HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Popering Gmstreke- «m stii mi wmrter». De Kdpei n* Bosch BtMigs fföksn naar Lom - lEU A. w - Apotheek Frans Van de Plas TRAIMSINTER" In 't Buitenland. in Stad fr. 6.50 In Belgis £j, 8.50 Buitenland 13.00 V888ISSE8, x,5o fr per regel. Zondag 27 Juli 1924. 15 Gentlemen 21- i- I 30. Politick O verzieh t. Qa Katholieke Vlaamsch» Landsbond De besprekingen te Londen. Amnestie. KATHOLIEK ULAAiïISCH UOLHSTOOflEEL Groot Turnfeest Waarom drinkt men j O, vechten, ik heb daarvoor een tel Maar trek u "dat toch niet aan Ais ik Naar Amerika yi£EKS3€ mïEii aan $13 Megügsie Roepssa. - Beursorders - innemingen - mm ifeenMöitfrijs: per jaar Uitgever SsassK«ysf?3»esi6? Drukkerij. Papfsrtaiiöei, 15, Gtó&msstri&t, mzmwt. TslafotPf! nr S. PojtofeMÏrekanujs t' 15570. PRIJS BERICHTEi; VEBROÜPIH&ESI, Eens mlassshing o.(So cf per regel. I 2 en 3 inl o.5o cta j HaUWBERlSHTEü, 5 fr. voor io reg. Herhaaldo Aeaeric«n prijssu op simvrftir Ai.tB ANNONCEN W,'i< vuökaiv te metales en MOETEN voor DEN Viti iUAO iiiOEZONDEN worden. Kleine berichten tegen O?N VWIDAQ NOEN. SPREUKEN. Het is het geld niet, noch de kleeren, de deugd alleen maakt echte heeren. De waarheid kan wel onderdrukt, nooit verstikt worden. Ziet en denkt, gij zult veel leeren, en uw wijsheid steeds vermeeren Bezig zijn is gelukkig zijn. Gray. Het werk verwijdert van ons drie groote kwa len het vervelen, de ondeugd en den nood. Voltaire. Eene stem uit Frankrijk waarschuwt ons, in een der laatste nummers,alle verdeeldheid te vermijden in de Katholieke partij, willen wij den weg van Frankrijk niet ingaan en ons geloot en godsdienst niet zien ten onde ren brengen. Ik geloof dat die stem moet aanhoord worden door alle christens men- schen en ziet hier waarom. I)aanstaande wetgevende kiezingen zul len beslissen over eene zaak van leven of dood voor onzen godsdienst, of beter neen, de vijanden zullen de kerk en den godsdienst niet dooden, dat weten wij door de geschie denis en ook door de belofte van Christus de poorten der hei zullen tegen haar niets vermogen. Maar, zij kunnen nochtans groote schade er aan berokkenen en vervol gingen verwekken en grooten afval veroor zaken. Doch, wee hen die den stronkeisteen zullen stellen en de verergenis geven En wie ook hen die daaraan zullen medege- holpen hebben door de macht in de handen der vijanden van het geloof te geven Welnu, de verdeeldheid onder de katho lieken zal er de oorzaak vanzijti.De katholieke partij, is de eenigste partij die moet aange kleefd blijven. Men moet niet zeggen ik ben van de werkerspaitij, ik ben van de burgerspartij, ik beit van de boerenpartij. Al die schakeeringen mogen bestaan in de katholieke partij, maar zij moeten onder worpen zijn aan de algemeene tucht der part j, omdat zij allen het hoogste en het- zeifdebelang verdedigen van den godsdienst, die boven alle schakeeringen en standen ver heven is, en die de eenheidsband moet wezen van gansch de katholieke partij, gelijk de liberalen en de socialisten van gelijk welken graad allen voor eensheidband hebben den strijd tegen den godsdienst. Terwijl zij in alle andere zaken zullen strijden onder elkan der, en dat tot het uiterste, daarin alleen zuilen zij toch altijd overeenkomen dat zien wij in Frankrijk, dat hebben wij altijd gezien in Beigie. En hebben zij zich in de laatste tijden nog, met tegenzin, ingehouden, het is omdat zij nog vreesden voor de openbare meening en dat de katholieke partij nog de sterkste is in Be'gie. Sedert den schoolstrijd van 1879 zijn zij in niets veranderd. Dan was de eerste phase van dien schoolstrijd aangevangen door het vergoddeloozen der openbare school. Het kruis moest uit de openbare school geweerd worden en de priesters mochten er niet meer binnentreden. De vrije school bleef bestaan, zij was nog geduld, omdat het volk tot dien uitersten dwang en die vrijheidsmoord niet opgewassen was, maar, zij moest, geheel en ai, op de kosten van de katholieken opge richt worden, en zoo pleegden zij die schrik- kelijke bestuurlijke onrtchtveerdigheid van de katholieken tweemaal te doen betalen, èn, voor de openoare geuzenschool, die zij in geweten niet konden bijtreden voor hunne kinderen, èn voor hun eigene katho lieke scholen, 'k Late varen, de andere onrechtveerdigheden die tegen de katholie ken gepleegd wierden met de staatsbedien den te verplichten, op broodrooving, van hunne kinderen naar de geuzenschool te zenden, met de bureeien van weldadigheid, alhoewel hun goed, meestal van voor den fianschen tijd, van geestelijke stichtingen voortkwam, te doen dienen om de kinderen der armen te vergeuzen. En zeggen, dat onze liberalen van 1879 met ééne stem meerderheid in de kamers die wet hadden doen doorgaan, en zeggen, dat dit nog maar een eerste stap was in de ver- geuzing van Belgie. Het plan der vrijmetselarij, van dan lijk van nu, was en zal blijvende verplichtende goddelooze school voor al de kinderen Frankrijk door zijn eersten minister Herriot, heeft nu reed* dat oude plan van de vrijmet selarij in zijn volle hachelijkheid voorgesteld en het is te vreezen dat de vijanden van den godsdienst het er zuilen doorhalen in de Kamers en den Senaat bij de radicosocialis- ten en communisten en nochtans, dat zijn de mannen van de vrijheid, de gelijkheid en de broederlijkheid Ja, vrijheid voor hun zeiven alleen, om ailen dwang op te leggen aan andersdenken den, gelijk de revolutionairen van 1790, die de vrijheid tot wet uitriepen,wel te verstaan hunne vrijheid La iiberté ou la mort de vrijheid of de dood gelijk de bolche- visten van Rusland, die nog een stap verder gaan, en all* vrijheid van denken en spreken, als zij tegen hun stelsel opvaart, met gevang en dood straffen Hewel I dat is het lot dat ons te wachten staat, als de katholieken verdeeld blijven in alle slag van koppige extremisten en scheur makers, hetzij van de democratische volks partij, hetzij van de burgers- of boerenpartij, hetzij bijzonderlijk van de zoogezeide natio- nalisiische partij zoowel vlaamsch- of fransch- gezinde en ik zal erbij voegen, het meeste gevaar komt nog van de vlaamsche nationa listen, weleer frontpartij genaamd, omdat deze bijna uitsluitehjk uit katholieken be staan, ja, zeer dikwijls uit vurige katholieken die zich laten verblinden door zoogezeide vaderlandsliefde en vlaainschgezindheid om hei katholieke vaandel te bestrijden en zijn beste voormannen af te breken Welke verblindheid ihoeverrezijndie man- jnen afgeweken van de eerste baanbrekers .in den vlaamschenstrijdhoe schoon blijft de leuze Alles voor Vlaanderen, Vlaan deren voor Christus» of nog «Vlaamsch en Katholiek i Neem dat die verblinden er twee, drie mannen doorhalen inde kivzing, wie zullen zij bevoordeelipd hebben door hunnen broe derstrijd De vijanden van den godsdienst liberalen en socialisten. Wie zullen zij in den grond geboord heb ben De katholieken. Eti welk zal het gevolg zijn 'van hun roe- kelooze daad De verminking van de katho lieke partij en gevolgentiijk de versterking van de macht van den vijand die zal doen lijk in Frankrijk den godsdienst vervolgen, de kerken en kloosters bestelen en sluiten, 5 als 't hun mogelijk is, en bijzonderlijk de 'goddelooze verplichtende school opdringen aan alle kinders. Dan zullen die verblinde kiezers, als bet te late is, hunne oogen open doen en uitroepen Wij hebben gemist Welk kwaad, welk onrechtveerdigheden zulien zij gesticht hebben door hunne roeke- looze daad Welke verantwoordelijkheid voor God en voor hun geweten en voor hun vaderland Eene stem uit Vlaanderen. Mengelwerk van «De Popëringhenaar» 24 ROMAN tlx)' r £1 '4 H Wij waren juist voornemens u onze liefde bekend te maken, verzekerde Laven deau. Ik zou daarvoor morgen bij u geko men zijn. Dat kunt ge me gemakkelijk willen wijs maken, doch ik ken de wereld beter dan gij. En als gij rustig met Blanche wilt spreken, is ons park groot genoeg. Ha, met een juffer van den hoogen stand uit Brugge zoudt ge dit niet wagen, mijnheer Lavendeau. Maar wij zijn voor u maar rijk geworden boeren, hé. En dan is alles toegelaten. Ik zou wel eens willen weten, wat ge van ons allemaal zegt, als ge zoo onder vrienden zijt Mijnheer, gij treedt zeer onrechtvaar dig tegen ine op, hernam de Bruggeling, ik ben er waarlijk bedroefd om. Het grieft me geweldig en ik verdien dat niet. ja, haal al vast uw neusdoek uit, orri een partijtje te weenen spotte van Herte- loo. Maar dan ga ik lachen. Ge beantwoordt mijn teederste gevoe lens met smaad, maar ik weet uit welke bron dit alles voortkomt. Frans van Waveren haat mij en wil me voorsteilen als een on waardige. Ik heb dan toch het recht me te verdedigen. Ge kunt me dat niet weigeren. Ik beroep mij niet op mijnheer van Waveren, maar ik oerdeel naar uw aanwe zigheid hier, waar ge al eenigen tijd mifn FMgggqwiqM wam* 5e ALGEMEENE BEDEVAART NAAR DE Graven van den Yzer. De jaarlijksche beêtocht ging telken keere in stijgende macht, met inniger-groeiende en -pakkende volkspiëteit. De mijlpalen die Vlaanderen sedert 1920 aile jaren plantte, tot blijvende gedenkenis van liet gruwelijk offer, ze werden gewijd aan de edelste kinderen die bezweken, maar tevens zijn ze zuilen ter iere van al de Ikve dooden die Vlaamsche moeders en vrouwen en weezen beschreien. Vrome op somming van ontroerende narnen Joe English, te Steenkerke Gebroeders Van Raemdonck, te Steen- stratc; Renaat D Rudder, te West-VIeteren de geschonden zerkjes van Heldenhulde.te Oeren. Wat al Vlaamsche trouw, wat al Vlaamsch wee en ontroering ligt er vastgeknoopt aan iie geprevelde namen En nu, dees jaar, in de gruwzame stret k waar de hartader van 't Belgische front zoo opstuimig jaagde, en zoo dikwijls het bloed overmatig gutsen liet, op de plaats waar minoterie en boyau de la mort en petrool-thanks tot een Ezechiel-beenderveld gewerd ;n, op dat piekje Vlaamschen grond zal er geknield, en gebe den, en gesnikt worden, om de dooden, om 't leed van het levende Vlaanderen. En een heilige belofte zal hemt uwd worden, stille, stevig, in vermorzelde harten. Vlamingen, oude trouwe beevaartgangers, tot wederziens, te Diksmuide. Nieuwe dui zenden, bekeerden van dit jaar, wij weten dat ge komt Zondag 31 Oogst a. s. te Diksmuide. Namens het Komiteit, De Voorzitter Prof. Dr Fr. Daels De Sekretarisses Cl. De Landtsheer, Dr J. Leuridan, Adv. M. Bulckaert. De Katholieke Vlaamsche Landsbond heeft te Brussel zijn 5e Congres gehouden. Uit de verslagen blijkt dat de Landsbond geheei heringericht is en zich geheel aanpast aan de huidige tijdsomstandigheden en be hoeften. De plaats ontbreekt ons om een uitgebreid verslag te geve over dit Congres dat geheel streefde naar innige samenwerking tusschen alle Katholieke Vlamingen. De vraag was gesteld Mogen de Katholieke VI. Nationa listen in den Landsbond komen Verleden jaar te Brugge was het antwoord daarop nogai duister en onverstaanbaar. Maar dit jaar klonk er maar een enkel woord. En dat woord was Ja. Die Ja werd op prachtige wijze toege licht door Eerw. Pater Claes in eene rede die merkwaaidig zal blijven in de geschie denis der ontwikkeling van ons Vlaamsche leven. Nu het klaarkünkend antwoord gekomen is vanwege den Landsbond, mag men een even kort en klinkend antwoord verwachten vanwege de Katholieke Nationalisten. Eens eene goede overeenkomst bereikt, eens een innig samenwerken verkregen zullen alle Vlaamsche Katholieken ieveren tot heil van Vlaanderen en het Vlaamsche Volk. Fiasco te Gent. De half en half Vlaamsche Hoogeschool van Gent heeft dit jaar een eerste proef ge geven. En het ware de welbekende waarheid dochter lokt. En ik herhaal, dat gij dat met deftige juffers uit de stad niet zoudt doen._ O, indien ik daar een kennis had, zou ik die ook uitnoodigen in dit paviljoen ik heb me daarover niets te verwijten. Ik hoop, dat gij dit zult inzien. Ge vergist u. Houdt ge me nu waarlijk voor een onnoozelaar? vroeg van Herteloo. Ik zal u dan eens verstandig antwoorden, en heel kort. Ge behoeft dan morgen niet te komen. Het spaart u de moeite. Blanche is meerderja rig én ze zal misschien naar mij niet willen luisteren en koppig haar eigen zin volgen. Maar de bruidschat zal een groote nul zijn. Dat is een. En nummer twee ge blijft voor goed uit ons huis. Ik had u al veel eer moeten buiten steken onnoozelaar die ik was, om weg te kruipen op mijn kamer, als gij bene den vrouw en dochters zat te overbluffen met uw fransche komplimenten. Ziezoo, dat is mijn antwoord. En nu wandelt Blanche met mij terug als ze verstandig is. Neen papa verklaarde de dochter. Ge hebt het al erkend, dat ik meerderjarig en gee klein kind meer ben, en ik zal mijn zin en niet dien van Frans van Waveren doen. Meerderjarig waarborgt nog geen ver stand. Uw jaren hebt ge en toch zijt ge nog een heel klein kind, merkte van Herteloo op. Zoo dus ge wilt me niet vergezellen Ge weigert dat 't Is goed. Frederik zal me naar huis geleiden, papa. Ik trotseer den laster van onze buren. Naar huis Waarom liever niet in een keer naar Brugge, want daar moet het op uitloopen, ais ge naar dien mijnheer en niet naar mij luistert. Ik verhef me boven die beleedigingen, zei Btancffe smalend. Gij spreekt wat van loochenen van niet te beweren dat de Gerit- sche Hoogeschool een fiasco opgeioopen heeft. Er zijn Vlaamsche Volksvertegenwoordi gers die dit gebrekkig stelsel gestemd heb ben, juist omdat zij voorzagen dat het niet leefbaar was en er daaruit een betere toe stand zou voortvloeien. De Vlaamsche stu denten hebben daar ook veel toe bijgedragen met de Vlaamsche leergangen te boycotten, dat is, ze niet te volgen. Zoo komt het dat er in de techniche afdeeling geen enkele student de Vlaamsche lessen volgde. In de andere afdeelingen was het al niet veel beter. De Vlamingen willen de Vlaamsche Halve Hoogeschool niet. Alle groote Vlaamsche biaden predikten den boycot aan of onthiel den zich. Alleen Het Laatste Nieuws pleitte voor toetreding, maar van de leden der liberale studentenvereenigingen liet zich geen enkelen inschrijven. Tijdens de bespreking van het budget van onderwijs hebben M. Van Hoeck, M. Hey- man en anderen er sterk op gewezen dat het Gentsche Hoogeschoolonderwijs ons, Vla mingen, niet voldoet, dat de half en halve wet eene mislukte wet is en dat daar in het kort verandering moet in komen. De besprekingen der Londensche Confe rentie-Commissies vorderen maar traag. De geschilpunten blijven altijd dezelfde en iedere delegatie komt, om beurt, met een nieuwen tekst af. De Franschen blijven in hooge mate ach terdochtig. Ze zijn niet geneigd om toegevin gen te doen, wat de kwestie der waarborgen voor de schadevergoedingen betreft. De Engelschen en de Amerikanen willen eene zakelijke, een economische oplossing. De Franschen willen er de politiek bijhalen. Zoolang alles ten beste ging tusschen Engeland en Frankrijk was Belgie in den vergeteihoek geschoven. Nu echter dat die verhouding meer spant, wil men Belgie nog- eens ais bemiddelaar doen optreden. De toestand van M. Herriot te Londen is zoo rooskleurig niet als hij zich mogelijks wel ingebeeld heeft. Irdusschen roert de Poincaré-groep fel in Frankrijk en hij doet al wat h j kan opdat iM. Herriot de Engelschen in de steek zou laten en terugkomen naar het Fransch-Bel- g-sch front met Roer-bezetting en dwang- politiek. Voor Belgie ligt er ook een gevaar in, te meer dat men weet hoevelen er in ons land zich blind kijken op Frankrijk en toch zoo gemakkelijk de Fransche belangen boven hunne eigene, de Belgische, zetten. De bespreking te Londen heeft tot nu toe geene tastbare uitslagen geleverd. En noch- thansied; reen is ervan overtuigd dat zij eene laatste gelegenheid vormt om Europa van zijne bloedende, oorlogswonden te genezen. Men voorziet dat de Conferentie van Lon den tot half Augustus kan duren. De v.-ijspraak van Baron Coppéo. Baron Coppée werd vrijgesproken. Nie mand die het proces gevolgd heeft zal daar veiwonderd in zijn. G heel dat proces was .een gevolg van het schrijven van Le Peupleen Le Soir die het meest gemunt hadden op politieke personen. Dit proces was toch leerzaam. Het heeft aangetoond met hoeveel gemak de groote vertegenwoordigers van handel en nijverheid zich wisten te plooien naar de eischen van den Duitsch. Daarvan wordt hun thans geen verwijt meer gemaakt. Het bijwonen van eene activistchevergade- r :-g, het spreken van een woord dat niet best klonk, dat was veel erger en werd door menig maanden gevang uitgeboet. De Vadc riandsliefde was ook goedkoop in dit proces. Voornoemde bladen schermden bij hunne aanklacht met de vaderlands liefde. Coppée heeft gehandeld zuiver uit vaderlandsliefde. Dal heeft nu geteld en niet weinig bijgedragen tot de vrijspraak. Maar wanneer poliiiek-veroordeelden als Pater Stiacke en anderen op hunne vaderlandsche daden wezen, neen, daarvan mocht geen rekening gehouden worden. Het is niet ons het gedacht het gerecht van partijdigheid te beschuldigen, wij mee- nen alleen dat men de zaken nu in een ander daglicht ziet dan vroeger. Mocht men voortgaan in dien vergevings- gezinden geest. Moge de vrijspraak van Coppée de regeering milder maken jegens de politieke veroordeelden. Het mag niet langer duren om de zedelijke puinen van ons land te herstellen dan de stoffelijke. Mocht, het proces Coppée dat gevolg hebben, dan zouden de duizenden en nog duizenden franks, dat het aan den staat zal kosten, toch niet nutteloos weggesmeten zijn. Hulde aan Pater Damiaan. Leuven heeft hulde gebracht aan Pater Damiaan, die over 35 jaar viel als offer van zijne onbegrensde naastenliefde. Die huldebetooging geschiedde zonder wereldsch praalvertoon. Hier gold het im- Waveren opgestookt heeft, maar ik ben zelf standig. Mijnheer van Herteloo zoo kunnen we niet scheiden, sprak Lavendeau. Als gij meent, dat ik Blanche hier niet had mogen brengen, bied ik u mijn oprechte \eront- schuldigingen aan. Ik meende het eerlijk. Ge moet dat aannemen. Oprecht en eerlijk... ja, dat zijn schoone woorden. Als gij van geen verzoening wilt hoo- ren, moet ik mijn pogingen staken. De invloed van Frans van Waveren moet wel groot zijn op u. Ja de kerel is sluw... ik heb het nog ondervonden. Och man, het is altijd goed een aan wijzing te krijgen, maar overigens heb ik klare oogen en nog flinke oogen in den kop. Ge moogt het vrij gelooven. En ik zal nog duidelijker spreken. Weet dan, dat ik in 't geheel geen goesting heb om uw schulden te betalen. Lavendeau verbleekte. Maar hij bedwong zijn ontsteltenis dadelijk en deed of hij verbaasd was. Ik begrijp u niet, zei hij. Ge spreekt van schulden. Als van Waveren te ver gaat met zijn laster zal ik andere maatregelen nemen. Wat heeft hij u daarvan gezegd Wel, 't beste is, dat we nu elkaar goe- f den dag zeggen. Ik blijf niet redetwisten. i Maar ik heb het recht meer uitleg te vragen. Er is daar geen uitleg aan. Ik herhaal, dat ik zoo onnoozel niet zal zijn om uw schulden te betalen. Ge hebt toch ooren, hé Welke schulden Mijn hemel, wat weet ik er van, wie gij met van Herteloo's centjes zoudt willen völcfoen rners geen oorlogsheld,geen wind-kam-, pioen. Hier was geen wapengekletter, geen bloemengetooi. De officeelen hadden zich hij i de hulde aan den Pater afzijdig gehouden en men had er geen last aan ronkende, holle, zichzelfverheffende redevoeringen. De een-- voud waarmede de hulde aan den held van j iMolokaï gepaard ging, was wellicht nog: |'t meest in overeenstemming met zijnej inederige levenswijze en zijn offervaardige- zelfverloochening. Heldenmoed Zelfopoffering Die bestonden hij Pater Damiaan zuiver der en vollediger dan op een slagveld, waar ophitsing, kruitdamp en alkool meestal lei dende elementen zijn. Het eiland Molokaï was het eiland der melaatschen. Melaatscheid is de schrik kelijke besmettelijke ziekte die van den mensch een afzichtelijk schepsel maakt en hem onverbiddelijk ten dood sleept. De melaatscheid geneest niet en besmet geheel zeker al deze die ermede in aanra king komen. En als men vrijwilligers vroeg om naar dat schrikbare eiland te trekken en om hulp ;en troost te brengen aan die menschenwrak- 'ken dan aarzelde Pater Damiaan niet. Hij vertrok met de vreugd in het hart omdat hij hoopte daar menschen te kunnen helpen, daar zielen te kunnen redden. Hij wist voorop dat hij na enkele maanden van die ziekte zou aangetast zijn en dat eene langzame en pijnlijke marteling hem zou ten grave slepen. Geene pen kan beschrijven wat al goed Pater Damiaan al gedaan heeft aan de onge- iukkigsten onder de .gelukkigen. Vier jaar heeft zijn eigen doodstrijd ge duurd. Pater Damiaan behoorde tot de orde der Picpussen van Aalst. Zijn bronzen standbeeld, gemaakt door den grooten meester Constantin Meunier, versiert een openbaar plein te Aalst. Groeten wij eerbiedig den grooten Apos tel der Melaatscheid. Mochten zijne gebeden bijdragen om de geestelijke melaatscheid in de wereld en in zijn eigen land te genezen. Totetrekkers In Kamerzitting vroeg socialist Doms (Leuven) lotsverbetering voor de kerkbe dienden. Hij deed dat natuurlijk schertsend, zegde dat de liberale Minister Masson daar voor een beroep zou moeten doen bij Kardi naal Mercier. In den Provincieraad van West-Vlaande- ren werd een voorstel gedaan, strekkende tot het verbeteren van het lot der kerkbe dienden. Liberalen en Socialisten stemden tegen enkele onthielden zich onder voorwendsel dat het niet bewezen is, dat het gevraagd hulpgeld noodig was Zouden 't totetrekkers zijn, ja 't Een Monument voor Bernadette Soubirous. Ineen schrijven aan zijn diocesanen heeft de bisschop van Tatbes en Lourdes, Mgr Schoepfer medegedeeld, dat hij een inschrij ving heeft geopend voor de oprichting van een groot standbeeld ter eere van de eerbied waardige Bernadette Soubirous, wier won deren voor de gelukzaligverklaring thans te Rome worden onderzocht. In Ierland. De Iersche republikeinsche leiders De Valera en Austin Stack zijn op vrije voeten gesteld. De Valera was sedert Augustus 1923 op gesloten zonder veroordeeld te zijn. Buiten de twee voornoemde leiders wer den andere gevangen republikeinen vrijge laten. In Spanje. De Koning heeft een besluit geteekend waarbij Amnestie wordt verleend aan allen die, in verband met de gebeurtenissen bij Melilla in 1921 door den krijgsraad zijn veroordeeld. In 't bezette gebied Op voorstel van Frankrijk heeft de Rijn landcommissie besloten tot het te niet doen van de beslissingen tot verbanning, genomen tegen personen uit het Fransch bezettings- gebied. In 't geheel zijn er 24.860 beslissingen tot verbanning van het Fransche gebied teniet gedaan. 100 duizend personen mogen daar door in het Fransch gebied terugkeeren. In Duitschland. Op voorstel van Fransche zijde besloot de Duitsche Rijkspresident gratieverleening voor aile Duitschers die door den strijd in het Roergebied veroordeeld werden, behalve voor hoogverraad, in overweging te nemen. Beieren en Pruisen nemen maatregelen in gelijken geest. In Frankrijk. Vooraleer uiteen te gaan heeft de Kamer de amnestie-wet gestemd. Heeft van Waveren u gezegd dat ik schulden heb Meent ge nu, dat ik zelf geen inlich tingen meer kan nemen Dat heb ik dikwijls gedaan in den tijd, toen ik nog hop verhan delde. Ik ken goede adressen. Zoodus, ge weet nu, hoe ik over u denk. Blanche, gaat ge mee Mijnheer van Herteloo, ge beoordeelt me geheel verkeerd. Laat me dan toch toe, mij te verdedigen. Dat recht heeft ieder. Op laster mij van uw dochter scheiden, zou al te wreed zijn 1 Ge kunt naar den duivel loopen, weet ge het nu schoot de rentenier uit. Heb ik nu nog geen geduld genoeg getoond Ha, ge meent, dat ik verder naar uw leugens zal luisteren Anders zou ik u vragen op welke bank uw geldmiddelen staan of waar uw eigendommen geboekt zijn Ge hebt ver- vlekt nog geen eigen huis 1 Den neuzemaker In België. Amnestie is een maatregel "welke geboden wordt door politiek doorzicht en rechtvaar digheid. De politieke processen zijn een der naweeën van den oorlog. Zoo men ze laat voortduren is het een wondeplek onderhou den die aan het etteren gaat. Amnestie vragen is geen goedkeuren van de daden van den veroordeelde. Het is de kwijtschelding vragen van de gevolgen der politieke veroordeeling. In de laatste week werd gevraagd naar het gedacht van M. Masson over de kwestie van amnestie. De Minister van Justitie heett zich gesteund op het antwoord van M. Van- dervelde van over 3 jaar. Hij heeft uitgeroe pen Neen in naam van de 20 duizend dooden uit den oorlog Het is ontmoedigend en beschamend voor ons land dat in dezen tiid nog een Belgische Minister zoo durft spreken. Wij ontkennen hem het recht te spreken in naam der 20 duizend gesneuvelden,omdat daar 80 t. h. Vlamingen onder ziin en dat die, moesten zij kunnen soreken. zonder twijfel aan de zijde zouden staan van hunne overlevende strijdmakkers, de Vlaamsche- Ouders-Strijders, die luidst en krachtigst naar amnestie vragen. Onze jongens zijn gestorven in het heilig gedacht dat zii streden voor het Recht. En nu, na zooveel jaren, wordt hun bloed nog uitgespeeld bij het bestempelen van'onrecht. De socialisten legden deze week een wets voorstel neer tot het verleenen van amne stie. Guïdo. INSCHRiJVINGS LIJST Overdracht 365 fr. Uit mijn spaarpot, 2 fr. Uit dankbaarheid (Frankrijk), 11 fr. Naamloos, Elverdinghe, 100 fr. Voor Lourdes, E. A., 10 fr. Om den zegen van O. L. Vr. van Lourdes over het Verbond der Christene Vrouwen, Pop.,25fr. God beware de Bedevaarders, 5 fr. Totaal 518 fr. 50 Verdere giften worden graag aanveerd. Park De Lovia ZONOftR 17 OOGST 1924 om 2 1/2 uur namiddag GPEIfLUCHTVKRTOQNING door het opvoering van Kaarten zijn van heden af te verkrijgen bij V. Sansen-Vanneste, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe en bij de Bestuursleden van De Vlaamsche Vrienden Prijs 5 fr. Voorbehouden 6 fr. Bij slecht weder zal de opvoering gebeuren in de Zaal Palace Nieuws uit Katanga, Elisabethville, 15 Mei 1924. We mogen ons weer verheugen in de aankomst van het droog seizoen, lijk ofdat gij u verblijden moogt met de nieuwe aankomende lente. Ér is maar een verschil in, dat, als wij zeggen droog seizoen, dat het dan droog is in den echten zin van het woord. Immers 't zal nu weer ten minsten zes maanden niet meer regenen, en dils altijd schoon weder zijn. Onze Westlanders stellen het voor allen goed. Heer Arthur Wyckaert, officier van de landwacht, is terug aangekomen in Elisabethville met vrouw en kind, na eene voorspoedige reis langs Boma. We waren tevreden van hem terug te hebben in ons midden, en hij was niet min kontent van te rug te zijn bij ons. De gebroeders Moyaert zitten verdeeld over heel de provincie Gerry is in Ka- bina, Daniel is in Lusambo terwijl Leon langs den heelen anderen kant in Pweto zit aan het meer Moero. We hebben voor het oogenblik hier te Elisabethville Willy Moyaert, hoofdagent B.T.K. die denkelijk binnen kort eens zal oversteken naar het Westland in verlof. Verder hebben we nog denflinken Antoon Hallaert van Yperen, nu dienstoverste in de Union Minière en Ingenieur E. Soenen van Woesten die de mijnen van Ruashi, (7 kilometers van Elisabethville) bestuurt. Beiden zijn eene niet onbeduidende aanwinst van onze bende bachten de kuupenaren van Katanga. Voor eenige weken kwam nog aan heer Melkebeke, een Reninghelstnaar, die 'n plaats heeft in den dienst van Geldwezen bij hetgoever nement. Al de anderen stellen het goed en hebben gezondheid te koop, 't geen dat natuurlijk hier in Kongo het bijzonderste is. We hebben op den stroom, tusschen Bukama en Ankoro, twee blokkaden gehadde schepen verzeilden in de hooge Papyrussen en bleven in die kleverige planten steken zoodanig dat ze soms dagen en dagen moesten er in blijven. Dat heeft natuurlijk voor eenige weken de verbinding tus schen Katanga en den Lagen Kongo stil gelegd. Nu is alles weer kant en klaar, en zonder ongeluk ken is alles nog goed van stapel geloopen. Hier in stad gaat alles normaal, alles werkt goed en er zijn geen incidenten aan te stippen. De schommeling van den wisselkoers, bracht natuurlijk hier en daar wat verwikkelingen mede, daar gansch den handel hier het Zuld-Afri- kaansch pond tot basis heeft. Verder hebben we nog wat te klagen over de blokkade van de haven van Matadi, ofschoon dit laatste incident niet te veel invloed heeft op onzen in- en uitvoer, daar de meeste goederen, via Kaapstad, Beira of Das-es-salam gericht worden. Laat ons met de Zuid-Afrikaners zeggen't Zal reg komen Paul Maes. m es GEMEENTE WATOU. Hedesi Zrtndag 27 Juli om 3 1/2 uur door de Turngiide VSug ffroom van Poperinghe. B B Te Roebaais is er groote opschudding verwekt door het optreden van het parket ten laste van twee nijveraars der stad, MM. Littaye en Desmets. Deze hadden gespeku- leerd op den wisselkoers en werden onlangs in failliet verklaard. Het te kort was zes miljoen. Thans heeft die zaak eene andere wending genomen en het parket heeft een onderzoek wegens bankroet geopend. - Eene barreelwachtster der Fransche gemeente Saint-A.ubin-des-Bois, bij Vire, Mad. Riaut, 26 jaar oud, zag Mad. Geffre- sin, 69 j. oud, de spoorbaan over sukkelen toen juist de sneltrein Panjs-Granville in aantocht was. Mad. Riaut snelde de oude vrouw ter hulp, doch beiden werden door de lokomotief gevat en op den slag gedood. Uit Bielefeld (Westfalen) wordt ge meld In het naburige Wilkowize heeft de 63 jange Beldys zijn vrouw, zijn dochters en zijn 22 jarige zoon met een tafelmes dood gestoken en daarna zich zelf gedood, door dat hij een glazen buis met ontplofbare stof fen vulde en deze tot ontploffing bracht. De Chineesche bandieten, echte duivels in menschengedaante, weten ook al klink te trekken uit de overstroomingen die zekere gewesten van hun land teisteren. Zij varen rond in bootjes, waarop een vlag prijkt der redinrichtingen, lokken aldus de slachtoffers der overstroomingen aan en wanneer zij die ongelukkigen in handen hebben,stroopen zij hen uit en werpen hen terug in 't water. Het Japansch koopvaardijschip Mat- suigama mei 57 personen aan boord, is ten Westen der Gotoeilanden naar den kel der gegaan. De eenige overlevende is de stoker, die eene week lang zonder eten of drinken op een vlot bleef en opgepikt werd door een voorbijvarende visschersloep. M. L. Citroen, de gekende autofabri kant uit Frankrijk, is met een auto aan zijn einde gekomen. Vergezeld door zijn schoon broeder keerde hij uit Normandië naar Parijs terug. M. Citroën bevond zich aan 't stuur en reed in snelle vaart, toen het voertuig tusschen Evreux en Mantes uitglibberde en kantelde, de twee inzittenden op de straat- steenen slingerend. Autorijders namen de twee gekwetsten op en voerden hen naar het gasthuis van Man tes, waar M. Citroën kort nadien aan de bekomen wonden bezweek. Zijn schoon broeder is een schouder ontwricht. In Griekenland hebben zich de laatste dagen verscheidene gevallen van cholera voorgedaan. Te Patras werden zeven geval len opgeteekend van personen door de be smettelijke ziekte aangetast te Selonki zes, te Lakema drie en nog eenige andere in ver schillende Grieksche steden. Strenge maat regelenzijn genomen om den verschrikkelij- ken geesel te bekampen. (Tientsin wordt/opnieuw met overstroo ming ^bedreigd. Het water siaat nog op ongeveerflö mijlen vantde stad. I Heb gevaar wordt verhoogd door de wei gering der autoriteiten de dijken ten noorden en ten zuiden van Tientsin/door te steken, ten einde'dus het water, naar de zee te doen afvloeien. Willem kwam, met zijr. zoontje, een manneken van twaalf jaar, van de kermis. Maar vader, vroeg de knaap, hoe komt het toch dat er zooveel dronkaards zijn Wij hebben er vandaag zoovele gezien, die op hunne beenen niet meer konden staan. Waarom drinken al deze lieden Het kan toch niet zijn omdat zij dorst hebben 1 Ik zal u dat uitleggen, antwoordde Willem peis eens dat er zooveel soorten van menschen zijn als letters in den A. B. C. A drinkt omdat de dokter het hem oplegt B omdat hij zijn dokter niet gelooft. C drinkt omdat het nat weder is D omdat er te groote droogte is. E drinkt omdat hij niet slapen kan F omdat hij te lange en te vaste slaapt. G drinkt omdat zijn vriend hem verlaten heeft H omdat zijn vriend terugkomt. 1 drinkt omdat hij 's morgens te warm heeft. J omdat hij 's avonds altijd den kouden be ver heeft. K drinkt omdat hij pijn in het hoofd heeft L omdat hij gedurig buikpijn heeft. M drinkt omdat hij bedroefd is N omdat hij verheugd is. O drinkt omdat hij oud is P omdat hij jong is. Q drinkt, in gezelschap, om te doen gelijk de anderen. R om den tijd lustig te verdrijven, als hij alleen is. S drinkt omdat zijn vrouw boos is en zor geloos T onid.it ziine kinderen te veel willen mees ter zijn. U drinkt omdat hij veel schulden heeft V omdat hij zijne kameraden geerne trak teert. W omdat hij erfgenaam is eener rijke tante X omdat zijn oud-oorn hem niets nagelaten heeft. Y drinkt om te toonen dat hij kan drinken Z om te toonen dat hij WIL drinken. De jongen had met al zijn ooren naar deze legende geluisterd Maar vader, zegde hij dan, zij spreken al verschillig wie zegt er nu de waarheid in dien A.B.C. «Z., antwoordde Willem, Z. alleen Hij drinkt, omdat hij WIL drinken I Opvolger van S. VANDE BERGKE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), POPERINGHE goede opvoeding gehad, snauwde Lavendeau hem toe. Aan zulke manieren doe ik niet mee. Ja, dat woord opvoeding wordt veel gebruikt. Zatlappen hebben het nog dikwijls op de lippen. Maar als het een opvoeding is van komplimenten en tierelantijnen geef ik er geen cent voor. Kom, Blanche, 't Is nu tijd Neen papa. Nu, doe wat ge wilt. Ge zijt te zwaar om u op te pakken. En nu mijnheer Laven deau weet, dat mijn beurze voor hem geslo ten is, zal hij u wel gauw laten vlotten. Uw beleedigingen laten ine koud, verzekerde de jonge man.. Gij hebt anders een rooden kop als een gloeienden stoofpot. Van Herteloo verliet het paviljoen, maar zijn dochter volgde hemi niet. Ik had het we! gevreesd, zei Frederik. uithangen, dat is niet moeilijk, maar ik ken Van Waveren heeft zijn doel bereikt. er veel zoo, hoort ge I Vooruit Blanche, we zijn weg. Die vent wil u bedriegen. Ge zijt te goed om door hem voor den zot gehouden te worden.Toon uw fierheid! We zullen den paljas vergeten. Neen, vader, ik ga niet mee verklaar de Blanche. Ik weet niet, hoe ge u zoo door van Waveren laat opstoken. Tut, tut, wat ge nu niet weet, zult ge later verstaan, maar zorg, dat ge het u dan niet beklaagt Ge gaat ver door mij voor een bedrieger uit te maken, riep Lavendeau nu woedend. Zeg, handen thuis Als ge vechten Neen, ik blijf u trouw en ik zal nooit toe geven aan papa's eischen, verzekerde het meisje. We moeten (jachten uw vader te winnen. Probeer het: door uw moeder. We laten alle hoop niet varen. Ik ben waarlijk beschaamd over de wijze, waarop papa u toesprak. Hij is verblind. Van Waveren zit achter hem. En die schurk durft beweren, dat ik schulden heb. Spreek er niet meer over. We zijn boven zul ken laster verheven. Maar dat laat ik niet doorgaan be- I wilt, ik sta nog mijn man hoor verzekerde f weerde Lavendeau. Ik schulden Ha, dat f de rentenier. En ge zult eer op den grond is wel durven I NÜemand heeft van mij iets te j liggen dan ik. vorderen. Vele Belgen die naar Amerika wenschea te trekken, maar daar thans niet toegelaten worden wegens de wetten op de landverhui zing, laten zich verleiden om naar Canada te gaan met de hoop om daar in de Vereenigde Staten binnengesmokkeld te worden. Het toezicht op de grenzen in de nabijheid van Détroit, waar de voornaamste kolonie van Belgen bestaat, wordt uitgeoefend door meer dan 500 Federale Agenten, en geen week gaat voorbij of personen die onwettig het grondgebied betreden, worden opge spoord en gedeporteerd, iets wat met groot leed, kosten en onaangenaamheden gepaard gaat. Aan de beloften der smokkelaars moet men geen geloof hechten, want het is om zoo te zeggen onmogelijk voor iemand die niet regelmatig ingeschreven is, in de Vereenigde Staten te verhoeven. In IDétroit geveri de Vlaamsche Belgen 'n groot dagblad, Gazette van Détroit uit, dat op twaalf bladzijden verschijnt en 5 Amerikaansche cent per nummer (thans meer dan een frank) kost. In de laatste num mers van het blad staan talrijke medeelingen aangaanden de straffen en de deportatie die gesmokkelde Belgen opleiden. Een der artikels eindigt als volgt 't Ware te wenschen in 't belang der Belgen die in het oude land verblijven en die zoeken uit te wijken, dat aan deze zaken eenige ruchtbaarheid gegeven worde, wat gemakkelijk door de welwillendheid der Vlaamsche Pers in Belgie geschieden kan. BAWQUE POUR FAVOKISKR LES TRANSACTIONS INTERNATIONALES BANK TOT BEVORDERING VAN INTERNATIONALE HANDELSZAKEN Naaml. VtiutooUch. Maatsdi. Zet. Qent >T-<- AL.LSC BANKVERRICHTINGEN AAN DE BESTE VOORWAARDEN GELDBELEGGING op zicht, op kort en lang termijn AGENTSCHAPPEN Poperinghe, Gr. Markt, 28. tet. 89-90 Veurne, Ooststraat, 64, telefoon 76 WSoeskrëcHl, Toerkoenjestr. 109, tel. 179 Dismude, Wylgendyk, telefoon 44 Ag Alg. Bestuurd. voor W.-Vlaanderen L FffTtti WTTSCiiAKTHenOml., Ag. H.Fournikr, Burpem, H. Tahon, Gem.-Sekr Wbstoutrb enOml. Bhvkrbn H. Tahon, Gem.-Sekr. Rousbruggb JJaoaosctlootk h. m. Bailleul, id. Loo Lkdbghkm H.G. Delawnoo, id. Nibuwkexikb Bijkantoren NIRUWPOORT, PROVEN, WATOU, LEYSELE, STA VELE, AI «VER ING hem. h. a. dbclbrcq. h. clakysoon*, g.-ö. h. camerltnck., id. fl.l. ijtmajjl* u nu trouw blijf, wat kan u de rest dan schelen 1 fleemde Blanche. Ge weet, dat ik tot alles bereid ben.Ge hebt reeds gezien,dat ik mijn vader trotseer en niet met hem ben meegegaan. O, ja, ge hebt me lief en ik bemin u zoo innig. Ware liefde weerstaat alles, ratel de Lavendeau. Maar het zou beter zijn, dat alles met volle instemming van uw vader gebeurde. Tracht hem te veranderen En uw moeder zal u daarin steunen. Ik wil mijn best daartoe doen. We zullen nu ook maar vertrekken, hernam Lavendeau. Maar morgen kom ik hier terug 1 ver zekerde jufvrouw van Herteloo overmoedig. Neen, het is beter van niet. Nu al toegeven Luister goed Door uw vader tegemoet te treden, winnen we meer dan door feilen tegenstand, fk zal u dat onderwege beter uitleggen. De geliefden vertrokken dan. Ge Thuiskomst. Mijnheer van Herteloo kwam bij zijn vrouw en Serafine, die met handwerk bezig waren in de woonkamer, en druk over het aanstaande feest hadden gesproken. Ze had den er hooge verwachtingen op gesteld. Goeden avond, zei de rentenier. Hij liet zich in een zetel neer. Hij was nu volkomen kalm en wilde dat ook blijven. Weet ge waar Blanchê is vroeg hij dan aan zijn vrouw. Naar Brugge. Zijt ge daar zeker van. Maar ja... j En wat doet ze in de stad 't Een en ander koopen... Heeft ze u dat wijs gemaakt Of weet ge beter Zeg me de volle waarheid. Wat bedoelt ge Ik begrijp niet, wat ge wilt. Ge doet zoo vreemd, hernam mevrouw. Mijn vraag is duidelijk. Ik zou willen weten, of ge waarlijk gelooft, dat Blanche naar de stad is en daar inkoopen doet. Maar natuurlijk 1 Ge spreekt zoo aardig. Wat is er dan gebeurd Welnu, dan deei ik u mee, dat Blanche u schandelijk bedriegt, zei van Herteloo. Blanche is niet te Brugge geweest, maar eiken dag komt ze met Lavendeau samen in een paviljoen, ergens in de bosschen. Uren zitten die twee daar, ver van de menschen. Dat is anders hé Maar wat ge u nu laat wijs maken 1... riep mevrouw geërgerd uit. Wees toch verstandiger Ik ben geen onnoozelaar, die dadelijk alle praatjes gelooft. Ik heb een onderzoek ingesteld en Lavendeau en Blanche daar verrast. Ik had van die geheime samenkomst gehoord en wilde er 't mijne van weten. En ik vond ze In dat gebouw... en ze komen er dagelijks. Ge zult nu toch niet meer twij felen. Mevrouw van Herteloo haalde de schou ders op. Ik heb volle vertrouwen in Blanche, beweerde ze. Ze zal niets misdoen. Ja, ik heb volle vertrouwen. En ze toont, dat ze het verdiend 1 Ze i maakt u wijs, dat ze naar Brugge gaat, maar nooit ziet ze de stad. ('t Vervolgt.) Leest en verspreidt "De Poperingtienaar»

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1