Nieuwsblad voor Popei en 'Omstreken. - N ELECTRICITEIT HET NOTARIET.! EN NIJVERHEIDS ANNONCENBI AO De lien genoden een net Kindle. iai de LiMenertii ons leert. Haar den Afgrond Apotheek Frans Van de Plas igsiitiauisrn en ge naaste ooriag. Drinkt "FORTE BRUNE Id Stad fr. 6.50 In Belgie 8.50 Stises?=Vasaesie, Alle annonce* zw i bondag 3n Februari 1924. 15 Centiemen 2li Jaar. -■ N? 5 ELECTR1FICATIE Uit OostvSeterers. p s» e g n 4ï :i Hlijnheer VANDEV00RDE Leest en versoraisfi de PeaarhgSissatr. Oorlogsschade. Politiek O verziek t, Het spook Mgr. Heylen. Een Vlaming uit een stuk. Schoolvrech; of SciiooioorSog. Voor de Staatsgspensionneerden. Het voorstel Devèze. Suikerfabriek. Feys-Callewaert, Rousbrugge. LICHT - DRIJFKRACHT W S KT Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aars de voordeeligste koersen. BEURSORDERS - IML8CHTINGERS - KOEFQMS, ^om@meütpnjs per Jaar Suite' Hüö 13.00 •Jitgevei Drukkerij, Papierhandel, 5, Gasthuisstraat, POPtRiNGHE Telefoon nr 9. PostchsokTekening or 15570. PRIJS ötRICHTESS, VERKOOPiS&EN, Eene inlassching o 60 cta per regel 2 en .3 ifil o.5e ct: VOKklSSEI, T 5-o fr per regel nOUWBERICHTEÜ. 5 ir. voor 10 rog Herhaalde temeneer, prijies op MoiT&t-g i VOORAF TE BETALEN j EN HOETEN VOOlï DEN i Vrijdao ingezonden worden. Kleine berichten teoen den Vrijdao noen. Uit het MoederbladOct. 1923 1. Moeder lief moet zelf mij voeden Moedermelk is mij zoogoed. 2. Juist op tijd en juist op ure Van nachtvoeding wil mij behoeden 2 Dagelijks baden en rein linnen. 4 Laat mijn bui' j los en vrij. Dus, navelband - rre van mij. 5. l aat de lie,'? zonnestralen Bbj in ónze kamer daieij. o 'pen venster, verscne lucht, Eigen he*, j :s mij» lusi. 7. Wil mij n nut op 'l mondje kussen. 8. Noch mij wiegend slape sussen. 9. Vul mijn mond metgeenen tutter... Laat anijs en suiker staan, en... 10. Regelmatig ter raadpleging gaan I Heel de wereld heeft nu het oog op Enge land gericht. Het woordje Labourpartij ligt op aller lippen en met eens zekere ver klaarbare bezorgdheid vraagt zich iedereen af wat er zal gebeuren nu die partij voor goed de teugels van het bewind in handen n. emt en hoe ze zal staan tegenover de Bel gische belangen, hetzij in handel, hetzij in staatkundige betrekkingen. De Labourpartij is nog zeer jong zij ont stond maar bij de verkiezingen van 1906 en is geboren uit de machtige Trade Unions of vakvereenigingen, die, zelfs voortkomende uit de gilden en ambachten der middeleeu wen gedurende meer dan 3 eeuwen gestreden hebben om het sociaal vraagstuk op te los sen die nu in het Vereenigd Koninkrijk schier alle vakken en miljoenen arbeiders vereenigen. De woorden conservatief, liberaal, socia list hebben in Engeland een gansch andere beteekenis als bij ons en zoo zien wij in de Labourpartij vereenigd conservatieven, libe ralen, leden van de Trade-Unions (het meest natuurlijk) en de eer.ige band, die de leden samensnoert, ligt in de genegenheid, die ze allen Ie arbeidende klasse toedragen. Tot hiertoe bleven de Trade Unions hun eischen beperken bij hetgeen het vak alleen betrof. De toekomst zal leeren of er een stevige politieke partij kan uitgroeien. Het is dus onjuist te zeggen dat de gansche Labourpartij socialistisch is zelfs deze, die zich in Engeland aanhangers van het socia lisme noemen, weigeren volstrekt sociaal demokraat, volgens jle Duitsche begrijpen van Karl Marx te zijn, want de Engelsche wer.man is overal praktisch en weinig vat baar voor socialisme en collectivisme met al hun droomerijen van communisme, waarin hij te vergeefs naar werkelijkheid zoekt. Betere middelen om zijn lot te verbeteren vindt h i in de Trade-Unions. De Engelschman blijft hoofdzakelijk individualisthij vraagt zijn eigen, en op de wijze, diehij verkiest, uit den slag ie trekken. Hij is, d or zijn karakter en door zijn op voeding vijandig aan alle inlijving, aan allen afstand van persoonlijke vrijheid. Engeland is en blijft 't middenpunt van het «Zelf help!» De Labourpartij, kind van de machtige T rade-Unions diereuzenuitslagen opleverden door een maximum vereenigingsgeest en een minimum Staatstusschenkomst, opgetim merd door den loonwerker, enkel geleid door eeuwenoudeoverieveringen.door iiiner- lijken band, door stalen wil en onuitputbaar geduld, is de uiting van de eigen Engel sche nationale ziel. Bij geen enkel volk is deze zoo duidelijk afgeteekend, straalt ze door tot in de minste feiten, omdat Staat en Volk wederkeeiig hun rechten en plichten opvatten. Alwie de Engelschman nagaat in zijn han del en wandel, in zijn land of in den vreem de, getuigt, dat hij altijd en overal blijken geeft van wilskracht, krachtdadigheid en eigenbeheersching. Alles draagt bij hem den stempel van persoonlijken ondernemings geest, alles is er privaatonderneming ja, onderwijs, leger, handel, nijverheid steunen op de volmaakste vrijheid Ei die zoo diep ingewortelde hoedanigheden worden nog merkelijk ontwikkeld, door een doelmatige onderwijsmethode. De Engelschen aanzien de lichamelijke, verstandelijk en zedelijke opvoeding, 1.1. z. het ontwikkelen en het bestand maken van het lichaam, van den geest of van het karak ter als de voornaamste grondslag van het welgelukken. Geen boekenonderwijs in Engeland, men is er onverschillig aan, men misprijst hetterwijl al wat lichaam of ka rakter vormen kan in hooge achting staat. Het handwerk bekleedt de eereplaats, de gansche namiddag is gewijd aan handwerk en uitstappen, in de nijverheid klimt de ar beider tot meestergast, tot baas, tot inge nieur zonder ooit lessen in een hoogeschool te ontvangen. Zijn de Engelsche werklieden daardoor minder bekwaam dan anderen Als een Engelschman de school verlaat, sterk van lijve, gewend aan het dageiijksch leven, tot man opgewassen, zeker van zich zei ven, vreest hij den onvermijdelijken strijd van het leven niet meer, hij weet zijn weg te banen in alle landen der wereld. Welk hemelsbreed verschil met onze op leiding Officieele programma's regelen hier alles tot in de kleinste bijzonderheden, de minste afwijking wordt gestraft kleingeestige reglementen stellen alles in het werk om bij den leerling alle initiatief, onafhankelijkheid, wilskracht en eigenliefde te dooden. Ellen lange lessen, gedwongen huiswerken, herhaalde examens, blinde gehoorzaamheid aan honderden voorschriften, ziedaar ons Belgisch onderwijs. Zes A zeven jaar van dat slavenleven gaan voorbij en de leerling ver schijnt op den drempel der samenleving, den kop vol woorden, een hart waarin alle bron van eigen wilskracht uitgeput, en een geest waaruit alle spoor van zelfdenken verdwenen is. Gelijk het schoolwezen zoo is de huizelijke kring. De Engelsche ouders stellen meer be- tfengelwerk van «De Poperinqhenaar» 23 ROMAN dear C. VËRVABCKE. Een oogenblik nadien werd de deur geo pend, en de heer Monthoye trad binnen met een zeer ernstig gelaat. Hij boog voor Gaston neder, die opstond en eerbiedig groette. - 't Is toch mijn vriend VanmDert, zegde de rechter op zacliten en medelijdenden toon, Inderdaad... en gij, mijnheer Uw kameraad Monthoye met wien gij te Leuven zoovele avonden doorgebracht hebt. Gaston streek met zijne hand over het voor hoofd en antwoordde Gij hebt gelijk, mijnheer, maar ik ben verstrooid, en bevind mij in zonderlinge om standigheden. Gij zijt verwonderd hier eenen rechter aan te treffen Voorzeker, en ik hoop dat gij mij zoo gauw mogelijk eenigen uitleg zult geven. Aanstonds, mijn vriend, alhoewel de zaak u erg bedroeven moet. Wees<iai moe dig. ik ben hier geroepen geworden, om als magistraat te handelen, maar ik heb ook niet vergeten, dat ik mensch ben, en dat men immer i t aan zijne vrienden verschuldigd is. Wat zijn uwe woorden duister, mijnheer. Ik geloof het, mijn weerde vriend, maar wees zeker dar ik zoo niet handel voor mijn vermaak. lang in hun zonen tot den strijd van het leven te wapenen, dan ze ervan te bestrijden zij stapelen geen schatten op voor hen, zij ma ken er geen onbekwame mannen van, maar mannen, die in staat zijn in hun levensbe hoeften te voorzien. Wij, daartegen, werken van 's morgens tot 's avonds om de toekomst onzer kinderen te verzekeren wij sparen voor hen, ontzeg gen ons veel genoegens ons eenig doel is het leven zoo aangenaam mogelijk te maken en ze te verlossen van allen inspannenden arbeid. Hij zal dan zoo niet moeten wroe ten gelijk zijn vader is een dagelijksche spreuk in den mond van yeel ouders Dat alles is zeer schoon en loffelijk maar welke mannen levert men alzoo aan de samenleving Is het dan niet natuurlijk dat de Engelsch man, en die krachtdadigheid, en die wils kracht, en dit initiatief hem aangeboren en ter dege door onderwijs en opvoeding ont wikkeld, ten nutte heeft weten te maken om zijn benarden ekonomischen toestand zelf te verbeteren In geen land is de werkman beter op de hoogte vsn de ekonomische noodwendighe- df n dan in Engeland, dank aan zijn natio nale ziele, gekneed en gevormd in huis en school om in overeenstemming gebracht te I worden met den hedendaagschen strijd. Dat is de sterkte eener natie, de altijd vernieuwende kracht van een volk. Fouten kunnen en zullen begaan worden door de Labourpartij net zoo goed als door andere maar in die fouten, op een aafspoor vol harden, dat zal het Engflsch volk nooit Welke een les voor ons en mocht ze ons tot nadenken stemmen Vrijzande. Het Voethem-veld bij Brugge wordt een eindelooze munitiesiapeiplaals. De plans zijn er orr. nog twee kazernen op te bouwen rond Brugge. In Brugge zelf zullen de garnizoenen groole uitbreiding nemen. Een Fransch oorlogsschip ligt in Brugge- Zeehaven en Belgische zee-soldaten worden erop gedresseerd Meer nog Da zeekust krijgt eene nieuwe spoorbaan komende uit Frankrijk. Die weelde kon Westvlaanderen vroeger nooit krijgen. Er is een plan ontworpen om het Noorden van Frankrijk te verbinden niet Brugge bij middel van een luchtspoorweg. Dat konvooi zou op hooge ijzeren stelten Met voldoening en belangstelling hebben wij verschiliige Zondagen, het zoo schoon beschrijven, van het nut der electrieksche- beweging in uw geeerd blad nagegaan. Zonder twijfel is de electrieksche beweging op onze dagen van het allergrootste belang en eenieder komt daarvan overtuigd, 't is alzoo, dat, over twee jaren, een aanta! ge meentebesturen van het omliggende, het. voordeel en nut van dergelijke instelling inziende het geradig oordeelden en het ge dacht opvatten, hunne streek, van eene eiectfiksche leiding te voorzien. Doch op loopen, np een brugge met pilasters zoodat hun eigen deze taak ten einde te brengen, Opvolger van S. VANDEN 8ERGHE, Berte.npiaats, 8, (Kleine Markt), Wie kent de geschiedenis niet van den sterrekijker die gedurig maar kijkende naar wat op honderden kilometers boven hem gebeurde niet zag dat er een afgrond aan zijne voet* n lag en er reddeloos in verloren liep Wij, menschen van Westvlaanderen, wij volgen de gebeurtenissen die zich in vreemde landen voordoen en wij zien te weinig wat er in ons eigen Westvlaanderen zooal aan het gebeuren is. Westvlaanderen was het oorlogstooneel in den iaatsten oorlog Een derde deel van Westvlaanderen werd verwoest, vernield Welnu men is bezig met Westvlaanderen in een nieuw oorlogskleed te steken want de tol, dien het aan den oorlogsgod betaald beeft, is nog niet groot genoeg. De slachting was nog niet gruwelijk genoeg. Men wil Westvlaanderen tot i ieuwen oorlogsbodem maken, men wil Westvlaan deren voor den nieuwen oorlog bereiden. Vóór 1914 werd Antwerpen aanzien als eene oninneembare vesting. Antwerpen was de spil waarrond geh°el den militairen win kel van Belgie droei. October 1914 kwam. Enkele Duitsche obussen waren voldoe de om geheel het plan onzer Belgische militairen in duigen te slaan Die vesting, waar B.'Igie bij niilüoenen en nog tnillioenen franken aan besteed had, wiat honderden hectaren rijken bouwgrond sinds jaren kaai bleven liggen, die sterke vesting viei in enkele uren. Men kan nu nog niet verklaren hoe geheel het Belgisch leger daar, als in eene val, niet gevangen geno men werd. Hel plan, door de heeren Militairen, die meenen dat zij niet kunnen missen, opge maakt, dat plan was toch gemist. Nu zijn de oorlogsmannen aller landen het eens dat niet eene enkele versterkte stad. midden het land aan een moderne vernieling kan weerstaan. Een nieuw plan moest dus bereid worden, in plaats van eene stad in 't land zal een zeehaven als steunpunt gebruikt worden. De verbondenen hebben van Zee-Brugge veel ie lijden gehad binst den oorlog. Ook is het oog r.u op Zee-Brugge gevallen en Westvlaanderen /ai de groote eer hebben als nieuw oorlogsveld dienst te mogen doen. Dit komt ien andere ook in de verdedi gingsplannen van Frankrijk Men is reeds aan het uitwerken van dit plan Alleenlijk geeft men het kind eenen anderen naam. Om gemakkelijker geld te kunnen verteren en ook om gemakkelijker geld los te krijgen van die Vlaamsche suk kelaars geschiedt niles, zoogezegd, om den handel te bevoordeeligen en welstand te brengen in de provincie. En de feiten In Wevelghem is een monster viiegplein gemaakt. Te Zedeighem koopen ze een Hectaar en haif grond om een reusachtig kazerne te bouwen. - Ik veronderdstei, ja, ik ben verzekerd, dat gij mij eenen zwaren slag moet toebren gen, hoewel ik niet gissen kan van welken aard hij mag zijn... Gelief in aanmerking te nemen, mijnheer, dat uwe woorden mij on gelooflijk doen lijden. Dat versta ik zeer wel, ook zal ik u de zaak aanstonds klaarmaken... Gij zijt toch een man... Laat mij dan vertellen. Ik heb alzoo gehandeld omdat ik u heel wel ken en dat ik nimmer zal aannemen, dat gij aan eene vreeselijke misdaad zoudt willen mede helpen. Gaston werd bleek. Zijn hert werd door een schrikkelijk ver moeden to"genepen. Hij wille spreken, maar de rechter wederhield hem zachtjes. Hij vertelde hem eenvoudig en duidelijk, zonder pralerij of nuttelooze woorden wat er gebeurd was. De notaris onderbrak hem geene enkele maal, maar hij leed verschrikkelijk. Eene loodkleurige bleekheid had zich over zijn gelaat verspreid, en zijne oogen, akelig opengesperd, staarden den rechter aan met den koortsachtigen glans, die de nakende waanzinnigheid schijnt aati te duiden. Ten slotte zelde de rechter Ik heb wel gedaan niet waar u seffens te verwittigen, zoo kan alle openbaar schan daal misschien r.og tegengehouden worden. Ik dank u, vriend,om uwe deelneming, wedervoer Gaston met inspanning, maar de slag is te wreed. Ik zal dat niet overleven Denk aan uwe kinders, vriend I - Gij hebt gelijk,ik verstamijnen plicht... 't Is voor mijne onschuldige kinderen dat ik me-st lijd, en 't is ook voor hen dat ik moet leven en worstelen. Ik heb aan de kleinen gedacht, vriend, het de menschen op den grond niet hinderen zalalzoo zuilen er geen overwegen zijn, geen tijdverlies, geen ongelukken, weinig onteigende grond enz. Wie kan er ernstig beweren dat zulk ge vaarte nuttig zal zijn voor landbouw, han del en nijverheid. En toch zuilen wij inaar mogen helpen betalen. Dit is ai te veel. Maar het is het voornaamste niet. In Frankrijk bestaat er een fameus Co mité des Forges». Het i3 almachtig als er daar te beslissen is over vrede en oorlog. Het heeft reeds samen met 'de Fransche koolmijnbezitters de hand gelegd op onze koolmijnen van Limburg. Welnu diezelfde achten zij hun niet machtig genoeg, en na rijp overleg, wenden zij zich om hulpen bij stand, bij (ie naamiooze maatschappij Compagnie Beige d'exploitation electri- quete Brussel. Deze maatschappij nam beteidwiliig de taak aan, stelde zich ten dienste der gemeenten, en zoo kwam er een begin van uitvoering tot stand, met het plaatsen van eene Centrale te Oostvleteren- Elsendamme. De 9 gemee tebesturen te weten deze van Bixschote.Crombeke, Oostvleteren, Noord- schote, Pollinchove, Reninghe, Westvlete- ren, Woesten en Zuydschote, kwamen re gelmatig bijeen, ten einde eene goede maatschappijen willen ook de hand leggen °PlPss'nS aan hun doel te kunnen geven, op onze haven Zee-Brugge. De Brusselschei geldelijke tusschenkomst enne ver- Barque de Btuxeües zal ze helpen bij dit gunning wierden aan de bestendige afvaar- on-vaderlandsch werk. |diging «roviiiaaien raad aangc- Zee-Brugge moet een oorlogshaven wor-i vraa£d- Ongelukkiglijk tot heden, is er van den ten bate der Fransche politiek. (haren kant, aan die aanvraag nog geene Antwerpen w as voor Napoleon een pistool j oplossing gegeven geweest. En nochtans den gericht op liet hart van Engeland. Het!provincialen raad van West-Vlaanderen heeft in zijnen laatste zitiijd, 9 000 000 frank pistool, thans te Brugge, is van plaats ver wisseld, mair niet van hand. De Engelschen zijn ook niet blind. Zij zien en weten genoeg wat er in ons land omgaat en wie. er hier wil baas spelen. En als zij ons de gewenschte vriendschap niet toonen is liet Fransch-Belgisch militair verbond en zijne gevolgen daar grootelijks oorzaak van. De Gemeenteraadsleden van Brugge heb ben in geheel dat Fransch-militair spel dat rond Brugge-Zeehaven zou gespeeld worden klaar gezien. Zij hebben stokken gestoken in de wielen die Westvlaanderen en Brugge- Zeehaven naar dien militairen-vreemden winkel voerden en zij hebben welgedaan. Menschen van Westvlaanderen, houden wij onze oogen open om te zien wat er ron dom ons gebeurt. Mogelijks is het nog tijd om te beletten dat o-ze sc'ioone landerijen, onze hernieuwde woonsten, onze heerlijke Vlaamsche gouwen voor een tweeden keer het oorlogsveld van Europa zouden worden Dat allen die daar iets kunnen tegen doen, medeieveren om zulks te beletten. G. Senator voor YPER-K0RTRIJK Overleden te MEENEN. Aan den verdienstelijken vertegenwoordi ger der Christene werklieden werd algemeen hulde gebracht. In den Senaat werd zijne nagedachtenis door ailen, Vrienden en Te genstrevers, welgemeend gehuldigd. Allen spraken den lof uit van den afgestorve en herdachten zijn ongeevenaarde goedher- tlgheid en minzaamheid, zijne ta-sie vol houdende werkkracht en zijne ongeveinsde offervaardigheid. Met overtuiging mag men zeggen dat hij de algemeene achting genoot, zoowel van vrienden als van tegenstrevers. Maandag, te Meenen, werd hij met eene echt koninklijke eer, Ier laatste rustplaats geleid. De Heer schenke hem het loon zijner goede werken. als ik voornam u tegen eene openbare schand vlek te bevrijden. Ik zal u eeuwig dankbaar zijn, mijn heer, maar... Op dat oogenblik kwam de agentde kamer binnen. Hij zag er zeer ontsteld uiten zegde haastig Mijnheer de rechter, die dame is tot nu toe stil gebleven, maar zij begon daar aanstonds gerucht te maken. Men zou zeg- dat zij op den grond ligt te spartelen. Wie Wie vroeg de notaris, door een akelig voorgevoel aangedaan. Uwe vrouw 1 zegde de rechter. Laat ons gaan zien 1 Men liep naar boven. De deur der kamer waar men de gevange ne in opgesloten had, werd opengeworpen. De rechter en Gaston sprongen te gelijk binnen, doch zij stonden oogenblikkelijk als aan den grond genageld van ontzetting. Esther lag in de akeligste stuiptrekkingen op den grond te kermen. Zij drukte hare beide handen op de maag, als om de vreeselijke pijnen te stillen, welke zij daar ondervond. Schuim stond ophare lippen ,en hare oogen die gansch met bloed doortrokken waren, rolden alzlchtelijk in hunne holten. Als het eerste oogenblik van aandoening voorbij was, en dat de twee mannen hunne koelbloedigheid terug kregen, grepen zij toe j om de ongelukkige op te richten, en zoo mo- i gelijk redding te beproeven. Zij, echter, weerde zich, en haren man herkennende, riep zij in dolzinnige woede uit Laat mij... Gij hebt mij geen leven vol j genoegen kunnen verschaffen... Gij hebt mij i bedrogen.Leven volgens uwe gedachten is gestemd ten voordeele der elecirificatie in de Provintie. Naderhand, kwamen nog an dere gemeenten bij voormelde maatschappij zich aansluiten onder andere Merekem, Staden, Moorslede, Proven, Rousbrugge en Watou, zoodanig dat de Compagnie Beige d'exploitation electrique» op heden zich mag beroemen, reeds 16 gemeenten van den omtrek bij haar aangesloten te zien. In naam dus van ai die gemeentebesturen komen wij eerbiedig bij al onze provinciale- raadsheeren aankloppen en wij vragen hun dat zij deze zaak zouden willen ter harte nemen, en al het noodige doen bij de Hee ren van de Bestendige afvaardiging, opdat er eene goede oplossing in den kortsten tijd mogelijk aan de zaak der electriekschelei- ding ii onze streek gegeven worde. Zij zijn machtig en kunnen veel bekomen. Zoo doende zullen zij eenen grooten dienst aan gansch onze streek en aan haar bevolking bewezen hebben. Dat zij zonder dralen aan dringen, bij de hoogere overheid opdat er spoedig eene oplossipg aan het aangevraag de gegeven worde, en zoo zal geheel ons gewest, al ligt het op het uiteinde der pro vintie daarom niet moet verstooten wor den er, met October aanstaande het voordeel en het nut van de electriciteit kunnen genie ten. Het is de wensch van gansch de be volking. In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op len Au- gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hier nav er melde geteisterden WEST-NIEUWKERKE. Vanhaecke Maurice Salembier Hemi YPER. Watteyne Baudouin Lemahieu Cyrille Bauw Théophile We Houssin Tyberghein Edmond Kesteleyn Marie Kesteleyn Marie Gilles Gustave Dondeyne Louise Roosebeke Henri WESTOUTER. Vanhaecke Maurice WULVERGHEM. Deleportrie Lefebvre Alphonse Geerardyn René MEESSEN. Cornelis Emile WYTSCHAETE. Dekijudt Camilie LANGEMARCK. Vermeulen Cyrille en Marie Staesen Daniel Vanheule-Declercq Emile We Vandenbriele en kinders Ceuninck-Breyne Charles Hooielbeke-Storme Henri Couchez Aloysius We Slx-Gouwy Juliana BOES1NGHE. We Caenepeel en kinders 7.326 29.025,90 27.370 3i0 2.968 17.790 8.966,50 16 900 3.500 43.915 53.350 22.425 525 36.885,65 14.085 24.059,44 17.178,17 10.689,23 9.020 4.870 30.000 8.400 4 230 1.455 2.060 6 040 17.875 Het is nu weken e i maanden dat in aile bladen, in alle politieke vereenigingeri zoo Katholieke, Liberale als Socialistische ge sproken wordt over het Fransch-Belgisch Economisch verbond. Alie aitikelen wezen op de nadeelen die dit verbond aan Belgie zou opleveren. Sta- tlestieken kwamen als paddestoelen uit den grond gerezen en gaven onder andere die cijfers, die schrikkelijke cijfers van de mil- lioenen die Belgie verteert aar. weeldeartike len in het buitenland en die den ondergang van het land uitmaken. Het Fransch-Belgisch Economisch verbond werd algemeen verketterd, niemand wilde ervan weten buiten onze twee Ministers, M. Theunis en M Jaspar. Vooral M. Theunis spr- idde over het ver bond zijne beschermende vleugelen. Het bestaan van zijn ministerie was er mede be moeid. En zb-t, het spook verschijnt... De va! van het ministerie. Het verbond is niet veranderd, het mag ze'fs niet veranderd worden, het is te nemen of te verwerpen. Maar de gedachten der parlementsleden zijn veranderd. En thans heeft opeens dit Economisch verbond zooveel kans van ge stemd te zijn als het over enkele weken had van het niet te zijn. Wat hapert er dan Het spook is versche nen en de schrik is geslegen in de beenen onzer Kamerhqeren. Dat spook moet dan iets schrikkelijks zijn. Vroeger werden wetten doorgedreven tegen het gedacht van de meerderheid. Al leenlijk uit vrees van het spook stemde men die wetten. Zoo kregen wij onder andere eene kreupele militaire wet en eene zieke, doodelijk zieke Hoogeschoolwet. Het belang van het land, de rust onder de (pwoners, de welstand van de bevolking dit was al van geen tel. De Volksvertegenwoordigers hadden het spook gezien en ze stemden al wat men maar van hen vroeg Dat zij daardoor veel van hun naam en faam verloren hebben moet niet bewezen worden. Zullen wij met de stemming van het Eco nomisch verbond opnieuw zulke comedie zien 't Is mogelijk. Wat zit er achter dat spook. Eerst schermde men met de Herstellings kwestie. Die moet eerst opgelost worden. Vervolgens waren het de buitenlandsche gebeurtenissen en de moeilijkheden met de vreemde landen. En nu 't schijnt dat het M Theunis is die in de weegschaal ligt. M. Theunis, bijge naamd de onmisbare. Zou men er niet mede moeten lachen. OnmisbaarZijn er wel menschen die onmisbaar zijn Het leger staat niet voor één man. M. Theunis heeft toch zoo bitter weinig mirakelen gedaan sedert hij in Belgie aan 't roer zit dat er meer kans bestaat dat een andere het eer beter zou dan slechter Neen, neen, het kan dat niet zijn. Er moet iets anders schuilen achter die plotse veran dering in de gedachten onzer voormannen. Een schrikkelijk geheim moet als een sluier boven ons land gespreid zijn. De eerste Minister spreekt er niet van. De volksvertegenwoordigers zwijgen als ver moord. Zij nemen eene raadselachtige hou ding aan tegenover hunne kiezers. Van den wensch of den wensch der kiezers uit te voe ren, o neen, daar is geen spraak meer van. Het geidt hier wel de hoogste belangen van een land. Het geldt hier den welstand of den ondergang van duizenden Belgen. Het geldt hier ons land met gulden ketens te binden en het zoodanig te snoeren dat het zich misschien nooit meer zal kunnen los wringen. Maar daar kennen de kiezers al niets van. Zij hebben het spook niet gezien en moeten dus maar zwijgen. O dat spook 1 Welke toeren zal het ons nog spelen Naast Kardinaal Mercier, die, zooals men weet, binnen een paar maanden zijn 50-jarig priesterfeest zal vieren, zal ook Mg, Heylen, bisschop van Namen, dit jaar een grooten datum uit zijn leven herdenken. Het is 25 jaar dat Mgr. Heylen verheven werd tot de waardigheid van bisschop van Namen. De diepbetreurde Senator Van de Voorde was een Vlaming uit een stuk. Hij behoorde tot de zeldzame Senators die in de hooge vergadering steeds het woord in het Vlaamsch voerer. Bij gelegenheid van de Hoogeschoolbespreking evenals gedurende de behandeling van de jongste legerwet nam hij een flinke houding aan. Geen gelegenheid liet hij voorbijgaan om in de bres te springen voor het vakonderwijs en enkele maanden geleden vroeg hij den Minister van Nijverheid en Arbeid, geduren de de bespreking der begrooting, nog om ruimeren steun voor de Vlaamsche vakwer ken. geen leven... Ik heb heternis gezocht... 't Is mislukt, daaromwil ik sterven... Het overige van het vergift heb ik... Eene nog heviger stuiptrekking dan de voorgaande sloot haar den mond. Daar zij als razend was moesten zij haar wel laten liggen, maar de rechter sprak op indrukwekkenden toon Laat ons aannemen, madame, dat gij begeertte sterven, dan nog zoudt gij aan uwe kinderen kunnen denken, en wij zijn hierom hen te redden... Zeg mij nu, wie heeft er u aangespoord om de misdaad te begaan, wel ke gij toch niet loochent... Niemand, morde zij tusschen hare stui pen, niemand... Ik wilde rijk worden. Zelfs ten koste eener misdaad zegde Gaston met verwijt. Ja ten koste van alles... De deugd is immer maar een ijdel woord voor mij ge weest... Wel, Esther, hoe diep ben ik aan u be drogen... En ik aan u... Dat waren de laatste woorden welke zij sprak. Zij werd wederom aangetast door allerhe vigste stuiptrekkingen. Volgens de uitdrukking van haar wezen smoest zij onzeggeüjke pijnen uitstaan. Zij werd bijna oogenblikkelijk daarna veel j rustiger. Dan liet zij zich opnemen en op een bed peggen, waar zij welhaast geheel stil viel. De dokter, die korten tijd nadien binnen kwam, kon maar de dood bestatigen. De priester, dien Karline ontboden had, kwam te laat. Gaston wrong de handen, snikteen weende en scheen het doodbed njtet te kunnen ver Sedert den Senaat nieuw bloed ingepompt werd, komt er van tijd tot tijd meer leven in <1an waaraan wij in de laatste jaren gewoon gerocht waten. De begrooting van Kunsten en Weten schappen heeft aanleiding gegeven tot eene felle bespreking. De Socialisten hebben de Liberalen duch tig verweten het openbaar onderwijs te offe ren ophet altaarder kapitalistische belangen. De Liberalen kioegen over de aarzeling en de onzekerheid der Socialisten waar het de toelage voor het vrij onderwijs geidt. Het debat werd besloten met eene prach tige uiteenzetting door Eerw. Pater Rutten die de Katholieke scholen meesterlijk verde digde. Het is zooals die geleerde spreker zegde, er is thans wat beters te doen dan de anti- clericale opnieuw op te wekken.. En mochten later, als Belgie weder zijne welvaart zal hekomen hebben, de Liberalen en de Socialisten opnieuw goesting hebben om den schoolstrijd te herbeginnen, zij mo gen wel weten dat zij de Katholieken op hunnen weg zullen vinden. De ministerraad heeft de formule gevon den volgens denwelke de pensioenen der staaisgepensionneerden worden verhoogd. Allen zullen eene verhooging krijgen van 201. h. met maximum van 400 frank. Dus al de pensioenen beneden 2000 frank worden met minder dan 400 fr. verhoogd en deze boven de 2000 fr. genieten eene eenvor mige verhooging van 400 fr. De staatsuitgaven worden hierdoor met 20 millioen verhoogd. Oud-Minister Devèze heeft een nieuw stokpaardje. Ditmaal is het de8-urenwet die hij mordicus wil veranderen en verbeteren. De strijd rond dit voorstel is reeds begon nen deze week bij de inoverwegingname ervan. De afgeveerdigden der werklieden, zoo socialistische als christene hebben kort en klaar uiteengezet dat zij dit voorstel uit ai hunne krachten zouden bestrijden. Heel dikwijls wordt er gesproken van een heid en eendracht in de Katholieke partij. Welnu, geheel aanmoedigend is het niet voor de. Christene vertegenwoordigers te zien dat geheel de socialistische ieden hun woordvoerders steunen terwijl de Katholieke Werklieden alleen waren om de verklaring van M. Heyman toe te juichen. Op de vergadering van het verbond der Katholieke kringen heeft M. Segers zoozeer tot voorzichtigheid aangezet dat men alle redens heeft om achterdochtig te zijn over de houding die sommige Katholieken in deze kwestie zullen nemen De Liberaal M. Devèze zal niet weinig genoegen hebben te ondervinden dat hij nog eens verdeeldheid kan zaaien tusschen de Katholieken. Er is sedert eenigen tijd spraak van het op richten ee er suikerfabriek, Uit inlichtingen bij de inrichters genomen, vernemen wij dat de zaak, te groot oin er eene gevoelens- kwestie van te maken, in Poperinghe de noodige en or misbare zekerheid niet ople veren zou voor het water, wegruimen van afval, aanbrengen van de noodige prokuk- ten en verzenden van het vervaardigd goed. Het eenige doei van de sdchters is eene ligging te verkiezen die toelaat in de beste en voordeeligste voorwaarden voort te bren gen om, in goede en slechte tijden konkur- rentie te kunnen voeren, en de kapitalen en de loonen te kunnen verzekeren. De vaart is voor zoo eene inrichting van het meeste belang en daarom zou de iiitging gekozen zijn langs de vaart van den Yzer aar Yper nabij Boesinghe. Het voordeel door deze fabriek aange bracht za! voor onze stad natuurlijk minder zijn maar geheel de streek (Poperinghe inbegrep-m) zal ervan genieten. De werk- ioozen van Poperinghe zullen geheel ver heugd zijn in de nabijheid te kunnen gaan werken. De ondervinding bewijst ons dat dorpen en steden groot voordeel hebben fabrieken te zien opkomen inde streek. De werklieden van Roll ghem, Belleghem, Waereghein, Komen, Aeibeke, Komen, Wervick, en?., verlaten hun dorp niet omdat zii van 10 tot 50 Km van hunne werkplaats afgelegen zijn. De andervinding, vourztehtigheid en den wii van de stichters evenals de ekonomische ligging van de werkhuizen maken de zaak betrouwenswaardig. Het voordeel van de voortbrengers za! ten ander geheel groot zijn aangezien de uittegeven aandeeien bij voorkeur aan de landbouwers van onze streek zullen voorbehouden worden. Eene ernstige groep van Yper geeft aan de zaak gansch zijn steun in de medewer king met de belanghebbende Popeiin- ghenaars. Laat ons hopen en wenscheti de zaak die onze gansche steun verdiend zoo vroeg mogelijk tot stand te zien komen. Wij meenen ten anderen te weten dat de belanghebbende groep ander ontwerpen in studie heeft en "het is in zulke zaken zooals in andere, het eene brengt het andere bij. BEURSKRONSJK medegedeeld door de Bank TRANSINThR. Over Suikerfabrieken. De suikerfabrieken zijn zaken waarvan de uitslagen, de winsten veranderlijk zijn gezien de produktie (beeten en suikerriet) gevoelig zijn aan de klimaatveranderingen. Nietemin een wijs en voorzichtig beheer kan dit voorzien en van eene suikerfabriek eene goede en gegronde zaak maken. De volgende cijfers, uitslagen van eenige SUiKeru iuenieiiui.'gcii tinira ci van geven. Sucreries Centrales de Wanze Wanneer krijgen wij de te POPERINGHE. Kapitaal: 10.000.000. Maatschappelijke zetelWanze. 1917 1918 1919 1920 1921 Winsten 687.028 531.729 314.202 2.114.838 2.242.761 Ailossingen Nettowinsten 445.782 210 526 301.203 83 675 1.870 312 900.000 210 526 260 526 210 526 1.082 761 Banque pour favoriser les transactions Internationales Bank tot bevordering van Internationale handeiszaken Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuarder voor West-Vlaanderen FORREST L, AGENTSCHAPPEN l»Og»i:Stt.\<.lll':, Groote Markt, 28, tel. 89 90 VELRNË, Ooststraat, 64, tel. 76. DIX.MUDË, Wylger.dyk, tel. 44. ÜIOESKROEX, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaete en omliggende, Agent Heer FOURNIER, Burgemeester. Beveren HeerTAHON,Gemeentesekretaris. Noordschoota Heer M. BA1LLEUL, Ledegham Heer G. DELANNOO, Westouire Heer A. DECLERCQ- Rousbrugga Heer A. CLAF.YSOONE. Gem.-ontv Loo Heer V. CAMERLYNCK, BIJKANTOREN Nieuwpuort, Proven, Watou, Leysoie, Stavele, Alvoringhem laten, dergene die zijn leven vetbitterd en vergald had De rechter leidde hem evenwel met zacht geweld mede tot voor de legerstede der moei Daar zegde hij Mevrouw, uwe nicht heeft het grootste kwaad tegen u beraamd uwe vermoedens waren maar te gegrond, maar uw neef heeft geene de minste schuld aan de misdaad. Gastonzonkopdeknieën neder en zuchtte: Vergeef haar tante, zij heeft u en mij veel kwaad berokkend, maar zijisreeds vóór haren eeuwigen rechter verschenen. Hoe Ja, zegde de magistraat plechtig, het vergift, dat zij voor u bestemde heeft haa,r gedood. Eene zelfmoord dan... Ja... Hoe akelig Ja, mevrouw, en daarom zeggen wij u: denk aan de onschuldige kinderen van uwen neef, en laat ons alles geheim houder,.. Gij De agent der geheime policie, die van aard bescheiden moest zijn, kreeg dan nog eene belooning om alles stil te houden. Esther werd zeer eenvoudig ter aarde be steld,en deongelukkige Gaston keerde gansch ontdaan en moedeloos naar zijn dorp terug. Hij had het droevige nieuws aan zijne zuster laten weten, en hij vond haar reeds in zijn huis, waar zij bezig was met alies te schikken gelijk vroeger. De kleinen beminden haar meer dan hunne moeder. De notaris zag dat alles met eene zekere voldoening aan, en toonde zich zeer dank baar jegens zijne zuster, maar de slagen waren te wreed geweest. Hij viel ziek. Langen tijd verkeerde hij in stervensnood. Eindelijk werd er een vermaarde dokier van Brussel ontboden. Deze onderzocht den ongelukkige, cn deed zich gansch zijne ge schiedenis vertellen. Ni eenige overweging, zegde hij - indien die persoonnoggenezen kan, zal het niet zijn door poeiers of dranken, var welken aard zij ook mogen wezen, maar wel door eene bijzondere gebeurtenis door eene' ramp of nog beter door een geluk. Sedert den dood van Esther had Maria Cuppens geen enkele maai den ziekelijker notaris aanschouwd. Zij deed volstrekt niets dat hare weerdig- heid kon krenken, om eene ontmoeiing t< 1 weeg te brengen. Het waseven wel niet, dat zij aan den vrienc harer kindsheid niet dacht, maar zij wist da Na eenige weken kwam er evenwel beter-(je om8tandigheden haar eene terughouden nis, en ledereen hoopte den lijder nu spoedig?heid opieecjen hprstplH 7ipn 2 Nu toch, op zekeren dag kon zij niet rala keerden "iet heel en!ten eens te voldoen aan den wensch, weikei I hare boezemvriendin Anna reeds zoo dik wijl hersteld te zien Dat gebeurde evenwel niet sommige ver- •staiidelijke vermogens hebt in groot gevaar verkeerd... God beeft ui al terug. lui toed rukt had ais zii haar met Ranhaël éi gered... Toon Hem nu uwe dankbaarheid. De ongelukkige was als in eene ziichte,: 8 kwa[^ bezJk >tj Gij hebt gelijk, zegde de zieke, laat ons droefgeestige zinneloosheid vervallen. 1 on„e|ukkigen no'ta ten bezoel alles vergeten Wij zullen die droevige ge-Gelukkig dat er juist een kozijn gevonden k a beurtenissen geheim houden... En gij, mijn1 werd, die zijn diploma van kandidaat-notaris ja neef, sta op. Ik geioof geenszins dat gij verworven had. Deze hield orde in het bureel plichtig zijt, en hadde ik aan u en uwe kin- deren gedacht, ik zou misschien anders te werk gegaan zijn. Gaston stond op cn dankte de moei. Aanstonds begon me alle mogelijkemaat- regelen te nemen om te beletten, dat de ware oorzaken der gebeurtenissen, in de stad ge kend zouden worden. Het scheen dat Anna veel van die omstar endeed er al de zaken, zoodat alles in af-',di^!ieid verwachtte. wachting kon voortgaan. S Detweevriendinnen traden ineenekainei In den beginne bad Anna nog gedurig ge-) vanwaar zij den waanzinnige in een andi hoopt haren broeder te zien genezen. «vertrek konden zien zitten. Z jwerdechter bitter teleurgesteld dagen, Hij speelde met zijne kinderen, weken, ja, maanden v< diepen zonde' dat de Raphaël hield zich bezig met een peerdj notaris zijne beziehede kon verrichten. dat hij voorttrok, en dat zijn vader met h Lichameiiji: was hij hersteld, maar zedelijk grootste geduld herhaalde malen moest ree j. Daarin slaagde men tamelijk wel, «JaarSen verstandelijk niet. zetten, terwijl de kb ine Mercédès op zijl Kariine maaralleen den eigentlijken iijhoud De geneesheeren verstonden zich geenszins knie zat. der zaken kende. aan zijne ziekte. (Wordt voortges. t).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1