatst de H. Wijding van Diaken, de EE. HH. D. Allaeys van Poperinghe; H. Beel van Meulebeke; R. Butaye van Beveren L. De Boodt, A. Debus schere van Westroosebeke F. Delanote van Proven; H. Demeester van Rousselaere; G. Devoldere van Langemarck W. Depla van Kort rijk H. Diet van Snaeskerke L. Dujardin van Komen M. Geerardyn van Bixschoote G. Par- mentier van Bavichove M. Pieters van Iseghem; A. Vansteen van Oostende E.Vanlede van Brugge. Bij ons te verkrijgen POPERINGHE.—21 Septembre.— Tarwe,82-00 Rogge, 75.00 Haver, 75.00 Aardappelen, 45.00 Boter, 16.00; Eieren de 25, 15.75; Hoppe 600.00. KORTRIJK. 17 Sept. - Witte tarwe 84-85; rogge, 60-65; haver, 76-77; paardeboonen, 85.90; hooi, 20-25 strooi, 12-15aardappelen, 25-30; boter, 16-17 eieren 0.62-0 63; koolzaadolie. 340-000; l(n- olle, 380.00-000.00koolzaad, 125; lijnzaad, 150.00 000; koolzaadkoeken, 55; lijnkoeken, 94 sodanl- traat. 116.00; ammoniaksulfaat, 142; suikerijboonen, 120-00nieuwe oogst,95 OO.Vee te koop en verkocht 284 stuks. ROESSELAERE. —18 Sept. - Tarwe, 84.00; masteluin, 79.00; rogge, 72.00; boekweit, 85-00; haver, 72.00; gerst, 70.00; erwten, 00.00; boonen, 85.00; witte boonen, 120.00 lijnzaad, 152.00kool zaad, 165.00 strooi 15.0 hooi, 20.00, HJnmeel, 98.00voederbeeten, 000.00; aardappelen 40,00; ruw •vlas, 70,00; tabak, 6.00 boter, 15,50; eieren, 0.62; koolzaadolie, 350.00 l|Jnzaadolie, 390.00 chicorel, oude en nieuwe, 120 klaverzaad, 800 nitraten, 112 00 ammoniak, 140 cyanamlde, 95.00 vlggens den kilo, 6.50. Het huis der Zondag laatst werd deze rustige gemeente in opschudding gebracht door een wreede moord die aldaar gepleegd werd. Het huisgezin Depouvre-Vangheluwe be woont do herberg genaamd Het Brouwe- riege gelegen langs de vaart van Yper naar de Drie-Grachten aan den fngang van de Westpoeselstraat. De vrouw Vangheluwe Helene geboren te Meenen den 21-11 -1896 was alleen in huis, de man naar de kermis gegaan zijnde van Wevelghem, bij familieleden. De moordenaar moet binnen het huis ge gaan zijn rond 2 ure namiddag en een glas tonnebier gevraagd hebben, dat de vrouw uit den kelder heeft gehaald. Bijna boven gekomen in den keldertrap moet zij aange rand geweest zijn en een slag op het hoofd gekregen hebben die haar het bewustzijn heeft doen verliezen. De moordenaar heeft met dit niet tevreden geweest, hij heeft zijn slachtoffer voorts afgemaakt met een ver vuild mes en haar de keel doorgesneden, wat de dood veroorzaakte. De genaamde Verschaeve Juies van Reninghe diein het voorbijgaan een glas bier wilde drinken heeft de akelige vondst ge daan. Seffens is de Burgemeester met de plaatselijke politie en gendarmerie van Merckem ter plaats geweest en samen met den geneesheer Snick van Loo de bestatiging gedaan. De vrouw lag uitgestrekt op den keldertrap. misdaad. Geheel de streek wierd door dit fejt in opschudding gebracht. Qij kunt denken welk tooneel wanneer de man 's avonds is t'buis gekomen. De diefstal is de oorzaak geweest van den moord, want alle meubels zijn openge broken geweest bij middel van een ijzer. Alles was overhoop op de voute waar het geld is gestolen geweest. Het parket dade lijk verwittigd is 's anderdaags ter plaats geweest om de bestatiging te doen en 's na middags de schouwing. Een som van 3000 frank zou gestolen zijn. Men heeft vermoedens op een inwoner van Boesinghe, afkomstig van Voormezeelehij werd aangehouden. Donderdag heeft onder een grooten toe loop van volk de begraving van het onge lukkig slachtoffer plaats gehad. Uittreksels van de rouw gedachtenissen die uit gedeeld wierden Moordenaar, waar zijt gij haar bloed roept om wraak tegen u naar den Hemel. Zij was alleen te huis, en, door een bloedhond aangevallen, riep zij om hulp helaas niemand die 't hoorde. Met mij, o God, is 't dan gedaan Na zeven-en-twintig zomers leven Een man des bloeds die viel mij aan En heeft een Caïns werk bedreven.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 2