HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. De Kapel ju* fioseh Honderden KaTritHiette Kinderen vragen hulp. Landfiouuicomice KEiïimEL YPER 15 Centiemen SPREUKEN. Drinkt "FORTE BRUNE" Boeren opgelet. ONZE BURGMEESTERS Apotheek Frans 'M de Plas Aloueaeatprijs: In Stad fr. 6.50 In Belgie 8.50 Buitenland 13.00 Sausen-VsBBesfs BERICHTE I. VERKB0PIRCEH, Eene inlassehing Zondag April 1924. 21< Jaar. Nr 14. PLECHTIGE COMMUNIE Feys-Callewaert, Rousbrugge. MEENEN. - TOMBOLA. Oorlogsschade. Politiek Overzicht. Steunpilaren Studentencongres. Na den militairen diensttijd. De begrooting van Post en IJzerweg. De echtscheiding. Verhooging van telefoon en telegraaftarieven. Vóór en tegen den frank Waalsch en Vlaamsch Activisme. Afschaffing van Stopplaatsen. Verhooging van tarieven. bij den KONING. Wenschen en antwoorden. In de Kamer. Voor Eerw. Pater Lefebvre. In 't Buitenland. per Jaar Uitgever Drukkerij, Papierhandel,. 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE Telefoon nr 9. Poitohaokrtkening Br 15570. PRIJS o.6o ct11 per regel. 2 en 3 inl. o.5o ct» VÖSSISSEH, t 5o fr. per regel. RQUWBEfilCHTEH, 5 Ir, voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijzen op tanvriijj. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdao inoezonden worden. Kleine berichten teoen den Vrijdao noen. pn wp TWT nï* i A 5 U Julf linlUMmAAiAft Wijsheid in mans, geduld in vrouwen, Dan kan het huis in ruste houwen. 't Is in 't huls geheel verdraait Waar 't haantje zwijgt en 't hennetje kraait. Zend een ezel naar Parijs, Qe krijgt hem weder even wijs De tijd verderft al wat er gemaakt is, En de tong al wal er te maken is. Die een zot trouwt om zijn kot, Verliest het kot en houdt den zot. Jong rijs is te buigen, maar geen oude boomen. Deze week is het de plechtigheid der Eerc-Communle in menige stad en dorp. Een feestdag in de kerk, in menig huis, in veler ziel. Zelfs over straat merkt ge de plechtigheid aan. Vader en moeder zijn niet weinig fier over hun communiekant, en dat zij deze vreugd uitdrukken op feestelijke wijze, wie, wie zal het hun euvel duiden Want een feest is het alleszins, een gods dienstig kinderfeest, en waar het kind ge vierd wordt speelt het licht eener jonge zon door de woning. In menig huis troont heden een kleine koning, een lief koninginnetje, die den groo- ten Koning, God, ontvingen in hun onschul dig hart. De kleine communiekanten zijn de geluk kige helden van den dag. Vader en moeder weten en voelen het wel ge ziet het aan de blijheid die afglanst van hun gelaat, aan hun opschik en houding, aan den trots waarmede zij, hun lieveling in hun midden, de kerk binnenstappen. En wanneer ze, reikhalzend, hun kind volgen als het opstapt naar de H. Tafel, en weerkeert met zijnen God in het hart, dan verpinkt menigeen den traan der vreugde volle ontroernis, die deze ceremoniën ver wekken in hun geloovlge ziel. En wanneer die kinderen, in 't enthousias me van hun heiiig Geloof opnieuw en beslist voor 't leven verzaken aan den duivel, de zonde en de aanloksels tot zonde, dan treft hun trillend woord de snaar onzer ziel, die mogelijk niet meer in eenklank met het lied hunner onschuld, ontspannen werd, of treurig hangt verbroken. Wij, ouderen van dagen, wij beseffen schier niet meer dat we toen zoo overgeluk kig waren we zochten het geluk over ande re wegen, en we doolden. We meenden het te vatten in 't grijpen naar eer en roem, geld en genot, die de ijdele wereld verlokkend voor onze oogen liet glinsteren, en de een na de ander zijn, als zilveren zeepbellen, stuk- gesprongen bij de aanraking onzer hand. We vergeten al te licht dat de zoo ge zochte parels van vrede, vreugde, geluk, te rapen liggen op den bodem van een onschul dig hart, en glans verwerven in het licht der goddelijke liefde, die straalt uit de Eucha ristie. En ik hoor de bazuin der Waarheid die me tegenschaltVoorwaar, indien ge niet verandert,en wordt als kleine kinderen Wat zal er van u geworden, o kleinen, die nu de lievelingen zijt van uwen God, de vreugd uwer ouders, de troost der Kerk, de blijde bezitters van een geluk dat we mogen benijden. Zal morgen, een oudere gezel den klank zijner verleidende stem doen klinken In uw ooren, met den adem van bederf den glad den spiegel uwer ziel bevlekken, een heilig- schendende hand leggen op den schat uwer onschuld We hopen van neen, en wenschen dat een doorziende vader elk gevaar en kwade bedoeling bij tijds zal bemerken, en den verleider van u zal wegschoppen als een schuftlgen hond. Zult gij zeif het geluk, dat ge als een brooze vaas In handen houdt, voorzichtig door 't leven weten te dragen. We hopen het, en wenschen dat deze dag als een poolster u zal blijven geleiden, en dat de goede voor nemens van heden zullen wezen de gezochte gezellen en raadslieden in uw leven. Schoon is de jeugd die opgaat over de pa den van reinheid en trouw aan den echten levensregel. Zij is de hoopvolle toekomst van ons Viaamsche volk. Een groot TOMBOLA zal worden uitge schreven ten voordeele van het katholiek onderwijs der stad Meenen, waaraan meer dan 100 prijzen gehecht zijn, ter gezamen lijke waarde van 10.000 fr. Loten ter waarde van 1 fr. zullen vanaf 1 April op ieder ge meente der provincie West-VIaanderen ver kocht worden. Gezien het edel doel dezer tombola en den grooten nood waarin som mige dezer scholen verkeeren, wordt vast gerekend op een doelmatige deelneming aan dit liefdadig werk. Giften in geldspecie of prijzen in natura worden met dank aange nomen. Deze gelieve men te zenden aan het adres van Mr. Ameye A., schoolbestuurder, Kerkstraat, 16 te Meenen. Postcheckre- kening. Nr. 118705. Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 8 ROMAN door A. HAAS Gezamenlijk keerden ze naar huls terug. Inmiddel was er nog bezoek gekomen. Frederik Lavendeau zat bij mevrouw van Herteloo, die hem aan Van Waveren wilde voorstellen. Maar deze zeide, dat ze elkander reeds ontmoet hadden en vrij koel begroette hij den Bruggeling. 3s— Van Waveren moet niet veel van den windmaker hebben, dacht Van Herteloo. En hij heeft gelijk. lYUit de hoogte maakte Lavendeau dan ken nis met Mariette. Mevrouw had hem verteld, dat ze zich over een weeze uit de familie ontfermd had. Ze nam haar uit medelijden op. De vader had zijn fortuin grootendeels verloren had ze beweerd. Mariette zou nu hulp in de huishouding verleenen. Ware die blaaskaak maar weggebleven! wenschtte van Herteloo want 't scheen hem of Lavendeau de goede stemming had be dorven. Met Van Waveren was als ernst in huis gekomen. En men had gesproken over ar beid. Maar nu zat Lavendeau daar weer zijn flauwe praat te vertellen, en Blanche, die aan Mariette slechts een prullroond toonde, babbelde nu druk en lachte, als ware Laven- «wajfcgtestigheld zWve. Gedurende de zeven jaar dat ik Norman die doorreis heb Ik ten allen kante boeren ontmoet die hofsteden pachten en overnamen door allerhande agenten, zaakwaarnemers, notarissen enz. en die veel te duur pachten en bijzonderlijk al te duur overnamen. Dat heb Ik In vele belgische dagbladen vermeld en herhaalde malen in «De Poperinghenaar». Pas eenlge dagen, ontmoette lk nog boeren van 't Poperingsche te Breteuil-sur-Iton (Eure), die op zoek waren lk ontmoet er langs alle kanten. Wekelijks, krijg ik ver- scbillige brieven uit Belgie met vragen naar hofsteden, of vragen om Inlichtingen nopens agentieën, zaakwaarnemers enz. 't Is klaar dat die mannen niet voor niet kunnen werken maar na al wat lk gezien en gehoord heb, ben ik, en met vele redens, zeer wan trouwig. Boeren, die op zoek zijn naar hofsteden, teekenen al wat agenten hun voorleggen, 't Is al wat dom Is en zij ondervinden het als het te laat is. Wie gedacht Is van naar Frankrijk te komen, zou wel doen het vak blad van Vlaanderen's Boerenbond in Frankrijk, De stem uit het Vaderland te vragen. Het wordt gedrukt bij Deleu Loncke, Meenen, (8 fr. 's jaars voor Belgie, 12 fr. voor Frankrijk). In dat vakblad, worden alle nuttige inlichtingen gegeven en 't ver meldt de hofsteden die ons aangeboden worden. Wie verdere inlichtingen, of hofsteden begeert, die erin vermeld zijn, beginne met te schrijven op volgende adres Syndicat des Flandres, 3, Rue Fontenelle, Rouen, (Seine Inférieure). Gij zult antwoord krij gen mits bij te voegen in timbers 25 cen tlemen voor Frankrijk, 2 fr. voor Belgie of Holland, Gij moogt ook ter trouwe, u wenden tot Maurice Depestel, 18, Rue Porte Boiteux, Poix, (Somme). Er zijn hofsteden te bekomen 1.) Ministère de l'agriculture, Main d'oeuvre agricole, Rue Varenne, 76, Paris. 2.) Progrès agricole, Rue des Jacobins, 137, Amiens, (Somme) 3 Bureau franco-beige, Rue de Cbctteau- Landon, 25, Paris. 4 Paris agricole, Rue du Pontneuf, 21, Paris. 5France agricole et immoblliére, Rue Réaumur IIe, Paris. Om geen misverstaan te hebben, na zake, raad ik aan te vragen en wel te bepalen welke de voorwaarden zijn in geval van niet pachten, overnemen of koopen, en in geval van pachten, overnemen of koopen. In Frankrijk, zijn er nu, zoo 't schijnt, onge veer 25 tot 30.000 belgische boeren geves tigd. In het enkel departement der Eure op 701 gemeenten, meer dan 2000,zoo 't schijnt, op kleine gemeenten, zooals Piseux bij Ver- neull zijn er 14, Préaux bij Pontaudemer 7 enz. Ik heb den lijd niet, alle weke, in 't lang en 't breed, langs alle kanten, boven gemelde Inlichtingen te zenden.Ik zal ze ver zenden naar dit nummer van De Poperin- ghenaar on naar de zetel van Vlaanderen's Boerenbond Syndicat des Flandres, 3 Rue Fontenelle, Reuen, (Seine Inférieure) Ik voeg er nog bij als gij eene hofstede ovef- neemt, doe uwe oogen open en zie wat er op isdoe eene schatting aan den prijs van den dag van betgene erop is en doe niet zooals ik reeds zag Voor 15.000 frank in blok overnemen als er maar voor 10.000 fr op is. Karbl Van Eecke. (aalm.) WERVICK. Leroy-Dubois Emile 2.130 De erfgenamen Rots Henri 1.135 Capon-Victoor Ivo 2 505 Denorme-Taillleu Théodore 1.480 Bollaert-Durnez Camille 1.785 Carton-Ledue Pierre 1.445 We Depaepe-Vroman 2.390 We Verkinder-Desmadrll Ern. 1.660 GHELUWE. Delvoye-Coopman Gustave 1.085 Caeue Vincke Henri 910 Nuytten Théophile 945 We Degroote-Ver helst 440 Accou-Verstraete Gustave 2.205 YPER. Liefooghe H. We Mathieu 15 355 Lemahieu Cyrllle 1.140 Schinkel 5.920 Cuvelier Edouard 41.384,50 Lebrun Hortense 1.375 LANGEMARCK. Schinkel 4.300 Ghesquire-Serroen Charles 2.805 We Vandaele-Vandevoorde 1 035 Depuydt Emerence en Lucle 6.575 Muyssen Henri, Désiré 32 220 Degrendel Henrl en kons. 1.390 Vandamme Léopold 1.150 Erfgenamen We Vens-Leleu 12.490 St-JAN-bij-YPER. Vandenbussche-Degandt Léonard 2.645 BOESINGHE. Talphe Eugenie en Adèle 26.435 Mevrouw van Herteloo had voor koffie en gebak gezorgd. Door haar bemoeiingen zat Van Waveren tusschen mijnheer van Herte loo en Serafine, terwijl de nicht een plaats aan de andere zijde toegewezen was, Maar de moeder ergerde er zich aan, dat Van Waveren dikwijls naar Mariette blikte, en dan las ze bewondering in zijn blik... Ze nam zich voor er tegen te waken, dat die twee elkaar veel zouden ontmoeten. Zij had den zoon van 't Kappellehof voor haar jong ste dochter bestemd en het arm familielid moest haar daar niet in den weg treden. Van Waveren bleef niet lang. Hij had geen enkele maal het woord tot den bezoe ker gericht. Hij nam minzaam van de familie afscheid en hoopte haar weldra In zijn woning te mogen ontvangen. Van Herteloo stapte een eind mee. Hij voelde zich zeer door den ondernemenden en wllskrachtlgen jonkman aangetrokken. Lavendeau bleef zitten. Hij vertrok pas een uur later, toen van Herteloo reeds weer terug, maar toch naar zijn eigen kamer ge gaan was. Niet ver van het landgoed stond Frans Van Waveren, die blijkbaar op hem wachtte. Een woordje 1 riep hij. Lavendeau hield zijn paard In. Op zijn ge laat lag nu een grimmige trek. Wat hebt ge vroeg hij. Ik heb bemerkt dat gij bij de familie van Herteloo een welkome bezoeker zijt. En gaat u dat aan Ja Ik raad u sterk af, u daar nog te vertoonen. Gij durft veel, Van Waveren 1 hernam Lavendeau op diiftigen toon. Ik tfoe eenvoudig mijn plicht. Ir Heb De Liberalen hebben het hooge woord ge voerd bij de samenstelling van het Ministerie Theunis nummer drie. Na zorgvuldig M. Vandevyvere geweerd te hebben zijn zij met het beste deel gaan loopen. Om in hunne rol te blijven zouden de 33 Liberale Kamerheeren toch van den eerste tot den laatsten alle regeeringsvoorstellen moeten sleunen. Maar die zulks meent Is er ver van. Bij de stemming over het mijntoezicht, waar het goldt de veiligheid van dezen die de brandstof leveren voor hunne nijverheid, vonden de Liberale Kamerheeren het niet noodig aanwezig te zijn. Slechts acht namen deel aan de stemming. En op die acht hebben er vier tegen het regeeringsvoorstel gestemd. Dit is de eerste openlijke daad waarmede de Liberale partij haar onvoorwaardelijke trouw heeft willen bewijzen. Het Ministerie Theunis is te beklagen als het op zulke steunpilaren moet rusten. Het Negende Groot-Nederlandsch Studen tencongres zal dit jaar gehouden worden te Leuven op 12, 13 en 14 April. Naar het programma te oordeelen zal het congres van groote beteekenls zijn. Niet alleen zullen honderden studenten van Hol land komen naar Leuven, maar ook verte genwoordigers van Zuid-Afrika's studenten- leger zullen met de Vlamingen verbroederen en zoo de vriendsbanden die alle Nederlan ders moeten aaneenbinden nauwer sluiten. In de laatste tijden gebeurde het geheel dikwijls dat de jonge mannen, wanneer zij hun militairen diensttijd voleindigd hadden, bij hun weerkomst te huis geen arbeid meer vonden op de vroegere werkplaatsen. Hun plaats was door anderen ingenomen. Om zulks te verhelpen zuilen de Chrlstene Democraten een wetsvoorstel indienen waar bij aan de bazen de verplichting opgelegd wordt de werklieden, wegens hun militairen dienst ontslagen, terug In dienst te nemen. Zulke wet bestaat voor dezen die vóór den wapenstilstand onder de wapen geroepen werden. De wet over de bedienden-overeen komst spreekt ook in dien zin. Deze nieuwe wet, alhoewel In de meeste gevallen niet noodig, Ingezien talrijke nijver- htldsbazen nu reeds zoo handelen, zal bij de arbeiders toch eene vernederende onze kerheid wegnemen. Het verslag over de begrooting van Spoorwegen werd in de Kamer neergelegd. De uitgaven en de ontvangsten der ver schillende regies werden ditmaal duidelijk afgescheiden. Het is gemakkelijk zich reken schap te geven van de lasten en de inkom sten van eiken tak van het departement. Voor de spoorwegen voorziet men een tekort van 37 millioen frank. Het tekort van het Zeewezen is 39 millioen en half en dat van de Posterijen bedraagt 16 millioen frank. Bij Telegraaf en Telefoon is er eene winst van 5 millioen en half te voorzien. Door allerlei tarief verhoogingen en ook door bezuinigingen zal men trachten even wicht te brengen in de inkomsten en uitgaven van het Spoor-Ministerie. De wet betreffende het vereenvoudigen der formaliteiten bij de aanvragen tot echtschei ding werd bij de bespreking in den Senaat vinnig bekampt door de Katholieken. Deze week werd die zelfde wet aangeno men in de kamer zonder bespreking. Zij werd gfstemd Liberalen en Socialisten tegen Ka tholieken en Fronters, De 15 Katholieken die bij de stemming afwezig waren kunnen die anti-katholieke stemming op hun geweten dragen. Naar verluidt zouden de telefoon- en tele graaftarieven als volgt worden verhoogd De gewestelijke omschriivlngen zulien voortaan slechts een afstand hebben van 3 km. en te Brussel 6 km. De vaste taks Is vastgesteld op 300 frank en geeft recht op 610 aansluitingen. Voor de aanvullende aansluitingen wordt <en taks van 15 cm. betaald. Voor de aansluitingen buiten het gewest worden de taksen als volgt vastgesteld Fr. 0,30 voor 3 minuten sprekens op een afstand van 10 km. en meerfr. 0,50 voor een afstand van 20 tot 30 km.fr. 0,75 voor 30 tot 40 km. 1 fr. voor 40 tot 75 km. fr 1,50 voor 75 tot 125 km. 2 frank voor 125 tot 175 km. 3 frank voor 175 kin. De taksen worden vermeerderd tusschen 7 u. 's avonds en 8 u. 's morgens. De abonnementstaksen voor de handelaars en caféhouders worden verhoogd. Zij mogen evenwel de klanten de aansluiting doen be talen. met mijnheer van Herteloo vriendschap ge sloten. En ik zal niet dulden, dat hij door u bedrogen wordt. Waarmee moeit gij u riep Lavendeau nijdig uit. Ik zal zien, hoe ver ge gaat in uw om gang met die familie, hernam van Waveren. Denk echter nl' t, dat ge een der dochters in uw avonturen zult slepen. Lavendeau sloeg met zijn zweepje, maar trof Van Waveren niet, die achteruit was gesprongen. Als ge met rooversmanieren begint, zal ik me ook wapenen, zei de zoon van het Ka- pellehof. Maar gij brengt een mensch tot het uiterste door zulke bemoeizucht tierde La vendeau. Ik heb vriendschap gesloten met mijn heer van Herteloo, hernam Van Waveren. En belet Ik u zulks Kom, ge begrijpt me heel goed.. Ik zal zien, hoe ver ge gaat... En overigens wensch lk me niet met u In te laten. Maar ik vraag immers niets beter Laten we elkaar uit den weg blijven. Eerlijke lieden staan voor elkaar.. Gij met uw verwaandheid ziet mijnheer van Herteloo natuurlijk vooreen lomperik aan. Ge zoudt u deerlijk kunnen vergissen, dat verzeker lk u. En ik houd ook een oog in 't zeil. Ik heb achting voor miinheer van Her teloo, beweerde Lavendeau. Maar ben ik u over mijn doen en laten rekenschap schul dig Ha, vergeet niet, dat ik ook mijn vrienden 'heb, machtiger vrienden dan de boerenjonker, die aardappelen en klaver kweekt. Ik acht me te hoog, om uw manteren Rond den val van het Ministerie Poincarré in Frankrijk heeft zich wederom een ellendi ge comedie afgespeeld. Zij toont eens te meer aan hoe geweldig en hoe machtig de economische strijd tegen woordig is. Zij toont hoezeer de geldmannen thans in de politieke leiding van een land, ja van elk land, de groote rol spelen. Maar zij toont ook hoe weinig die finanlie-mannen bekommerd zijn met het welzijn van hun land als hunne geldbeurs erbii lijdt De liefde tot hun goud staat oneindig hooger dan de liefde tof hun land. Op 11 Maart laatst was het Engelsch Pond 116 Fransche frank waard Op 24 Maart goldt het Pond enkel maar 78.70 fr. Die verbetering van den Franschen frank moest de levensduurte verminderen en den welstand in geheel het land vermeerderen. Gelukkige verbetering zou men meenen. Doch neen. Wat gelukkig is voor dezen die moeten invoeren, is juist nadeelig voor degenen die moeten uitvoeren. De Fransche nijveraars, de wijnboeren en alwie voor den uitvoer wrocht hadden hun ne prijzen vastgesteld op de mindere waarde van den frank. Nu de frank opgaat onder vinden zij eenen dubbelen nadeeligen weer stand daarvan. Van den eenen kant het Pond, dat zij in ruil voor hunne waren ontvangen is steeds min en min franken waard en van eenen an deren kant ondervinden zij meer moeilijk heden om hunne afgewerkte waren in het buitenland te verkoopen. Daarom hebben de groote Fransche Nij veraars hunne eigene belangen gesteld boven deze van hun land en zij hebben daar kort spel mede gemaakt. De Fransche Kamers van Koophandel hebben de Regeering bedreigd dat zij onmld- delijk hunne fabrieken zouden sluiten. Daarbij hebben zij drukking uitgeoefend op het Parlement, den val van het Ministerie bewrochten het wegvallen van M. Lasteyrle, van wlen zij vreesden dat hij het Pond tot 60 frank zou brengen, bekomen. Te dezer gelegenheid hebben de Fransche bladen er ook op gewezen dat er onder de speculanten die aasden rp den val van den frank zich ook tal van Franschen moeten bevinden. En dat die vernietigers van hun eigen land ook onder de groote geldmannen moeten gezocht zijn, is maar al te klaar. Om zich zeif te kunnen redden en om zijne politiek zich ten volle te kunnen laten ont plooien heeft M. Poincarré de Fransche Koophandelaars gesteund. Hij is erin gelukt een nieuw Ministerie te vormen maar zonder M. Lasteyrie die nu ook weet dat ondank 's werelds loon is. Verleden jaar, tijdens het proces tegen den Waalschen Activist Houba.teLuik, weigerde het openbaar ministerie eene straf te vragen omdat Houba door zijn activisme niet rijker was geworden en dat daardoor zijn goede bedoeling bewezen was. Houba werd vrijge sproken. Thans komt een soortgelijk geval voor het gerecht te komen. Maar de activist de veearts Tanghe Is een Vlaming. Het open baar ministerie vorderde straf en de jury veroordeelde. Tanghe kreeg 3 jaar gevan genisstraf. Gewezen Minister Destrée zegde eens Het activisme is de onvoorzichtigheid van het Zuiden en het verraad van het Noorden Een zelfde zaak is verschillend naarmate ze begaan wordt door een Waal of een Vlaming. Dit vonnis, vijf jaar na den wapenstilstand herinnert aan den treurigen geestestoestand die in ons land heerscht. Het spoorwegbestuur is voornemens bin nen kort verschillige halten en stopplaatsen af te schaffen, waarvan het behoud te koste lijk is en niet werkelijk van openbaar nut. Eene halte brengt, behalve de wedden van het personeel eraan verbonden, eene jaar- lijksche uitgave van 30 tot 35 duizend frank aan ultbatingskosten mede. Die halten werken zeer cadeeiig op het doelmatig gebruik van het materiaal en het weerstandsvermogen der lijnen. Onder de halten die waarschijnlijk zullen afgeschaft worden komen voor West-VIaan deren Mt-iboom en S' Catherine. Op het spoor worden de r Izlgerstarleven verhoogd van 28 t. h. In le kasse en 25 t. h. In 2e en 3e klasse. Dit werd toegepast sedert 1 April De verhooging van het goederentarief, dat vanaf 15 April toegepast zal worden, be draagt 20 t.h. voor de ladingen van 15 ton en 15 t. h. voor deze van 20 ton en meer. Sedert 1 April werd het briefport In Inter nationalen dienst gebracht van 0,50 fr. op 0,75 fr. De tarieven van den overzetdienst van het Vlaamsch Hoofd, (Antwerpen-Sint Anneke) werden onlangs ook merkelijk verhoogd. Guido. na te doen. In schelden zijt gij een meester. Ik heb u hier afgewacht, om u te waarschu wen, de familie van Herteloo riet tot uw slachtoffers te maken. En nu gegroet Frans Van Waveren wendde zich af en sloeg een dreef In, die naar 't Kapellehof leidde. Dit was een statig landgoed, met sierlijke woning, ruime bijgebouwen alles omgeven door een fraai aangelegd park. In dat park wandelde een bevallige, jonge dame. Het was Mathllde, de zuster van Frans Van Waveren. Alles Is ln orde, zei de jonge man tot haar. Mijnheer van Herteloo was zeer ln schikkelijk. Hebt gij uw zin gekregen vroeg Mathllde. Zonder de minste moeite. Hoe is het daar in huis O, zeer netjes.. En lk werd minzaam ontvangen Maar mevrouw en de dochters deden toch wel parvenuachtig? tenminste dien Indruk maken ze. Ik heb 't meest met mijnheer gesproken en die is eenvoudig en natuurlijk. Het was een aangename kennismaking. En ocb, de dames vallen ook mee.. Daar is er nog een nichtje die me zeer beschaafd lijkt en teele maal niet pervenuachtig. j —Ei zoo., al een heel je verliefd, op het nichtje vroeg Mathllde schalks. Frans bloosde wat, maar zei lachend I Dat zou toch heel rap zijn Ja, ja, dat gebeurt Lavendeau kwam er ook op bezoek. Weer al 1.. Die wil zeker een der doch ters weghalen., en een zak geld er bij. I Ik heb hem gewaarschuwd.. Zonals wij over acht dagen gemeld hebben, zijn 47 Burgmeesters van de verwoeste streek naar het paleis van den koning getrokken om er hunne wenschen en protesten te laten hoeren. De vijf afgeveerdlgden werden door den Koning gulhartig ontvangen. Na een smeek schrift aangeboden te hebben werd de toe stand van de geteisterden besproken Dpze gedachtenwissellnp. in 't bijziin van Minis ter Vande Vyvere duurde een uur. Na bet onderhoud ln 't Palels w erd een vergadering gehouden ln het Hotel Cosmo polite. Ergerliik was het dat alles ln 't Fransch geschiedde en dat voor' Burgmeesters van meestal uitsluitend viaamsche gemeenten. De wenschen uitgedrukt door de verte genwoordigers en de onmiddellijke antwoor den van minister Van de Vyvere komen bondig op het volgende neer Er is geen sprake van de afschaffing van de vergoeding voor onlroerende goederen. Er zullen geen titels meer afgeleverd worden, die niet verhandelbaar zijn. De reeds afge leverde, niet verhandelbare titels mogen teruggezonden worden aan het ministerie van Ekonomische Zaken, waar zij door ver handelbare zullen vervangen worden. De minister stelde voor de schade aan klein mobllier, zoo ze niet meer dan 10 000 fr. bedroeg, te vergoeden in haar geld. De afgevaardigden vroegen dit cijfer op 15 of 20 000 fr. fp brengen. De uitspraken van de rechtbanken wor den niet herzien, tenzij er misbruik mee ge moeid Is. In dat geval wordt evenwel de termijn voor de herziening van 2 op 4 jaar gebracht. Het Verbond van Kooperatleven zal be houden blijven wanneer door de praktijk uitgemaakt wordt dat door de afschaffing van drie Kamers van Oorlogsschade te Yper, de zaken vertraging ondergaan zullen er een of twee weer ingesteld worden. Wanneer de overnemers een geteisterden eigendom voor eigen gebruik aankochten, zullen zij op den zelfden voet behandeld worden als de geteisterden zelf. Wanneer echter een persoon verscheidene gebouwen aankocht, zal leder geval afzonderlijk on derzocht worden. Wanneer het herstel betreft van een gevestigde nijverheid, wordt geen onderscheid gemaakt met de geteister den. De intresten van de titels worden ln titels aan toonder betaald, verhandelbaar binnen een voorlooplg onbeperkten termijn (waar schijnlijk 30 jaar.) Wat betreft h*t herstel van de wegen, zal. wanneer steun gevraagd wordt door de ge meenten door hemlddelling van de Kon. Hooge Kommlssarissen, ieder geval onder zocht worden. In de Zitting van Dinsdag verklaarde Minister Vande Vyvere het volgende De Regeering zal aan het recht der geteis terden niet komen. De vonnissen zullen niet herzien worden, noch voor de groote noch voor de kleine geteisterden. De eerlijkheid van een geteisterde wordt niet gemeten naar de groote van de ontvangene vergoeding. Degene die 500.000 fr. heeft getrokken mag niet, in princiep van oneerlijkheid worden beschuldigd. De minister bevestigt dat de geteisterden volkomen gerust mogen zijn. (Zeer wel.) En verder de uitbetalingen voor herbouw van woningen zuilen niet ophouden. De minister zegt dat dit jaar nog 500 millioen zullen worden uitbetaald. Men moet toch rekening houden hiermede dat er ge teisterden zijn die toch rijk gebleven zijn. Wat de gewraakteomzendbrieven betreft, dit waren geen omzendbrieven maar enkel bevelen om tijdelijk de betalingen te schor sen totdat de kwestie volledig Ingestu deerd is. De politieke propagande heeft de paniek bij de geteisterden gezaaid. Degenen die geld aan de geteisterden hadden voorgeschoten, hebben hier het hardst geschreeuwd. Overigens is het dan zoo erg dat getei sterden wier fortuin niet aanmerkeliik werd aangetast, thans nog moeten wachten op betaling en een titel ontvangen die Intrest oplevert. Is het daarom noodtg het volk op te ruien Wat het mobilair betreft, er wordt ook ge zocht welk het bedrag Is dat In titels kan worden betaald, zonder dat de geteisterden erdoor lijden. Voorlooplg wordt tot een be- drav van 5,000 fr uitbetaald. Kortom,het vraagstuk wordt als volgt ge steld Hoe kan dit Jaar worden voldaan aan de eerste behoeften der geteisterden Er Is geen sprake van beperking. Wettigt zulks een paniekstemming? De kleine geteisterden vooral zullen niet worden benadeeld. Overi gens, de kleine geteisterden werden grooten- Frans vertelde welk tooneel er plaats ge had had tusschen hem en Lavendeau. Pas toch op voor dien kerelvermaan de Mathllde Blijf hem liever zooveel moge lijk uit den weg De familie van Herteloo zal immers wel vernemen, wie hij is. Mathllde, wij moeten onze buren ook eens op bezoek vragen, zei de jongeling. Wel spreek er over I Maar lk herhaal nog eens, dat de dames geen aangenamen indruk maken, als ge hen ziet en 't een en ander van hen hoort. Maar ja, we moeten hen dulden terwllle van het nichtje, hé Och, mijn zuster heeft weer Iets om haar broer te plagen... Plagerij, die ge gaarne hoort. Wie weet 't is nog te vroeg, om daarover te oordeelen... Ze wandelden samen nog wat rond, want ze waren elkaar hartelijk genegen, Frans en Mathilde Van Waveren. Een Afspraak. Blanche van Herteloo had een boodschap verzonnen om alleen naar Brugge te gaan, zooals ze beweerde. Op de dorpplaats nam ze den tram, maar aan een halte, nog een etnd vóór Brugge stapte ze uit. Daar sloeg ze een eenzame dreefln. Ze had gisteren een brief gekregen van Frederik Lavendeau. Deze vroeg om haar eens rustig te mogen spreken en bepaalde een plaats van samenkomst. Hij verzocht zulks nog voor ieder geheim te houden. En dadelijk had Blanche besloten toe te geven. Ze zei niets aan haar moeder of aan Serafine. Hlter In de dreef moest zé Frederik ont Overdracht der vorige lijsten Fr. 7446 50 ZESjDE LIJST Ter eer van hetH. Hart om verhoord te worden 5.00 Voor het welzijn van ons huisgezin 20.00 Voor de Goddelijke Voorzienigheid 20.00 Onbekend 10 00 Onbekend 5 00 Ter eere van O. L. V. van altijdduren de bijstand Ouderdom Reninghelst 5.00 Ter eere van het gelukzalig Treesje van het kindje Jesus om eene genezing te bekomen Yper 5 00 Om zegening £e bekomen 5 00 Onbekend 25 00 Voor de heilige Godelieve 5.00 Ter eere van O. L. V. 20 00 Onbekend 5 00 Voor de Missiën van E. P. Lefebvre 100 00 Voor het onderhond van Seminaristen 200.00 Voor een goed werk 50 00 Naamloos 5 00 Voor de slaapzieken 20 00 Voor onze zwarte broeders 20 00 A. M. D. G. 20.00 Onbekend V. A. 20.00 Uit Proven 20 00 Onbekend 5 00 Onbekend 5.00 Ter eere van den H. Jozef om eene gunst te bekomen 5 00 Uit Kemmel 15.00 Ter eere van den H Alfonsus, voor 't welzijn van een kind 10 00 Voor de gelukzalige Theresla 5 00 Voor 't welzijn van een huisgezin 10 00 Voor eene bijzondere gunst 10 00 Noordschoote, onbekend 100 00 Totaal Fr. 8196 50 Hiermede stutten wij en bedanken nag eens in naam van Pater Lefebvre al de mtldadlge perso nen die hunnen penning gestort hebben. Dat de Heer het hen honderdmaal vergelde. Giften zullen nog steeds dankbaar bij ons aan- veerd worden, evenals bij Mad. Wed. Lefebvre- Verschrure GROOTE VEEPRIJSKAMP gehouden te KEMMEL op Donderdag 10 April 1924, om lOu. voorm. le Prijskamp Vaarzen zonder tanden. 1e Prijs 40 fr. met verguld eermetaal 2e Prijs 30 fr. met zilveren ld 3C Prijs 20 fr. met bronzen id 25 Prijskamp Vaarzen met 2 tanden. le Prijs 60 fr. met verguld eermetaal 2e Prijs 40 fr. met zilveren id 3e Prijs20 fr. met bronzen id 4e Prijs10 fr. 5e Prijs 5 fr. 6e Prijs5 fr. 3' PrijskampVaarzen met 4 tanden. 1° Prijs 70 fr met verguld eermetaal 2e Prijs 50 fr. met zilveren ld 3e Prijs 40 fr. met bronzen ld 4e Prijs 30 fr. 4' PrijskampMelkkoeien Lot van 2. le Prijs 100 fr. met verguld eermetaal 2e Prijs80 fr. met zilveren ld 3C Prijs 60 fr. met bronzen ld 4e Prijs40 fr. 5e Prijs20 fr. 5' Prijskamp. Eenige prijs van 150 frank voor hef talrijkste en eenvormigste lot melkkoeien, ten minste 3, uit denzelfden stal. Algameene Schikkingen. 1. Het Comiti it van het Landbouwcomice doet een dringenden oproep tot al de oude en nieuwe leden om een groot getal dieren naar den Prijskamp te brengen. 2. De prijskamp is Ingericht als aanmoe diging tot verbetering van het vee van ons oud Vlaamsch rood ras, dat de voorkeur zal hebben. Voorlooplg worden nogtans de die ren van andere rassen nog niet uitgesloten. 3. De inschrijving mag van heden af ge schieden bij de heeren Sekretarissen tot op den dag van den Prijskamp in het Gemeen tehuis te Kemmel van 8 ure 's morgens. 4. Het lot van 2 melkkoeien wordt dit jaar hersteld. 5. Het is streng verboden aan de eigenaars van het vee in de omheinnlng te gaan aan de Jury voorbehouden. 6. De prijsdeeling zal plaats hebben 's na middags om 2 ure. 7. Bewijzen van inschrijving mogen ge eisebt worden. 8. Alle onvoorzien geval of alle geschil zal onwederroepelijk door het Comitdt be slist worden. Gedaan in zitting van 24 Februari 1924 De Sekretarissen, E. Caenepeel te Yper J. Mallisse te Kemmel. DbVoorzitetr G. Bruneel de Montpellier. Door een orkaan zijn 200 gebouwen te Shawnee (Oklabama) met den grond gelijk gemaakt. Acht menschen zijn daarbij gedood en zeventig gewond. Een samendrukker is ontploft in de kruitfabriek te Kockelscheuer. Hierbij werd een arbeider gedood en werden twee andere arbeiders zwaar gekwetst. Bij het uitvoeren van havenwerken te Kartshamm (Zweden) deed zich een zwaar werkongeval voor. Een met steenen geladen boot zonk, waarbij vier arbeiders verdron ken drie andere arbeiders verkeeren in een zorgwekkenden toestand. Donderdag is te Honoioeioe een Arrie- rikaansche bomhardementsvlietuig in een windhoos geraakt en neergestort. Het vlieg toestel vloog in brand. Drie der inzittenden werden gedood en één gewond. De Tribuna publiceert een teiegram uit Napels, volgens hetwelk het observato rium op den Vesuvius aardschokken gere- gisteerd heeft, waarom het epicentrum gelegen is, is een lOOtal km. van Napels. Er zijn geen slachtoffers. Voigt ns de Mundu zouden de aard schokken de oorzaak zijn van nieuwe instor tingen aan de kust van Amalfi. Te Lissabon in Portugal hebben lang durige regcris en stormen groote schade aangericht. Verscheidene slechi-gebouwde huizen der stad dreigen ln te storten. Reeds zijn 24 huizen door de bewoners ontruimd, terwijl er twee gedeeltelijk zijn Ingestort. Vrijdag middag had in den koolput Yukoï te Cbarltstown, in West-Virginië (Amerika) een ontploffing plaats, waardoor 25 werklieden onder een ingestorte gaanderij bedolven werden. Onmiddelijk ving men de reddingswerken aan. Dertien lijken werden opgehaald en er was weinig hoop nog een der andere slachtoffers levend teiug te vinden. In den Amerlkaanschen Staat Oklaho ma heeft er een vreeselijke wervelwind ge woed. Naar de eerste berichten verluiden zouden acht menschen gedood en zeventig anderen gekweist zijn. De cycloon was buitengewoon hevig te Kansas-City. Daar werdeD, ln bet midden van de stad. 200 hulzen weggevaagd. Ook een schoolgebouw is ingestort, gelukkig na dat de 400 leerlingen reeds weg waren. De stoffelijke schade is onberekenbaar. Uit Vigo (Spanje) wordt gemeld Een bende wolven heeft buiten deze stad 17 paarden aangevallen en gedood, welke door vrouwen voortgeleid werden. De vrouwen waren aan groote vrees ten prooi en konden niets uitrichten. Enkele mijlen van Johannesburg zijn op een boerderij pestgevallen voorgekomen. Een inboorling en een kind zijn overleden. Een derde persoon is besmet. De boerderij is afgezonderd. De Bulgaarscbe regeering heeft eene samenzwering ontdekt, welke den invoer der republiek in Bulgarië beoogde. Het komplot was op touw gezet door de kommunisten en landbouwers. Eenige honderden personen werden in 't Zuiden, aangehouden en opge sloten. Meest allen zijn gewezen partijgan gers van den vermoorden eersten minister, M. Stambouiisky. deels uitbetaald. Te Veurne blijven er 700 te Ieperen 2,800. Tevens moet men rekening houden met dit dat vele kleine schadever goeding ten goede komen aan rijke lieden. De minister besluit dat het in 't belang zelf van de geteisterden is dat enkel voldaan wordt aan de meest dringende behoeften. moeten. Ze had groote verwachtingen van dezen middag. Daar kwam Lavendeau reeds uit een zij laan en snel trad hij nader. Hij groette hof felijk en zei tot het nu verlegen meisje O, Blanche, hoe goed van u, dat ge ge komen zijtIk had het haast niet durven hopen, Ze glimlachte en keek hem verliefd aan. Er was niemand in de dreef. En plots boog Lavendeau zich tot Blanche en gaf haar een kus. Dan deed hij, of hij schrok van zijn eigen stoutmoedigheid. Blanche vergeef het me... lk kon het niet laten.., maar ge vindt het misschien brutaal, zei hij. Ze blikte nu bedeesd naar den grond. Het hart bonBde haar.. O, wat ze zoo verlangd en met moeder en zuster dikwijl» besproken had, het gebeurde nu... Eindelijk verklaarde Lavendeau zijn liefde. Ze had hem gewonnen. Die zekerheid vervulde de oudste dochter der van Herte- loo's met innige vreugde. Blanche, hernam de jonge man, ik heb u lief, en hier wilde ik het u zeggen. Ik kon niet langer wachten. Eigenlijk zou lk naar uw huis moeten komen daarvoor en natuur lijk zal ik dat wel doen, maar ik heb een reden om nog een korten tijd te waehten. En ook, liefde is dubbel zoet, als zij wat geheim mag blijven voor anderen, niet waar Maar gij zegt niets... O, ik vrees datik u beleedigd heb 1 Blanche keek weer op en lachte. Neen, ik heb u niet beleedigd, vervolg de Lavendeau. Uw oogen vertellen het me O, ge maakt mij gelukkig I Hij nam haar bij den arm en ze liet hem doen. Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenpiaats, 8, (Kleine Markt), POPERINGHE - BEURSKRONIJK medegedeeld door de Bank TRANSINTER. Zlncs de Rothem. De maatschappij Zincs de Rothem is gesticht geweest in 1911. De werkhuizen zijn opgericht aan de kruissing van de vaart van Antwerpen-Maestrlcht en den ijzer weg van Hasselt-Maeseyck. De opper vlakte is van ongeveer 80 Ha. Het voort brengen van Zink begon ia 1914. De ovens van Rothem zijn gesteld in groote zalen van 175 m. op 50 breedte. De dubbele ovens er gebezigd, zijn de uitvinding van Heer Dor, en zijne vrienden hadden in 1892 eene zlnk- fabriek opgericht ln Holland. Deze fabriek is thans nog ln werking. De. verbeteringen aan de werktuigen ge bracht zijn de vruchten van eene lange on dervinding Om een gedacht te geven van de ekonomische werktuigen laat ons zeggen dat een oven van 24 T. in 24 minuten opge vuld is met het minimum van werkkrachten en een maximum van regelmatigheid. De werkhuizen bezigen bij de 400 werklieden. De eenige volgende cijfers zullen inlichten over de uitslagen. In de 6 eerste maanden van 1923 de aan- koopen in den vreemde van mijnerts en Kunt ge me ook beminnen vroeg Lavendeau zacht antwojrd nu eens 1 fleemde hij. Ik denk het wel, zei Blanche wat ver ward. Ja hé We kennen elkaar nu reeds goed. En ik heb achting voor uw familie, maar ik kwam toch vooral om u. Telkens dreef mijn hart me naar uw huis. Daar kun nen we echter niet vertrouwelijk spreken en nu nog minder mei dat vreemde nichtje-.. Ik noodlgde u uit hier te komen. Ik zag Frans Van Waveren bij u thuis en werd wat onge rust. Maar nu weet ik dat er geen reden toe is. Gij bemint mij, niet waar Ja, prevelde het meisje. O, ik hoor dat zalige woord, het is ja 1 riep Lavendeau op theatralen toon uit. Het js de schoonste dag van mijn leven. Ik ben een ander mensch. Och ja, we kennen elkaar nu, bevestig de Blanche, wier verlegenheid week. En we behooren samen. O, dadelijk, toen ik u zag, voelde ik het. En zulke liefde is echt. Lavendeau betuigde op welsprekende wij ze, dat hij zonder Blanche van Herteloo niet leven kon. Maar hi] wilde haar eerst in 't geheim beminnen. Daarvan ging zulk een groote bekoring uit. Dezen winter te Brugge kon de verloving dan openbaar worden. Zoo sprekend leidde Lavendeau haar in een parkje, dat er reeds zeer verlaten en verwaarloosd uit zag. Hij ontsloot een klein gebouw en zei (Vervolgt.) MEIBULPAP Uil* l>j[j iansen-Vamieete.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1