De Kapel Bosch HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD Nieuwsblad voor Poperinen Omstreken. Naar Lour des Politici^ O ver zich t. 15 Centiemen 2i<- Jaar. M 20 GEDACHTEN. g lofisiMCttSnirawitw Der noersn MOrtigi. Apotheek Frans Van de Plas ïn 't Buitenland. Een kwade hand Sassen-Vaagste, Zondag- 18n Mei 1924. Het Jubileum van Z E, KARDINAAL R/IERCSER i M GEEN MEESTERS MEER KIEZINGEN IN FRANKRIJK op Zondag laatst In de kamerafdeelingen. Nieuwjaarsgift. ufoe vloot Het gezinsioon. De kwestie van Zeebrugge. Moeilijkheden in de Roer Hebben wij nog een leger Het Vlaamsch in Fransch Vlaanderen. Het proces Coppée. Abisasies^rijs per Jaar la Stad fr. 6.50 to Balgi« 8.50 BuiteaUad 13.00 Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gaötituiastfa&t, PQPERlftGHE Telefoon nr 9. PoiteïsokiekeniBg i' 15570. PKIJS BERICHTEN, VERNOOPiNCEl, Katie iniassciiiBg o.6o cpj per regoS. 2 en 3 inl. o.5o ctu VONNISSEN, ï.5o fr. per regel. RCUWBERICHTEN, 5 fr. voor io reg. Herhaalde Annoncen prijzen op unviMg Alle annoncen zijn vooraf te setalen en moeten voor den Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. SWKi&dt Jute; Uitrei Jau armueile. Rat laven is g«en raat alhier Geen wapenéSlstand vragen Het leven heetde krijgstemier Tot Én Gods handen drager- Hel huisgezin is de steunpilaar der tnaatsc, pijstrijden wij daarom met al onze kracht U de onzedelijkheid, die het huisgezin ondern en de samenleving met ontbinding bedreigt. De ouden zal men eeren De jongen zal men leeren De wijzen zal men vragen De dwazen zal men verdragen. Op Maandag 12 Mei laatst heeft het Katholiek Belgie het gouden jubileum van Z E Kardinaal Mercler gevierd te Mechelen. Bij deze gelegenheid werd aan onzen Kardinaal hulde gebracht niet alleen door de hoogste waardigheidsbekleders van Kerk en Staat uit ons land, maar ook deze van talrijke vreemde landen waar Z. E. Kardi naal Mercier duizenden bewonderaais en vrienden telt. Onze Kardinaal werd geboren den 21 No vember 1851 te F.igenbrakel. Den 5 April 1874 werd hij tot Priester gewijd en het is het 50-jarig jubileum zijner priesterwijding dat thans zoo luisterrijk gevierd werd. Ia October 1877 werd de Eerw. Heer Mercler benoemd tot leeraar in de Wijsbe geerte aan het Ki-in Seminarie van Meche len. Als professor verwierf hij ai spoedig vermaardheid. In 1882 werd hem de taak opgelegd de Wijsbegeerte volgens den H. Thomas te onderwijzen te Leuven. Dat was het ver langen van Z. H. Leo XIII. Het Gesticht Leo XI11 za! steeds een blij vende gedenkenis zijn hoe hij zich van de taak gekweten heeft die hem te Leuven opgelegd werd. Zijn leeraarswerk van dien tijd was reeds voldoende om hem een wereldfaam te bezorgen. En toch had de Heer hem tot gr oiere daden voorbeschikt. Op 25 Maart 1906 werd Mgr Mercier tot Aartsbisschop van Mtchelen gewijd en een jaar later werd hij als Kardinaal door den Paus in het Heilig College opgenomen. Op den dag zijner bisschoppelijk wijding zegde Mgr. MercierIk wil mij gansch ten dienste stallen van Christus. Zoolang ik ademhaal, zal het zijn om het geloof en de belangen der kerk in mijn land te verdedi gen En hij koos als wapenspreuk Apos tolus Jesu Christ!, Apostel van J zus- Christus. God weet hoezeer Mgr. Mercier altijd de belangen van Kerk en Staat behartigd heeft. Steeds is hij Apostel van Chrisms gebleven. De apostolische ijver van Belgit's hoog- vereerden Primaat kende geen perken, be woog zich op velerlei gebied, sfr-efde onverpoosd en onverdroten naar het één», naar het groote doelde bevestiging en uit breiding van het Rijk Gods onder de men- schen. Was Kardinaal Mercler gekend en ge waardeerd in zekere geleerde kringen, was hij geacht en bemind als volksgeliefde Kar dinaal van Mechelen, toch is het feitelijk de wereldoorlog die hem aan zijn volk, zoowel als aan de massa van de buitenwereld heeft doen ke-nen in zijne volle grootheid. Wie heeft niet geweend en gejuicht meteea bij het Lezen van den Kerstbrief van 191! door Kardinaal Mercier uitgegeven en die zoo treffend den weerklank was van ons ge schokt gemoed Voor ons Westland waren de heerlijke dadén en de fiere houding van Kardiaaai Mercier mfn gekend gedurende den oorlog. Maar nu toch weten wij dat hij de sluwheid van den overweldiger beschaamd heeft, met voor het oog der wereld zijn barbaarsch op treden te brandmerken. Nu weten wij genoeg wat Kardinaal Mercler gedaan heeft om den nood der arme Belgen te verlichten, hun moed te schragen en hen met onwankelbaar betrouwen te bezielen. Hij zelf was met een zoet en onwankel baar vertrouwen bezield en midden zijn be proefde volk blijvende heeft hij met geduld deD grooten dag van de verlossing van ons Vaderland afgewacht. De groote naam, welken Kardinaal Mer cier over de geheele wereld geniet, maakt onafscheidelijk deel uit Belgie's eereschat Van uit ons verre Westland sluiten wij ons eerbiedlglijk aan bij de hulde dia ge bracht wordt aan Den Grooten Kardinaal Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 14 ROMAN door Ac. HA.IV» Zouden we niet met het rijtuig gaan vroeg madam van Herteloo. Neen, neen, 't is al de moeite niet..., zoo'n klein eindje. Maar voor de deftigheid. Tut, tut, daar loopen ze bij van Wave- ren niét achter Van (complimenten zijn ze niet gediend... En al die moeite aan in spannen. Er zijn geen meesters meer 'lijk vroe ger... Zoo leeren de ketters, maar zij dolen... Sedert den oorlog zijn er veel kinderen verwilderd, dat is waar Ruw zijn zij gelijk b schmanneker.s, vechten lijk negers, vloe ken lijk bandhonden, stelen lijk raven, snoe- en I jk musschen, drinken lijk trechters en lansen tegen hun haar omhoog De praat tie onder het aankomend volkje verteld wordt zou een buildrager doen bioozen, Zif kennen den bovenkant, maar ook den onder grond van 't leven en als de meester in de school van verre naar sommige zaken wijst, pinkoogen zij tegen eikaar dat zij daar zoo- v el van weten als de meester zelf En ten slotte zijn zij niet meer bekwaam om een postkaart te schrijven zonder fouten.. Bij wien ligt de schuld Bij de mees ters beweren sommige ouders In onzen jongen tijd, dan was 't wat anders. Danj hadden wij ontzag voor den meesters, Als wij hem van verre zagen, pakten wij al naar ons muls, en als wij er geen hadden, dan zouden wij aan ons haar getrokken hebben of zelf een krulsken gemaakt. Die kon met ons doen wat hij wilde. Wij leerden ons lessen en maakten ons huiswerk wij waren op tijd in de school en gingen er treffelijk op rang uitwij waren bang van kattekwaad te doen voor en na of aardlgen praat te ver tellen want als de meester het vernam, kregen wij het warm en zouden door den grond gezonken zijn. Wij kwamen geleerd uit onzen schooltijd... Maar nu! nu laten de meesters de kinderen betijen en loopen waar ze willen Er zijn geen meesters meer Komaan De meesters zijn lijk voor heen maar de ouders zijn niet meer lijk vroeger. Er zijn geen ouders meer 1 En als kinderen verwilderen, dan ligt de schuld grootendeels aan de ouders. Als gij In uwen joegen tijd de kant klaar zaagt sloeg gij ook wel over de streng. Maar vader en moeder waren er vlug bij. Die zorgden voor de opvoeding van hun kinde ren, die steunden de meesters, die werkten met hen samen. Toen kreegt gij 's Zondags twee center zakgeld, één cent in den voornoen na de hoogmis, en één 's nanoensna het Lof. Daar moest gij mee zien toe te komen, en kondt anders maar aan uw vingeren zuigen. Thans rammelen de zakken van de sna ken van dikke nikels en komen er verom- melde briefjes uit hun vestzak boven thans kunnen zij s loepen naar hartelust. Toen mocht gij in 't geniep een kastactj# uithollen, er een steel in steken van beziët- hout, en e- drooge eiken blaren of varens uit smooren ofwel «en ouden parap u op zolder aftakelen en de baleinen van sponsriet roo- ken, dat ge er groen en geel van werd Maar als vader en moeder het roken, moest ge bet hazenpad kiezen. Thans halen de jonge gasten hun pak sigarretten boven, en rooken dat de damp langs hun neusgaten uitvliegt, in 't zicht van vadar en moeder. Toen had gij geen leelijk woord durven zeggen, of vader had u de lenden afgeslagen. Thans mogen de kwaadsten vloeken lijk nen vrachtvoerder en gemeenen praat ver tellen, waar ge de boomen van zoudt op- loopen. Toen holdet gij ook wel eens de straat over en de velden door om de koeien te treiteren in de wei of het koren omver te loopen maar met den daver in 't lijk kwaamt ge naar huis, want ge beefdet voor de ram meling. Thans mogen de kinderen ruffelen zooveel het hun lust, loopen met wien 't hun be lieft, laat over de straat ravotteren zoolang het hun aanstaat. Vele ouders zijn blij dat ze onder hun oogen uit zijn, dan hebben zij er geenen last mee. Toen zat ge vol angst en vol schrik als g« in de school iets mispeuterd badt, en de meester dreeg het thuis te zeggen want g# wist dat ge van vader priepel kreegt. Thans lachen de kwanten den meester in zijn gezicht uit, als hij spreekt van aan vadsr hun boeksken open te doen, en spotten Die trekt zich daar niets van aan 1 Toen moest ge thuis, na de klas uw les sen leeren en uw werk schrijven, en werden uw lessen afgevraagd en uw werk nagezkn En was 't niet in regel ge mocht niet naar bed. Thans kijken vele ouders er niet naar om, of hun kinderen thuis nog leeren of niet en weten ze misschien zelf niet, dat de kleinen huiswerk meekrijgen. Neen, neen, meesters zijn er nog wel ge lijk voorheen, maar geen ouders vele ouders zijn geen opvoeders méérzij zijn de schuld dat hun kinderen verwilderen. Th Van Tichelen. ter gelegenheid van zijn gouden Priester- Jubileum «n wij bidden God dat hij zijnen dienaar, Z. E. Kardinaal Mercier, nog vale jaren aan onze liefde zou mogen bew' ren Frans van Wavéren stond al op den uit kijk, maar zoo, dat men hém zelf niet kon zien. Eindelijk bemerkte hij het gezelschap van Herteloo. En zijn hart bonsde Mijnheer en mevrouw... en dan maar twee dames, zei Frans teleurgesteld. Wat mag dat beteekenen Maar hij blikte scherper tusschen de hsester3. Ja, er ontbreekt er een. En wie is de afwezige vervolgde hij bij zich zelf. Hebben ze haar waarlijk thuis gelaten. Doch toen de familie van Herteloo wat dichterbij getreden was, hernam Frans op geruimd Gelukkig is zij er toch bij. Nu ben ik' tevreden. Neen, van Herteloo zou haar niet achteruit zetten. Haastig liép hij door het park naar huls,! Mijnheer vaa Waveren, vader, was een vriendelijke oude heer, eenvoudig In manie ren en kleeding, nederig van karakter. Hij bezat een flinke ontwikkeling. Zijn vrouw, wat statiger in uitzicht, hield toch ook niet van grootdoenerij. En het liefst bleef ze met haar echtgenoot binnen de grenzen van 't Kapellehof. De kinderen waren In eenvoud opgé- bracht, en in eerbied voor den arbeid. Voor hun onderwijs hadden de oudérs echter nooit op kosten gezien. Zoon en doehter waren flink ontwikkeld. De ouders zaten nu in de gezellige, met smaak bemeubeleerde voorkamer van het sierlijk kasteel. Van hier genoot men een prachtig uitzicht op h°t voorpark en den grooten weg en bij klaar weer kon men heel in de verte door een open ruimte tusschen boomgroepen den O tze Lieve Vrouwetoren en het belfort van Brugge ontwaren. Mathilde maakte nog het een en ander in de keuken met de twee dienstboden voor het bezoek gereed. Ze was eindelijk klaar en kwam in de hal juist toen Frans van zijn geheimzinnig tochtje binnen trad. Hij, zijt ge klaar, Mathilde vroeg hij. Ja. De familie is ginder ook. Ze zijn er juist op den bepaalden tijd, zooals we afge sproken hadden. En het nichtje is er toch bij vroeg Mathilde guitig. Och, ze zal wel mee komen, denk ik. Waarom zou ze thuis blijven. Percies of ge het nog niet eens afge loerd hebt Ik zal van middag eens scherp op u letten. Fransje. Dan weet ik straks wel s zeker, dat ge dol verliefd zijt. Ik ga de familie tegen tot aan het hek. Dat Is beleefd, hé De omzendbrief waarbij aan de Staats- kommisssrissen bij de Rechtbanken voor oorlogsschade, opgelegd wordt, voortaan alle vergoeding voor wederbelegging te weigeren aan alle boeren,die eenige oorlogs- winstbelasiijg betaalden, heeft eene groote O' schudding in de landbouwmiddens ver wekt. Begrijpelllk want al konden onze boeren herhaaldelijk ondervinden dat zij bij den Dienst voor Oorlogsschade op geen beste blaadje staan, aan dergelijken on- '•'erantwoordelijken uitzonderingsmaatregel hadden ze zich toch niet kunnen verwachten. De Belgische Boerenbond heeft veront waardigd verzet aangeleekend tegen deze beslissing welke hij onwettelijk, onrecht vaardig en willekeurig heet. Naar wij vernemen deeien sommige Rechtbanken voor oorlogsschade in dezelfde meeningen weigeren zij voorsteden in den zin van den gewraakten omzendbrief door de Stnatskommissarissen opgemaakt te bekrachtigen. Flink zoo Dat geeft ons hoop dat ten slotte de Mi ister van Economische Zaken bij wien, op dit oogenblik, door enkele Katholieke Boerenvertegenwoordigers voor intrekking van bewusten maatregel gepleit wordt, gehoor zal geven aan den billijken eisch onzer landbouwers en zijn verantwoordelij ken Hoofdstaatskommissaris last geven zijn onbiilijken maatregel te herroepen Opvolger van S. VANDEN BERSHE, Bertenplaata, 8, (Kleine Markt), - SP O P E K I fi II E Voor 't oogenblik kennen wij 574 uitsla gen op de 584, welke moeten binnenkomen. Ontbreekt nog 1 uitslag voor het Noorden, de 9 andere zetels zijn die, waarvoor in de bezittingen gekozen wordt. Uittr. Nieuwe Totaal Conservat. 7 4 11 R«publ. 91 46 137 Linker republik. 70 22 92 Ral. en onafh rad. 23 11 34 Rad. soc. 49 78 127 Onafh. rad. 22 17 39 Communisten 5 24 29 Gtunif. soc. 43 58 101 310 260 570 Er is balloteering voor 4 zetels. De balans van winsten en verliezen kan aldus opgemaakt worden De conservatieven winnen 2 2etels en verliezen er 17. De republikeinen winnen 24 zetels en verliezen er 88 De linker republikeinen winnen 14 zetels en verliezen er 77. De onafhankelijke radicalen winnen 9 zetels en verliezen er 23. De radicaal-s >clalisten winnen #6 zetels en verliezen er 16. De onafhankelijke socialisten winnen 15 zetels en verlieren er 16. De g; u;ifleerde socialisten winnen 58 zetels en verliezen er 10. De communisten winnen 24 zetels en verliezen er 7. Onder de gekozenen vinden wij Marty r.ud-marinaofficler die de manschappen tot muiten opstookte en Malvy, de rechterarm van Caillaux Jacques Dotiot, die in 't ge vang een straf uitzit om militairen tot onge hoorzaamheid te hebben aangespoord. De overwinning der radicaal-socialisten wijzigt plots den politleken toestand. Het ministerie Poincarré zal blijkbaar moeten aftreden. Poincarré bezit in de Kamer geen meerderheid meer, welke hem toelaat in 't binnen- of 't buitenland, met gezag op te treden. Men voorziet dat hij met 1 Juni van het bewind zal aftreden. Het nieuw bewind zou over eene meerderheid van 30 stemmen beschikken. Men voorziet een kabinet Herriot met Briand aan Buitenlandsche Zaken en Pain- levé als ondervoorzitter. VLAANDERENS BEDEVA ART,onder Ae geestelijke leiding van Pastoor BRUL00T. gaat naar Lourdes van den 4 tot den 12 Augustus. De reiskaart, heen en teug uit Kortrljk, kost 250 fr. in 3* klasse, 385 fr. in 2« klasse (Belgisch geld). Wie inlichtingen begeert schrijve op het volgend adres Bureel van Vlaanderens Bedevaart, Plein, 13, A, Kortrljk. Zoo'n eerbewijzing. Ik doe het voor mijnheer van Herteloo natuurlijk, die een goede, ronde kerel is. En voor 't nichtje... Wel voor haar ook nog, maar voor de andere dames niet. Een der dochters ont breekt op 't appel. El, hoe weet ge dat zoo De broer bloosde. Ja, hij had zich ver sproken. Of ge dus het groepje reeds bespied hebthernam Mathilde lachend. O, ik ken u zoo goed. Ge waart van morgen wat zenuwachtig en dat was alleen ongerustheid, dat het nichtje niet zou mee komen. Maar ru hebt ge zekerhèld, hé Ik behoef u niet meer te bekijken... ik weet reeds dat ge verliefd zijt. 'k Zal u niet langer ophouden. Qe zijt nieuwsgierig zooals alle vrou wen, schertste Frans. Een algemeen gebrek. 8e hebt zoo gaarne, dat ik u daarmee plaag, nietwaar I De jonge man verliet de woning, want het gezelschap vertoonde zich reeds ginds aan het buitenhek. Frans trad het tegemoet. Hartelijk begroette hij eerst van Herteloo en Mariette, die voorop kwamen, dan wend de hij zich tot mevrouw en Serafine. En jufvrouw Blanche is niet meegeko men v roeg hij uit beleefdheid, ai bleef hij in werkelijkheid onverschillig voor deze afwezigheid. Och, mijn oudste dochter had hoofd pijn en moet dan veel in de lucht zijn. Ze heeft zich laten verontschuldigen, antwoord de mevrouw van Herteloo. Frans van Waveren ging nu aan de zijde van Serafi-'é, wat de moeder al dadelijk veel deed. Zoo leidde hij de gasten naar De Kamrrafdeelincen hebben het wets voorstel verworpen, ingediend door M. Jen- nissen, waarbij toegelaten wordt het huwelijk te verbreken indien een der echtgenooter aan geesteskrankheid lijdt. S elaiisten en Liberalen stemden ervoor. Het wetsvoorstel waarbij de B Igen die buiten het land wonen hun kiesrecht mogen behouden werd verworpen. Het wetsvoorstel op de vereenvoudiging van de proceduur der echtscheiding, dat door den Senaat reeds werd goedge keurd, werd aanvaard. Elk jaar wordt in de Katholieke dagbladen van ons land eece inschrijving geopend dit als Ni uwjaarsglft gegeven wordt aan Z H. den Paus. Dit jaar bedroeg deze som 190 duizend fr. Zij werd deze week door eene delegatie van Belgische journalisten aan den H. Vader overhandigd. De Heilige Vader sprak met innige vriend schap over Belgie. Hij verzocht d" dagblad schrijvers aan de Belgen te zeggen hoezeer Hij hen bemint en hoe vurig Hij hun alle ge luk toewenscht. Hij prees Mgr. Mercier ter gelegenheid van de Jubelfeesten die dit jaar voor hem gehouden worden. De kamerbespreking over onze oorlogs vloot heeft dit gevolg gehad dat alwie nog in de goede meening was dat de 15 millloen die Belgie aan zijne vloot reeds besteed heeft tot iets gediend hadden, dat hij nu die over tuiging gerust mag laten varen. M. Marck heeft In een stevig betoog be- bewezen van welke kleine beteekenis onze oorlogsvloot maar is. De schepen, die wij als oorlogsbuit van Dultschland gekregen hebben, werden ver kocht of zijn onbruikbaar. De bemanning bestaat uit 26 officiers en 70 onderofficiers. Daarvan zijn er 2 die als kapitein echte zeevaarders zijn en 3 hebben de leergangen eener zeeschool in Frankrijk gevolgd. De an iere kennen van varen het eerste woord niet. En die moeten onze matrozen de gehei men der zee leeren kennen Het instructie persooneel bestaat uit Fransche officieren. Eenige ervan hebben Vlaamsch geleerd om hun onderwijs aan te vullen. Dit strekt hun ter eere maar dat is toch geene oplossing die de Vlamingen vol doening kan schenken. De matrozen werken van 's morgens tot 's avonds. Als hun dienst zal ten einde zijn zullen zij als goede knischvrouwen dienst kunnen doen. Maar op zee varen Dat zal er ver van zijn. En die oorlogsvloot, waarvoor moet zij dienen Geheel plechtig werd verklaard om onze kust te verdedigen. Maar tegen wie zal zij dit wel doen Zeker niet tegen Amerika of Japan ook nfet tegen Engeland, want wij weten genoeg wat de Engelsche vloot kan In een uur zou onze speelding-vloot kort en klein gemaakt worden. Mogelijks tegen Frankrijk. Och kom, de geschiedenis leert ons dat Frankrijk, geheel goed den weg kent om ons langs het land aan te vallen. Voor Holland en Dultschland Die heb ben ook veel meer kans bij ons langs onze landlijke grens in te komen. Men vraagt zich vruchteloos af wat onze <*>rlogsvloot ooit wel zou moeten doen. Onze kust moet toch beschermd worden- Heel zeker, maar dat kan men met ver sterkingenen verdedigingen van op het land. En de beste verdediging is nog vriendschap met degeburen. M. Marck vroeg terecht of onze oorlogs vloot,waarvan alles fransch was,van de bo dems tot het personeel, haar reden van bestaan niet vond in liet geheim Fransch- Belgisch militair verbond waarvan wij niets meer dan het bestaan kennen. Ontegensprekelijk int het sociaal begin sel van het familleloon veld, niet alleen onder de werklieden maar ook bij de werk gevers. Van parlementaire zijde is thans een mel denswaardige poging op touw gezet om langs wettclijken weg het beginsel van het gezinsioon in de private nijverheid te doen invoeren. Dit wetsontwerp zegt dat eene bepaling betreffende de gezinsvergoeding zou opgenomen zijn in de las»kohieren van 's Rijks werken, In de kamerafdeelingen verwierf het schier algemeene bijtreding. Die poging is beschtiden, maar zal onbe twistbaar doelmatig zijn. Hopen wij dat het princiep van het gezin» loon spoedig alien tegenstand zal overwin nen, om dan eene algemeene wet ofwel mogelijk ofwel overbodig te maken. «genoegen fro wttelng En al dadelijk toonde het echtpaar van Waveren zijn eenvoudige hartelijkheid. Zooals het op boerderijen het gebruik was. kwamen ze, ofschoon ze een kasteel bewoon den, de bezoekers op den drempel verwel komen. En ze deden het welgemeend. Van Herteloo had den ouden heer rseds ontmoet. Allen maakten nu echter kennis en In de kamer ontmoeten ze Mathilde. Ieder nam plaats en Frans zat tusschen mevrouw en Serafine. Hij had zelf dien stoel gekozen. Hij had nu echter Mariette tegenover zich, die Mathilde en mevrouw van Waveren tot buren had. Ik moet u eerst en vooral nog eens hartelijk danken voor uw welwillendheid bij den ruil van gronden, zei de oude heer van Waveren tot mijnheer van Herteloo. Maar dat is dan al de tweede maal, sprak deze. Kom, kom, goede geburen be wijzen elkaar immers gaarne een dienst. En ik ben al rijkelijk beloond want door de ken nismaking met uw zoon ben ik er toe ge raakt, ook een bedrijf aan te vatten. En ik voel me een heel ander mensch, nu ik werk voor mij zie. 't Renteaieren bevalt u niet O, zwijg er van Dat leeg loopen heele dagen... het is of ge op uw dood zit te wachten. Zij, die op zulk een rust hopen, weten waarlijk nfet, wat ze wenschen. Zoo doende kwam het gesprek op den landbouw en de boschontginning. Het viel mevrouw van Herteloo zeer tegen jdat men Vlaamsch sprak. Ze trachtte nu en dan het Fransch in te voeren, maar dat lukte niet. Ze zei tot mevrouw van Waveren dat za wel opzag tegen dat nieuwe bedrip.Doch als Koninklijk bezoek Zatrrdag en Zondag hebben de Roemeen- sche Vorsten, op reis door Europa een be zoek afgelegd aan Brussel en aan bet Bel gisch Hof. Zil werden met de grootste plechtigheid ontvangen. Koning Ferdinand is de kozjlr van onzen Koning Niettegenstaande Hij de neef i« va" den gewezen Keizer van Dultschland, heeft Hij aan het hoofd van ziin Roemeensch volk dapper g streden aan de ziide der geal lieerden. A'hoewel dit bezoek geen uitgesproken oolltleke hefeekeni" had. hopen wii wel dat tipt zal hilgedragon tmbben tot eene nauwere economisch0 aaneensluiting tusschen Roe menië en België. W'l hebben ee" oogenblik g°vreesd dat de kwestie van Zeebrugge eene oplossing zou krijgen waar wij als Vlamingen en als B°l- gen geen vrede zouden mede hebben. Nu is er spraak dat de Regeering haar ontwerp zou intrekken en de maatschappij zou, volgens hare eigene statuten, ophou den te bestaan. S*ad en Staat zouden ieder hun aandeel dat voorzien is daarvan krijgen. Zoo zou men kunnen komen tot eene nieuwe oplossing die meer overeenkomt met de belangen van het land. Zoo zou Brugge en de Vlaamsche kust kunnen bew&ard hlii- ven van allen ongewenschten vreemden in vloed en alle vreemde heerschappij. De kiering in Dultschland is uitgevallen in het voordeel der Communisten Ook begin nen zij zich ferm te roeren in de Roer. Eene beweging ten voordeele der 7 uren-arbeid is er ontstaan. Overal in het Roergebied weigeren de werklieden langer dan 7 uren te arbeiden. Daarop h°bhen de nijveraars den toegang tot fabrieken °n mijnen ontzegd aan al deze werklieden Zoo komt het dat bijna al de fa brieken en mijnen stil liggen. Het gaat er thans hard tegen onzacht tus schen werkgevers en werknemers. De werkgevers beweren dat die staking niet lang zal duren daar de miinwerkers niet over voldoende gelden beschikken om den strild lang vol te houden. Hoe ernstig deze geheurtenlssen zijn voor hrt binnenland, zij zijn het niet min voor het buitenland daar zij de herstellingen in gevaar brengen. Het legerbudget is het eenige ount van belangstelling waarrond het Parlement draait. De bespreking ter Kamer wordt oprecht belangwekkend. Minister Forthomme en de verslaggever M. de Burlet verklaren dat alles om ter best is en kort daarop komt eene stortbui die zonveel wegspoelt dat men geneigd is zich af te vragen of wij nog een leger hebben. Eerst een klacht over die schamele cava lerie waarmede Belgie zooveel eere oogst... op de coursep'einen Dan een uitval over het aantal officieren en den duur van den legerdienst. En generaal Richard I Plechtig legt hij den monocle af, dien draagt hij niet om te zien maar om gezien te zijn, en zet hij den neus- niiper op. Hij herleest de redevoering die hij verleden jaar reeds ten beste gaf en na een gesfeen en gejammer over honderd dingen en nog richt hij zich tot den Koning om te zeggen Sire, ie pays et I'armée sont en danger Mogelijks wilde hij zeggen dat het land in gevaar is door de schuld van den militai ren slokker die het doet uitbloeden. In alle geval, hM had gedaan met zijnen brief en keek geheel verbluft dat niemand hem toe juichte. Na generaal Richard komt M. Marck om onze oorlogsvloot kort en klein te sl.aan. Na hem spreekt M. Brifaut gedurende twee zittingen wel 2 1/2 uur over onze vlie gers en vHegtuigen. In plaats van een goed woordje te zeggen over de ware Katholieke vredespolitiek, zooals men het van den vurigen Katholieken M. Brifaut wel had kunnen verwachten, is het bil hem een jacht naar millioenen en nog millioenen die moeten dienen om onze luchtvloot in eersten rang te hrengen. Nu is 't al niets wat wij bezitten. Gedurig wordt het schrikbeeld van den oorlog naar voren geroepen en om daartegen beveiligd te zijn moeten wij meer en betere wapens hebben. Wie er nog zal spreken en wat er nog kort en klein zal gemaakt worden zullen wij op tijd en stond weten. Maar als het zoo voort gaat het is zeker dat er van ons leger en de verdedigers van ons land niet veel meer zal over blijven. Nu het blijkt, uit het budget dat zal moe ten gestemd worden, dat ons leger aan Bel gie anderhalf millloen per dag kost, mogen wii toch weten dat wij van die militaire kluchte maar flaiïw gediend zijn. haar man er zijn lust in vond, stemde ze gaarne toe, beweerde ze. En ze Het goed uit komen, dat het maar uit tijdverdrijf was en niet om de verdiensten, want deze hadden ze niet noodlg. Ze weidden dan uit over haar bézitting en de veranderingen aan het gebouw. Serafine mengde zich in dat gesprek ook, want Frans praatte met de mannen meé. En Mariette koutte zachtskens met Mathilde. Zoo vormden zich feitelijk drie groepjes, tot de meid koffie en banketgebak binnen bracht en er een pauze In de gesprekken kwam. Mathilde hie'p bij het bedienén. Men at en dronk, wisselde eenfge opmerkingen over het buitenleven, het dorp, de stad, waarbij mevrouw van Herteloo op gewlchtigen toon vertelde, dat ze te Brugge een groot appar tement zou huren, om nu en dan eenige da gen daar door te br«ng«n en bijzonderlijk avondfeesten te kunnen bijwonen. 't Was goed weer en mijnheer van Wave ren stelde voor eens een wandeling In het park te doen. Dit vond bijval. Slechts me vrouw van Waveren »41de thuis blijven. Ze was wat verkouden. Toen besloot mevrouw van Herteloo haar gezelschap te houden En ze bleef hierbij, hoe de moeder van Mathil de en Frans ook aandrong, dat ze zich niet om haar zou bekommeren. Maar mevrouw van Herteloo bekende nu, dat ze wat vermoeid was. Ze reed meestal uit. Nu had ze zich laten verlokken wegens het goede weer te voet te komen. En het zat toch wat in haar beenen, voegde ze er iets plat bij. De anderen slapten dus op. Frans legde het er op aan, 'thans Mariette tot gezellin tè In d-m uitersten Noord-Oostelijken hoek van Frankrijk, de streek van Hazebroek, Winnoxbergen en Duinkerken, met hare be volking van Vlaamscheu stam, is een nieuwe opleving van de volkstaal waar te nemen. Opmerkelijk is het, naar Le Nord Mari time een te Duinkerken verschijnend blad, n-langs nog schreef, dat ook de burgerij in Fransch-Vlaanderen meer en meer tot het ge bruik van de volkstaal terugkeert. Op de beurs en marktdagen wordt op de Place J°an Bart, het centrum van Duinker ken. bijna niets anders dan Vlaamsch ge sproken. Van meer beteekenis nog is het feit dat de bevolking weer Vlaamsch begint te lezen. Plaatselijke bladen als Le Cri des Flan- dres», «Journal de Bergues», L'Indica- teurLa B-illeuloise ruimen thans een plaats in aan in het Vlaamsch gestelde me- dedeelingen. Ook Is Tlsje Tasj°», de eeuwenoude grappen-a'manak van Fransch-Vlaanderen, weer verschenen, dank zij de medewerking van het Comité Fiamand de France en het tijdschrift Le Beffroi des Flandres Deze geruchtmakende zaak begint op 19 Mei. De zaal is reeds in gereedheid ge bracht volgens de vereischten van zulk groot geding. Er zijn 7 advokaten die zullen pleiten ten voordeele van Coppée en 4 advokaten dlde burgerlijke partij zullen vertegenwoordigen. Er zijn 60 getuigen ten laste van den be schuldigde en 134 die door de verdediging gedagvaard zijn. Daar de zittingen zeer lastig zullen ziin en het proces wel twee maand zal aanslepen, zal men enkel vier dagen per week zetelen. Zoo zullen de juryleden ook hunne eigene zaken kunnen oppassen. De beschuldigingsakte met hare aanhang sels beslaat 128 bladzijden. De lezing ervan zal drie dagen innemen. Guido. TOMBOLA TEN VOORDEELE VAN HET KATHOLIEK ONDERWIJS TE MEENEN. Milde giften en den grooten bijval onzer tombola, laten toe nu reeds een eerste lijst af te kondigen der prijzen die zullen verloot worden. Het Is wel te verstaan dat meerdere lijsten zullen volgen, naar gelang hunner samen stelling. Het minimum van 10.000 fr. prijzen is van nu af verzekerd. le prijs Slaapkamér, waarde 2 000 fr. 2« prijs Eetplaats, waarde 1.500 fr. 3« prijs Keukenstoof met to°behoorten en volledig stel Keukengerief, waarde 1000 fr. (Gift van het Christen Wer- kersverbond van Meenen). De faktuur wordt bij de prijzen gevoegd. Benevens voorgaande zijn nog rijwielen, schouw- en lavabogarnituren ,rookserviesen, Vlaamsch kunstpotterijwerk, twee volledige verzameling boeken, H. H. Beelden, aller hande keukengerief. Prijs per lot 1 fr. Ten onzen bureele te verkrijgen. Uit Madrid, hoofdstad van Spanje, wordt gemeld dat eene autocar, die den dienst doet tusschen San Juan en Sevilla, in eene ravijn is gestort. Men telt vier dooden en zestien gekwetsten, waarvan een zeer erg. Een Spanjaard, Aiavarez genaamd, arbeidende in de mijnen van Liévin, Fransch- Noorden, had kennis aangeknoopt met de 15-jarige Isadora Moran. Dezer dagen had het meisje met hem afgebroken. Zondag ging de Spanjaard haar opzoeken, loste een revolverschot op haar zoodat zij doodelijk gekwetst werd en weldra den.geest gaf. De moordenaar schoot zich vervolgens een kogel in de hersens. Sun-Yat-Sen, president der Chineesche Republiek, is bezweken aan de gevolgen van eene hersenkoorts. Te La Roussirée (Frankrijk), heeft de landbouwer Arsène Colombe, 46 jaar oud, in een vlaag van heete koorts zich zelf om het leven gebracht met zijn revolver in den mond af te vuren. Op het bed iag het 4-jarig dochtertje van den zlnnelooze dood uitgestrekt. Het was door een kogel in den buik getroffen. De waanzinnige had zich, voor dat het drama afgespeeld werd, op zijne kamer ver schanst en iedereen met den dood bedreigd die het huis durfde naderen. De knechten en ook gendarmen, die wa ren toegesneld, werden op revolverschoten onthaald. Men heeft te Moakow een tunnel van 42 voet lengte ontdekt onder den steenweg der Emitrowkastraat, leidend naar het Krirn- lin. In die tunnel vond men koffers en ge raamten. De kolfers werden nognietgeopend en de nadere bijzonderheden ontbreken. hebben, maar het meisje ging vlug tusschen haar oom en Mathilde. Serafine daarentegen draaide wat en uit hoffelijkheid, maar toch teleurgesteld, voeg de de jonge van Waveren zich bij haar. Mevrouw van Herteloo zag dit door het venster en ze verheugde er zich innig over. Maar beroof ik u nu waarlijk niet van die wandeling vroeg madam van Waveren. O, waarlijk nietIk ben tegenwoordig vlug vermoeid. En dat is een reden, waarom ik eerst wel wat tegen de plannen van mijn man was. Och, gij zult u met het bedrijf niet moeten bemoeien, zoo min als ik. Neen, mijn echtgenoot zal een talrijk personeel aanstellen. Het geldt hier immers geen eigenlijke zaak en dus komt het op eenige mannen meer of minder niet aan. Mijn nichtje kan er een betrekking vinden en dat is voor haar veel waard. Mariette Ze ziet ar zeer beschaafd en verstandig uit. Dat gaatwel. Och, haar opvoeding was goed, maar ze is vroeg weeze geworden en haar vader had zijn geld door allerlei tegen spoed verloren. Wij hebben Mariette uit medelliden bij ons genomen. Dat is heel schoon, meende mevrouw van Waveren. Och, Mariette bezit niets en dus ont fermden we ons over haar. 't Is niet altijd gemakkelijk, want Mariette Is lastig van karakter, Dat zoudt ge toch niet zeggen. Op het eerste gezicht, neen, doch de gebreken komen gauw aan het licht, als ge met Iemand samen woont. En Mariette kon erg nukkig zijn. Ik begrijp eenigszlns haar fveittttering. Mijn dochters hebben een tor- Het Brltsch departement van Kolor beeft uit Bagdad berich eti ontvangen o ernstige onlusten te Kirkuk. Deze onlusten ontstonden naar aanleid van em twist tusschen plaatselijke win Hers en een afdeellng militairen, die slotte naar hunne wapens grepen. Zes soldaten en ongeveer 100 stedeling werden gedood. De orde was spoedig hj steld. - Een vreeselijk auto-ongeluk heeft plai gevonden te Cubzac-les-Ponts, in de Giro dedepartement(Frankrijk). Zondag morge: rond 2 ure is een autokamion die de kust j reed tusschen Cubzac-les-Ponts en de br) van Cubzac,in een afgrond gestuikt, gelej nevens de baan op dié plaats. Twee mannen die zich op den autokamion bev< den, werden op den slag gedood en ej derde bekwam ernstige kwetsuren. •—Te Madrid werd een stiergevechtg [j houden, met de medewerking van de tore, dors Chicuelo Nacional en Algabeue. Beidt stelden zich echter zoo wreed aan, dat hj publiek in opstand kwam, in de renbai Ij: stormde de twee toreadors achtervolgde t j op den koer, hen gedurig uitscheldend i mishandelend. De policie moest met d< blanken sabel optreden om de twee mann: uit de handen van de woedende menigte halen. De drie ter dood veroordeelden voor c moord op de postbedienden van den And! !oe2ischer. sneltrein, werden Vrijdagmorgei| j ten 6 ure te MadriJ, hoofdstad van Spanj' ii L r chr gesteld. j K Het vonr.is watftoéö juist sedert 48 uit geveld. De rajah van Godivara (Engeisch 1 die), die de wijk genomen had In de bergt en sedert twee jaar weerstand bood aan <i I geregelde Hindoesche troepen, tegen he uitgezonden, heeft in een gevecht het leve verloren. (l) Voor enkele weken werd ik geroepen fc een kindje van 5 weken oud, omdat het ni op wilde. Ik vond de E. H. Pastoor d< parochie bezig met de moeder op te beure: Bij mijn binnenkomen en na wederzijdscht groet, vroeg mij de Heer Pastoor Heer Doktoor, geeft gij geloof aan h bestaan van een kwade hand als oorzaa van kinderkwijnen Deze vraag lichtte mij duidelijk in over c aanwezigheid van den herder der parochii Moeder had gedacht dat haar kind betoi j, verd was, en had natuurlijk aan de pastor j aangebeld. Een enkel oogslag Het mij toe over bi bestaan van onzeggelijkeen toch dagelijkse! wantoestanden, mij te vergewissen Mij j antwoord was Wel zeker, Heer Pastoor, geloof fk aa het kwade hand De moeder scheen voldaan en knikte ir t stemmend en zette ooren en mond open oi mijn bevestigend antwoord te hooren to< lichten. Het kwade hand, E. H. Pastoor, is ai vuile flesch daar, met lange slang, die ovei schotten van melk In vuile kopjes die dlkk brij welke de moeder aan 't geven is met ee vuil lepeltje, het slordig zuigdotje van katoed gevuld met wat geknabbeld brood en wa gestamd broodsuiker, het gummidotje va de vuile vloer opgeraapt en tegen de vuile, voorschoot afgewreeven, het is de houte vuile wieg, bedekt, met dichte gordijn, d' donkere hoek ginds In de kamer, de dampe! van beesteneten dat op de stoof te kooke staat, en ook nog de eiken stond herhaald maaltijden gegeven aan het kind,telkens he schreeuwen wil... De pastoor glansde van voldoening. T vergeefs immers had hij de moeder wille: diets maken dat enkele doelmatige zorge aan het kind gegeven, het ophelpen kun nen. Hij drukte mij de hand en ging heen tegen de moeder zeggende Bid voor uw kind, moederken, en volg slipt de voorschriften van den dokter. De moeder heeft geluisterd, zij heeft ge hoorzaamd de kamer heeft een gansclj ander uitzicht gekregen. Het kind i3 gered De kwade hand heeft het huls verlaten. D' Edm. RUBBENS. (1) Uit het Moederblad Dec. 1923. BEURSKRONIJK nedegedteld door de Bank TRANS.'NTER Af te knippen koepons. Ateliers Lebrun 37,5< Hornu et Wasmes 850,01 Carrlères Porphyres 127,51 Soire Uiscose priv. 150,01 cap. 150,01 ord. 146,81 Petrofir.a 57,61 Beige Hypothécaire Amérlcaine cap. 231,01 405,01 tuin te waéhten en zij zelve bezitiets, dan hetgeen wij haar geven. Zoo openbaart zich jaloerschheid. Ik doe natuurlijk, of ik het niet merk, want ik heb veel medelijden inef Mariette. Ik weet wel, dat ik geen dank baarheid moet verwachten, doch daarvoor! zal ik niet nalaten, haar goed te behandelen.. Och, aan een weeze moet men veel vergeven. Het is hard zoo vroeg uw ouders te verliezen. Dat is waar. Och, dat zeg ik dan ook tot mij zelve, wanneer Mariette van die vlagen heeft. En het meisje heeft haar ka rakter tegen zich Ze heeft veel ontberingen geleden na den dood van haar moeder, toen zij het huishouden moest doen met een vader, die voortdurend in zijn zaken achter uitging. Mevrouw van Herteloo wilde blijkbaar goed doen uitkomen, dat Mariette doodarm was. Ze heeft die opvoeding niet kunnen genieten, die wij aan onze kinderen gegeven hebben, hernam ze. Mijn dochters spreken verscheidene talen, kennen goed muziek en dat alles steekt Mariette tegen. Ze moest verstandiger zijn en begrijpen, dat families uiteen loopen al naar den stand van fortuin. Maar Mariette schijnt toch ook goed ontwikkeld te zijn. J Voldoende voor haar stand. Vermits, zooals ik hoorde, zij de boek- houding van het nieuwe bedrijf zal doen. Ja, doch ze zal daarvoor lessen mogen nemen te Brugge. Niet dat Ik haar dwingen wil, haar kost te verdienen* O neen, ze blijft bij ons wonen en wat mijn man haar van loon betaalt, mag ze sparen. Maar in haar omstandigheden is het altijd goed uw "brood te kunnen winnen. (Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1