Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Jlaaf deo Afgrond Apotheek Frans Van de Plas waarschuwingen uoor meisjes. Baron lïlflZEIÏIAIt do COUTHOUE. FRUITBOOMEN-ROZEN SIN AbonuemeBtprijs In Stad fr. 6.50 In Belgie p"t 8.00 Buitenland 13.00 Eene inlassching Zondag 18'* November 1923. 15 Centiemen 20' Jaar. - N- 46 Gedachten. Een lezend volk. Oorlogsschade. Politiek O verzieh t In 't Buitenland. )e V. O. S. viert feest Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen. per Jaar Uitgever Sansen=Vanaeste, Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPER1NGHE Telefoon nr 9. Postchackrekening n' 15570. PRIJS BERICHTEN, VERK00PINCEN, o.6o ctn per regel. 2 en 3 inl o.5o ctn VONNISSEN, i 5o fr. per regel. ROUWBERICHTEfc, 5 fr. voor 10 reg Herhaalde Annoncen prijzen op aanvraag Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag inoezonden worden. Kleine berichten teoen den Vrijdag noen. POPERfflGHENAAF. Vrijheid en verdraagzaamheid te verwachten van goddeloozen, dat is goede vruchten verho pen van een slechten boom. O. Palau, XII. Nieuwsgierigheid is een kwaal, waarvan men gewoonlijk vrouwen een verwijt maakt, maar die men evenzeer bij mannen aantreft. Tilmann Pesch. De toenemende zenuwachtigheid en overprik keling van onzen tijd hangt voor een niet gering deel samen met het feit, dat de menschen tegen woordig zoo zonder zich door iets te laten weer houden op elkaar lostrekken en zich aan iedere soort van opwinding, grillen en ergernis toegeven. Fr. Foerster. Karaktervorming. De winter is in aantocht. 't Is de tijd van de lange avonden, van de vertellingen in den huiskring, rond het ron kende stoofken, en van boeiende lezing. De dag was hard, maar de avond is zoet de taak was vermoeiend, maar de rust in den familiekring beurt op en verkwikt het harte. Het lichaam rust na de afmating, maar de geest is helder en zoekt verstrooiing en bezigheid. Een boek, een degelijk boek, is de beste vriend gedurende de lange uren, gesleten bij het stille licht in de nette huiskamer. Dan mogen de winden woeden de sneeuw omhulle mit hermelvacht boom en struik de vorst legge er de harde paarlen overhet land moge kraken onder de ijzige koude... In het stille, eenvoudig vertrek is het vrede en ruste... en de Winter is verre. De zorgen voor morgen blijven voor de dichte deur der kamer en komen niet binnen. Meermaals hebben wij reeds gesproken over boeken en boekerijen, en wij moeten er telkens op terugkomen. De lectuur immers is eene volksbehoefte en een der grootste factors tot ontwikkeling. Een lezend volk is een groot volk. We bedoelen door lezen niet verslinden van minderwaardige en schunnige verhalen, die enkel voor doel hebben het dierlijke in den mensch naar boven te halen. Lezen, in den goeden zin van 't woord, beteekent vooruitgang op den weg van zelfontwikkeling en van zelfvol making. Ons Vlaamsche volk mag nog geen lezend volk heefen. De meer ontwikkelden beleven over 't algemeen genot aan een fraai boek, maar de man uit het volk, de gewoon ont wikkelde werkman, leest niet en weet niet hoe hij lezen moet. In de school wordt het lezen aangeprezen. Indien het een verstandige opvoeder is leest hij met de leerlingen, en vele onderwijzers houden er zelfs eenschool-ofklasbiblioteekje op na. Velen echter, zullen bij het verlaten der school geen enkel ernstig boek meer in handen nemen. Zoo zij hun leeslust verder benuttigen, dan is het om een dagblad te le zen. Daarin trekken dan ook de sportge beurtenissen, de moorden en de branden hunne bijzondere aandacht. Ons volk, over het algemeen, hecht niet aan vormende, veredelende lectuur. E' H. Baers schrijft ook wel Ons volk is nog geen lezend volk, omdat we in België eene instelling missen waarvan in andere landen vooral Engeland en de Vereen igde Staten naast de school, de grootste in vloed uitgaat voor de ontwikkeling van het volk de openbare boekerijen. In Amerika beschouwt men de bibliotheek als de natuurlijke bondgenoot van de school, als haar complement en haar supplement. School en bibliotheek zijn krachten die hetzelfde doel nastreven. De school is verplichtend en daarom gaat er eene macht van haar uit, en dwingt ze eerbied af. De bibliotheek daarentegen moet zich geheel op haar ienerlijke aantrekkings kracht verlaten. De bibliotheek is eene school voor de volwassenen, waaraan zij nooit kunnen ontgroeien, waarvan nog nie mand alle klassen doorloopen heeft. Het is een vakschool voor alle dankbare vakken, met bijzondere cursussen in alle mogelijke onderdeden ervan. Elk gebied van men- schelijk denken en menschelijk weten is in de bibliotheek vertegenwoordigd, en de man der wetenschap en de werkman vinden daar wat ze noodig hebben, opdat zij zichzelf, zoowel als hun werk, zouden ontwikkelen en doen vooruitgaan. De bibliotheek bevordert niet alleen de ontwikkeling, en de belangstelling in ont wikkeling bij menschen, zij biedt ook ont spanning en verstrooiing aan. De boekerij houdt er rekening mede, dat de mensch verpoozing noodig heeft bij zijn werk, Hij behoeft zoowel voedsel voor zijn fantasij als voor zijn verstand. Verandering van atmosfeer is even verfrisschend en wel dadig voor zijne ziel als voor zijn lichaam. In Augustus 1922 waren er in België nog nagenoeg' 1500 gemeenten van de weldaad eener boekerij verstoken. Daar blijft dus om een vaak herhaalde uitdrukking te bezigen nog een leemteaan te vullen. Of het zou moeten zijn dat de menschen in die gemeenten er op aanleggen om ieder te huis een biblitoheek te bezitten... Hetgeen sterk te beiwijfelen valt. Want een boek koopen, dat blijft bij ons Vlaamsche volk nog steeds een weelde, welke weinigen zich veroorlooven. Voor andere zaken is men daarom altijd niet zoo spaarzaam, maar een boek koopen daar schiet men niet licht voor in den zak. Men hoort ook niet zelden zeggen, door menschen, welke op hun hoede zijn tegen slechte lectuur wij of onze kinderen zul len nooit romans lezen Natuurlijk moet men niet, mag men niet alles lezen wat er op de boekenmarkt komt. Doch tusscben voorzichtig zijn en niets le zen is de afstand gr oot. Er zijn zeer schoone romans, welke op Mengelwerk van «De Poperinohenaar» 12 ROMAN door C. VERV AKCK Er is een groot kapitaal noodig in het kantoor van eenen notaris, die goede zaken wil doen. Uw kapitaal is toch nogniet verdwenen In 't geheel niet, Esther, maar wij moe ten vooruitziende zijn, anders zouden wij binnen eenige jaren bloedige tranen kunnen weenen over onze nalatigheid. Wij moeten toch ook aan ons kind denken. Het is onze strenge plicht, onzen zoon eenen onbevlekten naam en een tamelijk erfdeel na te laten. Voorzeker, zegde Esther, maar daarom scheen zij niet meer dan te voren bereid, om de raadgevingen van haren echtgenoot in praktijk te stellen. Gaston sprak er evenwel nog lang over en haalde allerhande redeneeringen aan, die de vrouw hadde moeten overtuigen. Het scheen nochtans dat hij niet veel ging bekomen. Alles liep wel is waar in vrede af, zonder in eene ware kijvage te ontaarden, maar Es ther was niet overtuigd, en wilde daarbij volstrekt niets beloven. Zulks bedroefde den notaris, maar hij kon er niets aan doen, en moest alles verkroppen, als hij den vrede niet voor goed uit zijn huis wilde verbannen. In de volgende dagen spande hij gedurig he'»enen, om te wete te komen hoe hij de aangrijpende wijze epn beeld van 'i leven geven, niet om den lezer te bedwelmen of te verlagen, maar om zijn gemoedsleven op hooger peil te brengen. Zeker wordt er veel tijd verloren gegooid aan 't lezen van eeuwig herhaalde liefdever halen, doch er zijn romans welkeop meester- lijkewijzevraagstukken van godsdienstigen, zedelijken aard behandelen of een helder licht op maatschappelijke toestanden werpen. Katholieken mogen vrij het verwijt oploo- pen dat zij op dit gebied ook niet van alle vruchten mogen plukken. Er is veel gevaar volle romanlectuur en zoo gij buiten uw katholieke bibliotheek putten gaat, doe het dan ni t zonder inlichting of raad te vragen bij bevoegde personen. G. v. A. Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertsnplaats, 8, (Kleine Markt), i» o p e r i m ii De Katholieke Vereeniging tot bescher ming van Meisjes beveelt de volgende voor schriften aan 1. Meisjes moeten nooit onbekende per sonen hetzij man of vrouw, aanspreken op straat, in winkels, statiën, op eenzame we gen of op plaatsen van openbare veimake- lijkheden. 2. Meisjes moeten nooit den weg vragen tenzij aan ambtenaren in dienst, zooals poli tieman, spoorwegpersoneel en postbeamb ten. 3. Meisjes moeten nooit langs de straat slenteren. Indien zij door onbekende zrouw of man worden aangesproken, moeten zij zich zoo spoedig mogelijk verwij deren. 4. Meisjes moeten nooit een uitnoodiging om mede te rijden aannemen, hetzij in auto, taxi, of eenig ander rijtuig. 5. Meisjes moeten nooit meegaan met een onbekend persoon, gekleed als verpleegster, wijl deze kleedij zeer dikwijls misbruikt wordt om haar te misleiden. 6 Meisjes moeten nooit aannemen lekker nijen, koekjrs, eetwaren, een glas water of melk, reukwerken, indien deze door onbe kenden worden aangeboden, daar dit alles zeer dikwijls tot bedwelming dient. 7. Meisjes moeten nooit eenige boodschap verrichten, noch briefatgevenaan welkadres dan ook voor een onbekende. 8. Meisjes moeten nooit eenige betrekking aanvaarden door aankondigingen of door onbekende plaatsingsbureelen aangeboden, voordat zij degelijke en vertrouwbare inlich tingen hebben ingewonnen In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op Ien Au- gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden YPER. Vermeulen Marie-Louise 1 900 20.185 3.867 NEERWAESTEN. Roussel Hippolyte Casier Charles WAESTEN. We Leleu-Delporte 15 279 Cnockaert-Houré 2.446 Houssin Cornelia 861 Deferenne Emile 1.747 Debackere Br. en Z. 78 587 Provost Gustave 5.340 We Beghin 8.795 Gryson Auguste 1.514 Belpaiie Jules en anderen niet akkoord Vennin Léon 437 PLOEGSTEERT. Vanthournout Joseph 1.649 Dunion Maria 1.093 Vennin Louis 185 Maes Alphonse 585 Heyte Jules 615 Basset-Léonie-Marie 5.402 Lindeboom 333 L'Haire-Lermijte 989 GHELUWE. We Gryson-Vijncke en deelhebbers 2.125 Hannicart-Lacante Hector 5.765 WEST-NI EU WKERKE. Marivoet Frangois 4.408,63 BOESINGHE. We Lelieur-Cornette 8 000 LANGEMARCK. Matton Ivo 2.985 Vanacker Arthur 3.380 We Haspelagh-Decock Jules 26.495 Matton Ivo 1.225 Leynaert Charles en Jules 4.995 Bekaert-Descamps Henri 3.990 We Schlettecatte-Landtscheere 4.945 We Lahoutte-Landtsheere Eudoxie 2.725 Leest en verspreidt 4e Peperfaghenaar. ramp, die hem van uit de verte scheen te be dreigen moest voorkomen. Hij vond echter geene afdoende reddings middelen. Als hij Esther het geld overhan digde om de rekening harer kleermaakster te gaan betalen, sprak hij nog eens over den toestand, maar hij vond haar niet veranderd. Hij vroeg haar zelfs smeekend, hoe zij zoo ongevoelig en zoo onbedachtzaam kon zijn, waarop zij antwoordde Ik ben niet ongevoelig, maar wel ver zekerd, dat gij u dwaze bekommeringen in het hoofd steekt. Wilt gij de cijfers zien Oh neen, de cijfers veroorzaken mij immer pijn in het hoofd I Wat wilt gij dan Ik denk dat gij een groot fortuin zoudt willen verzamelen, gelijk de gierigaards, en dat hebben wij niet noodig. In 't geheel niet, Esther Welnu ik kan mijne uitgaven niet ver minderen... Wat moet er dan van ons komen Ik reken op mijne moei die te Gent woont en schatrijk is... Zij zal u niet helpen. Dat is mogelijk, maar zij is reeds diep in de zestig en zal toch niet eeuwig leven. Daar moet ik omtrent alles erven... Indien ons kapitaal binnen eenige jaren wat ver minderd is, zal het daardoor bloeiender wor den dan het ooit geweest is. Uwe vooruitzichten zijn inderdaad min of meer gegrond, maar de menschen die op eene erfenis rekenen, om hunne zaken in goeden stand te houdenzijn gewoonlijk maar te erg bedrogen. Wij zullen niet bedrogen zijn... f Het overlijden van den Edelen Keer Burgemeester van Proven. Verleden Dinsdag 13 dezer, was geheel; de bevolking van Proven van ontroering' getroffen bij het vernemen van h tonvoor-j zien afsterven van den Jieer Burgemeester Baron Mazeman de Couthove. In den ouderdom van 69 jaar (geboren te Yper op 26 December 1854) werd Hij in zijn kasteel 't Couthof schielijk door de dooi ontrukt aan de achting en genegenheid zijner medeburgers. In 't jaar 1891 werd Hij Burgemeester be noemd en bestuurde voortdurend onze Gemeente Proven met wijsheid en vooruit zicht. Zijne goede werken, in 't stille gepleegd, zijne bezorgdheid en zijn steun aan allerlei nuttige inrichtingen verwierven hem den eerbied, de genegenheid en den dank van eenieder. In 't bijzonder verliest onze jonge muziekmaatschappij, waarvan Hij mede stichter en Eerevoorzitter was, eenen mach tigen steun in hem zijn afsterven is voor haar, evenals voor alle voordeelige instel lingen, eene erge en onherstelbare beproe ving. Voor zijn langdurig en wijs bestuur werd Hij door Z. M. den Koning vereera met het Burgerkruis van Eersteklas. Zijne plechtige begraving heeft heden Zaterdag plaats te Proven.Alle huisgezinnen der gemeente zullen er voorzeker vertegen woordigd zijn en voor zijne zielelafenis bidden als blijk van dank en genegenheid. Zijne ziele ruste in vrede De fiasco in Beieren. Het gerucht door de Separatisten in Rijn land veroorzaakt is aan het uitsterven. De socialistische drijverijen in Thuringeri en Saksen zijn gekuischt. Thans zijn ook de royalistische woelmakers gekortwiekt. Verledene week hebben eenige woelma kers in München gepoogd het Duitsche goeverneinent in Beieren omver te werpen. Het nieuwe bestuur zou in handen komen van generaal Ludendorf en zekere Hitier. Geheel dit spel werd in eene brouwerij begonnen en bet is niet veel meer dan eene bier-historie geweest. Al spoedig waren de regelmatige troepen meester van den toestand en de twee hoof den Ludendorf en Hitier werden gevangen genomen. Maar met dit alles is er nog gevaar ge noeg voor burgeroorlog in Duitschland en de republikeinsche regeeiing zal scherp uit haar oogen moeten zien om haar gezag te handhaven. Het verdrag van Versailles moet nageleefd en het herstel moet uitgevoerd worden. Het zou echter geen goede politiek zijn indien de geallieerden steeds nieuwe moei lijkheden aan Berlijn bezorgden. Dit zou tot wanorde leiden. Het is ook eene vergissing te meenen dat in troebel water zou kunnen visschen om er persoonlijke voordeden uit te halen. Het herstel is een kwestie, die alle geallieerden aanbelangt en welke met alge- meene toestemming moet opgelost worden. De opening van het Parlement Op Dinsdag, 13 November, nam het zit tingsjaar 1923-1924 van het PaHement een aanvang. De eerste vergadering van Kamer «n Se naat werd in beslag genomen door do kie zing van een nieuw bureel. Het oudste lid der Kamer is graaf Visart de Bocacmé, bur gemeester van Brugge. Daar bij te zwak was om naar Brussel te gaan heeft M. Strauss, liberaal volksvertegenwoordiger van Ant werpen, de eerste vergadering voorgezeten. In den Senaat is het oudste lid M. Ser- ruys, liberaal Senator voor Dixmuide. M. Brunet werd als Voorzitter van de Kamer en Graaf 't Kint de Roodobeke ais Voorzitter van den Senaat herkozen. Verhooging der Reizigerstreinen Men meldt uit goede bron dat de prijs der reisbiljetten als volgt zal worden verhoogd 17 t. h. voor de 3e klasbilietten 23 t. h. voor deze van 2e klas en 21 t. h. voor deze van le klas. De nieuwe tarieven zullen worden toege past vanaf 1 Januari 1924. De Belgen in Japan. Thans is voor het eerst nieuws toegeko men over het wedervaren der Belgen tijdens de ramp van Japan. Er is slecms een Belgisch slachtoffer. Het is eene kloosterzuster, Mej. Van der Hey> e, uit Oostende. Meest alle Betgen in Japan verblijvende hi bben tragische avontuien beleefd. De lokalen van het Be'gisch gezantschap hebben zegevierend al de aardschokken weerstaan en hadden ook niet onder den vreeselijken brand te lijden. De nieuwe Gouverneur van Antwerpen. Mijnheer de Baron Holvoet is Gouverneur benoemd van Antwerpen. Hij was advokaat- genetaal bij het Verbrekingshof. Tot nu toe heeft hij zich nooit met politiek gemoeid. Het is de Waal Minister Berryer die deze benoeming doorgedreven heeft. Minister Berryer heeft begonnen met al de kandidaten te weren welke door de de mocratische Vlaamschgezinde- meerderheid van de provincie Antwerpen werden ge steund. Hij heeft dan bedreigd zijn ontslag te geven als Minister zoo M. Holvoet niet benoemd werd. En de reden van die zonderlinge handel wijze Ik heb, zegde hij, reeds de ver- vlaamsching gestemd tegen de wil van mijn kiezers. Ik kan dus geen kandidaat benoe men die aan de Vlaamschgezinden voldoe ning geeft. Dat maakt dat het stemmen dier ongeluk kige Universiteit, die de Vlamingen niet willen, moet dienen om anti-vlaamsche be noemingen te doen. Zoo zijn de Vlamingen twee maal gefopt. Minister Berryer is een Katholiek uit Luik. Welnu hij benoemt liever een Gouver neur uit eene liberale minderheid dan een Katholiek uit de meerderheid, als de Libe raal maar goed franskiljon is. Zoo Katholiek is die Mijnheer. Noch de Katholieken, noch de Vlamingen zullen aan Minister Berryer veel verlie zen, als Hij eens den Ministerzetel aan een ander zal mogen overlaten. In de Roer en in Rijnland In de Roer, waar dagelijks duizenden werklieden door de fabriekanten worden af gedankt, is het weer tot bloedige relletjes ge komen. De economische moeilijkheden in het Roergebied hebben tot duurteontlusten 1e Kray geleid. Op de mijn Bonifazius had den ernstige botsingen plaats met de politie Een mijnwerker werd gedood en ongeveer 40 werden gekwetst. Op verschillige andere plaatsen namen de opstootjes groote afmetingen aan. Ook in Rijnland is de hongersnood drei gend. De separatistische en communistische troebelen, het ontbreken van grondstoffen voor de industrie en van geld om de loonen uit te betalen, hebben het volk dat ernstig begint honger te lijden, radeloos gemaakt. Het aantal zeffmoorden, bijzonderlijk onder de vroeger begoeden, neemt aanzienlijk toe. De dagbladen spreken er zelfs niet meer van. Te Darmstadt en omgeving waren er in eene week 86 personen die een einde aan hun leven hebben gemaakt. In Limburg vreest men een intocht van tienduizend hongerige Duiischers over de Limburgsche grens naar Belgie en Neder land. Nu reeds hebben gemeentebesturen der Duitsche grensstreek zich om hulp ge wend tot de Nederlandsche grensbewoners. Het naamfeest van Koning Albert Zooals verleden jaar zal het naamfeest van Z. M. Koning Albert op 27 November gevierd worden. Het Separatisme in Rijnland. Door zich van de separatistische bewe ging af te keeren, heeft Belgie deze een fa talen slag toegebracht. Belgie heefteen wijzen, moedigen weg in geslagen en door dit te doen heeft het de goedkeuring der geheele wereld gekregen. De taak van onze bezetting is het hand haven van de rust in de gebieden welke ons werden aangewezen. De veiligheid van onze troepen, de veiligheid van de burgerlijke be volking vereischen zulks. Het was toch zonderling, in het begin, dat de separatisten mochten wapens dracen en mochten oprukken tegen de ongewapende politie. Het was meer dan tijd voor Belgie van eenezelfstandige Belgische politiek te voeren God geve het I. zegde zuchtte diep. X. de notaris en Gedurende de volgende m aanden veran derde de toestand niet veel. Nu eens begon Gaston tedenken„<dat zijne vrouw zich naar zijne opmierkingen ging schikken, maar weinigen tijd nadien kreeg hij veelal de overtuiging dat zij zijne wijze vermaningen in den wind sloeg. Intusschen werd er een t jveede kind. dit maal een meisje, geboren. Volgens de be geerte der moeder kreeg Eet den naam van Mercédès. Die naam stond den not; iris, die reeds een weinig teruggekeerd was v an zijne verzotheid op de uitheemsehe taal, wel niet veel aan, maar hij wilde zijne vrou w in zulke kleinig heden niet Siegenwei ken. Hij hoopte Esther lan gzamerhand te zien veranderen door de zorg en, welke het moe derschap op haar ging l?;ten, maar daar wist de lichtzinnige vrouw zi ich goed aan te on trekken. Zij was niet veel voor kinders, zegde zij, en nam enne meid te-, meer in dienst. Gaston voelde maar te wei dat het zijne plicht zou geweest zij n, zich daartegen te verzetten, maar hij dui :fde niet. Hij besloot alles te v erduren, a lvorens den oorlog beslissend te vi irklaren. Geene middelen wik ietiij onbeproefd laten om zijne winsten te doen aangroeien, en, waarlijk dat gelukte- hem tot een zeker punt. De kapitalen, welk- 2 hij in handen had wist hij behendig te plaat; jen, en zich oc 'k nog op andere wijzen eenige profijten te ver, schaffen. Hij bleef immer lerlijk, laat ons dat aan stonds verklaren, maar hij was niet altijd voorzichtig. Meermalen verkoos hij hooge kroozen tegen vaste en goede plaatsingen. Alwie een weinig ondervinding heeft, weet hoe gevaarlijk zulks is. Nu toch, alles ging goed, en als Gaston bi het begin van het volgende jaar nog eens den toestand van nabij onderzocht, had hij het genoegen te bestaiigen, dat de bres, die in zijn kapitaal bestond, toch maar heel weinig aangegroeid was. Dat gaf hem nieuwen moed, en hij begon de toekomst onder min duistere kleuren te aanschouwen. Alzoo verliepen er eenige maanden, dat alles betrekkelijk rustig was, en hij begon waarlijk te hopen, al zijne vroegere bekom meringen voor goed te zien verdwijnen. Er wachtte hem nochtans eene erge ont gooche'ing. Op zekeren dag zat hij, in zijnen hof, on der een lommerrijk prieël, zijne meerschui men pijp te rooken. Mijmerend zag hij de blauwe rookwolkjes na, die, zich allengskens verspreidend en verdunnend, tusschen het groene loover verzwonden. Het gelaat van den jongen man heeft eene zeer ernstige plooi aangenomen, maar even wel glimlacht hij, omdat hij denkt dat zijne vroegere vrees overdreven is geweest. Hij heeft de vaste hoop dat alles nog op zijn pas zal komen. Wel hebben eenige ingezetenen der ge meente zijn kantoor verlaten, maar zulke verliezen komt men gemakkelijk te boven Eensklaps ziet hij een lief tooneel en zijn gelaat heldert nog meer op. Aan het einde van het pad verschijnt De marken in Amerika Vele personen hebben meenen wijs te han delen met duitsche marken te koopen. Dat zij zich leelijk bedrogen hebben moet men hen nu niet meer vertellen. Die marken-furie heeft in alle landen en niet het minst in Amerika veel slachtoffers gemaakt. Al de marken-koopers hadden meestal dat Duitsch geld niet noodig voor hunnen handel,maar koesteren dezoete hoop daar iets aan te verdienen. Sommige bladen zijn daar ook de schuld van. Zij hebben steeds voor hunne lezers den toestand van Duibchland «verbluft en zoo een onbegrensd betrouwen doen stellen in het herstel van Duitschland en het stiigen van de marken. Een telegram uit New York deelt mede dat er in Amerika een verlies geleden is van tot 7 12 milliard dollars. De lezers van de New York Tribune alleen verloren 500 millioen dollars. De Kroonprins terug in Duitschland De gewezen Duitsche Kroonprins verbleef tot nu toe op het eiland Wieringen in Hol land. Deze week is hij teruggekeerd naar Duitschland waar hij zal wonen op zijn landgoed te Oels in Silezië. Het Duitsch gouvernement had hem laten weten dat het ich niet tegen den terugkeer zou verzetten. De geallieerde regeeringen hebben aan het Duitsch gouvernement om uitleg gevraagd en gewezen op den ongunstigen indruk welke die terugkeer in hun land maakt. Het verdrag van Versailles bepaalt dat Duitschland sommige personen moet uitle veren. Daar de naam van den ex-kroonprins boven aan de lijst der schuldigen voorkomt zal het Belgisch gouvernement zijn steun verleenen aan al de maatregelen die de Gezantenraad zou kunnen nemen overeen komstig dat artikel en bij toepassing ervan. De Belgische gezant te Parijs heeft reeds de noodige onderrichtingen ontvangen. De weigering van Amerika. Amerika weigert zitting te nemen in de commissie van deskundigen voor het onder zoek van Duitschlands betalingsvermogen. Daarmede is de kans om hulp uit Amerika te krijgen voor de oplossing van het schade- vergoedingsvraagstuk weer voor een heelen tijd verspeeld. Door het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken werd duidelijk medegedeeld, dat alles afgestuit is op de houding welke de Fransche regeering te dien aanzien heeft aangenomen. Voorzitter Coolidge is ook van meenifig dat een degelijk onderzoek, gelijk Frankrijk wenscht, nutteloos zou zijn. Katholiek Verbond van Belgie. De Algemeene Vergadering van het Katholiek Verbond van Belgie is vastgesteld op Zondag 25 November. Verleden jaar beleefde deze vergadering eenen grooten bijval. Alles laat voorzien dat zij dit jaar nogmaals zal gelukken. De vertegen woordigersder 4 standgroepen zullen er, elk over hun onderscheiden werk zaamheden verslag uitbrengen. Die stand- groepen zijn de Landbouwers, de Christene Werklieden, de Christene Middenstanders en het Verbond der Katholieke Kringen en Vereenigen. De afdeelingen zullen bespreken de Katholieke Actie de Katholieke be langen in onze Kolonie en ook Het be roepsonderwijs In de algemeene vergadering, voorgezeten door Baron Gilles de Pélichy, zullen M. acquier, deken der Katholieke rechtsfacul teiten van Lyon en Eerw. Heer Pater Rutten het woord voeren. M. Vercruysse, Senator. De Katholieke Rechterzijde van den Senaat heeft M. Vercruysse, Burgemeester van Kortrijk tot gecoöpteerde senator geko zen in vervanging van wijlen M. Van Cau- wenbergh. De Katholieke Vlaamsche groep van het Senaat droeg eenpariglijk de kan didatuur voor van den Waal M. Tschoffen. Guido. V. O S. beschik!, mag deze optocht flink geslaagd heeten En er was volk op de been, hé, vooral jong volk 't wil nu ook juist lukken dat Sinte Maarten op zijnen feestdag den wapenstilstand heeft doen tee- kcen 1 Onze transparent waaruit met woord en beeld het streven der Vlaam sche Oud-Strijders spreekt, werd nog eens gretig aangekeken en bewonderd en de machtspreuken van den V. O. S. werden door de talrijke toeschouwers nog eens gelezen, of desnoods gespeld. Tusschen haakjes gezegd, wat er hierbij ook niet weinig te bewonderen viel, dat was de onvermoeibare taaiheid onzer muzikan ten. Ze hebben hier waarlijk een bloempje verdiend; ze hebben zelfs méér verdiend maar we hebben r iet méér ongelukkiglijk. Na den liebtstoet werd een puike feest avond gehoufen voor de leden en hunne familie. Onze zangers gaven hunne schoon ste liederen ten beste en wat vooral merk weerdig is, 't is dat die liederen voor een groot deel keurig gekozen waren naar den geest van het feest van den dag. Den zan gers dient hertelijk gelukgewenscht voor dit stichtend initiatief. In eene korte maar kernachtige aanspraak werd gehandeld over de hatelijkheid en de onmenschelijkheid van den oorlog, en er op gewezen dat het de plicht is van eiken mensch, met al zijne krachten te ijveren voor den vrede en de plicht van elk volk, te streven naar wereldvrede. Niet om den grooten volkstoeloop, niet! om het aantal deelnemers aan den lichtstoet noch om de voornaamheid van het publiek heeten wij dit feest welgeslaagd voorna-f melijk de geest waarin lle November werd gevierd, heeft wat te beduiden en is troos tend voor ons, Vossen 't is de geest van vredesgezindheid en oorlogsafkeer; de geest van verzet tegen overwinningszucht en land- honger dit is de geest van den V. O. S. En dèarom mag gehoopt worden dat ons feest vruchten zal dragen dat zal ons een machtige spoorslag zijn, niet waar, Vossen? Het nuttige bij het aangename willende paren, had de V. O. S. op Maandagavond eene puike prijsbolling ingericht voor de Vrouwtjes. En of ze kontent waren, onze Vossinnekes I Over de 70 prijzen die verbold werden, moet ik hier niets vertellen: die ze moesten zien, hebben ze gezien, en dat is genoeg. Na de bolling werden nog even de voet jes opgelicht en een dansje geflikkerd en meteen dreunenden Vlaamschen Leeuw onze heerlijke feestvergadering geslo- Tot toekomend jaar, Makkers. De 11 Novemberdag moet het machtig vredesfeest worden, dat er toe komt alle oorlogsgebab- bel te overstemmen. Aan U de eeretaak dit werk in te zetten. Alle weidenkenden zullen volgen. V. O. S Te Chattanooga, in Tennostee Vereen- nigde Staten, het ft een landbouwer zeven zijner tien kinderen vermoord. Zijne vrouw en drie zonen /jjn slechts door den vlucht aan den dood kunnen ontsnappen.De politie heeft den moordenaar nog niet kunnen aan houden daar hij zich in de bosschen verscho len houdt In het fort' Domnisti, een der verdedi gingsforten van Bucharest, 9 mijl van de stad gelegen, is brand uitgebroken. Men telt reeds 40 dooden, meerendeels soldaten, en een groot aantal gekwetsten. De brand blijft voor woeden, en met korte tusschen- poozen hoort men ontploffingen. Het fort was na den wapenstilstand ver anderd in een bergplaats voor munitie. Tot in Bucharest werden de ruiten ver brijzeld, de schoorsteenen van de daken geworpen. Onder de bevolking heerscht panische schrik. Tijdens een voetbalwedstrijd te Charle ston, is een tribuun ingestort. Er zijn twee honderd gewonden, onder wie vijf en twintig ernstig. Een hevige storm heeft in het Kanaal gewoed. Vele schepen seinden om hulp. Ook uit Marseille en Toulon komen be richten over storm op zee. Het benedenge deelte van laatsgenoemde stad is over stroomd. De sneeuwval in het Oosten van Frankrijk houdt a.111. werd ten/ Het lle-Novemberfeest werd dit jaar weer op schitterende wijze door den Vlaamschen Oud-Strijdersbond gevierd. Een broedermaal bracht, Zaterdagavond, 10 November, een schoone groep leden rond de feesttafel bijeen. Er werd gezellig gepraat, smakelijk geavondmaald en vroo- lijk gezongen 't was een avond van gezon de Vlaamsche leute. Zondag in den namiddag stapten we blij en opgemonterd achter ons flink Vossen- muziek, op bezoek bij eenige gildebroeders; waarlijk, het deed deugd zoo een paar uurtjes de vrije buitenlucht in te ademen en zijnen kop eens goed ten waaienden winde te steken. 's Avonds fakkeltocht. Rechtuit gezegd, met de schaarsche middelen waarover de Groote keus van jachtstoven, luxe-calorifères voor salons en her bergen, keukenstoven (cuisinièren). bij Camiel DEZEURE-PAUWELS- Priesterstraat, 5, POPERINGHE. ■«SB— Sieraadboomen en Sierstruiken Klein- en groenblijvende Planten Sparren Rhododeudrums en Azaleas voor volle grond Doorlevende planten—Rots en Waterplanten Dahlias—Glaïeuls, enz.- Palm- en Spaanseh hout tot schoonevormen gekweekt - Gansch bijzondere teelt van Wijngaarden in pot. Prijslijst kosteloos op aanvraag. Kweekerijen BEKÉ - BRAECKMAN, Brusselsche Steenweg, -o- MELLE - bij - Gent -o- Het Japansch dorp Sutaki, in den om trek van Kaydshisma, dat bij de laatste aardbeving gedeeltelijk vernield werd, is thans door eene nieuwe aardbeving gansch weggezonken in de zee. Volgens de berich ten luiden zouden er talrijke dooden zijn. In de kerk San Carlo Allo Arena, te Napels (Italië), is tengevolge eener kortslui ting, brand uitgebroken. Verscheidene kost bare kunstwerken zijn door de vlammen ver nield geworden. Maandag werd te Padua, in Italië, in bijzijn van een ontelbare volksmenigte, de eerste steen gelegd eener kerk die men gaat bouwen op de plaats, waar 95 personen in den avond van 11 November 1916, den dood vonden door de ontploffing van bommen, uit Oostenrijksche vliegtuigen geworpen. In een huis te Gemeren, Nederland, bewoond door de 76 jarige vrouw Van Willi gen, brak brand uit. De woning was met riet gedekt, stond spoedig in laaie vlam en het was onmogelijk de oude bewoonster, die te bed lag, toen het vuur ontstond, hulp te bieden. Toen de vlammen uitgewoed waren, vond men onder de puinen van het vernielde huis het gansch verkoold lijk van de arme ouderlinge. De bliksem is op de kerk var. Querque- ville in Frankrijk, gevallen. De ramen wer den verbrijzeld. Uit het gewelf zijn zware steenblokken gevallen, waardoor in de kerk vele banken vernield werden. De schade i wordt op ongeveer twintig duizend frank j geraamd. Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot. bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-Vlaanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN POPËKINGHË, Groote Markt, 28, tel. 89 90. VEËRNË, Ooststraat, 64, tel. 76. DIXllËDE, Kiekenstraat, tel. 44. 1IOËSKKOEN, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, AgentHeer FOURNIER, Burgemeester. Baveren HeerTAHON.Gemeentesekretaris. Noordschoota Ledeghem Westoutre Rousbrugge HeerM. BA1LLEUL, Heer G. DELANNOO, Heer A. DECLERCQ. Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Aiveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckem. Esther, die den kleinen Raphaël bij de hand leidt, en nevens haar gaat de meid, met Mercédès op den arm. Ho 1 wat zien zij er lief uit 1 Esther vooral, die nog niets van hare schoonheid verloren heeft, en zich immer zoo bevallig weet aan te doen, stelt eene bekoor lijke verschijning daar. De notaris denkt aan den tijd, op welken hij haar heeft leeren kennen, en vindt haar nog even aantrekkelijk als op den dag. dat hij haar zijne eeuwige trouw zwoer. En dan, die kleine bevaligejongen, die nu pas twee jaar en half oud is. Wai is hij lief, de mollige knaap, met zijn blond kroezelkopje en zijn dikk.e, rozige armpjes, terwijlhij huppelt aande handzijner moeder 1 Mercé fès is ook een allerliefste kind, maar kan nog alleen niet loopen. Dat zal evenwel niet lang meer duren, want het begint reeds steun op zijne beentjes te krijgen. Het gezelschap nadert het prieel. Esther zet zich nevens haren man, en ziet er veel vriendelijker uit dan gewoonlijk. Zij plaats Raphaël op vaders knie, en Mer cédès op den schoot nemende, vraagt zij eene vaderlijke omhelzing voor de kleine. Gaston voelt zich innig aangedaan, een traan schiet hem van het hert naar het oog en hij voldoet liefderijk aan die begeerte. Daarbij drukt hij zijne innige tevredenheid over de kinderen uit. Ja, denkt hij met dankbaar gemoed.de wolken, die ons met de vreeselijke onweders bedreigden, zijn weggedreven... Wij zullen nog met rust het genoegen mogen smaken, dat God ons in zijne goedheid zendt. Hij slaat eenen blik vol welgevallen van zijne kinderen op zijne vrouw, en daar de meid zich uit bescheidenheid heeft murmelt hij verwijderd 1 Nu voelde Gaston plotseling waar zijne Ziet gij wel, Esther, dat alles kan goed gaan, als men maar malkander verstaat Voorzeker, man, gij zult toch ook moe ten zeggen, dat ik daar genoeg mijn best voor doe. Daar was de notaris juist zoo bijzonder goed niet van overtuigd, doch hij wilde die brandende vraagpunten maar liever daarla ten voor het oogenblik. Inderdaad, Esther, zegde hij dan, dat gaat tegenwoordig nog al wel, men zou zich toch ook wel moeten bereid gevoelen, om zich eenige opofferingen te getroosten, voor die lieve kleinen. 't Is juist daarover dat ik u eenige woor den wilde spreken, meende Esther, en gij komt mij om zoo te zeggen te gemoet. Gaston had, zonder juist te weten waarom als een voorgevoel van iets onaangenaams, en hij bezag zijne vrouw met eenige verwon dering, als wilde hij vragen, waar zij met die inleiding wilde komen. Bemerkt gij niet, vroeg de moeder, dat onze kinderen wat bleek beginnen te wor den Ik heb dat nog niet opgemerkt vrouw Bah, de vaders zien dat voorzeker nim mer zoo gauw als de moeders. Dat is wel mogelijk... Gij denkt even wel niet dat zij ziek zijn In 't geheel niet 1 lk wil alleenlijk zeg gen dat eene verandering van lucht hun zeer voordeelig zou zijn. Eene verandering van lucht 1 herhaalde de notaris eenigszins verwonderd... Ja, indien zij bijvoorbeeld eens eene maand te Blankenberghe konden verblijven langs het frische strand en baden nemen IiNu vueiue uasu vrouw heen wilde. Hij verstond dat zij begeerde het voorbeeld der rijke lieden te volgen, die gedurende het goede seizoen eenige weken, ja, maanden langs de zeekust gaan doorbrengen. Hij wist zeer wel dat het grondgedacht dier verplaatsingen goed kan zijn, maar dat er hedendaagsch ongelukkiglijk maar te veel misbruik van gemaakt wordt. Dat alles besefte hij in min dan een oogen blik en het bedroefde hem dat hij zijne vrouw ging moeten tegenspreken. Hij wilde nog niet toonen, dat hij klaar zag in haar spel, maar verkoos tijd te winnen. Denkt gij waarlijk, vroeg hij, dat de zeelucht goed zou doen aan onze kinderen Kunt gij daaraan twijfelen Waarom zouden de vreemdelingen dan van honder den uren ver komen, om daar met hunne fa milie te verblijven. Ik denk dat het wel een weinig voor hun vermaak is, Esther. Uit die woorden moest de jonge vrouw aanstonds begrijpen dat haar echtgenoot niet mochtgerekend worden, onder de voorstaan ders van het verblijf in de badsteden. Hare lieftalligheid verdween daarbij heel en al, en de uitdrukking van haar gelaat ver anderde als bij tooverslag. Dat was zoo merkbaar, dat Gaston zich afvroeg Zou mijne vrouw zich dan maar eens liefderijk jegens mij en de kinderen getoond hebben, ten einde de toelating te bekomen eene maand te Blankenberghe te gaan ver blijven Dat gedacht veroorzaakte hem nogmaals eene innige droefheid, en toch wilde hij kalm blijven. (Wordt voortgezet).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1