De Kapel ss Boseh HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstrek?*, sanatorium voor teringlijders. TRANS! NTER 21 Jaar. - N 28 Waarom als op Men springt! Apotheek Frans Van de Plas Saasefi-Vaunssie, Zondag- 13 Juli 1924 15 Centiemen SPREUKEN. flaar meer Faeiineieuen. DE NIEUV^i. BELASTINGEN NMTM üfli MMSCttHM lijn Uit het herlevend Vlaanderen. 'ZONDIG 17 OOGST 1924 i 1ST - In 't Buitenland. LFoiresi Mlllge Ziehen guar Loonies kh&mmmiwk per Jaar In Stod fr. 6.50 In Belgie 8.50 Buitenland 13.00 TTitgrver Prukkar'j, Pap!»rhaada!, 15, Gsstiuiflsira&t, POPf-BiKSHE Tolefö®!5 nr 9. fojtoh«otr»keain< 15570. PRIJS BERICHTE S; VERRQOPIPCfH, Bene mlassuhing o.6o ctn per regel. ei? 3 inf. o.5o ctn VOKSISSEH, s So fr. per regel. BÖÜWBERICHTES, 5 fr. voor to reg. Harlmalda Afinonean BrijzeE op unTrug. Alle asnoncen zijn vooraf te betalen en moeten voorden Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Wanneer gij aankoopen doet van zaken die onnuttig zijn, zult gij weidra verkoopen wat u-het meest noodig is. Hebt geene schuld aan rijke menschen, en beloott niet aan armen wat gij niet kunt uitvoeren. Sommige menschen zijn oud aan dertig jaar, anderen blijven jongïaan tachtig Welsprekendheid en leugentaal zijn nauw verwant. Mengelt u niet in twist tusschen broeders. Het Comiteit is voornemens binnen kort de openbare aanbesteding uit te schrijven voor het oprichten van het Sanatorium van Sysseele-bij-Brugge, derwijze dat de werken met de lente zouden aangevangen worden. Het bestek, opgemaakt door den heer Bouwmeester René Cauwe, beloopt tot fr. 3.377.642 voor een Sanatorium met 224 bedden (ontwerp A) en tot fr. 2.505.866 voor een Sanatorium van 112 bedden (ontwerp B). in het Vlaamsch Geneeskundig Tijd schrift heeft heer Doktor Van Boeckel be vestigd dat het getal zieken en overlijdens, door tering veroorzaakt, in West-Vlaanderen hooger is dan overal elders. Het Bestuur der Burgerlijke Godshuizen en het Weldadig heidsbureel onzer stad hebben kunnen vast stellen dat in de laatste jaren, het getal teringlijders op onrustwekkende wijze aan gegroeid is te Brugge zelf treft men gansche huisgezinnen aan door de ziekte aangetast. Geneeskundige statistieken be wijzen dat West-Viaanderen meer dan 5000 teringlijders telt. j Wij hebben de overtuiging dat, in deze' omstandigheden, een Sanatorium met 112 bedden ontoereikend zijn zal om gansch de j Provincie te bedienen het valt te vreezen dat binnen korten tijd, nieuwe gebouwen] zullen moeten opgericht worden, hetgeen; alsdan slechts in ongunstiger voorwaarden) zal kunnen geschieden. Onder dit dubbel] oogpunt, zouden wij er dus belang bij hebben van eersten af het volledig ontwerp, met 224 bedden, te verwezenlijken. Ongelukkiglijk laten onze geldmiddelen zulks niet toe en wij zien ons gedwongen bij het ontwerp B te blijven Sanatorium met 112 bedden. Dit ontwerp bevat echter van nu af de oprichting der gebouwen bestemd voor de algemeene diensten van een Sanato rium met 224 bedden. De kosten zijn beraamd op 2.505.866 frank. Over welke geldmiddelen beschikken wij thans 1) 350.000 frank, toelaag beloofd door de Regeering. 2) 350.000 frank, gestemd door den Provincieraad van West-Viaanderen, in Juli 1922. 3) 300.000 frank verleend door de Burger lijke Godshuizen van Brugge, welke daaren boven een grond van ongeveer 13 hectaren gelegen te Syssèele, aanbrengen. 4) 200.000 frank, toelaag van het Welda digheidsbureel van Brugge. 5) 20-1.000 frank, opbrengst der inschrij ving onzer medeburgers. Hetzij samen 1.400.000 frank. Waar zullen wij de ontbrekende 1100.000 frank vinden AWij hebben den Provincieraad van West-Viaanderen aanzocht de toelaag van 350.000 fr. op 500.000 fr. te brengen en wij mogen hopen dat deze vermeerdering van 150.000 fr. in den eerstkomende zittijd zal toegestaan worden. Het provinciaal Sanatorium van Oost- Vlaanderen heeft tot heden aan deze Pro vincie en aan den Staat 4 millioen frank gekost en het is nog niet voltooid. Wij meenen dus dat, indien de Provincie West- Vlaanderen ons de gevraagde toelaag van 500.000fr. verleent, zij aan uiterst voordeelige voorwaarden een provinciaal sanatorium hebben zal. B/ Aan de Regeering vragen wij de beloofde toelaag insgelijks met 150.000 fr. te willen verhoogen, derwijze dat de Staat in gelijke maat als de Provincie zou tus- schenkomen. CVerders zullen wij ons tot de ge meentebesturen der Provincie wenden en wij mogen voorzien dat hunne bijdragen min stens 300.000 fr. zullen bereiken. Aldus zouden onze geldmiddelen 2.000.000 frank bedragen, hetzij nog 500.000 te kort om het ontwerp ten uitvoer te kunnen bren gen. Laat ons hopen dat de bijzondere lief dadigheid daarin zal voorzien. Een afvaardiging van ons comifeit,samen gesteld uit M. den Voorzitter Fraeys, M. Mesotten en den verslaggever, heeft reeds in October 1921 bij al de gemeentebesturen van ons Arrondissement voetstappen aange wend om hunne medewerking te bekomen en om de Schepencolleges aan te sporen plaatselijke comiteiten tot stand te bregen welke ten huize, de inschrijving zouden inzamelen. De beste ontvangst viel ons overal te beurt en aanstonds werd onze oproep door vijf dezer gemeentebesturen gunstig beantwoord. De gemeenteraad van Blankenberghe kende ons een hulpgeld toe van 25.000 fr.Heyst 20.000 fr.Assebrouck 10.000 fr.; Ste Kruis 10.000 fr., en de kleine gemeente Rampscappelle bij Brugge 1210 fr. Aan deze besturen hier nogmaals onzen besten dank. In drij dezer gemeenten werden comiteiten gevormd en feestelijkheden ten voordeele van het Sanatorium ingericht. Omstandigheden, gansch onafhankelijk van onzen wil, zijn dan plotseling een tijd lang onze werkzaamheid komen verlammen, doch nu dat de Regeering en de Provincie ons mildelijk ter hulpe komen, zullen wij nieuwe pogingen aanwenden en ons weder om tot de gemeentebesturen richten. De Heer Gouverneur zal ons, van zijnen kant, welwillend steunen door de gemeenten aan te zatter, sen toelaag tè verleeneri bere kend aan 2 frank per inwoner. Bij dit aanzoek van den heer Gouverneur, voegen wij onze dringende bede, want het zal van de beslissing der gemeenten afhangen of het provinciaal Sanatorium al of niet tot stand komt. Het is ons, wel is waar, niet onbekend dat, ten gevolge van den oorlog, de gelde lijke toestand van het meerendeel dezer gemeenten ver van schitterend is. Doch wij vragen het onmogelijke niet. Het minste hulpgeld zal in dank aangenomen worden veel kleintjes maken één groot. En zijn er soms gemeenten die,om finantieele redenen, er moeten aan verzaken de gevraagde toe laag in eens uit te betalen, dan zou er geen beletsel bestaan het hulpgeld bij verschei dene jaardoodingen tc vereffenen. Wij koesteren de hoop dat dc gemeente besturen onze vraag gunstig zullen ontvan gen en ons, in de maat hunner middelen, zullen willen helpen. Oproep. Gioot en ontroerend is de taak onderno men door de ontwerpers van een Sanatorium te Brugge. Wat al verwoestingen de teringziekte aanricht, wat al lijden zij verwekt, is een ieder bekend. De statistieken voor West- Vlaanderen zijn uiterst hartverscheurend. Er dient onmiddellijk tegen de kwaal krachtdadig gestreden te worden Hoog tijd is het tal van bedreigde levens te redden, al de niet aangetaste haardsteden te vrijwaren Zonder verder dralen dient in de beste voor waarden van gezondheid en degelijkheid, het edel Werk van het Sanatorium opgericht te worden. Al de gemeenten van West-Vlaanderen zullen hunne zieken naar het Sanatorium kunnen zenden. Is het niet billijk dat alle deze gemeenten hun geldelijken steun ver- leenen, al ware hij ook zelfs gering in enkele dezer Op de private liefdadigheid wordt ook de hoop gebouwd. Is zij het niet die steeds de heerlijkste en verdienstelijkste hulp verleent? Thans dus richten wij tot gansch de be volking onzer Provincie, tot al de inwoners onzer steden en dorpen, tot welken stand en socialen rang zij mogen toebehooren, een dringenden en machtigen oproep, opdat het gevoelen van gemeenschappelijkheid in het lijden zich krachtig uite, opdat een diep en algemeen medelijden geboren worde, opdat de liefdadigheid zich eindelijk belichame in giften en inschrijvingen ten voordeele van het Werk van het Sanatorium voor tering lijders. Hier geldt het immers een menschlievend eu edel werk bij uitstek, een werk dat de medewerking van allen vraagt en bekomen moet Alle giften worden met dank aanvaard bij 1) M. D. Monttiaye, Secretaris van tiet Comiteit, Beenhouwersstraat, 13, Brugge. 2) M.Jos. Mesotten, Lid van het Comiteit, Spinolarei. 22, Brugge. 3) M.H. Van Caillie, Schatbewaarder van het Comiteii, Moerstraat, 5, Brugge. Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 22 ROMAN door A. HANS Verzet u toch, mama, ge hebt nog de kans drong ook Blanche aan. Van Herteloo bleef maar even boven en kwam bij vrouw en dochters. Ge hebt natuurlijk al gezien dat Mariet te terug is, zei hij. En dat is vlug, merkte Blanche spot tend op. Ik zou meer fierheid toonen en lan ger wegblijven, als ik me zoo had aangesteld Gij toont zoo weinig fierheid, dat ge 's avonds met dien vergulden Lavendeau door het bosch zwerft, snauwde van Herte loo zijn oudste dochter toe. Dat is anders he, nu ge van fierheid spreekt. Mijnheer Lavendeau heeft me behoor lijk naar huis geleid, papa, en niemand kan daarvan iets zeggen. Wel wij zullen dat dan wel eens nader beklappen, hernam de vader. Nu de hoofd kwestie. Ge gelooft het natuurlijk niet, maar Mariette was van plan in het dorp te gaan wonen en natuurlijk wil ik dit niet. Neen, in het dorp, dat kan niet zijn, oordeelde ook mevrouw. Waarom koos ze het dorp Dat vind ik verdacht. Begint ge weer schoot haar echtge noot uit. Mijn duurbaar plekje op aarde 't is mijn huis, mijn lieve vaderhuis. Daar is liefde en troost, rusten vrede, veiligheid en gezellig heid, hartelijkheid en vertrouwen, warmte en levenslust Waarom voel ik een zoete ontlasting, zoo ik's avonds na mijn werk den drempel van mijn woning overschrijdt en binnen ga Waarom vliegt mijn gedachte over bosch en veld, als ik ver van huis op reize ben Waarom vergeet ik de zorgen en onaange naamheden van den dag, als ik met Vader, Moeder, Bróers en Zusters in een gezellig praten en een innig samenzijn een uurtjen overbreng Omdat mijn huis mij duurbaar is. Noord, Oost, Zuid, West, thuis best O ja, thuis geniet men het familieleven I Men is er gelukkig En toch zijn er die schijnen weinig vreug de in den familiekring te vinden. Zij bemin nen dat leven vol zoet vertrouwen niet Zij zijn maar tevreden buiten huis, ver van ouders en familiede ongelukkigenZe zijn door een gevaarlijke moderne ziekte aange tastde uithuizigheid. Wat zijn ze te beklagen! Ze zoeken naar genoegen, maar 't moet vreemd zijn ze trekken minstens eiken Zondag naar een feest of kermis en wenschen slechts ééne zaakplezier. Ze vergeten dat thuis zijn zooveel geluk en vrede, zooveel gezelligheid en hartelijkheid, zooveel liefde en troost in zich sluit. En 't getal van dezen groeit steeds aan. De ziekte der uithuizigheid breidt zich steeds meer en meer uit, tot schade van het gezond, vreed zaam, deugddoend familieleven. Waar ligt hiervan de oorzaak De ouders schijnen niet meer te weten, dat God het huisgezin gesticht heeft om het middelpunt te zijn van het bestaanzij zijn weinig bekommerd om het ouderlijk gezag op christene wijze te handhaven, en door hun liefderijk, maar vroom gedrag, gene genheid en eerbied van hun kinderen af te dwingen. In den familiekring hooren orde en rein heid thuis,: dat men er vinde eene nette plaats voor elke zaak en elke zaak net op hare plaats; een tijd voor eike zaak en elke zaak op haren tijd. Om gemis aan orde en netheid kwijnt het familieleven in menig gezin. Wat opschik en versiering, door goeden smaak geleid, zouden de woning lachend en de harten ruimer maken. Een verdraagzaam, gelijkmatig, opgeruimd karakter, vooral bij de moeder, zou haar echtgenoot en zonen rond de haarsteê houden, terwijl zij nu misschien door een zuur aankijken, door een vervelend kijven haar volk zeif buiten jaagt. En hoeveel huizen treft men aan, waar familieavonden bestaan, een feestje gehou den wordt? Het moge u wat vreemd in de ooren klinken, toch is de heilzame invloed hiervan groot. Men kan daarom een liefheb berij onderhouden, zooals schilderen, mu ziek of zang. Laat de kinderen op school die vakken leeren, ze zullen zich zelf erdoor opvoeden, kunstgevoel verwerven en dik wijls in hun familie 's avonds, 's Zondags of bij feest een lustig uurtje aan allen schen ken. De boog kan niet altijd gespannen zijn. Eenieder zoekt verlichting en met recht. Welnu van tijd tot tijd een huiselijk feestpar- tijtje zal bitterheid en zwarte gedachten verjagen, tot vertrouwelijkheid en openhar tigheid opwekken, den huiskring doen zoe ken en beminnen, tot nieuwe krachtinspan ning en werk bekwamen, den band van christen liefde welke al de leden vereenigt, immer vaster sluiten. En wat gezegd van 't verzamelen van familieportretten en overle veringen 't Is een heerlijk middel om een duurbaren familieschat bijeen te houden, waarvan het herzien alleen zoete indrukken en herinneringen laat. Mochten de ouders, en de moeders in 't bijzonder, het familieleven zoeken te doen bloeien, ze zouden zeker in 't geluk van de anderen hun eigen vreugde vinden. En mochten de kinderen door godsdienstzin en liefde in volle onderdanigheid, de eersten verblijden, dan zou het familieleven, basis der christen maatschappij, op vaste voeten staan. Een opbrengst van 170 miljoen. Ziehier de nieuwe belastingen welke door ,den Ministerraad werden goedgekeurd De Beurswaarden. Een Latijnsch spreekwoord zegtprinci- piis obsta wat in verstaanbaar Vlaamsch beteekenen kan wacht U van valsche grondbeginselen. Een valsch grondbeginsel in de maat schappelijke inrichting is als een ziek levens orgaan in 't inenschelijk lichaam. Hier is het de dood, daar de wanorde. En in onze moderne maatschappij krioelt het van valsche grondbeginselen, 'k Zal er eenige opnoemen We moeten een nieuwe maatschappij scheppen, die alleen afhangt van 't mensche- lijk recht(Gambetta.) Alle waarheid, die niet van ons uitgaat, Is een leugen. (Jaures.)' Waarheid en leven moeten alleen ge zocht worden binnen den mensch. Alle hulp, alle regeling, alle leering, die komt van God, is een aanslag tegen de menschelijke rede. (J. Mauritain.) Onze wetten, onze instellingen steunen niet meer op Gods rechten, maar op de rech ten van den mensch.(Ferd. Buisson.) En zoo zouden nog veel van die ronkende volzinnen kunnen aangehaald worden, die alle hier op uitkomen Weg met GodDe mensch is zijn eigen meester En op dien oproerskreet, op dat valsch grondbeginsel berust onze hedendaagsche samenleving. Is het dan te verwonderen, dat alles op kruk ken springt, en wanorde overal troef is Als 't eerste en 't opperste gezag gewor pen wordt, moet het verwondering baren, dat er geen enkel gezag meer eerbiedigd wordt Als de mensch alles is, en geen hooger Wezen boven hem staathebben ze ongelijk de menschen, als ze allen evenveel willen te zeggen hebben in de maatschappij, en de volledige gelijkheid op alle gebied Zoeken in te voeren Als er geen God en bijgevolg geen ander leven bestaat, hebben ze niet duizendmaal gelijk, als ze allen evenveel van 't tegen woordige leven willen genieten en allen last van hunne schouders werpen O neen Het kan niet goed gaan in de sa menleving, zoolang God er zijn burgerrecht niet terugkrijgt. Niet de loochening van God, maar de erkenning van zijn opperste Gezag moet de grondvesting zijn van de maatschap pij. En zoo moet men eerst de maatschappij op hare goddelijke grondvesting terug plaatsen, wil men gansch 't gebouw goed maken. Zoolang dat niet gedaan wordt, zul len we van langs om meer den dieperik in gaan. P. Ben. Cattellion. Ze kon toch geen betere plaats uit zoeken, om de menschen te doen babbelen. Ieder zou het vreemd vinden, dat familie van ons, een nichtje alleen, niet op het kasteel verblijft. En het zou wel uitkomen, dat ze hier weggeloopen is. Dit alleen bedoel ik. O, ik meende, dat ge het weer hadt over mijn vrijerij met Mariette. Hoe grof 1 pruilde Blanche. Ja grof, maar dat was feitelijk de be schuldiging van uw mama gisteravond. Ge noeg dan. Mariette is in ons huis terug, maar ze zal op kamers afzonderlijk wonen, daar eten, daar zitten, werken, lezen, al wat ze wilt. Ze komt niet meer beneden bij u. Het ontwerp voorziet een taks van 2 per duizend op de Beurswaarden der maatschap pijen, welke in België hun maatschappelijken zetel hebben. De waarde van de titels wordt geschat naar den gemiddelden koers der aandeelen. Zoo niet wordi de waarde geschat naar het bedrag van het belegde kapitaal gedurende het verloopen dienstjaar. Bedrijfstaks. De bedrijfstaks wordt thans geheven per, schijf van 3.000 fr. en de supertaks per, schijf van 5.000 fr. Voortaan zullen beide taksen worden ge heven per schijf va» 5.000 fr. De nijverheidsmaatschappijen moeten tot nu toe hun taks betalen volgens een progres sieve schaal, in verhouding tet het belegde kapitaal. Al de maatschappijen komen thans te staan onder de toepassing van het gewone recht. De Koolmijnwinsten. De regeering stelt voor een taks te heffen van 5 t. h. op de koolmij nwinsten. Dit be drag wordt teruggebracht op 3 t. h., zoo de winst niet 5 fr. per ton overtreft, en op 7 t. h., zoo de winst de 10 fr. overtreft. De opbrengst der taks wordt als volgt verdeeld 3/10 ;».'ii_de Staat, 2/10 aan de provincie en '5 i« Vim de gemeenten, op wiens grondgebied de koolmijnen gelegen zijn. Er mogen géén opcentiemen worden geheven er mogen wel plaatselijke taksen worden geheven, doch deze worden dan af gehouden van het aandeel der provincies en gemeenten. De opbrengst der taks wordt in een eigen Fonds saamgebracht. De Schouwburgen. De huidige wetgeving laat provincies en gemeenten toe taksen te heffen op de schouw burgen en kinemavoorstellingen, alsook de spelen. Thans wordt dit stelsel vervangen door het heffen van opcentiemen ten laste van den Staat. Deze mogen bedragen 1 t. h. op de ge wone vertooningen; 12 t.h. op de bioscopen; 15 t. h. op de dancings, paardenwedstrijden, spelen, enz. De provincies en gemeenten mogen opcen tiemen heffen ten bedrage van 20 centiemen voor de gewone voorstellingen van 80 cen tiemen voor de andere. De Staat kan de toe lating verleenen 50 opcentiemen te heffen. Registratierechten. Het zegelrecht op de akties en obligaties der maatschappijen wordt verdubbeld. Al de voorschotten door de bankiers ge daan worden belast met een recht van 25 c. per duizend. De bankoperaties zullen een zegelrecht van 10 centiemen betalen. Het geld hier de adviezen voor krediet en debet, de beursor ders en de bulletijns welke tusschen wissel agenten worden gewisseld. De checks welke niet door een band wor den getrokken, worden met de winst gelijk gesteld. Op de Beursoperaties wordt een taks geheven van 1 frank per duizend, in de plaats van de huidige taks van 50 centiemen. De titels der Staatsschuld en van provin cies en gemeenten wordthiervan vrij gesteld. De handelseffekten weikein België op den vreemde worden getrokken en in den vreem de betaalbaar zijn, betalen een proportio- neele taks van 75 centiemen per duizend in plaats van het huidige vaste recht van 25 c. Een zelfde recht van 25 centiemen per duizend wordt geheven op de Warrants. Bovendien worden alle aankoopen en ver koopen van vreemde geldwaren belast met een recht van 10 centiemen per duizend. Wat de registratierechten betreft, een vast recht van 25 centiemen per honderd wordt geheven op de huurkontrakten van min dan negen jaar. De taks bedraagt 50 centiemen per honderd voor de kontrakten boven de negen jaar. Een vast Griffierecht van 50 centiemen per honderd wordt gehe ven op de inschrijving van de rechtsgedingen op de rol der gerechtshoven. De geldboeten die reeds verdubbeld wer den, worden thans vervierdubbeld. De totale opbrengst bedraagt 170 miljoen frank. De opbrengst van de taks op de alkohol bedraagt 50 miljoen. Zijn wij vlaamschgezind, 't is niet om op geestdriftverwekkende landdagen een ge- makkelijken bijval in te oogsten, 't is zelfs niet enkei omdat die taal met onze ge dachten zelf is geboren en uit ons wezen niet meer te wisschen is niet enkel omdat onze polders en onze bosschen, al onze avonden en morgenden, met al hun weiden en wolken, de kleur hebben der vlaamsche woorden, en alle woord dat we uitspreken ons inniger verbindt met de aarde die ons gemaakt heeft niet enkel omdat we van geen volk willen waar geen eigenaardigheid noch fierheid meer in zit, en 't welk op den duur, voor zijne gedachten geen ander voer tuig meer vindt dan een erbarmelijk samen raapsel van kreupel fransch en gebrekkig vlaamsch, neenhet is ook, en veel meer, omdat in Vlaanderen, bij gebrek aan eene gemeenschappelijke en zwierig gesprokene tale, het hart van den rijke te dikwijls een gesloten en gezegeld boek blijft voor den arme, omdat, met één woord, de stalen banden die thans meer dan ooit in ons ka tholieke Vlaanderen al de standen moeten aaneenhouden, enkel gesmeed kunnen wor den door een gloeiend woord, als van zelf opvlammende uit een gloeiend hart. E. P. Rutten «De wetenschap des levens-». Dranontrs. DE KERK. Brief uit Congo. Leopoldstad 27 Mei 1924. 1 Opvolger van S. VANDE BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), POPERINGHE Park De Lovie OPENLUCHT VERTOONING s door het l KATHOLIEK ULAAiïISCH UQLKSTÖOflEEL opvoering van Mijn beminde Vrienden, Vrienden van het Heilig Hart. Mijn broêr Rafa»! heeft mij onlancs dn 1 ij ut gezon den van de giften welke hij heeft kunnen bijeenzame len voor het standbeeld dat wij zmiden willen oprichten te eere van 't Heilig Ha-t van Jezus. Ik zie erop verschillende vrienden en kenriss°n van Vla- mer'lnghe alsook talrijke andere weldoeners uit h»t omliggende, 't Ware voor mij een waar genoegen aan allen afzonderlijk te kunnen schrijve- om hun in naam van den Liefdekoning mijn rechtzi-nigslen dank uit fe drukken. Maar ik zou er mijn nachten moeten voor laten, enik heb ze zoo noodig. Ten anderen dat vergt ge niet van mij Ik stuur u dus een dankwoord dat tot allen gericht is. Beminde Vrienden, wij staan voor een groot en grootsch werk. Ons klein landeke, heeft het op zich genomen zijn uitgestrekte kolo-ie, 80 maal zoo groot als Belgle zelf, toi de beschaving te winnen en uit d>- wildernis op te helpen. Tien duizend Europeanen zijn ten allen kante over't onmetelijir gebied verspreid Maar hoe verschillend zijn dedrijfveren diehun werking bezielen en de doeleinden welke zij nastreven. De eene zijn vertegenwoordigers van 't moederland en bezetten de kolonie om de bevolking te besturen en om 't gezag van Beieie te handhaven anderen aange trokken door winstbejag, hebben niet anders ten doel dan het volk en den grond uit te baten zij openen handelshuizen, stichten nijverheidsmaatschappijen, gebruiken duizenden en duizenden negers om spoor wegen te leggen, om koper- en goud- en diamantmij nen om te woelen, om planterijen tot stand te bren gen, enz honderden protestansche missionarissen, afkomstig uit Amerika. Engeland, Zweden, over- stroomen onzen Kongo en trachten de dwaalleer hun ner ketterijen onder de zwarten te verspreiden. Bij diu allen komen 800 katholieke zendelingen, priesters, zusters en broeders, met hun ideaal van bovennatuur lijke naastenliefde bezield, die zonder hoop op men schelijke voordeelen, gansch het zwartenland voor Christus willen winnen. Leopoldstad is het hart van waaruit gansch die bezetting gebeurt. Alles komt er toe, afies gaat ervan uit. Het is de hoofdstad van het bestuur, het is de hoofdstad van handel en nijverheid. Ontzaggelijke gebouwen, magazijnen, handelshuizen die duizenden en duizenden, ja zelfs miilioenen kosten, rijzen er uit den grond op gelijk paddestoelen. I- de 3 jaar dat ik hier ben, is het meer ais verdubbeld, en niettegen staande de duurte van de bouwmaterialen, gaat die ontwikkeling maar altijd voort zonder ophouden. Hoe meer de handel zich in Kongo uitbreidt des te meer za! Leopoldstad aangroeien. Maar zai het dan gezegd worden dat Leopoldstad alleen het hart zal wezen van het rijk des gelds dat alleenlijk de god van het goud er zal heerschen Neen Jezus onze Goddelijke Zaligmaker is ge storven om de gansche menschheld tot zijne liefde te veroveren zijn brandend Hart wil ook het schamel zwarteras tot ziin allesomvattende liefde winnen het wil ook zijn Rijk vestigen onder de arme negers. Daarom is het dat ik dien dringenden oproep ge richt heb tot alle vereerders van'i Heilig Hart eenige maanden geleden. Wij willen het koninkrijk van den Liefdevorst door een algemeene opdracht Inhuldigen, en. als blijvend teeken van zijne inbezitneming, een reuzenbeeld oprichten, epn beeld dat waardig weze van den Meester en Verlosser van het gansche tnenschdom. Temidden al dien wereldschen luister moet het hoog prijken en glanzen. Daarvoor zullen de minnaars van het Heilig Hart: daartoe heeft uw milde penning reeds flink hiigedragen. Doch alles is tegenwoordig zoo onbarmhartig duur. zoodat duizenden franken zullen van doen zijn om een monument te zetten dat waarlijk machtig en grootsch weze en eer aandoe aan den Koning aller volkeren Wli werken dus voort we schri|ven en wrijven om de edelmoedige vereerders van 't Heilig Hart te bewegen dit heerlijk ontwerp te verwezentlijken. Hoe kunnen 'ij aan hun Goddelijken Meester welgevaliigen blijk hunner liefde geven Hoe meer zij zich offers getroos ten om Jezus heinde en verre t- doen heerschen, boe inniger ook Jezus zijn liefderijk in hunne harten zal laten gevoelen en hoe overvloediger Hij hun gezinnen zai zegenen. Beminde Vrienden, door uw gaarne geschonken giften hebt gij reeds uiting gegeven aan uw liefde tot Jezus Hart. aan uw vurig verlangen om den Liefdeko ning te dienen en zijn rijk uit te breiden. Weest hon derdvoudig van wege het Allerheiligste Hart bedankt weest honderdvoudig gezegend en de genade van den Goddelijken Meester dale mild en overvlo' dig over u en al de uwen neder i 't Is het gebed dat ik alle dagen uit erkentelijkheid voor u stort, en dat wij hijzonder vurig met onze kristenen zullen bidden gedurende den maand van 't Heilig Hart, den maand van den Liefde' koning. Aanvaardt, beminde Vrienden met mijn herhaalden dank de verzekering mijner genegenheid en trouwe verkleefdheid. Pater JORIS SIX Missieoverste Leopoldstad (Belgische Congo.) Onlangs las ik in De Poperinghe- naar dat er door de zorgen en het toedoen van M. Dr Brutsaert veertien kerken, in de Zuiderlijke Streek van West-Vlaanderen herbouwd werden. De eerste der gansch vernielde kerken der streek, die uit hare puinen oprees, was de kerk van Dranoutre. Zij werd herop gebouwd door den Heer F. Liebaert, aannemer van Brugge, onder de leiding van den zoo gunstig gekenden bouwmees ter M. J. Vierin, van Brugge. In 1922 begonnen, was zij reeds vol tooid in October 1923. Zij meet 40 m. op 18 en den toren 35 m. De oude kerk dagteekende van de 12e eeuwen was gebouwd in berg-en baksteen van de streek. In den loop der eeuwen moet deze kerk vele veranderingen ondergaan hebben, en door het onderzoe ken der oude grondvesten kon men be- statigen dat zij in verschillige tijdstippen gebouwd geweest is. Voor 1912 bezat het gebouw geen toren. E. H. Pastor Lootens begiftigde de kerk met eenen prachtigen romaanschen toren in bergsteen in 1913 luisterde de E. H. Pastor Delacauw de tempel Gods op met eene sierlijke schildering. Deze oude kerk gansch vernieuwd en hersteld, wierd gespaard tot in April 1918. Ze wierd dan, in twee dagen tijds, gansch plat geschoten. Nu, dank aan de zorgen van M. Dr Brutsaert, prijkt de nieuwe kerk, schooner en stati ger dan vroeger, te midden de bergen, Gode en St-Jan ter eere. X. In den trein Aken-Ronheide (Belgische grens), is een ongemeen stoutmoedige en belangrijke diefstal gepleegd. De militaire postkoerier van het Belgisch bezettingsleger werd uit den postfoergon gestolen. Voor ongeveer zeven miliroch frank waarden wer den er uit gestolen. Het driejarig zoontje Pierre der echt- genooten Dumont, landbouwers te Sainte- Croix (Frankrijk), was op de binnenplaats der hoeve aan 't spelen, toen het plots in eenen emmer met kokend water viel. Het arme knaapje bekwam zulke ijselijke brand- —De 9-jarige Joan Desmarets was,te Re- miremont, op een der boomen van de Place des Ecoles geklauterd, toen hij, het even wicht verloor, viel en op een der punten van het ijzeren hekken, dat den boom omringde, gespiesd werd. Wanneer men den armen knaap losmaakte, had hij reeds opgehouden te leven. Een luxe-trein, komende uit Nicea (Italië) en op weg naar Weenen (Oostenrijk) is bij Vesina, tusschen de staties van Voltre en Arenzona,op een goederentrein gestoomd. De eerste kok van de luxe-trein werd erg gekwetst. Andere bedienden bekwamen kneuzingen. Al de reizigers bleven onge- wonden dat het ondanks de beste zorgen, deerd en het verkeer kon dadelijk hersteld eenige minuten later in de schrikkelijkste pijnen bezweek. De 54jarige Baptistine Alexandre, van Gap (Frankrijk) was een kudde vee aan 't hoeden in het gebergte, toen een stier plots worden. Tijdens een onweer, dat zich boven Pontinafrey (Frankr jk) ontketende, kwam een massa rotsblokken en slijk van een berg afgerold en vaagde een groot deel van het de schikking, dan vernietig ik dezen brief 1 Zoo was de weeze terug op het kasteel, en zal ik de uitnoodiging voor u aanvaarden, j'al had ze zich veel liever elders gevestigd. Het gelaat van mevrouw en dat van Sera-Maar haar oom liet niet toe, dat ze haar fine helderde op. Blanche wilde haar vol-'eigen zin volgde. doening niet toonen. In den namiddag begaf de heer van Her- Ik stem toe, sprak de moeder. Mariette z'c'1 naar^het Kapellehof. zal dan alleen wonen in ons huis. En ge laat ze allemaal met rust. O, we behoeven ons niet met haar te bemoeien. Dat wil zeggen, als ze ons ook niet hindert, voegde mevrouw er bij. Er kwam bezoek. De advokaat Bardyle, dien van Herteloo in de herberg aan de statie te Brugge gezien had, trad binnen. Onverschillig begroette hij den jongen man en zei 'k Weet wel, dat ik niet welgekomen ben, maar natuurlijk stoor ik mij daaraan Frans van Waveren was uit Brugge terug gekeerd. Van Herteloo trof hem met zijn ouders en j niet. zuster in de voorkamer aan en vertelde'; Ga zitten, noodigde Lavendeau. Maar openhartig, wat er gebeurd was eu welke', houd uw portefeuille dicht, ik weet water t. 'schikkingen hij genomen had. insteekt. /.ij neett u nooit geninaera. Maar wej Jufvrouw Mathilde, als gij mijn nichte: En het wordt nu hoog tijd, dat het er wilt bezoeken, komt ge vrijmoedig af, sprak uit raakt, met andere woorden, dat ik de van Herteloo. De meid zal u recht naar schuldbekentenissen eens verruilen kan tegen boven geleiden. Eu ge behoeftdaarom niet bet zoo lang beloof dé geld. Mijn klanten mijn vrouw en dochters te begroeten, 't Is hebben geen geduld meer. En uw familie is wel treurig dat ik zoo spreken moet over niet langer genegen u te helpen, mijn gezin, maar voor alles wil ik het kwaad Maar ik heb u over dat huwelijk ge- mezel of ik steek u vierkant aan de deur zwegen. Ze zouden het feest stuiten en de meisjes genezen. Ze zijn ziek, sproken zei Lavendeau wat heftig, dreigde van Herteloo. Dit zijn niet Mariette'st(; l>rugge bijwonen. Ze stemden toe in het:ernstig ziek, en ik zal al het mogelijke doen, Ja, spreken kunt ge bijzonder goed maar mijn voorwaarden. En die moeten weiakköörd. t.n och, de weeze zou hun in den<omhen tebeteren. ,doch mijn klanten merken op, dat woorden naar uw goesting zijn, want gij voelt u im-iwe8 "'t. ?°,pen', w00"de alleen. Ze> yan Herteloo deed dan een wandeling j geen oorden zijn mers veel te deftig om de arme nicht in uw Z(.)U 2 11 vertoonen, als er bezoek was, me( prans pjij begon weer over Lavendeau Ze weten dat ik met een rijk meisje compagnie toe te laten. Wat hebt ge dan n.'.et mee8aan ,met de anderen naar een par- en Blanche, en al had de jonge heer van trouw. Ze moeten me daartoe den tijd laten, nog te reclameeren Mariette heeft me niets - W* een receptie, een bal, een voorstelling in v/averen zich liever niet meer met het geval De familie haalt me wel met vlag en wimpel Zijn dat haar voorwaarden vroeg "7 Blanche. En mama moet dit allemaal ver-- dragew,n iS We' ^rre«aande 1 Inatuurlijk de maaltijden met u. Wilt gij nu eens zwijgen, franke mam-' redetwisten nu niet. Aan mijn broeder in den Hemel heb ik beloofd dat Mariette bij mij wonen zal en ik houd mijn woord, ja mijn Ge kent nu mijn wil. Het hangt van u af of er voortaan vrede zal zijn. Ik neem den schouwburg. Zoo kunnen we overeenkomen hernam mevrouw van Herteloo. Ik stem toe. Goed dan Over Lavendeau zei de vader niets meer. Hij had zijn eigen plan met den jongen man, dien hij als een avonturier beschouwde. Ook de meiden kregen hun bevelen en in te borstelen. Zie, ik geef nu ook wat toe. Ik hun hart verheugden ze zich over de over- deftig boerenhuis. Zelfs het behangselpapier boer ben nog niet near Brugge geweest. Hi.er ligt winning van mijnheer, want ze hadden veel was verschoten, dc zoldering geschonden, i De boeren zijn bijlang" zoo dom niet, de briei voor Lerou. Zfjt gij t'akkoord met sympathie voor Mariette. het houtwerk verfloos. als de stedelingen ze afschilderen. andersgevraagd dan elders te mogen wonen, maar ik wil het nu zoo. Dus ik moet mij niet van haar aantrek- ken vroeg mevrouw van Herteloo. j Neen Mariette woont afzonderlijk bij ons in. Ik eet natuurlijk hier en zal wat meer in de kamer verkeeren, om beter de baas in huis te blijven en er zekere personen uit weg bemoeit toch dwong de rentenier hem tot een afspraakje. In de Engte. I-rederik Lavendeau zat op zijn kamer in. Doch er zijn zekere moeilijkheden te effenen. Juist En komen die ooit effen vroeg de advokaat Za! schoonpapa, die immers een zakenman is, het niet in de gaten krijgen dat gij het op zijn geld hebt gemunt, en dat t Was hier maar schamel gesteld. Meubels ge zelfs niets aanbrengt dan schuld en versieringen leken de afval van een eens Wel neen, hij is een domme, lompe op haar los stormde, haar op zijn hoorns indorp met den grond gelijk. De statie werd de lucht wierp, de ongelukkige vrouw ver-weggespoeld en al de ijzeren en openbare trappelde en hoomstooten in de borst en het {verkeerswegen zijn met een laag slijk van hoofd toebracht. Het slachtoffer bleef dood) verscheidene meters hoogte overdekt, ter plaats. S Alle verkeer werd diensvolgens stopgezet. De toestand van de Dom te Keulen Er hebben hevige overstroomingen geeft aanleiding tot ernstige ongerustheid, jplaats gehad in het gebied van Woetsjau en Er bestaat gevaar, dat sommige gedeelten andere riviergebieden in de provincie zullen invallen. Door gebrek aan fondsen is'Kwangsi. De aangerichte schade wordt op men genoodzaakt de dringendste herstellin-' 2 millioen pond sterling geraamd. Tal van gen uit te stellen. personen zijn om het leven gekomen, terwijl De gewezen notaris Victor Moulet, teïduizenden dakloos zijn. Te Hongkong wordt Beausset (Frankrijk), werd bij verstek tot men overstelpt met verzoeken om hulp. levenslangen dwangarbeid verwezen. Volgens een telegram uit Rome is Z. Hij was beschuldigd van schriftverval- H.de Paus, toen hij zich van een kamer sching en had niet minder dan vier millioen naar een anderen begaf, door een door tocht frank,bedrag van erfenisrechten,verduisterd, dichtslaande deur aan het hoofd gewond. 3ANQUE POUR FAVORISER LES TRANSACTIONS INTERNATIONALES BANK TOT BEVORDERING VA'N INTERNATIONALE HANDELSZAKEN Neaml. Venarotsch. Maatsch. Zet. Gaiit ALLE BANKVERRICHTINGEN AAN DE BESTE VOORWAARDEN GELDBELEGGING op zicht, op kort en lang termijn wnmï raiEü aan do yoorüseiigsie Koersen. - Beursorders - Alg. Bestuurd. voor W.- Vlaanderen AO ENTSCHAPPEN Popefinghs, Gr. Markt, 28. tel. 89-90 Veurrtt:. Ooststraat, 64, telefoon 76 Moeskroeri, Toerkoenjestr. 109, tel. 179 üixmutlc, Wylgeridyk, telefoon 44 WYTSCHAETBenOml., Ag. H. Fournwk, Burgem. Wbstoutrk enOml., Ag. H. A. Dbclkrcq. Bkvkren H. Tahon, Gcm.-Sekr. Rousbruggk IIClaeysoonb, G.-O. Noordschootb H. M. Baillbul, id. Loo H.Camerlynck, id. Lrdbgiikm H.G. Dblannoo, id. Nibuwkbrke H. L. Lbmairk Bijkantoren NIEUWPOORT, PROVEN, WATOU, LEYSELE, STA VELE, ALVERINGHEM. Deze wel. Ik ben reeds in stilte met het meisje verloofd. In stilte O ja, dat zal gemakkelijk genoeg gegaan zijn Dat meisje gelooft ai uw schoone woorden, maar ik zou liever een openbare verloving zien, want dan kan het spel op den wagen komen. Een openbare verloving... en de tongen gaan ios. Te Brug ge babbelen ze zoowel als overal anders. En zekere dingen zouden licht aan 't oor van den schoonvader kunnen komen. Deze moet zoo dom niet wezen, vermits hij doorzijn goede zaken kasteelheer is geworden. Hij werd dus niet met een beurze geld aan den hals geboren maar heeft die moeten verdie nen. Frederik, ik vrees voor uw openbare verloving. Ik verzeker u, dat ik met het meisje trouw en dan een welgesteld man zal zijn. Ik ben in volle onderhandeling Met het meisje... zoo in het bosch... 's avonds, als niemand u ziet Ge weet, dat ik er aan huis korn. De moeder verlangt me tot schoonzoon en wie de moeder heeft, krijgt de dochter. Niet altijd, vriend De moeder zal allen tegenstand van den vader breken, moest er tegenstand zijn. Maar die komt er niet. Nu, uw huwelijk is mijn zaak niet. Luister naar mijn opdracht. Ge krijgt een* allerlaatst uitstel van drie maanden. Dat is! zeer mild van wege uw schuldeischers, die! waarlijk veel geduld toonen. Na driemaanden geld of anders... ja in slechte lakens. Er 1 wat bedrog Drie maanden, o, daarmee ben ik te vreden, verklaarde Lavendeau. Dat is tijd genoeg, om het huwelijktot stand te brengen. Ge verstaat me dus goed een aller laatste uitstel van drie maanden sprak de advokaat met nadruk. Geen geld... en de bom springt De heer Bardyle stond op. 't Was een zeer kort bezoek. Lavendeau liet hem uit. Drie maanden, ik word in de engte ge dreven, mompelde hij, op zijn kamer terug keerend. Daarin kan ik heel wat doen Als die vervloekte Frans van Waveren me maar niet in den weg liep Maar hij zal zwijgen. Ha, ik laat hem niet toe, mijn toekomst te breken Liever alles dan datDe bom mag niet springen. Anders ga ik achter de gren dels. Blanche zal me redden Tegenstand van den vader, dien ongelikten beer, poah, de vent heeft niets te vertellen. Zoo waren de gedachten van den jongen man, die in stilte met Blanche van Herteloo verloofd was. ('t Vervolgt.) INSCHRIJVINGSLIJST Overdracht 112 fr. Onbekend 50 fr. Ter eere van O. L. V. 25 fr.; Frederik, anders zit ge .Voor de zieke 25 fr. is in uw papieren nog; TOTAAL 212 fr. Verdere giften worden graag aanveerd.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1