Jlaar den Afgrond HET NOTARIEËL EN NIJV RHEIDS ANNONCEN BLAD Nieuwsblad voor Pope rin en Omstreken. Apotheek Frans Van de Plas s i3>ar T ELECTRICITEIT. In Stad fr. 6.50 In Belgie Pp", 8.50 Buitenland 13.00 Zondag 9» December 1923. 15 Centiemen 20 Jaar. N< 49 Aan onze Lezers. MISDAAD EN GODSDIENST, Oorlogsschade. Wat duivensport opbrengt. Politiek Overzicht. De begrootingen. De Vlaamsche Tuinbouwschool. Virginie Loveling overleden. Voor de Gepensioneerden. Visch voor de soldaten. De vaitri van Yper De - Begraafplaats der tanks Goed nieuws De gevolgen der alkoolwet. Het Belgisch Recht Henri Ghéon in Vlaanderen De godsdienstige formuul. De echtscheidingen. Betere wegen. Uit het herlevend Vlaanderen. In 't Buitenland. Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen. Abonnemeiitprijs per Jaar Uitgever Sansea-Vanneste, Drukkerij, Papierhandel, 15Gasthuiss i raat POPERiNCHE Telefoon nr 9. Poitchecirekeniag nr f5570. I»KIJS BERICHTE», VERK00PIKCEM, Eene inlassching o.6o cta per regel. 2 en 3 inl o.5o ctn V0NXISSEH, i 5o fr. per regel. RGUWBERICHTEH, 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijzen op &»nrraig Alle annoncen zijn vooraf te betaien en moeten voor den Vrijdao ingezonden worden. Kleine berichten teqen den Vrijdao noen. Wie ons een kaartje schrijft om een abonnement op DE POPERINGHENAAR krijgt het blad KOSTELOOS tot Nieuwjaar. 4>Binnen enkele dagen zullen de briefdra gers de abonnementsprijs (8 fr. 50) inza melen. Zij komen slechts éénmaal ten huize; men verwittige dus zijn huisgenooten dat de postkwittantie bij het eerste vertoon betaald worde. Buiten Belgie is de prijs 13 FRANK. Onze abonnenten uit den vreemde gelieven zoohaast mogelijk het bedrag op te zenden. Zeer dikwijls schuiven goddelooze dag bladen, met een lichtzinnigen zet, de schuld eener misdaad, gepleegd in een katholiek gewest, op Kerk en Godsdienst, en beweren dan sito dat vooral in zulk midden, de mis daden aangroeien. Alzoo bewijzen ze eens te meer dat ze handelen uit den boozen, en blinde haat de hand geleidt die, naar het haTt der Kerk, de pijlen afschiet van het sarcasme. Alvorens den Godsdienst, hoe luttel ook, aansprakelijk te maken voor een of ander vergrijp, zouden ze degelijk moeten onder zoeken, of er iets in zijn leering voorkomt dat, op welke wijze ook, kan aanleiding geven tot misdaad. Ze weten dat ieder mensch driften heeft die moeten geleid worden, den prikkel voelt van het vleesch dat zijn geest moet bevech ten. Ze kennen, theoretisch althans, wel iets van de geboden die de Kerk voorhoudt, de verplichtingen die zij oplegt, de wenken die zij geeft, de zorg waarmede zij voortdurend den mensch wijst op het hoogste doel tot welk hij is geroepen. Indien ze dit alles rechtzinnig navorschten, zouden ze moeten bekennen, dat hun leekenmoraal slechts een verminkte en doelmatige copie blijft van de volmaakte zedenleer der Kerk. En voordat ze dan tendentieus een mis daad wilden bespreken, die voorkomt in een midden waar de Kerk nog een grooten invloed uitoefent, zouden ze raadzaam te weten moeten komen of en in hoever de plichtige een belijder van den Katholieken Godsdienst kan genoemd worden. Daargelaten een geval van waanzin,willen we toegeven dat.inzonderheidopden buiten, een misdager mogelijk nog enkele gods dienstplichten vervulde. Want elkeen weet dat op den buiten waar de goddelooze en zedelooze pers onzer tegenstrevers niet alle uitwerksel mist sommige hunner aanklevers en zoogezeide ontvoogden, voor 't oog der menschen nog wel iets doen aan godsdienstig leven, dat ze op de zolen plak ken zoodra ze in de grootstad wonen. Steekt er dan Godsdienst in? Trouwens, de statistieken bewijzen, dat misdadigers over 't algemeen menschen zijn die hoegenaamd niet of niet meer regelmatig de kerkelijke diensten bijwonen, zeker niet in daden om zetten wat hun onverpoosd door den Godsdienst wordt voorgehouden, en de genademiddelen en de behulpzame leiding over goede wegen moedwillig verschoppen. Mager dan, bij gelegenheid eener mis daad, met den vinger gewezen worden naar de Kerk, wanneer haar invloed op den schuldige nul was, of werd verijdeld door zijn plichtverzuim en de nwerking van slechte factoren op zijn gemoed Doch vermits onze tegenstrevers de oor zaak van of de aanleiding tot misdaden blijken op te sporen, zoeken we mede. Wat vermeldt ons de bloedige rubriek der dagbladen. Deze steelt om een lichtekooi te onder houden geene ruimt een wederhelft uit den weg, die de sluitboom heet voor zijn drift een derde wurgt de vrucht van schandigen omgang. Een jongeling schiet zijn mededin ger naar een meisje voor den kop, een ander pleegt zelfsmoord uit liefdeverdriet. Twee jongelieden springen samen in 't water of wippen van den toren, omdat een wulpsche betrekking dreigt gestoord of verijdeld te worden. Genieten, genieten, genieten, 't is koe koek een gezang, terwijl voottdurend de verminkte slachtoffers voor den troon wor den geworpen van den schaamteloozen god Eros, den minnegod der heidenen. Genotzucht Hij hunkert in den vervallen mensch die hem breidelen kan. Wie prikkelt hem Niet den Godsdienst die hem, in elk zijner geboden, bestrijden doet, en 't onuitputbaar arsenaal open zet waaruit de mensch de bovenatuurlijke en alles verwinnende wape nen kan vinden om de drift in bedwang te houden. Maar terwijl de Kerk hare leden bemoe digt in den strijd tegen elke passie, en waarschuwt voor gevaren, roepen hare tegenstrevers geniet er is maar één leven, en dat leven is kort, geniet zooveel ge kunt En zij verbloemen de vrije lielfde, praten de meeste vergrijpen goed, weenen tranen met tuiten over weggespoelde levenswrakken, prikkelen in boek, en blad, en kinema de zinnelijke lusten die tot misdaden zullen voorstuwen, en schamen zich niet met welk inzicht de vieselijkste gevallen die voor het gerecht verhandeld worden, ge- stenograpbeerd hun lezers voort te schotelen Wie moet dan beschuldigd worden van aansporing der passies, van medeplichtigheid in de daaruitvolgende misdaad En indien in sommige streken achteruit gang wordt vastgesteld op het stuk van zedelijkheid en, als gevolg, aangroei van misdaad, laten ze dan besluiten, zooals ieder nuchterdenkend mensch het doet, dat hun valsche leerstelsels, hun verderfelijke pers, de zedelooze lectuur en kinemavoor- stelling hieraan, in groote mate, schuld hebben. Betreuren zij rechtzinnig 't verval der goede zeden, en den aangroei der misdaden? Willen ze werkelijk dit alles te keer gaan en hun volk zedelijk gezond maken Welnu, ze leeren dan ook hun lezers, dat de mensch niet een dier is, doch een redelijk schepsel Gods, dat opstapt naar de eeuwigheid en zijn God, en gedurende dit kort leven zich moet schikken naar de tien geboden, waarin alle middelen vervat liggen om de samenleving te redden en op te tillen naar een glorieuse hoogte. G. v. A. Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), POPEHING II E. Mengelwerk van «De Poperinqhenaar> 15 ROMAN door C. VERVARCKE. Dat is mogelijk, mijnheer de notaris, meende Stevens, die zich wat stouter begon te gevoelen... Gij hebt gelijk, wij willen ons niet laten bespotten door degenen, die met ons geld voortdoen. Zoo heb ik het liever, wederlegde de notaris, als men rechtzinnig spreekt verstaat men malkander beter. Laat mij nochtans toe u te zeggen, dat gij u waarschijnlijk misgre pen hebt over de inzichten mijner vrouw. Wij zouden beter doen, mijnheer, daar niet meer op terug te keeren, meende Stevens, ik heb de beleediging ondergaan en weet wat er van is. Het spijt mij waarlijk, vriend Stevens, dat gij die onaangenaamheid ontmoet hebt, en gij zult toch moeten aannemen dat ik daarvoor niet kan aansprekelijk gemaakt worden Dat is waar, mijnheer, maaronze schik kingen zijn nu genomen en wij hopen, dat gij in goede overeenkomst aan onze vraag zult voldoen. Ja, wierp Vandam op dat oogenblik in, daar moet niet meer over gesproken wor den... Ons gedacht staat vast. Ik kan u dat voorzeker niet weigeren, vrienden, maar ik moetu toch zeggen dat uwe vraag mij eenigszins in het ongemak stelt. In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op len Au- gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden WEST-NI EUWKERKE. Goudezeune-Careye 42 645,78 Deschildre Jules 37.873 Mortaigne Achille 20.389,75 Careye Augustin 51.832,28 MEESSEN. Bondue Henri 10.052,70 Vestibule Eugène 34.223,67 WYTSCHAETE. Thibaut Hubert 2.746,50 WAESTEN. We Ravay 39.843 Rake Hector 2.344 Poupaert Théophile lfO Vandermeersch Maurice 1.390 Rawart Louis 1.230 Buns Henri 39.402 Vuylsteke Leopold 988 NEERWAESTEN. Delforge Léon 1.069 We Poissonnier 1.126 Leclercq Omer 1.541 Vandermarliere Xavier 11.723 Collie Adolphe 22.638 DICKEBUSCH. Rake Hector 926. PLOEGSTEERT. We Pourchelle 1.150 Dewolf Jean-Baptiste 1.047. De Boetstraffelijke Rechtbank van Yper heeft een oorlogsgeteisterde, welke ver- valschte facturen tot bewijs zijner wederbe- legging had ingediend, tot eene maand ge vangenis voorwaardelijk veroordeeld. De leverancier werd tot dezelfde straf verwezen. Wat betalen de duivenmelkers aan den Staat Van Maart tot September ieder week 40 treinen van 40 wagons om de duiven te ver voeren 280 fr. voor een wagon maïs van 11 tot 1200 fr. voor een wagon duiven. De opbrengst dezer verzendingen van duiven is zoo belangrijk voor ons land, dat regelmatig van October tot Maart ons bud get van ijzerwegen in deficit is en van Maart tot September door het inkomen van circa honderd miljoen voor vervoer van duiven betaald, het budget, dank aan het duiven sport, in boni komt. Wie leeft er van dit sport dat ook aan den Staat betaalt Mandenmakers die de manden leveren. Drukkers, die er drukwerk van hebben. De Staat door tal van belaslingen door de ontelbare brieven, telegrammen en telefoon gesprekken. Al de handelaars in voedingswaren voor de duiven. Die kwestie van de voeding der duiven in Belgie is uiterst gewichtig. Alle dagen 300 ton voedsel, 't zij circa 100 000 ton per jaar of honderd miljoen kilos, die van voortbrenger tot duivenliefhebber verhandeld worden. Om het alles samen te vatten Hoe vele kooplieden, agenten, makelaars, drukkers, verzenders, verzekeraars, enz. vinden in het duivensport in ons land geen rijke bron van inkomsten Last not least, de duivenliefhebbers beta len zelf miljoenen aan den Staat voor de ringen der duiven. Hoevele miljoenen komen er ten goede dusaan den Staat en Handel dankzij het spel bij de kleinen Ten tijde van uwen vader kon iedereen altijd zijn geld terugkrijgen, zegde Stevens. Natuurlijk en van mij ook, doch het is soms ongemakkelijk en schadelijk vooral, als het goed geplaatst is gelijk in dees geval. Er werd een oogenblik gezwegen. De toestand was eenigszins gespannen, doch Vandam stond op en Stevens volgde onmiddelijk zijn voorbeeld, zeggende Zoo, mijnheer, de notaris, binnen acht dagen zullen de sommen gereed zijn, niet waar 'tls wat vroeg, vriend Stevens, laat ons liever zeggen binnenveertien dagen. Wij zullen het dan alzoo nemen en er vast op rekenen, sprak Vandam, die reeds aan de deur was. Als de notaris de twee bezoekers uitgeleide gedaan had, keerde hij naar zijn bureel terug en zette zich neder. Hij lietz.ijn vermoeid hoofd, tusschen zijne handen rusten, en zonk in droevige gepeinzen weg. Als het tijd was om naar de hoogmis te gaan, had hij nog geene beslissing kunnen nemen. Zooals bijna alle notarissen aanveerdde hij geld in leening, en betaalde er eenen rede lijken intrest van. Om de groote uitgaven zijner vrouw te kunnen dekken, had hij getracht met dat geld hooge kroozen te winnen. Daartoe had hij groote sommen geplaatst in eene bank te Brussel waar men geld won met gewaagde beursverhandelingen, en hij wist voorop dat het hem moeilijk ging vallen aanstonds zijne kapitalen terug te krijgen. En evenwel moest hij de gevraagde som men terug betalen, indien hij zijn krediet niet wilde heel en al zien te niet gaan. De begrootingen zijn gekomen op het dagorde der Kamers. Het werk betreffende de begrootingen dat aan de leden van Kamer en Senaat wordt gevraagd, bestaat in het onderzoeken en be- studeeren der uitgaven en inkomsten, hunnt n aard, hun bedrag en hun doel. Dat gebeurt eerst door ieder lid afzonder lijk en vervolgens in de afdeelingen. Bij cir laatste onderzoek wordt door iedere afdet- ling eene stemming voor goed-of afkeuring uitgebracht en een verslaggever benoemd. Mits de benoeming van een eenigen ver slaggever door de middenafdeeling, komen de begrootingen dan voor de Kamer. Het is bij het onderzoek der begrootingen in de af deelingen, en vooral in de Kamer dat de le den hunne bemerkingen laten kennen en voorstellen indienen. Verleden jaar weiden, bij deze werkzaam heden, twee voorname feiten in het licht ge steld. Van den eerien kant weigerde de Regeering elke verzwaring van uitgaven aan te nemen en v^n den anderen kant stelden de socialis ten allerhande vermeerderingen voor zonder daartoe de noodige inkomsten te willen stemmen. Door stelselmatig alle vermeerdering van uitgaven te verwerpen maakt de Regeering geheel het onderzoek der begrootingen nut teloos en miskent grootelijks het werk en de bevoegdheid der Kamerleden. Dit bracht verleden jaar eene ware ontmoediging bij vele leden. Verder nog het zijn de Kamerleden die de begrootingen moeten stemmen en zoo dra gen zij zekere verantwoordelijkheid. Ook daarom moet hun zekere vrijheid gegeven worden. De Socialisten en de Fronters hebben ver leden jaar altijd maar tegen gestemd. Dat is in het geheel niet ernstig. Er moet toch bestuurd worden en zonder geld kunnen de Socialisten en de Fronters dat niet meer dan iemand anders. In eene begrooting komen dingen voor, die men om ernstige redens moet verwerpen De manier van besturen van den Minister zelf kan van aard zijn dat sommige Kamer leden vijandig gezind zijn te zijnen opzichte. Onze Katholieke, onze Vlaamsche Verte genwoordigers in Kamer en Senaat staan dus nogeens voor de lastige keuze de be- groolingen goed te keuren en te staan met een kostelijk leger, zonder voldoening voor de staatsbedienden, met eene belachelijke behandeling der Vlamingen en andere schreeuwende toestanden. Ofwel zij kunnen tegen de begrootingen stemmen en de Regeering doen vallen. Zou de nieuwe Regeering beter zijn Welke verwikkelingen zouden er daaruit voort vloeien. Welke groep zou de verantwoorde lijkheid daarvan durven dragen Aan onze vertegenwoordigers dit klaar te spinnen. Aan ons geen onbezonnen oordeel te vellen over hunne houding bij het stemmen der begrootingen. Bij de ondervraging over de afschaffing der Middelbare Tuinbouwschool te Gent hebben verschillige Kamerleden hun spijt daarover uitgedrukt. Die school had eene wereldberoemdheid verworven, had veel diensten bewezen aan den tuinbouw en was geroepen om er in de toekomst nog veel meer te bewijzen. Minister Ruzette betoogde dat de school geene leerlingen m< er bezat om reden dat er, gezien de krisis in de tuinbouwnijverheid, geen toekomst is voor de leerlingtn. De lo kalen zijn moeten gebruikt worden voor de Staatsnormaalschool. De gekende Vlaamsche dichteres en ro manschrijfster Virginie Loveling is te Gent overleden in den ouderdom van 87 jaar. Zij bekleedde eene waardige plaats in de Vlaamsche vertelsel-letterkunde. Zij was eene fijne zielenkenster en realistische toe schouwster der boerenzeden en - gebruiken. In haar jeugd leed zij aan geloofstwijfel. Later kwam zij tot onze christene levensbe schouwing. In 1912 werd haar te Gent eene openbare Vlaamsche hulde gebracht. Vanaf 1 Januaii 1924 zullen de rustgelden der gepensionneerde ambtenaars, bedienden en werklieden van het Ministerie van Sp. P. T. T. en Z. (deze van de weduwen en weezen uitgezonderd) door de ontvangers der spoorwegdiensten worden uitbetaald. M. Forthomme, Minister van Landsverde diging, heeft besloten tweemaal per week, op den Donderdag en den Vrijdag, het vleeschrantsoen in het leger door visch te vervangen. Dit is een groot voordeel voor de visch- nijverheid. Na de mis schreef hij dan eenen langen brief naar den bestuurder der bank Securitas te Brussel, en vertrok in den namiddag naar Blankenberghe. Hij vond zijne kinderen inderdaad zeer welvarend, maar Estherzager mistroostiguit. Niets van de droevige waarheid vermoe dende, nam hij nog eenige inlichtingen bij de politie, doch de ingebeelde dieven werden natuurlijk niet ontdekt en de zoogezegde ont vreemde sommen nog min. Zij moesten dan wel alzoo terugkeeren, nadat Gaston al de schulden betaald had, die door zijne vrouw gemaakt waren. De echtgenooten wisten malkander in de volgende dagen maar weinig te zeggen, en Gaston werd nog droefgeestiger, als hij ant woord van de bank Securitas ontving. Het luidde nagenoeg als volgt Wij kunnen u wel een deel uwer kapi talen uitkeeren, maar daardoor zuilen wij ons eenigszins moeten ontzetten, en dat valt ons zeer schadelijk in dezen tijd, dat wij nog gansch bijzondere aankoopen moeten doen ten einde de Argentijnsche obligatiën te doen stijgen. Wij laten u natuurlijk gansch vrij, maar zoo gij bij uw gedacht blijft, zoudt gij oor zaak kunnen worden van groote verliezen voor ons en voor u. Wat moest Gaston daarop antwoorden. Het was eene bittere teleurstelling voor hem, en hij werd waarlijk somber. In die omstandigheden verliepen er eenige dagen, gedurende welke er heel geheinielijk zonderlinge geruchten verspreid werden over den toestand van den notaris. Dezen hadden geen ander gevolg dan dat er nog verscheidene boeren naar zijn kantoor Minister Ruzette heeft stellig beloofd dat de vaart van Yper naar den Yzer be vaarbaar zal gemaakt worden Dit zal ge schieden van den Yzer naar Steenstraete in 1924 en van Steenstraete raar Yper in 1925 De uitdelving zal aan honderden aarde werkers voor ongeveer 2 jaar bestendig u erk verschaften en zal veel bijdragen tol den bloei der nijverheid van Yper. De Commissie voor het behoud van Na- tuur-en Stedenschoon had den wensch uitge drukt de begraafplaats der tanks te Poelca- pelle, als historisch aandenken bewaard te zien blijven. Tij Jens het offenskf in 1918 gingen daar een aantal Britsche tanks in een moeras verloren. Die gebeurtenis gaf maar weinig militairen r em aan de Engelschen. Ook is het niet te verwonderen dat zij van die vraag niet wil len weten en dat binnenkort met de oprui ming der tanks zal worden aangevangen. Er is goed nieuw voor de Staatsbedienden. in de Kamerzitting van Dinsdag heeft de Eerste Minister M. Th uris het volgend# medegedeeld «Aan al de ambtenaars, bedienden en agenten van den Staat zal eene wedde- en loonstoelage worde/i uitbetaald welke nage noeg het twaalfde la!^Vrhgën van de wed- den en loonen, verblijfsvergoeding eii kin dertoeslag inbegrepen. Die verhooging wordt uitbetaald aan al de agenten, bestendige en voorloopige, die ten minste een jaar dienst tellen. De eerste helft van de verhooging zal worden uitbetaald in Januari 1924, de andere op nader vast te stellen datum. De uitgaven van den Staat worden hierdoor met 125 mil- lioen fr. verhoogd. Het onderzoek der loonroosters zal worden voortgezet Iedereen moet die verbetering van het Staatspersoneel goedkeuren. Het is grootelijks dank aan de gestadige bemoeiingen van de Katholieke Democrati sche gekozenen dat deze uitslag reeds ver kregen werd. Sedert het in voege komen der wet op het alkoolverbruik zijn 1983 herbergiers en 2686 verbruikers veroordeeld geweest. Het getal bepaald gesloten herbergen is gelijk aan het getal veroordeelde herbergiers. Het is wel overbodig er op te wijzen dat veel dier herbergen aan derden werden overgelaten. De accijnsrechten bedroegen voor 1921 en 1922 meer dan 200 millioen en de inkom- rechten dichtbij 30 millioen frank. We spraken verleden week van de zaak Scouvemont. Hieronder nog een staaltje van het Recht in ons land. Een student van goede familie had betrek kingen aangeknoopt met een eenvoudig meisje. Hij was brutaal, hoovaardig. En op een mooien dag schoot hij ze dood. Toen hij die heldhaftige daad had verricht, zegde hij aan de moeder van het slachtofferPardon, madame Waarschijnlijk omdat hij zoo beleefd was, heeft de Luiksche jury hem vrijgesproken. Maar zeer eigenaardig was het wat de procureur-generaal zegde in zijn zeer gema tigde rekwisitorium Indien gij hem veroor deelt tot 15 jaar gevangenis, zal hij, dank aan de invloeden welke voor hem zullen werken, slechts drie jaar moeten zitten. Indien, in dergelijke zaken, de straf afhan kelijk is van fortuin en de daarmee verbon den invloeden, dan heeft het gezag van het gerecht eens te meer een gevoelige knak ge kregen. En hoe moet men dan denken over von nissen die, in een politieke koorts, over poli tieke misdrijven werden geveld I We lazen in Pallieter van verleden week een pittige beschrijving van lut Bel gisch Rechtwaar onder ander dezen raken zin voorkomt. Het Belgisch krijgshof a bien mérité de la patrie. Binst den oorlog zagen wij het Vlaamsche soldaten veroordeelen Het is maar juist, dat een majoor die zijne vrouw doodschiet niet op gelijken voet wordt be handeld als een ploert van een soldaat, die geen Fransch verstaat aan 't front. Pallieter is een satiriek weekblad, waarvan het lezen ieder week eene pint goed bloed verschaft. Ieder goede Vla ming moet dat blad lezen. Schrijf eens om een proefnummer naar PallieterEmiel Jacqmainlaan, 107, Brussel, steek 50 cent. bij in uw brief en ge zult het U niet be klagen. Deze week deed Henri Ghéon eene rond reis in Vlaanderen. In alle groote centrums kwamen, en hem dezelfde vraag deden gelijk Vandam en Stevens. Men kan denken welken indruk dat alles op den jongen notaris maakte. Hij begon te denken dat zijn ondergang onvermijdelijk was, immers wat staat er eenen notaris te wachten, die het vertrouwen deringezetenzijnergemeente verloren heeft En de ongeliétkige wist niet aan wien hij zijnen nood moest gaan klagen. Sedert haren terugkeer uit Blankenberghe, was Esther immer mistroostig of kwalijk ge zind. Het eenvoudig teven verveelde haar meer dan ooit, en zij kon geen oogenblik naar de redeneeringen van haren gemaal luisteren, zonder hem toe te snauwen, dat zij maar al te deerlijk aan hem bedrogen was. Er was geen greintje edelmoedige ver kleefdheid of opoffering in haar te vinden. Zij scheen zelfs geen gedacht te hebben van het eenvoudigste plichtbesef. Zij heeft geen hert 1 zuchtte Gaston dan vol vertwijfeling en moedeloosheid, en ging wederom uren en uren doorbrengen in zijn bureel, waar hij de hersenen spande om red ding te zoeken. Op zekeren avond deed hij eene wande ling en de frissche koelte deed waarlijk goed aan zijne overspannen vermogens. Hij ontmoette ziine zuster Anna en hare vriendin. Maria Cuppens. Esther die zeer verbitterd was tegen de twee jonge dochters had de zaken zoo wel weten te schikken, dat Anna nimmer meer in de woning van haren broeder trad, en Gaston durfde het huis der weduwe Cuppens niet binnengaan, om alle verwijtingen of alle boosaardige aantijgingen te vermijden. De twee vriendinnen voelden daarom juist gaf hij er voordrachten en verkreeg een buitengewone belangstelling en een onge- wonen bijval. Hen'i Ghéon is voor de Vlaamsche too- neelliefhebbers geen onbekende. Hij is een Fransche tooneelschrijver wiens stukken, thans vertaald, eenen grooten ophef maken in Vlaanderen. Zijn Doode te paard en zijn Gehangi ne met de koord zijn reeds overbekend. Vroeger ongeloovig, thans katholiek maakt hij het zich tot eene roeping het katholieke tooneel echt christen Ie maken. Hij het ft zich bekeerd, Fra. sch soldaat zijnde, te Wulpen. Hij aanziet Vlaanderen als zijn tweede Vaderland. Dat de Vlamingen er zooveel toe bijdra gen de werken van dien Franschman te doen kern-en bewijst nogeens dat Vlaande ren de Fransche kuituur weet hoog te schat ten en te waardeeren als er maar goed uit te rapen is. Mocht Henri Ghéon er toe bijdragen ook ons eigen tooneel te verbeteren en te ver christelijken. Het vooistel van den socialist Ernest om de godsdienstige formuul Zoo helpe mij God uit de rechterlijke eedaflegging te weren, werd bij het onderzoek in de afdee lingen der Kamer verworpen. De Socialisten hebben het voorstel goed gekeurd alsook eenige Liberalen. Verschillige Liberalen onthielden zictj omdat ze njets tegen dé formuul hadden, 'doch dat zé niét konden aannemen dat er straffen werden opgelegd aan hen die de eedformuul niet willen uitspreken. Hopen wij dat de Kamer het voorstel van den vrijdenker Ernest zonder eerbewijzingen zal begraven. De commissie van Rechtswezen van den Senaat heeft het wetsvoorstel goedgekeurd waarbij de rechtspleging in zake echtschei ding vereenvoudigd en vergemakkelijkt wordt. Ten gevolge van dit voorstel worden de uitstellen verminderd en enkel de aanlegger moet voor den rechtbank verschijnen. Men zou waarachtig meenen dat de echtscheidin gen nog niet talrijk genoegzijn. En nochtans de toestand is nu reeds schrikkelijk. In Vlaanderen zijn er op 1000 huwelijken 17 echtscheidingen. In de Waalsche provin ciën zijn er 58 op duizend huwelijken. Voor eene kleinere bevolking en een lager getal huwelijken worden er bij de Walen drie maal meer regelmatige huwelijken ontbonden dan bij de Vlamingen. De provincie Henegouwen heeft zooveel echtscheidingen per 1000 huwelijken als Frankrijk, dit is 72 en het is maar Japan die daarin Frankrijk overtreft. De stad Luik slaat het droevig record on der alle steden der geheele wereld. Zij boekt 102 echtscheidingen per 1000 inwoners. is het dan te verwonderen dat Pater Le- moine het Wetsvoorstel Masson noemt een genadselag, die aan het Waalsche ras door een zijner meest echte kinderen wordt toe gebracht. Iedere bres dm in het huwelijkscontract wordt gemaakt kan slechts bijdragen om de zedelijkheid te doen dalen. Hoe losser de wet wordt hoe sterker staat voor ons, Katholieken, ons Heilig Sa crament van het Huwelijk, door Christus ingesteld als een onverbreekbaren banden waarop de zegen van God rust. Men is bezig met al de groote banen, die moeten hersteld worden, te rangschikken volgens hunne belangrijkheid. Vroeger dienden de banen maar voor kar ren, wagens en rijtuigen door paarden ge trokken. Deze veroorzaakten veel minder sleet dan het tegenwoordig druk verkeer mei zware autos. Er zou spraak zijn die banen volledig heraan te leggen, geheel volgens hunne he- dendaagsche bestemming. Guido. Op Zondag 9 December te 10 u. 's morgens in het 'Lokaal vaat den Boerenbond, bij M. Osstyn Casselstraat, te Popetinghe zal een voordracht gegeven worden over de electriciteit en hare toe passingen op de hoeve, door Mr Vanneste, Electrotechnisch Ingenieur te Brugge. Daarna zal M' Ronse, Provinciaal Raads lid en lid der Prov. Commissie tot Verfraai ing van het Landelijk Leven, eenige woorden uitleg geven over de beslissing welke de provincieraad genomen heeft betreffende de electrificatie onzer provincie. Wij zetten de landbouwers dringend aan deze hoogst belangrijke voordracht bij te wonen. geene gramschap tegen den notaris, maar er verliep soms veel tijd zonder dat zij malkan der zagen. Als zij hem nu op eenigen afstand opmerk ten, zegde Maria Maar, Anna, kijk toch eens naar uwen broeder hoe hij verandert, hoe bekommerd en bedroefd hij er uitziet Inderdaad, Maria, ik geloof dat hij niet gelukkig is...Hoe jammer dat wij niets meer voor hem doen kunnen. lntusschen waren zij tot bij malkander ge komen. De notaris groette de twee juffets heel ernstig, en begon te vragen hoe zij het maakten. Anna verzekerdedat zij over niets te klagen had, maar dat het haar scheen dat hij zelf niet gelukkig was. Zij wist zulks op eenen zoo medelijdenden toon uit te brengen, dat de notaris, eenen traan wegpinkende, moest antwoorden Gij zoudt wel kunnen gelijk hebben... Ik zou u eens alleen willen spreken, Anna. Wanneer, broeder Zoo gauw mogelijk, Anna. Maria verstond onmiddelijk zijn inzicht en zegde Anna, ik heb hier nog eene boodschap te verrichten bij onze kleermaakster... Ik ga er heen, terwijl gij bij uwen broeder blijft... ik zal u dan te huis terugvinden. Zij verwijderde zich inderdaad, na eenen stillen groet gemurmeld te hebben. Dan begon de notarisalies te vertei len wat er in de laatste dagen voorgevallen v/as. Zijn hert liep over en hij moest bet toch eens uitstorten. Anna aanhoorde hem met het diepste me delijden, doch er ontviel haar geert -enkel VLAMERTINGHE. De Kerk. De kerk van Vlamertinghe werd tijdens den oorlog, meest bescha digd door den brand op Zaterdag 12 Juni 1915 en door eene van die marmieten welke den kerkto ren in tweeën scheurde, van boven naar beneden I De herstel'ing der kerk werd, met tusschenkomst van 't Hoog Koninklijk Kommissariaat, ge daan door den aannemer Leon Lootens van Oostende. De wer ken zijn Begonnen in 1920 en reeds op 27 October 1922 werden de goddelijke diensten hernomen in de herstelde kerk, welke op 12 Juni 1923 gezegend werd door den E rweerden Heer Deken Delaere van Yper. De vroegere bouwtrant werd in acht genomen, uitgezonderd voor de torennaald Deze naald is aan den voet verbreed, zoodat de wandeling met steenen leunine nu ontbreekt. Nogtbans zou menigeen zijne voorkeur ge geven hebben aan den vorigen bouwtrant der naald 1... Andere veranderingen, werden nog ge daan het verhóoge» der midden- beuken, het afschaffen van pilaren en het maken van eene zijdeur langs den kant der vont, enz. Deze zware toren, die geheel den omtrek beheerscht, meet 58 m. 37 cm., inbegrepen 17,39 m. voor de naald en het 6 meters hooge kruis. De haan van den kerktoren weegt 11 kgr. Aan den toren ontbreken er nog, onder andere, de klokken, de donderscherm en het uurwerk 't Is te hopen dat, gezien de uitbreiding van 't dorp, er uurplaten iangs de vier kanten zullen geplaatst worden Ten gevolge van de aanhoudende stortregens der laatste dagen in de omstre ken van Bergamo (Italië), is de dijk van het meer Gleno, dat dient tot vergaarbak voor de hydro-electrische centralen, bezweken. De rivierDezzotrad toen buiten hare oevers, zette den geheelen omtrek onder water, be schadigde de huizen en maakte een aantal slachtoffers. Verscheidene hydro-electrische centralen, onder welke die van Darfo, fa- htieken en spoorwegbruggen werden ver woest. De overheden, soldaten en pompiers leiden de reddingswerkzaamheden. Het eerste dorpje, dat weggevaagd werd door den vloed, was Dezzo, tellende 800 in woners. Enkel de torenspits steekt uit het water. Gueggio eq Tepeno ondergingen hetzelf de lot. De naburige valleien zijn vol vluch telingen, waarvan de wanhoop leed doet om aan te zien. Tot nu toe zijn 600 personen als verdwe nen aangegeven. Twee millioen kubieke meters water spoelden door de dijkbreuk weg. De Nijlspoorweg is ten Noorden van Assoean ernstig beschadigd door de hevige regens en het daarmee gepaard gaande wassen der rivieren. De rivier El Wadi ver anderde van een kalmen stroom in een woest-stroomende rivier, die alles mee sleurde wat zich daarop bevond. Ook de spoorwegbrug over deze rivier werd ern stig beschadigd, zoodat het spoorwegver keer groote vertraging ondervond. De avotidtrein kwam met zes uur vertraging te Assoean aan. De telegrafische verbinding met Karthoem is verbroken. De hevige stor men, die in de laatste dagen hebben gewoed, hebben eveneens veel schade aangericht. De wassende Nijt heeft thans de stad As soean onder water gezet. Vele gebouwen zijn er ingestort. In de omgeving zijn vele dorpen eveneens ondergeloopen en gedeelte lijk verwoest, waardoor honderden personen dakloos zijn geworden. Er hebben echter weinig persoonlijke ongelukken plaats gehad. De vuurberg Vesuvius is sinds Zater dag weer eens aan 'het spuwen gegaan. De uitbarsting ging in het Ceprano-dis- trict. in de provincie Rome, vergezeld van een aardschok, welke door zijn hevigheid een paniek onder de inwoners veroorzaakte. De laatste maal dat de beruchte berg zijn vulcanische werking uitoefende, was in Juni van dit jaar. Hii wierp toen verscheidene dagen lang gloeiende stroomen lava uit, die het omliggende land verwoestten en ver scheidene dorpen vernielden. Te Albany, in de Vereenigde-Staten, is een reizigerstrein in botsing gekomen met een trein van den Southern Railway. De schok was zoo geweldig dat verscheidene wagons aan splinters geslagen werden. Een machinist bleef ter plaatse dood en een twintigtal reizigers hebben min of meer erge verwondingen bekomen. De genaamd Jozef Lababie, 51 jaar, wonend rue Boulau te Bordeau (Frankrijk), betrok alleen een armtierig kamerken. Men Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-Vlaanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN Groote Markt, 28, tel. 89 <S 90, VEl'RNE, Ooststraat, 64, tel. 76. IHXMEDE, Kiekenstraat, tel. 44. MOESKROE1V, Toerkoenjestraat, 109, tei. 179. Wytschaete en omliggende, AgentHeer FOURNIER, Burgemeester. Beveren HeerTAHON.Gemeentesekretaris. Noordschoote Heer M. BAILLEUL, Ledeghem HeerG. DELANNOO, Westoutre Heer A. DECLERCQ. Rousbrugge Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckem woord van afkeer of haat jegens Esther. Gij hebt eene erge misgreep gedaan, goede broeder, sprak zij en nu moet gij al uwe pogingen inspannen, om alles in het goede te doen keeren... Indien uwe vrouw niet heel en al aan uwe verwachtingen beant woordt moet gij gedurig, en met het groot ste geduld, uw best doen, om haar de plich ten van heuren staat te doen begrijpen. Geerne zouden wij u behulpzaam zijn, maar gij weet dat zulks onmogelijk is. Dat weet ik, sprak de notaris diep ge roerd, en nochtans Anna, als eene liefderijke zuster zoudt gij misschien alles kunnen ver geten, zoowel den onverdienden hoon van Esther, als mijne onverschilligheid... Mis schien zoudt gij uwen broeder nog willen ter hulpe komen. Anna, die eigentlijk nog niet vermoedde hoe slecht de zaken stonden, vernam met verbazing dat Gaston haar geld wilde ont- leenen. Hij zag hare ontsteltenis en beschouwde dezelve als eene weigering. Ach, Anna, zegde hij smeekend, ik weet dat het u lastig moet vallen, maar gij zult toch wel iets willen doen om den val van uwen broeder tegen te gaan... Wilt gij het niet doen voor de ouders, doe het dan voor mijne onschuldige kinderkeas. Zwijg dan, broeder, wederlegde zij met licht verwijt in de stem, gij moet mij zoo schoon niet spreken... Ik ben bereid alles te doen wat in mijne macht is... O brave zusterGod zal u zegenen Spreek daar niet van en maak mij niet wijs dat ik wonderwerken verricht met mijnen plicht te vervullen. Zeg mij liever wat gij begeert. Hebt gij nog uwe stadsloten en andere weerdijen aan den drager Ja, broeder, ik verleef mijne interesten niet. Dan zijt gij gelukkiger dan ik, en gij kunt mij redden, Anna. De zaken werden dan geregeld, en 's an derendaags kwant Anna naar het kantoor haars broeders, die beloofd had dat zij hare schoonzuster niet ging ontmoeten. Zij gaf hem eenen ganschen bundel papie ren, welke hem redding aanbrachten. De notaris voelde zich zoo aangedaan door de edelmoedige-daad zijner zuster, dat hij geen woorden vond om haar zijne erkente lijkheid te betuigen. Bij het scheiden zegde Anna Laat ons over dat alles geene nuttelooze woorden uitbrengen, broeder... Als wij mal kander behulpzaam zijn vervuilen wij de in zichten onzer ouders en dat is genoeg Wat u betreft,ik wensch uit den grond mijns her ten, dat gij wederom moget rustig worden, en dat de vrouw, welke gij vrijelijk verkozen hebt u het geluk moge aanbrengen, dat gij regelmatigvan haar verwachten moogt... Wij zullen ook God bidden dat Hij haar deoogen opene. Daar kwam eene meid met de kinderen aan... Anna omhelsde ze met een traan in het oog. XIII. Gaston kan dan de dringendste zaken ver effenen en aan de vragen tot terugbetaling voldoen, zoodat hij met reden hoopte in 't vervolg wat meer rust te genieten. Daarin werd zijne hoop evenwel alras te leurgesteld. (Wordt voortgezet).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1