HET NOTARIEËL EM NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Fofieringheen Omstreken. iiiirtaBSscba Jorattn naar 88* lUMPFEL HMÊH Sank voor Handel Sijverkid ft,!/, Haaf den Afgrond sasiiitiigaBfteiHJMisBrMe. Apotheek Frans fan de Plas SPREUKEN. 20«- Jaar. N* 41. Voor de Mannen. In 't Buitenland. TR KTSIN AboaaemeHtprijs In Stad fir. 6.50 In Belgie 8.00 Buitenland 13.00 Eeno inlassehing ié Uentiemen O orlogss chade. Wij trekken de aandacht onzer kliënten op onderstaande inlresl- vermeerderingen op de termijnrekeningen BijkantoorPOPERINGHE,3Vlamlngstraat, 15, Teltfoon 36. VI. Politiek Overzicht. Alles behalve geld. De juweeienstoet. Terug in dienst. in het Roergebied. Banque pour favoriser les transactions Internationales Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen. per Jaar Uitgever SsHsei-Vaaaeste, Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, P3PERINGHE Telefoon nr 9. Po>toksctr«k»iiing nr 15570. «»RSd!!S BERICHTE», VERK90PÜGER, o.6o ctE per regel. 2 en 3 inl. o.5o et» Ï8H5HSSEH, i.5o fr. per regel. BOU^BÉRIÉKTEd, 5 fr. voor ïo reg. Herhaalde Annoncen prijzen op ae,nvra.a£, Alle annoncen zijn vooraf te betalen ehmoeten voorden Vrijdag inqezondsn worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Zondag 14* October 1923. PUPBUKCHHlAiB In het vervullen van kleine plichten, vormt zich een groot karakter. Diepe smarten In edele harten Zijn als zaden Zot groote daden. Waar God ons gezaad heeft, daar moeten wij bloeien. De deugd is geen zaak van weten, maar van willen. Eene groep Hollandsche dagbladschrijvers hebben eene omreis gedaan in Belgie en in 't bijzonder de voormalige frontstreek be zocht. In Het Centrum het groot Katholiek dagblad van Holland, vinden wij volgende reisbeschrijving en overwegingen die wij merkweerdig en belangwekkend achten om over te drukken. O Landeken, ja gij zijt maar klein En 'k zie u toch zoo geerne 1 Zoo zong Guido Gezelle vari het voor- oorlogsche Vlaanderenland. Het Vlaanderenland met z'n vruchtbare beemden en schoone boomen het boom vlies, het guldenvlies van Vlaanderen met z'n golvend terrein en glooiende heuvelen, z'n statige oimendreven, Canadeesche popu lierlanen, z'n beuken- en berken- en eike bosschen. Die boomen waren de glorie van het Vlaamsche land. Ze overschaduwden de huizen en hoeven en dorpen dicht over den vruchtbaren bodem gezaaid. En er boven en er tusschen spitsten de kerktorens ten hemel, overal en rondom getuigend met de kruisbeelden en kapeilekes langs de landwegen en tegen de dorps- en stadshuizen van den naieven en nog echten godsdienstzin der bewoners. Vlaanderen spant de kroone dichtte Gezelle die om al het schoone, dat de heldere zonne ziet zijn Vlaanderen niet gaf. En wat was van Vlaanderen geworden een doodsche ziellooze woestenij. Vijf jaren zijn heengegaan sinds de oorlog woedde en nog grijpen de overblijfsels van verwoesting in de ziel en doen het hart zeer. Wij zijn gereden van Kortrijk langs en door de verwoeste en nu weer voor een deel herstelde gebieden, waar de oorlog in alle wreedheid en beestachtigheid heeft geslacht en vernieldwaar het militaire monster ge- heele steden van den aardbodem heeft weg gevaagd, landstreken van duizenden en duizenden hectaren gronds, waar eens wel vaart en geluk de groote schatten waren van een nijvere bevolking, tot een kerkhof en woestenij heeft gemaakt. Alle menschelijk leven was hier dood. Akkers en velden wa ren omwoeld, verscheurd en doorploegd diep en scherp, door de duizenden en duizenden inslaande granaten, van vriend en vijand projectielen die er dagelijks insloegen als hagelsteenen, kerkhoven omwoelend, krui sen en zerken vernielend en lijken en geraam ten rondslingerend als springend rotsge steente. Geen boom, geen struik, geen hoeve of schuur, niets wat zich maar even boven den grond verhief bleef voor het vernielend vuur en den giftigen gasdamp gespaard. Kale vlakten bleven over, waaruit alleen doode boomstronken, de dorre en kale tak ken spookachtig uitsteken als 'n beeld der verschrikking. Nu nog staan in het verwoeste veld de betonnen versterkingen, witte vlek ken van de beruchte «Onderstanden», waarvan de naam alleen vol sombere ge dachtenissen klinkt als een verdoemenis. Als zandkorrels liggen ze over het land gespreid, als bouwsteenen naast elkaar in de IJserlinie, een blijvende herinneringen aan ds hel, welke lange jaren over dit land Is losgebro ken en alle verderf en ellende heeft gebracht. Zware massa's zijn het, massiever en sterker dan de onvernielbare rotsen, opgetrokken en saamgevlocht«n van ijzeren balken, staal draden als armen en beton. Bonken van staal en steen, welke eeuwig de natuur krachten zullen weerstreven en alleen na maandenlang zwoegen door menschenhand bij stukjes en brokjes kunnen worden afge broken en uiteengeslagen. Zoo staat ook nog bij Diksmuiden aan den overgang van den Ijzer waar Duitschers en Belgen jaren lang tegenover elkaar hebben gelegen met alleen den 5 M. breeden Ijzer als scheiding de uit de oorlogscommuniquè's beruchte minotterie door de Duitschers vervaardigd, door een fabriek met beton en staal te laten volloopen tot een versterking, waartegen granaten machteloos waren. Zoo staan ze als dreigende gepantserde forten, waaruit nu nog de lange, door de Duitschers achtergelaten, vuurmonden uit steken, langs de kust van Panne en Ostende en Blankenberghe, als wakers tegen een in oorlogstijd gevreesde Engelsche landing. En met de kanonnen en tanks, die in elke Belgische gemeente als 'n oorlogstrophee worden bewaard, blijven die onderkomens een herinnering aan de droeve oorlogsjaren. Langs streken zijn we gereden, waar elke plaats een herinnering wakker maakt aan onmenschelijke slachtingen van inillioenen menschenlevens, waar 't verleden nu nog een huiver doet gaan door den bezoeker, die van verre in veilige land, het verloop van den verschrikkelijksten aller oorlogen heeft kun nen volgen. En tientallen kerkhoven van vriend en vijand, piëteitvol met bloemen rond de hou ten kruisen getooid, zullen ook in België blijven getuigen van eerbied voor de geval lenen, maar zeker ook van den vloek van den oorlog. Maar 't land van nu is een weelde bij 't front onmiddelijk na den oorlog. Mijn vriendelijke reisgenoot, Dr H. Brutsaert, een Vlaming reeds op jaren, die zijn land bemint met een liefde als hij z'n moeder lief had, een man, die met. enthousiasme en kin derlijken eeroied sprak van mijn lieve mooie land», vertelde er van. «Om den toestand v&n toen té beschrijven behoeft men geen pen, maar dooden knok ken, geen inkt, maar menschenbloed. Het was de dood niet, het was erger, 't was een vunzigheid, de rotting van den dood. Zoo vertelde hij mij en schreef hij in zijn mooie en warme verhandeling Zedelijke heropleving van Vlaanderen En hij vervolgt Van den Franschen kant tot aan den Vlaamschen kant van 't front overal was t één en gruwelijk het zelfde een grijnzen van naakte woestheid, brandpuin, boom stompen, loopgraven, houwitsers, stekel draad, wapens, kanonschachten, een aarde als door stuip op stuip omwoeld en daarbo ven de eenzame vlucht der zwarte raven. De steden, of wat er nog van bestond, lagen daar alsof ze in een zak geschommeld waren en dan weer uitgeschud Zoo werden Yperen, Diksmuiden en vele dorpen in het gevechtsfront, waar de kansen wisselend waren als eb en vloed, en dan weer vriend, dan weer vijand, dezelfde stel lingen met stroomen bloeds veroverde, van den aardbodem weggevaagd. Als de zeis het koren, zoo maakten de granaten de huizen met den grond gelijk. De gevechten bij Yperen, de vreeseiijke slagen om het bezit van den Kemnielberg, het treffen in het Houthulsterbosch, waarvan nu nog de hon derden boomgeraamten doodsch en eenzaam de herinnering ievend houden, tot ze onder bijlslagen vallen, die alle zijn mijn lezers nog volop in herinnering. Geen vruchtbare aarde was er meer,maar een chaos, het uitzien van een schoot, die zijn eigen ingewanden naar buiten heeft gewoeld Vlaanderen was een kerkhof, een dood sche zieliooze woestenij. Maar hoe het land was verwoest, hoe dieven en struikroovers den scepter voerden, stelend en roovend wat nog waarde had, hoe tucht, politie en hulp niet meer aanwe zig waren hoe het water ontbrak om te drinken, en voedsel om te eten en planken om de hut ter woning te bouwen, de liefde tot den grond, het verlangen naar de plaats waar men eens gelukkig was en hier op eigen erf, dreven de menschen terug met niet te weerstanen drang. De menschen kwamen naar de woestenij, steeds meer, allen arm, beroofd, versult en verslagen, allen gelijk. Maar bij het zien van den geteisterden en vernielden grond, allen zoo dierbaar, kwam de energie terug, de wil en het verlangen lom te herstellen, te bouwen en te maken een nieuw Vlaanderen. En onder krachtig initiatief van minister Vande Vyvere, zijn rechterhand en trouwe helper den secretaris-generaal, den heer Mechant en het verdere personeel van het Dep.van Economische Zaken, met krachtige hulp van de Belgische regeering en het Belgische volk, dat de leeningen voor den heropbouw voor een groot deel zelf op bracht,is het nieuwe leven weer opgebloeid. Met 'n kracht, 'n energie, 'n ijver, welke eerbied afdwingen, is Vlaanderen zich_bezig te herstellen. Overal in de vlakten kleuren de roode daken der nieuwe huizen weer tusschen nieuw opschietend struikgewas zelfs vele boomstronken,door granaten geknot,dragen weer nieuw groen als 'n belofte voor een hersteld en herlevend land. Kerken zijn weer bijna alle herrezen in nieuwen luister en de slanke torens verkon digen weer als weleer de krachtige katholi citeit van Vlaanderenland. Steden en dorpen zijn opgerezen, door tooverhana gezet: nieuw van materiaal, maar met piëteit en liefde voor wat ver dween in oud-karakter en ouden stijl hersteld. In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke KommisSies werd de schade op l'n Au gust/' 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden ZILLEBEKE. Blomme Julien YPER. Gesquière Hélène LANGEMARCK. Debruyne-Desodt Al. We Behaeghel We Descamps Albin Vanel verdinghe-Herreman Isidore Witdouck Alidore Vierstraete Sylvère Blomme Jules Monteyne Jules Lamoot-Rosez Henri 8.637,00 15.039,00 3.575,00 2.035,00 1.822,00 1.020,00 9.925,00 2.197,00 4.780,00 1.795,00 10.785,00 Nieuw gebreveteerd stelsel bij A. Denecker-Cordenier ABEELE. leest êis verspreid «ie Pepiermgtenar FILIAAL van de VOLKSBANK VAN LEUVEN BETROKKEN Blf DE ALGEMEENE BANKVEREEENIG1NG TE ANTWERPEN Hoofdkantoor: KORTRIJK, LeÊestraaS, 21 BIJk an torent Brugge, Cuerne, Dixmudf, Jseghem, Meenen, Moeskmen, Oostende, Poperinghè, Roeselaere, Thielt, Veurne, WeoelghemYper. Hulpkantoren Aerseele, Ardoye, Avelghem, BcernemDcsselghem, Ghistel, Earel- beke. Herseeuw, Ichteghem, Knocke-dan-Zee, Langemnrr/i, Lauwe, Lrdeghcm, Moortltde, Oost-Rozebeke, Ruysselede, Staden, Swevegbern, Wynghene. ZEER VOORDEELIGE VOORWAARDEN VOOR INNING VAN WISSELS. Kostelooze inning van wissels, checks en kwijtschriften op alle bovengemelde plaatsen, evenals ook op alle bankplaatsen over heel het land. ZICHTREKENINGEN 3.50 per honderd. SPAARKAS 4 per honderd. I I maand, 4°/. 13 maanden 4,25 16 maanden 4,85 I jaar, 5 Mengelwerk van «9e Poperinghenaar» 7j ROMAN dear C. VKRVARCKE. Ja, doe dat, Gaston... Mijn hert is te gevoelig, en die hoop zal mij moed geven... Wacht maar niet te lang.. Nu is ons afscheid genomen... Vader moet daar niets van we ten... De woorden, welke wij nu nog te wis selen hebben zijn maar woorden in den wind, zonder gewicht, niet waar Zoo is het, Esther... Na eene lichte drukking maakte zij dan haren arm los, en zij traden het hoofdgebouw der statie binnen. De vader, die zich gedurig op eenen be hoorlijken afstand gehouden had, om de jon ge lieden te laten redeneeren, zonder dat men kon zeggen, dat zij alleen waren,kwam nu bij. Er werden nog eenige woorden en wen- «chen gewisseld, gelijk in zulk geval immer gedaan wordt. De trein uit Luik kwam zuchtend aange- stoomd. Gaston nam er plaats in, en weinige oogenblikken nadien was hij uit het zicht. Esther en haar vader keerden dan ook naar huis terug. Wel, vroeg de majoor, zijt gij nu te! VKdes over mijne handelwijze De droefgeestigheid was reeds heel en al van het gelaat der dochter verdwenen. Zij laclie haren vader dankbaar en vroolijk toe, zeggende Wel, vadertje-lief, hoe kunt gij dat vragen Gij hebt meesterlijk uwe rol ge speeld... Onverbeterlijk Denkt gij dat de zaken nu goed staan Voorzeker, nu zal ik niet bedrogen zijn.. Ik geloof dat ik den vogel voor goed in mijne netten heb... Hij is zoo vol ontroe ring vertrokken I Dat heb ik ook willen opmerken. Ik heb mij ook moeite genoeg gegeven om hem te betooveren. Om daarin te geluk ken moet rnen zijnen persoon kennen, en wees zeker dat ik hem wei bestudeerd heb. Ik weet dat gij daar sterk In zijt, en nochtans heeft a! uwe Diplomatie vroeger niet kunnen baten. In plaats van te antwoorden, wierp de dochter een vergramden blik op haren vader. Deze bemerkte het begane mispunt en wilde het weder goed maken. Ho 1 ho 1 zegde hij, beeld u niet in, dat ik zoo spreek om u te bedroeven, verre van daar... Ik wil alleenlijk den wensch uitdruk ken, dat gij deze maal beter zoudt mogen slagen in uwe pogingen. Gij weet toch wel, dat ik niets anders dan uw geluk behertig, Ja, vader, maar daarom moet gij mij niet te binnen brengen, dat ik reeds eenige malen al mijne moeite voor niets gedaan heb. Esther wilde bier spreken van de listen, welke zij reeds vroeger gelegd bad, om er gens een huwelijk met eenen begoeden jon geling te kunnen aangaan. Reeds vier of vijfmaal had zij gemeend hare wenschen vervuld te zien, maar iederen keer Door breve van 13 April 1Ö23 heeft Zijne Heiligheid Paus Pius XI aan de kerk van den H. Basilius of kapel van het H. Bloed deri eeretitel van Mindere Basiliek ver leend. Dit voorrecht dient plechtig afgekondigd te worden. Daarom zal Mgr. Waffelaert, Bisschop van Brugge, die het smeekschrift tot den H. Stoei richtte, de verkregene gunst kenbaar maken op 29 October aan staande. Zijne Hoogwaardigheid zal in de Basiliek eene Pontifikale Mis zingen om 9 uur. Een omstandigheidsserrnoen zal, ria het Evange lie, door een beroemde kanselredenaar gepredikt worden. Daarna zal de Z. E. H. Kanonik de Meester Rector der Basiliek, lezing geven van de pauzelijke breve, beur telings in het Latijn en in het Vlaamsch. Atnstonds daarna zullen de eereteekenen der Basiliek van uit de sacristie naar het priesterkoor gebracht worden, en zal men de herinneringsplaat, onder den predikstoel aangebracht, ontdekken. De eereteekens eener Basiliek zijn het Conopaeum of baldakijn, in den vorm van een half toegevouwen regenscherm, waar van de ribben afwisselend met banden of strooken van gele en roode zijde bespannen zijn, en waarvan de afhangende strookjes met het wapenschild der edele broederschap en zinnebeelden, betrek hebbende op het H. Bloed,versierd zijn. Het tweede eeretee- ken is het Tintinabulum of klokje, dat altijd het baldakijn voorafgaat, toen beide aan het hoofd der stoet gedragen worden. Dit Tintinabulum is een gesneden en verguld houten kunstpanneel, waarin het klokje hangt. Het cermonieel der inhuldiging eener Basiiiek eindigt, na de mis, met eene Pro cessie, waarin het beeld of de relequiën van den patroon vari het bisdom worden omge dragen. Het is een zuivere godsdienstige optocht van geestelijken en geloovigen, van een gansch anderen aard dus dan de wijd- beroemde H. Bloedprocessie, en toch be looft deze inhuldigingstoet prachtig te zijn en eigenaardig. Benevens tiet reliekschrijn van den H. Donatiaan wilde men ook de heerlijke rijve van het H. Bloed doen op treden, en nog de relequiën omdragen van den H. Basilius, die de titelheilige is van de nieuwe Basiliek. Zoo groeide langzaam de gedachte van dezen optocht een relikenstoet te maken in den aard der middeieeuwsche bidprocessien. In vele onzer Brugsche ker ken bewaart men nog schatten van vroegere dagen die zeiden of nooit te voorschijn ko men kostbaar drijfwerk der middeleeuwen, Renaissance borstbeelden en reliekschrijnen, die in den inhuldigingstoet zullen gedragen worden. Iedere kloosterorde en elke parochie vormt een afzonderlijke groep. De schitte ring van het edelmetaal, de rijkdom der oude priestergewaden afwisselend met de bonte schakeering der ordesdrachten, en dat alles in dit bijzonder mooie kader der oude stad, zai wel een aanblik opleveren eenig in zijn soortlaten we maar zeggen een juweelen stoet, zooals die zijn kan in een stad van middeieeuwsche poësis en godsdienstige overlevering. Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), poi" e m a w «3 si e. hadden de jonge liedenop welke zij de oogen geworpen had, zich teruggetrokken. De bijzonderste reden daarvan was hierin te zoeken als de huwbare jongelingen de juffer een weinig begonnen te kennen, en dat zij haar karakter en hare levenswijze nagin gen, dachten zij Hoe zullen wij er toe geraken eene vrouw te onderhouden, die zoo kostelijk wil gekleed gaan, die zulke hooveerdige ge dachten heeft, en zoo weinig schijnt geschikt te zijn voor eenig nuttig werk Esther had daar zelfs iets over vernomen, en daarom had zij besloten hare batterijen eenigszins te veranderen. Met Gaston redekavelend sprak zij nu en dan over het werk, dat zij in de keuken ver richtte, en de vader was verplicht de spijzen, welke zij, zoogezegd bereid had, gedurig op te hemelen. Zij had hare kleeding ook eenigszins wil len wijzigen, maar dat kon zij over haar hert niet krijgen. Haar stelsel wasdus nagezien en verbeterd, en de eerste, op wien het toegepast werd, was niemand anders dan Gaston Vanmeert. Vader en dochter waren voor het Café des Arcades gekomen en de majoor zegde Esther, gij zult wel willen voorop naar huis gaan, niet waar Gij kunt nog eenen oogslag aan het noenmaal gunnen binnen een uurken zal ik u vervoegen. Ik ga hier eens binnen om mijne vrienden te bezoeken. Ja, vader, zegde Esther, maar blijft niet te lang. Kort na een ure ben ik te huis De gewezen officier trad binnen en werd zeer vriendelijk begroet door een tiental heeren, die, in het diepe der drinkzaal, uit de lange pijpen zaten te rooken, en meest Duitschland zit in nesten. Het kabinet Stresemann is moeten aftreden en de vorming van een nieuw ministerie gaat moeilijker dan men eerst gadaci. Het kornt omdat deze ministercrisis van geheel bijzonderen aard is. Het is de crisis van den Duitschen staat, die uit den zadel gelicht is. En wat zal er uit voortvloeien Alles kan er uit voortvloeien, behalve geld. En dat is nochtans de kwestie die ons meest aanbe langt. Wij hebben twee zorgen 'genover Duitsch land onze veiligheid en d betalingen. Een sterk vereenigde D litichland zou in staat zijn ons te betalen. Maar als Duitsch land sterk is, dan kan het ons weliswaar betalen, maar dan bestaat er mogelijkheid dat het voor ons gevaarlijk worde. Het tegenovergestelde is ook waar. Een uiteenbrokkelend Duitschland zou minder gevaarlijk zijn maar het zou niet veel kunnen betalen. De gebeurtenissen in Duitschland zijn niet geheel geruststellend voor Frankrijk en Bel gie. Het is te vreezen dat de uiterste partijen het winnen zullen. Moet Duitschland in anarchie en wanorde vervallen het zou open staan voor het bols- jevisme dat er rap eene reuzenuitbreiding zou nemen. Met een bolsjevist Duitschland als gebuur zou de veiligheid van Frankrijk en ook wel de onze niet verzekerd zijn. IJdele glorie heeft maar haren tijd. De wagens, de versieringen en de kostumen die gebruikt geweest zijn bij den juweelenstoet te Antwerpen en wier pracht en rijkdom dui zenden oogen verblind heeft, zijn deze week per opbod verkocht geweest. Zooals te ver wachten was wekte deze gebeurtenis wel een zekere belangstelling van nieuwsgierigheid, maar de kooplust bleef zwak. De geheel verkoop steeg tot 60 duizend frank. De kos tumen en sieraadvoorwerpen brachten in hun geheel 55 duizend frank op. 24 Afgestelde spoorarbieders, machinisten en stakers, van wie bewezen is dat zij tijdens de laatste staking niet aan sobatage deden, zijn terug in dienst genomen. Nog andere gevallen worden onderzocht. In het bezette gebied wordt het lijdelijk verzet algemeen opgeheven. Verscheidene plaatsen hebben hun voornemen te kennen gegeven een gedeelte van de bezettings- kosten te betalen. In verschillige plaatsen wordt het werk algemeen hervat. Er bestaat nochtans vrees dat er in sommige centrums arbeidsonlusten zullen uitbarsten. De rol van den arbeider is plotseling ge heel en gansch veranderd. Acht maanden lang was hij het troetelkind van de regee ring. Nu is hij plotseling het stiefkind ge worden, op welks zakgeld zal worden be spaard om het budget van het huishouden eenigermate tot evenwicht terug te brengen. Het offensief tegen de hooge mijnwerkers- loonen is reeds ingezet. Gedurende het tijdstip van lijdelijk verzet werden de Ioonen opgedreven, zonder dat er rekening was gehouden dat de mijneige naars eens die Ioonen zelf zouden moeten overnemen Dit is nu gebeurd. De Duitsche kolen zijn daardoor nu 2 1/2 maal zoo duur als de Engelsche zoodat de mededinging onmogelijk is. De mijnbazen kunnen die ontzaglijke sommen niet meer betalen en zullen de Ioonen moeten verminderen. Daarop steunt de vrees voor onlusten, vooral bij de mijnwerkers. allen een borrel genever voor zich staan hadden. Welgemoed drukte hij hun de hand. Als hij nederzat, en dat de gargon hem zijne pijp gegeven en eenen druppel voor hem gesteld, zegde de heer,die naast bij hem gezeten was Wat ziet gij er welgezind uit vandaag, mijnheer de majoor. Daartoe heb ik wel redenen ook, ant woordde de vader van Esther. Ja wel, onder ons ten minste... Ik heb ten eerste reeds den geheelen morgen met mijne dochter moeten bezig zijn, en nu ben ik toch een uurken vrij... Is dat niet veel Inderdaad, maar ik denk evenwel, dat u nog iets anders moet zijn. Ja, zoo gij wilt... iets en niets... Zeg het toch maar. Mijne dochter heeft wederom eenen jongman in het oog gekregen, en zij denkt dat zij den gast zal kunnen opdoen. Zoo 1 zoo eene goede partij I Ik denk wel van ja. Mag de jongman gekend zijn Gij vraagt mij te veel, mijn brave... Voor mij ware er niet veel aangelegen, maar ik zou niet geern in oorlog komen met mijne dochter... Zijt gij er dan benauwd van Meer dan sommige mans van hun vrou wen. Nu toch... Er is hoop, dat het op een i huwelijk zal uitloopen t —Voorzeker en dit ware eene goede zaak Ivoor mij, indien het zoo kon uitvallen... Ik geloof dat ik weder jong zou worden... Denk eens... volstrekt niemand meer in den weg. Gij zoudt inderdaad een gelukkige kwant zijn... Onbewaakte bareeien. Er zullen bijzondere maatregelen genomen worden om den aandacht der reizigers te trekken op de onbewaakte bareeien. Dit om het gevaar dat zij steeds bieden in de maat van het mogelijke te verminderen. Er zal daarbij nog gezorgd worden de om geving der onbewaakte bareeien zoo aan te leggen dat de zichtbaarheid der treinen er zooveel mogelijk door bevorderd wordt. De verwarming der treinen. Sedert den oorlog, werd een groote voor uitgang verwezentlijkt in de verwarming onzer treinen. Bijna alien worden thans door stoom verwarmd. Het is niet zonder belang, het publiek er op te vijzen,'dat deze verwarming ongeveer 12 fr. per dag en per rijtuig kost, zegge in 't geheel 15 miilioen per jaar, aan brandstof, onderhoud, uitdelging en personeel. In deze uitgave wordt het stoomverbruik door meer dan 6 miilioen vertegenwoordigd. De reizigers kunnen in groote mate mede werken om dit stoomverbruik te beperken daartoe volstaat het dat zij telkens zij oor- deelen dat de temperatuur van hun rijtuig vak kan gematigd worden, gebruik maken van den hefboomregelaar die zich in elk rijtuigvak bevindt. Zij zullen aldus het hunne bijdragen om eiken winter verscheidene honderd-duizen den frank te besparen. Koienuitvoer. Zooals wij vroeger medegedeeld hebben is de Belgische Regeering van gedacht den koienuitvoer naar den vreemde te beperken ten einde de Belgen in hun eigen land van kolen te laten voorzien. Maar deze wijze maatregel staat de Fran schen niet aan. Zij kunnen verstaan dat de uitvoer naar Nederland en Zwitserland ver minderd wordt, maar deze schikking aan- veerden zij niet voor zich zelf. Om Belgie te dwingen Frankrijk van kolen te voorzien dreigen de Franschen van den uitvoer van ijzererts, die Belgie noodig heeft, te beper ken. Officieren te veel. Het bericht, dat ten gevolge van de ver mindering van het aantal manschappen, een 600 officiers en de helft der krijgsdokters van krijgsdienst zullen ontslagen worden, wordt door den Minister van Landsverdedi ging tegengesproken. Wij zijn niet gewoon maatregelen van bezuiniging te zien nemen bij het leger en nochtans verwondert ons de tegenspraak van den Minister. Het leger wordt met duizenden vermin derd. Van 80 duizend man wordt ons leger gebracht op 49 duizend. Het zou geheel natuurlijk geweest zijn ook het aantal offi cieren te verminderen. Maar neen. Het departement van Lands verdediging bekent dat die officieren er te veel zijn, vermits de diensten waarvoor zij gebruikt werden, afgeschaft zijn. Men zal ze elders plaatsen, zegt de Minister. Maar of zij daar noodig zijn voegt hij er niet bij. Hoeveel zouden die 600 overbodige offi cieren aan de schatkist van 't land kosten Besparingen II Uit verschillige landen. Ierland. De Valera, leider der opstandige Ieren is nog steeds gevangen. Hij zal voor het gerecht komen, maar waar en wanneer is onbekend. Thans zijn er nog ongeveer 10 duizend Ieren geïnterneerd. Elke week worden er 500 uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Bij de Turken. De Turken zijn in feest omdat de gealli eerde troepen, na een aanwezigheid van verscheidene jaren, uit Konstantinopel ver trokken zijn. De Turken zijn dus thans weer heer en meester in hun aloude stad. In Japan. Een officieel telegram geeft de volgende cijfers wat de slachtoffers der aardbeving betreft 235 duizend vermisten, 1 miilioen 168 duizend personen hebben Tokio verlaten en er zijn 5 miilioen 340 duizend huizen ver nield. Holland. In beginsel is besloten tot eene aanmerke lijke legervermindering. Op 4 divisies zal er één afgeschaft worden. Men zou toch zeggen dat ze 't daar ernstig meenen met hunne besparingen. Griekenland. Zonder bewijzen van schuld veroordeelt de Gezantenraad Griekenland tot het beta len eener boete van 50 miilioen lire aan Italië. Griekenland protesteert maar zal toch betalen. Italië heeft aan het Vluchtelingen- komiteit van Griekenland 2 miilioen lire aangeboden voor de vluchtelingen en de weezen van Corfou. De Grieken willen die aalmoes niet van demoordenaars van Corfou. Guido. f Dat zeg ik ook... Terwijl de mannen alzoo in hun café aan 't redeneeren waren, naderde Gaston de stad Brugge met eene snelheid van omtrent twin tig mijlen per uur. De jongeling was erg aangedaan, en hij kon het beeld van Esther niet van voor zijnen geest krijgen. Hij meende gedurig nog haren arm onder den zijnen te voelen, alsmede de eigenaardi ge drukking in zijne hand bij het vertrek. Dat was juist zoo wonderlijk niet, maar het verraste waarlijk den kandidaat-notaris, dat hij zich zoo bijzonder weemoedig ge voelde, terwijl hij zoo vele redenen had om zich gelukkig te achten. Dat kwam hem recht zonderling voor, en wat hij ook deed, hij kon die droefgeestige gemoedsstemming niet overwinnen. Moet dat zoo voortgaan, dacht hij, ik zal wel ongelukkige dagen beleven Anna had hem een briefje geschreven om hem te laten weten, dat zij hem, met vader, in de statie van Brugge ging afwachten, maar zij had van Maria niet gesproken. Ik moet toch trachten, niet met een zoo droefgeestig gelaat voor mijnen vader te ver schijnen, zegde Gaston tot zich zeiven, als de trein te Brugge aankwam. Hij deed dan het mogelijke om er welge moed, often minste rustig uitte zien, en sprong op de kaai. Hij moest niet lang zoeken. Daar stond de notaris met Anna. In het volgende oogenblik lag hij in de armen zijns vaders, die hem diep ontroerd en hertelijk tegen zijne borst drukte. De man weende van vreugde en stamelde eenige woorden als STAD POPER1NGHE BERICHT. Het College vati Burgemeester en Schepe nen heeft de eer kenbaar te maken dat de kiezerslijst, welke op 30 September 1923 voorloopig gesloten werd, van heden af tot 10 Februari 1924 ter inzage van het publiek berust in het Stadssekretariaat en het Politie- kommissariaat. De ingezetenen worden uitgenoodigd, ten laatste op 20 November 1923, bij het Col lege van Burgemeester en Schepenen dezer stad, en afzonderlijk voor eiken kiezer, de bezwaren in te dienen, welke zij tegen de lijsten in te brengen hebben. Geene vorderingtot inschrijving van eenen kiezer zal voor beroep ontvankelijk zijn, zoo zij niet voorafgaandelijk aan het Col lege werd onderworpen met al de bewijs- stukken. Poperinghe, den 3 October 1923. Bij BevelDe Secretaris, M. COUTTENIER. De Burgemeester Schepenen, NESTOR LAHAYE. VRIJE BEROEPSCHOOL Rekhofstraat, Poperinghe. TENTOONSTELLING. Op Zondag 14 October zal er in de beroeps- school eene belangwekkende tentoonstelling ge houden werden teekeningen, modellen, timmer werk en - schrijnwerkerij van de leerlingen der vak- en nijverheidsschool zullen tentoon staan. Vrije ingang voor het publiek, van 9 ure tot 12 ure in den voormiddag. Ten 4 ure namiddag zal de plechtige prijsuit- deeling plaats hebben voor de leerlingen die, verleden winter, de leergangen der nijverheids school volgden. Ouders der leerlingen, vrienden en bescher mers der jonge werklieden worden uitgenoodigd tot die plechtigheid, evenals tot voordracht over vakonderwijs, welke zal geven M. De Vlieger, Voorzitter van het Verbond der Vrije Beroeps- scholen van Westvlaanderen. De tien geboden Gods bestaan reeds jaren en eeuwen... Nu hebben de vrouwen in Amerika ook tien geboden opgesteld tien geboden voor de mannen. Hewel 't is nog zoo slecht niet gevonden en om onze lezereskens plezier te doen gaan we hier een vertaling van die tien geven. De mannen kunnen er hun pro fijt maar uittrekken. 1. De man moet niet gierig zijn op 't huis- houdengeld dat hij aan zijn vrouw ter hand stelt. 2. De man moet zijn neus niet steken in het huishouden. 3. De man moet thuis niet als een brom beer rondloopem. 4. De man moet niet altijd opvliegend en driftig zijn, maar bedaard en geduldig want de meeste vrouwen zijn zenuwachtige schep sels. 5. De man moet lieftallig zijn en moet er voor zorgen door zijn vrouw nog even gaar ne gezien te zijn als in den tijd van hun vrijagie. 6. De man moet denken dat hij niet sterker is dan Samson... niet wijzer dan Salomon en niet heiliger dan David... 7. De man moet niet te kort bij zijn familie wonen en evenmin bij de familie van zijn vrouw. De tusschenkomst van lamilieleden brengt maar harrewar in 't huishouden. 8. De man zal geen kostganger in huis brengen. 9. De man zal er voor zorgen altijd proper en net te zijn. 10. De man zal zacht en welwillend zijn voor de kinderen want de vrouw verliest hare genegenheid voor een man die de kin deren mishandelt. Zoo spreken de Amerikaansche vrouwen. Als de vlaamsche mannen die tien geboden nakomen zal er in menig buisgezin waar 't nu een hel is, vrede heerschen. Uit Moskou (Rusland) wordt geseind dat twee duizend personen in een synagoog te Kief een godsdienstplechtigheid hijwoon den, toen plots het electrisch licht uitdoofde. Van verschillende zijden weerklonk de kreet: Brand Brand Daardoor ontstond een paniek waarbij talrijke personen onder den voet werden geloopen. Er zijn een 60tal doo den en meer dan 100 gekwetsten. In de Kathedraal van Pola (Italië) is Maandag brand ontstaan. Het dak van den middenbeuk is ingestort en de orgels zijn vernield, alsook schilderijen van groote kunstwaarde. De stoffelijke schade wordt op ongeveer één miljoen geraamd. Uit Oran (Algiers) wordt gemeld, dat een groote brand heeft gewoed in het entre pot. Een groote hoeveelheid pharmaceutische artikelen ging verloren. De schade wordt geraagd op 1,500.000 fr. Men heeft te Clanourry, nabij Bris bane (Amerika) een zilvermijn ontdekt van schier onuitputbaren rijkdom. Het erts dat daar opgegraven wordt bevat 2000 onsen zilver per ton (1000 kilos) met 50 tot 60 lood. De Fransche baggerbootNormandië is in het Kanaal door den geweldigen storm verrast en vergaan. Al de opvarenden, vijf tien in getal, zijn in de golven omgekomen. Alhoewel er spoedig schepen ter plaatse wa ren om hulp te bieden, heeft men van de schipbreukelingen geen spoor meer kunnen ontdekken. De genaamde Jan Van Diest, vodden raper, wonende rue de Chateaudun, te Toerkonje, had tusschen een hoop oud-ijzer een houwitser gevonden. De onvoorzichtige wilde de koperen banden van het tuig af wringen, toen de obus opeens ontplofte. Van Diest werd gruwelijk verminkt. De buik was heelemaal opengereten en een arm af gerukt. De man was op den slag dood gebleven. Te Saharanpour, in Engeland, heeft eene vreeseiijke botsing plaats gehad tus schen een koopwarenkonvooi en een reizi gerstrein. Twee wagons van dezen trein werden verbrijzeld. Twaalf reizigers werden gedood en zeven-en-twintig anderen erg gekwetst. Uit het onderzoek is gebleken dat dekoop- warentrein achterwaarts aan 't manoeuvree ren was en aldus op den reizigerstrein is gebotst. Te Asbury Park, in New-Jersey, Ver- eenigde-Staten, zijn vijf groote hotels met hunne bijgebouwen door een verschrikkelij ke brand gansch verwoest geworden. De stoffelijke schade is zeer groot. Er zouden echter geene persoonlijke ongelukken zijn. Te Chicago hebben ingenieurs een ge bouw van 7 verdiepingen 85 voet verplaatst, zonder dat het bedrijf in het huizenblok ook maar een enkel oogenblik werd gestoord. De Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-V laander en FORREST L. AGENTSCHAPPEN POPERINGHE, Groote Markt, 28, tel. 89 90. VEI'RN'E, Ooststraat, 64, tel. 76. DIXMTDE, Kiekenstraat, tel. 44. MOESKROEN, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete on omliggende, AgentHeer FOURNIER, Burgemeester. Beveren Noordschoote Ledeghem Wesfoutre Rousbrugge HeerTAHON,Gemeentesekretaris. Heer M. BA1LLEUL, Heer G. DELANNOO, Heer A. DECLERCQ. Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichterveide, Cortemark, Merckem. Bekroning... jaren arbeid... te huis blij ven bij vader... gelukkig zijn... Gaston voelde zich waarlijk ook zeer aan gedaan. Hij maakte zich zachtjes uit de armen zijns vaders los, zeggende Ja, vader... Wat geluk Dan omhelsde hij zijne zuster met dezelfde vurigheid, en scheen zich te bereiden om de treinzaal te verlaten. Plotseling echter vielen zijne blikken op Maria, die zich bescheiden had achteraan gehouden. Op dat zicht scheen de jongeling te ver schrikken, en volstrekt niet te weten wat hij aanvangen moest. Zijne twijfelachtigheid was zoo groot, dat zij om zoo te zeggen, zelfs den oppervlak- kigsten toeschouwer niet ontgaan kon. Maria merkte dat zoo goed op, dat zij, in plaats van den jongeling te naderen, op zijde week en den arm van hare gezellin vastgreep als iemand, die zich instinktmatig aan een drei gend gevaar onttrekken wil. Anna en haar vader hadden daar evenwel niets van gezien, dewijl hunne gedachten voorzeker op iets anders gericht waren. Gelukkiglijk kon Gaston bijna aanstonds zijne aarzeling overwinnen. Hij trad met uitgereikte hand naar Maria toe, groette haar eenigszins gedwongen, maar toch vriendelijk. Deze wilde niet laten die hand te drukken, hoewel zij daar als eenigen afkeer voor on dervond. Nauw hoorbaar murmelde zij Veel geluks, mijnheer Gaston, en nog stiller voegde zij er bij men zou zeggen dat mijne tegenwoordigheid u hindert. Wat denkt gij wederlegde de 70" fro ling, gij moogt mijne eerste onverschillig heid niet euvel opnemen... Ik ben zoo ont roerd Willen wij gaan, vader?... Ja Gaston, zegde de grijsaard, en hij nam den arms zijns zoons. De twee meisjes kwamen achteraan. Het gezelschap stapte in het wachtend rij tuig. en zonder tijd te verliezen reed men naar het dorp. Onderwege moest Gaston, voor zoo veel het gerucht der ratelende wielen zulks toeliet, vertellen over de laatste maanden van zijn verblijf aan de hoogeschool, en over het on derzoek, dat hij had moeten ondergaan. Anna verhaalde ook eenige nieuwstijdin gen uit het dorp, en zoo kwam men te huis. Maria wilde onmiddelijk naar hare woning gaan, maar Anna stelde zich daar volstrekt tegen, zoodat zij moest blijven. Er werd een keurig maal opgediend voor de vier personen, die evenwel niet veel tijd aan tafel versleten. Gaston deed zijn best om iedereen aange naam te zijn, maar tegenover Maria was zijne handelwijze opmerkelijk gedwongen. Hij voelde het zonderlinge van zijnen toe stand, doch ondanks zijne welgemeende po gingen kon hij er niets aan veranderen. Verscheidene malen betrapte hij zich zei ven, daar hij op het punt was het meisje met den naam van Esther aan te spreken, en dat deed hem hevig opstrikken. Kortom, hij voelde zich heel en al in zijn ongemak, en zegde welhaast dat het zijn strenge plicht was, eenige bezoeken in het dorp af te leggen. Daarin gaf de vader hem gelijk, zoodat hij kon vertrekken. t (Wordt voortgezet)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1