Jiaar den Afgrond JSiieuwsblacl voor Poperinghe en Omstreken. MET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENRf AD Apotheek Frans Van de Plas De ELECTBiCiTEiT te PGperiiiötie Gedenkteekeq te Poperinghe. In Belgie Abousementprijs In Stad fr. 6.50 00 Sansee-Vaiinesie Eene inlassching Zondag 28 October 1923. 15 Centiemen 20 Jaar. 43 M0EDERSWERK. Allerheiligen, Allerzielen. Landbouwbelangen. Overzicht der Zegelwet. Oorlogsschade. Politiek Overzicht. Oe Pauselijke weldadigheid. De opening der Kamer. Men rookt vee! sigaren. Nog vruchten van den oorlog. De Marken. Naar da verbrokkeling De koopwarenprijzen. De spoorweg langsheen de kust. De Arbeiders in de Roer. Oorlogsslachtoffers Naar de Roer. President Masaryk te Brussel In 't Buitenland, Banque pour favoriser les transactions Internationales H.AMSIMTER Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen, per Jaar Buitenland 13.00 Uitgever Oruk«eP)j Papierhands!, 15, GastbuissJrrtat. P0PERS3£HE Telefoon nr 9. BERICHTES, VEBXGOPIiCEN, 0 6o ctn per regel, 2 en 3 ml ,o 5o ct" 1 So fr per regel rOUWi'; ë'f HTf S. S fr v. t'ó'l'Jj Poatcheckrekening Rr 15570. £K MOE s?Efc VrIJD i INGEZONDEN worden Kleine berichten teqen den vrijdag noen. PQPERINGHENAAR Nu douw en wieg ik al zoo lang En toch wil hij niet zwijgen De schreeuwer. Als dat duren blijft Zal hij gaan slagen krijgen 'k Geraak bij zijn lawijt Geduld en zinnen kwijt. Ik mag daarbij zoo zoet ik kan Mijn schoonste liedj 's zingen Ni ts helpt er aan Hij huilt en blijft Zich i i zijn wiegje wringen K >m vföUw, wieg l ij nu wat 'Misschien zai 't baten dat Gij mannen hebt geen zier verstand Om kinderen ie paaien Zij zoent, zij streelt, en weet alras Zijn Laantjes weg te aaien En zie, de kleine guit Lacht nu zijn vader uit I Fons Van de Maele. De klok zal vreugde en droefheid luiden dezer dagen, blijdschap en rouw. Donderdagis't Allerheiligen, de tiiomfdag voor alle goede christenen. Hoe troostend toch is dat gedacht dat onze ouders, onze bloedverwanten die met den Heere leefden en in den Heere stierven nu oneindig en eeuwig gelukkig zijn in den Hemel. En nu viert de Heilige Kerk den feestdag van al dezen die in den Hemel zijn. H re aanmoedigend ook voor ons De heiligen uit d- n Hemel waren eens menschen op de wereld in dezelfde omstandigheden van leven en strijd waarin wij allen zelven zijn. Zijn zij in 't eeuwig geluk gekomen, wij kunnen er ook geraken. De catechismus leert ons wat er daartoe te doen staat. Ongelukkig genoeg voor al dezen die geen geioof hebben. Hoe lastig moet dit leven riiet zijn voor hem die geene hoop mogen hebben op een beter leven. Daags nadien hebben wij Allerzielen, den dag van de groote rouw. In elke familie zijn er afgestorvenen eiken katholiek herdenkt zijne dooden ge bed en misoffer en aalmoes en versterving zijn de groote middelen om de zielen te hel pen en te verlossen. De niet-katholieken herdenken ook op dezen dag hunne afgestorvenen, maar bij hen blijft het alleenlijk bij herinnering van hun leven en van hunne werken, zij en hebben niets tot hulp van hunne overledenen. Geen geloof, geen hemel. Troostelijke godsdienst voorwaar die de christenen voor leven en voor dood hun ge luk voorstelt en verzekert. Benevens de laatste gekende gegevens over de leer van den diere,deelt, waarop alle goed uitgebaate landbouwuitbating gesteund is, zijn er ook nog zuivere handelsbelangen die gansch onze aandacht vereischen, 0111 reden van hun belang en ook omdat zij ten slotte toch gansch het bedrijf bunvloeden en wijzigen. Eene korte studie over de lokale toestan den, brengt ons tot belangwekkende beslui ten. De opeenvolgende tijdperken en om wentelingen in het landbouwbedrijf toonen ons klaar de innige band die de opvolgende pogingen in het landbouwbedrijf aaneen- houden in verband met den handel. Dit moet ons aansporen tot grondiger studie, ten einde grondige gevolgtrekkingen te maker die ons toelaten de omstandigheden te leiden en niet hunne gevolgen te onderstaan. De inelkvoortbrengst onder andere, die in de laatste jaren soms min en soms meer winstgevend was, moet in de toekomst ons bekommeren. De vooroorlogsche toestond, geheel ge wijd aan de boterindustiie, trachtte het grootste voordeel mogelijk uit de melk te trekken. Deze toestand is niet blijven be staan. De grootste oorzaak daarvan is de oorlog daaruit isgevolgd eene verminde ring van onzen veestapel maar ook eene vermeerdering van nieuwe plaatselijke markten of gelegenheden om deze van de hand te doen tengevolge der steeds groeiende kracht door de herleving onzer streek ver oorzaakt. Beide laatste feiten hebben den landbou wer aangespoord het eenig en meest opbren gend produkt uit zijn melk zelf te trekken omdat hij vöordeeüg en gemakkelijk zijn boter ter plaatse kon verkoopen daarbij had hij nog het voordeel zijn afgeroomde melk te kunnen gebruiken voor het opkwee- ken zijner jonge zwijnen welke dan in den handel aan hooge prijzen konden verkocht worden. Van deze drie vereenigde toestanden de verarming van onzen veestapel "hit ver meerderen van het aantal markten of gele genheden, en de hooge prijs welke men in den handel voor de zwijnen geeftzal er waarschijnlijk geen enkel van blijven be staan. Onzen veestapel, dank aan de inspanning onzer landbouwers komt stilaan op het peil van voor den oorlog. De heropbeuring van den landbouw zal voltrokken zijn voordat de evolutie der nijverheid de belangrijkheid der gewestelijke afscheidgebieden zal kun nen in stand houden. Daarbij de laatste marktprijzen der zwijnen nemen alle be goocheling weg, daar deze kweek den weg opgaat, welke hij voor den oorlog innam. Zonder twijfel breekt voor den landbou wer, bekommerd met zijn belangen een moeilijk tijdstip aan en wij denken dat men heden ten dage al zijn aandacht schenken moet aan deze takken der nijverheid welke de melk geheel en gansch gebruiken, Dit schijnt men in onze streek te begrij pen. Gelijk men weet werd een heel belang rijke kaasfabriek gesticht met een kapitaal van 1 000.000 frank. Deze onderneming is enkel eene voortzettiug van eene slechts sedert enkele maanden bestaande, doch reeds bloeiende zaak. Dit getuigt van de klaarziendheid onzer landbouwers. Medegedeeld HL Varkoop van roeronde goederen door een hande laar aan een bijzonderen of tusschen bijzonderen. Hier hebben wij twee gevallen ie behan delen. lc Geval Aankonpen voor eigen gebruik. Door eigen gebruik wordt bedoeld al wat een bijzondere aankoopt voor zijn eigene noodwendigheden en die van zijn huisgezin, zooals kleederen, eetwaren, meubels. In dit geval is de overdrachttaks niet ver schuldigd wanneer de aankoop gedaan wordt met het oog op wederverkoop ofwel tot het uitoefenen van handel, nijverheid, landbouw, of gelijk welk bedrijf. Zijn dus boven de 30 fr. aan overdracht taks onderworpen De verkoop van machienen, werktuigen, kolen, olie, vrachtwagens aan nijveraars De verkoop van tonnen, mout, en andere grondstoffen en materialen gebezigd door brouwers. De verkoop van meubels, beddepoxi, ko len, w ijn, bier, eetwaren (met inbegrip van die bestemd tot de voeding van het perso neel) gedaan aan hotelhouders, tafelhouders, pensionnaten, De verkoop van meubels, drukwerken en alie kantoorbehoeften gedaan aan bankiers, handelaars, nijveraars, voor de behoeften hunner onderneming. De verkoop van granen, zaden, landbouw- allaam, machienen, paarden, koeibeesten, verkens, meststoffen, veevoeders, aan land bouwers. Zooais op te merken valt is geen persoon lijk gebruik 1° de koopwaren aangekocht door iemand, 't zij handelaar of niet, die terug in den handel worden gebracht (her verkoop) 2° koopwaren die bestemd zijn tot het kweeken van vruchten, dieren of op gelijk weike manier, zelfs en rechtstreeks, winstgevend zijn, zooals zaden en veevoe ders 3° aangekochte voorwerpen die als dusdanig geïmmobiliseerd aangewend wor den tot het uitoefenen van eenig beroep of ambacht, zooals bureelinstaliatie, drukwer ken, industrieele of commerclale gebouwen. De aanknopen voor persoonlijk gebruik zijn onderhevig aan het zegelrecht van 10 cent. per de andere zijn aan de over drachttaks onderworpen van 1 2C Geval Verkoop door den boer van producten zijner hoeve aan den verbruiker, zander fusschenkoimt van handelaars Wanneer de verkoop de som van 150 fr. ovtttreft, is het zegelrecht van 1 toepas selijk beneden de 150 fr. is de faktuur enkel onderhevig aan de taks van 10 c. per honderd. Hetzelfde geldt de koolmijnen, maar die hebben wij niet in onze streek. Toepassing van dan zegel. Voor de taks van overdracht is de faktuur verplichtend wanneer de som in het eerste geval de 30 fr. en in het tweede geval de 150 fr. overtreft. Ia alle andere gevallen is bijna altijd de tegel van 10 cent. per honderd alleen toe passelijk, en vot r deze taks gelden volgende voorschriften 1°/ Wanneer faktuur wordt afgeleverd, al bereikte zij- maar 1 fr., moet de faktuur bekleed zijn met het zegel. 2" De faktuur is in regel verplichtende wanneer de Som de 150 frank overtreft. Bij uitzondering nochtans is de koopman niet verplicht eene faktuur op te maken wan neer hij goederen verkoopt bestemd voor gebruik, welke komptant of binnen de 30 dagen betaald worden. 3°/ In twee gevallen is de faktuur vrij van het zegel van 10 cn per honderd rn mag bij de betaling bekleed worden enkel met de gewone kwittantiezegel. 1. Wanneer de rekening betaald wordt door de Staat, Pro\ intie, Gemeente of open bare instelling. 2. De uitvoer, (exportatie) waar straks meer over. Gebruik van het zegel van I en dit van 0.10 c" per De zegel moet gesplitst worden in twee deelen. Het bovenste deel wordt geplakt op de faktuur. Het onderste deel op den fak- tuurboek. Een paar woorden over eenige soorten zegels van minder gebruik. 1") Beursoperatiën zegel berekend op voet van 50 cent per duizend. De zegel werdt in 2 deelen verdeeld. 2") Bankoperaliën of checks getrokken op eenen bankier vast recht van 10 centiemen. 3") Wissels betaalbaar in Belgie, 'tzij die getrokken zijn in België of in het Buitenland recht van 10 cent. tot 100 frank recht van 20 cent. van 100 01 tot 200 fr. recht van 30 cent. van 200 01 tot 300 fr. recht van 40 cent. van 300.01 tot 400 fr. recht van 50 cer.t. van 400.01 tot 500 fr. recht van 100 cent. van 500.01 tot 1000 fr. en zoo voort per schijf van 50 cent. per 500 fr. 4") Wissels getrokken in België op het Buitenland of getrokken en betaalbaar in het buitenland vast zegelrecht van 25 cent. Di thins in omloop gebrachte zegel van 25 centiemen bestaat omtrent uitsluitelijk voor dit geva'. 5") Checks, accrediliefs en andere bons de virements. Zegel van 10 cent. per schijf van 500 frank zooals het gewoon kwittantiezegel. in alle deze gevallen wordt de fiskale ze gel zooals in de kwittantie in zijn geheel ge laten. Beide deelen dienen nochtans doorge haald te worden door datum en hantteeken. 6") Eenvoudige schuldbekentenissen recht van 10 c nt. tot 100 frank, recht van 25 cent. van 100 tot 500 frank recht van 50 cent. van 500 tot 1000 frank, en zoo voort op voet van 0,50 cent.per schijf van 1000 frank zonder breuk. (Vervolgt.) Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 9 ROMAN door C. VKRü ARCKK. Ik zal het mogelijke doen, vader, maar gij moogt niet wanhopen.Gij zult nog lang genoeg leven om ons bij te staan. Neen, Anna, ik heb den dokter ge smeekt mij de waarheid te zeggen, en daar hij weet dat ik mij naar Gods wil schik heeft hij mij de gansche waarhi id toevertrouwd. En hij heeft geene hoop Neen. Hoe heeft hij u dat willen zeggen 1 Hij heeft gelijk gehad, maar natuurlijk zal hij met al zijne zieken op dezelfde manier niet durven handelen. Wat mij betreft ik ben hem dankbaar... Zoo kan ik mij best tot den grooten stap bereiden, en hoop eenen gena- digen rechter te vinden. Zonder twijfel, vader, maar wij mogen toch alle hoop niet opgeven. Genoeg daarover, Anna... Gij hebt mijne laatste begeerte goed verstaan, niet waar? —Ja, vader, en met de hulpe Gods zal ik ze vervullen. Gij zijt altijd een brave dochter ge weest, en gij zult dat na mijnen dood voorze ker nog zijn... Daarover zult gij hier of hier namaals beloond worden... roep nu Gaston, opdat ik hem ook eenige woorden toesture. Dat werd gedaan en de jongeling aanhoor- e 00k met ingetogenheid de laatste raadge Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenpiaats, 8, (Kleine Markt), I» O I» E It I G F. In de laatste zitting der Scheidsrechter- lijke Kommissies werd de schade op len Au- gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden WYTSCHAETE. Mahieu Alexander 78 502,64 MEESSEN. Gezusters Potie 145.546,08 Tiersen Joseph 14 033,94 Oekiere Camille 8.814,73 Delporte Prosper 23.812,38 Mahieu Alexander 500.00 LANGEMARCK. Florissoone Léonard 2.998,00 Viaene Aloïs 561,00 Dubois-Hollevoet Emile 31.185,00 GHELUWE. Wijffels-Serrus Camiel 5.700,00 PLOEGSTEERT. Cousin Victor 722,00 Leroy Charles 306,00 Dieusaert Léon Henri 1.017,00 Lecomte Héritiers 1.138.00 Delacuisine Aimable 3.045,00 Hellegeert-Velter 512,00 Rosseeuw Camille 2.136,00 Vermeersch Jules 849,00 Rie Auguste 2.658,00 NEERWAESTEN. Lemoine Désiré 3.277,00 WAESTEN. Debailleul Charles 62 825,00 Demailly Marie 2.506,00 Deconinck H. Th. 6 628,00 Buns Henri 3.746,00 Houtte Philomène 1.142,00 Grellier Pauline 5 387,00 WANNEEB KRIJGEN WIJ 't Is niet zooveel voor het licht, maar wel voor de drijfkracht die wij noodig hebben voor kleine nijveraars en boeren. In het laatste jaar heeft de H. Vader 21 millioen lire aan liefdadige doeleinden weg geschonken. De Russen hebben daarbij nog 30 millioen lire ontvangen cn de giften aan de slachtoffers van den oorlog gaat de 5 millioen lire te boven. Al deze sommen komen uit het bekende fonds van den St-Pieterspenning. Dinsdag 13 November, hervat de Kamer hare werkzaamheden.De eerste vergadering zal gewijd zijn aan de aanstelling van het bureel voor 1923-1924. Men voorziet eene nieuwe verkiezing van M. Brunet tot Voorzitter. Na de aanstelling van het bureel zullen de afdeelingen zich onmiddelijk met de be grooting 1924 bezighouden. Onder de vraagstukken die gedurende het nieuwe zittingsjaar zullen te berde komen, bevinden zich het taalvraagstuk in het leger, de toltarieven en het Frarisch-Belgisch econo misch verhond. Het rooken van sigaren is, niettegenstaan de de zware taks, niet verminderd. Dit blijkt uit het aantal sigarenbandjes, welke sedert het invoeren der taks door de fiscus verkocht werden. In 1921 werden er 239 617.827 bandjes verkocht, in 1922, 296.825.390 en naar men berekent zullen er in 1923 wel 309 millioen verkocht worden. vingen zijns vaders, maar zegde dat hij, aangaande het huwelijk, geene vaste belofte kon afleggen. De vader stierf korten tijd nadien en zijn dood wassliehtend, gelijk zijn leven geweest was. Hij werd in de gemeente algemeen en rechtzinnig betreurd. Eenige maanden nadien werd Gaston in zijne plaats als notaris aangesteld. Omtrent een jaar na het overlijden zijns vaders, maakte hij aan zijne zuster bekend, dat hij Esther Dillac beminde en van zin was in 't huwelijk te treden. Anna weendeen zonder iets onaangenaams over die juffer te zeggen, deed zij haren broe der verstaan, dat hij ongelijk had, Maria Cuppens te versmaden, die hem voorzeker beminde en met reden gemeend had, met hem in het huwelijk vereenigd te worden. Met de diepste ontroering, haalde zij voor de laatste maal, de woorden aan, welke de vader op zijn sterfbed desaangaande ge sproken had. Niets kon baten. Gaston gaf daarop ten antwoord, dat hij nimmer eene vaste belofte aan Maria had afgelegd, en dat hij de inspraak van zijn hert moest volgen, alhoewel hij veel achting voor haar ondervond. Hij voegde er bij, dat zijn besluit onher roepelijk genomen was, en verzocht Anna niets meer tegen zijne plannen in te brengen, ten einde in goede overeenkomst te kunnen samenblijven. immers hij drukte de hoop uit dat zij bij hem ging blijven wonen. Anna stemde daar voorloopig in toe. Hoe veel medelijden zij ook jegens Maria ondervond, toch kon zij niets aan den toe stand veranderen. Korten tijd nadien verspreidde zich het grootste nieuws in het dorp De jonge notaris gaat trouwen met eene juffer van Leuven Er was niet meer noodig om de klapziek- te, en vooral de vuile tongen, voor verschei dene dagen werk te leveren. Men was natuurlijk zeer nieuwsgierig om de vrouw te zien, die door mijnheer den notaris boven de huwbare dochters der ge meente en omstreken gerekend werd. Daarbij hoorde men overal. Wat zal Maria Cuppens nu zeggen Hare moei viel hevig tegen Gaston uit, en gaf hem allerlei leelijke namen, maar Maria deed haar verstaan dat zijn gedrag in dat alles heel en al onberispelijk was geweest. De weduwe wilde dat evenwel niet aanne men, en hield haar gedacht staande... Zij liet zelfs niet eene gelegenheid voorbijgaan, zon der dat opentlijk te verklaren. Verder moest Maria nog nu en dan de schijnheilige troostwoorden van sommige harer kennissen aanhooren. Dat viel haar uitnemend lastig, maar hare houding was zoo onberispelijk, dat iedereen er over verwon derd was. Geen enkel woord van spijt of van gram moedigheid jegens Gaston ontviel hare lip pen, zoodat de klappeien weldra het spel moede waren. Nochtans was er eene vrouw, die Maria durfde aanraden zoo gauw mogelijk te trou wen, om den jongen notaris zoo eens met eenen neus te zetten daar de bedrieger toch niet meer verdiende. Neen, wederlegde Maria met edele fierheid, dat zal ik niet doen... Ik zal geen huwelijk aangaan uit spijtiedereen weet De wereldoorlog kostte aan 11 millioen menschen het leven Daarvan zijn er 8 mil lioen op de slagvelden omgekomen en 3 millioen van ziekten. Wanneer zal de tijd komen dat alle krachten samengespannen zuilen zijn tegen dezen geesel der mensch- heid. In plaats van «oorlog aan den oorlog» is het meer een zucht naar wraak die wij vernemen. En nochtans 't Zijn droeve tijden als de oodog woedt De fameuze zes milliard marken, die onze Regeering bereidwillig aan 1,25 fr. de mark overgenomen heeft berusten nog steeds in de kelders der Nationale Bank te Brussel. Die briefjes van 5 tot 100 mark zijn daar aangekomen in 1918 in pakken, in valiezen, met karrevrachien, met camionladingen. Men heeft er gedurende zes maanden aan gewerkt om dat alles te schikken en in te pakken. Thans zijn al die briefjes te zamen zoo rond de 30 frank waard en mogelijks zullen zij binntyi een paar maanden gelijk zijn aan 1 frank of geheel niets meer. Het is ongeluksgeld Aan die verfrom melde, beduimelde, bevlekte papierkens kleeft al de oorlogsellende der bezetting. Wat werd er voor gewroet, gezweet en gespaard I Wat werd er voor gesmokkeld, gewoekerd, bedrogen, verklikt. In al de ontberingen en den honger in al de verne deringen en de laaghedwi 7 in al de leugens en de schande; in de uitbuiting, het gescha- cher en het verraad der vijf jaar bezetting hebben zij hun rol gespeeld. Konden wij met dit ongeluksgeld een feestvuur maken en er, met de microben en de vlekken, de laatste overblijfsels van oorlog en bezetting mede verbranden, dit ware nog de schoonste toekomst die deze bezettings-marken zou te wachten staan. De gebeurtenissen in Duitschland staan niet stil. Alles schijnt erop te wijzen dat men er traag maar zeker naar de verbrokkeling gaat. Vooreerst is de moeilijkheid tusschen Beteren en het Duitsche rijk zoo groot dat men den toestand als onherstelbaar mag aanzien.Beieren is zelfs in open verzet tegen Berlijn. Wat eigenaardig doet, is de houding van Saksen. Eerst was men er tegen Berlijn, maar nu de toestand in Beieren verergt gaat Saksen en Berlijn samen den opstand van Beieren te keer. Ten tweede, het Rijn-activisme is ontploft te Aken en de Rijnrepubliekiseruitgeroepen. De separatisten haasten zich nu om meester te zijn in het Engelsch en het Belgisch be- zetiingsgebied. De bezetters blijven onzijdig aan die beweging, op voorwaarde dat de rust er niet gestoord weze. De Fransche bladen hoewel onzijdig in den schijn, zien met genoegen die verbrok keling gebeuren. Uit Fransch oogpuntgezien kan ditgeheel^goed zijn. Maar of wij Belgen er ons mogen over verheugen is eene geheel anderezaak. Wij zijn Belgen en de Belgische politiek in Duitschland mort zijn geld krij gen. En men moet toch steke blind zijn om niet te zien dat er uit een verbrokkeld Duitschland niet veel goud in de Belgische kas zal terecht komen. De naaste toekomst zal het uitwijzen. In het Staatsblad van 20 October is het Koninklijk Besluit verschenen dat betrekking heeft op het aanplakken der prijzen van eerste noodwendigheid. Het is toepasselijk op de artikelen der voeding, op kleedingstukken en ondergoed, op de artikelen van verlichting en verwar ming alsook op allerhande huisgerief. Elke kleinhandelaar, die onder dit besluit vallenende koopwaren te koop biedt, is er toe verplicht de verkoopprijzen van elke koopwaar op zichtbare en ondubbelzinnige wijze op te hangen. Wat den kleinhandel betreft geldt het op hangen der prijzen voor de koopwaren in de toonvensters uitgestald evenals voor deze die binnenshuis zelf te koop aangeboden worden. Het spoorwegbestuur is thans bezig met het opmaken van plannen om eene spoorlijn Brugge-Oudenberg-Nleuwpooit-De Panne- Adinkerke te leggen. Deze lijn zou een uit stekende verbfndinggeven met de bad plaatsen ten Zuid-Westen van Oostende. Als het beheer van spoorwegen op de aanstaande begrootingen de noodige kredie ten krijgt, zal dan geleidelijk tot de onteige ning der gronden worden overgegaan. In alle geval zal deze lijn meer nut op brengen dan de lijn Poperinghe-Waasten... ten minste voor de badgasten en wandelaars wat het nut en den bloei van een gansch ver laten uithoek betreft... daarmêe kan nog een eeuw of twee gewacht worden. Uit de gebeurtenissen in de Roer blijkt nogeens dat het de arbeiders en de kleine bedienden zijn die de eerste slachtoffers zullen wezen van de misslagen door het Duitsch Bestuur begaan. Vanaf 21 October zijn er in de Roer 550 duizend arbeiders met hunne families zonder betaling en zonder werk gevallen. Dit zou nog zoo verschrikkelijk niet zijn wanneer men goede verwachtingen kon koesteren omtrent een spoedigen terugkeer van normale toestanden en dat het vooruit zicht bestond dat deze menschen binnen kort te werk konden gesteld worden. Zoowel bij Fransche als bij Duitsche over heden verwacht men dit in de eerste twee maanden nog niet Voegdaarbij een schrikkelijke stijging der prijzen die met een geweldige daling van den mark gepaard gaat. Wat die menschen gespaard mogen heb ben het zal in enkele weken opgeteerd zijn. Voor een gewoon weekloon van 3 milliard mark is nóg geen hectoliter aardappelen te verkrijgen. Een pond vet kost een milliard. Het is dan ook niet te verwonderen dat men hoort van onlusten en opstanden. Honger is een kwaad beest. Van den kant der industrieëlen bestaat er eene poging om de werkliedenorganisatie te breken ten einde de werklieden indegrootste ellende te dompelen en hun zoodoende een langeren werkdagen eene verlaging van loon te doen aannemen. Is het geweten .dat het aantal der oud frontsoldaten, die na den oorlog gestorven zijn.grooter isdan dat dergenedie gesneuveld zijn op het slagveld Men berekent dat er 40 duizend Belgische soldaten gevallen zijn van Augustus 1914 tot November 1918 te Luik, te Namen, te Ant werpen en aan den Yzer. Sedert den wapenstilstand zijn reeds 55 duizend gewezen frontsoldaten overle den. Daaronder zijn 20 duizend niet-invalie den. Nu zijner nog35 duizend oud-strijders die lijden aan de gevolgen van vergiftiging en ontsteking der ademhalingsorganen door de stikgassen. Deze zijn met de tering be dreigd. Door verschillige Belgische vereenigingen van oud-strijders zullen er, op 11 November, omhalingen gedaan worden ten einde een sanatorium voor deze ongeiukkigen op te richten. Op voorstel der socialistische leden der Commissie voor Landsverdediging, zal eene afvaardiging Belgische Kamerleden naar de Roer gaan ten einde ter plaats zelf een onderzoek te doen. Deze afvaardiging zal bestaan uit twee leden van elke politieke partij. De President der Tsjechische republiek is voor de eerste maal officieel op reis gegaan als vertegenwoordiger van zijn land. Hij heeft Parijs, Brussel en Londen bezocht. Dit bezoek op Zaterdag aan Brussel gedaan, heeft vooral voor doel economische betrek kingen aan te knoopen in ons land. Onder de staten, geboren met den oorlog uit de uiteenstorting van het Oostenrijksch Keizerrijk, heeft de Tsjechische republiek eene beste plaats. Dit land is vol economi sche beloften voor de toekomst. Obk is het wel te hopen dat de besprekingen die tijdens het bezoek te Brussel zullen gehouden ge weest zijn, voor beide landen met gunstigen uitslag zuüen bekroond worden. Guido. genoeg dat zulke vereenigingen heel en al tegen onze weerdigheid, en meestal ramp zalig zijn. Daarbij bleef het. De vriendschap, welke tusschen Maria en Anna bestond verminderde geenszins door die omstandigheid, want zij leden er bijna even veel onder. Eenige maanden nadien was het huwelijk eene afgedane zaak. Esther Dillac was mevrouw Vanmeert ge worden, en dus niet meer gedwongen listen of lagen te leggen, of haar karakter te be dwingen. Zij achtte zich zeer gelukkig, hoewel het haar griefde in een boerendorp te moeten verblijven, hetgeen dan nog misschien niet vooraltijd ging zijn immers, Gaston kon na eenige jaren wel notaris in de stad benoemd worden. De majoor Dillac was ook tevreden, omdat hij nu onbekommerd zooveel uren in zijn café kon overbrengen als hij wilde, en des nachts niet moest naar huis komen alvo rens het hem luste. Kort 11a de huwelijksplechtigheid had hij eenige dagen bij zijnen schoonzoon doorge bracht, maar hij had alras genoeg van het stille buitenleven. Op zekeren morgen zegde hij tot Esther Mijne lieve dochter, het gaat mij hier niet. Gij zult het dus niet wonderlijk vinden, dat ik naar Leuven terugkeer, waar mijne vrienden mij met ongeduld verwachten, j Niemand zal u dwingen, vader, weder voer Esther. Ik had u hier liever nog lang behouden, maar gij zijt voorzeker niet ver plicht uwe neigingen voor mij te onderdruk ken. Dat is redelijk gesproken, Esther. Het Groote keus van jachtstoven, luxe-calorlfdres voor salons en her bergen, keukenstoven (cuisinièren). bij Camiel DEZEURE-PAUWELS- Priesterstraat, 5, POPERINGHE. De geheele ijzer-industrie in het dis trict Gelsenkirchen is stopgezet. In verband hiermede werden 18,000 arbeiders ontsla gen. terwijl in de eerstvolgende dagen een ontslag op nog grooter schaal zat volgen. Een ontploffing in de Miglinystraat, te Moskou, heeft'een aantal slachtoffers ge- ëischt. Tot dusver zijn tien dooden en onge veer veertig zwaar- en lichtgewonden gesteld Woensdag avond heeft een erg automo bielongeluk plaats gehad op den weg van Rabat, op 22 kilometers van Casablanca, in Marokko. Een autobus waarin 78 personen zaten, is in de ravijn Oned Mellah gestort. Er zijn elf dooden en dertig gekwetsten. Een passagiersvlietuig is Vrijdag nacht met vier personen op den grond te pletter gevallen op hetvliegplein te Bircham, In het graafschap Norfolk. Een der passagiers werd gedood, een an der gewond. zal hier ten andere wel goed gaan met u... Gij hebt eenen braven man. De jonge vrouw zette daarbij maar een vies gezicht op als wilde zij zeggen Die man kan mij al weinig schelen.. Nu toch, de vadgv was nog denzelfden dag vertrokken. VIII. Hetisomtrenteen jaargeleden, dat Gaston en Esther, door de onbreekbare banden van het huwelijk voor God en de menschen ver eenigd zijn. Op eenen namiddag vinden wij Anna en Maria te samen, in de woning der weduwe Cuppens. Zij zijn weinig veranderd, maar over hun gelaat ligt er als eeneuitdrukkingvan ernstig nadenken verspreid, welke niet heel en al met hunne jaren strookt. Anna ziet er heden zelfs bedroefd uit. Dat is zij ook, en wij zullen welhaast uit de samenspraak der dochters vernemen, wat daar de oorzaak van is. Neen, zegde de zuster van Gaston, het kan niet meer zijjn, ik kan bij mijaen broeder niet meer blijvem wonen. Het is waarlijk spijtig, antwoordde hare gezellin. Het deed mij goed te denken, dat gij toch immer in zijne nabij heid waart, en dat gij hesn eenigszins kondi't bescher men, tegen den invloed dier vrouw, die hem voorzeker ongelukkig maken zal. Ik zou er ook geerne blijven, te meer omdat ik weet wat ik aan m ijnen stervenden vader beloofd heb, doch ik zeg het nog eens... Het is onmogelijk g»'worden. Waardoor Ik kan In de nabijhéld mijner schoon Het Gedenkteeken aan de Ge sneuvelden van den grooten Oorlog is ter plaats toegekomen. Men is reeds bezig met de vervoeting te metsen op de Groote Markt, nevens St-Bertenskerk, en men zal dadelijk het Gedenkteeken oprichten. Het standbeeld is van de hand van den heer Geysen, kunstbeeld- houwer te Brussel. Het is kunstig afgewrocht en vormt een heerlijk, indrukwekkend geheel. Hoog op de arduinen zuil, waar de namen inge- beiteld staan van onze gesneuvelde stadsgenooten, staat in volle lijfs- groote,' een Belgisch soldaat in brons. Hij zwaait in zegepralende houding, de vaderlandsche vlag in de hoogte. Op halverhoogte van de groote zuil zijn twee kleiner beelden, in brons, aangebracht en twee kin deren voorstellende die den zege vierenden soldaat kroon en bloemen aanbieden. Als opvatting de ver heerlijking van het zegevierend Vaderland, is de uitbeelding uiterst wel gelukt. Naderhand zal een nieuwe zijge vel geplaatst worden aan de herberg De Fontein volgens plan van M. Cooman en in overeenstemming met het Gedenkteeken. In dezen zijgevel zullen dan platen aangebracht wor den met de namen der burgerslacht offers en de hulde vermeldend onzer Fransche enjEngelsche gesneuvelde bondgenooten. De Italiaansche stoomboot Agatoe- les een schip van 3.000 ton, op weg naar Genua, is op de reede van Kayaburun, in de golf van Ismidt, op eene mijn geloopen. Het vaartuig bekwam een groot lek en zonk onmiddellijk. De bemanning, bestaande uit rond de 40 koppen, is verdwenen. De autobus die dienst doet tusschen Overdinkelen Euschede, in Nederland, reed Zondag met een 20ta! bedevaarders naar eerstgenoemde plaats. Aan een kromming van den smallen steenweg, aan de Eller- mansbiug, kantelde het voertuig om en de inzittenden werden in de diepte nevens den weg geslingerd. Er zijn vele gekwetsten, waarvan er acht naar het gasthuis van Euschede moesten gevoerd worden. In de rue Kléber, te Montreuil, brak er Zondag morgen rond 1 uur brand uit in eene pelsenfabriek. bestaande uit verschei dene gebouwen, Weldra stonden deze io laaie vlam op eene uitgestrektheid van 50 meters lengte en 15 meters breedte. De pompiers van Montreuil, van Bagnolet en van Vincennes hebben vier uren moeten wer ken om den brand uit te dooven. De schade bedraagt rond de 20 miljoen. Volgens de te Rome verschijnende bla den zalde Italiaansche ministerraad de groo te lijnen vastellen van het amnestiedecreet voor politieke veroordeelden. Volgens de eenen zou dit decreet openbaar gemaakt worden op den verjaardag van den opmarsch der fascisten naar Rome volgens anderen op den dag dat prins Humbert zich zal verloven met prinses Marie-José van België, hetgeen op 4 November zou geschieden. Krijgen de politieke veroordeelen in Bel gië dan ook amnestie Men heeft in het dorp Roalomir, in het Zuiden van Bulgarië, eene goudmijn ontdekt, naar men zegt van zeer grooten rijkdom. De experten van het gouvernement schat ten dat de mijn 40,000 kilos goud zal kun- ned opleveren. In Frankrijk is er weer eens een auto mobiel in een afgrond gevallen. Een dertig personen kwamen Zondag avond per auto- kamion van de kermis van Lyon. Aan den doorgang van de Luette had er een grondaf- schuiving plaats en het voertuig plofte in een afgrond. Eenigen der inzittenden konden in tijds wegspringen. De anderen, een 20tal werden uit de diepte gehaald met min of meer erge verwondingen. Acht hunner moesten naar het gasthuis gevoerd worden en de toestand van twee der slachtoffers is onrustwekkend. BEURSKRONMK medegedeeld door de Bank TRANSINTER. Financieele Inlichtingen. Brazil Railway. De uitslagen van het boek jaar 1922 zullen de verdeelinj* toelaten van 12,50 fr. aan de bons 5 1/5 °/o. Den intrest der internationale obligatien 5 zal ge bracht worden op 1 1/5% dit maakt onge veer 5 sh. 10 p. per koepon. Bruxelles-Lille-Calais. Op 2 November zal in betaling gebracht worden de koepons 121 der bevoorrechte winstaandeelen door 6,38 der dividendactien door 21,25. Concorde. De vergadering voorzien voor den 12 november zal te beslissen hebben over het voorstel van smelting met Char- bonnages de Kessales». Deze verandering Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-V laander en FORREST L. AGENTSCHAPPEN FOPEKIXCIIi; Groote Markt, 28, tel. 89 <5 90. VEl'HXE, Ooststraat, 64, tel. 76. I>1X11(JI>E, Kiekenstraat, tel. 44. MOESUKOEN, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, Agent Heer FOURNIER, Burgemeester. Severen HeerTAHON.Gemeentesekretarls. Noordschoote Heer M. BAILLEUL, Ledeghem Heer G. DELANNOO, Westoutre Heer A. DECLERCQ. Rousbrugge Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckem, zuster niet blijven leven... Ik moest het nooit beproefd hebben na het huwelijk... het was aanstonds te zien. Wat doet zij dan Dat is nog al moeilijk om juist te zeg gen... Bijna heele dagen bèziet zij mij met een zuur gezicht. Zij weet geduiig iets in te brengen over de kamers, welke ik betrokken heb, en waardoor de woning volgens haar te klein wordt voor het huishouden. Als zij iets geschikt heeft, en dat mijn broeder niet on middelijk in haar gevoelen deelt, of in hare begeerten toestemd, zegt zij dat ik hem te gen haar oprui... In een woord, zonder te zeggen Gij moet hier uit weet zij mij toch klaar genoeg te doen verstaan dat zij mij >net vreugde zou zien vertrekken... Is dat wel een leven 't Is inderdaad wat lastig, Anna. Welnu ik zou over dat alles misschien nog heenstappen, om de redenen welke gij kent, maar gisteren is zij nog met iets anders7 voor den dag gekomen. Ik kan niet laten het u te vertellen, hoewel ik voorop weet dat het u bedroeven zal. Zoo 1 Hoe kan dat zijn Gij zult gaan hooren. Gisteren tegen javond kwam zij binnen, en ik zag aanstonds dat er iets bijzonders in baar brein omging. Ik vernam weldra dat zij den ganschen na middag overgebracht had in de woning van den geneesheer Dorieux, en gij kent zijne vrouw, niet waar Ja, men zegt dat zij nogal geerne klapt. Meer dan dat... Ik geloof niet veel te zeggen, als ik verzeker, dat die vrouw eene Ik zat ernstig voor mij te zien, en veinsde de zenuwachtige bewegingen mijner schoon* zuster niet op te merken. Zij sprak echter niet. Welhaast wierd Gaston gewaar, dat er iets moest op handen zijn, en vroeg heel lief tallig Welnu, Esther, hebt gij dan geen nieuws vernomen op uwe wandeling Gij hebt zoo weinig te vertellen. Zij bezag hem met vergramde blikken en antwoordde heel schamper. Het is waarlijk nog schoon nieuws, dat men hier in 'tdorp verneemt 1 Mijn broeder bezag haar met zichtbare verbazing, en scheen vooreerst niet te weten wat hij daar op antwoorden ging. Hij zegde evenwel Schoon nieuws, wat wilt gij daarmede zeggen Ik wist niet waarom die juffer Cup pens, de beste vriendin van Anna, mij immer zoo norsch aankijkt, maar ik heb de oorzaak daarvan leeren kennen. Ha zegde mijn broeder blijkbaar mis noegd, wat heeft men u daarover verteld Dat gij met haar op trouwen gestaan hebt en dat zij nu, uit jaloerschheid, met uwe zuster samenspant om mijnen goeden naam te kort te doen. Mijn broeder werd rood van gramschap, en riep uit dat hij daar volstrekt niets van gelooft en zich tot mij wendende, vroeg hij Is er daar wel iets van Anna Dat weet gij voorop niet waar, broe der antwoordde ik op kalmen doch vasten venijnige tongheeft... Dat is ten andere voor toon. niemand een geheim,.. Nu, dat doet hier ook Dan stelde Esther zich ten volle in toorn, maar weinig ter zake.*. Welhaast waren wij, en riep met hevigheid.'uit: aan tafel voor het avondmaal. (Wordt voortgezet).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1