De Kapels» Bosch HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD Nieuwsblad voor Poperinghen Omstreken. N 32 Apotheek Frans Van de Plas meer is in de kleine gemeenten. TR ANSI NT ER Saases-Vsiiaeste, Eene inlsssching Zondag ÏO Oogst 1924. 15 Centiemen 21 J aair. SPREUKEN. O. L. V. Half-Oogst. De Vlaamsche Overzicht. Trouwen is geen kinderspel. De Naakten Kleeden Over tien jaar. I Op 4 Oogst laatst was het tien jaar gele- jden dat de onzijdigheid van Belgie door het Duitsche Rijk ge; ponden werd en dat wij ons medegesleept zagen in de groote oorlog Amnestie. De Vr hooging der Broodprijzen. Goed nieuws uit Londen Het Parlementair verlof. Vreemdelingen. In Le HSvre. JUBELFEEST Reninghelst. Amitiés Frangaisss Tegen den woningsnood. OPENLUCHTVERTOONING A. I XS2 In 't Buitenland. Belgie - Nijverheid Dnitschland. vbeeibse mmn eon ss ueoriieeiiosie Koersen. esursoraers isiraaees - mm LForrest Ahwusreestjirip per Jaar Ie Stad fr 6.50 Ie Belgis &T, 8.50 Buitenland 13.00 Uitgever Drukkerij Papierhandel, i 5, Gaathaisatmt, P0PERIN6HE Teleloon rp 9. Po«toheokr»k«ninf v 15570 FKIJM BERICHT?!, VE9E00PIICEI, o.fio et" per regel. 2 en 3 in! o.5o et" V0H1ISSÏR, i 5o fr per regel ROUWBERiCHTEH, 5 fr, voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijsea op ftanrr**f Alle annoncen zijn vooraf tb betalen en moeten voor den Vrijoao ingezonden worden. Kleine berichten tegen oen Vrijoao noen. Vroeg rijp, vroeg rot, Vroeg wijs, vroeg zot Niet dat zoo veel gedijdt Als rijp ter rechter tijd. Van veel teren en veel smeren komt veel duchten en veel zuchten. Jong gespaard Oud vergaard Jong verkwist, Oud gemist. Leert eiken dag wat bij, Dan zijt gij haast ervaren, Spaart eiken dag een duit, Gij zult er wel meè varen. Folklore. In Vlaanderen wordt de H. Maagd zeer vereerd en de diensten ter harer eere gedaan vinden bij de geloovigen veel aanhang. Zij heeft hare Meimaand en de beêvaartplaat- sen waar zij aanbeden wordt zijn zeer druk bezocht. Daarbij voegen zich nog de vijf dagen van het kerkelijk jaar haar bijzonder gewijd en hierom door het volk O. L. Vr. dagen geheeten. Onder deze kennen wij Maria's Hemelvaart die alleen als hoogdag gevierd wordt. Het volksbijgeloof schrijft aan die Vrouwdagen eigenaardige uitwerk sels toe.Vooral op"de duiven,een dezer dagen uit het ei gekipt, want betere reisduiven zal men op andere dagen te vergeefs verwach ten. De lever van een wolf tusschen twee Vrouwdagen gedood 25 Maart en 15 Oogst b. v. is van onfaalbare kracht om de meest gevaarlijke honden onschadelijk te maken. O. L. Vr. Hemelvaart wordt bij het volk Half Oogst of ook nog wel O. L. Vr. kruid- wijding geheeten. Deze laatste naam herinnert nog aan het nu meestendeels verdwenen gebruik dien dag een kruidbundel in de kerk te laten wij den die dan tot velerlei beschouwende doel einden aangeroerd werd. Op enkele plaatsen in Limburg is dit volksgebruik in zwang en de bos is samengesteld uit de kruiden Reine- vaar en BijvoetHet was ook op dezen dag dat vroeger te Brugge het oude mirakuleuze beeld van O. L. Vr. van Blindekens proces- siewijze naar O. L. Vr. ter Potterie gebracht werd alwaar de vermaarde waskaars van 36 pond geofferd werd. Thans gaat dezen beêvaart den volgenden Zondag uit. Die bedevaart met dat wasoffer werd ingebracht door de vrouwen wier mannen deelgenomen hadden aan den slag op den Pevelenberg in 1304. Ten aandenken van den zege der Vla mingen aldaar behaald, liet Robrecht van Bethune in 1305 een kapel bouwen en een gasthuis voor blinden, van waar den naam van O.L.V.van Blindekens.Dia kapel met hei eikenhouten gothische Mariabeeld bestaat nu nog. Elk jaar schoon of slecht weder wordt het beeld processiewijze naar O. L. Vr. ter Potterie gedragen en wordt de zware kaars geofferd. De legende verhaalt dat men eens uit hoofde van al te slecht weder, de begankenis voor dit jaar uitgesteld had maar 's anderdaags bemerkten de geloovigen dat de mantel van O. L. Vr. beslijkt was. Zij had tot beschaming der lauwe christe nen den weg alleen afgelegd dien zij telken jare met de bedevaarders placht te doen I Zelfde legende wordt ook wel voortvertelt over den Donkeren Ommegang te Pope ringhe of bedevaartprocessie van den Zater dag der kermis week, bedevaart die gedaan wordt met het Mirakelbeeld van O. L. V. van St Jan. Pedo. tijd is er eene ernstigeIza! _elke eef,e"co,nmu"iekant eene D "iCLWü huishuurwct in den laatsfen tijd is er tegenwerking ontstaan tegen van de Vlaamsche V:ag, de zwarte leeuw op het gele veld. Men is er op uit de Vlamingen die in die Vlag, in dat Wapen hun Vlaanderen eeren, verdacht te maken en ze als min goede vaderlanders te doen doorgaan. Het is zonderling dat die beschuldiging I meestal uiigaat van menschen die zich zoo- jd inig weinig om hunne eigene Belgische gevoelens bekreunen dat zij zich vereenigen jin kringen Amitiés Fran^aises genoemd iom hun on-vaderlandsch werk te kunnen verrichten. Zooals wij gemeld hebben werd op 11 Juli laatst, ter gelegenheid van het Sporenfeest, op het stadhuis te Yper, zooals op vele andere plaatsen.de Leeuwenvlag geheven. Dit werd gedaan op aanvraag van verschillige maat schappijen van Yper en door toedoen der Daar O. L. Vrouw Hemelvaartdag dit jaar op een Vrijdag valt, zal de wekelijksche mark'dag van Po peringhe, aanstaande week, gehou den worden op DONDERDAG 14 Oogst. 't Wordt dikwijls gezegd, maar de ouders mogen er wel op nadenken, om hunne kin deren niet losweg en zonder toezicht te laten loopen, waar zij te vroeg verkeeiingen aan gaan, die de koppen zot maakt. Want blinde zotte kalverliefde doet dik wijls later de oogen blind weenen van ver driet en voor dezulken begint dikwijls met den dag van den trouw, ook den dag van den rouw. En dan zitten ze daar, zegt 'ne wijsgeer, gelijk visschen in eene fuik ze zouden er wel uit willen, maar ze kunnen niet. En zeggen dat er sommigen dan nog ja- loersch zijn, omdat die of die zoo vroeg ge trouwd zijn maar dan kennen ze de helft niet van het schoon weer I Er zijn er die trouwen om de schoonheid, en die vervliegt alle dagen. Er zijn er die trouwen voor het geld, en dat ligt ook niet vastgebonden. Er zijn er die trouwen om het fraai klap pen 1 hoelang zal 't duren En zoo i» de liefde blind, en ze gaat niet waar het dient, en ze is gelijk aan den dauw die valt op de vuiligheid, zoo wel als op de rozen. Dat zulke jongelieden naderhand klagen, is niet te verwonderen. Maar men ziet te weinig naar godsdienst zin en nochtans zal men dat genoeg noodig hebben in 't huwelijk. Want om de lasten er van te dragen, moet men christelijke verdul digheid hebben, en ook christelijke eerbaar heid, die onderlinge getrouwheid geeft. Zouden dus vele onvoorzichtigeoudersniet goed doen, hunne kinderen wat na te zien, opdat ze niet te vroeg zouden verkeeren Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 26 ROMAN door ex Elzis. Lavendeau had Blanche tot aan het hek van haar woning gebracht. Daar maande hij haar tot kalmte aan. Traag wandelde hij door de dreef terug. Hij was woedend op van Herteloo. Deze doorgrondde hem, vatte zijn plannen en sloeg ze in duigen. Ik heb niet veel tijd voor me, mompel de de jonge man. Ik zit in een gevaarlijke positie, en moet er dat huwelijk spoedig doorjagen, maar de papa staat me leelijkin den weg. Die vervloekte van Waveren heeft woord gehouden, en hoe nu dien hoppemar- chand weer tot vriend gemaakt? O, ware 't alleen om Blanche te doen, zij zou me volgen, waar ik wilde. Maar ik moet vooral den bruidschat hebben, 'k Had gemeend, dat die Poperingenaar een man als ik gaarne tot schoonzoon zou willen en niet over geld gesproken had. Dat valt leelijk tegen. Hij is niet als zijn wijf. Van Waveren heeft hem opgestookt. Hoe hem te winnen Dat ik een goed kapitaal bezat, al ware 't maar in naam, om hem te verblinden, doch wie zal zich daartoe leenen Ware die advokaat een andere vent 1 Ik moet toch hulp hebben. Zoo dflb't b| t «loei ea neg mislukte», 't is te eene ernstige'-z'ln en za' e'ke eere-coinmuniekanf eene 1 «TPhrnii/ikleinifil^'d geven, elk naar zijn vermogen om met de plechtigheid van zijne eere-com- ^amer had de nieuwe huishuurwet munie, zijne naakte broertjes en zustertjes f?estenid waarbij de huidige wet voor één van onze missiën indachtig te zijn. Dit werk Jaaf nog in voege blijft. van barmhartigheid wordt aan elk maar één-f. Daarbij kwam de bepaling dat de huis- maal gevraagd in het leven en dit op den huurverhoogitig, krachtens de wet van Fe- hnnri 1(1 )J r\r\ 1 A/1 t I» h<ir\i«Lt o schoonen dag van hunne eere-communie. Wij mogen ook de colleges en onderwijs gestichten niet vergeten zij ook hebben in groot getal bijgebracht om de geldelijke ondersteuning en den hoop stoffe waaruit de kleedjes zullen gemaakt worden, te vermeer deren. Aan hen ook hartelijken dank 1 Wij hopen, toekomende jaar het werk der Naakten Kleedenover heel Vlaamsch- België uit te breiden. Dank aan de giften die wij ontvangen hebben zullen honderden kinderen, in onze missiën, bij de eerste ge legenheid een kleedje krijgen om ter Heilige Tafel te naderen. De Naakten Kleeden heeren Vandermersch en Sobry. Iets waar- ^r«eten wii.h,et "iet' datis Missiewerk en over wij die Heeren van harte geluk Wen-fd,tM,ssiewerki,St.,n h-eLb5„eLkT?1??!lieder- schen. Een protest daartegen vanwege de «Ami-j tié Franfaise» van Yper heeftin eene zitting van den gemeenteraad eene hevige bespre Jer. NOTERDAEME, Lange Reie, 31 Brugge. Postcheckrekening nr 93491. king uitgelokt M. Colaert, Burgmeester van Yper, heeft zich geplaatst aan de zijde der Vlaainschha- tende «Amitié Franfaise» en heeft zijne beide Katholieke Schepenen afgekeurd. Maar hij heeft nog meer gedaan. Hij heeft eene verklaring afgelegd die voor ons Katholieke Vlamingen tergend en kwetsend is. Hij heeft gezegd dat onze Leeuwenvlag de scheidingsgedachte verbeeldt en dat zij ge richt is tegen het Vaderland. Welnu, dat is vaisch, geheel en gansch valsch. In de plooien onzer Vlaamsche Vlag zien wij het Vlaanderen dat wij beminnen, het roemrijke Vlaanderen van het verleden, het lijdende Vlaanderen van het heden. Wij wil len dat Vlaanderen schooner en heler maken. Wij willen het Vlaamsche volkedeler en fierer zien worden. Wij willen ons Vlaanderen in zijne rechten hersteld zien. Wij ontkennen het recht, aan wie het zijn weze, de minste vlek te werpen op onze eeuwenoude leeu wenvlag, het wapen en zinnebeeld van ons geliefde Vlaanderen. Wij laten eveneens niet toe dat men ons gevoelens toeschrijve die wij niet hebben. M Coiaert is vergrijsd in dienst der Poli tiek. Wij eerbiedigen hem om zijnen hoogen ouderdom. M. Colaert heeft de Katholieke zaak veel liensten bewezen en wij zijn er hem dank baar om. Maar wij kunnen noch mogen niet dulden dat hij de leeuwenvlag onder de voeten trede. Wij meenen hem in vollen eerbied, maar met alle rechtschapenheid, te mogen doen opmerken dat wij ons, door zijne ver klaring, bitter gekrenkt gevoelen in onze Vlaamsche Katholieke gevoelens. Wij achten het als een Vlaamsche plicht deze verklaring af te leggen. Wij eeren Vlaanderen om Vlaanderen en niet Vlaande ren tegen Belgie. Wij willen een vrij Vlaan deren in een vrij Belgie. Regelmatig vertrekken er Missionarissen en Missiezusiers naar de vieeinde landen om er het rijk van Chtisius uit te breiden, en telkens vernemen we met genoegen dat er onder die helden Vlaamsche jongelingen en Vlaamsche meisjes zijn. Op 13 Juni 1.1. scheepten te Marseille 9 Witte Zusters van O. L. Vr. van Afrika in, en onder haar waren er 3 Vlamingen. (De Witte Zusters hebben een buis te Herent bij Leuven en één te Thieit, Yperstraat, voor de beide Vlaanderen.) Die drie Vlaamsche Zusters heeten Zus ter Marie-Stanislas, geboren juffr. Anna- Maria Carlier, van Gent Zuster Marie- Evarista, geboren juffr. Martha Ravelange, van Vichte Zuster Godelieve-Marie, gebo ren juffr. Maria Waliemans, van Lindebeek. De eerste twee gaan ter stichting van Katchébéré in Nyassa, en de derde vervoegt den missiepost van Kigoma, waar de zieken van de Belgische vloot, de Europeanen even als de inboorlingen verzorgd worden. God zegene overvloedig haar arbeid. Wij nemen deze gelegenheid te baat om alwie zijne medewerking verleend heeft aan de uitbreiding van Het werk der Naakten Kleeden te bedanken. De Naakten Kleeden dit is het missiewerk der eere- communiekanten, gesticht met het doel een kleedje te verschaffen aan de naakte eerste communiekantjes van onze missiën. Velen hebben ons hunne geldelijke ondersteuning gezonden. God zal 't hun loonen. In vele parochiën van West-Vlaanderen hebben de Eerw. Heeren Pastoors het werk aanbevolen bij de eere-communiekanten en talrijk waren de giften die zij aldus verzameld en opgezon den hebben. Zij ook zullen hun deel hebben in de zegeningen des Heeren. In andere parochiën werd dit niet gedaan ten gevolge bruari 1923 op 10ü i. h. bepaald, zoo blijft. Tegen het gadacht der Ministers in, had de Kamer bepaald dat de hernieuwde wet overal toepasselijk was. Thans heeft de Senaat daar eene groote verandering in gebracht. In plaats van 100 t. h. is de huishuurver- hooging bepaald op 150 t. h. Daarbij komt nog dat de huishuurwet niet toepasselijk zal zijn in de gemeenten van min dan 5000 zielen. De huishuurwet moet dus terug naar de Kamer. Het verschil van 100 tot 150 t. h. zal nogal gauw bijgelegd worden. Men kan den stok in tweeëe doen. Maar wat de niet algemeene toepassing ervan betreft, dat kan oorzaak zijn van een strijd tusschen Kamer en Senaat. Er is in de Kamer eene groote meerder heid om de bepaling over de kleine gemeen ten niet aan te nemen. Het is immers onver- j De bespreking zal in de Kamer in het be- j gin van den nieuwen zittijd plaats hebben. Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), POPERINGHE Als gevolg van de vrijspraak van Baron Coppée werd de Amnestiekwestie de laatstefdie ons land zoo gruwelijk zou teisteren. week nogeens ter Kamer opgerakeld. Het is de derde maal dat zulks gebeurt. Hopen wij dat het de laatste maal zal zijn. Het is niet zonder vreugde dat wij einde lijk de beslissing over Amnestie zien naderen. Telkens de gelegenheid zich er toe voordeed hebben wij de amnestie-gedachte verdedigd. In alle eerlijkheid moeten wij verklaren dat slechts een partij dit punt steeds op haar programma had. Dat was de Frontpartij die echter niet bij machte was de gewenschte oplossing erdoor te krijgen. Onder de Vlaam sche Katholieke voermannen zijn er altijd veel partijgangers van geweest doch nooit kwam dit voor als algemeen punt van het Katholiek partij-programma. De socialisten partij heeft er zich steeds tegen verklaard. Nu echter is daar op korten tijd veel ver andering in gekomen. Eene geweldige bespreking heeft plaats gehad in de Kamer en de Socialist M. Hubin heeft een wetsontwerp neergelegd waarbij algemeene amnestie verleend wordt. Wat de Socialisten zoozeer in beroering brengt is niet de zuiver amnestie-gedachte, maar veeleer eene betooging tegen de uit spraak bij het proces Coppée. Zij oordeelen Coppée is plichtig. Hij wordt vrij. Dus alle veroordeelden moeten ook vrij. Dit is volstrekt valsch. De amnestie is rechtveerdig en daarom is zij wenscheiijk. Verledene week toonden wij aan dat er in alle landen amnestie verleend werd. Ons land alleen maakt daar uitzondering aan. Hoeveel keeren hebben wij herhaald Am nestie zal rust brengen in het iand. Die rust zal ten goede komen aan het land zelf. Nu er mogelijkheid bestaat dit langs par lementairen weg te verkrijgen, zal het voor zeker aan de Vlamingen niet liegen of de oplossing zal er komen. Dat men zoeke naar de beste oplossing. Maar dat men breed weze, zoo breed moge lijk opdat er toch niemand weze die blijft I jden door de schuld van een ander. In afwachting dat het parlement uitspraak doe, dat de Regeering maar spoedig hande- le, de hangende vervolgingen stop zette en de kerkers breed opene voor degenen die uit hoofde van eene politieke veroordeeling er nog in verblijven. Terwijl de koers van Pond en Dollar gelijk blijft, stijgt het brood steeds in prijs. Uit Amerika en Australië komt de tijding dat er dit jaar aanmerkelijk meer graan op de markt zal komen dan verleden jaar. In Frankrijk verzekert men dat de oogst er met 600.000 ton den vorigen zal zal ovetreffen, zoodat er meer graan zal voorhanden zijn dan men er tot het verbruik noodig heeft. Wat gebeurt er dan Het schijnt dat on langs een trusttot stand gekomen is te Chicago, om de prijzen zoowel in de Ver- eenigde Staten als in Europa te doen stijgen Kortom, het zijn de spekuleerders van het demokratische Amerika die de duurte van het brood veroorzaken. Welnu, als de internationale markt thans weer onveilig gemaakt wordt door eene ver achtelijke kliek uitbuiters, dan is het hoog tijd dat onze regeering ingrijpe en alle graan- uitvoer streng verbiede. Als het brood duurder wordt, dan hangt meteen de stijging in de lucht van alle waren 1 wreed. En 't was mijn laatste hoop 1 Wie zal me helpen Lavendeau ging in gedachten zijn kennis sen na, maar die zouden zich niet tot bedrog leenen. Hij behoefde het niet te probeeren. Maar dat ik eens naar Roppe ging 1 zei Lavendeau bij zichzelf. Met hem is misschien wat te doen. Ja, morgen ga ik naar hem toe. En dan reken ik op moeder van Herteloo die al zoo schoon in mijn net zat 1 Ze zal Blan che steunen. Onder zulke gepeinzen vervolgde Laven deau zijn weg. Hij kwam nabij het Kapellehof en zag door de boomen het licht van het huis der van Waverens. Ha, daar woontde spion,de verklikker, de valschaard 1 siste hij. Maar ik zal hem nog wel eens den voet dwars zetten. Hij heeft met mij af te rekenen. Uit de kapel, die hier in 't woud stond, sprong eensklaps een vrouw te voorschijn vlak voor den Bruggeling. Lavendeau slaakte een gil van schrik. Frederik, eindelijk heb ik u klonk het Gij 1 schreeuwde de jonge man en hij week achteruit. Maar neen, dat kan niet zijn. 't Is onmogelijk... Van angst zette Lavendeau het op een loopen. De vrouw snelde hem na. Ze tierde als een wilde. Maar ze moest spoedig de achtervolging opgeven. Hijgend leunde ze tegen een boom. Lavendeau bereikte den steenweg. Hij keek om, maar merkte niets meer. Zij 1 mompelde hij, 't kan niet 1 En toch... haar stem en ze zei mijn naam. Spant Neen, spreek nu niet. Ik breng u op een dan alles samen, om me tegen te werken veilige plaats. O, ik hebzoo'n medelijden met Wat nu gedaan? u. Eb gé öfcblt Weifelend bleef hij staan en speurde in het bosch. Maar hij zag de vrouw niet meer. Ja, wat nu gedaan herhaalde hij. Zoo kan ik naar Brugge niet weer keeren. Zot, die ik was, om weg te loopen. Maar ik ver schoot te geweldig. Ze stond daar al met eens. Aarzelend keerde Frederik in de dreef terug. Hij moest met de vrouw spreken. Ze mocht hier niet rond zwerven. De jonge man stapte thans sneller door, weer in de richting van de kapel. Hij be- heerschte zich. Ha, hij moest handelen. Hij bemerkte een gedaante tegen een boom. Daar staat ze, zei hij in zijn eigen. Behoedzaam trad hij nader. Elzie, fluisterde hij. De vrouw keerde zich om. Elzie, ik ben het, hernam Lavendeau. Ik ben hier weer. Dadelijk stond ze voor hem. Ze greep hem woest bij den hals. Lavendeau rukte zich los. Ge zijt toch niet boos op me vroeg hij... Kom mee. Die andere siste de vrouw. Welke andere Weldra stormden de legers der overrom- pelaars over onze gewesten en zaaiden er dood en verwoesting. Deze onwettige daad lokte den afschuw van alle beschaafde volkeren uit. Want Bel gie, dat altijd onzijdig geweest was, had niets te maken met een oorlog,die jaren reeds tus schen de grootmachten van Europa, na een wedloop voor bewapening, broeiende was. Indien Belgie in dien reuzenstrijd gemengd was dan was het om zijn eigen bestaan te verdedigen en bij te dragen om het recht te doen zegepralen. Tien jaren Jaren van lijden, jaren van komrfRr, jaren van rouw. Jaren ook van noeste vlijt, jaren van rustelooze werkzaam heid, jaren van heerlijke herstelling. Belgie mag fier zijn over zijne zonen, onze moedige strijders. Hun lijf was de sterkste borstweer tegen den maphtigen vijand. Veel hebben ze gestreden, veel ook hebben ze geleden maar de zege was de belooning voor hun strijden en lijden. Wat al kommer doorstonden onze Belgi sche Vluchtelingen, wat al angst leden onze broeders in bezet Belgie om het lot dat hunne dierbaren achter de vuurlijn te wachten stond. Rouw helaas ook viel ons te beurt. Hoe veel mannen in den bloei hunner jaren ble ven niet in die bloedgrachten van den Yzer. Hoeveel vrouwen en kinders, hoeveel ouderen in jaren stierven niet ten gevolge van gebrek of overlast. Hoe pijnlijk is het niet terug te denken op die wreede oorlogsjaren. O gruwelijke oor log, wat zijn uwe vruchten toch bitter Betere tijden braken aan. Hamer en tru weel, spade en ploeg, passer en potlood kwamen te voorschijn en het was werken, werken altijd maar werken. Lachende dorpen rezen uit, kunstige ker ken kwamen te voorschijn en rijpende oog sten verdoken de wonden door het vernielende staal veroorzaakt. Na lijden komt verblijden, jtijdgenooten. Het nieuws dat ons uit Londen toekomt is goed. De Londensche Conferentie belooft eenen besten uitslag te zullen leveren. Het gelukken der Conferentie hangt van vier voorwaarden af. Twee dier voorwaar den zijn vervuld de eenstemmigheid der Conferentie en de goedkeuring der geld schieters. Aan deze laatste voorwaarden is wel niet uitdrukkelijk voldaan, maar men heeft alle redens te veronderstellen dat de geldschieters akkoord gaan met het plan dat reeds aange nomen is. Than! komen de twee andere voorwaar den goedkeuring van Duitschland en goed keuring van het Fransch Parlement. Sinds Maandag zijn de Duitschers op uit- noodiging der Commisie van Herstel naar Londen vertrokken om aldaar aan de Con ferentie deel te nemen. Dat er alles zeer gemakkelijk zal gaan valt niet te bedenken. Er zal in Londen nogduchtig gezweet worden bijzonderlijk om van den Duitsch de goedkeuring te krijgen van het plan inzake ontruiming van de Roer Er zijn hierover thans drie meeningen. De Roer moet ontruimd worden 5 jaar na het begin der bezetting, zoo luidt het vrede verdrag. Engeland zegt dat dit moet tellen vanaf 10 Januari 1919 zoodat de ontruiming op 10 Januari 1925 mo>t een aanvang nemen. Frankrijk zegt dat men nog niet moet be ginnen te tellen aangezien Duitschland zijne verplichtingen noo;t geheel heelt vervuld. Belgieneemtaan dat de tijd vóórlOJanuari 1922, toen de Roer werd bezet medetelt maar de tijd na de bezetting echter niet, zoodat volgens de Belgen slechts 3 jaar medetellen en de bezetting alzoo tot 10 Januari 27 zou moeten voortduren. Naar alle waarschijnlijk heid zal de Belgische meening aangenomen worden, zoodat de Keulsche zone nog een tweetal jaren zal bezet blijven. De Kamer is Dinsdag, na eenige onbedui dende stemmingen, uiteen gegaan. De Se naat heeft eerst de huishuurwet, in de Kamer aangenomen, uitgepluisd en geradbraakt. Daarna hebben de Senaatheeren ook eene welverdiende rust genomen. De parlementaire zitting is echter niet ge sloten noch in Kamer noch in Senaat. Moest het, tegen alle verwachting, gebeuren dat de Conferentie van Londen op eene misluk king zou uitloopen en onze vertegenwoordi gers M. Theunis en M. Hymans Kamer en Senaat willen inlichtingen en raadplegen, dan zoti het Parlementair verlof worden on derbroken. In het koolbekken van Charleroi werken niet minder dan 6.284 vreemdelingen behoo- rende tot 47 nationaliteiten. In ons Walen land zou er wel eene spraakverwarring zijn als ten tijde van den toren van Babel. Zulke mengeling van menschenrassen is ook wel een gevaar voor de openbare ge zondheid en de zedelijkheid dier streek. Te midden de grootste plechtigheid werd op 4 Oogst het gedenkteeken ingehuldigd dat herinnert aan het verblijf van duizenden Belgische Vluchtelingen in Frankrijk. De Belgen die in Frankrijk hebben moeten vluchten zuilen eene dankbare herinnering blijven bewaren van het Land dat hen een schuiloord verleend heeft in die bange jaren en aan het Volk dat de meeste grootmoedig heid betoond heeft aan hunne beproefde Gave God dat wij den gruwel van den oorlog nooit meer mochten van nabij zien. Het volgend stukje komt uit het katholiek dagbiad van Charleroi Le Pays Walion Men spreekt van Fransche vriendschaps betrekkingen van Italiaansche vriend schapsbetrekkingen van Deensche vriend schapsbetrekkingen enz. Het is goed uit muntende betrekkingen te hebben met] vreemde landen, doch deze vriendschaps-i betrekkingen mogen ons onze ware belan-j 1 1J kw if=rheldine kan worden gen niet doen vergeten. Het moet binnen de; J?1®L 'fn tweede stao van den naoor- palen blijven 1 Men ontmoet, evenals in j andere zaken, vriendschap met overheer-] °Ssctlen strild tegen den oningsnood schende oogmerken. Wij zien geene Amitiés beiges te Lyon, j te Bordeaux, te Rijsel, te Grenoble noch te] Marseille... en er bestaan nochthans Ami-j Onze briefwisselaars en bericht- tiés fran?aises in bijna ieder onzer kanton- gevers worden vriendelijk verzocht hoofdplaatsen. t, Wat beteekenen deze punten, deze eiland-a''e mededeelingen te zenden ten jes, deze middens van invloed van een laatste tegen Woensdag avond der Het wetsontwerp van M. Tibbaut tot be vordering van het bouwen van nieuwe wo ningen door tijdelijke kwijtschelding van de grondbelasting heeft in de Kamerafdeelingen een gunstig onthaal genoten. Hij stelt voor gedurende tien jaar, de grondbelasting van 101. h. op het kadastraal inkomen kwijt te schelden, wanneer de wo ning gebouwd is vóór 1 Januari 1928 en wanneer het kadastraal inkomen 2500 frank Guido. naburig volk I. Moesten de voornaamste Vlaamsche p!aat- ;aanstaande week- Ter oorzaak van sen zich zoo leenen tot middens van «Ami- O. L. Vr. Hemelvaart moet de tiés holiandaises zoo voordrachtgevers, "groote helft van onze oplage tegen personaliteiten uit Friesland, Gelderland, T Zeeland, enz., personaliteiten uit het leger, Donderdag avond gereed zijn de vloot, de geestelijkheid, de wetenschap-' Alle aankondigingen moeten ook pelijke wereld, enz., bestendig deze streken bureel ziin voor Woensdag- bewerken naar den aard van hun land, wat °P ons Dureel zlJn voor vvoensaag zouden wij zeggen, Belgen en Walen avond. Arme Elzie toch! Ik liep weg, omdat ikj Maar ik lap uw bevelen of verboden aan mijn schrok. Maar' ge ziet, dat ik terugkeer. zolen. O, wees gerust, ik zal u niet storen in Kom mee 1 j uw avondwandelingen met het lieve meisje 1 De vrouw scheen te bedaren. Gij zijt beiden jong en al deze menschen hier Lavendeau nam haar bij den arm. Elzie hebben in hun tijd hetzelfde gedaan. Maar schreed gewillig met hem mee, een zijlaan in. toch dat weezenkindje moet voorzichtig zijn. Zoo verdwenen ze, dieper in het bosch, Mijnheer van Waveren zal geen arm meisje verder van dehoofddreef en den steenweg af. huwen. Plots greep Frans den kerel bij den Twist. f schouder en wierp hem aan de deur. Bravo 1 Den volgenden morgen wachtte Frans van Waveren in een herberg van een tramhalte, j een eind buiten het dorp. Er bevonden zich' ook eenige boeren, die zich naar de stad j wilden begeven. Frans stond gemeenzaam Wel gedaan 1 Goed besteed 1 Zoo riepen de boeren. Woedend wilde Lavendeau in de herberg terug keeren, maar de mannen verhinderden in hun midden. (het hem. ('t Vervolgt.) Plots trad Lavendeau binnen. Hij zager: bleek uit, als had hij een slechten nacht UT/ kunnen heden ons mengelwerk niet doorgebracht. [voortzetten omdat M. Hans ons niet tijdig Hij ontstelde even, toen hij van Waveren cop ie zond. Laat ons hopen op aanstaande bemerkte. Maar dadelijk dan vonkte er haat week. in z.jn blik. Bazin, een druppel, gebood hij luid. Dag mijnheer van Waveren, vervolgde hij. Staat ge aan die menschen te vertellen, dat ge 's avonds in het bosch loopt met het nichtje van 't kasteel, het schoon Marietje Beleedig een eerbare dame niet ant- Blanche van Herteloo. Kom mee, ik zal u alles vertellen... woordde van^Vaveren verontwaardigd. 1 Maar wees kalm, ik ben zoo blijde, dat ik u Verduiveld, is het een beleediging te terug zie. Wees nu bedaard. vertellen, dat ze u gaarne ziet. Dat is niet Plots begon de vrouw te weenen. vleiend voor u zelf, schimpte Lavendeau. Ik heb u overal gezocht, snikte ze. Ge weet, dat ge liegt en de dame, op Maar nu zijn we samen. Toe, kom wie ge doelt, 's avonds niet in het bosch mee Neem mijn arm... het is hier donker, loopt. En ik verbied u haar te smaden. Gij verbiedt me dat 1 Ja- u. ge aöölt in dit sombere bosch rond. Wel, wel, mijnheer verbiedt en gebiedt TEN GEVOLGE VAN ZIEKTE van een der SPELERS, kan de VAN ontworpen voor 17 oogst a. s. in het Park van De Lovie -NIET DOORGAAN HENRI COOLZA ET HELENA BEHAEGHEL CHARLES MELIS VIRGIN IE LOG IE Een feest dat oprecht welgelukt mag ge noemd worden is toch wel dat van Donder dag 31 Juli te Reninghelst. Om zes uur in den morgen hoorde men aan het klokgeluid dat er op deze, anders zoo stille gemeente iets buitengewoons aan den gang was. Iedereen deed zijn best om zijn huis te bevlaggen. Vóór de woning van Cyr. Coolzaet was er eene puike poort op gericht, waar de Jubilarissen ingehaald wer den en waarop de volgende gedichten prijk ten Weest welkom, beste Ouders Om U is iedereen verheugd Het dorp is voor U versierd En wij wenschen U veel g'iuk en vreugd Duizendmaal proficiat hooggeprezen jubelpaar Wij wenschen hier nu al te gaar Dat Ood U nog menig jaar Van alle druk en smert bewaar. Rond kwart vóór negen uur zag men de net versierde koets afkomen met de geluk kige echtelingen, sinds meer dan 53 jaar aan elkander verbonden Henri Coolzaet 77 jaar met Helena Behaeghel 73 jaar en dezes zuster 98 jaar alsook een broeder 86 jaar te zamen 334 jaar. Daarna de andere koets met de vreugdevolle jubilarissen Charles Melis met Virginie Logie, ook sinds meer dan 50 jaar vereenigd. Intusschen wa ren de Burgerlijke Overheid, de leden der handboogmaatschappij, die der tooneelgilde en de schoolkinderen reeds in de beste orde gerangschikt en zoo trok men, met de fami- liën der Jubi'arissen na de koetsen, stoetsge wijze naar de kerk waar de E. H. Pastoor eerst eene korte aanspraak deed en de goede oudjes geluk wenschte. Na de H. Mis werd, dooreen der kleinkinders van H. Coolzaet, een fraaien gaanstok aan haar grootvader- aan geboden en een ander prettig meisje gaf eene lieflijke Corbeillie aan zijne groot moeder. In de meeste tevredenheid ging men dan naar het gemeentehuis waar het beschenk was, en waar de echtelingen, na een hartelijk proficiat en eene roerende rede van den Heer Burgemeester, elk een prachtigen zetel tot geschenk kregen. Zoo begon het welhaast tijd te worden om te gaan noenmalen. Daar ging het er zeer lustig toe. Na wel geëten en gedronken, ge lachen en gezongen te hebben gingen de familiën uiteen rond 8 uur, in aller hart den zoeten indruk nalatende, van het geluk hun gedurende dien dag te beurt gevallen. Zulk een feest zal lang in het geheugen der Reninghelstnaren blijven 1 Een hartelijk proficiat aan de gelukkige echtelingen 1 M. C. Maandag morgen heeft te Varese (Ita lië) een ernstig tramongeluk plaats gehad. Door het breken van de remmen reed een trein van drie tramwagens met groote vaart een helling af en botste beneden gekomen tegen een muur. De wagens kantelden om. Er werden vijf personen gedood en onge veer veertig gewond van wie sommige ernstig. Te Lithuauen heeft men Zondag een nogal hevige aardbeving aangestipt. Het dorp Prene werd heelemaal verwoest en al de bewoners zijn dakloos. In de nabijheid van het dorp staat een heuvel, die stillekens aan het wegzinken is en rondom ontspringen heete waterbronnen. Eene brandende zon heeft te New-York, in de Vereenigde Staten den thermometer tot op 100 graden Farenheit doen stijgen. Eene menigte personen uit de Volksrijke wijken der stad vluchten de ondraaglijke hitte der appartementen en brengen den nacht door in de parken. Anderen zijn een weinig koelte gaan zoeken aan de kusten van Manhattau en van Coney, Island. De gemeente Lomme-bij-Rijssel (Fransch-Noorden) werd in opschudding ge bracht door een schrikkelijk drama der ijverzucht. In den loop van een hevigen twist heeft de Belg Alfons Maes, 55 jaar oud, ziek en neurasteniek, zijne vrouw gewurgd. Deze heette Eveline Carlier, was insgelijks van Belgischen oorsprong, en tien jaar ouder dan haar echtgenoot zij laat twee kinderen na. De moordenaar pleegde vervolgens zelf moord. Een geweldige brand heeft in de Fran sche gemeenten Lussan en Verfeuil, niet verre van Nimes, een bosch eener uitgestrektheid van zes honderd hectaren verwoest. De boe ren van de streek waren talrijk opgekomen om de gendarmen en de boschwachters het vuur, dat door eenen hevigen Zuiderwind aangewakkerd werd, te helpen bestrijden. De oorzaak van den brand is nog niet gekend. Uit Eagle Lake, in den Amerikaan- schen Staat Mennesota, wordt gemeld dat acht personen van eene zelfde familie om kwamen toen hun autorijtuig gevat werd door eenen sneltrein op het oogenblik dat het over de spoorbaan reed. De auto werd in spaanders uiteen geslagen en vader en moe der met hunne zes kinderen werden op den slag gedood. Volgens geruchten die te Berlijn de ronde doen zouden in Ierland nieuwe wan orders uitgebroken zijn. De oneenigheid tus schen het Noorden en het Zuiden zou weer in hevige incidenten tot uitbarsting gekomen zijn. Ook zou de Valera, die slechts over enkele dagen uit het gevang vrijgelaten is, een nieuw republiekeinsch offensief ingezet hebben. De Fransch-Belgische Regie der spoor wegen heeft Maandag te Mainz haar tiende storting van 50 miljoen Fransche franks ge daan, op de winsten welke zij gemaakt heeft met de spooruitbating in Rijnland en Roer. Te New-York heeft Vrijdag in verband met het internationaal congres der zwarte volken, een optocht plaats gehad waaraan meer dan 30.000 negers deelnamen. Een ongemeen geweldige brand heeft te Buenos-Ayres, in Argentina, de uitgestrekte fabrieken American Packing in asch ge legd. Er is meer dan zes miljoen schade. Men denkt dat er kwaadwilligheid in het spel is. Volgens een telegram uit New-York heeft aldaar een geweldige botsing plaats gehad tusschen een trein uit den City en een die van Rockoway Beach daarheen ging, vermoedelijk tengevolge van een verkeerden wisselstand. De botsing had buitengewoon noodlottige gevolgen aangezien beide treinen vol passagiers waren. Vijftig personen zijn gewond waarvan vele zeer erg. Na de botsing ontstond een paniek waar bij tal van vrouwen en kinderen onder de voeten getrapt werden. SEURSKRQNUK Medegedeeld door de Bank TRANStNTER. De beslissingen die te Londen moeten ge nomen worden zijn zonder twijfel groot van gevolgen voor de nijverheid van ons land en het is nuttig, om ons niet te laten overgaan tot overdreven optimiesm of pessimism, het gedacht te kennen van groote nijveraars die beter dan wij den tegenwoordigen toestand kennen. Uit de besprekingen der algemeene vergadering van de groote Belgische firma Ougrée-Marihaye nemen wij de woorden op van den Algemeenen Bestuurder en Voorzitter Heer Traesenster die wel ge plaatst is om een juist gedacht te hebben van den tegenwoordigen toestand en hetgeen ons te verwachten valt. Er is eene krisis, het is onbetwistbaar, en na deze zooals wij er nog gezien hebben zullen wij er nog zien maar ik geloof wel dat wij het in Belgie tot een goed einde zullen brengen. Wij hebben een bloeiend tijdstip doorloopen en den overdreven buitengewone vooruitgang heeft doen gelooven dat men in Belgie, te gemakkelijk kon geld winnen niettegenstaande de moeilijkheden die wij tegenkwamen. Wij moeten in de normale terug komen doch zonder overdrevene vrees, want de schijnend bloeiende toestand moest onvermiddelijk tot de ziekte leiden. De ziekte zal duren in evenredigheid van den tijd noodig om het kritiek punt van de ziekte te bereiken. Voor hetgeen de toekomst aangaat het is te vroeg om van de gevolgen van de beslissingen'der konferentie van Londen te BANQUl POUR FAVORISER LES TRANSACTIONS INTERN AT ION ALM BANK TOT BEVORDER! NQ VAN INTERNATIONALE HANDELSZAKEN Noanrf Vi>rn<-otsch. ALLE BANKVERRICHTINGEN AAN DE BESTE VOORWAARDEN GELDLEGGING op zicht, op kort en lang termijn AGENTSCHAPPEN rionerlnshat Gr. Markt, 28. tel.89-90 Veurne, Ooststraat, 64, telefoon 76 Mosskroen, Toerkoenjestr. 109, tel. 179 Dixmudo, Wylgendyk, telefoon 44 Ag. Alg. Bestuurd. j voor W.- Vlaanderen WYTSCHAETBonOral., Ag. H. Fournikr, Burgem Wbstoctrr en Oral. Bkvbrbn H. Tahon, Gein.-Sekr. Rousbruggb NOORDSCHOOTK li. M. ÖAILLBÜL, id. Loo Lbdkghsm H.G. Dw-annoo, id. Nieuw kerks Hij kantore® NIEUW POORT, PROVEN. WATOU, LEYSELE, STAYELE, ALVERINOHBM HADecuumXJ. i 1Clakvsooh*, G.-O. HC amjuu.TNCX, WL H. L. Lkmaiu I

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1