HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BI. AO Nieuwsblad voor Poperingen Omstreken. De Kapel Boseh SPREUKEN. Beroegsi» Dij onze kinderen. Apotheek Fran» Van de Plas 15 Centiemen Homoeopathie Zondag 9" Maart 1924 21f- Jaar. N1 10 P olitiek O verssich t. Oorlogssch a de Voor Eerw. Pater Lefefrvre. In 't Buitenland. Az:atisc;he rijkdom, Inrichting van Hoppevelden. AfessBeaieiatprijs: per J aar In Stad fir, 6.50 In Bolgie 8.50 Buitenland 13.00 Uitgever Sassen TaMQSte. Srukksrij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat. ?QP£R!NG8E Telefoon n: S. Postoh«ckrek«Bili£ ar 15570. i'KUÜ ëEBICHTEH, VERROOPiK&ES, Eene iniassehing o.6o et" per regel, 2 en 3 inl. o.5o et» f V888ISSE8, i.5o fr. per regel ROülBEillCHTEH, 5 fr. voor 10 reg Herhaalde Annonces prijzen op mnvrs&g Au,;. akngncf.n zijn vookap ra betalen en moeten voor den Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Wie zwijgen kan verdien! gehoord te worden. Vroeg wijs, vroeg zot. Roem is slechts een droombeeld, j Eén jaar heeft geen twee zomers. Het is gemakkelijker le nemen dan weer te geven Muziek is het volaptik van het hait. Benmeving i.s goddelijke opvoeding. Waar geen hoop is, daar is geen kracht, liet recht van den sterkste is het sterkste onrecht. Vriendschap is het zout des levens. Uwe daad moet grooter zijn dan uw woord. Het valt niet te ontkennen dat rle ouders hede~daags min dan ooit zich bekommeren om het toekomstig lot en de levensroeping hunner kinderen. Velen staan geheel of ten minste onverschillig tegenover de beroeps keuze van hun kind. Bij schuldig gemis aan kinderstudie en bezorgdheid vergissen zij zich vaak in de keuze van een beroep voor bun kind, dat hierdoor meermalen voor zijn gansche leven op een dwaalspoor voortsuk kelt. Eene schoone en heilzame zaak ware het.konde wij er in ons land ook toegeraken tusschen school en huis eene onderlinge verstandhouding en eer.e gestadige wissel werkende samenwerking tot stand te bren gen door het inrichten van heilzame gezellige ouderavonden, zooals die in Holland be staan. De belangrijke vraag Wat wil, wat kan die jongen worden zal het eerst gesteld worden bij de ontwikkeling van het karakter en de openbaring van de innerlijke neigingen en grestesstrevingen van het kind Sommige ouders voeren die vraag ter sprake, pratm er wel eens over doch er wordt feitelijk niets beslist. Anderen stellen die vraag als het reeds te laat is en dat er van den jongen niets degelijks kan worden. Ongelukkig kind dat door de ouderlijke dwaasheid en hoogmoed voor eenen zekeren, stand of voor een vast beroep bestemd wordt zonder ervoor eenige neiging te voelen. Zelden wordt zulk een kind wat het zijn moest en meestal wordt het niets dan enkel eene karikatuur. Berustende op een vloeigtond van honderden dwaasheden,kwa de vooroordeelen en verkeerde eigenheden, wordt voor een kind al spoedig eene ver keerde beroepskeus gedaan. Hoogmoed en eerzucht zijn de gewone beweegredenen die de ouders vervoeren tot eene beroepsopleiding voor hun kind, die tegen zijne natuur indruischt Het is dan ook onloochenbaar dat het doen van eene beroepskeus voor het kind eene kiesche zaak is die met schrander overleg en zonder eenige vooringenomenheid dient afgehan deld te worden. Meestai valt de keus bet gelukkigst uit wannéér het kind die zelf doet en hem daarover niets wordt voorgepraat. Bij het kiezen van een beroep voor het kind moet men zich ontdoen van alle eigen vooroordeel en bijinzichten, men beslisse de zaak niet zonder medeweten en raadpleging van het kind zelf. Openbaart het kind zwijgend cf spiekend eene beroeps tiglng, dan stelle men hem het ernstige der zaak voor oogen, met verklare het vrij bij het doen zijner keus, dcc- tevens doet men het inzien dat, de keus eens gedaan, het hoeft te volher- den, wil het dan op den ouderlijken steun aanspraak maken. Eveneens brenge men hem al de bezwaren en gevaren onder het oog die het van een onberaden keus moeten weerhouden, ofwel de onmogelijkheid van een wenschdoen inzie doch tnen weerstreve bet kind nieten men voere den toon nimmer hooger dan tot raadgevingen en waarschuw ze. Drukt de knaap geene bepaalde neiging uit, dan onderzoeke men waartoe het kind zich best schikt, men lette op zijne persoon lijkheid en zijn geestvermogens, men raad plege zijn gestel. Men houde rekening met zijn karakter en zijne zeden. Een ziekelijke is tot een zittend leven bestemd, een zwak keling niet tot den arbeid een lees en weetgierig-' tot een werktuigelijk beroep. Men zegge dus nietja dat za! wel veran deren met den tijd de grondaarden der natuur verandert nooit of uiterst zeldzaam. Edoch, niet zelden gebeurt het dat de heerschende aanleg van een kind zich op de eene of andere wijze duidelijk genoeg uit drukt, al doet het geene bepaalde beroeps keus en hapert het alleen aan de kortzich tigheid en de onopmerkzaamheid d»r ouders dat die aanleg niet opgespoord wordt. Moet men evenwel voor het kind zelf kiezen, dan zal de menschkundige waarneming van zijnen hoofdaanleg altijd een goed richt snoer zijn 1 Treft tnen nu kinderen aan wier onver- schil'igheid, omtrent alles wat hen omringt, te groot is om eerigszins te vermoeden waarvoor zij zouden geschikt zijndan doet men best deze zoolang mogelijk te bedenken en eene toevallige gelegenheid af te vrach ten, die hen eensslags zelf doet gevoelen waartoe de natuur ze bestemd heeft. Menigmaal werkt het vaderlijk voorbeeld en het dagelijks zien van 's vaders bezigheid zoo sterk op het kind, dat het al vroeg zijne keus uitspreekt, om te worden wat vader is. Van een goede vastberaden keus omtrent stand en beroep hangt zeer veel af voor 's menschens zinnelijk en zedelijk geluk. De natuur wreekt zich doorgaans over eiken dwang die men haar aandoet. Het meest gewone gevolg van zulken misslag is, dat een verkeerd aangebracht jongman, door weerzin of wanslaging gedreven van het eene beroep op het andere springt. In zulke wezens, echte beroepsslachtoffers, ziet tnen doorgaans het spreekwoord Twaalf ambachten, dertien ongelukken verwezen lijkt Pedro. Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 4 ROMAN door A. HA.WS Zoo lag mevrouw van Herteloo te peinzen. Ze hoorde het rijtuig voorkomen, liet stond nu voor de deur. De melden gingen naar beneden. Van Herteloo sprak met hen. De koets reed dan heen. Hij is weg naar Elverdinge, mompelde mevrouw van Herteloo Er is niets aan te doen. Mariette komt en mijn man wil geen reden verstaan. Ik heb hem nog nooit zoo ezelachtig geweten. Nog lang bleef mevrouw van Herteloo liggen. Ze was lui geworden en vadsig. Ze zei soms bij zich zelve, dat ze vroeger hard genoeg had m teten werken. O, toen ze meid was te Rijsei t. Maar ze wilde dien tijd ver geten, al adelt ook bij een dienstbode den arbeid. Ze meende geheei met het verleden afgedaan te hebben en te Brugge in een nieuw licht te verschijnen. En nu kwam daar Mariette als een lastige spelbreekster. Blanche en Serafine traden de kamer binnen. Ze waren al beneden geweest en hadden er gehoord dat hun vader vroeg vertrokken was. Hun moeder zei hen, dat Mariette waar- 'ijk vandaag zou komen. De meisjes waren geweldig verontwaar digd, Blanche begreep niet hoe moeder dat toeliet. Ze had toch ook rechten en op Zoo eett lachende fee schreef Hervé in La Victoire in Januari 1.1., mij op dit oogenblik de keuze liet tuschen drie aller nuttigste geschenken voor mijn land de oplossing van de herstellingskwestie, het bezit van den linkeroever van den Rijn, de volledige verzoening tusschen Kerk en Staat, zou ik, echte vrijdenker die ik gebleven ben, zonder aarzelen dees laatste geschenk uit kiezen want innig ben ik overtuigd dat de twee ergste kwalen welke Frankrijk zullen ten onder brengen de vernietiging van allen eerbied voor het gezag en de schrikba rende vermindering van den geboortecijfer slechts één oorlogzaak hebben het doo- dend laïclsme dat de eerste en haast de eenigste drijfveer is geweest van de politie kers der derde Republiek Men hoeft geen katholiek te zijn om den gapenden afgrond te zien waarin onze hui dige beschaving hals over kop dreigt neer te ploffen, 't Is genoeg twee gezonde oogen te hebben om de puilende etterbuilen op ons krank maatschappelijk lichaam te zien aan groeien. Onze wereld is ziek, doodelijk ziek. Om; haar toch maar alle levensgenot te laten smaken, heeft men haar zoo lang en zoo geweldig de koorts in 'r iijf gejaagd, dat zij is beginnen te ijlen en te hollen tot ze uitge put neerplofte, zonder levensvreugde en zonder levenskracht. De heidensche ievenswijze van een groot deel onzer landgenooten zeggen we Ons Geloof van Januari 1.1. na is reeds op een ontzettende teleurstelling uitgeioopen... De dorre drang raar geld, hei toomeloos ge- hol achter weelderig genieten, het ijseiijk tekort aan liefde, het volslagen doodgaan van den opofferingsgeest, het volkomen ge mis aan ontzag van andermans leven, het hunkeren naardriftig zingenot en onbeperkte zedeloosheid, hebben in geen enkel hart, in geen enkel huis het geluk binnen gebracht; maar integendeel duizenden lieden ontgoo- cheld en verbitterd, duizenden families doen uiteenvallen in ontrouw en echtbreuk, en meer jonge levens fn kiem verstikt dan de oorlog menschen gedood had Onze wereld is ziek, doodelijk ziek... Wie zal haar genezen Rond haar sponde verdringen zich ervaren heelmeesteis. Zij ontdekken den kanker, geen twijfel mog-dijk. Aanstonds ingrijpen en uitsnijden, dat is de eenige redding... Och neen, de bistouri niet, dat is te pijnlijk, te radicaal liever wat pappen met begelei ding van wat slaapverwekkend Brabanfon- /ze-muziek. Specialisten-kwakzalvers komen bijgeloo- pen, warme voorstaanders der homceopathle: Uw zieke lijdt aan overmatige laïclsme?... Hier zijn de splinternieuwe, de beste pro ducten van de zuiverste laïclsme, krachtige, honigzoete kruiden Wij kennen ze, de geliefkoosde drogerijen onzer moderne leeke homoeopithen. De familie kan niet meer recht, de wet op de echtscheiding heeft ze diep gewond Een straffere dosis echtscheiding zal ze teiug te been brengen. De vrijheid in alies en tegenover allen, de onafhankelijkheid welke den mensch los maakt van aile banden die htm aan een bovenaardsch wezen vasbehten, heeft den enkeling smoordronken gemaakt.,. Prikkel zijn tong met een verschen teug van verkwik kende, godloochende gewetensvrijheid bij 't afleggen van den ieeken eed, iaat hem der. pikanten geur opsnuiven van gebraden menschenvlecsch, en hij wordt seffens nuchter. De jeugd verkwijnt en verwelkt ziender- oogen... verglaasde blikken, gerimpeld voorhoofd, loome handen en stramme voe ten... des vieillards de vingt ans, met versleten hart, afges oofd door de bloedop- zuigende wulpschheid der onzedige boeken, onzedige tooneeien, onzedige bals... Spuit onze jongens en meisjes een dubbele tube pornografie-serum in, en hun oogen zuben helder flikkeren, hun wangen meteen rozen blos prijken, hunne handen en voeten ge zwind en vlug worden. Verleden jaar hebben onze Staaf sspoorwe- gen, onder het hooge toezicht van onzen Minister, de eerste tien maanden, zoowat voor 18 milliocn drukwerk uit Frankrijk naar België vervoerd. Voor hoeveel millioen zuivere pornografie was daar bij, bestemd voor onze jeugd 't Is geweten, schrijft nog Hervé, dat de onzijdigheid in zake onderwijs, zooals die door de Fransche Republiek wordt hoogge houden, enkel bestond in 't onderhouden van openbare scholen, die op 't papier onzij dig voorkwamen, metterdaad echter ongods dienstig waren, vijandig aan alle katholiek geloof. Reeds heb ik aangetoond dat die zoogezegde neutrale school Frankrijk op veertig jaar tijd ontkerstend heeft, en daar door vrijen teugel heeft geschonken aan allerlei ikzucht, aan elk oproerzuchtig in- gebied meer dan vader. Zij stond voor het huishouden. Serafine verzekerde dat zij juist zou doen alsof die gehate nicht niet bestond. Ge moet ze op een zolderkamer leg gen, hitste Blanche. Er staat boven nog een ijzeren bedje. Dat is wel genoeg. Laat ze dadelijk gevoelen, dat ze hier niet meer is dan een meld I ried Serafine. En ze mag nooit In de kamer komen als er bezoek is. Mevrouw van Herteloo liet haar dochters wat uit razen. Dan sprak ze Word nu eens kalm Ge kent uw va der nog niet. We moeten zorgen, dat we hem niet tergen Hij heeft me vanochtend nog verwittigd. Hij dreigde zelf dar hij het huis te Brugge zou verkoopen. De dochters luisterden nu wat verschrikt toe- Eensklaps voelden ze, dat ze afhanke lijk waren van hun vader, dat diens wil ten slotte overheerschte. Mevrouw van Herteloo maakte hun dui delijk, dat het niet lukken zou, om de nicht als een meid te gebruiken en boven op zo! der te steken. Men moest haar dulden, ten minste in tegenwoordigheid van vader. Ze konden Mariette in 't geniep laten voelen dat ze hier te veel was en wellicht zou ze dan uit haar zelve vragen heen te gaan, een betrekking te zoeken, onafhankelijk te wor den. Mevrouw van Herteloo stond op en gaf bevelen om een goede kamer voor Mariette in orde te brengen. Maar zij en de dochters hadden dan toch een complot tegen de weeze gesmeed. Politieke toestand in België. De ministerieele crisis heeft een zonderli g uitwerksel gehad op de bevolking. Menigen die meende onverschillig te zijn aan al wat van ver of van dicht naar politiek rook, ge voelde zich in de laatste week tot een fijne politieker ontpopt. Herberg-politiekers doen ons onwillekeurig denken aart de kamer strategisten van binst den oorlog, die tus schen kannen en glazen geheeie veldslagen deden en waarbij Foch en andere Generalen kleine mannen waren. Niet dat men zich om den polltieken toe stand van zijn land niet mag bekommeren of de gebeurtenissen op politiek gebied niet mag volgen. Integendeel. Zulks toont aan dat er bij de kiezers een gevoel van verant woordelijkheid ligt en dat kan slechts ten goede komen aan het land. Het Ministerie Theunis is dus gevallen bij de stemming over het Fransch-Belgisch Handelsverdrag. Op enkele uitzonderingen na is eene klare lijn getrokken. Al den eenen kant staan al de Liberalen en de behoudsgezinde Katholie ken. Al den anderen kant al de Democraten: Katholieken, Socialisten en Fronters Het is nogal opvallend dat het juist ae: Katholieken groep is die verdeeld is, terwijl i de andere groepen één zijn. Zulks is voorde Katholieken zeer spijtig en er kan niet ernstig genoeg gewrocht wor den om van behoudsgezinde en van demo cratische zijde eene toenadering te bekomen en die moet er komen ais er godsdienst- of priciclepskwestiën te verdedigen vallen. Wanneer een ministerieele crisis ingetre den is en de Koning het ontslag van de Mi nisters aanveerdt, noodigt hij de Staatsmi nisters, de Voorzitters vari Kamer en Senaat, deontslaggevende Eerste Minister en andere vooraanstaande Heeren uit, om Hem als raadsmannen bij te staan. Dan verzoekt de Koning, volgens de om standigheden en den gegeven raad, den per soon die er best voor schikt een ministerie samen te stellen. Deze steit zich in betrekktng met de ver- scidllige politieke groepen en zoekt zijne huipen »nder de leiders dier groepen waarin hij dan zijne vertrouwende meerderheid zal vinden Tijdens de laatste ministerieele crisis heeft de Koning beroep gedaan op M Theunis die stond buiten de politieke groe pen en zelfs bullen het Parlement, want hij is noch Volksvertegenwoordiger noch Sena tor. De eerste Minister mag ook heeren bui ten het Parlement nemen ais Minister. Eens dat de nieuwe Regeeringsvormer zijne volledige iijst Ministers heeft opge maakt, biedt hij ze ter goedkeuring aan den Korting. Als die goedkeuring verkregen is treedt het nieuwe ministerie op en de crisis is opgelost. Ai dit heen en weer gaan had deze week plaats. Alles loopt riet steeds als van een glazen dakje en er komen soms verwikke lingen voor die veel geschrijf en gekibbel vergen om effen te geraken. De Minis'erieele Crisis zal h >ogstwaar- schijnlijk in den loop dezer week opge lost zijn. Gevaarlijke woorden. Op het oogenblik dat de uitslag der stem ming, waardoor hij in minderheid gebracht werd, gekend werd door M. TheuRis, sprak deze in eene vlaag van opgewondenheid uit Dezen avond zal men in Berlijn mogen feest vieren Parijsche gazetten gaven de woorden van M. Theu;;is weder in grooten duik en hielpen alzoo mede om een valsch licht te werpen op de gebeurtenissen van Belgie. M. Theunis weet nochtans geheei wel dat er bij de tegenstemmlng van het Handels verdrag geen de minste spraak was van Duitsche tusschenkomst. Maar M. Theunis wil le misschien de Katholieke Democraten hatelijk maken en zich wreken op hen. Vroeger zegde M. Theu nis Indien zij mij doen vallen, zullen zij weten wat het hun kosten zal. Wel wi r 'en die woorden met een vloek en een vuistslag onderlijnd, maar daar stoor den zich de Democraten niet aan. Wat meer zeifsbeheerschir g past toch beter bij een Eerste Minister. stinct, ja het bestaan onzer natie in gevaar heeft gebracht met een vlaag van vernielend neomalthusianisme over onze steden en dorpen op te jagen De onzijdige, goddelooze school heeft onze maatschappij het heidensch vergif gul zig doen opslorpen. Dat vergif breekt uit in woest geweld en woest plezier En reeds zijn onze liberalen en socialisten op hun con gressen een nieuw mengsel onzijdigheid aan 't brouwen. Arme patiënt, die overgeleverd zijt aan zulke ellendige, geblaaskaakte kwakzalvers- hoinceopathen. Zij bezitten noch de kunst, noch de liefde om u te genezen. Frans van Waveren. Mevrouw Van Herteloo en haar dochters deden een wandeling. Ze wilden dikwijls aan de omwonende families en de dorpelln gen toonen dat zij van den ganschen dag geen werk hadden, maar als een rijke fami lie leefden. Het was een schoone dag geworden. Als goud schitterde het bosch in ziin herfsttooi. De zon straalde uit een wolkenloozen hemel. De dames stapten door een dreef van 't bosch. Ze ontmoetten een jongen, knap pen man, die beleefd groette en op hoffelij- ken toon in 't Vlaamsch vroeg Zou ik mijnheer van Herteloo kunnen spreken Mqnheer is uit, antwoordde mevrouw in 't Fransch, want ze was wat beleedigd, omdat die jonge man scheen te veronder stellen, dat zij de taal van den hoogen stand niet kende. En is hij vandaag niet op zijn kasteel Het zal laat zijn, eer hij van de reis terug keert. O, misschien kan ik hem dan morgen ontmoeten Maar laat ik me even voorstel len... we zijn toch eigenlijk geburen, ver volgde de jonge heer, thans ook in 't Fransch. Mijn naam is Frans van Waveren. Ér kwam een glans op mevrouw Van Herteloo's gelaat. De zoon van 't Kapelleh-f vroeg ze Ja. zoo heet ons landgoed. Ik weet dat ■gij de dames van Herieloo zijt. 't Wordt waarlijk eens tijd dat we kennis maken. 'i Mag ik een eindje mee wandelen Zeer vereerd, verklaarde de moeder, e nu haar dochters voorstelde. Frans van Waveren scheen rond de vijf en In het Nationaal Syndicaat. 't Moet er erg toegaan, veel erger dan ooit iemand heeft kunnen denken. Om zijnen toevlucht te nemen tot zulke lage middelen als het Nationaal Syndicaat gebruikt, 't moet verrë gezet zijn. Het is nu overbekend dat het Nationaal Syndicaat rood is als bloed, echten zuiver Socialist. Om de cbristene werklieden aan te lokken schuilt dat Rood syndicaat zich achter zoo- ezegde Christene Spoorwegwerkl'eden !oo staat het op den plakhrief waarbii ze schelden op de Senators Eylenbosch, Van Overbergh en Pater Rutten omdat zii in den Senaat de Socialisten niet gesteund hebben bij hunne ondervraging over de Yzerweg- staking. Wanneer het Ministerie geene straffen mag toepassen op het dienstpersoneel, dat opgelegde diensten beslist weigert, dan ver- valt het overheidsgezag en dan is 't de anar chie. Maar straffen mogen niet toegepast worden op onschu'digen en daarom moeten de gestraften recht hebben op beroep. Ziedaar wat de Katholieke Senators ver dedigd hebben De Staat weigert de gestraf ten weder op te nemen. Het is het Rood-Natlonaal Syndicaat dat geheel de staking in gang gestoken heeft. Die staking werd door de bevolking en niet het minst door de werklieden zelf, veroordeeld en het Syndicaat heeft moeten duim leggen. Het bleef zitten met 217 slachtoffers Van September tot Januari kostte de ondersteu ning 240.720 fran- en slechts 151 duizend frank kwam voor dien tijd in als buitenge wone bijdragen. Het Nationaal Syndicaat ziet zich dus verplicht het grootste deel ziiner Inkomsten te gebruiken om de slachtoffers dier ellendige staking te ondersteunen. De plakbrief van het Nationaal Syndicaat getuigt van de woede om de opgeloopene ontgoocheling bij de leiders van dat rood- syndicaat. Geen verstandig christen werkman zat Hch aan dien carnaval-truc laten vangen. Sedert de staking is het ledengetal van het Nationaal Syndicaat met 40.000 verminderd. Zulke huichelaars-middels zullen de redding van het Nationaal Syndikaat niet bijbrengen. Het socialistisch programma- De werklieden-regeering in Engeland en de ministerieele crisis in Belgle hebben onze socialisten nogeecs de goesting gegeven tot regeeren. De kopstukken verlangen om Minister te worden. Od de samenstelling van een drieledig ministerie rekenden zij zelf niet veel. Bleef dan de onbinding der Kamer, maar dat schijnt even onmogelijk. Al« laatste hooo hebben de socialisten de kiczing van 1925 die hen eene overgroote meerderheid zou bezorgen, zoo meenen zij ten minste. Om die kiezing in hun voordeel te doen draaien sparen de socialisten van nu al geene moeite en geene kosten. Nu reeds heeft M. Vandeveide het socia listisch programma uiteengezet. Het zal als kiesplatform dienst doen. M. Vandeveide wijst eerst op besparingen die kunnen gedaan zijn, op de werken voor kinderwelzijn en ook de Roerkwestie. Ver der komt de gezondmaking van onzen frank. Het mi tdel daartoe ish-ffing op het kapi taal om de openbare schuld af te lossen. Dan zijn er de eischen van den dag: ver mindering van den diensttijd, een politiek van arbeiderswoningen, de nationalisatie van den Limburgschen ondergrond, de sociale verzekeringen, het kosteloos pen sioen, de verdediging van den achturendag Ten slotte moet de kwestie der interna tionale betrekking breed, volledig en zonder aarzelen gesteld wordeninternationale regelingen en herneming der normale be trekkingen onder al de landen der wereld. Petrolie in Holland. In Holland is men tot de ontdekking ge komen dat te Corie bij Winterswijk een groengekleutde lichte ruwe aardolie uit den grond gevloeid kwam. Tot nu toe weet men niet welke hoeveelheid men van die soort petrolie bezit doch het is voor Holland eene rijke ontd> kkirig. Weet men genoeg dat de petrolie grooten- deels de diplomatische betrekking door trekken en beïnvloeden en dat het lot van veie volkeren en de oorzaken van talrijke oorlogen liggen in de diepten der petrolie- bronnen Het is voor de fijne beschaving van dezen tijd toch maar beschamend dat zooveel di plomaten-ideaal te vinden ligt op den bodem van vuile petroolbronnen of In de donkere gangen van zwarte koolmijnen. En zeggen dat bet ook juist die beroeps diplomaten zijn die van het edel ideaal vaderlandsliefde bij duizenden menschen misbruik maken om hunne eigen idealen, hun petrool- en geld- en machtsidealen te dienen. Zijn die diplomaten zelf niet de olieplek- ken in het weefsel onzer beschaving Do Katholieke Kerk in Rusland. De Katholieke Kerk in Rusland is het voorwerp van een hatelijke als onrecht-j vaardige plagerijen. Mgr. Cieplack zit neg steeds gekerkerd en voor het vermoorden van Mgr. Rudkie- wiez toont het sovjet-gouvernement geen bet minste leedwezen. Zestig geestelijken, zoo mannen als vrouwen zitten nog in de sovjet-gevangenissen. Hunne eenigste mis daad is dat zii hun plicht en hun geloof wilden trouw blijven. De Hulpzending, die naar Rusland was gegaan voor een uitsluitend liefdewerk ten voordeele van de ongelukkigste onderdanen der regeering van Moskou, werd voort durend vijandelijk behandeld en gedwars boomd. In die voorwaarden is er geen spraak dat de H. Stoel zou bereid zijn het sovjet-gou vernement te erkennen of betrekkingen met Rusland heraan te knoopen. Prinses Louisa overleden. Prinses Louisa van Belgie is op 29 Februari laatst te Wiesbaden overleden. Prinses Louisa was de oudste dochter van Koning Leopold II. Zij werd te Brussel veboren den 18 Februari 1858. Zij heeft een zeer bewogen leven gehad en beleefde meestal kommervolle dagen. Zij is overleden aan eene longziekte in den ouderdom van 66 jaar. Duurtetoeslag. M. Frangoisse, de nieuwe beheerder der spoorwegen heefteen schrijven rondgestuurd waarbij hij mededeelt dat de duurtetoes'ag met 1/3 verhoogt gezien het hooge index cijfer. De normale duurtetoeslag zal met 400, 300 of 200 fr. verhoogd worden volgens de klas waarin de beambte of bediende zich bevindt. De nieuwe duurtetoeslag gaat in met 1 Februari. Guido. In de laatste zitting der Scheidsrechter lijke Kommissies werd de schade op Ien Au- gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hier nav er melde geteisterden WAESTEN. Deweerdt Cyrille Belaire Jules Zoetaert-Onderbeke Desmet Henri Delporte-Deraed Delobel Paul NEERWAESTEN. Leroy Léopold PLOEGSTEERT. We Lamote Gruwier Isidore We Dereumaux Henri Lefebvre-Breyne Désiié Fourez Jean en Marguerite Catteau J B. Decarne Charles Serout Charles Pieters Napoléon We Heughebaert-Bouche Kerrieckx Alphonse YPER. Velghe Robert 4.515.00 Bossuwe Jules 7.225 00 Dumortier Honoré 18 225.50 2.305.00 4 120.00 1.698.00 1.101.00 1.872.00 7.334.00 2.144 00 993.00 1.020.00 4.291.00 2 938.00 geen akkoord. 208 00 317 €0 13.375 00 1.225.00 1.443.00 20.195.00 Eerste Lijst Fr.- TWEEDE LIJST M. Karei Merlevede, Onbekend, M. Alfons Rouseré-Yperman, Onbekend, M. J. Dewancker, V. B., E H. Et. Dumon, uit Brugge, Onbekend, A E. Voor de arme zwarten, Onbekend, Mev. Wed. Cossey, uit Heyst, Juf. Hélène Cossey, uit Heyst, Onbekend, M. R Gruwez-Van Nieuwenhuyze, Onbekend, Onbekend, Onbekend, M. Jos. Dumon, Onbekend, Onbekend, Onbekend, Onbekend, Onbekend, Onbekend, M. H. Delanghe-Petitloen, C. N. M. Twee Zusters, M. C. Vandamme-Accaert, j Huisgezin Boitier-Tamboryn, j Onbekend, Ter eere van de H. Herten, voor eene bijzondere intentie, Onbekend, Onbekend, Totaal Fr. 1518 00 20 00 200.00 100.00 40.00 5.00 10 00 100.00 25.00 41.00 25 00 25.00 25 00 25.00 50 00 2.00 10 00 10.00 25.00 50 00 50.00 5.00 5 00. 30 00! De 54 jarige schoenlapper. Pierre Lee mans, een •Belg, sinds jaren te R issel geves tigd met zijn vriendin, Carolina Rodens, 62 jaar, heeft Zondag nacht, na eerst zen ge zellin te h-'bben dood geschoten, zelfmoord gepleegd. Boven een vliegpiein, gelegen te Cam bridge, kwamen twee vliegtuigen in botsing. Naden geweldigen schok, vielen ze, ver pletterd op den grond. Ev waren twee doo- den eu twee gekwetsten. Eeti ander vliegtuig stortte ter aarde neder op het vliegpiein van het graafschap Kent. Twee vliegers lieten er insgelijks hun leven bij. Walter Padman, een jong arbeider in een blikfabrlr-k te Cardiff (Engeland), had bij den arbeid het ongeluk dat zijn voor schoot in brand vioog. Hij sprong in een bak met, naar hij dacht, koud water maar het noodlot wilde dat het kokend water was Met afschuwelijke brandwonden overdekt werd hij er uitgehaald. De man is stervende. Ten gevolge van een vergissing van den wisseiwachter ontspoorde de laatste wagon van een boemeltrein bij 't verlaten van de Saint-Lazare-statl .Twee reizigers werden gedood, een vijftiental anderen ge kwetst, Gedurende verscheidene seconden heeft de aarde Zondag gebeefd in de provin ciën Huesca, Lerida en Genora in verschil ler.de dorpen scheurden de muren zoodat talrijke inwoners hun woningen verlieten, alhoewel het stormweer woedde en de sneeuw overvloedig vlei. Zondag morgen brak brand uit in de kamer betrokken door Mev. Storey en haar dtle kinderen, twee zoons en een eochter. De moeder gaf het noodsein en vluchtti met een zoon en de dochter langs de d:.k uit de brandende woning. De oudste zoon kon echter niet meer vluchten en kwam in de vlammen om. Zijn verkoolde lijk werd door de brand weer ontdekt. Vijf Italiaansche werklieden haalden Maandag oud ijzer op u!t de Noordervaart, te Havrincourt (Fransch-Noorden). Een hunner vond er een houwitser en nam het gevaarlijk tuig op. Eenskiaps volgde een ontploffing. Drie werklieden werden gedood en de twee anderen erg gekwetst. Sedert Donderdag staat de stad Santa Barbara, in Kallfornië, in brand. Volgensde laatste berichten heeft de ramp een zulkdanige uitbreiding genomen, dat men voor de algerneene verwoesting der stad vreest. Het vuur tas'.te ook leeds de voor steden aan, waar vele huizen in hout zijn opgetrokken. In de hoeve Breuchet, te Neung-sur- Beuvron (Frankrijk), heeft de landbouwer Emillen Sausset, 23 jaar oud, nog maar pas tien maanden gehuwd, in een aanval van jalc rschheid, een revolverschot gelost op zijne 17-jarige vrouw, die naar het ouderlijk huis gevlucht was, om aan de mishandelin gen van haren man te ontsnappen. De on gelukkige stortte erg gekwetst ten gronde. De dader schoot vervolgens zijne schoon moeder, vrouw Vergne, 50 jaar oud, moeder van eif kinderen, docd, en joeg zich een derde kogel in den inond. Hij werd erg ge kwetst opgenomen. De toestand zijner vrouw is ook zeer bedenkelijk. - In een Amerikaansche fabriek, waar springstoffen, voortkomende uit houwitsers die niet gediend hadden, in scheikundige meststoffen omgewerkt werden, heeft eene verschrikkelijke ontploffing plaats gehad. De slag was zoo hevig dat hij tot in New- York gehoord werd, dat gansch Noordelijk New-Jersey er van daverde. De ontploffing ontstond op 't oogenblik dat, rond den middag, een twee honderdtal werklieden in rei aanschoven om bun week loon te ontvangen. Ongeveer veertig man werd op den slsg gedood en honderd vdftig andere erg gekwetst Een familie, bestaande uit vijf personen, is in de ramp omgekomen, Onmiddellijk na de ontploffing brak een brand uit, die onmiddellijk eene schrikwek kende uitbreiding nam. Vijf en twintig wo ningen zijn verwoest. Van bet gebouw zelf bleef er geen muur rechtstaan. In eenen kring van acht kilometers zijn al de ruiten verbrijzeld en de ijzerdraden v rnield. D medewet kers van Ie Pewarta Soe- rabaja zegt dat de Europeaan, over bet algemeen, onbekend is en ook zelfs niet gissen kan, welke rijkdommen in het bezit zijn van sommige Aziaten. Zoowel in En» lseh Iridië als in China zijn somtijds zoovele schatten bij enkele personen opgehoopt, dat ze zeifs niet onder cijfers te brengen zijn. Een der rijkste personen in Engelsch- Indië was vroeger de vorstin Bhobal, wier graf gehee! inet edelgesteenten werd ver vaardigd. Het fortuin van den Maharadja van Baroda wordt geschat op 400 millioen rupees. De voisten van Sari, Baiadasa en Mir- Alar-Khan bi schikken over een kapitaal dat wisselt tusschen de 100 en 300 millioen rupees. Ha zijn niet alleen de Engelsche-Indl- sche vorst n die zoo rijk zijn, doch ook tal van handelaars kunnen op groote fortuinen bogen en wel meer in het bijzonder de Parl's, ie, alhoewel, zij bijzonder veel aan tnystiidoen, toch blijkbaar ook de gave hébbe i van uitstekend te kunnen rekenen in de takken van den handel, waarmede zij zich bezig houden. De rijkste Part's beschikken over fortui- n n van 100 millioen rupees. V' rdt is een der rijkste personen op deze aar. e de Emir van Afgahanistan. In theorie zijn al de goederen van zijn vol--. i tig-, 'om, vaart ver hij zou kun ne beschik!- naar goeddunken, zoodat van onder cijfers brengen van dat fortuin geen sprake kan zijn Eerste klas kapitalisten treft men ook in China aan. De heer Li Hung Tsiang, die in het jaar 1912 overleed, liet 100 millioen pond ster ling na, behalve de uitgestrekte gronden, die gezamentlijk v ei een provincie konden uitmaken. Eene vrouwelijke groot kapitaliste ln China is wel Mevrouw Toe-jeb, weduwe van Meifang. Zij is eigenares van rijke steenkolen- en zilverertsboudende terreinen. Thans zouden daarin ook wolfram, ura nium en radium zijn gevonden, hetgeen, ais de ontvangen berichten ten deze juist zijn, haar zeker een der rijkste personen van de wereld zoude maken. In Japan is markies Hoki een der rijkste personen, wiens fortuin op 2 milliard yen wordt geschat. Hij bezit 30 auto's en 40 villa's welke als paleizen zijn Ingericht en 2 schepen, welke als pleziervaartuigen dienst doen op den Stillen Oceaan. 8EUR3KR0NIJK medegedeeld door de Bank TRA NSINTER. Te verkrijgen bij Nüjnhaer R. Proot, 50 ooi geneesheer te Couckelaere: EiKEN STA- 5-00 KEN, veel duurzamer dan Larixen, uit M kiesbaar op stam, in alle dikten en lengten 10 00: «""■■■UBJIM-'L'. 10 00 20.00 twintig jaar. Hij was lang, slank, vlug in zijn manleren en bezat een innemend ge laat. Ge woont daar schoon, zei hij. Ja. We hebben toch veel veranderin gen gedaan. Het huis was wat vervallen. Ge moet eens komen kijken, noodigdc me vrouw. Heel gaarne. Morgen ig mijn man thuis. We zullen u met genoegen na den middag verwachten. - Om drie uur... of zoo Dat past ons goed. Afgesproken dan. Ik zcu gaarn met mijnheer Van Herteloo onderhandelen over een uitweg. Ik beheer de goederen van mijn vader. Ik ben landbouwingenieur en houd me nu bezig met de ontginning van gronden. Dat trekt me zeer aan. We hebben een modelhoeve, waarop we een bekwamen landbouwer geplaatst hebben. Ge doet dat voor uw vermaak En ook uit handelsoogpunt. Kapitaal kan betere rente opbrengen dan het in fond sen te steken. En het werk bevalt me. We moeten het voorbeeld van modernen land- j bouw geven. En dan is er bosch te ontgin genWe houden altijd nog genoeg over voor natuurschoon. i Blijft ge 's winters ook op 't Kapelle- hof vroeg mevrouw van Herteloo. j Ja. In de stad woont een tante waar mijn zuster Matbllde en ik nu en dan eenige dagen doorbrengen.. We kunnen zoo de voorstelling in den schouwburg of een of ander feest bijwonen Maar mijn ouders blijven liever hier en ik ook. We hebben al tijd onze bezigheid. En zooals ik zei, nu en dan eens naar Brugge of een reisje elders... och zoo gaat de winter ook voorbij. 20 00: 25 00! 50 00 2636.00! Opvolger van S VANDEN BERGHE, Bertenplaats 8, (Kleine Markt), -POPËRINGHE ATHUS GRIVEGNÉE. Kapitaal 66.000 000. Doel Uitbating van ijzermijnen-voor brengen en verkoop van IJzer-Staal-Cokes. De maatschappij is gesticht geweest in 1872 met kapitaal van 3.000 000. Verschillende smeltingen en deelnemingen van deze maatschappij met andere en in andere hebben kapitaalsvermeerderingen veroorzaakt. Men mag zeggen dat de be staande maatschappij voortkomt van de smelting van Athus en Grivegnée gedaan in uli 1911. De uitslagen van voor den oorlog zijn Winst. Reserv &Afloss. Nettowinst. 1912 3.481894 2.439.146 1.042 748 1913 2.040.909 1.820.816 420.093 De uitslagen van na den oorlog zijn Winst. Reserv.&Afioss. Nettowinst. 1920 15 882 768 3 250.125 8 668.425 1921 8 300.239 4.361.035 2.973.205 1922 3 606 257 2 168 050 168 050 1923 8.689 713 2.685.819 3.476 463 Uittrek van de balans op 30 Juni 1923. Onbeweegbaar Werkhuizen, materiaal, mijnen er. materiaal 43.623 302 Beschikbaar Grondvonrbrengselen, voorraad, vervaardigd werk 17.563 275 Kas en Elfecten 247 740 Waarden en publieke fondsen 28 317.157 Schuldenaars 25.694.217 Schadeverg.titel in pande 8.849 500 124.300.191 PASSiEF Oneischbaar, kapitaal 44.000 000 Reserv. en voorzienigheidsfonds 2.742.684 Eischbaar Obligation en kasbons 26.130.000 Loonen, schuldeischers, Koepons en obligatien 32.704 389 Pensioenkas 1.277.448 Oorlogschade 8 849.500 Te Elverdinge. Mijnheer Van Herteioo zat in den trein van Brugge naar Rouselare. Zijn humeur was op den rit naar Brugge al verbeterd.. En nu werd de rentenier zelfs vroolijk Hij had een kaartje derde klas genomen, om onder 't volk te zijn. Bah mompelde hij, thuis zet ik mijn wi! door en ze zullen moeten toegeven. Ik Frans van Waveren sprak dad elijk ver trouwelijk. Hij wandelde een heel eind mee. Eindelijk nam hij afscheid, beloov 'ende den volgenden dag te zullen komen e D gaarne de kennismaking voort te zetten. Toen hij buiien hun gehoor was,,, zei me vrouw tot haar dochters Een zeer beschaafde beerEn rijk., dat weet ik. 't Kapellehof is een uitgest rekt landgoed. Jammer, dat morgen die Mari ette al bij f ga mjjn £0p uitwerken. Mariette zal ons ons is sprak Blanche Mijn heer van Wave- |kind 2ijn> zoowel a,s Blanche en Sera{lne. ren heeft nu een goeden Uidrux van ons. Envoor dien fiereflaai van Lavendeau zul Maar die arme familie. ien ze haar niet in de keuken steken Och. we zullen haar wid 3iiU ekens bui- ja yan Herteloo was welgezind, omdat hij ten dringen Ge moet u daaiover niet onge- zijJn njch4je gjng halPn rust maken. We komen nu in de tennissen. Te Roeseiafe stapte hij over voor leper Zeg Serafine, die mijnheer Van Waveren en kwam h}j jn den belpaire terecht, het zon jüis iemand zijn voor n.. j koddig treinije, waarvan locomotief, goede- j^aar niama> hli 1S mis8<-'h ten al ver- ;renwagen, eerste, tweede en derde klas één looid I i blok vormden. Wel neen., hij draagtgeen ring, ik heb[>e koffiemolen bestaat nog, zei Van er op geiet. En bij keek zoo stuur naar u. j Herteloo bij zich zeif. Zouden we hein weer Dat is niet vielend v<>or n lij, mer^e j op de hoogte van Zonnebeke moeten helpen? Blanche op. Het gebeurde wel eens, dat de belpaire Hij weet natuurlijk, dat F reder Ik La- qaar halverwege den heuvel bleef steken en vendeau u het hof maak f. Zoo iets is rap treinwachter de mannen kwam vragen het treintje te duwen, tot de wielen over het doode punt heen waren Och, Van Herteioo had zooveel herinne ringen aan zijn streek en 't was hem of hi bekend. Wel, wel, ik ge) oof i lat ik mijn dochters spoedig kwijt za! zijn. Nu, als ge goed trouwt, zal ik me gelukkig voelen. De zoon van 't Kapellebof is een j {oede partij. Er zit geld en ge hebt het geboo fd, er wordt er tieel lang van weg was geweest, er nog verdiend. Met belangstelling keek hij naar Moor- Deze onverwachte ks nnisi naking wasi slede en Passchendaele, naar Zonnebeke toch een vergoeding voor het c inaatigs name, ,,aar het gansche gewest, nog schoon waarmee ded ig begon en ii n bc tere stemming zijn r ajaarstooi en in zijn golvingen van de keerden de dames huiswaï irts. wijde akkers. Van Herteloo stapte te leper uit. Nog meer ping zi'n hart open.. Het was lof hij een ouden bekende groette. En de Winst saldo 112.216.928 8.083 263 120.300.191 Zaterdagen met hun marktgewoel, met de gesprekken in den Sultan, het smakelijk middagmaal, het gekout en gc-schets met viienden, met heel dat goede leven kwam hem voor den geest. Van Herteloo nam de tram. Spoedig was hij te Elverdinge. Eenige parochianen herkenden hem. 2Ie schenen wat terughoudend. Zeker hadden ze gehoord, dat mijnheer Van Herteloo heet voornaam w as geworden en op een kasteel woonde. Maar de rentenier ging minzaam naar hen toe vroeg hoe ze het stelden en toonde zich zoo gemeenzaam als weleer. Hij noodigde alien uit een glas bier met hem te drinken. Hij vertelde, dat hij om de dochter van zijn broer kwam. Mariette zou bij hem wo nen en kind in den huize zijn. De kennissen prezen hem om dat besluit. Ze noemden het schoon, dat hij zoo handel de. Familie moest voor elkaar staan. Cyriel had niet veel geluk gehad. De braafheid zelve, dat was hij geweest, maar geen za kenman. Van Herteloo stapte eindelijk op. Buiten het dorp woonde zijn kozijn Dale. De rentenier trad in het eenvoudig huis. Hij werd er verwacht. Dale was wat vroeger naar huis gekomen. Hij begroette den rijken neef eenigszins verlegen. Maar Van Herteloo deed heel gewoon. We zijn hier sprak hij En hoe gaat het Allemaal gezond Hij stelde de menschen op hun gemak. En waar is Mariette vroeg hij dan. Ze is nog boven, bezig met haar pak ken, zei vrouw Dale. Bu gaat ze gaarn mee (Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1