HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. De Kapel üjü! Bosch w miïm t m Apotheek Frans Van de Plas uandenttroeie iboanementprijs Sansen - Vanneste Zondag1 4ft Mei 1924. 15 Centiemen 21f Jaar. - N< 18 GEDACHTEN. HOOGER IDEAAL Mariamaand. Oorlogsschade. Leest ea verspreidt "De Poperinghenaar,, Politiek Overzicht. De houding van Belgie. De Antwoorden. Landbouw-werkrechtersraad. Vlaamsche Toeristenbond. De Achhsrenwet, De verlenging der huishuurwet. Japaansche erkentelijkheid. Vlaamsche kant. Gezelle- Hulde. OORLOGSSCHADE Suikerbietsyndikaten. In 't Buitenland. ATHLETIEK FEEST gegeven door - JONG POPERINGHE op Zondag 27 April 1924 'i rl. jf m :rvk (i i HWWlSaH? nr per Jaar In Stad fr. 6.50 In Belgie &rt 8.50 Buitenland 13.00 Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE Telefoon nr 9. PostcheokrekeniEf i' 15570. PRIJS BERICHTEN; VERKOOPIICEN, Eene inlassching o.6o ct° per regel. 2 en 3 inl. o.5o ct" VONNISSEN, i.5o fr. per regel. ROUWBERICHTEN, 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijzen op zanvrug. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdau ingezonden worden. Kleine berichten teoen den Vrijdao noen. POPERINGHEKAAR Een goed boek, een goed woord kunnen vele goed doen, maar het goed voorbeeld is nog vele meer wel sprekend voor het hert. Confucius. Niets is zoo gevaarlijk als een goede raad die ge spaard gaat met een slecht voorbeeld. M"" de Sabié. Die de wijsheid leert en zijn leven niet schikt er naar is als de landman die zijn akker wel ploegt maar niet bezaait Perzisch spreekwoord. Als de hand niet meer kan, dan moet het hert toch nog mlldadtg zijn. Pasquier. Moeilijk is het een goeden naam te verwerven, nog moeilijker hem te verdienen, en het moeilijkst hem te bewaren. Shakespeare. De rechtschapen mensch, de eerlijke mensch is deze die zijne rechten afmeet op zijne plichten. Lacordairr. la gesprek met een mijner oude school vriendinnen viel het mij op, dat zij het druk had over idealen, want in een korte spanne tijds wees ze mij een ideaal van een kleed roemde heur kleinen jongen als ideaal van zoetheid sprak overeen Ideaal van een huls. Laten wij een blik werpen in ons eigen hart en bekennen wij maar ronduit dat wij voortdurend opgaan in kleine Ideaaltjes. En zijn deze niet geboren uit onzs zelfzucht We bouwen onze idealen op naar ons eigen welbehagen. Ea toch zijn deze maar zwakke staaltjes vergeleken bij het groot licht, dat ons leven moet beheerschen, dat ons leven beteekenis moet schenken, namelijk zelfbe dwang. Zelfbedwang veronderstelt tucht op eigen daad en wil zich geven voor anderen Zelfbedwang moet tot grondslag liggen bij de opvoeding van het kind. We hebben de voorbeelden maar voor 't grijpen. In het gewone dagelijksche leven hebben we vaak de gelegenheid het kind goedschiks of kwaadschiks te doen verstaan dat het zekere zaken missen moet en andere dingen zeer goed ontberen kan. Wie onthouding leert in kleine zaken zal in het latere leven gemakkelijk de grootste moeilijkheden overwinnen, omdat hij mees ter is over zijn eigen ik en zichzelf dwin gen kan te leven volgens eene hoogere levensopvatting. Wie kent ze niet, onze eenige kindertjes, die thuis de kleine dwingelanden spelen. Ze hebben maar even een wensch te uiten, hun woord Is wet... En niet enkel vaderen moe der, maar allen die in hunne nabijheid leven, moeten, zoo ze in de gunst der ouders willen staan, het kind naar de oogen kijken, zijne grillen eerbiedigen en al zijn doen en la ten bewonderen. Ach, ze zijn toch zoo belangwekkend, zoo verstandig en zoo mooi... en wie er ook maar eenigszins aan twijfelt, heeft vast geen sikke pit verstand van kinderen. De kleine dwingeland wordt de groote dwingeland, die alle gemak, alle genoegens van 't leven voor zijn persoon opeischt. Indien zijne ouders hem niet meer kunnen bevredigen zoekt hij zijne voldoening elders. De eenvoudige huiselijke kring ishem te eng geworden. Zijn ideaal ligt niet in de op- waartsche lijn der grootsche strevingen, en hij zoekt het levensgeluk daar, waar het niet te vinden is. Het ideale in de opvoeding is niet dat de kinderen alles kunnen krijgen wat hun harteken lust, maar dat ze, zonder morren, zelfs blijmoedig over eene teleurstelling kun nen heenstappen. Ze moeten voelen dat het geluk niet gele gen is in het genieten, maar wel in de zelf- beheerschingDe ouders moeten het kind lelden naar hooger idealen. Lectuur, welke de groote hedendaagsche behoefte Is van het volk, zou deze opvoeding moeten voortzetten, volmaken. Maar de kunst, die opvoeden wil, wordt haast met minachting bejegend. De realis tische uitbeelding van het kwaad heeft de beste talenten aangetrokken. Voor die kunst is de mensch in drift op zijn schoonst, en stelt hij alsdan daar het dankbaarste onder werp tot uitbeelden. Verderfelijk werkt dit op de massa, daar het uitkomt op verheerlijking der zelfzucht. Goede voorbeelden dienen gegeven Daarom halen wij met genoegen aan de poging van een Fransch dagblad, dat zijne lezers achtereenvolgens de levensbeschrij ving geeft van vrouwen, moeders uit het volk, die, te midden vanzwaren tegenspoed, de reddende engelen waren van hun gezin. Een paar dagen geleden lazen we in het blad de levensbeschrijving eener moeder, weduwe gebleven met acht kinderen. Toen haar man stierf viel de eenige broodwinner weg. De moeder die tot dan toe alleen het huishoudelijk werk had verricht aarzelde geen stond. Ze ging aankloppen bij een groothandelaar, en ze bekwam eene plaats in de fabriek. Gedurende den dag werkte ze in 't zweet heurs aanschijns, de moedige moeder Désirat, en 's avonds, tot diep in den nacht arbeiddeze thuis, voor heure acht klei nen. Ze vertrokken uit het lachend landelijk huisje, de moeder en de kinderen, en ze waren verplicht hun intrek te nemen in twee kamers. Al spoedig werd het heur duidelijk dat de oudste kinderen zouden sterven aan de on verbiddelijke kwaal welke vader had ten grave gesleept. Met weêrgalooze liefde en toewijding verzorgde ze hare zieke kinderen, ze vond woorden van opbeuring en troost, en de ar men droegen gelaten en vol berusting hun harde lot. Moeder was de goede engel die alles was voor elk harer kinderen, ieder glas melk voor hare zieken had ze met zwaren handenar beid verdiend 1... Toen de verslaggever van het dagblad een bezoek bracht aan het beproefde gezin, lag een der dochters op sterven. Ze wees hare moeder aan en sprak met Mengelwerk van «De Poperinohenaar» 12 ROMAN door A. IIWH HierEen modelhof, daar aan 't bosch. En een zagerij ook al. 't Verveelt me, om rond te loopen, goed voor pietje den dood. Dan ben ik elk jaar wat dichter met mijn neuze bij de aarde... Werken is zalig, maar verduiveld niet als de begijntjes, die met zevenen aan een boonenperse droegen. Ik wil heele dagen bezigheid hebben. Wordt ge nu heelemaal zot kreet me vrouw. Een modelhoeve en een zagerij. En ge meent dat Ge wilt zoo iets beginnen Ja, maar wees gerust 1 Van glorie wordt ge eer zot dan van werken, dat is een. En ik zal u of de dochters niet verplichten de zwijns eten te geven, of de koelen te mel ken, de eiers te garen of met boter naar de markt te gaan. Misschien zal Lavendoris of Lavendorie, de piepfijne mijnheer van Brug ge niet meer willen komen en peinzen, dat we ons fortuin verloren hebben en het moe ten hermaken, maar dan zal hij mij juist een groot plezier doen door weg te blijven. En als Blanche haar nichte nog treitert, schop ik den Brugschen fliereflaai buiten. Dat is anders, hé Ja, boeren en zagen, werken, vervolgde van Herteloo. Maar vrouwe, trek Ou zoo geen lang aangezicht, 'k doe dan juist als Van Waveren, dien ge al totschoon- zoon uitgekozen hebt. Wat voor hem goed is. dat is het ook voor mij. De maand MA, is een maand van bijzon dere bekoorlijkheid. Wanneer het nieuwegroen en de bloesems onze oogen streelen en de lucht balsemen tnet hunne frissche geuren, dan kiest de Kerk uit den kring der maanden er ééne, die zij bijzonder wil toewijden aan Maria's dienst. Het is de maand van Mei, de maand waarin we in onze kerkgebouwen en in onze woningen de beeltenis der Moedermaagd op devote wijze met groen, bloemen en kaarsen versleren, waarin we, voor die beeltenis neergeknield, aan onze liefdevolle Moeder en machtige Beschermvrouwe onze nooden en belangen op een bijzondere wijze aan bevelen. De maand Mei is ook de maand, waarin de vreugde der Verrijzenis nog onze zielen vervult, waarin wij nog het blijde «Alleluia» hooren zingen en ons hoopvol voorbereiden op de nederdaling des H. Geestes. In één woord een maand van blijden Paaschjubel. De maand Mei gaat ook onmiddellijk vooraf aan de maand van 't Goddelijk Hart, wanneer de hitte van den zonnegloed ons een denkbeeld geeft van Hem, die aan de zalige Margareta Alacoque zeide Mijn Hart brandt van liefde voor de menschen Zoo dus wil de Kerk ons tevens wijzen op den stelregel Om tot Jezus te gaan Is Maria de baan Wij, katholieken, hebben voor de Mei maand weer onze voornemens klaar. Wij gaan onze Moeder weer op een bijzondere wijze eeren. Wij sieren haren troon en scharen er ons des avonds rondom bij het bidden van den Rozenkrans. De maand Mei moge aldus onze liefde jegens onze goede Moeder aanwakkeren. Zij zal dan niet nalaten In ons nieuwen liefdebrand te ontsteken jegens haren Zoon, den Christus-God,aan Wien zij hulde en eere van alle schepsels In eeuwigheid. V. A. lijke Kommissies werd de schade op len Au- gusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterde YPER. Erfg. Ladousur Sophie 1.865 2.863,35 Vanbiervliet Sylvle 4.150 Speybrouck-Degroote Julien 31.505 Julien 24.915 25.200 Erfg. Boutten Eugenie 10.1 65 Forrez Sophie 3.850 Duhameeuw Louis 3.135 3 265 Igodt Madeleine 8.7 0 Kinders Deleye 3.662,SO Vandamme Désiré 9.072 Mortier-Degroote Em. 15.120 44.790 83.940 ZILLEBEKE. Lemahieu Emile 6.345 LANGEMARCK. We Smagghe-Masselus 7.756 Soenen-Demey Henri 10.775 Cnockaert-Vanstaen Henri 5.170 Parrein Petrus 13.242 Vandamme-Depuydt 7.620 We Delaye-Coffeïaere 33.285 We Debruyne-Robaeys 1.230 We Ghyselen-Vandenwijngaerde 18.500 We Vermeersch Dewulf 1.050 ST-JAN-BIJ-YPER. Rogiers-Callens 13.098 BOESINGHE. Vangheluwe Alois 16.690 GHELUWE. Pattyn-Soetaert Félix We 23.110 Lecomte-Fourmantrou Cyriel 1.146 WERVICK. Boone-De Bttrghgraeve Jean We en kind. 69.400 Kesteloot-Debacker Jules 2.165 Desbonnets-Debeuf Emile 720 Vanderlinde-Kesteloot Henri 3.305 Catry Marie 1.475 Lesage-Dehaese Henri 825 Vandenbraembussche Emma 530 Verhaeghe Einérence We Decorte Ed. 270 Vandenbroucke Jan en zuster 12105 Mahieu-Ponseele Pierre 18.495 Messiaen-Nollet Jérótne 16.365 zwakke stem Mijnheer, aan ons moeder tje hebben we alles te danken De meest Idealistische schrijver zou, uit eigen verbeelding puttend, het zoo edel niet durven voorstellen als het hier in werkelijk heid gebeurde. Zoowaar is het, dat er nog vele ideale levens zijn, maar doorgaans ongekend en ongezien. Als een sterrenlicht in een nacht schijnen zij, opbeurend, opwekkend tot reine idealen. G v. A. De houding die Belgie in het Herstel vraag stuk moet aannemen moet noch Fransch noch Engelsch zijn. Zij moet Belgisch zijn, dit is de belangen van Belgie voorstaan. Tusschen Belgie en Frankrijk bestaat het volgende meeningverschil dat echter niet op de minste oneenigheid zal ultloopen. De groote bekommering van Frankrijk is de intergeallieerde schulden en de veiligheid van dat land. Voor Belgie integendeel zijn het prioriteitsrechten en het percent dat Bel gie toekomt, volgens het akkoord van Spa, die het voorwerp zijner zorgen uitmaken. Aan Belgie werd een voorkeurrecht van 2 milliard goud-mark toegekend. Brussel Is van meening dat zulks moet blijven wat er ook gebeure. Volgens het nieuw plan zou de totale som door Duitschland te betalen gebracht worden op 35 tot 40 milliard. Vol gens het akkoord van Spa zal Belgie daarvan 8 percent krijgen. Dat maakt dat Belgie boven de 2 milliard slecht één milliard en 600 milltoen goudmark zou krijgen. In het geheel heeft Belgie 7 milliard schade en het zou slechts 3 milliard 600 millioen krijgen. Het komt er dus op aan voor Belgie om al zijne krachten in te spannen om zijn per cent (8 te zijn vermeerderen en zoo aan eene groote vergoeding te geraken. Belgie is ook niet geheel eens met Frank rijk over het voorop vastellen der sancties. Het deelt echter ook niet in 't vertrouwen dat Engeland stelt in de eerlijkheid der bedoelingen van Duitschland. Men voorziet dat Belgie als middenweg zal voorstellen de economische ontruiming van de Roer, met behoud van de voornaam ste elementen eenet onzichtbare militaire bezetting. Dit zou gebeuren eenmaal dat Duitschland toont dat het zich werkelijk wil te deugen zetten. Zoo kan het gezamentlijk optreden van de geallieerden verkregen worden en zoo kan men met de oplossing der na-oorlogsche vraagstukken Europa wederom een tijdperk van vrede en bloei laten beleven. Belgie, Frankrijk, Engeland en Italië heb ben een verslag gezonden naar de Herstel commissie als antwoord op het plan der deskundigen. Belgie zegt dat het bereid is, de besluiten van het plan der deskundigen aan te nemen om tot een pracilsche en billijke regeling van het herstel vraagstuk te komen. Ook de andere landen gaan akkoord met voornoemd verslag. Er is toch een klein meenlngsverschil tus schen Engeland en Frankrijk. Mac Donald wil geen tijd verliezen en recht op het doel af gaan. Engeland wil alles seffens in het werk stellen om Dultsch- lanti te herstellen opdat de maatregelen door de Herstelcommissie te nemen spoedig hun uitwerksel zouden hebben. In geval Duitschland aan zijn gegeven woord te kort komt is Engeland bereid strenge maatregelen te nemen te zamen met al de verbondenen. Intusschen is M. Poincaré dit verslag aan het uitp'uizen. Hij is altijd even wantrouwig tegenover Duitschland en zou het onmoge lijke doen om toch de pariden die hij bezit niet te moeten lossen. Hij wil volstrekt we ten welke maatregelen er zouden genomen worden in geval Duitschland zijn woord moest breken. Onze Ministers Theunis en Hymans zijn naar Parijs en naar Londen getrokken. Zullen zij erin gelukken de Fransche meening dichter te kunnen brengen van de Engelsche en zoo de rechtstreeksche bespre kingen tusschen de regeeringen openen? In alle geval tot de rol van boodschappers moeten zij zich niet leenen. Tijdens de laatste bespreking en wijziging der wet over de werkrechtersraden is nog- eens gebleken dat het niet mogelijk is die wet toe te passen op de landbouwwerklieden. Maar de christene-democraten zullen zor gen dat er in het kort een wetsvoorstel zal neergelegd worden in den Senaat waarbij bijzondere werkrechtersraden voor land bouwwerklieden zullen opgericht worden. Van nu af steunt de Minister van Landbouw dit ontwerp, zoodat de landbouw ook wel dra zijne bedrijfs-rechtpleglng zal hebben. Op alle gebied komt de Vlaamsche levens kracht tot uiting. Ook onder de sportlief hebbers is er Vlaamsche werking en Vlaam- schen durf te bespeuren. De jonge maar zeer levenskrachtige Vlaamsche Toeristenbond telt reeds meer dan 12 duizend leden. Op 10 en 11 Mei zal deze bond te Brugge eenen Landdag houden en aan de manier waarop die gebeurtenis nu reeds bereid wordt belooft die Landdag veel bijval te zullen oogsten. Al die slameur op uw hals halen bromde mevrouw. We hadden nu een rustig leven en waren van alle drukte verlost. Slatneurisleven,menschen die rentenie ren, traag dood gaan. Zoo is mijn gedacht. Ik heb nog geen goesting al te zitten wachten op mijn kiste. Zoo ge weet nu het nieuws. O, ja, nog iets... probeer niet meer, Marlet- te hier bulten te krijgen, want dat gebeurt toch niet. Ik heb ze noodlg ze is goed geleerd en zal van heel die doening de boe ken houden. De dochters moeten zich met niets moeien en mogen dan voort rentenieren, wandelen en poesjas verkoopen en kompii- menten maken in de stad. Zoo ge ziet, dat ik Mariette niet voortrek boven u. Maar moei u niet meer met haar of er zullen andere dingen gebeuren 1 Ik ben baas in het huis, peins er op 1 En ik heb bij mij zelf gezwo ren, dat Mariette voor mij als een eigen dochter is, dat ze hier rustig zal leven en het moet vervlekt gebeuren Hamer dat in uw hoofd. En ge hebt nu weer stoffe om te bab belen en Ik ga een beetje op mijn kamer het een en ander voor de nieuwe doening be- studeeren. Slaap wel Volg uw goesting, sprak mevrouw. Maar wat is er nu nog van naar Brugge te gaan Het wordt tijd, dat we maatregelen nemen. We blijven heel den winter hier ant woordde de vader kalm. En ge hebt dat besloten, zonder mij te kennen kreet mevrouw driftig. Ja.., want ik verkoop dat huis ginder om meer geld te hebben voor mijn nieuwe doening, daar kruipt kapitaal in. Het is ongehoord 1 riep Blanche uit. Alles in de war sturen. Eene Commissie v&JM' teddt is tot stand gebracht om de uitwerkselen na te gaan welke de achturenwet teweeggebracht heeft Zij zal vooral moeten wijzen op de gevol gen dezer wet op de opbrengst van den arbeid van den werkman, op de werkloos heid, op de uitwijking van ar'oeidsktachlen, op de verbetering van het gereedschap dat in werkplaatsen en fabrieken gebezigd wordt en ook op het zedelijk en verstandelijk leven der arbeidersbevolking. De leden dezer Commissie werden geno men onder Werknemers, werknevirs, nijveraars, leeraars en leden van de K tmers der verschilllge partijen. Het Is Staatsminister C-ooreman die er de Voorzitter van is. De samenstelling van deze Commissie wordt met weinig voldoening begroet in de arbeidersmiddens. Van de41 leden ervan zijn er slechts 12 die het bedrijfsleven vertegenwoordigen. Deze verhouding beantwoordt niet aan den In vloed die de achturenwet heeft op het leven der arbeiders. De handeldrijvende en industrieele mid denstand hoeft zich nog meer over de sa menstelling dezer Commissie te beklagen daar hij er geen enkele vertegenwoordiger in heeft. De Regeering schijnt den Midden stand geheel te vergeten. En toch Is de achturenwet op dien stand van zekeren invloed. Van het verslag der Commissie zal afhan- hen welke veranderingen er moeten toege bracht worden aan dp thans bestaande achturenwet. Enkele Socialistische Kamerleden hebben een wetsvoorstel Ingediend waarbij de hui dige huishuurwet voor een jaar wordt ver lengd, dus tot 1926. Het ware onmogelijk de huishuur van alle wettelijke regeling te ontslaan. De huurprij zen zouden buitengewoon stijgen en duizen den hulsgezinnen zouden op straat gezet worden. Eene nieuwe huishuurwet zou den eige naar meer gemak kunnen geven om over zijn recht te beschikken of hem kunnen toe laten eene hoogere huur te eischen, maar de bespreking en stemming eener nieuwe huishuurwet is gevaarlijk op dit oogenblik. Zij zou te veel de hartstochten opnieuw wakker schudden wat dient vermeden te worden. Het leven is nog altijd zeer duur en de tegenwoordige huurprijzen zijn het hoogste wat kleine burgers, bedienden enz., kun nen betalen. En nog is het meestal hoogst moeilijk een onderkomen te vinden. Dit zijn de voornaamste redens die de Socialisten ertoe gebracht hebben hun voor stel te doen. Het Algemeen Christen Werkersverbond beeft zich Zondag.ook met die kwestie bezig gehouden. Het heeft zich ook uitgesproken ten gunste van de verlenging der huidige huishuurwet voor een jaar. Een Vlaamsche vlasbouwer, M. Constat Huybrechts, van Wevelghem, verliet In 1888, in gezelschap van zijn zoon, zijn geboorte streek, om uit te wijken naar Japan, waar de regeering hem aangeworven had, om in dit land de teelt en de bewerking van het vlas te verbreiden. M. Huybrechts had deze ver bintenis aangegaan, nadat Japanners een reis gedaan hadden In de Leiestreek, waar zij de vlasnijverheid moesten bewonderen en het gedacht kregen deze In hun land in te voeren. Na een jarenlang verblijf in het Verre- Oosten, waar hij zich over de beste uitsla gen mocht verheugenkeerde M Huybrechts naar Wevelghem terug, waar hij in den loop van 1923 overleed. Toen de tijding van zijn afsterven in Japan vernomen werd, werd aldaar een komlteit gevormd, dat zich belastte met het verzame len der noodige fondsen voor het oprichten van een gedenkteeken op het graf van hem, die de vlasnijverheid in Japan deed kennen. Dit gedenkteeken werd Zondag, na de hoogmis, op 't kerkhof van Wevelghem ont huld. M. Lawrence Wenver, bestuurder van de Engelsche rijkstoonstelllng te Wembley, tijdens een feestmaal, ingericht door den Bond van Kanten Borduurwerkfabriekanten, sprekende over de kantnijverheid, vestigde de aandacht op het belang van deze nijver heid voor het land. Van belang voor ons is te vernemen, dat van de met de hand ver vaardigde kantsoorten de Vlaamsche, Mechelsche, oud-Brusselschen point d'Aogleterre en de Vlaamsche guimpes» door de kenners het meest worden gezocht. Dit weze een spoorslag, nu het kantvraag- stuk bij ons aan de orde van den dag is, om deze bij uitstek Vlaamsche nijverheid tot nieuwen bloei te brengen. Serafine stond op het punt in tranen uit te barsten. Maar van Herteloo vervolgde Als ge nu heel braaf zijt, eerbied toont voor uw vader, niet de baas probeert te spelen en uw grooten kwaker houdt, zal ik te Brugge twee kamers huren voor u, be meubelde, en ge kunt dus na een feest of een van uw vergaderingen of anderen bucht, in de stad blijven slapen... Dat is al het nieuws voor vandaag. Ik geef u heel veel toe. Pak het of laat het Van Herteloo verliet de kamer. De meisjes waren woedend. Ze kloegen dat hun vader hun het leven onmogelijk maakte en een tiran was geworden. Ze be schuldigen hun moeder van zwakheid en voeren uit over vaders hardheid en machts misbruik. Ze spraken met haat van Mariette, de In drlngster en konkelaarster, zooals ze haar noemden. Maar hun moeder maande hen tot kalmte aan. Anders verliest ge dat kwartier te Brugge ook nog, voorspelde ze. En ge zoudt niets in de stad hebben. Blanche zou morgen troost zoeken bij Frederik... Ze was nu toch verzekerd van zijn liefde. En spoedig wellicht werd ze zijn vrouw en kon ze geheel in den hoogen stand overgaan. Dan was het uit met de heersch- zucht van haar vader. Het was een roerige avond geweest. Maar van Herteloo zat bedaard op zijn kamer allerlei plannen en teekenlngen na te zien. Op 't Kapellehof. Den volgenden morgen kwam Mariette als naar gewoonte in de eetzaal om te ont bijten. Mijnheer van Herteloo was er reeds met de anderen en mevrouw en de dochters durfden nu niets te zeggen. Men sprak aan tafel weinig. In den voormiddag nam de rentenier zijn nicht mee op een wandeling. Hij was geheel van zijn nieuwe plannen vervuld en wilde haar eens toonen, waar hij een hoeve zou bouwen en een zagerij oprichten. van Herteloo was vroolijk geluimd; het denkbeeld, dat hij weer werken zou, stemde hem tot vreugde. Het was hem of men een last van zijn ge moed weggenomen had, of hij van een zwaren druk bevrijd werd. Intusschen zaten thuis de dochters te mokken. Ik heb nu ook veel zin om van 't Ka pellehof weg te blijven, zei Seraffine. Dan zou ik papa eens een goede les «even. En hij heeft dat hard noodlg, want hij gaat veel te ver Neen, neen, wedervoer de moeder dat moogt ge niet doen Ge zoudt u nu al terug trekken voor Mariette. Is dat moedig? Van Waveren zal natuurlijk u verkiezen, dat weet ik zoo wel. O, ik loop met mij zelve niet te koop, mamal Ge zijt wat al te haastig dit maal. Er zijn toch nog andere jonge heeren dan Van Waveren I merkte Blanche op, Mama, maak u niet belachelijk Welnu, Seraphine moet dan toch mee gaan; anders zal papa woedend zijn. En Blanche niet 't Is vijf en twintig jaar geleden sinds Vlaanderen den grootsten dichter verloor, waarop het wellicht ooit zal mogen roemen De West-Viaamsche dichter Guido Ge zelle wordt vooral geroemt als dlch'er van het natuurschoone. Hif het ft de natuur met hartstocht bezong n. Van het vogelken in het struikgewas of het schrijverken op de stille watcrv akte, tot de logge koe in de vette weide en het trekken ie paard op de hobbelige kaaide heeft hij in wondere ver zen vereeuwigd Doch in dien lofzang aan hel geschapene is de priester nooit te scheiden van den dichter. Die hymne aan het geschapene wordt eene hymne aan den Schepper. Elke nieuwe zin, eik nieuw gedicht is van de Gods-gedachte doorweven. De vergelijkin gen die hij maakt of de besluiten, die hij trekt bij het zien vin het schoone in de na tuur zijn soms even verrassend als treffend. Het Hugo Verriest comlteit, dat zich be last een praalgraf op te richten voor Ver riest. heeft ingezien dat nog boven Verriest, den leerling, eene bijzondere hulde toekomt aan Gezelle, den Meester. Het Hugo Verrlest-comiteit heeft maatre gelen getroffen ten inde zich uit te breiden en met de medewerking van binnen en bui ten Vlaanderen in 1930 eene bijzondere hulde te brengen aan Vlaanderens grooten dichter E. H. Guido Gezelle. Guido Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaats. 8, (Kleine Markt), POPRRIIGHR Stad Diksmude. Heden Zondag 4 Mei 1924, om 4 uur, in de zaal Onzen Kring Wilgendijk, Groote Vergadering. A's sprekers zullen optreden Minister VANOE VYVERE de HH. Baels, Brusselmans Goedqebeur, Volksvertegenwoordigers. Deze vergadering zal zijn een herstel van de waarheid en eene welverdiende hul- debetooging aan onzen Vlaamschen Katho lieken Minister der verwoeste streken. Sedert enkele maanden zijn in onze streek, zooals in al de andere streken van het land waar aan suikerbeetteelt gedaan wordt, veel suikerbeetsyndikaten t kt stand gekomen In den sch iot der bestaande hoerengilden. D landbouwers hebben hier ook eindelijk begrepen dat zij door zich te vereenigen, fatsoenlijke prijzen voor hun waar en wat aan evengroot belang is, goede leverings voorwaarden zullen bekomen. Het Is hun bedoeling niet, aan di-5 nieuwe afdeellng hunner gilde een striidend karakter te geven; want het is klaarblijkend dat de beetplan- ter zonder de suikerfabrikant riet weg kan, maar het tegenovergestelde is even dutdeiijk. De boeren beetenplanters door zich te vereenigen volgen slechts het voor beeld dat hun door de fabrikanten wordt gegeven het is Immers een openbaar ge- helm dat al de suikerfabrieken steeds t'ak- koord vallen wanneer het gaat over vast stellen van prijzen voor een bepaalde streek. Willen de beetenplanters echter hun pogingen met een goeden uitslag bekroond zien, dan moeten zij volledig hun vertrou wen schenken aan de leiders hunner syndi- katen. Natuurlijk zal alles in het werk gesteld worden om dat vertrouwen aan het wanke len te brengen schrikaanjaging, verdacht making en zoo meer.Werd er verleden week niet rondgestrooid op onze markt dat de opkoopers nog twee dagen tijd hadden om beeten te koopen en dat de boeren zich dus moesten haasten wilden zij met bun beeten niet blijven zitten De gekste praatjes wor den verteld om toch enkele leden te kunnen aftrekken van de syndikaten. Maar de boe ren zien klaar In den toestand, zij weten dat de leiding der syndikaten in goede handen is, en wachten kalm het gunstig oogenblik af om de kontrakten af te sluiten met de suikerfabrieken. Over de verschillende manleren van ver koop, spreken wij in een volgend artikel. Agricola. In de Oaklandokken te San-Franci9co, Vereenlgde Staten, heett een hevige brand gewoed. Men spreekt niet van ongevallen aan personen overkomen, doch de aange richte schade zou 1 miljoen dollars bedragen. in de welde van M. VANDE CASTEELE, Rekhofstraat. ■m. lm*?: Ik reis naar Brugge verzekerde de zuster. Blanche heeft een goede reden om weg te blijven. Zij mag Lavendeau niet teleur stellen. meende ook de moeder. Papa heeft mij gisteren grof beleedigd, hernam Serafine. Foe, als Van Waveren een arme weeze wil nemen, dat hij het doet Ik ga die intriguante niet de eer aandoen met haar te coocureeren. Natuurlijk nietbeaamde Blanche. Zooals papa daar stond te razen I mok te Serafine. U verwijten, dat gij koppels maakt, dat gij mil den zoon van 't Kapelle- bosch wilt geven. Zijn dat nu uitdrukkingen in een beschaafden kring 1 En ik zou Van Waveren dan fleemen zeker, hem toonen dat ik hem begeer, hem achterna loopen. Neen, mama. Ge overdrijft Ik wil toch, dat gij mee gaat. Treiter papa niet, want dan moet ge er niet op rekenen, dezen winter avondjes te Brugge door te brengen. Uw vader is meester van 't geld. Vergeet dat niet Zonder hem kun nen wij niets doen, en als hij koppig is, staan we daar. Mama, 't is al uw schuld, dat het zoo ver gekomen is, verweet Blanche. Dien avond toen papa, ons het eerst over Mariet te sprak, hadt gij veel flinker moeten op treden I O, zoo, toen hij hier den boel omver smeet 1 Gij kunt gemakkelijk spreken 1 Maar ge kent uw vader nog niet. Zoo zat het drietal te twisten. En leder begreep, dat er geen kans meer was. Ma riette te doen thuis blijven van 't Kapellehof Tegen den middag kwamen van Herteloo en Mariette terug. Na het maal moest de rentenier een wijle op zijn kamer zijn. Het vertrek voor de 5 kim. In 't midden (gebogen) Vansteelandt die de koers won juist erachter Samyn, die de koers van 50 meters won. Niettegenstaande het slecht weder waren de toeschouwers talrijk opgekomen en met veel belangstelling werden de verscbillige loopstrijden gevolgd en de overwinnaars geestdriftig toegejuicht. Ziehier de uitslagen 100 Meters plat. 20 Deelnemers. 1. DECAT, Yper, 2. Devos Adrien, Pop. 3. Verwaerde |oseph, Poperinghe, 4. Pou- seelejoël, Poperinghe, 5. Deprey Camiile, Poperinghe. 8 Kilometers. 13 Deelnemers. 1. VANDENBROELE, Poperinghe, lid va" de A R. A Gantoise2. Vandevelde Ca miile van Cruybeke, lid van Jong Vlaande ren 3 Desodt van Langemarck, ARA G.4 Blondeel van Brugge, A R. A G. 5. Defleurquin, van Gent, A. R. A. G. Eeckhout, 7. Van Goey, 8 Verbruggen, 9. Vandevelde alle vier van Cruybeke en lid vanJ.V.10 Delefortrle, A. R. A G. Degrande van Btugge, een van Belgies beste loopers, liet 's morgens weten dat hij niet kon komen. Deze koers hevig betwist in de weide en door de stad, was eene schoone zegepraal voor Vandenbroele. A. R. A. Gantoise won den Beker met 13 punten tegen Jong Vlaanderen 23 punten. 5 Kilometers. 26 Deelnemers. 1. VANSTEELANDT, Zonnebeke, 2 Noyelle, Poelcapelle, 3. Gielen, Dudzeele, 4 Vanderstraeten, Poelcapelle, 5. Lietaert Felix, Poperinghe, 6. Pareyn, Vlamertinghe, 7. Delplancke, Yper, 8. Pittillioen, Yper, 9. Desaegher Joël, Poperinghe, 10. Peteghem, Zonnebeke. Deze koers, gansch in de weide betwist, was voor deaanwezigenlde belangwekkend ste en de overwinnaar, die prachtig?won, werd geestdriftig toegejuicht. Vansteelandt van Zonnebeke tijdens den strijd. 500 Meters voorbehouden aan Pope- rlnghenaren. 15 Deelnemers. 1. J. SAMYN, 2. J. Pouseele, 3. J. Verwaerde, 4. M. Ingelaere, 5. V. Kesteman, 6. A. Malesys. Samyn, de overwinnaar, deed eene schoone koers, belooft voor de toekomst. Aan de verschilllge wedstrijden waren voor ongeveer 2500 fr. kunstvoorwerpen te verdienen. Na de^koersen werd een woord van dank uitgesproken door een der Bestuurleden van Jong Poperinghe, een woord van dank toe- gericht aan allen die tot het goed lukken van dit feest medegeholpen hadden. Mocht het per naasten beter weder zijn, de belang stelling ware nog veel grooter. na zijne OVERWINNING De kleine Jozef Kisorec, 9 jaar oud, kwam in de ouderlijke woning, St-Pieter- straat, te Lens, met een vuurpijl dien hij in de straat gevonden had. De knaap wroette aan het springtuig, toen er opeens eene geweldige ontploffing plaats had. De arme jongen werd met geweld ten gronde geslingerd en erg gekwetsteene buurvrouw, Mad. Mortinien en hare drie kinderen werden ook gewond. De twee eer sten moesten bij hoogdringendheid naar het gasthuis overgebracht worden. In de omgeving van Censo (Cicilië) werden de lijken ontdekt van zekeren Jozef Lagrassa en van zijn drie zoons, die alle drie aan den oorlog deelnamen. Naar verluidt boden de moordenaars zich aan ten huize van hun slachtoffers, vemomd als politie agenten. Na een huiszoeking zouden zij geveinsd hebben Lagrassa en zijn zoons aan te houden. Zij zouden hen meegevoerd heb ben in het open veld en hen daar met revol vers neergeschoten hebben. Uit San José in Guatemale wordt ge meld, dat alle havengebouwen aldaar door brand zijn verwoest. Uit Whooling (Virginië) wordt gemeld: In de mijn Bontwood heeft des nachts een geweldige ontploffing plaats gehad. Er werden 107 mijnwerkers bedolven en men heeft alle hoop verloren ze nog levend terug te vinden. Het reddingswerk is uiterst moei lijk tengevolge van den rook en de gassen die uit alle schachten naar boven komen. En voor 't eerst na de ruzie van gisteren was de weeze alleen met haar tante en nichten. Zijt ge niet beschaamd snauwde Blanche haar toe. Gij brengt hier twist in huis. Gij stookt papa tegen ons op. Ge in- trigneert dat het een schande is. Stil, stil, vermaande mevrouw, zelf verschrikt door dezen heftigen uitval van haar oudste dochter. Neen, ik zeg het haar nu maar eens goed 1 't Ligt al lang op mijn hart te draaien. En ze moet het hoorenMisschien helpt dat! Ik ga geen ruzie maken, antwoordde Mariette. Ik heb gisteren genoeg geleden en daarom aan nonkel gevraagd, om weg te mogen gaan en zelf mijn kost te verdienen. Ik mag niet. Denkt ge, datwedieleugensgelooven? hoonde Blanche. Maak ons zoo Iets niet wijs 1 Het is toch de waarheid, maar nonkel wil mij houden voor bureelwerk. Ik mag niet vertrekken. Het is laster, dat Ik nonkel op stook, dat ik lets van u zeg. Wat zou ik ver tellen Huichel nietkreet Blanche. Als ge eergevoel hadt, zoudt gehier om geen enkele reden willen blijven, dat zeg ik. Ge bemerkt genoeg, dat wij niet met u gediend zijn, dat ge ons ln den weg loopt. Wat heb iku misdaan vroeg Mariette. Even was de oudste dochter verbluft door deze vraag. Ja, wat had Mariette misdaan Waarom moest gij gisteren alleen met papa eten Omdat nonkel het zoo wilde. En gij bleeft weg, toen mama u even naar de keuken zond. Een elektrleke trein is nabij de statie van Euston, te Londen, in botsing geltomen met een stoomtrein. De twee treinen waren stampvol reizigers. Door den schok vlogen eenige wagons uit de rlggels en kantelden om. Men telt twee dooden en 25 gekwetsten. Eene tolboot heeft in 't zicht van Toënsberg (Noorwegen) gevuurd op eene schuit, bemand door smokkelaars die wei gerden de vaart stop te zetten op de aan- manning van de tolbeambten. Twee smok kelaars, belden Noorwegers werden gedood. —In Noord-Bohemen is eene familie, be staande uit vijf personen, alleen op de moe der na, omgekomen, doordat des 's nachts in het huis een kist met munletle ontplofte, voor een schietfeest bestemd. De lijken wer den vreeselijk verminkt. Te Belfast (Ierland), ontstond Donder dag brand ln een der grootste stapelplaatsen van whisky der stad. Honderden vaten al- kool ontploften en de vlammende inhoud vloeide in de omliggende straten Menschen- levens zijn niet te betreuren, maar de schade zou 6 miljoen frank bedragen. Woensdag morgen, om 11 uur, zijn tusschen de staties te Ct sson en te Lleusalnt (Frankrijk)twee kantonniers. Marc.Blesson, 30 jaar oud, en Edmond Rlgault, 16 jaar oud, die op het spoor werkten, door een trein gevat, dien zij niet hadden hooren naderen. Beide ongelukkigen werden op slag ge dood. Omdat gij wat te bespreken had, dat ik niet moest hooren. Het was dan toch nog bescheidenheid, antwoordde Mariette steeds bedaard. Hoor eens, bescheidenheid, spotte Blanche. En wat later wist papa1 alles, voegde Serafine er bij. Ge beziet ons toch niet voor onnoozelen. Kinderen tochvermaande mevrouw van Herteloo. Laat nu alles maar zoo. Ik heb nonkel gevraagd bij u ln de ka mer te eten, sprak Mariette weer. Ik mocht niet. En ik weet niet wat ik u misdaan heb. Ge ergert ons 1 zei Blanche dan. Waarmee Zeg het mij... Ik ben me aan geen schuld bewust. Uw manieren I We weten het wel, dat ge gisteravond rond het Kapellehof dool- det. Nu, het was niet om te bidden, maar om mijnheer van Waveren te ontmoeten. We doorgronden uw gedrag wel. Wat zegt gijriep Mariette verontwaar digd uit. Het is duidelijk, hé Houd nu op suste mevrouw van Herte loo. Laat dat alles gerust Neen, ze moet het nu maar eens alle maal hooren 1 vervolgde Blanche. En ze dient te weten, dat wij hier op goede manie ren gesteld zijn 1 Wij willen geen geklap in het dorp. Durft gij zeggen, dat ik mijnheer Van Waveren wilde ontmoeten vroeg Mariette weer. Is dat uw bedoeling. Ja, dat en niets anders En ge moest beschaamd zijn 1 vervolgde Blanche nog duftiger. (Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1