flaar den Afgrond HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe 'en Omstreken, MM van Hongs aan lis! H. Han ®anl voor Mandei lijverheid M.V. Apotheek Frans Van de Pias Oost\/letet*en. Gouden Bruiloft In Stad Ir, 150 Ia Belgis 8.00 Buitenland 13.00 Zondag' 30 September 1923. 15 Gentlemen 20= Jaar. - Nr 39 Van groote Denkers. Wij trekken de aandacht onzer klïènten op onderstaande intrest- vermeerderingen op de termijnrekeningen Oorlogssch a de Opstellerswee. Politiek O verzich t. In Nieuw-België. Oe opvolger van IVSgr Keesen. Frankrijk en Engeland. De houding van Belgie. Niet terechtgesteld. I De arme, eenvoudige moeder, die hare '.spaarpenningen reeds zoolang heeft bijeen vergaard, om eenen welbeminden zoon te (kunnen gaan bezoeken, bevindt zich daar ne- j vens de prachtig gek leede dame, die zal plaats nemen in eenen schitterenden slaapwagen (waarin zij, zonder vermoeienis, honderden «mijlen zal afleggen in eenige uren. p Al de aandoeningen der menschelijke ziel j kunnen daar opgemerkt worden vreugd en t droefheid, hoop en vrees, liefde en haat, ver- Ikleefdheid en nijd... De Vlamingen in 'i leger. Da Vlaamsche Hoogcscbool, Jammerlijke verdeeldheid. De kolenuitvoer. De hooge wissel. Hoptentoons telling. %T Banque pour favoriser les transactions Internationales Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen, Abosaemeatpdjs per Jaar Uitgever Saisee^Vsisestc, Drukkerij Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, PGPESiBÖHE Telefoon nr 9. Postohsokrskoninj li' 35570. PRIJS BERICHTE! VE8K§8PIICE8( Eene inlasschiag o.6o cïn per regel. 2 en 3 inl o.5o ctn VGHBISSEfl, I 5o fr. per regel. ROIIWBERICHTEB, S fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncan prijzen op aanvraag al.le annoncen z!jï< vooraf te betalen en moeten voorden Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. POPERINGEENMJl Ieder keer dat ik een armen mensch zie j dankbaar is dan denk ik bij mij zeiven ware rijk hij zou zeker mildadig zijn. SwiFTj Er zijn menschen die gevoelig zijn niet al!e< lijk aan het goed dat men bun doet, maar ook a bet goed dat men hun zou willen doen. Evremond. De dankbaarheid mag de weldaad niet laten oi! worden. Charron.I Het beste middel dat ik ken Gij zult het ook getuigen, Om in de wereld recht te gaan Is goed te kunnen buigen D. H. Oproep aan de Vrienden van het Heilig Hart, door den E P. JORIS SIX, missionaris van Scheut te Leopoldsta.i. Pater Six uit Vlamertinghe, W.-VI., vertrok naar Congo, 19 Febr. Met onverdroten ijver heeft hij tot nu toe gewerkt om de devotie tot het H. Hart in het zwarteland te verspreiden. Wij zijn er van overluigd, dat zijn vlammende oproep, hieronder gedrukt, niet enkel zal begroet worden als een welge komen klank uit een ten leven opstijgend missieland maar tevens een diepe echo zal wekken in 't hart van onze Christelijke landgenooten, ja, ze bezielen zal tot daadvaardige hulp. Oportet illium regnare Hij moet heer schen I In verschillende onzer missieposten leggen onze medebroeders allen mogeiijken ijver aan den dag, om de Christen gezinnen er toe te brengen den Koning van alle Liefde aan te stellen ais Vorst van hun schamel woning. In alle streken van het onmetelijk Zwartenland is Hij doorgedrongen en heeft Hij zijn Rijk gevestigd. Overal, te midden van de ondoordringbare wilde oerwouden, zoowe! als in de bloote graslanden in de meest afgelegen dorpen, zoowel als in de Europeesche middens heeft de Veroveraar der harten zijn intrede gedaan, en daar, waar vóór enkele jaren op sommige plaatsen, vóór enkel maanden, Satan nog de gemoe deren in zijn slavernij gekluisterd hield, troont nu o welke schamele doch daarom niet te minder aangename troon de Vre devorst. Gansch Kongoland door zijn er thans Christenen verspreid, die, met vrouw en kinderen vóór de beeltenis van hun beminneiijken Koning neergeknield, Hem eenvoud#?0 doch dringend smeeken Aller heiligste Hart van Jezus, laat toekomen uw Rijk Doch die bevoorrechten van het Heilig Hart zijn enkelingen te midden van de dui zenden Christenen, die jawel gedoopt en kinderen Gods zijn, maar nog geen voldoen de begrip hebben van wat de Inhuldiging eigenlijk is te midden van die millioenen heidenen, die Satan nog aanbidden en ais hun meester erkennen. Maar zonder te wachten totdat de Liefde koning zijn intrek genomen hebbe in alle afzonderlijke woningen, zouden wij, in één groote plechtigheid, over gansch ons Kon- go-missieland de heerschappij willen uitroe pen van Hem, die is de Koning en het middelpunt aller harten Wij zouden in één openbare en algemeene Inhuldiging onze onmetelijke kolonie aan zijn liefde-rijk willen onderwerpen. Deze laatste tijden werden tal van Chris ten-landen, steden en dorpen, door gansch de godvruchtige bevolking, zelf door vorsten en waardigheidsbekleders, aan het Aller- heilligste Hart officieel toegewijd en naar mate de haat der goddeloozen hardnekkiger den strijd doorvoert, om zielen aan hun echten Meester te ontrukken, groeit de ijver der gloeiende minnaars van den Liefdekoning aan, om aller hart voor Hem te winnen. Geen vuriger verlangen hebben wij dan ook aldus ons Kongo te schenken aan Hem wiens liefde ongelukkige zwarten is komen ontruk ken aan de slavernij hunner heidensche dwingelanden en het nog zwaarder juk van den vorst der duisternissen. Tot dat einde is geen plaats beter geschikt dan Leopoldstad, dat nu ook om reden van zijn buitengewoon gunstige ligging tot hoofd stad van heel Kongo verkoren werd. Leo poldstad immers is gelegen op het uiterste punt van den bevaarbaren Kongostroom, die gansch het gebied doortrekt, vanaf Katanga tot aan den Atlantischen Oceaan, en door zijn ontelbare bijrivieren de wateren ontvangt van de verst afgelegen oorden der Kolonie, van Kasai, van Uele, van Ubangi. Leopold stad is ook de terminus van den spoorweg, die alles opbrengt wat van 't Vaderland komt en alles wegvoert wat er naartoe moet. Van Leopoldstad uit is het, dat eigenlijk het binnendringen in en de bezetting van de kolonie geschiedt. Het is het hart waar alle aderen ontspruiten en samenvloeien. Van hieruit is het, dat ontelbare booten afvaren en weke;: uge tochten ondernemen tot in verafgelegen bijrvieren dat het Beheer zijn bedienden verspreidtdat de handelsvenoot- schappen hun waren rondsturen dat de missionarissen zich inschepen, om bezit te gaan nemen van het dee! van den wijngaard des Heeren, dat hun te beurt zal vallen met één woord, van hieruit is het, dat de bescha ving zoo stoffelijke als geestelijke wordt rondgedragen. Is onze stad dus niet het aardrijkskundig middenpunt van Kongo, zij mag toch met volle recht het 'nart van gansch het land genoemd worden. Wat wij dan wenschen is te Leopoldstad een groot beeld van 't Heilig Hart op te richten, dat van op de hoogte, waar de mis sie gelegen is, den stroom en dienvolgens gansch destreek, ciie door den stroom door kruist wordt, beheerscheeen beeld, dat hoog op een opschietende kolom verheven, den blik treffe van den afvarenden of aan komenden reiziger. O heerlijk vooruitzicht Ik zie reeds in men verbeelding een ontzaglijk H. Hart van Jezus zijn beschermende handen wijd uit strekkend over ons onafzienbaar missiege bied en in zijn wijd gebaar gansch ons laaggezonken zwartenras tot zich roepen. Komt allen tot mij... De slavernij der vrees moet wijken voor mijn allesomvattende lief de. Wanneer zal de dag aanbreken - O een der schoonste van ons missieleven I waarop wij. met onze duizenden Christenen vereenigd, dat H. Hart als Koning zullen mogen huldigen niet alleen van ons missie, maar van geheel Kongoland floe geestdrif tig zal de stem dier opgetogen menigte weerklinken Jezus, wees onze Koning, geen anderen willen wij erkennen. Hoe dringend zal de bede opstijgen Wees Koning van ai degenen, die nog de oude bijgeloovigheden van het heidendom zijn toegedaan, weiger niet ze aan de duisternis sen te ontrukken, om ze te leiden tot het licht en het rijk van God. Minnaars van het Goddelijk Hart, bevoor rechten zijner liefde, tot u voornamelijk wenden wij ons, opdat gij ons in staat zoudt stellen dit ontwerp, zoo dierbaar aan uwen Koning, ten uitvoer te brengen. Draalt niet Jezus ook hier te doen heerschen. Welk vuriger verlangen kan in zijn boezem bran den En gij, die wellicht zeif nood lijdt en, niettegenstaande uw hevige begeerte, geen stoffelijke hulp kunt bieden, vereenigt uwe bede met de onze Alierheiliigste Hart van Jezus, laat toekomen uw Rijk opdat Jezus zelf de harten der meer begoeden bewege zijn wensch te volbrengen. Leopoldstad, 26 Maart 1923. Ik twijfel niet dat de oproep van E. P. Joris Six, door onze kristeiijke bevolking uit hetWestland daadvaardig zal beantwoord worden. Aan Kongoland, dat eensdaags de bronader moet worden van Beigie's ekonomisch le ven, zoo het met goed beleid uitgebaat wordt, moet vóóreerst eri vóóral eene zede lijke en geestelijke beschaving gegeven worden. Het mag voor onze kristeiijke bevolking uit Vlaanderen niet onverschillig zijn, hot die beschaving zal zijn, Katholiek of niet. Onze kristeiijke vlaamsche menschen willen eene degelijke katholieke beschaving voor de bevolking van Kongoland, tot nog toe in de slavernij gekluisterd van het hei dendom. En omdat zij wel weten dat onze katho lieke missionarissen een reuzenstrijd te leveren hebben tegen de verderfelijke en machtige werking der Protestanten en der Loge, gesteund door ontzaglijke geldmachten uit Engeland en Amerika, zullen zij met lief de hunne hulp aanbieden aan die zoo ver- dienstvolle mannen die zelf, uit ware liefde voor de ongelukkige heidenen, hun geheele leven opofferen. - Kristeiijke menschen van Vlaanderen, steunt de besten onder onze broeders in hun edel beschavingswerk. R. S. Alle geldelijke hulp voor de Intronisatie van het II. Hart in Kongo mag gezonden worden aan E. P O Booman, Missiehuis Scheut bij-Brussel of aan Mr Rafael Six te Vlamertinghe. Postcheckrekening Nr 33776 Opvolger van S. VANOEN 8ERSHE, Sertenplaata, 8, (Kïeine Markt). P OPERI ra «3 HE E FILIAAL van de VOLKSBANK VAN LEUVEN BETROKKEN BIJ DE ALGEMEENE BANKVEREEENIGING TE ANTWERPEN Hoofdkantoor: KORTfSMK, LeSesüraat, 21. Bijkantoren: Brugge. Cuerne, Bixmude. heghém, Mee»en, Mneskn-eri, Oostende Poperinghe, Roeselaere. Thielt, Veurne, Wevelghern, Yper. Hulpkantoren i Aerseele, Ardoye, Avelghem. Beentem, Desselghem, Ghistel, Rarel- beke, Herseeuic, Ichteghëjn, Knocke-aanZee. Langemarck, Lauwe, Ledeghem, Moorslede. Oost-RozebekeRuysseledeStaden, Sweveghem. Wynghene. ZEER VOORDEELIGE VOORWAARDEN VOOR INNING VAN WISSELS. Kosteiooze inning van wissels, checks en kwijfschriften op alle bovengemelde plaatsen, evenals ook op alie bankplaatsen over heel het land. ZICHTREKENINGEN 3.50 per honderd. - SPAARKAS 4 per honderd. I maand. 4% 3 maanden 4,25 6 maanden 4,85 I jaar, 5 BijkantoorPOPERINGHE,Vlamingstraat, 15, Tei&foon 36. Mengelwerk van «De PopBrinohenaar» 5 ROMAN door C. VERVARCKE. Bij het vernemen dier goede tijding kleur de een vluchtig blosje Maria's vooihoofd. Het was duidelijk te zien, dat daarbij eene gansche wereld van gedachten hare ziele be stormde. Dat is waarlijk een schoone uitslag, zegde zij, ik wensch er u geluk over Anna... En uw vaderDe goede man is zeker niet weinig tevreden. Dat kunt gij denken. Maria, dezen na middag rijden wij naar Brugge om Gaston af te halen... Gaat gij niet mede Er isplaats genoeg in het rijtuig. Dat voorstel ontstelde het meisje zicht baar, en aanstonds wist zij allerhande tegen werpingen in te brengen, maar Anna liet zoo gauw niet af. Zij wist aile tegenstribbelingen te weder leggen, zoodat hare vriendin dan eindelijk hare uitnoodiging aanveerdde. Als Anna dat aan haren vader vertelde, scheen hij er niet verwonderd over. Wij weten dat hij sedert lang het gedacht opgevat had, Maria eens de vrouw van Gaston te zien worden. In zijne oogen bezat zij daartoe al de noo- dige hoedanigheden. Men zal dus begrijpen, dat hij niet vrees de eenige gemeenschap tusschen de jonge Heden te 2ien ontstaan. In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op len Au- gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hiemavermelde geteisterden PLOEGSTEERT. Backelandt Henri geen akkoord. Decaesteker-Deieu 541, W' Truwant Emile 1.376, Lefebvre Gustave 10.987, WAESTEN. Wc Vanhove Denudt 37.273, Menet Ollivier 41.211, Notredame Emile '7.767, Guaquier Emile 23.8.47, W° Doisne-Odent 3.047, Gebroeders Camerlynck 12.054, W" Tillie 3.202, Debackere Edouard 19.055, Cousin Louis 11.883, YPER. Gryson Clémence We Gesquiere 25.500, LANGEMARCK. Vannoote-Vanacker Jules 1.105, Provoost Henri 19.900, Ghesquiere-Vanacker Charles 5.095, Delie-Matten Jules 4.470, Terrijn-Vandermeersch Camille 1.970, W" Dumoulin-Candry Elodie 1.455, Verhalle Ernest 44.100, Bogaert Francis 4.365, Hoorelbeke Marie-Louise 380, Mahieu-Bosch Auguste 1.812, Callens-Vanwalleghem Joseph 1.865, MEESSEN. Hauspie Léontine 1.114, Deduytschaever Jules 8.265, Tahon Jules 10.733,38 Coppin Hector 3.720, Braem Eugénie 295, WEST-NI EUWKERKE. Bonnecandeille Julien 4.816,88 WYTSCHAETE. Grimonprez-Huvsmans Odilon 1.388, Grimorprez Odilon 22.272,92 Delporte Henri 41.395,45 GHELUWE. Wc Brutin-Colombier 900, Verhaeghe-Muylle Camille 11.565, Heeft de gazet veel aankondigingen, zoo beklagen zich de abonné's over gebrek aan stof. Heeft ze weinig aankondigingen zoo zeggen zij dat het blad niets waard is. Laat de opsteller zich veel op straat zien, dan heet het, hij kuiert rond. Werkt hij vlijtig thuis, zoo is hij een luie man, die zich om geen nieuwtjes bekommert Neemt hij een bericht van langen adem niet op, dan maakt hij zich vijanden, neemt hij het wel op, dan heet hethij neemt allerlei rommel aan. Wanneer hij uit goedigheid akelige voor vallen niet opneemt, dan zegt men dat hij te laf is en zekere klassen voortrekt. Geeft hij be richt, dan krijgt hij onaangenaamheden met de familie en haar vrienden. Noemt hij in een verslag over de een of andere rechtzaak de namen der aangeklaagden niet, op verzoek van hun naastbestaanden, dan laat hij zich omkoopen. Verkoopt hijeenseenaardigheid, dan is hij flauw, aanmatigend eri onbe schaamd blijft hij ernstig en deftig, dan is hij saai en vervelend. Is zijn schrijfwijze scherp en puntig, dan wordt hij voor grof en brutaal uitgekreten schrijft hij daarentegen gematigd en tam, dan is de opsteller een schaap. Wanneer hij misstanden onthult, dan is hij een gevaarlijk persoon komt hij daar voor in de gevangenis, dan heet hij dom wanneer hij het om deze reden verzuimt, de zaken blauw-biauw laat en het aan anderen overlaat, voor hem de kastanjes uit het vuur te halen, zoo is hij een kruiper, een ellendi ge broodschrijver, die voor hoogere belangen niets voelt. Maak het dan iedereen naar den zin, als gij kunt. («Boekenschouw»). De inwoners van Euoen Malmedy hebben vroeger door eene volksstemming hunne inlijving bij België goedgekeurd. Maar dat de uitslag dier stemming in geenen deele den waren gemoedstoestand dier streken weergeeft, blijkt thans meer en meer. Thans zijn wij nog in een overgangstijd perk De Belgische Regeering is van zin vanaf 1 Januari het burgerrecht te verleenen aan de nieuwe Belgen van Eupen-Malmedy. Daarmede zou pok de dictatuur van den mi litairen gouverneur een einde nemen. Van officieels zijde heeft men steeds me degedeeld dat de njenschen van Eupen-Mal- me :y over vati vreugde waren, omdat zij Belgen zouden worden. Men sprak zelfs van feesten die door déze gewezen-Duitschers zouden ingericht worden om den Belgischen Generaal Baltia te huldigen. Thans wordt,er opeens een hevige com- pagne gevoerd pin de overgangsperiode te verlengen. Het schijnt dat de Belgische geestnog nietten volle overgeplant is op onze nieuwe brdeders. De menschen zijn er nog even Duitsch als vroeger, uitgenomen te Malmedie en in enkele dorpen. Zij hebben er nog dezelfde liefde voor Duitsch- j land. En alhoewel zij zich bij het gebeurde i neerlage» koesieren zij nog de hóóp eens [tot Duitschland te kunnen weerkeeren. Een Waalsche dagbladschrijver heeft dit tijdens, eene reis in Nieuw-Belgie moeten bestatigen. Waarom durft Belgie den moed niet heb ben dpwaarheid te bekennen Waarom wil de Re jeering ons land verlagen met eene dergelfke komedie De Limburgsche Provincieraad heeft Mgr. Qeploige gekozen in vervanging van wijlen Mgr. Keesen. Er waren twee kandidaten voorgedragen, Mgr. Deploige en zekere heer Janssens, nationals!. De iikeralen en enkele katholiek-nationa listen given hunne stem aan M. Janssens. De Vlaamsche Katholieken hebben Mgr. Deploigf gekozen. Mgr. Deploige is voorzifter van het ge sticht S'-Thomas te Leuven. Hij is volksge zind en oprecht Vlaamschgezind en zal het Katholiete Limburg waardig vertegenwoor digen. Over etn paar weken zond Engeland een antwoord aan Frankrijk. In dit antwoord kwamen \rij veel punten voor waarin Enge land van jedacht verschilde met Frankrijk. Maar dé wjruLis aan het.keeren en Enge land'Jraait méde. De Roerpolitiek van M. Poincaré schijnt voor het oogenblik te zullen zegepralen. Alhoewel de gevolgen dier poli tiek nog niet kunnen overzien zijn is Enge land rap genoeg om er op tijd bij te zijn en er zijn voordeel uit te halen.Dat is Engelands politiek. Baldwin heeft een onderhoud gehad met Poincaré en het ging er echt broederlijk. De mededeeling laat kennen dat beider mee ningen overeenstemmen Dus alle geschillen zouden bij tooverslag verdwenen zijn I Als Belgen hebben wij er alle belang bij dat Frankrijk en Engeland overeenkomen, want voor ons is de keus soms lastig. Om later niet te veel ontgoocheld te zijn is het echter best met zekeren achterdocht het verder verloop van die groote komedie af te wachten. In den Ministerraad heeft M. Theunisden toestand onderzocht welke voortspruit uit de afneming van het lijdelijk verzet in de Roer. De Fransche en de Belgische regeeringen zijn het eens om geen nieuwe onderhande lingen met de Duitsche regeering aan te knoopen voor dat aan dit lijdelijk verzet officieel van uit Berlijn een einde gesteld wordt. De Belgische Regeering zal aandringen bij Frankrijk om overleg te plegen ten einde te besluiten wat er zal gedaan worden indien het lijdelijk verzet ophoudt. De Fransche re geering is meer van gedacht te wachten tot bedoelde besluiten kunnen onderzocht worden. Hoe meer Duitschland toegeeft, hoe stren ger Frankrijk optreedt. De krijgsraad heeft de drie moordenaars van luitenant Graff ter dood veroordeeld. Het is de Koning alleen die het recht bezit om genade te verleenen. De Ministers gaan akkoord om de dood straf niet te doen uitvoeren en hebben een besluit in dien zin naar den Koning ge zonden. Het is dus zeker dat de doodstraf niet zal uitgevoerd worden. V. Kort na den middagdan, nam de heer Van- meert, met de twee juffers, plaats in zijne koets en men vertrok naar de stad. Zij kwamen tamelijk veel te vroeg in de stad aan, maar trachten hunnen tijd zoo goed mogelijk te verdrijven, met de drukke bewe ging na te zien, die alsdan in het binnenste der spoorhalle heerschte. Het was in het begin der maand Augustus en dan, evenals nu, ondervond iedereen de begeerte een reisje te doen, of, beter nog, eenige dagen langs de zeekust te gaan door brengen. Als men in eene statie dat gaan en komen der ontelbare reizigers begint na te zien, vindt men er waarlijk stof genoeg tot nadenken. Daar is immers als een middenpunt, waar ailes samenkomt, en waar alles uitstraalt. Armen en rijken staan er op de kaaien ondereen, de verheugden en de bedroefden nemen in dezelfde treinen plaats, en vliegen met dezelfde snelheid voortde eenen naar de plaats, waar men hem met opene armen 'afwacht, de andere naar het oord, waar hij üniets zal zien dan tranen, niets hooren dan zuchten. Daar ook stonden onze drie bekenden, de aankomst af te wachten van den sneltrein uit Brussel. Natuurlijk waren zij vol verlangen. De vader kon zich bijna niet stilhouden, en Anna zag er waarlijk verheugd uit. Zij deed zelfs loffelijke pogingen om hare vroo- lijkheid in het hert harer vriendin te doen overgaan. Deze echter bleef ernstig, en kon zich van eene zekere droefgeestigheid niet ontmaken. Had zij een voorgevoel van nakende ont goochelingen Misschien wel. Althans is het vast, dat zij nog droeviger zou geweest zijn, hadde zij met hare oogen den afstand kunnen doorboren, en zien wat er dinsdag te Leuven gebeurd was. In dat geval zou zij het voorzeker niet raadzaam gevonden hebben, den kandidaat notaris te gaan afwachten. 's Morgens had Gaston afscheid genomen van de menschen, bij welke hij gedurende zijne studiejaren ingewoond had. Zijne koffers waren verzonden, zoodat hij niets bijzonders meer in de stad verrichten moest, en nochtans ging hij maar eerst bin nen een paar uren vertrekken. Na eene poos in gedachten verzonken, en ais twijfelachtig rondgewandeld te hebben, hield hij vóór een zeer net huis stil en belde. Eene meid kwam openen, en bracht den jongeling zonder eenige piechtplegingen in eene soort van ontvangstkamer, die ook wei tot eetzaal kon verstrekken. Daar zat een oude beer, met kaal hoofd en grijzen knevel, de gazetten te lezen. Deze stond onmiddelijk op om den jongen bezoeker te begroeten. Hij drukte hem gulhertig de beide handen en zegde Welgekomen, mijne goede, jonge vriend, ik meende dat ik het geluk niet ging hebben u nog voor uw vertrek te zien. Altijd even vriendelijk, mijnheer Dillac, antwoordde tot groet de jongeling. Gij weet wel dat ik niet zou kunnen laten mijne plich ten jegens u te komen vervullen, alvorens voorgoed te vertrekken. Hoe gaat het met juffer Esther Dank u, uitmuntend goed Ik zal haar van uwe komst verwittigen. Ik denk dat zij nog aan haren öpschik bezig is... Zet u Zet u 1... De oude heer verwijderde zich. Wij zullen intusschen aanhalen wat over hem dient geweten te worden. Hij had lange jaren gediend in het Belgisch leger, en was als majoor gepensionneerd geworden. Hij leefde van zijn rustgeld in de stad Leuven, die hem bijzonder beviel. Bij hem woonde zijne eenige dochter Esther, die twee en twintig jaren telde, en laat het ons maar in eens zeggen, de faam had eene zeer schoone juffer te zijn. Wat verder over die twee personen dient aangehaald te worden, zullen wij wel ter loops aanstippen. Gaston zette zich dan neder en wachtte. Na weinige oogenbiikkenkwam de majoor teiug en zegde j Mijne dochter zal aanstonds komen. Mijnheel Dillac en Gaston spraken nog een poosjeover de staatkundige gebeurtenis- sen, die te dien tijde aan de dagorde waren, j Dat duurde evenwel niet lang, want na eenige minuten hoorde men een licht ge- ruisch. Gaston keek met zichtbare belangstelling Onder de weinige gcede gevolgen die de nieuwe legerwet heeft mag men aanstippen dat zij, vooral in de eerste jaren, den last van de talrijke familien vermindert. Daar het vooral de Vlaatnsche huisgezinnen zijn die kroostrijkst zijn komt het voordeel der wet ditmaal meest ten goede aan de Vlamingen. Door de nieuwe legerwet zullen er slechts 20 duizend Vlamingen in plaats van 38 dui zend onder de wapens zijn. Van eenen ande ren kant terwijl er maar 3 duizend Walen ontslegen zijn zullen er 24 duizend bij 't leger ingelijfd zijn. Wij staan dus voor dit zonderling feit dat het getal Walen in krijgs dienst dat der Vlamingen zai overtreffen. Het zijn de Ministers Berryer, Vande Vij- vere en Nolf die belast zijn met het onder zoek van de praktische toepassing van de wet Nolf. Het is treurig dat de Vlamingen het niet eens zijn om hunnestrijdmethode, tenopzich- te van de Gentsche Hoogeschool, te bepalen. Er was een tijd dat Gent of niets alle Vlamingen sterk aaneen hield. Maar van het verwachtte Gent of niets kwam er niet veel in huis. Door een samen loop van ongelukkige omstandigheden, door een spel van politiek konkelfoes en door het gemis aan krachtdadigheid bij onze Vlaamsche gekozenen kregen wij te Gent eene oplossing dieniemand voldoet. De eenen roepen nu naar Gent en tracht uit het- geene wij gekregen hebben al het voordeel mogelijk te trekken. De anderen zeggen niet naar Gent De Hoogeschool is niet Vlaamsch, de Vlamingen worden niet als de Walen behandeld, wij hebben ons recht niet dus wij moeten niets hebben. Dit verschil in opvatting brengt flauwte in onze rangen en Vlaanderens vijanden voelen er zich natuurlijk sterker door. Mochten de Vlamingen steeds gedenken dat Vlamingen kunnen verschillen van ge dacht en het daarom niet min goed meenen. De strijd gaat niet tegen de Vlamingen, niet tegen de Walen, ook niet tegen deFranschen maar uitsluitelijk tegen de Franskiljons die voorrecht doen gaan vóór recht. In de laatste tijden werd er algemeen ge klaagd, en niet minst in West-Vlaanderen, dat er zoo weinig kolen te krijgen waren. Er waren te veel kolen uitgevoerd. Om dit te regelen werd het stelsel der vergunningen ingevoerd. Of dit een gewenschten uitslag geeft vait te betwijfelen, in Augustus werden er 260 duizend ton uitgevoerd. Thans hebben de Ministers en de afgevaardigden der kool mijnen beslist dat voortaan enkel de helft doctor hoöirtAoliioici aal *«0*450» wordo» uitgevoerd. Zoo zullen er nu 130 duizend ton kolen per maand ter beschikking van de Belgische verbruikers worden gesteld. Wellicht zal de prijs der kolen erdoor ook verminderen. Des te beter. Wij klagen dikwijls dat onze frank zoo laag staat en wij zien met zekere afgunst naar de landen die met eenen hoogeren wis sel gezegend zijn. Aan elke medalie is er een keerzijde. Ook de groote wissel heeft zijn siechte kant. Dat de hooge wissel aan veie geldspecu- lateurs schatten laat verdienen is overbe kend. Maar dat de massa der bevolking daar soms min bij gebaat is blijkt niet min waar te zijn. In Holland is de financieeie toestand op verre na niet schitterend. Het tekort op den gewonen dienst van 1924 is geraamd op rond 116 millioen gulden. De hollandsche Minister van Financiën zal zeer ingrijpende maatregelen moeten nemen om het te kort dat elk jaar grooter wordt te dekken. Alle nieuwe uitgaven zul len vermeden worden en de wedden der ambtenaren zullen 201. h. verlaagd worden. In Engeland en in Amerika heeft de hooge wissel eene schrikwekkende werkloosheid voor gevolg. Voor deze landen is het moeilijk de waren uit te voeren die er voortgebracht worden. Zij vinden geene koopers in het buitenland. Er is overvoortbrengst zoodat fabrieken en werkhuizen gedwongen zijn stil te leggen en de arbeiders zonder werk te zetten. In Engeland zijn er tegenwoordig 1 mil lioen 266 duizend werkloozen ingeschreven. De nijverheden die het meest door de werk loosheid getroffen zijn, zijn die van gegoten ijzer, tin, scheepsbauw, weefsels en gebreide goederen. De Engelschen zien met veel spijt dat de weefnijverheid van het Noorden van Frank rijk eenen reusachtigen bloeitijd beleeft. Guido. Leest 8*1 verspreidt da Poperingkasar Op Kermis-Dijnsdag vierden alhier Gus- taaf Stekelorum en Rosalie Vandecasteele hun gouden bruiloft I Goudenblin kend van hardnekkige werkzaamheid van standvastige- onverwoestbare echtelijke liefde van onverpoosd tobben tot het volbrengen van hun schoone, moeilijke taak een groot gezin tot Gods glorie op te brengen. Hun werk is gezegendde Jubilarissen genieten eene uitstekende gezondheid, en zien met ware voldoening hun kinderen en kleinkinderen op gaan als deftige, eerlijke en welstellende lieden in de Maatschappij. Om 10 u. Plechtige Mis. Het uitbundig vreugdegeschal der klok ken, het aangeheven Magnificat verwelkom den de gevierden. Onder de H. Mis sprak den Eerw. Heer Pastoor een pakkende lofrede uit voor de geëerde Jubilarissen Hij wenschte hun in naam der Geestelijkheids hartelijk geluk, aile goed voor ziel en lichaam. Het feest der ouders werd dubbel gevierd, door de inzegening van het huwelijk hunner laatste dochter Zulmamet Achiel Desaegher. Aan het jonge paar ook alle geluk Na de Mis wachtte er het muziek, de leden in gelid, om, door hun mooiste stapmarschen de Jubilarissen, familieleden en de groote menigte volk met meer luister nog naar het Gemeentehuis op te leiden; daar werd hun de eere-wijn aangeboden. Den Heer Sekre- taris sprak hun in naam van het Gemeente bestuur een passend feestwoordje toe, waarop Gustaaf, innig ontroerd, den Heer Burgemeester en de Heeren van 't Bestuur bedankte voor de eer hen aangedaan, alsook voor het schoon geschenk twee zachte, gemakkelijke leunstoelen, waarin hij, ali het God believen zal, samen met Rosalie menig uurtje hoopte te mogen slijten I De Fanfare hief het Nationaal lied aan de hoofden ontdekt... de menigte bleef stil, doch... jeugdig en vreugdigde vaandels sloegen zachtjes dooreen... de zon lachte guitig mêe... Waarlijk een schoon tafereel tje Zoo verliep het feest in de beste stemming. Heil Gustaaf Heil Rosalie I Tot wederziens in uw diamanten bruiloft- VLAMERTINGHE. Met nieuwen iever hebben de leden van den hoppebond deelgenomen aan de ten toonstelling. Van de 20 tentoonsteilers zijn er 3 die een eereprijs bekomen G.Boeraeve, Ursmar Bonte en Is Capelle. De voiger.de tentoonsteilers hebben allen meer dan 80 punten J. Lemahieu, K. Monkerhey, Cyr. Hosdey, Ces. Bouve, Hon. Verdonck, Cyr. Bouton, J. QteayirXï Jo Qpq H A/lr ïaAB I\h n 1 ster-Bouve, C. Vermeersch, K.Claeys, Flor. Bouton, K. Bulckaert, Wed. Beddeleem, H. Robyn en Wed. Maricau. Voor onzen bond is her een prachtige uit slag, in vergelijking van verleden jaar. CRGMBEKE. Zondag was het voor onzen hoppebond de elfde plaatselijke prijskamp. Nooit vertoon den onze leden zulke puike hop onze uit slag zal iedereen aanmoedigen om ter jaren nog beter te doen. Vier eereprijzen Ach. Quaghebeur, Cam. Decae, Em. Rom- mens, en Henri Regheere. Negentien eerste klasse hoppe A. Delporte, L. Alleweireldt, EI.Dehouck, L. Versaevel, A. Dewancker, W-d; ^f.rrrej' P. Van Thournout, Wed. deblock, Wed. Vandenberghe, H. Db*»1^- R- Devos, H. Brysbaert, H. v=>idromme, A. Desmyt- tere. Wed. Kin^L J- Cornette, C. Garmyn, K. Regheere, A. Sticker. Onze beste gelukwenschen aan al de deel nemers. RENINGHELST. De prijskamp voor den hopbond telde 27 deelnemers. Vijfeereprijzen René Verdonk, El. Bossaert, Wed. Ver- ooncR, cyi. TvTerievede en Aug. Verdonk- Vion. Bekomen een eersten prijs A. Jacob, H. Vanhove, H. Duyver. C. De Nieuwelaere, E. Huys, H. Beelprez, Wed. Nauwynck, H. Deconinck, A. Vermeulen, B. Vrammout, A. Heens, H. Degrauwe, J. Verhille, A. Houwen, P. Planckeel, E. Gantois, Jul. Deconinck, Flor. Deleye, H. Vandamme, H. Van Cayseele, J. Spen- ninck, Om. Gheeraert. 't Was in 't algemeen liefelijk groene hop maar sommigen zullen trachten beteren geur te bekomen door krachtiger bemesting met potasch. Wij hebben beste waar voor den uitvoer I Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-Vlaanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN POPERINGHE, Groote Markt, 28, tel. 89 90. VEURNE, Ooststraat, 64, tel. 76. SfclXtfiOSE, Kiekenstraat, tel. 44. 5MIOESKROEW, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. WytfficSiaete en omliggende, AgentHeer FOURNIER, Burgemeester. Bsïveren Noordscheote Ledeghem Westouire Roushrugge BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtarvelde, Cortemark, Merckem HeerTAHON.Gemeentesekretaris HeerM. BA1LLEUL, Heer G. DELANNOO, Heer A. DECLERCQ. Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. naar de deur. Deze ging open, en mejuffer Esther Dillac kwam in al haren luister te voorschijn. Wij zouden er wel mogen bijvoegen en metal haren geur», want oogenblikkelijk werd de kamer vervuld met eenen doordrin genden reuk vad heliotroop en Keulensch water. Esther maakte een groot gebruik, of liever misbruik van reukwaters en geurige poeiers Op zekeren dag was zij te Parijs bij eenige juffers gevallen, die erger geurden dan bloe- menruikers, en aanstonds had zij het moge lijke gedaan, om hen na te volgen, of zelfs nog te overtreffen. Dat scheen haar immers de hoogste chic te zijn. De twee heeren waren daar voorzeker aan gewoon want zij toonden daaromtrent geene de minste verwondering. De dochter kwam recht naar Gaston, en reikte hem de hand. Deze bracht hare vingers aan zijne lippen en murmelde eenige vleiende woorden over haar goed uitzicht en haar schitterend toilet Esther was inderdaad schoon ja kostelijk gekleedin lichtblauwe zijde. Zij moest ophef maken, waar zij zich ook vertoonde, en dat was alles wat zij vroeg. Altijd dezelfde vleier zegde zij met een glimlachje tot Gaston maar men kon heel wel bemerken, dat zij vast overtuigd was zijne loftuigingen rijkelijk te verdienen. Zich recht tegenover den kandidaat-notaris nederzettende sprak zij verder Zoodat gij nu naar uwe streek terug keert Voorzeker, mejuffer, mijn vader ver wacht mij met ongeduld. Ja, antwoordde Esther gelijk iemand, diezich toegevend en inschikkelijk wiltoonen, wanneer wij malkander nog eens zullen te- dat is te verstaan de ouders zijn alzoo. j rugzien... Ik mag er niet aan denken Van zoohaast de majoor zag dat het ge-j Die woorden waren op meesterlijke wijze sprek aan den gang was, nam hij zijne gazetuitgesproken, om eene diepe ontroering te en begon wederom te lezen. Ware het niet (kennen te geven. geweest dat hij nu en dan eens ter sluik,'j Dat bracht Gaston in de grootste verlegen- over het dagblad heen, naar de jonge lieden iheid, en aanstonds wilde hij het mogelijke keek, men hadde kunnen denken dat hij heeltdoen om de juffer te troosten, verdiept was in zijne lezing, Dat kunt gij denken, Esther 1 riep hij Gaston en Esther konden dus ongestoord'uit... Ik zal nog dikwijls naar Leuven ko- wat praten, en dat scheen hun waarlijk niet 5men. onaangenaam te zijn. Het doet mij uiterst veel genoegen, De eerste zette zich in zijnen zetel op zijn {Gaston, u zulks te hooren beloven, maar dat gemak, en wierp nu en dan blikken van on-|zal niettemin hetzelfde niet meer zijn. verhoiene bewondering op de jonge dochter, i Dat is niet gezegd, meende de jongeling Op haar laatste gezegde antwoordde hijjen in zijnen toon lag er eene zoo diepe over- De ouders hebben inderdaad wel het (tuiging, dat er voor min dan een stond, een recht zoo te zijn, niet waar Zij moeten zichgenster van zegepralende voldoening in de nog al wat opofferingen getroosten voor oogen der dochter flikkerde. hunne kinderen. Sj Eensklaps veranderde zij van houding, Esther trok daarop een tamelijk vies ge-(keek eens de zaal rond, en zegde tot den zicht, als om te kennen te geven, dat zij daarllezenden majoor juist zoo hooge niet mede opliep, en om aang Maar vader, mij dunkt dat wij onzen het gesprek eene andere wending te geven, j vriend toch alzoo niet mogen laten vertrek- sprakzij: (ken, zonder ten minste een glaasje op zijne Zoudt gij gelooven, mijnheer Gaston...!gezondheid en toekomende goede uitslagen Zeg maar, Gaston kortweg, als 'tufte drinken. belieft. 1 Inderdaad, kind, gij hebt ten volle ge- Ik wil wel zoo gij mij Esther noemt;|lijk. doch mijnheer Gaston zal mijne onver- te meer daar ik waarlijk voor geene plicht-|schilligheid gelieven te verschoonen. Oude plegingen ben. lieden worden vergeetachtig. Ik ook niet, Esther. Gaston wist eerst niet wat gedaan het ik zegde dus, Gaston, dat uw vertrekaanbod weigeren, of zeggen dat de majoor mij waarlijk bedroeft. zich over zijne meening niet bekommeren Zoo i! Esther, gij doet mij veel eer aan.moest. 't Is gelijk wij zijn er nu aan gewoon f De vader had geklonken, en bijna onmid- geworden, u nu en dan eens te zien... Onzcldelijk daarna verscheen de meid meteen gedachten komen goed evereen, zoodat ik (schenkblad, waarop drie kristallen roemers vele verstrooiing en genoegen in mijnen om- prijkten, rond eene flesch maderawijn, gang met u gevonden heb... En nu, wie weet(Wordt voortgezet).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1