F HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. De Kapel ra Boseh püüiü m) Apotheek Frans Van de Plas Zondag 11" Mei 1924. 15 Centiemen 21e Jaar. Nr 19. GEDACHTEN. I I Katholieke Turnende VLUG VROOM Poperinnhe Akoueinefit)rijs: In SUd fr. 6.50 In Beigie 8.50 Btritenhnd 13.00 Saisea-VuBJiesle, E. H. VERSCHAEVE. De Kiezingen in Frankrijk. Belgie en Rusland Leest es verspreidt "De Poparingheaaar,, Politiek Overzicht De hulde aan M. Van de Vyvere, Pastoor Cuppens overleden, Methode. Een grootsche plechtigheid. Voor de openbarezedelijkheid. Voor de Invaliden. Minister Forthomme en de begrooting. Zitting van den Gemeenteraad\Engelsche Gedenkteekens in onze streel Te Zandvoorde. Heden ZONDAG 11 MEI 1924 Te Meessen-Wytschaete. Koning Albert per vliegmachier tl per Jaar Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE Telefoon nr 9. Poitch»okr<k«un( ir 15570. PRIJS BERICHTE*, VERXOOPIICEI, Eflce iolaeschkg o.6o ct° per regel, a en 3 inl. o.5o ctfi V0MNISSEK, i.So fr. per regel. ROUWBERICHTEN, 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijzen op unvrea; Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdao ingezonden worden. Kleine BERICHTEN TEGEN DEN VRIJDAO NOEN. POPEMNGHESAAE De best# opvoeding is zichzelf vergeten, naar God schouwen dan alleen wordt «groeit» de mensch in den goddelijken luchtkr De goddelijke feiten moeten de ziel bebeersc en vervullen. Daardoor wordt de mensch van a onthechtdaar is het begin en de bekroning alle opvoediog. Eene vrouw beoordeelt de waarde der dln, naar de afgunst die ze opwekken. Uw last wordt nimmer lichter, maar gij k leeren hem lichter te dragen. Deugd maakt een gelaat niet altijd scho maar ondeugd maakt het zeker altijd leelijk. E. H. Cyriêl Verschaeve, onderpastoor te Alveringhem Is verledene week 50 jaar gé worden. Te diér gelegenheid zijn uit vele Vlaamsche middens stemmen van hulde, stemmen van dankbaarheid opgegaan tot Hem, tot den vriend der Vlamingen. Priester Verschaeve is de grootste onder onze Vlaamsche Dichters, hij is de troosten de engel geweest onzer oorlogspiotten, hij is thans nog de ziel van het jonge herwordende Vlaanderen. Als schrijver heeft E. H. Verschaeve laten verschijnenZeesymfonieën. Tooneelspelen: Jacob van Artevelde, Filip van Arteveide, Verbiest en Judas. Zijne kunstkritiekwerken Uren bewonde ring voor groote kunstwerken. Daarbij nog verhalen, redevoeringen, bijdragen aan ver schillige tijdschriften. Door heel zijn werk vaart de adem van de ruimte, stormt de zee, klinkt de stem van de oneindigheid. Daar zijn weinigen in Vlaanderen die in hun werk de diepte hebben bereikt van Cy- riel Verschaeve. E. H. Verschaeve verdient de hulde van het Vlaamsche volk om de liefde en de op offering die Hij in oorlogstijd betoond heeft aan onze Vlaamsche Óud-Strijders. In de stille woning van Alveringhem, waar soms gendarmen, op last van hooger hand, post moesten vatten, daar vonden onze piotten eene bron van moed, van zielesterkte, een troost in hun lijden, éen balsem voor hunne smart. Daar werd door Verschaeve het prachtig Gebed voor Vlaanderen geschreven het welk onze Yzer-soldaten met zooveel innige godsvrucht, prevelden, al was het ook als staatsgevaarlijk aangeteekend. En thans nog is E H. Verschaeve de ziel van het jonge herwordende Vlaanderen. Was het op 16 September 1913 niet dat Verschaeve die prachtige rede hield aan de Vlaamsche Vrouwen en daardoor die Vlaamsche vrouwenbeweging in het leven riep die van onze Vrouwen niet langer Eva's naar Maria's voor Vlaanderen zou maken Is het Verschaeve niet die de wijze raad gever is van de jonge Vlaamsche krachten die zich in de Vlaamsche knnst, ia de Vlaam sche letteren opwerken en het geheele Vlaamsche land eeoen nieuwen bloei bij zetten E.H. Verschaeve heeft om zijn Vlaamsch- zijn geleden. E H. Verschaeve werd om zijn Vlaamsch-zijn vergeten. Maar thans brengt Vlaanderen aan den E. H. Verschaeve de hulde van zijne groote bewondering, van zijne innige dankbaarheid. De Poperinghenaar is gelukkig zich bij deze hulde te mogen aansluiten. Chambord(Eure), 3 Mei, 1924. Mijn vriend Jules Baert van Bixschote, die mij voor drie dagen kost en logement geeft, bewoont het kasteel van Chambord en beboert de 130 Ha., waarvan meer dan de helft weide, met zijne 10 kinders. De 1500 peereboomen staan in vollen bloei. II y aura du poiré zeggen de Norman ders. De 2500 ciderappelboomen zullen bij acht dagen ook in vollen bloei staan. II y aura du cidre et du Calvados. Wat heeft dit te maken met de kiezingen Het is heden, 11 Mei, kiezing; te lande weet de groote helft der kiezers niet dat er kiezing is. Men hoort enkel L'herbe pous- se, it y aura de bons boeufs 11 y aura de la pomme, du cidre et du calvados». Lijsten van kandidaten zijn nog nievers te zien, er zijn er nogthans genoeg2754 voor 584 volksvertegenwoordigers te kiezen in geheel Frankrijk. Plakbrieven waar men elkander scheldt, programmas der kandidaten zijn evenmin te zien. Hier en daar ziet men een klein onnoozel papierke aan de Mairie of te lande aan een koeistal, clderkot of een ver laten huls geplaktRépubllque Fran?aise. Elections legislatives du 11 Mai. Les candidats de la fédiratlon républicain» progressies modérésdes republicans d» gauch» radlcauxdu cartel des gauches radlcaux, radlco-socialistes, sociallstes des communistes, invitent les électeurs d'assister k la conférence qui sera donnée a la Mal deDaar zijn de bijzonderste partijen in zekere departementen zijn er wel 10. 't Schijnt dat er Frankrijk door wel 25 par tijen zijn. Aan Fransche boeren met hunnen blau wen kiel, moustachen en favorlnen.die gen- 1111e tijpen zijn, en mij onderweg op hunne karrlole eene plaats gevenaan Franscb werkvolk op de hofsteden en met wie ik onderweg een koutedje sla over la pomme, la polre, le cidre, le poiré, ie calvados, l'herbe, le sarrazln, le sainfoin, les bosufs etc. en hoe het al gaat in Frankrijk en dat ik hen zeg Dis done, mon vieux, 11 faudra aller voter le 11 Maide helft antwoordt mijJe n'en sais brin en bijna de andere helftJe m'en foutel'herbe et la pomme poussera tout de même. Mengelwerk fan «Dl Poperinobsnaak» 13 ROMAN door A. HLAJV» Dat is lasterriep de weeze uit. En het is laag zoo iets te zeggen. Ik heb me willen houden, me ingehouden op al uw onrechtvaardige woorden, maar nu gaat ge te ver, Blanche. Ik heet jufvrouw Van Herteloo. Ik erken u niet als familie. Wat manieren betreft, heb ik niets van u te leeren.Ik behoef mij over niets te scha men. Ge zult die woorden intrekken, ik elsch het, sprak Marlette fier. Nooit 1 Dan moet ik alles aan oom vertellen. Ik wil niet, dat gij mijn eer aanrandt. Geld als §1J heb Ik niet... vader is arm gestorven... at is geen oneer. Maar mijn eergevoel bezit ik zoo goed als gij. Ge vergist u, als ge meent mij zoo te kunnen belasteren. Kom, Mariette, Blanche meent dat zoo niet... zei mevrouw Van Herteloo. Zoo, mama, meen ik het niet vroeg de oudste dochter bits aan baar moeder. En wat hebt gij gisteravond gezegd? Verberg de waarheid niet 1 Stel u toch zoo laf niet aan. Marlette, gij gaat te ver 1 kreet me vrouw van Herteloo. Toon tenminste eerbied voor mij 1 Wees dan ook niet karakterloos I Ik ben het beu mij hier op zij te laten dringen ttojg jjei^n^bt I Ba Re verduik niet langer Een derde van de Normanders zullen hun de moeite niet doen te gaan kiezen. Ik geef één staaltje Verleden jaar was er eene ge deeltelijke kiezing voor 2 plaatsen in de Seine Inférieure. Op 230.000 kiezers was geen derde der kiezers opgekomen en hoewel er slechts 2 kandidaten waren, dus geen strijd, was er ballotage omdat geen derde opgeko men was. In de ballotage, mogen nieuwe kandidaten opkomen. Een nieuwe kandi daat kwam op en wlerd gekozenaan de ballotage hadden ongeveer 90.000 kiezers op 230 000 deel genomen, 't Is juist, zooals Minister Poulet, verleden jaar zei in eene aanspraak te BruggeIn de Katholieke partij is er regeltucht noodig. In de fransche kamer zijn er veel meer katholieken dan gij wel denkt, maar zij zijn onmachtig omdat het eenlingen zijn. In de aftredende kamer waren enkel 8 socialis ten. In Normandie is het volk dooreen on verschillig, maar niet vijandig aan den Godsdienst. In zeven jaar tijd heb ik nog - geen woord kwaad gehoord van Godsdienstee"e handelspolitiek volgen, of Pasters. Al mijn boeren zeggen hetzelfde, 'n Ffankrijk schijnt men meer geneigd te terwijl men In Belgie, in vele plaatsen van ?'Jn gevoelspolitiek. Men vreest er de Pasters misschien meer kwaad spreekt betrekkingen aan te knoopen met de Sovjet- De noodzakelij kheiu van Rusland al Regeering te erkennen doet zich mtt den dag steeds meer en meer gevoelen. Engeland en Italië en ook de Noorder- landen hebben Rusland erkend. Duitschland is officieel aan bét onderhandelen en Hol land spant pogingen in, niet alleen om met Rusland handel te drijven, maar om van Rotterdam de basis te maken van den West- Europeeschen handel met Rusland. In eene redevoering, die Ramsay Mac Donald uitgesproken heeft, zegt hij dat tot de erkenning van Rusland, vroeg of laat, dat men het gaarne doe of niet, zal moeten overgegaan worden. Zij die niet talmen zul len bijzondere voordeelen verkrijgen. Zij die achteraan komen zullèa ér geen ontvan gen en zullen enkel bevoorrechte mededin gers op dit nieuw terrein ontmoeten. Wat hij zegde voor Eogeland is even waar voor Belgie. Belgie kan eene gevoelspolitiek of dan goed En de kiesvergaderlngen waar de kandi daten spreken op den buiten In een derde zijn er toehoorders O, in de andere 5 tot 10, als 't wel gaat. De Normanders zeggen J'ai 8emer mes avolnes et alnsi de suite et on manque de main-d'oeuvre.Dat is heel waar en 't is uit die reden dat er vele uitschelden en dat er in de Eure misschien 3000 belgische boeren zijn. Alhoewel er In Frankrijk veel meer onver schilligheid is dan in Belgie is het pour cent wanordegezind volk veel minder dan in Belgie. De Franschman is edel van gevoelen en vrijheidsgezind. Een Fraosch volksverte genwoordiger aan wie ik van de fransquil- lonssprak, zei: «Ce sont des gens ridicu les. De wetten die tegen Godsdienst, Kerken, Kloosters en kristene Scholen ge maakt wierden mishagen aan de groote meerderheid der bevolking. Indien er éine partij van orde ware met bekwame leiders en breede gedachten, al de wetten tegen Godsdienst, Kloosters en Scholen zouden er nooit gekomen zijn, min dan zij er in Belgie kwamen ten tijde van Bara, Graux en Piet Vanhumbeek. Want er is in Frankrijk min volk tegen den Godsdienst dan in Belgie Toen ik in eene vergadering van Nor- mansche boeren uiteen deed hoeverre de Boerenbond met zijne breede gedachten, het in Belgie gebracht had op vakgebied en in vloed in 't Parlement alhoewel Belgie maar 30 boerenvolk Is en dat het boerenvolk In Frankrijk meer dan de helft is in Norman die 65 en dat ik als besluit gafA ce coup, le caractère généieux et l'esprit de liberté de la grande majorlté des Fratpis y p;êtant la main, la France s^iait k la tête de l'Europeet plus encore qu'en Belgique le parlement devralt tenir compte des aspi rations de la ügue agricole de France juichten de Normansche boeren toe. En on der die boeren waren er, die verre van pasterssleppe.n waren. Karel Van Eecke. Al wie in 1919 het front bezocht heeft en die gruwelijke puinen van steden en dorpen gezien heeft, alwie die akelige eenzaamheid midden onze verwoeste velden en lande rijen gevoeld heeft, moet herkennen dat uit die puinen en uit die verwoesting een Vlaanderen is dat nieuw is, dat schoon is En als dat mirakel in 5 jaar is kunnen gebeuren, dan mag men toch wel hulde brengen aan Hem die den heropbouwer van het verwoeste Vlaanderen geweest is, aan M. Van de Vyvere. Dat was het doel der bijeenkomst te Dixmude Zondag laatst. In naam der geteisterden, daar vrij talrijk toegestroomd, hebben M. Baels en M. Brusselmans hulde gebracht aan M. Van de Vyvere. Ook Z. Doorl. Hoogweerdigheid Mgr. Waffelaert heeft zich aangesloten bij ale hulde en dank bewezen aan den Katholieken Minister, die de christene belangen van bet verwoeste Vlaanderen zoo goed fieeft weten te behartigen. M. Van de Vyvere heeft de bevolking moed ingesproken en gerust gesteld. De rechten der geteisterden blijven ongeschonden. Men is verplicht geweest zekere nieuwe methoden van betaling in te voeren, om geen gevaar te loopen binnen enkele maanden niets meer te kunnen betalen. Die maatregelen zijn enkel een voorzorg. En het is beter er te veel nemen dan te weinig- Het besluit van den Minister was: De geteisterden moeten betrouwen blijven stel len in hun recht. Zij moeten betrouwen stellen in hen zelf, in de Regeering en in God waarvan toch alles afhangt. Schril klonk haar stem. Stil nu 1 ried mevrouw van Herteloo weeraaa, bang dat haarman dit hooren zou. De weeze stond op en ging den hof in. Blanche, wat zijt gij onvoorzichtig sprak de moeder berispend. Zoo iets zeggen! Ik kon mij niet meer Inhouden. En ik ben blH, dat het er eens uit is. Maar denk aan papa 1 't Kan me niet schelen, wat hij nog zegt I Ais gij u in den hoek laat duwen, moet ge het weten, maar ik heb meer eerge voel. Én ik ben al die tyranie beu. Mariette had wel weg kunnen loopen, na dit tooneel. O, ze had het immers gevoeld, dat ze hier te veel was. Maar nu zei Blanche het haar brutaal. En dan die eerlooze beschuldiging, dat zij gisteren rond het Kapellehof dwaalde, om Van Waveren te ontmoeten 1 Zulk een be tichting als zij in de oude Kapel gebeden had voor de zielerust van haar oudeis I Marlette zou zwijgen, tot Blanche kalmer werd. Maar die woorden moesten Ingetrok ken worden. Ze zou het eischen. En anders moest oom het weten. Zulke gemeene taal, dacht de weeze En alles, omdat Ik arm ben 1 O, ik moest maar heengaan. Dit Is geen leven hier, als het zoo gaat. En het zal altijd erger worden. Maar oom had haar noodig en rekende op haar hulp. Ze kon hem groote diensten bewijzen en hij was zoo goed voor haar. Ze zou later vragen al leen te mogen wonen op de hoeve, die gebouwd moest worden. Zoo lang moest ze geduld oefenen. Dat kon R republiek die met zooveel bloed bezoedeld is, die misschien binnen kort zal in duigen vallen en die bovendien weigert de schulden van Rusland over te nemen. Zijn die redenen nu grondig genoeg om al de kansen te verwerpen en alle voordeelén die de erkenning van Rusland ten bate van ons land zou ien bijbrengen. Wat de gruwelen betreft, de geschiedenis weet er genoeg te boeken van tijdens de Fransche Revolutie en nochtans wordt daar geen beletsel in gevonden om de Republiek te steunen die uit die Revolutie geboren is. En de schulden Zou koppig weigeren Rusland te erkennen wel de goede weg zijn om de huidige Regeering te bewegen de oude Russische schulden over te nemen? Rusland zegt Eerst onze Regeering erkennen en dan over schulden spreken Het komt er nu op aan wat voor ons land van het grootste belang is de schulden van Rusland aan Belgie, die 3 1/2 milllarden oud zijn, erkend te zien ofwel wij zelf usland erkennen. De erkenning die Rusland eischt is enkel eene formaliteit die het noch meer macht, noch meer invloed geeft. De vertegenwoor diger der Sovjetsregeerlng zou met meer voorkomendheid en manieren behandeld worden. Hij zou lid kunnen worden van den Volkenbondsraad en de betrekkingen met de Sovjetsregeering zouden een officieel karakter dragen. Antwerpen en met Antwerpen geheel den handel van ons land lijdt veel onder den toestand zooals hij nu is. En dat zal maar altijd verergeren naarmate andere landen ons voor zijn bij de erkenning van Rusland Uit de laatste berichten blijkt bet dat Belgie toch geneigd is tot de handelspolitiek. De gezant van Belgie te Londen beeft onderrichtingen gekregen om zich in ver binding te stellen met den afgevaardigde der Sovjetregeering die thans te Londen ver blijft. Zoo eene overeenkomst mogelijk blijkt zullen er door het Ministerie van Bulten- landsche Zaken officieele onderhandelaars worden aangewezen. De E H. Cuppens, pastoor te Loxbergen, in Limburg, is overleden. Hij was gansch Vlaamsch Belgie door en in Nederland gekend als eén der begaafste Vlaamsche dichters. Het is een groot verlies voor de Vlaamsche letterkunde. Hij wijdde zijn kunst aan zijn volk, ook was zijn werk geheel in de richting der volksletterkunde. Behalve dichten, liederen en verhalen miek hij zeer aandoenlijke tooneelwerkjes, waaronder Het Eerste Kommuniekantje dat in den Katholieken Kring te Poperinghe over enkele jaren met grooten bijval opge voerd werd. Theuois kan niet doen gelijk Polncaré.alle Zondagen eene redevoering gaan uitspreken over bet afgezaagde liedje Duitschland moet en zal betalen, maar Theunls schrijft artikels over onze wissels. Zoo schrijft hij dat Congo en de Limburgsche kolen ons zullen redden. Maar... Congo wordt uitgebaat door Engeland en... de Limburgsche koolmijnen door Frankrijk. In heel het katholieke Belgie en niet het minst te Mechelen wordt met spanning uit gezien naar de viering van het gouden pries terjubileum van Z. E. kardinaal Mercier, op 12 Mei. 't Is bij onze weet de eerste maal, dat heel de koninklijke familie voor derge lijke aangelegenheid zich Iaat aanmelden in de Moederkerk van het land, en het staat vast dat het pulk uit den katholieken adel, de vooraanstaande leiders uit Kamer, Senaat en Provincie met heel het volk zich aanslui ten zullen bij de algemeene hulde aan den grooten kerkvoogd. ze Blanche, die door het park kwam, gereed om uit te gaan. Mariette wandelde ze tegemoet en vroeg Trekt ge die woorden in Welke Dat ik mijnheer Van Waveren naloop. En zoo niet, dan zeg ik het aan nonkel. Ik wil dien naam niet hebben. Ge legt die woorden verkeerd uit... Ik bedoelde, dat gij niet bij het Kapellehof moet gaan. De menschen babbelen zoo rap. En er wordt op ons veel gelet. Dat is zoo, wanneer ge op een kasteel woont. Uw aanbevelingen kan ik missen, juf vrouw van Herteloo. Maar ik vraag u, of ge die woorden intrekt. Ik geef u uitleg. Blanche was al veel kalmer geworden en had reeds bij zich zelve overwogen, hoe on aangenaam het zou zijn, als papa hun het kwartier te Brugge ook nog ontnam. Maar zich al te zeer vernederen voor de nicht dat wilde de trotsche juffer toch niet. Met mijn uitleg moet ge tevreden zijn, hernam ze verwaand. Dat ben ik niet, verzekerde Mariette. Gij matigt u veel aan. Ge zijt hier in ons huis, vergeet het niet. Omdat nonkel mij er toe verplicht. En ge wijkt van de kwestie af. Ik trek niets terug,weet ge het nu en ik zai niet dulden, dat gij onzen naam in op spraak brengt. En laat me nu gerust. Blanche liep nijdig verder. Marlette wandelde in het park, tot haar De ondervraging over de maatregelen die zouden genomen worden ter bevordering der openbare zedelijkheid heeft den uitslag niet geleverd die men ervan had mogen ver wachten. Drie Ministers hebben geantwoord. M Masson, Minister van het Gerecht, heeft moeten bekennen dat het parket in sommige gevallen niet kan of ja niet durft handelen en geheel breed is bii het bepalen wat eigenlijk zedeloos is. Hij heeft nochtans beloofd te zullen doen handelen in bepaalde gevallen. M. Poullet, Minister van 't Binnenland, heeft bepaald welke macht de gemeentebe sturen hebben op zekere spektakels, plak brieven of uitstallingen. M. Neujean, Minister van Spoorwegen, heeft reeds den verkoop van 17 boeken In de spoorhallen verboden, maar kan het ver voer van den Parijschen bucht niet beletten. Men is het volkomen eens met Minister Masson als deze zegt, dat het de huisvaders zijn die grootelljks kunnen medehelpen bij de bestrijding der zedelooze schriften en dat de beste strijd tegen het slechte boek het goede boek is. Om aan al de oud-strijders, groot-invali den van den oorlog een bijzonder blijk van erkentelijkheid te geven, heeft de Rrigee- ring besloten aan de erg zieken een eeretee- ken toe te kennen. Minister Forthomme heeft de bespreking over de begrooting van landsverdediging ingezet met een groote redevoering. Minister Forthomme heeft de goedkeuring gehad van zijne Liberale vrienden, die meenen de vader landsliefde in pacht te hebben. Maar heeft ze nog veel meer gekregen van de anti-mili taristen tot welke partij zij ook mochten behooren. Minister Forthomme is erin gelukt 136 millioen weg te snoeien uit het legerbudget en door zijne rede heeft hij bewezen dat zulks niet in het minst de strijdkracht van het land verzwakt heeft. Nu meer dan ooit blijkt het dat zij gelijk gehad hebben, die Immer gezegd en ge schreven hebben dat de sommen die Belgie aan zijn leger besteedde veel te reusachtig waren en dat wij door den militairen slokop dreigden verslonden te zijn. Enkele cijfers zullen dat klaarder aan- toonen. Kort na den oorlog bedroeg ons legerbud- jet regelmatig rond het milliard. Dank aan het onophoudelijk geschrijf en gewrijf daartegen was men voor 1923 geko men tot de700 millioen (juist 693 454 9Ó0fr Wat was dat cijfer nog reusachtig als men nagaat dat de budgetten van 5 ministeries te zamen, dat 'van onderwijs, binnenland, ar beid, landbouw en openbare werken nog 45 millioen frank min bedroegen dan dat van het leger alleen. Is dat niet verschrikkelijk Welnu het is op die 700 millioen dat M. Forthomme erin gelukt is nog 136 millioen te besparen, wel te verstaaan zonder de sterkte van het leger te verminderen. Profi ciat, M. Forthomme, uwe daad zal in geheel het land naar waarde geschat worden. En vermits Gij U zoo deugelijk maakt op het gebied van besparingen, vragen wij U daarin voort te doen. In het legerbudget zijn er nog cijfers die waarachtig veel te groot zijn en die met wat goeden wil kunnen verminderd worden, Enkel een paar voorbeelden. In het vorig jaar waren 5348 officieren voor 113 duizend soldaten. Nu zijn er 5560 officieren en wij hebben 38500 soldaten min. Is dat uit te leggen Er is in ons land éen officier voor 10 sol daten tegen één onderwijzer voor 40 leerlin gen. De wet op de kaders voorziet47 Gene raals en wij hebben er 64 133 Kolonels en wij hebben er 284. Wij weten dat M. Forthomme gezegd heeft dat hij toch geene officieren kon afdanken die den oorlog medegemaakt hebben Daar is waarheid in, alhoewel M. Neujean het zelfde had kunnen zeggen van de honderden oud-strijders die maar arbeiders waren, maar die toch ook den oorlog medegemaakt had den en die door hem afgedankt werden. Er zou kunnen rekening gehouden worden van den nood aan officieren bij het aanwerven van nieuwe. Deze enkele cijfers toonen aan dat M Forthomme gemakkelijk mag voortgaan met besparingen te doen en dat als de wil er ma»r is, de kansen daartoe hem niet zullen ontbreken. Guido. Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaate, 8, (Kleine Markt), -POPERINGHE- Geen kwestie van I Wat steekt ge nu weer in uw hoofd Ik ken die menschen niet... Er is weer wat gebeurd. Ik zag u daar spreken met Blanche. Waarover was het Over mijnheer Van Waveren Zei ze u, dat gij achter hem loopt Ja, nonkel. En dat is laster... Kind, trek er u niets van aan. Mijn dochters zijn zelf zoo gewoon een jonkman alleen te bezien als huwelijkskandidaat, dat ze zich andere meisjes ook alzoo voorstellen. O, gij onnoozel schaap, zoudt ge daarvoor thuis willen blijven Gij gaat mee, kort en goed en ge zult bier, vervlekt, geen assche- poetser worden. We zullen nu over al die trunten zwijgen. Vlug maak u gereed 1 Van Herteloo leidde Mariette In huis en zond haar naar boven, om zich op te schik ken. Zijn vrouw en Serafine waren al klaar. (Vervolgt.) ap Zaterdag 3 Mei 1924. VERSLAG De zitting begint om 6 1/4 uur. Al de Raadsleden zijn aanwezig, uitgenomen MM. Lebbe en Taly. Na lez'ng en goedkeuring van 't verslag der voorgaande zitting gaat men over tot de dagorde. le PuntRekening der kerkfabriek van St Jan voor 1923 De rekening meldt In ontvangsten fr. 332 305,01 ln uitgaven fr. 211 635,41 In overschot fr. 120 670,50 Algemeen goedgekeurd. 2e Punt: BegrootingderBurgerlijkeGods- huizen voor 1924. De rekening sluitende in ontvangsten en uitga ven op 582.653,87 fr. wordt algemeen goedge keurd. 3e PuntWijziging aan het reglement op het bouwen. Eene wijziging wordt voorgesteld Voortaan zal het bouwen langs de vaart gelijk gesteld worden met het bouwen langs de openbare wegen en eene schriftelijke aanvraag met bijvoe ging van plan aan het Schepencollege gericht worden. Algemeen aanveerd. 4e PuntBegrooting der Stad voor 1924. Uit de begrooting melden wij eenige voorziene sommen. ONTVANGSTEN. Opbrengst der begraafplaatsen Aandeel op het belastbaar inkomen Gemeenteliike opcentiemen op dienstboden en paarden Aandeel in de Staatsbelastingen op de vermakelijkheden Idem op de automobiels Gemeentebelasting op de honden Plaatsrechten op de Markt Aandeel in het fonds der gemeenten Toelaag voor de jaarwedde der onderwijzers v.h. lager onderwijs Fonds der meestbegaafden Opbrengst der Stadsschaal a) Weegrecht b) Presrecht Opbrengst der belasting op de oorlogswinsten Toelaag van den Staat voor den aankoop van de herberg Het Steehuis UITGAVEN. Jaarwedden, bureelkosten, verwar ming, verlichting, druksels en kiezerslijsten Jaarlijksche openbare feesten peerdenmarkt Jaarwedden der bedienden van de openbare veiligheid Verlichting der straten en openbare plaatsen Kuisschen van wegen en straten Werk van den Melkdruppel Aand. in de ouderdomspensioenen Werkloozenfonds Jaarwedde der onderwijzers en kos ten der lagere school School voor volwassenen Fonds der meestbegaafden Kosten der middelbare school Geneeskundig schooltoezicht Toelaag aan de muzleken kantwerkscholen teekenschool Prijsdeeling in de scholen Toelaag aan 't Kollege Gevestigde schulden Inrichtingskosten van de Rechtbank voor oorlogsschade Onderhoud van het mobilair der Middelbare School Inhuldiging van het Standbeeld der Gesneuvelden Aankoop der herb. «Het Steehuis» Ta kort der Burgerlijke Godshulz" Algemeen totaal Ontvangsten Uitgaven Overschot 6.946,55 De begrooting wordt algemeen goedgekeurd, 5e PuntWijziging van de wedde van Sekretaris en ontvanger der Burgerlijke Godshuizenverhoog der wedde van den knaap. Goedgekeurd. 6e PuntBenoeming van eenen genees heer voor Medisch Schooltoezicht aan de tusschengemeentelijke school te Abeele. Heer Dr Boedts van Watou wordt benoemd 7e PuntDriejarige verhoogingder wedde van den Politlekommissaris. Aanveerd. 8ePuatTweejarige verhooging der wed de van de Politieagenten Vercruysse en Lorldan. Aanveerd. Af. Brutsaert zegt verwonderd te zijn dat de benoeming van ten lid der Burgerlijke Godshul zen op de dagorde niet staat. Af. de Burgemeester antwoordt dat om de dagorde niet te overladen dit punt voor 14 dagen, tot de naaste zitting, verschoven werd. Af. Brutsaert zegt dat de eigenaars der gron den ingesloten in de switch road te recht ongeduldig worden omdat die zaak niet vereffend wordt en zij tot op heden nog niet de minste ver goeding ontvangen hebben. Af, de Burgemeester zegt nog eens te zullen aandringen bij M. Boereboom en verhoopt wel voldoening te verkrijgen. ln den l#op dezer week zal de Gemeenteraad bijeengeroepen worden om de zaak der Electrlfi- catie te bestudeeren. Bevoegde mannen zullen Inlichtingen verstrekken. De slechte regeling der treinen wordt ook behandeld. Er is besloten een verzoekschrift tot verbetering ln dezen toestand op te maken en te laten teekenen dooi al de gemeenteraden der belanghebbende gemeenten, en aan de bevoegde overheden over te maken. De zitting eindigt om 7 1/2 uur. 9 000 115.000 1.600 8.000 7.000 8.810 65.000 175.000 151.187,50 11.409,79 11.000 14.500 6.000 65.000 91.862,60 1.500 1.700 33.571,24 32 000 30 000 3 000 114 955,20 1.000 172.637.50 2.500 13.331.74 42.841,65 5.500 2.500 1.200 3 800 2.000 3.000 54.426 5.300 6.000 7.000 72.000 39.802.75 1.093.145,69 1.086.199,14 Het gedenkteeken te Zandvoorde. D»ze week hadden te Zandvoorde en te Meessen twee indrukwekkende plechtighe den plaats, herdenkingen van de droeve oorlogsdagen en aan de engelsche soldaten gevallen in de vlakte die zich in die streek uitstrekt. 't Was Zondag dat hier, op den Berg een gedenkteeken onthuld werd, opgericht ter nagedachtenis van de Royal Household Cavalry. Om 10 3/4 uur groepeerden zich de offi cieele afgevaardigden in halve ronde om bet gedenkteeken. Onder deze weze aangestipt: M. Janssens de Bisthoven, gouwheergene raal Préaux van het belgisch leger; M. Cllnckemaillle, arrondissement commissaris; E. H. Nevejans, pastoor van Zandvoorde Burgemeester en Schepenen en veel engel sche officieren. Daar waren ook officiers van de drie regi menten Household Cavalery; oudstrijders van deze eenheidhet muziek van het 3' linie van Oostende. Eene talrijke groep vertegenwoordigers van Engelsche families, waarvan leden op het veld van eer gesneu veld zijn, werd zeer opgemerkt. De plechtigheid begon met een dienst. Maarschalk Haig naderde dan het mon ment eu verhaalde de roemrijke voorvalK •lie den slag van Zandvoorde kenmerkt* Hij eindigde met aan den burgemeester v Zandvoorde het gedenkteeken toe te v> trouwen. .j Op het hetzelfde oogenblik viel de Britse vlag die de zuil omhulde en ln gulden letti verschenen de namen van de roemri; gesneuvelden. De geestelijke zegde e gebed, dat door de aanwezigen nageze werd. De klaroenen bliezen de veldmarsi Eenige minuten van diepe ingetogenh volgden; dan nam M. Janssens de Bi hoven het woord, om de nagedachte te huldigen der gesneuvelde helden de Koninklijke Wacht en aan maarsch Haig de verzekering te geven dat de p vincie West-Vlaanderen vroom bet gedei teek en zal bewaren dat op haren bod oprijst. Nieuwe gebeden volgden, waai trompetgeschal weerklonk. Twee minu van eerbiedige stilte werden gehouden. Het krijgsmuziek speelde hetGod s the King en vervolgens de Brab fonneKronen en bloemen werden rc het voetstuk opgestapeld, en de plech' heid eindigde te midden van een indr die blijvend zal zijn voor allen die schoone heldenhuldiging bijwoonden. d Af. HANS heeft ons deze week in den steek gelaten en niet op tijds kopij gezon den. Wij moeten er ons dus bij bepalen deze enkele regelen van ons mengelwerk over te drukken, en verhopen dat zulks in 't vervolg niet meer zal vêorvailen. nu niet anders. Ze zou dan maar geduldig j oom ze riep. Ze ging naar hem toe alles verdragen en zoo weinig mogelijk in de j Gauw, maak u gereed, we moeten naar kamer zitten. j.'t Kapellehof, zei de rentenier. ARftre ilèp Mariette te mijmeren. Daar zag U. fiÖhkél, Ik zöu Ifèvèr thuis blijven. UITSTAP NAAR WESTVLETEREN Hel Gedenkteeken te Meessen. De Koning in zijne aanspraak. Groet en bede aan de Grot van O. L. Vr. van Lourdes. Turnoefeningen ln open plein. Verwelkoming bij de Eerw. Paters. Op IB JUNI aanstaande geeft VLUG VROOM bet jaariyksch Qroot Turn1 feest op de Groote Markt HET Maana'ag was het de beurt aan Meessen, het gedenil'.teeken in te huldigen ter nage dachtenis van het Londen Ssottish Regiment Dit beroemo'e regiment heeft zich ln de gevechten bij Meessen-Wytschaete met roem beladen. Het gedenkteeken staat tegen Meessen, op het grondgebied W'ytscbaete, in de vlakte aan welks ander uiteinde Zandvoorde staat. Als men die groote vlak te aanziet en den oorlog bedenkt, moeten de gevechten daar geleverd verschrikkelijk geweest zijn. Ter gelegenheid van de inhuldiging, was een bijzondere afvaardiging van het London Scottish Regiment met muziek naar Wyt- schaete gekomen, aangevoerd door luitenant- generaal Clowes en kapitein Graham. Waren er eveneens: kolonel Malcolm en Green, luitenant-kolonels O'Gilly en Why te en majoor Paterson, die aan de gevechten hebben deelgenomen. Er was ook eene afvaardiging van de Life Guards, alsook maarschalk Haig, en kolonel Needham en de gemeenteraden van Meessen en Wytschaete. Om 11 uur zweefden drie vllegmachienen rond an daalden op een paar kim, van het gedenkteeken, rond de Gapaard In een der vllegmachienen zat de Koning die dan per auto aankwam en dotpr maarschalk Haig ontvangen werd. V#el nieuwsgierigen waren het feest ko men bijwonen. Hat belgisch militair muziek verwelkomde de Koning met de Bra- ban^onne Na eene godsdienstige plechtigheid in open lucht volgens protest'antischen ritus, wordt door den Koning hef doek van het monument weggenomen. De troepen bieden de wap ens. bestaat uit een blanke kruis is geplaatst, dat als de left's van ,^et regiment Op den voet van het monument we de volgende woorden gebeiteld ln 't gelsch Op deze plek, ln 1914, leverde het don Scottish Regiment zijn eersten slag, was het eerste territoriaal batalllon dat vijand bevocht De Koning legt aan den voet van het nu ment een krans neer, gevlochten jasmijnen en tulpen. Dan heilnneit hij Eogelsch aan de heldenfeiten van het sche Regiment. Hij zegt o. a. Ons land moet erover fier zijn dat 3 heldhaftige soldaten op onzen grond komen strijden om de vrijheid van de w> te komen verdedigen. Maarschalk Haig bedankt en zegt o. Engeland is gelukkig tot den zege i het rechtte hebben meegeholpen. Moe: 1 recht opnieuw worden bedreigd, dan Engeland nog aan uwe zijde staan. De menigtehoudt gedurende enkele oc blikken een Indrukwekkende Ingetogen Dan weerklinkt het God Save the Kir de Brabacfonne. De roerende plechtigheid is afgeloop Zooals we zegden ln ons verslag ovt feestelijkheden te Meessen-Wytsch kwam de Koning daar Maandag to< vllegmachien. Hij was om 9.40 u. te 1 vertrokken, geloodst door luitenant C bez. Majoor de Henin de Boussu-Wal nam plaats in een tweede vliegtuig, gel door luitenant Simonet. Weldra zwe i beide vliegtuigen in de hoogte en verdv in de westelijke richting. Een uur n 1 daalden zij neder te Meessen. De terugvlucht ging veel sneller. D kwam te Haren-Evere toe ten 12 eene vlucht van 37 minuten. Z. M te vreden over zijne luchtreis. De Jning 1 |'Z8Gf 1

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1