HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghen Omstreken. De Kapel Boseh 21e Jaar. Nr GEDACHTEN. |let RERUJW Jf0VflRU|W FEEST te Poperinghe Apotheek Frans Van de Plas Belooging ter eere van hel H. Harl OPROEP ELECTRICITEIT. Sansen-Vanneste, Zondag: 22r Juni 1924. 15 Centiemen Leest ei verspreidt "De Poperingheiaar,, Oorlogsschade. P o lit lek O verzlch t. M. Millerand. iboiieaiefltprijs per Jaar In Stad Jr. 6.50 In Belgie 8.50 Buitenland 13.00 Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE Telefoon nr O. Poitshtokrakasiiif ir 15570. PRIJS BERICHTEN; VERK00PIICEI, Eene inlassching o.6o ctn per regel. 2 en 3 inl. o.5o ct° VONNISSEN, i So fr. per regel. R0UW3ERICHTEN, 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijzen op auvriag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdaq ingezonden wokden. Kleine berichten teqen den Vrijdag noen. Wie iemand wil kennen bestudeere de kinders. Zulk een jong, zulk een tronk ofeen aartje naar zijn vaatl|e. Wilt ge welen hoe vaders of moeders elgentlijk zijn Zie de zonen, zie de dochters. Een vuilen dweel, dweelt niet zuiver. Een leugenachtige jongen leert dat thuis. Een ongeschaafde deelt dat van geen hond. Ge leert meer bij de kinders dan bij de ouders. Kinders kunnen 't nog zoo wel niet verduiken. wi mcK. W# BosdueKe-V;,i 8 576 V.'indewalle Vanleene F. 1.120 We Senuys Messlaen 2 710 GHELUWE. Wiftouck-Couckuvs P. 965 Erfg. August Balloy 1 610 Waignien Plouvier 3 180 Vandenbulcke-Speyhrouck 11 587 Masscheleln-Pauw 's Alois 1.120 Accou-Lefebnre 3.412 Brutin-Vandooren V. 2 760 Pype-Vandewijnckele K. 2 440 Vanhee Léonie 1.300 Krock-Declercq We 3.185 Erfg Vanderharghe-Descamps L. Malfai -Money I'. 5 600 765 Lecomte-Kerckhof A. 1.531 Als ge een feestverslag onder handen krijgt dat begint meteen vroolijk lachend zonnetje dat van 's morgens vroeg reedsenz. enz. (de rest kent ge wel), dan moogt ge gerust veronderstellen dat de schrijver van dat verslag iets zal beschrijven waarvan hij zeer tevreden is, want, was hij niet te vreden, dan zou hij voorzeker niet gemeend hebben het zonnetje vroolijk te zien lachen. Het zonnetje lacht immers niet hé maar wij lachen zelf inwendig, van tevre denheid en we geven ons toe dat het lieve zonnetje met ons meedoet. Nu, dat is alles zins een schoon begin voor een verslag. Om nu het verslag over de feesten van Zondag laatst te schrijven, begin ik dus met een vroolijk lachend zonnetje en een hemelsch weertje voorop te plaatsen, en ik val er aan alhoewel ik vast overtuigd ben dat mijne schamele pen even onmachtig is om dat feest in zijne volle weerde en be- teekenis te schetsen, als mijne stramme lede maten om over acht gebukte turners te wippen. Maar wat geeft dat voor ons, Christene Werklieden, is het een weelde en een genot, over ons feest te mogen spreken 't en is met innige fierheid en rechtmatige zelfvoldaanheid dat wij thans op den schoo- nen dag van Zondag 15 Juni terugblikken. Leve de Christene Werkersorganisatie!» dat was de spreuk die vooraan den stoet werd gedragen en waarachtig, als ik dat zag, 'k peinsde in mijn eigen had er daar nu, in plaats van dien vromen heilwensch, de be vestiging gestaan De Christene Werkers organisatie leeft dat en zou ook nog wel geen leugen geweest zijn. Zuik een feest beredderen, dat is immers toch wei teeken van leven, hé, Eigenlijk, aizoo beschouwd, ons feest en behoeft geen verslag welke,, kracht immers kunnen eene kolom armzalige woorden in de gazet, nog bijzetten aan de geweldige levensuiting der Christene demo cratische gedachte, zooals wij die op Zondag laatst hebben beleefd Wat kan er daar nog bij gezegd Bijgezegd Niets geen woord, eene verdienste onderlijnen, dat mag toch wel. Het Reruin Novarumfeest werd te Pope- ringhe nu eens gevierd naar den echten geest van den beroemden wereldbriefdt is een feest geweest van al de standen. Zoo behoort het. Eérw. Pater Rutten heeft er in zijne feestrede nog nadruk op gelegd de Katholieke partij is geene werkliedenpartij, geene burgerspar tij, ook geene landbouwerspartijde Katho lieke partij stelt hare rangen open voor al de Katholieken uit al de standen. Door die stan denverscheidenheid verschilt zij naar haar wezen zeif met de liberale en de socialistis che partij. Met het Katholiek muziek vooraan en met wapperende vlaggen, zijn wij ter kerke ge togen Katholieke kring Turners Vrou wenbond en Christen Werkliedenbond een heele stoet was het, een prachtige stoet. De kerk liep proppensvol. De zanggilde van 't Volkshuis heeft smaak- en gevoelvol de tweestemmige Mis van M. A. Dierickx uit gevoerd De Eerw. Pater Joachim, Carme- liet, hield een treffend gelegenheidssermoen: de beteekenis van Rerum Novarum voor al de standen der samenleving, en voor eiken stand in 't bijzondervooral de katholieken, en voor elkeen afzonderlijk uit de ontzag lijke schaar geloovigen is een vurig lof- en smeekgebed ten Hemel opgestegen, God prijzend als Heer en Regeerder van allen en alles, en Hem smeekend om milden zegen over de gansche Katholieke gemeenschap. De blinkende trompetten onzer vrome Tur ners in vlekkeloos uniform, hebben plechtig geschald en hunne vlagge heeft gebogen wanneer de Koning der Koningen in de hand der offerende priesters op het altaar neder daalde en de zangers hebben het zoo heer lijk in wild- geesdriftig rythine uitgezongen Tu solus sanctus I Tu solus Dominus I Tu solus Altissimus, Jesu Christe Gij Jezus Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 19 ROMAN door A. HANS Wat! Met een valies. En ik moest het u zeg gen. Ze zou u schrijven. Zoo in den avond Ja, ik zei het haar ook, maar ze wilde niet luisteren. Weet ge niet waar ze heen is Neen, mijnheer. Arm kind Ik haal ze terug En gejaagd liep van Herteloo naarhet hek. Domoor, die ik ben, ik had dat moeten voorzien, zoo verweet hij zich zelf. Mariette had te veel fierheid om nu zelf nog een nacht te blijven. Maar ze moet terug keeren. Ze heeft nu geen tram meer. Ze zal van eigen naar Brugge willen. Ik moet het gerij hebben. Van Herteloo keerde terug, riep den koet sier en liet hem dadelijk inspannen. Zelf ging hij ook op den bok zitten, om goed uit te kunnen kijken. Zoo reed hij heen, de baan naar Brugge op. De beide zijlantaarns wierpen een helder licht op den weg. Deze was verlaten. Van Herteloo had de meeste hoop, Ma- nette dadelijk te bemerken. Ze had geen grooten voorsprong en kon dus niet ver zijn. Maar het rijtuig was al een kwartier op gang en nog bemerkte men de vluchtelinge niet. Christus, Gij alléén zijt Heilig Gij alléén zijt de Heer Gij alléén zijt het Allerhoog ste Stichtende massabelijdenis Bij zulke uit boezemingen is het, dat de ziele, o zoo diep voelt hoe onafzienbaar verhevener het lofgebed is dan het smeekgebed. Troost vol en versterkend was dat schouwspel Heer, geef ons dat wij nooit mogen feesten tenzij dat Gij-zelf het Begin en de Held van het feest zijt De optocht na de Hoogmis was een zege tocht door de rijkbevlagde straten. Vroolijk- heid en feeststemming spraken uit elk gezicht en uit den algemeenen aanblik der stad...Bij dien zegetocht heb ik aan u gedacht, o noes te, hardnekkige wroeters van de eerste ure stichters en grondleggers der Christene de mocratische gedachte te Poperinghe. En de gulle glimlach op uwe verbruinde werkers gezichten heeft me zóó innig verheugd en om uwentwil gelukkig gemaakt want ik heb begrepen dat die hertel jke, zoetzalige glim lach van vandaag, bij u, alle min of meer bittere herinering aan werkmiskenning of verguizing heeft uitgewischt. Alléén uwe nederigheid belette u, bij het gadeslaan van dat prachtig feest met zelfvoldaanheid te zeggen DAT IS ONS WERK. Het heeft m.j ook diep in de ziele gezin derd, wanneer gij, hij de plechtige ont vangst, uwe eeltige hand in die van Pater Rutten legdet dat gebaar was veel dieper van zin, dan gij in uwe nederigheid wel vermoed hebt. In den namiddag was de ruime zaal van het volkshuis proppensvoten wanneeT de E. Pater Rutten binnentrad ging een dave rend handgeklap op. Wordt er bij Vlamingen in de handen geklapt, dan is 't een teeken dat ze waarlijk geestdriftig zijn, want ons volk is daar niet rap voor. Benevens den Z. E. H. Deken en den E. H. Proost hadden op het verhoog plaats genomen eenige bestuursleden van den Christen-werkliedenbond en van den Katho lieken-Kring. Gedurende vijf kwartiers verkondigde de E. Pater Rutten het goede woord, voor eene aandachtig luisterende menigte. Wat een heele wereld van nieuwe en breede gedachten heeft de Eerweerde Spreker ons daar laten inzien, Hij de levende stuwkracht van onze christen-werkliedenbeweging. We moeten mee met den vooruitgangden vooruitgang willen tegenhouden is tijdverlies,... niemand heeft het'recht a priori welkdanige maat schappelijke hervormingen tegen te wer ken... De geest van Rerum Novarum moet ons bij onze werking voortdurend bezielen die brief is heden zoowel van zijn tijd als voor 20 jaar... wij moeten er naar streven dat iedereen in staat gesteld worde, en door niemand belet worde, al de mogelijkheden die hij in zich draagt, te doen opbloeien en te ontwikkelen. Armoede mag daar geen on- overkomlijke hinderpaal toe zijn... Als Christene menschen moeten wij het algemeen welzijn van heel het volk nastreven; wij zijn ledematen van het lichaam van Christus; AL de ledematen moeten gezond zijn... De Paus, in Rerum Novarutn herinnert aan de vroeger bestaande machtige gilden en machtige ver- eenigingen, en erkent de wettelijkheid der volksorganisatie... Maar hier kan ik toch niet voortgaan met alles aan te halen uit die prachtige rede van onzen Eerw. Leider. Velen hebben zijn woord aanhoord mocht het door weinigen vergeten worden. Pas was de feestvergadering ten einde of daar kwamen ter markt flink en blinkend aangestapt onze Vlugge, Vrome turner- schaar: een lange schoof van frischontloken bloemen, bewegend op de maat van schet- De koetsier was óp de hoogte gesteld van het gebeurde. De jufvrouw is voorzeker dezen kant niet uitgegaan, zei hij. Dan zouden we haar al lang moeten gezien hebben. Misschien heeft ze een plaatsje gekre gen op een kar of zoo, rijd nog door en nu maar zoo rap als de paarden loopen kunnen. 't Ging vlug thans, maar ze haalden geen enkel voertuig in. Wel ontmoetten ze een fietser, die in snelle vaart voorbij vloog. Aan de poort van de stad liet van Herteloo draaien. Teleurgesteld reed hij terug. En nog keek hij scherp uit. Maar wellicht was Mariette in het dorp gaan overnachten. 't Is toch niet wel, mij zoo in de onrust te steken, dacht de oom. En ja, 't arm schaap is geweldig beleedigd geworden en 't wist, dat ik het niet zou laten vertrekken hebben. Het moest er dus stil van door gaan. Een slunse genoemd worden en om die reden.,, het was schandelijk van mijn vrouwe. Moeder en dochters hoorden van de meid, wat er voorgevallen was. Ze is weg... we hebben haar buiten ge kregen riep Blanche verheugd uit. We zijn ze kwijt Mama, nu hebt ge ferm gehandeld, maar ge moet vol houden. Ja, stemde Serafine toe. De moeder en de jongste dochter hadden op hun wijze Blanche ingericht over al hun ergenis. En Blanche vond het natuurlijk ook compromitteerend voor den goeden naam der van Herteloo's dat papa en Mariette zoo veel samen wandelen. Ze gaf haar moeder groot gelijk, dat niet langer te willen dulden. Mevrouw van Herteloo schrok nu toch wat van de gevolgen. Mariette was het huis In de laatste zitting der Scheidrechterlijke Kommissie werd de schade op ln Augustus 1914 als volgt vastgesteld voor de hierna- vermelde geteisterden YPER. Six Camllle Desmidt Alfred Thomas We Struyve-De Cooman C. 24.680 70 355 1 560 8.500 42.902,50 ontloopen en haar man reed ze na. Wat zou er straks gebeuren. Daar hing als een waar schuwing de gebroken spiegel aan den wand. De scherven waren opgeraapt. Maar sloeg zij niet den huiselijken vrede zelf aan scherven Zulks wilde ze echter niet bekennen. Als Mariette nog een beetje fierheid bezit zien we haar nooit meer terug, her nam Blanche. Maar wat zal uw papa dan doen vroeg de moeder. Mama, begint ge weer i snauwde de oudste brutaal. Papa moet het verliezen, als gij hex wiltEn wij staan natuurlijk aan uw zijde. En als hij terug wil naar Poperinghe. O, ik ga niet mee I En ik ook niet, verzekerde Serafine. Wat we dan doen, kunnen we later bespre ken, doch zoo we samen vol houden, zal pa pa wel kalmer worden. Vroeger trok hij zich wel niets aan en liet hij ons vrij. Blanche keek om een kier van de deur. Alleen zei ze, haar vader bemerkend die van zijn reis terugkeerend, in de gang stond. En het meisje lachte zegevierend. Van Herteloo liep naar boven. Hij keek op Mariette's kamer. Misschien lag daar wel een brief. Maar er was niets. Even ging van Herteloo zitten. Wat moest hij nu doen Waar Mariette zoeken Hij wilde het dorp toch niet in opschudding brengen. Wellicht logeerde zijn nicht daar ergens. Van Herteloo ging dan bij vrouw en dochters. Nu meent ge, dat ge overwint, hé terend muziek, en bekroondjmet eene bonte wapperende vlag... Daar schalt de >voor- stellingsmar'seh Waar onze Vlqg ontvouwen Naar deugt en et re tracht, D.iar stam ons jonge scharen Steeds Vlug en Vroom de wacht Iemand voorstellen, dat is zeggen wie en wat hij is. Zóó stellen zich dus onze knappe jongens aan de menigte voor: wachthouders, strijders in den dienst van deugd en eere. Gegroet dan flinke jongens, die uwe koppen hoog draagt, en voor honderden de belijde nis uwer liefde voor deugd en eere uitspreekt; dat is prachtig in onze tijden van halfheid en durfloosheid. Kranige jongens! En nu is het eens te meer gebleken dat gij uwen naam juist hebt gekozen: Vlug en Vroom want zelf al hadt gij hem nooit uitgesproken, wij de ouderen, die U thans gadesloegen zouden U zoo hebben genoemd. De oefeningen onzer turners waren effenaf wonderbaar, zoo voor maat en rythme in de bewegingen, als voor nauwgezetheid in de uitvoering. Turnmeester Van Ruymbeke, als ik mijne meening mag uitspreken, dan zeg ik dat gij eere haalt van uw werk en ik geloof dat de puike uitslagen welke uwe moeite bekronen, u ook hertelijk verheugen; hoe zou de uitslag ook anders z jn waar zoo een knappe turmeester, zoo flinke jongens onder handen krijgt, de slotsom moet wei prachtig zijn. Hier elk nummertje afzonderlijk te bespre ken, kan niet zijn dat is ook niet want dat heeft de menigte reeds gedaan; en talrijk was die menigteen vleiend was hetgene gezeid werd ook. 't Was al van dien kloe ken, en dien rappen, en dien vluggen, en dien springer, en dien klimmer, en dat kleintje en wat weet ik almet één woord er werd lovend over onze turners gesproken. En de voorturners Jozef Vanhee en Georges Devos hebben met wonderveel veerdigheid de acrobatie en de pyramiden aangevoerd Vlugge, Vrome turnerschaar, Gij hebt al uwe kunst ten dienste gesteld om het vieren van het Rerum Novarumfeest den grootst mogelijken luister bij te zetten. De christene werklieden danken U innig en oprecht. Hier valt nog het verheven gebaar te onderlijnen van den heer Van Rumbeke, turnmeester, die den bloemtuil welke hem van wege den christen werkliedenbond werd aangeboden, ging neerleggen voor het ge- denkteeken onzer gesneuvelden.Ging neer leggen zeg ik; neen, zoo is het niet. Het kleinste turnertje heeft dat gedaan, terwijl de trompetten de sonnerie te velde blie zen. O zoo treffend was dat oogenblik; ik heb omstaanders zien weenen van aandoe ning. Turners zijn altijd schoon maar als ze in groep een schoone daad stellen, dan zijn ze verrukkelijk schoon. Om dezen heerlijken dag te besluiten, gaf ons Katholiek muziek een puik concert op de Markt. Het weder was tot het einde toe meegaande gebleven, en veel volk was rond de kiosk samengestroomd. Onder de kundige leiding van kapelmeester Neirinckx hebben onze muziekanten ware kunst te genieten gegeven. Ik geloof niet te overdrij ven, met te zeggen dat de muzikanten het reuzenaandeel gehad hebben in ons feest: Ze hebben waarlijk niet veel gerust. Hun weze dan ook uit ganscher herte dank gezegd. Een ruiker werd den heer Neirinckx aangeboden door het dochtertje van den Voorzitter van den Christen Werklieden bond, en den Voorzitter zelf sprak zijnen dank uit in naam van den christen werklie denbondNa het Concert tooghetmuziek, met heel de massa toehoorders naar de ge denkzuil, en onder het spelen van De Brabanponnelegde de Heer Neirinckx eerbiedig den ruiker met de pauselijke kleu ren, als huldeblijk voor het standbeeld neer. De Rerum-Novarumdag is eene heerlijke dag geweest in onze stadheerlijk, dank zij de kostbare medewerking van Muziek, Katholieke Kring, Turngilde en Vrouwen bond. Aan dezen laatste een innig woord van dank om de bereidwilligheid waarmede de jonge leden zich ten dienste hebben ge steld om bloempjes te verkoopen. Om te eindigen in 't algemeen (om nie mand te vergeten) dank aan ALLEN die hebben meegeholpen. Miel van 't Hoekje. Opvolger van S. VANDE BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), - POPERINGHE - Ten gevolge van de drijverijen van de partijen die op 11 Mei gezegepraald hebben heeft M. Millerand z.jn ontslag gegeven als Voorzitter der Fransche Republiek. M.Millerand heeft vanaf zijn politiek optre den een belangrijke rol gespeeld in Frank rijk. Hij bezit een sterk karakter en moet niet onderdoen fö]'llerf persoon van M. Poincaré. Waar M. Poincaré schoone woorden en kunstige redevoeringen hield, maar min krachtdadig was bij het stellen van daden daar durfde M. Millerand met de daad op treden. Hij is de eerste Socialist die in Frankrijk Minister werd in een niet-socialistisch ka binet. Hij miek deel van het Ministerie Waldeck- Rousseau die de oorzaak was van den gods dienstoorlog, die zoo ongelukkig gewoed heeft in Frankrijk in de jaren 1904 en volgende, Eenigen beweren dat M- Waldeck het nooit zoo erg gemeend had en enkel de Congregaties wilde verplichten eene toela ting tot verblijf van het Gouvernement te verkrijgen. Wanneer M. Combes aan het hoofd van het Ministerie gekomen is en de wet op de kloosters in al hare akeligheid wilde toepas sen, was er enkel één man die zich daarte gen verzette. En die man was M. Millerand die uit het Ministerie Combes geweerd was. In eene vermaarde Kamerzitting van No vember 1904, wijl M. Combes het toppunt van zijn macht bereikte en al zijne daden goedgekeurd werden, werd deze bestookt door M. Millerand die in eene vinnige rede voering M. Combes zijne verwijtingen toe stuurde. De val van Combés werd door deze rede voering beinvloed en juist dat werd aan M. Millerand door de vooruitstrevende socia listen nooit vergeven. Daarom haten zij nu nog M. Millerand, Dat M. Millerand veel verdiensten heeft wordt door de Socialisten niet meer geteld. Dat hij tijdens den oorlog, als Minister van oorlog na den slag van Charleroi echte mira kelen gedaan heêrtt om het Frarische leger aan munitie en voorraad te voorzien is nu vergeten. Dat hij aan de slag van de Marne even veel verdienste heeft als Generaal Joffre dat is thans van geen tel meer. Dat hij als Voor zitter der Republiek en eerste burger van het land eene politiek van vrede en orde voerde en Frankrijk eene voorname plaats in de wereld wist te verzekeren daarvan al hou den de Socialisten geen rekening meer. Zij stellen hunne anti-godsdienstige ge voelens boven hunne vaderlandsche. Voor hen is M. Millerand de man die den godsdiensthater Combes in den weg stond en die hunne anti-godsdienstige drijverijen wat in toom zou houden. Voor hen is M. Millerand de oorzaak dat de wet op de kloosters, die thans nog niet ingetrokken is maar ook niet toegepast wordt, haar volle kracht niet geeft. Thans hebben zij de kans schoon gezien om dien man te breken en zij hebben ze met gretigheid aangenomen, zonder in te zien of zij daarmede hun land dienden of welke op binnenlandsch- of buitenlatidsch gebied de gevolgen daarvan wel konden zijn. De toekomst zal uitwijzen wat al die ge weldige duivels zullen üitrichten. Maar veel bijzonders zal het voorzeker niet zijn. Geheime Kamerzitting. De Kamerleden hebben Woensdag hunne eigene begrooting besproken. Opdat niemand getuige zou zijn van hunne verdeeldheid hielden zij die bespreking met gesloten deu ren. Daarna gingen ze aan de dagbladschrij vers vertellen wat er allemaal gezegd was Maar... 't was op een eeuwig zwijgen... zoodat 's anderdaags geheele kolommen in de gazetten ermede gevuld werden. vroeg hij. Maar lach niet te vroeg I Ge zijt er in gelukt Mariette weg te krijgen I 't Was duivelsch spel. Is ze weg, laat ze weg en dat wij vrede hebben, zei zijn vrouw. Ik ben er niet tegen, dat ge haar alle maanden geld geeft. Zwijg, zwijg.. Ge weet niet wat fierheid is, zooals Mariette die bezit. Geld geven Meent ge, dat zij het zou aanvaarden Dan moet ze ook niet bij ons willen wonen Maar ik ben dat ruzie maken over die nicht moe. ik ook. En de rentenier keerde naar zijn eigen kamer terug. De Waarschuwing. 't Was ochtend geworden. De familie zat aan het ontb jt. De postbode bracht het dag blad en ook een brief, gericht aan de familie van Herteioo. Gretig greep mijnheer hem vast. Hij bekeek den omslag. Kon het al een bericht zijn van Mariette? Hij scheurde de envelop open. Verachte lijk schoof hij dan den brief naar zijn vrouw. 't Is vooru, zei hij... Fransche kompli- menten. 't Is mij niet waard, dien bericht te lezen. Ik heb nu andere zorgen. Mevrouw en de dochters bogen zich nieuwsgierig over het stuk. Een uitnoodiging om het bal bij te wo nen dat de familie Lerou geeft, zei de moeder. Wanneer vroeg Serafine. De volgende week Donderdag. Ik wist er van, zei Blanche. O, mama, we gaan hé hernam de 'jongste dochter opgetogen, 't Is de eerste i invitatie. Natuurlijk gaan we. Zoo vernemen wij dat de slag vooral ge leyerd werd om ver hooging' te verkrijgen van parlementaire vergoeding. De Kamerleden uit de provincie klagen dat hunne verblijfskosten te Brussel zeer hoog zijn en dat het dan ook zou betamen dat hun daarvoor eene verhooging van ver goeding zou toegekend worden. Maar die lieeren hebben maar weinig kans. Het is de grondwet die de vergoeding der Kamerleden vaststelt en enkel eene her ziening van de grondwet kan hieraan veran tiering brengen. Om echter iedereen tevreden te stellen heeft men die vraag naar het bureel der Ka mer verzonden, dat zich verder ermede zal bezighouden. Weeral M. Devèze. Het schijnt dat de uitslag der fransche verkiezingen niet zonder uitwerking blijft op onze belgische politiek. De verkiezingen werden inderdaad bewerkt door een anti klerikaal blok dat opkwam tegenover de militaire en finantieele politiek van de regee ring en meteen van den vrede in Europa. Thans laat M. Devèze proefbalonnetjes opgaan om te weet te komen in hoever de socialisten zouden willen medegaan met de liberalen om te zamen Belgie te besturen. M. Devèze heeft in de laatste jaren eene groote rol gespeeld in ons land. Hij miek deel van de drieledige regeering in 1921. Ten gevolge van het kabaal dat hij zeif gemaakt heeft met de geschiedenis van het gebroken geweer van La Louvière heeft hij ook gemaakt dat de socialisten uit de regeering moesten trekken, zoodat de libe ralen samen bestuurden met de Katholieken. In Augustus van verleden jaar isM. Devè ze als Minister van Landsverdediging afge treden omdat de Kamer van geheel zijn collectie militaire voorstellen niet wilde weten. Aan de rechterzijde en vooral aan de vlaamsche katholieken heeft de liberale M. Devèze deze nederlaag nooit vergeven. Sedert dien laat hij geene gelegenheid voor bijgaan om zijn wrok op de rechterzijde te koeien en het opzeggen van het samenwerken van liberalen met Katholieken te bepleiten. En nu is het dezelfde heer Devèze die het gebroken geweer opneemt, wegfoefelt en op de revolutionairs van over enkele maanden een oogsken trekt om een nieuw politiek huwelijk aan te gaan... Anti-clericalisme en schooioorlog is de cement die, die twee par tijen aan eikander zou houden. Het bewijst eens te meer dat het lawaai om dat gebroken geweer komedie was, dat die blauwe vaderlandsliefde louter schijn is en dat het bluffen van de liberalen als partij van orde en vooruitgang plat boeren bedrog is. Het moet echter gezegd worden dat er ook liberale voormannen zijn die volstrekt niet van plan zijn den schooioorlog opnieuw aan te pakken, omdat zij de ellendige gevolgen voor hunne partij daarvan inzien en dat er meer dan een socialistisch blad M. Devèze vierkant uitlacht. Maar de katholieken van hunnen kant zouden wel doen hunnen bondgenoot, in de regeering en in de meerderheid goed in 't oog te houden. In Frankrijk Groote politieke gebeurtenissen hebben in Frankrijk elkander in deze laatste maand rap opgevolgd. Ten gevolge der kiezing van 11 Mei werd de meerderheid in dat land geheel naar links verplaatst. M. Poincaré, Voorzitter van den Minister raad heeft dadelijk zijn inzicht laten kennen. Hij zou heengaan. Maar de linkerzijden eischten meer. Ook M. Millerand, die bij het openen van den kiesstrijd te Evreux gezegd heeft dat hij er de noodige gevolgtrekkingen zou uit afleiden zoo het land zich anders uitsprak, ook hem wilden zij weg hebben. En dit is gelukt. Op 11 Juni gaf M. Mille rand, ten gevolge van eene stemming van wantrouwen in hem, zijn ontslag als Voor zitter der Fransche Republiek. De uiterste linkerzijde was er in gelukt haar man M. Painlevé te doen zetelen als Voorzitter der Kamer en nu wilden zij hem als Voorzitter der Republiek doen verkiezen. Doch ditmaal is het hun mislukt. De strijd ging tusschen M. Doumergue, Voorzitter van den Senaat en M. Painlevé, Voorzitter der Kamer. Bij de stemming van den Voorzitter der Republiek zijn Kamer en Senaat vereenigd te Versailles. Delinksche Senaatheeren hebben het niet kunnen verkroppen dat de Voorzitter der Kamer, alhoewel kandidaat van hunne par tij, over het hoofd zou springen van den Voorzitter van hun Senaat. Zij hebben hunne stem gegeven aan M. Doumergue. De gematigden van Kamer en Senaat hebben ook M. Doumergue verkozen en zoo bekomt M. Doumergue de plaats van Voor zitter der Republiek. Van een presidentieel standpunt uit ge zien is M. Doumergue wellicht een ge schikter persoon dan M. Painlevé, omdat hij meereen middenman is met breeden I glimlachen even plooibaar optreden. Hij is protestant en heeft vroeger gestemd tegen het gezantschap van het Vaticaan. M. Doumergue is de twaalfde Voorzitter der Derde Republiek. Deze is ontstaan uit de gebeurtenissen van 1870. De manier waarop de linkerzijden gestemd hebben bij de kiezing van M. Doumergue zal eene oor zaak van verdeeldheid en groote moeilijkhe den in die partij worden. Zaterdag, 14 Juni, kreeg M. Herriot opdracht het nieuw ministerie in Frankrijk Aan alle huisgezinnen, waar Jezus Koning is; Aan alle vrienden van het H. Hart: VIERT PLECHTIG HET FEEST van met Heilig Hart van Jezus Op 27" JUNI Waarom vieren wij Omdat de Goddelijke Meester zelve het gevraagd heeft aan de H. Margareta-Maria Onj mijne liefde en de ondankbaarheid der menschen vraag Ik u, dat de Vrijdag na samen te stellen. M. Herriot, Burgemeesterde Octaaf van 't H. Sacrament worde ge- der stad Lyon en Volksvertegenwoordiger, vierd als een bijzonder feest, om Mijn Hart is de leider van geheel de zegenpralende te eeren en dat de geloovigen op dien dag linkergroep. iCommuniceeren en aan Mijn Hart eerherstel Het is diep te betreuren dat de nieuwe re- 'geven voor alle onwaardigheden door de geering in Frankrijk zoo anti-godsdienstig is anders voor het oplossen der wederland- sche na-oorlogsche moeilijkheden" verwacht men er veel goeds van. Guido. te Beveren-aan-Yzer, t Was op tweeden Sinxendag dat duizend geloovi gen op het gehucht De Hagedoorn waren samen gestroomd om de plechtige wijding der nieuwe kapel, gebouwd ter eere van het H. Hart, bij te wonen. Om 3 1/2 uur, vertrok de menigte Bevernaren met kruis en vlag voorop, al biddende en zingende naar de kapel. Iedereen was te been, mannen zoowel als vrouwen deden hun best om die betooging te doen lukken. De geloovingen op den Hagedoorn waren van 's morgens vroeg in de weer om hun gehucht op zijn plekebest te zetten. Leeuwenvlaggen klapperden hoog in de lucht. Een poort was opgetimmerd en ln groote letters stond er op te lezen Leve Koning Jezus. De kapel zelf was sierlijk gepint. Ook het weder deed zijn best om het feest met veel luister te doen van stapel loopen. Vele kristenen uit het omliggende waren de plech tigheid komen bijwonen. De congregatie van Rous- brugge en Haringhe was in groot getal vertegenwoor digd Alvorens tot de wijding der kapel over te gaan, bad de menigte den paternoster en zong Spaar ons Heer Dan schaarde de massa zich om de kapel, 't was dan dat de Eerw. Heer Pastoor de kapel wijdde en het prachtig H. Hart als koning introonde. De Eerw. Pater Tillo, capucien, onze vermaarde Vlaamsche Volkspater, beklom den kansel om tot de menigte te spreken. Hij bedankte eerst, uit naam der geestelijke overheid, voor de schoone eensgezinde werking op touw gezet ter gelegenheid van deze plechtigheid. Gij hebt getoond, zei de Pater, dat dien ouden christelijken geest nog steeds vastgeankerd is bij ons gaaf en gezonde Vlaamsche Volk. Dat strekt u tot eer. Dan sprak hij over de beteekenis van 't feest Hij ver- lelde ons als volgt: Het is vele jaren geleden.Er leefde in het H. Land een man, een arme man, die het volk beminde en het volk beminde dien man, en de rijken en de machthebbers waren jaloersch en ze zwoeren zich te wreken en ze hebben dien man vermoord en gekruisigd op Golgotha, 't Was Jezus-Christus, gebo ren in een armzalige stal op een handvol stroo, die op twaalfjarigen ouderdom timmerman speelde en met zijn vader voorzag voor 't voedsel van 't godmensche- lijk huisgezin. .Toen hij dertig jaar was, moest hij gaan verkondigen waarom hij op de wereld was geko men. Hij had den hemel verlaten Waarom Om ons te zeggen hoe zeer God de menschen beminde, om ons den weg te toonen. Jezus-Christus wilde koning worden, doch de joden dachten er anders over. Hij wilde koning zijn, omdat Hij God is. Zijn meester schap wilde Hij bevestigen op deze aarde, niet lijk onze koningen het doen met geweren en kanonnen en sabels en speren. Hij wilde koning zijn door de liefde en 't rijk van Jezus. Jezus-Christus is God, wij, zijn nietige onderdanen. Tegen wil en dank, zijn wij Zijne knechten en de dag van onzen dood zal toch eens komen. Toen Jezus leefde op aarde hebben de eenen Hem vervolgd en de anderen hunne kleederen open- gespreid op den hobbellgen weg. 't Was dan datjezus zeide Indien ge Mij bemint, onderhoudt Mijne geboden. Dan wees de Pater ons op de IJdelheid der wereld op onze dagen. Hier in ons Christen Vlaanderen vindt men zoo weinig booze menschen. Ze worden boos soms zonder het zelf te weten, soms uit menschelijk opzicht, uit broekvagerij, uit lamlendigheid. Hier te Beveren, op de Hooge Seine, aan de grenzen van Frankrijk is die kapel van het H. Hart opgebouwd, In top rijzen die schoone woorden Komt allen tot mij, die belast en beladen zijt Het leven is soms zoo lastig, zoo moeilijk om vol te houden. Eenieder van ons ondervindt het dagelijks. Welaan, in deze kapel moet ge sterkte zoeken. Het H. Hert van Jezus troont er als koning. Komt met volle vertrouwen en opent uw hart,laat het spreken met dat Hart dat de tnenschen zoo bemint heeft. 'k Was in de Walenstreek, vertelde de Pater, eene zending aan 't prediken en op zekeren dag komt een arm vrouwke mü opzoeken en ze vertelt mij van haren zieken man die op sterven ligt Hoe hij sedert zes-en- zestig jaar buiten de kerk is gebleven door 't socialis me aan te hangen en hoe zij met haar drie deugdzame dochters haar vertrouwen stelde in het H. Hart van Jezus en dagelijks de kapel bezocht om dat haren man toch een goede biecht zoude spreken alvorens de eeuwigheid in te gaan. De Pater gaf haar goeden moed en maande haar aan te volharden. En de Pater ging tot bij den zieke en de sterveling sprak Pater, van waar die eer dat gij mij nu komt bezoeken daar ik straks de eeuwigheid in ga. Die man kwam tot in keer. Nooit was hij slecht geweest, maar hij had zich laten meeslepen in het socialisme en zoo sombere ge dachten gekregen. Hij sprak een schoone biecht en zeiHet is nu veertig jaar dat ik me gezwicht heb voor die smeerlappen.. en hij is zoo gestorven. Om den nadruk te leggen op de beteekenis van deze kapel, laat ons met dit besluit eindigen. Trek hier nooit voorbij zonder te groeten, komt in de kapel, knielt neder, Die kapel is de uwe. Uit naam der gees telijke overheid, uit naam van Jezus zelf, vertrouw ik ze U toe. Draagt zorg dat geen steen verdwljne, geen viek ze bevulle Uw warme tranen alleen gestort in dagen van ellende, mogen den killen grond bespren kelen. Daarna knielde de menigte neder en de Eerw. Heer Kapelaan las de akte van toewijding. Het volk met zijn priesters bad dan luidop Het symbolum des geloofs en als slot weerklonk uit duizende vlaamsche borsten Wij willen God en Hosanna Voorwaar, een heuglijk feest I POLL. Frederik zal er ons voorstellen, sprak Blanche. Het wordt daar een schitterend feest. De beste families van Brugge komen er. We moeten voor een fijn toilet zorgen en goed uitblinken. Naar dat bal gaat ge niet. Zet het maar dadelijk uit uw zinnen verklaarde plots de vader. Dat is nu mijn antwoord. Het drietal keek hem ontsteld aan. Ge babbelt daar al over dansen en springen en toilet, hernam mijnheer van Her teloo. Maar waar de arme Mariette vannacht geslapen heeft, kan u niet schelen, niet waar Ha, ge moet voor fijn toilet zorgen Nu ben ik wei genoeg, om te betalen. Maar 't zal geen waar zijn...ik houd debeurzetoe. En de koets zal u niet in tralala naar Brugge brengen. Dat is andere peper hé. Dat is tyraniek 1 riep Blanche uit. Pa-j pa, ik ben meerderjarig en ik laat me zoo niet behandelen. Om die Mariette moeten) wij thuisblijven, en de familie, die ons uit- noodigde beleedigen I Ratel nu maar op... ge kunt eens voe len, dat ik nog de baas ben, ai peinsdet ge mij aan den kant te zetten. I Maar ik heb toch zeker ook nog wat te vertellen vroeg de moeder nu. In de keuken, al wat ge wilt, maar over de beurze, neen Die houd ik nu vast en goed ook. En ik zeg, dat wij naar het bal gaan I snauwde mevrouw. We zullen zien. Al moest ik mijn juweelen verkoopen, om aan geld te geraken Als ge mij zoo ver wilt drijven, wel doe het dan Niet ik, maar gij hebt het zoo ver ge dreven beweerde van Herteioo. Dit zijn de gevolgen van den oorlog, dien ge me hebt menschen bedreven, sinds de instelling van het H. Sacrament Mijner Liefde Hoe vieren wij Door een algemeene H. Communie van eerherstel, Cominuniemis om 7 uur. Door de gezamenlijke hernieuwing der In- tronisatie van het H. Hart in uw huisgezin. Door bijwoning van het Lof met akte van eerherstel, om 7 uur. Ouders, gaat met uwe kinderen te zamen ter kerk. Kinderen, leden van E. K., uw Jezus roept u. Werkgevers, schenkt aan uwe onderge schikten eene ruime gelegenheid om het H. Hart te komen eeren. De 27 Juni moet een feestdag zijn van openbare vereering van Jezus' H. Hart verklaard, want zoo noem ik uw houding in den laatsten tijd. Dat wordt hier een onmogelijk leven, zei Blanche. O als ge wilt een post zoeken, 't zou u deugd doen, meisje. Ge zijt meerderjarig. Maar indien ge de deur uitgaat, zal ik toch nog een beetje op u letten, want ik zie u nog te gaarne, om u in de klauwen te laten van mijnheer Lavendeau, die u zeker die uitnoo diging bezorgd heeft, om ons nog beter te bedriegen. Ik begin dat manneke te door zien. Papa, het is beleediging, wat ge daar zegt I kreet Blanche. Gisteravond liep hier een vrouw rond, die Lavendeau zocht. Ik zou wel eens willen weten, waarom ze hem spreken wil. En nog veel meer zou ik willen weten van den pal jas, met zijn schoone manieren. Papa, ik wil al die praatjes niet hooren, hernam Blanche. Neen, maar ik vertel ze u toch... doe dan maar uw oogen toe, doch ik zal mijn oogen open zetten. Laster wordt altijd verspreid. Het is laag, dien te herhalen, merkte Blanche pruilend op. -r- Hoor eens, ik heb wat anders te doen dan te redetwisten, maar ik herhaal nog eens, dat ge niet naar dat bal gaat, besloot de vader.'t Zal thuis blijven zijn. We zullen zien, wie het laatste woord heeft, riep mevrouw woedend uit. Haar man ging naar zijn kamer. Hij nam de uitnoodigingskaart mee. Wat een lage wraak van papa, zei Serafine. Zoo iets is echt lomps en boers, voegde Blancheer bij. Maar mama, nu vol houden. PHOTOS van Rerum Novarum- Fee»t, van het Gedenkteeken op Essex Farm te Boesinghe en van de Haghedoorn Kapel van Beveren zijn bij ons te verkrijgen A! die photos werden getrokken metappareil Francia Mackenstein, Parijs. Zooals we mede deelen in ons verslag van den gemeenteraad, werd Zaterdag de electri- fisatie der stad gestemd. Door akkoord met M. De Brouwer staat deze zijne rechten af aan de «Société Générale Beige de distribu tion électrique, Bruxelles Het contract verbindt de stad voor 35 jaar. Er moet enkel nog gewacht worden op de goedkeuring der Bestendige Afveerdiging, maar gezien het hier aanveerd kontrakt het kontrakt type is dat reeds door den tech- nischen dienst der stad onderzocht werd en in voege is te Meenen en te Wervick mogen we hopen dat dit spoedig zal geregeld worden. In alle geval werden in de bureelen der Gaz, toebehoorende aan M. De Brouwer, reeds schikkingen genomen om daar nu ook de bureelen in te richten noodig voor de electriciteit. Het kontrakt bevat vele bladzijden, waar van wij wel eens de bijzonderste zullen geven. Hier eenige der bijzonderste schik kingen - Alwie electriciteit neemt, verbindt zich voor 1 jaar - Die ze verder willen hebben (dan de stadsinrichting) moeten zich verbinden te verbruiken 5 kilowat per loopende meter gecanaliseerd lengte, dit met een minimum ontvangst van 50% van het voor de uitbrei ding gebruikt kapitaal daarin begrepen de opbrengst van het verhuren der stroomme ters. De prijs is geschikt op 85 ct. per kilowat maar deze prijs is onderhevig aan wijzigin gen, volgende den prijs der kolen. Op dezen prijs is er vermindering van 20 voor gemeentegebouwen 40 voor openbare verlichting 50 voor drijfkracht. Zoo alles regelmatig gaat, zal Poperinghe tegen 15 November 1924 electrisch verlicht worden. Dat brengt onze stad meer vooruit op den weg van den vooruitgang, we moeten onzen gemeenteraad voor die stemming dank wij ten. We hebben aandachtig aide besprekingen gevolgd in den gemeenteraad en er buiten waar het mogelijk was en het dient wel opgemerkt te worden dat de nu genomen beslissing, deze is die door M. Brutsaert van eersten als de eenige mogelijke voorge steld werd en door eenige in den gemeente raad fel bekampt. Na streng onderzoek zijn alle andere plannen moeten op zij gelaten worden en het plan van M. Brutsaert aan veerd. Aan hem dus is Poperinghe een bijzonder woordje van dank schuldig. Valt nog op te merken dat gansch deze inrichting geen cent zal kosten aan de stad. We hebben dus nu de electriciteit. Dank daarvoor aan den Gemeenteraad. Poperinghe wacht nu op de waterleiding en de broodnoodige riolen. Laat ons hopen dat dit volge. Gij moet door zetten. Papa heeft van oorlog gesproken. Welnu het is dan strijd. Voor wat ellendig geld laten we ons niet van zoo'n bal weghouden. We zullen er met veel def tige families kennis maken. En dan krijgen wij veel uitnoodigingen dezen winter. Het zal wat anders zijn dan een bezoek bij de van Waverens met hun lompe manieren. En heeft Frederik voor die uitnoodi ging gezorgd vroeg de moeder. ja. O, hij zal ons in de beste huizen brengen. En dan durft vader hem beleedi gen, percies of Frederik ons zou bedriegen. Dat zijn van die echte, grove boerenbegrip- pen. En misschien is Frederiks fortuin nog grooter dan het onze. En van afkomst is hij veel hooger. Zoo zaten moederen dochters te spreken, tot mijnheer van Herteloo binnen trad. Luister goed, zei hij. De koets staat gereed. En ik rijd naar Brugge. Ik zal dezen brief bij die familie Lerou afgeven. Ik heb geantwoord dat wij beleefd voor de uitnoo diging bedanken en het is dus niet noodig dat gij uw juweelennaar den berg van barm hartigheid brengt,mama. Houd zegerust hier. Mevrouw en haar dochters werden rood van nijd. Mijnheer van Herteloo sneed hun den pas af. Maar zijt ge nu waarlijk stapelzot riep de moeder uit. Neen, ik heb ze weer alle vijf bijeen gekregen. Ze waren een tijdje op den loop toen ik kasteelheer wilde worden. Maar't heeft niet lang geduurd. Ze kwamen al terug toen ge me Fransche lessen wildet doen nemen.. Laat ons toch nog eens over dat bal klappen, hernam mevrouw, veel kalmer nu. Onnoodig! ('fVervo'gt

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1