f. GROOT TURNFEE8T De Kapel Boseh HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD Nieuwsblad voor Popermgheen Omstreken. 1924 Apotheek Frans Van de Plas De Kapel Bosch Katholieke Timgilde VLUG E(i VROOM Alleen ne noozen zingen niet In Stal fr 6.50 In BeJgie pp0" 8.50 Buitenland 13.00 Eene inlassehing vgssissen. rouwberichtek, Zondag- 17ft Februari 1924. 15 Centiemen 21' Jaar. N 7 GEDACHTEN. Middelbare School. Van trouwen en nog wat. Oorlogsschade. RAAK Politiek Overzicht. Besparingen. De Achturen wet. Het feest van Z. H. Pius XI. M. Fran^oisse. Braakliggende gronden. Het nieuw toltarief. Over wit brood In 't Buitenland. Trekkingen Verwoeste üewesten 5 Banque pour favoriscr les transactions Internationales NSINTER Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, op kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen. BEURSORDERS - INLICHTINGEN - KOEPONS. I I. AboflEimeütprijs: per Jaar Uitgever SaasBB'VaBseste, Or ikkerlj, 1 aplerhandel, 15, Gasthuisstraat, PjPERiNSHE Telefoon nr 9. Pottoheokrekoning nr «5570. PRIJS BERICHTER, VERKOOPiOCEi, o.6o ctn per regel. 2 en 3 inl o.5o ctn x.5o fr. per regel. 5 fr. vcor 10 reg Herhaalde Annoncen prijzen op iunvrwtg Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten tegen den VrIJDAO noen. PDPERINEHENAAR De vrede hangt af van iets hooger dan den Volkenbond. Zij berust op den geest van goedge zindheid onder de menschen en zulke geest steunt op geestelijke krachten de hoop op een broeder schap onder de menschep moet voortspruiten uit het geestelijk feit /an G. c\s vaderschap. Lloyd GeoRöe. Men zegt dat de mannc het st:rke geslacht z' ft 'k'c it ij, oud».' "i 'ie mannen die >'e taaiste wilskracht caijueu te bezitten, gijp er vele die de zwakke hand der vrouw noodig heb ben om door het leven te geraken. Werner. Overweldigende gevoelens maken ons sprake loos overweldigende gedachten, gedachtenloos. Ludo. UIT DANKBAARHEID AAN DE TALRIJKE EERELEDEN AANGEBODEN bondag 17 Februari 1fn7 Zondag 2 Maart om 3 Va en 7 l/s uur. om 5 '/s uur. PROGRAMMA 1. Optocht en groet der Turners. 2. Uit onze kweekschool. 3- Werk voorde kleine. 4. Oefeningen op de enkele baar. 5- Krachtwerk door onze speciale ploeg. 6. Stokoefeningen voor de kleine. 7. Matrozen-ballet. 8. Zweedsche oefeningen voor de [middelbare 9. Tweede reeks voor onze speciale ploeg. 10. staafstokoefeningen voor de groote. 11. Na de casernedlenst Vreugdeballet. De Opvoeringen zullen heel stipt op het aangewezen uur aanvangen. Het is een eigenaardigheid van ons Vlaamsche volk dat het zijn innigste ge moedsleven luide luchten moetVreugde en droefheid, wij kunnen ze niet verbergen, en spontaan borrelt het op als eene hoogsprin- gende fontein van blijheid of als eene drup pelende bron van smart. De Vlaming stelt den overgang daar tus- schen den Zuiderling, één leven en beweging, en de bewoners van 't Noorden, stil en droomerig als het geboorteland met zijne sprookjes en natuurwonderen, vol aantrek kelijke geheimnis. De Vlaming moet zijn verontwaardiging uitschreeuwen, zijne vreugde uitgalmen, zijn lijden uitweenen, zijn smart uitgillen. De Vlaming is écht... Hij gebaart geene vriendschap uit welvoeglijkheid en ook geene liefde uit berekening. Wat hem lief is, ligt hem nader aan 't hart dan stoffelijke wel vaart, de zaak die hem lief is, dient hij met hart en ziel. Een merkwaardige uiting van het Vlaam sche gemoedsleven is wel het lied. De Vlaming zingt bij het werk, in familie kring... op de straat. Vóór den oorlog verbleven we In een Waalsch stadje. Het was Oogsttijd. Vele werklieden stonden in het veld en pikten het rijpe graan. De zon brandde op hun rug en zweetdruppels rolden langs hun hals in het geopend hemd. Op den middag zochten ze de schaduw om te rusten. Na het zweet te hebben afge droogd, nameen der kerels een harmonika en speelde een welgekend deuntje. Een paar minuten daarna vielen de anderen in en zon gen mede. Die hebben er nog moed op Een inwoner der streek stond ons te woord. Het zijn Vlamingen... die zingen spijts alles De Vlaming zingt veel en spijts alles, maar hetgeen ze zingen is niet altoos van het beste gehalte. We zouden kunnen wijzen op sommige landen waar het volk geene dubbelzinnig heden of schunnigheden ten gehoore brengt. In ons Vlaamsche land worden er vele heel gemeene liederen gezongen. De perio dieke straatliederen zijn grootendeels onbe tamelijke liederen. Wie even 't oor leende wanneer 's avonds of in den nacht een groep kermisvierders naar huis ging, hoorde vuilen praat zingen. De platte straatdeuntjes zijn te grof, te laag voor ons volk. Heel onschuldig zijn ze nooit, en het is maar spijtig dat ze, door de gemakkelijke zwierigheid der voois zooveel bijval behalen. Na het platte straatliedje komt het lied dat geen uitstaans heeft met volkskunst of wat aan kunst raakt, 't Zijn gewoonlijk liefde histories, verteld in caramelverzen of zoute- looze kluchten. Doen ze geen goed, ze doen toch ook geen kwaad. Het volk heeft echter rechtop betere liederen. Gelukkig is er, sedert enkele jaren, in vele plaatsen een gelukkig ommekeer ontstaan en wordt er geijverd om het volk goede, degelij ke, veredelende volksliederen te leeren zin gen. We kunnen eene reeks namen geven van apostels van het goede lied met de lie deren van De Mol, Hullebroeck, Mathys- sen, Swinnen, Ghesquière, Meulemans en nog veel meer andere toonkunstenaars, is ons volk betere kunstbanen opgegaan. Goede liederen dragen machtig bij tot de verzede- lijking van de groote massa. Een volk dat goede liederen zingt, is een goed volk. In bijna alle steden en groote dorpen wor den liederavonden ingericht. Een groote invloed ten goede ging er van uit. Nochtans is het slechts de eerste stap op de goede baan. Door die uitvoering van goede volksliederen, wordt de belangstelling opgewekt Er moet echter verder worden gegaande liedjes moeten aangeleerd worden. Op sommige plaatsen wordt de jeugd op zekere avonden bijeengeroepen en een nieuw lied wordt aan geleerd. Van tijd tot tijd hebben die verga- Mengelwerk vort «De Poperinohenaar» 1 deringen plaats, en na een paar maanden kennen de jongelui vele deftige gezangen. De jeugd zingt thuis, de ouderen luisteren en... zingen mede. Een paar dagen geleden zat een vrouwken in de schaduw van haar woonhuis, met heur kindje op den schoot. Het was stikkend heet. De kleine keerde en draaide, zeurde en kneurde en kon den slaap niet vinden. Het moederken was jong en zonder ondervinding en vreesde voor den kleinen man alle moge lijke kwalen. Zoo lastig is hij anders nooitriep ze eene buurvrouw toe. Toen zette ze een liedje in, en ze wiegde den dreumes in hare armen... Ze had eene jonge prachtig-volle stem, maar ze zong een lied. grof en laag om er bij te weenen. Het kindje sliep in. Voor hem waren het enkel klanken Maar de kleine knaap zal 'groeien en moeder zal het nog zingen, voor hem of voor andere kleinen... en het zal verwoes tingen aanrichten in zijne ziel. Onze moeders moeten mooie liedjes leeren om te zingen bij de wieg hunner lievelingen. Tebeglnnen metK'eine, kleinemoederke alleen. Is er eene prachtige keuze wiege liederen in het Vlaamsche land. Al onze muzikanten hebben die soort liederen ge componeerd en er het beste van hunne kunst ingelegd. Op het volkslied past het oordeel van M. Sabbe. waar hij over de muziek in Vlaande ren schrijft Het kiemt en groeit, het bot en fleurt allerwegen en die bloei draagt in zich de schoonste beloften. Heerlijke vruchten wer den reeds geoogst, doch wij koesteren de vrome verwachtinger nog heerlijker te zullen genieten. G. v. A. De aankoop van de Brouwerij Lamerani bestemd voor eene Rijksmiddelbare School te Poperinghe i" te richten, aankoop gestemd door de libera'e meerderheid tegen wil en dank der katholiek" minderheid is NIET goedgekeurd door het Ministerie van Kunsten en Wetenschappen. Het Stadsbestuur wordt aangeraden eenen reg°lmatigen onb°bouwden grond te koopen. hebbende eene oppervlakte van ongeveer 60 aren, waarop in verscheidene malen eene behoorlijke Middelbare School zou opaerich* worden In 't lieken zingen ze trouwen is geen kinderspel. Als ge nu ziet hoeveel echt scheidingen er worden uitgesproken da' komt ge tot de konklusie dat het woord uit de H. Schriftuur ook op veel getrouw den toepasselijk is: velen zijn geroepen maar weinigen zijn uitverkoren. De geleerde Kabberladoeski zegt ergens in't sjineesch dat vrijen niet anders is dan stille klappen en hard liegen. En een vlaam sche spreuk voegt erbij Al vliegt de leugen nog zoo snel De waarheid achterhaalt re wel. Het moet dus zijn dat al die leugens die verliefde koppels elkander wijsmaken op slot van rekening tot hun eigen ongeluk dienen: Maar nu eens serieus gesproken: de echtscheidingen nemen meer en meer toe. Hoe komt het. Omdat de meisjes maar modepoppen zijn. Hoevee! meisjes trouwen er niet die van het huishouden geen benul hebben. Ze komen uit de school gaan Haar fabriek bureel of werkhuis. Ze verdle- ne 'n stuiver, dat is waar maar ze hebben veel stuivers noodig voor hun twalet... voor hun plezier,... Voor hun plezier vooral. Onze jonge meisjes als ze thuiskomen uit het fabriek, bureel, werkhuis enz. willen uitgaan: danszaal, cinema, enz. 't lokt hen aan. Jong geleerd is oud gedaan zei de boer en hij leerde zijn verken dansen. ROMAN door A. IIAA» De familie van Herteloo. Mevrouw van Herteloo zat met haar dochters in het salon, 't Was in den herfst en door de breede, hooge ramen zag men de als in goud gedoste boomen en heesters van het uitgestrekte kasteelpark. Mijnheer Lavendeau was op bezoek, een lange, slanke man, met knap gelaat. Hij maakte vooral Bianchedeoudste dochter het hof. En daarom werd hij door de moeder steeds hartelijk verwelkomd. Blanche had een heel gewoon gezicht, was lastig van karakter en telde reeds zes en twintig jaar. 't Werd hoog tijd, dat ze trouwde. En Frederik Lavendeau zou volgens me vrouw van Herteloo een uitstekenden echt genoot zijn. Hij was rijk en verwant met de beste familie», zooals men den hoogen stand noemde. Ander» bezat hij niet meer. Dus was hij geheel eigenaar van zijn fortuin. Hij had dit niet behoeven te deelen met broeders en zusters, want hij was eenig kind geweest. Zoo herinnerde mevrouw Herteloo altijd, wanneer ze deze aangelegenheid besprak... En dan zullen wij eindelijk ook in de groote families uitgenoodigd worden, voeg de ze er steeds bij. De familie van Herteloo bezat een sier- "Jk kasteeltje buiten en een schoune wtmlng binnen Brugge. Ze kocht dit alles nadat mijnheer van Herteloo in 't Ypersche land zeer voordeelig in de hoppe gespeculeerd had Maar voorname families minachten dat fortuin, omdat het niet overgeleverd was van geslacht tot geslacht. Voor hen waren de Herteloo's nog kleine burgers, zonder op voeding en manieren, geen lieden van ge boorte. Toch hadden Blanche en haar zuster Se rafine lessen in welgemanierdheid en in de Fransche taal genomen. Moeder, die in haar jongen tijd nog te Rijsel meid geweest was, wat nu natuurlijk voor eeuwig vergeten moest zijn, kende ook vrij goed Fransch en men had 't Vlaamsch uit hui» verbannen, ofschoon vader dit dikwijls vergat want hij was eenvoudig gebleven. Moeder en dochters vonden het dan ook voortreffelijk dat mijnheer van Herteloo gewoonlijk op zijn kamer bleef of in de om geving wandelde, als de voorname mijnheer Frederik Lavendeau op bezoek kwam. Er was nog een zoon Karei. Die had altijd groote liefdebetoond voordeboerendoening. Hij was dan ook met een boerendochter getrouwd en bewoonde een hoeve bij West- Roozebeke. Al kwam hij nu en dan zijn ouders bezoeken, toch sprak men zelden over hem... Wat gedacht ook, boer te worden, als vader een kasteel en een heerenhuizing bezat Mijnheer Lavendeau eindigde nu zijn bezoek. Dus mag ik u spoedig in de stad ver wachten vroeg hij. Zooals ik u zei woont mijn man gaarne buiten, antwoordde mevrouw. Maar als het weer omslaat houden w« bet niet meer uit. In de laatste zitting der Scheidsrechter- lijke Kommissies werd de schade op lcn Au- gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hier nav er melde geteisterden LANGEMARCK. Mersy Maria W" Depoorter 2.310 Maes-Demoen Al. 2.040 Blanckaert-Milleviile 963 Masschelein-Carpentier C. 1.560 Kons Arthur 1.499 Gunst Constant 19.930 BOESINGHE. Meyfroodt Achiel 1.145 MEESSEN. Bondu Nestor 12.144,33 WYTSCHAETE. We Vanbecelaere en erfgenamen 41.645,45 Goemaere Zoë W" Heughebaert 7.924,13 W Mortreu Henri 44.433 68 A. Vandecasteele 12.213,76 Soenen Théophile 110.265,93 WEST-NIEUWKERKE. W" Maillard-Hardeman 5.856 LOCRE. We Mortreu-Heyte 1.711 YPER. Demarey Emile 9.960 Paruys Kinders 882 Blomme Delpbine 3.300 Vangheluwe Oscar 6.635 Struyve Cyrille 6.015 Dewachter Auguste 7.598 Billiet Philomène 10.240 Dewachter Zoë 4.455 De Coninck Emma 3.110 Samper Henri 9.045 Deblock-Samper 3.140 Versavel Prosper 6.985 Elslander Elodie 5.080 Timmerman Léopold 4.562,50 W" Vanderheyde 23.920 Siroux Henri 16.037,50 Beddeleem Léon 11.740 Nolf Sylvie 16 930 Vanhee Gustave 3.025 HOUTHEM. Duriez-Loonis Alois 9.081 Platteau-Platteeuw Arthur 2.115 GHELUWE. Vanbee broeders en zusters 3.585 Delva-Catel René 8.545 Wijffels-Huyghe Cyrille 3.420 Soetaert-Vandenberghe Henri 4.790 Z1LLEBEKE. Bordeaux Ed. en J. 28.495 Van Acker Jules 60.170 Van Acker Jules 7.330 Een boer was aan 't spotten met zijn ge- buur, die 's Zondags zijn land liet liggen om zijn christelijke plichten te vervullen. Zon der zich kwaad te maken ging deze op den spotter af en zegde Veronderstel dat ik zeven franken op /ak hebbe en een armen sukkelaar tegenko- me, aan wien ik er 6 afstawat zoudt ge daarvan zeggen Ach 1 dat ge een goed hert hebtantwoorde de andere, en dat de sukkel er u veel dankbaarheid zou moeten voor betoonen Goed Maar moest hij het eens anders afgeven, en mij op den grond werpen om mij men zevensten frank af te nemen,... wat zoudt ge dan zeggen Wel, hij zou verdienen opgehangen te worden 1 Begin dan maar met u eigen op te han gen, want gij doet hetzelfde met den God van hierboven. Hij geeft u zes dagen om voor uw eigen te zorgen, en behoudt maar één dag voor Zich en dien enkelen dag op de zeven neemt ge Hem nog af De spotter kuchtte eens en zweeg. Hij had de les verstaan, hield van dan af op met 's Zondags te werken en ging met zijn ge- buur naar de kerk. Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), POPERINGHE M. Forthomme, Minister van Landsver dediging, schijnt het ditmaal met zijn bespa ringen toch ernstig op te nemen. Hij is van zin zijn budjet met meer dan een millioen te verminderen door het schrappen van uitga ven voor oorlogsvoorbereiding. De Minister stelt in een wetsontwerp voor de tweede verdedigingslijn van Antwerpen te ontruimen. De Regeering zou gemachtigd zijn ook de vestingen van Luik en Namen te ontruimen. Ik begrijp de voorliefde aan mijnheer van Herteloo voor dit heerlijk kasteel, maar 't is herfst... en als 't eenmaal begint te regenen, verdwijnt de schoonheid dernatuur snel. Ik zal me zeer verblijden over uw aanwezigheid te Brugge... Daar is het 's winters toch aangenamer, al is het geen Brussel. Mijn man wilde zich niet buiten de provincie West-Vlaanderen vestigen. Hadden wij zijn zin ingevolgd, dan zaten we maar te leper... West-Vlamingen zijn zoo, ik weet het.., hernam Lavendeau. Och wij kunnen het ons in onze kringen te Brugge ook vroolijk ma ken. Ik zal u natuurlijk aan mijn kennissen voorstellen... Hij groette dan mevrouw en vertrok, uit geleide gedaan tot aan de deur. Een charmant jong mensch toch, zei de moeder, toen ze weer in 't salon zaten. Maar hij wacht lang, om Blanche te vragen, merkte Seraphine wat spottend op. Dat zal hij doen, als we te Brugge zijn. Ge merkt het toch aan alles, beweerde me vrouw. Hij neemt de vormen in acht. 't Is geen boerenvrijage... Als bij onzen broer Charle» en zijn Johanna, voegde Blanche er lachend bij. Over eenige weken heeft M. Devèze een wetsontwerp ter Kamer neergelegd waarb i merkelijke veranderingen ze uden to; gjbr ebt worden aan de achturen wet. Het is zonderling dat M. Devéze zooveel haast had daar het slecht met October aan staande is dat een eerste verslag moet uitge bracht worden over den invloed der achturenwet. Dan eerst zal men op vasten grond kunnen opbouwen. Het is nog veel zonderlinger dat thans Heer Minister Moeyersoen namens de R_- geerlng een nieuw ontwerp komt neer te leggen dat dichtbij het voorstel M De\ re is. Het ontwerp regelt het hernemen der uren die door buitengewone omstandigheden ver loren gegaan zijn. M. Moeyersoen begaat echter dezelfde fout als M. Devèze. Belden willen zooveel voldoening a's mogelijk is geven aan de n ij veraars en mis kennen ten volle de arbeidersorganisaties. Zij miskennen ze in dubbel opzicht. Ter wijl denijveraars geraadpleegd werden bij het opmaken van het wetsvoorstel werden de werklieden op zij gelaten. Verder bij de toe passingervan hebben de werklieden-vereeni- gingen niets meer te zeggen. Het was dan ook niet te verwonderen dat met zekere spanning uitgezien werd naar de houding die de werklieden zouden nemen tegenover dit Regeeringsontwerp. De socialistische vereenigingen hebben be slist het ontwerp te bestrijden Thans heefi haSV^emeen Christen Vak verbond ook met algemeen stemmen beslist dit ontwerp niet bij te treden. Daarop hebben de Kamerheeren behooren- de tot den democratischen groep geoordeeld dat het voorstel Moeyersoen op hunnen steun niet mocht rekenen. De werklieden hebben veel redens om zoo te handelen. De bestaande wet laat de noo- dige uitzonderingen toe met het oog op de bijzondere noodwendigheden der nijverheid. Zij vinden dat dit wetsontwerp zekere voldoening wil schenken aan de vijandender achturenwet, om geleidelijk tot de afschaffing ervan te komen Daardoor zou de kontrool bemoeilijkt worden en nog meer dan met de bestaande wet zouden er straffeloos overtredingen op den arbeidsduur plaats hebben. De groote reden is nog dat zij in het regeerinsvoorstel juist een verzwakking zien van de medezeggenschap der arbeidersor- nisaties bij de regeling van den arbeidsduur. Het is wel mogelijk dat dit ontwerp ter Kamer toch eene meerderheid vindt. Er zijn 15 Christen-Democraten, 63 Socialisten, 4 Fronters en één Oud-Strijder die er zuilen tegenstemmen.Dat maakt 83 en er zijn er 93 en 1, dus 94 noodig om eene minderheid te geven. Zullen echter al de Katholieken de werk- ieden in den steek laten Dit is niet zoo zeker alhoewel de kwestie van vertrouwen nog eens in het spel zal zijn en dat wil nog iets zeggen in ons land. In zaken die de arbeidersbeweging en werkregeling aangaan zouden de werklieden het hooge woord moeten kunnen voeren. M. Moeyersoen zal in alle geval niet geheel fier mogen zijn op eene mogelijke liberaal-conservatieve meerderheid. Het feest van de verjaring der kroning van Zijne Heiligheid den Paus, dat dit jaar voor den eersten keer gevierd geweest is, heeft in Belgie en vooral in Vlaanderen wel kom geweest. De gehechtigheid der Katho lieke Vlamingen aan den H. Stoel is eeuwenoud. De eerbied en de liefde voor den Paus zijn bij ons met den godsdienst zelf vergroeid. Wij herinneren ons uit de geschiedenis de verknochtheid van het Vlaamsche volk aan den Paus van Rome, toen in de 19e eeuw de Fransche koning de Vlamingen wilde overhalen tot den paus van Avignon. Toen de Pauselijke staten door Garibaldi overrompeld werden, beantwoorden honder den Vlamingen denoproep van Paus Pius IX. Voor den Sint Pieterspenning wordt bij ons volk nooit vruchtelo s oproep gedaan. En dichter bij ons staat Z. H. Pius XI. Wij weten hoe de H. Vader onze Vlaamsche beweging, de beweging voor de opbeuring en de vereffing van ons volk, waardeert. Wij Vlamingen, wij zullnn in dit nieuwe feest de gelegenheid vinden om onze ge hechtheid en onze liefde te toonen voor den H. Stoel. Het feest van den Paus moet voor alle Katholieke Vlamingen het nationaal feest wezen van hun katholiek zijn. Tijdens de ondervraging over de verwar ring op het Spoor zegde Minister Neujean dat noch de achturendag noch het personeel schuld daaraan hadden. Hij wees de opgere zen moeilijkheden hoofdzakelijk toe, aan de ontroereikendheld onzer spoorweginstel lingen. Om dit te verhelpen doet de Minister het neem me niet kwalijk. Ik vergeet altijd, dat ge liever Fransch hoort. Het drietal keek hem nijdig aan. Wat hebt gij van mijnhee» Lavendeau te zeggen snauwde zijn vrouw. Niets, want ik ken hem niet. Als hij zich gewaardigt ons te bezoeken, moet ik uit het salon. Nu 't kost me geen moeite. Omdat ge zelf wegloopt, veel te boersch doet, te bloo zijt. Ja, ja, die litanie ken ik. Maar och, 't valt me niet lastig Lavendeau alleen bij u te laten.. Ik houd niet van uw complimenten. In plaats van vooruit groeit ge achter uit. Ge leert niets bij, bromde zijn echtge- noote. Op miin jaren wordt men moeilijk van aannemen, liefste vrouw. Ge kondt lessen nemen in 't Fransch. Is dat nu zoo lastig Mijnheer Lavendeau zal ons presenteeren aan de groote families. Bedankt voor de eer I Mij krijgt hij daar niet. En och, de dochters laten papa liever thuis, hé Maar wij zullen zelf ook receptie's en diners moeten hebben. Dat begrijpt ge wel Ik Iaat u volkomen vrij dan ga ik eenlge dagen bij Karei op de hofstede. Doe geen moeite meer aan mijGe krijgt er den ouden marchand nooit meer uit. En wees al Beheer der spoorwegen merk lijke verande ringen ond' rgaan. Tal van hooge ambtenaren der Centrale Diensten ziin in beschikbaarheid ges'eld mei, gelukkig voor hen, behoud van hunne volle wedde en vergoedingen tot het oogen- blik hunner wettelijke op pensioenstellHg, dit is den 31 December van hun 66e levens jaar. De Beheerder-Voorzitter MBruneel wordt vervangen door een Beheerder-Algemeen Besiuurder M. Frargoisse. M. Bruneel trok, na tientallen jaren dienst al' jaarwedde 30 duizend frank en de nieuwe bestuurder krijgt van het begin af 75 duizend frank per jaar en is benoemd voor driejaar De benoeming van M Frangoisse brengt in vele middens grooten achterdocht. M. Frangoisse verlaat de plaats van be stuurder der Atelier de constructions élec- triques de Charleroi bediening die zonder twijfel hooger vergoed was dan zijn huidige wedde. Zou dat wel zijn uit zuivere vader landsliefde Hij is in zeer nauwe betrekkingen met de hoogste Belgische finantie-mannen en daar er nu reeds gesproken wordt van het over laten onzer spoorwegen aan financiers is het niet onmogelijk dat bedoelde Heer eens goed en fijn komt zien hoeveel ons spoor meet en weegt en diensvolgens in klinkende munte wel waard is. Dit vindt men natuurlijk nog niet in de verklaringen der Ministers, maar de toe komst is daar die ons zal moeten aanwijzen in hoeverre deze toekomst-zieners klaar ge zien hebben. Intusschen heeft M. Frargoisse drie jaar tijd om onder-Minister te spelen en op het Spoor alles in orde te brengen. Als Hij de noodige credieten verkrijgt om onze huidige spoorweginstellingen te ver- grooten en om aan het personeel de gewet tigde loonsverhooging te geven kan hij veel deugdelijk werk verrichten. De heer minister van landbouw, baron Ruzette, heeft een onderzoek ingesteld, naar de oppervlakte van vage niets opbrengende gronden in Belgie en die nochtans door den landbouw zouden kunnen worden benuttigd. Dit onderzoek wees het volgende uitde vage gronden in België bes'oegen in 1846, 324 225 hektaren in 1910, 108 000 heet. en ten huidige dage 80.000 hectaren. Premiën van 200 tot 600 fr. zouden wor den verleend voor de in opbrengst stelling dier gronden en maatregelen zouden zelfs genomen worden tegen zekere speculateurs op vage gronden vooral in Hageland. De Belgische Kamer heeft een nieuw tol tarief gestemd. Het is niet gemaakt vóór of tegen Frankrijk maar vóór of tegen alle landen. Het nieuw toltarief zal aan Belgie eene vermeerdering van tolinkomsten verschaffen ten bedrage van 160 millioen. Dit nieuw tarief wordt in werking gesteld en daarom zijn er geen overeenkomsten noodig Indien er nu handelsovereenkomsten met het een of het ander land gemaakt wor den, zal dat niet zijn om de Belgische in komsten te vermeerderen maar wel om ze te verminderen. Bij voorbeeld er is nu veel spraak van het Economisch of handelsverdrag tusschen Frankrijk en Belgie. Moet dat handelsver drag gestemd geraken dan zal Belgie, dat aan Frankrijk op 260 artikels vermindering van inkomrechten toestaat, daardoor zijne algemeene ontkosten op tolrechten van 78 millioen zien verminderen. In plaats dus van 160 millioen zal de tol-opbrengst in Belgie slechts 82 millioen meer zijn. Als tegemoetkoming tegenover Belgie zal Frankrijk, nog eens als het handelsverdrag gestemd wordt, zijne inkomsten met 13 mil lioen verminderen. Het groote Frankrijk verliest aan ons 13 millioen en de kleine Belgen zullen 78 mil lioen mlnontvangen.Zoo maakt men akkoor den tusschen kleine en groote... als de kleine dom genoeg is zulks te verstaan. Een Volksvertegenwoordiger heeft aan den Minister van Nijverheid en Arbeid ge vraagd of de Minister den verkoop van wit brood zou regelen ten einde onzen graanin- voer te doen verminderen, de bloemprijzen te doen dalen en onze geldwaarde te verbe teren. De Minister is niet van gedacht zulks te doenomdatdevermlnderingvantarwe-lnvoer ook eene vermindering van zemelen-uitvoer zou bijbrengen. Dit zou voor het land slechts eene geringe besparing veroorzaken gezien de kostende kontrole-maatregelen. De be sparing zou dan nog maar bestaan als al de uitgevaardigde maatregelen trouw nageleefd worden. En gezien het gebruik van wit brood zoo algemeen geworden is, zou het zeer twiifelachtig zijn dat zulks zou geschieden. De zelfde uitslag kan verkregen zijn door verhooging van onzen graanopbrengst en de J Ten gevolge van een hotsing tusschen broodbesparing vón den verbruiker. een trein en één vrachtauto, te Milwaukee Het is te hopen dat de voortbrengers en> (Amerika), zijn zes gazettenjongers en een verbruikers in 's lands hooger belang samenman gedood. Frederik Lavendeau zal ons in zijn jblij, dat ik me zoo terug trek en unietin kringen binnen leiden en ik durf wedden Gat j den weg sta. Serafine dezen winter ook nog verloofd is, Maar dat zou niet noodig zijn, weder- voorspelde de moeder. ivoer mevrouw. Mijnheer van Herteloo trad binnen. HijNooit tevreden. Ik had alleen plan dit was een gezet man, met goedig gelaat en kasteeltje te koopen, ge weet het en 'k zou leek in 't geheel niet op een kasteelheer. Hij hier heel goed heel den winter kunnen hield een brief in de hand. aarden. De voorname bezoeker is weg,dus mag Ik niet I riep Blanche uit. ik binnen treden, »i hfl In 't Vlaamsch. O i En ik werd er afftk, beweerde Serafine. zullen werken, de eersten om ons minder van het buitenland te doen afhangen voor de vo»dselvoorziening, de anderen om alle verkwisting te vermijden en besparingen te doen op waren van allereerste noodzake lijkheid en met des te meer reden op weelde artikelen. Dat is de wensch Van den Heer Minister. OuiDO. In een kazerne te Sterkrade, waar het 6e linicreglment is ondergebracht, brak er brand uit. Dertig duizend kardoezen ontploften ten gevolge van het vuur en schrikten de sla pende soldaten op Deze wierpen hun uitrus ting door het venster en konden ontkomen. Er zijn slechts 3 licht gewonden. Door een verkeerde wisseltrekking is de sneltrein van Bazel (Zwitserland) In de statie van Olten op een gewonen reizigers trein geloopen. Vier personen werden erg gekwetst. De stoffelijke schade is zeer aan zienlijk. Uit Lissabon wordt gemeld, dat van het s s. Mora 17 leden van de bemanning zijn verdronken, onder wie de kapitein. Dc Mora welke op reis was van Man chester via Rotterdam naar Italië, behoorde toe aan de firma Strick and Co Lid, te Lon den. Het schip mat 5067 bruto reg. ton. In de Oostenriiksche Alpen hebben sneeuwstortingen plaats gehad In het geheel zouden daarbij in de laatste dagen 25 per sonen om het leven gekomen ziin. In de gemeente Rybow, in Tschecho-Slo- wakije, zijn 18 personen gedood. Vier boerenhuizen werden vernield. Uit Kopenhagen wordt gemeld dat vele honderden personen, die door de Rus sische Sowjets-regeering naar het eiland Solovetskoi in de Witte Zee, verbannen wa ren. op weg daarheen, doodgevroren zijn. De Sewjet-overheden te Moscow rappor teeren officieel, dat al deze bannelingen zijn omgekomen, toen zij trachtten te ont vluchten. Op het eiland Java (Nederlandsch Indië) heeft te Tangerang, een hevig ge vecht plaats gehad tusschen 41 dweepzieke inboorlingen en politie. De inlanders waren gewapend met zwaarden en messen. Van de dweepziekte inboorlingen zijn er 27 gedood. Eene lawine van 300 meters lengte en 30 meters dikte is neergestort bij de statie vanHellfau,in Syrië, en bedolf een reizigers trein en een voertuig waarin zich eenlge personen bevonden. De sneeuwval rolde voort tot de rivier Eins, waar hij uiteen sloeg. Uit al de omliggende dorpen en uit Linz zijn troepen ter plaats gekomen voor de reddingswerken Een Poolsch mijnwerker, Thomas Lienski, 41 jaar oud, wonende te Rijssel (Fransch-Noorden), was 's avonds na het werk in zijnen hof aan 't spitten, toen hij op zeker oogenblik op een houwitser stiet. Zijn 14-jarig zoontje Stanislas kwam bij en sloeg op het springtuig, dat ontplofte. De vader werd door de stukken getroffen en op den slag gedoodde onvoorzichtige knaap werd doodelijk gekwetst naar het gasthuis ge voerd en bezweek er kort na zijne aankomst. Volgers een telegram uit New-York, heeft een ernstige brand gewoed te Saly's in (Long Island) zes personen kwamen om, vijftien werden gewond. De Amerikaansche Senaat heeft een besluit gestemd, hetonslageischend van M. Den by, sekretaris van het zeewezen. Het besluit, welk aan president Coolldge gezonden werd, ging er door met47 stemmen tegen 34. Uit Riga wordt aan de Times ge meld, dat er in Kaukasië, Wit-Rusland, Turkestan, Siberië en Oekraïne opstanden tegen de Sovjet-regeering zouden uitgebro ken zijn. De influenza-epidemie, die in Engeland heerscht, neemt voordurend uitbreidingen. In de week, die eindigde op 2 Februari, was het aantal sterfgevallen 367, dus een ver meerdering van 131 bij de vorige week. Leest heden ons nieuw Mengelwerk door onzen gekenden volkschrijver A HANS. BEURSKRONIJK medegedeeld door de Bank TRANSINTER. o/o 1922, 9-2-24. Behalve de per lot uitgekomen nummers en hieronder aangeduid, zullen ai de obliga- tien toehoorende aan de drie volgende reek sen uitbetaalbaar zijn tegen 300 fr. Reeksen 60530 - 117137 - 165530. Nummers per lot uitgekomen. Reeks 60539 Nr 13 uitbet. tegen 250.000 Reeks 165530 Nr 17 en Reeks 60530 Nr 8 uitbetaalbaar tegen 100.000 fr. Wissel-Beurs. De geweldige en gevoelige koersverande ringen van wissel en beurs zet ons aan eene groote voorzichtigheid aan te bevelen aan onze lezers. Zooals dikwijls ondervonden de verande ringen In tegenzin kan even groot zijn en ook vroeg gebeuren. Spaar u groote verlie zen met te handelen met oplettendheid. Laat U dus'niet overgaan tot pessimiesme. Plaats niet uit winstbejaag maar alleenlijk om u te verzekeren. Genomen maatregels om onze wisse! te verbeteren. 1° Banken en wisselagenten mogen geen vreemde munten verkoopen tenzij bij vertoon van de bewijstukken der schuld in den vreemde. De bankinstellingen hebben als borg 500.000 fr. moeten storten bij de Re geering en zijn verplicht hunne koopen en verkoopen in eenen bijzonderen boek in te schrijven en dageiijksch eenen aftrek ervan tot de daartoe ingestelde kommissie te sturen. 2" Het is verboden geld uit te leenen waarvan de borg bestaat uit Fransehe titels of Fransch geld. Bank tot bevordering van Internationale handelszaken. Naaml. Venn. Maatsch. Zetel GENT. Algemeene Bestuurder voor West-Vlaander en FORREST L. AGENTSCHAPPEN POPERINGHE, Groote Markt, 28, tel. 89 90. VEL'RNE, Ooststraat, 64, tel. 76. DIXMËDË, Wylgendyk, tel. 44. MOËSKROEN, Toerkoenjestraat, 109, tel. 179. Wytschaets en omliggende, AgentHeer FOURN1ER, Burgemeester. Bevaren HeerTAHON.Gemeentesekretaris. Noordschoote Heer M. BAILLEUL, Ledecjhem HeerG. DELANNOO, Westoutre Heer A. DECLERCQ. Rousbrugge Heer A. CLAFYSOONE, Gem.-ontv. Loo Heer V. CAMERLYNCK, BIJKANTORENNieuwpoort, Proven, Watou, Leysele, Stavele, Alverlnghem Daarom kocht ik voor uw plezier er het huis in de stad bij. En nu zoudt ge van mij nog een baron willen maken Dat kan niet zijn. Doe dus geen moeite en amuseer u zonder vader. Ik zou leeliik in den weg loo- pen ik voel het hier al, als Lavendeau komt. Indien ge wat les wildet nemen 1 merk te mevrouw op. Lijk ze een hond dresseeren of een aap Nog eens, als epn mensch oud is, wordt hij moeilijk van aannemen hé Maar die inleiding heeft lang genoeg geduurd. Ik heb nu iets anders. Ik krijg een brief van kozijn Dale, 't Is over Marlette. Mariette, Mariette, herhaaldemevrouw. De dochter van mijn broer, dien we verleden week begraven hebben. Doe nu niet onnoozel 1 zei van Herteloo. De arme Cyriel heeft geen geluk gehad als ik. Nooit geld gewonnen, vroeg zijne vrouw verloren en zelf ook veel te vlug ondes de aarde.. Mariette, zijn dochter, is nu bij kozijn Dale. Maar die kan daar niet blijven. Dale zit met zijn huis vol kinderen en moet wroeten voor den kost. Daarom heb Ik besloten Mariette bij ons te nemen. Wat 1 riep mevrouw uit. Maar papa 1 schreeuwde Blanche. Bn ook Serafine keek kwaad op. Dat kan niet 1 verklaarde de moeder. Mariette hier in ons gezin, een meisje zonder opvoeding of manieren I En wij, die alle moeite doen om ons te vereffen, die nu in goede huizen kunnen binnen geraken, wij zouden arme familie vertoonen 1 Haal dat niet in uw hoofd 1 In haar drift en ook, om beter haar gevoe lens te uiten, sprak ze nu mogelijk haar eigen, anders versmade taal. Neen, papa, dat kan niet, beweerdelnaar de kompanie van dat pruilemanneke, Blanche. Plaats dat meisje bij Charles. Juist 1 beaamde mevrouw. Ze kan ner gens beter zijn dan op een hofstede. Hier zou ze zich toch gegeneerd gevoe len, sprak Seraphine. Bij Charles en Johan na, dat is de uitkomst. In geen geval hier 1 hernam de moeder. Om ons geheel te compromiteeren 1 Men spreekt toch al genoeg van onze afkomst.. Eensklaps sloeg van Herteloo zoo gewel dig met de vuist op een tafeltje, dat het porceleinen kopje, waaruit Frederik Laven deau koffie gedronken had, In scherven op den vloer rolde. leder ontstelde. Men had in maanden zulk een uitbarsting van woede niet gezien bij den man, die zich zoo gemakkelijk op zijde liet schuiven. Ge kunt allen zeggen en pelzen wat ge wilt, maar vervlekt, ik zal nu eens mijn goesting doen riep verder van Herteloo. Mariette komt hier I O, wat manieren kloeg mevrouw. De dochters blikten minachtend hun vader aan. En dat op een kasteel 1 jammerde moeder. Ik verwijder mij, zei Blanche. Zulke tooneelen werken op mijn zenuwen. Van Herteloo stampte nu hettafeltje omver Blanche slaakte een gil. Siraflne liep naar een verder staanden zetN. Moet ik nog meer mijn kwaadheid los sen vroeg Van Herteloo. - Maar wordt ge zot kreet mevrouw. Gij zijt zot met al uw hooge gedach ten. Ik heb daar boven geduldig zitten wach met zijn poppemanieren. ik ga heen 1 riep Blanche beleedigd uit. Ik kan die schandelijke taal over mijn heer Lavendeau niet dulden. Ge zult luisteren I tierde de vader. Ja, ge zult luisteren naar mij, vervlektGe moet me maar niet kwaad maken Hier Blanche Hij duwde haar in haar zetel terug. Ik laat u begaan met al uw boosaardige streken, vervolgde hij tot zijn vrouw, al uw complimenten en dwaze truntereien- Maar ge zult me niet heele gansch op den kant du wen. Als ik verleden week achter de kiste van mijn broer liep verweet ik me, dat Ik zoo onvriendelijk was geweest. Omdat hi) arm was. Maar gif, verduivelt, hebt toch meid gespeeld te Rijsel 1 En wat waart gij toen schoot mevrouw uit. Als ik op de parochie kwam als juf vrouw toch, liept ge met vuile panen kleeren aan uw lijf, en op kloefen 1 En gij trokt in den tijd uw kortwoonste binnen 1 Ja, schoone kleeren genoeg, maar toch meid, toch madam moeten dienen, kul- schen en dweilen. Beleedig me maar! Wat is er nog meer. Ik durf de waarheid zeggen, als 't moet zijn 1 Waarom maakt ge me zoo koleerig Ik had nog geen drie woorden over Mariette gezegd, of ge begint tegsre tegen me te blaf fen als naar een ouden krommen ezel I Mijnheer Lavendeau loopt ge achterna tot aan de deur. Mij telt ge niet. 't Kan me let ter schelen, vervlekt, maar als ik mijn goes ting eens wil doen, zult ge me niet tegen houden 1 Ik hecht meer aan de dochter van tan tot die fiereflaai uit Brugge er van onder mijn broer dan aan dien neuzemaker van trok. 't Kon me niet schelen 1 Ik verlang niet {Brugge, die een muile trekt of hii zich ver nedert met hier te komen. (vervolgt

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1