HET NOTARIEËL EN IV JVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Naar den Afgrond De eiecirische energie in de verwoeste Gewesten. Apotheek Frans V'an de Plas TRANSINTER Aboiuemeitprijs: BERICHTE», VERKOOPIB&Eï, Zondag- 23 December 1923. iö Centiemen 20 Jaar. Nr 51 GEDACHTEN. NIEUWJAAR KAARTJES Vrede op aarde. Politiek Overzicht. Nieuwsbladen en tijdschriften. Oorlog ss chade. Georges GOMBERT, Een verschil. In- en uitvoer der aardappelen. Voor de Veldwachters. Ouderdomspensioen. In 't Buitenland. Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht» op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen I per Jaar Id St&d fr. 6.50 In Belgie PP0V, 8.50 Buitenland 13.00 Uitgever Sausen hanneste, Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE Telefoon nr 9. Postcheckrekening nr 15570 PRIJS Eene inlassehing o,6o et" per regel. 2 en 3 inl o.5o et" V0SÜISSE8, i 5o fr. per regel. ROUWBERICHTüI, 5 fr. voor 10 reg S-isrhaalde Annoncen prijzen op a&nvraag Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdao inc1ezonden worden. Kleine berichten teqen den vrijdao noen. Wie iets scheppen wil, moet vroolijk zijn. De aalmoes is de zuster van het gebed. Spreken leeren wij gauw genoeg, maar om te leeran zwijgen hebben wij een lange sehoel noodig. De waarheid wordt zelden kalm gezegd en nog zeldener kalm aanvaard. Maak leven. bemind door 't voorbeeld van aw Voor spoedige bediening van uwe wend u tot V. SANSEN-VANNESTE, Gast- huisstraat, 15, Poperinghe. Blijde klinkt alom over heel de christen wereld de hemelsche kerstnachtzang der en gelen Glorie aan God in het allerhoogste vrede op de aarde aai de menschel van goeden wil I Hoe 't ongeloof ook woedde en hoe de satanshaat ook stormen moge, bij machte is geen geweld om dezen zegekreet te over schreeuwen geeri of no 'de moet ieder hem hooren over landen, over alle steden en dor pen van het armste hutteken tot den mach- tigsten koningstroon. Want vrede op aarde aan de inenschen van goeden wille doet in 't diepste van ieder welmeenend mensehenherte de edelste en heilzaamste gevoelens ontwaken, het in geboren, vurig smachten naar het waar geluk van den echten zielenvrede. Gij vraagt naar de sociale loopbaan der Chrisii kerk naar de sociale beteekenis van Christus leering Het een en het ander lig besloten in het machtig voorbeeld van den kerstnacht. Zucht naargrootheid, zucht naar plezieren zucht naar geldmacht't zijn de drie driften die de menschen opjagen, 't zijn de drie vredestoorders 'f zijn ook de drie veroor deelden van den kerstnacht. Waar deOpper- majesteit, bron van eeuwig welzijn en Oppermachtige Schepper van het heelal, in het kranke bestaan van een verstooten, arm menschcnkind tot ons wil komen daar wil zij ook bovenal, door de keuzevan dien weg, de drie groote dwaalwegen atsluiten, die de mensch in zijn verwaandheid maar altijd op wil tot zijn eigen verdeif. Vrede I En de zehdelingen gingen uil naar wilde streken waar ongetemde volkeren geen ander leven kenden dan eeuwige veeten en verdelging. Zij gingen en stichtten kloos ters, en de kloosters ontginden den grond, de volke'en kwamen samen rond die licht punten van beschaving door den vrede- brengenden arbeid, en meestersen lijfeigenen, die zonder 't christendom den heidensehen slaventijd zouden heropgemaakt hebben, zagen zich verbonden tot elkanders noodz.i- kelijken steun. Vrede En de christen getst doorwaaide gansch de middeneeuwen en deed de schoon ste samenleving ontstaan, die met volle recht van vrede spreken mag de vrede der machtige i ildt-n. die in de rechtveerdightid en de naastenliefde hun stevigste banden vonden. Vrede roept weerom en altjd de stem der kerk Vrede terug in de huidige samen leving 1 Vrede aan allen die van goede wille zijn, en zoowel bij mindere als bij hoogere standen de ware wegen van rechtvcerdigheid en liefde en christen eenvoud willen bewan delen I Vrede en als ze de kerk niet brengt in de eerste jaren, bedenkt dat ze ook eeuwen noodig had om het oude slavendom te doen verdwijnen bedenkt dat zeeven als toen, vergiftige stroomingen heeft af te dijken dat ze, tot in de herten harer geloo vigea zelf, de ergste vredestoorders heeft te bekampen de hoogmoed, genotzucht en geldduivel. Vrede Maar is dit woord als geen spot ternij in de onrust dezer tijden, in de twisten iusschen standen, in de algemeene wreve ligheid en afgunst Neen dat woord is geen spotterij maar wat erge spotternij is, 't is van vrede te wil len zonder christen wegen te bewandelen Daarbuiten geen vrede geen rust I geen liefde Daarvoor staat heel de geschiedenis borg Ja beklaagt het dat we niet meer beleven de eenvoudige tijden van vroeger Maar... keert er dan allen terug, hoogeren zoowel als minderen Wel in de vaste overtuiging dat we werkelijk kinders zijn van denzelfder Vader, niet geschapen om elkander te over- kraaien, dat voor allen de stoffelijke goede ren geschonken wierden ten nutte, niet tot voldoening van alle willekeurige grillen, maar tot eenvoudig en matig levensgebruik, dat in de bedeeling ervan de breedste broe derliefde moet voorgaan, daar is deeenige vredeweg door 'tKerstdagkind aangewezen Wie van goeden wille is, vindt dien weg, en eens gevonden, hij durve hem bewande len om den vrede in onze geschokte samen leving te helpen bewerken. 't Is onze vurigste Kerstdagwensch In 't voo'uitzicht der gebeurlijke electri- jicatie onzer streek, meenen wij velen onzer lezers aangenaam te zi,n, in enkele artikelen, eene studie ie geven over de electriciteit deze studie werd ons medegedeeld door een bevoegd vakman. De toekomst hoort aan de electriciteit Dag aan dag strekt hare toepassing zich verder en verder uit, en dreigt alle vroeger bestaande organismen niet alleenlijk te over vleugelen door hare beter aangepaste wer king, maar zelfs uit den weg te ruimen niettegenstaande de talrijke veeten bestaande Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 17 ROMAN door C. VERVAKI KK. Een notaris moet zich boven dat alles weten te houden, en vooru zal ditonmogelijk zijn. Onmogelijk Ja, bij aldien niemaDd u helpt. Ik rekende op u, mijnheer Geldhof. Ia, ik zal doen, wat ik kan, maar ik moeter aanstondsbijvoegen dat ikde handen tegenwoordig niet vrij heb. Later zal ik u dat nader uitleggen, en nu zoudt gij mij moeten een juist gedacht geven, zoo heel in 't kort, van uwen geldelijken toestand... Gij hebt er mij daar wel over gesproken, maar men kan dat niet juist genoeg onthouden, om er een gegrond oordeel over te strijken. Dat zeggende nam de heer Geldhof een blad en scheen te wachten. •aston verstond wat hij begeerde en begon eenige getallen op te geven, welke de oude heer nauwkeurig aanteekende. Welhaast begon hij te rekenen en sprak na eenige minuten Mijn jonge vriend, ik ken uw vermogen reeds van vroeger, daardoor kan ik te beter over uwen toestandoordeelen...Ik zal u dus aanstonds zeggen dat alleskan geschikt wor den. vermits gij iemand vindt, die eene borg stelling van vijf en twintig tot dertig duizend frank kan geven. Dan zoudt gij voor de zaak zorgen, mijnheer. tegen het inurwrgeu oer electriciteit. schijnt echter tot nu toe de eenige bron van energie te wezen die waarlijk en ten volle beantwoordt aan h t groote hedeadaagsche vraagstuk van het industiialiseeren van den arbeid. De stoommaehienes waarvan thans nog een zeker getal tijpen bestaan, openden de oogen voor het motorbedriif. Alhoewel deze thans den hoogsten graad van volmaaktheid bereikten, toch schijnt hun gebruik bijna uitgeleefd, ware het niet de reuz.ichtige lo comotieven die nog steeds triomfantelijk het meesterschap behouden op het Belgisch spoorwegnet. Weieens toch zullen zij ook dit meesterschap verliezen, als men be schouwt welk groot voordeel de electiische locomotieven verschaffen, die reeds sedert ettelijke jaren in volle werking zijn namelijk op sommige plaatsen in Amerika: de be roemde lijn Chicago, Milwaukie, St Paul, ii Zwitserland de lijn van den Gottard, in Duitschland de lijn van Magdebourg naar Leipzig, in Frankrijk verschillende lijnen in den Midi, die weldra zullen verwezenlijkt worden. Daarna kwamen de ontploffingsmotorcn en voorop de gasmotoren.de petrool en ben zine motoren. Niettegenstaande hunne een voudige ja zelfs goedkoope werking, moe ten de nij veraars maar al te dikwijls bekennen dat na eenige jaren, deze motoien eene bron worden van teleurstellingen en onaange naamheden motieiijk aansteken, voortdu rende zorgenv dikwijls stilvallen. Hunne toepas:»! c'iikt om gro te diensten te verleenen aan de kleine nijver heid, die niet voortdurend de motorische kracht vergt, verliest daardoor al hare belangrijkheid, gezien men van de kleine nij veraars, niet vergen mag dat zij eene grondige kennis bezitten van den motor dien zij gebruiken. Daardoor zag de ekctrische kleinmotor van af zijn optreden, zijne toe komst verzekerd. Inderdaad, alhoewel hit meerendeel der menschen niet het minste begrip hebben over de essentie van de elec triciteit en over hare uitwerkselen, doch kan eenieder, zonder de minste kennis en zonder het minste gevaar deze verdoken kracht op Je eer voudigste mat ier in werking brengen, gegeven zijnde dat de eltctrische kleinmo- toren het best en het degelijkst werken wanneer men ze gerust laat, t. t. z dat zij weinig of geen zorg vergen en altijd bert id zijn het gevraagde energie te I veren, mils het sluiten van den onderbreker. Nochtans Iusschen het verbruik van de aangebrachte electriciteit en het aanbrengen dezer laatste, was er een grooten stap te doen; dit is misschien wel hetgeen het meest en ten onrechte uit het oog verloren wordt wanneer men spreekt over het electriïiceren van gansche gewesten. Door het feit dat men in het begin niet voldoende de uitwerk sels en de wetten kende die een degelijk gebruik der electrische energie regelen, hadden de uitbaters te strijden met tal van onverwachte f iten, waarvan- zij het bestaan riet eens vermoeden, en die g-duiig aan onaangenaamheden en zelfs noodlottige stoornissen teweeg brachten in de uitdee- lingslijnen. Nu reeds heeft men het meerendei 1 dezer moeielijke voorvallen opgelost, en de stoor nissen door degelijke toepassing van voor zorgsmaatregelen vooikomen zo dat ten huidigen dage de electrische uitbating: n gansch gevaarvrij kunnen geschieden. Een kort overzicht over hetgeen in de laatste jaren op het gebied der electrische krachtuitdee'en gedaan werd, zal vo'staan om een klaar denkbeeld te geven over den oneindig snellen vooruitgang, in de ont wikkeling, en de uitbreiding van de eleetr'- sche energie, tot de verst afgelegen gewesten Ee^st beperkt zich het gebruik der electri citeit, tot kleine gesloten kringen, met in bun midden de voortbrengingscentraal. die den stroom, onder de voortgebrachte lage spanning, in deze kringen uitdpelde. De lage spanning, en de aangewende dikte der dra den lieten immers niet toe, eene groote hoe veelheid energie op grooten afstand over te brengen, zonder een te groot warmteverlies in de draden te veroorzaken. Eene kleine bi rekening, de fondamenteele weten aan- toonende die de electrische energie beheer schen zal het verband aanwijzen tusschen de verschillende termen in electriciteit, namelijk spanning, stroom, vermogen, weerstand en warmteverlies. Noemen wij E de spanning in volts 1 den stroom in ampères, R de weerstand in Ohms. De wet van Ohm geeft ons de betrekking tusschen deze verschillende factoren R E/l van oaar 1 E/'R E R I vermenigvuldigen wij beide termen van deze laatste formuul door I den bekomen wij El -- RI2 waarin EI het vermogen uitdrukt in wattsdus het produkt van de spanning door ten s'roum get ft het electritch vermogen op in wattsjen 736 watts stemmen overeen met de kracht van een stoompeerd of 75 Kilo grammeters RI2 is gelijk aan het warmte verlies, teweeggebracht door den stroom vloeiende door eeu draad waarvan de weer stand gelijk R is. Gezien E de spanning onveranderlijk is, Het f daar zij Tchtstreeks afhangt van de dyna momachine die de electriciteit voortbrengt om een grooter vermogen te kunnen leveren moet E I dus 11. t. z. de stroom vermeerde ren maar gezien het warmteverlies in di lijn, waarvan de weerstand gelijk R is vermeerdert met het quadraat van dei stroom, namelijk R 12 wordt het overbren gen van een aanzienlijk vermogen, weldr; onmogelijk, daar het warmteverlies in di lijn te groot wordt. Een klein voorbeeld zal dit duidelijl maken. Nemen wij eene dynamomachine, die oj 20o rn ters afstand een electrischen moto van 5 Deerden wil doen draaien 't zij du 5x736=-3680 watts leveren. Nemen wij te kop'rdraad van 3 millimeters doorsnede De totale weerstand van dezen draad i 0.992 ohms. Nemen wij aan dat de dy ïamo de stroon levert op 110 volts spanning. De stroon door de dynamo voortgebracht om dei rnotor van 5 peerden te doen draaien zal du: gelijk zijn aan El E=3680/l10 =34ampères Deze 34 ampères welke door den draac vloeien, veroorzaken in dezen draad een warmte verlies, dus een verlies van vermo gen gelijk aan RI2 0,992 X 342 1 150 watts; er blijft dus nog een nuttig vermogen over dat door den motor kan verbruikt wor den, gelijk aan 3680-1150=2530 watts,'t zij. prijzen verhoogt. Van 1 Januari af is het port van de nieuws bladen en tijdschriften van allen aard, die ten minste eenmaal per kwartaal verschijnen en met postzegels gefrankeerd zijn, in bin- aenlandschen dienst vastgesteld op 2 centiem ier nummer, bijvoegsel inbegrepen en per 5 gram of gedeelte van 75 gram. Kerstverlof. Donderdag 20 December is de Kamer met kerstverlof gegaan. De werkzaamheden zullen hervat worden op 8 Januari 1924. üe haringvangst in verval. De haringvisschers van Oostende, die van Oogst tot November zich op de haringvangst toelegden hebben dit jaar nog slechter ge varen dan de vorige jaren. De gemiddelde prijzen waren in 1921 0,65 fr. de Kgr. in 1922 1,20 fr. de Kgr. en in 1923 1,80 fr. de Kgr. De meerdere prijs is te wijten aan de mindere opbrengst, aan den wisselkoers en de prijsvermeerdering van al de koopwaren- Onze nijveraars zijn verplicht groote hoeveelheden in Engeland te koopen, wat onze frank doet dalen en de i le.br-fcy:VV omdat de prijs ervan op onrustwekkèn wijze'uit Nbrrdrk eén bericht toegekomen, mei- steeg. I dende dat het schip Medoc in een red 2530 736=3,44 peerden. Het rendement der overbrengingslijn wordt aldus 2530 3680 69 Hei blijkt das klaar bij liet lx komen een zulk gering rendement, voor een zoo klein vermogen, dat het uitdeden van den stroom onder deze lage spanning van 110 Volts, voor groote hoeveelheden, en groot vermogen, niet h t gewenschte systeem kan zijn en blijven zoo kwam het, dat zoolang men de Alteroomotoren en de transformoto ren niet tot stand gebracht had, om de span ning tot op duizenden en hondere duizenden volts over te brengen, het gebruik der elee triciteit, slechts kon beperkt zijn tot kleine gesloten kringen. Vervolgt Groote keus van jachtstoven 'uxe-calorifères voor salons en her bergen, keukenstoven (cuisinsèren) bij Camiel DEZEURE-PAUWELS Priesterstraat, 5, POPERINGHE. In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op len Au gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisierden WYTSCHAETE. Goudezeune Isidore We Deiporte Maes Ida MEESSEN. Vanderberghe Edmond Hellem Camille WULVERGHEM. Capoen Léon YPER. We Boudry We Blondeel Achille Veiborgh Adelina 79.244,50 59.077,22 8.017,70 14,332,68 11.873,05 2.039 12.705 10.422.50 17.295 GETEISTERDEN, Ik stel mijne Afd O. S ter uwer beschik king voo» al wat oorlogsschade betreft. Wij doen al het noodigen om alles in orde te brengen zonder dat gij U te verzetten hebt. Inlichtingen kosteloos. Men vraagt in ieder omtrek een bekwame persoen en goed geiend om als vertegen woordiger te dienen. ingenieur 161, Adolf Max laan, BRUSSEL AFDEEL1NG Oorlogsschade I. EXPERTISE en in orde stellen der dossiers. II. Levering op oorlogsschade van Motoren, landbouwmachierier, enz. III. Levering van Materiaal, enz., om den herstel te doen. IV. Bestek voor heropbouw, van geteisterde gebi uwen, enz. Plannen. Een afgevaardigde begeejt zich ter plaats op aanvraag. Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), 1» 1» e it a a 11 e. Im«* m v«ri>rti4i da Pupenugheasar Ja ik zal alles in uwe voordeel doen schikken. De sommen zullen onmiddelijk na het indienen der borgstelling in uwe handen gestort worden en gij zult alles in orde brengen. Uw naam zal gered zijn en met eenige voorzichtigheid zult gij rustig de toe komst mogen afwachten. Zeer wel, zegde de jonge man, maar waar zal ik die borg ontdekken Wel zoudt gij dat niet dadelijk in uwe gemeente vinden Misschien, maar zeg mij, mijn waarde vriend, zoudt gij mij die som niet kannen verschieten i Onmogelijk... Ik heb het u reeds ge zegd, nit t waar Ge moet weten dat ik in eene maatschappij getreden ben, welke wij opgericht hebben, om den handel onzer kwijnendestad «enigszins opte beuren. Daar door kan ik tegenwoordig over mijne kapi talen niet beschikken, en onroerende goede ren bezit ik niet. Zou 't hij dan niemand vinden in de stad Hoor eens, vriend, volg miinen raad en zoek eerst onder uwe kennissen... Bij aldien het u niet gelukt kunnen wij dan nog eene poging doen in de stad... Doch. geloof mij, zulke zaken worden best geschikt tusschen personen, die malkander goed kennen. Ik zal het beproeven, zegde Gaston en keerde, in nadenken verzonken, naar zijn dorp terug. Daar kwam hij in den namiddag aan. Hij was niet verre meer van zijne woning, als hij zijne zust -r bemerkte die het rijtuig onderzoekend scheen aan te staren. Jan kreeg bevel stil te houden, en de notaris ging aanstonds zijne zuster begroeten. Is uwe vrouw dan niet medegekomen vroeg Anna. Neen, zij is naar Gent. Dan kan ik u zooveel te beter spreken Wat moest gij dan zeggen, zuster Ik en mijne vrienden hebben een reisje- gedaan en wij zijn maar heden te huis geko men. Wij hebben dan bijna aanstonds verno men, dat een nieuwen slagugetroffen heeft... Is dat werkelijk zoo, broed"r Ja, Anna, het is maar al te waar. Hoe droevig Laat ons hier op straat niet over zulke ernstige zaken spreken, Anna kom liever mede naar mijne woning, ik zal u alles uit leggen. Anna voldeed aan zijn verzoek, en vernam dadelijk hoe de zaken geschapen stonden Zij zag met het innigste medelijden de wanhoop haars broeders en kon hem niet helpen. Ho! zuchtte denotaris vol vertwijfeling, wat is het toch ongelukkig, zoo immer van den eenen persoon naar den anderen te moe ten loopen, om zijnen nood te gaan klagen... en... nu moet ik op zoek naar eene borg. Inderdaad... Waar die gevonden Ik vrees dat ik hier niemand vinden zal... Ik heb aan den heer Geldhof beloofd te zoeken, daar ik hem niet durfde toever trouwen dat ik er geene hoop op had. Als men nagaat, broeder, hoe er hier Het is jammer dat onze visscher zich niet meer op die vangst toeleggen daar Belgie het dichtst ligt bij de goede plaatsen. -• - y. - ."*77;' 11 tint Kiaane. Ja, er komt komt klaarte aan den politie- ken gezichteinder. In de laatste dagen zijn er gebeuitenissen voorgevallen die eenige hoop geven op een beteren toestand in Europa. Sinds 10 December erkent Frankrijk dat het lijdelijk verzet in het Roergebied opge houden heeft. Dit is van belang omdat men w^et dat zulks de eerste voorwaarde was om tot eene verdere regeling te komen. Een tweede feit, van groot gewicht, is dat Amerika zich bereid verklaard heeft van mede te werken aan de commissiën die door de Commisie van Herstel zullen aangewezen worden om den financieelen toestand van Duitschland te onderzoeken. Er zullen twee commissies ingericht wor den. De eerste zal de betaalkracht van Duitschland ondezoeken en de tweede zal de vlucht van h t Duitsche kapitaal in den vreemde nagaan. Op tijd en stond zullen wij hooren spre ken van die Commissies. Men moet echter niet denken dat zij het aanschijn der wereld zullen veranderen van den eenen dag tot den anderen, als men weet dat die commissies 3 jaar tijd hebben voor hunnne werkzaamhe den te eindigen en dat men zelfs nu reeds voorziet drt zij vóór 1930 nitl zullen gereed zijn. Het is toch een stap die moest gedaan worden en die-naar een voldoende oplossing kan geleiden. Een derde en niet min belangrijk feit doet zich thans voor. Duitschland ziet toch ook dat het niet voort kan duren zooals het nu gaat. Thans drukt Duitschland den wensch uit van met al de geallieerde regeeringen samen de kwesties van herstel en van Roer en Rijn te kunnen bespreken. Deze plotse ommekeer in de houding van Duitschland heeft vele oorzaken. De bezet ting van den Roer onttrekt aan het Duitsche landbestuur een groote bron van inkomsten, zoodat zij daarzonder hunne uitgaven en inkomsten niet kunnen regelen. De Roer is het hart van Duitschland. Die hartkwaal verlamt geheel het Duitsche lichaam. De Duitsche regeering ziet met spijt die verschidige bewegingen om af te scheiden van het Duitsche fijk. Enkel een sterk Duitschland kan daar orde in krijgen. De uitslag der kiezing in Engeland laat zich ook tot in Du'tschland gevoelen. Er bestaat zekere mogelijkheid dat de Engel sche werkliedenpartij eene leidende rol zou spelen in Engeland. De Duitschers voorzien den steun dier partü noodig te zullen hebben. Thans polst het Duitsche rijk de Belgische en Fransche regeeringen. Zij hopen een gunstig antwoord te ontvangen. Dan zal het stappen aanwenden bij de andere geallieer den. De Duitsche regeering zal het werk der twee Commissies vergemakkelijken. Zij is bereid het plan der Belgische technische studiën als grondslag van bespreking aan te nemen. Ja,er komt licht ....Als de onweerswolken maar niet opnieuw opdagen dan loopen wij kans nog zonnige tijden te beleven. De Regeetingkon den uitvoer der aardap pelen riet vrijlaten omdat de aardappelen zouden opslaan t n gevolge van een uitvoer naar Fra: krijk waar schaarschte van aard appels heerscht. De Regeering vraagt evenwel niet beter dan de uitvoerbeperkingen te kunnen uit rekken. Vroeger gaf M. Van Cauwelaert aan de Regeering den raadingeval van verviaam- sching der Gentsche Hoogeschool, van desnoods ook beroep te doen op vreemde Hoogleeraars Zulks werd van Franschge- zinde zijde zeer kwalijk genomen.Er zou hier immers spraak zijn van Nederlandsche Leeraars die aan de Vlamingen hadden kun nen aantoonen waar zij hadden kunnen komen met eene cultureele ontwikkeling in eigen taal, zij die gedurende 90 jaar ver waarloos 1, ja geknecht geweest zijn. Maar nu laten diezelfde Franschgezinden eene geheele reeks Fransche Leeraars komen om voordracht te geven aan hunne Fransche school van Gent. De Fransche propaganda mag langs alle deuren en wegen binnen stroomen en moet van de Hoogeschool-slu denten den indruk geven dat alle licht uit het zuiden komt. Maar voor de menschen, die de zelfstan digheid van Belgie enkel als masker gebrui- zijn de Ciaogchen «eene vreemde^ ken Das In de Kamer werd er geklaagd over het stelsel van uitvoervergunning der aardap pelen. Minister Moyersoen antwoordde dat de landbouw en de nijverheid op denzelfden voet geiteld zijn voor wat de uit- en invoer vergunningen betreft. In September laatst werd de uitvoer van aardappelen geregeld >aar is f vers'ctilf. Als er menschen zijn die geduld te koop hebben, dan moeten zij voorzeker onder de Veldwachters gezocht worden. Het is nu een paar jaar dat de Veldwach ters moeite doen om door eene wet te ver krijgen dat hunne wedde min of meer in evenredigheid is met de levensduurte. Dit wetsontwerp heeft een echten lijdens weg bewandeld. In de Kamer werd het afgeknot, verknoeid, verande'd, misvormd en toch, spijts alles, kwam er iets voor den dag waarover de Veldwachters tevreden waren. Volgens het Kamerontwerp zou een veld wachters eener gemeente van 300 inwoners beginnen nut 1500 fr. om te komen tot 2250 fr. na 20 jaar dienst. Hoe grootere gemeente hoe hooger de beginwedde. Zoo zouden de veldwachters eener gemeente van meer dan 3000 inwoners beginnen met 4100 fr. om na 20 jaar 6050 fr. te trekken. Niemand kan er ooit aan denken te bewe ren dat deze eischen overdreven zijn. En toch.... In de Senaatcommissie hebben senaat- heeren gevonden dat de Veldwachters rijke lijk beloond zijn als zij de beginwedde krijgen en dat er bij deze geen spraak moet zijn van verhoogingen. Bij alle andere ambtenaren fs de wedde evenredig aan het getal dienstjaren. Bij de Veldwachter is dat, volgens die Hooge Heeren, riet noodig. Is het te begrijpen dat er Katholieke Se naathoeren gevonden worden om in die hatelijkheid ten opzichte van depaardulzend Veldwachters die er zijn, mede te helpen Die ongelukkige houding van enkele Katho lieke Senaatheeren wordt uitgespeeld tegen geheel de partij. Vooruitbeleeft er niet weinig plezier aan. Ook kan er daar geen protest genoeg aangeteekend zijn. Wat de Veldwachters vragen is recht en redelijk. Mochten de Senaatheeren met eenparigheid van stemmen het geheele ontwerp aannemen. Dat alleen kan aan de Veldwachters voldoening schen ken. Het ouderdomspensioen mag aangevraagd worden in den loop van het kwartaal waar in de pensioenaanvrager 65 jaar bereikt. Het verleend pensioen wordt uitkeerbaar met ingang van het kwartaal volgende op dat waarin de aanvraag wordt ingediend. Guido dingsboot de lijken gevonden heeft van zes matrozen van den Noorweegsche stoomer Runa Een ander schip heeft insgelijks vier mannen van de Runa opgepikt. Men vreest dat de andere achttien leden der be manning omgekomen zijn. Aan den overweg der spoorbaan nabij de statie van Andancette(Dröme), Frankrijk is een lichte kamion, gevoerd door M. Louis- Jcseph.Ch mei, 50 jaar oud, wonende te Annonay. vrrrast geworden door een snel trein Vint1 nille-Parijs.Hetrijluig werd gansch verbrijzeld en de voerder op den slag ge dood. Het lijk werd gansch verkoold door het ontploffen van den naphtavergaarbak. Een brouwer van Bourbourg (Noord- Frankrijk), M. Robert Montenis, is in de volgende omstandigheden slachtoffer ge worden van een doodelijk ongeluk. Terwijl hij eenige vrienden een celaden geweer toonde, dat hij onlangs aangekocht had, ging plotseling een schot af. De man werd in volle borst getroffen en bezweek eenige oogenblikken nadien. Uit Leipzig wordt gemeld, dat daar Zaterdag een_hevigen brand heeft gewoed in een groote' opslagplaats. Dertien perso nen kwamen in de vlammen om, terwijl vele anderen zware brandwonden opliepen. Het pakhuis lag vlak bij het hoofdstation. Naar men vermoedt is de brand ontstaan f- - -- y - Brandende siaarettpj terwijl de'échte'ingen Perrot, landbou wers, in de Fransche gemeente Ridini, op het veld waren, werd hun hoeve door een geweldige brand in asch gelegd. Een der vier kinderen van het echtpaar is in de vlam men omgekomen. Het slachtoffer was vijf jaar oud. In een geweldigen sneeuwstorm in den Staat New-Mexico zijn twaalf personen omgekomen. hofstede van 15 H. 65.000 betaald in iJtói is 25.000 fr. verkc cht geweest in 1908. Het tegenovergestelde van die feiten ge-, beurt sedert den wapenstilstand, maar wie durft zeggen dat die tijden niet zullen terug komen. De Foville in zijn boek La Mon- naie verdeeld het leven van de beschaafde volkeren in twee deelen. Gedurende het eerste bloeiend tijdstip, den ijver der zaken vermeerderter is krediet voor iedereen, en iedereen ook gebruikt ervan, een soort optimisme bespoedigd nog de handelsbewe gingen onder al hare vormen voorbrengst, verbruik, beweging, speculatie meest. In het begin is het de gezondheid, weldra komt de koorts en dan is hetdekrisis die al met eens losbreekt. En jaren zijn er noodig tot het herstellen, drooge jaren, waar de ontrouwig- heid, en de ontmoediging deze zelf verlam men die door den Krach niet geleden hebben. En dan op een zeker oogenblik het tafereel verandert nog eens, den weg is terug vrij en menschen en zaken beginnen gaan, in afwachting te kunnen loopen. Het tijdver loop tusschen de twee afwisselende ver schijnsels waarvan den een gekenmerkt is door het rijzen en het ander door het dalen der prijzen was voor den oorlog van onge veer 10 jaren. Dit termijn sedert de wapen stilstand is zeer wisselbaarhet bewijs ervan zijn de verschillende krisissen die wij seder- dien gezien hebben. DE KEMPEN. Esti geweldige brand heeft te Houston, in den Texas (V«reenigde Staten), het hotel Capitole in asch gelegd. Men heeft de lijken van vier personen uit de puinen ge haald, maar men denkt dat nog vijf andere personen levend verbrand werden. BEURSKRONIJK medegedeeld door de Bank TRANSINTER. Over geldplaatsingen. de Sedert lange jaren sprak men van -*15 i een 'verborgen iijl.T maar nu zijn het geen veronderstellingen meer want binnen eenige jaren zullen 6 kool mijnen hunne kolossale voorbrengst op de markt brengen. Eene machtige fortuin is daar vertegen woordigd door vette kolen, cokekolen die in hoedanigheid de beste van Westphalien en Engeland overtreffen. Wij hebben reeds in uitbating Winterslag-Beeringen-Limbourg- Meuse en binnen kort ook Ik kan persoonlijk niets meer doen, zegde zij, maar ik denk evenwel, dat er nog redding zou kunnen gevonden worden. Laat ons hopen, broeder, zegde Anna, en vroeg nog eenige inlichtingen aangaande de borgstelling. Zij begeerde te weten in welken zin deze moest opgesteld zijn, en welke andere voor waarden er te vervullen waien. Als zij dat alk s goed wist vertrok zij, zeg gende Zoo, broeder, tot later ik hoop dat ik goed nieuws zal kunnen aanbrengen. Mochtet gij waarheid spreken, Anna, antwoordde de notaris, want de oneer en de schand-: schijnen mij van uit de verte, als dreigende spoken aan te grijnzen, bereid om mij en mijne kinderen te verslinden. Als Anna te huis kwam vond zij er Maria en hare moei, die zeer nieuwsgierig op haar zaten te wachten. Immers iemand had hun aangebracht, dat hunne vriendin bij den notaris binnengegaan was. Zij moest dusaanstonds het nieuws vertel len dat zij vernomen had, maar liet niet na hetzelve een weinig te verbloemen. Kortom, zijzegdedathaarbroeder waarlijk een nogal groot verliesondergaan had,maar dat hij verzekerd was alles nog te boven te kunnen komen, met de ondersteuning van Volgens via New-York binnengekomen berichten zijn er reeds 200 lijken van slacht offersder aardbeving in Colombie gevonden. De meeste dooden zijn te betreuren te Cam- bal Te Tulcan werd de artilleriekazerne en de voornaamste kerk vernield. Bijna elk huis daar liep voorts schade op. Er zijn 27 menschen omgekomen. Maandag moest te Rome de begrafenis plaats hebben van een dagbladschrijver, Aloysio genaamd op 't oogenblik dat men de kist wilde sluiten, bestatigde de genees heer van den burgerlijken stand dat M. Aloysio niet dood was, maar enkel in doods slaap verkeerde. De zieke, die van geluk spreken mag niet levend begraven te zijn, werd naar hi-t gasthuis overgebracht. Te New-York, Vereenigde-Staten, is in het dorp geflapt wordt, moet men aanne- machtige vrienden te Brugge men dat zulks voorzeker uitnemend moeilijk Als de weduwe Cuppens alles gehoord zal zijn... Gij kunt niet gelooven wat men al had, zegde zij vertelt. j Het zou mij waarlijk bedroeven, indien Ik kan er mij wel een gedacht van ma- uw broeder moest slechte zaken doen, maar ken, wedervoer de notaris, heel droevig. zijne vrouw zou het door iedereen gejo"d Eensklaps scheen Anna een gedacht te worden, krijgen- Dat kan zijn, meende Maria, maar ver standige menschen scheiden man en vrouw niet van elkander af. Daarin hebt gij gelijk mijn kind, meen de de tante, maar in de wereld is iedereen niet zoo toegevend en goedaardig als gij. Zij voelde waarschijnlijk lust, om in de buurt nog eens over de zaak te gaan spreken, want kort nadien zegde zij nog Ik moet nog eene boodschap doen, gij zult weieen poosje samen blijven, niet waar, kinders Ga maar rustig, tante, zegde Maria, over ons moet gij u niet bekommeren. Van zoohaast de weduwe zich verwijderd had, zegde Anna op geheimzinnigen toon. Wel, Maria, wat ben ik blijde, dat wij alleen zijn. Zoo 1 is er dan iets gaande Ja, de zaken van mijnen broeder staan veel slechter dan ik daarzooeven verteld heb. Welk droevig nieuws Annal Wat moet er daar op den duur van geworden en zijne arme kinderen 1 Ach, die kleine schapen I... Anna vertelde daarna omstandiglijk wat Gaston haar toevertrouwd had. 't Is inderdaid vreeselijk, zegde Maria, de onae'ukkige is voorzeker wanhopig. Natuurlijk, Maria, en evenwel ishij nog moediger dan men het zou verwachten. En vergramd tegen zijne vrouw Daar spreekt hij al niet veel over, maar men hoort gemakkelijk aan ziine redenen, dat hij alles aan haar toeschrijft en waar lijk zij is de grondoorzaak van den toe stand, door hare geldverspillingen haar te groot verteer en de misachting, welke zij jegens de menschen dezer streek aan den dag legt. Dat is ontegensprekelijk. Watgedaan 1 Watgedaan I zuchtteAnna. De geldplaatsingen mogen als volgt ver deeld worden. 1° Onroerende goederen. 2° Leeningen. 3* Aandeelen in maatschappijen. De onroerende goederen bieden in hun eigen eene zekerheid aan. Het beheer er van eischt geene bijzondere kennissen en schikt dus, op dat gebied, voor al de geldbezitters, j voorziet Integendeel de opbrengst is klein voor deze die ze niet zelf gebruiken kunnen. De onkos ten van aankoop zijn groot. De verdeeling is dikwijls moeilijk. Men stelt zich toch bloot aan verdezen op het kapitaal. De cij fers gemeld door de Fransche geleerde Pierre Caziot in zijn boek La valeur de Ia terre en France bewijzen dit laatste. In de streek van Caux werd in 1876 eene hofstede be taald 300.000 fr. en in 1905 is ze 105 000 fr. verkocht geweest. In Limagne een eigendom van 25 H. 180 000 fr. geschat in 1879 is in 1903 verkocht geweest 43.000 fr. Eene kleine ANDRE-DUMONT. Het kapitaal van deze maatschappij is van 75.000.000 verdeeld in 300.000 actiën van 250 fr. waarvan 80.000 ingeschreven dooi de machtige maatschappijen La Providen ce Christalleries Val St LambertLloyc Royal Beige Solvay C°. Als beheer ders vinden wijJ. Jadot Gouverneur var de Société Générale de Belgique Baron (Joppée, Brussel Caron Constant Goffi- net André Dumont M. Fraipont, Be stuurder der Christalleries Val St Lam bert N. Germau, Bestuurder van Pro vidence enz. De werken zijn begonnen in 1908 en ir 1916 was het bovenste deel der 'putten vol trokken. De diepte van deze putten 1 en H f bedroeg 466 en 420 meters, met eene door snede van 6 meters. De werken zijn voort gezet sedert den wapenstilstand en mer bereikt nu de diepte van 700 m. voor N° 1 er 550 m. voor N" 2. Het gesteld materiaa eene jaarlijksche opbrengst var 1.000.000 tonnen kolen. Men vergeet nie dat de kolenlagen eene dikte hebben var 0,80 m. tot 1,70 m. 405 werkmanshuizer zijn opgebouwen. De uitbating zal binnet kort beginnen. De aandeelhouders moget op geene winstverdeeling rekenen in d< eerst volgende jaren gezien de groote onkos ten in het begin vereischt door zulke uitba tingen. Wij blijven toch van meening da eene groote toekomst te verwachten is Iedereen heeft zeker den tijd niet om ziel op de hoogte te houden van de groot» uitvindingen op nijverheid'» chimle zoowe Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-Vlaander en FORREST L. AGENTSCHAPPEN POPERINGHE, Groote Markt, 28, tel. 89 <S 90. VEI'RNE, Ooststraat, 64, tel. 76. DIXMl'DE, Kiekenstraat, tel. 44. MOESKROEN, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, Agent Beveren Noordschoote Ledeghem Wastoutre Rousbrugga Heer FOURNIER, Burgemeester. HeerTAHON, Gemeentesekretarls. Heer M. BAILLEUL, Heer G. DELANNOO, Heer A. DECLERCQ. Heer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv BIJKANTOREN Nieuwpoort, Loo, Proven, Rousbrugge, Watou, Leysele, Couckelaere, Ichteghem, Stavele, Alveringhem, Lichtervelde, Cortemark, Merckem. Zoudt gij uwen broeder willen redden neen, ik verdwaal... Het ware te veel... Hf Kunt gij dat vragen, Maria is eene dwaashetd zoo iets voor te stellen. Goed, Anna, maar dat is boven uwe Vergeef mij mijne woorden, Maria. krachten. Misschien, wederlegde Anna en sloeg eenen diepzinnigen blik op hare vriendin. Waar hoopt gij redding te vinden vroeg deze. Mag ik u eens onbewimpeld mijn ge dacht zeggen, mijne goede vriendin. Ja toch, Anna... waarom die plichtple gingen Luister dan, Maria, welke overweging in mij opkwam, terwijl ik naar huis terug keerde. Ik datMijn broeder heeft gefaald, hij heeft zijn geluk verstooten en Maria misacht De versmade heeft alles met eene voorbeeldelooze gelatenheid verdragen, zoo wel de onverschilligheid van dengene, dien zij beminde, als den hoon der vrouw, die hare plaats ingenomen heeft. Zij heeft niets gedaan om hare rechtmatige verontweerding eenigszlns lucht te geven, maar alles met christelijk geduld In haar herte bewaard... Misschien zal zij nu hare edelmoedigheid nog verder willen drijven, misschien zal zij den- gene willen redden, die haar miskend, ja verstooten heeft. Wel, Anna, wat maakt gij vandaag toch omwegen, zegde Maria, die zeer aangedaan was maar zulks liever niet liet blijken. Waar wilt gij nu toch komen Heb ik niet gezegd dat mijn broeder iemand zocht, die borg wil teekenen te zijnen voordeele Ja, Anna. Welnu dat moet iemand zijn die onroe rende goederen bezit, zooalsgij... Goederen, die onberent zijn... Zoodat gij hem dien grooten dienst zoudt kunnen bewijzenDoch Deze antwoordde niet rechtstreeks maa vroeg En denkt gij waarlijk, Anna, dat he zoo zou kunnen geschikt worden Ja, ik heb mijnen broeder mij alles doe: uitleggen, doch iaat er ons niet meer ove spreken. Integendeel, Anna, wij moeten daa veel over spreken, want geene opofferin, zou mij te zwaar vallen, om het geluk of he welzijn uws broeders te vermeerderen, als i! maar weet dat uwe inzichten niet miskend 0 verkeerd begrepen zullen worden. Daar is toch niet voor te vreezenMaria maar zoudt gij waarlijk de edelmoedigheii zoo ver kunnen drijven. Ja, mijne vriendin, daartoe ben ik be reid zonder mij het minste geweld aan t doen. Voor u en voor hem zou ik alles doen wat niet strijdig is met mijn geweten. O goede ziel I Welke edelheid 1 Zwijg, Anna, daarop valt niet te roe men... Indien ik alzoo handel, volg ik maa de opwellingen van mijn hert. Reeds jare: geleden voelde ik in mijne ziel maar een neigingen deze was alles temogen beproeve om Gaston gelukkig te maken. Ja, ik ma dat wel aan u bekennen ik heb hem altijd b< mind en geëerbiedigd. Hoe zou ik nu kunne weigeren hem te helpen, als het In mijn macht is, en dat zijn naam waarlijk bedreig wordt Laat ons dan geene nuttelooze wooi den meer spreken, maar aanstonds middele beramen om onze hulp zoo gauw mogelij toe te dienen. Wie snellijk helpt, helpt tweemaal, zej een spreekwoord. (Wordt voortgezet). I

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1923 | | pagina 1