Jlaar den Afgrond HET NOTARSEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Om piezier eruan te neppen. Apotheek Frans Van de Plas Abonaemefiiprijs In Stad fr. 6.50 In Belgie £sr. 8.50 Zondag 16 December 1923. 15 Gentlemen 20 Jaar. Nr 50 Aan onze Lezers. Electriciteit. OorJogssch a de Ï3B NAKLANK. Politiek O ver zich t. Eere wien eere toekomt Het Fransch-Belgisch economisch verdrag Kostelijke vogels. Prijsvermindering voor de Groote Gezinnen. Het aantal autos en motorrijwielen. Belgische Missionarissen. Een Liberaal voorstel. Voor de Oorlogsinvalieden. De Oorlogsschade. De dotatie der Oud-Strijders In v ^liidönbond. In 't Buitenland. IISTT Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen, Xi v. per Jaar Buitenland 13.00 Uitgever SanseB'Vssüesie, Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, PÜPERINCHE Telefoon n1 9. Postcheckrekening nr 15570 PRIJS BERiCHTEH, VEBKOQPIUGEI, Eene inlassching o.6o et" per regel. 2 en 3 inl o.So et" V0I.HS8EH, t So fr. per regel. ROÜWBÉRIGKÏEÜ, 5 fr. voor io reg Herhaalde Annonoen prijzen op mnvrnag Alle annoncen lijn l/ookar te betalen en moeten vook den Vkijdaq ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. ENAAR Wie ons een kaartje schrijft om een abonnement op DE POPERINGHENAAR krijgt het blad KOSTELOOS tot Nieuwjaar. Binnen enkele dagen zullen de briefdra gers de abonnementsprijs (8 fr. 50) inza melen. Zij komen slechts éénmaal ten huize; men verwittige dus zijn Imisgenooten dat de postkwittantie bij het eerste vertoon betaald worde. Buiten Belgie is de prijs 13 FRANK. Onze abonnenten uit den vreemde gelieven zoohaast mogelijk het bedrag op te zenden. Ik heb er niets meer aan te zeggen hooren wij zoo dikwijls moeders en soms ook wel vaders klagen. en plezier heb ik er voor geen cent van En diegenen, waar ze niets meer aan te zeggen hebben, dat is 'nen jongen, dat is een meisken van 14 tot 15 jaar en 't is niet dat ik er niet goed voor ben voegen zij er dan bij om zich te verontschuldigen, al wat ze ver langen, hebben ze, zij zijn overal bij Arme moeder, zwakke vader I Is dat nu juist uw ongelijk niet toont gij mij daar de oorzaak zelf niet aan Al wat ze verlangen hebben ze Ze konden nog maar pas loopen, of schreeuw den ze het huis bijeen om suikergoed. En wat deed gij In plaats van ze te laten schreeuwen of soms uwe hand te gebruiken, gaaft gij hun de snoeperij. Wat later was het om het speelgoed dat ze huilden en het speelgoed kwam er. Dan trokken zij een vies gezicht omdat er niets bij hun boteiham was. Met de jaren groeiden hunne goestingen aan en waart gij bekommerd om die goestingen te voldoen. Het is immers te hard voir een moeder iets aan hun kinderen te weige ren En wie behaalde er altijd de overwin ning Wie was er de baas De kleine. Nu moeten zij naar de matchen gain, naar de cinema, cigaretten koopen, schoon gekleed gaan en meedoen met de anderen, en als de porte-monnaie van vader en moe der het niet meer toelaten, dan is het een gemor, barsche woorden, en ontevreden heid. Ziet gij nu vader en moeder dat gij veel eer uw zeiven zoudt moeten aanklagen dan uwe kinderen. Zij wisten niet beter, maar gijhadt in plaats van hun grillen in tevolgen, hunne goestingen moeten leiden. G j hadt aan uwe kinderen van jongsaf moeten leeren iets te derven, hun vermaak te zoeken in edele dingen, in hun schoolwerk, handwerk, en in de onnoozele kinderspelen, waarmede zelfs uwe jeugd opgefrischt was Op den weg naar de kerk hadt gij hen moeten voorgaan. Daar zouden zij stilaan geleerd hebben dat wij hier op aarde leven, niet om te genieten, maar om onze plichten te doen tegenover God, ons zeiven en onzen evenmensch. O ja, dat kost wat moeite,dat vraagt wat opoffering van U. Maar het huwelijk is toch geen speelreis, en als God U met kin deren zegent, dat vertrouwt hij U een kost baar pand toe, dat gij tot zijn Glorie moet opleiden en niet tot uw eigen genot. Ten andere, beste Ouders, wilt ge later om uwe kinderen niet moeten weenen, voedt ze dan kranig op. 't Is voor hun geluk en ook voor het uwe. De kleinen (immers) treên (slechts) op het kleed. De grooten treên op het hart. Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), - POPERIAIGIIE. De kwestie Electiiciteit is geheel aan het orde van den dag. Alwie de vergadering bijgewoond heeft, door M. Brutsaert op Zondag laatst belegd in het Lokaal van den Boerenbond, moet bestaligd hebben hoezeer de Electriciteitbelangstelling verwekt en hoe iedereen hunkerde om van deze geheim zinnige zaak nog meer te weten. Lang véér 10 uur was de ruime zaal reeds bomvol. Bij den aanvang der vergadering gaf M. de Baron Pecsteen, Voorzitter der Provinciale Commissie tot verfraaiing van het Landelijk Leven, den raad aan de land bouwers zich te wenden tot voornoemde Commissie wanneer zij moeten bouwen of verandering brengen aan hofstede, schuur of stallen. Er zullen hun allerhande nuttige raadgevingen kosteloos geschonken worden. De Heer Peesteen steunde er ook op dat er op de hoeve meer zou moeten gezorgd worden voor de gezondheid van menschen en dieren, dat er meer lucht en licht zou moeten kunnen binnen treden ia de stallin gen dat zonder aan de noodzakelijke bewa king der dieren te kort te doen de slaping van dc dienstboden zouden moeten beter, zindelijker en gezonder ingericht zijn Vervolgens hield M. Vanneste, Eiectro- technisch Ingenieur een boeiende voor dracht over de Electriciteit en hare toepas sing op de hoeve. Voor velen was het eene eerste kennisma king met de Electriciteit en de indruk is goed geweest. M. Vanneste gaf eene korte maar klare uiteenzetting over den aard van de Electri citeit zelf, hoe ze toegevoerd wordt, hoe ze uitbedeeld wordt, hoe ze gebruikt wordt. Dit laatste vooral was treffend. De electriciteit kan als bron van licht en van drijfkracht in de nijverheid dienst doen. Miar zij kan ook van groot nut zijn op de hofstede. Zoo legt M. Vanneste uit hoe men kan 3Ï ro.fi.» - V'—. ft_C' k U],' strooi snijden, haver pletten, water pompen enz enz... ja tot melken toe bij middel der electriciteit Verders nog, wasschen, strij ken en naaien. Om nog klaarder aan te toonen hoe de electriciteit op de hofstede kan gebruikt worden besprak M. Vanneste talrijke lichtbeelden. Hij leerde de hoofdbestanddeelen der electriciteit kennen en wees aan hoe zij practisch kan ingericht worden op de hoeve. Is de electriciteit kostelijk Door eene flinke berekening wist de Spre ker klaar te bewijzen dat de electriciteit goedkoopst is bij de fabrieken die er meest leveren. De prijs hangt grootelijks af van het getal klanten die de interest en de del ging van het kapitaai alsook de algemeene onkosten moeten goed maken Is de electriciteit gevaarlijk Ja, als de inrichting niet gedaan is door vakmannen, neen, indien alle maatregelen van voorzorg genomen worden. Na deze boeiende en klare voordracht van M. Van neste gaf M. Brutsaert eenige woorden uit leg over de beslissing welke de Provincie raad genomen heeft betreffende de electrifi- catie onzer provincie. Voor wat onze stad betreft, de onderhan delingen zijn niet ten einde.Ofwel zal de stad op tiaar eigen eene electriciteitfabriek op richten en uitbaten ofwel zij kan zich aan sluiten bij de maatschappij die het Zuid Westen onzer Provincie zal bewerken. Om reden van finantieelen, bestuurlijken aard te lang om uiteen te doen op die verga dering achtie Dr Brutsaert het niet geraad zaam, zelf gevaarlijk voor de stad, opeigen kosten, en zonder bes'uurlijke en finantieele tusschenkomst der Provircie eene centrale voor electiiciteit op te richten. Wel zou ook moeten verstaan zijn dat de landbouwers zoowel als de bewoners van de stad van de voordeelen van eltctriciteit als licht en drijf krachtzouden kunnen genieten. Eene praciische toepassing toonde ons alles nog veel klaarder Dank aan de bereid willige medehulp vau de heeren S. Colaert en A. Denys was het de inrichters mogelijk een afroomer Melotte te toonen, in werking gesteld bij middel van de electriciteit. De wensch vai ai de toehoerders was van in volgende voordrachten daar nog meer van te vernemen. M Brutsaert weze bedankt om zijne edel moedige betrachtingen trn voordeele van onze landbouwbevolking. Op aanvraag van M. Brutsaert zal een prachtige voordracht als deze gehouden worden te Waton in Januari-maand. In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op len Au gust,i 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden YPER. Camerlynck Marie 9 650 Comyn Emma 48.855 Liegeois Alix 3.700 Liegeois Anatole 5.550 Santy Alphonse 10.178 Baert Eudoxie 9.155 Banckaert Maurice 56 205 Dewachter Edmond 28 830 Wolters Arthur 19 625 LANGEMARCK. Schinckel Joseph 3.735 Ghesquiere Félix 990 We Mersy-Vanelverdinghe 4.715 Lievrouw Maria 5.935 Sr-JAN-nj YPER. Docby Alois 15.517,50 Baelde Aimé en Art. 15 675 Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 16 ROMAN door C, VERVARCKE. Er kwam nieuws uit Leuven, meldendedat de vader van Esther in stervensnood ver keerde. Zij vertrok dan onmiddelijk om hem te gaan verplegen, maar vond den ouderling buiten kennis en zeer gevaarlijk ziek. De majoor was door eene geraaktheid ge troffen geworden, die hem met eene gedeel telijke lamheid geslagen, en het geheugen had doen verdwijnen. De man had misschien wel te veel gebruik gemaakt van deonbeperkte vrijheid welke hij sedert het huwelijk van Esther genoot. De geneesheeren hadden alle hoop opge geven en inderdaad, drie dagen na de aan komst zijner dochter, blies de majoor Dillac zijnen laatsten adem uit. Als men zijne zaken onderzocht werd er bevonden, dat hij nog al wat schulden naliet, en volstrekt niets meer bezat. Hij had van zijn rustgeld geleefd zonder aan den dag van morgen te denken. Gaston moest natuurlijk alles vereffenen, en dat veroorzaakte hem nogmaals groote uitgaven te meer, daar Esther van niets anders dan van eene zeer deftige teraardebe stelling hooren wilde. Haar echtgenoot wilde haar daarin niet tegenwerken, maar trachte haar korten tijd aadlea een juist gedacht van den toestand te Groote keus van jachtstoven luxa-caiorifèras voor salons en her bergen, keukenstoven (cuisinièren). bij Camfei DE3EU RE-PAUWELS- Priesterstraat, 5, POPERINGHE. i iHyBnBwT Veertien dagen geleden las ik, - las iedereen, zal ia liever zeggen in De(n) Poperinghenaar het verslag over de zit ting van den Gemeenteraad, gehouden op 24 November laats'.In dat verslag wijdt «De Poperinghenaar aan het 15® punt omtrent zooveel ruimte als aan de veertien andere punten te zamen. Dat 15" punt was Aan vraag om toelage vanwege de inrichting Ziekentroost. Met de bespreking over dat punt zoo breedvoerig op te nemen, heeft de reporter van De Poperinghenaar zeer wijselijk en juist gehandeldik ben ook van gedacht dat dit punt ruim zooveel belang stelling weerd is als de overige veertien te zamen, want dit punt stelde eene princieps kwestie vóór of tegen. Doch ter zake. Voor iemand die ook maar iets weet van de grondbeginselen der geven, haar smeekende, met hem te willen medewerken, om alle verdere onaangenaam heden te vermijden. Zij scheen wat beter dan vroeger naar zijne woorden te luisteren, en dezelve ernstiger op te nemen. Dat gaf hem eenigen moed, en wederom begon de toekomst er minder dreigend uit te zien. Ongelukkig kwam hem alsdan een nog ergere slag treffen. D« bank van Brussel in dewelke hij zijne kapitalen gestort had, om hoogere interesten te trekken, staakte plotseling hare betalingen. Gaston kon vooreerst aan de ramp niet ge- looven, en reisde onmiddelijk naar de hoofd stad. Daar kreeg hij aanstonds de verzekering, dat het verlies onherstelbaar was. Dekassier had al zijne lastgevers bedrogen, en was gevlucht, bijna een millioen schuld achterlatende. Hij had gansch op zijn eigen gespeculeerd op goud- en zilvermijnen van Amerika. Verscheidene bestuurders waren totaal ge ruïneerd, en gingen bovendiend rechterlijk vervolgd worden. Gaston wasontroostbair.endannog durf de zijne vrouw hem van onvoorzichtigheid beschuldigen I Ho dan moest hij ongehoorde moeitedoen om kalm te blijven, immers, in zijn hert aanzag hij Esther als de schuld van alles. Zonder hare dwaze geldverspillingen zou hij voorzeker zijne kapitalen niet verplaatst hebben, en deze zouden nog in voile zeker heid geweest zijn. Hij wilde evenwel geen twist zoeken, maar van lieverlede verloor hij op die wijne alle genegenheid voor zijne vrouw. christelijke maatschappijleer, is het lezen au zulk'een verslag zeer pijnlijk, om niet te zeggen weerzinwekkend. Öaarbij, zulk een verslag te lezen in het jaar 1923, dat heeft mij tenen indruk gemaakt alsof ik dezen morgen te 7 uur de diiigencie had zien stilhouden voor mijne deur, en den koetsier hooren roepen Instappen, Mijn heer aankomst te Gent heden avond te 6 uur een uur halt te Deynze waar andere peerden worden aangespannen 1» -- Precies! Dat brengt U ook seffens eene et uw ach teruit hé. Ja, de indiuk is wel dezelfde en 't ware oprtcht hatelijk voor de eere van de Poperingsche «regende», kon die beslissing over het 15e punt, in de registers van 't jaar 1323 geboekt worden, in plaats van in die van 1923 Ge lacht er mee Luistert dan. ln 't jaar 1810, den 10 Februari, had de ge meenteraad van Gent te beslissen over eene soortgelijke aanvraag van de Gentsche spinners ziehier een uittreksel uit de beraadslaging De Raad,overwegende dat de Gods huizen der stad voldoende zijn en goed geor ganiseerd zijn om voorts de zieke werklie- den-spinders op te nemen Verwerpt de aanvraag van de spindeis van Gent. (geteekend) De Burgemeester, Baron P. Pycke. Dit gebeurde te Gent in 1810. Maar ge zult misschien zeggen Hoe denkt ge daaraan slechts nu 't Zijn vijgen! achter Paschen Welnu, als ge mij die vraag stelt, dan moet ik oeginnen met aan den opsteller van De Poperinghenaar de permissie te vra gen om er ronduit op te antwoorden en heeft hij mij die permissie gegeven, dan kan ik u zeggen dat ik gewacht heb tot van daag, omdat ik zijn verslag niet be trouwde het scheen mij at te straf om het te kunnen gelooven zoodanig dat ik geztid heb 'k Ga een weke wachten,en zien wal de liberale meerderheid ia haar weekblad daarvan al zal weten af te dingen Dat weekblad is nu verschenen, en ik zoek te vergeefs naar één woordje logenstraffing van de aanhalingen in het versiag van ■•De(n) Poperinghenaar» over het 15e pui t Zeker is het nochtans dat de liberale redacteurs het veislag van De(n) Po peringhenaar hebben gelezen en uitge pluisd, want ze hebben er onder andere in bevonden dat De Poperinghenaar er niet klaar genoeg in laat uitschijnen dat de brief van bedanking voor straainerstelling, piet uitging van de inwoners van St-Jan-ter Biezen, maar wel van De Overste van 't kloosterNu, vanwege liberalen die geen liberalen willen netlijnen al toch libe- real blijvend, is die truk nog zoodanig dom niet uitgedacht, ziet ge te erger voor wie er zich bij laat beetnem ?n. Maar dat is buiten den Ziekentroost». Het feit is, dat ik nu de zekerheid heb, dat het verslag van De(n) Poperinghenaar aangaande het punt van den «Ziekentroost» toch wel waar en getrouw is, omdat er geen letter van wedersproken wordt in het liberaal blad, En iedereen weet dat de waar heid vaststaat van iets Jat De Poperinghe naar kan drukken zonder tegengesproken te worden door dat blad. Zoo besluit ik nu dus dat het waar is dat de heer Burgemeester gezeid heeft 1) Ik vind het niet g- ed voor het Ge meentebestuur, daar loelagen aan te geven 2) lk vind het onnoodig aangezien we den Disch hebben waar eenieder die in nood is, om hulp mag gaan vragen 3) Ik herhaaldat ik het PRINCIEP van toelage niet kan aanveerden 4) Ik vind niet dat het vernederend is naar den Disch te moeten gaan 5) Het ware eerte vernedering, den Disch door ons aangedaan,moesten wij die toelage toestaan 6) Ik versta niet waarom 1 (als antwoord aan H.Lefebvre die zegde: ik ken menschen die nood hebben en die naar d -n Disch riiet willen gaan) 7) Een baas die een knecht heeft die ziek valt, zal hem toch wel voortbetalen. Het is dus waar dat Schepen Beheyt gezrid heeft 1) Doet gij dat op uw eigen, ge zijt er meester van. 2) Ge hebt den Disch, wat moet ge meer hebben 3) We zullen hier een uur zitten pratelen over iets dat geen zin heeft. 4) Laat ons ze£re klappen van de electri citeit. Het staat dus onomstootbaar vast, dat al die dingen in den Gemeenteraad te Pope ringhe gezeid wierden niet in 't jaar 1810, maar in 1923. En het is een feit dat in dit jaar de Gemeenteraad eene meerderheid had, met 8 stemmen tegen 4,om het princiep van toelage aan eene Ziekengilde te ver werpen. Keikoppen neemt het mij niet kwalijk, maar dat noem ik eene vlek op de faam van uwe stad. Uwe stadsbestuurders hebben op de raadsvergadering van 24 November 1923 hun brevet van achterlijkheid en verstokte Voor het oogenblik had hij echter nietveel tijd om da?,Taan te denk-in. Het kwam er vooral op aan tegen de slechte fortuin te worstelen, en volledigen ondergang te ver mijden. Deze scheen evenwel onvermijdelijk ge worden tezijnwant welhaast was het nieuws in de gemeente gekend, en. zooals het ge woonlijk gaat, werd hetgeweidig overdreven- Men vertelde luidop dat de notaris alles kwijt was, et' dat degene, die hem iets toe vertrouwd hadden hun geld als verloren mochten aanzien. Men kan zich gemakkelijk voorstellen, wat er alsdan gebeurde. Degene, die tot nu nog het voorbeeld van Stevens en Vandam niet gevolgd hadden, werden ook verlegen en zij kwamen op. De schuldeischers wakkerden malkander zoo wel aan dat zij zich haastten om de eerste te zijn. Als de notaris iemand, te zijner? huize zag komen moest hij naar de reden van het be zoek niet vragen. Er is niets meer aa.n te doen, zegde hij op zekeren avond tot zijne vrouw, ik moet mijne eigendommen zoo hoog mogelijk be renten. Esther bezag hem zoo onverschil'ig, dat men zou gemeend hebben, dat die zaken haar volstrekt niet aangingen, Wel. wel, zegde zij, dat zijn kwestiën die door demannen moeten geschikt worden. Gij zult wel willen zoo goed zijn dezelve zonder mij te regelen. Wat spreekt gij onverschillig. Esther Ja men wordtonverschffllig als men zich heeft laten bedriegen, gelijk ik, en dat voor het leven... Het is eene schande I behcudsgezindhti,<r.jpwonnen het za! hun ten eeuwigen dage door alle klaarziende menschen worden i itgereht De Provincieraad van West Vlaanderen vermoedde toch ook het bestaan van den Disch zeker, wanneer hij verleden jaar 400 000 fr. toelage stemde voor de zieken gilde» der provincie Wat erg is in deze zaak, 'I is dat de reden tot weigering der toelage niet is, het tekort aan geld (er werd ook schamele 280 fr. ge vraagd) maar 't is het princiep dat verwor pen werd De vraag werd flink verdedigd door Raadslid Lefebvre;en Raadslid Dr Brutsa rt sprak een woord dat een heel programma in zich besluit, te weten De Disch is een noodzakelijk kwa djen we zouden dit moeten kunnen afschaffen. Dat is heel het programma der Christc- lijke liefdadigheid maken dat de mindere man den Disch kan missen die lkfdadig- heid is niet alleen huipgeverul, z:j is ook op voedend en veredelend. Een almofs te moeten ontvangen is vernederend, Heeren, wat gij er ook rnoget over zeggen. Wanneer een eerlijk man noodgedwongen (ie hand uitsteekt, dan slaat hij zijne oogen neer- waart. En wat er in zijn hert omgaat, dat weet hij alleen, omdat hij alleen het voelt. Het is Christelijke liefdadigheid, het is sociale plicht, inrichtingen van vooruitzicht te steunen, zooais de Ziekentroost, voor al- wie dit kan. De Gemeenteraad heeft zijn plicht niet gedaan wanneer hij het princiep vin toelage verwi-r p. T. D. Wii zullen niet beweren, dat de Regeering uit eigen beweging niets zou hebben gedaan. Maar wij stellen vast 1. De socialistische Kamergroep heeft geene pogingen aangewend bij het ministerie om verbeteringen van het Staatspersoneel te bekomen 2. De liberale Kamergroep is eerst samen gekomen om te verklaren, dat de toestand van het Staatspersoneel moest verbeterd worden, wanneer de ministerieele verklaring reeds was afgelegd 3. De Fronters hebben geene belangstel ling getoond ten opzichte van het Staatsper soneel 4 De Regeering heeft eerst ernstig over den toestand beraadslaagd, wanneer het Algemeen Christen Vakverbond de leden der democratische groepen van Kamer en Senaat had bezworen de begrootingen niet goed te keuren, wanneer geene ernstige verbeterin gen werden toegezegd, zelf niet veel tijd te besteden aan het houden van redevoeringen om de grieven en wenschen van het perso neel der onderscheiden ministeriën te doen kennen. De raadgeving van het A. C. V. zou stellig gevolgd zijn geweest, had de Regeering geen ernstige toegevingen moeten doen Overleg en verstandhouding hebben het gedaan. Bij de democratische groepen van Kamer en Senaat de noodzakelijkheid van haar bestaan bevestigd. En de leden van die groepen kunnen thans ook fier zijn, dat de Regeering de toepassing van dezen gunst maatregel ook uitgebreid heeft tot personen, die uit traditie meenen best de bevordering hunner belangen aan conser vatieve elementen der wetgev nde Kamers op te dragen. Wie eerlijk oordeelen wil, zal besluiten dat de democraten van rechts den slag hebben thuisgehaald. De Dernière Heure stelt vast, dat de pers eenparig tegen het Fransch-Belgisch economisch verdrag gekant is, en het libe raal orgaan besluit Indien ons Parlement er toe overgaat met den dood in 't hart - een fopperij-ver drag met Frankrijk aan te nemen, welke re den zal het dan morgen hebben om niet met dezelfde gelatenheid andere fopperijen van denzelfden aard ten profijte van andere landen goed te kernen Trouwens, het Parlement heeft heel iets andeJs te doen, dan eenvouiig amen te zeggen op alles, wat men 't voorstelt, 't Is zijne taak, de handelingen der regeeri g te onderzoeken en te controleeren, en het land kan niet wettig gebonden worden zonder zijn wil. Sinds den wapenstilstand is er mis schien geen kwestie gerezen, nopens welke de geheele openbare meening het zoo goed eens was als in betrekking tot dit ontwerp- economisch akkoord. Stelt het gouvernement nog eenigen prijs op zijn gezag, op zijne waardigheid en op zijn mandaat, dan zal het met de voorgestel de fopperijen geen genoegen nemen, zonder vooraf, volgens den eisch eener elementaire loyauteit, de kiezers geraadpleegd te hebben. Wij bezitten 29 luitenant-generaals, die elk 2.260 fr. per inaand trekken 35 gene- raal-majoors aan 1.710 fr. dus te zamen 46 generaals; 146 kolonels aan 1.400 fr. 138 Bedriegen 1 Esther Hoe kunt gij zoo spreken -Ja, ik heet dat iemand bedriegen... Hoe dikwijls hebt gij mij niet gezegd, dat gij een treffelijk bestaan hadt Dat had ik. Ja, misschien, om van uwe vrouw eene arme sloor te maken, die wel zou moeten zelve hare keuken doen, gekleed gaan gelijk de boerinnen en nimmer haar onnoozel dorp verlaten Gij zijt onredelijk, Esther. Ik ben niet onredelijk... Sedert ik hier ben, heb ik nog niets anders gehoord dan klachten. Hadt gij anders gehandeld Dat alles moest niets gebeuren. Wat moest ik doen Dat is u meermalen gezegd geworden, Esther... En nu is het te laat om dat alles te herhalen... Gij moest gedaan hebben gelijk mijne moeder zaliger, of gelijk mijne zuster. Spreek mij van uwe zuster niet, 't is altijd hetzelfde liedje... Uwe zuster spant te samen met de dwaze boerin, die uwe vrouw moest worden en al uwe zoogezegde onge lukken komen van daar. Gastonschuddehet hoofd en vaagde eenen traan uit zijn oog. Gij zijt heel en al onrechtveerdig jegens Anna.zegdehij, endatis waarlijk niet schoon na hetgene zij voor ons gedaan heefi. Wat heeft zij dan gedaan 't Is wat schoons U wat geld geleend tegen eenen tamelijk hoogen interest omdat zij, uit eer lijke schaamte, niet weigeren durfde en dat voorzeker om het recht te hebben zich met uwe zaken te bemoeien. Ho Isther, kendet gij haar 1... Ja, ik weet het, zij is eeneheilige, even luitana'T-koionels aan 1.59 fr 398 ma joors aan 1.040 fr. 984 commandanten aan 800 fr. 1 (81 kapiteins aan 740 fr. en 2 767 luitenanten en onder-luitenanten aan 570 fr. Maar daarbij zijn nog voordeelen en ver goedingen, welke verschillende honderde franken in de maand bedragen voor elk van de belanghebbendén. Zij hebben gratis ge neeskundige zorgen, verblijfsvergoeding, de kantien en laten wij niet vergeten dat de of ficieren, abeen van het Staatspersoneel, on- mi Idelijk duurtetoeslag hebben genoten vanaf het oogenblik dat het index-cijfer de 420 punten te boven ging. Voor dien duurte toeslag alleen wordt in het budget van 1924 zeven millioen frank voorzien, op de wedde-begrooting der officieren die 49 mil lioen bedraagt is dit dus één zevende van het total bedrag der wedden. En dan kan men, in het budget, nog bij zondere en zware posten vinden als voor bereden officieren (1.078.0C0 fr.) «puur char ges militairestwintig millioen franken; vergoeding aan officieren die functies boven hun graad uitoefenen, vergoeding aan hoof den, onder-hoofden van den staf, vergoeding aan de officieren van het ministerie, enz. Er wordt den belanghebbenden eraan herrimerd, dat de thans in gebruik zijnde identiteitskaarten voor het toekennen van de prijsvermindering aan de leden der kroostrijke gezinnen op, 31 dezer ten einde ioopên en dat zij op 3 Januari 1924 ten laat ste dienen teruggebracht ter statie waar zij afgeleverd worden. Uit een mededeeling van het Ministerie van Landbouw en Openbare Werken blijkt, dat er 66 000 nummerplaten voor auto's en 38.000 voor motorrijwielen afgeleverd wer den. Deze. getallen stemmen echter geens zins overeen met het aantal werkelijk rijdende rijtuigen. Dit jaar, zoo lezen wij verder, heeft de Staat reeds 25 500 000 frank uitgegeven voor het onderhoud der Staatsbanen. Het grootst aantal op het oogenblik is de missies werkzame Belgische missionarissen werd geleverd door het Missiehuis van Scheut,namelpk 395 priesters en 43 broeders. Daarna komen de Jezuieten met 237 pries ters en 33 broeders dan de Witte Paters met 107 priesters en 31 broedersvervol gens de Redemporisten met 39 priesters en 34 broeders en ten slotte de Minderbroeders met 69 priesters en 18 broeders. Behalve bovengenoemde, werken nog 23 andere Congregaties mede aan de evangeli satie der ongeloovigen. Verschillige Liberale Kamerleden, waar onder de gewezen Mini»ter M. Devèze, hebben ter Kamer een wetsvoorstel inge diend ten einde de achturenwet te wijzigen. Eerst wordt in het voorstel uiteengezet wat door werkelijken arbeid wordt verstaan. De uren die gemeenschappelijk verloren worden zouden mogen ingewonnen worden. Elke patroon zou een krediet van 100 uren per jaar hebben, zooais in Frankrijk. Verders worden 150 uren ter beschikking van den bevoegden Minister geste'd, die ze na overleg tusschen patroon en werklieden zal mog n toekennen. Daarmede is het netelig acht-uren vraag stuk nogeens gesteld. De 22 Christen Democratische Volksver tegenwoordigers zouden, naar men mede deelt, besluten zijn tegen dit wetsvoorstel Devèze te stemmen. In dergelijke omstan digheden heeft dit liberaal voorstel de minste kans niet door de Kamer goedgekeurd te worden. De wet van 3 Augustus 1919 gaf aan de gedemobiliseerden die den oorlog hadden medeg maakt zekere voordeelen voor wat betrof de herneming van het ambt dat ze vóór den oorlog hadden bekleed. Verder werd er aan de verminkten een voorkeur recht toegekend tot 't bekomen van zekere openbare finbten. ln deze wet was evenwel niet voorzien dat de jaren door de ambtenaren aan het front doorgebracht zouden tellen. Thans komt de Kamer eene wet te stem men waarbij bepaald wordt welke oorlogs jaren als dienstjaren tellen. Die fictieve dienstjaren geven recht op dezelfde stoffelijke en moreele voordee'en als de werkeliike dienstjaren, namelijk wat betreft de wedde- of loonsverhooging. Het gebeurt wel eens dat de rechtbanken van oorlogsschade vonnissen uitspreken, die naderhand niet gauw genoeg worden uitgevoerd. M. Missiaen heeft over die toe standen ondervraagd in de Kamer. Hij wees op het feit dat onbevoegde per sonen schattingen doen inzake oorlogsscha- als de andere, hare vriendin, en ik ben eene nietsweerdige vrouw eene dwaze deerne die voor niets goed is. ik moet inderdaad wel dwaas geweest zijn, mij naar hier te laten lokken... En nu, mijn beste man, zal het voorzeker nog verslechten. Die laatste woorden waren op spottenden toon uitgebracht, hun inzicht was tergend en toch bleef Gaston kalm. Wel spanden zijn hersens, wel werd het hem gansch zonderling te moede, wel voelde hij zijn hert breken maar hij sloeg eenen blik ten hemel, dacht aan zijne weerrfige ouders, en had zelfbeheersching genoeg om rustig te antwoorden Voorzeker, wedervoerde hij, zoo wij onzen naam onbevlekt willen houden, zullen wij ons harde opofferingen moeten getroos ten, dat kunt gij wel denken Welnu ik heb genoeg van te sparen. Wat wilt gij dan aanvangen Ik weet het nog niet... Indien mijne moei nog lang wacht van naar de andere wereld te trekken, zal ik middelen moeten beramen. Welke lage ziel daeht Gaston, maar wilde het niet zeggen. Hij was daartoe te vreedzaam van aard. De samenspraak stelde hem evenwel op eene zeer harde proef, en daarom wilde hij er einde aan maken. Luister, Esther, sprak hij op weerdigen toon, ik heb altijd gedacht dat de man in de moeilijke omstandigheden des levens, ten minste eenigen troost, eenige aanmoediging bij zijne vrouw kon vinden, maar ik ben onder dat opzicht bitter teleurgesteld... Laat ons nu daarover zwijgen Ik moet ten andere een paar vrienden over mijn toestand gaan spreken. Tot later dan... ''Ie, en vroeg 'Lajijtok technisch personeel j daartoe. Er zou ook vlugger moeten gehan deld worden om de uitgeiproken vonnissen uit te voeren. M. Van de Vyvere antwoordt dat de von nissen steeds werden uitgevoerd maar dat er met voorzichtigheid moet te werk gegaan zijn. Tot nu moet er reeds 4 millioen terug gegeven worden door de geteisterden Streng toezicht is dus noodzakelijk en daar uit komen de vertragingen. De Regeering heeft een oud-strijders-fonds gesticht dat belast werd aan iederen oud strijder een dotatieboekje te bezorgen waar op de gelden waren ingeschreven waarop zij recht hebben. De Minister M. Forthomme antwoordt aan M. Van Hoeck dat er reeds een aan zienlijk getal dotatieboekjes zijn afgeleverd. Op 387 duizend gevallen zijn er reeds 334.116 opgelost. Er zijn slechts 20 duizend gevallen waaraan nog geen begin van oplos sing gegeven werden. Het ontbinden van sommige legerkorpsen en woonstverande ringen hebben het volledigen van de dossiers veel vermoeilijkt. M. Van Remoortel vraagt dat de namen van de 47 oud-strijders, officieren en solda-. ten die van de dotatie afgezien hebben zou-l den mogen bekend gemaakt worden door' he' Staatsblad. Guido. Geachte inwoners van Poperinghe en Omstreken Alwie de invalieden eenigzins genegen is zende zijnen penning naar het vlaggefonds tot betaling van de vlag der invalieden. De inschrijvingen worden aanveerd in de drukkerij van beide Poperingsche week bladen. Eerste lijst Stadsbestuur van Poperinghe 1000.— fr. M. en Mad. M. Vandecasteelt- Valcke 200.— Gazet van Poperinghe 25.- De Poperinghenaar 25.— Jufvr. Vandenbulcke 25.- M. Doctor Vanwalleghem 25 M. Hilaire Lefebvre 2.— M. Karei Degroote 5.— M. Camille Dezeure 5.— M. Frans Vandeplas 5.— De Werkende Bie 10 M. Henri Mae» 20.— M. Willy Gombert 20.— E. H. Denys, onderpastor 20.— Totaal 1387.— fr. Eene officieele regeeringsmeedeeling bericht dat er tijdens de woelingen te Athene 8 betoogers gedood en 29 anderen gekwetst werden. De overheden werpen de verant woordelijkheid op de betoogers zelf. De meteorologische instituten in Duitschland verwachten voer de naaste toe komst een zeer strenge koude over geheel Centraa'-Europa. Uit Bucarest wordt berieht, dat het fort Rudenin, aan de grens der stad gelegen, door eene ontploffing ln de lucht sprong. Het getal der slachtoffers dat nog niet juist kon vastgesteld, moet vrij aanzienlijk zijn. De Berlijnscbe beurs heeft besloten op zijn wisseikoersbulletijn de papieren mark door de rentemark te vervangen. Zondag morgend is op de baan van Amiens naar Bernaviile een vreeselijk auto mobielongeluk gebeurd. M. Parvillers, han delaar te Amiens, kwam langs gezegde baan gereden met zijn automobiel, waarin zeven familieleden zaten. Door het springen van een wielband sloeg het voertuig om. Mad. Parvillers bleef ter plaatse dood drie ande re personen bekwamen erge kwetsuren die hun leven in gevaar stellen. - ln de Duitsche stad Meppen, nabij de Deensche oostgrens, hebben vele aanhou dingen van spoorwegambtenaren plaats ge had ter zake diefstal van goederen, die met de treinen uit Coevorden werden verzonden. Het complot telt 100 personen. Te Seattle, in de Vereenigde-Staten, loopt thans een scharenslijper, die niet de eerste de beste is, de huizen af. Het is name lijk niemand minder dan generaal Rydzewski, eertijds behoord hebbende tot de lijfwacht van den Russischen Tsaar. Zondag morgen zijn niet ver van Buf falo twee reizigerstreinen op elkaar gereden: 9 personen werden gedood, vijf anderen ernstig gekwetst. Volgenseen bericht uit Moskow, hoofd stad van Soviët-Rusland, is een geweldige brand uitgeborsten in de stad Grosny. Vijf tien petrooltanks zouden in vuur en vlam staan. Nadere bijzonderheden over deze zaak ontbreken. Reuter meldl uit New-York, d. d. 8 December De kustwacht heeft bij het Pire Island den Nederlandschen schoener Zee hond in beslag genomen, die 7,500 kisten champagne en andere alcoholische dranken aan boord had. Men meldt hieromtrent nog dat de schoe ner binnen de drie mijlgrens zou zijn aange houden en dat de lading drank een waarde van 300,000 dollar vertegenwoordigt. Te Rybnik, in Schleziën, is ln de mijn schacht Feldmarschall Blticher eene groote massa puin op den bodem gestort. De plat formen van de ophaalbakken werden verbrij zeld. Er zijn verscheidene slachtoffers. Tot hiertoe heeft men reeds twee dooden en ver scheidene gekwetsten opgehaald. De red dingswerken worden ieverig voortgezet. 't Was waarlijk verwonderlijk dat het in Mexiko, het land der revoluties, zoo lang rustig bleef. Men verneemt nu dat verschei dene provincies tegen President Obregon in opstand zijn gekomen. D^minister van oor log heeft drie legerkorpsen naar Tampica gestuurd. Deoproerlingen staan onder delei- ding van generaal Sanchez. Te Hekendorp, bij Gouda, in Holland, vaarden Zondag avond, rond 7 ure, zeven personen in een schuitje over de rivier. Het schuitje kantelde en de opvarenden vielen in het water. Allen zijn verdronken. BEURSKRONIJK medegedeeld door de Bank TRANSINTER. Over geldplaatslngen. Een huisvader waarvan de voorzienigheid niet alleenlijk tot den duur van zijn leven moet strekken maar wel tot dit van zijne kin- ders moet op plaatsingsgebied de meeste voorzichtigheid gebruiken. Sparen is dik wijls moeilijk maar behouden wat gespaard is, vraagt nog meer oplettendheid. Alle da gen hoort men vragen Hoe kan geld behou den worden Dat punt zullen wij trachten te ontwikke- len met de meeste onpartijdigheid en begin- Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-V laanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN POPERINGHE, Groote Markt, 28, tel. 89 90. VEl'RNE, Ooststraat, 64, tel. 76. DIX.IIEOE, Kiekenstraat, tel. 44. TIOESKROEiV Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, AgentHeer FOURN1ER, Burgemeester. Beveren Heer TAHONGemeentesekretarls. Noordschoote Heer M. BAILLEUL, Ledeghem HeerG. DELANNOO, Westoutre Heer A. DECLERCQ. Rousbrugga Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loe, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, iohteghem, Staveie, Alveringhem, Llchterveide, Cortemark, Merckem Zoo scheidden zij... eens... Ik van mijnen kant zal voortwerkeö, Esther bleef nog eenigen tijd over haren alsof ik mij niefs verwachtte, toestand nadenken. Men zag dat zij zich Zij reden dan te samen naar de stad maar slechts tegen wil en dank in haar lot ging spraken heel weinig onder de reis. schikken. Esther werd rechtstreeks naar de spoor- Denkeens... leven al sparen halle gevoerd, waar zij plaats nam in den Daar kon zij zich geen gedacht van ma- sneltrein van 10 uren 30. Min dan een uur ken... Bijzonderlijk niet meer sedert zij te nadien, stapte zij te Gent af en sloeg de Kei - Blankenberghe verbleven had. s zer Karelstraat in. Daar immers had zij in volle vrijheid vanj die vermaken beproefd, welke voor haarj gansch het leven uitmaakten. Zij had hare lippen aan den beker gezet, zij had gedronken en zij wilde hem kost wat kost tot op den bodem ledigen... Zij wil ie genieten. Bijwijlen morde zij Gaston van zijnen kant, begaf zich naar het midden van de stad, waar hij welhaast aanbelde aan het kantoor van den heer Geld hof, eenen der voornaamste notarissen van Westvlaanderens hoofdplaats. Deze was nauw bevriend geweest met zijn vader, en Ja, zeventig jaar oud en nog immer zoo'had zelfs aan dezen laatste dikwijls beloofd sterk als eene rots, zegt men... Dat is te dat hij immer ging bereid wezen, zijnen zoon veel Dat is moedwillig gedaan om mij met raad en daad bij te staan. ongelukkig te maken... Ja... kon ik maar. Nu toch, ik wil en zal eens gaan zien... 's Anderendags in den morgen, vroeg zij aan haren echtgenoot Welnu wathebbende vrienden gezegd? Zij kunnen mij niet helpen. Zij willen niet, verbeterde Esther, omdat zij geene trouw meer in u hebben. Alles it nog niet verloren... Ik ga mij aanstonds naar Brugge begeven. Ik ga mede... Zoo lk zal eens naar Gent gaan om de zaak aan mijne moei bekend te maken. Wie weet wat zij beslissen zal. Het gedacht is in den grond niet slecht, maarik vrees evenwel dat gij verloren moute zult doen Dat is niet zeker. Nu, beproef het ii alle geval maar Gaston werd aanstonds bij zijnen ouden vriend gebracht, en vroeg om hem alleen te spreken. De heer Geldhof was seffens bereid om hem te aanhooren en de kommervolle jonge man vertelde met de grootste rechtzinnigheid wat hem over gekomen was. Hij verdook geenszins zijnen neteligen toestand, en vroeg ten slotte aan zijnen vriend Indien er nog redding te vinden was. Deze bezag zijnen bezoeker met welwil lendheid, maar antwoordde niet aanstonds. Gaston was daarover niet verwonderd, en wachtte hoopvol de oordeelvelling af. Uw toestand Is inderdaad zeer slecht, sprak de heer Geldhof na een poos. Voor iedereen zouden de gebeurtenissen erg zijn. maar voor een notaris is het gewis nog veel i erger. ;j Dat is waar mijnheer, (Wordt voortgezet).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1