HET NOTARIEËL EN NL VERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. flaar den Afgrond zeer Eerot. Heer TH. delahote GEDACHTEN. Het groot geheim van het geinh. oe eieciriscne energie NSINTE iboMemeatprijs In Stad fr. 6.50 In Belgie £f.rt 8.50 Buitenland 13.00 SanseiuVannasle, 15, Gasthuisstraat, Eene inlassching Zondag 27' Januari 1924. 15 Gentiemen 21« Jaar. Nr 4 lii uc, vei wucait üeUISSIBIl. P olitiek O verzieh t. üe ondervraging over den wisselkoers. 0e taks op de duivenringen. De Commissie van deskundigen fe kostelijk Tegen de munt-defaitisten 0e openbare onderstand. De algemeene voortbrengst. Ter eere van Karei Cogge. La tragédie de Lourdes. De ellende op het spoor. Drie tombola's. Goedkoop reizen. In 't Buitenland. De NOODKERK DICKEBUSCH Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen. BEURSORDERS - INLICHTINGEN - KOEPONS. per Jaar Uitgever Drukkerij, Papierhandel, POPERINGHE Telefoon nr 9. Postcheckrskoning nr 15570. PRIJS BERICHTEN, VERK00PINCEN, o.6o cti! per regel. 2 en 3 inl o 5o et" VÜNR1SSES, l 5o fr. per it-gel R0UW8ERICHTEN, 5 fr. voor 10 reg Herhaalde Annoncen prijzen op aanvr&sg Alle annoncen zijo VOORAF TE BETALEN EN MOETEN VOOR DEN Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. raPERUIEHBAAE Jezus wil wegwij moeten Hem tegenhouden want als Vlaanderen aan Christus blijft, dan zai het grootendeels geschieden, omdat ergens kindertjes en eenvoudige menschen op hun knie ën gezeten hebben voor Jezus-Chrislus in zijn tabernakel. Het geluk der riikën beslaat niet in de rijkdom men die zij bezitlen, maar in het goed dat zij er kunnen mede doen FlÉCHIER. Die maar ain zijn zeiven wil gehoorzamen, ge hoorzaamt aan een waanzinnigen mee-ter. H. Bernardus. De Kerk wordt vervolgd omdat zij rechten be zit en plichten oplegt. Lacordaire. Niet lang geleden hoorden we uit den mond eener hoogstaande vrouw de volgende diepe waarheid Wij moeten aan onze kinderen het honge geheim openbaren van het geluk, dat niet zoo onvindbaar is, als men gewoonlijk beweerthet is niets anders dan zijn werk lief te hebben, en zich er op voor te bereiden zijn eigen plicht te vervul len. Het is dus noodzakelijk aan onze meis jes eene opvoeding te geven die aangepast is aan hun bestaanswijze. De toewijding is de vrouw aangeboren, maar zij moet eene aangepaste richting ge ven aan die toewijding, en de vorm moet afwisselen naar gelang de omstandigheden. We weten dat de ouders al het mogelijke doen om hunne kinderen vooruit te brengen in de wereld. Menige moeder droomt voor hare dochter een gemakkelijker bestsan en menig vader wil dat zijn zoon het verder brenge dan hijzelf komen kon. In 't algemeen strekt dit verlangen de ouders tot eere. maar... het kan, indien het niet verstandig wordt aangepast, leiden tot misnoegdheid, dien grooten roover van 't Geluk. We voelen eerbiedige hoogachting voor de personen, van nederige ouders geboren, die door studie en wilskracht het verre brachten in de wereld. Iedereen wil het ver brengen, maar wil len volstaat nu eenmaal niet, er moet ge werkt worden, hardnekkig gewerkt en gestudeerd, jaren lang. En niet iedereen kan een weg banen door den berg van moeilijk heden en teleurstellingen, welken men door werken moet vooraleer het beoogde doel te bereiken. Velen beginnen, maar weinigen houden het vol... In 't algemeen gesproken is het gevaarlijk het kind op te blazen en het groote plannen in het hoofdje te steken. De meisjes vooral zijn zoo licht op te win den. Wie ooit lezen mocht in de intiemste gedachten van sommige jonge meisjes, be merkte daarin vaak het verlangen om niet meer zoo stil bij vader en moeder te leven... Ze droomden de uitzinnigste dingen voor de toekomst... Ze gaven de gedachte zoo licht niet op eens een rol van aanzien te vervullen in eene ijdele wereld van schoone kleederen, goed eten en nietsdoen. Toen met den dag de overtuiging sterker werd dat hunne hoop ijdel was, dat de ridder niet omzag die hen wegvoeren moest en gelukkig maken, toen ja, kwamen de groote teleurstelling en de ontevredenheid. De stille huiskring bevre digde die meisjes niet meer. Gezonde levens blijheid en opgeruimde werkzaamheid waren hun vreemd geworden. Schouwburg en Cinema dragen er niet weinig toe bij om het meisje den gezonden levenslust te ontnemen, dien levenslust wel ken ze slechts vinden kan in de taak, die zij te vervullen heeft. De cinemageschiedenissen waarin rijke menschen de groote rol spelen, waarin pa leizen en feesten worden voorgesteld met uitgelezen maaltijden en schitterende bals, leiden het meisje binnen in eene wereld dit de hare niet is, en die zoo verleidelijk op heur inwerkt dat ze, in 't diepste van heur hart, weieens betreurt in eene nederige wieg te hebben gelegen, al werd die ook vervaar digd door de liefdevolle handen van haar vader zelf. Een meisje dat regelmatig tweemaal in de week naar de cinema ging bekende aan heure beste vriendin dat ze thuis geen aard meer had... «Ais ik al die mooie dingen gezien heb, zei ze, en ik kom dan thuis, dan heb ik veel lust hals over kop weg te hollen. Ik kan geen arme-menschen-geuren verdragen en ik heb een hekel aan het zeuren over een franksken... Wat zijn er toch mooie kleede ren in de wereld... en waarom moet ik jaar en dag met hetzelfde gaan... Nu we moeten zeggen dat dit meisje weinig gezond verstand bezat. Maar cinema en schouwburg laten ontegensprekelijk na- deelige indrukken na. Blijmoedige werklust en stille tevreden heid, door de ouders aan de kinderen over gezet zijn veel duurzamer schatten dan geld en goed. Tevredenheid beteekent nu niet dat het ongeraden is zijn best te doen tot verbeteren van den stoffelijken toestand. Uitzinnig haken en verlangen naar eer en roem, pracht en praal en luilekkerleven moeten ten strengste gelaakt worden. De opvoeding moet aangepast zijn aan de wijze van bestaan, zegden we reeds. Daarom doet het ons leed als we vaststellen dat vooral moeders uit het volk hunne dochters involgen en zelfs het werk voor hen doen. Ze bewijzen hunne dochters een zeer slech ten dienst, want voor de meisjes, die van jongsaf hebben Ieeren werken, wordt het werk eene bron van geluk. We zien met groote voldoening dat de leergangen der huishoudscholen meer en meer worden gevolgd. Onze meisjes, die aangewezen zijn om thuis moeder te helpen, Ieeren er al wat dienstig kan zijn in het huis houdelijk leven. Wat ook verheugend stemt is het talrijk volgen der landbouwscholen door onze Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 22 I OMAN door C. VERVAKCKE. Waarom dan 't Is omdat die in den schijn zoo eenvou dige drank een zoo vreeselijk vergift bevat, hetwelk dan nog na den dood zoo moeilijk kan gevonden worden... Denk eens men zou daar een slecht gebruik kunnen van maken. Bah, wedervoer Esther heel rustig, dat zal niet gebeuren, dat isimmers niet gekend. Zoo redeneerden de vrouwen nog eene wijl, tot dat Gaston's vrouw te kennen gaf, dat zij hare moei niet langer mocht alleen laten. Op straat gekomen, dacht zij Ik heb mijne rol daar wezentlijk goed gespeeld. Mijne vriendin kan geen het minste vermoeden meer hebben, dat ik haar flesch ken bemachtigd heb. Omtrent den middag was zij in de zieken kamer terug, en vroeg schijnbaar met de innigste deelneming naar den toestand der lijderes. Deze veinsde te slapen, maar Karline ver telde wat de dokter gezegd had, en toonde de nieuwe flesch waar de zieke alle uren eenen lepei van nemen moest. Daar scheen Esther het hoogste belang aan te hechten. Het werd namiddag. De nicht had het noenmaal genomen, en plaatste zich wederom in haren zetel nevens hedzeggende flat zij ging traChtèn ëèn Bij de explosiemotoren, petroleum- en naphte motoren, is het brandstof verbruik per effectief of werkelijk paardekrachtuur ongeveer 400 grammen gezien een liter 800 gr. weegt en gemiddeld 70 centiemen kost, komt het aldus geleverd paardekracht uur op 35 centiemen. Nochtans bij deze laatste motoren, verandert het verbruik weinig met de belasting van den motor 1.1. z. dat een motor van 5 peerden omtrent zoo veel brandstof verbruikt, wanneer hij 2,5 peerden nuttig werk levert, als wanneer hij 5 peerden nuttig werk levert. In het eerste geval dus zou de prijs van het peerdekracht- uur ongeveer tot het dubbel stijgen. De electrische motor, indien wij ons steunen op den gemiddelden prijs van de kilowattuur voor drijfkracht, gelijk aan 80 centiemen, en aangezien een kilowattuur zooveel beteekent als als het arbeidsvermo gen van 1,36 paard kost dus per paarde krachtuur geleverde arbeid 80/1,36 59 centiemen. Buiten de menschen en paarden arbeid, bereikt de electrische motor dus de hoogste prijs, zoodat de rationneele keus nog slechts kan bestaan tusschen de drie laatste aangestipte tiipen. A priori zou de electrische motor moeten afgeweerd worden aangezien zijn verbruik het kostelijkst is, nochtans, hoeven verschillende hoogst belangrijke fac toren in acht genomen te worden, bij iedere uitbating. Vooreerst, bii de gas en petroleum mr to ren wordt er eene grondige kennis vereischt, moet de afkoeling goed verzorgd worden, moeten de draaiende en bewegende deelen dikwijksen nauwkeurig gesmeerd worden, en goed zuiver behoudenmoeten de kleppen dikwijls nagezien worden opdat zij niet te veel zouden bevuilen, werkt de ontsteking dikwijls slecht of ten ongepasten tijde, zoo dat men meest altijd, voor de bediening veel tijd verliest, dien wij anders zouden kunnen benuttigen. Zoo wordt reeds in eeniger mate de prijs van het paardekrachtuur voor deze motoren vermeerderd, zoodat de electromo- tortotnutoe de eenige volmaakte krachtbron mag genoemd worden en zijne toepassing hoeft meer en meer uitgebreid te worden bij alle kleine nijverheden. Voor de ambachtslieden vraagt zijne toe passing geene voorafgaande studie, door de verschillende aan te drijven werktuigen ofwel rechtsireeks, ofwel bij middel van riem- schijven of tusschenas met den motorkunnen verbonden worden maar ir. de boerderij kan dit niet altijd zoo eenvoudig geschieden, daar de verschillende werktuigen niet altijd in dezelfde plaats aangebracht zijn, zoo wordt er in de meeste gevallen eenegrondige studie gevergd om de beste en de goedkoop- steschikklng te kunnen verwezenlijken. Veel wordt er gesproken over den verdraagbaren electromotor, die achtereenvolgens bij ieder werktuig aangebracht wordt. Dit systeem alhoewel schijnbaar het goedkoopste, kan niet geschikt zijn om voordurend in dienst te blijven, daar ofwel in ieder plaats goed aangetast en goed afgeteeken^e fondaties moeten aangebracht worden, om aldus wei nig tijd te verliezen voor het vastzetten van den motor, ofwel in tegenovergesteld geval moet men iedermaal lang zonken vooraleer de juiste plaats te vinden In bfide gevallen komt dit zeer duur te staan. Gezien d tame lijk lage prijs van den electrischen motor, zou het geraadzamer zijn, al de werktuigen eener boederij in twee of drie groepen te rangschikken, ieder groep zijn vasten motor bezittende, zoodat ten allen tijde en zonder last, ieder afzonderlijk werktuig of alle werktuigen samen, bij middel van een tus schen as en riemen zouden kunnen aange dreven worden. Deze uiteenzetting zou zonder einde kun nen voortgezet worden, het ligt nochtans in mijne bedoeling niet, ik wilde enkel eenige gedachten ter overweging neerschrijven om de oogen der lezers te openen voor het na zoeken van al de voordeelen welke de elec- triciteit ons biedt (Einde) boerendochters. Vroeger werden de begoede boerenmeisjes gestuurd naar kostscholen Daar leerden ze vele zaken, maar over het geen voor hen de hoofdzaak was het landbouwbedrijf werd nooit een woord gerept. De meisjes werden het werken ontwend, en kwamen thuis met fraaie manieren, hon derd woorden Fransch, en eene groote dosis minachting voor het ouderlijk bedrijf De landbouwscholen vormen boerinnekens met gezond verstand en helderen kijk in de boerendoeningboerenmeisjes die er van bewust zijn, dat de volle landelijke natuur het hoogst genot schenkt aan den mensch. We stellen ons soms voor dat het geluk ver te zoeken is, en slechts door uitzonder lijke middelen verkregen wordt. En nochtans, in onze onmiddellijke nabijheid, in het heel gewoon dagelijksch leven, wordt ons het groote geheim van het geluk veropenbaard. G. v. A. M. Deswarte, socialist heeft in den Senaat hevige kritiek gevoerd over de Regeering over het gemis aan maatregelen om den lagen wisselkoers tegen te gaan. Hij verwijt de Regeering vervolgingen ingespannen te hebben tegen de Communis ten en de Syndicaten en niets te doen tegen de misdadige macht van het geld. Hij aanziet de Roerbezetting als de groote oorzaak van den kwaden toestand van ons geldwezen. Wij beleven een crisis van vertrouwen. Wij moeten binnen en buiten de grenzen dit vertrouwen trachten weer te winnen. M. Van Overbergh, Katholiek, sluit zich in vele punten bij vorigen spreker aan. Hii vraagt krachtige maatregelen om den wis selkoers te verbeteren. Minister Theunis wijst op de oorzaken van de waardevermindering van onzen frank en wijst op de maatregelen die reeds geno men werden. Er zullen maatregelen genomen worden om het speculeeren te beletten. Hij vraagt de medehulp van iedereen. De taks van 1 frank per ring heeft voor 1923 ongeveer 3 640 000 frank opgebracht, waarvan 3 millioen 370 duizend frank weeens duiven geboren in 1923 en 370 duizend frank voor duiven voorzien hetzij van een vreem den ring, hetzij van een ring van een niet goedgekeurd model, welke aan pröskampen deelgenomen hebben. De opbrengst van 10 t. h. op de duiven- prijskampen wordt geschat op 250 duizend frank. Ten behoeve van de provincie of gemeen ten mogen geene opcentiemen geheven wor den op den inzet bij de duiver prijskampen noch wegens het houden van reisduiven. De bladen van alle landen begroeten met voldoening de opening van de bijeenkomst der deskundigen-commissie van de Commis sie van Herstel als de belofte eener alge- in de intergeallieerde weinig te slapen, maar dat zij zich nergens op haar gemak gevoelde, tenzij in de nabij heid harer beminde moei. Men scheen haar met opzet alleen te laten, en zij veinsde welhaast ingesluimerd te zijn. Intusschen waren de twee bespieders op hunnen post, en vervulden gewetensvol hun nen plicht, vooral dejongeonderzoeksrechter. Daartoe had hij ook nog eene bijzondere reden. Hij had Esther Dillac herkend. Daardoor maakte hij nog te meer allerhande gissingen, maar liet niet na nauwkeurig toe te zien wat er in de ziekenkamer omging Daar viel evenwel niet veel te bewaken, want niemand verroerde zich. Op slag van vier uren nochtans vroeg de zieke haren lepel. Esther diende haar denzelven toe, zonder dat er iets buitengewoons aan hare handel wijze op te merken was. Ik geloof fluisterde de agent dat die oude vrouw zich iets ingebeeld heeft. Zoo haastig nietgeoordeeld, wederlegde de rechter, men moet soms nog al wat geduld hebben, om iets te ontdekken...Zie nu eens, wat doet zij daar Zij tast gedurig in den zak van haar kleed. Ja, let op... Zij heeft de medicijnflesch der zieae op de waschtafel geplaatst... Wat moet dat beduiden Verder zegden detwee mannen vooreenige oogenblikken niets meer, zij hadden te veel te zien... Esther had het kleine fleschken waar wi; reeds over gesproken hebben, uit den zak gehaald. Zij loerde eens naar de zieke, en meende te mogen overtuigd zijn dat zij sliep. meene verbetering betrekkingen. Zij rekenen erop medewerking den dat de Amerikaansche Engelschen tegenstand tegen het Fransche standpunt zal matigen. Generaal Dawes, de Amerikaansche gede legeerde is de voorzitter der eerste Com missie. M. Mac. Kenna is voorzitter der tweede Commissie belast met onderzoek naar de Duitsche kapitalen in den vreemde. De werkzaamheden zijn dus begonnen. Gedeeltelijk hangt het evenwicht van alle landen ter wereld van de l uidige opzoekin gen af. Hebben wij, zooais M. Barthou zegd, vertrouwen in de werkzaamheid, de bevoegdheid en de onpartijdigheid dezer commissies. Het volgende wetontwerp is ingediend. De Minister kan strafbepalingen treffen tegen degenen die door woord of geschrift, en met het doel om schade te berokkenen, de waarde van de Belgische frank trachten te verminderen. Een geldboete welke 100 [duizend frank kan bereiken zal de overtreders worden opgelegd Dit wetsontwerp is overal gericht tegen degenen oie vooral op den buiten de Belgi sche munt en Staatwaarden gaan verlagen. Verleden jaar werd in de Kamer een wets voorstel onderzocht strekkend tot het ver smelten van de bureelen der Godshuizen met deze van Weldadigheid. Daar men het niet eens werd, zond de Kamer dit ontwerp naar de midden-commis sie tot nader onderzoek. Thans heeft die Commissie besloten een splinternieuw voor stel op te maken, in overleg met de afge vaardigden van de Godshuizen en bureelen van Weldadigheid. Het vroegere voorstel voorzag dat, bij Koninklijk besluit, tusschengemeentelijke commissiën van toezicht en een tusschenge- meentelijk fonds zou worden ingericht. Het nieuwe voorstel zal de gemeentelijke zelfstandigheid vrijwaren. Welweters beweerden dat de algemeene voortbrengst van ons land achteruitging ten gevolge van den 8-urendag. M. Theunis is van dat gedacht toch niet, want hij heeft verklaard in den Senaat Wat invloed heeft is de handelswaarde. In de twee of drie laatste maanden was zij beter dan vóór den oorlog. De algemeene produclie van het land is, vergeleken bij wat zij in 1913 was, erop vooruitgegaan. Wij klimmen weer den berg op wij klimmen zelfs vlug Belg). [hvGï&Uifie mlüioen 250 duizend frank betaald voor deelneming aan de we reldtentoonstelling van Rio de janeiro in 1922 1923. Daar hebben zoo wat 400 nijveraars en 75 kunstenaars van Belgie aan deel genomen. Op 120 tentoonstellers die inlichtingen geleverd hebben over de onmiddelijke beko men uitslagen hebben er 54 verklaard voordeel te hebben getrokken uit hunne deel neming aan de tentoonstelling van Rio. Drie millioen 250 duizenden frank waaruit 54 menschen profijt getrokken hebben, 't Is te kostelijk I In een zijner laatste zittingen heeft de ge meenteraad van Veurne het plan besproken van op het kerkhof van Veurne een stand beeld, of ten minste een borstbeeld te laten oprichten van Karei Cogge, den nederigen held van de overstrooming aan den Yzer in 1914 Er bestaat eene Belgische Commissie van filmkeurders die moeten waken over de zedelijkheid der films. Te Brussel wordt voor het oogenbllk een film vertoond Lajtragédie de Lourdes Het is de gescheidenis van een ongeloo- vige, die zijn dochter ten einde raad, naar Lourdes 4aat voeren, waar zij mirakeleus genezen wordt Kardinaal Dubois van Parijs en ook Kardinaal Mercier hebben den film goedgekeurd. De heeren van die Belgische Commissie waren van een ander gedacht. Dejilm kon slechts goedgekeurd worden op voorwaarde dat er gedeelten uit weggesneden werden en geen kinderen tot de opvoering zouden toe gelaten worden1 En waarom dat Wel omdat ongeloovigen zich in hun overtuiging zouden kunnen ge kwetst gevoelen. Dat ander films, die de overtuiging der Katholieken kwetsen, goedgekeurd werden en dat zij zelfs soms al te verre meegaande waren op gebied van zedelijkheid dat kwam niet in rekening bij de heeren keurders. De film van Lourdes moest getroffen wor den en verboden 1 Zij hebben toch eindelijk het belachelijke van hunne beslissing inge zien en op het laatste oogenblik hun hatelijk besluit ingetrokken. Ter Kamer werd eene ondervraging ge daan door M. Van Cauwelaert, Burgmeester van Antwerpen over de wanorde die heerscht op het spoor, over het gebrek aan voertuigen waardoor de handel groote schade lijdt. De Regeering heeft reeds erkend dat het spoor- wegbeheer niet op de hoogte zijner taak is. In den Ministerraad werd het voorstel on derzocht om een algemeenen bestuurder van spoorwegen te benoemen buiten het huidig beheer van het spoor. Deze zou al de ver voer- en verheerdiensten regelen. Hij zou daarbij de verbinding tot stand brengen tus schen den bevoegden minister en de betrok kene diensten. Eene andere groote hervorming zal aan de diensten op het spoor gedaan worden. Er is spraak de spoorwegen op meer in- dustrieele grondslag in te richten. Thans kan men nooit weten of er winsten of verliezen gedaan worden bij het uitbaten van dit of dat spoorgebied. De verhouding tusschen Rekenhof en spoorbestuur zijn niet goed afgeteekend. Een ontwerp is ter studie en weldra zal die verandering ingevoerd worden. De Ministerraad heeft besloten drie tom bola's te houden een ten bedrage van 500 duizend frank te dekken van eene aan vullende versiering van den triumfburg in het Jubelpark. Een ten bedrage van 1 mil lioen tot steun aan de coöperatieve bewe ging en één ten bedrage van anderhalf millioen als tusschenkomst in de tentoonstel ling van nijverheidskunst te Parijs. Dat een soldaat met vermindering van tarief reist met verlofbrief Niets dat rede lijker is. Maar waarom een officier zonder verlof brief, zonder dicnstaangelegenheid, maar 25 procent van den vervoerprijs betaaalt, is ons niet duidelijk. Wij hebben een tijdje geleden de zeer eerbiedwaardige sommen opgenoemd welke deze heeren uit de kas van de belastingsbe talers trekken. Kunnen die niet den vollen prijs betalen Waarqm moeten zij een gunsttarief hebben als zij reizen voor hun plezier. Het deficitaire budget van Spoorwegen kon die niet te verantwoorden gunst gerust afschaffen. Guido. PLECHTIGE BEGRAFENIS PAST0R-0EKEN VAN GISTHEL. Dan ging zij heel voorzichtig naar de waschtafel, .achter het bed, waar zij de me dicijnflesch gezet had, en goot er een deel des inhouds van het kleine fleschken in. Zij schudde het mengsel goed ondereen, en plaatste de flesch wederom op het nacht tafeltje. Zij was zeer bleek en viel om zoo te zeggen op haren zetel neder. Naeenige oogenblikken was zij kalmer ge worden daar zij geene verandering aan den drank bespeurde. Voorzeker was itij inwendig tevreden, dat het zoo goed afliep. De geldzucht had haar verblind. Zij meende, dat zij, na eenen afschuwelijken moerd bedreven te hebben, haar geweten ging kunnen in slaap wiegen, met geld te verteren en zich te vermaken. Hoe dwaas Wist zij dan niet, de ongeluk kige verblinde, dat het geweten altijd en overal zijne stem laat hooren, zoowel in de ellendigste hut als op de trappen der schitte rendste tronen, zoowel in de luidruchtigste feesten, als in de eenzaamste duisternissen En daarbij, de geldzucht had haar zelfs onder verstandelijk opzicht eenen blinddoek op de oogen gelegd, want zij had vergeten de eenvoudigste voorzorgen te nemen om zich aan den wrekenaen arm van het men schelijk gerecht te onttrekken. Hoeishet mogelijk?Zal de eerlijke mensch zich afvragen. En evenwel ontbreken in onze dagen geene voorbeelden, die klaar bewij zen, waar de drift van het geld iemand brengen kan. Doch wij zijn er geenszinsopuitschandaal te verwekken. Er ontstaat er bij tijds meer dan genoeg. Daaróm zullen wij de slachtoffers van dien leest en verggreldt de Peoefiiifiiemr. ongeregelden drift, maar onder de sluier der vergetelheid laten rusten, zoo er hun nog rust te wachten staat. Keeren wij naar ons verhaal terug. De onderzoeksrechter en zijn gezel had den alles gezien. Eene giftmengster zegde de eerste Ja, kreeg hij tot antwoord... Wat nu gedaan Wij moeten haar op staanden voet aan houden, om ongelukken te vermijden... Gi; grijpt de flesch en zorgt er goed voor... Ik zal mij met haar belasten. Zeer wel. Zijt gij gereed Ja. De rechter opende de deur, en terwijl de agent naar de tafel ging om de flesch in be slag tenemen, trad hij opdegiftmengster toe Haar bij den arm grijpende, zegde hij Juffer Dillac, in name der wet neem ik u gevangen I Wat is er gaande riep zij uit. Gij zijt eene giftmengster, hoorde zi hare moei zeggen, die haar met wraakzuch tige blikken aanstaarde... Doe haar onmid delijk naar het gevang Ho 1 wat verschrikte de jonge vrouw bij die woorden Daar zij evenwel geen wederstand bood kon de rechter vrijelijk spreken, en vroeg Zou ik eens mogen weten, waar die juffer tegenwoordig woont, hier in Gent of elders Esther antwoordde zelve Ik ben de vrouw van den notaris Gaston Vanmeert, en ik hoop wel, dat gij geen schan daal zult verwekken voor eene nietigheid. Ik I heb eenige druppels in de flfeScfa mijner tante Woensdag laatst heeft Ghistel een roeren de hulde gebracht aan de nagedachtenis van Z°er Eerw. Heer Delanote, Pastor- Deken. De kerk was proppensvol gevuld met vooraanstaande geestelijken en leeken, onder meer de Zeer Eerw. HH. Dekens van het Bisdom, senator Hamman en volksver tegenwoordiger Baels, en daarbij al de parochianen van Ghistel en de Eerw. HH. Pastors der Dekenij. De rouwdienst was voorgezeten door Hoog Eerw. Heer Kanun nik Van den Berghe, Groot-Vikaris van den Bisschop van Brugge. Na de plechtige rouwmis hield Zeer Eerw. Kanunnik Mahieu,Secretaris van 't Bisdom, oud-leerling van den overleden Deken, de lijkrede, waaruit wij het deel overdrukken, dat het twintigjarig professoraat van Zeer Eerw. Heer Delanote in 't Kollege van Po peringhe behandelt. Na er op gewezen te hebben dat de pries ter komt, gelijk zijn Meester Christus, niet om gediend te worden, maar wel om te dienen,venit ministrare, toonde de redenaar aan hoe Professor Delanote zijn bediening vervuld heeft, naar het woord van den H. Apostel Paulus Ministerium tuum imple, vervul uwe bediening Leo Theophiel Delanote werd geboren te Haringheden 11 October 1858, gesproten uit eene familie die in geheel de streek bekend staat als een toonbeeld van Vlaam- sche diepchristelijke godsdienstigheid, wel ke onlangs nog zijne Heiligheid de Paus vereerd heeft in den persoon van den oud sten broeder bij de eeremis van den derden priester in zijn huisgezin. Hij studeerde aan t bisschoppelijk College te Poperinghe, waar hij o. m. bij het eindigen der Rhetori- ka den prijs won in overzetting uit het Grieksch in den kamp tusschen de verschil lende Colleges van het bisdom. Hij zou, gelijk zijn oudere broeder, priester worden. Innige godsvrucht en ernstige studie vertoonen zich reeds in het Klein Seminarie, doch ontwikkelden zich voortdurend in 't groot Seminarie, en later aan de Hoogeschool van Leuven, waar hij om zijn schranderen en ernstig-aangelegden geest gezonden werd om twee jaren lang zich onmiddelijk voor te bereiden tot de bediening van leeraar in de oudere huma niora. Intusschen, op 7 Juni 1884, werd hij Priester gewijd. Nu mag de Bisschop spreken lmple mi nisterium tuum, vervul uwe bediening van Professor, twintig jaren lang, zonder ooit eenige verslapping, integendeel, hoe langer hoe beter. Hij diende zijn leerlingen, met volle toewijding, zooals dat niemard ooit deed. Men weet hoe de vorming van de jonge lingen, vooral in de twee hoogste klassen, een doorslaanden invloed uitwerkt op ge heel hun levensverloop. Als professor van poësis en rhetorika, heeft Eerw. Heer Dela note meesterlijk werk verrichtzijne bedie ning heeft hij ten volle vervuld. Zijn werk was binnen, in 't College hij wist dus niet van uitgaan hij bleei binnen, en zelfs bij bijzondere gelegenheden bood hij zich tel kens aan om thuis te wachten. Voor zijn studenten had hij alles veilzijn tijd, zijn geld, zijn gezondheid, al de krachten van geest en wil, geheel zijn ziel. Hij bereidde zorgvuldig al zijn lessen hij was een mees ter, 't is genoeg bekend, een meester in t latijn en vooral in 't grieksch, doch dat was geen reden om nu gerust te rentenieren de vertalingen, die reeds meermalen verbe terd waren geweest, moesten nog herzien en opnieuw omgewerkt worden nieuwe au teurs of nieuwe vakken kwamen op het leerprogramma van stonden aan, greep ze de leermeester vast, en moest er een deel van de nachtrust erbij komen, ehwel, het kwam erbijzoo ging het b.v. met de physica, later met de chimie het was eender wat het moet, het zal 1 Plicht vooralHij verbe terde de werken met zorg en geduld, al de werken, van 't eerste tot het laatste, van Tbegin van zijn professoraat tot aan 't einde, en ook van den eersten dag van 't school jaar tot den laatster ja, zijn oud-leerlingen weten zoo wel, hoe hij nog den morgen van de prijsuitdeeling kon komen op de speel plaats met de laatst-ingediende, en iok verbeterde werken. Hij was een man van plicht. En 't was ook het vormen van dit plicht besef dat kenschetsend was in de zedelijke vorming die hij zijn leerlingen bezorgde. Want het was hem niet te doen allerhan- dige wetenheden en kundigheden aan te Ieerende humaniora, en voornamelijk de oudere humaniora, hebben ten doel huma- niores meer-mensch te maken, en dan ook, in onze gestichten, christianiores meer- christenen te maken. Hij was niet enkel leeraar, hij was opvoe der tot hooger mensch-zijn en christelijk- zijn. Door de studie zelf wilde hij geest en wil kneeden en stalen: dat had hij zelf ge daan, dat zou ihij ook'bij zijn leerlingen uitwerken. Luiaards kon hij niet zien of luchten hoe striemend hier en geeselend zijn berispin gen Hoe kon hij, zonder gramschap, doch met kalme, vastberaden aanhoudendheid, den luiaard dag op dag ondervragen en gadeslaan, zonder hem ooit los te laten, tot hij hem aan 't werken kreeg of in een zeld zaam, hopeloos geval, moest laten zitten. Memoriekassen vonden bij hem geen genade; hij eischte studiewerk redeneering, over denking, ontleding van begrippen, met één woord geestesoefening, zóó dat én verstand én wil gevormd worden. Daarom ook ging zijn voorliefde naar de klassieke letterkunde, om 't even in welke taalvan daar zijn aanhoudend [opwekken tot werkzaamheid, zijn vermanen voor later om als priesters, geneesheeren, rechters, advokaten enz. altijd voort te studeeren, uit plichtbesef, uit bewustzijn van de verantwoordelijkheid tegenover het volkMen heeft dik w ijls gezegd dat het kenmerk van 't College te Poperin ghe is de studiegeest. Indien dit waar is, wij, oud-leeilingen, zijn overtuigd dat die geest het werk is geweest ten grooten deele van twee meesters, die hand in hand twintig jaren samen gewerkt hebben. Eerw. Heer Vervaeke zaliger, onzen onvergetelijken Principaal, en Eerw. Heer Delanote, den onmisbaren rechterarm van Principaal Ver vaeke. Beide Meesters hebben bemind, beide Meesters hebben gediend, hunne bediening vervuld. Geheel die werkzaamheid op de leerlingen ging uit van ziin inwendig priesterleven. Goede priesters zijn heilige vaten, vervuld met hemelsche gaven boven mate (Z. Ruysbroek). Eiken morgen vulde hij zijn ziel met hemelsche gaven in het gebed en vooral in hetjheilig misoffer. En die hemel sche gaven storte hij dan uit in de ziel van zijn leerlingen... Watlhij deed te Poperinghe voor de stu denten, heeft hij voortgedaan als herder te Ooteghem, waar hij benoemd werd den 17 October 1905. Nu nog is zijn gedachtenis daar in zegening. Op 16 Augustus 1910 werd hij pastor van Ghistel en deken van de christenheid. Daar ook was hij ten dienste van zijn volk tot alle goed werk bereid en de talrijke menigte parochianen, die bij de rouwplechtigheid tegenwoordig waren, bewijst genoeg hoe de deken van Ghistel het vertrouwen en de blijvende genegenheid gewonnen had. Zijn ziel ruste in vrede. Bij een rooversaanval op de Ameri can SUvakian Bank »,teGross-Topolesany, in Tsjecho-Slowakië, werden dn kassier en de bestuurder ernstig door revolverschoten gewond. Eene som van 200,000 Tsjechische kronen is gestolen. Van het St-Paul's-Eiland, in de Beh- ringzee, wordt geseind dat men op 't Eiland Belkovski eene geweldige aardbeving ge voeld heeft. Een der Pribylow-Eilanden, gelego aan den vuurspuwenden berg Paihof, in de P *>lzce, is ingestort en door de gol ven ve. zwolgen. Bij een brand, uitgebroken in een raffineerderij te Pittsburg in Duitschland zijn zeven pompiers omgekomen. Zij stonden op ee.i ladder, die brak, en vielen in een reus- achtigen ketel met kokende olie. Voorts wer den talrijke personen gekwetst. Dezen morgen is een reizigerstrein, die uit Mainz kwam, in de statie van Durmstadt op de lokomotief van ^en anderen trein geloopen. Een der lokom&tieven ontspoorde, over enkele dagen platgebrand. Wij geven hier het afbeeldsel van de barak die dienst deed als parochiekerk te Dicke- busch en die de verledene week, te midden den nacht, werd platgebrand. Gansch de bevolking heeft deernis in de droevig ramp. Onze voorloopige Kerk,zelfde model als die van Vlamertinghe die afbrande op Nieuwjaarnacht van 1922, was de schoonste van de streke en daar konden wij op het gemak den tijd afwachten dat wij gedaan, van eenen drank die weinig gekend is, maar rust verschaft. De eeuwige rust, denk ik kreet de zieke. Dat zal onderzocht worden, sprak de rechter maar het was zichtbaar dat hij voor het oogenblik aan iets anders dacht. De agent stond alles sprakeloos aan te zien, en Karline, die op het gerucht binnen geko men was, zegde Wel, mijne goede meesteres, gij gaat u te zeer vermoeien, al die aandoeningen zul len u doorien. Toch niet, Karline, binnen een paar dagen zal ik genezen zijn immers, die heks zal zich bij mijn bed niet meer bevinden.. Ho die ondankbare 1 die moordenares 1 Onderwijl had de rechter nagedacht, en sprak Mevrouw, ik ben geen agent, zooals gi meendet, maar wel onderzoeksrechter. Wij hadden als een voorgevoel dat er hier iets bijzonders moest op handen zijn,daarom ben is zelf gekomen...Gelief nu naar mijne woor den te luisteren. Er is hier nog niets bewe zen.. Daarom stel ik voor de plichtige, indien zij waarlijk plichtig... Zeker is zij plichtig riep de zieke. In elk geval dan, mevrouw haar hier opgesloten te houden, tot dat wij den inhoud der zaak kennen. Ook wel, meende de weduwe, maar be waak haar goed. Karline zal u wel een kamerken toonen, dat daartoe heel wel ge schikt is. Volg ons, zegde de rechter tot Esther. Deze wierp nog een onderzoekenden blik in 't ronde, gelijk een roofdier dat in eenen strik gevallen Is. Waarschijnlijk rekende zij £lèh in ÖeOnmogel^ktieW Van te ontsnappen, zouden verhuizen naar het nieuw kerkge bouw. 't Is nogmaals een groote stoornis in parochiaal leven benevens de aanzienlijke stoffelijke schade. Er dient bemerkt te wor den dat niemand weet waar de brand eerst begonnen is. Al dat men zeggen kan is dat de vlammen eerst kort na middernacht op gemerkt wierden al den voorkant der kerk. De oorzaak blijft onbekend. Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-Vlaander en FORREST L. AGENTSCHAPPEN POPERINGHE, Groote Markt, 28, tel. 89 <5 90. VEERNE, Ooststraat, 64, tel. 76. DIXML'DE, Wylgendyk, tel. 44. MOESKROEN, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, Agent Beveren Noordschoote Ledeghem Westoutre Rousbrugge Loo Heer FOURN1ER, Burgemeester. Heer T AHONGemeentesekretaris. Heer M. BAILLEUL, Heer G. DELANNOO, Heer A. DECLERCQ. Heer A. CLAEYSOONE. Gem.-ontv Heer V. CAMERLYNCK, BIJKANTORENNleuwpoort, Proven, Watou, Leysele, Stavele, Alveringhem en liet zich door den agentbijden arm nemen. Zij werd buiten de deur geleid, gevolgd door Karline en den magistraat. Zoo kwamen zij, op hetzelfde verdiep in een klein plaatsken, eene soort van bureel kamer, waarvan het eenige venster met sterke baren voorzien was. Daar werd Esther alleen in gelaten. De rechter sloot de deur en beval den agent goed de wacht te houden. Dan ging hij weder naar de ziekenkamer, om verdere inlichtingen te uemen, en een geregeld onderzoek te beginnen. XIX. De notaris Vanmeert was sedert eenige da gen van zijne reis naar Gent teruggekeerd, en, in de afwezigheid zijner vrouw, werkte hij neerstig voort aan het vereffenen zijner zaken. Esther had hem eenepostkaartgeschreven, waarbij zij hem meldde, dat tante nog niet beterde, maar dat zij bijgevolg nog niet wist, wanneer zij ging kunnen naar huis terug keeren. Ja, zegde hij alsdan bijwijlen tot zich zeiven, als zij weder zal tehuis zijn, zal ik het haastigste geschikthebben...Zij zal daar dus niet veel meer moeten over hooren... 't Is jammer dat zij niet wat beter gesteld is. Voor de honderste maal kwam hij op die droevige overweging terug, toen hij op zeke ren laten namiddag eenen jongen telegram drager zijn bureel zag binnentreden. Deze bracht een snelschrift van den vol genden inhoud Notaris Vanmeert, X..., Kom zonder oogenblik verliezen naar woning uwèr moei SChrlkkel^k nieuws» Uwe tegenwoordigheid-onontbeerlijk. Monthoye, rechter. De lezer mag zich vrijelijk trachten voor te stellen welke verwarring die weinige woor den in den geest van Gaston deden ontstaan, hij zal toch immer beneden de werkelijkheid blijven. De tekst is duister, vreesinboezemend, zegde hii, voor de dood onzer moei zou dat zoc niet opgesteld zijn. Wat mag er dan voor gevallen zijn Men wil mij schrikkelijke ge- beurtenissendoen voorzien.. Esther lEsther Zou er van u kwestie zijn Maar ik mag geenen tijd verliezen zegt men... Laat eens zien... Hij keek op een kaartje dat aan den muur hing. ja, ging hij voort een sneltrein om 7 u. en 5 minuten, dien kan ik hebben. Zonder van kleeding te veranderen liep hij buiten aan de meid zeggende, dat hij maar s anderendaags kon terug zijn. Hij kwam in het huis van den huurhouder der plaats, en deze voerde hem zonder tijd verlies naar Brugge. Als hij in de statie aankwam werd de snel trein uit Oostende aangekondigd. Drie kwart uurs later was hij te Gent, en ging zoo snel mogelijk naar de woning zijner moei. Daar werd hij door de oude Karline ont vangen, die er zeer onrustig uitzag, maar daarom niet luider sprak dan gewoonlijk. Is tante misschien dood vroeg Gaston. Neen, integendeel, zij betert. Wat beduidt dan dit snelschrift Gelief te wachten, mijnheer, ik zal aan stonds den rechter roepen. Zij verdween. (Wordt voortgezet).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1