Naar den Afgrond De Kapel Boseh MET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONC^NBLAO Nieu wsbladv ïi ümstrekez 2!e Jaar. N 6 GEDACHTEN. Apotheek Frans 7an de Plas BrsnduerïeHermgsmaaisciiappii Lachedingen. De Bloem oil hel urüQosch Drinkt "FORTE BRUNE" AiwBBeflieatprijs: In Stad fr 6.50 In Belgie 8.50 Saiseu-Yaaseste, Eene inl&ssching Zondag- ÏO Februari 1924, 15 Centiemen NIET VAN BROOD ALLEEN. Landbouwers opgepast Bouwen met Staatspremie. door A. HiraS verschijnt aanstaande week in DE POPERINGHENAAR Samenwerkende Politiek Overzicht. A. C W en de Politiek Herziening van de achturenwet. Duurtetoeslag. Van Economisch Verbond naar duurder leven. 1ST S IN T3E3 Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn yraemde munten aan de voordealigste koersen. BEURSQBOERS - 1NUCHTINGEM - KOEPONS. AANSTAANDE WEEK ONS NIEUW MENGELWERK Feys-Oallewaert, Rousbrugge. per Jaar Buitenland 13.00 Uitgever Drukkerij, Papisr'ianöel, 1 o, öasthuisatrast, PÜPERINSHE Telefoon nr 9» Fostoheokrekening fir f5570. FKiJS BERICHTEN, VERK0OPMÊES, o.6o ctD per regel, 2 en 3 ir.l o.So ct~ VOHkISSEÜ, i 5o fr per rcr;e;. R0UWBERICHTE8, I 5 fr. voor iv rcg Herhaalde Annonces I prijzen op &&&vras£ i Alle annoncen zijn VOORAF TE ESTALEN j en MOETEN VOOR oen Vrijdaq ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Hst leven is duur. Er zijn vele kinderen iu het gezin en vaders loon staat niet hoog. De verdiensten zijn niet gestegen in evenredig heid met het omhooggaan der prijzen en sti! aan worden de boterhammen dunnerde kleederen geraken versleten en kunnen niet vernieuwd wordefi... en voor 't minste dat er tegenslag komt, zitten de menrchen in nood... Moeder is nog in den vollen bloei des levens, zij heeft levensmoed voor twee en is flink bijderhand. Ze kan het niet langer aanzien, dat de kinderen verlangend uitzien naar de boterhammen, en dat als alles geë- ten is, de kleine mondjes nog méér willen. Ze zoekt werkposten, en ze krijgt er, zoo veel ze maar wil, alle dagen zelfs. De groote kinderen gaan ter school, de kleineren worden ondergebracht in een te huis voor kleinen. Er komt meer welstand in huis. In de levensbehoeften wordt ge makkelijk voorzien, maar... de kinderen slijten iiefdelooze dagen. 's Avonds laat ais moeder thuiskomt, af gemat en vol kommer, staat, in eigen wo ning, hare dagtaak te wachten. Dan valt er nog heel wat te beredderen! Het oudste meisje moet de kinderen paaien... en ze hoe ven stil te blijven of er wordt kwistig met de vlakke hand gewerkt. We hebben het riet tegen de moeder. Ze kan niet anders handelen Ze moet bijsprin gen om haar huisgezin door het leven te trekken. We kunnen ook zeer wel begrijpen dat die vrouw, overspannen zijnde, vaak verkeerde middelen gebruikt om heur la waaierig wispelturig kroost stil te houden, en overgaat van de grootste strengheid tot de laakbaarste toegevendheid. Sommige avonden rakkeren de kleinen de straat op en af, bij tij en ontij, en andere avonden moeten ze stil blijven zitten, in een hoekje der kamer, zonder maar even te mogen ver pinken. De hoofdzaak voor moeder is: zonder kinderstoornis voort te werken Wie niet zich zelf beveelt, blijft steeds een knecht. Laat nimmer door een ander doen, hetgeen gij zelf kunt verricb er De reinheid bewaart teg n roestde best on derhouden machienes, het 1 ciiaam ook,doen brt langst dienst. Vergeet haastig bet goede dat gij gedaan hebt, vergeet nooit de gn sten U bi tuond Verschuil: iiiinié! op morgen, helgeel; gij heden doen kunt. Wie slechts indrukken ontving, zonder ze bij zlchzelven te verwerken, heett niet geleefd. Orde spaart tijd en geld. onzer kinderen, de spreuk herinneren: dat j huwelijk de premie aanvragen. Deze zal hun de mensch niet alleen van brood leeft (echter pas na voltrekking van bet huwelijk AI gaat het «as volk niet goed af toch moeten we ons nu en dan eens terugzetten in hun eigen gedachtenkring, moeten wij een stond nog kunnen medeleven met hun kleine illusies, belang stellen in hun plannen en hun werk. Door arbeid overlast en allerhande be slommeringen bezwaard, zouden wij de kleine vraagschotels dikwijls liever met een snauw den hoek injagen, doch zoo doende breken wij iets tusschen ons en de kinder ziel. Hebben wij aldus voortdurend een verwij dering bewerkt, onvrijwillig en onbewust natuurl-ijk, dan komt de tijd van wrake ais het kind gegroeid is tot een opgeschoten jongen, tot een aankomend meisje. Dan heb ben wij ook hun vertrouwen niet, en negen koeren op tien gaan ze hun eigen gangen. Vroeger moesten zij ons missen nu denken zij ons te kunnen missen. Nog eens het mangeit bij de ouders niet aan liefde, maar wel aan bewustheid in de toepassing. Dat de ouders, die om zoo te zeggen, dag worden uitbetaald. Een tweede voorwaarde is natuurlijk Door een handelaar der streek wordt hef gerucht verspreid dat de Steal geen vergoeding zal toekennen voor draineerwerken uitgevoerd met buizen in beton Dit'is wetens en willens gelo gen en dat weet die handelaar wel. Toch gaat hij voort met zulks te vertellen, mis schien omdat hij geen ander middel heeft om zijne eigene waar aan te hevelen. dat de aanvrager over geen rijkemansinkomen beschikt. De Staat wenscht geen water naar de zee te dragen. Alzóó is bepaald dat een aanvrager uit een gemeente met min dan 5000 zielen hoogstens 5775 fr. inkomen mag hebben iemand uit een gemeente met méér dan 5000 maar minder dan 15 000 inwoners, jaarlijks niet meer dan 6600 fr. mag intrekken. Deze beide ciifers worden nochtans ver hoogd met 1/10 voor de vrouw en voor elk familielid ten laste. Dus om een voorbeeld te nemen Een gezin woonachtig in een gemeente met minder dan 5000 zielen en bestaande uit man, vrouw en 5 leden ten laste, mag over een jaarlijks inkomen beschikken van ten hoogste 9238 fr. De meeste werklieden en kleine boerenge zinnen zullen daar wej onder blijven Hoeveel mag de woning kosten De totale bouwkosten, met inbegrip van en nacht voor hun kroost arbeiden, ook nog deze der bijgebouwen (een werkhuis, stal of ophouden doch zijn vast bes'oten zoo noo- opoffering genoeg hebben om vriendelijk schuur) mogen in de gemeenten met minder dig door alle wettelijke middelen er een en belangstellend zich over de kinderzieljes j dan 15.000 inwoners de 22.000 fr niet over- eind aan te stellen, heen te buigen Ook de kleinen leven nietj treffen. Met dezen verstande dat deze som alleen van brood I G v. A >voor gezinnan met drie of vier familieleden Lanououwers, j ten laste mag verhoogd worden met 1/10 of De draineerbuizen in speciaal be- 2 200 en voor gezinnen met méér familiele- 2on, van Beersel-Berg zijn beter dan gelijk den ten laste met 2/10 of 4 400 frank. s welke gebakkene draineerbuis omdat Voor het gezin, dat we ais voorbeeld na- jzlj meer water doorlaten en ook men mogen de totale bouwkosten dus bedra-f meer lucht in den grond brengen; omdat zij gen 22 000 -f 4 400 26.400 fr. [igosd recht zijn en geen gevaar ople- Daar kan een treffelijk huizeke worden fr. De andere onkosten slaan op commissie- j mend werk inetmindanS uren werk per dag loon, drukkosten, geldinzamelingen, brief leveren ontvangen 600 frank wisseling enTufeelkosten. j Volgens de schikkingen genomen bij het Wij hebben dus voor 1923 eene winst van j vaststellen van deii duurietoeslag zal deze 74.443,62 fr. min 34.803,36 fr.'t is te zeggen 39 620 26 fr. Onze financieeie toestand is dus zeer goed. Alb s laat voorzien dat onze maatschappij nog meer en meer uitbreiding zal nemen en fiat wij bijgevolg volle vertrouwen mogen hebben inde toekomst. Laat mij toe nogmaals uwe aandacht te Wat hij misschien niet weet, dat is 1°) «latvestigen op de volgende belangrüke punten. zulke handelingen alles behalve fatsoenlijk zijn en dat deftige handelaars andere mid delen hebben om hunne koopwaar aan te prijzen. 2°) Dat zulks oneerlijke concur rentie is en dat oneerlijke concurrentie strafbaar is door de wet. 3°) Dat wij hem kennen en. dat wij vol doende bewijzen bezitten van die oneerlijke concurrentie en dat wij, ais dat spelletje niet gauw ophoudt onze toevlucht tot de recht bank zuilen nemen. Wij hopen dat deze ies zal voldoende wezen om dergelijke praktijken te doen Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaate, 8, (Kieine Markt), -pos» B-: R i ra H E In het leven komen we vaak in aanraking met kinderen, waarop alles schijnt af te schampen. Niets heeft vat op hen. Goeden raad slaan ze in den wind, vermaningen laten hen koud. en aan kastijdingen blijven ze onverschillig Onderwijzers en opvoeders vooral weten er over mede te spreken. Op de schoolbanken zitten soms knapen of meisjes over wie men zegtMaar hoe moet ik het aan pakken Goed of streng het is al om 't even... Ik wou maar dat h jaar om was, dat hij kon veranderen ve klas 1 Dezeifde vrome wensch wordt, ook in andere klassen, jaarlijks herhaald. Die kin deren staan verbitterd en achterdochtig te genover hunne opvoeders. Indien we ons de moeite geven, de om standigheden te onderzoeken, waarin zoo'n onwillig kind leven moet, dan zullen we gewoonlijk vaststellen dat ze verblijven in een liefdeloozen huiskring. We wiilen daar om niet beweren, dat die ouders hunne kinders niet beminnen, maar de dagelijk- sche beslommeringen en het werk voor den broode, nemen al hun tijd in beslag. Ze ver geten er eenige oogenbiikken af te knijpen uitsluitend voor de kinders. Lichamelijk komen de kleinen niet3 tekort maar ze hebben honger aan werkdadige be langstelling, tastbare genegenheid, Inschik kelijke iiefde. Het zijn niet enkel de moeders die uithui zlg zijn, welke nalaten voor hunne kinderen te breken het brood dat ze niet missen kun nen: het liefdebrood. Ook moeders die thuis zijn, den ganschen dag door, vergeten wel eens, dat kinderen nog niet hebben gekre gen als ze flink in de kleeren steken en 's morgens een eitje krijger; ais toespijs bi; hun boterhom. Ook rijke kinderen, en rijke kinderen vooral, missen vaak de groote belangstel ling van moeder in al hunne daden. Wat de arme moeder nalaat gedwongen door omstandigheden, laat de rijke moeder vrijwillig na. De arme vrouw is moe ge' werkt en te Af om kind te wezen met heur kinderen te luisteren naar hun gesnap en te antwoorden op hunne vragen. Menige rijke vrouw stelt vermaak en feesten boven het innerlijk geluk van heur kind. Zij ook beweert geen tijd te hebben De groote oorzaak van de onverschillig heid der kinderen op de schoolbanken is een koude) ongezellige huiskring. Die kinder harten gaan eerst open, wanneer ze voelen dat een ander hart zich liefdevot voor hen opent. We hebben, persoonlijk, meisjes gekend, die zoo dankbaar en blijde waren om een blijk van genegenheid, dat het ons on troerde. Deze zie'en, koud en gesloten, die nooit in Iemand hun vertrouwen stelden, ontdooi den onder liefdevolle behandeling en dan viel het moeilijk de schatten op te delven, die besloten lagen in 't diepste van hun in nerlijk wezen. Te midden der beslommeringen om stoffe lijke behoeften moeten wij ons ten opzichte Mengelwerk van «De Poperinuhenaar» 24 ROMAN deer C. VËRVARCKE. Het waren twee lieve kinderen, die onbe kommerd het leven intraden, zonder te den ken aan de droevige gebeurtenissen die hun nen vader zoo rampzalig hadden gemaakt. Nu en dan sprak de vader met hen maar zijne woorden schenen niet veel samenhang te hebben. Maria en Anna naderden tot dat zij verston den wat hij zegde. Hij sprak over gelukkige tijden maar ook over wreede rampen. Verscheidene malen werd het woord moe der er in genoemd. Anna stiet hare gezellin nog wat vooruit, zoodat zij de kamer binnentraden. De notaris bezag hen met eene eigenaardige uitdrukking. Zijne oogen rusten vooral met eene bijzondere aandacht op Maria's gelaat. Verscheidene malen wreef hij met de hand over zijn voorhoofd, ais iemand die tracht zich iets te herinneren. Broeder, vroeg Anna, wat zegt gij tot de kinderen Dat het ongelukkig is geene moeder te hebben. Hunne moeder is dood. Dewaanzinnigeschudde het hoofd, en ant woordde —1 Zij hebben nimmer eene moeder gehad. Maria hoorde die korte samenspraak vol Wij hebben méér dan eens ondervonden dat onze buitenmenschen over 't algemeen weinig afweten van het bestaan eener Staatspremie voor het bouwen van werk manswoningen en kleine hoeven. Dat is te betreuren want die premie is zeker niet te onderschatten eri het verwondert oris nie dat uit de streken, waar men van de kwesti op de ho ogte is, de premie aanvragen toe- stroomen. Willen wij er ons deel nog van hebben dan mag er niet meer getreuzeld worden want voor rle 10 000 voorziene pr- miën zijn roeus 8000 aanvragen binnen. Wij geven hier beknopt de voor-aamste inlichtingen betreffende het bedrag der pre miën en de voorwaarden waaronder ze kun nen bekomen worden Wie er meer verlangt over te weten schaffe zich op den Boeren bond, Minderbroederstraat. 24, Leuven, de brochuur aan Hoe kunnen de kleine land bouwers eeri eigen goedkoops hoeve bou wen Het boekje geeft een volledig overzicht van heel de regeling en bevat zelf door hot ministerie goedgekeurde plans en beschrijvingen van vier verschillende tijper van landelijke woningen. De prijs ervan be draagt franco thuisgezonden 1.90 fr. voor leden van den Boerenbond, 2 65 fr voor niet-leden Wij kunnen hierbij terloops ver melden dat ie Middenkredietkas van der Boerenbond tegen bijzonder voordeed leeningen toestaat voor he woningen met behulp des voorwaarden houwen van Staatspremie. Het bedrag der premie. Dit bedrag verschilt volgens het bevol kingcijfer der gemeente, waar de woning opgericht wordt. In onze buitengemeenten bedraagt ze praktisch 2000 fr. Dit bedrag wordt echter verhoogd met 1/10 of 200 fr., indien de aan vrager drie of vier familieleden ten laste heeftmet 2/10 of 400 fr. als er meer dan vier familieleden ten laste zijn. Daarbij komt doorgaans nog een premi vanwege het provinciebestuur. De provincie Antwerpen geeft 1/3 van het bedrag der StaatspremieOost-Vlaanderen schenkt 6 op de waarde van het te bou wen huis (waarde van bouwgrond inbegre pen). De premie mag echter nooit 1000 fr overschrijden. Blijft ze daaronder dan wordt het bedrag nog verhoogd met 50 fr. voor elk kind ten laste. Ook Brabant heeft toelagen beloofd en de noodige kredieten ervoor uitgetrokken. Over het bedrag in de verdeeling der toela gen is nog geen bepaalde regeling getroffen. Zoodat rnen over 't algemeen mag zeggen dat de tegemoetkoming van Staat en Pro vincieraad samen zelden beneden de 3000 fr. zal bedragen. Een cadeautje, dat, dunkt ons, wel 't op rapen waard is Wie kan de premie genieten Niet iedereen natuurlijk De aanvrager moet Belg zijn, weduwnaar of gehuwd. Hij mag geen ander woning be zitten en er geen sedert den wapenstilstand verkocht hebben geen oorlogsschade ge trokken hebben voor een vernield huis en geen veroordeeling opgeloopen hebben we gens verstandhouding met den vijand. Ook ongehuwden kunnen met het oog op een weemoed aan, en een traan van medelijden perelde in haar oog. Welnu, Gast, m, ik breng hier eene moe der voor uwe kinderen. Dat zeggende deed zij Marianog een weinig naderen. Raphael had zijn spel gestaakt en bezag met nieuwsgierigheid de twee vrouwen. Ha jubelde hij, naar zijnen vader loo pend, tante brengt ons eene moeder, en eene brave, weet gij I... Ik ken haar wel Zeg, vader, zijt gij niet tevreden De notaris had nog eens over zijn voor hoofd gewreven, en scheen zijne oogen van Maria niet te kunnen afkeeren, die met schemerende blikken dat aandoenlijk tooneel nazag. Maria zegde hij eensklaps met vuur en rechtstaande, zijt gij dan eindelijk terug gekeerd na uwe lange afwezigheid Ja, Gaston, sprak de dochter. Hal wat geluk I stamelde hij, en gansch zijn wezen onderging eene zichtbare veran dering. Zijn gelaat dat te voren om zoo te zeggen zonder uitdrukking was, werdnuals besche nen door eenen straal van goddelijk licht, dat gevoel en verstand aan hetzelve schonk. Maria had de kleine Mercédès in hare ar men genomen, en het kind was niet bevreesd voor haar. De notaris breidde op dat oogenblik zijne armen open, en wilde ze om Maria en het kind leggen doch eensklaps scheen hij van iets te verschrikken. Men zou gezegd hebben dat een akelig sthou v/spel zich in de verte voor zijne oogen vertoonde, Bevreesd deinsde hij achteruit, maar Anna waakte. kan een voor gebouwd. Wie er mocht aan twijfelen bekijke de vier nette en praktisch-verdeelde landelijke woningen in de brochuur van den Boerenbond opgenomen. Verder wordt nog bepaald dat de waarde der bijgebouwen niet meer dan 1/3 en de waarde van den bouwgrond niet meer dan 1/4 van de totale bouwkosten mogen bedra gen. Dat zal over 't algemeen wel het geval zijn. Ten slotte v/eze nog vermeid dat het huis, waarvoor de premie wordt gevraagd, binnen de 15 maand moet opgebouwd zijn. Hoe de premie aanvragen De aanvraag moet per aangeteekenden brief gericht worden aan het Ministerie van Arbeid en Nijverheid, Maatschappelijk Ver- zekerings en Voorzorgswezen, 2e afdeeling, Dienst voor Goedkoope Woningen, Brussel. Het adres is ellendig lang... maar 't kan er immers af De aanvraag dient enkel te bevatten het volgende Ik ondergeteekendegeboren te denwoonachtig teheb de eer om de Staatspremie te verzoeken voor het bou wen van goedkoope woningen. De woning waar ik de Staatspremie aanvraag zal ge bouwd worden te Er hoeft geen enkel stuk bijgevoegd te worden. Ais antwoord stuurt het het Ministerie twee vragerd'isten, welke gemakkelijk in te vullen zijn De vragenlijst gemerkt A moet zoo spoedig mogelijk beantwoord worden. M' t vragenlijst B is het minder haastig. Wanneer het Ministerie, eens in bezit van vragenlijst A, den aanvrager verzoekt vra genlijst B In te zenden, dan is dit een aanduiding dat het Ministerie op de premie- aanvraag wil ingaan. Wanneer wordt de premie betaald D premie wordt uitgekeerd op 't oogen blik dat de betaling der laatste bouwkosten moet plaats hebben. Zij wordt betaald ofwel aan den aanne mer die het huis gebouwd heeft ofwel aan den aanvrager indien het huis door afzon derlijke stielmannen werd gebouwd. Besluit. veren van verstoppen zooals met krom me gebakken buizen altijd, het geva! is Omdat ze altijd goed recht zijn en dicht aaneensluiten, omdat zij goedkooper zijn dan de gebakkene buizen enz. enz. Landbouwers, De dralneerhuUcn in speciaal beton wer den gemaakt op verzoek van eer« ingenieur van den boerenbond die de fabricatie controleert, en voortdurend proeven neemt.' De Staat en ook de Boerenbond hebben geen het minste bezwaar tegen het gebruik van goede betonnen draineerbui zen en zullen ze niet afkeuren evenmin alle goede gebakken buiz"n en als ze afkeuren zullen ze evengoed slechte gebakken huizen afkeuren als slechte betonbuizen Meer nog, de Staat gebruikt sinds jaren betonbuizen voor drai neerwerken in de Provincies Luxemburg Luik, Namen, Henegouwen en elders, waar voor de daar uitgevoerde, uitgestrekte drai neerwerken al de buizen van groote door snede in beton genomen worden. Landbouwers ziet naar uw profijt. De N. V. Beersel-Berg Beersel (Antwerpen.) We vinden dit premie-stelsel om den wo ningbouw te bevorderen eenuiterst gelukkige en door-en-door demokratische maatregelen. Arbeiders en kleine boeren mogen er den ontwerper ervan onzen Katholieken Minister van Arbeid en Nijverheid, M. Moyersoen, dankbaar om zijn. Voor alle nad"r gewenschte inlichtingen verwijzen wij naar voormelde brochuur van den Boerenbond. Minder bemiddelden vin den daarin ook de voorwaarden tegen dewelke zij bijdeMiddenkredietkas van den Belgischen Boerenbond het noodige geld kunnen ontieenen om zich een eigen huisje of hoefje te bouwen. Zij had te veel van haar plan verwacht om het inaaralzoote laten varen. Welnu, vroeg zij, waarom begroet gij Maria niet, die voor uwe kinderen komt zor gen en met zacht geweld deed zij hem tot hare vriendin naderen. Neen 1 Neen! kreethijdan...Alleskomt mij te binnen. Ho Maria was een paar stappen achteruit ge weken. Hij zonk op zijne knieën neder, stak de handen smeekend naar haar uit, en zuchtte - Maria, edelmoedige Maria, zoudt gij alles kunnen vergoten. Zij greep eene zijner handen en deed hem opstaan, zeggende Ja, Gaston, alles. En mijne, onze kinderen I Hunne moeder zijn, voor hen leven en streven, bracht de brave dochter nauw hoor baar uit. God is goed, zegde de notaris, en we derom de armen openend drukte hij zijne verloofde en zijne zuster aan zijn hert... SLOT. Anna's edelmoedige pogingen werden met deri besten uitslag bekroond. De duisternissen die den geest des notaris zoo lang hadden beneveld, verdwenen heel en al. Eenigen tijd nadien werd zijne vereeniglng met Maria gevierd. Raphaël en Mercédès hadden wederom eene moeder, die hen innig beminde en nim mer eenig verschil tusschen hare kinderen en hen heeft gekend. De notaris herwon hetvolle vertrouwen van al de ingezetenen der gemeente, en had het van Poperinghe. Verslag over het dienstjaar i923 voorge dragen door den schrijver der maatschappij. MIJNE HEEREN, Ik heb de eer U verslag te geven over het dienstjaar 1923. De zaken hebben gedurende het verloo- pen jaar eene groote uitbreiding genomeD Het aantal verzekerden wordt zoo groot dat ik zonder overdrijving mag zeggen, dat de maatschappij van Poperinghe reeds veel meer dan de helft van de stad in verzekering heeft. Dit is ongetwijfeld een resultaat waaraan er zich niemand verwacht heeft. En indien alle pachters vrij waren zou deze toestand nog schitterender zijn In den loop van 1923 heb ik 432 nieuwe polissen en bijvoegsels gemaaktnr 3437 tot 3869. Ik heb ontvangen van premiëa.-57.795,33 franken dus ongeveer 10.000 franken meer dan in 1922 alhoewel er een afslag toege staan werd van meer dan 2 000 franken. Ik heb ontvangen van intresten der ge plaatste waarden in den Nationale Bank te Brussel, alle onkosten van taks en bewaar geving afgerekend: 10.854,96 fr., van ach terstallige renten 4 731,50 fr. van intresten op het spaarboekje 44,96 fr. van de Bank van Poperinghe 799,45 fr. 't zij een geza- mentlijk bedrag van 16.430,87 fr. De totale ontvangsten met de overdracht van 1922 bedragen dit jaar de som van 74.423,62 fr. Is dit niet eene som die de moeilijksten moet bevredigen en volle ver trouwen inboezemen. Onze onkosten beloopen voor 1923 slechts tot de som van 34.803,36 fr. dus ongeveer dezelfde som van 1922. Voor brandschade heb ik maar de onbe duidende som van 445 frank betaald, waar van de herverzekerings kas nog moet tus schen komen voor de vier vijfden. Voor herverzekering heb ik betaald 13.987,98 fr. en voor belastingen 4.699,55 geluk in korte jaren zijn kantoor zoo bloeiend te zien, als ten tijde van zijnen vader. Vrede en overeenkomst heerschen in zijn huis, waar iedereen tracht het welzijn der anderen te vermeerderen. Hij en de zijnen achten zich ten volle ge lukkig, maar zij zijn bescheiden in hun geluk, daar zij weten hoe wisselvallig de aardsche fortuin is. Ais het gebeurt dat er over de droevige ge beurtenissen gesproken wordt, die het gevolg geweest zijn van het eerste huwelijk van den notaris, dan is het slechts om degen.e te be klagen, die de huiselijke vreugden, het ware geluk en de deugd versmaadde, om ijdeie en zondige genoëgens na te jagen. Dan ook zegt de notaris soms Mijn vader had gelijk, toen hij mij voor hield, dat ons geluk in de getrouwheid aan onze oude Vlaamsche zeden en christelijke deugd gelegen is. EINDE 1. De gebouwen met bunnen inhoud moe ien verzekerd worden volgens de wezentlij- ke weerde, dus volgens den prijs van den dag, om in geval van brandramp volledige schadeloosstelling te kunnen trekken. Zijn de goederen niet genoegzaam gewaarborgd dan blijft de verzekerde zijn eigen verze keraar van een deel van het kapitaal. 2. Volgen Art. 8 der! polissen moeten alle verzwarende omstandigheden, die zich in den loop der verzekering voordoen aan de maatschappij bekend gemaakt worden. Gpen depots van petrol of naphte mogen zich on minder dan vijftien meters van de gebouwen bevinden. Men mag geen motor gebruiken zonder de maatschappij te ver wittigen en des gevallend eene bijpremie voor de vermeedering van gevaar te beta len. Geene dorschmachienen mogen op minder dar; vijftig meters van de gebouwen gebezigd worde Die verhuizen en bijge volg de gewaaroorgde voorwerpen naar eene andere, plaats overbrengen dan deze in de polis vermeld, moeten de maatschappij daarvan kennis geven. In al deze gevallen kunnen de verzekerden, in geval van brand, hunne rechten op scha deloosstelling verliezen. Alle inlichtingen voor nieuwe polissen, voor verhoog op polissen en voor opzeggin gen te verkrijgen bij J. FOLCQUE, Yper- straat, 7, Poperinghe. Zondag besprak het bestuur van het alge meen Christen Werkersverbond hare houding in zake politiek nagenoeg in dezen zin. Het Algemeen Christen Werkersverbond is geen zelfstandige politieke partij, maar we! streeft het naar zelfstandige politieke vertegenwoordiging van den christen werk liedenstand, samen met andere standsgroe- peri. Die opvatting verzekert het maximum der mogelijke practische verwezenlijkingen. Afzonderlijk optreden leidt tot onmacht. Overigens, het vertrouwen der kiezers gaat in België altijd naar de groote politieke par tijen meteen historisch verleden. Het A. C. W., dat het Katholiek Verbond is toegetre den, moet de overeenkomstgedachte voor houden, den invloed van het Katholiek Verbond inroepen waar de overeenkomst nu ontbreekt. Van nu af moet daarvoor worden geijverd. Wanneer het toch tot verdeeldheid zou komen, moeten wij het bewustzijn geven dat anderen alleen daarvan de verantwoor delijkheid dragen. Nu dat 't voorzitterschap voor 't jaar 1924 is opgedragen aan den ver tegenwoordiger van den christen werklie denstand, moeten wij de eensgezindheid aller katholieken trachten te verwezenlijken op de zelfstandige en gelijkberechtigde verte genwoordiging van onze christene werklie denorganisatie. De eenparigheid waarmee dit besluit werd aangenomen spreekt luid ten voordeele van het politiek doorzicht en van de katholieke tucht van het A. C. W. Stellig de Regeering heeft een handigen zet gedaan met het wetsontwerp Moyer soen op de herziening van de achturenwet. Het eerste resultaat hiervan is de begra fenis van het welsvoorstel Devèze. In de Kamer kon dit wetsvoorstel geene meerder heid bereiken. En de Regeering kon ander zijds de houding niet aannemen welke zij een tijd lang ten opzichte van het wetsvoor stel op de vervlaamschl.ng van Gent heeft aangenomen d. i. de meest strikste onzijdig heid. Het gevaar dreigde dus dat de Regee- ringsmeerderheid zou uiteenvallen. De Regeering heeft thans een entre- deux wetsontwerp ingediend. Het ligt op drie-vierden afstand van het voorstel Devè ze. Beide voorstellen huldigen het princiep van den achturenarbeidersdag. Doch M. Devèze stelt eerst ter beschikking van de werkgevers een krediet van 100 overuren, waarover zij vrijelijk kunnen beschikken. Nadien mogen de werkgevers nog over 150 overuren beschikken na gunstig advies van den minister. En ten slotte krijgen de werkgevers machtiging om de verloren uren naar goeddunken in te halen. De duurtetoeslag gegeven aan de Staats bedienden bedraagt 1200 frank per jaar voor deze die meer dan 21 jaar zijn en 900 fr. voor de jongere agenten. De vrouwen die bijko- verminderd of vermeerderd worden volgens het index- of duurtecijfer. Deze vermindering of vermeerdering wordt gedaan met een derde der son; per 60 pun ten van het duurtecijfer. Het duurtecijfer stond op 421f5als; deze regeling genomen werd. Thans staat het op 480. Het moet dus enkel één punt opgaan om den duurtetoeslag met een derde te doen vermeerderen. Het lijdt geen twiifel of dat punt zal in Febr.iari sterk overtroffen zijn daar het leven altijd duurder en duurder wordt. Gezien er thans 144 millioen aan duurte toeslag uitbetaald wordt za! de verhooging van het index-cijfer voor den Staat eene ver meerdering van dichtbij 50 millioen veroor zaken, De strijd voor het aanvaarden of verwer pen van het Fransch-Beigisch Economisch verbond is volop aan den gang. Dit verbond is reeds door het Frarisch Parlement aangenomen, maar om in werking te kunner; treden moet het ook de goedkeu-| ring verkrijgen van de Belgische Kamers. Gevonden en ter beschikking schier onmogelijk zal zijn die waren uit Duitschland te trekken. Het natuurlijk ge volg zal nogeens zijn dat de Belgische en Fransche nijveraars meester zullen zijn en geen mededingen van Duilschland meer zullen moeten vreezen. Zij zulien hunne wa ren aan de hoogste prijzen brengen en voor de verbruikers zai het nogeens zijn van zoo veel duurder te betalen dan vroeger. Uit de talrijke statistieken die rond het Economisch verdrag verschenen zijn moet men altijd hetzelfde besluit trekken Wij zijn gefopt. Wij zullen de waren in prijs zien stijgen en zullen maar steeds vooruitgaan op den weg naar duurder en duurder leven Wetten die de levensduurte vermeerderen zijn on-christelijk, onmaatschappelijk en on- vaderlandsch Zij helpen den nood en de wantoestanden die heerschen verscherpen en brengen aan het volk, aan de maatschappij en aan het land zelf veel nadeel. Zulke wetten zijn noodlottig, veel nood- lottiger zelfs aan den vaï van een ministerie. Guido. BEURSKRONiJK medegedeeld door de Bank TRANS1NTER. Belgie is de beste klant van Frankrijk. I" 1921 kocht Frankrijk aan ons voor 3 milliard 249 millioen en het verkocht ons voor 3 milliard 855 millioen. Het nieuwe akkoord regelt de iasten di op de waren moeten gelegd zijn, zoo Fran- sche als Belgische. Het Fransch tarief dat thans bestaat is veel zwaarder dan het onze. Frankrijk wil nu 96 artikels van zijn tarief merkelijk ver minderen en als vergoeding moet Belgie 265 artikels ook verminderen. Hoe min lasten er op zijn, hoe liever en beter men die waren koopt. De artikels die Frankrijk ons gemakkelij ker wil zenden zijn meest weeldeartikelen als wijn, zijde, reukwerk, reukzeep, autos, velos enz. Daarbij veel koopwaren worden ingevoerd die in Frankrijk eene bewerking ondergaan hebben die wij best en goed koopst zelf zouden doen. Het is ten anderen bewezen dat wij in ons iand te veel weeldeartikelen uit het buiten land verbruiken en door de onrustwekkende financieeie toestand van ons land niet voort spruit uit gebrek aan uitvoer, maar uit onbe- perkten invoer van weeldeartikelen. Welnu dit economisch verbond zou het verbruik van weeldeartikelen nog doen ver meerderen. Frankrijk krijgt van Belgie eene vermin dering op 265 artikels. Maar dit zijn arti- van den be langhebbende bij onzen agen» van Wyt- &ohaete Her- FOUTER, Burgeme ster. De titels wora voreisoht 2 koepons Gemeentekrediet nr 12 v. 20 fr. Soclété Générale Belgisch-' ienten n' 11 v. 20 fr. nr 10 v, 10 fr. 3 v. 10 fr. v. 30 fr. v. 15 fr. v. 7.50 v. 3.00 v. 1.50 Allen betaalbaar op 1 Mei 1923. CENTRALE ÉLEÜTRIQUE ENTRE SAMBRE ET MEUSE. Wij hebber; vroeger een verslag gegeven over deze Maatschappij en geven hierbij verdere inlichtingen nopens deze zaak Wij lezen in het verslag van de Eigenaars- kas die meer dan 13 000 dezer actiën in portefeuille heeft. (26-9-23) De vooruitgang van de «Centrale Electri- que entre Sambre et Meuse is voortdurend en gunstig. De uitslagen van 1922 hebben een winst aandeel van 55 fr. toegelaten tegen 45 fr. voor het boekjaar 1921. Het boekjaar in loop (tegenwoordig ver- loopen) zet zich geheel gunstig voort. De Centrale die tegenwoordig een honderdtal kels van eerste noodwendigheid en die hetgemeenten bediend wordt vermeerderd en zelf in zijn land nief genoegzaam bezit. Het verbeterd. Eene nieuwe stoom turbine wordt noodzakelijk gevolg hiervan zal zijn dat die gesteld zoodat de kracht van 16.000 PK waren hier veei zullen opgekocht zijn door vermeerdert zal worden om in het geheele Na een lang en zenuwachtig gebed be gaf de dokter zich naar het telefoontoestel en beantwoordde den oproep. Allo 1 ja, hier dokter Pillekens. Ach, dokter zegde eene beanstigde stern, er is mijne vrouw iets overkomen. Haar mond schijnt als dichtgeschroefd en zij kan geen woord uitbrengen. Maak u maar niet al te ongerust, waarschijnlijk een verschot in 't kaaks been 1 Oooh I zoo, zoo, zou het dat zijn 1 Zeg, dokter, als gij dan op 't einde van toe komende week, of binnen veertien dagen eens in de buurt komt, wilt gij dan eens bin nen komen Een luitnant gaat met een rijk juffertje hu wen. Maar eerst geeft hij aan zijne wapen makkers een prettig maal met een overvloed van champagne. Sa vrienden, roept hij uit, deze fles- schen moeten als vijanden behandeld wor den 1 Na het avondmaal was hij zeer verwon derd een zijner wachtmeesters een paar flesschen In den zak te zien steken. Welnu, Brommer vraagt hij hem, op de flesschen wijzend. Luitnant, ik heb er zooveel gedood als ik kon, van de vijanden I Nu maak ik de overigen krijgsgevangen Gebed van een gierigaard. Ach, God, riep een gierigaard smeekend tilt Gij, die de lelien des velds kleedt kleedt ook mijne vrouw en mijne dochter 1 Frankrijk en daardoor zelf in prijs zullen stijgen Dus duurder leven ook voor de Belgen die diezelfde artikels moeten ver bruiken. In dit akkoord bestaat er nog eene bijzon dere overeenkomst tusschen Frankrijk en Belgie op 400 artikelen die uit Duitschland komen. In 1921 werden de rechten op die Duit- sche artikelen reeds verhoogd omdat de mark zoozeer in weerde verminderde en Beigie en Frankrijk met Duitsche waren dreigden overstroomd te zijn. Diezelfde 400 artikelen worden nu gewel dig hooger belast. Zoodat het voortaan meer dan 36.000 PK te geven aan de Centrale. De voortbrengstmacht is dus meer dan verdubbelt. Haar nat begrijpt Cour-sur-Heure Thuillies, Donstiennes, Strée, Beaumont, Boussu-lez-Walcourt, Silenrieux, Cerfon- talne, Senzeiiles, Neuville, Philippevllle, Villers-le-Gambon, Merlemont, Hemptinne, Saint-Aubin, Yves-Gomezée,Florenne, Cler mont, Bry, Fraire, Laneffe, Thy-ie-ChAteau, Berzée, Gourdinne. Somzée, Thy-!e-Bau- doin, Morialmé, Hanzinelle, Hanzinne.Oret, Stave,Biesmerée, Gerpirines, Joncret, Acoz, Viilers Poterie, Biesme, Falaen, Sosoye Moderet, Denée,Ermeton,Furmeaux,Graux, Banque pour favoriser les transactions Internationales Maatsch. Zetel GENT. Naaml. Venn. Algemeene Bestuurder voor West-Vlaanderen FORREST L. AGENTSCHAPPEN POPEIUraOHE, Groote Markt, 28, tel. 89 a 90 VE1.'liraE, Ooststraat, 64, tel. 76. DIXMUDE, Wylgendyk, tei. 44. MOËSHROËN, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaets en omliggende, Agent Bevaren Noordschoote Ledeghem Westoutre Rousbrugga Loo Heer FOURN1ER, Burgemeester HeerTAHON.Gemeentesekretarls. HeerM. BAILLEUL, Heer G. DELANNOO, Heer A. DECLERCQ. Keer A. CLAEYSOONE, Gem.-ontv. Heer V. CA.MERLYNCK, BIJKANTORENNleuwpoort, Proven, Watou, Leysele, Stavele, Alveringhem Narden moest nog zijn Paschenhouden en (TCC eiken keer dat Narden te biechte gaat, Vica,| Narden's wijf, weet er van te spreken. «Dat is stijf gemakkelijk, zegt Narden J als ik mijne zonden wil kennen, ik geef mijn wijf een rammelinge en binst dat ik* sla, ze verwijt mij a! 't kwaad dat ik gedaan hebbe zonder een zondetje te verzwijgen ik ga dan met mijn pakje naar de kerk en in... een... twee... drie, 't is effen. Mietje loopt een keer zeere om den dokteur en zegt hem dat hij seffens moet ko men, mijne zuster is in onmacht gevallen. Mietje loopt verschrikt, zeere, zeere weg, en komt t' enden asem bij den dokteur en zegt Mijnheer, ge moet zeere, zeere komen naar mevrouw I Hare zuster is in... in... hoe is dat nu zij is in iets gevallen... ik heb vergeten waarin, maar het moet iets zijn dat straf stinkt, want mevrouw heeft een gehee le flessche eau de cologne over haar zus ter gegoten Gekke lui toch, die Hollanders I Eerst gieten zij rhum in een glas om een sterken drank te hebben dan doen zij er water bij, om hem zwak te maken vervolgens knijpen zij er citroenen in uit om den drank zuur te krijgen en dan scheppen zij er suiker in oml hem zoet te hebben. Ten slotte heffen zij 't' glas omhoog, roepen Op uwe gezondheid en drinken het zelf uit. het begin van ONS NIEUW MENGELWERK opzettelijk geschreven voor «DE POPER1NG HENAAR» door A HANS:::: de Schrijver van ons vroeger mengelwerk, dat zooveel ophef miek draagt voor titel 5 De handeling heeft plaats In Westvlaanderen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1